Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,344 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,852 μηνύματα σε 96,226 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 743 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[20/5/2015] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
Άριστα 18-20
32
69,57%
Πολύ καλά 15-18
10
21,74%
Καλά 12-15
2
4,35%
Μέτρια 10-12
0
0%
Όχι καλά 5-10
2
4,35%
Καθόλου καλά 0-5
0
0%

Vivian.

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Vivian.
H Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H Vivian. έγραψε στις 14:26, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από dalebarbie
Το Β5 μπορώ να το δεχτώ για κάποιον που δεν διάβασε την τελευταία μέρα όλο το βιβλίο αλλά μόνο τα σος από εκεί και πέρα κάνεις σας δεν μου λέει που ήταν το δύσκολο και συνεχίζω να βλέπω παραπάνω από τους μισούς να λένε ότι έγραψαν πάνω από 18 και τα περσινά για πλάκα ήταν αλλά και φέτος ..κρίσεως ήταν να καταλάβει κάποιος το χρώμα των κουνελιών ; αλλά και πάλι εσείς που λέτε δύσκολα από θετική που το βρήκατε; οι πανελλήνιες του 13 ήταν οι δυσκολότερες τις 15ετιας και αυτό δεν πρόκειται αν αλλάξει ...αν θεωρείται λογικό κάποιος να μην ξέρει τι είναι πρωτογενής και τι δευτερογενής οκ τότε μάλλον θέλατε να έβαζαν απλή θεωρία ..και ξαναλέω φέτος δεν έπεσα καν καθόλου συνδυαστικά κομμάτια θεωρίας από όλη την ύλη..

Eπόμενο μάθημα----->ΑΟΔΕ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

tzanakos2010

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη tzanakos2010
Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O tzanakos2010 των φονιάδων το αίμα, με φώς ξεπληρώνω έγραψε στις 14:27, 20-05-15:

Έκανα μάθημα σε μαθητή με ελάχιστα ευρώ για το χαρτζιλίκι ήταν θεωρητική ....δεν έκανε λάθος τίποτα από εκεί και πέρα δεν μπορώ να ξέρω πόσο υποκειμενικός είναι ο καθένας για να κόβει από αιτιολόγηση ..θα μπορώ να δεχτώ ότι έκοψαν σε κάποιον από αιτιολόγηση σε αυτά τα θέματα .....έρχεται και μία κατεύθυνσης ...όσο για τις Γενικές Αρχές ....πανελλήνιες δεν πάμε με τα σος όσο για την γενική τα θέματα αυτά έχουν ξαναπέσει δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος δεν τα είχε ξαναδεί .
Το Γ θέμα (αλυσιδωτό --> δλδ αν κάνεις ένα λάθος ακολουθεί αναπόφευκτα και δεύτερο) και το Δ ήθελαν λογικούς συνειρμούς (δλδ πολύ καλά επεξεργασμένη θεωρία αλλά και πάλι δεν έβγαινε εύκολα) που σε άλλες χρονιές ζητούνταν λιγότερο κάτι τέτοιο (κάποια φροντιστήρια αναφέρονται σε κριτική σκέψη, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι κριτική να μη γράφει το βιβλίο κάτι και να κάνεις μαντεψιές).Επίσης δεν υπήρχαν στο βιβλίο σχετικά παραδείγματα με τα ζητούμενα όπως γίνονταν σε άλλες χρονιές (π.χ. ζητούσαν φυσική επιλογή με πάπιες άρα έγραφες ό,τι στη καμηλοπάρδαλη αλλά άλλαζες 2 λέξεις. Η λογική όμως παρέμενε ίδια.) Επίσης, το τελευταίο ερώτημα αρκετά ανοιχτό, σηκώνει να γράψεις όλη την εξελικτική θεωρία κ.ά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tzanakos2010 : 20-05-15 στις 14:34.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 14:29, 20-05-15:

Το Β5 μπορώ να το δεχτώ για κάποιον που δεν διάβασε την τελευταία μέρα όλο το βιβλίο αλλά μόνο τα σος από εκεί και πέρα κάνεις σας δεν μου λέει που ήταν το δύσκολο και συνεχίζω να βλέπω παραπάνω από τους μισούς να λένε ότι έγραψαν πάνω από 18 και τα περσινά για πλάκα ήταν αλλά και φέτος ..κρίσεως ήταν να καταλάβει κάποιος το χρώμα των κουνελιών ; αλλά και πάλι εσείς που λέτε δύσκολα από θετική που το βρήκατε; οι πανελλήνιες του 13 ήταν οι δυσκολότερες τις 15ετιας και αυτό δεν πρόκειται αν αλλάξει ...αν θεωρείται λογικό κάποιος να μην ξέρει τι είναι πρωτογενής και τι δευτερογενής οκ τότε μάλλον θέλατε να έβαζαν απλή θεωρία ..και ξαναλέω φέτος δεν έπεσα καν καθόλου συνδυαστικά κομμάτια θεωρίας από όλη την ύλη..
Ασε με να μαντέψω. Το 2013 έδωσες;

I'm out.

xkorko (Χριστίνα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη xkorko
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H xkorko έγραψε στις 14:31, 20-05-15:

όχι δεν θα τον αγνοήσω, οι αριστούχοι απόφοιτοι-νυν φοιτητές της τοπ ιατρικής σχολής αθηνών οφείλουν να προσέχουν την επιχειρηματολογία τους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 14:36, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από xkorko
όχι δεν θα τον αγνοήσω, οι αριστούχοι απόφοιτοι-νυν φοιτητές της τοπ ιατρικής σχολής αθηνών οφείλουν να προσέχουν την επιχειρηματολογία τους.
Πσσσσ. ΤΟΠ. Δηλ. οι φοιτητές ιατρικής πρέπει να δουλέψουν σε καμιά NASA και έτσι. Αδικούνται. Πέρα από την πλάκα τώρα, δεν κατάλαβα, τι είναι; Θεοί ή ημίθεοι; Ολοι πρέπει να προσέχουμε τι λέμε, πώς το λέμε και γιατί το λέμε.

(Σόρρυ για το οφφ παιδιά )

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

xkorko (Χριστίνα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη xkorko
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H xkorko έγραψε στις 14:37, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret
Πσσσσ. ΤΟΠ. Δηλ. οι φοιτητές ιατρικής πρέπει να δουλέψουν σε καμιά NASA και έτσι. Αδικούνται. Πέρα από την πλάκα τώρα, δεν κατάλαβα, τι είναι; Θεοί ή ημίθεοι; Ολοι πρέπει να προσέχουμε τι λέμε, πώς το λέμε και γιατί το λέμε.

νομίζω ήταν προφανής η ειρωνεία και ο σαρκαστικός τόνος της απάντησής μου, όχι?

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 14:39, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από xkorko
νομίζω ήταν προφανής η ειρωνεία και ο σαρκαστικός τόνος της απάντησής μου, όχι?
Nyet.

dalebarbie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dalebarbie
Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O dalebarbie έγραψε στις 14:39, 20-05-15:

Εγώ δεν μίλησα για άγχος .. υπάρχουν διαβασμένοι που από black out γράφουν 10 εγώ μίλησα στεγνά για δυσκολία και είπα ότι ήταν εύκολα ..τώρα άλλα βλέπω εδώ .και άλλα στα φβ που κάνουν πλάκα οι ίδιοι οι μαθητές πόσο γελοία ήταν και τέτοια και ότι αφού έπεσα αντιστοίχηση εδώ περιμένουν κατεύθυνση τις λύσεις πίσω από το χαρτί Καλή επιτυχία σε όλους σας

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

H Natalia Secret έγραψε στις 14:43, 20-05-15:

Εγώ δεν μίλησα για άγχος .. υπάρχουν διαβασμένοι που από black out γράφουν 10 εγώ μίλησα στεγνά για δυσκολία και είπα ότι ήταν εύκολα ..τώρα άλλα βλέπω εδώ .και άλλα στα φβ που κάνουν πλάκα οι ίδιοι οι μαθητές πόσο γελοία ήταν και τέτοια και ότι αφού έπεσα αντιστοίχηση εδώ περιμένουν κατεύθυνση τις λύσεις πίσω από το χαρτί Καλή επιτυχία σε όλους σας
Να δουλέψεις λίγο την συνταξή σου (και τα σημεία στίξης) αν θες. Το έχασα στο τέλος.

Kαι δεν αναφέρθηκα σε σένα. Ενα γενικό σχόλιο έκανα. Το αν δυσκόλεψαν τα θέματα τους υποψηφίους ή όχι θα φανούν από τα στατιστικά στοιχεία αργότερα.

Διονύσης13 (Διονύσης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Διονύσης13
Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 915 μηνύματα.

O Διονύσης13 έγραψε στις 14:50, 20-05-15:

Το ηταν ευκολα με το οτι ηταν ευκολα για γενικη παιδεια εχει διαφορα. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις. Και τα μαθηματικα γενικης του 13 ευκολα ηταν γενικα, αλλα πολυ δυσκολα για αυτα που μας ειχε συνηθισει το μαθημα. Το ευκολα και το δυσκολα ειναι υποκειμενικες εννοιες, εξαρταται το μετρο συγκρισης. Τελος παντων, εγω που τα ειδα μου φανηκαν νορμαλ, αντιστοιχης δυσκολιας με αυτη που μας εχει συνηθισει το μαθημα.

Χ.Φ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Χ.Φ
Ο Χ.Φ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Χ.Φ έγραψε στις 14:51, 20-05-15:

Εγώ τι να πω που το έκανα το 4ο θέμα, αλλά από στραβομάρα έκανα λάθος σε ένα πολλαπλής επιλογής

panagiotis23

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη panagiotis23
Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O panagiotis23 έγραψε στις 15:02, 20-05-15:

Τα θέματα αντικειμενικά δεν τα έλεγες δύσκολα αλλα ήθελαν πολύ γράψιμο. Τα επιχειρήματα για το δ θέμα απο πολλούς κατα εμε αβάσιμα. Εγω είχα κάνει περσι ασκήσεις που η ίδια η πυραμίδα ήταν κανονική και αντεστραμμένη οπότε δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. μάλιστα επειδη βαριομουν τα έκανα στο λεωφορείο καθώς πήγαινα προς την σχολη.τεσπα καλή επιτυχία σε όλους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Denise2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Denise2
H Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Denise2 έγραψε στις 15:31, 20-05-15:

Καλο ειναι να σχολιαζουν μαθητες που δινουν φετος πανελληνιες!
Ορισμενες φορες οι φοιτητες και κυριως υψηλοβαθμων σχολων δεν καταλαβαινουν την δυσκολια των θεματων και την αγωνια των μαθητων!! Αλλα ξεχαςα στο ischool υπαρχουν μονο προφεςορες !!!Αντικειμενικα τα φετινα θεματα βιολογιας ηταν πιο δυσκολα απο τα περσινα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ αλλα και απο τα προπερσινα!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Denise2 : 20-05-15 στις 15:56.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Laou_95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Laou_95
H Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.

H Laou_95 έγραψε στις 15:33, 20-05-15:

Τα περίμενα πιο δύσκολα και να μην γράψω τίποτα! Έκανα λάθος στα διαγράμματα και στην Δ. δεν βρήκα το Δ.2 - Δ.3
Από εκεί και πέρα δεν παπαγάλισα και δεν έγραψα μόνο τους ιούς! Στη φυσική επιλογή έβαλα μόνο ορισμό και την απάντηση που ηθελε με τα κουνελάκια! Αλλά αναρωτιέμαι...ήθελε να γράψω όλες τις παρατηρήσεις και τα συμπεράσματα του Δαρβίνου? Έκανα χαζομάρα!!!!!!!!!!
Νομίζω είμαι κάπου στο 10+ . Τα πήγα πολύ καλύτερα από ότι περίμενα Πάντως ασκήσεις τέτοιες Γ. και Δ. δεν είχε στο βοήθημα μου
Τα πήγα χάλια εε?! Το ξέρω

daenerystargary

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daenerystargary
H daenerystargary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H daenerystargary έγραψε στις 15:45, 20-05-15:

Ρε παιδια, εγω μπερδευτηκα στη βιομαζα των πρωτοζωων... δεν το εκανα /10 που ηθελε αλλα βρηκα ας πουμε ποσα πρωτοζωα υπαρχουν σε καθε γερακι και το πολλαπλασιασα με τη βιομαζα των γερακιων... :/ παντως οι αριθμοι [εκτος των πρωτοζωων στη βιομαζα] που βγηκαν...
Οσον αφορα το Γ Θεμα.. μπερδευτηκα στο Γ2 και Γ3..
Αν και δεν ειχε βιογεωχημικους κυκλους και ελαχιστα απο ρυπανση, το Θεμα Β μου φανηκε νομιζω καλο.... Ναι το Β5 ηταν παρατραβηγμενο αλλα σταθηκα απο τις τυχερες και το ειχα μαθει.
Στο Γ5 εβαλα ορο, εμβολιο και αντιβιοτικα....
Γενικως οταν τα ειδα χαρηκα γιατι τα ηξερα, μεχρι να βγω απο την αιθουσα περιμενα 95+ τωρα δεν ξερω, εχω απογοητευτει αρκετα, ισως φταιει το αγχος, ισως δεν τα προσεξα οσο πρεπει τα ερωτηματα :/

Efi1994

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Efi1994
Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O Efi1994 έγραψε στις 16:01, 20-05-15:

Σχεδόν απογοητεύτηκα! Αν και φαινομενικά δε μου καταλογίζεται κάποιο εκ των πραγμάτων λάθος, εν τούτοις τα θέματα μου ότι στο Γ5 δεν ανέφερα τον ορό, αλλά τη δράση μη ειδικών αμυντικών μηχανισμών(αφού καταφέρει και διαπεράσει ο μικροοργανισμός), άρα -3 και εκτός αυτού στο ότι ακόμη και οι απαντήσεις μου στο Γ να ήταν ορθές όπως και στο Δ4 , φοβάμαι ότι αναπόφευκτα θα χάσω στην αιτιολόγηση τους-παρότι ανέπτυξα κάμποσες αράδες εκάστω - !
Αυτά! Ας πέσουμε με τα μούτρα στα <<απομεινάρια>> μαθήματα! Είναι πολλά ακόμη και πολλές οι ευκαιρίες μας!
Επιτυχίες σε όλους!
--Η ερώτηση για τις αρχές της Βιολογίας ήθελε και μετά από <<...που υπέστησαν προγενέστεροι οργανισμοί....>>? αυτά για το μίτο και τον Ντομπζάνσκυ! Προσέξετε τι θα πείτε ! Δε τα έβαλα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Efi1994 : 20-05-15 στις 16:07. Αιτία: Προσθήκη

sofia_grm

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofia_grm
H sofia_grm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H sofia_grm έγραψε στις 16:14, 20-05-15:

Παιδιά να σας πω εγω να φριξετε... δεν είδα το Γ5....καθόλου σαν να μην υπηρχε...και εχασακαι επιλογης

NikosDim

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NikosDim
Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 223 μηνύματα.

O NikosDim έγραψε στις 16:41, 20-05-15:

Παιδειά εγώ στο Δ3 που διάβασα πως μειώθηκε κατά 400 η βιομάζα και όχι στα 400 και υπόλογισα λάθος τα γεράκια,πιστεύετε πως θα μου το κόψουν όλο;; Η αιτιολόγηση μου είναι σαφέστατη.Είναι το μόνο λάθος που βρήκα :-(

charriss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη charriss
Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O charriss έγραψε στις 16:41, 20-05-15:

Στο Γ5 εβαλα οτι εχει ξαναμολυνθει απο το ιδιο βακτηριο οτι εχει εμβολιαστει και οτι εχει αντισωματα απο τη μητερα. Αυτο που λεει στη σελιδα 40 τον ορο δεν τον ανεφερα. Ειναι λαθος αυτο με τη μητερα;

daenerystargary

Νεοφερμένος

H daenerystargary έγραψε στις 16:42, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Efi1994
Σχεδόν απογοητεύτηκα! Αν και φαινομενικά δε μου καταλογίζεται κάποιο εκ των πραγμάτων λάθος, εν τούτοις τα θέματα μου ότι στο Γ5 δεν ανέφερα τον ορό, αλλά τη δράση μη ειδικών αμυντικών μηχανισμών(αφού καταφέρει και διαπεράσει ο μικροοργανισμός), άρα -3 και εκτός αυτού στο ότι ακόμη και οι απαντήσεις μου στο Γ να ήταν ορθές όπως και στο Δ4 , φοβάμαι ότι αναπόφευκτα θα χάσω στην αιτιολόγηση τους-παρότι ανέπτυξα κάμποσες αράδες εκάστω - !
Αυτά! Ας πέσουμε με τα μούτρα στα <<απομεινάρια>> μαθήματα! Είναι πολλά ακόμη και πολλές οι ευκαιρίες μας!
Επιτυχίες σε όλους!
--Η ερώτηση για τις αρχές της Βιολογίας ήθελε και μετά από <<...που υπέστησαν προγενέστεροι οργανισμοί....>>? αυτά για το μίτο και τον Ντομπζάνσκυ! Προσέξετε τι θα πείτε ! Δε τα έβαλα!
Οχι, δε νομιζω να ηταν και αυτον, ελεος δηλαδη αμα το ζητουσαν! ηταν συγκεκριμενο τί ζηταει και αμα τα εγραψες ολα κομπλε νομιζω... εγω ας πουμε δεν το εγραψα αλλα δε νομιζω κανεις να το εγραψε, εδω οι πλειοψηφια δεν ηξερε καν οτι υπηρχε κατι τετοιο

NikosDim

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη NikosDim
Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 223 μηνύματα.

O NikosDim έγραψε στις 16:43, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από charriss
Στο Γ5 εβαλα οτι εχει ξαναμολυνθει απο το ιδιο βακτηριο οτι εχει εμβολιαστει και οτι εχει αντισωματα απο τη μητερα. Αυτο που λεει στη σελιδα 40 τον ορο δεν τον ανεφερα. Ειναι λαθος αυτο με τη μητερα;
Ναι, είναι λάθος γιατί το ατομο είναι ενήλικο.

daenerystargary

Νεοφερμένος

H daenerystargary έγραψε στις 16:45, 20-05-15:

Επιτυχίες σε όλους!
Αρχική Δημοσίευση από sofia_grm
Παιδιά να σας πω εγω να φριξετε... δεν είδα το Γ5....καθόλου σαν να μην υπηρχε...και εχασακαι επιλογης
δεν πειραζει κοριτσι μου, παμε γερα στα υπολοιπα, ναι;

sofia_grm

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofia_grm
H sofia_grm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H sofia_grm έγραψε στις 17:01, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από daenerystargary
δεν πειραζει κοριτσι μου, παμε γερα στα υπολοιπα, ναι;
Έτσι πρέπει..απλως οτι και να λέμε ήμουν πολύ καλά προετοιμασμενη και ζορίστηκα γιατί δεν είναι ότι εκανα κάτι λάθος είναι ότι δεν είδα καν την ερώτηση..

blackowl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blackowl
Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O blackowl έγραψε στις 18:06, 20-05-15:

Γι' αυτούς που λένε ότι στο Γ5 ερώτημα δεν ήταν σωστό το αντιβιοτικό κάνουν λάθος. Εγώ αυτό έγραψα (+ορό, +εμβόλιο) και είναι επίσης σωστό με μία καλή αιτιολόγηση, δείτε άλλωστε και εδώ : http://host.keystone.gr/kapp/send_pd...o/diakrota_bio

Δημήτρης Τσίλι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δημήτρης Τσίλι
Ο Δημήτρης Τσίλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Δημήτρης Τσίλι έγραψε στις 18:22, 20-05-15:

Οσοι θεωρειτε οτι στο Γ5 ενας πιθανος τροπος ο οργανισμος να μην εμφανισει συμπτωματα μεσω εγκαιρης χορηγησης αντιβιοτικου αποτελει λαθος , θεωρω οτι δεν εχετε κατανοησει πληρως την δραση των αντιβιοτικων! :'D Αρχικα τα αντιβιοτικα δεν καταπολεμουν τα συμπτωματα των βακτηριακων λοιμωξεων οπως και αυτων των πρωτοζωων και των μυκητων αλλα τους ιδιους τους παθογονους μικροοργανισμους.Συνεπως εαν πραγματοποιηθει εγκαιρη διαγνωση του βακτηριου μεσω ειδικης μεθοδου πριν αυτο εκδηλωσει συμπτωματα στον οργανισμο που εχει παρασιτησει και χορηγηθει αντιβιοτικο(στην προκειμενη περιπτωση εγκαιρα) το ατομο δεν εμφανιζει συμπτωματα!
Ο συγκεκριμενος τροπος εχει αναρτηθει και σε ορισμενες λυσεις διαφορων φροντιστηριων ως ενας πιθανος τροπος μη εκδηλωσης συμπτωματων απο το βακτηριο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημήτρης Τσίλι : 20-05-15 στις 18:27. Αιτία: AutoMerge

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 19:03, 20-05-15:

Τα θέματα της βιολογιας ήταν όμορφα, ωραία και έξυπνα. Περιμένω αρκετά υψηλή βαθμολογία, αλλά δεν μπορώ να κρίνω ακόμη, γιατί δεν ξέρω πώς θα βαθμολογηθούν οι αιτιολογήσεις μου, καθώς δεν είναι λέξη-λέξη τα λόγια του βιβλίου.

Κατά τα άλλα, έχασα από πολλαπλής, γιατί το άλλαξα τελευταία στιγμή (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ! )

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας δυσκόλεψε το θέμα Δ, το οποίο ήταν μία απλή άσκηση του 2ου κεφαλαίου που κάνουν οι πάντες (στο σχολείο και στο φροντιστήριο). Also, προς τους θεωρητικούς: you suck at maths! Οι περισσότεροι έλεγαν ότι έσβησαν και ξαναέγραψαν τον "τύπο" πολλαπλές φορές μέχρι να βγει το σωστό αποτέλεσμα. Κι εγώ θεωρητική κατεύθυνση είμαι, αλλά κάτι που έχουμε μάθει ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ, δε γίνεται να μην το ξέρουμε. Δηλαδή οκ, τι να πουν και τα παιδιά (θεωρητικής ή μη) που έγραφαν μαθηματικά γενικής σήμερα

(Το ηθικό μου μετά τα δύο μαθήματα γενικής παιδείας είναι ακμαιότατο και πλέον είμαι αρκετά αισιόδοξος ότι έχω πιθανότητες επιτυχίας )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jj! : 20-05-15 στις 19:12. Αιτία: Spelling

dimijim (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimijim
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 634 μηνύματα.

O dimijim έγραψε στις 19:40, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Όλοι οι βιολόγοι που ρώτησα (και πιστέψτε με ήταν πολλοι ) είπαν πως είχαμε τα πιο δυσκολα θέματα της τελευταίας δεκαετίας..(Στη βιολογία)
Για να σε προσγειώσω στον πλανήτη Γη, όλοι οι βιολόγοι στο είπαν αυτό για να μη σου ρίξουν το ηθικό, γιατί αυτό ακριβώς ήθελες να ακούσεις. Τα δυσκολότερα στη Βιολογία Γενικής ήταν του 2012. Και ήταν by far τα δυσκολότερα...
(κι αν ήθελες να ζεις στον κόσμο σου και να μην αγχώνεσαι, δε θα ήσουν στο σχουλ τέτοιες μέρες)

Αρχική Δημοσίευση από Navarro1996
Το Β5 την απαντηση που ζηταει απο το βιβλιο, πολυ καθηγητες λενε στους μαθητες τους το συγκεκριμενο κομματι να το κανουν μια αναγνωση γιατι δεν ειναι καλο ερωτημα...και η αληθεια ειναι τοσα ωραια ερωτηματα ειχανε να βαλουνε, και διαλεξανε κατι τελειως αντι - sos....
Και για όλους όσους λένε ότι το Β5 ήταν άκυρο κι αντι-sos: Έχετε ένα βιβλίο με ύλη περίπου 60 σελίδες και γνωρίζετε ότι απ αυτό εξετάζουν και την αποστήθιση. Και βάζετε sos κι αντι-sos; Αφήνετε κομμάτια χωρίς να τα διαβάσετε; Θα κερδίσετε κάτι αν δεν έχετε διαβάσει 3-4 σελίδες παραπάνω; Όσοι δεν το γράψατε γιατί δεν το είχατε διαβάσει είτε απλά αξιολύπητοι. Κι όσοι καθηγητές σάς είχαν πει να μην το διαβάσετε ήταν πολύ παραπάνω από αξιολύπητοι.

Και κάποια extra καθώς παρακολουθώ το νήμα (έδινε γνωστός μου):
1. Τα αντιβιοτικά δεν στέκουν ως απάντηση. Μην το ψάχνετε πολύ, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγει κι απ το βιβλίο, αλλά δε στέκουν.
2. Η κυτταρική θεωρία είναι θεμελιώδης για τη Βιολογία κι οφείλατε να την ξέρετε... (τουλάχιστον όσοι διαλέξατε το μάθημα επειδή σας αρέσει και σας ενδιαφέρει)
3. Ο σωστά προετοιμασμένος μαθητής, που είχε διαβάσει σωστά το βιβλίο και είχε λύσει όλες τις τυπικές ασκήσεις, έγραφε άνετα πάνω απ 19.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Sins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sins
H Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H Sins έγραψε στις 19:47, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από dimijim
Για να σε προσγειώσω στον πλανήτη Γη, όλοι οι βιολόγοι στο είπαν αυτό για να μη σου ρίξουν το ηθικό, γιατί αυτό ακριβώς ήθελες να ακούσεις. Τα δυσκολότερα στη Βιολογία Γενικής ήταν του 2012. Και ήταν by far τα δυσκολότερα...
(κι αν ήθελες να ζεις στον κόσμο σου και να μην αγχώνεσαι, δε θα ήσουν στο σχουλ τέτοιες μέρες)

Και για όλους όσους λένε ότι το Β5 ήταν άκυρο κι αντι-sos: Έχετε ένα βιβλίο με ύλη περίπου 60 σελίδες και γνωρίζετε ότι απ αυτό εξετάζουν και την αποστήθιση. Και βάζετε sos κι αντι-sos; Αφήνετε κομμάτια χωρίς να τα διαβάσετε; Θα κερδίσετε κάτι αν δεν έχετε διαβάσει 3-4 σελίδες παραπάνω; Όσοι δεν το γράψατε γιατί δεν το είχατε διαβάσει είτε απλά αξιολύπητοι. Κι όσοι καθηγητές σάς είχαν πει να μην το διαβάσετε ήταν πολύ παραπάνω από αξιολύπητοι.

Και κάποια extra καθώς παρακολουθώ το νήμα (έδινε γνωστός μου):
1. Τα αντιβιοτικά δεν στέκουν ως απάντηση. Μην το ψάχνετε πολύ, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βγει κι απ το βιβλίο, αλλά δε στέκουν.
2. Η κυτταρική θεωρία είναι θεμελιώδης για τη Βιολογία κι οφείλατε να την ξέρετε... (τουλάχιστον όσοι διαλέξατε το μάθημα επειδή σας αρέσει και σας ενδιαφέρει)
3. Ο σωστά προετοιμασμένος μαθητής, που είχε διαβάσει σωστά το βιβλίο και είχε λύσει όλες τις τυπικές ασκήσεις, έγραφε άνετα πάνω απ 19.
να σου πω χαλάρωσε λίγο, μην αποκαλείς όσους έδιναν πανελλήνιες αξιολύπητους , γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να το πάρει κάποιος.

Denise2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Denise2
H Denise2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Denise2 έγραψε στις 19:52, 20-05-15:

Πολλοι εδω μιλουν εκ του ασφαλους!!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,214 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 20:37, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Denise2
Πολλοι εδω μιλουν εκ του ασφαλους!!!
Πάρα πολύ όμως...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 20:45, 20-05-15:

Παιδιά χαλαρώστε! Ο καθένας μια ζωή λέει το μακρύ και το κοντό του. Είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε είναι αποψείς οι οποίες είναι απολύτως σεβαστές.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,110 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 20:58, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret

Άρχισαν από τώρα τα...όργανα, και ακόμη δεν ανακοινώθηκαν οι βάσεις για να δούμε πόσοι θα κοκορεύονται που πέρασαν στην τοπ ιατρική σχολή της Αθήνας, όπως γίνεται κάθε χρόνο. Η παράδοση. Ιδιαίτερη μνεία σε πρώτους των πρώτων που πέρασαν στην ιατρική ή σε παρόμοιων μορίων σχολών ενώ οι άλλοι μαθητές που πέρασαν στην εκατοντάδα στη x σχολή ή και καθόλου, δεν έχουν καμία αξία σαν άνθρωποι, δεν τους γέννησε μάνα. Δεν πάει καλά ο κόσμος. Καθόλου καλά.

Efi1994

Δραστήριο Μέλος

O Efi1994 έγραψε στις 22:23, 20-05-15:

Ας μου επιτραπεί μια ακόμη ερώτηση! Στο τελευταίο ερώτημα του Δ θέματος, τι χρειαζόταν ώστε να θεωρηθεί επαρκής; Εγώ θεώρησα ότι φτάνει η περιγραφή του φαίνομενου με την biston betularia! Συμμαθητές μου είπαν ότι δεν αρκεί και ότι χρειάζονται καίω αλλα σημεία της εξέλιξης! Γενικά,τι απάντηση απαιτούσαι το ερώτημα;

StratosRIP

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη StratosRIP
Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 399 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 22:25, 20-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Άρχισαν από τώρα τα...όργανα, και ακόμη δεν ανακοινώθηκαν οι βάσεις για να δούμε πόσοι θα κοκορεύονται που πέρασαν στην τοπ ιατρική σχολή της Αθήνας, όπως γίνεται κάθε χρόνο. Η παράδοση. Ιδιαίτερη μνεία σε πρώτους των πρώτων που πέρασαν στην ιατρική ή σε παρόμοιων μορίων σχολών ενώ οι άλλοι μαθητές που πέρασαν στην εκατοντάδα στη x σχολή ή και καθόλου, δεν έχουν καμία αξία σαν άνθρωποι, δεν τους γέννησε μάνα. Δεν πάει καλά ο κόσμος. Καθόλου καλά.
Εχεις καταντησει πιο γραφικος και απο το Μετσοβο (Old members will understand)

Off topic

Ακάλυπτος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ακάλυπτος
Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O Ακάλυπτος έγραψε στις 22:34, 20-05-15:

Αυτοί που γράφετε για ''εύκολα θέματα'' το μόνο που καταφέρνετε είναι να προκαλείται εκνευρισμό.
Μπράβο σας, το υπουργείο σας ευνόησε με ελάχιστη θεωρία και ένα Δ ότι πρέπει για να πάρετε 25 μόρια. Τώρα το να βγαίνετε και να λέτε για εύκολα θέματα είναι γελοίο.
Και ναι, όταν οι της θεωρητικής είναι αποκομμένοι από τα μαθηματικά εδώ και χρόνια -όπως ακριβώς και οι θετικοί με τα αρχαία- είναι λογικό, να μας φαίνονται δυσκολότερα έστω κι από αυτά για τα οποία είχαμε προετοιμαστεί. Όταν κάποιοι επιλέγουν θέματα γενικής, φαντάζομαι γνωρίζουν ότι το μάθημα αυτό το δίνουν και θεωρητικοί.
Και νταξει πες την μικτή πυραμίδα, δεν την σχολιάζω. Το άλλο με το γεράκι και η απαίτηση πράξεων ήταν, πραγματικά για κλάματα. Εγώ γνωρίζω ελάχιστους θεωρητικούς που έπιασαν πάνω από 20 στα 25 στο Δ θέμα.
Και ναι, όταν χαραμίζεις τόσο χρόνο για αυτό το μάθημα και ενώ ξεκινάς σήμερα, φθάνοντας με πλήρη επιτυχία στο Δ θέμα και βλέπεις σε αυτό να σε σφάζουν, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Elpinikh

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elpinikh
H Elpinikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H Elpinikh έγραψε στις 23:29, 20-05-15:

Προσωπική μου άποψη: Τα θέματα ήταν δύσκολα και πολλά!Δεν ήταν πολύ δύσκολα καθώς σίγουρα αν σκεφτώ θα μπορούσαν να βάλουν κ άλλα πολύ παρατραβηγμένα,αλλά όσον αφορά τη ποσότητα δεν ξέρω αν χώραγαν κ άλλα.Ο συνδυασμός αυτών των δύο είχε ως αποτέλεσμα πιο χαμηλές βαθμολογίες απ ' ότι περίμεναν πολλοί(ανάμεσα σ αυτούς κ ο αδερφός μου!)

Ακόμα και το θέμα Β είχε θεωρία που ήταν 3 γραμμές η καθεμία(πολλά απ'αυτά λεπτομέρειες),και το τελευταίο ερώτημα πολλοί δε το 'χαν συμπεριλάβει στη τελευταία τους επανάληψη.

Όπως και να χει,κανείς δε πρέπει να το βάζει κάτω,αρχή είναι ακόμη,μένουν 4 μαθήματα στα οποία εύχομαι μέσα απ΄τη καρδιά μου να σκίσετεεεεε!Να θυμάστε είναι 6 μαθήματα,όχι ένα ή δύο.

thanoukos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη thanoukos
Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O thanoukos έγραψε στις 00:53, 21-05-15:

Ας είμαστε ρεαλιστές,όποιος έχει μελετήσει σε βάθος τα θέματα των πανελλαδικών από την αρχή του συγκεκριμένου εξεταστικού συστήματος, τα θέματα του 2013 στο σύνολό τους αποτέλεσαν τα δυσκολότερα θέματα πανελλαδικών και μάλιστα με διαφορά(τουλάχιστον για την τεχνολογική κατεύθυνση).

Στην εξέταση τώρα έχοντας προφανώς ως μέτρο σύγκρισης τα θέματα της προηγούμενης χρονιάς:Είναι εμφανές πως μιλάμε για πιο απαιτητικά θέματα,ως προς τον όγκο.Δεδομένου ωστόσο,ότι πέρυσι οι άρτια προετοιμασμένοι μαθητές είχαν κατεβάσει τα στυλό στο δίωρο, δε γνωρίζω κατά πόσο η αύξηση του όγκου να δημιούργησε πίεση στο χρόνο.Όπως και αν έχει,οι πρώτες ενδείξεις μάλλον δείχνουν πως πηγαίνουμε για μικρότερες βαθμολογικές επιδόσεις σε σύγκριση με πέρυσι στη βιολογία γενικής παιδείας.Πάντως,κάποιος που είχε μεθοδικότητα μέσα στη χρονιά,είχε βγάλει την ύλη στα μέσα Φεβρουαρίου (χονδρικά) και ήταν ψύχραιμος στην ανάγνωση των εκφωνήσεων δεν θα αντιμετώπισε ιδιαίτερα θέματα.

Κάτι το μεμπτό στα θέματα,κάποιο σημείο που οι εισηγητές να έχουν κάνει φάουλ(όπως το 2012 με το θέμα με τις πέστροφες) δεν είχαμε.

Τέλος,αν και τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο έχετε τα παιδιά που εξεταστήκατε εχθές,επιτρέψτε μου να προσυπογράψω το παρακάτω μέρος τοποθέτησης μέλους του forum:

Αρχική Δημοσίευση από dimijim
Και για όλους όσους λένε ότι το Β5 ήταν άκυρο κι αντι-sos: Έχετε ένα βιβλίο με ύλη περίπου 60 σελίδες και γνωρίζετε ότι απ αυτό εξετάζουν και την αποστήθιση. Και βάζετε sos κι αντι-sos; Αφήνετε κομμάτια χωρίς να τα διαβάσετε; Θα κερδίσετε κάτι αν δεν έχετε διαβάσει 3-4 σελίδες παραπάνω;.

panagiotis23

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη panagiotis23
Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O panagiotis23 έγραψε στις 02:46, 21-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από thanoukos
Ας είμαστε ρεαλιστές,όποιος έχει μελετήσει σε βάθος τα θέματα των πανελλαδικών από την αρχή του συγκεκριμένου εξεταστικού συστήματος, τα θέματα του 2013 στο σύνολό τους αποτέλεσαν τα δυσκολότερα θέματα πανελλαδικών και μάλιστα με διαφορά(τουλάχιστον για την τεχνολογική κατεύθυνση).

Στην εξέταση τώρα έχοντας προφανώς ως μέτρο σύγκρισης τα θέματα της προηγούμενης χρονιάς:Είναι εμφανές πως μιλάμε για πιο απαιτητικά θέματα,ως προς τον όγκο.Δεδομένου ωστόσο,ότι πέρυσι οι άρτια προετοιμασμένοι μαθητές είχαν κατεβάσει τα στυλό στο δίωρο, δε γνωρίζω κατά πόσο η αύξηση του όγκου να δημιούργησε πίεση στο χρόνο.Όπως και αν έχει,οι πρώτες ενδείξεις μάλλον δείχνουν πως πηγαίνουμε για μικρότερες βαθμολογικές επιδόσεις σε σύγκριση με πέρυσι στη βιολογία γενικής παιδείας.Πάντως,κάποιος που είχε μεθοδικότητα μέσα στη χρονιά,είχε βγάλει την ύλη στα μέσα Φεβρουαρίου (χονδρικά) και ήταν ψύχραιμος στην ανάγνωση των εκφωνήσεων δεν θα αντιμετώπισε ιδιαίτερα θέματα.

Κάτι το μεμπτό στα θέματα,κάποιο σημείο που οι εισηγητές να έχουν κάνει φάουλ(όπως το 2012 με το θέμα με τις πέστροφες) δεν είχαμε.

Τέλος,αν και τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο έχετε τα παιδιά που εξεταστήκατε εχθές,επιτρέψτε μου να προσυπογράψω το παρακάτω μέρος τοποθέτησης μέλους του forum:
Συμφωνώ και εγω απόλυτα με το τελευταίο.

Efi1994

Δραστήριο Μέλος

O Efi1994 έγραψε στις 06:35, 21-05-15:

Για το Δ4 καμία άποψη;

Loony

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loony
H Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

H Loony έγραψε στις 07:16, 21-05-15:

Για το Δ4 καμία άποψη;
Εγώ έκανα έναν συνδυασμό απο τις παρατηρήσεις-συμπεράσματα, το πίνακα στο τέλος με τις καμηλοπαρδάλεις, έβαλα και ορισμό φυσικής επιλογής και την παράγραφο για τη φυσική επιλογή που ειναι τοπικά και χρονικα προσδιορισμένη. Και όσο πιο αναλυτική μπορουσα περιέγραψα βήμα βήμα τι έγινε (πρώτα υπερτερούσαν τα σκούρα γιατί... Μετά όμως προέκυψε ανάγκη για έλεγχο του πληθυσμού τους... Έτσι το ευνοϊκό χαρακτηριστικό πια το είχαν τα ανοιχτόχρωμα...).

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Metal Hammer
Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Metal Hammer έγραψε στις 07:34, 21-05-15:

Πιάσαμε πάτο,έλυσα θέμα Γ και Δ,από ότι μου είπε ο καθηγητής μου είναι σωστά αυτά που έγραψα,έχασα το Β2,Β3,Β4,Β5,Γ5 ,επομένως υπολογίζω γύρω 14-15.

natasoula... (Νατάσα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη natasoula...
H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.

H natasoula... έγραψε στις 09:12, 21-05-15:

Μόνο μια κουβέντα,κυρίως για θεωρητικούς.
Κατά τη γνώμη μου, αυτό που πρέπει να γίνεται δεν είναι να σκέφτονται αυτοί που βάζουν τα θέματα ότι το δίνουν και θεωρητικοί,άρα καθόλου πράξεις...Οι θεωρητικοί το Σεπτέμβρη πρέπει να σκέφτονται ότι ίσως πέσουν και κάποιες πράξεις κι αν δεν το 'χουν με τίποτα να επιλέγουν ίσως άλλο μάθημα.Κατά τ' άλλα νομίζω πως συμφωνούμε ότι αυτές οι ασκήσεις της Βιολογίας στηρίζονται κυρίως στην κατανόηση και τη λογική που δεν είναι θέμα κατεύθυνσης και πολύ λιγότερο σε γνώσεις μαθηματικών..
Καλή συνέχεια σε όλους!

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 09:19, 21-05-15:

Βρε, περιμένετε να γράψετε κατεύθυνση πρώτα και μετά αρχίζετε να φωνάζετε για το ποιο έγραψε στα πιο δύσκολα θέματα της δεκαετίας. Έλεος δηλαδή, γράψατε 2 μαθήματα γενικής παιδείας και έχετε αρχίσει να μαλώνετε με παλαιότερους για το αν η Βιολογία και τα Μαθηματικά ήταν πιο παλούκι το 2010 ή το 2015....

Και κλείστε λίγο το i-school. Πάτε να διαβάσετε κάνα ΑΟΔΕ ή δεν ξέρω τι άλλο δίνετε ή βγείτε καμιά βόλτα. Μπαίνετε να τονώσετε το ηθικό σας σε μια κοινότητα που ανέκαθεν βγάζει ΜΟ 18-19 στις Πανελλήνιες και, αντί αυτού, καταρακώνεστε τελείως.
Να φύγετε! Να πάτε αλλού!

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 09:33, 21-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από natasoula...
Μόνο μια κουβέντα,κυρίως για θεωρητικούς.
Κατά τη γνώμη μου, αυτό που πρέπει να γίνεται δεν είναι να σκέφτονται αυτοί που βάζουν τα θέματα ότι το δίνουν και θεωρητικοί,άρα καθόλου πράξεις...Οι θεωρητικοί το Σεπτέμβρη πρέπει να σκέφτονται ότι ίσως πέσουν και κάποιες πράξεις κι αν δεν το 'χουν με τίποτα να επιλέγουν ίσως άλλο μάθημα.Κατά τ' άλλα νομίζω πως συμφωνούμε ότι αυτές οι ασκήσεις της Βιολογίας στηρίζονται κυρίως στην κατανόηση και τη λογική που δεν είναι θέμα κατεύθυνσης και πολύ λιγότερο σε γνώσεις μαθηματικών..
Καλή συνέχεια σε όλους!
Όπως είπα και προηγουμένως, μία απλή μέθοδος των τριών και μία απλή διαίρεση με νούμερα που βγαίνουν, μπορούν να γίνουν και από το ξαδερφάκι μου που πηγαίνει Δ' Δημοτικού. Δηλαδή, εντάξει, δεν τα λες "μαθηματικά" αυτά, αλλά αριθμητική. Αν οι μαθητές της θεωρητικής κατεύθυνσης δεν έχουν αυτή την ευχέρεια, ώστε να μην μπορούν να κάνουν απλές αριθμητικές πράξεις, τότε δικαίως χαρακτηρίζονται από τους υπόλοιπους ως παπαγάλοι και μη έχοντες κριτική ικανότητα/σκέψη. Στο κάτω-κάτω, οι βιολογία γενικής παιδείας έχει δύο ειδών ασκήσεις, τα διαγράμματα και τα τροφικά επίπεδα. Αν δεν είσαι σε θέση να λύσεις δύο είδη ασκήσεων που κάνεις καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς, επειδή έχουν "μαθηματικά" (ναι, για τη NASA...), τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.

Κι αυτά τα λέει ένας θεωρητικός...

Akatanomasty

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Akatanomasty
H Akatanomasty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H Akatanomasty (Eruanne) έγραψε στις 11:29, 21-05-15:

Στο Δ4 ερώτημα έγραψα ένα συνδυασμό του κομματιού του βιβλίου για την biston betularia ( προσαρμοσμένο εννοείται), και της θεωρίας της Φυσικής Επιλογής, αλλά δεν έβαλα το κομμάτι που λέει ότι είναι τοπικά και χρονικά προσδιορισμένη, αν και έμμεσα το έγραψα.....λέτε να μου κόψουν??

johnietraf (γιαννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johnietraf
Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,223 μηνύματα.

O johnietraf έγραψε στις 11:45, 21-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Akatanomasty
Στο Δ4 ερώτημα έγραψα ένα συνδυασμό του κομματιού του βιβλίου για την biston betularia ( προσαρμοσμένο εννοείται), και της θεωρίας της Φυσικής Επιλογής, αλλά δεν έβαλα το κομμάτι που λέει ότι είναι τοπικά και χρονικά προσδιορισμένη, αν και έμμεσα το έγραψα.....λέτε να μου κόψουν??
Εχω κανει ακριβως το ιδιο
Δεν καταλαβαινω γτ να μας κοψουν πιστευω το πολυ 1-2 μορια αλλα μπορει και τπτ

Efi1994

Δραστήριο Μέλος

O Efi1994 έγραψε στις 12:40, 21-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από johnietraf
Εχω κανει ακριβως το ιδιο
Δεν καταλαβαινω γτ να μας κοψουν πιστευω το πολυ 1-2 μορια αλλα μπορει και τπτ
Εγώ δηλαδή που έγραψα μόνον το κομμάτι με την biston betularia, θα με πετσο-κόψουν;!

johnietraf (γιαννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johnietraf
Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Ιωάννινα) και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,223 μηνύματα.

O johnietraf έγραψε στις 12:55, 21-05-15:

Καλα και εγω αυτο προσαρμοσα εγραψα απλα ακομα ρι ειναι φυσικη επιλογη και τα συμπερασματα του καρολου
Δεν ξερω αν εξηγησες καλα δεν νομιζω πολλα
Σιγουρα θα παρεις 5 μοναδες

Διονύσης13 (Διονύσης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Διονύσης13
Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 915 μηνύματα.

O Διονύσης13 έγραψε στις 13:25, 21-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από thanoukos

Παντως εγω παροτι εχει περασει ενας χρονος, ακομα θυμαμαι την απαντηση στο Β5. Ας μην υπερβαλλουμε, δεν ηταν κατι εξωπραγματικο. Καθε σοβαρος μαθητης που παει για 19,5-20 δεν παει με σος και αντι-σος. Δεν ειναι κακο να πηγαινει με τα σος αλλα τουλαχιστον ας επαναπροσδιορισει τους στοχους του. Με τα σος αν γραψεις 17-18 πρεπει να πεις και ευχαριστω κανονικα. Τελος παντων, τα παιδια που δινουν δεν εχει νοημα να ασχολουνται με αυτα τωρα, focus στο επομενο μαθημα.

Υ.Γ: χαθηκαμε θανο στειλε κανα pm

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ΧρήστοςVas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΧρήστοςVas
Ο ΧρήστοςVas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O ΧρήστοςVas έγραψε στις 13:43, 21-05-15:

Διαφωνώ πλήρως με την άποψη για το Β5 με τις γενικεύσεις της Βιολογιας. Είναι από τα πιο σημαντικά κομμάτια όλου του βιβλίου, δεν έχει αντισος, σος και μπουρδες. Άσε που ήταν καιρός να πέσει και αυτό το κομμάτι της ύλης

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Stelios.97

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους