Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,026 μηνύματα σε 96,055 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 417 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κοινωνικής Εργασίας

TheoP

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη TheoP
Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O TheoP έγραψε στις 16:49, 27-08-10:

@ Eco warrior, φίλε μου σου ζητώ συγνώμη γιατί δεν είχα δει το ερώτημα που μου έθεσες.

Δυστυχώς η κοινωνική εργασία στην Αγγλία δεν αξίζει...τα μεταπτυχιακά είναι πολύ γενικά διότι απευθύνονται κυρίως σε άτομα με πτυχίο κοινωνιολογίας και ψυχολογίας που θέλουν να γίνουν κοινωνικοί λειτουργοί...μπορεί να ακουστεί πολύ κουφό αλλά εκτίμησα πολύ τις προπτυχιακές μου σπουδές...το μόνο που κάπως με έχει σώσει είναι το γεγονός ότι το μεταπτυχιακό μου έχει περισσότερο κλινική εξειδίκευση και κάνω πρακτική στην κλινική τάβιστοκ. Βέβαια η οργάνωση του πανεπιστημίου είναι άψογη, αν και οι άγγλοι φοιτητές γκρινιάζουν...που να δουν τα δικά μας...

Να σημειώσω ότι στην Αγγλία η αντίληψη που έχουν για τους Κοινωνικούς Λειτουργούς είναι παρόμοια με την δική μας για τους αστυνομικούς...κοινωνικός έλεγχος, καταπάτηση των δικαιωμάτων υπό το πέπλο όμως της υποστήριξης κλπ.

Εάν θέλει κάποιος να κάνει μεταπτυχιακό στην ΚΕ που έχει ήδη πτυχίο ΚΕ μόνο στις ΗΠΑ!!!!

Θυμάμαι στη σχολή οι καθηγητές έλεγαν να κάνουμε μεταπτυχιακό μόνο στην ΚΕ, εγώ έχω να πω εάν θές μόνο στις ΗΠΑ αλλιώς προτίμησε συμβουλευτική, κοινοτική ανάπτυξη, μεθοδολογία έρευνας ή κάτι σχετικό, γιατί στην Ευρώπη τα μεταπτυχιακά ΚΕ είναι γενικά και για τους ΚΛ πολύ βαρετά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 781 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 02:05, 13-09-10:

Theop, σ'ευχαριστώ θερμά που διέθεσες χρόνο προκειμένου να απαντήσεις στο ερώτημα μου!
Πραγματικά, η δική σου απόψη είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για το συγκεκριμένο θέμα, όντας μεταπτυχιακός φοιτητής στην Αγγλία.
Χρειαζόμαστε τις απόψεις, τα βιώματα ενός εμπειρότερου άτομου που καταγίνεται με την Κοινωνική Εργασία.

Αναφορικά με τις μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό, η Μ. Βρετανεία όπως και οι υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες, μάλλον είναι πιο προσιτές στους Έλληνες φοιτητές, εξαιτίας της οικονομικής διαφοράς που υπάρχει με τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ. Με άλλα λόγια, το κόστος σπουδών στις ΗΠΑ είναι μεγαλύτερο συγκριτικά με αυτό των ευρωπαϊκών κρατών. Για τους περισσότερους από εμάς-κοινούς θνητούς- πιθανότατα οι σπουδές στις ΗΠΑ να αποτελούν φευγαλέο όνειρο. Κάνω λάθος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lebron15

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lebron15
Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O lebron15 έγραψε στις 15:20, 13-09-10:

Νομιζω ομως πως και στις ΗΠΑ το κοστος ζωης και ολα τα σχετικα επηρεαζονται απο την πολη,εχω την εντυπωση πως το καλυτερο πανεπιστημιο για την Κοινωνικη Εργασια στις ΗΠΑ ειναι το πανεπιστημιο του Ντενβερ,πολη δηλαδη η οποια δεν ειναι τοσο γνωστη οσο καποιες αλλες και προφανως η ζωη εκει θα ναι πιο φθηνη,βεβαια ο TheoP που ειναι πιο γνωστης ας με διορθωσει!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Freya
H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 03:01, 15-09-10:

επικοινωνησα με πανεπιστημιο στη ΝΥ και ενω δυσκολευτηκαν πολυ να καταλαβουν γιατι ενας κοινωνιολογος θελει να παρει δευτερο πτυχιο στην κοινωνικη εργασια τελικα με διαβεβαιωσαν οτι αν παρω 2-3 μαθηματα παιρνω το πτυχιο της κοινωνικης εργασιας!!!!!τρελο!!!!ρε παιδια τι προχω συστηματα ειναι αυτα!!!!και εδω θα πρεπει να κανω 4 χρονια φτου κι απ την αρχη!!!!αναρωτιεμαι αν συμβαινει το ιδιο και στην ευρωπη!!!!να μου δημιουργησουν αραγε προβλημα στον δοαταπ?

Παράθεση

TheoP

Νεοφερμένος

Ο TheoP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O TheoP έγραψε στις 11:11, 15-09-10:

@ eco warrior, να είσαι καλά. Λοιπόν πράγματι οι ευρωπαϊκές χώρες είναι πιο προσιτές στους Έλληνες φοιτητές, διότι δεν υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία για εμάς ως πολίτες της ΕΕ. Ωστόσο μία φίλη και προπτυχιακή συμφοιτήτριά μου, κάνει το μεταπτυχιακό της στις ΗΠΑ στην κοινωνική εργασία και συγκεκριμένα στο πανεπιστήμιο της νέας υόρκης (silver) όπου το μεταπτυχιακό θεωρείται υπερβολικά καλό (και ίσως είναι το καλύτερο παγκοσμίως). Μένει στην φοιτητική εστία...όπου έχω δει φωτογραφίες...έπαθα εγκεφαλικά από την πολυτέλεια, το χρήματα που δίνει είναι λίγα. Επίσης ιδιαίτερα για τις ΗΠΑ υπάρχουν πολλές υποτροφίες. Τώρα ισχύει και το άλλο, εάν έχεις κοντινούς συγγενείς μένεις μαζί τους και κάνεις υπομονή για να πάρεις ένα πολύ καλό μεταπτυχιακό.

Από την άλλη μεριά αυτό που θα πρότεινα εγώ...επειδή είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό
δεν ξέρω βέβαια ποιος κλάδος της κοινωνικής εργασίας σε ενδιαφέρει, αλλά εμένα που με ενδιαφέρει η κλινική, έπρεπε τελικά να κάνω μεταπτυχιακό στη συμβουλευτική και να έκανα το διδακτορικό μου στην κοινωνική εργασία, αλλά...δεν ήξερα...
Κάτι ακόμα σε κάποια βρετανικά πανεπιστήμια, μπορείς να κάνεις κατευθείαν διδακτορικό...

@ lebron 15 πλέον είσαι συνάδελφος???? εαν ναι καλώς ήρθες! Έχεις δίκιο το πανεπιστήμιο του Ντένβερ είναι πολύ καλό και γενικά στις ΗΠΑ τα περισσότερα πανεπιστήμια είναι πολύ καλά στον τομέα της Κοινωνικής Εργασίας. Βέβαια το κόστος ζωής επηρεάζεται από την πόλη, το ίδιο συμβαίνει και στο Ηνωμένο Βασίλειο σε γενικές γραμμές πάντα!

@ Luna Dark, με όλους τους τρελούς του ελληνικού κράτους δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση σου...
πάρε ένα τηλέφωνο στο Δοαταπ, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα στο αναγνωρίσουν... Ηνωμένο Βασίλειο και ΗΠΑ 1000% αυτό που συμβαίνει είναι εάν έχεις πτυχίο κοινωνιολογίας και θες να γίνεις κοινωνικός λειτουργός κάνεις μεταπτυχιακό στην κοινωνική εργασία και μετά παίρνεις επίσημα και νόμιμα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος...στο λέω με απόλυτη σιγουριά...περισσότερο σίγουρος σχετικά με αυτό δεν θα μπορούσα να είμαι...ο επόπτης μου έχει πτυχίο ψυχολογίας και μεταπτυχιακό κοινωνικής εργασίας και είναι Registered Social Worker (είναι ο τίτλος που παίρνουν όσοι έχουν άδεια ασκήσεως) στην Αγγλία. Ακόμα σχεδόν όλοι οι συμφοιτητές μου έχουν πτυχίο κοινωνιολογίας, κοινωνικής πολιτικής ή ψυχολογίας.

Ωστόσο και ελλάδα για σένα δεν θα είναι 4 χρόνια οι σπουδές, γιατί θα σου αναγνωριστούν αρκετά μαθήματα.
Είναι ζόρι ότι και να πεις και μπορώ να το καταλάβω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lebron15

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lebron15
Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O lebron15 έγραψε στις 15:58, 15-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από TheoP

@ lebron 15 πλέον είσαι συνάδελφος???? εαν ναι καλώς ήρθες! Έχεις δίκιο το πανεπιστήμιο του Ντένβερ είναι πολύ καλό και γενικά στις ΗΠΑ τα περισσότερα πανεπιστήμια είναι πολύ καλά στον τομέα της Κοινωνικής Εργασίας. Βέβαια το κόστος ζωής επηρεάζεται από την πόλη, το ίδιο συμβαίνει και στο Ηνωμένο Βασίλειο σε γενικές γραμμές πάντα!
Ναι φιλε,πρωτοετης πλεον στο τμημα της κοινωνικης διοικησης στην Κομοτηνη και σε ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα!

Παράθεση

TheoP

Νεοφερμένος

O TheoP έγραψε στις 21:18, 16-09-10:

Μπράβο σου και πολλά συγχαρητήρια!!!
Να έχεις μια πολύ καλή φοιτητική ζωή και μια υπέροχη σταδιοδρομία!!!

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,351 μηνύματα.

H Freya έγραψε στις 16:52, 19-09-10:

Αποφασισα να δωσω κατατακτηριες τελικα σε αυτο το τμημα.....Αν υπαρχει καποιος που μπορει να μου δανεισει τα 3 βιβλια της υλης μεχρι το δεκεμβρη θα του ημουν υποχρεη...αν παλι υπαρχει καποιος που εχει τα βιβλια και για δικους του λογους δεν θελει να μου τα δανεισει για καιρο,ας μου τα δωσει να τα βγαλω φωτοτυπια.
Τα βιβλια ειναι τα εξης:

Ύλη Εξετάσεων :

ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑ
----------------------------
Ι.ΖΕΓΚΕΡ : « Εισαγωγή στην Κοινωνιολογία »
Εκδόσεις : Μπουκουμάνης
Ύλη :από σελίδα 19 έως 219

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
--------------------------------------------------------
Θεανώ Καλλινικάκη: « Εισαγωγή στη Θεωρία και την Πρακτική της
Κοινωνικής Εργασίας »
Εκδόσεις : Ελληνικά Γράμματα
Ύλη : Όλο το βιβλίο

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ
-------------------
Γενική Ψυχολογία
Κουλούρη –Αντωνοπούλου Ραν.
ʽΥλη : Όλο το βιβλίο
Εκδόσεις : Έλλην 1994

Δεν τα αγοραζω γιατι οι πιθανοτητες να με παρουν ειναι λιγες και στο τελος θα μου μεινουν τα βιβλια....
Ευχαριστω

Παράθεση

Φοιτητής

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 781 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 00:25, 21-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από TheoP
Από την άλλη μεριά αυτό που θα πρότεινα εγώ...επειδή είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις μεταπτυχιακό και διδακτορικό
δεν ξέρω βέβαια ποιος κλάδος της κοινωνικής εργασίας σε ενδιαφέρει, αλλάεμένα που με ενδιαφέρει η κλινική, έπρεπε τελικά να κάνω μεταπτυχιακό στη συμβουλευτική και να έκανα το διδακτορικό μου στην κοινωνική εργασία, αλλά...δεν ήξερα...
Κάτι ακόμα σε κάποια βρετανικά πανεπιστήμια, μπορείς να κάνεις κατευθείαν διδακτορικό...
Τα περι μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών απευθύνονται σε μενα;
Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι ακόμη σε θέση να γνωρίζω ποιός κλάδος της Κοινωνικής Εργασίας.

Φίλε Theop, αυτό που γράφεις δεν το κατάλαβα. Εκείνος, δηλαδή που δεν κάνει μεταπτυχιακό πάνω στη συμβουλευτική δεν μπορεί να εκπονήσει διδακτορική διατριβή;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eco-warrior : 21-09-10 στις 00:35.
Παράθεση

TheoP

Νεοφερμένος

O TheoP έγραψε στις 22:17, 27-09-10:

Ναι για σένα πήγαινε αυτό, είμαι σίγουρος ότι είσαι από τους συναδέλφους που θα συνεχίσουν τις σπουδές τους. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι όποιος συνάδελφος δεν κάνει μεταπτυχιακό δεν είναι άξιος, απεναντίας κάποιοι κλ δεν έχουν μεταπτυχιακές σπουδές και είναι παρα πολύ καλοί.

Σχετικά με το ερώτημα που θέτεις, δεν εννοούσα αυτό, αναφερόμουν καθαρά σε μένα, ότι αφού με ενδιαφέρει η κλινική κοινωνική εργασία, θα ήταν καλύτερο τελικά να έκανα μεταπτυχιακό στη συμβουλευτική και όχι στην κε γιατί όπως είπα στην ΜΒ είναι γενικά, διότι απευθύνονται και σε πτυχιούχους παρεμφερών επιστημών.
Μην παρεξηγηθώ σε καμμία περίπτωση δεν ισχύει ότι για να κάνεις διδακτορικό στην κε πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό στη συμβουλευτική. Ειδικά όπως έγραψα και στο προηγούμενο post σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς απευθείας στην ΜΒ να κάνεις διδακτορικό!

Σε ποιο έτος είσαι?

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 18:35, 06-10-10:

theop αργησα να δω το μην σου:

@ Luna Dark, με όλους τους τρελούς του ελληνικού κράτους δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση σου...
πάρε ένα τηλέφωνο στο Δοαταπ, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα στο αναγνωρίσουν... Ηνωμένο Βασίλειο και ΗΠΑ 1000% αυτό που συμβαίνει είναι εάν έχεις πτυχίο κοινωνιολογίας και θες να γίνεις κοινωνικός λειτουργός κάνεις μεταπτυχιακό στην κοινωνική εργασία και μετά παίρνεις επίσημα και νόμιμα άδεια ασκήσεως επαγγέλματος...στο λέω με απόλυτη σιγουριά...περισσότερο σίγουρος σχετικά με αυτό δεν θα μπορούσα να είμαι...ο επόπτης μου έχει πτυχίο ψυχολογίας και μεταπτυχιακό κοινωνικής εργασίας και είναι Registered Social Worker (είναι ο τίτλος που παίρνουν όσοι έχουν άδεια ασκήσεως) στην Αγγλία. Ακόμα σχεδόν όλοι οι συμφοιτητές μου έχουν πτυχίο κοινωνιολογίας, κοινωνικής πολιτικής ή ψυχολογίας.

Ωστόσο και ελλάδα για σένα δεν θα είναι 4 χρόνια οι σπουδές, γιατί θα σου αναγνωριστούν αρκετά μαθήματα.
Είναι ζόρι ότι και να πεις και μπορώ να το καταλάβω.

εχω προβληματιστει πολυ εντονα με αυτα που ειπες και θα ηθελα, αν μπορεις να μου πεις που στο καλο να απευθυνθω να μου δωσουν μια σιγουρη απαντηση.
Ο ΣΚΛΕ δεν απανταει ποτε
Στο υπουργειο δεν μου απαντησαν, μου ειπας δες τις προκυρηξεις του ΑΣΕΠ, τι να κανω?
Αν ειναι με ενα μεταπτυχιακο να μπορω να παρω την αδεια ασκησεως επαγγελματος, τοτε ετοιμαζομαι να κανω ενα μεγαλο λαθος στη ζωη μου(4 χρονια σπουδες)

τελικα επικοινωνισα με ΣΚΛΕ και μου εκαναν την καρδια περιβολι.....πρωτων δεν γινεται να παρεις την αδεια με μεταπτυχιακο και δευτερον οι επαγγελματικες προοπτικες ειναι ιδιες με των κοινωνιολογων....
μαλλον θα το ξανασκεφτω για κατατακτηριες τι να πω....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 22-12-10 στις 14:52. Αιτία: Συγχώνευση.
Παράθεση

TheoP

Νεοφερμένος

O TheoP έγραψε στις 23:24, 07-10-10:

Luna Dark συγνωμη, αλλα τώρα είδα το μήνυμα...

Ναι στην Ελλάδα, το ξέρω, νομικά δεν σου δίνουν άδεια...απλά σκεφτόμουν για κάποια αντιστοιχία της βρετανικής άδειας με την ελληνική, εξάλλου χώρες της ΕΕ είναι...

Μην αρχίσω και γράφω τώρα για άτομα που έχουν μεταπτυχιακό μόνο και δηλώνουν μια χαρά κοινωνικοί λειτουργοί με άδεια ασκήσεως στην Ελλάδα...άστο μην το ψάχνεις...του παραλόγου!Δεν με ενοχλεί ότι μόνο με μεταπτυχιακό παίρνουν άδεια, με ενοχλεί το γεγονός ότι συμβαίνει για ορισμένους, ή για όλους ή για κανέναν. Γιατί όσοι έχουν κατεύθυνση κοινωνικής εργασίας από το ΔΠΘ έχουν 4 χρόνια σπουδές κοινωνικής εργασίας ή μήπως 2? Μην παρεξηγηθεί κανείς...απλά η κοροϊδία είναι πολύ άσχημη όπως και το γεγονός ότι κάποιοι παίζουν με τις ζωές νέων ανθρώπων.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 20:06, 17-11-10:

Καλησπερα και παλι
Τελικα εκανα αιτηση και κατα τον δεκεμβρη θα δωσω εξετασεις μπας και καταφερω να μπω στο τμημα.
Θα εξεταστουμε σε 3 μαθηματα, εισαγωγη στην κοινωνιολογια,κοινωνικη εργασια και ψυχολογια.
Οσοι σπουδαζετε στο τει πατρας πειτε μου σας παρακαλω ποια σημεια να προσεξω στα βιβλια και φυσικα αν θυμαστε θεματα απο τις εξεταστικες...ακομα και στο περιπου.
Απαντηστε με π.μ.
Ευχαριστωωωωωωωω

Παράθεση

Φοιτητής

O eco-warrior ... έγραψε στις 02:01, 22-12-10:

Τα αποτελέσματα των κατατακτήριων εξετάσεων στα τμήματα Κοινωνικής Εργασίας Αθήνας και Ηρακλείου ανακοινώθηκαν. Υπήρξε μεγάλος ανταγωνισμός λόγω των πολύ υψηλων βαθμών πτυχίων.
Συγχαρητήρια στους εισαχθέντες ή καλύτερα τις εισαχθείσες, μιας και όλες είναι κοπέλες.

LunaDark, τί έκανες τελικά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Freya

Περιβόητο Μέλος

H Freya έγραψε στις 23:55, 02-01-11:

δεν εδωσα...εκει που διαβαζα συνειδητοποιησα οτι και να τελειωσω τη σχολη μονο στο δημοσιο θα μπορω ουσιαστικα να δουλεψω κ με πηρε απο κατω...σε αναζητηση και παλι....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

jota

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jota
H jota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H jota έγραψε στις 21:15, 22-06-11:

παιδια επειδη ενδιαφερομαι και γω για την κοινωνικη διοικηση στην κομοτηνη, ως δευτερη σχολη,αλλα με προβληαμτιζει η πρακτικη. Θελω να ακολουθησω την ειδικευση κοινωνικης εργασιας.Μενω Θεσσαλονικη ομως και δε μπορω να ειμαι 4 συνεχομενα εξαμηνα στην Κομοτηνη. Γνωριζει κανεις αν θα μπορουσα να κανω πρακτικη στη Θεσσαλονικη ?Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?? ή που μπορω να απευθυν?θω?? Ευχαριστω πολυ! Αν ξερει καποιος θα με βοηθουσε πολυ στο τι επιλογη να κανω.

Παράθεση

anny22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anny22
H anny22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H anny22 έγραψε στις 10:33, 29-08-11:

παιδια..εχω μια απορια..απο το τει κοινωνικης εργσιας της αθηνας παιρνεις αδεια ασκησεως επαγγελματος ή απαιτειται μεταπτυχιακο?? σας παρακαλω απαντηστε μου οσο πιο γρηγορα μπορειτε!! ευχαριστω!

Παράθεση

Drama Prinzessin

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,418 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 10:43, 29-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από anny22
παιδια..εχω μια απορια..απο το τει κοινωνικης εργσιας της αθηνας παιρνεις αδεια ασκησεως επαγγελματος ή απαιτειται μεταπτυχιακο?? σας παρακαλω απαντηστε μου οσο πιο γρηγορα μπορειτε!! ευχαριστω!
Από όποια σχολή κοινωνικής εργασίας ΤΕΙ αποφοιτήσεις (Αθήνα-Πάτρα-Ηράκλειο), βγάζεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από την Πρόνοια της μόνιμης κατοικίας σου. Μετά αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό, συνεχίζεις όπου θες.
Είναι σίγουρο αυτό. ^^

Παράθεση

anny22

Νεοφερμένος

H anny22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H anny22 έγραψε στις 11:33, 29-08-11:

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!! να σαι καλα
ν σε ρωτησω κ κατι αλλο? χρειαζεται να ειδικευτεις μετα την ληψη του πτυχειου κ αν ναι πως? μπορεις να λανεις μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη?
εκανα 10% κ σημερα εμαθα οτι περασα κοινωνικη λειτουργος..σπουδαζω ηδη εναν χρονο νηπιαγωγος αλλα δεν παρακολουθουσα γγτ περασα σε αλλη πολη κ ηταν οικονομικα αδυνατο..κ τωρα ειμαι πολυ μπερδεμενη...

Παράθεση

Drama Prinzessin

Φοιτητής

H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,418 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 19:01, 29-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από anny22
ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!! να σαι καλα
ν σε ρωτησω κ κατι αλλο? χρειαζεται να ειδικευτεις μετα την ληψη του πτυχειου κ αν ναι πως? μπορεις να λανεις μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη?
εκανα 10% κ σημερα εμαθα οτι περασα κοινωνικη λειτουργος..σπουδαζω ηδη εναν χρονο νηπιαγωγος αλλα δεν παρακολουθουσα γγτ περασα σε αλλη πολη κ ηταν οικονομικα αδυνατο..κ τωρα ειμαι πολυ μπερδεμενη...
Δεν ξέρω ακριβώς πως μπορείς να κάνεις ειδίκευση, αλλά μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ή σε σχολή Κοινωνιολογίας ή Ψυχολογίας. Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
Μπορείς επίσης να κάνεις μεταπτυχιακό και στη σχολή Κοινωνικής Διοίκησης Θράκης, που είναι η μόνη σχολή Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
Τώρα για την απόφαση σου, θα κοιτάξεις ποιο ενδιαφέρει περισσότερο και ποιο έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.
Ό,τι άλλο θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις, γιατί η μητέρα μου είναι Κοινωνική Λειτουργός και ξέρει από αυτά.

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη foreverfreak
Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 1,337 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 21:37, 29-08-11:

Καλησπερα παιδια,
τελικα η αδερφη μου περασε στο τμημα Κοινωνικης Εργασιας του Ηρακλειου!! Ηταν αναμεσα σε κοινωνικη εργασια και νοσηλευτικη, αλλα προτιμησε το πρωτο, καθως την ενδιαφερει περισσοτερο σαν επαγγελμα και εχει καποια συναφεια με την ψυχολογια... Ρε Κλεοπατρα, κανε μου μια χαρη ομως, ρωτησε λιγο τη μαμα σου τι λενε οι προοπτικες εργασιας!!! Εχω ακουσει πως στο μελλον θα ειναι απο τα επαγγελματα που προκειται να "ανοιξουν"...

Τελικα τι λετε, εκανε καλη επιλογη??

Παράθεση

Drama Prinzessin

Φοιτητής

H Drama Prinzessin έγραψε στις 10:32, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από foreverfreak
Καλησπερα παιδια,
τελικα η αδερφη μου περασε στο τμημα Κοινωνικης Εργασιας του Ηρακλειου!! Ηταν αναμεσα σε κοινωνικη εργασια και νοσηλευτικη, αλλα προτιμησε το πρωτο, καθως την ενδιαφερει περισσοτερο σαν επαγγελμα και εχει καποια συναφεια με την ψυχολογια... Ρε Κλεοπατρα, κανε μου μια χαρη ομως, ρωτησε λιγο τη μαμα σου τι λενε οι προοπτικες εργασιας!!! Εχω ακουσει πως στο μελλον θα ειναι απο τα επαγγελματα που προκειται να "ανοιξουν"...

Τελικα τι λετε, εκανε καλη επιλογη??
Απ' ότι μου έχει πει παλιότερα δεν υπήρχε ανεργία στον κλάδο της. Μετά όμως ήρθε ο κορεσμός. Είναι ένα επάγγελμα όμως που σίγουρα έχει προοπτικές εργασίας, όπως ιδρύματα, φυλακές, νοσοκομεία, συμβουλευτικοί σταθμοί, ινστιτούτα ψυχικής υγείας κ.α.

Νομίζω ότι έκανε καλή επιλογή, γιατί πάνω απ' όλα μαθαίνει πράγματα που θα ωφελήσουν την ίδια και μετά τους γύρω της. Νιώθεις πολύ όμορφα όταν βοηθάς τους άλλους και προσφέρεις πολλά για αυτούς.
Μην ξεχνάς ότι και τα κοινωνικά προβλήματα στην χώρα μας ολοένα και αυξάνονται, οπότε πιστεύω ότι θα υπάρξει επαγγελματική αποκατάσταση.

Καλή σταδιοδρομία της εύχομαι.

Παράθεση

anny22

Νεοφερμένος

H anny22 έγραψε στις 14:38, 05-09-11:

κλεοπετρα?? ψαχνω πληροφοριες τοσο καιρο για να αποφασισω τι θα κανω τελικα..ηθελα να σε ρωτησω,η μαμα σου που ακριβως εργαζεται,αν επιτρεπεται? ακουσα οτι πολλοι δεν αντεχουν και τα παρατανε..δεν ξερω τι να κανω .

Παράθεση

xrisopsaro

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 197 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 21:25, 21-11-11:

ειμαι 1ετης στο τμημα κοινωνικης εργασιας στο ΤΕΙ Αθηνων...μπηκα γιατι ηθελα πολυ ψυχολογια και τιποτα αλλο, αλλα δεν τα καταφερα....την σχολη την αγαπησα απο την 1η εβδομαδα...δεν ειναι ευκολο επαγγελμα....οι καθηγητες μας,μας εδωσαν να το καταλαβουμε απο την αρχη αυτο...οποιος πιστευει οτι δεν μπορει να αντεξει να μην το δηλωσει καν...θα ειναι και το 1ο πραγμα που θα ακουσετε να σας λενε στη σχολη "οποιος δεν πιστευει πως ειναι ικανος γι αυτο να φυγει!"....anny22 απο τη σχολη θα μαθεις πως να ντιμετωπιζεις ολες τις καταστασεις αλλα αν πιστευεις πως δεν αντεξεις καλυτερα να το σκεφτεις ξανα....

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη foreverfreak
Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 1,337 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 15:59, 22-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από xrisopsaro
ειμαι 1ετης στο τμημα κοινωνικης εργασιας στο ΤΕΙ Αθηνων...μπηκα γιατι ηθελα πολυ ψυχολογια και τιποτα αλλο, αλλα δεν τα καταφερα....την σχολη την αγαπησα απο την 1η εβδομαδα...δεν ειναι ευκολο επαγγελμα....οι καθηγητες μας,μας εδωσαν να το καταλαβουμε απο την αρχη αυτο...οποιος πιστευει οτι δεν μπορει να αντεξει να μην το δηλωσει καν...θα ειναι και το 1ο πραγμα που θα ακουσετε να σας λενε στη σχολη "οποιος δεν πιστευει πως ειναι ικανος γι αυτο να φυγει!"....anny22 απο τη σχολη θα μαθεις πως να ντιμετωπιζεις ολες τις καταστασεις αλλα αν πιστευεις πως δεν αντεξεις καλυτερα να το σκεφτεις ξανα....
Ετσι ακριβως ειναι και η αδερφη μου... Ηθελε παρα πολυ να περασει σε ενα απο τα τμηματα νηπιαγωγων, αλλα δεν επιασε τα απαιτουμενα μορια και περασε στο τμημα Κοινωνικης Εργασιας της Κρητης!! Αυτη τη στιγμη, λοιπον, δηλωνει ενθουσιασμενη και απολυτα ικανοποιημενη με την επιλογη της... Οι καθηγητες τους εχουν δωσει να καταλαβουν τη δυσκολια και την ιδιαιτεροτητα του επαγγελματος, αλλα γι'αυτο το λογο ακριβως της αρεσει!! Σχολη για "λιγους", αλλα ακρως ενδιαφερουσα...

Παράθεση

bettina

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη bettina
H bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H bettina έγραψε στις 15:40, 12-03-12:

Κοινωνικος λειτουργός βγαίνεις μόνο απ το εν λόγω ΤΕΙ ή και από το αντιστοιχό τμήμα της Κομοτηνής?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

jota

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jota
H jota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H jota έγραψε στις 20:20, 13-03-12:

και απο το τμήμα Κοινωνικης διοικησης στην Κομοτηνη μονο εαν επιλεξεις την κατευθυνση Κοινωνικης εργασιας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrisopsaro

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 197 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 17:18, 03-09-12:

Κανενας νεος??

Παράθεση

BANANOFLOUDAS

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BANANOFLOUDAS
Ο BANANOFLOUDAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O BANANOFLOUDAS χέσε ψηλά κι αγνάντευε! έγραψε στις 16:29, 02-10-12:

χαιρετώ τα παιδιά!! εγώ ήδη σπουδάζω κοινωνική εργασία στην Πάτρα και σκέφτομαι για μετεκπαίδευση στην Ελλάδα και ψάχνω πληροφορίες σχετικά με αυτο.. Το πανεπιστήμιο της Κομοτηνής παρέχει μετεκπαίδευση έτσι δεν είναι? υπάρχει και τίποτα άλλο? Ευχαριστώ...

Παράθεση

marou93 (Μαιρη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη marou93
H Μαιρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Δημόσιας Υγείας & Κοινοτικής Υγείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H marou93 ♥♥ έγραψε στις 17:57, 02-10-12:

το τει κοινωνικης εργασιας αθηνων δεν ειναι στ ιδιο κτιριο με το επισκεπτων υγειας???

Παράθεση

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninio
H ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 20:07, 20-10-12:

ναι το επισκεπτων με το κοινωνικης συστεγαζονται! να ρωτησω υπαρχει περιορισμος στις δηλωσεις μαθηματων στο τει κοινωνικη εργασια ή μπορεις να δηλωσεις περισσοτερα ανα εξαμηνο? η αδερφη μου στο επισκεπτων υγειας μπορουσε για αυτο. και επισης εχει εργαστηρια σε ολα τα μαθηματα?

Παράθεση

NimertiS

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη NimertiS
H NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 163 μηνύματα.

H NimertiS They see me trolling,they hatin' έγραψε στις 15:17, 03-11-12:

Και στις περισσότερες δουλειές,ζητούν απόφοιτους ΤΕΙ Κοινωνικής Εργασίας και οι Κοινωνιολόγοι παίρνουμε τον π... γιατί τους βγαίνουμε πιο ακριβά λόγω πτυχίου Πανεπιστημίου.

Παράθεση

Evdokia...

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Evdokia...
H Evdokia... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Evdokia... έγραψε στις 21:35, 13-11-12:

Είμαι μαθήτρια της Β'Λυκείου και κατεύθυνση Θετική (του χρόνου θα αλλάξω σε Τεχνολογική) όμως θέλω πολύ να ασχολήθω επαγγελματικά ως κοινωνική λειτουργός. Έχω κάνει αρκετά τεστ επαγγελματικού προσανατολισμου και βγαίνει το ίδιο αποτέλεσμα συνέχεια ('Επιμέλεια παιδιών -Συμβουλευτική, Αγωγή σε Κοινωνικά Ιδρύματα , Επιμέλεια ηλικιωμένων και ΑΜΕΑ') και γενικότερα έχω διαπιστώσει πως με αυτό θέλω να ασχοληθώ όμως το κακό είναι πως δεν τα παω καλά με τη Θεωριτική. Θα μπορούσα να τα καταφέρω αν δεν είμαι Θεωριτική; Κι αν ναι, ποίες οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω;

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,645 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 21:41, 13-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Evdokia...
Είμαι μαθήτρια της Β'Λυκείου και κατεύθυνση Θετική (του χρόνου θα αλλάξω σε Τεχνολογική) όμως θέλω πολύ να ασχολήθω επαγγελματικά ως κοινωνική λειτουργός. Έχω κάνει αρκετά τεστ επαγγελματικού προσανατολισμου και βγαίνει το ίδιο αποτέλεσμα συνέχεια ('Επιμέλεια παιδιών -Συμβουλευτική, Αγωγή σε Κοινωνικά Ιδρύματα , Επιμέλεια ηλικιωμένων και ΑΜΕΑ') και γενικότερα έχω διαπιστώσει πως με αυτό θέλω να ασχοληθώ όμως το κακό είναι πως δεν τα παω καλά με τη Θεωριτική. Θα μπορούσα να τα καταφέρω αν δεν είμαι Θεωριτική; Κι αν ναι, ποίες οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω;
Λογικά η σχολή θα είναι στο 1ο πεδίο. Πήγαινε τεχνολογική, και πάρε ιστορία γενικής για να ανοίξεις το 1ο πεδίο. Θα χάσεις όμως 1600 μόρια, γι' αυτό φρόντισε να γράψεις καλά.

Κι αν ναι, ποίες οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω;[
Μέσα στη σχολή; Καμία! Δε νομίζω αυτή η σχολή να έχει μέσα αρχαία και λατινικά.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 22:09, 13-11-12:

σπουδάζω κοινωνική εργασία και έχω να σου συστησω ότι ειναι πολύ καλή σχολη...εχει θεωρητικά μαθηματα και έχει σχέση με τη ψυχολογία του ανθρωπου..καλύτερα θα ταν να ερχόσουν από θεωρητική κατεύθυνση με την έννοια ότι δεν θα έχανες τόσα μόρια από την αλλαγή. κατα τα αλλά η σχολή δεν είναι δύσκολη, εχει μόνο πολύ διαβασμα και θελει πολλές γνώσεις αλλα όχι αρχαια, ιστορία, λατινικά..

Παράθεση

triantafullaki :)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη triantafullaki :)
H triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H triantafullaki :) έγραψε στις 02:31, 31-03-13:

Καλό βράδυ σε όλους , ήδα το πρόγραμμα σπουδών του τει Αθήνας στο τμήμα κοινωνικής εργασίας και έχω εντυπωσιαστεί .Σκέφτομαι σοβαρά να δώσω πανελλήνιες - του χρόνου που θα προετοιμάζω και τη μαθήτρια μου - για να περάσω στο τμήμα. Έχω τελειώσει το τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και σκέφτομαι για δεύτερο πτυχίο που έχει αρκετές δυνατότητες,συνδυάζοντας τόσο τις μικρές ηλικίες όσο και τις μεγαλύτερες .Ποια η εμπειρία σας από τη σχολή αυτή ; Είστε ικανοποιημένοι ; Σας ρωτώ γιατί είδα ότι έχοντας αποκτήσει την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του κοινωνικού λειτουργού μπορείς να εργαστείς σε πολλά κέντρα

είδα * ορθογραφικό λάθος του κινητού :S

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη {~*1rèNe*~} : 09-04-13 στις 02:35. Αιτία: Merge συνεχόμενων posts
Παράθεση

nop

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nop
H nop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H nop έγραψε στις 17:54, 08-04-13:

γεια σας παιδια,δινω φετος και εχω στοχο να γινω κοινωνικη λειτουργος..ειχα αποφασισει οτι πρωτη επιλογη θα ειναι κοινωνικη και διοικηση θρακης αλλα τωρα τελευταια ακουω διαφορα π.χ οτι δν ειναι σιγουρο αν βγω κ.λ καθως υπαρχουν οικονομικα προβληματα και τετοια..απο την αλλη οι σχολες κοινωνικης εργασιας ειναι πλ μακρια απο τον τοπο μου...θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται τπτ σχετικα με αυτο το θεμα της επιλογης κατευθυνσεις στο δημοκριτειο θρακης αλλα και για την σχολη που εσεις ειστε..ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 18:01, 08-04-13:

Γενικά στην εποχή που ζούμε συμβαίνουν πολλές μεταβατικές αλλαγές, είτε αφορούν Πανεπιστημιακά θέματα, είτε ευρύτερα θέματα πολιτικής. Δεν ζούμε σε μια ονειρική κοινωνία. Πρέπει να αφουγκράζεσαι την καθημερινή πραγματικότητα παράλληλα με τις σπουδές σου και οι επιλογές να γίνουν συναρτήσει πολλών γήινων πραγμάτων. Καλή επιτυχία!

Σου μιλάω απλά σαν αναγνώστης και μη ειδικός επί των ερωτήσεων που θέτεις.

Παράθεση

Φοιτητής

H triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H triantafullaki :) έγραψε στις 22:09, 08-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από nop
γεια σας παιδια,δινω φετος και εχω στοχο να γινω κοινωνικη λειτουργος..ειχα αποφασισει οτι πρωτη επιλογη θα ειναι κοινωνικη και διοικηση θρακης αλλα τωρα τελευταια ακουω διαφορα π.χ οτι δν ειναι σιγουρο αν βγω κ.λ καθως υπαρχουν οικονομικα προβληματα και τετοια..απο την αλλη οι σχολες κοινωνικης εργασιας ειναι πλ μακρια απο τον τοπο μου...θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται τπτ σχετικα με αυτο το θεμα της επιλογης κατευθυνσεις στο δημοκριτειο θρακης αλλα και για την σχολη που εσεις ειστε..ευχαριστω
Καλησπέρα, αν επιτρέπεται που μένεις ακριβώς ;! Από ό,τι γνωρίζω τα τει κοινωνικής εργασίας έχουν αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα, σύμφωνα με νόμο, μπορείς να βγάλεις άδεια κοινωνικού λειτουργού , δε νομίζω να έχουν ιδιαίτερη διαφορά με τη 2χρονη ως τώρα κατεύθυνση κοινωνικής εργασίας στο ΔΠΘ. Από φέτος υποτίθεται ότι το τμήμα του ΔΠΘ της Κοινωνικής Διοίκησης, θα βγάζει κοινωνικούς λειτουργούς, χωρίς όμως να είμαι σίγουρη απόλυτα όπως και εσύ, είναι πολύ ρευστή ακόμη η κατάσταση για το συγκεκριμένο τμήμα. Πάντως να ξέρεις ότι οι 4χρονες σπουδές στα Τει Κοινωνικής εργασίας δεν είναι κατώτερες - σε ποιότητα - από την κατεύθυνση του ΔΠΘ, αν σκεφτείς ότι μέχρι φέτος στο ΔΠΘ έκαναν κυρίως μαθήματα κοινωνικής εργασίας 2 χρόνια και όχι 4 όπως στα Τει. Αυτό το έχω διαβάσει και στο ischool και σε άλλα φόρουμ συζητήσεων. Τελειώνοντας το τμήμα Κοινωνικής εργασίας, μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό και σε ΔΠΘ αλλά και σε ΕΚΠΑ ( βλ. Συμβουλευτική ΕΚΠΑ, καθώς στο Τει Αθήνας συγκεκριμένα παρακολουθείς 4 μαθήματα ψυχολογίας που χρειάζονται στο προπτυχιακό επίπεδο για την είσοδο στο μεταπτυχιακό ). Εγώ έχω τελειώσει Φιλολογία Αθήνας, αν θες να μάθεις για τη συγκεκριμένη σχολή στείλε μου, μήνυμα , καλό σου βράδυ

Παράθεση

nop

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nop

H nop έγραψε στις 01:36, 09-04-13:

απο Πτολεμαιδα...ευχαριστω πλ για την βοηθεια σου καλο βραδυ και σε σενα

Παράθεση

Φοιτητής

H triantafullaki :) έγραψε στις 13:42, 09-04-13:

απο Πτολεμαιδα...ευχαριστω πλ για την βοηθεια σου καλο βραδυ και σε σενα
Τίποτα, να είσαι καλά και καλή συνέχεια σε ό,τι και αν κάνεις

Παράθεση

Κασσιόπη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κασσιόπη
H Κασσιόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H Κασσιόπη έγραψε στις 15:54, 13-05-13:

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι απόφοιτη του τμήματος Κοινωνικής εργασίας Κρήτης και τώρα φεύγω Αγγλία για μεταπτυχιακό στην εφαρμοσμένη ψυχολογία. Όποιος θέλει βοήθεια όσον αφορά στη σχολή μπορεί να με ρωτήσει. Όπου μπορώ θα χαρώ να βοηθήσω!

Παράθεση

blue.fox

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blue.fox
Ο blue.fox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O blue.fox έγραψε στις 14:07, 11-06-13:

Απλά να ενημερώσω οτι οι απόφοιτοι του Τμήματος Κοινωνικής Διοίκησης κατεύθυνσης Κοινωνικής Εργασίας, παίρνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Κοινωνικού Λειτουργού από το 2000 οπότε και προέκυψαν οι πρώτοι απόφοιτοι...

Παράθεση

nop

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nop

H nop έγραψε στις 03:39, 15-06-13:

με την συγχώνευση όμως της σχολής "κοινωνική και διοίκησης" με τις πολιτικές επιστήμες τι θα γίνει ? θα μπορούν να βγαίνουν και κοινωνικοί λειτουργοί?

Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dreams&hopes
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Dreams&hopes έγραψε στις 09:03, 15-06-13:

με την συγχώνευση όμως της σχολής "κοινωνική και διοίκησης" με τις πολιτικές επιστήμες τι θα γίνει ? θα μπορούν να βγαίνουν και κοινωνικοί λειτουργοί?
Εννοείται ότι θα βγαίνουν κοινωνικοί λειτουργοί. Απλά στο μηχανογραφικό οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να δηλώσουν αυτό: ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ - ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ: ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ (ΚΟΜΟΤΗΝΗ).
Αν δηλώσει κάποιος αυτό ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ - ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ: ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ (ΚΟΜΟΤΗΝΗ), τότε βγαίνει πολιτικός επιστήμονας και όχι κοινωνικός λειτουργός.

Παράθεση

dum spiro spero

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dum spiro spero
H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε στις 08:56, 03-08-14:

Καλημερα ! Θα ηθελα να μου πει καποιος που σπουδαζει στο τει αθηνας τι γινεται με την πρακτικη ασκηση. Σε ποιο εξαμηνο αρχιζει.ειδα τα μαθηματα της σχολης κ αναφερει στο 4ο εξαμηνο : πρακτικη εργαστηριακη ασκηση, αυτο γινεται μεσα στη σχολη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dum spiro spero

Φοιτητής

H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε στις 16:43, 06-08-14:

Κανεις;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dum spiro spero

Φοιτητής

H dum spiro spero έγραψε στις 10:27, 16-08-14:

Γεια σας και παλι, οταν καποιος αποφοιτος ή σπουδαστης δει τα ερωτηματα μου θα ηθελα να απαντησει σε ενα ακομη ερωτημα. Τι ωρες γινονται τα μαθηματα; πρωι , απογευμα ή και τα δυο;

Παράθεση

Πληροφορικάριος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 11:16, 16-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από dum spiro spero
Καλημερα ! Θα ηθελα να μου πει καποιος που σπουδαζει στο τει αθηνας τι γινεται με την πρακτικη ασκηση. Σε ποιο εξαμηνο αρχιζει.ειδα τα μαθηματα της σχολης κ αναφερει στο 4ο εξαμηνο : πρακτικη εργαστηριακη ασκηση, αυτο γινεται μεσα στη σχολη;
Η πρακτική είναι στο 8ο εξάμηνο, αλλά δεν ξέρω για όλα τα τμήματα πχ στην νοσηλευτική νομίζω πηγαίνουν σε νοσοκομείο

Αρχική Δημοσίευση από dum spiro spero
Γεια σας και παλι, οταν καποιος αποφοιτος ή σπουδαστης δει τα ερωτηματα μου θα ηθελα να απαντησει σε ενα ακομη ερωτημα. Τι ωρες γινονται τα μαθηματα; πρωι , απογευμα ή και τα δυο;
8:00-20:00 είναι το πρόγραμμα.

Παράθεση

dum spiro spero

Φοιτητής

H dum spiro spero έγραψε στις 11:32, 16-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Πληροφορικάριος
Η πρακτική είναι στο 8ο εξάμηνο, αλλά δεν ξέρω για όλα τα τμήματα πχ στην νοσηλευτική νομίζω πηγαίνουν σε νοσοκομείο

8:00-20:00 είναι το πρόγραμμα.
Σ ευχαριστω για τις απαντησεισ σου! Δηλαδη 8-20.00 πρεπει να ειμαι στη σχολη? Εχω δει το προγραμμα κ εχει αρκετα εργαστηρια.. Αυτο που με απασχολει ουσιαστικα ειναι εαν θα μπορεσω να εργαζομαι παραλληλα..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους