Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,179 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,047 μηνύματα σε 96,058 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 891 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Χρήση κάρτας για αγορές-Τι πρόβλημα έχουν;

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,845 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 18:32, 16-09-16:

Εχω παρατηρησει οτι οσες φορες παω να αγορασω πραγματα σχετικα χαμηλης αξιας με καρτα οι καταστηματαρχες κανουν μια περιεργη γκριματσα δυσαρεσκιας και σε ρωτανε 100 φορες αν εχεις μετρητα αντι για την καρτα. Μια φορα μαλιστα σε ενα βενζιναδικο οταν εβαλα 5 ευρω και του λεω εχω μονο καρτα , μονο που δεν με εβρισε( δεν ξανα πηγα εκει απο τοτε) ελεγε δικαιολογιες του στυλ "θα καψω ρευμα, θα χαλασω χαρτι για 5 ευρω" ( ) . Τι προβλημα εχουν λοιπον? Τους κοστιζει παραπανω η χρηση του POS?

Υγ. τα παραπανω τα συνανταω μονο σε μικρες- μικρομεσαιες επιχειρησεις . Στις μεγαλες δεν μου εχουν πει κατι
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

manolis_98

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη manolis_98
Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O manolis_98 έγραψε στις 18:48, 16-09-16:

γιατί δεν τους αφήνεις να φοροδιαφύγουν ελεύθερα
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,785 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 18:50, 16-09-16:

ίσως γιατί με καρτα φορολογούνται κανονικά
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διδακτορικός

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,845 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 18:51, 16-09-16:

μα ουτως η αλλως θα ζητησω αποδειξη
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spinalgr1990 (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spinalgr1990
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 45 μηνύματα.

O spinalgr1990 / έγραψε στις 18:58, 16-09-16:

Τους κραταει η τραπεζα μια μικρη προμηθεια καθε φορα που εσυ πληρωνεις με την καρτα.

Δηλ. στα 5€ με το που εκκαθαριστει η συναλλαγή μπορεί να του κατατευουν 4,80€ και ετσι χανει ενα μικρο κερδος.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 19:20, 16-09-16:

Capital Controls
Το ρευστό προτιμάται, αφού τα τραπεζικά κεφάλαια βρίσκονται υπό δέσμευση. Μια συναλλαγή 10 ευρώ σε μετρημά αφαιραίτει από δικό σου διβδομαδιαίο όριο, μέσω τραπεζικής συναλλαγής αφαιρείται από του μαγαζάτορα.
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,699 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 19:24, 16-09-16:

Πρώτον, η τράπεζα παίρνει προμήθεια ως και 2% επί του τζίρου σου.
Δεύτερον, το χαρτί το πληρώνει ο ίδιος (συν αυτό της ταμειακής).
Τρίτον, καπιταλ κοντρολς που επειδή παίζονται αρκετά λεφτά στη μέση, μπορούν δύσκολα να γίνει ανάληψη.

ΥΓ1. Και μην νομίζετε ότι το 2% είναι λίγο.
Τα καταστήματα ψιλικών για παράδειγμα με μέσο σταθμικο καθαρό κέρδος 7-8% μιλάμε ότι είναι το 1/4 του μεροκάματου.
ΥΓ2. Οι μεγάλες επιχειρήσεις δεν έχουν θέμα διότι συμφωνούν σε ένα μικρότερο ποσοστό λόγω πολλών και μεγάλων συναλλαγών.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris1993 : 16-09-16 στις 19:30.
Παράθεση

Διδακτορικός

O Bemanos έγραψε στις 19:35, 16-09-16:

Νομικα μπορει να αρνηθει την πληρωμη με καρτα?
Παράθεση

PeterTheGreat (Staphylococcus aureus)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 887 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 19:41, 16-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Δυστυχώς όχι, αν και μου φαίνεται παράλογο να μην μπορεί. Αν θέλω εγώ θα ζητήσω να πληρωθώ σε αυγά, που το κόλλημα?
Παράθεση

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,699 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 20:07, 16-09-16:

Αν έχει μηχάνημα POS σε λειτουργία τότε δεν μπορεί να σου αρνηθεί διότι είναι τρόπος πληρωμής σίγουρα όμως θα ρωτήσει αν υπάρχουν μετρητά. Μπορεί βέβαια να ισχυριστεί ότι δε δουλεύει γιατί έχει κολλήσει οπότε θα αναγκαστείς να του δώσεις μετρητά. Δεν πιστεύω πάντως ότι κάποιος θα καθίσει να ασχοληθεί με αυτό νομικά.
Παράθεση

Διονύσης13 (Διονύσης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Διονύσης13
Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 915 μηνύματα.

O Διονύσης13 έγραψε στις 20:43, 16-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από PeterTheGreat
Δυστυχώς όχι, αν και μου φαίνεται παράλογο να μην μπορεί. Αν θέλω εγώ θα ζητήσω να πληρωθώ σε αυγά, που το κόλλημα?
Δεν παει ετσι, αν εγω εχω τα χρηματα αλλα οχι μετρητα τι θα κανω? Επισης ειναι ενα μετρο εναντια στη φοροδιαφυγη. Το ρευστο στην αγορα τελειωνει σιγα σιγα, σε μερικα χρονια μαλλον ολα θα ειναι εικονικα. Σκεψου οτι λιγοτερο απο το 1/3 του εικονικου χρηματος κυκλοφορει σε χαρτονομισμα. Αν ολοι ζητησουν ξαφνικα μετρητα τι θα γινει?
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 887 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 21:06, 16-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Διονύσης13
Δεν παει ετσι, αν εγω εχω τα χρηματα αλλα οχι μετρητα τι θα κανω? Επισης ειναι ενα μετρο εναντια στη φοροδιαφυγη. Το ρευστο στην αγορα τελειωνει σιγα σιγα, σε μερικα χρονια μαλλον ολα θα ειναι εικονικα. Σκεψου οτι λιγοτερο απο το 1/3 του εικονικου χρηματος κυκλοφορει σε χαρτονομισμα. Αν ολοι ζητησουν ξαφνικα μετρητα τι θα γινει?
Δεν θα αγοράσεις. Απλό. Το εμπόριο είναι μία εθελοντική συναλλαγή: σου δίνω Χ για να πάρω Y. Αν δεν θέλω το Υ, τότε δεν θα κάνω την συναλλαγή, δεν θα με αναγκάσει ο μπαμπούλας το κράτος να το πάρω.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 21:25, 16-09-16:

μα ουτως η αλλως θα ζητησω αποδειξη
Οφειλές στον ΟΑΕΕ
Από τα στοιχεία της ΕΣΕΕ ειδικά για τις οφειλές στον ΟΑΕΕ προκύπτει ότι στην πλειονότητά τους οι ασφαλισμένοι στον οργανισμό χρωστούν. Σε σύνολο 717.890 ασφαλισμένων, οι οφειλέτες ανέρχονται σε 530.117 (297.827 ενεργοί και 232.290 διακοπέντες). Σε αυτούς, μάλιστα, δεν περιλαμβάνονται όσοι οφειλέτες έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση. Επιπλέον, έως τις 7 Ιανουαρίου 2016 είχαν υποβάλει αίτηση 220.027 ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ ζητώντας να υπαχθούν σε χαμηλότερη ασφαλιστική κατηγορία. Το στοιχείο αυτό δείχνει, αν μη τι άλλο, την αδυναμία των εμπόρων και ελεύθερων επαγγελματιών να πληρώσουν υψηλές εισφορές, αλλά παράλληλα και την απώλεια εσόδων για το εν λόγω Ταμείο.

Καλό είναι να μην ζητάτε αποδείξεις. Δεν βοηθάτε τη χώρα με αυτή την κίνηση.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,785 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 21:50, 16-09-16:

^
double standards at its best
Παράθεση

Διονύσης13 (Διονύσης)

Φοιτητής

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 915 μηνύματα.

O Διονύσης13 έγραψε στις 22:22, 16-09-16:

Δεν θα αγοράσεις. Απλό. Το εμπόριο είναι μία εθελοντική συναλλαγή: σου δίνω Χ για να πάρω Y. Αν δεν θέλω το Υ, τότε δεν θα κάνω την συναλλαγή, δεν θα με αναγκάσει ο μπαμπούλας το κράτος να το πάρω.
Να το δωσεις εννοεις μαλλον, αν μιλαμε απο την πλευρα του μαγαζατορα. Ο πελατης δεν υποχρεουται κατι. Επισης η νοοτροπια ο μπαμπουλας το κρατος μας εφερε εδω που μας εφερε και λυπαμαι να την ακουω απο παιδια στην ηλικια μας.
Παράθεση

Φοιτητής

O PeterTheGreat έγραψε στις 22:28, 16-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Διονύσης13
Να το δωσεις εννοεις μαλλον, αν μιλαμε απο την πλευρα του μαγαζατορα. Ο πελατης δεν υποχρεουται κατι. Επισης η νοοτροπια ο μπαμπουλας το κρατος μας εφερε εδω που μας εφερε και λυπαμαι να την ακουω απο παιδια στην ηλικια μας.
Το κράτος είναι ένας βίαιος θεσμός που υπάρχει για να εξυπηρετεί τον εαυτό του. Ίσως δεν είναι το κατάλληλο θέμα για αυτή τη συζήτηση, αλλά προσωπικά, βρίσκω την ιδέα του ότι κάποιος τρίτος μπορεί να αναγκάσει έναν άνθρωπο (τον μαγαζάτορα) να δεχτεί να πραγματοποιήσει μία συναλλαγή που δεν θέλει τραγική.
Παράθεση

Διονύσης13 (Διονύσης)

Φοιτητής

O Διονύσης13 έγραψε στις 01:58, 17-09-16:

Το κράτος είναι ένας βίαιος θεσμός που υπάρχει για να εξυπηρετεί τον εαυτό του. Ίσως δεν είναι το κατάλληλο θέμα για αυτή τη συζήτηση, αλλά προσωπικά, βρίσκω την ιδέα του ότι κάποιος τρίτος μπορεί να αναγκάσει έναν άνθρωπο (τον μαγαζάτορα) να δεχτεί να πραγματοποιήσει μία συναλλαγή που δεν θέλει τραγική.
Κοιτα νομιζω ειναι λιγο ανουσιο που το συζηταμε ολο αυτο καθως δεν νομιζω καποιος να δεχτει να χασει εναν πελατη για να μην παρει μετρητα. Οκ αυτο εγινε μερικες μερες στην αρχη των capital controls αλλα μετα δεν θα ελεγε κανεις οχι. Επισης μια και εχουμε capital controls υπαρχουν πρακτικα προβληματα στις συναλλαγες με μετρητα. Ολοι μετρητα θελουν χαιρω πολυ, ετσι ομως με το 60αρικο δεν μπορει να κινηθει η οικονομια. Πρεπει να εχεις πολυ ψηλα τον αμανε για να φερεις κ αντιρρηση στην αγορα με καρτα κ να του πεις τ αλλου φυγε. Αν ολοι απαιτουσαν μετρητα παντως, το συστημα θα κατερρεε, εφοσον δεν υπαρχουν στις τραπεζες.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 10:07, 17-09-16:

Αν δεν το βλεπεις εκδικητικα και ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να τα βγαλεις περα σαν επιχειρηματιας, δεν υπαρχει λογος να ζητησεις αποδειξη, η οποια σου ειναι και αχρηστη.

Οταν σε κλεβει το κρατος, πρεπει κι εσυ να το κλεβεις για να επανελθει η ισορροπια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DarthFederer : 17-09-16 στις 10:13.
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 10:35, 17-09-16:

Kαι εγω μόνο με κάρτα πληρώνω αλλά επειδη δεν ψωνιζω απο μικρα καταστηματα μου εχει τυχει μονο ελαχιστες φορες.Την προηγουμενη βδομαδα μου ειπαν σε ενα μαγαζι οτι χαλασε το μηχανημα και εγω επειδη πραγματι δεν ειχα μετρητα πανω μου (ζητημα αν εχω 5 ευρω πανω μου μεσα στη μερα ) πηγα να φυγω.Και τοτε μου λεει η καταστηματαρχης ελα να δοκιμασουμε αλλη μια φορα μηπως αρχισε να δουλευει.Ε και ω του θαύματος δουλευε
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 10:55, 17-09-16:

Η αληθεια ειναι πως βολευει η χρηση καρτας, ειδικα αν ειναι ανεπαφη. Ομως ενταξει καλο ειναι να εχεις και ψιλα πανω σου. 10-15€. Πλεον και εισιτηρια μπορεις να βγαζεις με καρτα, ειδα κατι νεα μηχανηματα του ΟΑΣΑ (οταν τα ειδα βεβαια δεν ηταν σε λειτουργια). Μεχρι τωρα με καρτα μπορουσες να βγαλεις μονο μεσω της εφαρμογης για τα κινητα.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,248 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 12:34, 17-09-16:

Εγώ έχω κάρτα που είναι μαζί ανάληψης και χρεωστική (και το γράφω ξέχωρα γιατί δεν ξέρω αν όλες οι ανάληψης λειτουργούν και σαν χρεωστικές), και κυκλοφορώ με μαξ κανένα 10ευρο μήπως χρειαστεί να πάρω κάτι απ' το κυλικείο ή το περίπτερο, που οκ δεν θα δώσω κάρτα για 2 ευρώ. Το μόνο μέρος που μου έχουν ξινίσει που θέλω να δώσω κάρτα είναι το κέντρο αισθητικής που πάω και δίνω κάθε φορά 30-35 ευρώ, λογικό ποσό για να δώσεις κάρτα (τουλάχιστον για μένα). Την πρώτη φορά είχα από τύχη πάνω μου μετρητά και δεν έδωσα κάρτα, αλλά από την δεύτερη που πήρα να κλείσω ραντεβού τους ξεκαθάρισα εξαρχής ότι θα πληρώσω με κάρτα και αν δεν μπορούν να την δεχτούν να μην μου κλείσουν καν ραντεβού για να ξέρω να πάω αλλού. Κάτι ψέλλισαν τότε θυμάμαι, αλλά έκτοτε δεν μου ξαναέκαναν νερά. Αν θέλουν να βρουν κάποιον πλάγιο τρόπο να μην δέχονται κάρτες για μικροποσά είναι δικαίωμά τους και εξαρτάται και από τον κάθε πελάτη τι θα καταφέρουν, αλλά γνώμη μου είναι ότι για να μπορέσεις να "κρατήσεις" κάποιον και να γίνει σταθερός καταναλωτής σου, ειδικά τις πρώτες φορές πρέπει να πας με τα νερά του. Ειδικά αν μιλάμε για υπηρεσίες υψηλής ζήτησης αλλά και προσφοράς (π.χ. κομμωτήρια, κέντρα αισθητικής, μίνι μάρκετ κλπ, που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια το ένα δίπλα στο άλλο).
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 12:34, 17-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Αν δεν το βλεπεις εκδικητικα και ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να τα βγαλεις περα σαν επιχειρηματιας, δεν υπαρχει λογος να ζητησεις αποδειξη, η οποια σου ειναι και αχρηστη.

Οταν σε κλεβει το κρατος, πρεπει κι εσυ να το κλεβεις για να επανελθει η ισορροπια
Εγώ αυτό που ξέρω εναι πως όποτε ανεβαίνει το φπα ή η φορολογία αυτό πάντα μεταφερεται και στις τιμές. Άρα ποιος κλέβει ποιον ακριβώς εδώ πέρα; Δε φτάνει που τους πληρώνω τους φόρους που δεν αποδίδουν δηλαδή με βαραίνει και η ηθική ευθύνη του τύπου που καταπιέζει τον μικροεπιχειρηματία; Και ΕΙΔΙΚΑ ΔΕ όταν υπάρχουν και οι άλλοι που πλήττονται διπλά από αυτή τη κατάσταση ακριβώς επειδή κάνουν το λάθος να προσπαθούν να είναι σωστοί.

Και να πω πως μιλάμε για κάνα μικρομάγαζο που την κουτσοπαλεύει και μετρά τα 50λεπτα ένα-ένα να το καταπιώ. Στον τυπά που χέζεται στη δουλειά και σου χτυπά τα πάντα όσο γουστάρει ε όχι δε θα χαριστώ για ποιο λόγο; Μάλλον δε συνειδητοποιούν πολλοί τι θα πει χτυπάω αποδείξεις για το 10% του τζίρου ας πούμε.

εντάξει παιδιά ο καθένας όπως νομίζει απλά μη ξανά δω κανέναν να γκρινιάζει για τους φόρους, για τον ΕΝΦΙΑ, για τους δημόσιους υπαλλήλους, για την αναξιοκρατία κλπ. γιατί ξέρεις η υποκρισία έχει και όρια
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 12:58, 17-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Εγώ αυτό που ξέρω εναι πως όποτε ανεβαίνει το φπα ή η φορολογία αυτό πάντα μεταφερεται και στις τιμές. Άρα ποιος κλέβει ποιον ακριβώς εδώ πέρα; Δε φτάνει που τους πληρώνω τους φόρους που δεν αποδίδουν δηλαδή με βαραίνει και η ηθική ευθύνη του τύπου που καταπιέζει τον μικροεπιχειρηματία; Και ΕΙΔΙΚΑ ΔΕ όταν υπάρχουν και οι άλλοι που πλήττονται διπλά από αυτή τη κατάσταση ακριβώς επειδή κάνουν το λάθος να προσπαθούν να είναι σωστοί.
Από τη στιγμή που δεν θεωρείς την φορολογία κλοπή και συνεπώς ανηθικότητα τι σε ενδιαφέρει αν σε βαραίνει η ηθική ευθύνη?
Όταν ο επιχειρηματίας δεν κόβει αποδείξεις πρόκειται καθαρά για τεχνική αυτοάμυνας, το οποίο προσωπικά βρίσκω ηθικότατο. Άλλες επιχειρήσεις απορροφάνε το ΦΠΑ άλλες τον περνάνε στις τιμές. Ανάλογα τι μπορεί να αντέξει η κάθε μία.

Αν ψάχνεις πάντως κάποιον ο οποίος κλέβει μην κοιτάς ούτε σε επιχειρηματίες ούτε σε υπαλλήλους στο κράτος κοίτα. Επίσης το ότι οι φόροι είναι στο θεό επειδή δεν πληρώνουν οι επιχειρηματίες είναι γελοίο επιχείρημα και γελοίος τρόπος σκέψης εξ αρχής.
Αν θες να πληρώνουν φόρο όλοι μειώνεις τους συντελεστές, δεν περιμένεις να αρχίσουν να πληρώνουν φόρο για να τους μειώσεις. Κοινώς η σχέση εμπιστοσύνης ξεκινάει από τον ισχυρό (κράτος) όχι από τον αδύναμο (επιχειρηματία).

Και κάτι άλλο, όλη αυτή η φοροδιαφυγή δείχνει την πασιφανή αλήθεια πως κανείς δεν θέλει να πληρώνει φόρους. Οπότε ίσως ήρθε η ώρα να ακούσουμε το λαό. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 13:43, 17-09-16:

εντάξει παιδιά ο καθένας όπως νομίζει απλά μη ξανά δω κανέναν να γκρινιάζει για τους φόρους, για τον ΕΝΦΙΑ, για τους δημόσιους υπαλλήλους, για την αναξιοκρατία κλπ. γιατί ξέρεις η υποκρισία έχει και όρια
Aυτό είναι το θέμα η φορολογική μάζα είναι μικρή, και επειδή καμία κυβέρνηση δεν έχει τα @@ να την αυξήσει, προσπαθούν να αύξησουν την έμμεση φορολογία, φορολογία στα ακίνητα κ.λπ.

Παράδειγμα. Δημόσιος υπάλληλος που του μπαίνουν 1400 κάθε μήνα στην τράπεζα και έχει ένα ακίνητο στο ονομά του διαμαρτύρεται για τον ΕΝΦΙΑ. Στην πράξη επειδή στο φόρο εισοδήματος του έρχεται επιστροφή 400 ευρώ! κάνει συμψηφισμό και θα του επιστραφούν 250 ευρώ. Αν του πεις τίποτα του τύπου σου λέει (μου τα κρατάγανε).

Το πιο θλιβερό είναι να βλέπεις επιχειρηματίες να μπαίνουν στη φυλακή σαν να είναι εγκληματίες γιατί το κράτος του ζητά να πληρώσουν περισσότερα από αυτά που βγάζουν. Μέχρι και λίστες βγάζουν για τους μεγαλοφειλέτες του δημοσίου... Μετά φταίει το ΔΝΤ αν δεν δέχεται αυτά τα λεφτά ως εισοδήματα για το κράτος και παγώνει τα κοινωνικά επιδόματα.

Η ουσία είναι μία αν ζητήσεις απόδειξη το μισό ποσό από αυτό που διαθέτεις θα πάει στο κράτος και αυτό θα το σπαταλήσει. Αν δεν ζητήσεις απόδειξη ενισχύεις τον επιχειρηματία που αν τα κέρδη του αυξηθούν θα επενδύσει στη τοπική κοινωνία.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,557 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:59, 17-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Η ουσία είναι μία αν ζητήσεις απόδειξη το μισό ποσό από αυτό που διαθέτεις θα πάει στο κράτος και αυτό θα το σπαταλήσει. Αν δεν ζητήσεις απόδειξη ενισχύεις τον επιχειρηματία που αν τα κέρδη του αυξηθούν θα επενδύσει στη τοπική κοινωνία.
Δυσνόητη έννοια για άτομα που δεν πληρώνονται από την τοπική τους κοινωνία αλλά από το κράτος. Και είναι πολλοί αυτοί.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 14:00, 17-09-16:

Και να πω πως μιλάμε για κάνα μικρομάγαζο που την κουτσοπαλεύει και μετρά τα 50λεπτα ένα-ένα να το καταπιώ. Στον τυπά που χέζεται στη δουλειά και σου χτυπά τα πάντα όσο γουστάρει ε όχι δε θα χαριστώ για ποιο λόγο; Μάλλον δε συνειδητοποιούν πολλοί τι θα πει χτυπάω αποδείξεις για το 10% του τζίρου ας πούμε.

Κανενας δεν προσπαθει να ειναι σωστος για ηθικους λογους. Προσπαθει να ειναι σωστος στη βιτρινα. Να φαινεται σωστος.

Αν η φορολογια ηταν στο 15% θα την πληρωνα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο, ειδικα αν τα προστιμα ειναι μεγαλα. Οταν ομως βαζω συνεταιρο το κρατος, οχι. Δεν θα δουλευω εγω για να μου παιρνει τα μισα το κρατος και να ταϊζει τον εαυτο του. Προτιμω να τα ξοδευω εγω οπως νομιζω και οχι να τα δινω στο Υπουργειο Οικονομικων.

Ας ηταν το κρατος σωστο απεναντι μου, να ειμαι κι εγω σωστος απεναντι του. Το ελληνικο κρατος εδω και πολλα χρονια σε αντιμετωπιζει σαν εχθρο, θα το αντιμετωπισω κι εγω σαν εχθρο.

Ειναι το κρατος και οσοι ζουν απο αυτο εναντιον ολων των υπολοιπων.
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 15:08, 17-09-16:

Και να που φτάσαμε στο 2016 και ξανά ανακαλύπτουμε τον τροχό. Για όλα φταίει το κακό κράτος που φορολογεί. Κι εγώ αντίστοιχα μπορώ να κατηγορήσω τις τράπεζες και τους επιχειρηματίες για το ότι ζω όπως ζω, κι αν αντίστοιχα σύμφωνα με τη δική μου οπτική και ηθική αρχίζω και καίω τράπεζες και να σπάω πεζοδρόμια θα είναι κι αυτό μια legit τεχνική αυτοάμυνας έτσι;

Βέβαια για κάποιο λόγο τυχαίνει πάντα να βλέπουμε και να δικαιολογούμε μόνο τις δικές μας "μορφές αυτοάμυνας". Αν ας πούμε δούμε δίπλα το διπλανό μας να βάζει το κουνιάδο του που είναι αντιδήμαρχος να τον βολέψει σε κανα ΚΕΠ γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και χρειάζεται κι αυτός κάτι να ζήσει τότε θα είναι το παράσιτο που ζει εις βάρος των υπολοίπων έτσι;

Μπορείτε να μου επικαλεστείτε όσες δικαιολογίες θέλετε για τον άλλο που σας παίρνει τα λεφτά έτσι κι αλλιώς οι αφορμές είναι ανανεώσιμη πηγή δεν τελειώνει ποτέ και πάντα θα υπάρχουν καινούργιες και πιο πιασάρικες. Πάρε και έναν εύκολο όσο και απρόσωπο στόχο οπως το κράτος στη δική μας περίπτωση και έκλεισες και ηθικά και οικονομικά.

μετά έχουμε την ψευδαίσθηση πως με τα μνημόνια θα φτιάξει αυτή η χώρα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 17-09-16 στις 15:11.
Παράθεση

Διδακτορικός

O Bemanos έγραψε στις 12:14, 24-09-16:

Επειδή μετακομίζω εξωτερικό σε λίγες μέρες (σε χώρα της EE), γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω Ελληνικό καταθετικό λογαριασμό για να τραβάω χρήματα απο εκεί? (μέσω κάρτας απο ΑΤΜ).
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,752 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 14:15, 24-09-16:

Επειδή μετακομίζω εξωτερικό σε λίγες μέρες (σε χώρα της EE), γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω Ελληνικό καταθετικό λογαριασμό για να τραβάω χρήματα απο εκεί? (μέσω κάρτας απο ΑΤΜ).
Ναι μπορείς αλλά σύμφωνα με το εβδομαδιαίο μέγιστο όριο ανάληψης που ισχύει και εντός Ελλάδας (420 ευρώ).
Παράθεση

Διδακτορικός

O Bemanos έγραψε στις 14:36, 24-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Ναι μπορείς αλλά σύμφωνα με το εβδομαδιαίο μέγιστο όριο ανάληψης που ισχύει και εντός Ελλάδας (420 ευρώ).
Ευχαριστω ! Υπαρχει επιπλεον χρεωση για αναληψη στο εξωτερικο?
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,752 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 15:41, 24-09-16:

Ευχαριστω ! Υπαρχει επιπλεον χρεωση για αναληψη στο εξωτερικο?
Αφού θα πας σε χώρα με νόμισμα το ευρώ σίγουρα γλιτώνεις τη χρέωση για τη διαφορά ισοτιμίας αλλά και πάλι για κάθε ανάληψη από ΑΤΜ θα χρεώνεσαι ένα μικρό ποσό ανάλογα με την ελληνική Τράπεζα στην οποία έχεις το λογαριασμό σου. Μπορείς να τους ρωτήσεις για να μάθεις ακριβώς πόσο είναι αλλά συνήθως είναι τόσο μικρό που δεν δημιουργεί πρόβλημα. Το καλύτερο βέβαια είναι να βγάζεις τα λεφτά που υπολογίζεις ότι θα σου χρειαστούν για μια εβδομάδα έτσι ώστε αυτό το ποσό να το πληρώσεις μία φορά (πχ 1,5 ευρώ). Αν κάνεις καθημερινά ανάληψη αυτό το ποσό θα πολλαπλασιάζεται Χ7 οπότε δεν σε συμφέρει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 24-09-16 στις 15:55. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 677 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 16:14, 24-09-16:

Για εξωτερικό, θα βγάλεις τη κάρτα Revolut,την οποία παραγγέλνεις αφότου εγκαταστήσεις την ομώνυμη εφαρμογή στο κινητό σου. Είναι η καλύτερη επιλογή για αναλήψεις, μετατροπές και μεταφορές χρημάτων.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους