Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,054 εγγεγραμμένα μέλη και 3,063,622 μηνύματα σε 93,777 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 869 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Υπέρ ή κατά του γάμου;

Υπέρ ή κατά του γάμου;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 75)
Υπέρ
43
57,33%
Κατά
32
42,67%

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 01:40, 13-06-13:

Είδα χθες στον ύπνο μου ότι παντρευόμουν και ξύπνησα παντρεμένη.
Δεν ξέρω πως.
Ακόμα τρέχω να μάθω τι παίχτηκε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη ~Lös~
H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 01:54, 13-06-13:

γιατί είναι περίεργο που 19χρονος ονειρεύεται ότι παντρεύτηκε;;
ότι να ναι μπορουμε να δουμε στον υπνο μας,οτιδήποτε έχουμε δει/ακουσει/αισθανθει/επιθυμησει,κτλ κτλ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 05:27, 13-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Είδα χθες στον ύπνο μου ότι παντρευόμουν και ξύπνησα παντρεμένη.
Δεν ξέρω πως.
Ακόμα τρέχω να μάθω τι παίχτηκε.
Καλός άνθρωπος να 'ναι, κι όλα τ' άλλα...

Αυτό λέω γω.

Αρχική Δημοσίευση από ~Lös~
γιατί είναι περίεργο που 19χρονος ονειρεύεται ότι παντρεύτηκε;;
ότι να ναι μπορουμε να δουμε στον υπνο μας,οτιδήποτε έχουμε δει/ακουσει/αισθανθει/επιθυμησει,κτλ κτλ...
Αυτό το τελευταίο είναι το πιο τρομακτικό. Καλά, προφανώς δεν παίζει εδώ, αφού λέει ότι έχει περίεργες φάτσες πριν/μετά, but still, οι δικοί μου εφιάλτες έχουν συνήθως να κάνουν με κάτι τέτοια:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 906 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 08:53, 13-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Είσαι 19 και βλέπεις στον ύπνο σου ότι παντρεύεσαι.

Τσέκαρέ το.
ναι σου λέω

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aggelosSOAD

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aggelosSOAD
Ο aggelosSOAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O aggelosSOAD freedom!!! έγραψε στις 20:51, 19-06-13:

κατα γενικοτερα αλλα ακομα πιο κατα αν οι ανθρωποι που παντρευονται δεν ειναι ικανοι να κρατησουν τους ορκους που πηραν και να συντηρήσουν την οικογενεια που πρόκειται να φτιαξουν με οτι συνεπάγεται αυτο

Παράθεση

Mister No0ne

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mister No0ne
Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 379 μηνύματα.

O Mister No0ne έγραψε στις 21:06, 19-06-13:

ΚΑΤΑΑΑΑΑΑ δεν το συζητω..... ο,τι κανει ο ρουβας μπορω να κανω.... μεχρι εκει.... σιχαινομαι τη δεσμευση

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,645 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:41, 20-06-13:

Εγώ προσωπικά είμαι κατά του γάμου. Σε καμία περίπτωση δεν φταίνε οι άντρες γι' αυτό. Δεν θέλω να ρίχνω στους άλλους τις δικές μου ευθύνες. Έχω πλήρη επίγνωση ότι είμαι αρκετά ιδιόρρυθμος άνθρωπος και δεν θέλω να κάνω ούτε τον εαυτό μου -και κυρίως- ούτε έναν άλλο άνθρωπο δυστυχισμένο. Είμαι μόνη μου και νιώθω πληρότητα. Δεν ενοχλώ κανέναν και θεωρώ πώς για τις προσωπικές μου αποφάσεις δικαιούμαι να έχω εγώ τον πρώτο λόγο. Αν μη τι άλλο, τουλάχιστον είμαι συνειδητοποιημένη και έχω αυτογνωσία. Παρ' όλα αυτά οι συγγενείς μου, ακόμα και οι στενές μου φίλες με έχουν επικρίνει πολλάκις γι' αυτή την απόφαση που έχω πάρει. Οι γονείς μου που δεν με πίεσαν ποτέ γι' αυτό το θέμα ξέρουν κάτι παραπάνω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs (Τίμος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο Τίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,246 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 22:46, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Λυσιστράτη
Εγώ προσωπικά είμαι κατά του γάμου. Σε καμία περίπτωση δεν φταίνε οι άντρες γι' αυτό. Δεν θέλω να ρίχνω στους άλλους τις δικές μου ευθύνες. Έχω πλήρη επίγνωση ότι είμαι αρκετά ιδιόρρυθμος άνθρωπος και δεν θέλω να κάνω ούτε τον εαυτό μου -και κυρίως- ούτε έναν άλλο άνθρωπο δυστυχισμένο. Είμαι μόνη μου και νιώθω πληρότητα. Δεν ενοχλώ κανέναν και θεωρώ πώς για τις προσωπικές μου αποφάσεις δικαιούμαι να έχω εγώ τον πρώτο λόγο. Αν μη τι άλλο, τουλάχιστον είμαι συνειδητοποιημένη και έχω αυτογνωσία. Παρ' όλα αυτά οι συγγενείς μου, ακόμα και οι στενές μου φίλες με έχουν επικρίνει πολλάκις γι' αυτή την απόφαση που έχω πάρει. Οι γονείς μου που δεν με πίεσαν ποτέ γι' αυτό το θέμα ξέρουν κάτι παραπάνω.
Ελα τωρα... Μην καταρρίπτεις το μυθο που θελει την καθε γυναίκα να ονειρεύεται απο πολυ μικρή τον ομορφο πρίγκιπα που θα την παντρευτεί και θα την παρει να ζησουν στο ωραίο κάστρο...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,645 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:35, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Ελα τωρα... Μην καταρρίπτεις το μυθο που θελει την καθε γυναίκα να ονειρεύεται απο πολυ μικρή τον ομορφο πρίγκιπα που θα την παντρευτεί και θα την παρει να ζησουν στο ωραίο κάστρο...
Νομίζω ότι ήμουν αντικειμενικότατη.

Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2,575 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 08:57, 21-06-13:

Υπέρ ή κατά; Τι πάει να πει αυτό;
Είμαι κατά για τον εαυτό μου. Για τους άλλους δε με νοιάζει.

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Αυτό το τελευταίο είναι το πιο τρομακτικό. Καλά, προφανώς δεν παίζει εδώ, αφού λέει ότι έχει περίεργες φάτσες πριν/μετά, but still, οι δικοί μου εφιάλτες έχουν συνήθως να κάνουν με κάτι τέτοια:

Eπίσης, τα όνειρα έχουν να κάνουν και με αυτά που φοβόμαστε, δε θέλουμε να γίνουν κλπ. Και άντε τώρα να ψάξεις στο υποσυνείδητο και να ξεχωρίσεις το φόβο από την επιθυμία. Είναι ένα επικίνδυνο παιχνίδι που μπορεί να σε οδηγήσει σε λάθος δρόμους. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα :p

Παράθεση

cat-wtvr (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cat-wtvr
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H cat-wtvr έγραψε στις 01:10, 08-09-15:

Κατά με 1000.
Παράθεση

fotisapple (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη fotisapple
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 18:48, 08-01-17:

Υπέρ εννοείται με την προϋπόθεση να έχεις το κατάλληλο άνθρωπο δίπλα σου .
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 14:06, 12-03-17:

Υπερ ειμαι οπως ειπα αρκει να να εισαι ερωτευμενος , να εισαι τουλαχιστον 25 και να εχεις τον καταλληλο ανθρωπο διπλα σου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fotisapple : 12-03-17 στις 14:16.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 577 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 16:12, 12-03-17:

Ο γάμος δεν αποτελεί κάτι σημαντικό για εμένα. Απλώς είναι χρήσιμος για νομικά ζητήματα.
Θα σκεφτόμουν να κάνω θρησκευτικό γάμο μόνο αν "το άλλο μου μισό" ήθελε κάτι τέτοιο φανατικά. Αλλιώς, το σύμφωνο συμβίωσης είναι η καλύτερη λύση.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 16:23, 12-03-17:

Εμενα ο γαμος μου αρεσει γιατι νιωθω οτι μοιραζομαι με τους αλλους ανθρωπους την χαρα μου.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 577 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 17:43, 12-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Εμενα ο γαμος μου αρεσει γιατι νιωθω οτι μοιραζομαι με τους αλλους ανθρωπους την χαρα μου.
Αν έχεις την ανάγκη να το κάνεις αυτό, εμένα παρακαλώ προσκάλεσε με στο τραπέζι.
Σεβαστή η άποψη σου.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 17:49, 12-03-17:

Φυσικα
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 19:08, 12-03-17:

Είμαι υπέρ αλλά θέλω εκείνη τη στιγμή να είναι δίπλα μου λίγα και συγκεκριμένα άτομα, χωρίς χορούς και πανηγύρια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ερις : 12-03-17 στις 19:24.
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 23:23, 12-03-17:

Υπερ με χορους πανηγυρια κλαρινα και αφθονο ψητο
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,674 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:27, 13-03-17:

Β'Λυκειου. Οταν αντιληφθεις τι θα σου κοστισει ο γαμος για να ταϊσεις και να ποτισεις ανθρωπους που πανω απο τους μισους θα σε βλεπουν με μισο ματι, τοτε θα αλλαξεις αποψη...
Παράθεση

stefaniat

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefaniat
H stefaniat αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 632 μηνύματα.

H stefaniat έγραψε στις 23:40, 13-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Β'Λυκειου. Οταν αντιληφθεις τι θα σου κοστισει ο γαμος για να ταϊσεις και να ποτισεις ανθρωπους που πανω απο τους μισους θα σε βλεπουν με μισο ματι, τοτε θα αλλαξεις αποψη...
Όχι αναγκαστικά. Κανείς δε σε υποχρεώνει να καλέσεις τον 2ο ή 3ο ξάδερφο που έχεις δει μια φορά στη ζωή σου και δε θυμάσαι καν πώς είναι. Πέρα από την πάντοτε ξεροκεφαλη γιαγιά που σκυλιαζει για το "τι θα πει ο κόσμος". Νομίζω ότι αυτό είναι που με ενοχλεί περισσότερο στο τελετουργικό των γάμων, το ότι "μοιράζεσαι τη χαρά" που είπε ο Φώτης όχι με τους ανθρώπους που θες, αλλά με αυτούς που σου υποδεικνύει η κοινωνία ότι πρέπει να τη μοιραστείς.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 23:44, 13-03-17:

Ο γάμος είναι τέλειος .
Παράθεση

stefaniat

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefaniat
H stefaniat αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 632 μηνύματα.

H stefaniat έγραψε στις 00:06, 14-03-17:

Ο γάμος είναι τέλειος .
Καλά εντάξει μην είσαι και τόσο απόλυτος, κι εγώ πριν 10 χρόνια νόμιζα ότι τέλειο θα ήταν να τελειώσω το σχολείο και τώρα Θέλω να κάνω αίτηση να πάω πάλι στα νήπια
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 12:24, 14-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από stefaniat
Καλά εντάξει μην είσαι και τόσο απόλυτος, κι εγώ πριν 10 χρόνια νόμιζα ότι τέλειο θα ήταν να τελειώσω το σχολείο και τώρα Θέλω να κάνω αίτηση να πάω πάλι στα νήπια
Θα γινεις φοιτητρια και θα ξεχαστεις για λιγο. Μετα ευχαριστως να κανεις αιτηση
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,562 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 01:23, 26-05-17:

Ο γάμος είναι τέλειος .
Φώτη είσαι προορισμένος για μεγάλες εκπλήξεις και επαφές με είδη υπόδησης.
Παράθεση

Mhtrogoal (Μάριος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Mhtrogoal
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

O Mhtrogoal έγραψε στις 06:12, 26-05-17:

μιστερ φλιπ-φλοπ!
Παράθεση

olivi@

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη olivi@
H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε στις 15:13, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ντέπυ49158
υπέρ.. όταν αποφασίζεις να κάνεις οικογένεια πιστεύω ότι πρέπει να παντρευτείς.. ίσως ακούγεται συντηρητικό, αλλά όταν είσαι σίγουρος ότι θέλεις να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου με τον άνθρωπο που είσαι ερωτευμένος τι σε πειράζει αν τον παντρευτείς? δεν αλλάζει ουσιαστικά κάτι.. απλώς θεωρείστε επίσημα ζευγάρι..
Γιατί όταν δεν είστε παντρεμένοι τι είστε, ανεπίσημο ζευγάρι; Βγαίνετε ραντεβού στα κρυφά; Πόσο παρωχημένη αντίληψη;!
Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ για όλη σου τη ζωή. Ο κάθε άνθρωπος αλλάζει και εξελίσσεται και αν αυτή η εξέλιξη των δύο συντρόφων είναι προς κοινή κατεύθυνση έχει καλώς, αλλιώς τι κάνουμε οέο; Το να ανακαλύψει κάποιος και να παραδεχτεί στον ίδιο του τον εαυτό πρώτα κι ύστερα στον σύντροφό του πως ξέρεις αγάπη μου, δεν θέλω να είμαστε πλέον μαζί γιατί αλλάξαμε, το θεωρώ το πιο υπεύθυνο πράγμα στον κόσμο.
Γιατί χρειάζομαι ένα χαρτί για να είναι ο άλλος δικός μου, ο άνθρωπός μου; Μήπως να του κάνω και σφραγίδα σαν τα πρόβατα για να το βλέπει όλος ο κόσμος; Όση πλύση εγκεφάλου κι αν κάνει η Εκκλησία, ο γάμος δεν είναι φυσιολογικός. Έχετε δει πολλά είδη στη φύση να κάνουν αντίστοιχες τελετές;

Πλέον οι γάμοι γίνονται πιο πολύ για το τζέρτζελο. Να ντυθεί και να στολιστεί η νύφη, να χαρούν οι γονείς, οι θειάδες και τα τριτοξάδερφα, να μαζευτούν για το γλέντι, να βγάλουν φωτογραφίες... Αν κάποιος έχει τόσο βαθιά εσωτερική ανάγκη να παντρευτεί για τον θεσμό και μόνο, μπορεί να πάει στο δημαρχείο μία ωραία πρωία και να το δηλώσει. Αθόρυβα και όμορφα.Όμως φυσικά δεν είναι εσωτερική η ανάγκη, αλλά κοινωνική επιθυμία.
Παράθεση

locotrelos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη locotrelos
Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 111 μηνύματα.

O locotrelos έγραψε στις 18:55, 08-06-17:

Γαμος ειναι και ο πολιτικος παντως. Η αντιληψη παντως οτι οταν γινεται κατι στραβο στη σχεση εγκαταλειπουμε ,ειναι που εχει οδηγησει σε τοση αυξηση των διαζυγιων. Επισης οταν εχεις παιδια ειναι και αυτο μια υποχρεωση οποτε δε μπορεις να τη κοπανησεις επειδη για καποια περιοδο δε τα βρησκεις με το συντροφο σου. Στο ζωικο βασιλειο υπαρχουν περιπτωσεις με μονογαμηκα ειδη οπως οι πιγκουινοι. Παντρεύεσαι για να οικονομικους λογους ,δεχεσαι φοροαπαλλαγες και κυριως γιατι συμβιβαζεσαι να εισαι μια ζωη με καποιον που αν και μερικες στιγμες θα ευχεσαι να χωρισεις ολη η χασουρα του διαζυγιου θα σε κραταει στη σχεση κερδιζοντας ετσι τις περισσοτερες φορες μακροπροθεσμα αντι να εχεις το βραχυπροθεσμο ωφελος ενος χωρισμου.Τέλος αποτελει καλως κακως και ενα ειδος ασφαλειας για τα ατομα που τον επιλεγουν ωστε να υπαρχει περισσοτερη σιγουρια και λιγοτερη ζηλια.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους