Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,595 εγγεγραμμένα μέλη και 3,077,755 μηνύματα σε 94,885 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 610 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Επάγγελμα και εξωτερικό

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange23
H orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H orange23 έγραψε στις 21:27, 12-07-16:

Γεια σας. Ειμαι 18 χρονων. Εδωσα φετος πανελληνιες και πιανω την φιλολογια αλλα σκεφτομαι να ξαναδωσω για νομική ή ψυχολογία. Με ποια πτυχια μπορεις να εργαστεις στο εξωτερικο? Εχω ελληνικη και αυστραλιανη υπηκοοτητα και σκεφτομαι ίσως για σπουδες εκει ή να εργαστώ εκει στο μελλον. Με πιο πτυχιο πιστευετε οτι μπορω να εχω αποκατασταση εκει?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,671 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:34, 12-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από orange23
Γεια σας. Ειμαι 18 χρονων. Εδωσα φετος πανελληνιες και πιανω την φιλολογια αλλα σκεφτομαι να ξαναδωσω για νομική ή ψυχολογία. Με ποια πτυχια μπορεις να εργαστεις στο εξωτερικο? Εχω ελληνικη και αυστραλιανη υπηκοοτητα και σκεφτομαι ίσως για σπουδες εκει ή να εργαστώ εκει στο μελλον. Με πιο πτυχιο πιστευετε οτι μπορω να εχω αποκατασταση εκει?
το ενδεχόμενο να σπουδάσεις εκεί δε το σκέφτεσαι ;

νομίζω ψυχολογία είναι η πιο ασφαλής επιλογή καθώς στην νομική τα πράγματα μπορεί να είναι πιο δύσκολα (διαφορετικό δίκαιο σε Ελλάδα και Αυστραλία) ενώ στην ψυχολογία τα πράγματα είναι πιο universal.

Καλές σχολές επίσης είναι η φυσικοθεραπεία και η λογοθεραπεία (προς 3ο πεδίο) καθώς και μια ξένη φιλολογία.

Δεν ξέρω τι παίζει με το παιδαγωγικό αν αναγνωρίζεται πλήρως είναι πολύ καλή επιλογή.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H orange23 έγραψε στις 21:43, 12-07-16:

Ναι το εχω σκεφτει , αλλα νομιζω οτι θα εχω προβλημα στην γλωσσα των μαθηματων. Εχω λοουερ στα αγγλικα και θα αρχισω το προφισενσι. Αν σπουδασω εκει αυτο θα προυποθετει να τα διαβαζω μονο στα αγγλικα και αυτες οι σχολες ειναι πολυ απαιτητηκες. Εσυ τι πιστευεις?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orange23 : 12-07-16 στις 22:10.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 22:04, 12-07-16:

Το θέμα δεν είναι ποιο αντικείμενο είναι πιο εύκολο και ποιο όχι. Σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη επιστήμη;
Παράθεση

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H orange23 έγραψε στις 22:11, 12-07-16:

Ναι με ενδιαφερουν οι παραπανω σχολες, αλλα εξεταζω και τι θα εχει αποκατασταση στο εξωτερικο
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,619 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 15:18, 13-07-16:

Ναι με ενδιαφερουν οι παραπανω σχολες, αλλα εξεταζω και τι θα εχει αποκατασταση στο εξωτερικο
Αν σε ενδιαφέρει να φύγεις έξω, από το 1ο Επιστημονικό Πεδίο θα πρέπει να προσανατολιστείς σε σπουδές Ψυχολογίας, Κοινωνιολογίας, Κοινωνικής Εργασίας, Πολιτικής Επιστήμης, ΜΜΕ, Επιστήμες της Τέχνης. Χοντρικά θα σκεφτείς σχολές που σε όποιο μέρος του κόσμου και αν βρισκόσουν θα διδασκόσουν πάνω-κάτω τα ίδια.΄Οχι ιδιαίτερα εξειδικευμένες σχολές.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

orange23

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H orange23 έγραψε στις 16:53, 13-07-16:

η νομική δηλαδή δεν θα ήταν καλή επιλογή?
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 713 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 16:58, 13-07-16:

η νομική δηλαδή δεν θα ήταν καλή επιλογή?
H χειρότερη Βασικα, εφόσον αλλάζει το δίκαιο.
Παράθεση

xristaras9

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,460 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 17:56, 13-07-16:

Για την φιλολογία που είπε δεν είσαι άσχημη ιδέα αν αναλογιστέί κανείς οτι ελληνικά πλέον διδάσκονται επίσημα ως δευτερεύουσα γλώσσα σε ολα τα αυστραλιακά σχολεία για όλους τους μαθητές και οχι μόνο τους ομογενείς.Νομική σε καμία περίπτωση άλλο δίκαιο έχουμε εδώ άλλο οι αυστραλοί βέβαια το δικό μας είναι απο τα πιο πολύπλοκα και αναλυτικά ειδικά το ποινικό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristaras9 : 13-07-16 στις 19:49.
Παράθεση

Kleisthenis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kleisthenis
Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Kleisthenis http://ischool.e-steki.gr/search.php?do= έγραψε στις 18:19, 13-07-16:

Γενικά ψάξε τι γίνεται με κάθε επαγγελμα στο εξωτερικό.

Ας πούμε δεν ξέρω τι γίνεται στην Αυστραλια με την Ψυχολογία αλλά σε Αμερικη και Αγγλια για να είσαι ψυχοθεραπευτής ή για να δουλέψεις σε κλινικές χρειάζεσαι ή PhD ή Master με προϋπηρεσία κάποιων ετών που θα περιλαμβάνουν επιλεψη. Δεν είναι όπως στην Ελλαδα που με το πτυχίο έχεις πλήρη δικαιώματα. Γενικά οι ανθρωπιστικές, κοινωνικές και νομικές επιστήμες διανύουν κρίση παγκοσμίως οποτε μην νομίζεις πως έξω όλα είναι ρόδινα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kleisthenis : 13-07-16 στις 19:35.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristaras9

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη xristaras9
Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,460 μηνύματα.

O xristaras9 έγραψε στις 19:58, 13-07-16:

Η νομική στην Αυστραλία είναι έτσι και αλλιώς κάπως περιορισμένη γιατί δεν μαθαίνεις τα πάντα όπως εδώ στην Ελλάδα αλλά παρακολουθείς συγκεκριμένα προγράμματα στο πανεπιστήμιο που σχετίζονται με συγκεκριμένο δίκαιο π.χ οικογενειακό δίκαιο και να ασχολείσαι μόνο με διαζύγια ενώ εδώ μαθαίνει τα πάντα π.χ εμπορικό δίκαιο/ποινικό/αστικό/ναυτικό κτλ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους