Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,022 εγγεγραμμένα μέλη και 3,062,267 μηνύματα σε 93,702 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 958 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ακμή και χάπια

Καψαλης

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καψαλης
Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Καψαλης έγραψε στις 14:05, 05-03-16:

Βασικα θελω τα cnotren για σιγουρη "καταστροφη" της ακμης..μαλλον θα τα ξεκινησω απο την αλλη βδομαδα!το θεμα ειναι οτι εχω παρτυ σε δυο βδομαδες..θα γινει εστω λιγο καλυτερα σαυτη τη μια εβδομαδα?η θα φουντωσει ακομα πιο πολυ και να,αρχισω μετα το παρτυ?αυτο σκεφτομαι
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

valantis21

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη valantis21
Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε στις 14:09, 05-03-16:

δεν ξερω φιλε δεν εχω παρει χαπια..παντως μη περιμενεις θαυματα..και πανε σε δερματολογο...
δες κ αυτο που σε ελεγαhttp://www.tlife.gr/Article/akmi/0-43-2864.html

και στο παρτι αν θες βαλε μεικ απ
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Καψαλης

Νεοφερμένος

Ο Καψαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Καψαλης έγραψε στις 14:14, 05-03-16:

Ναι καλο αυτο με το μεικ απ!θα παω την αλλη βδομαδα που χω ραντεβου με το δερματολογο!να ρωτησω και τι ακμη εχω και για τον ηλιο κλπ.σε ευχαριστω φιλε
Παράθεση

valantis21

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη valantis21
Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

O valantis21 έγραψε στις 14:16, 05-03-16:

τιποτα οτι χρειαστεις πες μου...και γω υπεφερα πολυ σε καταλαβαινωω χαχα
Παράθεση

Καψαλης

Νεοφερμένος

O Καψαλης έγραψε στις 14:18, 05-03-16:

Χαχαχα οκ θα σ πω
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 17:35, 05-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από Καψαλης
Βασικα θελω τα cnotren για σιγουρη "καταστροφη" της ακμης..μαλλον θα τα ξεκινησω απο την αλλη βδομαδα!το θεμα ειναι οτι εχω παρτυ σε δυο βδομαδες..θα γινει εστω λιγο καλυτερα σαυτη τη μια εβδομαδα?η θα φουντωσει ακομα πιο πολυ και να,αρχισω μετα το παρτυ?αυτο σκεφτομαι
εαν εχεις σκοπο να πας σε παρτυ σε 2 εβδομαδες μην ξεκινησεις. Οι πρωτες 3 εβδομαδες (και κυριως η 3η) ειναι λιγο βασανιστικες. Θα δεις πολλα νεα σπυρακια να εμφανιζονται, το δερμα θα ειναι ξηρο κλπ. Επισης αφου θες να γιορτασεις κιολας αστα για 1-1,5 εβδομαδα αφοτου γινει το παρτυ για να μπορεις να πιεις σαν ανθρωπος και να ξεκινησεις τη θεραπεια κανονικα. Προτεινω να αφησεις 1-1,5 εβδ γιατι (εαν υπαρχει σκοπος να γινεις χωμα) θα πρεπει να επανελθει ο οργανισμος στα φυσιολογικα επιπεδα.
Παράθεση

Καψαλης

Νεοφερμένος

O Καψαλης έγραψε στις 17:40, 05-03-16:

Σωστα αν ειναι θα τα αναβαλλω για λιγο τα χαπια
Παράθεση

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mary.Usalove
H Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Mary.Usalove έγραψε στις 14:18, 01-05-16:

παιδιά θέλω να πω τον πόνο μου :/
Δεν είχα ποτέ μου σπυράκια ή ακμή..αλλά με το που πάτησα τα 19 ξαφνικά εμφάνισα στο πρόσωπο και συγκεκριμένα στο μέτωπο και στο ένα μάγουλο...Πραγατικά δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε..γιατί ποτέ μου δεν είχα. Πολλοί μου λένε οτι είναι λόγω του άγχους εξαιτίας της σχολής...αλλά είναι δυνατόν να έχω ακμή λόγω του άγχους και να μην φεύγει;;; Πήγα και σε έναν δερματολόγο και μου είπε οτι δεν φαίνεται ότι ειναι 100% ακμή και ότι λογικά θα μου φύγει μόλις μου ΄φύγει και το άγχος..αλλά βέβαια μου έδωσε το Dalacin C . Το χρησιμοποιώ αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά...Μήπως μπορείς κανείς να με βοηθήσει;; Έχει γίνει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 07:16, 02-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mary.Usalove
παιδιά θέλω να πω τον πόνο μου :/
Δεν είχα ποτέ μου σπυράκια ή ακμή..αλλά με το που πάτησα τα 19 ξαφνικά εμφάνισα στο πρόσωπο και συγκεκριμένα στο μέτωπο και στο ένα μάγουλο...Πραγατικά δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε..γιατί ποτέ μου δεν είχα. Πολλοί μου λένε οτι είναι λόγω του άγχους εξαιτίας της σχολής...αλλά είναι δυνατόν να έχω ακμή λόγω του άγχους και να μην φεύγει;;; Πήγα και σε έναν δερματολόγο και μου είπε οτι δεν φαίνεται ότι ειναι 100% ακμή και ότι λογικά θα μου φύγει μόλις μου ΄φύγει και το άγχος..αλλά βέβαια μου έδωσε το Dalacin C . Το χρησιμοποιώ αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά...Μήπως μπορείς κανείς να με βοηθήσει;; Έχει γίνει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?
το dalacin δεν ειναι θεραπεια για την ακμη. Το χρησιμοποιουμε οταν κατα λάθος κάποιο σπυράκι σπάσει ή πάνω από σπυράκια που φαίνονται έτοιμα να σπάσουν. Είναι εξαιρετικό προιόν για τη χρήση για την οποία προορίζεται φυσικά. Έχεις ακμή στο σώμα; Όταν ακουμπάς το πρόσωπό σου νιώθεις να έχεις σπυράκια κάτω από το δέρμα (εσωτερικά σπυράκια);;
Έχεις κάποια αλλεργία σε σκόνες/γύρη/κλπ; Θα μπορούσε να είναι κι αυτό...
Εγώ θα πρότεινα να πάρεις ένα σαπούνι (μόνο αφότου μιλήσεις με το δερματολόγο και σου συστήσει εκείνος κάποιο). Προσωπικά χρησιμοποιούσα για 2 χρόνια το Dermopur Gel Nettoyant της Castalia αλλά επειδή άρχισα θεραπεία με Acnotren (δραστική ουσία: ισοτρετινοΐνη) μου σύστησε η φαρμακοποιός το Sensial Gel Nettoyant Surgras της Castalia και ο δερματολόγος μου έδωσε το οκ να το χρησιμοποιήσω. Εάν έχεις ξηρό δέρμα να ρωτήσεις το δερματολόγο σου ποια ενυδατική να σου δώσει γιατί κι αν δεν έχεις ίσως νιώσεις κάπως ξηρό το δέρμα μετά τη χρήση του σαπουνιού του πρωί. Επίσης επειδή απ' ό,τι φαίνεται έχεις acne prone skin καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις και κάποιο αντιηλιακό. Προσωπικά έχω αυτό: http://www.avene.co.uk/suncare/sunsc...emulsion-spf50 . Ο Ήλιος είναι καλό να σε βλέπει για ~30λεπτά τη μέρα κατά προτίμηση το πρωί έως τις 10-11 (ανάλογα πόση ζέστη κάνει μπορεί και 12 αλλά μπορεί και 9) από κει και μετά πάντα αντιηλιακό. Πάντα θα συμβουλεύεσαι το δερματολόγο και κανέναν άλλο. Δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση την castalia, ούτε την avene, ουτε την pharmathen. Τα προιόιντα που προανέφερα τα έβαλα εδώ για να μη μιλάω με αερολογίες αλλά και για να δεις κι εσύ τι παίζει στο θέμα και αν θες να ρωτήσεις το δερματολόγο συγκεκριμένα για κάποιο προϊόν αλλά και για τον τρόπο χρήσης του. Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλή σου μέρα!

edit: Να προσθέσω στα παραπάνω πως πριν χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε φαρμακευτικό προϊόν (πέραν του σαπουνιού που είτε έχεις ακμή είτε όχι πρέπει να το χρησιμοποιείς) καλό θα ήταν να ξεκινήσεις με το να βελτιώσεις τον τρόπο ζωής σου και τη διατροφή σου. 30 λεπτά αεροβική άσκηση μέρα παρά μέρα (ή όποτε μπορείς αλλά τουλάχιστον 2 φορές την εβδ) σε συνδυασμό με μια balanced διατροφή η οποία θα περιέχει λίγο μπρόκολο (100g τη μέρα θα σου δώσουν 31% της συνιστωμενης δόσης Βιταμίνης Α και 108% της Βιταμίνης C), ένα καρότο κάπου 60g (θα σου δώσει 204% της συνιστώμενης δόσης Βιταμίνης Α) και κυρίως να συμπεριλάβεις ξηρούς καρπούς όπως καρύδια και αμύγδαλα (συνδυασμένα κάπου 30g ημηρεσίως είναι οκ για οφέλη στο δέρμα, καρδιαγγειακό σύστημα αλλά και εγκέφαλο). Προσωπικά -αν και σπουδάζω Φαρμακευτικές Επιστήμες- πιστεύω πως η διατροφή είναι το νο1 φάρμακο διότι η φύση μας έχει δώσει όλα τα φάρμακα που χρειαζόμαστε. Παραπάνω ανέφερα τη Βιταμίνη Α διότι δρα κατά της ακμής (η ισοτρετινοΐνη που ανέφερα πιο πάνω είναι παράγωγο της Βιταμίνης Α). Οπότε κατ' εμέ ξεκίνα με ένα απλό σαπουνάκι να ξεπλένεις το πρόσωπο, συμπεριέλαβε στη ζωή σου λίγη άσκηση (τώρα μην κοροιδευόμαστε όλοι έχουν 30 λεπτά τη μέρα να πάνε για τρέξιμο ή σκοινάκι ή δεν ξερω γω τι, δε δουλεύετε στα ορυχεία ή σε φάμπρικες) και κυρίως βελτίωσε τη διατροφή σου. Όσο αφορά το θέμα διατροφής μπορείς να το ψάξεις και μόνη σου ποια φαγητά θα σε βοηθήσουν γενικά στη ζωή σου. Καλή συνέχεια!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 02-05-16 στις 07:31.
Παράθεση

despol23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη despol23
H despol23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H despol23 έγραψε στις 17:21, 13-10-16:

γειασ σασ...εχω ξεκινησει κ εγω θεραπεια για την ακμη εδω κ μια εβδομαδα με acnotren..ηθελα να ρωτησω
1) ποτε ειδατε τα πρωτα αποτελεσματα? δλδ να καθαριζει το προσωπο σασ ?
2) χασατε βαροσ? και αν ναι απο ποιο μηνα? το παρατηρησατε καθως παιρνατε μεγαλη δοση?
ευχαριστω πολυ!
Παράθεση

kramer123

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kramer123
Ο kramer123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 277 μηνύματα.

O kramer123 έγραψε στις 19:09, 13-10-16:

Ξεκινησα 20 ιανουαρίου και τελείωσα 15-20 ιουνίου
Μικρή αλλαγή θα δεις σε 1 μήνα περίπου αλλά μετά τον 1ο μήνα σε εμένα δούλεψε πάρα πολύ
Είχα αρκετή ακμη και τώρα δεν έχω ούτε ένα μικρο σπυρί
Μέχρι Μάρτη θα είσαι τούμπανη
Το μόνο που με νευρίαζε ήταν ότι μου έσκαγαν τα χείλη
Πάρε liposan από τώρα πριν σου σκάσουν και θα είσαι οκ
Το 2ο δεν ισχύει
Παράθεση

despol23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη despol23
H despol23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H despol23 έγραψε στις 21:19, 13-10-16:

ευχαριστω πολυ... ελπιζω να εχω τα ιδια αποτελεσματα κ να μην χρειαστω και αλλο κυκλο..
Παράθεση

voulister

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη voulister
H voulister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H voulister έγραψε στις 00:01, 31-03-17:

Παιδια,θα παραθεσω κι εδω το ερωτημα-προβλημα μου κι αν μπορει καποιος ας μου δωσει τα φωτα του...εμφανισε κανεις κατα τη διαρκεια της χρησης ακνοτρεν προβληματα με την οραση του?αν ναι,ειναι αναστρεψιμα η μονιμα?στον 1,5 μηνα χρησης του φαρμακου(ξεκινησα με 30μγ τον πρωτο μηνα και πηγα στα 40 στο δευτερο) και ενω εβαζα σταγονες διοτι ειχα εντονη ξηροφθαλμια,παρατηρησα οτι εβλεπα πολυ πιο θολα απο το αριστερο ματι παρολο που λιγο καιρο πριν ειχα εξεταστει απο οφθαλμιατρο και μου ειχε βρει και στα 2 ματια τον ιδιο βαθμο ελαχιστου αστιγματισμου(0,25)...σας παρακαλω αν καποιος ειχε κατι παρομοιο η εχει ακουσει κατι παρομοιο ας μου απαντησει...
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 777 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 04:32, 31-03-17:

Για τα αγορακια καλο ειναι να κοψεται την υπερβολικη γιατι κανει κακο (στο προσωπο)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελος Κοκ : 31-03-17 στις 04:38.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    despol23

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους