Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,047 εγγεγραμμένα μέλη και 3,062,973 μηνύματα σε 93,747 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 805 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάμος στα 18!

Pequeño

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 13:44, 07-07-12:

Αν και μένω Θεσσαλονίκη, όπως όλοι έχω και εγώ ένα λατρεμένο χωρίο, με μπόλικους συγγενείς, ξαδέρφια και φίλους...
Με πήρε μια αγαπημένη μου φίλη τηλέφωνο,στην ίδια ηλικία με εμένα, που όσο μακριά και να ήμαστε, την λατρεύω και την αγαπώ πάρα πολύ!Περίμενα να με ρωτήσει για το πότε θα κατέβω στο χωριό για να βρεθούμε, αλλά μου έριξε μια βόμβα!
Αποφάσισε με τον καλό της, ο οποίος είναι και αυτός 18 να περάσουν βέρες κατά τον Αύγουστο, την ζήτησε πριν δύο βράδια, σε τραπέζι με γονείς κλπ κλπ, και μου ζήτησε αν μπορώ να αναλάβω να φτιάξω τα προσκλητήρια και γενικότερα τα περί διακόσμησης αφού ξέρει ότι πετάω τη σκούφια μου για αυτά και ασχολούμαι πολύ.....

Πειράζει που δεν συμφωνώ όμως με την όλη ιδέα; δε ξέρω μου έκανε κάπως το ότι θα παντρευτεί από τώρα, και νομίζω ότι φάνηκε από τον τρόπο που της μίλησα.... Δεν ξέρω, νιώθω ότι είναι πολύ νωρίς να κάνει κάτι τέτοιο, και δε θέλω να τη δω μετά από 2-3 χρόνια ή και 20-30 να βαράει το κεφάλι της στο τοίχο εξαιτίας αυτής της απόφασης....

Εσείς τη γνώμη έχετε για τέτοιες καταστάσεις;
Θέλω να την στηρίξω, και πάντα αυτό θα κάνω, απλά μου είναι δύσκολο να χαμογελάω και να το παίζω χαρούμενη από την στιγμή που δεν συμφωνώ...ξέρω ότι δεν έχει σχέση αν συμφωνώ εγώ ή όχι η απόφαση είναι δική της..... αλλά και πάλι, φοβάμαι μη νομίζει ότι έχω τέτοια στάση από κακία ή ζήλια, αλλά πραγματικά δεν το βλέπω έτσι, απλώς δεν μου κολλάει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη exc
Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,807 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε στις 13:50, 07-07-12:

Έλα καημένη που κάθεσαι και αγχώνεσαι...
Γάμος στα 18, παιδί στα 19, διαζύγιο στα 20. Οι αγγλίδες πώς το κάνουνε, δηλαδή, καλύτερες είναι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

36 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νάγια Τ.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,210 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 13:50, 07-07-12:

Καταλαβαινω τι εννοεις...Κοιτα,πριν 20 χρονια το να παντρευοταν καποιος σ'αυτην την ηλικια θεωρειτο φυσιολογικο ειδικα στην επαρχια!Τωρα ομως που τα παιδια σπουδαζουν κ δεν βαζουν λεφτα στην τσεπη τους πριν τα 30 ο μεσος ορος ηλικας γαμου σαφως κ εχει αυξηθει....Εγω διαφωνω μ'αυτην την κινηση γιατι περα απο το οτι ειναι μικρα κ τα δυο υπαρχουν κ αντικειμενικες δυσκολιες!Για παραδειγμα,δουλευουν για να ανοιξουν νοικοκυριο,για να το πω λαικα, ή απλα ειπαν σε θελω πολυ με θελεις κ εσυ γιατι δεν παντερυομαστε?Κ κατι ακομα οι γονεις συμφωνουν με ολο αυτο?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dogie (Ειρήνη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dogie
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,049 μηνύματα.

H Dogie έγραψε στις 13:58, 07-07-12:

Μία φίλη μου ήθελε να κάνει τα ίδια τώρα το καλοκαίρι... Τελικά άλλαξε γνώμη...

Τα έχει με ένα παιδί εδώ και 2 χρόνια σχεδόν. Αυτή 18 και αυτό 21. Και οι δύο ανώριμοι για ένα τόσο μεγάλο βήμα και χωρίς να έχουν αποκατασταθεί οικονομικά κτλ.
Απέτυχε στις Πανελλήνιες αυτή και τότε άλλαξε και γνώμη περί γάμου και παιδιών. Οι γονείς της επίσης είναι αρνητικοί πάνω σε αυτό το θέμα.

Πόσο καιρό τα έχει η φίλη σου με αυτόν; Δύσκολα τα πράγματα...

Όσον αφορά τη γνώμη μου σε τέτοιες καταστάσεις είμαι αρνητική. Ας κοιτάξουν τις σπουδές τους, την επαγγελματική αποκατάσταση τους πρώτα, αν ωριμάσουν, ας δοκιμάσουν τη σχέση τους για κάποια χρόνια ακόμα, ας συζήσουν για ένα διάστημα και μετά ας προχωρίσουν στο γάμο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,778 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 14:00, 07-07-12:

Έχουν σχέση από μικρά, και λέγοντας μικρά, εννοώ γυμνάσιο, και πάντα είχαν ιδιαίτερες σχέσεις μεταξύ τους, μιας και τόσα χρόνια είναι γειτονάκια....
Για τους γονείς δεν ξέρω, αλλά από την στιγμή που αποφασίστηκε συμφωνούν...
Με παραξενεύει γιατί όσο δίναμε ακόμη πανελλαδικές ήταν τόσο ενθουσιασμένη με την όλη ιδέα, να φύγει από το χωριό, να σπουδάσει, να ζήσει σε πόλη να δει πως είναι.... Και ξαφνικά τα άλλαξε όλα...

Αυτός από ότι γνωρίζω δουλεύει αρκετό καιρό παράλληλα με το σχολείο μαζί με τον μπαμπά του, ως ξυλουργός στο μαγαζί τους, δεν το ξέρω το παλικάρι και πολύ καλά γιατί όταν πήγαινα εγώ στο χωριό για διακοπές κλπ αυτός έλειπε, τον έχω συναντήσει λίγες φορές...
Αλλά και πάλι μου κάθεται κάπως στο λαιμό ...όσο σίγουροι να είναι και οι δύο, όσοι στήριξη οικονομική να έχεις από τους γονείς, πως τόσο εύκολα ανοίγεις σπίτι; Τόσο μικρός; χωρίς να ξέρεις τις παραξενιές του άλλου μέσα στο σπίτι; έχοντας ζήσει ελάχιστα μαζί του; Είναι ερωτήματα που όσο ερωτευμένος και να είσαι, δεν αναζητάς απαντήσεις; και στην τελική δεν φοβάσαι κιόλας τι απαντήσεις θα είναι;

Και με τι μεράκι εγώ τώρα να την βοηθήσω για το γάμο; Έχω αντίθετη άποψη, και αμφιβολίες, και γενικά νιώθω ότι κάτι δεν θα ή ακόμη και τώρα δεν πάει καλά

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 14:01, 07-07-12:

Θεματοθέτρια,

Τι σε νοιάζει τι κάνει ο άλλος; Αυτή την απόφαση έλαβε, λες την άποψη σου και μέχρι εκεί. Αν είναι να 'σαι μαγκωμένη, καλύτερα να μην αναλάβεις ότι σου πρότειναν.
Επίσης άλλο γάμος, άλλο αρραβώνας. Μήπως είναι το δεύτερο;
Υγ. Πολλές κοπέλες παντρεύονται στα 18. Που το περίεργο;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 14:01, 07-07-12:

Omg. Χάου ντιπρέσινγκ.

Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

H Pequeño έγραψε στις 14:08, 07-07-12:

venividivici43946 παρά την επίθεση, γιατί έτσι ένιωσα ότι μου απευθύνθηκες, δεν με νοιάζει τι κάνει ο καθένας με νοιάζει τι κάνουν άτομα που ΑΓΑΠΆΩ, και αυτή είναι μέσα σε αυτά...Δεν μπορώ κάτι τόσο μεγάλο να το προσπεράσω και να μην δώσω σημασία, από την στιγμή που βλέπω πως ή ο γιαλός είναι στραβός ή στραβά αρμενίζουμε.... Με απασχολεί γιατί όπως είπα την νοιάζομαι. Το ξέρω ότι πολλές κοπέλες παντρεύονται από τα 18 αλλά οι μόνες περιπτώσεις που έχω συναντήσει είναι να το θέλουν πολύ και πάντα να ονειρεύονται αυτό! Η συγκεκριμένη μέχρι πριν λίγο καιρό δεν ήταν έτσι,καθόλου έτσι!

γάμος είναι...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Queen of Hearts

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Queen of Hearts
H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 742 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε στις 14:14, 07-07-12:

βρε μηπως ειναι εγκυος η φιλη σου και δεν το ειπε πουθενα και γιαυτο βιαζεται να παντρευτει ??

18 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,637 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 14:17, 07-07-12:

Και η γιαγιά μου στα 19 παντρεύτηκε, στα 20 έκανε παιδί και ακόμα με τον παππού μου είναι και περνάνε μια χαρά. Tα παιδιά τους και τα μεγάλωσαν σωστά, και πρόκοψαν !

(και θα ακούσω τώρα το γνωστό: "Αλλες εποχές τότε", το οποιο δεν ισχύει)

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 14:19, 07-07-12:

Ζωή,

Καμία επίθεση. Ξέρεις τα πράγματα δεν είναι πάντα απλά. Μπορεί εσύ να το θεωρείς λάθος, να νοιάζεσαι, όμως η κοπέλα να ενοχληθεί με την παρέμβαση- στάση σου και να ξεκόψει. Είναι λεπτό το θέμα.
Γι' αυτό καταθέτεις την άποψη σου, είσαι δίπλα της ως άνθρωπος, αλλά αποφύγεις τα πολλά-πολλά που αφορούν το γάμο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

H Pequeño έγραψε στις 14:23, 07-07-12:

Βρε και εμένα οι δικοί μου μικρούλια περάσανε στεφάνι, αλλά το θέλανε γενικά πολύ,τώρα από ένα άτομο που ήθελε να σπουδάσει, να φύγει από το χωριό κλπ κλπ δεν είναι κάπως να σε παραξενεύει; Για εγκυμοσύνη δεν ξέρω, αλλά δεν το νομίζω είναι τόσο "αγαθή" που δεν μπορεί να κρατάει μυστικά, εδώ ένα αθώο ψέμα να πει στους γονείς της και το μετανιώνει και σε λίγη ώρα τους λέει την αλήθεια, δλδ δεν είναι του χαρακτήρα της και ούτε έχει την αντοχή να κρύβει κάτι τόσο μεγάλο

Παράθεση

ZETAXA

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ZETAXA
H ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 667 μηνύματα.

H ZETAXA έγραψε στις 14:24, 07-07-12:

Αφού αυτοί το θέλουν εσύ απλά θα βοηθήσεις. Στο κάτω-κάτω δεν είναι και σίγουρο ότι θα χωρίσουν μια μέρα. Το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου να μπορείς να συντηρήσεις την οικογένειά σου μόνος σου και όχι να σε τα'ί'ζουν οι γονείς σου παντρεμένο!

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 20:44, 07-07-12:

Αρχισε να ψαχνεις δικηγορο για διαζυγιο

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilakos
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 483 μηνύματα.

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 21:05, 07-07-12:

Να σου πω την αληθεια...Και εγω γνωριζω μια κοπελα στη γειτονια μου , που ειναι στην ηλικια μου(18 χρονων!!!) και ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ εναν 22χρονο....Ομως στη περιπτωση της, οπως γενικα συνηθως συμβαινει, η αναπαντεχη εγκυμοσύνη οδηγησε σε αυτη την αποφαση των γονειων της και της ιδιας....Βεβαια, για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους απ' οσο ξερω η κοπελα ηθελε να παντρευτει νωρις και να φυγει απο το σπιτι της καθως οι γονεις της ηταν καταπιεστηκοι....!!!Γι' αυτο αναρωτιεμαι μηπως και στη δικη σου περιπτωση, η φιλη σου το κανει απο αντιδραση(θελει να ξεφυγει απο τους γονεις της....) και παντρευεται ετσι ΑΠΡΟΣΔΟΚΗΤΑ!!!Σκεψου πως φετος εδεινε Πανελληνιες και αν δεν τα πηγε οπως οι γονεις της θα ΗΘΕΛΑΝ....να την πιεζουν στο τι, που και πως να επιλεξει σχολη...!!!!

Δεν ξερω...απλως αναρωτιεμαι τι οδηγει ενα νεο παιδι να μην θελει να ζησει τη ζωη του πρωτα και επειτα να ξεκινησει ,οταν ειναι πλεον πνευματικα οριμο( γιατι στα 18 δεν εισαι και να αποφασιζεις πως θα μεγαλωσεις ΠΑΙΔΙΑ δικα σου..!!!)....Απο γνωστους των γονιων μου που παντρευτηκαν νωρις στη ζωη τους απεκτησαν παιδια ,ομως αλλοι νωριτερα και αλλοι αργοτερα στη ζωη τους, χωρισαν γιατι ΕΙΧΑΝ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ και ΑΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΤΕΣ επιθυμιες και ονειρα που δεν προλαβαν να υλοποιήσουν.Οπως οι ιδιοι λενε :" Ηταν ανωριμη αποφαση ο γάμος σε τοσο μικρη ηλικια..."...Αρα τι να πω για να το λένε αυτοι που τωρα ειναι 40+ δεν νομιζω να μην ξερουν για τι πραγμα μιλανε.Ξερουν και εμαθαν απο τα λαθη τους και τωρα προσπαθουν να το πουν και στα παιδια τους ωστε να μην βιαστουν......"Ο έγγαμος βιος μπορει να περιμενει..."

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

βασιλική22

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη βασιλική22
H βασιλική22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών Πάτρας . Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H βασιλική22 και χορεύω χορεύωωωω έγραψε στις 21:23, 07-07-12:

νομιζω οτι ειναι αρκετα νωρις για γαμο....ενταξειμπορει τα παιδια να αγαπιουνται και να μη προκειται να χωρισουν αλλα αυτο δε σημαινει οτι ο γαμος ειναι ευκολη υποθεση...Ειναι μεγαλο βημα,ποσο μαλλον για δυο 18χρονους...Βεβαια,αν η κοπελα πηγαινε να σπουδασει κ το αγορι εμενε πισω αφου δουλευε μαζι με το πατερα του τοτε θα χωριζονταν..και ολοι ξερουμε οτι η αποσταση μπορει να διαλυσει μια σχεση...Απο τη στιγμη που γνωριζουν πραγματικα τι θελουν κ δεν τους πιεσε κανεις,καλα κανουν και παντρευονται..Βεβαια,βρισκω λαθος το οτι βιαζονται να παντρευτουν τοσο συντομα...ας περιμεναν λιγο ακομα,ισως να συγκατοικουσαν για καποιο διαστημα,να δουν πως ειναι η συμβιωση,μιας και μεχρι τωρα ο καθενας ζουσε με τους γονεις του και υστερα,βλεποντας τα πραγματα πιο σφαιρικα να παντρευονταν!

Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi07larissa
H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 809 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε στις 21:33, 07-07-12:

Και μία συμμαθήτρια μου αρραβωνιάστηκε φέτος το καλοκαίρι με τον φίλο της από τις αρχές του Λυκείου.....Μόλις το έμαθα, έμεινα λίγο αλλά εντάξει συμβαίνουν αυτά...

Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 774 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 21:37, 07-07-12:

παιδιά γιατί όχι;;
ειδαμε και 3ορηδες να παντρεύονται και να χωρίζουν σε λίγο καιρό...αν γνωρίζονται αρκετό καιρό,και οι οικογένειές τους έχουν έρθει σε επαφή,ας κάνουν αυτό το βήμα.Άλλωστε υπάρχουν συνομίληκοί μας που είνα αρκετά ώριμοι για κάτι τέτοιο,δηλαδή αισθάνονται έτοιμοι να συζούν με το σύντροφό τους.Ειδικά σε επαρχίες,χωρίς να υποβαθμίζω κανέναν,είναι πιο συνηθισμένο φαινόμενο ...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mairiboo!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mairiboo!
H mairiboo! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H mairiboo! έγραψε στις 21:37, 07-07-12:

δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου σε 2 χρονια παντρεμενη ! ισως στην αρχη να μας φαινεται ωραια ολη αυτη η διαδικασια...αλλα πολλοι δεν σκεφτονται τις συνεπειες! πρωτον για να ανοιξεις ενα σπιτι πρεπει να "πατας" γερα στα ποδια σου που σημαινει καλη τσεπη που σημαινει λεφτα . δευτερον κλεινεις τον εαυτο σου σε μια "μπαλα" κατι που δεν ειναι ωραιο για μια κοπελα 18 χρονων ! μεχρι αυτη την ηλικια δεν εχεις ζησει τιποτα απολυτως ! δεν εχεις καν ανεξαρτητοποιηθει! δεν εχεις βγει εξω δεν εχεις γνωρισει κοσμο δεν εχεις κανει σχεσεις ......:/ ειναι δυσκολα τα πραγματα να της πεις ....!

Παράθεση

Revekka

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Revekka
H Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός του τμήματος Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης Αθήνας . Έχει γράψει 13,256 μηνύματα.

H Revekka έγραψε στις 21:37, 07-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Και μία συμμαθήτρια μου αρραβωνιάστηκε φέτος το καλοκαίρι με τον φίλο της από τις αρχές του Λυκείου.....Μόλις το έμαθα, έμεινα λίγο αλλά εντάξει συμβαίνουν αυτά...
Βασικά δεν συμβαίνουν, τα επιλέγεις!

Δεν έχουν πάντως όλοι οι άνθρωποι "υψηλούς" στόχους για καριέρες και ακαδημαϊκά έδρανα. Απλά ακολουθούν άλλο δρόμο!

Παράθεση

Πανσέληνος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Πανσέληνος
H Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) . Έχει γράψει 547 μηνύματα.

H Πανσέληνος έγραψε στις 21:46, 07-07-12:

Κι εμένα μια συμμαθήτριά μου παντρεύτηκε πριν 2 χρόνια και έχει και παιδάκι.Το μόνο που με χάλασε απίστευτα ήταν που με τη κοιλιά τούρλα ήταν με το τσιγάρο στο χέρι..(Άσχετο.)
Πάντως συμβαίνουν αυτά ακόμα και στις μέρες μας.Αν και για 'μένα είναι τεράστιο λάθος να παντρεύεσαι σε τέτοιες ηλικίες γιατί ουσιαστικά δεν έχεις προλάβει να ζήσεις και τίποτα,υπάρχει ανωριμότητα και μετά θα σε πιάσουν τα απωθημένα σου,που δεν έζησες τη ζωή σου,και θα τη κάνεις σίγουρα με ελαφρά πηδηματάκια.Και όχι τίποτα άλλο,αν υπάρχουν παιδιά στη μέση θα τη ''πληρώσουν αυτά τη νύφη'' στο τέλος.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,713 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:38, 07-07-12:

Ποιά 18;; Εδώ μια κοπέλα στην ηλικία μου (17 χρονών) που ούτε το σχολείο δεν τελείωσε παντρεύεται πλάκα κάνεις;

Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

H Pequeño έγραψε στις 09:58, 08-07-12:

Κοιτάξτε κατάλαβα πως εγώ να το πήρα πολύ αρνητικά κατευθείαν, μάλλον το λάθος μου σε αυτό είναι πως μπήκα στο λούκι να φανταστώ εμένα σε αυτή τη θέση και μετά αυτήν....Όντως ο καθένας παίρνει τις δικές του αποφάσεις, και ξέρω πως το μόνο που έχω να κάνω είναι να βγάλω το σκασμό και να της σταθώ... Εγώ όχι δεν θα μπορούσα να το κάνω, εδώ τρέμω στην ιδέα πως σε λίγους μήνες θα φύγω από το σπίτι και θα ζω ΜΌΝΗ μου και τρελαίνομαι, πόσο ακόμη αν είχα και έναν άντρα να νταντεύω (από την άποψη,μαγείρεμα, σκούπισμα, σιδέρωμα κλπ κλπ) που ακόμη δεν έχω μάθει να τα κάνω για να ικανοποιώ δικές μου ανάγκες τουλάχιστον....

Ας κάνει ότι της λέει η ψυχούλα της,αν είναι αυτή έτοιμη για κάτι τέτοιο με τις ευχές μου και θα την βοηθήσω να κάνει ένα γάμο που ούτε το έχει φανταστεί..!

ΥΓ: Πως αυτή η μάνα μου όποτε μιλάμε για κάτι,με καταφέρνει και αλλάζω ή καλμάρω δεν μπορώ να καταλάβω!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,389 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 10:04, 08-07-12:

Μια ερώτηση προς πάντες.
Δηλαδή, τι ζόρι τραβάνε και μπαίνουν σε αυτό το λούκι από τόσο μικροί ορισμένοι?Τι θέλουν να κερδίσουν?Επιβεβαιώνουν έτσι το μεγαλείο του έρωτά τους?Γιατί να θέλει κάποιος νεαρός,τη σήμερον ημέρα, να...παντρευτεί τόσο νωρίς?
Προσωπικά, αν και λένε ότι δεν προγραμματίζονται αυτά(γιατί?), γάμος μετά τα 26-27, σίγουρα.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 10:05, 08-07-12:

Βασικα,η ολη ιδεα του γαμου ειναι sucked...βαλτης μυαλο μπας και το ακυρωσει,προλαβαινει.
Δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα να δεσμευτει στα 18,ουτε βεβαια στα 48 αλλα λεμε τωρα

Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 10:11, 08-07-12:

Κι εμένα μία πρώην φίλη μου, θα παντρευόταν πέρυσι το καλοκαίρι (λογικά παντρεύτηκε). Το κακό είναι ότι η σχέση της αυτή την έκανε ,κατά τη γνώμη μου, χειρότερο άνθρωπο. Απομακρύνθηκε από όλους φίλους-γονείς αλλά και από το σχολείο (ήταν άριστη μαθήτρια).
Τι να πω. Θεωρώ ότι λίγοι 18χρονοι είναι αρκετά ώριμοι ώστε να μπορούν να χειριστούν κάτι τόσο σοβαρό. Πολύ ρομαντικό το στόρυ 2 παιδιών να παντρεύονται από έρωτα αλλά ας πατάμε και λίγο στη γη.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 10:15, 08-07-12:

Κατά κατά κατά.
Καλά εγώ έχω και ένα γενικότερο θέμα με τις δεσμεύσεις . Αλλά το βρίσκω υπερβολικό !
Αυτό το φαινόμενο το έχω δει πολλές φορές στο νησί που μένω!
Αρραβωνιάζονται κορίτσια από τα 16-17. Βέβαια οι περισσότερες χωρίζουν και δεν προχωρούν καν σε γάμο.
Αλλά και μόνο που το σκέφτονται....Απαπά.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 10:20, 08-07-12:

Λολ οι εποχές έχουν αλλάξει πλέον. Δεν είναι 1800 πια. Ζούμε σε μια μοντέρνα .....σε γενικές γραμμές κοινωνία η οποία αντλεί αρκετά πρότυπα από τον δυτικό κόσμο. Δεν είναι απαραίτητο να παντρεύεσαι από μικρή ηλικία για να μην θεωρείσαι "γεροντοκόρη" και "αφημένη στο ράφι." Το βάρος έχει ριχτεί περισσότερο στην καριέρα/μόρφωση τώρα. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που επιλέγουν να δεσμευτούν από τόσο νέοι δεδομένων των δυνατοτήτων που τους διατίθενται προς εξάντληση ακόμα!! Αλλά αν πραγματικά το θέλουν και θεωρούν πως μπορούν να τα βγάλουν πέρα, ας είναι. Πάντως εγώ αν είχα φίλη σε παρόμοια περίσταση θα την συμβούλευα να το ξανασκεφτεί καλά, για να μην πω ότι θα την αποθάρρυνα απο αυτό.

Παράθεση

Εχέμυθη

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,363 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 10:55, 08-07-12:

Δε μπορω να φανταστω τον εαυτο μου παντρεμενη , ποσο μαλλον παντρεμενη στα 18(ξερω , ξερω ξεκιναω πρωτοτυπα ). Ειμαι κι εγω ενα απο τα πολλα ατομα που εχει ενα θεμα με τις δεσμευσεις.
Ας δουμε λιγο το θεμα σφαιρικα .Οταν μια κοπελα παντρευεται αναγκαστικα μπαινει σε μια ρουτινα αφου εχει το δικο της σπιτι το οποιο πρεπει να καθαρισει , να μαγειρεψει , να φροντισει τον αντρα της και τα σχετικα.Αυτο εχει ως συνεπεια να απομακρυνεται απο φιλους , συγκενεις κλπ.
Ετσι γινεται τις περισσοτερες φορες , οχι παντα .
Δε ξερω κατα ποσο μια νεαρη κοπελα επιθυμει αυτο τον τροπο ζωης , ειδικα οταν δεν εχει ζησει τη ζωη...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρόζα Νέρα Flamingo

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ρόζα Νέρα Flamingo
H Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 709 μηνύματα.

H Ρόζα Νέρα Flamingo Κάθε σταυροδρόμι κρύβει μια ιντιφάντα έγραψε στις 12:46, 08-07-12:

παλουκι ...χανεις ολη σου τη ζωη κλεισμενη σε ενα σπιτι , με μωρα , κατσαρολες και χλωρινες , ομιτζι απο τα 18 μεχρι ποιος ξερει ποσα χρονια μετα ..
ανατριχιασα...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

H Pequeño έγραψε στις 12:50, 08-07-12:

Δεν συμφωνώ με το γάμο μετά τα 26-27 :/ Με κολλάει λίγο και το ότι το παιδί μου θα πηγαίνει πχ γυμνάσιο και εγώ θα είμαι γριούλα... Και δεν τα προγραμματίζεις αυτά, έρχονται όποτε θέλουν, αλλά να έρχονται σε κατάλληλη στιγμή δεν γίνεται; Η μεγάλη μου αλήθεια είναι ότι δεν θα το έκανα τόσο νωρίς όπως είπα πριν γιατί δεν θα ήμουν σε θέση να νταντεύω 2 (εμένα και αυτόν) και πόσο μάλλον ένα τρίτο πλασματάκι, γιατί για εμένα γάμος σημαίνει ότι βρήκες λιμάνι να αράξεις, να φτιάξεις οικογένεια, να κάνεις παιδί, αν και έχει χτυπήσει το βιολογικό μου ρολόι από τότε που έμαθα πως έρχονται τα παιδάκια (ποτέ δεν θα ξεχάσω τη μέρα που έκανα την "κουβέντα" με τη μαμά μου, πόσο μαγικό μου φάνηκε να μεγαλώνει ένας άνθρωπος στη κοιλιά σου ααααααααχ πόόόόότε θα γίνω μάνα????????) δεν νομίζω ότι είμαι σε θέση να προχωρήσω από τώρα σε κάτι τέτοιο, όσο τρελή και αν είμαι με την ιδέα ενός παιδιού, και αυτό επειδή δεν νιώθω ότι μπορώ να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις ακόμη, και επειδή όταν θα το κάνω θέλω να είμαι σίγουρη ότι μπορώ να το αντέξω οικονομικά, είμαι και περίφανη τρομάρα μου, δεν θέλω βοήθεια από κανέναν, ούτε από γονείς ούτε τίποτα....

ΠΩΣ ΚΆΝΕΙ ΜΠΑΜ ΤΟ ΖΩΔΙΆΚΙ ΜΟΥ Ε????? ΚΑΡΚΙΝΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:00, 08-07-12:

ΠΗΓΗ
Γάμος ανηλίκων στα Τρίκαλα με «παρανυφάκια» τις … πάπιες. Ο γαμπρός ετών 17 και η νύφη 14 . . .

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χημείας Αθήνας και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 483 μηνύματα.

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 13:03, 08-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
ΠΗΓΗ
Γάμος ανηλίκων στα Τρίκαλα με «παρανυφάκια» τις … πάπιες. Ο γαμπρός ετών 17 και η νύφη 14 . . .

ΕΛΕΟΣ......οχι και 14!!!!!Που παμε ρε.....που παμε....!!!!!

Επισης :"Να σημειωθεί πως η νύφη είναι 14 ετών και πως στην …ταραχή της για την σημαντική ημέρα της ζωής της, μπερδεύτηκε και απάντησε «όχι» στην ερώτηση του «παπά» Αντιδημάρχου αν δέχεται τον επίσης ανήλικο 17χρονο ως σύζυγό της…"
Ο λαος λεει "Γλωσσα λανθανουσα αληθεια λεγει...!!!"...δικα σας τα συμπερασματα!!!

Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

H Pequeño έγραψε στις 13:05, 08-07-12:

Ο Χριστός κι μάνα του καλέ! Dias που τα βρίσκεις αυτά; αν είναι δυνατόν; γιατί; στανταρ κάτι γίνεται με αυτούς τους ανθρώπους και αναφέρομαι στους "γονείς" τους!

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 13:08, 08-07-12:

ΠΗΓΗ

Εμενα προσωπικα δεν με ξενιζει,γιατι να μην παντρευτουν αφου το θελουν?Δεν θα ηθικολογησω.Απλως,κανω υποψιες πανω στα κινητρα...
Money money?

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 13:10, 08-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilakos
ΕΛΕΟΣ......οχι και 14!!!!!Που παμε ρε.....που παμε....!!!!!
Επισης :"Να σημειωθεί πως η νύφη είναι 14 ετών και πως στην …ταραχή της για την σημαντική ημέρα της ζωής της, μπερδεύτηκε και απάντησε «όχι» στην ερώτηση του «παπά» Αντιδημάρχου αν δέχεται τον επίσης ανήλικο 17χρονο ως σύζυγό της…" Ο λαος λεει "Γλωσσα λανθανουσα αληθεια λεγει...!!!"...δικα σας τα συμπερασματα!!!
Για να δωθεί άδεια γάμου ανηλίκων απαιτείται δικαστική απόφαση.
Εδώ ο λαός λέει και άλλη παροιμία: "Όλα του γάμου δύσκολα κι η . . . . . .

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 13:10, 08-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Εμενα προσωπικα δεν με ξενιζει,γιατι να μην παντρευτουν αφου το θελουν?Δεν θα ηθικολογησω.Απλως,κανω υποψιες πανω στα κινητρα...
Money money?
Τι εννοεις....???Ξερεις κατι...???Ειναι ΜΑΤΣΟ κανεις απο τους δυο???

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 13:12, 08-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από vassilakos
Τι εννοεις....???Ξερεις κατι...???Ειναι ΜΑΤΣΟ κανεις απο τους δυο???
Εννοω,οτι για τοσο προωρους γαμους,σιγουρα ενα σοβαρο κινητρο δεν γινεται να ειναι η ''αγαπη'' και αλλες αμπελοφιλοσοφιες...λογικα καποιος απο τους δυο θα ειναι Ματσο.

Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

H Pequeño έγραψε στις 13:13, 08-07-12:

Εννοεί ότι όλο και κάποιο συμφέρον θα έχουν οι δύο οικογένειες για να κάνουν τέτοιο γάμο......και νόμιζα ότι τέτοια φαινόμενα εδώ δεν υπάρχουν :/

Παράθεση

vassilakos (Βασίλης)

Φοιτητής

O vassilakos Και το --> ΜΑΡΑΖΙ <-- δίχως αφορμή..... έγραψε στις 13:15, 08-07-12:

Για να δωθεί άδεια γάμου ανηλίκων απαιτείται δικαστική απόφαση.
Εδώ ο λαός λέει και άλλη παροιμία: "Όλα του γάμου δύσκολα κι η . . . . . .

Μωρε λες......να ειναι.....???? Μπορει ποτε δεν ξερεις...Πολυ πιθανο !!!

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,603 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 13:18, 08-07-12:

ΠΗΓΗ

ΕΛΕΟΣ! Μήπως είναι μουσουλμάνοι? Αυτοί έχω ακούσει οτι παντρεύονται σε τέτοιες ηλικίες...
Ρε πραγματικά... Δεν πάνε καλά ούτε τα παιδιά ούτε βέβαια αυτοί που τους άφησαν να παντρευτούν σε τέτοιες ηλικίες.
Το κορίτσι μπορεί καλά καλά να μην έχει αδιαθετήσει ακόμα. Την παντρεύουν κιόλας?
Αλλο πράγμα παντρεύομαι στα 18 και άλλο στα 14... Διαφωνώ και με τα δύο αλλά τουλάχιστον πιο νορμαλ είναι μια 18χρονη νύφη...

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 13:20, 08-07-12:

Διαφωνώ και με τα δύο αλλά τουλάχιστον πιο νορμαλ είναι μια 18χρονη νύφη...
Τι εννοεις πιο νορμαλ?Μπορεις να το προσδιορισεις?

Παράθεση

Pequeño

Φοιτητής

H Pequeño έγραψε στις 13:23, 08-07-12:

Εγκυμοσύνη; Δεν έχω τίποτα χειρότερο από το να απλώνουν χέρι σε μια 14 και κάτω......και ας είναι και αυτός μικρός στα 17 είναι άρρωστο αυτό το πράγμα! Αν κρύβεται κάτι τέτοιο κάτω από αυτό το γάμο, σε τέτοια περίπτωση αν ήμουν η μάνα της δικηγόρο για βιασμό ανηλίκου θα έψαξα, όχι για παπά! :@

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 13:29, 08-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
παντρεύονται σε τέτοιες ηλικίες...
Τσιγγάνοι, αθίγγανοι, γύφτοι κτλ. Είναι η κουλτούρα τους.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,603 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 13:29, 08-07-12:

Τι εννοεις πιο νορμαλ?Μπορεις να το προσδιορισεις?
ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ με τον γάμο στα 18 (ούτε βεβαία στα 14 )
Απλά στα 18 όπως και να το κάνουμε είσαι πιο ώριμος από ότι στα 14. Ως ένα βαθμό ξέρεις τι πας να κάνεις. Στα 14 ο γάμος μου φαίνεται κάτι σαν παιχνίδι του στυλ ''θα παίξουμε κομμωτήριο, νοσοκομείο, μπακάλικο και μετά ζευγάρι. Θέλεις να γίνεις η γυναίκα μου? ''

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Τσιγγάνοι, αθίγγανοι, γύφτοι κτλ. Είναι η κουλτούρα τους.
Ναι, σωστά. Είναι και αυτοί. Κάνουν όμως πολιτικό γάμο? Είχα την εντύπωση ότι έχουν ένα δικό τους τελετουργικό. Τα παιδιά τα πάντρεψε δήμαρχος. Και καμάρωνε κιόλας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 08-07-12 στις 22:42. Αιτία: Merge συνεχόμενων μηνυμάτων.
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 13:34, 08-07-12:

ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ με τον γάμο στα 18 (ούτε βεβαία στα 14 )
Απλά στα 18 όπως και να το κάνουμε είσαι πιο ώριμος από ότι στα 14. Ως ένα βαθμό ξέρεις τι πας να κάνεις. Στα 14 ο γάμος μου φαίνεται κάτι σαν παιχνίδι του στυλ ''θα παίξουμε κομμωτήριο, νοσοκομείο, μπακάλικο και μετά ζευγάρι. Θέλεις να γίνεις η γυναίκα μου? ''
Εγω δεν συμφωνω καθολου με τον γαμο
Απλως σε αυτη την περιπτωση θα ηταν περισσοτερο ορθο να στραφουμε προς την αναζητηση κινητρων που οδηγησαν αυτα τα ατομα σε αυτη την πραξη,παρα να λεμε οτι ειναι κατι κακο,κατι διαβολικο και ''αππαπαπαπα'' τι πραγματα ειναι αυτα.
Στην δικη μας κοινωνια μπορει να μην ειναι ''λογικα'',αλλα σε αλλες κοινωνιες αποτελουν καθημερινοτητα και ειναι ''λογικα''.

Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 13:37, 08-07-12:

Ναι, σωστά. Είναι και αυτοί. Κάνουν όμως πολιτικό γάμο? Είχα την εντύπωση ότι έχουν ένα δικό τους τελετουργικό. Τα παιδιά τα πάντρεψε δήμαρχος. Και καμάρωνε κιόλας...
Έλληνες πολίτες είναι. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 13:43, 08-07-12:

Εγω δεν συμφωνω καθολου με τον γαμο
Απλως σε αυτη την περιπτωση θα ηταν περισσοτερο ορθο να στραφουμε προς την αναζητηση κινητρων που οδηγησαν αυτα τα ατομα σε αυτη την πραξη,παρα να λεμε οτι ειναι κατι κακο,κατι διαβολικο και ''αππαπαπαπα'' τι πραγματα ειναι αυτα.
Στην δικη μας κοινωνια μπορει να μην ειναι ''λογικα'',αλλα σε αλλες κοινωνιες αποτελουν καθημερινοτητα και ειναι ''λογικα''.
Ενα κορίτσι 14 χρονών που ακόμα δεν έχει αναπτυχθεί βιολογικά για μένα δεν είναι ''λογικό'' να παντρευτεί σε κανένα πλανήτη!
Μπορεί σε άλλες κοινωνίες να είναι ''αποδεκτό'', ''συχνό φαινόμενο'' κτλ αλλά λογικό δεν είναι πουθενά.
Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι πιθανώς να υπάρχουν άλλα κίνητρα για το γάμο...

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Έλληνες πολίτες είναι. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Δεν αντιλέγω. Απλά εδώ μπήκε στη μέση και το κράτος. Ο δήμαρχος θα έπρεπε όχι μόνο να αρνηθεί να τελέσει το μυστήριο αλλά και να καταγγείλει τους γονείς των παιδιών.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 13:45, 08-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
Εγκυμοσύνη; Δεν έχω τίποτα χειρότερο από το να απλώνουν χέρι σε μια 14 και κάτω......και ας είναι και αυτός μικρός στα 17...
Δεν ήταν μόνο χέρι αυτό που άπλωσε ο νεαρός.

Αρχική Δημοσίευση από ZoeXal
αν ήμουν η μάνα της δικηγόρο για βιασμό ανηλίκου θα έψαξα, όχι για παπά!

Να πώς υποθέτω ότι έγιναν τα πράγματα:
Τα παιδιά (όπως όλος ο κόσμος) τα φτιάξανε και η σχέση (όπως είναι φυσιολογικό) προχώρησε. Όμως, σίγουρα δεν ήταν ενημερωμένα σε πολλά πράγματα: α) ότι υπάρχουν (ακόμα και στα super-market) κάποια προϊόντα (σε διάφορα χρώματα, ακόμα και λαμπυρίζοντα) τα οποία σε γλυτώνουν από ανεπιθύμητες καταστάσεις. β) Ακόμα και αν γίνει το "κακό" υπάρχουν (αναγκαστικές) λύσεις, όμως μάλλον από άγνοια άργησαν να το καταλάβουν.
Κάποια στιγμή το κορίτσι αναγκάστηκε να τα πει όλα στη μητέρα της (ο πατέρας τα μαθαίνει όλα πάντα τελευταίος). Ακολούθησαν φωνές, καυγάδες, κλάματα, "θα αυτοκτονήσω", "τον αγαπώ". Οι γονείς της κοπέλας έκαναν εισβολή στο σπίτι των γονιών του αγοριού, καυγάδες ξανά, απειλές για μηνύσεις κλπ. Σε μερικές μέρες τα πνεύματα ηρέμησαν (ίσως, όπως λέει και κάποιος καχύποπτος, έγινε και κάποια οικονομική συμφωνία) και οι οικογένειες αποφάσισαν να συμπεθεριάσουν.
Παπάς δεν υπήρξε, ο γάμος ήταν πολιτικός. Και δεν πρόκειται ούτε για μουσουλμάνους ούτε για τσιγγάνους.
Μακάρι οι γονείς των παιδιών να έχουν τα μέσα και τη διάθεση να τα στηρίξουν στην ηλικία που βρίσκονται, να τα βοηθήσουν να μην αφήσουν τις σπουδές τους (αν αυτά θέλουν) και να τους αποκαταστήσουν επαγγελματικά.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 13:48, 08-07-12:

Ενα κορίτσι 14 χρονών που ακόμα δεν έχει αναπτυχθεί βιολογικά για μένα δεν είναι ''λογικό'' να παντρευτεί σε κανένα πλανήτη!
Μπορεί σε άλλες κοινωνίες να είναι ''αποδεκτό'', ''συχνό φαινόμενο'' κτλ αλλά λογικό δεν είναι πουθενά.
Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι πιθανώς να υπάρχουν άλλα κίνητρα για το γάμο...
Εχει αναπτυχθει

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    bost, Imagine01, panagiotis econ

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους