Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,166 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,893 μηνύματα σε 96,048 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 796 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,205 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 14:40, 23-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Revekka
Αν κάποιος θέλει δημοσιογραφία, πρέπει να το σπουδάσει κιόλας. Υπάρχουν βασικά πράγματα που πρέπει να ξέρει κάποιος για να γίνει καλός δημοσιογράφος και όχι "γράφω για την κ***α μου".

Δεν θα επαναλάβω όσα λέω κατά καιρούς, έχω κουραστεί. Έχουμε γίνει χειρότεροι και από τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών στη δημοσιογραφία.
πχ. Υπάρχουν εξειδικευμένα επιστημονικά περιοδικά κτλ. Επίσης η επιμέλεια κειμένων κτλ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,237 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 14:41, 23-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
πχ. Υπάρχουν εξειδικευμένα επιστημονικά περιοδικά κτλ. Επίσης η επιμέλεια κειμένων κτλ.
Η επιμέλεια κειμένων δεν είναι δημοσιογραφία.
Επίσης, τα εξειδικευμένα επιστημονικά περιοδικά χρησιμεύουν για δημοσιεύσεις. Αν έχει άρθρα γνώμης, φυσικά και τότε γράφει ο ειδικός στον κάθε τομέα, αλλά αυτό δεν τον κάνει δημοσιογράφο.

Πρέπει λοιπόν πρώτα να δούμε ΤΙ είναι δημοσιογράφος και μετά να το συζητήσουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 15:45, 23-06-12:

Γενικά στην Ελλάδα ισχύει το ότι δηλώσεις είσαι.Πάντως η ιστορική επιστήμη είναι αρκετά ευρεία και μπορείς να εξειδικευτείς σε πλήθος αντικειμένων.Αυτό είναι και καλό και κακό.Στην Αγγλία και στην Αμερική πολλές σχολές ιστορικών σπουδών προσφέρουν πχ μεταπτυχιακά στην κοινωνική ιστορία της ιατρικής,ένα καθαρά ερευνητικό μεταπτυχιακό.Στην Ελλάδα τέτοιες πρωτοβουλίες είναι σε νηπιακό στάδιο,μόλις πέρσυ στο ΕΚΠΑ δημιουργήθηκε σεμινάριο σχετικό με την ιστορία της υγείας.Γενικά εδώ τα ιστορικά τμήματα είναι άμεσα συνδεδεμένα,μην πώ εξαρτημένα,με την φιλολογία δυστυχώς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Severous (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Severous
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O Severous έγραψε στις 22:24, 29-06-12:

παιδιά επειδή την σκέφτομαι αυτή τη σχολή πείτε μου λίγο απο το πρώτο εξάμηνο επιλέγεις έναν απο αυτούς τους τομείς;
Αρχαίας Ελληνικής, Ρωμαϊκής, Βυζαντινής και Μεσαιωνικής Ιστορίας
Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, Λαογραφίας και Kοινωνικής Ανθρωπολογίας
Αρχαιολογίας και Ιστορίας της Αρχαίας και Βυζαντινής Τέχνης και Πολιτισμού
Ιστορίας της Τέχνης
απο αυτά που είδα στο site αυτό κατάλαβα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi07larissa
H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε στις 22:28, 29-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από Severous
παιδιά επειδή την σκέφτομαι αυτή τη σχολή πείτε μου λίγο απο το πρώτο εξάμηνο επιλέγεις έναν απο αυτούς τους τομείς;
Ιστορίας της Τέχνης
φίλε μου δεν επιλέγεις από το πρωτο εξάμηνο...από το 4ο εξάμηνο!!δηλαδή στο β έτος επιλέγεις ειδίκευση σε ένα από τους τομείς που ανέφερες....

Παράθεση

Severous (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 127 μηνύματα.

O Severous έγραψε στις 22:39, 29-06-12:

ωραία ευχαριστώ! αρχικά αυτό κατάλαβα οτι επιλέγεις μετά αλλά μπερδεύτηκα σε κάποια φάση!

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 22:40, 29-06-12:

ωραία ευχαριστώ! αρχικά αυτό κατάλαβα οτι επιλέγεις μετά αλλά μπερδεύτηκα σε κάποια φάση!
Τίποτα από το α-γ εξαμηνο κάνεις εισαγωγικά μαθήματα...για το ιστορικό απθ ενδιαφέρεσαι ε;;

Παράθεση

eduard

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη eduard
Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

O eduard έγραψε στις 22:54, 29-06-12:

Ιστορίας της Τέχνης
Στα εξάμηνα 1-3 κάνεις εισαγωγικά μαθήματα. Στο 4ο εξάμηνο επιλέγεις ειδικότητα. Ιστορικό ή Αρχαιολογικό. Πάντως και μετά την επιλογή μπορείς να κάνεις κάποια μαθήματα της άλλης ειδικότητας σαν ΥΕ (Υποχρεωτικές Επιλογές) ή ΕΕ (Ελεύθερες Επιλογές)

Παράθεση

Severous (Νίκος)

Φοιτητής

O Severous έγραψε στις 12:14, 30-06-12:

ευχαριστώ! ναι για το απθ ενδιαφέρομαι και το πιάνω άλλα δεν είναι η πρώτη μου επιλογή οπότε ψάχνομαι ακόμα!

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 14:40, 30-06-12:

ευχαριστώ! ναι για το απθ ενδιαφέρομαι και το πιάνω άλλα δεν είναι η πρώτη μου επιλογή οπότε ψάχνομαι ακόμα!
Καλη επιτυχία όπως και να έχει...

Παράθεση

Severous (Νίκος)

Φοιτητής

O Severous έγραψε στις 14:57, 30-06-12:

Σ'ευχαριστώ! εσύ γενικά είσαι ευχαριστημένη με τη σχολή; είναι όπως την περίμενες;

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 15:02, 30-06-12:

Σ'ευχαριστώ! εσύ γενικά είσαι ευχαριστημένη με τη σχολή; είναι όπως την περίμενες;
Για κάποιους προσωπικούς λόγους έχασα το β' εξάμηνο και αποφάσισα να ξαναδώσω, μήπως μπω στην πρώτη μου επιλογή. Αλλά πήγα στο πρώτο εξάμηνο και έδωσα και εξεταστική τον ιανουάριο. Θα μείνεις ευχαριστημένος πιστεύω. Είναι από τις πολύ ποιοτικές σχολές και σου δίνουν πολύπλευρη γνώση, αν θέλεις να γίνεις καθηγητής. Ίσως σου φανούν λίγο δύσκολες οι αρχαιολογίες γιατί είναι κάτι καινούργιο

Παράθεση

Severous (Νίκος)

Φοιτητής

O Severous έγραψε στις 00:20, 01-07-12:

Ωραία κατάλαβα! Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 15:36, 02-07-12:

προς φοιτητες του ιστορικου παρακαλω...
επροκοκειτο πιθανοτατα να γραφτω στο ιστορικοκαλαματας και επειδη θελω να ξαναδωσω θελω να ειμαι στην αθηνα...,πορω να μην εμφανσιτω καθολου ή θα με διωξουν?
δλδ να κανω την εγγραφη και να μην παραστω σε μαθηματα και εξεταστικη τουλαχιστον στην πρωτη???
πρεπει να επιλεξω μαθηματα να τα δωσω ή ειναι ολα υποχρεωτικα? μπορει να μου εξηγήσει καποιος?

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 15:53, 02-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από isida!!!
προς φοιτητες του ιστορικου παρακαλω...
επροκοκειτο πιθανοτατα να γραφτω στο ιστορικοκαλαματας και επειδη θελω να ξαναδωσω θελω να ειμαι στην αθηνα...,πορω να μην εμφανσιτω καθολου ή θα με διωξουν?
δλδ να κανω την εγγραφη και να μην παραστω σε μαθηματα και εξεταστικη τουλαχιστον στην πρωτη???
πρεπει να επιλεξω μαθηματα να τα δωσω ή ειναι ολα υποχρεωτικα? μπορει να μου εξηγήσει καποιος?
Γίνεται αυτό νομίζω.....!! καλύτερα πάρε ενα τηλ στην γραμματεία της σχολής. Είσαι σίγουρη ότι δεν πιάνεις αθήνα;;

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 16:17, 02-07-12:

...ναι ειμαι σίγουρη...έβγαλα μολις 15,000 μόρια...

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 16:21, 02-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από isida!!!
...ναι ειμαι σίγουρη...έβγαλα μολις 15,000 μόρια...
Γιατί δεν βάζεις κάποιο άλλο ιστορικό π.χ. ιστορικό ιωαννίνων;;; αφού δεν σκοπεύεις να πας.... Πάντως ένας συμμαθητής μου πέρυσι είχε περάσει μαθηματικό στα γιάννενα, γράφτηκε και δεν εμφανίστηκε καθόλου στην σχολή γιατί ξαναέδωσε. Στο β' εξάμηνο μόνο ανανέωσε την εγγραφή του κάνοντας δήλωση μαθημάτων.

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

H isida!!! έγραψε στις 16:35, 02-07-12:

γτ στην καλαματα εχω σπιτι και συγγενεις που εστω και υποθετικα ή τυπικα χαιρονται να ξερουν οτι είμαι εκει..χαχαχα
και ας υποθεσουμε (χτυπω ξυλο) οτι ουτε του χρονου περναω στην πρωωτη μου επιλογη παω τοτε εκει εχοντας κατοχυρωμενη θεση και σπιτι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Makis_Vl (Μάκης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Makis_Vl
Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

O Makis_Vl έγραψε στις 17:03, 02-07-12:

Παίζει να ανέβει 1,495 μόρια το Ιστορικό ΑΠΘ; Εβγαλα 17,340! Μπορεί κάποιος να μου πει που στην ευχη λεει στο site τα μαθηματα κάθε εξαμήνου;

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 17:07, 02-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Makis_Vl
Παίζει να ανέβει 1,495 μόρια το Ιστορικό ΑΠΘ; Εβγαλα 17,340! Μπορεί κάποιος να μου πει που στην ευχη λεει στο site τα μαθηματα κάθε εξαμήνου;
Αμα ανεβεί 1500 μόρια το ιστορικό θα αρχίσουμε να πέφτουμε από τα μπαλκόνια!!!!!!! Είναι υπερβολικά πολλά!!!!Τι θέλεις να ρωτήσεις ακριβώς θα σου πω εγώ.....

Παράθεση

Makis_Vl (Μάκης)

Φοιτητής

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

O Makis_Vl έγραψε στις 17:11, 02-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Αμα ανεβεί 1500 μόρια το ιστορικό θα αρχίσουμε να πέφτουμε από τα μπαλκόνια!!!!!!! Είναι υπερβολικά πολλά!!!!Τι θέλεις να ρωτήσεις ακριβώς θα σου πω εγώ.....
ΕΕΕ ξέρω γώ...είδα κάτι βασεις στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ κι εμεινα κάγκελο...Ολα τα περιμένω!
Βασικά θέλω να δω τι μαθήματα έχει σε κάθε εξάμηνο...και ψάχνψ στην ιστοσελίδα του Ιστορικού αλλά δεν βρίσκω...Για πχ στο Α Εξάμηνο πόσα μαθήματα έχει και ποια;

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,237 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 17:13, 02-07-12:

http://www.hist.auth.gr/el/Σπουδές/Π...τα_2011–12

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 17:15, 02-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Makis_Vl
ΕΕΕ ξέρω γώ...είδα κάτι βασεις στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ κι εμεινα κάγκελο...Ολα τα περιμένω!
Βασικά θέλω να δω τι μαθήματα έχει σε κάθε εξάμηνο...και ψάχνψ στην ιστοσελίδα του Ιστορικού αλλά δεν βρίσκω...Για πχ στο Α Εξάμηνο πόσα μαθήματα έχει και ποια;
Δεν έχει συγκεκριμένα μαθήματα.....Στα εξάμηνα α-β-γ- επιλέγεις εσύ από μία λίστα υποχρεωτικών μαθημάτων που θα προσφέρονται σε κάθε εξάμηνο. Μέχρι 8 μπορείς. περιμένε να σου στείλω τον οδηγό σπουδών να τα δεις

Παράθεση

Makis_Vl (Μάκης)

Φοιτητής

O Makis_Vl έγραψε στις 17:20, 02-07-12:

ΑΑΑ πόσα είναι σύνολο τα μαθήματα αυτά;Πόσα παίρνουν συνήθως;Γενικά ώς Τμήμα είναι καλό;

Παράθεση

George perk

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη George perk
Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O George perk έγραψε στις 19:05, 04-07-12:

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
καλησπερα..να ρωτησω στο ιστορικο αρχαιολογικο κανουν κλασικους συγγραφεις(ΟΜΗΡΟ,ΘΟΥΚΙΔΥΔΗ,ΠΛΑΤΩΝΑ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΑΙΣΧΥΛΟ ΚΛΠ)η ειναι κυριως αντικειμενο του φιλολογικου?

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa έγραψε στις 19:06, 04-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από George perk
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
καλησπερα..να ρωτησω στο ιστορικο αρχαιολογικο κανουν κλασικους συγγραφεις(ΟΜΗΡΟ,ΘΟΥΚΙΔΥΔΗ,ΠΛΑΤΩΝΑ,ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ,ΑΙΣΧΥΛΟ ΚΛΠ)η ειναι κυριως αντικειμενο του φιλολογικου?
είναι κυριώς αντικειμενο της φιλολογίας αλλά κάνεις και στο ιστορικό σε μικρότερο βαθμό όμως

Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SparklingGrey
Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,460 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε στις 19:08, 04-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από George perk
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
Λογικά, θα μπορείς να επιλέξεις κάποια από τα μαθήματα της αρχαίας ελληνικής λογοτεχνίας από τη φιλολογία. Βέβαια, απ' όσο είδα στο πρόγραμμα σπουδών, υπάρχουν κάποια (υποθέτω), αλλά σε μικρό βαθμό.

Click me

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,646 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 18:33, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Και εγώ αποτελέσματα βάσεων περιμένω.....
Να σε πω, μιας και σπουδάζεις ιστορία. Είναι ωραία σχολή. Κατα πάσα πιθανότητα στο ιστορικό περνάω, και θέλω να ξέρω γενικά για τη σχολή. Κάνεις αρχαία ή σε πρήζουν μόνο με ιστορίες; Φιλολογία θέλω εγώ, αλλά πολλοί μου λένε οτι το ιστορικό είναι μια καλή επιλογή και να παω

Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rainbowarrior
Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 18:55, 19-07-12:

Να πας.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 23:04, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Να σε πω, μιας και σπουδάζεις ιστορία. Είναι ωραία σχολή. Κατα πάσα πιθανότητα στο ιστορικό περνάω, και θέλω να ξέρω γενικά για τη σχολή. Κάνεις αρχαία ή σε πρήζουν μόνο με ιστορίες; Φιλολογία θέλω εγώ, αλλά πολλοί μου λένε οτι το ιστορικό είναι μια καλή επιλογή και να παω
Eτσι όπως τα λές σου συστήνω να μην πάς σε ιστορικό τμήμα.Κάνεις μια λάθος επιλογή

Στο τμήμα διδάσκεσαι κυρίως Ιστορία και Αρχαιολογία.Προσωπικά ομολογώ ότι με εξαίρεση λίγο τα λατινικά που είναι μια ιδιαίτερη γλώσσα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα υπόλοιπα φιλολογικά.Θεωρώ πολύ πιο ενδιαφέρουσα την Ιστορία και κυρίως την Μεσαιωνική Ιστορία και την Ιστορία της Τέχνης

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 09-09-12 στις 13:00. Αιτία: merge
Παράθεση

Γιάννης94

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γιάννης94
Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

O Γιάννης94 έγραψε στις 18:48, 15-08-12:

Και εγώ ιστορικό περνάω και έχω δηλώσει 1η επιλογή (μετά την Αθήνα που μάλλον δεν πιάνω), την Καλαμάτα λόγω κοντινής απόστασης και λόγω συγγενών που έχω εκεί. Θα ήθελα, όποιος γνωρίζει, να μου πει πληροφορίες για το τμήμα αυτό. Πιστεύετε ότι θα ανέβει πολύ φέτος η βάση; (13.177 το 2011)

Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 21:45, 26-11-12:

Mια ευχάριστη είδηση για τους φοιτητές και αποφοίτους του τμήματος.
Ανοίγει το επάγγελμα του ξεναγού – ταχύρρυθμη κατάρτιση ιστορικών και αρχαιολόγων

Ιστορικοί και αρχαιολόγοι θα μπορούν πλέον να ασκούν το επάγγελμα του ξεναγού αρκεί να έχουν παρακολουθήσει δίμηνης διάρκειας σεμινάρια τα οποία θα πραγματοποιούνται με ευθύνη του Υπουργείου Τουρισμού τουλάχιστον 3 φορές το χρόνο.
Τα παραπάνω περιλαμβάνονται στο “Μεσοπρόθεσμο Πλαισίο Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013-2016/ Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής του ν. 4046/2012″ που ψηφίσθηκε στις 7 Νοεμβρίου από την Βουλή των Ελλήνων:
Η συγκεκριμένη διάταξη έχει ως εξής:
“Με κοινή απόφαση των Υπουργών Τουρισμού και Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού που εκδίδεται εντός δυο (2) μηνών από τη δημοσίευση του παρόντος, καθορίζεται το αναλυτικό πρόγραμμα ταχύρρυθμων προγραμμάτων διάρκειας έως δύο (2) μηνών για την κατάρτιση Ελλήνων υπηκόων ή υπηκόων κρατών- μελών της Ε.Ε. αποφοίτων τμημάτων Αρχαιολογίας, Ιστορίας και Ιστορίας της Αρχαιολογίας Πανεπιστημίων της ημεδαπής και αναγνωρισμένων της αλλοδαπής στην ειδικότητα του ξεναγού. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει: α) τη διδασκαλία μαθημάτων που δεν καλύπτονται από τη διδαχθείσα ύλη των ανωτέρω σχολών και β) πρακτική άσκηση στην τεχνική της διαδρομικής ξενάγησης στο πλαίσιο εκπαιδευτικών επισκέψεων – εκδρομών σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, προκειμένου οι καταρτιζόμενοι να διαθέτουν με την ολοκλήρωση των ταχύρρυθμων προγραμμάτων το απαραίτητο γνωσιολογικό υπόβαθρο για την άσκηση του επαγγέλματός του ξεναγού.
3. Τα προγράμματα της προηγούμενης παραγράφου πραγματοποιούνται τουλάχιστον τρεις (3) φορές το χρόνο. Με απόφαση του Υπουργού Τουρισμού καθορίζεται κάθε φορά ο τόπος και ο χρόνος υλοποίησης των ταχύρρυθμων προγραμμάτων, η διαδικασία, τα κριτήρια εισαγωγής των υποψηφίων, ο αριθμός των καταρτιζομένων και η οικονομική επιβάρυνση για τη συμμετοχή στα ταχύρρυθμα προγράμματα. Η άριστη γνώση ξένης γλώσσας, που πιστοποιείται σύμφωνα με τη σχετική για την απόδειξη γλωσσομάθειας για το διορισμό σε θέσεις του δημόσιου τομέα νομοθεσία, θεωρείται απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στα προγράμματα αυτά.
4. Για την υλοποίηση των προγραμμάτων της παραγράφου 1, το Υπουργείο Τουρισμού προσλαμβάνει ωρομίσθιο εκπαιδευτικό προσωπικό με σύμβαση εργασίας που δεν θα υπερβαίνει τη διάρκεια του προγράμματος. Οι ειδικότητες και τα προσόντα του εκπαιδευτικού προσωπικού καθορίζονται από τον Υπουργό Τουρισμού με την προκήρυξη πρόσληψης.
5. Με την ολοκλήρωση της παρακολούθησης των ταχύρρυθμων προγραμμάτων του παρόντος άρθρου οι καταρτισθέντες αποκτούν αυτόματα τη δυνατότητα πρόσβασης στο επάγγελμα του ξεναγού σε ισότιμη βάση με τους αποφοίτους των λοιπών σχολών ξεναγών του παρόντος νόμου σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ΄ του άρθρου 2.”
Μπορείτε να δαβάσετε το πλήρες κείμενο του ”Μεσοπρόθεσμο Πλαισίο Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2013-2016/ Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής του ν. 4046/2012″ εδώ: mesoprothesmo_7nov12

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

SparklingGrey

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SparklingGrey
Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,460 μηνύματα.

O SparklingGrey σε υπνοπαράλυση έγραψε στις 22:16, 20-06-13:

Η κατεύθυνση της Αρχαιολογίας παραχωρεί επαγγελματικά δικαιώματα Φιλολόγου Π.Ε. 02;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dreams&hopes
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Dreams&hopes έγραψε στις 08:49, 21-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από SparklingGrey
Η κατεύθυνση της Αρχαιολογίας παραχωρεί επαγγελματικά δικαιώματα Φιλολόγου Π.Ε. 02;
Εννοείται!!!

Άσχετο, ξέρει κανείς αν το Ιστορίας Εθνολογίας Θράκης ή το Ιστορίας Ιονίου έχει υποχρεωτική παρακολούθηση σε κάποια μαθήματα ή μπορείς να το βγάλεις πηγαίνοντας μόνο στην εξεταστική;;;

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 652 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 17:02, 22-06-13:

Τα τμήματα ιστορίας αρχαιολογίας και διαχείρισης πολ/κων αγαθών, ιστορίας Ιονίου και ιστορίας και εθνολογίας Θράκης παραχωρούν επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου Π.Ε. 02;

Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Dreams&hopes έγραψε στις 18:47, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από giannis4ever
Τα τμήματα ιστορίας αρχαιολογίας και διαχείρισης πολ/κων αγαθών, ιστορίας Ιονίου και ιστορίας και εθνολογίας Θράκης παραχωρούν επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου Π.Ε. 02;
Ναι, όποια κατεύθυνση και αν πάρεις, ακόμα και Εθνολογία.

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

O giannis4ever έγραψε στις 19:28, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dreams&hopes
Ναι, όποια κατεύθυνση και αν πάρεις, ακόμα και Εθνολογία.
Μόνο για το ιστορίας και εθνολογίας μου απαντάς ή για όλα;

Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 20:45, 22-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από giannis4ever
Μόνο για το ιστορίας και εθνολογίας μου απαντάς ή για όλα;
Για όλα!!!!

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

O giannis4ever έγραψε στις 21:11, 22-06-13:

Ευχαριστώ.

Παράθεση

spitogata (Μαίρη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spitogata
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) . Έχει γράψει 149 μηνύματα.

H spitogata meoww έγραψε στις 18:13, 23-06-13:

Καλησπέρα σας:
Με τα μόρια που έχω συγκεντρώσει,περνάω άνετα στο ιστορικό-αρχαιολογικό Ρεθύμνου(εκτός και αν ανέβουν οι βάσεις πια 2.00 μόρια )
Μήπως ξέρετε για αυτό το τμήμα;κάποιος που σπουδάζει εκεί ή που είναι απόφοιτος αυτού του τμήματος;ή ακόμα και κάποιος από τις φετινές πανελλαδικές που ενδιαφέρεται για το ίδιο τμήμα;

Έχω ακούσει αρκετά καλά πράγματα πάντως,απλά θέλω και άλλες απόψεις
Επίσης,όσον αφορά το μεταπτυχιακό,μπορώ να κάνω και σε άλλη σχολή;π.χ πολιτικές επιστήμες Παντείου; δεν είμαι σίγουρη για αυτό!

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,646 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 18:30, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από spitogata
Επίσης,όσον αφορά το μεταπτυχιακό,μπορώ να κάνω και σε άλλη σχολή;π.χ πολιτικές επιστήμες Παντείου; δεν είμαι σίγουρη για αυτό!
Ναι, μπορείς!

Παράθεση

spitogata (Μαίρη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spitogata
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) . Έχει γράψει 149 μηνύματα.

H spitogata meoww έγραψε στις 18:39, 23-06-13:

Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

eirini9595

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη eirini9595
H eirini9595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας Ιονίου (Κέρκυρα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H eirini9595 έγραψε στις 18:51, 28-09-13:

Γεια σας εχω περασει Ιστορικο στην επαρχια.Του χρονου αν ισχυουν ακομα οι μετεγγραφες και μπορεσω να ερθω Αθηνα θα εχω τη δυνατοτητα να επιλεξω Αρχαιολογια ή οχι;;

Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 20:23, 28-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από eirini9595
Γεια σας εχω περασει Ιστορικο στην επαρχια.Του χρονου αν ισχυουν ακομα οι μετεγγραφες και μπορεσω να ερθω Αθηνα θα εχω τη δυνατοτητα να επιλεξω Αρχαιολογια ή οχι;;
Δυστυχώς όχι.

Παράθεση

eirini9595

Φοιτητής

H eirini9595 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας Ιονίου (Κέρκυρα) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H eirini9595 έγραψε στις 22:52, 28-09-13:

Ποτε γινεται ο διαχωρισμος,δηλαδη αν καποιος θα παρει κατευθυνση ιστοριας ή αρχαιολογιας;; μου εχουν πει απ΄το 3ο ετος ισχυει;;
(γιατι αν ισχυει, λογικα θα μπορω να διαλεξω αρχαιολογια ή τα εχω μπερδεψει;

Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 18:26, 29-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από eirini9595
Ποτε γινεται ο διαχωρισμος,δηλαδη αν καποιος θα παρει κατευθυνση ιστοριας ή αρχαιολογιας;; μου εχουν πει απ΄το 3ο ετος ισχυει;;
(γιατι αν ισχυει, λογικα θα μπορω να διαλεξω αρχαιολογια ή τα εχω μπερδεψει;
Παραθέτω τις αντιστοιχίες των τμημάτων από το ΦΕΚ:
Ιστορίας και Αρχαιολογίας» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Πανεπιστημίου Κρήτης, «Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, «Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών» του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, «Ιστορίας και Εθνολογίας» του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, «Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας» του Πανεπιστημίου Αιγαίου και «Ιστορίας» του Ιονίου Πανεπιστημίου (για τα τρία τελευταία μόνο για την κατεύθυνση ιστορίας).

Με λίγα λόγια, αν πάρεις μετεγγραφή από τα τρια τελευταία τμήματα, δεν μπορείς να επιλέξεις την κατεύθυνση Αρχαιολογίας.

Παράθεση

eirini9595

Φοιτητής

H eirini9595 έγραψε στις 20:05, 29-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dreams&hopes
Παραθέτω τις αντιστοιχίες των τμημάτων από το ΦΕΚ:
Ιστορίας και Αρχαιολογίας» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Πανεπιστημίου Κρήτης, «Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, «Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Διαχείρισης Πολιτισμικών Αγαθών» του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, «Ιστορίας και Εθνολογίας» του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, «Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας» του Πανεπιστημίου Αιγαίου και «Ιστορίας» του Ιονίου Πανεπιστημίου (για τα τρία τελευταία μόνο για την κατεύθυνση ιστορίας).

Με λίγα λόγια, αν πάρεις μετεγγραφή από τα τρια τελευταία τμήματα, δεν μπορείς να επιλέξεις την κατεύθυνση Αρχαιολογίας.
ευχαριστω,με τον καημο θα μεινω δηλαδη!!!!

Παράθεση

PhilosophyLover

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PhilosophyLover
H PhilosophyLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H PhilosophyLover έγραψε στις 00:16, 03-10-13:

ρε παιδια να ρωτησω κατι!!!! στο ΑΠΘ ενω λεει οτι ο φοιτητης στο τελος θα μπορει να παρει την ειδικευση ειτε της ιστοριας,ειτε της αρχαιολογιας και της ιστοριας τεχνης(δηλαδη 2 ειδικευσεις) οι τομεις γιατι ειναι 4??? (δηλαδη 1 ΤΟΜΕΑΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΡΩΜΑΪΚΗΣ, ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ
ΚΑΙ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ
2.ΤΟΜΕΑΣ ΝΕΟΤΕΡΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ, ΛΑΟΓΡΑΦΙΑΣ
ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΛΟΓΙΑΣ
3ΤΟΜΕΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
4.ΤΟΜΕΑΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΡΩΜΑΪΚΗΣ, ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ
ΚΑΙ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ
εχω μπερδευτει,μπορει κανεις να με διαφωτισει?

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:57, 14-11-13:

Άλλο πράγμα οι Τομείς και άλλο πράγμα οι Κατευθύνσεις. Ο Τομέας είναι μια διοικητική επιστημονική διαίρεση του Τμήματος στους επιμέρους βασικούς κλάδους της επιστήμης που υπηρετεί. Συγκεκριμένα:

Στη σελ.17 του ΟΔΗΓΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ:

Οι κατευθύνσεις αποτελούν μια ομαδοποίηση των μαθημάτων επιλογής του Προγράμματος Σπουδών ανάλογα με τη επιστημονική ενότητα στην οποία ανήκουν. Αυτό σημαίνει ότι τα μαθήματα αυτά, μπορεί να ανήκουν (και να προσφέρονται από) σε 2 ή περισσότερους Τομείς. Η κατεύθυνση στην ουσία κάνει το πρόγραμμα πιο ευέλικτο, δίνει την ευκαιρία για επιπλέον εμβάθυνση σε μια επιστημονική περιοχή της βασικής επιστήμης του Τμήματος και προετοιμάζει για μεταπτυχιακές (και πιθανόν διδακτορικές) σπουδές πάνω στην ίδια περιοχή. Ο Τομέας συντονίζει την διδασκαλία και την έρευνα του Τμήματος στο επιστημονικό αντικείμενο που τον χαρακτηρίζει, ενώ οι καθηγητές που ανήκουν στον συγκεκριμένο Τομέα, διδάσκουν στην άμεσα συναφή κατεύθυνση (αν υπάρχει) ή τα μαθήματα που εμπίπτουν στο αντικείμενο του Τομέα (αν δεν υπάρχει κατεύθυνση). Οι Τομείς και οι κατευθύνσεις ύστερα από τις εξωτερικές αξιολογήσεις που γίνονται αυτή τη στιγμή σε πολλά Τμήματα Ελληνικών Πανεπιστημίων θεωρήθηκαν ...απαρχαιωμένοι θεσμοί, με διασπαστικές συνέπειες για το ίδια το Τμήμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 02:10, 16-01-14:

Μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην υποβρύχια αρχαιολογία από το πανεπιστήμιο Κύπρου
Η θεωρία θα συνδυάζεται με την πρακτική άσκηση στο πεδίο και το εργαστήριο.

Νέο σύγχρονο μεταπτυχιακό πρόγραμμα εγκαινιάζει το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του πανεπιστημίου Κύπρου, με τίτλο «Χερσαία και Υποβρύχια Αρχαιολογία». Πρόκειται για ένα ολοκληρωμένο μεταπτυχιακό κύκλο σπουδών, όπου η θεωρία συνδυάζεται με την πρακτική άσκηση στο πεδίο και το εργαστήριο.Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση, βασική αρχή του προγράμματος είναι η ενιαία αντιμετώπιση της χερσαίας και της ενάλιας αρχαιολογίας, ως αναπόσπαστα τμήματα της αρχαιολογίας του μεσογειακού τοπίου. Θα παραδίδονται θεωρητικά μαθήματα σχετικά με τη φύση, τη μελέτη και την τεκμηρίωση αρχαιολογικών ευρημάτων και χώρων, χερσαίων και υποβρυχίων, ώστε οι φοιτητές να αποκτήσουν μία ευρεία αντίληψη των μεθόδων που εφαρμόζονται και των τεχνικών που χρησιμοποιούνται διεθνώς.
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε νέους και σε πτυχιούχους άλλων ειδικοτήτων, οι οποίοι επιθυμούν να διευρύνουν τις γνώσεις και τις δεξιότητες τους στον τομέα της μελέτης και έρευνας του υλικού πολιτισμού.
(Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου archlgy@ucy.ac.cy)

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_a...10/2013_523441

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους