Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,181 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,074 μηνύματα σε 96,062 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 436 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

toure7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη toure7
Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O toure7 έγραψε στις 20:41, 16-09-13:

Το Πανεπιστήμιο Ροδου εχει βγάλει ανακοίνωση και μεχρι τις 20 του μήνα εχουν απεργια. Τωρα για μετα δεν ξέρω τι θα γίνει.Περιμενω να τελειώσει η απεργία και να παω στην Ροδο. Απο τωρα δεν παω ,γιατι κάτι μου λεει οτι θα συνεχιστούν οι απεργίες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

^natasa666^ (Νατάσα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ^natasa666^
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H ^natasa666^ :-) έγραψε στις 20:11, 10-10-13:

Στα αλλά ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ είστε ανοικτό;;;εμάς και αυτή την βδομάδα κλειστα με αναστολή κ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,900 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 10:13, 11-10-13:

Ανοιγουμε 21/10 εμεις.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anael

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anael
H Anael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Anael έγραψε στις 11:44, 11-10-13:

καλημέρα
(βάζω το ποστ κι εδώ μήπως γνωρίζει κάποιος, θα με βοηθούσε πολύ)
πέρασα φέτος στο Παιδαγωγικό δημοτικής Αλεξανδρούπολης και λόγω του ότι δεν ξέρω κανέναν από τη σχολή και θέλοντας να κάνω δήλωση μαθημάτων, κόλλησα και δεν ξέρω ποιο επιλογής μάθημα να πάρω. Υπάρχει κάποιος παλαιότερος ίσως να δώσει τα φώτα του; Πχ. τα εικαστικά θεωρούνται σχετικά εύκολο μάθημα; υπάρχουν εργαστήρια; Μουσική και θεατρική παιδεία είναι βασικό να έχεις κάποιες γνώσεις στο αντικείμενο; Τα Αγγλικά ειδικότητας βγαίνουν μόνο από το βιβλίο;

Παράθεση

asimeniasfika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asimeniasfika
H asimeniasfika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H asimeniasfika έγραψε στις 23:50, 13-10-13:

ΥΠΟΔΟΧΗ ΠΡΩΤΟΕΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Ο Σύλλογος ΔΕΠ του ΠΤΔΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με τον Σύλλογο ΔΕΠ του ΤΕΑΠΗ διοργανώνει εκδήλωση υποδοχής των νεοεισαχθέντων πρωτοετών φοιτητών των δύο Τμημάτων την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2013, στις 11 πμ στο Αμφιθέατρο ΜΑΝΧ, στο κτήριο Ναυαρίνου 13Α.

Πηγή: https://sites.google.com/site/ptdedep/home

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

asimeniasfika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asimeniasfika
H asimeniasfika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H asimeniasfika έγραψε στις 13:36, 16-10-13:

Σχετικά με τους πρωτοετείς φοιτητές του παιδαγωγικού τμήματος της Αθήνας, να ενημερώσω για την ύπαρξη του φοιτητικού φόρουμ, στο οποίο μπορείτε να βρείτε όποια πληροφορία θέλετε σχετικά με τη σχολή.

http://www.ptde.gr/forum2011/index.php

Παράθεση

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O toure7 έγραψε στις 05:32, 19-11-13:

Με τις δηλώσεις μαθημάτων τι γίνεται; Στην σελίδα του ΠΤΔΕ δεν εχει βγει σχετική ανακοίνωση. Οι κωδικοί ισχυουν και μπαίνω στο site ,αλλα οταν προσπαθώ να κανω δηλωση μαθημάτων μου λεει ''η υπηρεσία είναι ανενεργή''

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

summertime1996

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη summertime1996
H summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H summertime1996 έγραψε στις 15:01, 02-02-14:

Καλησπερα! ειμαι 3η λυκειου και σκεφτομαι να δωσω παιδαγωγικο απο θεωρητικη.. ξερω ομως οτι εχει φυσικη και μαθηματικα μεσα και αυτο με προβληματιζει καπως... ειναι δυσκολα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

babletheone

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη babletheone
Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών (ΑΕΙ/Πειραιάς) . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O babletheone έγραψε στις 15:06, 02-02-14:

Δεν θα είναι δύσκολο να ανταπεξέλθεις

Παράθεση

summertime1996

Φοιτητής

H summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H summertime1996 έγραψε στις 16:14, 02-02-14:

τι level ειναι πανω κατω? γυμνασιου , λυκειου ή πιο δυσκολα ?

Αρχική Δημοσίευση από babletheone
Δεν θα είναι δύσκολο να ανταπεξέλθεις
τι level ειναι πανω κατω? γυμνασιου? λυκειου?

Παράθεση

mary_lou thess

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mary_lou thess
H mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H mary_lou thess έγραψε στις 17:03, 02-02-14:

Στο παιδαγωγικό δημοτικης εκπαίδευσης τι μαθηματα διδασκονται??

Παράθεση

babletheone

Φοιτητής

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών (ΑΕΙ/Πειραιάς) . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O babletheone έγραψε στις 17:07, 02-02-14:

Κάποια τμήματα δίνουν βάση νομίζω στις θετικές επιστήμες ενώ άλλα στις κλασσικές..νομίζω
Μέχρι γυμανσίου το maximoum,και να μην τα καταλαβαίνεις αν σου τα εξηγήσει κάποιος ιδιαιτέρως θα τα καταλάβεις ακόμα ευκολότερα

Παράθεση

mary_lou thess

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mary_lou thess
H mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H mary_lou thess έγραψε στις 17:09, 02-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από babletheone
Κάποια τμήματα δίνουν βάση νομίζω στις θετικές επιστήμες ενώ άλλα στις κλασσικές..νομίζω
Μέχρι γυμανσίου το maximoum,και να μην τα καταλαβαίνεις αν σου τα εξηγήσει κάποιος ιδιαιτέρως θα τα καταλάβεις ακόμα ευκολότερα
Τι εννοείς?δεν καταλαβα :-p

Παράθεση

babletheone

Φοιτητής

O babletheone έγραψε στις 17:16, 02-02-14:

Στο παιδαγωγικό της πάτρας ας πούμε μου λένε γνωστοί μου πως τα μαθηματικά είναι δυσκολότερα από του τμήματος στην φλώρινα
Τέτοια φάση και στο λέω επειδή και εγώ σκέφτομαι για παιδαγωγικό το 'χω κοιτάξει το θέμα λίγο

Παράθεση

summertime1996

Φοιτητής

H summertime1996 έγραψε στις 17:28, 02-02-14:

χμμ αμα ειναι γυμνασιου ειναι οκ! η φυσικη?

Παράθεση

babletheone

Φοιτητής

O babletheone έγραψε στις 18:03, 02-02-14:

Λίγο πολύ τα ίδια

Παράθεση

^natasa666^ (Νατάσα)

Φοιτητής

H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 301 μηνύματα.

H ^natasa666^ :-) έγραψε στις 18:56, 02-02-14:

Δεν χρειάζεται να ανησυχητε για τα μαθηματικα και τη φυσική. :-P παίζει βέβαια ρόλο και ο καθηγητης που κάνει το μαθημα..στα μαθηματικα αν έχεις βασεις και με διαβασμα θα τα πας καλά..σην αρχή θα ζοριστεί...και η φυσική θεωρητική είναι...πχ οι διδακτικές των ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ κ της φυσικής είναι πιο δυσκολες ;-)

Αρχική Δημοσίευση από mary_lou thess
Στο παιδαγωγικό δημοτικης εκπαίδευσης τι μαθηματα διδασκονται??
Μαθηματικα ,φυσική,γλώσσα,ψυχολογία,ιστορία,πληροφορική, ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ μαθηματα,διδακτική και είναι και η πρακτική στο σχολείο..μπορεις βέβαια να μπεις στα σαΐτ των σχολών και τα λέει αναλυτικά :-)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ^natasa666^ : 02-02-14 στις 18:56. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

russia4ever

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη russia4ever
Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 157 μηνύματα.

O russia4ever Люблю Россию. έγραψε στις 19:10, 17-06-14:

[Μαθηματικα ,φυσική,γλώσσα,ψυχολογία,ιστορία,πληροφορική, ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ μαθηματα,διδακτική και είναι και η πρακτική στο σχολείο..μπορεις βέβαια να μπεις στα σαΐτ των σχολών και τα λέει αναλυτικά.]

Στο τμήμα του ΕΚΠΑ που ακριβώς να πατήσω και να τα δω...;

Παράθεση

babletheone

Φοιτητής

O babletheone έγραψε στις 01:40, 22-06-14:

Στο site της σχολής θα μπεις,πρόγραμμα σπουδών

Παράθεση

Στελλα 398

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Στελλα 398
H Στελλα 398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Στελλα 398 έγραψε στις 15:16, 30-06-14:

Μετα το παιδαγωγικό τι άλλο μπορω να κάνω; αν κάνω μεταπτυχιακό στην παιδοψυχολογια μπορω να εργαστω ως παιδοψυχολογος η θα πρεπει να πάω ψυχολογία; τι άλλο μπορω να κάνω μετα απο αυτό το μεταπτυχιακό;

Παράθεση

babletheone

Φοιτητής

O babletheone έγραψε στις 01:14, 02-07-14:

ψυχολογος οχι δεν μπορεις..συμουβολος ψυχικης παιδικης υγειας μπορει
μεταπτυχιακα εχει πολλα ψαξε google
βγαινοντας απο την σχολη το μονο νομιμο μεσο εργασιας ειναι η διδασκαλια σε δημοτικα σχολεια ιδιωτικα ή δημοσια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

toure7

Νεοφερμένος

O toure7 έγραψε στις 21:01, 15-07-14:

Λόγω έλλειψης χρημάτων δεν κατάφερα να παω πέρυσι στην Ρόδο. Μάζεψα κάποια λεφτά και θα παω φέτος

Η σχολή βγαίνει σε 3 χρόνια; Οι εξεταστικές είναι τρεις κάθε χρόνο ή τέσσερις; Τα μαθήματα αν κατάλαβα καλά ειναι 65-70, που σημαίνει οτι αν οι εξεταστικές είναι 9 στα 3 χρόνια θα πρέπει να περνάω 7-8 μαθήματα τουλάχιστον σε κάθε εξεταστική.

Παράθεση

PieMaker (Φιλοποιμην)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη PieMaker
Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής (ΑΕΙ/Βόλος) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

O PieMaker 8/2009 - 7/2013~ 4 χρονια μια ζωη έγραψε στις 22:07, 15-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από toure7
Λόγω έλλειψης χρημάτων δεν κατάφερα να παω πέρυσι στην Ρόδο. Μάζεψα κάποια λεφτά και θα παω φέτος

Η σχολή βγαίνει σε 3 χρόνια; Οι εξεταστικές είναι τρεις κάθε χρόνο ή τέσσερις; Τα μαθήματα αν κατάλαβα καλά ειναι 65-70, που σημαίνει οτι αν οι εξεταστικές είναι 9 στα 3 χρόνια θα πρέπει να περνάω 7-8 μαθήματα τουλάχιστον σε κάθε εξεταστική.
Εγώ τελείωσα στην Αλεξανδρούπολη, αλλά δε νομίζω να υπάρχουν σημαντικές διαφοροποιήσεις ως προς τη δυσκολία των τμημάτων (με εξαίρεση βέβαια τον οδηγό σπουδών του κάθε τμήματος). Η σχολή βγαίνει σε 3 χρόνια, αλλά χρειάζεται συστηματική, συντονισμένη προσπάθεια από μέρους σου και φυσικά σοβαρό διάβασμα. Οι εξεταστικές είναι 3 κάθε χρόνο (εαρινού-χειμερινού εξαμήνου και η επαναληπτική εξεταστική του Σεπτέμβρη). Τα τελευταία χρόνια βέβαια υπάρχει η δυνατότητα να δώσεις τα χρωστούμενα μάθημα του χειμερινού εξαμήνου στο εαρινό και το αντίστροφο, αλλά αυτό νομίζει οτί αλλάζει από τμήμα σε τμήμα. Αν ισχύει το παραπάνω σενάριο, μπορείς να δώσεις τα μαθήματα που θα δηλώσεις στο χειμερινό εξάμηνο και να εξεταστείς ξανά σε όσα από αυτά θα κόπιες και στο εαρινό εξάμηνο, μαζί με όσα θα έχεις δηλώσει για το συγκεκριμένο εξάμηνο (είναι λίγο μπερδεμένη η διαδικασία, αλλά ελπίζω να έγινα κατανοητός). Στη χειρότερη περίπτωση δίνεις όλα τα χρωστούμενα μαθήματα το Σεπτέμβριο, οπότε μικρό το κακό. Είσαι σίγουρος όμως πως απαιτούνται 65-70 μαθήματα για την απόκτηση του πτυχίου;; Μου φαίνονται υπερβολικά πολλά. Κοιτά το λίγο καλύτερα, γιατί στα περισσότερα τμήματα έχω την αίσθηση ότι δεν υπερβαίνουν τα 60. Να έχεις επίσης στο νου σου ότι στο τελευταίο έτος θα χρειαστεί να κάνεις πρακτική άσκηση τουλάχιστον σε 2 εξάμηνα, οπότε θα χρειαστεί να μείνεις για κάποιο διάστημα στη Ρόδο.

Όσο για τη σχολή, αν και απ´όσο καταλαβαίνω ήταν συνειδητή επιλογή και χαίρομαι γι' αυτό, είναι τρομερά ενδιαφέρουσα, τα μαθήματα καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα ενδιαφερόντων και γνώσεων, ενώ η πρακτική άσκηση είναι ίσως η πιο δυνατή και ουσιαστική εμπειρία στα 4 χρόνια των σπουδών σου.

Αν και καθυστερημένα συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και προσπάθησε να παρακολουθήσεις το τμήμα, στο μετρό που είναι φυσικά δυνατό. Είμαι σίγουρος ότι θα μείνεις ικανοποιημένος και δεν πρόκειται να μετανιώσεις για την επιλογή σου.

Παράθεση

toure7

Νεοφερμένος

O toure7 έγραψε στις 23:08, 15-07-14:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Στα 27 αποφάσισα οτι θέλω να δώσω εξετάσεις για να μην είμαι για πάντα ανειδίκευτος εργάτης. Έδωσα μετά απο 9-10 χρόνια χωρίς φροντιστήρια και τα κατάφερα με συστηματικό διάβασμα, κατι που σκοπεύω να κάνω και στην Ρόδο. Δεν είμαι σε ηλικία για κωλοβάρεμα. Το λάθος μου το έκανα στα 18, που αντι να διαβάζω τεμπέλιαζα, μετά πήγα στον στρατό και μετά για δουλειά ,γιατι ήθελα να αγοράσω αυτοκίνητο και κάποια άλλα υλικά αγαθά(ήμουν στον κόσμο μου και το 106 rallye σαράβαλο πλέον ). Εχω 1 ξάδερφο και εναν φίλο στην ηλικία μου που τώρα είναι διορισμένοι. Τελείωσαν την σχολή το 2006, πηγαν εναν χρόνο φαντάροι και μετα απο 2-3 χρόνια ως αναπληρωτές μονιμοποιήθηκαν.

Φυσικά τα πράγματα είναι διαφορετικά τώρα και μονιμοποιήσεις δεν γίνονται. Ίσως αλλάξουν τα πράγματα σε 3 χρόνια, ποιος ξέρει... Το μόνο σίγουρο οτι εγω σε 3 χρόνια θα είμαι δάσκαλος. Κάθε μέρα στο μάθημα θα είμαι για παρακολούθηση ,αλλά φυσικά σκοπεύω και να περάσω καλά ,μιας και δεν έκανα φοιτητική ζωή.

Παράθεση

PieMaker (Φιλοποιμην)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη PieMaker
Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής (ΑΕΙ/Βόλος) . Έχει γράψει 381 μηνύματα.

O PieMaker 8/2009 - 7/2013~ 4 χρονια μια ζωη έγραψε στις 23:39, 15-07-14:

Τη θυμάμαι την περίπτωση σου απο πέρυσι, γιατι μου είχε κάνει εντύπωση η θέληση σου και το πείσμα σου. Εγώ ένα έχω να πω και πίστεψε με, δεν είναι λόγια του αέρα: "Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα". Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι υπομονή, κουράγιο και ένα μικρό κεφάλαιο για να τα βγάζουμε πέρα. Όλα τα άλλα είναι ζήτημα επιμονής και προσπάθειας.
Καλη αρχη στο όμορφο νησί της Ρόδου συναδερφε και για ο,τι χρειαστείς εμείς είμαστε εδώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PieMaker : 16-07-14 στις 08:31.
Παράθεση

toure7

Νεοφερμένος

O toure7 έγραψε στις 00:25, 16-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από PieMaker
Τη θυμάμαι την περίπτωση σου απο πέρυσι, γιατι μου είχε κάνει εντύπωση η θέληση σου και το πείσμα σου. Εγώ έχω να πω και πίστεψε με, δεν είναι λόγια του αέρα: "Ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα". Το μόνο που χρειαζόμαστε είναι υπομονή, κουράγιο και ένα μικρό κεφάλαιο για να τα βγάζουμε πέρα. Όλα τα άλλα είναι ζήτημα επιμονής και προσπάθειας.
Καλη αρχη στο όμορφο νησί της Ρόδου συναδερφε και για ο,τι χρειαστείς εμείς είμαστε εδώ.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Παράθεση

summertime1996

Φοιτητής

H summertime1996 έγραψε στις 01:40, 19-07-14:

Εδωσα φετος πανελλαδικες κ συμπληρωησα το μηχανογραφικο βαζοντας μονο τα τμηματα του Παιδαγωγικου.Εβγαλα 17.200 κ νομιζω περναω Αθηνα που περισυ ειχε 16.609.Τα μαθηματικα κ η φυσικη του παιδαγωγικου τι δυσκολιας ειναι?

Παράθεση

^natasa666^ (Νατάσα)

Φοιτητής

H ^natasa666^ :-) έγραψε στις 15:36, 26-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από summertime1996
Εδωσα φετος πανελλαδικες κ συμπληρωησα το μηχανογραφικο βαζοντας μονο τα τμηματα του Παιδαγωγικου.Εβγαλα 17.200 κ νομιζω περναω Αθηνα που περισυ ειχε 16.609.Τα μαθηματικα κ η φυσικη του παιδαγωγικου τι δυσκολιας ειναι?
νομιζω με λιγο παραπανω διάβασμα μπορεις να ανταπεξέλθεις.αν εισαι και από θεωρητικη θα σου φανουν δυσκολα αλλα νομιζω δεν θα εχεις πρόβλημα.τουλαχιστον εγω δυσκολευτηκα αλλα τα περασα

Παράθεση

summertime1996

Φοιτητής

H summertime1996 έγραψε στις 00:14, 01-09-14:

θα τα κουβαλαω μεχρι να τελειωσω

Παράθεση

Στελλόνι

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Στελλόνι
H Στελλόνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Στελλόνι Destiny, will you cure me? έγραψε στις 13:09, 06-11-14:

Καλησπέρα!
Είμαι απόφοιτος Νοσηλευτικής και ΕΚΠΑ και θέλω να δώσω κατατακτήριες για Παιδαγωγικό.
Όσοι σπουδάζετε ήδη εκει, για πείτε καμιά γνώμη.
Αξίζει? Υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση? (γιατί ακούγεται ότι είναι απ' τα επαγγέλματα με την υψηλότερη ανεργία)
Είναι εύκολη σχολή? (με την έννοια του να μην έχει πολλές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις κτλ)
Αν δεν δουλέψεις σε δημοτικό, τότε που?
Γενικά, ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ!

Παράθεση

summertime1996

Φοιτητής

H summertime1996 έγραψε στις 04:40, 31-12-14:

Ξερει κανεις γιατι είναι κλειστο το φορουμ του ΠΤΔΕ στην Αθηνα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη financial
Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε στις 09:02, 31-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από Στελλόνι
Καλησπέρα!
Είμαι απόφοιτος Νοσηλευτικής και ΕΚΠΑ και θέλω να δώσω κατατακτήριες για Παιδαγωγικό.
Όσοι σπουδάζετε ήδη εκει, για πείτε καμιά γνώμη.
Αξίζει? Υπάρχει επαγγελματική αποκατάσταση? (γιατί ακούγεται ότι είναι απ' τα επαγγέλματα με την υψηλότερη ανεργία)
Είναι εύκολη σχολή? (με την έννοια του να μην έχει πολλές υποχρεωτικές παρακολουθήσεις κτλ)
Αν δεν δουλέψεις σε δημοτικό, τότε που?
Γενικά, ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑ!
Το βασικό ειναι να δεις αν σου αρέσει και αν έχεις πάθος με αυτο! Παντου ειναι δύσκολα και παντού έχει ανεργια.., σημασια εχει να κανεις αυτο που αγαπάς! Απο κει και πέρα, απο οτι έχω ακούσει το παιδαγωγικό θεωρείται απο τις ευκολοτερες σχολες να βγάλεις...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

financial

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη financial
Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

O financial So much for my happy ending... έγραψε στις 13:26, 13-01-15:

Ακριβως, και αυτός ειναι ο λόγος που πολλοί ήδη απο την αρχή κόβονται ή τρομάζουν και τα παρατουν... Δεν ειναι πια Λύκειο το πανεπιστήμιο...

Παράθεση

maraki.........

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη maraki.........
H maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H maraki......... Follow έγραψε στις 12:06, 26-06-15:

Γεια σας παιδια.,.μολις τελειωσα την τριτη λυκειου και σκεφτομαι για παιδαγωγικα...σε οσους το λεω μ λενε"πας καλα??διαβαζες μαθηματικα και φυσικη γιανα πας παιδαγωγικο και να μενεις ανεργη για ποσα χρονια??" ποια εινααι η αποψη σας???

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 12:09, 26-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από maraki.........
Γεια σας παιδια.,.μολις τελειωσα την τριτη λυκειου και σκεφτομαι για παιδαγωγικα...σε οσους το λεω μ λενε"πας καλα??διαβαζες μαθηματικα και φυσικη γιανα πας παιδαγωγικο και να μενεις ανεργη για ποσα χρονια??" ποια εινααι η αποψη σας???
Γιατί το λες σε άλλους; Ερωτική επιβεβαίωση ψάχνεις; Μην ακούς κανέναν και πορεύσου. Επιλέγεις ότι εσύ θέλεις. Γενικώς χέστηκαν οι άλλοι τι θα κάνεις ή δεν θα κάνεις στη ζωή σου. Απλά τώρα κάτι λένε, για να λένε.

Παράθεση

maraki.........

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H maraki......... Follow έγραψε στις 12:12, 26-06-15:

Μμμ εχεις δικαιο!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 12:21, 26-06-15:

Ναι ποινικό, αστικό δίκαιο... Δίκιο εννοείς. χαχα
Τελοσπάντων, μη δίνεις σημασία τι σου λένε. Να επιλέξεις εκείνο που σ' εκφράζει. Εσύ εξάλλου θα βιοπορίσεις μετά από κάποια χρόνια. Σημασία βέβαια έχει να σ' αρέσει το αντικείμενο σπουδών. Μην κολλάς σε εφήμερα σχόλια. Ο καθένας θα σου πει μια υποκειμενική γνώμη. Καλή τύχη.

Παράθεση

maraki.........

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H maraki......... Follow έγραψε στις 15:06, 26-06-15:

Χαχαχα ναι!!σε ευχαριστωω!

Παράθεση

Makis_Vl (Μάκης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Makis_Vl
Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

O Makis_Vl έγραψε στις 15:29, 26-06-15:

Σπουδαζω Παιδαγωγικό στο ΑΠΘ και θα σου πω την άποψή μου.
Καταρχήν είναι τελείως άτοπο αυτό με τα μαθηματικά και τη φυσική. Κάνουμε απλά, στοιχειώδη πράγματα. Δεν είναι κάτι το τρομερό. Με λίγο διάβασμα κατανοούνται και μαθαινόνται. Κι επίσης δεν κάνουμε καθαρά μαθηματικά και φυσική αλλά διδακτική, το πως δλδ θα τα διδάξουμε στα παιδιά. Απο κει και πέρα είναι υποθεση του καθενός το πόσο θα κάτσει να διαβάσει για να ναι καλός στο αντικείμενό του.
Οσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση αυτοί που τα λένε αυτά για το "χρόνια ανεργίας κτλ" είναι οι ίδιοι που πριν μερικά χρόνια, όποιος έβγαζε 19,000 του ελεγαν να πάει Παιδαγωγικό με αποτέλεσμα το ΠΤΔΕ ΑΠΘ το 2010 να έχει βαση ίση με την Ιατρική σχεδόν στα 18,800.
Εχουμε στη σχολή άτομα που το δήλωσαν έτσι απλά για να το δηλώσουν, χωρις να το αγαπούν. Και στο δικό μας επάγγελμα η αγάπη αυτή και φαίνεται και κάνει μπαμ απο χιλιόμετρα.
Θα σου πρότεινα λοιπόν αν το αγαπάς να το ακολουθήσεις, αν δεν, διάλεξε κάτι άλλο.
Είμαι στο Παιδαγωγικο από επιλογή και με 10% γιατί την πρώτη χρονιά έμεινα απ εξω για 75 μόρια!
Αν και στην αρχή δεν ήμουν σίγουρος για την επιλογή μου, μόλις τον Οκτώβριο φέτος μπήκα σε τάξη, σιγουρεύτηκα!
Η ενέργεια και η αγάπη, η αγνή αυτή η αγάπη γεμάτη χαμόγελα,αγκαλιές, αισιοδοξία και αθωότητα δε συγκρίνεται με τπτ άλλο. Πως να μην είσαι ευτυχισμένος όταν θα ξυπνάς με νεύρα και θα μπαινεις μέσα στην τάξη και θα βλέπεις αυτά τα παιδικά βλέματα να σε κοιτούν και να περιμένουν απο σένα να τους δώσεις όλο σου το είναι; Ισως ακούγεται πολύ μελώ και ντεκαντάνς αλλά τα συναισθήματα που ένιωσα τις μέρες που μπήκα στην τάξη είναι ότι πιο δυνατό και βαθιά χαραγμένο μέσα μου!
Καλή σου τύχη! Καλή επιλογή! Ακου τη καρδιά σου, εμπιστεύσου τον χτύπο της!
Οσοι λένε, πάντα θα λένε! Ενα ρίσκο είναι πάντα ένα ρίσκο!
Φρόντισε να είναι τουλάχιστον από δική σου επιλογή!

Παράθεση

maraki.........

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H maraki......... Follow έγραψε στις 19:19, 26-06-15:

Αν σου οω οτι και γω αυτα σκεφτομαι???γι αυτο δεν ξερω τι να διαλεξω..ειμαι αναμεσα σε αυτο και νηπιαγωγων...σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Παράθεση

Makis_Vl (Μάκης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Makis_Vl
Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

O Makis_Vl έγραψε στις 19:48, 26-06-15:

Αν σου οω οτι και γω αυτα σκεφτομαι???γι αυτο δεν ξερω τι να διαλεξω..ειμαι αναμεσα σε αυτο και νηπιαγωγων...σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!
Θα σου προτεινα το Δημοτικής αμα το πιάνεις και μετά το Νηπιαγωγών!
Είναι πιο ενδιαφέρουσα σχολή και μετά έχεις περισσότερες επιλογές!
Καλη επιτυχία και ελπίζω να γίνουμε συνάδελφοι

Παράθεση

maraki.........

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H maraki......... Follow έγραψε στις 12:13, 27-06-15:

Παράθεση

maraki.........

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H maraki......... Follow έγραψε στις 16:00, 04-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Makis_Vl

Να σε ρωτησω για κατι που ακουσα..μπορεις να δουλεψεις και σε παιδικο σταθμο/νηπιαγωγειο???

Παράθεση

ελενηκαλ.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ελενηκαλ.
H ελενηκαλ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H ελενηκαλ. έγραψε στις 14:12, 27-07-15:

γεια σας παιδια!! δημιουργησα αυτο το θεμα για να ρωτησω αν συμφωνα με τις εκτιμησεις περναει καποιος σε παιδαγωγικο τμημα οπως εγω και την γνωμη σας γενικα για τετοιου ειδους τμηματα εαν ειστε φοιτητες!

Παράθεση

shadow

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής Στην Προσχολική Ηλιαία (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 17:30, 25-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Makis_Vl

΅Εκτος απο διδασκαλια σε δημοτικο τι αλλες επιλογες σου δινει??
Παράθεση

Carpe_Diem (Άλκηστις)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Carpe_Diem
H Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Carpe_Diem Άδραξε την μέρα και έγραψε στις 13:17, 13-08-17:

https://youtu.be/jc6uHRxt2J8
Όσοι σκέφτεστε να γίνετε δάσκαλοι, ή όσοι σπουδάζετε ήδη, αφιερώστε λίγο από τον χρόνο σας και ακούστε αυτόν τον άνθρωπο. Ονομάζεται Στέργιος Παρίζας, είναι αναπληρωτής εδώ και πολλά χρόνια και πραγματικά μπορώ να πω ότι όσα είπε μου τόνωσαν ακόμα περισσότερο την επιθυμία να ασχοληθώ με την εκπαίδευση. Είναι αυτό που λέμε "η έμπνευση". Μοναδικός και συγκινητικός. Είναι ο ίδιος που πριν από μερικά χρόνια -για όσους θυμάστε- είχε ανεβάσει ένα βίντεο με τον μαθητή του που έχει ειδικές ανάγκες, στο οποίο οι δυο τους τραγουδούν ένα τραγούδι που έγραψε ο ίδιος. Πραγματικά υπέροχη εικόνα και σκέφτηκα ότι θα μπορούσε να αγγίξει και εσάς όσο άγγιξε εμένα. Μέσα από το κανάλι του στο youtube μπορείτε να δείτε και πολλά ακόμα δείγματα της δουλειάς του, στην οποία προσπαθεί να παντρέψει την μουσική με την γνώση και μπορώ να πω ότι τα καταφέρνει πολύ καλά. Μακάρι όλοι να είχαμε στην ζωή μας ανθρώπους όπως ο Στέργιος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Carpe_Diem : 13-08-17 στις 14:09.
Παράθεση

viki83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη viki83
Ο viki83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O viki83 έγραψε στις 23:06, 12-09-17:

Καλησπέρα, θα ήθελα να σε ρωτησω μιας που λογικά θα είσαι στο παιδαγωγικό τμήμα της Ρόδου η έχεις ήδη αποφοιτήσει , παρακαλω διαφώτισε με σχετικά με τα υποχρεωτικά μαθήματα αν ειναι κ υποχρεωτική η παρακολούθηση σε ολα , διότι μένω Αθήνα κ εργάζομαι , σκέφτομαι να ξανα δώσω πανελλήνιες κ με ενδιαφέρει το παιδαγωγικό Ρόδου αλλα ειναι εφικτό να πηγαίνεις μονο στις εξεταστικές και γύρω στις 10 ημέρες το εξάμηνο ; έστω για κάποια απο τα 4 έτη φοίτησης ; η πρέπει να παρακολουθείς ολα τα υποχρεωτικά μαθήματα σε οκά τα εξάμηνα ;
Ευχαριστώ πολυ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavri_ : 13-09-17 στις 13:29. Αιτία: Double μηνύματος
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Soleado Febrero ~

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους