Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,312 εγγεγραμμένα μέλη και 3,041,015 μηνύματα σε 92,480 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 859 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;

athina84 (athina)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη athina84
H athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H athina84 έγραψε στις 07:38, 20-08-09:

έχω ήδη ένα πτυχίο, τελείωσα ένα τμήμα τει στην Καβάλα και δεν μου αρέσει θέλω να περάσω Νηπιαγωγών που μου άρεσε ανέκαθεν.
Μπορώ να δώσω κατατακτήριες? Γίνεται από οποιοδήποτε τμήμα Τει να περνάς σε όποια σχολή Αει θέλεις? Ποιές είναι οι προυποθέσεις?

Τελικά τι είναι πιο εύκολο οι κατατακτήριες ή οι πανελλαδικές??? Θεωρώ ότι οι κατατακτήριες δεν έχουν συγκεκριμένη ύλη...και αυτό δυσκολεύει κατά πολύ τα πράγματα....

Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει...Ευχαριστώ πολύ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 08:26, 20-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από athina84
έχω ήδη ένα πτυχίο, τελείωσα ένα τμήμα τει στην Καβάλα και δεν μου αρέσει θέλω να περάσω Νηπιαγωγών που μου άρεσε ανέκαθεν.
Μπορώ να δώσω κατατακτήριες? Γίνεται από οποιοδήποτε τμήμα Τει να περνάς σε όποια σχολή Αει θέλεις? Ποιές είναι οι προυποθέσεις?

Τελικά τι είναι πιο εύκολο οι κατατακτήριες ή οι πανελλαδικές??? Θεωρώ ότι οι κατατακτήριες δεν έχουν συγκεκριμένη ύλη...και αυτό δυσκολεύει κατά πολύ τα πράγματα....

Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει...Ευχαριστώ πολύ!!!
Ο ευκολότερος δρόμος είναι οι κατατακτήριες εξετάσεις. Κάθε τμήμα ΑΕΙ, ΤΕΙ προκηρύσσει κάθε χρόνο την κατάταξη υποψηφίων πτυχιούχων ΑΕΙ, ΤΕΙ. Η κατάταξη σε άλλα τμήματα γίνεται με κατατακτήριες εξετάσεις και σε άλλα με τον βαθμό πτυχίου.

Αν η κατάταξη γίνει με εξετάσεις τότε το τμήμα εκδίδει μαζί με την σχετική προκήρυξη ανακοίνωση με τα 3 εξεταστέα μαθήματα και την ύλη τους. Κάθε μάθημα βαθμολογείται από 2 εξεταστές με άριστα το 10 και ως βαθμός μαθήματος ορίζεται το άθροισμα των βαθμών των 2 εξεταστών με άριστα το 20. Για να θεωρηθεί ο υποψήφιος επιλέξιμος για κατάταξη πρέπει να έχει τουλάχιστον 10/20 και στα 3 μαθήματα.

Οι υποψήφιοι διακρίνονται σε κατηγορίες ανάλογα με το τμήμα που έχουν τελειώσει και έτσι ανάλογα με την συνάφεια του πτυχίου τους κατατάσσονται και σε αντίστοιχο εξάμηνο. Επιπλέον οι κατατασσόμενοι φοιτητές έχουν το δικαίωμα να υποβάλλουν στην γραμματεία αίτηση απαλλαγής φοίτησης και εξέτασης για όσα μαθήματα επιθυμούν τα οποία έχουν διδαχθεί επαρκώς στο τμήμα αποφοίτησής τους.

Για να είναι κάποιος υποψήφιος για κατάταξη σε κάποιο ΑΕΙ, ΤΕΙ πρέπει να είναι απόφοιτος κάποιου ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Αυτή είναι η μοναδική προϋπόθεση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athina84 (athina)

Πτυχιούχος

H athina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H athina84 έγραψε στις 08:29, 21-08-09:

Στο τμήμα Αει που ενδιαφέρομαι είδα ότι δίνεις εξετάσεις(δηλαδή συνέντευξη δεν υπάρχει?)
Το γεγονός ότι παίρνουν μόνο 9 άτομα με ανησυχεί...και δεν κατάλαβα αυτό με τον βαθμό πτυχίου που λέει, πρώτα βλέπουν πόσο έγραψες και μετά αν υπάρχουν πολλοί με την ίδια βαθμολογία κοιτάνε και τον βαθμό πτυχίου????

Και κάτι τελευταίο η ύλη σε κάθε πανεπιστήμιο διαφέρει, π.χ. Νηπιαγωγών στα Ιωάννινα και Νηπιαγωγών στην Φλώρινα, πότε όμως ανακοινώνεται η ύλη. Προλαβαίνεις να διαβάσεις, ανακοινώνεται εγκαίρως????

Ευχαριστώ πολύ civilara...να'σαι καλά!!!:thanks:

δεν μπορεί να μου απαντήσει κανείς σχετικά με την υλή ή τουλάχιστον πως μπορώ να μάθω πόσες αιτήσεις γίνονται???

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-06-11 στις 14:15. Αιτία: Συγχώνευση.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

irene

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη irene
H irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H irene έγραψε στις 20:57, 25-08-09:

Το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς στη γραμματεία της σχολής, για την οποία ενδιαφέρεσαι ή να επισκεφθείς την ιστοσελίδα, όπου και ανακοινώνονται οι ημερομηνίες και οι προϋποθέσεις. Κάθε τμήμα έχει τους δικούς του κανονισμούς κατάταξης. Ο βαθμός πτυχίου, όταν υπολογίζεται, συμμετέχει σε ορισμένο ποσοστό στη συνολική βαθμολογία. Επιπλέον, ετοιμάσου για σκληρό διάβασμα. Κάποιες σχολές απαλλάσσουν τον επιτυχόντα υποψήφιο από τα μαθήματα, στα οποία εξετάστηκε κατά την κατάταξή του. Συνέντευξη υπάρχει, υπό προϋποθέσεις, δηλαδή μετά την έκδοση των αποτελσμάτων γραπτών εξετάσεων, με τον όρο ότι η επίδοση σ' αυτές είναι πάνω από 6,5 ή 7, ανάλογα με τη σχολή. Δεν παρέχεται πληροφόρηση για τον αριθμό των υποψηφίων. Θα το μάθεις μόνο αν θέλει ο/η γραμματέας του τμήματος να σε εξυπηρετήσει. Να είσαι έτοιμη για λεπτομερή εξέταση, γιατί ουδεμία σχέση υπάρχει προς τις πανελλαδικές.

Παράθεση

athina84 (athina)

Πτυχιούχος

H athina84 έγραψε στις 08:17, 26-08-09:

Είμαι έτοιμη για σκληρό διάβασμα αλλά το θέμα είναι αν θα πιάσει τόπο...γι' αυτό έχω το δίλλημα μήπως να το κάνω για τις πανελλαδικές? Αλλά είδα χθές και τις βάσεις και απογοητεύτηκα....δεν ξέρω τι να κάνω. Εσύ προσωπικά τι προτείνεις δηλαδή τις πανελλαδικές...?

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τις πληροφορίες που μου έδωσες.:thanks:

Παράθεση

irene

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη irene
H irene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H irene έγραψε στις 10:28, 28-08-09:

Δεν μπορώ να προτείνω κάτι, γιατί η απόφαση είναι δική σου. Δες την ύλη των κατατακτηρίων και αν μπορείς να ανταπεξέλθεις. Συνήθως, δεν είναι εύκολη. Κάνε την αυτοκριτική σου για το αν θυμάσαι ή μπορείς να μάθεις το υλικό των πανελληνίων, διότι, αν έχεις καλές βάσεις, δεν ξεκινάς από μηδενική υποδομή και, επιπλέον, διαθέτεις αναπτυγμένη κριτική ικανότητα, εφόσον είσαι ήδη πτυχιούχος. Αν η εξεταστέα ύλη των κατατακτηρίων απέχει πολύ από αυτό που έχεις σπουδάσει, αν σου φαίνεται εντελώς ξένη και απρόσιτη, τότε αυξάνεται το ρίσκο, εάν δεν ανήκεις σ' εκείνους αφομοιώνουν ταχύτατα. Από την εικόνα του γραπτού προδίδονται η προσωπικότητα, η κριτική σκέψη και οι ιδιαίτερες ικανότητές μας. Και μια συμβουλή: μη ρωτήσεις πόσοι είναι υποψήφιοι. Μπορεί να είναι τριάντα ή πέντε. Διάβασε από σένα για σένα και όχι για τους άλλους. Αγάπησε ό,τι διαβάζεις και κλείσε τα μάτια στους αριθμούς. Έχω περάσει δυο φορές από κατατακτήριες: από πολύ υψηλόβαθμη σχολή σε άλλη, ειδικών απαιτήσεων για κατατακτήριους, και από την άλλη σε μεταπτυχιακό, επίσης αυστηρών προϋποθέσεων. Ουδέποτε ρώτησα πόσοι συνδιαγωνίζονταν και ουδέποτε ενδιαφέρθηκα να τους κοιτάξω και να τους ρωτήσω τί ξέρουν ή δεν ξέρουν. Εξετάστηκα γιατί εγώ το ήθελα, δεν άλλαξα την απόφασή μου ούτε στιγμή, δεν αμφισβήτησα αυτό που ήθελα να κάνω και, εντέλει, ήμουν η μοναδική επιτυχούσα, παρά το ότι υπήρχαν και άλλες θέσεις, που, τελικά, έμειναν κενές. Συνάδελφός μου προτίμησε τις πανελλήνιες. Πέρασε κάνοντας περίπατο, διότι ήταν συναφή τα δυο αντικείμενα (παλιάς και νέας σχολής). Για μένα δεν ήταν το ίδιο. Κοίτα μέχρι πού μπορείς να φτάσεις και μην ασχολείσαι με τις βάσεις. Αυτές ανεβαίνουν από εκείνους που τολμούν με αυτεπίγνωση. Κάνε το ίδιο, αν αποφασίσεις για πανελλήνιες. Ρώτα, λοιπόν, τον εαυτό σου και δώσε του αυτό που σου ζητάει. Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Παράθεση

nikol4s

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikol4s
Ο nikol4s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O nikol4s έγραψε στις 14:01, 28-06-11:

Παιδια επειδη δεν περασα εκει που ηθελα στις πανελλαδικες σκεφτηκα να τελειωσω ενα τει και μετα να δωσω καταταρκηριες για να μπω αλλα καπου κολλαω..μπορω να δωσω καταταρκηριες σε οποια σχολη θελω. δηλαδη περασα σε ενα τει του 4ου πεδιου μπορω να δωσω καταρκηριες για νομικη;

αμα γνωριζει καποιος παρακαλω ας μου ριξει τα φωτα του..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 28-06-11 στις 14:15. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα.
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 19:37, 28-06-11:

Για να δώσεις κατατακτήριες πρέπει να έχεις ήδη ένα πτυχίο ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ
Ο ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O ΠΡΩΤΟΕΤΗΣ έγραψε στις 12:18, 29-06-11:

Για να δώσεις κατατακτήριες θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε ήδη ένα πτυχίο ΤΕΙ ή ΑΕΙ. Βάση νόμου σε κάθε τμήμα μπορούν να εισαχθούν από κατάταξη συγκεκριμένο ποσοστό φοιτητών βάσει του βασικού αριθμού εισακτέων που δέχεται το τμήμα από τις πανελλαδικές. Ετσι οι απόφοιτοι ΤΕΙ εισάγονται με κατάταξη σε ποσοστό 5% επί των κανονικών εισακτέων στο εκάστωτε τμήμα και οι απόφοιτοι ΑΕΙ σε ποσοστό 2%. Οι αιτήσεις για κατάταξη γίνονται στον Νοέμβριο (1-15 Νοεμβρίου αν θυμάμαι καλά), ενώ σε οποίο τμήμα υπάρχουν εξετάσεις για την κατάταξη, αυτές πραγματοποιούνται συνήθως τον Δεκέμβριο.
Τα δικαιολογητικά τα οποία απαιτούνται είναι:
α) αίτηση (η οποία χορηγείται από τη γραμματεία κάθε τμήματος ή βρίσκεται στην ιστοσελιδα του),
β)ένα επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου
Ορισμένα τμήματα ίσως ζητήσουν επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας και αναλυτική βαθμολογία αλλά είναι μειοψηφία.

Τα περισσότερα τμήματα δέχονται φοιτητές από κατάταξη ανεξάρτητα του αντικειμένου του πρώτου τους πτυχίου. Ορισμένα άλλα τμήματα θέτουν προυποθέσεις ή κατατάσσουν αποφοίτους ομοειδών τμημάτων σε ανώτερα εξάμηνα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαρά. : 29-06-11 στις 13:00. Αιτία: merge
Παράθεση

elliMOU

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη elliMOU
H elliMOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H elliMOU έγραψε στις 11:58, 30-08-11:

Μιας και δεν πέτυχα στη σχολή που ήθελα φέτος(Ιατρική) σκεφτόμουν να ξαναδώσω του χρόνου, μέχρι που ένας καθηγητής ανέφερε τις κατατακτήριες, δηλαδή να τελειώσω τη σχολή στην οποία πέρασα (βιολογία) και από εκεί με εξετάσεις να πάω στην Ιατρική.
εσείς τι λέτε? έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία?

ευχαριστώ, εκ των προτέρων.!

Παράθεση

toure7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη toure7
Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O toure7 έγραψε στις 06:14, 26-12-11:

Είχα περάσει σε ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας το 2003-4 , πέρασα 15 μαθήματα και την παράτησα την σχολή. Εγγραφή κάνω κάθε χρόνο ,αλλα νομίζω οτι απο το 2013 διαγράφομαι απο την σχολή. Δεν ξέρω δηλαδη αν με φτάνει ο χρόνος για να περάσω τα υπόλοιπα 30 μαθήματα, ωστε να δώσω και κατατακτήριες. Ετσι και αλλιώς την σχολή την σιχαίνομαι και οχι λόγω δυσκολίας, αλλά λόγω μαθημάτων και επαγγελματικής προοπτικής. Ο λόγος που την δήλωσα πριν απο 8 χρόνια είναι το κλούβιο μου το κεφάλι. Είχα αλλα πράγματα στο μυαλό μου στα 18-19 και ούτε διάβαζα(11.5-12 είχα βγαλει αν θύμαμαι) και ούτε ήξερα τι ήθελα.

Μου αρέσει η φυσικοθεραπεία, ΑΛΛΑ υπάρχουν πολλά προβλήματα ΚΑΙ σε αυτη μου την επιλογή. Σκεφτόμουν να παω σε κολλέγιο και θα πήγαινα αν δεν ακουγα το κόστος των διδάκτρων. Ξεκινουν απο 8000ε τον χρόνο και φτάνουν στον ΘΕΟ. Μετά είναι η λύση των κατακτηριων που προανέφερα ,αλλα εκει υπάρχει το πρόβλημα της αηδιαστικής σχολής και το πρόβλημα της διαγραφής. Τέλος υπάρχει η λύση των πανελληνίων ,αλλα και εκει υπάρχει πρόβλημα.

Δυστυχώς είμαι θεωρητικός , οπότε θα πρέπει να γράψω πολυ καλά για να περάσω σε μια σχολή που ανήκει στο τρίτο επιστημονικό πεδίο. Υπάρχει και ενα θετικό . Η αδερφή μου εχει τελειώσει ιστορία αρχαιολογία ,οπότε τα ιδιαίτερα μαθήματα θα γίνουν απο εκείνη οσον αφορά τα αρχαία ,τα λατινικά και την ιστορία.

Ακουω γνώμες και συμβουλές. Γίνονται και δεκτές οι προτάσεις του τύπου ''λήστεψε καμια τράπεζα για να πας στο κολλέγιο''

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Θεωρητικος

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Θεωρητικος
Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Θεωρητικος έγραψε στις 07:35, 26-12-11:

Ετσι οπως τα παρουσιαζεις η μονη σου επιλογη ειναι οι Πανελληνιες.. Αν πραγματικα θελεις πολυ να περασεις σε αυτο το τμημα,τοτε εγω σου προτεινω να δωσεις.. Λογικα θα μιλας για τις πανελληνιες του 2013 και οχι τις φετινες. Οποτε αμα ξεκινησεις το διαβασμα απο τωρα προλαβαινεις ανετα..

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,567 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 09:23, 26-12-11:

Λοιπόν λες ότι σου αρέσει η φυσικοθεραπεία
Είσαι 26 χρονών ούτε 18 ούτε 19. Αν δώσεις πανελλαδικές τώρα είναι σαν να σπαταλάς 5 χρόνια από την ζωή σου χωρίς ουσιαστικά να κερδίσεις τίποτα. Αντιθέτως αν δώσεις κατατακτήριες θα σημαίνει ότι έχει πάρει ήδη ένα πτυχίο και όταν με το καλό τελειώσεις φυσικοθεραπεία θα έχει παραπάνω μόρια στον ΑΣΕΠ θα διεκδηκήσεις παραπάνω θέσεις και φυσικά θα σε παίρνουν πιο εύκολα στον ιδιωτικό τομέα. (όλοι θα προτιμήσουν έναν φυσικοθεραπευτη που έχει βγαλει άλλη σχολη) αλλά αντθέτως κανέναν δε θα προτιμήσει έναν μεγάλο σε ηλικία νεό φυσικοθεραπευτή ανευ εμπειρίας

Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Dreams&hopes
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Dreams&hopes έγραψε στις 10:41, 26-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Λοιπόν λες ότι σου αρέσει η φυσικοθεραπεία
Είσαι 26 χρονών ούτε 18 ούτε 19. Αν δώσεις πανελλαδικές τώρα είναι σαν να σπαταλάς 5 χρόνια από την ζωή σου χωρίς ουσιαστικά να κερδίσεις τίποτα. Αντιθέτως αν δώσεις κατατακτήριες θα σημαίνει ότι έχει πάρει ήδη ένα πτυχίο και όταν με το καλό τελειώσεις φυσικοθεραπεία θα έχει παραπάνω μόρια στον ΑΣΕΠ θα διεκδηκήσεις παραπάνω θέσεις και φυσικά θα σε παίρνουν πιο εύκολα στον ιδιωτικό τομέα. (όλοι θα προτιμήσουν έναν φυσικοθεραπευτη που έχει βγαλει άλλη σχολη) αλλά αντθέτως κανέναν δε θα προτιμήσει έναν μεγάλο σε ηλικία νεό φυσικοθεραπευτή ανευ εμπειρίας
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Αυτή τη στιγμή νομίζω σε συμφέρει περισσότερο να περάσεις τα μαθήματα που σου απομένουν και μετά να δώσεις κατατακτήριες στο τμήμα που σε ενδιαφέρει (και ίσως σου αναγνωρίσουν και κάποια από την πρώτη σχολή). Αν παίρνεις αρκετά μαθήματα το εξάμηνο και διαβάζεις λίγο από σημειώσεις πιστεύω θα τα καταφέρεις. Καταλαβαίνω ότι είναι μεγάλη πίκρα να διαβάζεις κάτι που δεν σου αρέσει καθόλου (πίστεψε με καταλαβαίνω ΑΠΟΛΥΤΑ) αλλά λίγη υπομονή χρειάζεται!

Παράθεση

toure7

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη toure7
Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O toure7 έγραψε στις 18:58, 26-12-11:

Tο πρόβλημα είναι οτι η σχολή κοινωνικής εργασίας έχει και αρκετά εργαστήρια και θα πρέπει να κανω και 6 μήνες πρακτική. Δεν με πειράζει να σπουδάζω παράλληλα και να δουλεύω ,αρκει αυτο που σπουδάζω να μου αρέσει.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 19:19, 26-12-11:

βασικα πρεπει να υπολογισεις αν προλαβαινεις να περασεις ολα τα μαθηματα μεχρι να διαγραφεις. μην αρχισεις να παρακολουθεις και παει χαμενος ο χρονος... αλλιως η θα καταληξεις σε ενα καλο ιεκ με χαμηλα διδακτρα η στις πανελληνιες...

Παράθεση

olgajour1993 (Όλγα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη olgajour1993
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H olgajour1993 έγραψε στις 00:47, 12-01-12:

λοιπον...τελευταια νομιζω αντιμετωπίζω σχεδον το ιδιο προβλημα...ειμαι 18 στα 19 και τωρα τελειωνω το πρωτο εξαμηνο τησ σχολης μου(πολιτικες επιστημες στο ΑΠΘ) .ωστοσο εχω αρχισει να νιωθω πως η σχολη μου δεν μου αρεσει...σκεφτομαι πολυ να ξαναδωσω πανελληνιες αλλα αυτο σημαινει πως μενω πισω 2 ολοκληρα χρονια(ενα χρονο στην σχολη που ειμαι και εναν να ξαναδινω πανελληνιες)περα απο το οικονομικο διοτι αμα ξαναρχισω για πανελληνιες πρεπει να δωσουμε λεφτα στα φροντηστηρια σιγουρα σκεφτομαι πως η δευτερη φορα δεν σημαινει πως θα περασω σε αλλη σχολη που να μου αρεσει πιο πολυ...καμια ιδεα??

Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 445 μηνύματα.

H Dreams&hopes έγραψε στις 11:06, 12-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από olgajour1993
λοιπον...τελευταια νομιζω αντιμετωπίζω σχεδον το ιδιο προβλημα...ειμαι 18 στα 19 και τωρα τελειωνω το πρωτο εξαμηνο τησ σχολης μου(πολιτικες επιστημες στο ΑΠΘ) .ωστοσο εχω αρχισει να νιωθω πως η σχολη μου δεν μου αρεσει...σκεφτομαι πολυ να ξαναδωσω πανελληνιες αλλα αυτο σημαινει πως μενω πισω 2 ολοκληρα χρονια(ενα χρονο στην σχολη που ειμαι και εναν να ξαναδινω πανελληνιες)περα απο το οικονομικο διοτι αμα ξαναρχισω για πανελληνιες πρεπει να δωσουμε λεφτα στα φροντηστηρια σιγουρα σκεφτομαι πως η δευτερη φορα δεν σημαινει πως θα περασω σε αλλη σχολη που να μου αρεσει πιο πολυ...καμια ιδεα??
Και γιατί να μην ξαναδώσεις και φέτος; 5 ολόκληρους μήνες έχεις μπροστά σου. Αν στρωθείς προλαβαίνεις!!! Ποια σχολή σε ενδιαφέρει;;;;

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,842 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 11:38, 12-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dreams&hopes
Και γιατί να μην ξαναδώσεις και φέτος; 5 ολόκληρους μήνες έχεις μπροστά σου. Αν στρωθείς προλαβαίνεις!!! Ποια σχολή σε ενδιαφέρει;;;;
Για την ακριβεια 3.5 μεχρι τον μαιο και 4 μεχρι τις πανελληνιες

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,567 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:30, 12-01-12:

ούτε το ένα ούτε το αλλο η καλυτερη λύση είναι εξωτερικό

Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 12:30, 12-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Για την ακριβεια 3.5 μεχρι τον μαιο και 4 μεχρι τις πανελληνιες
Όπου υπάρχει θέληση υπάρχει και τρόπος!

Πάντως επειδή κι εγώ είχα περάσει Πολιτική Επιστήμη την πρώτη φορά που έδωσα Πανελλήνιες και δεν πήγα καν να παρακολουθήσω και ξανάδωσα, μπορώ να πω με σιγουριά πως τώρα, 2 χρόνια μετά, έχω μετανιώσει που δεν έδωσα μια ευκαιρία στη σχολή. Ίσως να μου άρεσε περισσότερο από αυτήν που είμαι τώρα, αλλά ίσως και λιγότερο. Όμως δυστυχώς δεν θα το μάθω ποτέ...

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 12:59, 12-01-12:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι οι 4 μήνες που απομένουν μέχρι τις πανελλήνιες είναι οριακά αρκετοί για να διαβάσεις, ανάλογα βέβαια και τι διάβασμα έριξες πέρσι. Αν πέρσι δεν διάβασες και τόσο, ίσως και να μην σου φτάνει ο χρόνος. Σε κάθε περίπτωση, θα σου πρότεινα να κάνεις μια προσπάθεια φέτος, να δώσεις έστω και για την πλάκα σου, κυρίως για να μην χάσεις την επαφή. Αν πετύχεις, όλα καλά. Αν δεν πετύχεις, συνεχίζεις και του χρόνου.

Κι αν σου φαίνονται πολλά τα 2 χρόνια που θα χάσεις με αυτήν την διαδικασία, αναλογίσου πόσα χρόνια έχεις να φας στην μάπα κάνοντας κάτι που δεν γουστάρεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

refresh

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη refresh
H refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H refresh έγραψε στις 14:08, 12-01-12:

παιδιά ...κανείς δεν μένει πίσω πουθένα σε ότι ηλικία και αν κάνει κάτι καινουργιο.Αυτό βέβαια ισχυει για το πώς έχουν τα πράγματα τώρα που 1 στους 2 κάτω των 32 είναι άνεργος. Άρα δεν είναι το ζήτημα να χάσεις 1 ή 2 χρόνια άλλα ότι ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ χάνεις έτσι κι αλλίως από την στιγμή που τελειώνεις το σχολείο καμιά 12αρια χρονια στανταράκι .Είτε έχεις πτυχία είτε όχι ή θα σε άνεργος ή θα δουλεύεις για 600 ευρώ στην καλύτερη. Εντάξει και μην μου πει κανείς "όποιος είναι άξιος θα διακριθεί"...αυτά είναι last decades επιχειρήματα... Βασικός μισθός δασκάλου νεοδιοριζόμενου από το 2012 είναι 720 ευρώ....Οπότε κάντε ότι σας αρέσει δεν έχετε να χάσετε ούτε χρόνο ,ούτε χρήμα. Α! Κατατακτήριες ο ανταγωνισμός είναι αθέμιτος για κάποιον που μόλις έχει πάρει έστω και σχετικό πτυχίο...πλέον δίνουν 35 και 40 χρονών με 2 πτυχία, εμπειρίες κτλ. Καλή σας μέρα !!!!

Παράθεση

olgajour1993 (Όλγα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη olgajour1993
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H olgajour1993 έγραψε στις 14:49, 12-01-12:

περσυ διαβασα αρκετα αλλα το αγχος μου και η κουραση συντελεσαν στο οτι εγραψα χαμηλοτερα απο οσα θα μπορουσα(16.025)για 100 μορια εχασα την δημοσιογραφια την οποια ηθελα σαν τρελη απο μικρη!!1 χρονο μετα τις πανελληνιες νιωθω πως ειμαι σε θεση να καταλαβω καλυτερα τι θελω να κανω με την ζωη μου και αρχιζω να σκεφτομαι σαν επιλογη την ψυχολογια..
το εξωτερικο τουλαχιστον προστοπαρων δεν ειναι επιλογη τοσο απο οικονομικης πλευρας οσο και απο ψυχολογικης(ποιος μεταναστευει ετσι στα ξαφνικα?το πραγμα θελει σκεψη!)
δευτερον δεν ξερω αμα μου φτασουν οι 4 μηνες για διαβασμα.θα θελα να μεινω για αλλο ενα εξαμηνο στην σχολη!ισως αλλαξει κατι..
αξιζει να παρατηςσω τις πολιτικες επιστημες για την ψυχολογια?απο αποψη αποκαταστασης και τα δυο ειναι περιπου το ιδιο..απο αποψη ενδιαφεροντος ομως?

Παράθεση

antonist

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antonist
Ο antonist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O antonist έγραψε στις 10:57, 13-01-12:

Η απόφαση είναι δύσκολη και ενέχει ρίσκο ειδικά για εσένα που ακόμα δεν ξέρεις που θα κατευθυνθείς.
Το να συνεχίσεις τις σπουδές σου στις πολιτικές επιστήμες (οι οποίες πιθανόν να είναι αρκετά ενδιαφέρον κλαδος) προφανώς έχει αρκετά πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα. Από την μιά πλευρά δεν γνωρίζω πόσο εύκολη μπορεί να είναι ή επαγγελματική σου απόκατάσταση, από την άλλη όμως οι σπουδές σου σ' αυτήν έχουν ήδη αρχίσει να πέρνουν το δρόμο τους.
Τώρα αν αποφασίσεις να δώσεις ξανά εξετάσεις, θα πρέπει, είτε δώσεις τώρα ή το επόμενο έτος, να διαβάσεις αρκετά για να περάσεις σίγουρα ώστε να μην σταματήσεις ή να μην καθυστερήσεις άδικά τις σπουδές σου.
Τελειώνοντας βέβαια τις πολιτικές επιστήμες θα έχεις την δυνατότητα να περάσεις με κατάταξη (με εξετάσεις ή με βαθμό πτυχίου ανάλογα με το τμήμα) στην σχολή που δε ενδιαφέρει.
Ειδικά για τη δημοσιογραφία που είπες ότι σε ενδιαφέρει, ένα επιπλεόν πτυχίο στις πολιτικές επιστήμες σίγουρα θα είναι προσόν και τυπικό για να βρείς δουλειά αλλά και ουσιαστικό για την εξέλιξή σου ως επαγγελματίας στην δημοσιογραφία.
Τώρα όσον αφορά την ψυχολογία δεν ξέρω αν οι πολιτικές επιστήμες σε βοηθήσουν αλλά λόγω ωριμότητας θα βλέπεις τις δευτερες σπουδές σου με άλλο μάτι.
Άποψή μου είναι να τελειώσεις τη σχολή σου με όσο το δυνατόν καλύτερο βαθμό και στη συνέχεια να δώσεις κατάταξη για τη σχολή που σε ενδιαφέρει, εκτός βέβαια αν θεωρείς οτι οι σπουδές σου αυτές είναι χάσιμό χρόνου.
Παντως συμφωνώ με αυτό που ειπώθηκε, ότι ένα ή δυο χρόνια χαμένα δεν είναι σημαντικά μπροστά στα χρόνια της πιθανής ανεργίας που πιθανόν να ακολουθήσουν το περας των όποιων σπουδών σου.
Αν αποφασίσεις τελικά να τελειώσεις τη σχολή σου και να δώσεις κατατακτήριες εξέτασε το ενδεχόμενο παράλληλα με τις δευτερες σπουδές σου να εργάζεσαι στον κλάδο που σε ενδιαφέρει ή και αλλού διότι και χρόνο επαγγελματικής εμπειρίας θα κερδίσεις και ψυχολογικά θα είσαι καλύτερα γιατί θα έχεις κάποιο μικρό ή μεγάλο εισόδημα.

Αντώνης

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonist : 13-01-12 στις 11:12.
Παράθεση

Melybloo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Melybloo
H Melybloo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Melybloo έγραψε στις 16:06, 07-10-12:

Kαλησπέρα παιδιά. Τελειώνω με το καλό το Φλεβάρη (καλώς εχόντων των πραγμάτων) και σκέφτομαι έντονα να συνεχίσω τις σπουδές μου. Σκεφτόμουν τη σχολή που είχα βάλει πρώτη επιλογή αλλά δεν έπιασα. Αναφέρομαι στη Νομική. Το διάστημα των σπουδών και ενώ δεν ήταν τόσο ελεεινά τα πράγματα με την κρίση, προγραμμάτιζα άλλη πορεία (μεταπτυχιακά στο εξωτερικό κλπ).
Τώρα δε ξέρω τι αξίζει. Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;
Να αφήσω αυτή τη σκέψη και να πάω έξω για κάποιο μεταπτυχιακό; Ειλικρινά δε ξέρω. Έχω τη διάθεση να διαβάσω αλλά είμαι μπερδεμένη. Σκέφτομαι τις Πανελλήνιες που θα είναι πιο προσιτή η Νομική, με κατατακτήριες το έψαξα αλλά δε πολυψήνομαι. Οι Πανελλήνιες θα μου έδιναν και κάποια προνόμια (πχ πολυτεκνεία). Αν κατάφερνα και πάλι δηλαδή να τη πιάσω.
Δε ξέρω, εσείς τι λέτε; Κάθε άποψη καλοδεχούμενη!
(ελπίζω να μην είναι άκυρο εδώ που γράφω)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xristina elen
H xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 16:10, 07-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Melybloo
Kαλησπέρα παιδιά. Τελειώνω με το καλό το Φλεβάρη (καλώς εχόντων των πραγμάτων) και σκέφτομαι έντονα να συνεχίσω τις σπουδές μου. Σκεφτόμουν τη σχολή που είχα βάλει πρώτη επιλογή αλλά δεν έπιασα. Αναφέρομαι στη Νομική. Το διάστημα των σπουδών και ενώ δεν ήταν τόσο ελεεινά τα πράγματα με την κρίση, προγραμμάτιζα άλλη πορεία (μεταπτυχιακά στο εξωτερικό κλπ).
Τώρα δε ξέρω τι αξίζει. Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;
Να αφήσω αυτή τη σκέψη και να πάω έξω για κάποιο μεταπτυχιακό; Ειλικρινά δε ξέρω. Έχω τη διάθεση να διαβάσω αλλά είμαι μπερδεμένη. Σκέφτομαι τις Πανελλήνιες που θα είναι πιο προσιτή η Νομική, με κατατακτήριες το έψαξα αλλά δε πολυψήνομαι. Οι Πανελλήνιες θα μου έδιναν και κάποια προνόμια (πχ πολυτεκνεία). Αν κατάφερνα και πάλι δηλαδή να τη πιάσω.
Δε ξέρω, εσείς τι λέτε; Κάθε άποψη καλοδεχούμενη!
(ελπίζω να μην είναι άκυρο εδώ που γράφω)
εγω στη θεση σου θ ακανα κατατακτηριες νομικη!!αφου σου αρεσε και το αγαπασ σαν επαγγελμα να πασ!!ειναι πιο καλα να κανεις κατατακτηριες παρα μεταπτυχιακο..πλεον ολα τα μεταπτυχιακα πληρωνονται..ενω αν πασ σε νεα σχολη θα εχεισ μονο οφελος...τωρα οσον αφορα τις πανεληνιες εγω δεν θα δινα..θα πηγαινα μεσω κατατακτηριων!!αναλογα φυσικα την ορεξη που εχεισ και εσυ και κατα ποσο εισαι ετοιμη να περασεισ και παλι την διαδικασια πανελληνιων!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Melybloo

Νεοφερμένος

H Melybloo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Melybloo έγραψε στις 16:19, 07-10-12:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Κοίτα, η μόνη που σκέφτομαι πως αξίζει για να τη τελειώσω και σχετικά γρήγορα είναι της Κομοτηνής. Και εκεί δε μπορώ να μπω με κατατακτήριες, θέλουν τρομακτικα υψηλό βαθμό πτυχίου (όντως πάνω απο 9), κάτι που δε διαθέτω σίγουρα. Δε ξέρω. Δεδομένων των συνθηκών μήπως είναι αστείο να σκέφτομαι δεύτερο πτυχίο εδώ; Αργά θέλω να πιστεύω πως δεν είναι. Και σίγουρα είναι μια σχολή που σου δίνει προοπτικές.
Αν είναι κάποιος από Νομική θα μπορούσε να βοηθήσει ίσως..

Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xristina elen
H xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 16:28, 07-10-12:

κοιτα εγω να σου πω την αληθεια σκεφτομαι οταν με το καλο τελειωσω την σχολη μου να κανω κατατακτηριες σε καποιο αλλο τμημα παρα να κανω μεταπτυχιακο!!αλλωστε σκεψου οτι με τις κατατακτηριες μπαινεις κατευθειαν 2 ετοσ!!και τωρα που εισαι πολυ νεα θα χεις ορεξη να τα κανεις.γι αυτο προσπαθησε γιατι αν δεν το κανεις τωρα μπορει αργοτερα να το μετανιωσεις!!

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 16:29, 07-10-12:

Δεν λες το πιο βασικό. Από ποια σχολή έρχεσαι; Τι θες να κάνεις;
Κομοτηνή, μόνο με Πανελλαδικές.

Παράθεση

Melybloo

Νεοφερμένος

H Melybloo έγραψε στις 16:52, 07-10-12:

Στις κατατακτήριες για νομική μπαίνεις β' εξάμηνο και με το βαθμό πτυχίου για νομική Κομοτηνής μπαίνεις α' νομίζω.
Δε νομίζω ότι με φοβίζουν οι Πανελλήνιες αλλά τα χρόνια συνολικά να πάρω το πτυχίο. Ακόμα είσαι στην αρχή, μέχρι το πτυχίο μπορεί να έχεις αλλάξει μυαλά. Και εγώ τώρα σκέφτομαι ότι έπρεπε ίσως να ξαναδώσω στο καπάκι πανελλήνιες. Αλλά δε βαριέσαι.. Κάθε επιλογή μας οδηγεί κάπου, όλα για τον άνθρωπο

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 17:12, 07-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Melybloo
Στις κατατακτήριες για νομική μπαίνεις β' εξάμηνο και με το βαθμό πτυχίου για νομική Κομοτηνής μπαίνεις α' νομίζω.
με κατατακτήριες, ανεξαρτήτως τρόπου κατάταξης, ξεκινάς από το γ εξάμηνο. Με Πανελλαδικές, από το ά εξάμηνο.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, δεν κατάλαβα τι ήθελες να πεις.

Παράθεση

Melybloo

Νεοφερμένος

H Melybloo έγραψε στις 19:47, 07-10-12:

Γεια σου και σενα.
Εννοώ ότι κατατάξεις νομκής Αθήνας γίνονται στο Β' εξάμηνο
http://www.law.uoa.gr/proboli-anakoi...2012-2013.html τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με!
Και όσον αφορά τη Νομική Κομοτηνής οι πτυχιούχοι που περνάνε με το βαθμό πτυχίου μπαίνουν στο Α' εξάμηνο σπουδών.
http://law.duth.gr/news/2012-07-18-a.sxhtml
Μήπως αυτό που λες δεν ισχύει για τις κατατακτήριες γενικά αλλά εξαρτάται από τη σχολή; Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα.

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 20:02, 07-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από xristina elen
κοιτα εγω να σου πω την αληθεια σκεφτομαι οταν με το καλο τελειωσω την σχολη μου να κανω κατατακτηριες σε καποιο αλλο τμημα παρα να κανω μεταπτυχιακο!!αλλωστε σκεψου οτι με τις κατατακτηριες μπαινεις κατευθειαν 2 ετοσ!!και τωρα που εισαι πολυ νεα θα χεις ορεξη να τα κανεις.γι αυτο προσπαθησε γιατι αν δεν το κανεις τωρα μπορει αργοτερα να το μετανιωσεις!!
Εξαρτάται από τη συνάφεια του τμήματος υποδοχής με το τμήμα προέλευσης. Μπορεί να μπεις 1ο έτος, μπορεί 2ο, μπορεί 3ο, μπορεί και 4ο. Δεν είναι σταθερό.

Παράθεση

refresh

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη refresh
H refresh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H refresh έγραψε στις 20:31, 07-10-12:

Πανελληνιες προτείνω! Πολυ πιο προσιτες για καποιον ηδη πτυχιούχο!

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 20:40, 07-10-12:

Τελικά έχει αλλάξει. Θεσσαλονίκη και Θράκη κατατάσουν στο πρώτο εξάμηνο. Η Αθήνα στο δεύτερο. Στη μεν Θράκη, με βαθμό πτυχίου, στις υπόλοιπες με εξετάσεις.
Οπότε τα σταθμίζεις και αποφασίζεις τι σε συμφέρει.

Παράθεση

silverdog

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη silverdog
Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 378 μηνύματα.

O silverdog έγραψε στις 20:44, 07-10-12:

test

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,558 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:25, 03-04-13:

Η Πανελλαδικές παρουσιάζουν ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των κατατακτήριων εξετάσεων: διαγωνίζεσαι για πολύ περισσότερες θέσεις. Αντίθετα δίνοντας κατατακτήριες μειώνονται οι πιθανότητες επιτυχίας, διότι είναι πάρα πολύ περιορισμένος ο αριθμός των εισακτέων. Όλα αυτά -βέβαια- κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 21:35, 03-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Λυσιστράτη
Η Πανελλαδικές παρουσιάζουν ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των κατατακτήριων εξετάσεων: διαγωνίζεσαι για πολύ περισσότερες θέσεις. Αντίθετα δίνοντας κατατακτήριες μειώνονται οι πιθανότητες επιτυχίας, διότι είναι πάρα πολύ περιορισμένος ο αριθμός των εισακτέων. Όλα αυτά -βέβαια- κατά την ταπεινή μου γνώμη.
είναι ένας τυπος αριθμος δοθούντες θέσεις/ αριθμο διαγωνιζομένων οποιο ειναι μεγαλύτερο κλάσμα τότε ειναι το καλυτερο πολλές φορες οι κατατακτηριες ειναι πιο εύκολες.

Η ανατομία του Moore έχει άθλια μεταφραση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 03-04-13 στις 22:08.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,558 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:50, 05-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Εξαρτάται από τη συνάφεια του τμήματος υποδοχής με το τμήμα προέλευσης. Μπορεί να μπεις 1ο έτος, μπορεί 2ο, μπορεί 3ο, μπορεί και 4ο. Δεν είναι σταθερό.
Πράγματι. Αυτό ισχύει.

Παράθεση

Nomad

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nomad
H Nomad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Nomad έγραψε στις 19:35, 05-07-13:

Καλησπερα σας! Πρωτη φορα γραφω στο site αν και εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις μεχρι τωρα! Ειμαι πτυχιουχος ελληνικης φιλολογιας και τον Μάιο μπηκα στα 27. Στο δευτερο περιπου ετος της σχολης καταλαβα ο,τι αυτο που σπουδαζω δεν με ενδιαφερει καθολου, αλλα τελικα ολοκληρωσα τις σπουδες μου στα 5.5 χρονια. Πηγα θεωρητικη κατευθυνση στο λυκειο λογω της τριβης μου με τα αρχαια ελληνικα τα οποια ξεκινησα να τα διαβαζω απο 5η δημοτικου! Το θεμα μου ειναι αλλο. Σκεφτομαι να περασω τωρα πλεον σε μια σχολη και να κανω καποιο επαγγελμα αργοτερα που πραγματικα νομιζω οτι ειναι πιο κοντα μου. Στο νου μου εχω 3 επιλογες: γεωπονια, κτηνιατρικη ή πληροφορικη. Ειναι 3 κλαδοι που θα με ενδιεφερε να ακολουθησω πιστευω. Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω και αν τελικα αξιζει τον κοπο και τον χρονο να κανω μια καινουργια αρχη. Θα δωσω πανελληνιες?? Μπορω να μπω στο 2ο ετος επειτα απο καποιες εξετασεις?? Και επιπλεον τι βασεις πρεπει να εχω και αν θα εχω τα φοντα να ολοκληρωσω μια σχολη που ειναι τελειως ασχετη με το θεωρητικο υποβαθρο που απεκτησα τοσα χρονια.

Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα την αποψη σας αν δεν σας ειναι κοπος! Ευχαριστω πολυ!

Επισήμανση: Τα μηνύματα 41 - 52 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JKaradakov : 09-07-13 στις 10:42.
Παράθεση

Dreams&hopes (Δέσποινα)

Πτυχιούχος

H Dreams&hopes έγραψε στις 19:42, 05-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nomad
Καλησπερα σας! Πρωτη φορα γραφω στο site αν και εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις μεχρι τωρα! Ειμαι πτυχιουχος ελληνικης φιλολογιας και τον Μάιο μπηκα στα 27. Στο δευτερο περιπου ετος της σχολης καταλαβα ο,τι αυτο που σπουδαζω δεν με ενδιαφερει καθολου, αλλα τελικα ολοκληρωσα τις σπουδες μου στα 5.5 χρονια. Πηγα θεωρητικη κατευθυνση στο λυκειο λογω της τριβης μου με τα αρχαια ελληνικα τα οποια ξεκινησα να τα διαβαζω απο 5η δημοτικου! Το θεμα μου ειναι αλλο. Σκεφτομαι να περασω τωρα πλεον σε μια σχολη και να κανω καποιο επαγγελμα αργοτερα που πραγματικα νομιζω οτι ειναι πιο κοντα μου. Στο νου μου εχω 3 επιλογες: γεωπονια, κτηνιατρικη ή πληροφορικη. Ειναι 3 κλαδοι που θα με ενδιεφερε να ακολουθησω πιστευω. Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω και αν τελικα αξιζει τον κοπο και τον χρονο να κανω μια καινουργια αρχη. Θα δωσω πανελληνιες?? Μπορω να μπω στο 2ο ετος επειτα απο καποιες εξετασεις?? Και επιπλεον τι βασεις πρεπει να εχω και αν θα εχω τα φοντα να ολοκληρωσω μια σχολη που ειναι τελειως ασχετη με το θεωρητικο υποβαθρο που απεκτησα τοσα χρονια.

Αρχικά πιστεύω ότι πρέπει να κατασταλάξεις στη σχολή που θέλεις. Στη συνέχεια να δεις σε ποια πόλη σε βολεύει να πας και να αποφασίσεις, τέλος, αν θα προσπαθήσεις μέσω πανελλαδικών ή κατατακτηρίων.
Στη θέση σου θα πήγαινα Γεωπονία. Μου φαίνεται πολύ ωραία σχολή. Επίσης Πληροφορική, αν και δύσκολη σχολή, έχει αρκετές προοπτικές εργασίας.

Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 23:33, 05-07-13:

Βασικά ναι, αποφάσισε πρώτα τι απ' τα τρία θες και δες αν θα 'ναι πανελλήνιες ή κατατακτήριες. Γενικά αν θες πανελλήνιες θα 'χει λίγη δουλίτσα να καλύψεις πράγματα που δεν ξέρεις καθόλου λόγω θεωρητικής, αλλά τίποτα ακατόρθωτο αν το δεις σοβαρά. Για κατατακτήριες δεν ξέρω τίποτα, αλλά αν δεις ότι συγκριτικά είναι, για τον οποιοδήποτε λόγο, πιο προσβάσιμες απ' τις πανελλήνιες μη σε αγχώνουν τα κενά που μπορεί να χρειαστεί να καλύψεις στη σχολή. Θα χρειαστεί κι εδώ λίγο τρέξιμο με χημείες και βιολογίες (για κτηνιατρική παράδειγμα, το ίδιο και για τις υπόλοιπες με αντίστοιχα μαθήματα) αλλά αν στρωθείς δε θα 'χεις πρόβλημα. Υπάρχει κόσμος που κάνει το ίδιο με χημικό και θεωρητική/τεχνολογική ξερωγώ, σιγά. Απλά θέλει λίγο πάνω-κάτω στην αρχή. Προσωπικά χίλιες φορές να καλύψω κενά στα πλαίσια σχολής απ' το να τρέχω με το πρόγραμμα των πανελληνίων. But yeah, to each their own.

Γενικά δηλαδή απλά δες τον ευκολότερο τρόπο να μπεις εκεί που θες απ' όλες τις πλευρές (οικονομική, χρονική, ποσότητα διαβάσματος και λοιπά), κι έχε απλά στο κεφάλι σου ότι κενά καλύπτονται στη σχολή. Μεγαλύτερα θέλουν και περισσότερη ενασχόληση προφανώς, ναι, αλλά καλύπτονται.

Παράθεση

Lucas D.Hagg

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Lucas D.Hagg
Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O Lucas D.Hagg έγραψε στις 00:15, 06-07-13:

Φιλε μου κανε το τωρα η ποτε,επρεπε μαλλον αν το χες κανει στο 2ο ετος οπως λες
μην σε παιρνει απο κατω λογω ηλικιας ποτε δεν ειναι αργα,προτιμοτερο να δαπανησεις 4-5 χρονια σε κατι πουσε εκφραζει απο το να περασεις ολη σου την ζωη κανοντας κατι που δεν σου αρεσει
Το θεμα ειναι να κατασταλαξεις στην σχολη που θες
Τωρα δεν ξερω την διαδικασια των κατατακρηριων για σχολες,αλλα πανελληνιες ειναι σιγουρα εφικτη λυση

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 00:38, 06-07-13:

Αρχικά όπως είπαν και πιο πάνω τα παιδιά πρέπει να αποφασίσεις ποιά σχολή σε ενδιαφέρει, αν θες κτηνιατρική-γεωπονία θα πρέπει να ξέρεις μαθηματικά και χημεία , ενώ αν θες πληροφορική, μαθηματικά και προγραμματισμό

Παράθεση

triantafullaki :)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη triantafullaki :)
H triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας (ΤΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H triantafullaki :) έγραψε στις 00:53, 06-07-13:

Καλό ξημέρωμα να έχεις !!Θα συμφωνήσω με τα παιδιά , δες ποια σχολή σε ενδιαφέρει περισσότερα, ψάξε στα προγράμματα σπουδών, βρες πληροφορίες για κατατακτήριες και ύλη μαθημάτων, και ανάλογα αποφασίζεις ποιο δρόμο θα ακολουθήσεις !!Μην παρατήσεις το όνειρο σου όμως καλή επιτυχία να έχεις !!

Παράθεση

giwrgossp

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη giwrgossp
Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Πειραιά . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O giwrgossp έγραψε στις 10:31, 06-07-13:

Καταρχας καλησπερα και συγχαρητηρια που θες να συνεχισεις τις σπουδες για να κανεις αυτο που σου αρεσει. Ωστοσο πρεπει να ειμαστε και λιγο ρεαλιστες. Απο τις 3 επιλογες που αναφερεις η κτηνιατρικη εχει μεσο ορο αποφοιτησης εαν δεν απατωμαι 6-7 χρονια. Αυτο απο μονο του λεει πολλα, προς θεου δεν λεω αμα σου αρεσει πραγματικα να μην πας γιαυτο, απλα επειδη ειπες οτι σαρεσουν και αλλα σου λεω ενα μεγαλο μειον της κτηνιατρικης.Και το λεω με βαση οτι εισαι ηδη 27 .Οσο για τα αλλα δυο ειναι καλα και τα 2, αν και κατα προσωπικη μου αποψη η πληροφορικη σου δινει μια αρκετη γκαμα επιλογων ( και η γεωπονια αλλα πιο περιορισμενη).Τωρα ως προς τον τροπο που θα υλοποιησεις αυτο που θες. Εγω θα σε ρωταγα αμα εχεις ορεξη για πιεση τους επομενους μηνες. Αν εχεις , τοτε στρωνεσε στο διαβασμα και δινεις κατατακτηριες. Δεν βλεπω τον λογο για πανελληνιες ( με την προυποθεση οτι προλαβαινεις να βγαλεις τελεια τις υλες μεχρι τον Δεκεμβριο) .Την αποφαση την εχεις παρει , αυτο σημαινει οτι εισαι προετοιμασμενη για καλο διαβασμα. Για παραδειγμα κτηνιατρικη θα δωσεις τα μαθηματα Φυσιολογια Ι,ΙΙ και Βιοχημεια . Αντιστοιχα, για πληροφορικη θα εξεταστεις σε Αναλυση, Εισαγωγη στους H/Y και προγραμματισμο ,ενω στην γεωπονια εξεταζεσαι σε μαθηματα τυπου Μαθηματικα,Φυσιολογια Φυτου,Γενικη και ανοργανη Χημεια . Τα μαθηματα που σου ειπα αντιστοιχουν σε αυτα του ΑΠΘ , δεν ξερω σε πιο πανεπιστημιο θες να περασεις, απλα σου ειπα καποια ενδεικτικα μαθηματα που θα πρεπει να δωσεις αναλογως το τμημα που θα επιλεξεις. Φανταζομαι δεν θα διαφερουν πολυ με τις αλλες σχολες, ψαξε στο Site καθε σχολης . Φιλικα

Παράθεση

Nomad

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nomad
H Nomad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Nomad έγραψε στις 18:34, 06-07-13:

Διαβασα με μεγαλη προσοχη ολα οσα μου γραψατε! Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Βοηθουν πολυ καποιον που βρισκεται "εγκλωβισμενος". Αυτο που ειπε ο giwrgossp οσον αφορα τη διαρκεια σπουδων της κτηνιατρικης με προβληματιζει κι εμενα και γι αυτο ισως καπου μεσα μου το εχω ψιλο-αποκλισει. Βασικα θα πρεπει να παω απο κοντα στην σχολη Γεωπονιας στο ΑΠΘ. Σχετικα με την πληροφορικη, ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των σχολων πληροφορικης και των ηλεκτρ. μηχανικων και μηχαν. υπολογιστων?? Απ οτι καταλαβαινω οι δευτεροι ασχολουνται πιο πολυ με hardware?? Εχει τμημα στην Ξανθη αν δεν κανω λαθος.

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 20:52, 06-07-13:

Σχετικα με την πληροφορικη, ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των σχολων πληροφορικης και των ηλεκτρ. μηχανικων και μηχαν. υπολογιστων?? Απ οτι καταλαβαινω οι δευτεροι ασχολουνται πιο πολυ με hardware?? Εχει τμημα στην Ξανθη αν δεν κανω λαθος.
http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=2817569
ίσως σε βοηθήσει

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 20:55, 06-07-13:

Για ΕΑΠ το σκέφτηκες; Εχει πληροφορική και είναι κάπως πιο Light τα πράγματα σε σχέση με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια (όσον αφορά τα μαθηματικά κτλ...)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    annam098

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους