Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,181 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,070 μηνύματα σε 96,061 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 756 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλολογία Αθήνας

skoteinotrugoni

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη skoteinotrugoni
Ο skoteinotrugoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O skoteinotrugoni έγραψε στις 14:10, 27-08-15:

Για ελάτε να μαζευτούμε οι επιτυχοντες του 2015!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mia_1997

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mia_1997
H mia_1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H mia_1997 έγραψε στις 20:54, 30-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από skoteinotrugoni
Για ελάτε να μαζευτούμε οι επιτυχοντες του 2015!!!!!
Ενας ενας να γνωριζομαστε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Faihh (Φαίη)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Faihh
H Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H Faihh Be the change u want to see in the world έγραψε στις 16:57, 20-02-16:

Γεια σας παιδια! Ειμαι πλεον στη τελικη ευθεια για τις Πανελληνιες και ισως να ειναι λιγο νωρις αλλα θα ηθελα κι εγω λιγες πληροφοριες σχετικα με το σε ποια σχολη να αρχιζω να στοχευω αποκλειστικα! Θελω στα σιγουρα Φιλοσοφικη σχολη Αθηνων αλλα θα ηθελα να κατασταλαζω σιγα σιγα οποτε ειμαι αναμεσα στη Κλασικη φιλολογια και στο Φ.Π.Ψ! Εχω ακουσει αρκετα και για τις δυο σχολες για τη Φιλολογια εχω ασφαλως ακουσει πως θελει πολυ διαβασμα και οτι η γνωση ας πουμε δεν σταματα ποτε και οτι διαβαζεις για ολη σου τη ζωη, ενω για το φπψ πως ειναι γενικα μια αμφιλεγομενη σχολη που δεν εχει ενα συγκεκριμενο αντικειμενο και οτι ας πουμε βγαινεις χωρις να ξερεις τι εισαι. Προσωπικα αν και μου αρεσουν τα φιλολογικα πιστευω πως τη κλασικη φιλολογια δεν θα μπορεσω να τη βγαλω... απο αυτα που εχω ακουσει δηλαδη. Γι'αυτο και εχω ως εναλλακτικη λυση το φπψ το οποιο σκεφτομαι ακομα και εαν βγαλω τα μορια για τη κλασικη να το βαλω ως πρωτη επιλογη Εαν λοιπον Θεου θελοντος βγαλω τα μορια ποια σχολη να διαλεξω;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,431 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 19:57, 20-02-16:

Φιλολογία φυσικά. Η κλασική φιλολογία είναι μια από τις 3 κατευθύνσεις της φιλολογίας. Μπορείς να επιλέξεις εναλλακτικά γλωσσολογία ή μεσαιωνική και νεοελληνική φιλολογία (έχει περισσότερο λογοτεχνία αν δεν κάνω λάθος), εάν προτιμάς κάτι από αυτά. Θα κάνεις μαθήματα αρχαίων και λατινικών όπως και να έχει, απλά κάνεις περισσότερα μαθήματα από την κατεύθυνση που επιλέγεις. Από το ΦΠΨ αποκτάς επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου, αλλά βέβαια δεν έχεις το ίδιο κύρος με κάποιον που έχει βγάλει φιλολογία ούτε τις ίδιες γνώσεις, γι' αυτό και στα φροντιστήρια προτιμούν τους αποφοίτους φιλολογίας. Κατά τη γνώμη μου, το ΦΠΨ δεν είναι καλή επιλογή και δεν έχει και λόγο ύπαρξης. Απλά πάνε όσοι δεν πιάνουν φιλολογία, για να αποκτήσουν τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα, ενώ τα μισά μαθήματά τους είναι άσχετα με το αντικείμενο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Libertus : 20-02-16 στις 20:14.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Faihh (Φαίη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H Faihh Be the change u want to see in the world έγραψε στις 12:21, 21-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Libertus
Φιλολογία φυσικά. Η κλασική φιλολογία είναι μια από τις 3 κατευθύνσεις της φιλολογίας. Μπορείς να επιλέξεις εναλλακτικά γλωσσολογία ή μεσαιωνική και νεοελληνική φιλολογία (έχει περισσότερο λογοτεχνία αν δεν κάνω λάθος), εάν προτιμάς κάτι από αυτά. Θα κάνεις μαθήματα αρχαίων και λατινικών όπως και να έχει, απλά κάνεις περισσότερα μαθήματα από την κατεύθυνση που επιλέγεις. Από το ΦΠΨ αποκτάς επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου, αλλά βέβαια δεν έχεις το ίδιο κύρος με κάποιον που έχει βγάλει φιλολογία ούτε τις ίδιες γνώσεις, γι' αυτό και στα φροντιστήρια προτιμούν τους αποφοίτους φιλολογίας. Κατά τη γνώμη μου, το ΦΠΨ δεν είναι καλή επιλογή και δεν έχει και λόγο ύπαρξης. Απλά πάνε όσοι δεν πιάνουν φιλολογία, για να αποκτήσουν τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα, ενώ τα μισά μαθήματά τους είναι άσχετα με το αντικείμενο.
Ναι καταλαβαινω... αυτα ηξερα κι εγω πανω κατω! Τη κατευθυνση στη Φιλολογια την επιλεγεις απο το πρωτο ετος; Εγω εαν περασω λογικα θα επιλεξω γλωσσολογια που απο οτι εχω ακουσει παλι ειναι πιο ενδιαφερουσα και επειδη η μεσαιωνικη δεν με ιντριγκαρει αλλα ουτε και η νεοελληνικη επειδη εχει πολλη λογοτεχνια Αν και δεν ξερω πολλα για τη γλωσσολογια Μπορεις να με διαφωτισεις;
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,431 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 13:38, 21-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Faihh
Ναι καταλαβαινω... αυτα ηξερα κι εγω πανω κατω! Τη κατευθυνση στη Φιλολογια την επιλεγεις απο το πρωτο ετος; Εγω εαν περασω λογικα θα επιλεξω γλωσσολογια που απο οτι εχω ακουσει παλι ειναι πιο ενδιαφερουσα και επειδη η μεσαιωνικη δεν με ιντριγκαρει αλλα ουτε και η νεοελληνικη επειδη εχει πολλη λογοτεχνια Αν και δεν ξερω πολλα για τη γλωσσολογια Μπορεις να με διαφωτισεις;
Στη φιλολογία Αθήνας επιλέγεις κατεύθυνση στο 2ο έτος (σε άλλες επιλέγεις στο 3ο). Η μεσαιωνική και νεοελληνική είναι μία κατεύθυνση. Δες και το πρόγραμμα σπουδών εδώ. Από τη σελίδα 15 και μετά έχει τα μαθήματα ανά εξάμηνο και κατεύθυνση αναλυτικά. Εάν σε ενδιαφέρει και φιλολογία σε άλλη πόλη, πρέπει να δεις το αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών.
Παράθεση

Faihh (Φαίη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Faihh Be the change u want to see in the world έγραψε στις 13:49, 21-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Libertus
Στη φιλολογία Αθήνας επιλέγεις κατεύθυνση στο 2ο έτος (σε άλλες επιλέγεις στο 3ο). Η μεσαιωνική και νεοελληνική είναι μία κατεύθυνση. Δες και το πρόγραμμα σπουδών εδώ. Από τη σελίδα 15 και μετά έχει τα μαθήματα ανά εξάμηνο και κατεύθυνση αναλυτικά. Εάν σε ενδιαφέρει και φιλολογία σε άλλη πόλη, πρέπει να δεις το αντίστοιχο πρόγραμμα σπουδών.
Ωραια θα το κοιταξω ευχαριστω πολυ Η μονη που με ενδιαφερει σε αλλη πολη ειναι στο Ρεθυμνο για διαφορους λογους αλλα και επειδη ξερω πως το Πανεπιστημιο Κρητης ειναι αρκετα αξιολογο και αναγνωρισμενο πανεπιστημιο! Αλλα η πρωτη επιλογη σαφως και θα ειναι Αθηνα! Μακαρι ολα να πανε καλα! Εσυ σπουδαζεις Φιλολογια;
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

O Libertus έγραψε στις 13:59, 21-02-16:

Δες και εδώ για πανεπιστήμιο Κρήτης. Και της Θεσσαλονίκης και των Ιωαννίνων έχουν καλή φήμη. Εγώ Νομική σπουδάζω, αλλά με φανταζόμουν να διδάσκω λογοτεχνία και λατινικά.
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 14:20, 21-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Faihh

Εχε απλα κατα νου οτι η Γλωσσολογια ως κατευθυνση καταργηθηκε στα Ιωαννινα και πλεον υπαρχει ως κατευθυνση μονο σε Αθηνα, Θεσσαλονικη, Πατρα και Ρεθυμνο. Δηλαδη μαθηματα παλι φυσικα κανεις, απλα δεν υπαρχει ως ξεχωριστη κατευθυνση επιλεον της Κλασικης και της Βυζαντινης-Μεσαιωνικης-Νεοελληνικης.

Το ετος που διαλεγεις κατευθυνση εξαρταται απο την σχολη, στη Θεσσαλονικη πχ διαλεγεις στο 3ο ετος, αλλου μπορει και στο 2ο.

Επισης αποψη μου αν και ξερω οτι πολλοι θα διαφωνησουν, αν θες μετα να ασχοληθεις με την διδασκαλια στην μεση εκπαιδευση, καλυτερα φιλολογια σε επαρχιακη πολη, παρα αλλη παρεμφερη σχολη σε μεγαλα αστικα κεντρα, αν δεν πιανεις στα τελευταια καθαροαιμη φιλολογια. Δεν το κρινω με βαση την επιστημη, η Ιστορια και η Φιλοσοφια ισως να ειναι και πολυ πιο ενδιαφερουσες και παραγνωρισμενες στην εκπαιδευση.

EDIT: Εχε επισης υποψιν οτι απο εδω και στο εξης θα χρειαζεται και το Πιστοποιητικο Παιδαγωγικης Επαρκειας, οποτε καλο ειναι να σου το εξασφαλιζει η σχολη, για να μη χρειαζεται να παιρνεις εξτρα πιστποιησεις μετα. Αυτη τη στιγμη βεβαια ολα ειναι ρευστα, αλλα απο ο,τι εχω δει μεχρι τωρα, απο φιλολογιες σου το εξαφαλιζει αυτη των Αθηνων, της Θεσσαλονικης, της Κρητης και της Κομοτηνης. Για Πατρα, Ιωαννινα και Καλαματα, δεν εχω δει κατι, αν κανω λαθος ας με διορθωσει οποιος τυχον ξερει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obito : 21-02-16 στις 14:29.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 16:28, 21-02-16:

Παραγνωρισμενη την ιστορια δεν θα την λεγαμε.Αντιθετα φανταζομαι γνωριζετε οτι η λογοτεχνια αφαιρεθηκε απο τα πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα δυστυχως.
Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 321 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 18:13, 21-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Παραγνωρισμενη την ιστορια δεν θα την λεγαμε.Αντιθετα φανταζομαι γνωριζετε οτι η λογοτεχνια αφαιρεθηκε απο τα πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα δυστυχως.
Με τον τροπο που διδασκεται εννοω. Το να παπαγαλιζεις ημερομηνιες δεν ειναι ιστορια. Ουτε το να σε αναγκαζουν αν θες τον μεγιστο δυνατο βαθμο στην θεωρητικη να μαθαινεις μεχρι και το κομμα στην Ιστορια κατευθυνσης. Αυτο ειναι υποβιβασμος του αντικειμενου και δεν ειναι τυχαιο οτι στο συστημα που ισχυε απο το 2006 μεχρι περσι, ελαχιστοι επελεγαν να δωσουν Ιστορια Γενικής ως εκτο μαθημα, εκτος απο αυτους που τους αρεζε παρα πολυ ως μαθημα και δεν ειχαν και βλεψεις προς το 3ο πεδιο. Ειναι επισης κι αυτος ενας λογος που διαβαζεις σε διαφορα fora βλακειες του τυπου ''ηταν καλα επι χουντας'' ή ''ο Μεταξας καθιερωσε το 8ωρο''. Αυτα δηλωνουν βασικη ελλειψη ιστορικης παιδειας. Κι επειδη η φυση δεν αγαπαει το κενο, την ελλειψη ιστορικων γνωσεων απο πλευρας εκαπιδευσης ο μαθητης θα την αναπληρωσει απο αλλες πηγες, αμφιβολου ποιοτητας.

Αλλα ναι, και γενικα παραγνωρισμενη. Δηλαδη ποιες ειναι οι γνωσεις που πρωτα απο ολα πρεπει να εχει κανεις, οι γνωσεις Ιστοριας ή οι αρχικοι χρονοι του λυω;

Η λογοτεχνια κατα τη γνωμη μου καλως αφαιρεθηκε αλλα εκει ξεφευγει η συζητηση. Γενικα κλινω προς ενα συστημα οπου οι απαιτησεις των μαθηματων που θα εξεταζεται κανεις, να καθοριζονται απο τα πανεπιστημια. Δηλαδη τι δουλεια εχει να δινει κανεις λογοτεχνια, εκτος του μαθηματος της Νεολληνικης γλωσσας, εαν δε στοχευει σε Φιλοσοφικη σχολη αλλα θελει πχ να εισαχθει σε μια σχολη Κοινωνικων ή Πολιτικων Επιστημων ή Νομικης; Χιλιες φορες προτιμοτερο δεν ειναι να δινει ενα μαθημα οπως πχ Κοινωνιολογια ή Φιλοσοφια ή κατι στο στυλ Στοιχεια Πολιτικης και Δικαιου;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obito : 21-02-16 στις 18:23.
Παράθεση

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 18:29, 21-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Obito

Η λογοτεχνια κατα τη γνωμη μου καλως αφαιρεθηκε αλλα εκει ξεφευγει η συζητηση. Γενικα κλινω προς ενα συστημα οπου οι απαιτησεις των μαθηματων που θα εξεταζεται κανεις, να καθοριζονται απο τα πανεπιστημια. Δηλαδη τι δουλεια εχει να δινει κανεις λογοτεχνια, εκτος του μαθηματος της Νεολληνικης γλωσσας, εαν δε στοχευει σε Φιλοσοφικη σχολη αλλα θελει πχ να εισαχθει σε μια σχολη Κοινωνικων ή Πολιτικων Επιστημων ή Νομικης; Χιλιες φορες προτιμοτερο δεν ειναι να δινει ενα μαθημα οπως πχ Κοινωνιολογια ή Φιλοσοφια ή κατι στο στυλ Στοιχεια Πολιτικης και Δικαιου;
Καλά αυτό, όπως είπες, είναι άλλο θέμα. Ένα σωρό είναι τα "άχρηστα" για μερικούς πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Και όταν λέω αυτό εννοώ π.χ. τα μαθηματικά για τον γιατρό. Ξέρω πως κανένα μάθημα δεν είναι άχρηστο..αλλά ποιος ο λόγος να εξεταστείς σε αυτό όταν οδεύεις προς αντικείμενο εντελώς άσχετο;
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 16:43, 22-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Obito
Με τον τροπο που διδασκεται εννοω. Το να παπαγαλιζεις ημερομηνιες δεν ειναι ιστορια. Ουτε το να σε αναγκαζουν αν θες τον μεγιστο δυνατο βαθμο στην θεωρητικη να μαθαινεις μεχρι και το κομμα στην Ιστορια κατευθυνσης. Αυτο ειναι υποβιβασμος του αντικειμενου και δεν ειναι τυχαιο οτι στο συστημα που ισχυε απο το 2006 μεχρι περσι, ελαχιστοι επελεγαν να δωσουν Ιστορια Γενικής ως εκτο μαθημα, εκτος απο αυτους που τους αρεζε παρα πολυ ως μαθημα και δεν ειχαν και βλεψεις προς το 3ο πεδιο. Ειναι επισης κι αυτος ενας λογος που διαβαζεις σε διαφορα fora βλακειες του τυπου ''ηταν καλα επι χουντας'' ή ''ο Μεταξας καθιερωσε το 8ωρο''. Αυτα δηλωνουν βασικη ελλειψη ιστορικης παιδειας. Κι επειδη η φυση δεν αγαπαει το κενο, την ελλειψη ιστορικων γνωσεων απο πλευρας εκαπιδευσης ο μαθητης θα την αναπληρωσει απο αλλες πηγες, αμφιβολου ποιοτητας.

Αλλα ναι, και γενικα παραγνωρισμενη. Δηλαδη ποιες ειναι οι γνωσεις που πρωτα απο ολα πρεπει να εχει κανεις, οι γνωσεις Ιστοριας ή οι αρχικοι χρονοι του λυω;

Ναι δεν διαφωνω οτι εν ολιγοις διδασκεται με λανθασμενο τροπο η ιστορια στην εκπαιδευση.Ομως αυτο δεν αναιρει την χρησιμοτητα της και του ρολου της ως βασικου πυλωνα της εκπαιδευσης.Πιστευω θα γινουν αλλαγες και σε αυτο το ζητημα προς το καλυτερο αν γνωριζεις προεδρος της επιτροπης διαλογου εχει αναλαβει ο Λιακος τον οποιο γνωριζω ως καθηγητη και του οποιου οι αποψεις ειναι ριζοσπαστικες και θα εχει ενδιαφερον να δουμε σε ποιο βαθμο θα εφαρμοστουν.Ειμαι αισιοδοξος για ουσιαστικες τροποποιησεις και μια σε βαθος μεταρρυθμιση στο προγραμμα διδασκαλιας
Παράθεση

Faihh (Φαίη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Faihh Be the change u want to see in the world έγραψε στις 13:38, 23-02-16:

Συμφωνω με ολους σας ολα εχουν τη χρησιμοτητα τους αλλα δεν παυει να ειναι και λανθασμενος ο τροπος με τον οποιο εξεταζονται! Υπαρχουν ας πουμε φορες που απλα νιωθω οτι δεν χωραει αλλα πραγματα το μυαλο μου ειναι τοσες πολλες οι πληροφοριες και το γεγονος οτι τις πληροφοριες αυτες θα τις εχω διαγραψει εαν και οταν με το καλο περασω με θλιβει ακομα περισσοτερο... Αλλα τι να κανεις αθανατο ελληνικο συστημα... μας κανανε και χαρη που μας εβγαλαν 2 μαθηματα... ποιος ξερει τι θα πεσει και τι θα τραβηξουμε παλι
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 23:43, 04-06-16:

Υπαρχει καποιος απο την φιλολογια καλαματας;Ας μου στειλει pm θελω να ρωτησω κατι.
Παράθεση

Aqua14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aqua14
H Aqua14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Aqua14 έγραψε στις 18:03, 07-02-17:

Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου το 1ο εξάμηνο και είμαι πρωτοετης στο Τμημα Φιλολογιας της Αθηνας . Γνωριζω οτι το 2ο εξαμηνο αρχιζει στις 27 Φεβρουαριου . Γινεται να παρακολουθησω κανονικα το 2ο εξαμηνο και να δωσω τα μαθηματα αυτου χωρις να εχω δωσει του 1ου? Και αν ναι τα μαθηματα του 1ου ποτε θα μπορουσα να τα δωσω?
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 15:59, 08-02-17:

Οταν λεμε αρχαια και λατινικα εννοουμε αρχαια ελληνικη και λατινικη λογοτεχνια.Οποτε δεν ειναι αλλο η λογοτεχνια και αλλο το κλασικο και τα αρχαια.Ολα λογοτεχνια ειναι εκτος της γλωσσολογιας.
Παράθεση

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη poetryfreak1
H poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H poetryfreak1 ἡ ψυχή μας αὔριο κάνει πανιά. έγραψε στις 11:07, 23-02-17:

Συγχαρητήρια που πέρασες! Όνειρο, όνειρο μεγάλο και άπιαστο να περάσω και εγώ εκεί...
Παράθεση

lamp:)))

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lamp:)))
H lamp:))) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H lamp:))) έγραψε στις 15:04, 29-04-17:

Γεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω ως αποφοιτος της φιλολογιας να ασχοληθω με την μουσειολογια και γενικοτερα να δουλεψω σε μουσεια. Μου εχουν πει οτι συνηθως το Ιστορικο Αρχαιολογικο δινει τετοιες προοπτικες απλα νιωθω οτι το τμημα της Φιλολογιας ειναι πιο κοντα σε εμενα.
Παράθεση

iakovosgreece (Ιάκωβος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη iakovosgreece
Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.

O iakovosgreece έγραψε στις 21:54, 30-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από lamp:)))
Γεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω ως αποφοιτος της φιλολογιας να ασχοληθω με την μουσειολογια και γενικοτερα να δουλεψω σε μουσεια. Μου εχουν πει οτι συνηθως το Ιστορικο Αρχαιολογικο δινει τετοιες προοπτικες απλα νιωθω οτι το τμημα της Φιλολογιας ειναι πιο κοντα σε εμενα.
Επειδή το έχω ψάξει και με ενδιαφέρουν αρκετά αυτές οι σχολές,ειδικά το Ιστορικό Αρχαιολογικό,νομίζω πως όχι.Βέβαια μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην μουσειολογία.Σκέψου περισσότερο για Ιστορικό Αρχαιολογικό αφού σε ενδιαφέρουν τα μουσειά αλλά εάν σου ταιριάζει η Φιλολογία,πήγαινε εκεί και μετά κάνε μεταπτυχιακά.Πάντως δεν θα έχεις δικαιώματα Αρχαιολόγου αλλά θα είσαι μόνο Φιλολόγος.Ελπίζω να κάνεις τη σωστή επιλογή.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους