Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,636 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,881 μηνύματα σε 94,952 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 853 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Φοιτητικό σπίτι: Πληροφορίες και Συμβουλές

Andromeda (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Andromeda
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Αθήνας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Andromeda έγραψε στις 10:59, 12-07-09:

Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ μπορούμε να συγκεντρώσουμε όλες τις πληροφορίες που αφορούν στα φοιτητικά σπίτια ανεξάρτητα απο την περιοχη.π.χ
- Τι πρεπει να προσεχουμε στην επιλογη σπιτιου;Κοινώς πως να μην μας πιασουν κορόιδα;
- Πως εξοπλίζουμε το φοιτητικό σπιτι χωρις να ξοδεψουμε μια περιουσια;
- Ποια ειναι η καλυτερη περιοδος για να ψαξουμε σπιτι;

Και οτι αλλες συμβουλες..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unkown-User

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 11:14, 12-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Andromeda
Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ μπορούμε να συγκεντρώσουμε όλες τις πληροφορίες που αφορούν στα φοιτητικά σπίτια ανεξάρτητα απο την περιοχη.π.χ
- Τι πρεπει να προσεχουμε στην επιλογη σπιτιου;Κοινώς πως να μην μας πιασουν κορόιδα;

1) Δεν νοικιάζεις το πρώτο σπίτι που βρίσκεις αλλά βλέπεις αρκετά.

2) ΙΚΕΑ

3) Αρχή του έτους (?)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nickname (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nickname
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 868 μηνύματα.

O Nickname έγραψε στις 11:22, 12-07-09:

Καλησπέρα σε όλους!

1)Βλέπεις πολλά, μα πολλά, μα πάρα πολλά σπίτια προτού καταλήξεις! Και καλό είναι να κοιτάζει κανείς και την περιοχή που θα μείνει
2)ΙΚΕΑ, παλιά σου έπιπλα, προσφορές καταστημάτων-εκπτώσεις
3)Λίγο πριν την αρχή του έτους. Βέβαια, όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά, γιατί θα έχεις χρόνο να ψάξεις πολύ. Πάντως, υπάρχουν σπίτια για όλους

Παράθεση

DN8

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DN8
Ο DN8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O DN8 έγραψε στις 12:41, 13-07-09:

μπραβο που ανοιξατε τετοιο θεμα.θελω να ρωτησω αν τα ενοικια στην επαρχια(π.χ. ηρακλειο) ειναι ακριβα?ξερετε τιποτα?και γενικως ποσα χρειαζεται μηνιαιως ενας φοιτητης που σπουδαζει εκτος?...στο περιπου

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 13:06, 13-07-09:

Αν μένεις μόνος ανάλογα με την πόλη φυσικά είναι γύρω στα 300-350 ευρώ η διαμονή. Μετά υπολόγιζε αν δεν τρως σε εστία και είσαι γενικά του έξω τουλάχιστον ακόμα ένα 200άρι. Κοινόχρηστα, τηλέφωνα, ίντερνετ, ΔΕΗ, νερό εξαρτώνται από τις επιλογές σου. Η διαμονή σε άλλη πόλη είναι επώδυνη, αγγίζει και τα 1000 ευρώ το μήνα πολλές φορές. Από σένα θα φανεί πόσο συχνά θα πηγαινοέρχεσαι στην πόλη σου (μεσολαβεί και μια θάλασσα), τι σπίτι θα νοικιάσεις, τι φαγητό θα τρως, πόσο συχνά και που θα βγαίνεις.

Παράθεση

manic

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manic
Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O manic έγραψε στις 01:29, 14-07-09:

ενοικιο: 200-300 ( μπορει και περρισσοτερα εαν καποιος θελει λουξ μπορει και λιγοτερα αμα παιζει συνγκατικιση)
νερο-δεη κοινοχρησα: 80-120 (σε αυτο παιζει και που θα κατοικησεται)
τελεφωνο-ιντερνετ 20 (ενοειτε οχι πΟΤΕ)
κινητο: 50-100 ( αναλογα το ποσο μιλα κανεις μπορει βεβαια να πεσει και κατω απο 20 αμα ειναι εξυπνος ο αλλος (voip- skype μεσω wifi ktl)

σουμα απο 400-550

ΑΛΛΑ απο εκει και περα εαν καποιος θελει να βγαινει καθε μερα, δεν γουσταρει το φαι της λεσχης, αγοραζει μεχρι και φανελακι gant κτλ παει πολυ

υγ: αμα ψαξεις λιγο τα πραγματα και δεν παρεις σαν ζωο το πρωτο που θα βρεις η ζωη δεν ξεπερνα τα 600-650 ευρω το μηνα αρκει να κανεις καποιες υποχορησεις!!

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 08:27, 14-07-09:

Είναι ανάλογα με την πόλη. Αθήνα βρίσκεις πολύ δύσκολα 200-300 και είπαμε να είναι κατοικήσιμα τα σπίτια. Είδα τα αίσχη όταν έψαχνα σπίτι κοντά στο κέντρο. Αργότερα το μετάνιωσα που δεν κάνω μια ώρα παραπάνω να πάω σχολή. Θα έμενα σε πιο ανθρώπινη γειτονιά. Πάντως για Ηράκλειο Κρήτης μπορείς να βρεις κάτι οικονομικό με ψάξιμο, αλλά να περιμένεις στη μεριά του Εσταυρωμένου που εξυπηρετεί ΤΕΙ και τις περισσότερες από τις θετικές σχολές των ΑΕΙ, τα πράγματα είναι ελεεινά. Μέχρι και ελενίτ βάζουν στις ταράτσες και παίρνουν ενοίκιο γι'αυτό! Το υπόλοιπο μισό του πανεπιστημίου στεγάζεται προς την Κνωσό και μπορείς να βρεις πιο καλά και οικονομικά σπίτια αν ψαχτείς αρκετά. Στην άλλη μεριά είναι πολύ φοιτηταριό η κατάσταση.

Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ἅλς
Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,084 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε στις 08:37, 14-07-09:

Μπορείς να βρεις σπίτι όχι τόσο κοντά στο Πανεπιστήμιο αλλά που να έχει κοντά κάποια συγκοινωνία ώστε να πηγαίνεις στη σχολή σου άνετα. Έτσι έχεις πολλά πλεονεκτήματα με κυριώτερο το φθηνότερο ενοίκιο & "αξιοπρεπέστερο" σπίτι. Αυτό έκανε η αδελφή μου! Νομίζω το ίδιο είπε και η Αλεξάνδρα πριν!

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 08:49, 14-07-09:

Ναι το ίδιο είπα, απλά δεν το ξεκαθάρισα. Στην Αθήνα με τις συγκοινωνίες που έχει δεν επιτρέπεται να κάνει τέτοια λάθη κάποιος. Βρίσκεις σπίτι κάπου ήσυχα, φθηνά και ζεις χωρίς να φοβάσαι πως θα γίνει κάποια στραβή συνέχεια. Στην επαρχία αν είναι μικρή η πόλη μπορείς να ζήσεις οπουδήποτε. Αν είναι μεγάλη, επειδή συνήθως οι συγκοινωνίες είναι χάλια, τότε δυσκολεύει το πράγμα με το που θα διαλέξεις να μείνεις.

Παράθεση

annmary

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη annmary
H annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H annmary έγραψε στις 19:26, 14-07-09:

παιδια για λαρισα τιποτα?? καλελας που σπουδαζει εκει να μας πει τι παιζει απο εξοδα??

Παράθεση

stella (Στέλλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stella
H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 472 μηνύματα.

H stella έγραψε στις 09:27, 15-07-09:

Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπον!!!Ειδα 66 σπιτια σε 3 μερες και μπορω να σε κατατοπισω...Κατ αρχην να μην ειναι στον πρωτο οροφο και πηδηξει κανεις στο μπαλκονι σου...επειτα να μην ειναι σε πολυ παλια οικοδομη...τι ειδους θερμανση έχει...να προτιμησεις ατομικη...να ειναι σε κεντρικο δρομο και οχι σε σκοτεινα στενα για να μπορεις να γυρνας το βραδυ...να ειναι λιγο οικογενειακη οικοδομη αλλα να χει και κανεναν φοιτητη...σε καμια περιπτωση μονο ένα απο τα 2 ειδη...

λιγα και εργονομικα επιπλα...αν νοικιασεισ μικρο σπιτι δε θα νιωθεις οτι ειναι αδειο γιατι με εναν καναπε θα γεμισει και δε θα καταξοδευτεις...

καλυτερη περιοδος...τωρα...χειροτερη...οταν βγουν οι βασεις...γινεται χαμος!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 10:13, 15-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από manic
ενοικιο: 200-300 ( μπορει και περρισσοτερα εαν καποιος θελει λουξ μπορει και λιγοτερα αμα παιζει συνγκατικιση)
νερο-δεη κοινοχρησα: 80-120 (σε αυτο παιζει και που θα κατοικησεται)
τελεφωνο-ιντερνετ 20 (ενοειτε οχι πΟΤΕ)
κινητο: 50-100 ( αναλογα το ποσο μιλα κανεις μπορει βεβαια να πεσει και κατω απο 20 αμα ειναι εξυπνος ο αλλος (voip- skype μεσω wifi ktl)

σουμα απο 400-550

ΑΛΛΑ απο εκει και περα εαν καποιος θελει να βγαινει καθε μερα, δεν γουσταρει το φαι της λεσχης, αγοραζει μεχρι και φανελακι gant κτλ παει πολυ

υγ: αμα ψαξεις λιγο τα πραγματα και δεν παρεις σαν ζωο το πρωτο που θα βρεις η ζωη δεν ξεπερνα τα 600-650 ευρω το μηνα αρκει να κανεις καποιες υποχορησεις!!
Δυο παρατηρησεις σ αυτα που εγραψες:

Στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον, μπορω να σου πω με βεβαιοτητα πως ενοικιο 200 ευρω δε θα βρεις. 300 στην καλυτερη περιπτωση. Μια φιλη μου που νοικιαζει με 350 (και θεωρειται καλη τιμη) δεν παιρνει αποδειξεις, για παραδειγμα...ουτε εχει υπογραψει συμβολαιο (τωρα πως γινεται αυτο δεν ξερω).

Απο τον ΟΤΕ εγω τουλάχιστον εμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Εβαλα connx και το ΟΤΕ talk που εχει επιπλεον χρεωση 5 ευρω στα παγια και εχω απεριοριστα τηλεφωνηματα (αστικα και υπεραστικα) απο τις 8 το πρωι εως τις 8 το βραδυ και τα Σαββατοκυριακα. Μια χαρα μου ηρθε αυτο το προγραμμα , αφου μοναχα αυτες τις ωρες πρακτικα ειμαι στο σπιτι και χρειαζομαι το τηλεφωνο.
Επισης, κατι πολυ σημαντικο: ο ΟΤΕ εχει πολύ καλό σερβις, οι υπολοιπες εταιριες δεν ξερω αν το παρεχουν, φιλη μου που ειχε τηλεφωνο σε ιδιωτικη εταιρεια ειχε προβλημα σε καποια φαση και η υποστηριξη δεν ηταν επαρκης.

Αν καποιος περασει Θεσσαλονικη, για ό,τι χρειαστείτε μπορώ να βοηθησω

Παράθεση

falegk (Αντωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη falegk
Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O falegk έγραψε στις 13:02, 15-07-09:

Πολυ ωραιο θεμα.
Καταρχήν γεια σε ολους ειμαι νεος εδω και νεος φοιτητής.
Αυτο που απασχολεί και εμενα ειναι το φοιτητικό σπιτι και θα ηθελα να ρωτήσω στην περιοχή της καστοριας (αν ξερει κάποιος) εχει καλα ενοίκια?
(κατα 90% εκει περνάω)
Θα μένω μονος και γιαυτο δεν θελω τιποτα σπουδαίο 2 δωματιάκια ενα μπάνιο και καμια μικρη κουζινούλα. απλα θελω να μου πείτε αν ειναι πιο ακριβά μεσα στην πολη η πιο εξω

βέβαια οταν βγουν οι βασεις θα παω να δω και οχι τωρα (για να ειμαι και σίγουρος)

Παράθεση

SuperSayian (Μάριος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SuperSayian
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O SuperSayian έγραψε στις 20:21, 17-07-09:

Nα πω και γω τις χαζομαρούλες μου μιας και δεν το εχω ζήσει!!Εμπειρίες απο συγγενής,φίλους και γνωστούς!Σπίτι με 200-250 μπορείς να βρεις αν ψάξεις με εξαίρεση την Αθήνα και ίσως και την Σαλόνικα!Να πω ενδεικτικά πως μια ξαδέρφη μου το Σεπτέμβρη του 2008 νοίκιασε σπίτι στην Πάτρα με 180Ε(αρκετά παλιά οικοδομή αλλά παρόλαυτα είναι σπίτι)!Το Ιανουάριο του 09 αφού βρήκε δουλειά μετακόμισε σε γκαρσονιέρα με 250Ε νεόδμητη(Μάρτιος 0 με μεγάλο μπαλκόνι!!!όσων αφορά τα έπιπλα εννοείτε παλιά απο δικούς σου που δεν τα χρειάζονται η απο ΙΚΕΑ!για την ακρίβεια ενα κρεβάτι ενας καναπές ενα τραπεζι μικρό 2 καρέκλες και ενα γραφείο!Και that's it!!!Δεν χρειάζονται πολυτέλειες και αηδίες!!Απο ηλεκτρικές συσκευές ενα ψυγειάκι μικρό ενα φουρνάκι ή φούρνο μικροκυμάτων που ψήνει και ενα γκαζάκι και ίσως ενα πλυντήριο αν είσαι πολύ μακρια απ το σπίτι των γονιών σου και πηγαίνεις πχ μια φορά το μήνα!Η αλήθεια είναι πως για να το επανδρώσεις κομπλε να πεις πως θα μείνεις 4-5 χρόνια ενα διχίλιαρο το θες στο νερό!

Τώρα όσων αφορά τα μηνιαία έξοδα θες σίγουρα 250-300 σπίτι, 20Ε ίντερνετ εννοείτε οχι σταθερό παντελώς άχρηστο!Προσωπικά όλοι οι φίλοι μου και οι συγγενείς έχουν what's up οπότε πρόβλημα δεν υπάρχει!40Ε τουλαχιστον ΔΕΗ και κανα 10Ε το νερό αλλά αυτοί είναι δίμηνοι λογαριασμοί οπότε 25 πες 30 το μήνα!!Σύνολο 350 το καλοκαίρι κανα 400 το χειμώνα με το πετρέλαιο!
Για τα υπόλοιπα έξοδα είναι καθαρά στην κρίση του καθενός!Πιστε'υω πως με μια σφιχτή κάπως οικονομικη πολιτική τα 200 Ε φτάνουν!Ενα 600αρι το θέλει ο καθένας ας μην γελειόμαστε αλλά οχι και 1000 που είπαν παραπανω!

Παράθεση

manic

Φοιτητής

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O manic έγραψε στις 01:36, 18-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από aleka
Δυο παρατηρησεις σ αυτα που εγραψες:

Στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον, μπορω να σου πω με βεβαιοτητα πως ενοικιο 200 ευρω δε θα βρεις. 300 στην καλυτερη περιπτωση. Μια φιλη μου που νοικιαζει με 350 (και θεωρειται καλη τιμη) δεν παιρνει αποδειξεις, για παραδειγμα...ουτε εχει υπογραψει συμβολαιο (τωρα πως γινεται αυτο δεν ξερω).

Απο τον ΟΤΕ εγω τουλάχιστον εμεινα απόλυτα ευχαριστημένη. Εβαλα connx και το ΟΤΕ talk που εχει επιπλεον χρεωση 5 ευρω στα παγια και εχω απεριοριστα τηλεφωνηματα (αστικα και υπεραστικα) απο τις 8 το πρωι εως τις 8 το βραδυ και τα Σαββατοκυριακα. Μια χαρα μου ηρθε αυτο το προγραμμα , αφου μοναχα αυτες τις ωρες πρακτικα ειμαι στο σπιτι και χρειαζομαι το τηλεφωνο.
Επισης, κατι πολυ σημαντικο: ο ΟΤΕ εχει πολύ καλό σερβις, οι υπολοιπες εταιριες δεν ξερω αν το παρεχουν, φιλη μου που ειχε τηλεφωνο σε ιδιωτικη εταιρεια ειχε προβλημα σε καποια φαση και η υποστηριξη δεν ηταν επαρκης.

Αν καποιος περασει Θεσσαλονικη, για ό,τι χρειαστείτε μπορώ να βοηθησω
αναφερομουν στην πατρα οσο για τον οτε εξαρτατε εγω δεν θελω σταθερο αρα το internet ειναι πιο ακριβο στον οτε για μενα

Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 09:15, 18-07-09:

Για δείτε και αυτό http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=49061

Παράθεση

mi3s

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mi3s
Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 343 μηνύματα.

O mi3s έγραψε στις 09:17, 18-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από SuperSayian
Nα πω και γω τις χαζομαρούλες μου μιας και δεν το εχω ζήσει!!Εμπειρίες απο συγγενής,φίλους και γνωστούς!Σπίτι με 200-250 μπορείς να βρεις αν ψάξεις με εξαίρεση την Αθήνα και ίσως και την Σαλόνικα!Να πω ενδεικτικά πως μια ξαδέρφη μου το Σεπτέμβρη του 2008 νοίκιασε σπίτι στην Πάτρα με 180Ε(αρκετά παλιά οικοδομή αλλά παρόλαυτα είναι σπίτι)!Το Ιανουάριο του 09 αφού βρήκε δουλειά μετακόμισε σε γκαρσονιέρα με 250Ε νεόδμητη(Μάρτιος 0 με μεγάλο μπαλκόνι!!!όσων αφορά τα έπιπλα εννοείτε παλιά απο δικούς σου που δεν τα χρειάζονται η απο ΙΚΕΑ!για την ακρίβεια ενα κρεβάτι ενας καναπές ενα τραπεζι μικρό 2 καρέκλες και ενα γραφείο!Και that's it!!!Δεν χρειάζονται πολυτέλειες και αηδίες!!Απο ηλεκτρικές συσκευές ενα ψυγειάκι μικρό ενα φουρνάκι ή φούρνο μικροκυμάτων που ψήνει και ενα γκαζάκι και ίσως ενα πλυντήριο αν είσαι πολύ μακρια απ το σπίτι των γονιών σου και πηγαίνεις πχ μια φορά το μήνα!Η αλήθεια είναι πως για να το επανδρώσεις κομπλε να πεις πως θα μείνεις 4-5 χρόνια ενα διχίλιαρο το θες στο νερό!

Τώρα όσων αφορά τα μηνιαία έξοδα θες σίγουρα 250-300 σπίτι, 20Ε ίντερνετ εννοείτε οχι σταθερό παντελώς άχρηστο!Προσωπικά όλοι οι φίλοι μου και οι συγγενείς έχουν what's up οπότε πρόβλημα δεν υπάρχει!40Ε τουλαχιστον ΔΕΗ και κανα 10Ε το νερό αλλά αυτοί είναι δίμηνοι λογαριασμοί οπότε 25 πες 30 το μήνα!!Σύνολο 350 το καλοκαίρι κανα 400 το χειμώνα με το πετρέλαιο!
Για τα υπόλοιπα έξοδα είναι καθαρά στην κρίση του καθενός!Πιστε'υω πως με μια σφιχτή κάπως οικονομικη πολιτική τα 200 Ε φτάνουν!Ενα 600αρι το θέλει ο καθένας ας μην γελειόμαστε αλλά οχι και 1000 που είπαν παραπανω!
Ωραίος στα πάγια έξοδα αλλά ας μην γελιόμαστε 200? δεν φτάνουν για τα προσωπικά έξοδα.Είναι γύρω στα 6.5 ? την μέρα.Τι θα προτοκάνεις με 6.5 ??Και δεν αναφέρομαι για καθημερινές εξόδους αλλά για φαι να πας μια φορά(και δεν μιλώ για ταβέρνες κτλ)θέλεις περίπου τόσα.

Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 09:57, 18-07-09:

Και όταν είσαι φοιτητής δεν κάθεσαι σπίτι. Άρα πρέπει τα έξοδα του σπιτιού να μειώνονται στο ελάχιστο. Που να πρωτοπάς με 6.30 την μέρα? Αν πάς να φας από έξω θές περίπου 10Ε και δεν θα πας για καφέ και (ή) ποτό? Νομίζω περίπου 15Ε την μέρα άρα 450Ε. Πάει πάααρα πολύ.

Παράθεση

falegk (Αντωνης)

Φοιτητής

Ο Αντωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O falegk έγραψε στις 10:21, 18-07-09:

για μενα προσωπικά η λιση ειναι η δουλεια.
ΠΧ δουλεύεις για να βγαζεις τα έξοδα σου εκει και τα 300-350 που θα ειναι τα έξοδα σπιτιου να στα καληβουν οι γονεις σου.

ετσι το σκευτομαι εγω για μενα.
Τωρα αν δεν εχεις και τοσο χρονο για δουλεια( ??? θα εχεις) τοτε πρεπει να σου καληβουν και τα εξοδα οι δικοι σου (για μενα προσωπικά παααρα πολυ δυσκολο)
ετσι κιαλιος εδω τον μηνα τρώω σίγουρα καμια 400αρα απο τους δικούς μου + καμια 100αρα απο τα δικα μου χρήματα απο την δουλειά.

βέβαια εγω δεν βγαίνω και τοσο πολυ για καφεδες και τα σχετικά...3-4 φορες την βδομαδα κι'αμα

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 10:30, 18-07-09:

Το θέμα είναι όμως σε τι σχολή έχεις περάσει. Σε κάποια τμήματα αν επιλέξεις δουλειά, έστω και Part-time στον ΟΤΕ 4 ώρες τη μέρα το έχασες το παιχνίδι. Το έχω δει σε πολλούς συμφοιτητές μου. Αν έχεις περάσει κάπου χαλαρά δεν είναι τίποτα να βγάζεις το χαρτζιλίκι σου.

Παράθεση

nikos0712 (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikos0712
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

O nikos0712 έγραψε στις 18:52, 19-07-09:

ρε παιδιά στην πάτρα με 800 ευρώ τον μήνα παλεύται καθολου???γιατι ημτυ ή μηχ-μηχ αν δουλεψω με βλέπω να παινω πτυχίο με την 6χρονη ξαδερφη μου...

Παράθεση

cheery

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cheery
H cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

H cheery έγραψε στις 20:10, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από mi3s
Ωραίος στα πάγια έξοδα αλλά ας μην γελιόμαστε 200? δεν φτάνουν για τα προσωπικά έξοδα.Είναι γύρω στα 6.5 ? την μέρα.Τι θα προτοκάνεις με 6.5 ??Και δεν αναφέρομαι για καθημερινές εξόδους αλλά για φαι να πας μια φορά(και δεν μιλώ για ταβέρνες κτλ)θέλεις περίπου τόσα.
Φαγητο στη λεσχη, δωρεαν ειναι και συνηθως ειναι καλο

Παράθεση

manic

Φοιτητής

O manic έγραψε στις 23:36, 20-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από falegk
για μενα προσωπικά η λιση ειναι η δουλεια.
ΠΧ δουλεύεις για να βγαζεις τα έξοδα σου εκει και τα 300-350 που θα ειναι τα έξοδα σπιτιου να στα καληβουν οι γονεις σου.

ετσι το σκευτομαι εγω για μενα.
Τωρα αν δεν εχεις και τοσο χρονο για δουλεια( ??? θα εχεις) τοτε πρεπει να σου καληβουν και τα εξοδα οι δικοι σου (για μενα προσωπικά παααρα πολυ δυσκολο)
ετσι κιαλιος εδω τον μηνα τρώω σίγουρα καμια 400αρα απο τους δικούς μου + καμια 100αρα απο τα δικα μου χρήματα απο την δουλειά.

βέβαια εγω δεν βγαίνω και τοσο πολυ για καφεδες και τα σχετικά...3-4 φορες την βδομαδα κι'αμα
δλδ ρε φιλε αμα εβγαινες πολυ ποσο θα εβγαινες 8 φορες σε 7 μερες αμα θεωρεις λιγες τις 4 φορες την εβδομαδα τοτε ουτε 2000 ευρω δεν σου φτανουν (πιστευω να μην μετρας τις φορες που πας σε φιλους κτλ αλλα μονο οταν βγαινεις και τα σκας!)

Μια απορεια που εχω ειναι το τι ενοουμε σαν διασκεδαση? δλδ αμα εσυ βγαινεις 3 φορες σε ενα μπαρακι για μια μπυρα οκ αλλα αμα βγαινεις σε κυριλε, και καλα γκλαμουρια μαγαζι τοτε λυπαμε γιατι εκει λιγοτερο απο 30 ευρω (και λιγα λεω) το ατομο δεν πληρωνεις.
Βεβαια υπαρχουν και πολυ καλες εξοδοι με budget λιγοτερο απο 5 ευρω πχ πανε για κολυμπι/ψαροντουφεκο σε μια παραλια εκει πληρωνεις μονο μεταφορικα και το φαγητο απο το σπιτι σου (αμα βεβαια εισαι καλος στο ψαροντουφεκο δεν πληρωνεις ουτε αυτο)
Γενικα η διασκεδαση κακος (κατ' εμενα) συνδεεται με τα λεφτα μπορεις να περασεις ΠΟΟΟΟΛΥ καλα με 0 ευρω!!!

Παράθεση

falegk (Αντωνης)

Φοιτητής

O falegk έγραψε στις 10:05, 21-07-09:

ρε φιλε εξω απο τον κοσμο εισαι?
1) Οταν λεω βγαίνω 3-4 φορες την βδομάδα ενοω και για καφε και για ποτο μαζι δηλαδή...θα βγω 3 απογεύματα,πρωινά οπος κάτσει για καφε με παρεα και 1 σαββατο βραδυ για ποτο.

2)Αν με γνωριζες δεν θα μιλούσες για γκλαμουρατα (τα οποια κράζω) καφρος με μακρύ μαλι δεν πατάει εκει (σαν εμενα)

3) αυτα τωρα το καλοκαίρι για τον χειμώνα ενα σαββατο θα βγω.

4) στις 3-4 φορες χαλάω 16 Ε ισος 20 (απο μια πορτοκαλαδιτσα,κοκακολα και τα συναφή ανάλογα την όρεξη 2 ευρω η καφε 2,5 και ενα ποτο 5 ευρω)
(την στιγμή που εχω φιλους που βγαίνουν προι,απόγευμα καθε μερα και μερικές φορες και βραδυ)

αυτα

στα εξηγώ ωραία

Παράθεση

.:aLeX:.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη .:aLeX:.
Ο .:aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 155 μηνύματα.

O .:aLeX:. έγραψε στις 11:01, 21-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos0712
ρε παιδιά στην πάτρα με 800 ευρώ τον μήνα παλεύται καθολου???γιατι ημτυ ή μηχ-μηχ αν δουλεψω με βλέπω να παινω πτυχίο με την 6χρονη ξαδερφη μου...
Μια χαρα παλευεται.
Αναλογα και με τις αναγκες του καθενος βεβαια.. Αν πχ μαγειρευεις που και που κιολας, θα ειναι καλυτερα. Η αν κοψεις λιγο αλλα εξοδα απο οπου μπορεις.
Αλλα γενικα ναι, παλευεται μια χαρα.

Παράθεση

nikos0712 (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikos0712
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

O nikos0712 έγραψε στις 14:21, 21-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από .:aLeX:.
Μια χαρα παλευεται.
Αναλογα και με τις αναγκες του καθενος βεβαια.. Αν πχ μαγειρευεις που και που κιολας, θα ειναι καλυτερα. Η αν κοψεις λιγο αλλα εξοδα απο οπου μπορεις.
Αλλα γενικα ναι, παλευεται μια χαρα.
μακαρι κ εγω πιστευω να μνν αντιμετωπισω προβλημα....εσυ σε ποιο τμημΑ ΕΙΣΑΙ?

Παράθεση

abracadabra!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη abracadabra!
H abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H abracadabra! έγραψε στις 17:54, 21-07-09:

Παιδιά τα ενοίκια που λέτε είναι ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολύ καλά!

Εδώ στη Λευκωσία, τα ενοίκια για διαμερίσματα ενός υπνοδωματίου είναι 400-550 ακόμη! Δύο υπνοδωματίων 550-650 και πάει λέγοντας!! Το δικό μου είναι δύο και επειδή είναι σε παλιά πολυκατοικία είναι ("μόνο") 480, ίσως κιολας επειδή το βρηκα πριν τα αποτελέσματα. Έχω φίλες όμως που νοικιάζουν 450 ευρώ ΣΤΟΥΝΤΙΟ παρακαλώ. Αηδία η κατάσταση.

Κι έτσι τα έξοδά μου... 500 σπίτι με κοινόχρηστα... 30 ρεύμα και 20 ιντερνετ ? 550 το μήνα... + ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 500 για μενα (πολύ ακριβη η ζωή) ... 1050... είναι κρίμα οι γονείς μου.

ΠΑΝΤΩΣ, στο ΙΚΕΑ να πας για έπιπλα! Έχει ωραία και φτηνά. Ακόμη και για μεταφορά και συναρμολόγηση να πληρώσεις, δε θα σου στοιχίσει πολλά. Εγώ πήρα τα πάαααντα με 1000 Ε (+ συναρμολόγηση + μεταφορά)

Παράθεση

manic

Φοιτητής

O manic έγραψε στις 23:29, 21-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από falegk
ρε φιλε εξω απο τον κοσμο εισαι?
1) Οταν λεω βγαίνω 3-4 φορες την βδομάδα ενοω και για καφε και για ποτο μαζι δηλαδή...θα βγω 3 απογεύματα,πρωινά οπος κάτσει για καφε με παρεα και 1 σαββατο βραδυ για ποτο.

2)Αν με γνωριζες δεν θα μιλούσες για γκλαμουρατα (τα οποια κράζω) καφρος με μακρύ μαλι δεν πατάει εκει (σαν εμενα)

3) αυτα τωρα το καλοκαίρι για τον χειμώνα ενα σαββατο θα βγω.

4) στις 3-4 φορες χαλάω 16 Ε ισος 20 (απο μια πορτοκαλαδιτσα,κοκακολα και τα συναφή ανάλογα την όρεξη 2 ευρω η καφε 2,5 και ενα ποτο 5 ευρω)
(την στιγμή που εχω φιλους που βγαίνουν προι,απόγευμα καθε μερα και μερικές φορες και βραδυ)

αυτα

στα εξηγώ ωραία
1)εμενα πολλες μου φενονται 3-4 φορες γιατι ΕΓΩ οταν βγαινει πληρωνω at least 15 ευρω την φορα οποτε εσυ που πληρωνεις 15 συνολικα ειμαστε στα ιδια

2) βσκ αλλαξα παραγραφο! βεβαιος και δεν αναφερομουσα σε εσενα (αφου δεν σε ξερω...)

3) πηγενε βολτα στο βουνο μαζεψου με φιλους σε ενα σπιτι για pro-dvd ktl... (παντα και παντου μπορεις να περασεις ΤΕΛΕΙΑ αμα εχεις καλη παρεα)

φιλικα...

Παράθεση

fotini22589

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fotini22589
H fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

H fotini22589 έγραψε στις 21:08, 23-07-09:

Ένα site για πωλήσεις μεταχειρισμένων επίπλων/ηλεκτρικών συσκευών για φοιτητές!
Από μια ματιά που έριξα είναι στην αρχή ακόμη αλλά είναι ενδιαφέρουσα προσπάθεια :no1:

http://www.pareparepare.gr/

Παράθεση

boubou (χριστινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη boubou
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Αθήνας και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H boubou έγραψε στις 11:53, 25-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από woochoogirl
Το θέμα είναι όμως σε τι σχολή έχεις περάσει. Σε κάποια τμήματα αν επιλέξεις δουλειά, έστω και Part-time στον ΟΤΕ 4 ώρες τη μέρα το έχασες το παιχνίδι. Το έχω δει σε πολλούς συμφοιτητές μου. Αν έχεις περάσει κάπου χαλαρά δεν είναι τίποτα να βγάζεις το χαρτζιλίκι σου.
τι εννοεις αναλογα με το τμημα?εγω που μαλλον θα ειμαι στο νηπιαγωγων ειναι χαλαρα τα πραγματα?θα μπορω να πιασω καμμια δουλιτσα?
εχω βεβαια σπιτι στην αθηνα(θα μενω στη γιαγια μου)αλλα δν θελω να επιβαρυνω τους γονεις μου.........

Παράθεση

elena18 (elena)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη elena18
H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H elena18 έγραψε στις 15:45, 25-07-09:

παιδια γνωριζει κανεις ποτε ειναι καλυτερα να αρχισω να ψαχνω σπιτι?περναω μαλλον θεσσαλονικη!!

Παράθεση

KostasTheGreek

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη KostasTheGreek
Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O KostasTheGreek έγραψε στις 15:59, 25-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από elena18
παιδια γνωριζει κανεις ποτε ειναι καλυτερα να αρχισω να ψαχνω σπιτι?περναω μαλλον θεσσαλονικη!!
Εαν εισαι σιγουρη πως περνας θεσσαλονικη μπορεις να πας και τωρα πχ αλλα αν οι πιθονοτητες ειναι 50-50 για το αν περνας θεσσαλονικη,περιμενεις τις βασεις και μολις βγουνε πας καπακι για σπιτι τελη αυγουστου με αρχες σεπτεμβριου

Παράθεση

mi3s

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mi3s
Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 343 μηνύματα.

O mi3s έγραψε στις 15:59, 25-07-09:

Μπορείς να περάσεις από το πανεπιστήμιο,είναι γεμάτο με ενοικιαστήρια εκεί απέξω.Βέβαια μπορείς να απευθυνθείς και σε μεσιτικό γραφείο αλλά λογικά θα παίρνουν και αυτοί ποσοστά και δεν αξίζει.

Παράθεση

evelin19

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη evelin19
H evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H evelin19 έγραψε στις 15:12, 24-08-09:

παιδια επειδη εργαζονται οι γονεις μοθ κ δεν μπορω να παω για σπιτι κατευθειαν, τι λετε θα βρω σπιτι μεσα στο σαβ.κο????????????????????? θα ηθελα να ακουσω γνωμες σας..........

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 15:14, 24-08-09:

Όσο πιο νωρίς, τόσο περισσότερες επιλογές θα έχεις.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει μια μικρή άδεια κάποιος απο τους δυο; Αναρρωτική έστω.

Παράθεση

evelin19

Απόφοιτος

H evelin19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H evelin19 έγραψε στις 15:17, 24-08-09:

οχι δεν γινεται δυστυχως εχουμε μαγαζι κ δεν γινεται να το αφησει ο πατερας μου και η μαμα μου εχει υποχρεωσεις εδω............λες να μν βρω??????/

Παράθεση

Koan

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Koan
Ο Koan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων Ιωαννίνων (Αγρίνιο) και μας γράφει απο Εσθονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O Koan Going Erasmus έγραψε στις 15:43, 24-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από evelin19
οχι δεν γινεται δυστυχως εχουμε μαγαζι κ δεν γινεται να το αφησει ο πατερας μου και η μαμα μου εχει υποχρεωσεις εδω............λες να μν βρω??????/
για ποια πολη μιλάς?? χαλαρά θα βρεις απλα οσο πιο νωρις τοσο πιο καλά

Παράθεση

evelin19

Απόφοιτος

H evelin19 έγραψε στις 15:47, 24-08-09:

στην καβαλα.....ξερεις τι φοβαμαι οτι θα βρω καμια παλιατζουρα κ το πιο ακριβο γμτ.......αλλα δεν μπορω να παω πιο νωρις.........

Παράθεση

th3o (θεοδόσης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη th3o
Ο θεοδόσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O th3o έγραψε στις 16:11, 24-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από evelin19
στην καβαλα.....ξερεις τι φοβαμαι οτι θα βρω καμια παλιατζουρα κ το πιο ακριβο γμτ.......αλλα δεν μπορω να παω πιο νωρις.........
Προσπαθησε να βρεις απο το ιντερνετ...

Παράθεση

Celice

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Celice
H Celice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Celice έγραψε στις 16:15, 24-08-09:

μην αγχωνεσαι βρε!σπιτια υπαρχουν για ολους μας!ασε που να σου πω την αληθεια υπαρχουν παρα πολλοι σαν και σενα που οι γονεις τους δουλευουν και θα πανε το ΣΚ για σπιτι γι αυτο μην απελπιζεσαι!

Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 12:25, 05-08-15:

Αν βρω σπίτι από μεσίτη,επιβαρύνομαι οικονομικά και εγώ ή μόνο ο ιδιοκτήτης;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 12:27, 05-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Αν βρω σπίτι από μεσίτη,επιβαρύνομαι οικονομικά και εγώ ή μόνο ο ιδιοκτήτης;
Και οι δυο. Ο μεσίτης αμείβεται με το ποσό του ενοικίου και παίρνει μισά από εσένα και μισά από τον ιδιοκτήτη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 12:32, 05-08-15:

Άκουσα ότι δίνω δύο νοίκια στον ιδιοκτήτη και ένα στο μεσίτη, δεν ισχύει ε;

Παράθεση

Φοιτητής

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 12:39, 05-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Άκουσα ότι δίνω δύο νοίκια στον ιδιοκτήτη και ένα στο μεσίτη, δεν ισχύει ε;
Εξαρτάται από την συμφωνία που θα κάνεις. Συνήθως ζητάνε ένα νοίκι (που είναι η εγγύηση) και ένα μπροστά... Πάντως στον μεσίτη αν το μίσθωμα είναι 300, εσύ θα δώσεις 150!

Παράθεση

Loreley

Φοιτητής

H Loreley έγραψε στις 12:42, 05-08-15:

Μάλιστα, θα δούμε..ευχαριστώ

Παράθεση

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cygnus.e
H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε στις 13:52, 05-08-15:

Παιδια για την επιπλωση κουβαλας και το πολυ πολυ κατι απο το σπιτι σου... Εγω θελω να περασω Πατρα, οι γονεις μου εχουν σκοπο να μου πληρωσουν τα λοιπα αλλα θα ειναι δυσκολο για αυτους. Δηλ. μπορουν να διαθεσουν περι τα 500 ευρω μηνιαιως. Εγω θα ηθελα να πιασω μια δουλεια για να μην τους επιβαρυνω αλλα θελω να περασω φυσικο... οποτε γινεται φυσικο και δουλεια; θα μενει χρονος για καλο διαβασμα;

Παράθεση

olgalicious97

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη olgalicious97
H olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H olgalicious97 don't believe the hype έγραψε στις 14:07, 05-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από cygnus.e
Παιδια για την επιπλωση κουβαλας και το πολυ πολυ κατι απο το σπιτι σου... Εγω θελω να περασω Πατρα, οι γονεις μου εχουν σκοπο να μου πληρωσουν τα λοιπα αλλα θα ειναι δυσκολο για αυτους. Δηλ. μπορουν να διαθεσουν περι τα 500 ευρω μηνιαιως. Εγω θα ηθελα να πιασω μια δουλεια για να μην τους επιβαρυνω αλλα θελω να περασω φυσικο... οποτε γινεται φυσικο και δουλεια; θα μενει χρονος για καλο διαβασμα;
Κι εγώ σκέφτομαι να πιάσω καμιά δουλειά (της πλάκας) από το β' εξάμηνο (όχι και μέχρι τέλους όμως). Εντάξει, φαντάζομαι κάτι part-time μια στο τόσο δε θα είναι και Η απειλή για το διάβασμά μας. Γι' αυτό, έχουμε εξόδους και πισι..:ρ

Παράθεση

Φοιτητής

H Eileen έγραψε στις 14:14, 05-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από cygnus.e
Αρχική Δημοσίευση από olgalicious97
Κι εγώ σκέφτομαι να πιάσω καμιά δουλειά (της πλάκας) στο β' εξάμηνο. Εντάξει, φαντάζομαι κάτι part-time μια στο τόσο δε θα είναι και Η απειλή για το διάβασμά μας. Γι' αυτό, έχουμε εξόδους και πισι..:ρ
Πρώτα από όλα συγχαρητήρια και στις δυο σας και καλές σπουδές!

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως πριν αρχίσετε να κάνετε σχέδια θα πρέπει να ξεκουραστείτε.
Μετά, το δουλειά-σχολή δεν είναι ασυμβίβαστο αλλά σίγουρα είναι λιγάααακι επικίνδυνο. Εξαρτάται πόσες ώρες θα θέλετε να αφιερώνετε στη δουλειά, πόσο έξω θα θέλετε να βγαίνετε κτλ. Γιατί πιστέψτε με, δε θα διαβάζετε κάθε μέρα!
Επίσης, θα είναι πιο εύκολο αν κάνετε κάτι που σας αρέσει - για παράδειγμα μία φίλη μου γλωσσομαθής κάνει ιδιαίτερα σε μικρά παιδάκια και της είναι πολύ πιο ευχάριστο από το service. Αν έχετε αντίστοιχα "εφόδια" εκμεταλλευτείτε τα!

Παράθεση

olgalicious97

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη olgalicious97
H olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H olgalicious97 don't believe the hype έγραψε στις 14:31, 05-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Πρώτα από όλα συγχαρητήρια και στις δυο σας και καλές σπουδές!

Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως πριν αρχίσετε να κάνετε σχέδια θα πρέπει να ξεκουραστείτε.
Μετά, το δουλειά-σχολή δεν είναι ασυμβίβαστο αλλά σίγουρα είναι λιγάααακι επικίνδυνο. Εξαρτάται πόσες ώρες θα θέλετε να αφιερώνετε στη δουλειά, πόσο έξω θα θέλετε να βγαίνετε κτλ. Γιατί πιστέψτε με, δε θα διαβάζετε κάθε μέρα!
Επίσης, θα είναι πιο εύκολο αν κάνετε κάτι που σας αρέσει - για παράδειγμα μία φίλη μου γλωσσομαθής κάνει ιδιαίτερα σε μικρά παιδάκια και της είναι πολύ πιο ευχάριστο από το service. Αν έχετε αντίστοιχα "εφόδια" εκμεταλλευτείτε τα!
Σ' ευχαριστωωώ! Έχεις δίκιο + μια καθηγήτριά μου μου είπε να σκεφτώ το ίδιο (ιδιαίτερα), για μαθήματα είτε δημοτικού είτε αγγλικών, γαλλικών, κ.λπ.

Παράθεση

guitaramateur

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη guitaramateur
H guitaramateur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H guitaramateur έγραψε στις 14:24, 02-08-16:

Καλησπέρα παιδιά ,από σεπτέμρβη θα πάω να σπουδάσω και αναγκαστικά πάω για μετακόμιση.
Στην ουσία τώρα:έπιπλα όπως τραπέζι,καρέκλες αλλά και το γραφείο μου λέω να τα αγοράσω από το ΙΚΕΑ.
Δεν ξέρω όμως με τι να τα συναρμολογήσω.
Πείτε μου εσείς τώρα :για τέτοιου είδους "μαστορέματα" , θέλω να αγοράσω ένα "τρυπανάκι" σαν μπλακ εντ ντεκερ φάση.Αλλά δεν γνωρίζω τίποτα από αυτά.Στην περίπτωση μου τι ακριβώς πρέπει να αγοράσω;
Ευχαριστώω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    cfgeorgia, Just1n

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους