Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,031 μηνύματα σε 96,055 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 668 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης (ΜΙΘΕ) ΕΚΠΑ

KotCoC100

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη KotCoC100
Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O KotCoC100 Have a nice day! :) έγραψε στις 18:47, 06-04-13:

Απ' ότι βλέπω είναι ένα τμήμα που σου προσφέρει γνώση, γνώμη και άποψη για όλα. Από Οικονομία μέχρι Ιστορία και από Ψυχολογία μέχρι Ιατρική.
Επιπλέον δεν έχει μόνο θεωρητικές γνώσεις μιας και μαθαίνεις Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία με νόμους κανόνες κτλ.
Έχω ενθουσιαστεί, αλλά είναι στην Αθήνα!

Βλέπω τις βάσεις του '12 και το ΜΙΘΕ βρίσκεται μόνο στο 1ο πεδίο... :/ Γιατί;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη {~*1rèNe*~} : 06-04-13 στις 18:56. Αιτία: Merge συνεχόμενων posts
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,645 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 19:06, 06-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από KotCoC100
Οι απόφοιτοι αυτού του τμήματος τι επαγγελματικές προοπτικές έχουν;
Ντελιβεράς με πτυχίο.
Πέρα απ' την πλάκα, το ΜΙΘΕ οκ είναι καλή σχολή, σου προσφέρει ωραιες γνώσεις, αλλά για 1ο πτυχίο ούτε καν.
πχ τελειώνεις νομική-οικονομικά-φιλολογία-φυσικό(όποια σχολή θες τέλος πάντων), βρίσκεις δουλειά, βγάζεις λεφτά και απλά θες για σενα να αποκτήσεις και άλλες γνώσεις, τότε πας ΜΙΘΕ. 1ο πτυχίο ΜΙΘΕ ούτε καν! Πουθενά δε μπορείς να δουλέψεις και αναγκαστικά θα κάνεις κατατακτήριες για να μπεις σε κάποια άλλη σχολή.
Το μιθε είναι κατι σαν την θεολογία. Η σχολή που την τελειώνεις για να πας με κατατακτήριες αλλού

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη {~*1rèNe*~}
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,019 μηνύματα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 19:09, 06-04-13:

Απ' ότι βλέπω είναι ένα τμήμα που σου προσφέρει γνώση, γνώμη και άποψη για όλα. Από Οικονομία μέχρι Ιστορία και από Ψυχολογία μέχρι Ιατρική.
Επιπλέον δεν έχει μόνο θεωρητικές γνώσεις μιας και μαθαίνεις Μαθηματικά, Φυσική, Βιολογία με νόμους κανόνες κτλ.
Έχω ενθουσιαστεί, αλλά είναι στην Αθήνα!
Ακριβώς!! Καλύπτει μία ευρεία γκάμα επιστημών και γνώσεων (κι εμένα με είχε ενθουσιάσει αυτό με το συγκεκριμένο τμήμα!), αλλά αυτός ακριβώς είναι κι ο λόγος που το συγκεκριμένο τμήμα δεν έχει επαγγελματική αποκατάσταση... Ξέρεις απ' όλα, αλλά δεν μπορείς να εφαρμόσεις συγκεκριμένα κάτι κάπου, γιατί έχεις γενικότερες γνώσεις για όλα, και όχι κάποια εξειδίκευση.

Βλέπω τις βάσεις του '12 και το ΜΙΘΕ βρίσκεται μόνο στο 1ο πεδίο... :/ Γιατί;
Είσαι σίγουρος; Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, μέχρι πριν δύο χρόνια ήταν σίγουρα και στο 1ο και στο 2ο πεδίο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KotCoC100

Φοιτητής

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

O KotCoC100 Have a nice day! :) έγραψε στις 20:16, 06-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από {~*1rèNe*~}
Είσαι σίγουρος; Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι, μέχρι πριν δύο χρόνια ήταν σίγουρα και στο 1ο και στο 2ο πεδίο.
Πάντως στις βάσεις του 2012 υπάρχει μόνο στο 1ο επ. πεδίο με 13645.... <- Άκυρο

Βρήκα στην ιστοσελίδα του υπουργείου ότι το ΜΙΘΕ συγκαταλέγεται και στις σχολές του 1ου και στις σχολές του 2ου πεδίου για το μηχανογραφικό του 2013. Ανακουφίστηκα...!

Τέλος, σας κούρασα κιόλας, έχω μία ερώτηση...
Μέχρι πριν ανακαλύψω το ΜΙΘΕ ήμουν ανάμεσα στη Φυσική και στη Μοριακή Βιολογία, Γενετική.
Διάβασα ότι το ΜΙΘΕ είναι καλύτερο για δεύτερο πτυχίο. Θα ήταν καλύτερα να σπουδάσω στη Φυσική ή ΜΒΓ και μετά για εμένα να μπω στο ΜΙΘΕ ή το αντίθετο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KotCoC100 : 06-04-13 στις 21:20.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:47, 06-04-13:

Νομίζω ότι το ΜΙΘΕ θα ήταν μια καλή ..αντιμεταπτυχιακή επιλογή για έναν πτυχιούχο Φυσικό, Μαθηματικό, Φιλόσοφο ή Βιολόγο. Ο κύριος άξονας του Τμήματος είναι η γνωσιολογία και η φιλοσοφία της επιστήμης. Νομίζω ότι αποτελεί καλό εφόδιο σπουδών για managers πολυεθνικών που δεν υπάρχουν στην χώρα μας (εκτός από σπουδές σε κλάδο οικονομίας-διοίκησης).. οπότε και γι' αυτό η απαξίωση των σπουδών αυτών. Η εναλλακτική είναι η ακαδημαϊκή καριέρα. Η συγκεκριμένη επιστήμη θα μπορούσε να προσφέρει καθηγητές που να διδάσκουν μαθήματα όπως Τεχνολογία, αφού περιέχει τις κοινωνικές προεκτάσεις της επιστήμης και της τεχνολογίας ως άξονες μελέτης. Πριν βγάλετε συμπεράσματα κάνετε μια ανάλυση δεδομένων.

Όπως έχω ξαναπεί σε παλιότερο post μου,

Επειδή δεν το ήξερα ως Τμήμα και έριξα μια ματιά (σε πρόγραμμα σπουδών,...κτλ) διαπίστωσα ότι είναι η άλλη μορφή της επιστήμης. Η πιο αθώα και η πιο γοητευτική. Είναι η επιστήμη στα σπάργανά της πριν...εξελιχθεί σε μαθηματικά, φυσική, φιλοσοφία,.... του 18-21ου αιώνα. Κανονικά θα έπρεπε να εντάσσεται ως Τομέας σε ένα Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής ή και Φιλοσοφίας. Περιεργάζεται ερωτήματα που έχουν σχέση με το "γιατί" στην επιστήμη και τις κοινωνικές προεκτάσεις της επιστήμης σε μια εποχή τεχνητής νοημοσύνης.
Είναι η αρχική μορφή της Φυσικομαθηματικής Σχολής (με περιεχόμενο άξονα την Φιλοσοφία) όπως αυτή υπήρχε μέχρι τον 20 αιώνα και κυρίως στην (προ)βιομηχανική επαναστατική περίοδο της Ευρώπης.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria90 (Μαρια)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη maria90
H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H maria90 Δες τη θετική πλευρά της ζωής ;) έγραψε στις 07:19, 10-04-13:

Το τμήμα αξίζει πάρα πολλά και σου δίνει πααααρα πολλές γνώσεις. Το μετά πιστεύω για όλες τις σχολες ειναι αβεβαιαο πλέον. Δεν θυμαμαι ποιος αλλά κάποιος πιο πάνω είπε "ντιλιβερας" και ένας ένας άλλος ότι "δεν εχει αποκατάσταση πουθενα". Σε διαβεβαιώνω ότι δεν είμαι ανεργη ουτε ντιλιβερας, και μολις αποφοιτησα αμεσως βρηκα δουλεια, έστω και σαν γραμματεας, αλλα σε καμια περιπτωση ντιλιβερας. Μην κρινετε μια σχολη αν δεν την εχετε "ζησει" ουτε αν ακουτε απο αλλους να λενε διαφορα. Η σχολη ειναι ενταγμενη και στο ΑΣΕΠ και οχι μονο. Μην κρινεις για να μην κριθεις..
Είμαι απόφοιτη του τμήματος από πέρσι, όποιος έχει απορίες ας μου στείλει εισερχόμενο

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Xaroulitaaaaa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Xaroulitaaaaa
H Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Xaroulitaaaaa έγραψε στις 17:08, 20-04-13:

τι επαγγελματικα δικαιωματα εχει η σχολη αυτη?

Παράθεση

maria90 (Μαρια)

Πτυχιούχος

H Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 292 μηνύματα.

H maria90 Δες τη θετική πλευρά της ζωής ;) έγραψε στις 11:13, 22-04-13:

Επειδή δεν ειμαι σπίτι τώρα, μπορω να σου στείλω το βραδυ στο email σου, τι λεει το Υπουργειο.. Ενδιαφερεσαι να περασεις στη σχολη αυτη?

Παράθεση

Ερασιτέχνης03

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερασιτέχνης03
Ο Ερασιτέχνης03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Ερασιτέχνης03 έγραψε στις 18:43, 29-05-13:

Λέτε να ήταν ενδεικτική η επιλογή τούτης της σχολής από κάποιον που δεν έχει έφεση στις θετικές επιστήμες αλλά στις θεωρητικές; Θέτω την ερώτηση αυτή διότι διάβασα πως διδάσκονται και Μαθηματικά, Φυσική και Βιολογία.

Παράθεση

maria90 (Μαρια)

Πτυχιούχος

H maria90 Δες τη θετική πλευρά της ζωής ;) έγραψε στις 11:13, 05-06-13:

Ναι διδάσκονται και αυτα. Όπως για καποιον που ειναι τεχνολογικη/θετικη θα του φανουν καπως οι ιστοριες, φιλοσοφιες κλπ έτσι ισχυει και το αντιθετο. Παρακολουθηση θελει.. σημειωσεις και διαβασμα στο τελος!

Παράθεση

K.Sweden

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη K.Sweden
Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O K.Sweden έγραψε στις 15:41, 14-06-13:

Καλησπέρα,Μαρία ενδιαφέρομαι και εγω για αυτή τη σχολή και απο οτι εχω ακουσει ειναι αρκετα ενδιαφέρουσα αλλα δεν εχω καταλαβει κάτι τι μπορώ να βγώ απο αυτο το τμημα του ΕΚΠΑ?Μπορώ να διοριστώ στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση(πχ ως φιλολογος,μαθηματικος,οικονομολογος,κοινωνιολογος)??

Παράθεση

maria90 (Μαρια)

Πτυχιούχος

H maria90 Δες τη θετική πλευρά της ζωής ;) έγραψε στις 06:39, 26-06-13:

Μπορεις στη δευτεροβαθμια ναι. Ειναι στο ΑΣΕΠ (μπορεις να το βρεις και στο Ιντερνετ). Στο Λυκειο, σαν καθηγητης της Αρχες Φιλοσοφιας (διδασκεται στη Β΄Λυκειου) και μετα κάτι επιλογής που έχει μαθήματα.

Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SparklingGrey
Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,460 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε στις 09:53, 26-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από K.Sweden
Καλησπέρα,Μαρία ενδιαφέρομαι και εγω για αυτή τη σχολή και απο οτι εχω ακουσει ειναι αρκετα ενδιαφέρουσα αλλα δεν εχω καταλαβει κάτι τι μπορώ να βγώ απο αυτο το τμημα του ΕΚΠΑ?Μπορώ να διοριστώ στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση(πχ ως φιλολογος,μαθηματικος,οικονομολογος,κοινωνιολογος)??
Θεωρητικά μόνο. Τα μαθήματα τα οποία αναφέρει η Μαρία διδάσκονται από φιλολόγους, οικονομολόγους κ.λπ., για ευνόητους λόγους.

Παράθεση

maria90 (Μαρια)

Πτυχιούχος

H maria90 Δες τη θετική πλευρά της ζωής ;) έγραψε στις 10:46, 17-07-13:

Ναι θεωρητικά κατ'επέκταση. Αλλά διδάσκεσαι στο τμήμα εκτός από Ιστορίες, φιλοσοφίες κλπ ..αλλά και οικονομικά,φυσικές κλπ .. ένα παιδί της τεχνολογικής κατεύθυνσης μπορεί να διδαχθεί και αυτά, αντίστοιχα και της θεωρητικής.

Παράθεση

Ζετα Τσιφ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ζετα Τσιφ
H Ζετα Τσιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ζετα Τσιφ Non omnis moriar έγραψε στις 16:50, 01-08-13:

Καλησπέρα σας,

είμαι φοιτήτρια στο ΦΠ (Φιλοσοφική Παιδαγωγική) Θεσσαλονίκης. Μετά από κάποια χρόνια κατάλαβα ότι δεν είναι αυτό που θέλω και ψάχνοντας να βρω κάτι που ενδιαφέρει "έπεσα" πάνω στο site της σχολής.. Συγκλονίστηκα με το πρόγραμμα σπουδών ( αν και όχι τόσο με τα θετικά ) ! Βλέπω πολύ αναρωτιούνται τι θα βγουν από τη σχολή..Πολύ σημαντική ερώτηση.. Η δική μου ερώτηση είναι όχι το τι θα βγω από τη σχολή αλλά αν είναι εφικτό να παραμείνω στη σχολή.. Καταλαβαίνετε; Δε θέλω να γίνει εκπαιδευτικός στη 2α εκπαίδευση..
Θα ήθελα ακαδημαϊκή καριέρα.. Θα μπορούσε κάποιος που έχει φοιτήσει στη σχολή να μου πει μήπως έχει σκεφτεί κάτι αντίστοιχο και αν το έχει ψάξει??

Ευχαριστώ!

Παράθεση

maria90 (Μαρια)

Πτυχιούχος

H maria90 Δες τη θετική πλευρά της ζωής ;) έγραψε στις 09:38, 07-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ζετα Τσιφ
Καλησπέρα σας,

είμαι φοιτήτρια στο ΦΠ (Φιλοσοφική Παιδαγωγική) Θεσσαλονίκης. Μετά από κάποια χρόνια κατάλαβα ότι δεν είναι αυτό που θέλω και ψάχνοντας να βρω κάτι που ενδιαφέρει "έπεσα" πάνω στο site της σχολής.. Συγκλονίστηκα με το πρόγραμμα σπουδών ( αν και όχι τόσο με τα θετικά ) ! Βλέπω πολύ αναρωτιούνται τι θα βγουν από τη σχολή..Πολύ σημαντική ερώτηση.. Η δική μου ερώτηση είναι όχι το τι θα βγω από τη σχολή αλλά αν είναι εφικτό να παραμείνω στη σχολή.. Καταλαβαίνετε; Δε θέλω να γίνει εκπαιδευτικός στη 2α εκπαίδευση..
Θα ήθελα ακαδημαϊκή καριέρα.. Θα μπορούσε κάποιος που έχει φοιτήσει στη σχολή να μου πει μήπως έχει σκεφτεί κάτι αντίστοιχο και αν το έχει ψάξει??

Ευχαριστώ!
Γεια σου Ζετα!

Ειμαι αποφοιτη του τμηματος απο το 2012. Η σχολη ειναι συγκλονιστική απο θέμα μόρφωσης και καθηγητών. Εχει ενταχθει στον ΑΣΕΠ αλλα πλεον έτσι όπως εγινε η Ελλαδα μας, δύσκολα "μπαινει" κάποιος. Εγω θα ήθελα φετος τον Μαιο του 2014 να κάνω μεταπτυχιακο στη σχολη μου (ειναι ΚΑΙ δωρεαν) και επίσης ισως να κανω και το διδακτορικο μου εκει. Αλλα το σκέφτομαι ακόμη.. γιατι μου αρεσουν πολυ τα οικονομικα και η διοικηση επιχειρησεων.
Οσον αφορα τα θετικα μαθηματα, μη ανησυχείς! Αν παρακολουθείς και έχεις σημειώσεις, θα τα καταφέρεις.

Αυτά από εμένα. Ό,τι άλλο χρειαστείς, μου λες...

Παράθεση

Ζετα Τσιφ

Φοιτητής

H Ζετα Τσιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Ζετα Τσιφ Non omnis moriar έγραψε στις 08:49, 08-08-13:

Σ' ευχαριστώ πολύ!!
Υπάρχει περίπτωση τελειώνοντας αυτή τη σχολή, μετά από μεταπτυχιακό διδακτορικό να διδάξει κανείς στο συγκεκριμένο τμήμα;;!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:38, 10-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ζετα Τσιφ
Σ' ευχαριστώ πολύ!!
Υπάρχει περίπτωση τελειώνοντας αυτή τη σχολή, μετά από μεταπτυχιακό διδακτορικό να διδάξει κανείς στο συγκεκριμένο τμήμα;;!
Σε κάθε Τμήμα, οι πτυχιούχοι του..με τις κατάλληλες σπουδές (μεταπτυχιακό και διδακτορικό), δημοσιεύσεις, καλές γνωριμίες (ενδεχόμενα και κομματικές) μπορούν να αποτελέσουν μέλη ΔΕΠ. Βέβαια η επικουρική διδασκαλία συνήθως ενθαρρύνεται από τις μεταπτυχιακές σπουδές. Ένας μεταπτυχιακός φοιτητής (και άνω), μπορεί να συνεργάζεται στη διδασκαλία μαζί τον καθηγητή κάποιου προπτυχιακού μαθήματος: στην παράδοση φροντιστηριακών ασκήσεων ή στο εργαστήριο Η/Υ του μαθήματος (αν έχει). Συνήθως ο καθηγητής αυτός είναι ακαδημαϊκός σύμβουλος ή και επιβλέπων του μεταπτυχιακού φοιτητή στην μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία.

Παράθεση

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GlobalMiNd
Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 145 μηνύματα.

O GlobalMiNd έγραψε στις 11:42, 10-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Σε κάθε Τμήμα, οι πτυχιούχοι του..με τις κατάλληλες σπουδές (μεταπτυχιακό και διδακτορικό), δημοσιεύσεις, καλές γνωριμίες (ενδεχόμενα και κομματικές) μπορούν να αποτελέσουν μέλη ΔΕΠ. Βέβαια η επικουρική διδασκαλία συνήθως ενθαρρύνεται από τις μεταπτυχιακές σπουδές. Ένας μεταπτυχιακός φοιτητής (και άνω), μπορεί να συνεργάζεται στη διδασκαλία μαζί τον καθηγητή κάποιου προπτυχιακού μαθήματος: στην παράδοση φροντιστηριακών ασκήσεων ή στο εργαστήριο Η/Υ του μαθήματος (αν έχει). Συνήθως ο καθηγητής αυτός είναι ακαδημαϊκός σύμβουλος ή και επιβλέπων του μεταπτυχιακού φοιτητή στην μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία.
Μεταπτυχιακος να συμμετεχει;Μπα,δεν θα το λεγα.Λαντζα γραφειου μπορει να βγαζει,μαθημα οχι.
Πλεον ειναι τοσοι πολλοι οι μεταπτυχιακοι και οι λεκτορες που τα φροντιστηριακα μαθηματα τα αναλαμβανουν λεκτορες για να χουν κατι να κανουν.
Τωρα αν ειναι πολυ μικρη η σχολη ισως και να συμβαινει.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 11:46, 10-08-13:

Υπάρχει και η "τεχνική" του φορτωμένου προγράμματος σπουδών με μαθήματα επαναλήψεις άλλων μαθημάτων ή αλληλεπικάλυψης ύλης ή κατακερματισμένης ύλης σε 2-3 εξάμηνα..ώστε να έχουν θέσεις εργασίας για Λέκτορες ΠΔ ή και για μόνιμους Λέκτορες 20ετίας στην ίδια βαθμίδα. Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχουν φοιτητές που να γοητεύονται ότι το πρόγραμμα σπουδών τους έχει 160 μαθήματα.

Παράθεση

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GlobalMiNd
Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 145 μηνύματα.

O GlobalMiNd έγραψε στις 11:51, 10-08-13:

Υπαρχουν σχολες με 160 μαθηματα;

Η αλληλοεπικαλυψη σε πολλα μαθηματα ειναι αναγκαια δεδομενου οτι μεσες ακρες τα βασικα ΠΡΕΠΕΙ να τα μαθεις.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 11:53, 10-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από GlobalMiNd
Υπαρχουν σχολες με 160 μαθηματα;

Η αλληλοεπικαλυψη σε πολλα μαθηματα ειναι αναγκαια δεδομενου οτι μεσες ακρες τα βασικα ΠΡΕΠΕΙ να τα μαθεις.
Εντάξει..τρόπος του λέγειν. Καταλαβαίνεις με τι ύφος το λέω. Συμφωνώ.

Παράθεση

Ζετα Τσιφ

Φοιτητής

H Ζετα Τσιφ Non omnis moriar έγραψε στις 07:48, 12-08-13:

Σε ευχαριστώ πολυ!!! Καλή σου ημέρα!!

Παράθεση

Πρωταγόρας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πρωταγόρας
Ο Πρωταγόρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Πρωταγόρας έγραψε στις 17:17, 18-09-13:

Καλησπέρα! Φέτος πέρασα στο Τμήμα... 1η επιλογή, αργότερα... όταν με το καλό τελειώσω την Σχολή μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στα Οικονομικά?

Παράθεση

KotCoC100

Φοιτητής

O KotCoC100 Have a nice day! :) έγραψε στις 20:55, 22-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πρωταγόρας
Καλησπέρα! Φέτος πέρασα στο Τμήμα... 1η επιλογή, αργότερα... όταν με το καλό τελειώσω την Σχολή μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό στα Οικονομικά?
Φυσιολογικά ναι, μιας και διδάσκεσαι κάποια μαθήματα οικονομικής και μαθηματικών - στατιστικής.

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 19:02, 04-01-14:

Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος (2010):
http://www.adip.gr/eks/MITHE%20Report%20Final%20(2).pdf

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

theodocis

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη theodocis
Ο theodocis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O theodocis έγραψε στις 23:42, 21-05-14:

γεια σου maria90 θα μπορουσες να μου δωσεις μια συμβουλη ως αποφοιτη της σχολης αυτης ;;; δινω φετος πανελληνιες , και σκεφτομαι αυτη τη μ.ι.θε. ειναι η 2η επιλογη μου , εχγω λατρευω αρχαια , ιστορια , αλλα μου αρεσουν πολυ και τα θετικα μαθηματα (αλλωστε ηταν να παω θετικη αλλα τλκ με κερδισε η θεωρητικη ) τι να κανω ;; 1α φιλοσοφικη και μετα μιθε ή το αντιστροφο;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 23:59, 21-05-14:

Σχολή που πιθανότατα με τον νέο Καλλικράτη στην παιδεία θα πάψει να υφίσταται είναι το μιθε η θα συγχωνευτεί.Σίγουρα καλύτερη επιλογή ένα τμήμα φιλοσοφικής.

Παράθεση

Da_nae

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Da_nae
H Da_nae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Da_nae έγραψε στις 02:39, 14-02-15:

Καλησπέρα. Είμαι ακόμη στη δευτέρα λυκείου και το Μ.Ι.Θ.Ε με ενδιαφέρει πολύ σαν σχολή. Προβληματίζομαι όμως αρκετά, κυρίως λόγω της έλλειψης επαγγελματικής αποκατάστασης. Η προτεραιότητά μου βέβαια συνεχίζει να είναι η γνώση κι η επιμόρφωση. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι το εξής : Υπάρχει διέξοδος προς τη Φυσική και τον ερευνητικό τομέα μετά το Μ.Ι.Θ.Ε; Φυσικά αναφέρομαι για το εξωτερικό.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 907 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 03:16, 14-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Da_nae
Καλησπέρα. Είμαι ακόμη στη δευτέρα λυκείου και το Μ.Ι.Θ.Ε με ενδιαφέρει πολύ σαν σχολή. Προβληματίζομαι όμως αρκετά, κυρίως λόγω της έλλειψης επαγγελματικής αποκατάστασης. Η προτεραιότητά μου βέβαια συνεχίζει να είναι η γνώση κι η επιμόρφωση. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι το εξής : Υπάρχει διέξοδος προς τη Φυσική και τον ερευνητικό τομέα μετά το Μ.Ι.Θ.Ε; Φυσικά αναφέρομαι για το εξωτερικό.

Κοπελα μου απεφυγε το μιθε παση θυσια, τα επαγγελματικα δικαιωματα απ το νομο ειναι μηδαμινα και το προγραμμα σπουδων ανερματιστο. Η μονη διεξοδος προς τη φυσικη αφορα τα σχετικα με την ιστορια της επιστημης, την επιστημολογια κλπ και οχι την τεχνικη πλευρα της φυσικης. Δηλ εχει καποια τετοια λιγα μαθηματα. Προσεχε να μην επιλεξεις μονο συναισθηματικα δηλ ποιο μαθημα σ αρεσει ή τι θα θελες να διαβαζεις κ να ασχολεισαι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aladdin : 14-02-15 στις 03:23.
Παράθεση

Equilibria

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Equilibria
Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 216 μηνύματα.

O Equilibria έγραψε στις 03:41, 14-02-15:

Συμφωνώ με τον Aladdin,συγγενής μου πλέον 28 ετών ήθελε να επιλέξει το ΜΙΘΕ και να ασχοληθεί με την φιλοσοφία των κοινωνικών επιστημών και συγκεκριμένα της οικονομικής επιστήμης,τελικά επέλεξε να σπουδάσει οικονομικά και να κάνει μεταπτυχιακό στην Αγγλία στον συγκεκριμένο τομέα.
Πλέον σπουδάζει ΜΙΘΕ ως δεύτερο πτυχίο απλά και μόνο από μεράκι.
Συμφωνώ οτι είναι μια τρομερά ενδιαφέρουσα σχολή αλλά δεν ξέρω τι διεξόδους θα έχεις :/

Παράθεση

Da_nae

Νεοφερμένος

H Da_nae έγραψε στις 03:41, 14-02-15:

Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό και φυσικά δεν το συζητάω σε καμία περίπτωση για πρώτη σχολή. Σκέφτομαι να περάσω Φ.Π.Ψ και με κατατακτήριες να μπω Μ.Ι.Θ.Ε αντί μεταπτυχιακού. Οι γνώσεις που προσφέρει έχω ακούσει πως είναι σφαιρικές και συμβάλλουν στην γενικότερη παιδεία του ατόμου. Δεν είναι μόνο η επαγγελματική αποκατάσταση που παίζει ρόλο..

Σας ευχαριστώ πάντως!

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 907 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 03:53, 14-02-15:

Ποιο αντικειμενο σε ενδιαφερει? Γιατι τη μια λες φπψ και την αλλη φυσικη.

Παράθεση

Da_nae

Νεοφερμένος

H Da_nae έγραψε στις 04:03, 14-02-15:

Είναι λίγο περίεργο.. Αν και έχω επιλέξει τη θεωρητική κατεύθυνση, δυσκολεύτηκα πολύ στην αρχή της χρονιάς για να καταλήξω σε αυτό το συμπέρασμα. Είμαι εξίσου καλή και στις δύο κατευθύνσεις, αν εξαιρέσουμε τα μαθηματικά που υστερώ κατά πολύ και δεν μου αρέσουν κι όλας. Οπότε αν και τρελαίνομαι να διαβάζω θεωρητική φυσική, στο κομμάτι των μαθηματικών θα ήμουν άσχετη κι έτσι δεν θα έβγαζα τη σχολή. Τονίζω πως μου αρέσει το ίδιο κι η φιλοσοφία, διότι σχετίζεται εξίσου με την αναζήτηση της γνώσης. Όταν ανακάλυψα λοιπόν το Μ.Ι.Θ.Ε, το οποίο συνδυάζει και τα δύο, σκέφτηκα πως κάποιος έφτιαξε τη σχολή για 'μένα. Θετικές επιστήμες με όσο το δυνατόν λιγότερα μαθηματικά.

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε στις 04:12, 14-02-15:

Δαναη να σου κανω δωρο το Basic Math for Dummies!

Παντως και στο φπψ βγαινεις φιλολογος χωρις να κανεις πολλα αρχαια, εχει παιδαγωγικα, ψυχολογιες κλπ. Πες μου οτι θελεις φπψ για ν αποφυγεις τ αρχαια!

Παράθεση

Da_nae

Νεοφερμένος

H Da_nae έγραψε στις 04:14, 14-02-15:

Χαχαχα με τσάκωσες!

Παράθεση

dimitsos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitsos
Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O dimitsos έγραψε στις 18:18, 08-06-15:

Καλησπέρα σας.

Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για να περάσω στο ΜΙΘΕ.

Θα ήθελα, αν είναι δυνατόν, να με βοηθήσετε πάνω σε μερικά ερωτήματα που έχω.

Προέρχομαι από θετική κατεύθυνση, αλλά παρόλα αυτά, θα ήθελα να γνωρίζω από εσάς τα εξής:

Είναι εύκολη σχολή το ΜΙΘΕ??
Μπορεί κάποιος να περάσει τα μαθήματα, και ιδιαίτερα τα Μαθηματικά και τη Φυσική, σχετικά εύκολα??

Δεδομένου ότι εργάζομαι, βγαίνει η σχολή χωρίς παρακολούθηση σε κάποια από τα μαθήματα??

Και κάτι ακόμα.
Έμαθα τυχαία ότι ο καθηγητής που σας έκανε Φυσική, έκοβε πάρα πολλούς, αλλά ευτυχώς έφυγε και ήρθε καινούργιος που πέρασε σχεδόν τους πάντες. Ισχύει αυτό??

Πώς είναι οι καθηγητές εκεί μέσα, σε γενικές γραμμές??

Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 04:38, 24-06-15:

Εγω θελω να κανω μια ασυνηθιστη ερωτηση.Με ποιον τροπο εξεταζονται οι φοιτητες?Π.χ στην εξεταστικη εξεταζεται η κριση και η ικανοτητα τους να κατανοουν το μαθημα η ειναι αποστηθιση?

Παράθεση

Italiano..Lover

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Italiano..Lover
H Italiano..Lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Italiano..Lover έγραψε στις 22:30, 18-07-15:

Γεια σας! Ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο τμημα και θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει καποιος για να τον ρωτησω για το τμημα. Γενικα μου φενεται πααρα πολυ ενδιαφερων, απλα φοβαμαι λογω το οτι ειμαι της θεωρητικης. Τα θετικα & τα φυσικα μαθηματα ειναι βατα για εναν θεωρητικο με διαβασμα?

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 02:56, 25-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Italiano..Lover
Γεια σας! Ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο τμημα και θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει καποιος για να τον ρωτησω για το τμημα. Γενικα μου φενεται πααρα πολυ ενδιαφερων, απλα φοβαμαι λογω το οτι ειμαι της θεωρητικης. Τα θετικα & τα φυσικα μαθηματα ειναι βατα για εναν θεωρητικο με διαβασμα?
Για να ανοικει στο πρωτο πεδιο, λογικα βατα πρεπει να ειναι! Αλλα απο οτι καταλαβα, μαθαινεις κυριως την Ιστορια τους και κανα δυο πραξουλες/νομους και καθαρισες λογικα!
Παντως οταν δωσω Πανελληνιες, αν υπαρχει ακομα σιγουρα θα ειναι στις επιλογες μου!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ευη96

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ευη96
H ευη96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ευη96 έγραψε στις 02:46, 08-09-15:

Ημουν στο τμημα αυτο για 1 χρονο και εφυγα.Χωρις να θελω να απογοητευσω κανενα/καμια που θα ηθελε να μπει σε αυτο το τμημα να προειδοποιήσω οτι για πρωτο πτυχιο απλα ειναι "απαραδεκτο" .Η μονη λυση που σου προτασσουν ακομη και οι ιδιοι οι καθηγητες για καποια επαγγελματικη αποκατασταση ειναι η ακαδημαικη καριερα (η οποια στην Ελλαδα δεν γινεται και τοσο αξιοκρατικα) .Καποια μαθηματα ειναι ενδιαφεροντα(Κοινωνιολογια,Ψυχολογια,Ιστορια του Αρχαιου Κοσμου,Ιστορια της Τεχνης κλπ) ,ωστοσο για εναν θεωρητικο με λιγοστες γνωσεις φιλοσοφιας αλλα με θεληση για φιλοσοφια το μονο που θα κανουν τα μαθηματα ειναι να τον μπερδεψουν.Ακριβως επειδη διδασκονται πολλες διαφορετικου ειδους γνωσεις μαζεμενες οι περισσοτεροι φοιτητες απλα χαονονται απο τις πληροφοριες και γινονται "φιλοσοφοι" της πλακας που αποστηθιζουν για να περασουν μαθηματα.Οι εγκαταστασεις ειναι αθλιες και οι καθηγητες οντας απληρωτοι (τουλαχιστον τον περασμενο χρονο) αλλαζαν στη μεση του εξαμηνου.Παρολ'αυτα φαινεται να ειναι οι μονοι που ενδιαφερονται γι αυτο το τμημα επομενως ειναι αρκετα εξυπηρετικοι σχετικα με αποριες,βοηθεια κλπ.Κυλικείο δεν υπάρχει και το τμημα ειναι αρκετά απομακρυσμένο απο οποιαδήποτε αλλη σχολη.Στο τμημα αυτο απλα παρατηρεις την παρακμη του ελληνικου πανεπιστημιου,την αδιαφορια των κρατικων φορεων και φυσικα το γεγονος της χαμηλης βασης που το καθιστα ενα τμημα ''ΑΠΛΑ για οσους θελουν να περασουν Αθηνα".
Στο μεταπτυχιακο ,χωρις να εχω πολλες γνωσεις νομιζω (απο ατομα που εχουν φοιτησει εκει) οτι το προγραμμα "Νους και Εγκεφαλος" ειναι απο τα πιο ποιοτικα και συγχρονα μεταπτυχιακα ανα την Ευρωπη.Αξιζει ειδικα για όσους εχουν 1ο πτυχιο σε Θετικες Επιστημες και ανοιγει πολλους επαγγελματικους δρομους.
Ξαναλεω οτι δεν θελω να αποτρεψω κανενα απο το να δηλωσει τη σχολη αυτη ,ομως ολα αυτα που παραθετω και που αποκομισα απο το τμημα δεν μου τα ειχε πει κανεις πριν μπω επομενως,θεωρω σωστο να ενημερωσω τουλαχιστον με την δικη μου εμπειρια.

ps.διδασκομασταν ακομα και Θερμοδυναμική στο 1ο ετος!δεν θεωρω αρκετα ευκολα τα θετικα του μαθηματα,θα τα εκρινα απο μετριας εως υψηλής δυσκολιας!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 01:07, 10-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από ευη96
Ημουν στο τμημα αυτο για 1 χρονο και εφυγα.Χωρις να θελω να απογοητευσω κανενα/καμια που θα ηθελε να μπει σε αυτο το τμημα να προειδοποιήσω οτι για πρωτο πτυχιο απλα ειναι "απαραδεκτο" .Η μονη λυση που σου προτασσουν ακομη και οι ιδιοι οι καθηγητες για καποια επαγγελματικη αποκατασταση ειναι η ακαδημαικη καριερα (η οποια στην Ελλαδα δεν γινεται και τοσο αξιοκρατικα) .Καποια μαθηματα ειναι ενδιαφεροντα(Κοινωνιολογια,Ψυχολογια,Ιστορια του Αρχαιου Κοσμου,Ιστορια της Τεχνης κλπ) ,ωστοσο για εναν θεωρητικο με λιγοστες γνωσεις φιλοσοφιας αλλα με θεληση για φιλοσοφια το μονο που θα κανουν τα μαθηματα ειναι να τον μπερδεψουν.Ακριβως επειδη διδασκονται πολλες διαφορετικου ειδους γνωσεις μαζεμενες οι περισσοτεροι φοιτητες απλα χαονονται απο τις πληροφοριες και γινονται "φιλοσοφοι" της πλακας που αποστηθιζουν για να περασουν μαθηματα.Οι εγκαταστασεις ειναι αθλιες και οι καθηγητες οντας απληρωτοι (τουλαχιστον τον περασμενο χρονο) αλλαζαν στη μεση του εξαμηνου.Παρολ'αυτα φαινεται να ειναι οι μονοι που ενδιαφερονται γι αυτο το τμημα επομενως ειναι αρκετα εξυπηρετικοι σχετικα με αποριες,βοηθεια κλπ.Κυλικείο δεν υπάρχει και το τμημα ειναι αρκετά απομακρυσμένο απο οποιαδήποτε αλλη σχολη.Στο τμημα αυτο απλα παρατηρεις την παρακμη του ελληνικου πανεπιστημιου,την αδιαφορια των κρατικων φορεων και φυσικα το γεγονος της χαμηλης βασης που το καθιστα ενα τμημα ''ΑΠΛΑ για οσους θελουν να περασουν Αθηνα".
Στο μεταπτυχιακο ,χωρις να εχω πολλες γνωσεις νομιζω (απο ατομα που εχουν φοιτησει εκει) οτι το προγραμμα "Νους και Εγκεφαλος" ειναι απο τα πιο ποιοτικα και συγχρονα μεταπτυχιακα ανα την Ευρωπη.Αξιζει ειδικα για όσους εχουν 1ο πτυχιο σε Θετικες Επιστημες και ανοιγει πολλους επαγγελματικους δρομους.
Ξαναλεω οτι δεν θελω να αποτρεψω κανενα απο το να δηλωσει τη σχολη αυτη ,ομως ολα αυτα που παραθετω και που αποκομισα απο το τμημα δεν μου τα ειχε πει κανεις πριν μπω επομενως,θεωρω σωστο να ενημερωσω τουλαχιστον με την δικη μου εμπειρια.

ps.διδασκομασταν ακομα και Θερμοδυναμική στο 1ο ετος!δεν θεωρω αρκετα ευκολα τα θετικα του μαθηματα,θα τα εκρινα απο μετριας εως υψηλής δυσκολιας!
Σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες! Καλη συνεχεια!

Παράθεση

abck122

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη abck122
H abck122 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H abck122 έγραψε στις 01:00, 06-01-16:

Καλή χρονιά σε όλους!
Αγαπητή ευη96 θα ήθελα να σου απαντήσω τα εξής:
Αρχικώς, αναφέρεις οτι ήσουνα στο τμήμα αυτο για ενα χρόνο. Με ποια γνώση ακριβώς εκφέρεις άποψη για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα του τμήματος?Ο ένας χρόνος στο ΜΙΘΕ στο προπτυχιακό πρόγραμμα σου έδωσε τη γνώση για το τι ακριβώς πραγματεύεται το μεταπτυχιακό και τι προοπτικές έχει στην αγορά εργασίας?
Επιπλέον, αναφέρεις την εμπειριά σου απο το ΜΙΘΕ και εγω ως φοιτητής 3ου έτους στο ΜΙΘΕ μπορώ να κάνω διάλογο μαζί σου και να εκφέρω άποψη. Η μόνη αλήθεια που αναφέρεις στο μήνυμά σου είναι σχετικά με τις απαράδεκτες εγκαταστάσεις του ΜΙΘΕ. Συμφωνώ απόλυτα οτι δεν είναι εικόνα πανεπιστημίου αυτή. Ποια είναι όμως εικόνα?Αυτή της φιλοσοφικής αθηνών που τα χαρτιά υγείας και τα σκουπιδία είναι μέσα στα αμφιθέατρα?
Γενικά, πρέπει να σου πω οτι υπάρχει μια κατηγορία φοιτητών οι οποίοι δηλώνουνε ενα τμήμα στο μηχανογραφικό τους μόνο και μόνο απο τον τίτλο του. Ακριβώς αυτό έκανες και εσυ και γι αυτο έχασες εναν χρόνο απο τη ζωή σου σε λάθος σχολή. Όφειλες ως υποψήφια φοιτήτρια του ΜΙΘΕ πριν καν το δηλώσεις στο μηχανογραφικό σου, να μπεις στην ιστοσελίδα του πανεπιστήμιου και να διαβάσεις τον αναλυτικό οδηγό σπουδών του τμήματος στον οποίο αναφέρονται ολα τα μαθήματα, τα περιεχόμενα αυτών κλπ. Πρέπει επίσης να σου πω οτι σύμφωνα με το μαιλ σου είναι πασιφανες οτι για εσενα τα βασικά κριτήρια επιλογής μια σχολής είναι:
οι εγκαταστάσεις του τμήματος
η υπαρξη κυλικειου εντος της σχολης, κλπ.
Θα πάρω κάποιες φράσεις σου και πάνω σε αυτές θα απαντήσω:

"φιλοσοφοι" της πλακας που αποστηθιζουν για να περασουν μαθηματα= που να δεις κατι φιλολογους της πλακας που εκτος απο παπαγαλια κανουνε και κοπιες τα βιβλια και τα ανοιγουνε στη ψυχρα μεσα στα αμφιθεατρα που δινουνε εξετασεις και ΟΧΙ στις αιθουσες του ΜΙΘΕ που εχουνε 4 επιτηρητες πανω απο τα κεφαλια μας

οι καθηγητες οντας απληρωτοι= στα 3 χρονια που ειμαι στο ΜΙΘΕ δεν μας ειπε κανενας καθηγητης οτι ειναι απληρωτος. ολοι οι καθηγητες ειναι μονιμοι ΔΕΠ και μισθοδοτουνται κανονικα. οι μονοι επι συμβασει διδασκοντες ειναι ο καλοσπυρος, λεκκα κλπ.

Κυλικείο δεν υπάρχει και το τμημα ειναι αρκετά απομακρυσμένο απο οποιαδήποτε αλλη σχολη= το τμήμα ειναι μολις 2 λεπτα με τα ποδια απο την οδο ταξιλου στα ιλισια. μεσα στη καρδια της πολης. ακριβως στη πυλη επι της ταξιλου, δηλαδη 2 λεπτα απ το ΜΙΘΕ εχει φουρνο, απο τον οποιο μπορεις να παρεις οτι θες..

τμημα χαμηλης βασης που το καθιστα ενα τμημα ''ΑΠΛΑ για οσους θελουν να περασουν Αθηνα".= προφανως και εσυ μεσα στην απελπισια σου για να μεινεις Αθηνα και επειδη δεν ειχε μορια να περασεις σε αλλα τμηματα του εκπα, δηλωσες το μιθε, πηγες σε αυτο, κοπηκες σε ολα τα μαθηματα και τωρα λες οτι εφταιγε το τμημα.. να σε ενημερωσω οτι φετος ο πρωτος φοιτητης στο ΜΙΘΕ μπηκε με βαθμολογια πανω απο 19,000 μορια. ο δε τελευταιος με 13,000+

διδασκομασταν ακομα και Θερμοδυναμική στο 1ο ετος= βεβαια. τι πιο παραλογο απ το να διδαχθεις φυσικη σε καθγητικη σχολη που ανηκει και στη σχολη θετικων επιστημων. μεχρι και οι νηπιαγωγοι και οι δασκαλοι κανουνε φυσικη και μαθηματικα.. ελεος... οφειλες να μπεις στον οδηγο σπουδων του τμηματος και να δεις τι μαθηματα διδασκονται στο τμημα.

Κλεινοντας, θελω να πω πως το Τμημα Ιστοριας και Φιλοσοφιας της Επιστημης (πρωην ΜΙΘΕ), είναι ενα εξαιρετικό τμήμα αντίστοιχο του οποίου υπαρχει στα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου. όποιος και οποια εχει μερακι και ορεξη για ιστορια και φιλοσοφια μπορει να δηλωσει το τμημα. Το ιδανικο δε, ειναι οτι μεσα σε τοση ιστορια και φιλοσοφια, υπαρχουνε και μαθηματα οπως ψυχολογια, νευροεπιστημες, τεχνητη νοημοσυνη κλπ που σε κανουνε να δεις επιστημες τις οποιες δεν θα ειχες τη δυνατοτητα να δεις σε κανενα αλλο ελληνικο φιλοσοφικο-ιστορικο τμήμα.
Παράθεση

Michel_AnGeLo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Michel_AnGeLo
Ο Michel_AnGeLo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Michel_AnGeLo έγραψε στις 02:09, 14-09-17:

Καλησπέρα.

Είμαι απόφοιτος του τμήματος ιατρικής του ΑΠΘ και σκέφτομαι επειδή θα είμαι στην Αθήνα για αρκετά χρόνια(>5) για ειδικότητα, να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για ΜΙΘΕ αποκλειστικά για δικούς μου λόγους ας τους πούμε πνευματικούς. Έχω ψάξει αρκετά τη σχολή και νομίζω ότι με ελκύει. Προφανώς δεν με ενδιαφέρει το τμήμα ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση μιας και επαγγελματικά θα ασχοληθώ ξεκάθαρα με την ιατρική (αν και ένα 2ο πτυχίο ποτέ δεν ξέρεις που θα χρησιμεύσει απλά δεν έχω κάποιες τέτοιες βλέψεις).

Θα ήθελα να ρωτήσω τους φοιτητές ή αποφοίτους του τμήματος κάποια πράγματα π ρωτήθηκαν μερικώς και προηγουμένως αλλά δεν απαντήθηκαν:
α)Κατά πόσο θα μπορώ να τα πάω καλά με τα μαθήματα στην εξεταστική δεδομένου ότι δύσκολα θα μπορώ να παρακολουθώ σχεδόν το οτιδήποτε λόγω νοσοκομειακής εργασίας; Με μόνο οδηγό το σύγγραμμα είμαι οκ ή είναι απαραίτητο να παρευρίσκομαι; Αυτό είναι βασικό γιατί θέλω μεν το 2ο πτυχίο και τη σχολή αλλά λόγω δουλειάς θα το βλέπω σαν ένα προσωπικό διάβασμα πέραν του διαβάσματος της ειδικότητας.
β)Πτυχιακή πάνω στο 1ο πτυχίο μου είναι δυνατό να γίνει; Φαντάζομαι πως ναι απ' ότι είδα και από τα προηγούμενα ποστ.

Λάβετε υπόψη ότι δεν με τρομάζει ο όποιος όγκος των μαθημάτων και επιπλέον προέρχομαι από θετική κατεύθυνση με κλίση σε μαθηματικά-φυσική (προσωπική χρονίζουσα λόξα με ολυμπιάδες,μετάλλια κτλ.).

Ευχαριστώ!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Chris93.1777, edouardos, giwrgostzan, manou365

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους