Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,447 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,303 μηνύματα σε 92,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 759 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Την πέφτουν οι κοπέλες στα αγόρια;

Mask1000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mask1000
Ο Mask1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Mask1000 έγραψε στις 15:28, 18-03-17:

Σας φαίνεται φυσιολογικό να την παιφτουν οι κοπέλες στα αγόρια;Σας έχει συμβεί (για τα αγόρια); Το έχετε κάνει (για τα κορίτσια);
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,783 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 15:44, 18-03-17:

Για ποια χώρα αναφέρεσαι;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,673 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 16:48, 18-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Mask1000
Σας φαίνεται φυσιολογικό να την παιφτουν οι κοπέλες στα αγόρια;Σας έχει συμβεί (για τα αγόρια); Το έχετε κάνει (για τα κορίτσια);
Ναι και ναι.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη GTR-890
Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 162 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε στις 17:09, 18-03-17:

Το φλερτ τον αγοριων ειναι διακριτικό(θα πουν εισαι ομορφη κλπ).Ενω των κοριτσιων ειναι πιο οικιο (απλα θα σου μιλανε ,και θα ειναι πιο κοντα σου)
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 17:16, 18-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Mask1000
Φυσικα και γινεται απλα συνηθως σε ποιο νορμαλ πλαισια (αρχιζει σου μιλαει σιγα σιγα και περιμενει ουσιαστικα απο σενα να κανεις κινηση)...
Παράθεση

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 238 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 17:42, 18-03-17:

Εμένα μου έτυχε 2 φορές πέρυσι.Η αλήθεια είναι ότι είναι περίεργο επειδή όλοι έχουμε συνηθίσει το αντίθετο.Εγώ τουλάχιστον την πρωτη φορά νόμιζα ότι μου το έλεγε για πλάκα επειδή κάναμε και παρέα σαν φίλοι και δεν την πίστευα....
Νομίζω είναι ωραίο να την" πέφτουν "και τα κορίτσια στα αγόρια.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,153 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 18:25, 18-03-17:

Σε γενικές γραμμές όχι. Οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία στα αρνητικά συναισθήματα με αποτέλεσμα να παίρνουν την απόρριψη πιο σοβαρά από τους άντρες και έτσι συνήθως δεν κάνουν την πρώτη κίνηση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,600 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 18:36, 18-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Σε γενικές γραμμές όχι. Οι γυναίκες έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία στα αρνητικά συναισθήματα με αποτέλεσμα να παίρνουν την απόρριψη πιο σοβαρά από τους άντρες και έτσι συνήθως δεν κάνουν την πρώτη κίνηση.
Ενώ εμείς κάνουμε συνεχώς.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,153 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 18:40, 18-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Ενώ εμείς κάνουμε συνεχώς.
Αν δεν κάνουν οι γυναίκες την προσέγγιση μάλλον την κάνουν οι άντρες αλλιώς το είδος θα είχε εκλείψει προ πολλού.
Παράθεση

Mask1000

Νεοφερμένος

Ο Mask1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Mask1000 έγραψε στις 19:49, 18-03-17:

Το λέω γιατί δεν είναι κάτι συνηθισμένο.Αναφέρομαι σε όλες τις χώρες.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 20:34, 18-03-17:

Κοιταξε τελευταια εχω παρατηρησει οτι πιο πολυ οι γυναικες κανουν την πρωτη κινηση (τουλαχιστον στην ηλικια μου 15-17), αντιθετως εμεις δεν εχουμε τα κοτσια(βεβαια δεν ισχυει και για ολους αυτο)
Παράθεση

stefaniat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefaniat
H stefaniat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H stefaniat έγραψε στις 20:48, 18-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Κοιταξε τελευταια εχω παρατηρησει οτι πιο πολυ οι γυναικες κανουν την πρωτη κινηση (τουλαχιστον στην ηλικια μου 15-17), αντιθετως εμεις δεν εχουμε τα κοτσια(βεβαια δεν ισχυει και για ολους αυτο)
Εγώ πάλι στην ηλικία μας βλέπω ότι όλο το πέσιμο γίνεται απ το facebook, και συνήθως από αγόρια προς κορίτσια. Νομίζω έχει δίκιο ο χάκερ, τα κορίτσια φοβόμαστε περισσότερο την απόρριψη και δεν τολμάμε τόσο πολύ.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 21:43, 18-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από stefaniat
Εγώ πάλι στην ηλικία μας βλέπω ότι όλο το πέσιμο γίνεται απ το facebook, και συνήθως από αγόρια προς κορίτσια. Νομίζω έχει δίκιο ο χάκερ, τα κορίτσια φοβόμαστε περισσότερο την απόρριψη και δεν τολμάμε τόσο πολύ.
Νταξει σε μεγαλο ποσοστο οντως γινεται απτο facebook δυστυχως κατι εντελως ηλιθιο...τι να σου πω εγω παντως το αντιθετο παρατηρω δεν ξερω αν ειναι περιπτωση αλλα οι περισσοτερες κοπελες που γνωριζω εχουν μεγαλη αυτοπεποιθηση και ξερεις...
Παράθεση

stefaniat

Δραστήριο Μέλος

H stefaniat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 185 μηνύματα.

H stefaniat έγραψε στις 21:49, 18-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος Κοκ
Νταξει σε μεγαλο ποσοστο οντως γινεται απτο facebook δυστυχως κατι εντελως ηλιθιο...τι να σου πω εγω παντως το αντιθετο παρατηρω δεν ξερω αν ειναι περιπτωση αλλα οι περισσοτερες κοπελες που γνωριζω εχουν μεγαλη αυτοπεποιθηση και ξερεις...
Αλήθεια; μακάρι και μπράβο τους, αν βέβαια το κάνουν από κοντά, απ το facebook μπορεί να την πέσει κι ο παππούς μου στην Kylie Jenner.
Παράθεση

Imagine01

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Imagine01
H Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Imagine01 έγραψε στις 21:49, 18-03-17:

Φυσιολογικό αν είναι ? ..Είναι (κάπως) Εγώ γνωρίζω και βέβαια είναι δεδομένο ότι την πρώτη κίνηση συνήθως την κάνει ο άντρας και όχι η γυναίκα. ΑΛΛΑ υπάρχουν και εξαιρέσεις γυναικών, οι οποίες φλερτάρουν εκείνες τους άντρες αντί να γίνετε το αντίθετο είτε γιατί ψάχνουν κάτι πρόχειρο είτε γιατί απλά είναι απελπισμένες στο να βρουν τον ιδανικό σύντροφο. And no.. Δν το έχω κάνει ποτέ και ούτε πρόκειται because I am not desperate.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 21:53, 18-03-17:

Αλήθεια; μακάρι και μπράβο τους, αν βέβαια το κάνουν από κοντά, απ το facebook μπορεί να την πέσει κι ο παππούς μου στην Kylie Jenner.
Χαχαχαχα ναι
Βεβαια κοιταξε απο φβ ειναι ενας ευκολος τροπος να προσεγγισεις καποιον ωστε να βγειτε
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefaniat

Δραστήριο Μέλος

H stefaniat έγραψε στις 21:53, 18-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Imagine01
Φυσιολογικό αν είναι ? ..Είναι (κάπως) Εγώ γνωρίζω και βέβαια είναι δεδομένο ότι την πρώτη κίνηση συνήθως την κάνει ο άντρας και όχι η γυναίκα. ΑΛΛΑ υπάρχουν και εξαιρέσεις γυναικών, οι οποίες φλερτάρουν εκείνες τους άντρες αντί να γίνετε το αντίθετο είτε γιατί ψάχνουν κάτι πρόχειρο είτε γιατί απλά είναι απελπισμένες στο να βρουν τον ιδανικό σύντροφο. And no.. Δν το έχω κάνει ποτέ και ούτε πρόκειται because I am not desperate.
Όποια φλερτάρει πρώτη δεν είναι απελπισμένη... πολύ άστοχο... Μπορεί όντως να έχει την αυτοπεποίθηση και τα κότσια και να μη θέλει να περιμένει να έρθει ο άλλος. Έτσι και γίνεται η επικοινωνία πιο γρήγορα και σταματάει να έχει και τόσο παθητική στάση. Απελπισμένη είναι μόνο αυτή που θα πάει να την πέσει ΣΕ ΟΛΟΥΣ, το ίδιο βράδυ, στο ίδιο κλαμπ πχ.
Παράθεση

Ερις

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 21:58, 18-03-17:

H αλήθεια είναι ότι πάρα πολλές αν όχι τις περισσότερες φορές τα κορίτσια είναι που την πέφτουν πρώτες! Περνάνε υπογείως το μήνυμα και ξαφνικά εσείς λέτε "μ' αρέσει αυτή".

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imagine01

Νεοφερμένος

H Imagine01 έγραψε στις 22:01, 18-03-17:

Σε εκείνες αναφέρομαι stefaniat! lol ِِ
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,600 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 22:02, 18-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
H αλήθεια είναι ότι πάρα πολλές αν όχι τις περισσότερες φορές τα κορίτσια είναι που την πέφτουν πρώτες! Περνάνε υπογείως το μήνυμα και ξαφνικά εσείς λέτε "μ' αρέσει αυτή".

Έτσι βγάλε στη φόρα τα μαγικά σας!!!!!!!!111!

Αυτό όντως ισχύει σε ένα βαθμό πάντως. Καταλαβαίνεις πολλές φορές αν η άλλη θέλει να την προσεγγίσουν ή όχι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Imagine01

Νεοφερμένος

H Imagine01 έγραψε στις 22:02, 18-03-17:

SO freaking true!
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 22:04, 18-03-17:

Έτσι βγάλε στη φόρα τα μαγικά σας!!!!!!!!111!

Αυτό όντως ισχύει σε ένα βαθμό πάντως. Καταλαβαίνεις πολλές φορές αν η άλλη θέλει να την προσεγγίσουν ή όχι.
πλυση εγκεφαλου
Παράθεση

stefaniat

Δραστήριο Μέλος

H stefaniat έγραψε στις 22:13, 18-03-17:

Σε εκείνες αναφέρομαι stefaniat! lol ِِ
Απλά έτσι όπως το έγραψες με τσιγκλησε πολύ το "I'm not desperate", σαν να λες δηλαδή ότι μόνο οι απελπισμένες κάνουν πρώτες κίνηση
Παράθεση

Imagine01

Νεοφερμένος

H Imagine01 έγραψε στις 22:20, 18-03-17:

Sorry.. Θα με πιο προσεκτική στον τρόπο έκφρασής μου την επόμενη φορά.. (Θυμήθηκα μια περίπτωση με μια κοπέλα για αυτό αναφέρθηκα με αυτό τον τρόπο για "απελπισμένες κοπέλες"..) sorry για την παρεξήγηση.
Παράθεση

stefaniat

Δραστήριο Μέλος

H stefaniat έγραψε στις 22:23, 18-03-17:

Sorry.. Θα με πιο προσεκτική στον τρόπο έκφρασής μου την επόμενη φορά.. (Θυμήθηκα μια περίπτωση με μια κοπέλα για αυτό αναφέρθηκα με αυτό τον τρόπο για "απελπισμένες κοπέλες"..) sorry για την παρεξήγηση.
Καλά εντάξει δε μου κλεψες και το γκόμενο τι σορρυ, άσε που είμαι κι εγώ περίεργη με αυτά τα της διατύπωσης
Παράθεση

Imagine01

Νεοφερμένος

H Imagine01 έγραψε στις 22:24, 18-03-17:

Χαχα xD loool
Παράθεση

Mask1000

Νεοφερμένος

O Mask1000 έγραψε στις 00:07, 19-03-17:

Εντυπωσιακό. Ομολογώ ότι δεν το ήξερα το ανακάλυψα σταδιακά επειδή είμαι ντροπαλός πάντα τα κορίτσια καναν το πρώτο βήμα!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,673 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:40, 19-03-17:

Πάντως και μένα με ξένισε αυτή η διατύπωση και αν δε σε προλάβαινε η stefaniat παρακάτω θα το σχολίαζα εγώ.

Α να μπράβο, και έλεγα ποια θα το γράψει
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 10:52, 19-03-17:

Όποια φλερτάρει πρώτη δεν είναι απελπισμένη... πολύ άστοχο... Μπορεί όντως να έχει την αυτοπεποίθηση και τα κότσια και να μη θέλει να περιμένει να έρθει ο άλλος. Έτσι και γίνεται η επικοινωνία πιο γρήγορα και σταματάει να έχει και τόσο παθητική στάση. Απελπισμένη είναι μόνο αυτή που θα πάει να την πέσει ΣΕ ΟΛΟΥΣ, το ίδιο βράδυ, στο ίδιο κλαμπ πχ.
Για σένα. Η αλήθεια είναι πως το αν θα την πέσει μια γυναίκα σε έναν άντρα εξαρτάται άμεσα από την αξία της στη σεξουαλική αγορά, διότι οι ερωτικές σχέσεις είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα ελεύθερης αγοράς στον κόσμο. Οι γυναίκες έχουν de facto μεγάλη αξία στην αρχή της ζωής τους γιατί είναι νέες και όμορφες ενώ οι άντρες μικρή επειδή δεν έχουν λεφτά ή κοινωνικό στάτους. Αυτό μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις αν πας στο zoo ας πούμε και φτιάξεις έναν γυναικείο και έναν αντρικό λογαριασμό. Σε 5 λεπτά θα σε έχουν προσεγγίσει 100 άντρες ενώ τον άντρα καμία γυναίκα. Μια γυναίκα λοιπόν λόγο της μεγάλης γενικά αξίας της δεν έχει ανάγκη να προσεγγίσει άντρες, μπορεί απλά να περιμένει και θα το κάνουν αυτοί, αφού αυτοί θέλουν το deal πολύ περισσότερο από εκείνη.

Ο μόνος λόγος που μια γυναίκα προσεγγίζει είναι αν έχει μικρή γενικά αξία δηλαδή αν δεν είναι νέα ή όμορφη, οπότε πρέπει να συμπεριφερθεί σαν άντρας (οι άλλες θα την χαρακτηρίσουν απελπισμένη, το αντίστοιχο δεν υπάρχει στους άντρες, ο άντρας που την πέφτει συνεχώς δεν είναι απελπισμένος, αφού οι άντρες αντιλαμβάνονται de facto την θέση τους στην αγορά) ή αν θέλει έναν συγκεκριμένο άντρα ο οποίος είναι καλύτερος από αυτήν και απλά δεν της έχει δώσει σημασία.

Η τελευταία περίπτωση δεν είναι καθόλου σπάνια, αλλά αφορά μόνο ένα μικρό ποσοστό των αντρών γι' αυτό και δεν παρατηρείται από τους περισσότερους. Είναι το φαινόμενο της υπεργαμίας, κοινώς οι γυναίκες δεν κάνουν trade down όσον αφορά τους ερωτικούς συντρόφους, πηγαίνουν μόνο με άντρες ίσης ή μεγαλύτερης αξίας από αυτές. Γι'αυτό ιδιαίτερα σε νεαρές ηλικίες βλέπουμε το χαρακτηριστικό φαινόμενο, μερικά αγόρια (οι πιο ωραίοι, οι πιο μάγκες κτλ) να έχουν ή μπορούν να έχουν όλα τα κορίτσια ενώ τα περισσότερα αγόρια κλαίγονται που δεν μπορούν να βρουν γκόμενα.

Αυτή η ισορροπία αλλάζει δραματικά όταν κινούμαστε στην τρίτη και ιδιαίτερα στην τέταρτη δεκαετία της ζωής μας, καθώς εκεί η αξία της γυναίκας πέφτει και του άντρα αυξάνεται. Γι' αυτό το λόγο οι τριαντάρες και οι σαραντάρες φαίνονται ως πιο σοβαρές, ξέρουν τι θέλουν από έναν άντρα, είναι πιο ειλικρινείς κτλ. Αυτό δεν συμβαίνει βέβαια λόγο κάποιας μαγικής πνευματικής ωρίμανσης αλλά επειδή έχουν συνειδητοποιήσει ότι αξία τους έχει πέσει (κυρίως επειδή δεν τους την πέφτουν οι άντρες πια) οπότε αναγκαστικά έχουν κόψει τα νάζια, τα τσαλίμια και την επιλεκτικότητα και αρχίζουν να συμπεριφέρονται σαν άντρες, δηλαδή έχουν χαμηλό τον πήχη και προσεγγίζουν περισσότερο.

Όποιος αμφισβητεί την παραπάνω μετατόπιση στην αγορά όσο αυξάνεται η ηλικία δεν έχει παρά να μετρήσει τον αριθμό ζευγαριών όπου άντρας είναι κατά πολύ μεγαλύτερος από την γυναίκα με τον αριθμό ζευγαριών όπου η γυναίκα είναι κατά πολύ μεγαλύτερη του άντρα.

Είναι γνωστό πως η γυναίκα δίνει το πράσινο φως αλλά εμείς μιλάμε για την προσέγγιση όταν αναφερόμαστε στην πρώτη κίνηση, όχι σε χαμόγελα και ματιές.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 12:10, 19-03-17:

Ο μόνος λόγος που μια γυναίκα προσεγγίζει είναι αν έχει μικρή γενικά αξία δηλαδή αν δεν είναι νέα ή όμορφη, οπότε πρέπει να συμπεριφερθεί σαν άντρας (οι άλλες θα την χαρακτηρίσουν απελπισμένη, το αντίστοιχο δεν υπάρχει στους άντρες, ο άντρας που την πέφτει συνεχώς δεν είναι απελπισμένος, αφού οι άντρες αντιλαμβάνονται de facto την θέση τους στην αγορά) ή αν θέλει έναν συγκεκριμένο άντρα ο οποίος είναι καλύτερος από αυτήν και απλά δεν της έχει δώσει σημασία.

Η τελευταία περίπτωση δεν είναι καθόλου σπάνια, αλλά αφορά μόνο ένα μικρό ποσοστό των αντρών γι' αυτό και δεν παρατηρείται από τους περισσότερους. Είναι το φαινόμενο της υπεργαμίας, κοινώς οι γυναίκες δεν κάνουν trade down όσον αφορά τους ερωτικούς συντρόφους, πηγαίνουν μόνο με άντρες ίσης ή μεγαλύτερης αξίας από αυτές. Γι'αυτό ιδιαίτερα σε νεαρές ηλικίες βλέπουμε το χαρακτηριστικό φαινόμενο, μερικά αγόρια (οι πιο ωραίοι, οι πιο μάγκες κτλ) να έχουν ή μπορούν να έχουν όλα τα κορίτσια ενώ τα περισσότερα αγόρια κλαίγονται που δεν μπορούν να βρουν γκόμενα.
Ένας άντρας που την πέφτει συνεχώς και σε όλες ΕΙΝΑΙ απελπισμένος. Δεν ξέρω που έχεις δει ή διαβάσει ότι δεν είναι. Σημαίνει ότι δεν του κάθεται καμιά και έχει ξεκινήσει το trial and error. Οι άντρες που δεν είναι απελπισμένοι την πέφτουν μόνο σε μια μερίδα γυναικών που τους ελκύουν και όχι συνεχώς. Το να είναι κάποιος πέφτουλας είναι υποτιμητικός χαρακτηρισμός για έναν άντρα.

Επίσης, έχεις ορίσει την αξία των αντρών και των γυναικών ως κάτι αντικειμενικό και συγκεκριμένο. Δεν είναι έτσι ακριβώς. Τι πάει να πει μια γυναίκα παίρνει άντρα αξίας ίσης ή μεγαλύτερης από αυτήν μόνο; Κάθε άνθρωπος κοιτάει διαφορετικά πράγματα σε έναν άλλον. Αυτό το παρατηρώ συνεχώς σε συζητήσεις με άλλους άντρες όπου βλέπω ότι σε μια παρέα 4-5 ατόμων ο καθένας έχει ορίσει διαφορετικά το τι θεωρεί ωραία κοπέλα. Δεν έχουμε καταφέρει να συμφωνήσουμε σχεδόν ποτέ. Και μιλάμε μόνο για εξωτερική εμφάνιση, που να μπει και άλλα πράγματα μέσα όπως χαρακτήρας, εκεί γίνεται ο χαμός. Αλλά αυτό το προσπερνώ γιατί μιλάμε μόνο για εμφάνιση.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 12:56, 19-03-17:

Ένας άντρας που την πέφτει συνεχώς και σε όλες ΕΙΝΑΙ απελπισμένος. Δεν ξέρω που έχεις δει ή διαβάσει ότι δεν είναι. Σημαίνει ότι δεν του κάθεται καμιά και έχει ξεκινήσει το trial and error. Οι άντρες που δεν είναι απελπισμένοι την πέφτουν μόνο σε μια μερίδα γυναικών που τους ελκύουν και όχι συνεχώς. Το να είναι κάποιος πέφτουλας είναι υποτιμητικός χαρακτηρισμός για έναν άντρα.
Κανένας άντρας δεν την πέφτει σε όλες τις γυναίκες, την πέφτει μόνο στις γυναίκες που του αρέσουν, απλά κάποιοι άντρες έχουν χαμηλότερα στάνταρ σε εμφάνιση από άλλους και γι' αυτό την πέφτουν σε περισσότερες. Επίσης όσοι κατακρίνουν το trial and error είναι συνήθως αγάμητοι armchair generals. Αυτό που λες δηλαδή είναι πως όποιος δεν κάνει trial and error είναι ο γαμιάς της γειτονιάς και απλά στοχεύει κι εκτελεί. Και μετά ξύπνησες.

Επίσης, έχεις ορίσει την αξία των αντρών και των γυναικών ως κάτι αντικειμενικό και συγκεκριμένο. Δεν είναι έτσι ακριβώς. Τι πάει να πει μια γυναίκα παίρνει άντρα αξίας ίσης ή μεγαλύτερης από αυτήν μόνο; Κάθε άνθρωπος κοιτάει διαφορετικά πράγματα σε έναν άλλον. Αυτό το παρατηρώ συνεχώς σε συζητήσεις με άλλους άντρες όπου βλέπω ότι σε μια παρέα 4-5 ατόμων ο καθένας έχει ορίσει διαφορετικά το τι θεωρεί ωραία κοπέλα. Δεν έχουμε καταφέρει να συμφωνήσουμε σχεδόν ποτέ. Και μιλάμε μόνο για εξωτερική εμφάνιση, που να μπει και άλλα πράγματα μέσα όπως χαρακτήρας, εκεί γίνεται ο χαμός. Αλλά αυτό το προσπερνώ γιατί μιλάμε μόνο για εμφάνιση.
Φυσικά και η αξία είναι υποκειμενική, μιλάω για ελεύθερη αγορά. Αν σου δείξω τη φωτογραφία μιας γυναίκας και σου πω 1-10 πιθανόν να έχουμε διαφορά στην βαθμολόγησή μας, αλλά αν πάρεις τις γνώμες πολλών αντρών και συγκλίνουν στο 7 τότε αυτό θεωρούμε αντικειμενική αξία. Η αντικειμενική αξία δεν είναι τίποτα παρά ο μέσος όρος πολλών υποκειμενικών γνωμών. Οπότε ναι ίσως μια γυναίκα που είναι αντικειμενικά ένα 3 μπορεί να βρει κάποιον άντρα που θα την θεωρεί 9 αλλά η πιθανότητα είναι 0,001% ή κάτι τέτοιο, όπως ακριβώς μπορείς να βρεις κάποιον που θα αγοράσει ένα μολύβι για 100ευρώ με την αντίστοιχη πιθανότητα.
Παράθεση

Ερις

Διακεκριμένο μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 13:12, 19-03-17:

Συμφωνώ με Γιάννη. Είναι υποκειμενικό το ωραίο.

Όσο για το άλλο με την πρώτη κίνηση, σίγουρα εξαρτάται από το πώς θα ορίσουμε την πρώτη κίνηση. Όταν δε σε ξέρω αλλά θα έρθω να σου μιλήσω και θα σε κάνω υπογείως να με σκέφτεσαι, δε θα έχεις καταλάβει καν ότι από την αρχή ήταν στημένο. Τα χαμόγελα και οι ματιές δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό, γιατί τη στιγμή που συμβαίνει, δεν έχεις ιδέα. Η πρώτη κίνηση έχει ήδη γίνει.

Τώρα αν θεωρήσουμε ως την πρώτη κίνηση το ποιος θα πει πρωτος το να βγούμε, εκεί νομίζω ότι έρχεται ο ρόλος του άντρα. Δε θα μου άρεσε να το έλεγε από την αρχή η γυναίκα. Εγώ αναφέρομαι στο ότι δεν κάθεσαι και περιμένεις παθητικά. Όσο κι αν θέλουμε να μιλάμε για ισότητα, διαφορές στα δύο φύλα υπάρχουν. Έχουμε εξελιχθεί διαφορετικά και είναι πολύ μικρή η περίοδος που η γυναίκα χειραφετηθηκε και αυτό δεν έχει γίνει ακόμη ολοκληρωτικά. Για να περάσει αυτή η αλλαγή και στον τρόπο συμπεριφοράς και να χαρακτηρίσει το φύλο θα περάσει πολύς πολύς καιρός ακόμη. Ίσως γι αυτό αν μιλήσουμε για το ποιος θα πει να βγούμε ως την πρώτη κίνηση, θα θέλαμε τον άντρα σ αυτό το ρόλο και όχι μια γυναίκα.

Επιπλέον, οι γυναίκες που θα πουν πρώτες ακόμη κ το να βγούμε είναι λίγες κ πολλεσ από αυτές είναι ωραίες. Μην το παραβλέπουμε αυτό..
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,441 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 13:20, 19-03-17:

Για σένα. Η αλήθεια είναι πως το αν θα την πέσει μια γυναίκα σε έναν άντρα εξαρτάται άμεσα από την αξία της στη σεξουαλική αγορά, διότι οι ερωτικές σχέσεις είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα ελεύθερης αγοράς στον κόσμο. Οι γυναίκες έχουν de facto μεγάλη αξία στην αρχή της ζωής τους γιατί είναι νέες και όμορφες ενώ οι άντρες μικρή επειδή δεν έχουν λεφτά ή κοινωνικό στάτους. Αυτό μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις αν πας στο zoo ας πούμε και φτιάξεις έναν γυναικείο και έναν αντρικό λογαριασμό. Σε 5 λεπτά θα σε έχουν προσεγγίσει 100 άντρες ενώ τον άντρα καμία γυναίκα. Μια γυναίκα λοιπόν λόγο της μεγάλης γενικά αξίας της δεν έχει ανάγκη να προσεγγίσει άντρες, μπορεί απλά να περιμένει και θα το κάνουν αυτοί, αφού αυτοί θέλουν το deal πολύ περισσότερο από εκείνη.

Αυτή η ισορροπία αλλάζει δραματικά όταν κινούμαστε στην τρίτη και ιδιαίτερα στην τέταρτη δεκαετία της ζωής μας, καθώς εκεί η αξία της γυναίκας πέφτει και του άντρα αυξάνεται. Γι' αυτό το λόγο οι τριαντάρες και οι σαραντάρες φαίνονται ως πιο σοβαρές, ξέρουν τι θέλουν από έναν άντρα, είναι πιο ειλικρινείς κτλ. Αυτό δεν συμβαίνει βέβαια λόγο κάποιας μαγικής πνευματικής ωρίμανσης αλλά επειδή έχουν συνειδητοποιήσει ότι αξία τους έχει πέσει (κυρίως επειδή δεν τους την πέφτουν οι άντρες πια) οπότε αναγκαστικά έχουν κόψει τα νάζια, τα τσαλίμια και την επιλεκτικότητα και αρχίζουν να συμπεριφέρονται σαν άντρες, δηλαδή έχουν χαμηλό τον πήχη και προσεγγίζουν περισσότερο.

Όποιος αμφισβητεί την παραπάνω μετατόπιση στην αγορά όσο αυξάνεται η ηλικία δεν έχει παρά να μετρήσει τον αριθμό ζευγαριών όπου άντρας είναι κατά πολύ μεγαλύτερος από την γυναίκα με τον αριθμό ζευγαριών όπου η γυναίκα είναι κατά πολύ μεγαλύτερη του άντρα.

Είναι γνωστό πως η γυναίκα δίνει το πράσινο φως αλλά εμείς μιλάμε για την προσέγγιση όταν αναφερόμαστε στην πρώτη κίνηση, όχι σε χαμόγελα και ματιές.
Επος. Να καρφιτσωθει στην αρχη του τοπικ

Δεν ειναι ετσι ακριβως. Τα καλα και τα ασχημα του καθε ανθρωπου τα βλεπουν ολοι, ανεξαρτητως του βαθμου που βαζουν. Δηλαδη μια κοπελα που εχει πχ γαμψη μυτη, ε ειναι αντικειμενικα ενα ασχημο χαρακτηριστικο πανω της. Εκει που υπαρχει διαφοροποιηση ειναι στο ποσο σημαντικα ή ασημαντα θεωρεις τα "κουσουρια" του καθενος. Γενικα οι βαθμοι που μπαινουν ειναι ±2. Πολυ σπανια ο ενας θα βαλει σε μια κοπελα 3 και ο αλλος 8
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DarthFederer : 19-03-17 στις 13:20. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Ερις

Διακεκριμένο μέλος

H Ερις έγραψε στις 13:35, 19-03-17:

Είναι λίγες οι φορές που στο δρόμο, όπως περπατάμε, θα μας τραβήξει την προσοχή κάποιος που από πολλούς θα ήταν ένα 6 ας πούμε; Ενώ ένα 9 θα τραβήξει για λιγότερο χρόνο την προσοχή μας. Είναι πολλά τα πράγματα που καθορίζουν το τι βλέπουμε ως ωραίο και ένα πρόσωπο δεν είναι τίποτα άλλο από έναν συγκεκριμένο συνδυασμό χαρακτηριστικών. Σκεφτείτε απλά ότι ακόμη και όταν μιλάμε για χρώματα, δε βλέπουμε όλοι ακριβώς το ίδιο πράγμα!
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 13:49, 19-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Δεν ειναι ετσι ακριβως. Τα καλα και τα ασχημα του καθε ανθρωπου τα βλεπουν ολοι, ανεξαρτητως του βαθμου που βαζουν. Δηλαδη μια κοπελα που εχει πχ γαμψη μυτη, ε ειναι αντικειμενικα ενα ασχημο χαρακτηριστικο πανω της. Εκει που υπαρχει διαφοροποιηση ειναι στο ποσο σημαντικα ή ασημαντα θεωρεις τα "κουσουρια" του καθενος. Γενικα οι βαθμοι που μπαινουν ειναι ±2. Πολυ σπανια ο ενας θα βαλει σε μια κοπελα 3 και ο αλλος 8
Υπάρχουν οι γυναίκες που είναι κλασσικά όμορφες (ή άσχημες), δηλαδή η βαθμολογία τους δεν έχει μεγάλη διασπορά και οι γυναίκες που έχουν μεγάλη διασπορά λόγω συγκεκριμένων χαρακτηριστικών που κάποιοι άντρες θα θεωρούν πολύ ελκυστικά ενώ κάποιοι άλλοι τελείως απωθητικά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα τατού, υπάρχουν άντρες που τα θεωρούν πολύ ελκυστικά και αυτομάτως ανεβαίνει μια γυναίκα στα μάτια τους ενώ άλλοι που τα θεωρούν τελείως απωθητικά και δίνουν άκυρο.
Παράθεση

Ερις

Διακεκριμένο μέλος

H Ερις έγραψε στις 14:31, 19-03-17:

Υπάρχουν οι γυναίκες που είναι κλασσικά όμορφες (ή άσχημες), δηλαδή η βαθμολογία τους δεν έχει μεγάλη διασπορά και οι γυναίκες που έχουν μεγάλη διασπορά λόγω συγκεκριμένων χαρακτηριστικών που κάποιοι άντρες θα θεωρούν πολύ ελκυστικά ενώ κάποιοι άλλοι τελείως απωθητικά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα τατού, υπάρχουν άντρες που τα θεωρούν πολύ ελκυστικά και αυτομάτως ανεβαίνει μια γυναίκα στα μάτια τους ενώ άλλοι που τα θεωρούν τελείως απωθητικά και δίνουν άκυρο.
Σε τι βασίζεσαι για όλα αυτά; Η εικόνα για το ωραίο διαφέρει από χώρα σε χώρα, από πολιτισμό σε πολιτισμό.. φαντάσου τι γίνεται αν πάρουμε και το κάθε άτομο ξεχωριστά. Έχεις κάποια έρευνα πρόχειρη να μιλάει για αυτούς τους αριθμούς. Αν όχι κάνε μία! ;-)

Επίσης, θα μπορούσα να σου πω ότι όλα τα πρόσωπα πχ είναι όμορφα, απλά εμένα μου αρέσουν λίγο (ή περισσότερο) κάποια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ερις : 19-03-17 στις 14:36.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 14:52, 19-03-17:

Σε τι βασίζεσαι για όλα αυτά; Η εικόνα για το ωραίο διαφέρει από χώρα σε χώρα, από πολιτισμό σε πολιτισμό.. φαντάσου τι γίνεται αν πάρουμε και το κάθε άτομο ξεχωριστά. Έχεις κάποια έρευνα πρόχειρη να μιλάει για αυτούς τους αριθμούς. Αν όχι κάνε μία! ;-)
Για ποιους αριθμούς? Αυτό που είπα πριν με τη διασπορά το είχα διαβάσει παλαιότερα σε μια έρευνα που κάνανε πάνω στα δεδομένα από διάφορα dating sites. Φυσικά το ωραίο διαφέρει από χώρα σε χώρα και εποχή σε εποχή και είναι λογικό αφού όπως είπα πριν είναι ο μέσος όρος των υποκειμενικών επιλογών.

Επίσης, θα μπορούσα να σου πω ότι όλα τα πρόσωπα πχ είναι όμορφα, απλά εμένα μου αρέσουν λίγο (ή περισσότερο) κάποια.
Και θα έλεγες ψέμματα αν το έλεγες αυτό. Με το να λες πως όλα τα πρόσωπα είναι όμορφα τότε απλώς αφαιρείς το νόημα από την λέξη όμορφος. Για να έχει κάποιο νόημα η λέξη πρέπει να υπάρχουν και άσχημοι. Αλήθεια αν ίσχυε αυτό που λες τότε γιατί βάφεσαι, γιατί αφήνεις μακριά μαλλιά και γιατί φοράς ωραία ρούχα? Αυτά δεν έχουν καμιά λειτουργική αξία και πολλές φορές είναι αντιλειτουργικά. Το κάνεις φυσικά για να γίνεις πιο όμορφη ώστε να αρέσεις στους άλλους περισσότερο και να αισθάνεσαι εσύ καλύτερα αυτομάτως, οπότε εμμέσως πλην σαφώς αναγνωρίζεις ότι υπάρχουν διαφορετικά επίπεδα ομορφιάς και συνεπώς ασχήμιας.
Παράθεση

Ερις

Διακεκριμένο μέλος

H Ερις έγραψε στις 15:13, 19-03-17:

(Όλες) οι γυναίκες δε βάφονται, ούτε φοράνε ωραία ρούχα για να αρέσουν στους άντρες, ούτε για να γίνουν πιο όμορφες. Αγαπάς τον εαυτό σου και τον φροντίζεις, όπως προσέχεις το λάπτοπ σου, ας πούμε ή κάποιο αντικείμενο που αγαπάς.

Όταν κάνουμε τη σύγκριση, ο Α είναι πιο όμορφος από τον Β, αυτομάτως σημαίνει ότι
α. ο Β είναι πιο άσχημος από τον Α και
β. ο Β είναι λιγότερο όμορφος από τον Α

Είναι ο Β άσχημος;

Αν δεν έχεις κάποια δυσμορφία που κάνει μπαμ και χαλάει πάρα πολύ το σύνολο, ναι είσαι όμορφος. Και συγκριτικά να το δούμε, για κάποιους θα είσαι εσύ πιο όμορφος ενώ για άλλους πιο άσχημος (ή λιγότερο όμορφος).
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 15:23, 19-03-17:

(Όλες) οι γυναίκες δε βάφονται, ούτε φοράνε ωραία ρούχα για να αρέσουν στους άντρες, ούτε για να γίνουν πιο όμορφες. Αγαπάς τον εαυτό σου και τον φροντίζεις, όπως προσέχεις το λάπτοπ σου, ας πούμε ή κάποιο αντικείμενο που αγαπάς.
Ο μόνος λόγος που το κάνουν είναι είτε για να αρέσουν στους άντρες ή για να ζηλεύουν οι άλλες γυναίκες. Sorry αλλά ας μη λέμε και ότι νάνε. Αν ζούσες μόνη σου σε μια σπηλιά, ούτε θα βαφόσουνα, ούτε θα φορούσες ψηλοτάκουνα, ούτε θα έφτιαχνες μαλλί κάθε μέρα. Πέραν από πράγματα που είναι θέμα υγείας όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να πάρουμε θετικό confirmation από τους άλλους.

Όταν κάνουμε τη σύγκριση, ο Α είναι πιο όμορφος από τον Β, αυτομάτως σημαίνει ότι
α. ο Β είναι πιο άσχημος από τον Α και
β. ο Β είναι λιγότερο όμορφος από τον Α

Είναι ο Β άσχημος;

Αν δεν έχεις κάποια δυσμορφία που κάνει μπαμ και χαλάει πάρα πολύ το σύνολο, ναι είσαι όμορφος. Και συγκριτικά να το δούμε, για κάποιους θα είσαι εσύ πιο όμορφος ενώ για άλλους πιο άσχημος (ή λιγότερο όμορφος).
Ο Β είναι άσχημος αν η μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου τον θεωρεί άσχημο. Το λέω τρίτη φορά. Μιλάμε για τον μέσο όρο των υποκειμενικών κρίσεων.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 15:40, 19-03-17:

Προσωπικά μου αρέσουν οι μικρές ατέλειες που έχουν οι γυναίκες. Τα μοντέλα και οι περσόνες στην τβ που παρουσιάζονται μερικές φορές ως τέλειες, το λέω πραγματικά, δεν καταλαβαίνω τι τους βρίσκουν. Μου φαίνονται όλες ίδιες.
Παράθεση

Ερις

Διακεκριμένο μέλος

H Ερις έγραψε στις 15:49, 19-03-17:

Και εγώ θα πω ότι έχει αποδειχθει πως κρίνουμε το ωραίο με βάση το ποιοι είμαστε, τις προσωπικές μας εμπειρίες και κάποιες φορές τα γονίδια. Δηλ, έχουν βρει κάποιοι ότι τείνουμε να χαρακτηρίσουμε κάποιον πιο όμορφο ή άσχημο με βάση το πόσο μας μοιάζει! Περίεργο, αλλά κι όμως.

Και συμπληρώνω, αν σκεφτούμε την υπο-κουλτούρα της μάζας -μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου, που αναφέρεις εσύ hack3r- αυτό που θα μου παρουσιάσουν ως ωραίο, δε θα το δεχτώ.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 15:53, 19-03-17:

Προσωπικά μου αρέσουν οι μικρές ατέλειες που έχουν οι γυναίκες. Τα μοντέλα και οι περσόνες στην τβ που παρουσιάζονται μερικές φορές ως τέλειες, το λέω πραγματικά, δεν καταλαβαίνω τι τους βρίσκουν. Μου φαίνονται όλες ίδιες.
Όπως και οι περισσότεροι άνθρωποι. Τα μοντέλα δεν είναι καν οι πιο όμορφες γυναίκες. Είναι απλά οι πιο όμορφες γυναίκες με τα υποκειμενικά στάνταρ μια βιομηχανίας στην οποία ας μην ξεχνάμε πως κυριαρχούν οι γκέι άντρες. Τα άλλα όλα είναι απλά μάρκετινγκ. In fact όσο πιο κοντά σε μοντέλο είναι μια γυναίκα τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνει σχέση διότι πρώτον οι άντρες δεν τους την πέφτουν γιατί φοβούνται και δεύτερον επειδή όσο πιο τέλειος είναι κάποιος τόσο λιγότερο μπορούν οι άλλοι να ταυτιστούν μαζί του. Οι γυναίκες με τις περισσότερες επιτυχίες είναι τα 7άρια και τα 8άρια. Αρκετά όμορφες για να μαγνητίζουν αλλά όχι υπερβολικά τέλειες για να φοβίζουν.

Και εγώ θα πω ότι έχει αποδειχθει πως κρίνουμε το ωραίο με βάση το ποιοι είμαστε, τις προσωπικές μας εμπειρίες και κάποιες φορές τα γονίδια. Δηλ, έχουν βρει κάποιοι ότι τείνουμε να χαρακτηρίσουμε κάποιον πιο όμορφο ή άσχημο με βάση το πόσο μας μοιάζει! Περίεργο, αλλά κι όμως.

Και συμπληρώνω, αν σκεφτούμε την υπο-κουλτούρα της μάζας -μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου, που αναφέρεις εσύ hack3r- αυτό που θα μου παρουσιάσουν ως ωραίο, δε θα το δεχτώ.
Δεν ξέρω γιατί νομίζεις ότι διαφωνείς μαζί μου σε κάτι.
Παράθεση

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 238 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 15:59, 19-03-17:

Ας δώσει κάποιος ένα βραβείο στον hack3r....τα είπε όλα
Παράθεση

Ερις

Διακεκριμένο μέλος

H Ερις έγραψε στις 16:03, 19-03-17:

Δεν ξέρω γιατί νομίζεις ότι διαφωνείς μαζί μου σε κάτι.
Γιατί δεν φαινόταν πουθενά η θέση που παίρνεις εσύ. Τώρα που την διάβασα, συμφωνήσαμε!
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,441 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 17:00, 19-03-17:

Και μονο που χρησιμοποιεις τη λεξη ατελειες, φαινεται οτι σε εχει επηρεασει αυτη η βιομηχανια, ψυχολογικα κυριως. Ο διαφορετικος σωματοτυπος δεν ειναι ατελεια. Ειναι διαφορετικο, το αν ειναι καλυτερο ή χειροτερο ειναι υποκειμενικο για τον καθενα αλλα σιγουρα δεν ειναι ατελεια. Προφανως οι γλαστρες που ξεμυτιζουν στην Ελληνικη τηλεοραση, με απαραιτητο χαρακτηριστικο το ναζι και ειναι λες και εχουν βγει απο γραμμη παραγωγης δεν ειναι τελειες. Για την ακριβεια δεν ειναι καν καλες.
Παράθεση

Ερις

Διακεκριμένο μέλος

H Ερις έγραψε στις 17:18, 19-03-17:

Με εισαγωγικά στα "τέλειες"/"ατέλειες", είμαστε εντάξει.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

O Johnny15 έγραψε στις 17:25, 19-03-17:

Δεν το εννοούσα εγώ ως ατέλειες αλλά ότι τα παρουσιάζουν ως ατέλειες...
Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη manos4
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 793 μηνύματα.

O manos4 έγραψε στις 00:52, 21-03-17:

Οι γυναίκες δεν την πε΄φτουν τόσο συχνά σε άντρες όσο κάνουν οι άντρες στις γυναίκες.Θα έλεγα ότι το ποσοστό είναι πολύ μικρότερο,επειδή:Έχουν πολύ μεγαλύτερη αίσθηση της απόρριψης μπορει να θυμούνται για καιρό κάποιον που τις απέρριψε και να το έχουν μέσα τους(καλα και εμεις το κανουμε αυτο αλλα απο καποια στιγμη και μετα συνηθιζεις την απορριψη και δεν σε νοιαζει τοσο,εφοσον ακους και τις ιστοριες των φιλων σου),κοιτάνε πολύ κάποιον αν τους ελκύει και ειναι πολύ πιο επιλεκτικές-ακόμα και με΄τρια ή άσχημη να ειναι κάποια έχω δει να θίγονται όταν π.χ τους λες ακομα και για καφε χωρις να πεις κατι παραπανω) και όπως έχω καταλάβει ειναι εγκεφαλικά όντα ακομα και ο μπραντ πιτ να εισαι αν δεν τις διεγειρεις εγκεφαλικα δεν θα σου πουν ναι.Και με αυτό δεν εννοώ να είσαι ποιητής αλλά με τρόπους που έχει ορίσει η κάθε μια.Ξέρω άτομα π δεν μιλανε ή ειναι στον κοσμο τους και είχαν ωραίες κοπέλες.Πολλες κοιτανε το στατους και την εμφάνιση και αυτο το βλεπετε και στο facebook απο τα likes που μπορει να παρει κάποιος ωραίος ή την προσοχή και ένας μετριος.Επειδή υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ζήτηση απο τους αντρες σε καθε γυναικα διαλέγουν τον καλύτερο για αυτές.Αυτόν που θα τις εξιτάρει.Επίσης δυστηχως αρκουνται σε χαμογελα ή στο έρθουν να σου μιλησουν αλλα απο εκει και υστερα δεν ξερεις τι παίζει.Μου έχει τύχει να με πλησιαζουν και μετα οταν τους λεω για καφε να μου λενε οχι.Ε να σου πω δεν μπορω να τις καταλαβω.Αν δεν έχεις χιλια 2,timing,χιουμορ εμφανιση και δεν ξερω τι αλλο δεν βρισκεις ευκολα.Θα επρεπε αντι να δειλιαζουν να εκφραζονται πιο ευκολα αλλα φοβουνται οτι θα τις σχολιασουν,οτι θα τις απορριψει ο αλλος κτλ.Η πυρηνική φυσική είναι πιο εύκολη απο το να τις καταλαβεις.

Παντως τα ατομα που εχω δει να εχουν τις περισσοτερες επιτυχιες είχαν πολύ αυτοπεποίθηση και δεν εδιναν μεγαλη τερη αξία στις γυναίκες απο ότι σε αυτούς(και το πηγαιναν κατευθειαν στο ψητο).Είχαν φαει όπως ειναι λογικο πολλές απορρίψεις αλλά δεν το έπαιρναν προσωπικά.Είχαν μια Α αντίλλειψη για τον εαυτο τους και στυλ που γενικα σε ελκυει να τους κανεις παρεα(π.χ πολύ χιούμορ,ωραίες ιδεολογιες κτλ).Τις κινησεις τις εκαναν εκεινοι πρωτοι βεβαια.Αφου οι γυναίκες έχουν ζήτηση γενικά δεν τις ενδιαφέρει να πλησιασουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos4 : 21-03-17 στις 01:02.
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 682 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 21:01, 21-03-17:

Μακάρι να έκαναν και οι κοπέλες κανένα βήμα, γιατί σε πολλές περιπτώσεις εμείς τα αγοράκια πρέπει να λύσουμε πυρηνική φυσική για το εάν ενδιαφέρετε η κοπέλα ή απλά την ζαλίζουμε το κεφάλι
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους