Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,356 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,148 μηνύματα σε 96,238 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 815 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

[7/6/2017] Νεοελληνική Γλώσσα

[7/6/2017] Νεοελληνική Γλώσσα

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 30)
Άριστα 18-20
7
23,33%
Πολύ καλά 15-18
13
43,33%
Καλά 12-15
4
13,33%
Μέτρια 10-12
3
10,00%
Όχι καλά 5-10
2
6,67%
Καθόλου καλά 0-5
1
3,33%

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 13:14, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Mhtrogoal
Πανο και γω δικαιωμα εβαλα, με ακριβως το ιδιο σκεπτικο μπρο. Στο καταστρεπτικος εβαλα καταστροφικος, δεν ειναι η ιδια λεξη
Λες να μας το πάρουν σωστό;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Psyco

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Psyco
H Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H Psyco έγραψε στις 13:15, 08-06-17:

Μακαρι!!!!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jean

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jean
Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O Jean έγραψε στις 13:18, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Akratitos
Να σαι καλά μου έφυγε ένα βάρος αν κ νομίζω πως 300 λέξεις παραπάνω είναι πολλες κ θα μου κόψουν σίγουρα... Το θέμα είναι πόσο...
200 παραπανω λεμε ,κοιτα φιλε και ακριβως μεσα στο 500-600 να ησουν παλι θα σου εκοβαν ,οποτε αραξε
Παράθεση

Νασια Τ.

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Νασια Τ.
H Νασια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Νασια Τ. έγραψε στις 13:19, 08-06-17:

Να σαι καλά μου έφυγε ένα βάρος αν κ νομίζω πως 300 λέξεις παραπάνω είναι πολλες κ θα μου κόψουν σίγουρα... Το θέμα είναι πόσο...
Αν εχεις ωραιο λογο και η εκθεση σου διαβαζεται ευχαριστα πιστευω πραγματικα πως δεν θα σου κοψουν. ΣΤο κατω κατω τοσα επιχειρηματα για αυτα τα δυο ζητουμενα δεν μπορεις να τα χωρεσεις σε 600 λεξεις..κατι θα πρεπει να αφησεις αν θες να σαι στο οριο..και θεωρω πως ειναι καλυτερα να πεις αυτα που θες σε ολοκληρωμενη εκθεση και ασ γραψεις μιση σελιδα παραπανω.
Παράθεση

Akratitos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akratitos
Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O Akratitos sometimes i find myself in Nowher έγραψε στις 13:50, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Jean
200 παραπανω λεμε ,κοιτα φιλε και ακριβως μεσα στο 500-600 να ησουν παλι θα σου εκοβαν ,οποτε αραξε
Δεν Είπα πως δε θα μ έκοβαν έτσι κ αλλιώς αλλά είναι βλακια να χάσεις επιπλέον επειδή ξεπέρασες απλά ένα όριο λέξεων

Αρχική Δημοσίευση από Νασια Τ.
Αν εχεις ωραιο λογο και η εκθεση σου διαβαζεται ευχαριστα πιστευω πραγματικα πως δεν θα σου κοψουν. ΣΤο κατω κατω τοσα επιχειρηματα για αυτα τα δυο ζητουμενα δεν μπορεις να τα χωρεσεις σε 600 λεξεις..κατι θα πρεπει να αφησεις αν θες να σαι στο οριο..και θεωρω πως ειναι καλυτερα να πεις αυτα που θες σε ολοκληρωμενη εκθεση και ασ γραψεις μιση σελιδα παραπανω.
Σωστό αλλά νταξει θα δείξει
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 13:54, 08-06-17:

Παιδιά αν κάποιος περάσει κατά 300 λέξεις την έκθεση του δηλαδή γράψει περίπου 800 θα του κόψουν μορια και αν ναι πόσα,??
Αν υπαρχει καλη ροη του λογου,δε θα σου κοψουν τιποτα.Αν επαναλαμβανεσαι,κουραζεις και λειτουργει αρνητικα στην βαθμολογηση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 717 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 13:55, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από olivi@
Bλέπω σε ενδεικτικές απαντήσεις να έχουν βάλει την "ανευθυνότητα" ως αντώνυμο της ευθύνης. Το αντώνυμο της ανευθυνότητας είναι η υπευθυνότητα, και όποιος δεν μπορεί να αντιληφθεί την νοηματική διαφορά της υπευθυνότητας και της ευθύνης παρακαλείται να μην προχωρήσει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Ευτυχώς που μου το είπες, να σταματήσω να διαβάζω αρχαία, τι να κάνω εγώ στην τριτοβάθμια.

Μπαίνουν στο Πανεπιστήμιο άτομα που δεν ξέρουν τι γιορτάζουμε την 28η. Το λάθος αντωνυμο σε πείραξε εσένα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,153 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 14:00, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Εγώ για ευθύνη έβαλα δικαίωμα. Το αντίθετο της υποχρέωσης σκέφτηκα. Η ανευθυνότητα ειναι το αντωνυμο της υπευθυνότητας.
Σχετικά με το καταστροφικός, εγώ έβαλα μοιραίος. Σκέφτηκα το μοιραίο χτύπημα; και στο λέξιγκραμ που έψαξα ισχύει οτι ειναι συνώνυμο... θα δουμε...
Κι εγω μοιραιος εβαλα χαχ Σωστο ειναι μην αγχωνεσαι
Παράθεση

harry akritas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 595 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 14:06, 08-06-17:

Ποια 4 άτομα πιστεύουν ότι έγραψαν 18-20; Πληροφοριακά ρωτάω, δεν έχω κάποιο θέμα.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 14:14, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Κι εγω μοιραιος εβαλα χαχ Σωστο ειναι μην αγχωνεσαι
Παράθεση

Jean

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Jean έγραψε στις 14:26, 08-06-17:

Αυτο που σκεφτεσαι λαθος εσυ και αρκετοι και απο τους βαθμολογητες στην εκθεση ειναι απο που θα σ κοψουν ,οχι απο που θα σου βαλουν μοναδες,ετσι αφαιρεις περισσοτερες μοναδες απο οσες θα επρεπε γιατι πολυ απλα εστιαζεις στα λαθη και αγνοεις τα σωστα,παντα λεμε για την εκθεση και την περιληψη οχι τα υπολοιπα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jean : 08-06-17 στις 14:31.
Παράθεση

olivi@

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη olivi@
H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε στις 14:31, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Νασια Τ.
ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΠΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΩΝΥΜΟ ΤΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΚΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ...:
Άστα να πάνε...

Εγώ για ευθύνη έβαλα δικαίωμα. Το αντίθετο της υποχρέωσης σκέφτηκα. Η ανευθυνότητα ειναι το αντωνυμο της υπευθυνότητας.
Σχετικά με το καταστροφικός, εγώ έβαλα μοιραίος. Σκέφτηκα το μοιραίο χτύπημα; και στο λέξιγκραμ που έψαξα ισχύει οτι ειναι συνώνυμο... θα δουμε...
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και έκανα.
Η αδελφή μου έβαλε μοιραίος.

Αρχική Δημοσίευση από Mhtrogoal
Στο καταστρεπτικος εβαλα καταστροφικος, δεν ειναι η ιδια λεξη
Tomato, tomato.

Αρχική Δημοσίευση από stefaniat
Ευτυχώς που μου το είπες, να σταματήσω να διαβάζω αρχαία, τι να κάνω εγώ στην τριτοβάθμια.

Μπαίνουν στο Πανεπιστήμιο άτομα που δεν ξέρουν τι γιορτάζουμε την 28η. Το λάθος αντωνυμο σε πείραξε εσένα.
triggered?
Επίσης προφανώς και με πειράζει όταν καθηγητές διδάσκουν λάθος πράγματα. Το "υπάρχουν και χειρότερα" δεν είναι λογική.
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 717 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 14:37, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από olivi@

triggered?
Επίσης προφανώς και με πειράζει όταν καθηγητές διδάσκουν λάθος πράγματα. Το "υπάρχουν και χειρότερα" δεν είναι λογική.
Triggered? Ένα μόριο έχασα, αν έχασα δηλαδή. Άμα είναι να μην αξίζουμε να μπούμε στην τριτοβάθμια επειδή κάναμε λάθος ένα αντωνυμο, να σπουδάζει καλύτερα μόνο ο πάπας. Δε μίλησες για καθηγητές.
Παράθεση

olivi@

Απόφοιτος

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε στις 14:42, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από stefaniat
Triggered? Ένα μόριο έχασα, αν έχασα δηλαδή. Άμα είναι να μην αξίζουμε να μπούμε στην τριτοβάθμια επειδή κάναμε λάθος ένα αντωνυμο, να σπουδάζει καλύτερα μόνο ο πάπας. Δε μίλησες για καθηγητές.
Καλά παίζουμε τώρα; Το θέμα δεν είναι αν το έγραψε κάποιος ή όχι, είναι αν μπορεί κάποιος να καταλάβει την νοητική διαφορά. Άλλο το "το έβαλα γιατί δεν μου ερχόταν κάτι καλύτερο" άλλο το να το θεωρείς σωστό. Και προφανώς το πρόβλημά μου εξαρχής είναι με τους καθηγητές (εξάλλου εκείνοι κι αν βγαίνουν απ τη τριτοβάθμια ) στις ενδεικτικές απαντήσεις αναφέρθηκα.
Παράθεση

Lancelot

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lancelot
Ο Lancelot αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 268 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε στις 14:43, 08-06-17:

Το αντωνυμο το βρηκατε ;
ανευθυνοτητα,αδιαφορια,αναρμοδιοτητα ειναι αντωνυμα της ευθυνης
δικαιωμα ;;;
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 14:49, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Lancelot
Το αντωνυμο το βρηκατε ;
ανευθυνοτητα,αδιαφορια,αναρμοδιοτητα ειναι αντωνυμα της ευθυνης
δικαιωμα ;;;
Και το αντωνυμο της υπευθυνότητας;
Παράθεση

Lancelot

Δραστήριο Μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 268 μηνύματα.

O Lancelot έγραψε στις 14:55, 08-06-17:

Και το αντωνυμο της υπευθυνότητας;
Η ανευθυνοτητα.
Δεν ειναι μοναδικα τα αντωνυμα ουτε τα συνωνυμα. Πολλες φορες μπορεί να ταιριαζουν και παραπανω απο ενα αλλα θα πρεπει να συμφωνουν και με το νοημα της προτασης . Το κείμενο λεει :
<< Ο επιστήμονας βαρύνεται με πολύμορφη ευθύνη για την γνώση που κατά κάποιον τρόπο παράγει και ....>>

Δεν χρειαζεται να ασχολείστε με ενα αντωνυμο , έχετε αλλες 3 ή και 4 μαχες ...
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 15:01, 08-06-17:

Η ανευθυνοτητα.
Δεν ειναι μοναδικα τα αντωνυμα ουτε τα συνωνυμα. Πολλες φορες μπορεί να ταιριαζουν και παραπανω απο ενα αλλα θα πρεπει να συμφωνουν και με το νοημα της προτασης . Το κείμενο λεει :
<< Ο επιστήμονας βαρύνεται με πολύμορφη ευθύνη για την γνώση που κατά κάποιον τρόπο παράγει και ....>>

Δεν χρειαζεται να ασχολείστε με ενα αντωνυμο , έχετε αλλες 3 ή και 4 μαχες ...
Αυτό που λες δεν ισχύει. Δεν πρέπει να συμφωνούν με το νόημα της πρότασης. Έκανα μάλιστα και γραπτή ερώτηση και μου απαντήθηκε ότι δε χρειάζεται εφόσον δε το λέει η εκφώνηση.
Εφόσον η υπευθυνότητα και η ευθύνη έχουν κοινό αντώνυμο σημαίνει ότι και τα δυο μπορούν να χρησιμοποιηθούν με το ίδιο νόημα.

Ειναι ευθύνη του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Είναι υπευθυνότητα του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Νοτ.

Είναι ευθύνη του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Δείχνει υποχρέωση.
Είναι δικαίωμα του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Αν το επιθυμεί.
Παράθεση

olivi@

Απόφοιτος

H olivi@ έγραψε στις 15:09, 08-06-17:

@Lancelot δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Δεν γίνεται δύο λέξεις να έχουν κοινό αντώνυμο αλλά να μην είναι συνώνυμες μεταξύ τους.
Η ευθύνη και η υπευθυνότητα είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες. Κάποιος μπορεί να έχει πολλές ευθύνες αλλά να μην είναι υπεύθυνο άτομο και vice versa.

@PanosGR nice

@Lancelot δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Δεν γίνεται δύο λέξεις να έχουν κοινό αντώνυμο αλλά να μην είναι συνώνυμες μεταξύ τους.
Η ευθύνη και η υπευθυνότητα είναι εντελώς διαφορετικές έννοιες. Κάποιος μπορεί να έχει πολλές ευθύνες αλλά να μην είναι υπεύθυνο άτομο και vice versa.

@PanosGR nice
Παράθεση

Lancelot

Δραστήριο Μέλος

O Lancelot έγραψε στις 15:13, 08-06-17:

Αυτό που λες δεν ισχύει. Δεν πρέπει να συμφωνούν με το νόημα της πρότασης. Έκανα μάλιστα και γραπτή ερώτηση και μου απαντήθηκε ότι δε χρειάζεται εφόσον δε το λέει η εκφώνηση.
Εφόσον η υπευθυνότητα και η ευθύνη έχουν κοινό αντώνυμο σημαίνει ότι και τα δυο μπορούν να χρησιμοποιηθούν με το ίδιο νόημα.

Ειναι ευθύνη του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Είναι υπευθυνότητα του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Νοτ.

Είναι ευθύνη του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Δείχνει υποχρέωση.
Είναι δικαίωμα του διευθυντή να επιβάλει τη τάξη. Αν το επιθυμεί.
Είναι ευθύνη του μηχανικού η σωστή σχεδίαση του αντικείμενου για την υλοποίησή του από το μηχανοργείο.
Το αντικείμενο δεν υλοποιήθηκε σωστά λόγω ανευθυνότηςτας,αδιαφορίας του μηχανικου.
Η έννοια του δικαιώματος <<αιωρείται>> ,μπορεί ναι μπορεί και όχι.
Η ανευθυνοτητα απο την άλλη είναι : έχω την ευθύνη αλλά δεν το έκανα (ουσιαστικά : στα φρύδια μου)
Εχω το δικαίωμα να ψηφίσω...
Εχω την υποχρέωση να ψηφίσω...
Τον καθηγητή/-τρια σου τον/την ρώτησες ;
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 15:15, 08-06-17:

Είναι ευθύνη του μηχανικού η σωστή σχεδίαση του αντικείμενου για την υλοποίησή του από το μηχανοργείο.
Το αντικείμενο δεν υλοποιήθηκε σωστά λόγω ανευθυνότηςτας,αδιαφορίας του μηχανικου.
Η έννοια του δικαιώματος <<αιωρείται>> ,μπορεί ναι μπορεί και όχι.
Η ανευθυνοτητα απο την άλλη είναι : έχω την ευθύνη αλλά δεν το έκανα (ουσιαστικά : στα φρύδια μου)
Εχω το δικαίωμα να ψηφίσω...
Εχω την υποχρέωση να ψηφίσω...
Τον καθηγητή/-τρια σου τον/την ρώτησες ;
Θα τη ρωτήσω μόλις τελειώσουμε τα υπόλοιπα μαθήματα.
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 15:27, 08-06-17:

Παιδια ξεκολληστε για ενα αντωνυμο και βλακειες.Συγκεντρωθειτε για αυριο
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,399 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:27, 08-06-17:

Γιατί δεν μας λες ρε Ολίβια ποια είναι η σωστή απάντηση αντί να μας τα πρήζεις με τις γνώσεις σου;
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jean

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Jean έγραψε στις 15:38, 08-06-17:

ξεκολλατε πια με ενα αντωνυμο,να πουμε καθε χρονο το ιδιο(περυσι ειχαμε την αξια).Σε καθε εξεταστικο κεντρο αποφασιζουν ποια αντωνυμα θα δεχτουν σωστα,ετσι το ιδιο αντωνυμο πες η ανευθυνοτητα μπορει σε ενα εξεταστικο κεντρο να πιαστει ως σωστο(Κρητη) και σε ενα αλλο(Αγρινιο) ως λαθος,ειναι που θα παει το γραπτο,ασε που μαλλον δε θα μαθετε ποτε πως σας το πιασαν εκτος αν δειτε τα αποκομματα λεμε τωρα...δε λεω 40 μορια ειναι αλλα και παλι δε μπορειτε να κανετε και κατι....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jean : 08-06-17 στις 22:55.
Παράθεση

Soleado Febrero ~

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Soleado Febrero ~
H Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 693 μηνύματα.

H Soleado Febrero ~ έγραψε στις 15:44, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Γιατί δεν μας λες ρε Ολίβια ποια είναι η σωστή απάντηση αντί να μας τα πρήζεις με τις γνώσεις σου;
από το στόμα μου το πήρες!

Καλή επιτυχία για αύριο στα Αρχαία και στα Μαθηματικά σε όλους!
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε στις 20:10, 08-06-17:

Το αντωνυμο της ευθύνης έπεσε και το 2009. Έλαβαν και το δικαίωμα και την ανευθυνότητα ως σωστές απαντήσεις.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariannaprl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariannaprl
H mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H mariannaprl έγραψε στις 08:51, 10-06-17:

παιδια στις οδηγιες ελεγε να γραψουμε ημερομηνια και εξεταζομενο μαθημα πανω πανω απτις απαντησεις... πραγμα που δεν εκανα. θα με μηδενισουν;
Παράθεση

Jean

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Jean έγραψε στις 09:40, 10-06-17:

ουτε καν
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,399 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:51, 09-07-17:

'Ένοχη' για λογοκλοπή η περίφημη Έκθεση μαθήτριας που πήρε 10 αντί για άριστα!

Εντάξει θεωρώ ότι δεν μπορείς να πεις ότι είναι ένοχη για λογοκλοπή, ωστόσο μου φαίνεται ότι κατάλαβαν ότι απομνημόνευσε ένα κείμενο η κοπέλα και έτσι της έβαλαν χαμηλό βαθμό. Ελπίζουμε να της γίνει μάθημα αυτό ώστε να μην το ξανακάνει. Παρ' όλα αυτά να επισημάνω ότι δεν είναι κακό να χρησιμοποιείτε μια αυθεντία στις εκθέσεις σας. Ένα απόφθεγμα μέσα σε εισαγωγικά, όμως οπωσδήποτε να πείτε ποιανού είναι το απόφθεγμα, θα σας δώσει κάποιο μπόνους. Οι βαθμολογητές δεν είναι χαζοί ή ανίδεοι. Αν παρουσιάσετε κάτι ως δικό σας ενώ δεν είναι δικό σας θα το καταλάβουν και αφαιρούν βαθμούς.
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 15:53, 09-07-17:

Εσύ δηλαδή αυτο κατάλαβες,πτι την είχε αντιγράψει από κάπου.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 16:04, 09-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Εσύ δηλαδή αυτο κατάλαβες,πτι την είχε αντιγράψει από κάπου.
Κάτσε ρε Φώτη το να παίρνω τη δουλειά κάποιου άλλου και να το παρουσιάζω σαν δικό μου δεν είναι νόμιμο

όπως σύμφωνα και με το νόμο
νόμος 2121
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf document.pdf (1,10 MB, 11 αναγνώσεις)
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 16:10, 09-07-17:

Γιατί είναι σίγουρο ότι το έκλεψε;
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 16:11, 09-07-17:

Γιατί είναι σίγουρο ότι το έκλεψε;
το να το σκέφτηκε εκείνη την ώρα όλο αυτό εκείνη τη στιγμή με άγχος πίεση χρόνου και τα λοιπά περιέργο μου φένεται
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 16:13, 09-07-17:

Άρα δεν είναι σίγουρο,άρα δεν έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε,αν το είχες πάθει εσύ τα ίδια θα έλεγες;
Παράθεση

Φοιτητής

O Σωτηρης13 έγραψε στις 16:14, 09-07-17:

Άρα δεν είναι σίγουρο,άρα δεν έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε,αν το είχες πάθει εσύ τα ίδια θα έλεγες;
μεταξύ μας θα έκανα εγώ τέτοια έκθεση σε περίοδο (3 ωρών) και να έχει περάσει μια περιόδος του χρόνου
δύσκολα εκεί παλεύεις με τέρατα δεν είναι απλό το θέμα
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 16:19, 09-07-17:

Δεν ξέρω κρίμα για την κοπέλα.
Παράθεση

Evcathy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Evcathy
H Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Evcathy έγραψε στις 16:51, 09-07-17:

Γιατι δεν ειναι σιγουρο; Η λογοκλοπή, οπως αναφέρει και το άρθρο, εγινε απο κείμενο καθηγητή ιατρικής.
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 17:02, 09-07-17:

Τι εννοείς "αν το είχες πάθει εσύ"; Έγραψε αυτούσιες τρεις ολόκληρες παραγράφους από κείμενο πανεπιστημιακού. Και πολύ καλά έπαθε που πήρε 10, είχε και το θράσος να στείλει επιστολή στο υπουργείο, please...
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 17:30, 09-07-17:

Κοιτάξτε, ας μην την κατηγορούμε για αντιγραφή. Μπορεί να είχε κακούς καθηγητές και να μην της εξήγησαν αυτό που σας είπα, ότι δηλαδη αν παίρνεις το κείμενο κάποιου άλλου πρέπει να το βάζεις σε εισαγωγικά και να αναφέρεις την πηγή. Ωστόσο συνεχίζουμε να μην ξέρουμε αν αυτός είναι ο λόγος που πήρε 10/20.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,856 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 18:00, 09-07-17:

Βασικα δεν πηρε 10/20, πηρε 20/40 στην εκθεση απλα η παντελης αγνοια της πλειοψηφιας των δημοσιογραφων γινεται εμφανης αλλη μια φορα και γραφουν ο,τι τους κατεβει. Αν ηταν τοσο τελεια, θα μπορουσε να παρει 75-80/100 και να εχει εναν αξιοπρεπη βαθμο στην εκθεση, αλλωστε η εκθεση ειναι ενα μαθημα που δεν μπορεις να εισαι σιγουρος ποτε οτι εχεις γραψει καλα. Κανενας δεν καταστραφηκε απο ενα 16 στην εκθεση. Επισης για να την εσφαξαν δυο διορθωτες, δεν ηταν καλη, πως να το κανουμε, γιατι τα αλλα παιδια δεν τα εσφαξαν, την ηξεραν και απο χθες;

Παμε παρακατω. Οι πιθανες περιπτωσεις εδω ειναι δυο. Ή εχουμε καποιον τρολλα που βρηκε ενα τροπο να κερδισει τη δημοσιοτητα του ή εχουμε να κανουμε με ενα απο τα πιο brainwashed ατομα που εδωσαν φετος εξετασεις. Ενα ατομο που ισχυριζεται οτι στα 18 της ηθελε να μπει στη σχολη που ονειρευοταν απο 6χρ (φανταζομαι Ιατρικη ή Νομικη γιατι δε νομιζω οτι κανενα 6χρονο θελουν οι γονεις του να γινει γεωπονος ή θεωρητικος φυσικος) και που θυμοταν μια εκθεση σχεδον απεξω η οποια οπως αποδειχθηκε ουσιαστικα ηταν κλεμμενη. Προκειται σαφως για ενα ατομο που ειχε παθει ψυχωση με τις εξετασεις και το οποιο ηταν βεβαιο για την επιτυχια του επειδη εκανε 23 ωρες την ημερα φροντιστηριο (η αλλη μια ειναι για μπανιο-χεσιμο). Υποθετω ειχε αποστηθισει ενα πακο εκθεσεις και ηταν ετοιμη για καθε ενδεχομενο. Απο μια αναλυση του προβληματος της κλιματικης αλλαγης μεχρι μια αναλυση για το μελλον του Χονγκ-Κονγκ και την συμφωνια Μια Χωρα-Δυο Συστηματα. Η αποτυχια στις εξετασεις προφανως εχει επιφερει κλιμα Μεγαλης Παρασκευης στο σπιτι καθως η μαμα ειχε πει σε ολη τη γειτονια και το σόι για την αριστη μαθητρια που στοχο ειχε να μπει πρωτη στην Ιατρικη Αθηνας και τελικα δεν περναει καν απεξω. Και τωρα πως η μανα θα βγει εξω απο το σπιτι, ε; Απαντηστε Κυριε Υπουργε.

Και σε αυτη την υποθεση κρυβεται και ολο το λαθος του συστηματος εισαγωγης στην τριτοβαθμια. Δεν φταινε οι Πανελληνιες, αυτες καλως υπαρχουν και θα συνεχισουν να υπαρχουν, αν κατι ειναι αντικειμενικο και αδιαβλητο στην Ελλαδα, αυτο ειναι οι εξετασεις. Αυτο που ειναι αρρωστο ειναι ο ανταγωνισμος και η ψυχωση που αποκτουν γονεις (κυριως) και μαθητες για την εισαγωγη σε συγκεκριμενες σχολες. Μπαμπαδες και μαμαδες δινουν δεκαδες χιλιαδες ευρω για φροντιστηριο στο φροντιστηριο και τελικα το μονο που κανουν ειναι να προσθετουν αγχος στα παιδια και αυτα να καταρρεουν. Το να παει καποιος με τα μυαλια φουσκωμενα στις εξετασεις και να φυγει με την ουρα στα σκελια δεν εγινε πρωτη φορα και δεν θα ειναι ουτε η τελευταια. Το θεμα ειναι οτι εχουμε μεταβαλλει την επιτυχια του παιδιου σε κοινωνικο κατορθωμα και αθελα τους, τα παιδια τους γινονται το μεσο που ο γονιος βγαζει τα απωθημενα του ή τα κομπλεξ του. Αυτο πρεπει να κοιταξουμε και να δημιουργησουμε ενα νεο συστημα επιλογης σχολων που να βαζει τελος στον ανταγωνισμο αυτου του ειδους...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 18:13, 09-07-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Αυτο πρεπει να κοιταξουμε και να δημιουργησουμε ενα νεο συστημα επιλογης σχολων που να βαζει τελος στον ανταγωνισμο αυτου του ειδους...
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Όπου υπάρχει επιλογή υπάρχει και ανταγωνισμός. Όπως είπες το αρνητικό της υπόθεσης δεν είναι οι εξετάσεις καθ' αυτές αλλά η ψύχωση των γονέων να περάσουν τα παιδιά τους στο πανεπιστήμιο. Και αυτό θα συνεχίσει να υπάρχει οτιδήποτε σύστημα και αν εφαρμόσεις.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,856 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 21:11, 09-07-17:

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Όπου υπάρχει επιλογή υπάρχει και ανταγωνισμός. Όπως είπες το αρνητικό της υπόθεσης δεν είναι οι εξετάσεις καθ' αυτές αλλά η ψύχωση των γονέων να περάσουν τα παιδιά τους στο πανεπιστήμιο. Και αυτό θα συνεχίσει να υπάρχει οτιδήποτε σύστημα και αν εφαρμόσεις.
Ουσιαστικα τωρα το συστημα ειναι προσφορα-ζητηση. Μια σχολη εχει ζητηση, ανεβαινει. Μια σχολη δεν εχει, πεφτει. Μειωνονται οι θεσεις, αυξανονται οι βασεις κ.ο.κ. Σε ενα συστημα οπως της Γερμανιας, οπου ο καθε υποψηφιος φοιτητης κανει αιτηση στο πανεπιστημιο εφοσον πιανει τη βαση εισαγωγης και μετα αξιολογειται ατομικα, δεν υπαρχει αυτος ο αρρωστος ανταγωνισμος και η μανια για την κορυφη και το 20.

Σκεψου το καπως ετσι: Εστω η Ιατρικη Σχολη Θεσσαλονικης. Ανακοινωνει στην αρχη της χρονιας οτι το φετινο ακαδημαϊκο ετος θα παρει 300 παιδια. Και θετει η ιδια τα κριτηρια. 18 φυσικη, 20 χημεια-βιολογια, 16 εκθεση. Οσοι ειναι πανω απο αυτα τα ορια, μπορουν να κανουν αιτηση και η σχολη να αξιολογησει μετεπειτα τον καθε ενα υποψηφιο, ανωνυμα. Letter of Motivation κλπ. Εγω θελω να γινω γιατρος για να εχει καμαρι η μανα μου. Εγω θελω να γινω γιατρος γιατι ειναι ο πατερας μου. Εγω θελω να γινω γιατρος για να δουλευω σε ενα χωριο των Ζουλου. Και ουτω καθ'εξης. Με αυτο τον τροπο, δεν θα υπαρχει αυτη η μανια για το απολυτο και η ψυχωση να γραψεις τελεια για τον απλο λογο οτι δεν θα μετραει. Με το σημερινο συστημα θα πρεπει να γραψεις 20 σε ολα για να εισαι 100% σιγουρος οτι θα περασεις. Κι αυτο οδηγει σε τρελα τους υποψηφιους που θελουν υψηλοβαθμες σχολες.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Supervisor

Το avatar του χρήστη klean
Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,698 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 21:29, 09-07-17:

Μάλλον περί hoax πρόκειται η επιστολή της "αγανακτισμένης" μαθήτριας . Εγώ πάντως βαριόμουν τόσο που κάθισα και τη διάβασα και απορώ γιατί διαμαρτύρεται. Ούτε 5 δεν αξίζει αυτό το πράμα. Και το πήρε από ακαδημαϊκό λέει! Πφ.

Τώρα, το ότι είναι αδιάβλητες οι Πανελλήνιες δεν οδηγεί με κάποια λογική αλληλουχία στο ότι δεν ευθύνονται αυτές καθ' αυτές για τον άρρωστο ανταγωνισμό που συνομολογούμε, δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί το παίρνετε δεδομένο, υπάρχουν πολλά που μπορεί να πει κανείς για το τι και πώς εξετάζεται και σε ποιο πλαίσιο.

Η εμπλοκή των σχολών με κάποια πλαφόν ή συντελεστές βαρύτητας μπορεί να συζητηθεί, ένα άλλο πρόβλημα που υπάρχει στο τωρινό σύστημα είναι πως οι μέτριες σχολές σωρεύουν υποψήφιους που απέτυχαν να μπουν σε υψηλότερες ωθώντας έτσι εκτός άλλους που την είχαν πχ πρώτη επιλογή, μια κατάσταση δηλαδή όπου κανένας δεν σπουδάζει αυτό που θέλει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klean : 09-07-17 στις 21:29. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 21:41, 09-07-17:

καλα δεν ξερω αν την αντεγραψε αλλα οχι οτι ειναι και για 5
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 22:06, 09-07-17:

Ουσιαστικα τωρα το συστημα ειναι προσφορα-ζητηση. Μια σχολη εχει ζητηση, ανεβαινει. Μια σχολη δεν εχει, πεφτει. Μειωνονται οι θεσεις, αυξανονται οι βασεις κ.ο.κ. Σε ενα συστημα οπως της Γερμανιας, οπου ο καθε υποψηφιος φοιτητης κανει αιτηση στο πανεπιστημιο εφοσον πιανει τη βαση εισαγωγης και μετα αξιολογειται ατομικα, δεν υπαρχει αυτος ο αρρωστος ανταγωνισμος και η μανια για την κορυφη και το 20.

Σκεψου το καπως ετσι: Εστω η Ιατρικη Σχολη Θεσσαλονικης. Ανακοινωνει στην αρχη της χρονιας οτι το φετινο ακαδημαϊκο ετος θα παρει 300 παιδια. Και θετει η ιδια τα κριτηρια. 18 φυσικη, 20 χημεια-βιολογια, 16 εκθεση. Οσοι ειναι πανω απο αυτα τα ορια, μπορουν να κανουν αιτηση και η σχολη να αξιολογησει μετεπειτα τον καθε ενα υποψηφιο, ανωνυμα. Letter of Motivation κλπ. Εγω θελω να γινω γιατρος για να εχει καμαρι η μανα μου. Εγω θελω να γινω γιατρος γιατι ειναι ο πατερας μου. Εγω θελω να γινω γιατρος για να δουλευω σε ενα χωριο των Ζουλου. Και ουτω καθ'εξης. Με αυτο τον τροπο, δεν θα υπαρχει αυτη η μανια για το απολυτο και η ψυχωση να γραψεις τελεια για τον απλο λογο οτι δεν θα μετραει. Με το σημερινο συστημα θα πρεπει να γραψεις 20 σε ολα για να εισαι 100% σιγουρος οτι θα περασεις. Κι αυτο οδηγει σε τρελα τους υποψηφιους που θελουν υψηλοβαθμες σχολες.
Δε βλέπω να λύνει απολύτως τίποτα αυτό που προτείνεις. Άσε που θα ανεβάσει κατά πολύ την αναξιοκρατία, με τα παιδιά και γνωστούς καθηγητών να περνάνε πιο εύκολα στις σχολές που θέλουν κλπ.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 22:18, 09-07-17:

Δε βλέπω να λύνει απολύτως τίποτα αυτό που προτείνεις. Άσε που θα ανεβάσει κατά πολύ την αναξιοκρατία, με τα παιδιά και γνωστούς καθηγητών να περνάνε πιο εύκολα στις σχολές που θέλουν κλπ.
1. Λυνει το προβλημα με ολους αυτους που περασαν καπου για να περασουν, τελειωνει το τζοκερ.
2. Λυνει το προβλημα να μπαινουν παιδια σε σχολες που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν, δε γινεται να μπαινεις Μαθηματικο εχοντας γραψει βαση μαθηματικα.
3. Λυνει το προβλημα του ατελειωτου ανταγωνισμου προς τα πανω και τελειωνει τις "αδικιες". Εγω να μεινω εξω για 3 μορια και να περασω στην οργη του θεου ενω μπορει να περασε καποιος ισα για να παρει το πασο.

Γιατι τα παιδια και οι γνωστοι καθηγητων να περνανε ευκολοτερα; Οπως ειπα, οι αιτησεις μπορουν να αξιολογουνται ανωνυμα. Και στο κατω κατω, σε ολο τον κοσμο τα πανεπιστημια αποφασιζουν αν θα σε δεχτουν, οχι ενα ηλιθιο συστημα λοταριας...
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 22:28, 09-07-17:

1. Λυνει το προβλημα με ολους αυτους που περασαν καπου για να περασουν, τελειωνει το τζοκερ.
2. Λυνει το προβλημα να μπαινουν παιδια σε σχολες που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν, δε γινεται να μπαινεις Μαθηματικο εχοντας γραψει βαση μαθηματικα.
3. Λυνει το προβλημα του ατελειωτου ανταγωνισμου προς τα πανω και τελειωνει τις "αδικιες". Εγω να μεινω εξω για 3 μορια και να περασω στην οργη του θεου ενω μπορει να περασε καποιος ισα για να παρει το πασο.

Γιατι τα παιδια και οι γνωστοι καθηγητων να περνανε ευκολοτερα; Οπως ειπα, οι αιτησεις μπορουν να αξιολογουνται ανωνυμα. Και στο κατω κατω, σε ολο τον κοσμο τα πανεπιστημια αποφασιζουν αν θα σε δεχτουν, οχι ενα ηλιθιο συστημα λοταριας...
Μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά αυτό που προτείνεις.

1-2) Μα οι απαιτητικές σχολές θα συνεχίσουν να έχουν παρόμοιες απαιτήσεις. Πιστεύεις ότι αν έχουμε 70.000 εισακτέους, δε θα καλυφθούν και οι 70.000 θέσεις; Θα καλυφθούν. Συνεπώς ο ίδιος αριθμός ατόμων θα περνάει στις σχολές. Απλά αν κάποιος φάει άκυρο από την α, β, ... κ σχολή θα πάει στη λ. Εκτός αν εννοείς ότι μπορεί πχ το μαθηματικό να θέσει ως βάση το 18 στα μαθηματικά και όποιος δεν το πιάσει δεν μπαίνει. Συνεπώς θεωρητικά μπορεί να μείνει και χωρίς φοιτητές κάποιο χρόνο εφόσον κανείς που έγραψε 18 δε θέλει να περάσει μαθηματικό.

3) Δεν υπάρχουν αδικίες στις πανελλήνιες. Τι διαφορά του να μείνεις έξω για 3 μόρια από το να μείνεις έξω επειδή κάποιος άλλος είχε καλύτερο motivational letter, κριτήριο υποκειμενικό.

Καλά παίρνεις ως παράδειγμα σοβαρά πανεπιστήμια εξωτερικού με τα δικά μας δωρεάν δημόσια; Εδώ στο δημόσιο όλοι μπαίνουν με βύσματα, θεωρείς ότι αν ανοίξει το σύστημα δε θα καθιερωθεί το "εχω γνωστό να με χώσει σε κάποια σχολή"? Εφόσον τα κριτήρια θα αξιολογούνται ανώνυμα...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    niktsok

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους