Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,613 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,089 μηνύματα σε 94,900 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 499 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

DAB και αποβλάκωση των νέων

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,374 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 21:57, 29-07-16:

Τι έχετε να πείτε για το συγκεκριμένο τραγούδι. Προσωπικά διαβάζοντας τα σχόλια στο youtube θλίβομαι για τους σημερινούς 15-18άχρονους για το πόσο πρόβατα είναι. Δεν τους κατηγορώ που το ακούγοντας καθώς η σημερινή δεν έχει τα ακούσματα που είχε η γενιά μου.

O SNIK και ο YPO πλήρωσαν διάσημους youtubers (βλέπε 2j, jeremy) για να τους κράξουν και έτσι βγήκαν από την αφάνια σε χρόνο ρεκόρ. Πολύ σωστή κίνηση marketing που αποδείχθηκε σωστή εκμεταλευόμενη το χαμηλό iq του μέσου έφηβου σήμερα. Δείτε πόσοι fan του 2j κράζουν το DAB και το συγκρίνουν με τα πολύ χειρότερα comment song του 2j.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 22:13, 29-07-16:

obvious troll is obvious
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη eco-warrior
Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 775 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε στις 22:21, 29-07-16:

Μπράβο στα παιδιά. Στηρίζουμε τους ανεξάρτητους καλλιτέχνες!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,794 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 22:31, 29-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από eco-warrior
Μπράβο στα παιδιά. Στηρίζουμε τους ανεξάρτητους καλλιτέχνες!
ακριβως! εγω δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ολοι τοσο εναντιον
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,187 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 23:14, 29-07-16:

Ναι, γιατί εμείς ως έφηβοι είχαμε iq με το τσουβάλι. Και εμείς στην ηλικία των 18 τέτοια ακούγαμε. Απλώς, λίγο το γεγονός ότι έχουν περάσει μερικά χρόνια (2-3-5-10, διαφορετικά για τον καθένα), αλλά κυρίως το ότι στην δικιά μας εφηβεία δεν γινόταν τόσο έντονο monetization του youtube, το φαινόμενο δεν ήταν τόσο έντονο και εντατικοποιημένο.
Το περιεχόμενο ήταν και είναι το ίδιο, η μεθόδευση ίδια, άλλαξαν τα μέσα και το εύρος της εμβέλειας (το μέγεθος του κοινού που απευθύνονται).
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,799 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 00:19, 30-07-16:

Δε το βλεπω λεω ουτε καν dab
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,374 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 01:46, 30-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Ναι, γιατί εμείς ως έφηβοι είχαμε iq με το τσουβάλι. Και εμείς στην ηλικία των 18 τέτοια ακούγαμε. Απλώς, λίγο το γεγονός ότι έχουν περάσει μερικά χρόνια (2-3-5-10, διαφορετικά για τον καθένα), αλλά κυρίως το ότι στην δικιά μας εφηβεία δεν γινόταν τόσο έντονο monetization του youtube, το φαινόμενο δεν ήταν τόσο έντονο και εντατικοποιημένο.
Το περιεχόμενο ήταν και είναι το ίδιο, η μεθόδευση ίδια, άλλαξαν τα μέσα και το εύρος της εμβέλειας (το μέγεθος του κοινού που απευθύνονται).
Εμείς ακούγαμε metalica, iron maiden, nirvana, ξύλινα σπαθια, τρυπες. Τα σημερινά παιδιά δεν έχουν αντίστοιχες επιλογές και δικαιολογημένα ακούνε dab. Το χαμηλό iq το λέω για το γεγονός που κράζουν το τραγούδι επειδή το έκραξε ο jeremy και ο 2j.
Παράθεση

Kleisthenis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kleisthenis
Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Kleisthenis http://ischool.e-steki.gr/search.php?do= έγραψε στις 02:58, 30-07-16:

''Κάθε γενιά βλέπει τον εαυτό τής ως ευφυέστερη της γενιάς που προηγήθηκε και ως σοφότερη της γενιάς που έπεται''
- Τζωρτζ Οργουελ
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

i_lie_us

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη i_lie_us
Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 788 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 04:52, 30-07-16:

- akikos
- i_lie_us
SNAPCHAT

Μιλώντας και λίγο σοβαρά πάντως, ακόμα κι αν δεν ξέρω αν δημιουργήθηκε με τέτοιο σκοπό το thread, σε όλες τις εποχές υπήρχε ένα σαχλό hit, δεν είναι να το κάνουμε θέμα.
Πάρε Barbie girl, Wannabe πάρε gagnam style, Harlem Shake από τα πρόσφατα. Για να μη σκεφτώ ελληνικά ("Όταν βλέπω αεροπλάνο μου 'ρχεται να σου την κάνω", "Τι κάνω μόνη μου μες στο σαλόνι μου" κτλ.).
Όλοι για κάποιο λόγο θεωρούμε περισσότερο ανώριμη κάθε επόμενη γενιά, ίσως λόγω του ότι βλέπουμε τον παλιό μας εαυτό και ντρεπόμαστε λίγο γι' εκείνον; Τρομάζουμε να παραδεχτούμε ότι υπήρξαμε κάπως έτσι;

Who knows, πολύ το σοβάρεψα, φτάνει
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 07:20, 30-07-16:

Όταν βλέπω αεροπλάνο μου 'ρχεται να σου την κάνω, DAB
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

O akikos έγραψε στις 21:34, 12-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από i_lie_us

Μιλώντας και λίγο σοβαρά πάντως, ακόμα κι αν δεν ξέρω αν δημιουργήθηκε με τέτοιο σκοπό το thread, σε όλες τις εποχές υπήρχε ένα σαχλό hit, δεν είναι να το κάνουμε θέμα.
Πάρε Barbie girl, Wannabe πάρε gagnam style, Harlem Shake από τα πρόσφατα. Για να μη σκεφτώ ελληνικά ("Όταν βλέπω αεροπλάνο μου 'ρχεται να σου την κάνω", "Τι κάνω μόνη μου μες στο σαλόνι μου" κτλ.).
Όλοι για κάποιο λόγο θεωρούμε περισσότερο ανώριμη κάθε επόμενη γενιά, ίσως λόγω του ότι βλέπουμε τον παλιό μας εαυτό και ντρεπόμαστε λίγο γι' εκείνον; Τρομάζουμε να παραδεχτούμε ότι υπήρξαμε κάπως έτσι;

Who knows, πολύ το σοβάρεψα, φτάνει
Δεν έχω πρόβλημα με το τραγούδι. Είναι σίγουρα καλύτερο από τα comments song του 2j και από τα Βarbie girl, Wannabe πάρε gagnam style, Harlem Shake.... Έχω πρόβλημα με τα πρόβατα που κράζουνε το τραγούδι στα σχόλια μόνο και μόνο γιατί το έκραξαν ο 2j και ο Jeremy ενώ στη πραγματικότητα τους αρέσει.

Άλλο παράδειγμα που αποδεικνύει την αποβλακωση των σημερινό είναι το παρακάτω video.

Μα πόσο αποβλακωμένος πρέπει να είσαι για να πιστέψεις ότι χάκαραν τον lynx.
Διαβάστε τα σχόλια κάτω από το video... Δεν είναι ένα και δύο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 12-10-16 στις 21:46.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 22:07, 12-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Τα σημερινά παιδιά δεν έχουν αντίστοιχες επιλογές και δικαιολογημένα ακούνε dab.
Βολική δικαιολογία.Αν ήθελαν να ακούσουν κάτι άλλο θα το άκουγαν. Επιλογές υπάρχουν.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,187 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 22:51, 12-10-16:

πουτανα δεν ηρθες πιωμενη στο παρτι φυγε απο δω
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,799 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 22:53, 12-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
πουτανα δεν ηρθες πιωμενη στο παρτι φυγε απο δω
Παράθεση

panos a

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη panos a
Ο panos a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O panos a έγραψε στις 22:30, 03-05-17:

Είμαι σε αυτήν την ηλικία (15) και τα έχω ακούσει όλα τα τραγούδια του υπό και σνικ και γενικά τα ραπ πει ακούνε τα σημερινά 15άχρονα και πραγματικά δεν ξέρω γιατί τα ακούνε........ οι τραγουδιστές είναι άφωνοι , τα τραγούδια μιλάνε για ναρκωτικά,πουτανες και λεφτά και γενικά είναι χάλια . δεν ξέρω τι πάει λάθος με την γένια μου . σορρυ για τα greeklish άλλα με πληκτρολόγιο στο pc δεν μπορώ να γράψω ελληνικά γιατί το πληκτρολόγιο μου έχει μονό αγγλικούς χαρακτήρες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 05-05-17 στις 12:12.
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Objectivism
Ο Covfefe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,063 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε στις 22:41, 03-05-17:

Καταρχάς, έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπονται τα greeklish.
Ωστόσο, θελεις να μαθεις τι τρέχει με τις νέες γενιές; Έρευνες δείχνουν πως η ευφυία του συγγραφέα πέφτει αρκετά αμέσως όταν αρχίζει να μην χρησιμοποιεί την γλώσσα του σωστά. π.χ. Κάποιός που γράφει greeklish ή spanglish, έχει δειχθεί ότ μειώνει αυτομάτως το iq του/της. μαλιστα, έχουν μετρήσει και τον βαθμό της μείωσης. πέρα από όλα αυτά, υπάρχει η λεγόμενη linguistic intelligence theory πάνω στην οποία βασίστηκαν αυτά τα πειράματα. εν ολιγοις, όσο πιο σύνθετη και απαιτητική η γλώσσα που μιλάς, τόσο μεγάλύτερη κατά μ.ο. είναι η ευφυία σου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,761 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 22:59, 03-05-17:

Εμείς ας πούμε 12 χρονών δεν ακούγαμε το "κάνε ντου" του ΥΠΟ και κάτι άλλα διαμαντάκια. Αχ εποχές ανύπαρκτες.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,089 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:04, 03-05-17:

όταν ήμασταν 11 ακούγαμε Τριαντάφυλλο και Νατάσα...:p
εποχές trash καψούρας
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,187 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 23:09, 03-05-17:

Εγώ στα 12 άρχισα να ακούω rhapsody of fire και blind guardian.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Franciscus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Franciscus
Ο Franciscus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Franciscus έγραψε στις 23:21, 03-05-17:

Κατά την άποψη μου οι προηγούμενες γενιές εφήβων ήταν πιο ώριμες και πιο έξυπνες από τη τρέχουσα.Και όσο πάει οι έφηβοι αποβλακώνονται όλο και πιο πολύ.Αναφέρθηκε παραπάνω ότι δεν έχουνε επιλογές οι έφηβοι,τουλάχιστον στα hip hop και rap δεν υπάρχει όντως κάποιος αξιόλογος Έλληνας,εκτός από stavento.Ωστόσο,υπάρχουν πολλοί ξένοι αξιόλογοι καλλιτέχνες(eminem,west,ludacris κλπ),οπότε δεν είναι το πρόβλημα πως δεν υπάρχουν επιλογές.Το πρόβλημα,για εμένα, είναι ότι τα σημερινά 13-18χρονα δεν έχουν ανεπτυγμένη κριτική σκέψη και υιοθετούν πολύ εύκολα κάθε ηλιθιότητα που βλέπουν (dab) ή ακούν.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,761 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:26, 03-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Franciscus
Κατά την άποψη μου οι προηγούμενες γενιές εφήβων ήταν πιο ώριμες και πιο έξυπνες από τη τρέχουσα.Και όσο πάει οι έφηβοι αποβλακώνονται όλο και πιο πολύ.Αναφέρθηκε παραπάνω ότι δεν έχουνε επιλογές οι έφηβοι,τουλάχιστον στα hip hop και rap δεν υπάρχει όντως κάποιος αξιόλογος Έλληνας,εκτός από stavento.Ωστόσο,υπάρχουν πολλοί ξένοι αξιόλογοι καλλιτέχνες(eminem,west,ludacris κλπ),οπότε δεν είναι το πρόβλημα πως δεν υπάρχουν επιλογές.Το πρόβλημα,για εμένα, είναι ότι τα σημερινά 13-18χρονα δεν έχουν ανεπτυγμένη κριτική σκέψη και υιοθετούν πολύ εύκολα κάθε ηλιθιότητα που βλέπουν (dab) ή ακούν.
Stavento ίδια κατηγορία με τον Eminem; What the fuck dude.
Κανένα 13χρονο δεν έχει κριτική σκέψη ούτε η γενιά μας είχε. Και εμείς σαν μικρά παιδιά ακούγαμε διάφορες βλακείες (κάνε ντου, λιπστικ, μασάι κτλ) κάτι που αλλάζει όσο περνάει ο καιρός. Δεν θεωρώ ότι βασίζεται κάπου ότι ήταν η προηγούμενη γενιά πιο έξυπνη. Γονείς, παππούδες και κάθε μεγαλύτερος τα ίδια λένε.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,337 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 23:32, 03-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Objectivism
Κάποιός που γράφει greeklish ή spanglish, έχει δειχθεί ότ μειώνει αυτομάτως το iq του/της. μαλιστα, έχουν μετρήσει και τον βαθμό της μείωσης.
Αυτό πού ακριβώς έχει δειχθεί και πώς; Υπάρχει συγκεκριμένη έρευνα; Μπορούμε να της ρίξουμε μια ματιά;
Έχω ακούσει, πολλές φορές, από έλληνες γλωσσολόγους ότι επιστημονικά δεν υπάρχει τίποτα που να δείχνει την οποιαδήποτε αλλοίωση. Γι' αυτό ρωτάω.

πέρα από όλα αυτά, υπάρχει η λεγόμενη linguistic intelligence theory πάνω στην οποία βασίστηκαν αυτά τα πειράματα. εν ολιγοις, όσο πιο σύνθετη και απαιτητική η γλώσσα που μιλάς, τόσο μεγάλύτερη κατά μ.ο. είναι η ευφυία σου.
Εδώ υπάρχει μία βασική διάκριση και κάτι φαίνεται ότι δεν κολλάει. Υπάρχει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ανάμεσα στο σύστημα γραφής μιας γλώσσας (πώς γράφουμε; πώς διαβάζουμε, βλ. πχ την αρχή της αμφιμονοσημαντότητας) και στο σύστημα της ίδιας της γλώσσας, βλ. μορφολογία, (μορφο)σύνταξη, και εδώ πχ μπορούμε να μιλήσουμε για διαφορά ως προς το πόσο πλούσιο κλιτικό σύστημα έχει μια γλώσσα ή όχι. Αλλά, ένα μεγάλο ΑΛΛΑ, αν υποθέσουμε ότι η Ελληνική, με το υπερ-πλούσιο κλιτικό σύστημα που έχει, σε σύγκριση με την φτωχή κλιτικά Αγγλική, ως (ας πούμε) πιο περίπλοκη, βγάζει πιο έξυπνους ανθρώπους; Δεν το νομίζω. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 23:35, 03-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερις
Αυτό πού ακριβώς έχει δειχθεί και πώς; Υπάρχει συγκεκριμένη έρευνα; Μπορούμε να της ρίξουμε μια ματιά;
Έχω ακούσει, πολλές φορές, από έλληνες γλωσσολόγους ότι επιστημονικά δεν υπάρχει τίποτα που να δείχνει την οποιαδήποτε αλλοίωση. Γι' αυτό ρωτάω.

Εδώ υπάρχει μία βασική διάκριση και κάτι φαίνεται ότι δεν κολλάει. Υπάρχει μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ανάμεσα στο σύστημα γραφής μιας γλώσσας (πώς γράφουμε; πώς διαβάζουμε, βλ. πχ την αρχή της αμφιμονοσημαντότητας) και στο σύστημα της ίδιας της γλώσσας, βλ. μορφολογία, (μορφο)σύνταξη, και εδώ πχ μπορούμε να μιλήσουμε για διαφορά ως τόσο κλιτικό σύστημα έχει μάι γλώσσα ή όχι. Αλλά, ένα μεγάλο ΑΛΛΑ, αν υποθέσουμε ότι η Ελληνική, με το υπερ-πλούσιο κλιτικό σύστημα που έχει, σε σύγκριση με την φτωχή κλιτικά Αγγλική, ως (ας πούμε) πιο περίπλοκη, βγάζει πιο έξυπνους ανθρώπους; Δεν το νομίζω. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.
Why dο u do this Eρις?
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 23:41, 03-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Franciscus
Πρωτον. Το ελληνικο χιπ χοπ και ραπ δεν ειναι ο υπο και ο σνικ. Υπηρχαν και υπαρχουν αξιολογοτατοι ελληνες ραπερ και χιπ χοπ μπαντες (ffc, ιρατους, ταφ λαθος κλπ). Disclaimer δεν ακουω ιδιαιτερα ραπ, αλλα απο τα λιγα που ξερω εμενα αυτη ειναι η αποψη μου.

Δευτερον. Αυτα τα 13-18χρονα. Να εγω ας πουμε, σε λιγο κλεινω τα 18. Ξαφνικα και ως δια μαγειας θα αποκτησω κριτικη σκεψη γιατι θα αρχισω να βγαινω απο την ηλικιακη αυτη ομαδα; η μηπως εννοεις οτι δε θα αποκτησω (και δεν εννοω μονο εγω προφανως αλλα και ο καθε τωρινος εφηβος) ποτε κριτικη ικανοτητα, και αρα η ανθρωποτητα ειναι καταδικασμενη γιατι καποια στιγμη εσεις οι μεγαλυτεροι και καλλιεργημενοι θα πεθανετε και θα μεινουν σ αυτη τη χωρα μονο τα τουβλα;
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,337 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 23:42, 03-05-17:

Ποιο απ' όλα; Υποθέτω πως (βαθιά) μέσα μου έχω μαζοχιστικές τάσεις.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 23:44, 03-05-17:

Πόσο βαθιά;

Επί τι ευκαιρία, θα ήθελα γνώμες τι είδους χορευτική μουσική να βάλουμε σε πάρτι στην εστία (στο εξωτερικό). Θέλω κάτι με γεύση από Ελλάδα. Δεν ακούγεται η ξένη μουσική συνέχεια.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

O Dimitris S έγραψε στις 23:46, 03-05-17:

Μη το τραβήξετε off topic.Objectivism σταμάτα να γράφεις την απάντηση στην Έριδα
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:47, 03-05-17:

Σε εμάς το μεγάλο hit ήταν το dance with the devil. Το είχαμε όλοι στα κινητά και το βάζαμε να το ακούει ο θεολόγος.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 23:51, 03-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Μη το τραβήξετε off topic.Objectivism σταμάτα να γράφεις την απάντηση στην Έριδα
Μα γιατί; Θα μπορούσε να γίνει ένα υπέροχο, πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Έστω. Objectivism, αν έχεις έρευνα στείλ'την σε pm.
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 694 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 23:53, 03-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Σε εμάς το μεγάλο hit ήταν το dance with the devil. Το είχαμε όλοι στα κινητά και το βάζαμε να το ακούει ο θεολόγος.
Πηγαινατε και σε ρειβ παρτι;
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

Ο Covfefe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,063 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε στις 23:54, 03-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
την εγραφα αλλά η πουπου εμφανιστηκε μπροστα μου σε μορφη αστρικής προβολής και μου έριξε infraction

(προφητικό, θα το δεις..)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Objectivism : 04-05-17 στις 00:01.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,561 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:56, 03-05-17:

Αλλά, ένα μεγάλο ΑΛΛΑ, αν υποθέσουμε ότι η Ελληνική, με το υπερ-πλούσιο κλιτικό σύστημα που έχει, σε σύγκριση με την φτωχή κλιτικά Αγγλική, ως (ας πούμε) πιο περίπλοκη, βγάζει πιο έξυπνους ανθρώπους; Δεν το νομίζω. Εκτός κι αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει.
Είναι επειδή το βλέπεις τελείως λάθος. Δεν είμαστε χαζοί επειδή μιλάμε ελληνικά. Είμαστε χαζοί παρότι μιλάμε ελληνικά.

Αρχική Δημοσίευση από stefaniat
Πηγαινατε και σε ρειβ παρτι;
Εννοείται, kaliva party, καλύβα του τσοπάνου, φωτιά, μηχανάκια, μπύρα και νεανικές απερισκεψίες με κορασίδες.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 23:57, 03-05-17:

Είναι επειδή το βλέπεις τελείως λάθος. Δεν είμαστε χαζοί επειδή μιλάμε ελληνικά. Είμαστε χαζοί παρότι μιλάμε ελληνικά.
Τότε τι παίχτηκε στη μέση;
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 23:58, 03-05-17:

Τότε τι παίχτηκε στη μέση;
Ο νεοπλουτισμός των 90s
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

O Objectivism έγραψε στις 23:59, 03-05-17:

απαιτώ ifraction στα σχόλια με μηχανάκια και νεαρούς κατόχους χαίτης με προτιμηση στον ζύθο
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 00:00, 04-05-17:

Ο νεοπλουτισμός των 90s
Λίγο-πολύ σ' όλους τους λαούς υπάρχουν θεματάκια.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 00:01, 04-05-17:

Λίγο-πολύ σ' όλους τους λαούς υπάρχουν θεματάκια.
Λογικό αφού δώσαμε τα φώτα σε όλη την ανθρωπότητα.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 00:02, 04-05-17:

Για ποια φώτα; Πορείας ή μεσαία; Ο νεοπλουτισμός είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Απλά στην Ελλάδα ήρθε με τη γνωστή ρήση του Χάρυ Κλυν: "όταν οι άλλοι τρώγανε βατόμουρα εμείς είχαμε χοληστερίνη". Τροφή για σκέψη.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 00:03, 04-05-17:

Λογικό αφού δώσαμε τα φώτα σε όλη την ανθρωπότητα.
Ναι. Και τώρα να υποθέσω την πληρώνουμε από ζήλεια των ξένων για τα όσα μεγάλα έκαναν οι προγονοί μας; Και, φυσικά, το ξέρουμε ότι είναι πρόγονοί μας γιατί το δείχνουν οι αναλύσεις DNA που κάναμε! 100% ταύτιση μάλιστα.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 00:07, 04-05-17:

Πάντα είχα την απορία; Πώς γίνεται να είμαστε απόγονοι ενώ μεσολάβησε Βυζαντινή περίοδος και μετανάστευση λαών;
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

O Objectivism έγραψε στις 00:08, 04-05-17:

κανεις δεν ειπε οτι ζηλευουν του ελληνες. αντιθετως, παντα οι ελληνες ηταν σεβαστοι στους κυκλους των διανοουμενων, ειτε ως μαχητες-στρατιωτες ("δεν πολεμουν οι ελληνες σαν ηρωες, αλλα οι ηρωες σαν ελληνες") αλλά και ως διανοητές και φιλοσοφοι. κανεις δεν ειπε οτι μας ζηλευουν. ειπε ο ξεχ οτι οι αρχαιοι ελληνες ασχοληθηκαν πρωτοι με λογικά συντεταγμενη φιλοσοφικη σκεψη, θατρο, αστρονομια, επιστημες κτλ.
ακομα και να μην ηταν πρωτοι σε αυτά, σίγουρα "εδωσαν ρεστα"... οπότε όχι, δεν μας ζηλευουν. αλλά ας μην παμε και στο άλλο άκρο ώστε να μην αποδιδουμε τα ευσημα σε αυτους που τα αξιζουν.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 00:09, 04-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Για ποια φώτα; Πορείας ή μεσαία; Ο νεοπλουτισμός είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Απλά στην Ελλάδα ήρθε με τη γνωστή ρήση του Χάρυ Κλυν: "όταν οι άλλοι τρώγανε βατόμουρα εμείς είχαμε χοληστερίνη". Τροφή για σκέψη.
Δεν ξέρω τι λες εσύ, αλλά τα γλέντια επί πασόκ δεν τα έχει δει κανένας εκτός Ελλάδος.

Ναι. Και τώρα να υποθέσω την πληρώνουμε από ζήλεια των ξένων για τα όσα μεγάλα έκαναν οι προγονοί μας; Και, φυσικά, το ξέρουμε ότι είναι πρόγονοί μας γιατί το δείχνουν οι αναλύσεις DNA που κάναμε! 100% ταύτιση μάλιστα.
105% μάλιστα γιατί εμείς είμαστε και βελτιωμένη έκδοση. Είμαστε οι καλύτεροι, χτίσαμε παρθενώνες, ας αράξουμε λοιπόν για άλλους δυο αιώνες.

κανεις δεν ειπε οτι ζηλευουν του ελληνες. αντιθετως, παντα οι ελληνες ηταν σεβαστοι στους κυκλους των διανοουμενων, ειτε ως μαχητες-στρατιωτες ("δεν πολεμουν οι ελληνες σαν ηρωες, αλλα οι ηρωες σαν ελληνες") αλλά και ως διανοητές και φιλοσοφοι. κανεις δεν ειπε οτι μας ζηλευουν. ειπε ο ξεχ οτι οι αρχαιοι ελληνες ασχοληθηκαν πρωτοι με λογικά συντεταγμενη φιλοσοφικη σκεψη, θατρο, αστρονομια, επιστημες κτλ.
ακομα και να μην ηταν πρωτοι σε αυτά, σίγουρα "εδωσαν ρεστα"... οπότε όχι, δεν μας ζηλευουν. αλλά ας μην παμε και στο άλλο άκρο ώστε να μην αποδιδουμε τα ευσημα σε αυτους που τα αξιζουν.
Μ'αρέσεις γιατί αν και σου διέφυγε η τρολιά υπερασπίστηκες το φίλο.
Παράθεση

quintana

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη quintana
Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O quintana έγραψε στις 00:11, 04-05-17:

Πάντως αν σκεφτείτε οτι μια εποχή η νεολαία μίλαγε επι μήνες για : Harlem shake , Ai se eu te pego . Gangnam style ,Πουλάκι τσίου και Φωτιά με Φωτιά

ενω φέτος μονο το Dab

μπορω να πω βελτιώθηκε η κατάσταση
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

O Objectivism έγραψε στις 00:14, 04-05-17:

Πάντα είχα την απορία; Πώς γίνεται να είμαστε απόγονοι ενώ μεσολάβησε Βυζαντινή περίοδος και μετανάστευση λαών;
γιαυτο είμαστε απόγονοι των αρχαιων ελληνων και όχι "αρχαιοι ελληνες". αναμιξεις λαων φυσικα και εγιναν. αλλά ο ελλαδικος χωρος ειναι από τους λίγους που επηρεάστικε αμελητέα. λόγος είναι πως οι προσμιξεις εγιναν κυριως μεταξυ ευρωπαιων (λογο ρατσισμου)

Μ'αρέσεις γιατί αν και σου διέφυγε η τρολιά υπερασπίστηκες το φίλο.
ή υπερασπιστηκα τον φίλο κανοντας τρολ-ception
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 00:15, 04-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από quintana
Πάντως αν σκεφτείτε οτι μια εποχή η νεολαία μίλαγε επι μήνες για : Harlem shake , Ai se eu te pego . Gangnam style ,Πουλάκι τσίου και Φωτιά με Φωτιά

ενω φέτος μονο το Dab

Πουλάκι τσιου και Φωτιά με Φωτιά.. Τέχνη όχι αστεία. Μάκης Δημάκης.
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

O Objectivism έγραψε στις 00:15, 04-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από quintana

ενω φέτος μονο το Dab

το χαρλεμ σεηκ μαρεζε...
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 00:20, 04-05-17:

Δεν είμαστε. Αναλύσεις DNA δείχνουν ότι στην πραγματικότητα μοιάζουμε λίγο-πολύ όλοι με όλους.
Αλλά και να μην είχε προχωρήσει τόσο η τεχνολογία, δε θέλει πολύ μυαλό για να σκεφτείς ότι όταν έκαναν αποικίες οι αρχαίοι, τους λαούς που ήταν εκεί πριν από αυτούς δεν τους έδιωξαν, δεν τους αφάνισαν, αλλά τους αφομοίωσαν. Ήδη από τότε δε μπορούμε να μιλάμε για καθαρότητες κτλ.

Ήταν ειρωνικό. Πέρα από αυτό, είναι σαφές, νομίζω, πως τα ευσημα δεν τα αξίζουμε εμείς, αλλά αυτοί που τα έκαναν. Εμείς αξίζουμε εύσημα για τα δικά μας επιτεύγματα (χαχα)!

Α! Και κάτι ακόμη. Το πλήθος, ο λαουτζίκος, ακόμη και τότε χαζοέφερνε και πίστευε σε όμορφα λόγια. Τα μυαλά και οι μεγάλοι επιστήμονες δεν ήταν πολλοί. Το ίδιο ισχύει και σήμερα. Αλλά, πλέον πιστεύω ότι μιλάμε για χαρακτηριστικά των ανθρώπων και όχι των ελλήνων.
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

O Objectivism έγραψε στις 00:23, 04-05-17:

Δεν είμαστε. Αναλύσεις DNA δείχνουν ότι στην πραγματικότητα μοιάζουμε λίγο-πολύ όλοι με όλους.
Αλλά και να μην είχε προχωρήσει τόσο η τεχνολογία, δε θέλει πολύ μυαλό για να σκεφτείς ότι όταν έκαναν αποικίες οι αρχαίοι, τους λαούς που ήταν εκεί πριν από αυτούς δεν τους έδιωξαν, δεν τους αφάνισαν, αλλά τους αφομοίωσαν. Ήδη από τότε δε μπορούμε να μιλάμε για καθαρότητες κτλ.

Ήταν ειρωνικό. Πέρα από αυτό, είναι σαφές, νομίζω, πως τα ευσημα δεν τα αξίζουμε εμείς, αλλά αυτοί που τα έκαναν. Εμείς αξίζουμε εύσημα για τα δικά μας επιτεύγματα (χαχα)!

Α! Και κάτι ακόμη. Το πλήθος, ο λαουτζίκος, ακόμη και τότε χαζοέφερνε και πίστευε σε όμορφα λόγια. Τα μυαλά και οι μεγάλοι επιστήμονες δεν ήταν πολλοί. Το ίδιο ισχύει και σήμερα. Αλλά, πλέον πιστεύω ότι μιλάμε για χαρακτηριστικά των ανθρώπων και όχι των ελλήνων.
ναι, αλλά εβραίοι
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 00:30, 04-05-17:

Nope.

Grecoromans σε μεγάλο ποσοστό και μικρότερα ποσοστά Σλάβων, Κελτών και Αράβων. Το πιο εντυπωσιακό είναι οι Ιταλοί. Λιγότερο Ρωμαίοι και από εμάς. Αλλά και οι Αλβανοί, σχεδόν ολόιδιο DNA. Προτείνω να βγουν από την λίστα της ΧΑ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 04-05-17 στις 00:42.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 00:56, 04-05-17:

Ειδικά για κάποιους ανθρώπους που πραγματικά (έχουν μάθει να) μισούν κάποια φύλα, να δουν ότι δεν απέχουν και τόσο μεταξύ τους. Πώς θα ένιωθαν αν το μάθαιναν; Δωράκι το test!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    drakoulakg, Krew

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Περί ωριμότητας των νέων - Από girly14
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-11-14 στις 16:48.
    • Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων - Από aggeliki!
      Το θέμα έχει λάβει 40 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-05-13 στις 11:16.
    • Δημιουργία νέων φίλων - Από underwater
      Το θέμα έχει λάβει 98 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-12-12 στις 17:59.
    • Σεξουαλική ζωή των νέων - Από Orestes
      Το θέμα έχει λάβει 115 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-10-12 στις 23:46.
    • Τοπικά Συμβούλια Νέων - Από Newlife
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-02-09 στις 13:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους