Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,445 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,069 μηνύματα σε 92,645 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 512 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 732)
Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών
243
33,20%
Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών
240
32,79%
Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών
20
2,73%
Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο
197
26,91%
Δεν έχω γνώμη.
32
4,37%

Αντώνης (Αντώνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αντώνης
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 636 μηνύματα.

O Αντώνης έγραψε στις 21:43, 01-04-08:

Μια έννοια παρεξηγημένη.
Ποιά ή άποψη σας ;
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα αν είναι σωστοί πολίτες.
Και άλλωστε δεν με αφορούν οι σεξουαλικές προτιμήσεις ΚΑΝΕΝΟΣ.

--- Σημείωση συντονιστή ---
Η αρχική δημοσκόπηση αφαιρέθηκε μιας που δε μπορούσαν να προκύψουν ορθά συμπεράσματα. Αποτελέσματα προηγούμενης:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 797 μηνύματα.

O Ηλίας SAXONIZED έγραψε στις 00:01, 02-04-08:

Κλά εε με αυτά τα θέματα που ανοίγεις το έχεις διαλύσει το φόρουμ. Αυτό δεν είναι σχολικό φόρουμ, είναι μεσημεριανό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 00:11, 02-04-08:

Έχω αρκετά κοντινό φίλο gay (και κανά 2 γνωστούς), αδιαφορώ για τις σεξουαλικές προτιμήσεις του άλλου.
Βέβαια δεν μπορείς εύκολα να κάνεις κουβέντα για κοπέλες αλλά νταξ, κάνεις για άντρες .

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Χριστίνα20750
H Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 00:26, 02-04-08:

Γιατί όχι; Με ενοχλεί η άποψη ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι διαφορετικοί - ότι είναι διαφορετικοί είναι, οι αριθμοί μιλούν, όπως το ΚΚΕ και το ΠΑΣΟΚ είναι διαφορετικά το ένα από το άλλο :p- αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν πρόβλημα συμπεριφοράς, ή οποιαδήποτε 'διαφορά' στην κοινωνική τους ζωή σε σχέση με τους ετεροφυλόφιλους.

Χαίρομαι πάντως που οι φίλες μου δεν έχουν κανένα από αυτά τα κόμπλεξ.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikosl (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosl
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

O nikosl έγραψε στις 12:46, 02-04-08:

Είναι βλακεία να γίνεις γκέι στις μέρες μας. Απλά δεν λέει με τόσες ξελιγωμένες κοπέλες που τριγυρνάνε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 12:58, 02-04-08:

Ε νταξ δεν είναι ακριβώς επιλογή.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:40, 02-04-08:

Πιστεύω ότι αυτό το ελάττωμα πρέπει να προσπαθήσουν όσο γίνεται περισσότερο να το εξαλείψουν και να ακολουθήσουν την πραγματική ανθρώπινη φύση η οποία λέει ότι υπάρχουν δύο φύλα. Ο άντρας (μέσα σε αντρικό σώμα) και η γυναίκα (μέσα σε γυναικείο σώμα).

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

O Anarki έγραψε στις 13:46, 02-04-08:

Που ξέρεις εσύ οτι αυτή είναι η πραγματική ανθρώπινη φύση;
Ζώο είναι και ο άνθρωπος, και σε πολλά είδη ζώων παρατηρείται ομοφυλοφιλία στη φύση.
Αυτές είναι τελειώς σκοταδιστικές αντιλήψεις, όπως στον μεσαίωνα που θεωρούσαν τους αριστερόχειρες 'ελαττωματικούς' και τους επέβαλαν με το ζόρι να χρησιμοποιούν το δεξί χέρι, δημιουργώντας προβλήματα.

Γιατί έχω την εντύπωση οτι έχει ξαναγίνει αυτή η συζήτηση;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 13:50, 02-04-08:

Ναι, έχει ξαναγίνει στο messenger, όπου ο qwertyuiop, σαν μοντερνος άνθρωπος που ειναι ειχε πει οτι αν ο γιος του έβγαινε ομοφυλόφιλος, θα τον ανάγκαζε δια της βίας να...επανέλθει στο σωστό (?) δρόμο...

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mostel
Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,142 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 13:57, 02-04-08:

Ναι, θα τον γ... στο ξύλο :p

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 14:12, 02-04-08:

Εγω no prob έχω ούτε για το νομοσχέδιο που βγαίνει, δικαίωμα τους είναι. Η εκκλησία έχει δικαίωμα να μην τελεί τέτοιους γάμους μόνο στο χώρο της. Άλλωστε η Ελλάδα δεν έχει μόνο Χριστιανούς, συνεπώς δεν μπορεί η εκκλησία να καταδικάζει τέτοια ψηφίσματα.

Από ότι έχω διαβάσει δεν είναι επιλογή το να είναι κάποιος ομοφυλλόφιλος, συνεπώς είναι κάτι σαν γενετική ανωμαλία που συμβαίνει σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς. Είχα ακούσει πάντως ότι λόγω της μόλυνσης αυτές οι ανωμαλίες αυξάνονται. Τελικά όμως μπορούν να διορθοθούν. Επιστήμονες κατάφεραν να αλλάξουν τον σεξουαλικό προσανατολισμό των σκουληκιών. Κάτι τέτοιο λοιπόν θα μπορεί να γίνει και με τους ανθρώπους σε 20-30 χρόνια αν διευθετηθεί το θέμα. Αυτό θα ήταν πολύ σημαντικό, καθώς από τη στιγμή που θα γενιόμαστε όποιο σεξουαλικό προσανατολισμό και να έχει κάποιος, θα πέρνει το σωστό.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

O Anarki έγραψε στις 14:28, 02-04-08:

Όπως λέει και ο (αντιπαθέστατος κατά τα άλλα) David Brent για το συγκεκριμένο θέμα:
"It's not the wrong way, it's a way."
Το οτι οι straight είναι πλειοψηφία δεν σημαίνει οτι οι gay είναι ανώμαλοι, είναι απλά διαφορετικοί.
Αλλιώς γιατί να μη "διορθώσουμε" όσους έχουν ομάδα αίματος ΑΒ-; Είναι λίγοι, άρα ανώμαλοι;

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 14:42, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
Πιστεύω ότι αυτό το ελάττωμα πρέπει να προσπαθήσουν όσο γίνεται περισσότερο να το εξαλείψουν και να ακολουθήσουν την πραγματική ανθρώπινη φύση η οποία λέει ότι υπάρχουν δύο φύλα. Ο άντρας (μέσα σε αντρικό σώμα) και η γυναίκα (μέσα σε γυναικείο σώμα).
Δεν είναι καθόλου ελάττωμα.
Είναι ενδιαφέρουσα η "λογική" σου, αλήθεια. Αλλά ποιος είπε ότι ο τρόπος που αναπαραγόμαστε δηλώνει και το ποιους "ερωτευόμαστε"; Όντως μιά γυναίκα κι ένας άντρας χρειάζονται για να κάνουν ένα παιδάκι με φυσικό τρόπο, αυτό όμως δε σημαίνει ότι ο άντρας πρέπει να είναι πάντοτε στρέιτ, ούτε ότι η γυναίκα πρέπει να είναι ! Απλά είναι ο τρόπος αναπαραγωγής. Άσε που -με τεχνητές μεθόδους- δύο κοπέλες μπορούν να κάνουν κοριτσάκι. Οι άντρες, όχι. Αλλά εξακολουθεί να είναι ένα παράδειγμα !!!

Είναι φυσικό να έχεις τις απόψεις που έχεις.
Όλοι οι άντρες στη νεαρή αυτή ηλικία -κάποιοι και αργότερα- έχουν σοβαρότατο κόμπλεξ με την ομοφυλοφιλία.

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 15:21, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Όπως λέει και ο (αντιπαθέστατος κατά τα άλλα) David Brent για το συγκεκριμένο θέμα:
"It's not the wrong way, it's a way."
Το οτι οι straight είναι πλειοψηφία δεν σημαίνει οτι οι gay είναι ανώμαλοι, είναι απλά διαφορετικοί.
Αλλιώς γιατί να μη "διορθώσουμε" όσους έχουν ομάδα αίματος ΑΒ-; Είναι λίγοι, άρα ανώμαλοι;
Ανφέρθηκα ότι αυξανόνται λόγω της μόλυνσης του περιβάλλοντος, αυτή η διόρθωση θα αποσκοπούσε στο πως κάποιος πρέπει να είναι από τη φύση του και για να καταπολεμήσει τον ρατσισμό σε αυτά τα θέματα. Ούτως ή άλλως αν γινόταν αυτή η διόρθωση όταν κάποιος γενιέται δεν νομίζω να υπήρχαν προβλήματα. Το πρόβλημα που θα μπορούσε να συμβεί θα ήταν να κάνουν κάποιο ομοφυλόφιλο επίτηδες. Η ομοφυλοφιλία είναι κάτι σαν τις μεταλλάξεις. Είναι πρόβλημα, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα έπρεπε να θεωρούνται τα άτομα αυτά κατώτερα. Απλώς ανέφερα ένα τρόπο που θα μπορούσαν να προστατευτούν.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 16:11, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από michael92
Εγω no prob έχω ούτε για το νομοσχέδιο που βγαίνει, δικαίωμα τους είναι. Η εκκλησία έχει δικαίωμα να μην τελεί τέτοιους γάμους μόνο στο χώρο της. Άλλωστε η Ελλάδα δεν έχει μόνο Χριστιανούς, συνεπώς δεν μπορεί η εκκλησία να καταδικάζει τέτοια ψηφίσματα.

Από ότι έχω διαβάσει δεν είναι επιλογή το να είναι κάποιος ομοφυλλόφιλος, συνεπώς είναι κάτι σαν γενετική ανωμαλία που συμβαίνει σε όλους τους ζωντανούς οργανισμούς. Είχα ακούσει πάντως ότι λόγω της μόλυνσης αυτές οι ανωμαλίες αυξάνονται. Τελικά όμως μπορούν να διορθοθούν. Επιστήμονες κατάφεραν να αλλάξουν τον σεξουαλικό προσανατολισμό των σκουληκιών. Κάτι τέτοιο λοιπόν θα μπορεί να γίνει και με τους ανθρώπους σε 20-30 χρόνια αν διευθετηθεί το θέμα. Αυτό θα ήταν πολύ σημαντικό, καθώς από τη στιγμή που θα γενιόμαστε όποιο σεξουαλικό προσανατολισμό και να έχει κάποιος, θα πέρνει το σωστό.
Η άποψή μου, εκφρασμένη μέσα σε μία φράση. Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,303 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 18:26, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
Η άποψή μου, εκφρασμένη μέσα σε μία φράση. Δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω.
Δεν σημαινει τιποτα αυτο. Και η θαλασσαιμια γενετικη ανωμαλια ειναι, αλλα τα ατομα που την εχουν δεν αντιμετωπιζουν κοινωνικα προβληματα.

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 18:35, 02-04-08:

Όλα όσα λέτε μου φαίνονται βάρβαρα, συγγνώμη.

Το να μου επιβάλουν, να μου "ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ" το σεξουαλικό προσανατολισμό μου! :/
Είτε είσαι στρέιτ είτε γκέι αγαπάς αυτούς που αγαπάς, σε ελκύουν αυτοί που σε ελκύουν και απ'εκεί και πέρα αυτά που λέτε είναι πολύ ψυχρά.... (Η απλά αποφάσισε να βρέξει τον Απρίλη :p)

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,142 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 18:46, 02-04-08:

Κοιτάξτε , εγώ δέχομαι τους γκέι και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους...

Απλώς κωλύομαι στο εξής π.χ...

Τώρα με το συμφωνητικό γάμου, θα γίνεται να υιοθετούν παιδιά ξέρω γω.. Τα παιδιά αυτά τα ρώτησε κανείς αν θέλουν για γονείς ομοφυλόφιλους;

Βέβαια, θα μου πείτε, μπορεί να πέσουν και σε γονείς ετερόφιλους , χαζούς...

Τέλος πάντων, μία επιφύλαξη και έναν προβληματισμό εκφράζω...

Κατά τα άλλα, όπως είπα, no problem!

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 19:03, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από mostel
Τώρα με το συμφωνητικό γάμου, θα γίνεται να υιοθετούν παιδιά ξέρω γω.. Τα παιδιά αυτά τα ρώτησε κανείς αν θέλουν για γονείς ομοφυλόφιλους;

Βέβαια, θα μου πείτε, μπορεί να πέσουν και σε γονείς ετερόφιλους , χαζούς...

Τέλος πάντων, μία επιφύλαξη και έναν προβληματισμό εκφράζω...

Κατά τα άλλα, όπως είπα, no problem!
Τα ρώτησε όμως κανείς αν θέλουν να είναι στο ορφανοτροφείο;
Βασικά σε αυτή την ηλικία δε μπορεί ούτως η άλλος να κρίνει το παιδί. Και ούτε αργότερα πρόκειται να αισθανθεί άσχημα δεδομένου ότι θα τους έχει αγαπήσει ως γονείς.
Όσον αφορά την υιοθεσία, πιστεύω πως δεν είναι ακόμα έτοιμη η ελληνική κοινωνία. Ίσως σε 10-15 χρόνια τα πράγματα να είναι καλύτερα. Αναφέρομαι κυρίως στο ρατσισμό που μπορεί να αντιμετωπίσει το παιδί στο σχολείο από τους συμμαθητές του επειδή οι γονείς του θα είναι θετοί και ομοφυλόφιλοι.
Εδώ κάποτε τα παιδιά με θετούς γονείς ή με απουσία κάποιου από τους δύο γονείς αντιμετωπίζονταν αρνητικά από τους συμμαθητές τους.

Ευτυχώς πάντως που σε κάθε περίπτωση - απ όσο έχω ακούσει τουλάχιστον - οι υποψήφιοι γονείς περνάνε από αυστηρούς ελέγχους πριν τους δοθούν παιδιά. :iagree:

-petros

Παράθεση

nikosl (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

O nikosl έγραψε στις 19:21, 02-04-08:

-Μπαμπά, που είναι ο μπαμπάς να τον ρωτήσω κάτι για τα μαθηματικα?

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 20:08, 02-04-08:

Πήγε να αγοράσει σουτιέν παιδί μου...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 20:38, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστίνα

Είτε είσαι στρέιτ είτε γκέι αγαπάς αυτούς που αγαπάς, σε ελκύουν αυτοί που σε ελκύουν και απ'εκεί και πέρα αυτά που λέτε είναι πολύ ψυχρά.... (Η απλά αποφάσισε να βρέξει τον Απρίλη :p)
Συμφωνω απολυτα με αυτο.

Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Φοιτητής

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 636 μηνύματα.

O Αντώνης έγραψε στις 21:13, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikosl
Έλα τώαρ βρε Νίκο.
Δηλώνουμε και πολιτισμένοι.
1)Όταν ένα παιδί μεγαλώνει σε οικογένοια ομοφυλόφιλων , συνήθως μεγαλώνει με ένα "θείο" και ένα πατέρα .
2)Αν εσύ το γύριζες ξαφνικά ; Είναι κάτι το οποιό δεν το ελέγχεις πιστευώ.

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,104 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 21:26, 02-04-08:

Λοιπον έχουμε και λέμε.
Καταρχάς
Οι ομοφυλόφιλοι δεν το επέλεξαν, πιστέυω ότι γεννιούνται έτσι οπότε δεν φταίνε σε κάτι. Μάιστα πρόσφατα είδα ένα παπά τι στο καλό ήταν να μιλάει για τους ομοφυλόφιλους και την (Σεξουαλική επαφή) μεταξύ τους. Καλά τρελή φάση!!

Μαμά που είναι η μαμά να την ρωτήσω κάτι που μου έκανε η μαμά?Τρεις μαζί χαχα

Παράθεση

journalist (Ευθύμης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη journalist
Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O journalist έγραψε στις 21:44, 02-04-08:

Θεωρω πως οι ομοφυλοφιλοι στερουνται καποιων βασικων δικαιωματων.Οπως ο γαμος,που (κακα τα ψεμματα) δεν ειναι τιποτε αλλο πλην μιας οικονομικης συμφωνιας μεταξυ του ζευγαριου.Γιατι οι gay δεν εχουν το δικαιωμα να συναπτουν οικονομικες συμφωνιες μεταξυ τους;Οσο για το θεμα της υιοθεσιας,η αληθεια ειναι πως εχω καποιους ενδοιασμους.Συγκεκριμενα αυτος:Ενα παιδι μεγαλωμενο απο δυο ομοφυλοφιλους γονεις γινεται αναγκαστικα ομοφυλοφιλο (εχοντας μονο αυτο σαν προτυπο),ενω ενα παιδι μεγαλωμενο απο straight γονεις,δηλαδη την πιο συνηθισμενη μορφη της οικογενειας,ειναι ανοιχτο σ'ολες τις προοπτικες.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 21:55, 02-04-08:

Η δική μου θέση είναι ξεκάθαρη. Ο καθένας μπορεί να ικανοποιείται με οποιονδήποτε τρόπο θέλει. Το σεξ ειναι προσωπική υπόθεση καθενός και αποδέχομαι κάθε προσωπικό σεξουαλικό χαρακτηριστικό, με προυπόθεση η σεξουαλική ταυτότητα να μην εκτίθεται και να γίνεται αίτιο δημόσιας πρόκλησης. Δεν δέχομαι ούτε τα gay parade, ούτε τις διάφορες κατασκευασμένες λούγκρες που βγαίνουν στα παράθυρα και στις πόρτες. Η σεξουαλική ζωή ειναι άκρως προσωπική και δεν πρέπει να επηρεάζει τη δημόσια ζωή. Δεν έχω δει πολλούς str8 να βγαίνουν με πανώ και να διαδηλώνουν "εμείς το προτιμούμε με γυναίκα". Συνεπώς, όταν τηρείται η προυπόθεση της ατομικότητας και του προσωπικού της σεξουαλικής ζωής, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Άλλωστε όπως ειπώθηκε, η σεξουαλική ταυτότητα δεν είναι επιλογή, είναι μία συνισταμένη των διαφόρων εμπειριών και βιωμάτων που δεν εξαρτώνται από το ίδιο το υποκείμενο.
Απο κει και πέρα. Το σύμφωνο ελέυθερης συμβίωσης δεν είναι γάμος. Ο γάμος, θρησκευτικός και πολιτικός, έχει χαρακτήρα δημιουργίας οικογενειακών δεσμών. Το συμφωνο ελέυθερης συμβίωσης καλύπτει απλά καποια νομικά κωλλύματα που προκύπτουν σε βάρος των ομοφυλόφιλων ζευγαριών. Οι γκέι δεν μπορούν να κάνουν οικογένεια, γιατι η οικογένεια έχει το στοιχείο της αναπαραγωγής. Συνεπώς δε μπορει να οριστεί γάμος για τους ίδιους. Συμβίωση, σχέση ναι. Γάμος όχι. Φυσικά δε μιλάμε για τη νομική υπόσταση του γάμου, αλλά για την ουσιαστική, δηλαδή την ένωση δύο προσώπων με σκοπό την αναπαραγωγή και τη συμβίωση όλων των μελών υπό κοινή στέγη. Σχετικά με το θέμα των παιδιών, ειμαι φυσικά αντίθετος. Το μοντέλο πατέρας-μητέρα είναι απαρασάλευτη αρχή της βιολογικής ύπαρξης του ανθρώπου. Δεν μπορεί ένα παιδί να μεγαλώσει σωστά χωρίς το μοντέλο αυτό. Ο μπαμπάς είναι ένας και αρσενικός. Η μαμά είναι μία και θηλυκή. Αυτό δεν ειναι συζητήσιμο, είναι απόλυτο. Συνεπώς κάθε γκέι μπορεί να κάνει πραγματικά ό,τι θέλει, όπως και ένας str8, αλλά όταν μιλάμε για γκέι "οικογένειες" με παιδιά, τότε πραγματικά περνάμε τη γραμμή του ομαλού και ερχόμαστε στο ανώμαλο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 22:14, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Δεν δέχομαι ούτε τα gay parade, ούτε τις διάφορες κατασκευασμένες λούγκρες που βγαίνουν στα παράθυρα και στις πόρτες. Η σεξουαλική ζωή ειναι άκρως προσωπική και δεν πρέπει να επηρεάζει τη δημόσια ζωή. Δεν έχω δει πολλούς str8 να βγαίνουν με πανώ και να διαδηλώνουν "εμείς το προτιμούμε με γυναίκα".
Αν οι straight φοβοντουσαν μη τους δειρουν στο δρομο επειδη γουσταρουν το αλλο φυλο θα εκαναν και αυτοι παρελαση.Δεν ενθουσιαζομαι για τις παρελασεις βεβαια, αλλα μονο γιατι στο τελος περισσοτερο κακο κανουν στους ιδιους παρα καλο, γιατι ψιλο γελοιοποιουνται, οπως σε ολες τις παρελασεις εξαλλου. Οσο για τις λουγκρες που λες, δεν εχω δει κανεναν να βγαινει να μιλαει για τη σεξουαλικη του ζωη. Ουτε εμενα μου αρεσουν, αλλα για διαφορετικους λογους. Εξαλλου, αν η προσωπικη ζωη ηταν ακρως προσωπικη, τοτε θα επρεπε να αλλαξουν πααααααααρα πολλα στα ΜΜΕ.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 22:22, 02-04-08:

Άλλο οι αγώνες για κοινωνική ισότητα που σαν βαση έχουν την αξιοπρέπεια κι άλλο τα καραγκιοζιλίκια που πολλές φορές (όχι πάντα) παρατηρούμε στα gay pride. Οι λούγκρες δεν χρειάζονται ψάξιμο για να τις βρεις. Κλασικά παραδείγματα ο Ψινάκης, ο Ρουβάς πριν χρόνια. Δεν λέω οτι αυτοί ειναι οι αγωνιστές για τα δικαιώματα των γκέι, αλλά σίγουρα διαμορφώνουν τη δημόσια συνείδηση.
Η σεξουαλική ζωή είναι προσωπικό δεδομένο που δεν αφορά την κοινωνία και αυτό δεν χρειάζεται καν συζήτηση.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 22:36, 02-04-08:

Άλλο οι αγώνες για κοινωνική ισότητα που σαν βαση έχουν την αξιοπρέπεια κι άλλο τα καραγκιοζιλίκια που πολλές φορές (όχι πάντα) παρατηρούμε στα gay pride. Οι λούγκρες δεν χρειάζονται ψάξιμο για να τις βρεις. Κλασικά παραδείγματα ο Ψινάκης, ο Ρουβάς πριν χρόνια. Δεν λέω οτι αυτοί ειναι οι αγωνιστές για τα δικαιώματα των γκέι, αλλά σίγουρα διαμορφώνουν τη δημόσια συνείδηση.
Η σεξουαλική ζωή είναι προσωπικό δεδομένο που δεν αφορά την κοινωνία και αυτό δεν χρειάζεται καν συζήτηση.
Γι'αυτο ειπα οτι περισσοτερο καταφερνουν να γελοιοποιουνται και το χειροτερο οτι παιρνει η μπαλα και τους υπολοιπους. Δε νομιζω πως καταλαβες τι ειπα... ειπα οτι δεν εχουν μιλησει για τη σεξουαλικη τους ζωη. Το αν φαινεται απο την εμφανιση τους ειναι πιστευω δικαιωμα τους. Εξαλλου, ο καθενας εχει δικαιωμα να δημοσιοποιησει ο,τι θελει για τη ζωη του, αν δεν το δεχεται καποιος απλως κλεινει την τηλεοραση. Αν η κοινωνια δεν ηθελε να δημοσιοποιουνται οι σεξουαλικες ζωες διαφορων δεν θα υπηρχαν ποτε διαφημισεις που να εκρυβαν υπονοουμενα για σεξ, προκλητικες εμφανισεις απο γυναικες (κυριως) αλλα και αντρες, ουτε και reality σαν ενα που εχει βγει τωρα που εχει σχετικο θεμα, ουτε και οποιαδηποτε κουβεντα για το σεξ. Παρουσιαζεις την κοινωνια σαν να μην αποτελειται απο ανθρωπους, οι οποιοι στην συντρηπτικη πλειοψηφια αρεσκονται στο να βλεπουν δραματα και τετοιων ειδων δημοσιοποιησεων...

Παράθεση

nikosl (Νίκος)

Φοιτητής

O nikosl έγραψε στις 22:49, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
Έλα τώαρ βρε Νίκο.
Δηλώνουμε και πολιτισμένοι.
1)Όταν ένα παιδί μεγαλώνει σε οικογένοια ομοφυλόφιλων , συνήθως μεγαλώνει με ένα "θείο" και ένα πατέρα .
2)Αν εσύ το γύριζες ξαφνικά ; Είναι κάτι το οποιό δεν το ελέγχεις πιστευώ.
1) Αφού δεν είναι θείος.
2)Μπα, μετά την είσοδό μου στο πανεπιστήμιο αυτό έχει αποκλειστεί τελείως. Δεν μιλάμε ουτε καν για πιθανότητες, από τις λίγες περιπτώσεις που παραδέχομαι τη βεβαιότητα.

Αρχική Δημοσίευση από !Βάλια!
Λοιπον έχουμε και λέμε.
Καταρχάς
Οι ομοφυλόφιλοι δεν το επέλεξαν, πιστέυω ότι γεννιούνται έτσι οπότε δεν φταίνε σε κάτι. Μάιστα πρόσφατα είδα ένα παπά τι στο καλό ήταν να μιλάει για τους ομοφυλόφιλους και την (Σεξουαλική επαφή) μεταξύ τους. Καλά τρελή φάση!!

Μαμά που είναι η μαμά να την ρωτήσω κάτι που μου έκανε η μαμά?Τρεις μαζί χαχα
Κοίτα, εμένα με αηδιάζουν οι άντρες ομοφυλόφιλοι, ίσως λόγω της ανατροφής μου που θέλει τον άντρα βαρύ και σκληρό. Θεωρώ αποκρουστικό το θέαμα 2 αντρών να συνουσιαζονται και να λένε ο ενας στον άλλον αγαπουλίνι μου κτλ. Αλλά περί ορέξεως ...
Αντιθέτως με τις γυναίκες gay δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Ιδιαίτερα αν δεν έχουν πρόβλημα με το να πηγαίνουν και με άντρες, τότε απολύτως κανένα πρόβλημα! Ισα ίσα έχω και μια φαντασίωση στο πίσω μέρος του μυαλού μου, να δούμε αν θα μου κάτσει ποτέ.

Edit: Φτου φτου φτου, θου φυλακή τω στοματί μου κύριε!!! Είναι σαρακοστή είπαμε!!! Ε-ΓΚΡΑ-ΤΕΙ-Α!!!

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 22:55, 02-04-08:

1) Αφού δεν είναι θείος.
2)Μπα, μετά την είσοδό μου στο πανεπιστήμιο αυτό έχει αποκλειστεί τελείως. Δεν μιλάμε ουτε καν για πιθανότητες, από τις λίγες περιπτώσεις που παραδέχομαι τη βεβαιότητα.

Κοίτα, εμένα με αηδιάζουν οι άντρες ομοφυλόφιλοι, ίσως λόγω της ανατροφής μου που θέλει τον άντρα βαρύ και σκληρό. Θεωρώ αποκρουστικό το θέαμα 2 αντρών να συνουσιαζονται και να λένε ο ενας στον άλλον αγαπουλίνι μου κτλ. Αλλά περί ορέξεως ...
Αντιθέτως με τις γυναίκες gay δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Ιδιαίτερα αν δεν έχουν πρόβλημα με το να πηγαίνουν και με άντρες, τότε απολύτως κανένα πρόβλημα! Ισα ίσα έχω και μια φαντασίωση στο πίσω μέρος του μυαλού μου, να δούμε αν θα μου κάτσει ποτέ.

Edit: Φτου φτου φτου, θου φυλακή τω στοματί μου κύριε!!! Είναι σαρακοστή είπαμε!!! Ε-ΓΚΡΑ-ΤΕΙ-Α!!!

Ναι, συζήτηση κάνουμε καταλάθος για ένα κοινωνικό θέμα, δεν είμαστε forum του Free.

Παράθεση

nikosl (Νίκος)

Φοιτητής

O nikosl έγραψε στις 22:59, 02-04-08:

Ναι, συζήτηση κάνουμε καταλάθος για ένα κοινωνικό θέμα, δεν είμαστε forum του Free.

Διαφωνείς πουθενά στα λεγόμενά μου κύριε miv? Μην υπεκφεύγεις.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 23:01, 02-04-08:

Αποδεχόμενος τη ζωώδη φύση μου, δε διαφωνώ.

Παράθεση

isnogood

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη isnogood
Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O isnogood έγραψε στις 23:58, 02-04-08:

Πριν πολλά χρόνια είχαν μαζευτεί ψυχολόγοι στην Αμερική και είχαν καταλήξει ότι ομοφυλοφιλία δεν είναι ελλάτωμα αλλά επιλογή.
Ακούω πολλούς που πολύ σωστά δέχονται τους ομοφυλόφιλους χωρίς κανέναν πρόβλημα σαν δημοκρατική άνθρωποι.Το θέμα όμως είναι για όλους αυτούς,ότι αν το παιδί τους βγει έτσι θα θέλω πολύ να μάθω την αντίδραση τους και το πως θα φερθούνε τότε.
Γιατί και εγώ δεν έχω κανέναν πρόβλημα με τους συγκεκριμένους ανθρώπους(μιλάω για τους ομοφυλόφιλους και όχι τις ξεφωνημένες τις οποίες σιχαίνομαι) αλλά αν το δικό μου παιδί καταλήξει έτσι, απλά και δημοκρατικά θα το σκοτώσω αυτό ή θα αυτοκτονήσω...
Καλά αμά είναι ξεφωνημένη δεν το συζητάω.
Χτύπα ξύλο πολύ το συζητάμε και δεν θα μας βγει σε καλό...

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 13:55, 03-04-08:

Μιλάω γενικά για τους ομοφυλόφιλους. Αν το παιδί μου γίνει έτσι δεν μπορώ να ξέρω τι θα κάνω.

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 14:08, 03-04-08:

Επέτρεψέ μου, να σου επισημάνω πόσο ανώριμος είσαι.
Σεξιστή.

:nono:

Γιατί κάνεις διάκριση ανάμεσα στα δύο φύλα;
-Δηλαδή εσύ και καλά είσαι και πολύυυ άντρας, τόοσοο που το θέαμα δύο ανδρών το βρίσκεις αποκρουστικό αλλά επειδή είσαι -όπως είπαμε- τόοοσο άνδρας, πφφφ, πας με όποια γυναίκα, ακόμη κι αν είναι γκέι - ΑΣΧΕΤΟ ΑΝ ΑΥΤΗ ΔΕ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ; Εκτός βέβαια αν μιλάς για αμφιφυλόφιλη - γιατί είπες γκέι = ομοφυλόφιλη.

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε στις 14:56, 03-04-08:

Προφανώς αστιεύεται ο Νίκος Χριστίνα, αλλά σαν φοιτητής-πορνόγερος, το χούμορ του είναι λίγο φευγάτο

Anyway... Στο τέλος η πολλή δημοκρατία θα μας φάει, αυτό ξέρω εγώ.

PS: Και μη τα παίρνεις τόσο τοις μετριτοίς... χαλαρή κουβέντα γίνεται. No offence .

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 15:17, 03-04-08:

Προφανώς αστιεύεται ο Νίκος Χριστίνα, αλλά σαν φοιτητής-πορνόγερος, το χούμορ του είναι λίγο φευγάτο

Anyway... Στο τέλος η πολλή δημοκρατία θα μας φάει, αυτό ξέρω εγώ.

PS: Και μη τα παίρνεις τόσο τοις μετριτοίς... χαλαρή κουβέντα γίνεται. No offence .

:no1::no1:

Σύμφωνοι, μια παρατηρηση μόνο. Δεν είναι τόσο αναγκη να λες αμερικάνικες ατάκες ρε παιδάκι μου, πες το στα ελληνικά. Απλά σχόλιο κάνω, μη με παρεξηγήσεις, επειδή το έχω δει και σε αλλα σου μηνύματα.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 15:22, 03-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από isnogood
Πριν πολλά χρόνια είχαν μαζευτεί ψυχολόγοι στην Αμερική και είχαν καταλήξει ότι ομοφυλοφιλία δεν είναι ελλάτωμα αλλά επιλογή.
Ακούω πολλούς που πολύ σωστά δέχονται τους ομοφυλόφιλους χωρίς κανέναν πρόβλημα σαν δημοκρατική άνθρωποι.Το θέμα όμως είναι για όλους αυτούς,ότι αν το παιδί τους βγει έτσι θα θέλω πολύ να μάθω την αντίδραση τους και το πως θα φερθούνε τότε.
Γιατί και εγώ δεν έχω κανέναν πρόβλημα με τους συγκεκριμένους ανθρώπους(μιλάω για τους ομοφυλόφιλους και όχι τις ξεφωνημένες τις οποίες σιχαίνομαι) αλλά αν το δικό μου παιδί καταλήξει έτσι, απλά και δημοκρατικά θα το σκοτώσω αυτό ή θα αυτοκτονήσω...
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι επιλογη.. δεν το πιστευω και πολυ γιατι συνηθως εμφανιζεται απο μικρες ηλικιες οπου φυσικα δε μπορουν να επιλεξουν συνηδειτα, απλως αντι να ελκονται απο το αντιθετο φυλο ελκονται απο το ιδιο...

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

O michael92 έγραψε στις 16:26, 03-04-08:

Δεν αναφέρθηκα for the name of god, να τους επιβληθεί η αλλαγή, αλλά να γίνεται από τη στιγμή που γεννιούνται ο σωστός κατά την κοινωνία μας σεξουαλικός προσανατολισμός χωρίς να δουν αν είναι g@y ή str8.Κατά την γνώμη μου θα ήταν καλό, όπως κάνουν στα βρέφη τις θεραπείεες με τα βλαστοκύτταρα κάτι τέτοιο...

Αρχική Δημοσίευση από isnogood
&

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι επιλογη.. δεν το πιστευω και πολυ γιατι συνηθως εμφανιζεται απο μικρες ηλικιες οπου φυσικα δε μπορουν να επιλεξουν συνηδειτα, απλως αντι να ελκονται απο το αντιθετο φυλο ελκονται απο το ιδιο...
Ούτε εγώ μπορώ να πιστέψω ότι είναι επιλογή. Αφού οι σεξουαλικές προτιμήσεις μας έρχονται χωρίς να τις σκεφτούμε, απλά ίσως να παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως ανατροφή κλπ στην κρίσιμη μικρή ηλικία. Μας είπε η φιλόλογος πως η μητέρα του Καβάφη ήθελε κορίτσι, και έτσι τον έντυνε με γυναικεία ρούχα όταν ήταν μικρός. Βέβαια μπορεί να είναι απλά ένας μύθος, αλλά ίσως και να παίζει σημαντικό ρόλο.

Παράθεση

angel123456 (Μαριέλενα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη angel123456
H Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H angel123456 έγραψε στις 18:13, 03-04-08:

χμ...για το θεμα των ομοφυλοφιλων...λοιπον...
επισης δν εχω κανενα προβλημα με αυτους τους ανθρωπους...εξαλλου εμεις δν ξερουμε τι ειναι φυσιολογικο και τι οχι?!και μαλιστα δν μπορουμε να το κρινουμε,δλδ να πουμε αυτο ειναι φυσιολογικο και αυτο δν ειναι.
-Πιστευω οτι αν ο γαμος των ομοφυλοφιλων γινει γεγονος θα εξασφαλιστουν και εκεινοι σαν ανθρωποι(οπως πχ οι χηρες...βεβαια ποιος θα ναι τι...αλλο θεμα).
Απο αυτη την αποψη συμφωνω...αλλα τι θα γινει αν θελησουν να υιοθετησουν παιδια?τι παιδια θα ειναι αυτα?πως θα εξεληχθουν και πως θα θεωρειται τοτε η κοινωνια μας?

Παράθεση

nikosl (Νίκος)

Φοιτητής

O nikosl έγραψε στις 20:58, 03-04-08:

Επέτρεψέ μου, να σου επισημάνω πόσο ανώριμος είσαι.
Σεξιστή.

:nono:

Γιατί κάνεις διάκριση ανάμεσα στα δύο φύλα;
-Δηλαδή εσύ και καλά είσαι και πολύυυ άντρας, τόοσοο που το θέαμα δύο ανδρών το βρίσκεις αποκρουστικό αλλά επειδή είσαι -όπως είπαμε- τόοοσο άνδρας, πφφφ, πας με όποια γυναίκα, ακόμη κι αν είναι γκέι - ΑΣΧΕΤΟ ΑΝ ΑΥΤΗ ΔΕ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ; Εκτός βέβαια αν μιλάς για αμφιφυλόφιλη - γιατί είπες γκέι = ομοφυλόφιλη.
Πάμε με τη σειρά.
1) Η προσπάθεια χαρακτηρισμού της σοβαρότητας ενός ατόμου με βάση τα σεξουαλικά του θέλω, είναι αυτό που καλείται ανωριμότητα
2)σεξιστής ??
3) Δεν ανέφερα πουθενά ότι είμαι ο πιο άντρας εδώ μέσα και δεν ξέρω γιατί στράβωσες. Απλά εγώ λόγω των κοινωνικών συνθηκών στις οποίες μεγάλωσα, έχω από μικρός ένα συγκεκριμένο πρότυπο άντρα, αυτό δεν αλλάζει πλέον και δεν θα πάψω να θεωρώ ποτέ αποκρουστικό το θέαμα 2 αντρών που πηγαίνουν χέρι-χέρι. Προς θεού δεν αρνούμαι το δικαίωμα της σεξουαλικής επιλογής, απλά εμένα δεν μου αρέσει το θέαμα γιατί δεν μπορώ να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου ότι δεν υπάρχουν προκαταλήψεις στην Ελλάδα. Απο κει και πέρα σαφώς ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει εφόσον δεν προκαλεί.
4)Που κολλάει το κριτήριο επιλογής συντρόφου? Σαφώς και δεν είμαι ζώο, είμαι με έναν συγκεκριμένο άνθρωπο επειδή μου αρέσει και επειδή το έχουμε επιλέξει.
5) Δώσε ένα ερωτηματολόγιο σε 100 άντρες και θα εκπλαγείς με το πόσοι θα έχουν παρόμοια φαντασίωση.

Ρε τραγέλαφε μην χρησιμοποιείς δικές μου ατάκες για μένα. 19 χρονών είμαι. Είμαι στο στάδιο του ψάρακα ακόμα. Γέρος από τα 22 λέγεσαι στο πολυτεχνείο!

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 21:26, 03-04-08:

Πάμε με τη σειρά.
1) Η προσπάθεια χαρακτηρισμού της σοβαρότητας ενός ατόμου με βάση τα σεξουαλικά του θέλω, είναι αυτό που καλείται ανωριμότητα
2)σεξιστής ??
3) Δεν ανέφερα πουθενά ότι είμαι ο πιο άντρας εδώ μέσα και δεν ξέρω γιατί στράβωσες. Απλά εγώ λόγω των κοινωνικών συνθηκών στις οποίες μεγάλωσα, έχω από μικρός ένα συγκεκριμένο πρότυπο άντρα, αυτό δεν αλλάζει πλέον και δεν θα πάψω να θεωρώ ποτέ αποκρουστικό το θέαμα 2 αντρών που πηγαίνουν χέρι-χέρι. Προς θεού δεν αρνούμαι το δικαίωμα της σεξουαλικής επιλογής, απλά εμένα δεν μου αρέσει το θέαμα γιατί δεν μπορώ να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου ότι δεν υπάρχουν προκαταλήψεις στην Ελλάδα. Απο κει και πέρα σαφώς ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει εφόσον δεν προκαλεί.
4)Που κολλάει το κριτήριο επιλογής συντρόφου? Σαφώς και δεν είμαι ζώο, είμαι με έναν συγκεκριμένο άνθρωπο επειδή μου αρέσει και επειδή το έχουμε επιλέξει.
5) Δώσε ένα ερωτηματολόγιο σε 100 άντρες και θα εκπλαγείς με το πόσοι θα έχουν παρόμοια φαντασίωση.

Χαίρομαι που μου δίνεις την ευκαιρία να εκφράσω την άποψή μου.

1. Εγώ χαρακτήρισα ένα άτομο του οποίου τα σεξουαλικά του θέλω δε συνάδουν με τα σεξουαλικά θέλω εκείνου του ατόμου το οποίο εμπλέκει στη φαντασίωσή του. Πολύ μεγάλη διαφορά.
2. Ναι σεξιστής. Ακόμη και σ'αυτή την περίπτωση δηλαδή η γυναίκα έχει αυτό το ρόλο για σένα;
3. Συμπληρώνει το 2. Δεν το ανέφερες αλλά αυτό εννοείς, είτε το ακούσια είτε εκούσια. Με το να λες ότι τους άντρες ομοφυλόφιλους δε μπορείς να τους βλέπεις μαζί αλλά με τις γυναίκες ομοφυλόφιλες δεν έχεις πρόβλημα, τότε δίνεις αμέσως την εικόνα εκείνου του βαρύ άντρα που πιστεύει πατρίς-θρησκεία-ανδρισμός, αν μη τί άλλο που δε μπορούμε να το γράψουμε και στο φόρουμ, ο οποίος ναι μεν είναι προκατειλημμένος με τους γκέι άντρες, την πάρτη του όμως και την κ**λα του τη σκέφτεται και φαντασιώνεται τις ομοφυλόφιλες γυναίκες και μάλιστα το λέει με τόση υπερηφάνεια.
4. Τί εννοείς που κολλάει; Μίλησες για γκέι γυναίκες - ιδιαίτερα αν παν και με άντρες - πώς γίνεται αυτό; Γι αυτό σε ρώτησα, άλλο αμφιφυλόφιλος άλλο ομοφυλόφιλος. Εκεί ΟΚ μπορείς να ονειρεύεσαι ό,τι θες!
5. Το τί πιστεύει η πλειοψηφία των ανδρών το γνωρίζω και ξέρω τί γίνεται εκεί έξω, γι αυτό θύμωσα και συγγνώμη αν είμαι απόλυτη αλλά αυτά είναι τα πιστεύω μου, έχω τους λόγους μου, αλλά ας το αφήσουμε ως εδώ. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι από τις πιο σεξιστικές, σοβινιστικές, κ.ο.κ φαντασιώσεις που υπήρξαν ποτέ στον πλανήτη Γη (? ίσως και σε άλλους).

ΟΚ, τελειωσα.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 22:04, 03-04-08:

Προσωπικά δε θεωρώ, ως "φυσιολογική" την ετεροφυλοφιλία και "ανώμαλη/ παρεκκλίνουσα" σεξουαλική συμπεριφορά την ομοφυλοφιλία ή την αμφιφυλοφιλία. Ανεξάρτητα του ποσοστού που εμφανίζεται η κάθε σεξουαλική συμπεριφορά, το αναπαραγωγικό θέμα, τη λογική "κυρτό-κοίλο", δεν είναι όλα άσπρο- μαύρο σε αυτό τον κόσμο ανεξάρτητα αν ενστικτωδώς τα βλέπουμε έτσι (και ειδικά στον σεξουαλικό τομέα).
Στα ομοφυλόφιλα & αμφιφυλόφιλα άτομα άλλωστε εμφανίζεται όλο το φάσμα της ψυχοπαθολογίας που εμφανίζεται και στα ετεροφυλόφιλα άτομα.

Όσον αφορά τις "προβληματικές" συμπεριφορές πολλών ομοφυλόφιλων, μπορώ να πω ότι και μόνο η καταπίεση των σεξουαλικών ορμών, η έλλειψη ενημέρωσης και η ενοχοποίηση κατά την παιδική και εφηβική ηλικία είναι υπέρ αρκετά. :fss:
(Αυτό το λέω κυρίως για το γεγονός ότι κατηγορείται από πολλούς ο καθαυτού σεξουαλικός προσανατολισμός ενός ατόμου για τη συμπεριφορά του αντί να ληφθούν υπόψη πρώτα ο τρόπος που έχει μεγαλώσει και η αντιμετώπισή του από την κοινωνία - την οποία θεωρώ υπεύθυνη και όχι τον σεξ/κο προσανατολισμό ο οποίος όπως και να 'χει είναι στο "είναι" του άλλου).

-petros

Παράθεση

nikosl (Νίκος)

Φοιτητής

O nikosl έγραψε στις 22:07, 03-04-08:

Χαίρομαι που μου δίνεις την ευκαιρία να εκφράσω την άποψή μου.

1. Εγώ χαρακτήρισα ένα άτομο του οποίου τα σεξουαλικά του θέλω δε συνάδουν με τα σεξουαλικά θέλω εκείνου του ατόμου το οποίο εμπλέκει στη φαντασίωσή του. Πολύ μεγάλη διαφορά.
2. Ναι σεξιστής. Ακόμη και σ'αυτή την περίπτωση δηλαδή η γυναίκα έχει αυτό το ρόλο για σένα;
3. Συμπληρώνει το 2. Δεν το ανέφερες αλλά αυτό εννοείς, είτε το ακούσια είτε εκούσια. Με το να λες ότι τους άντρες ομοφυλόφιλους δε μπορείς να τους βλέπεις μαζί αλλά με τις γυναίκες ομοφυλόφιλες δεν έχεις πρόβλημα, τότε δίνεις αμέσως την εικόνα εκείνου του βαρύ άντρα που πιστεύει πατρίς-θρησκεία-ανδρισμός, αν μη τί άλλο που δε μπορούμε να το γράψουμε και στο φόρουμ, ο οποίος ναι μεν είναι προκατειλημμένος με τους γκέι άντρες, την πάρτη του όμως και την κ**λα του τη σκέφτεται και φαντασιώνεται τις ομοφυλόφιλες γυναίκες και μάλιστα το λέει με τόση υπερηφάνεια.
4. Τί εννοείς που κολλάει; Μίλησες για γκέι γυναίκες - ιδιαίτερα αν παν και με άντρες - πώς γίνεται αυτό; Γι αυτό σε ρώτησα, άλλο αμφιφυλόφιλος άλλο ομοφυλόφιλος. Εκεί ΟΚ μπορείς να ονειρεύεσαι ό,τι θες!
5. Το τί πιστεύει η πλειοψηφία των ανδρών το γνωρίζω και ξέρω τί γίνεται εκεί έξω, γι αυτό θύμωσα και συγγνώμη αν είμαι απόλυτη αλλά αυτά είναι τα πιστεύω μου, έχω τους λόγους μου, αλλά ας το αφήσουμε ως εδώ. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι από τις πιο σεξιστικές, σοβινιστικές, κ.ο.κ φαντασιώσεις που υπήρξαν ποτέ στον πλανήτη Γη (? ίσως και σε άλλους).
ΟΚ, τελειωσα.
Κατσε, κάτσε συντροφισσαν Χριστινα, πήρες φόρα και πυροβολάς ...

1) Ρε Χριστίνα, προφανώς το λέω περισσότερο σαν αστείο, δεν περίμενα να το πάρεις τόσο σοβαρά.
2)ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ! Σου είπα ότι για μένα η επικοινωνία είναι το παν, τα υπόλοιπα ακολουθούν ...
3)Δεν είμαι ούτε εθνικιστής, ούτε υπερ -χριστιανος. Απλά σου εξήγησα το σκεπτικό μου. Αν θες το δέχεσαι.
4)Σε περίπτωση gay γυναικών, όταν είχαμε πιάσει συζήτηση, είχανε πει πώς δεν θα είχαν πρόβλημα να είχαν επαφή και με άντρα, αρκεί να ήταν και οι δυο. Από εκεί έβγαλα το συμπέρασμα ότι οι λεσβίες μάλλον δεν έχουν πρόβλημα με τους άντρες. Αυτό μπορεί να είναι εξαίρεση, δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσω άλλες ομοφυλόφιλες κοπέλες για να κρίνω.
5)Αποψή σου.

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 22:49, 03-04-08:

4) Πώς γίνεται να είναι ομοφυλόφιλες και να μην έχουν πρόβλημα να παν με άντρα; Μου το εξηγάς αυτό; Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω τόση ώρα. Το ότι είναι ομοφυλόφιλες σημαίνει πως αποστρέφονται το αντίθετο φύλο, δε μπορούν καν να φανταστούν ότι μπορεί να έρθουν σε σεξουαλική επαφή με άντρα, όπως γίνεται και με τους ετεροφυλόφιλους (όπως εσύ δε μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου με άντρα). Εκτός , ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, αν μιλάς για αμφιφυλόφιλες. Αλλιώς κάνεις ένα τεράααααστιο λάθος. Μη συγχίζεις τις φαντασιώσεις με την πραγματικότητα. :/

5) Δεν είναι μόνο άποψή μου, πίστεψέ με. Και ακόμη πίστεψέ με, δε θα πραγματοποιηθεί σύντομα η φαντασίωσή σου με γκέι γυναίκα.

:thanks:

Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Φοιτητής

O Αντώνης έγραψε στις 13:37, 04-04-08:

Δεν σημαίνει πως απαραίτητα αποστρέφονται το αντίθετο φύλο, οι γκέι και οι "λεσβίες" (συγγνώμη για την λέξη , αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το εκφράσω).

Παράθεση

Constantina!

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Constantina!
H Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 325 μηνύματα.

H Constantina! έγραψε στις 13:42, 04-04-08:

Αυτό σημαίνει..

Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Φοιτητής

O Αντώνης έγραψε στις 14:04, 04-04-08:

Ακούστε εδώ ιστορία :
Μια μέρα πριν το γάμο η νύφη πιάνει τον κουμπάρο με τον μέλλοντα σύξυγος της.
1)Στο γαμπρό αρέσει και η γυναίκα και η ο κουμπάρος.
Γιατί άλλωστε να παντρεύεται αν δεν του αρέσει ;
Για να φανέι πως είναι άνδρας ;

Παράθεση

nikosl (Νίκος)

Φοιτητής

O nikosl έγραψε στις 14:37, 04-04-08:

4) Πώς γίνεται να είναι ομοφυλόφιλες και να μην έχουν πρόβλημα να παν με άντρα; Μου το εξηγάς αυτό; Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω τόση ώρα. Το ότι είναι ομοφυλόφιλες σημαίνει πως αποστρέφονται το αντίθετο φύλο, δε μπορούν καν να φανταστούν ότι μπορεί να έρθουν σε σεξουαλική επαφή με άντρα, όπως γίνεται και με τους ετεροφυλόφιλους (όπως εσύ δε μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου με άντρα). Εκτός , ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, αν μιλάς για αμφιφυλόφιλες. Αλλιώς κάνεις ένα τεράααααστιο λάθος. Μη συγχίζεις τις φαντασιώσεις με την πραγματικότητα. :/

5) Δεν είναι μόνο άποψή μου, πίστεψέ με. Και ακόμη πίστεψέ με, δε θα πραγματοποιηθεί σύντομα η φαντασίωσή σου με γκέι γυναίκα.
1)Εγώ πλέον σου μιλάω σοβαρα. Στο πανεπιστήμιο γνωρίζω ένα ζευγάρι gay γυναικών και επειδή τυχαίνει να έχουμε τις ίδιες πολιτικές απόψεις και μιλάμε σχεδόν καθημερινα, έχουμε συζητήσει και για πιο "καυτά" θέματα. Κατ αρχάς δεν θέλουν να τις λένε λεσβίες (ειδικά η μία), και η ιδιαιτερότητα τους έγκειται στο ότι αγαπάνε η μια την άλλη. Κατ εμε είναι gay. Εσύ πές τες όπως θες. Ούτε απέχθεια για τους άντρες έχουν οι κοπέλες ούτε τίποτα. Και μια νύχτα όταν το έφερα το θέμα μεταξύ σοβαρού και αστείου μου απάντησαν όπως σου είπα.

2) Με straight έχω περισσότερες πιθανότητες???

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους