Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,447 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,303 μηνύματα σε 92,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 759 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με τη λέξη ''φυτό''

Χαρακτηρισμός αριστούχων μαθητών

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
Ναι συμφωνώ γιατί αυτό είναι!
9
21,43%
όχι είμαι κατά!
33
78,57%

Vasileiou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vasileiou
Ο Vasileiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Vasileiou έγραψε στις 13:22, 16-08-16:

Φίλε, μου δινεις τελεια πασα για να παραθεσω την αποψη μου (εστω και ένα χρονο μετα). Καταρχην τον εαυτο μου το θεωρω φυτο. Λοιπον εγω εισεπραξα στo δημοτικο ΑΓΡΙΟ (λεκτικο) bullying αλλα σε ολο το δημοτικο ΔΕΝ ημουν φυτο καθως ειχα ελευθερο χρονο. Σιγουρα διαβαζα πολύ αλλα ειχα αρκετο χρονο πχ 2 φορες την εβδομαδα για αθλητισμο. Οποτε στο δημοτικο 100% ΔΕΝ ημουν φυτο που μονο διαβαζε αλλα δεχτηκα bullying (από ζηλεια αφου δεν ειχα δωσει ποτε δικαιωμα, αλλωστε πολλες φορες ατομα τα οποια τα εχει αδικησει η φυση βρισκονται σε ζωωδη κατασταση ). Απο αυτό περιμενεις να ειμαι καλος στη συνεχεια?
Ανεξαρτητα από αυτό το γεγονος το ιδιο θα εκανα στο γυμνασιο οπου ημουν πραγματι φυτο πχ περιπου διαβαζα 7 ωρες την ημερα (το 7 ωρες βγαινει αθροιζωντας τις ωρες κάθε ημερας και διαιρω δια 7), όμως εβγαινα κάθε παρασκευη, και εκανα φροντιστηριο αγγλικα. Εβγαλα 20 στην 1η γυμν και 19 και 10/13 στη δευτερα, (και στο δημοτικο ημουν αριστος). Σιγουρα θεωρω πολλες τις ωρες αλλα πως να ξερω ποσο διαβαζουν αυτοι που πανε για ιατρικες, πολυτεχνεια? Για έναν μετριο μαθητη αυτό είναι μη φυσιολογικο αλλα αν πας για top σχολες μπορει να είναι φυσιολογικο, που ξερω? Και τι να κανω δηλαδη να οργανωσω κανα galop σε ολη την Ελλαδα για να δω τι είναι φυσιολογικο? Μονος ημουν και επραττα με βαση τον εαυτο μου και τους ρυθμους μου, να ρωτω τους αλλους ποσο διαβασατε και να βαζω χρονομετρο?
Και ακουω μετρον αριστο κτλ αυτά είναι υποκρισιες αν θες να ακολουθησεις το μετρο αριστο τοτε πρεπει να διαβαζεις τοσο ώστε να εισαι μετριος (ετυμολογια μετρο) δηλ ο μεσος ορος. Οι top σχολες εχουν μετρο? υπερβολικες δεν είναι? Και όταν λεω μετριος δεν εννοω 16 αλλα πχ μεχρι 18,5 οποτε αν θες να πετυχεις σε αυτές τις σχολες πρεπει να γινεις «υπερβολικος». Και μην ερμηνευεις όπως σε βολευει τη φραση μετρον αριστο για το διαβασμα. Αλλωστε οι επιστημες και η τεχνολογια αναπτυχθηκαν από «υπερβολικους» ανθρωπους και όχι από ανθρωπους που ασχολουνταν λιγο με το αντικειμενο τους. Οποτε παραδειγματα υπαρχουν και εφοσον εγιναν, γιατι να μην προσπαθησω και εγω στο μετρο που μπορω? Από την άλλη οκ μπορουσα να μειωσω τις ωρες διαβασματος με μικρη επιρροη στις επιδοσεις μου πχ να κανω και κατι εξωσχολικο αλλα όταν σε ακυρωνουν ετσι απλα χωρις λογο περιμενεις να σκεφτω εγω λογικα? Να πω ότι στο γυμνασιο και το λυκειο ειχα αναλαμπες bullying.

3η γυμνασιου , 1η λυκειου και 2α λυκειου παρατησα τελειως τα αχρηστα δευτερευοντα κρατωντας όμως το 19 και το 20 στα πρωτευοντα και ασχοληθηκα με drums αλλα επουδενι δεν παρατησα την ιδεα να μπω σε μια υψηλοβαθμη σχολη οποτε δεν εγινα «ηθικότερος» και αυτος ο οποιος δε διαβαζει τα δευτερευοντα, και είναι του 20 στα πρωτευοντα και εχει χρονο κτλ ανηκει 100% στην δικια μου κατηγορια γιατι απλα αυτος είναι ενας πονηρος και ξεκουραστος τροπος διαβασματος και είναι το πιο ευκολο. Μπορει ο καθενας να το κανει, να διαβαζει μονο τα πρωτευοντα, και μετριοι ακομα μαθητες οι οποιοι μπορουν να γινουν αριστοι σε αυτά. Ευχαριστω πολύ δε θα παρω, δεν ειμαι του ευκολου αλλα θα κανω το ηθικο και σωστο α,β γυμνασιου κι αφου αποδειξω στον εαυτο μου καποια πραγματα δεν υπαρχει νοημα να συνεχισω και για τα δευτερευοντα.
Τελος στην γ λυκειου δεν εβγαινα. Και το τελικο αποτελεσμα είναι οτι περασα ημμυ ΑΠΘ. Επισης εδώ καποιος μπορει να πει παλι μετρον αριστο αλλα του απαντω ότι θα μπορουσα να βγαινω καποιες φορες με μικρη επιρροη στην τελικη εξεταση και να ειμαι κοινωνικα «νομιμος» αλλα κάθε κακη δραση εχει μια κακη αντιδραση γιατι να κανω καλο όταν εισπραττω αρρωστο κακο? Επιπλεον θελω να πω ότι ποιος εχει ορισει καποιο μετρο αριστο?, το μετρο είναι τελειως αυθαιρετο και εξηγουμε: Ατομα που διαβαζουν λιγοτερο και βγαινουν κτλ και περνανε σε ιατρικες, πολυτεχνεια κτλ και ακολουθουν το αυθαιρετο μετρο αριστο στο σχολειο, πολλοι από αυτους δεν το ακολουθουν στο πανεπιστημιο όπως ακριβως εκανα εγω στο γυμνασιο γιατι δεν προλαβαινουν. Φιλε, μου λες εμενα να ξεχασω αυτές τις σχολες και να κανω χομπυ, να βγαινω κτλ στο γυμνασιο (γιατι γενικα το 20 στα πρωτευοντα είναι το ικανο όχι το αναγκαιο για να περασεις στη γ λυκειου) ενώ πολλοι απο αυτους τους cool τυπους του 20 επειδη δεν προλαβαινουν στο πανεπιστημιο (όπως και εγω στο γυμνασιο) δεν ακολουθουν το μετρο αριστο τους. Οποτε τους λεω κι εγω είναι ανεπιτρεπτο να μη βγαινετε πχ 2 φορες την εβδομαδα επι 3 ωρες ή να μην κανετε χομπυ αφου πλεον περασατε στο πανεπιστημιο, μετρο αριστο να εφαρμοζετε, μην ειστε υπερβολικοι στο διαβασμα. Ετσι λεω σε πολλους τετοιους supermen: στην ιδια κατηγορια ανηκουμε και να αφησουν τις υποκρισιες και τα 2 μετρα και 2 σταθμα.
Οποτε καταληκτικα θελω να πω ότι υπαρχουν πολλες τεχνικες δυσκολιες στις αποφασεις που παιρνουν τα φυτα και όπως ειπα ημουν προθυμος να κανω οσα πραγματα χρειαζοταν για να ειμαι κοινωνικα αποδεκτος αλλωστε εννοειται και εγω το ηθελα αλλα το ανεξηγητο κακο δε μπορει να φερει λογικη και καλο. Αυτά λοιπον, πολλα αλλα καποια πραγματα πρεπει να λεγονται. Ευχαριστω.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους