Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,344 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,852 μηνύματα σε 96,226 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 740 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

8theo1

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη 8theo1
Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ιωάννινα) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O 8theo1 έγραψε στις 20:29, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από russia4ever
Δηλαδή υπάρχει ο κίνδυνος να τα μπερδέψει κάποιος επειδή έχουν ίδια θέματα, αφού είναι, όπως είπες, και οι 2 νεότερες?
Ίδια θέματα από όσο γνωρίζω δεν έχουν. Πάντως είναι κάπου στις 110 σελίδες ... Επειδή δεν έχω δει και το βιβλίο, αν είναι θα προσπαθήσω να πάρω αύριο ένα από το σχολείο να το ρίξω ένα μάτι για να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολη και δεν την επιλέγει κανείς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,775 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 20:30, 18-06-14:

Με συγχωρείς νόμιζα το λες ειρωνικά.
Αρχική Δημοσίευση από Dias
[COLOR=#222222]Μπα! Συνήθως ούτε στο σχολείο θα την προτείνουν πολλοί. Αν ο καθηγητής έχει στο τμήμα έναν (1) που θα δώσει Φυσική γενικής, θα πρέπει να κάνει κανονικό μάθημα και τότε άντε να κάνει καλά όλους τους άλλους που αδιαφορούν. Ενώ αν κανένας δεν προτίθεται να δώσει το μάθημα αυτό, θα είναι και αυτός πολύ χαλαρός.]
Αλήθεια; Στο σχολείο μας το πρότειναν πάντως οι καθηγητές μας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Stelios1997
Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 20:31, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Μπα! Συνήθως ούτε στο σχολείο θα την προτείνουν πολλοί. Αν ο καθηγητής έχει στο τμήμα έναν (1) που θα δώσει Φυσική γενικής, θα πρέπει να κάνει κανονικό μάθημα και τότε άντε να κάνει καλά όλους τους άλλους που αδιαφορούν. Ενώ αν κανένας δεν προτίθεται να δώσει το μάθημα αυτό, θα είναι και αυτός πολύ χαλαρός.
...και θα τον κυνηγά ο ιδιοκτήτης που του χαλάει τη "γραμμή" του μαγαζιού...

Δεν ξέρω στα άλλα φροντιστήρια,αλλά στο δικό μου δεν ήταν αντίθετοι ούτε ο ιδιοκτήτης ούτε ο φυσικός.Δεν κάνω διαφήμιση μιας και δεν αναφέρω όνομα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gate4 : 18-06-14 στις 20:35. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης.
Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 20:34, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Μηνάς.Γ
αμα μου αρεσουν τα μαθηματικα/φυσικη κι βαλουν δύσκολα θεματα και γραψω λιγοτερο απο οτι μπορυσα να γραψω στην (π.χ) βιολογία,θα πω τον εαυτο μου βλ@κα γιατι ειχα την επιλογη να την διαλεξω
δεν είναι σαν την κατεύθυνση που πρέπει να γράψεις 100% τα μαθηματικα κατ και την φυσικη κατ.....

(φυσικά δεν μιλαω για τα μαθ.επιλογης που χρειάζεται να παρεις για να ανοιξεις ενα πεδιο)
Ο Dias προσπαθεί να πει ότι εαν πάρεις μάθημα επιλογής ένα μάθημα που το γουστάρεις θα σου αρέσει και θα το διαβάζεις με αμείωτο ενδιαφέρον και θα θες συνεχώς να εμβαθύνεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μηνάς.Γ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μηνάς.Γ
Ο Μηνάς.Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O Μηνάς.Γ έγραψε στις 20:43, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Stelios1997
Ο Dias προσπαθεί να πει ότι εαν πάρεις μάθημα επιλογής ένα μάθημα που το γουστάρεις θα σου αρέσει και θα το διαβάζεις με αμείωτο ενδιαφέρον και θα θες συνεχώς να εμβαθύνεις.
το θέμα είναι τι θέματα θα βάλουν!

Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

O Stelios1997 έγραψε στις 20:47, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Μηνάς.Γ
το θέμα είναι τι θέματα θα βάλουν!
Μα αυτό λέμε τόση ώρα,αν γουστάρεις το μάθημα => θα διαβάσεις μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια => θα κάνεις σωστή προετοιμασία => θα γράψεις ό,τι και να βάλουν

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flash1997 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flash1997
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O flash1997 έγραψε στις 20:47, 18-06-14:

άμα είσαι καλά διαβασμένος και δύσκολα να είναι θα γράψεις!
ένα βαθμό τι προκοπής...18-20

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,352 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:08, 18-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από flash1997
φυσική μην πάρεις καλύτερα, γτ έχει πάρα πολύ δύσκολες ασκήσεις!!!!

Έλεος!! Τα έχω γράψει και άλλες φορές. Άντε μια ακόμα:
1) Όταν δόθηκε στους υποψηφίους το δικαίωμα να διαλέγουν ένα από τα 4 μαθήματα γενικής παιδείας, τα φροντιστήρια των μεγάλων πόλεων σε σύσκεψη των εκπροσώπων τους αποφάσισαν να περιορίσουν τα μαθήματα σε 2, θάβοντας τη Φυσική και την Ιστορία, καθώς τα πολλά μαθήματα θα οδηγούσαν σε διάσπαση των τμημάτων και την ανάγκη περισσότερων καθηγητών, με αποτέλεσμα την αύξηση του κόστους τους άρα και τη μείωση των κερδών τους. Με την προπαγάνδα τους (είναι πολύ δύσκολο κλπ) και την άποψη της κοινωνίας ότι "αυτοί ξέρουν" το κατάφεραν (όπως πριν λίγα χρόνια πέτυχαν να "εξαφανίσουν" τον κύκλο 1 της τεχνολογικής κατεύθυνσης).
2) Δεν μπορώ να έχω άποψη για την Ιστορία, αλλά για τη Φυσική έχω: Η ύλη είναι ελάχιστη (30 εικονογραφημένες σελίδες), δεν απαιτείται καθόλου παπαγαλία, πραγματεύεται θέματα που έχουν εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον, κάποιο μέρος της ύλης το πραγματεύεται και η κατεύθυνση, δεν απαιτούνται γνώσεις από προηγούμενες τάξεις, υπάρχουν όλες κι όλες 6-7 κατηγορίες προβλημάτων που καμιά τους δεν παρουσιάζει ιδιαίτερη δυσκολία.
3) Έδωσα Φυσική γενικής (το 2011). Όλοι με κοίταζαν σαν εξωγήινο ή σαν εξωτικό πτηνό. Δεν έκανα καθόλου φροντιστήριο, διάβαζα μόνος παρέα με βοηθήματα και το ίντερνετ. Έγραψα καθαρό 100.
4) Μια κοπέλα (το 2012) προετοιμαζόταν για Μαθηματικά γενικής. Το Φεβρουάριο άλλαξε γνώμη και αποφάσισε Φυσική. Άρχισε να τη διαβάζει από το Μάρτιο και με τη δική μου μόνο (μικρή) βοήθεια έγραψε 97 (από αριθμητικό λάθος).
5) Δικαίωμα του καθενός είναι να αποφασίζει ότι θέλει. Καλό όμως είναι να το ψάχνει και να σκέπτεται πριν αποφασίσει και όχι απλά να ακολουθεί το "ποτάμι"...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikmil (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikmil
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O nikmil έγραψε στις 08:53, 21-06-14:

Μάθημα επιλογής ποιό θα πάρετε;Εγώ σκέφτομαι φυσική ή μαθαματικά και αοθ.Είμαι θετική και έχω άριστη σχέση και με τα δυο μαθήματα,απλά φοβάμαι μην επαναληφθεί το περσινό βατερλό με τα μαθηματικά...

Παράθεση

christos365 (Christos)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη christos365
Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΑΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O christos365 ;) iSchool ;) έγραψε στις 12:59, 21-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από nikmil
Εγώ αρχίζω 3/7 με μαθηματικά.Μάθημα επιλογής ποιό θα πάρετε;Εγώ σκέφτομαι φυσική ή μαθαματικά και αοθ.Είμαι θετική και έχω άριστη σχέση και με τα δυο μαθήματα,απλά φοβάμαι μην επαναληφθεί το περσινό βατερλό με τα μαθηματικά...
Nikmil τι εννοείς με το περσινό βατερλο... Για πες τι είχε γίνει δηλαδή γιατί δν είχα ακούσει τπτ....

Παράθεση

math57

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη math57
Ο math57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O math57 έγραψε στις 01:58, 22-06-14:

Είμαι Γ'Λυκείου και απο Θετική πήγα Τεχνολογική Κατεύθυνση. Θέλω να περάσω στο Μαθηματικό.Έχω αφήσει κάποια κενά απο το Λύκειο από βλακεία,αλλά πιστεύω πως θα μπορέσω να τα καλύψω μέσα στο καλοκαίρι.Το πρόβλημα μου είναι το μάθημα επιλογής.Είμαι ανάμεσα στα Μαθηματικά,τη Φυσική και τη Βιολογία.Τι μου προτείνετε?

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,845 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 03:21, 22-06-14:

φυσικη πιο ευκολη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

8theo1

Απόφοιτος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Ιωάννινα) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O 8theo1 έγραψε στις 11:09, 22-06-14:

Μπορεί να με διαφωτίσει και μένα κάποιος με την ιστορία γενικής; είμαι ανάμεσα σε αυτήν και τη βιολογία. Δε μπορώ να βρω κανέναν που να την έχει δώσει εδώ μέσα ισχύει ότι έχει ανακρίβειες;

Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,426 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 11:33, 22-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από 8theo1
Μπορεί να με διαφωτίσει και μένα κάποιος με την ιστορία γενικής; είμαι ανάμεσα σε αυτήν και τη βιολογία. Δε μπορώ να βρω κανέναν που να την έχει δώσει εδώ μέσα ισχύει ότι έχει ανακρίβειες;
Η ιστορια γενικης εχει μεγαλη υλη ειναι δυσνοητη και ενδεχεται να την μπερδεψεις με την ιστορια κατευθυνσης...
Βιολογια γενικης με τα χιλια

Παράθεση

8theo1

Απόφοιτος

O 8theo1 έγραψε στις 11:38, 22-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΙΡΗΝΙΚΟΣ
Η ιστορια γενικης εχει μεγαλη υλη ειναι δυσνοητη και ενδεχεται να την μπερδεψεις με την ιστορια κατευθυνσης...
Βιολογια γενικης με τα χιλια
Έχει και ασκήσεις όμως.

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,586 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 11:44, 22-06-14:

Έχει και ασκήσεις όμως.
Ναι,ανεβαινεις τροφικο επιπεδο αν πολλ/σιασεις με το 10 και διαιρεσεις μ το 100!! Κατεβαινεις πολλαπλασιαζοντας με το 10 !! Η "ασκηση" στο κεφαλαιο με την Υγεια ειναι διαγραμμα καθαρα θεωριας και η ασκηση με κατι ενομοκτονα εχει μονο εναν τυπο!!! ΓΕΛΟΙΕΣ!!

Παράθεση

Hephaestus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hephaestus
Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,426 μηνύματα.

O Hephaestus έγραψε στις 11:45, 22-06-14:

Έχει και ασκήσεις όμως.
Εχει λιγοστες ασκησεις , οι οποιες ειναι πολυ απλες και δε θα σε δυσκολεψουν καθολου..

Παράθεση

8theo1

Απόφοιτος

O 8theo1 έγραψε στις 11:49, 22-06-14:

Εντάξει! Σας ευχαριστώ και τους δύο

Παράθεση

math57

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη math57
Ο math57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O math57 έγραψε στις 17:15, 22-06-14:

Απλά φοβάμαι μήπως αγχωθώ και μπερδέψω τους τύπους της, την ώρα των Πανελλήνιων.Και σε αυτήν την περίπτωση λογικά θα χάσω πολλά μόρια!

Παράθεση

Vivian.

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Vivian.
H Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H Vivian. έγραψε στις 17:33, 22-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από math57
Απλά φοβάμαι μήπως αγχωθώ και μπερδέψω τους τύπους της, την ώρα των Πανελλήνιων.Και σε αυτήν την περίπτωση λογικά θα χάσω πολλά μόρια!
Από τώρα καλέ αγχώνεστε για τους τύπους?
Καθίστε πρώτα να τους κάνουμε και να τους μάθουμε.Έχουμε ένα χρόνο ακόμα μπροστά μας να αγχωθούμε.

Παράθεση

Vivian.

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Vivian.
H Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H Vivian. έγραψε στις 17:51, 22-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από math57
χαχαχα Φυσική Γενικής θα πάρεις?
Απλά αν ξέρω πως υπάρχει όντως μπέρδεμα λέω να καταλήξω Βιολογία...
Όχι, Βιολογία θα πάρω
Πάντως μην ανησυχείς. Πάρε μάθημα επιλογής αυτό που σου αρέσει και προσπάθησε το όσο περισσότερο μπορείς

Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 09:37, 23-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από nikmil
Μάθημα επιλογής ποιό θα πάρετε;Εγώ σκέφτομαι φυσική ή μαθαματικά και αοθ.Είμαι θετική και έχω άριστη σχέση και με τα δυο μαθήματα,απλά φοβάμαι μην επαναληφθεί το περσινό βατερλό με τα μαθηματικά...
Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής 2013:
Θέμα Α: Κλασικό θέμα θεωρίας.
Θέμα Β: Συνδυαστικό 1ου και 3ου Κεφαλαίου. Δεν έχει ιδιαίτερο επίπεδο δυσκολίας, αλλά θα ταίριαζε πιο πολύ αν ήταν Γ Θέμα.
Θέμα Γ: Κλασικό θέμα 2ου Κεφαλαίου. Εξαίρεση το Γ3, το οποίο απαιτούσε σκέψη (και άρα χρόνο, ο οποίος δεν υπήρχε).
Θέμα Δ: Συνδυαστικό εφ' όλης της ύλης. Όλα τα ερωτήματα του τσιμπάνε Το Δ3 θυμίζει περισσότερο ασκήσεις Μαθηματικών Κατεύθυνσης, παρά Γενικής.
Συνολικά, τα θέματα Α και Γ ανταποκρίνονταν στο επίπεδο των Πανελληνίων.

Κατά αντιστοιχία, το 2014:
Θέμα Α: Κλασικό θέμα θεωρίας. Υπήρχε ένα παραπλανητικό Σ/Λ.
Θέμα Β: Απλούστατη εφαρμογή στο 2ο Κεφάλαιο.
Θέμα Γ: Από το 3ο Κεφάλαιο. Άσκηση με Κόκκινες, Πράσινες και Μπλε μπάλες, διδάσκεται πλέον στην Α' Λυκείου.
Θέμα Δ: Παρόμοιο θέμα είχε ξαναπέσει στις επαναληπτικές του 2012. Το Δ3 ήταν για να ξεχωρίσει ο μαθητής του 20.
Το πινακάκι του θέματος Β θα μπορούσε να έχει άλλες δύο στήλες (Ni και Fi% για παράδειγμα). Πέρα από αυτό ήταν πλήρως στο πλαίσιο των Πανελληνίων.

Συγκριτικά, το θέμα των Πιθανοτήτων (3ο κεφάλαιο) του 2014 ήταν ευκολότερο του 2013 και το θέμα της Στατιστικής (2ο) του 2014 ήταν άπειρα ευκόλοτερο του 2013. Το συνδυαστικό θέμα (4ο) του 2014 είχε μόνο το Δ3 να τσιμπάει, ενώ το 2013 ήταν ολόκληρο καρατσιμπιμένο.
Για τους μαθητές που ήθελαν πέρσυ να γράψουν 15-16 τα θέματα ήταν παλούκια. Για αυτούς που πήγαιναν για άριστα, το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ο χρόνος. Απαιτούνταν πάρα πολλές πράξεις για να λυθούν τα υποερωτήματα, αφού το παραμικρό λάθος σε πράξεις μπορούσε να αποβεί καταστροφικό, λόγω πίεσης χρόνου. Πέρσυ, έπρεπε να βλέπεις τα ερωτήματα, να σου έρχεται κατεύθειαν η λύση στο μυαλό και να γράφεις γρήγορα και με ακρίβεια, ώστε να τελείωνες οριακά πριν τη λήξη και να είχες λίγο χρόνο να τα ξανακοιτάξεις.

Edit: Θέμα Γ3, 2013

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DumeNuke : 23-06-14 στις 13:41.
Παράθεση

SteliosIoa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SteliosIoa
Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 348 μηνύματα.

O SteliosIoa έγραψε στις 10:42, 23-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής 2013:

Θέμα Γ: Κλασικό θέμα 2ου Κεφαλαίου.
κλασικο θεμα 2ου κεφαλαιου? φοβερα κλασικο! ειδικα το ερωτημα με την νεα μεση τιμη τι να σου πω. ας σοβαρευτουμε λιγο! οπως τα περιγραφεις φιλε μου τα θεματα του 2013 ηταν απλα να τα λυσει καποιος! ελεος δηλαδη!

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 10:49, 23-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από SteliosIoa
κλασικο θεμα 2ου κεφαλαιου? φοβερα κλασικο! ειδικα το ερωτημα με την νεα μεση τιμη τι να σου πω. ας σοβαρευτουμε λιγο! οπως τα περιγραφεις φιλε μου τα θεματα του 2013 ηταν απλα να τα λυσει καποιος! ελεος δηλαδη!
Iσχυει ισως το πιο δυσκολο ερωτημα των περσινων θεματων... Για να το λυσεις επρεπε να το αφησεις τελευταιο γιατι αμα κολλουσες εχανες και τα υπολοιπα

Παράθεση

filomathis

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη filomathis
Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O filomathis Που ειναι η θαλασσααααααααα έγραψε στις 10:56, 23-06-14:

Πιστευω πως ειναι και τι στοχευεις να κανεις πχ αν ειναι να πας μαθηματικο και παρεις βιολογια μου φαινετε λιγο ακυρο επισης εαν πας για φυσικο θα παρεις φυσικη ή μαθηματικα που θα σου χρειαστουν(νομιζω) στης σπουδες σου,το καλυτερο ειναι να παρεις το μαθημα που θα εχει σχεσει με της σπουδες σου αφου με αυτα θα ασχοληθεις και θα θελεις περισσοτερες γνωσεις πανω στο αντικειμενο εχω αδικο;;

Υ.Γ
Με το παραδειγμα μου δεν θελω να προσβαλω καποιον,μιλαω γενικα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filomathis : 23-06-14 στις 11:03.
Παράθεση

SteliosIoa

Φοιτητής

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 348 μηνύματα.

O SteliosIoa έγραψε στις 10:57, 23-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Φρεντος
Iσχυει ισως το πιο δυσκολο ερωτημα των περσινων θεματων... Για να το λυσεις επρεπε να το αφησεις τελευταιο γιατι αμα κολλουσες εχανες και τα υπολοιπα
ε ναι ρε φιλε! ας προσεχουμε λιγο τι γραφουμε εδω μεσα! το παιδι που το γραψε νομιζω εδινε φετος πανελληνιες και καθεται και σχολιαζει τα θεματα που δωσαμε περσι με εναν τροπο σαν να ηταν τα πιο κλασικα θεματα ever! οταν καθονται οι παλιοτεροι και σχολιαζουν τα θεματα που δινουν καθε χρονια ομως αρχιζουν και νιαουριζουν!

τελοσπαντων ας διαλεξει ο καθενας το μαθημα στο οποιο ειναι καλυτερος και ας αφησει το τι επεσε τη μια χρονια και τι επεσε την παραλλη! φετος ολοι ριξαν ακυρο στα μαθηματικα γενικης με την λογικη οτι θα κινηθουν στο ιδιο επιπεδο δυσκολιας και τελικα τα θεματα ηταν πολυ πιο ευκολα. γι αυτο δειτε εσεις που ειστε καλυτεροι και αφηστε το τι θεματα θα βαλουν! δεν σας νοιαζει πολυ απλα. και αν θα ειναι δυσκολα θα ειναι δυσκολα για ολους οχι μονο για 1 ατομο.

υ.γ : χαρειτε το καλοκαιρι σας. θα σας χρειαστει!

Παράθεση

8theo1

Απόφοιτος

O 8theo1 έγραψε στις 12:26, 23-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από filomathis
Πιστευω πως ειναι και τι στοχευεις να κανεις πχ αν ειναι να πας μαθηματικο και παρεις βιολογια μου φαινετε λιγο ακυρο επισης εαν πας για φυσικο θα παρεις φυσικη ή μαθηματικα που θα σου χρειαστουν(νομιζω) στης σπουδες σου,το καλυτερο ειναι να παρεις το μαθημα που θα εχει σχεσει με της σπουδες σου αφου με αυτα θα ασχοληθεις και θα θελεις περισσοτερες γνωσεις πανω στο αντικειμενο εχω αδικο;;

Υ.Γ
Με το παραδειγμα μου δεν θελω να προσβαλω καποιον,μιλαω γενικα
Δε νομίζω πως έχει σχέση αυτό. Αν είναι έτσι πρέπει δηλαδή όλοι που πάνε ιστορικό/φιλολογικό κλπ να πάρουν ιστορία γενικής; :Ρ Λες και δε φτάνει της κατεύθυνσης. Με όσα παιδιά μίλησα εδώ μέσα αυτό που κατάλαβα και ισχύει είναι ότι ο καθένας πρέπει να πάρει το μάθημα στο οποίο πιστεύει πως θα γράψει όσο το δυνατόν καλύτερα.

Παράθεση

ΕλευθεριⒶκος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΕλευθεριⒶκος
Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 325 μηνύματα.

O ΕλευθεριⒶκος έγραψε στις 12:32, 23-06-14:

Παντως κι εγω θα σου προτεινα αν εισαι αναμεσα σε βιολογια και ιστορια να παρεις βιολογια. Εκτος του οτι το βιβλιο της ιστοριας ειναι κακογραμμενο, η βιολογια εχει λιγοτερη υλη.

Παράθεση

8theo1

Απόφοιτος

O 8theo1 έγραψε στις 12:35, 23-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από ΕλευθεριⒶκος
Παντως κι εγω θα σου προτεινα αν εισαι αναμεσα σε βιολογια και ιστορια να παρεις βιολογια. Εκτος του οτι το βιβλιο της ιστοριας ειναι κακογραμμενο, η βιολογια εχει λιγοτερη υλη.
Ναι εντάξει το αποφάσισα, βιολογία θα πάρω τελικά

Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 13:14, 23-06-14:

Και πες μου τώρα ειλικρινά:
Η κεντρική μου θέση ήταν ότι τα περσινά θέματα ήταν παλουκοθέματα και δυσκολότερα από τα φετινά. Και εσένα σε πείραξε ότι δεν πρόσεξα τι δυσκολία του Γ3?
Δεν λέω, λάθος μου, αλλά μην αρπάζεσαι σαν κάρβουνο στη φωτιά.

Παράθεση

SteliosIoa

Φοιτητής

O SteliosIoa έγραψε στις 13:22, 23-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Και πες μου τώρα ειλικρινά:
Η κεντρική μου θέση ήταν ότι τα περσινά θέματα ήταν παλουκοθέματα και δυσκολότερα από τα φετινά. Και εσένα σε πείραξε ότι δεν πρόσεξα τι δυσκολία του Γ3?
Δεν λέω, λάθος μου, αλλά μην αρπάζεσαι σαν κάρβουνο στη φωτιά.
γενικοτερα το 3ο θεμα δεν ηταν ευκολο απλα θυμηθηκα το πιο δυσκολο ερωτημα της ασκησης. κανοντας το με την ανεση σου στο φροντιστηριο ειναι αλλιως! θα το ειδες και συ φετος φανταζομαι. τελοσπαντων αλλου ειναι το θεμα μου . καλα θα ειναι να μην σχολιαζουμε θεματα αν δεν τα εχουμε ζησει απο πρωτο χερι. αλλιως ειναι να γραφεις σε αυτα τα θεματα και αλλιως να τα εχεις λυσει απλα ενα απογευμα στο σπιτι σου,στο σχολειο σου κλπ κλπ.
σορρυ που σε αρπαξα απο το λαιμο.

Παράθεση

filomathis

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη filomathis
Ο filomathis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O filomathis Που ειναι η θαλασσααααααααα έγραψε στις 13:26, 23-06-14:

Δε νομίζω πως έχει σχέση αυτό. Αν είναι έτσι πρέπει δηλαδή όλοι που πάνε ιστορικό/φιλολογικό κλπ να πάρουν ιστορία γενικής; :Ρ Λες και δε φτάνει της κατεύθυνσης. Με όσα παιδιά μίλησα εδώ μέσα αυτό που κατάλαβα και ισχύει είναι ότι ο καθένας πρέπει να πάρει το μάθημα στο οποίο πιστεύει πως θα γράψει όσο το δυνατόν καλύτερα.
Ενταξει κανω μια εξαιρεση για την ιστορια .θα ελεγα καλυτερα αυτο που του αρεσει δηλαδη επειδη του αρεσει θα γραψει καλυτερα απο οτι αλλα γιατι θα το διαβαζει με ευχαριστησει,και πανω σε αυτο βασιζω το οτι θα ηταν καλο να παρει μαθημα καποιος σχετικο με τις σπουδες σου γιατι εφοσεων του αρεσει η συγκεκριμενη σχολη θα του αρεσει και το συγκεκριμενο μαθημα.(για σπουδες που εχουν συγκεκριμενο τομεα παντα δηλαδη βιολογικο,φυσικο,μαθηματικο,χημικο κτλπ).Τωρα στις υπολοιπες σχολες ειναι καθαρα σε τι θα γραψεις,δεν αντιλεγω παντως σε αυτο που λες συμφωνο και επαυξανω.

Υ.Γ Γενικα μιλωντας παντα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filomathis : 23-06-14 στις 13:32.
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

O DumeNuke έγραψε στις 13:38, 23-06-14:

γενικοτερα το 3ο θεμα δεν ηταν ευκολο απλα θυμηθηκα το πιο δυσκολο ερωτημα της ασκησης. κανοντας το με την ανεση σου στο φροντιστηριο ειναι αλλιως! θα το ειδες και συ φετος φανταζομαι. τελοσπαντων αλλου ειναι το θεμα μου . καλα θα ειναι να μην σχολιαζουμε θεματα αν δεν τα εχουμε ζησει απο πρωτο χερι. αλλιως ειναι να γραφεις σε αυτα τα θεματα και αλλιως να τα εχεις λυσει απλα ενα απογευμα στο σπιτι σου,στο σχολειο σου κλπ κλπ.
σορρυ που σε αρπαξα απο το λαιμο.
Να πω την αλήθεια, όπως έκανα το πινακάκι με το μυαλό έκανα 3 κλάσεις και έβγαλα ανώτατη τιμή το 80. Άρα η μέση τιμή που ζητούσε θεώρησα ότι ήταν ολόκληρου του δείγματος.... να πώς βγήκε το ευκολάκι

Δεν πειράζει, όλα καλά. Δικό μου ήταν το σφάλμα.

Παράθεση

Quibrick

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Quibrick
Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Quibrick έγραψε στις 23:04, 07-07-14:

Βιολογια Γενικης δαγκωτο

Παράθεση

antonis12345

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antonis12345
Ο antonis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O antonis12345 έγραψε στις 14:08, 18-07-14:

Γεια σας.

Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και η σχολή που θέλω να περάσω είναι τα ΤΕΦΑΑ τα οποία βρίσκονται στο 1ο και στο 2ο πεδίο.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Γίνεται να ανοίξω το 5ο πεδίο επιλέγοντας Μαθηματικά Γενικής Παιδείας και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας έτσι ώστε να έχω χαμηλότερο συντελεστή στον υπολογισμό μορίων στα Μαθηματικά αλλά και στην Φυσική κατεύθυνσης επειδή δεν είμαι αρκετά καλός σε αυτά; Η επειδή η επιλογή της σχολής που θέλω βρίσκεται στο 2ο πεδίο οι συντελεστές θα υπολογίζονται σαν να μην έχω ανοίξει το 5ο πεδίο;

Όταν λέω για συντελεστές εννοώ το μάθημα βαρύτητας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonis12345 : 18-07-14 στις 14:08. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 14:31, 18-07-14:

Οι συντελεστές είναι ανάλογοι των πεδίων που θα δηλώσεις σχολές.
Δηλαδή για το 4ο συντελεστή έχουν τα μαθηματικά και η φυσική κατ, για το 5ο έχουν τα μαθ γεν και αοθ.

Παράθεση

antonis12345

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antonis12345
Ο antonis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O antonis12345 έγραψε στις 15:17, 18-07-14:

Άρα μου λες ότι και 5ο πεδίο να ανοίξω, αν η σχολή που επιλέξω είναι στο 2ο, το μάθημα βαρύτητας δεν θα είναι το ΑΟΘ αλλά τα Μαθηματικά και η Φυσική κατεύθυνσης;

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,586 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 16:21, 18-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από antonis12345
Άρα μου λες ότι και 5ο πεδίο να ανοίξω, αν η σχολή που επιλέξω είναι στο 2ο, το μάθημα βαρύτητας δεν θα είναι το ΑΟΘ αλλά τα Μαθηματικά και η Φυσική κατεύθυνσης;
ναι..

Παράθεση

vicky_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vicky_
H vicky_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H vicky_ έγραψε στις 18:41, 29-07-14:

Παιδια βοηθεια δεν ξερω τι να διαλεξω για να μην χασω μορια! επειδη θελω να αρχισω διαβασμα αν ξερετε κατι πειτε την γνωμη σας αμεσα.
α ξεχασα απο τεχνολογικη κατευθυνση!

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,661 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 18:46, 29-07-14:

Μαθαίνεις εύκολα απ'εξω και σου φαίνεται ενδιαφέρον το μαθημα της βιολογίας; Βιολογια.
Μισεις την παπαγαλία και τα πας καλα με τα μαθηματικα; Μαθηματικα.
Προσωπικά πιστεύω οτι τα μαθηματικα ειναι η καλύτερη επιλογή. Το πρώτο κεφαλαιο το ξέρεις ήδη απο την κατευθυνση, οι πιθανότητες δεν ειναι ιδιαίτερα δύσκολες, μόνο η στατιστική μπορει να εχει τσιμπημένες ασκησεις. Ακομα και μετα τα Χριστούγεννα να αρχίσεις προετοιμασία, δεν θα εχεις πρόβλημα. Βγάζεις την ύλη, προς το τέλος λυνεις δύσκολες ασκησεις απο το Mathematica και εισαι καλυμμένη.

Παράθεση

Διονύσης13 (Διονύσης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Διονύσης13
Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 915 μηνύματα.

O Διονύσης13 έγραψε στις 19:23, 29-07-14:

Βιολογια κατ' εμε, τη μαθαινεις απ' εξω και εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ασε που η στατιστικη ειναι μια αηδια Στην βιολογια δεν κινδυνευεις τοσο να χασεις απο αριθμητικα, βλακειουλες κλπ.

Παράθεση

intefina (Ιδιαίτερη Περίπτωση)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη intefina
H Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H intefina έγραψε στις 19:38, 29-07-14:

Για να μη χάσεις μόρια θα πάρεις ό,τι είναι πιο εύκολο και ευχάριστο σε σένα να το διαβάζεις..
Ναι ισχύει ότι στα Μαθηματικά μπορείς να χάσεις από αριθμητικά..ο καθένας μπορεί να το πάθει..νομίζω όμως ότι ο χρόνος που χρειάζεται να αφιερώσεις σ' αυτά είναι λιγότερος από τη βιολογία
Όπως και να' χει διάλεξε αυτό που σου είναι και φαίνεται περισσότερο οικείο και εύκολο!

Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη life12
H life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 741 μηνύματα.

H life12 έγραψε στις 19:42, 29-07-14:

κ εγω τεχνολογικη ειμαι κ ειχα παρει βιολογια....το τι 8α επιλε3εισ ε3αρταται απο σενα αν το χεισ με τα μα8ηματα που ειναι να τα μα8ενεισ απε3ω τοτε διαλε3ε την βιολογια αν δεν το χεισ με την παπαγαλια κ αυτα παρε μα8ηματικα

Παράθεση

vicky_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vicky_
H vicky_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H vicky_ έγραψε στις 00:05, 31-07-14:

Παιδια ευχαριστω πολυ για το αμεσο ενδιαφερον και την αμεση απαντηση σας. Ολοι μου θεσατε ισχυρα επιχειρηματα και για τα δυο μαθηματα. ειμαι ακομα σε μεγαλο διλημμα! anyway thanks και καληνυχτα!

Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 23:30, 31-07-14:

Πραγματικά, είμαι σε πολύ μεγάλο δίλημμα...

Maths γενικής ή Βιολογία γενικής
(Είμαι θεωρητική, για όσους δε γνωρίζουν)

Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

H life12 έγραψε στις 23:37, 31-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Πραγματικά, είμαι σε πολύ μεγάλο δίλημμα...

Maths γενικής ή Βιολογία γενικής
(Είμαι θεωρητική, για όσους δε γνωρίζουν)
αφου εισαι 8εωρητικη πιστευω σου ταιριαζει περισσοτερο βιολογια γιατι ειναι μα8ημα που απλα μα8ενεισ καποια πραγματα απε3ω απο την αλλη αφου εχεισ κ ιστορια αμφιβαλλω αν 8α σου μεινει χωροσ στον εγκεφαλο να βαλεισ ολεσ αυτεσ τισ πληροφοριεσ που 8α πρεπει να 8υμασαι απε3ω

Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 23:41, 31-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από life12
αφου εισαι 8εωρητικη πιστευω σου ταιριαζει περισσοτερο βιολογια γιατι ειναι μα8ημα που απλα μα8ενεισ καποια πραγματα απε3ω απο την αλλη αφου εχεισ κ ιστορια αμφιβαλλω αν 8α σου μεινει χωροσ στον εγκεφαλο να βαλεισ ολεσ αυτεσ τισ πληροφοριεσ που 8α πρεπει να 8υμασαι απε3ω
Well, το θέμα είναι ότι δεν είμαι πολύ του "απ' έξω"
Νομίζω ότι δε θα αντέξω την αποστήθιση της βιολογίας παράλληλα με την αποστήθιση της Ιστορίας και του γνωστού στα αρχαία.

Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

H life12 έγραψε στις 23:45, 31-07-14:

Well, το θέμα είναι ότι δεν είμαι πολύ του "απ' έξω"
Νομίζω ότι δε θα αντέξω την αποστήθιση της βιολογίας παράλληλα με την αποστήθιση της Ιστορίας και του γνωστού στα αρχαία.
ε τοτε μα8ηματικα ειδικα αμα το χεισ κ λιγο κ σ αρεσουν δεν πιστευω οτι 8α αντιμετωπισεισ ιδιαιτερο προβλημα

(εγω ημουν τεχνολογικη κ εδωσα βιολογια )

Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!

O jj! έγραψε στις 00:00, 01-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από life12
ε τοτε μα8ηματικα ειδικα αμα το χεισ κ λιγο κ σ αρεσουν δεν πιστευω οτι 8α αντιμετωπισεισ ιδιαιτερο προβλημα

(εγω ημουν τεχνολογικη κ εδωσα βιολογια )
Η ύλη είναι μικρή και στα δύο μαθήματα, οπότε σίγουρα είναι ένας εύκολος βαθμός (ίσως η βιολογία είναι πιο "ασφαλής" επιλογή).
Όμως σκέφτομαι ότι το κεφάλαιο των πιθανοτήτων το έχω διδαχθεί ήδη στην Α' λυκείου. Δε νομίζω να αντιμετωπίσω κάποια δυσκολία με τα μαθηματικά, άλλωστε δε νομίζω να "σφάξουν" κόσμο στα μαθήματα γενικής παιδείας (βέβαια υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις).
Η κύρια αιτία του προβληματισμού μου είναι ότι δε θα κάνω φροντιστήριο, συνεπώς ίσως αντιμετωπίσω κάποιες δυσκολίες στην επίλυση των ασκήσεων. Υπάρχει βέβαια και το study4exams, αλλά δεν ξέρω...

Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

H life12 έγραψε στις 00:10, 01-08-14:

Η ύλη είναι μικρή και στα δύο μαθήματα, οπότε σίγουρα είναι ένας εύκολος βαθμός (ίσως η βιολογία είναι πιο "ασφαλής" επιλογή).
Όμως σκέφτομαι ότι το κεφάλαιο των πιθανοτήτων το έχω διδαχθεί ήδη στην Α' λυκείου. Δε νομίζω να αντιμετωπίσω κάποια δυσκολία με τα μαθηματικά, άλλωστε δε νομίζω να "σφάξουν" κόσμο στα μαθήματα γενικής παιδείας (βέβαια υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις).
Η κύρια αιτία του προβληματισμού μου είναι ότι δε θα κάνω φροντιστήριο, συνεπώς ίσως αντιμετωπίσω κάποιες δυσκολίες στην επίλυση των ασκήσεων. Υπάρχει βέβαια και το study4exams, αλλά δεν ξέρω...
οκ ναι συμφωνο στο να μην κανεισ φροντιστηριο αλλα εφω πιστευω οτι η βιολογια ειναι μα8ημα που δεν το χρειαζεται τα μα8ηματικα ομωσ πιστευω οτι το χρειαζονται γιατι οπωσ κ να εχει ολο κ καποια απορια 8α προκυψει...τωρα καλη τυχη σε οτι επιλε3εισ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Mariamariamaria

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους