Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,363 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,292 μηνύματα σε 96,252 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 645 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Συλλογιστικές πορείες, κειμενικά είδη, τρόποι πειθούς και τρόποι ανάπτυξης παραγράφων.

PiDefiner

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PiDefiner
Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 429 μηνύματα.

O PiDefiner έγραψε στις 11:29, 28-01-15:

Τα παραπάνω είναι από τα πρώτα πράγματα που κάνουμε, και γενικά οι περισσότερες ασκήσεις τα συμπεριλμβάνουν. Έχω προσέξει, ότι τόσο στο σχολείο, όσο και στο φροντιστήριο, αρχικά γίνεται μια απλή αναφορά/εξήγηση με μερικά γελοία παραδείγματα, ενώ στη συνέχεια μας δίνουν τεράστια και δυσνόητα κείμενα στα οποία μας ζητούν να τα εντοπίσουμε και να τα εξηγήσουμε.
Η σειρά που τα έγραψα στον τίτλο είναι κατά φθίνουσα δυσκολία εύρεσης (για μένα, πάντα) και αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο "καλά κρυμμένα" είναι αυτά όταν τα βάζουν στις Πανελλαδικές. Έχω προσέξει πως σε επίσημα διαγωνίσματα (κυρίως ΟΕΦΕ), ό,τι βάζουν φροντίζουν να είναι ευδιάκριτο για κάποιον που ξέρει τη θεωρία και δεν μου έχει τύχει ποτέ να μην ξέρω τι να απαντήσω, αλλά όταν πρόκειται για ασκήσεις των καθηγητών (ή άλλες που βρήκαν στο internet), στο 85% των περιπτώσεων είναι πολύ μπερδεμένα και σε οδηγούν σε λάθος συμπέρασματα.
Χαρακτηριστικά θυμάμαι μια παράγραφο που έγραφε για αυτούς που κατακρίνουν την Coca-Cola και το Hollywood, και ενώ το έβαλα επίθεση στο ήθος του αντιπάλου, ήταν επίκληση στη λογική!
Κατέληξα στο συμπέρασμα πως είναι και λίγο υποκειμενικός ο τρόπος που κρίνει κανείς κάτι τέτοιο (π.χ. "Η αλήθεια είναι ότι κάνει χρήση παραδειγμάτων σε αυτήν την παράγραφο, αλλά την αναπτύσσει κυρίως με αιτιολόγηση, οπότε εγώ δεν θα έλεγα πως αναπτύσσεται με παραδείγματα"), οπότε τι γίνεται στις Πανελλαδικές;
Επίσης, αν υπάρχει κανένα καλό αρχείο/site με τέτοιες παραγράφους (από κείμενο) και ασκήσεις πάνω σε αυτά (με διαθέσιμες τις απαντήσεις) θα με βοηθούσε πολύ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τρόποι αντιμετώπισης κομματόσκυλων - Από g1wrg0s
      Το θέμα έχει λάβει 975 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-09-16 στις 19:05.
    • Τρόποι εξοικονόμησης βενζίνης - Από whiteangel
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Αυτοκίνητα και Μηχανές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-12-14 στις 01:34.
    • Ατάκες και τρόποι «πεσίματος»! - Από marina289
      Το θέμα έχει λάβει 366 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-09-13 στις 22:54.
    • Φιλόζωος... και τρόποι!! - Από bastet_13
      Το θέμα έχει λάβει 98 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-08-09 στις 05:39.
    • Τρόποι διαμαρτυρίας - Από Obscura
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-01-09 στις 16:27.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους