Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,964 εγγεγραμμένα μέλη και 3,087,010 μηνύματα σε 95,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 877 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 736)
Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών
246
33,42%
Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών
238
32,34%
Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών
20
2,72%
Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο
198
26,90%
Δεν έχω γνώμη.
34
4,62%

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 18:50, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από syros511
οχι φυσικα και μη προσπαθεις να διαστρεβλωσεις αυτα που λεω.Με τους φιλους μου και για γκομενες μιλαμε αλλα και για πολλα αλλα πραγματα τα οποια δεν νομιζω να σε ενδιαφερουν αλλα αν θες στα λεω δεν εχω προβλημα.
Ε ειπες οτι μιλατε και για πολλα αλλα. Ποιος ο λογος να μη μιλας για πολλα αλλα με εναν ομοφυλοφιλο?

Εδω κανεις λαθος.Στην κατασκηνωση ειμουν με εναν ομοφυλοφυλο στην ιδια ομαδα και δεν μπορεις να φανταστεις το τι ειχα ακουσει.
Επιβεβαιωσες αυτο ακριβως που εννοει. Ειχες εμπειρια με εναν (1) ομοφυλοφιλο και λες οτι δε μπορεις να κανεις παρεα με ομοφυλοφιλο γενικως. Το οτι καποιος ειναι ομοφυλοφιλος ειναι δευτερευον στοιχειο για μια φιλια! Μην γενικευεις τοσο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

angel123456 (Μαριέλενα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη angel123456
H Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής Αθήνας . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H angel123456 έγραψε στις 19:34, 02-05-08:

εγω πιστευω πως δν ειναι λογος να πεις δν κανω παρεα αυτο το ατομο επειδη ειναι ομοφυλοφιλος.ειναι σαν να λες εγω δν κανω παρεα αυτον γτ ειναι αλλης θρησκειας.
σιγουρα υπαρχουν κοινα και αξιζει να τν κανεις παρεα για να τα μαθεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

syros511 (Θάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη syros511
Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O syros511 έγραψε στις 21:05, 02-05-08:

ενταξει εγω λεγοντας δεν εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους εννοω οτι δεν με πειραζουν και αποδεχομαι την υπαρξη τους και ουτε θα τους κοροιδεψω για αυτο που ειναι αλλα δεν θα προτιμησω για παρεα μου εναν ομοφυλοφυλο οταν βγω μια βολτα.οκ και sorry αν σας πειραξε τοσο πολυ η αποψη μου

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 21:17, 02-05-08:

ε εντάξει βρε παιδιά τι είπε το παιδί? Είπε το ότι δεν του αρέσει να κάνει παρέα με ομοφυλόφιλους και πρέπει να το σεβαστούμε αυτό. Πάντως πράγματι είναι κάπως ρατσιστικό αυτό αλλά δεν φταίει αυτός ( μιλάω για εσένα αλλά αναφέρομαι σε όλους, γιατί πιστεύω πώς κανένας δεν θα επιδίωκε να κάνει παρέα με τέτοια άτομα, αν όχι κανένας οι περισσότεροι θα φρόντιζαν να μείνουν μακριά ) φταίει η κοινωνία. Αυτή είναι η άποψη μου.

Παράθεση

syros511 (Θάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη syros511
Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O syros511 έγραψε στις 21:40, 02-05-08:

βαλια σε ευχαριστω και μου δινεται η ευκαιρια να σου κανω μια ερωτηση σε σενα αλλα και σε ολους: πως θα εννιωθες/νιωθατε αν σε/σας εβλεπε/εβλεπαν καποιοι γνωστοι να κανεις/κανετε παρεα με ομοφυλοφιλο.

P.S δεν θα πιστεψω κατι ψευτικα <<μα ειναι κολλητος/κολλητη μου>>.θελω ειλικρινη απαντηση
p.S χρησιμοποιω και ενικο και πληθυντικο γιατι απευθηνομαι εκτος απο τη βαλια σε ολους

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 21:44, 02-05-08:

ενταξει εγω λεγοντας δεν εχω προβλημα με τους ομοφυλοφιλους εννοω οτι δεν με πειραζουν και αποδεχομαι την υπαρξη τους και ουτε θα τους κοροιδεψω για αυτο που ειναι αλλα δεν θα προτιμησω για παρεα μου εναν ομοφυλοφυλο οταν βγω μια βολτα.οκ και sorry αν σας πειραξε τοσο πολυ η αποψη μου
Δεν ειναι οτι σε στηνω στον τοιχο ή κατι, απλως θελω να σκεφτεις και λιγο οτι το οτι καποιος ειναι ομοφυλοφιλος δεν εχει σχεση με το αν μπορεις να τον κανεις παρεα σαν ατομο, μπορει να βρεις χιλια δυο κοινα με εναν ανθρωπο και να σου πει μετα οτι ειναι ομοφυλοφιλος, οταν θα ειστε πια κολλητοι ξερω γω.

Οσο για αυτο που λεει η Βαλια, ειμαστε η νεολαια της κοινωνιας και εμεις θα τη διαμορφωσουμε αργοτερα, επομενως απο εμας εξαρταται κατα κυριο λογο στο αν θα ειναι πιο αποδεκτα τα ατομα αυτα στο μελλον. Δεν πρεπει να κοιταζουμε την κοινωνια παθητικα και να λεμε "ε οκ, ετσι ειναι η κοινωνια, τι να κανουμε."

βαλια σε ευχαριστω και μου δινεται η ευκαιρια να σου κανω μια ερωτηση σε σενα αλλα και σε ολους: πως θα εννιωθες/νιωθατε αν σε/σας εβλεπε/εβλεπαν καποιοι γνωστοι να κανεις/κανετε παρεα με ομοφυλοφιλο.

P.S δεν θα πιστεψω κατι ψευτικα <<μα ειναι κολλητος/κολλητη μου>>.θελω ειλικρινη απαντηση
p.S χρησιμοποιω και ενικο και πληθυντικο γιατι απευθηνομαι εκτος απο τη βαλια σε ολους
Εγω εχω και φιλο ομοφυλοφιλο και φιλες bisexual και χαιρομαι ιδιαιτερως που τους/τις ξερω γιατι με εκαναν να δω τον κοσμο αλλιως και να γινω πιο ανοιχτομυαλη. Δεν ντρεπομαι πουθενα να το πω, ακομα και στους γονεις μου, κυριως γιατι δεν με ενδιαφερει η αποψη των αλλων αφου τα ατομα αυτα τα εχω επιλεξει εγω για μενα να τα κανω παρεα και αν γυρισει κανεις να μου πει τιποτα απλως θα τον αγνοησω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Avicii : 07-03-10 στις 15:56. Αιτία: merge
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,303 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 21:54, 02-05-08:

Αναρωτιέμαι...κι αν ηταν το δικο σας παιδί?Εγω παντως δε βλεπω καμια διαφορα αναμεσα σε εναν straight κ εναν ομοφυλοφυλο,αν και οι δυο δεν προκαλουν.Εχει περασει μια λαθος εικονα.Ποιος ειπε οτι ολοι οι ομοφυλοφιλοι ειναι...(συγγνωμη κιολας)τελειωμενες?Ακομα και στο παιδι μου(αν και θα ηταν δυσκολο)θα εκανα τα παντα για να το δεχτω.Πως μπορεις να καταλογησεις κατι σε εναν ανθρωπο που δεν το διαλεξε ο ιδιος,και κυριως πως κρινεις καποιον για κατι που δε σε αφορα?Ειναι ηθικο να νιωθουν οι περισσοτεροι ομοφυλοφιλοι την ιδιαιτεροτητα τους ως παθηση?(αληθεια ειναι αυτο)Καλυτερα στην τελικη καποιος να το αποδεχτει,κι ας τον στηριξουν λιγοι,παρα να καταδικασει τον εαυτο του,μια συζυγο ενος εξ'αρχης καταδικασμενου γάμου και τα παιδια που θα προκύψουν απ'αυτον σε ισοβια δυστηχια...για να μη λεει ο κοσμος.ΧεσΧΧΧΧμε τι θα πει ο κοσμος!!Δε θα ειχα προβλημα ακομα κι αν μαθαινα οτι ειναι κι ο καλύτερος μου φιλος,χωρις αυτο να σημαινει πως δε δαιχομαι και μια αλλη αποψη,η οποια δε θα ειναι πρατραβηγμενη και ρατσιστικη.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 21:58, 02-05-08:

Δεν πιστευω οτι θα ειχα καποιο προβλημα αν ηταν το παιδι μου ομοφυλοφιλο, εξαλλου στην τελικη δε μου πεφτει λογος ουτε για τη σεξουαλικη ζωη των φιλων μου ουτε του παιδιου μου. Τα παιδια δεν ειναι κτημα των γονιων τους και αυτο το αγχος "μη βγει το παιδι μου π....ς!!!" το θεωρω παραλογο.

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,103 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 21:59, 02-05-08:

Δεν πρεπει να κοιταζουμε την κοινωνια παθητικα και να λεμε "ε οκ, ετσι ειναι η κοινωνια, τι να κανουμε."
Αυτό εννοείται, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι όλα αυτά είναι θεωρίες. Έτσι είναι διαμορφωμένα και μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα. Προσωπικά είμαι κατά κάθε είδους ρατσισμού και διαχωρισμού των ανθρπώπου και νομίζω ότι έχει φανεί αυτό.
Εγώ προσωπικά θα είμαι ειλικρινής και θα πώ ότι δεν θα ήμουν τόσο ανοιχτή σε μια παρέα με έναν ομοφυλόφιλο. Δεν λέω ότι δεν θα έκανα παρέα ή δεν θα γινόμουν φίλη, απλά θα ήμουν πολύ επιφυλλακτική στην αρχή...

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,303 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 22:01, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Δεν πιστευω οτι θα ειχα καποιο προβλημα αν ηταν το παιδι μου ομοφυλοφιλο, εξαλλου στην τελικη δε μου πεφτει λογος ουτε για τη σεξουαλικη ζωη των φιλων μου ουτε του παιδιου μου. Τα παιδια δεν ειναι κτημα των γονιων τους και αυτο το αγχος "μη βγει το παιδι μου π....ς!!!" το θεωρω παραλογο.

Ακριβως.Τι ειναι καλυτερο,ενας ομοφυλοφιλος η καποιος που απατα τη γυναικα του?Και παρακαλω,για να προλαβω απροοπτα,μην απαντησει κανεις"ενας ομοφυλοφιλος που απατα τη γυναικα του."

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

H !Βάλια! έγραψε στις 22:02, 02-05-08:

έβλεπα μία "κοινωνική εκπομπή"( ο θεός να την κάνει αλλά τέσπα μεσημεριανό ήταν) και βγήκε μια καμένη και έλεγε ότι φοβάται να παρουσιάσει το παιδί της στο μέλλοντα σύζυγό της επειδή ήταν γκέι και φαινόταν πολύ. Και οι άλλες οι παρουσιάστριες και μία ψυχολόγος της πλάκας της έλεγαν ότι λένε πάντα. Δεν πρέπει να ντρέπεσαι, είναι παιδί σου και τέτοια.
Επίσης είχα διαβάσει σε ένα έρθρο στο ίντερνετ για μία μάνα που ανακάλυψε ότι η κόρη της είναι λεσβία. Έλεγε τα πάντα μέσα για το πώς ένιωσε, για το πώς το κατάλαβε, για τις αλλαγές στο παιδί της, για την ντροπή της στην αρχή αλλά και για τον τρόπο που την αντιμετώπισε. Την βρήκα πολύ ψύχραιμη και πολιτισμένη, μιλούσε αληθινά και έλεγε ότι δεν παύει να είναι το παιδί της

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 22:04, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από !Βάλια!
έβλεπα μία "κοινωνική εκπομπή"( ο θεός να την κάνει αλλά τέσπα μεσημεριανό ήταν) και βγήκε μια καμένη και έλεγε ότι φοβάται να παρουσιάσει το παιδί της στο μέλλοντα σύζυγό της επειδή ήταν γκέι και φαινόταν πολύ. Και οι άλλες οι παρουσιάστριες και μία ψυχολόγος της πλάκας της έλεγαν ότι λένε πάντα. Δεν πρέπει να ντρέπεσαι, είναι παιδί σου και τέτοια.
Κι εσυ θα επρεπε να ντρεπεσαι για τις πολυ κοινωνικες εκπομπες που βλεπεις,στις οποιες τυχαινει να ειναι φανατικη κι η μητερα μου.Αστειευομαι.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 22:08, 02-05-08:

Αυτό εννοείται, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι όλα αυτά είναι θεωρίες. Έτσι είναι διαμορφωμένα και μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα. Προσωπικά είμαι κατά κάθε είδους ρατσισμού και διαχωρισμού των ανθρπώπου και νομίζω ότι έχει φανεί αυτό.
Εγώ προσωπικά θα είμαι ειλικρινής και θα πώ ότι δεν θα ήμουν τόσο ανοιχτή σε μια παρέα με έναν ομοφυλόφιλο. Δεν λέω ότι δεν θα έκανα παρέα ή δεν θα γινόμουν φίλη, απλά θα ήμουν πολύ επιφυλλακτική στην αρχή...
Και πως φτασαμε σε αυτη την κοινωνια ομως; Δεν την διαμορφωσαν καποιοι με τις αποψεις τους; Δεν λεω οτι θα την αλλαξουμε εμεις σε 5, 10 χρονια, εννοω οτι οταν φτασουμε εμεις 50 και 60 χρονων η κοινωνια θα εχει και ενα στιγμα απο τα δικα μας πιστευω ενσωματωμενα σε αυτην. Ουτε λεω οτι θα ειναι τελειως διαφορετικα με τα σημερινα, αλλα θα μπορει να ειναι ενα βημα παραπερα. Σιγα σιγα αλλαζουν οι κοινωνιες, οχι απο τη μια μερα στην αλλη.

Γιατι να μην εισαι τοσο ανοιχτη; τι προκειται να συμβει δηλαδη, διαφορετικο απο το αν δεν ηταν ομοφυλοφιλος; Δεν το λεω ειρωνικα, απλως θα ηθελα να σκεφτεις και να απαντησεις.

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

H !Βάλια! έγραψε στις 22:20, 02-05-08:

τι προκειται να συμβει δηλαδη, διαφορετικο απο το αν δεν ηταν ομοφυλοφιλος;
αυτό είναι το θέμα. Ότι δεν διαφέρουν και πολύ από τους υπόλοιπους. Είναι και αυτοί άνθρωποι σαν και εμάς. Λέω ότι είμαι μία από τους πολλούς που παρόλο που το ξέρουν αυτό συνεχίζουν να τους κάνουν παραπέρα μερικές φορές.αλλά πραγματικά λυπάμαι για αυτό...

Παράθεση

annoula (Άννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη annoula
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H annoula έγραψε στις 22:25, 02-05-08:

πολλοι λενε: εεε σιγα δεν εχω κανενα προβλημα με τους ομοφυλοφυλους...ειμαι απελευθερωμενος ανθρωπος εγω κτλ κτλ....αν τουσ ρωτισεις ομως: αν το παιδι σου ηταν ομοφυλοφυλος τι θα εκανες; δε θα ξερουν τι να σου πουν...γι αυτο κι εγω δεν ειμαι απολυτη και γενικα δεν εχω ολοκληρομενη αποψη επι του θεματος....μπορω να πω ομοως οτι δεν ειναι φυσιολογικο...γιατι ολα στη φυση του ανθρωπου ειναι ετσι φτιαγμενα ωστε το αρσενικο να συμπληρωνει κ να ολοκληρωνει το θυληκο και αντιστροφα...γιατι ουσιαστικα ειμαστε μισοι ανθρωποι κ συμπληρωνομαστε απο το αλλο φυλο..αυτο πιστευω..

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 22:28, 02-05-08:

αυτό είναι το θέμα. Ότι δεν διαφέρουν και πολύ από τους υπόλοιπους. Είναι και αυτοί άνθρωποι σαν και εμάς. Λέω ότι είμαι μία από τους πολλούς που παρόλο που το ξέρουν αυτό συνεχίζουν να τους κάνουν παραπέρα μερικές φορές.αλλά πραγματικά λυπάμαι για αυτό...
Ναι γι'αυτο σε ρωταω να σκεφτεις γιατι κανεις αυτο, αν κατσεις να το σκεφτεις και δε βρεις μια λογικη απαντηση μπορει αν σταματησεις να φερεσαι ετσι

Παράθεση

virginia (Βιργινία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη virginia
H Βιργινία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H virginia έγραψε στις 23:52, 02-05-08:

ένας πολύ πολύ καλός μου φίλος είναι ομοφυλόφιλος..όταν μου το είπε φοβήθηκε οτι θα τον κάνω στην άκρη,αλλά πιο πολύ δεθήκαμε,γιατί μου εμπιστεύτηκε κάτι που το ξέρουν πολύ λίγα άτομα..εκτός αυτού,είναι το μόνο άτομο,που ξέρει πώς να μου φτιάξει το ηθικό μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα

Παράθεση

Purple sunrise (Λουδοβίκος ο 16ος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Purple sunrise
Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 925 μηνύματα.

O Purple sunrise έγραψε στις 22:15, 14-05-08:

Παντως εγω εχω μια λυση για το προβλημα των ομοφυλοφιλων.
Λοιπον
Καταρχην θα δημιουργησουμε στρατοπεδα συγκεντρωσης ειδικα για τους ομοφυλοφιλους.
Θα τα εξοπλισουμε με τα καλυτερα βασανιστηρια (αερια,τεχνιτος πνιγμος κλπ) αυτος θα ναι ο πρωτος τομεας
Στον δευτερο τομεα θα ειναι τα ψυχολογικα βασανηστιρια (λευκο δωματιο )
Ολοι οι ομοφυλοφιλοι θα φορανε ενα ροζ αστερι για να ξεχωριζουν απο τους αλλους και θα μπορουν να υποστουν το καθε λογης λιντσαρισμα.
Μετα απο ολα αυτα ή θα συνουσιαστουν με γυναικα και θα απορριψουν την ομοφυλοφιλια τους ή θα πεθανουν ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ(satanic laugh)

Πλακα κανω ε

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

H !Βάλια! έγραψε στις 14:37, 15-05-08:

Λοιπον
Καταρχην θα δημιουργησουμε στρατοπεδα συγκεντρωσης ειδικα για τους ομοφυλοφιλους.
Θα τα εξοπλισουμε με τα καλυτερα βασανιστηρια (αερια,τεχνιτος πνιγμος κλπ) αυτος θα ναι ο πρωτος τομεας
Ολοι οι ομοφυλοφιλοι θα φορανε ενα ροζ αστερι για να ξεχωριζουν απο τους αλλους και θα μπορουν να υποστουν το καθε λογης λιντσαρισμα.
Μετα απο ολα αυτα ή θα συνουσιαστουν με γυναικα και θα απορριψουν την ομοφυλοφιλια τους ή θα πεθανουν ΜΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ(satanic laugh)
ο ρατσισμός
του ρατσισμού
τον ρατσισμό
(ωωωωωωωωωωωωωωωω) ρατσισμέ

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 14:43, 15-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από November Rain
Λοιπον

Πλακα κανω ε

γελάσαμε.Αντε βρε,σου εύχομαι μεγαλώνοντας να ανακαλύψεις πως εισαι gay.Τότε θα γελάσω.

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 11:03, 16-05-08:

ο ρατσισμός
του ρατσισμού
τον ρατσισμό
(ωωωωωωωωωωωωωωωω) ρατσισμέ
Αρχική Δημοσίευση από gianniskeeper
γελάσαμε.Αντε βρε,σου εύχομαι μεγαλώνοντας να ανακαλύψεις πως εισαι gay.Τότε θα γελάσω.
Ελάτε ρε σιγά, χιούμορ κάνει, ενάντια στους ρατσιστές.

Παράθεση

Hey Joy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hey Joy
H Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Hey Joy έγραψε στις 11:06, 16-05-08:

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να αφήσουμε τους ανθρώπους να κάνουν ό,τι γουστάρουν,αρκεί να μην προκαλούν.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 11:11, 16-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Hey Joy
Εγώ νομίζω ότι πρέπει να αφήσουμε τους ανθρώπους να κάνουν ό,τι γουστάρουν,αρκεί να μην προκαλούν.
Ε αυτό ισχύει και για straight άτομα όμως. Άρα λες οτι πρέπει να αντιμετωπίζονται όπως οι straight, ωραία, συμφωνούμε .

Παράθεση

Hey Joy

Φοιτητής

H Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Hey Joy έγραψε στις 11:18, 16-05-08:

Ναι,να μην τρέχουν στους δρόμους με πούδρες και τακούνια βρε αδερφέ!λολ
Αν και δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο μπορούν να αισθανθούν ολοκληρωμένοι/ες,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Παράθεση

pinotubo (Λεία)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη pinotubo
H Λεία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H pinotubo έγραψε στις 03:27, 17-05-08:

let homosexual ppl alone!!!!!!! btw im str8

Παράθεση

xxhitedragonxx (Καμία)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη xxhitedragonxx
H Καμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H xxhitedragonxx εξετάσεις - λίγο ακόμα έχουμε έγραψε στις 08:34, 26-05-08:

εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους. αφού δε κάνουνε τίποτα γιατί τους πειράζει ρε αδερφέ; κανένας όμως δεν έχει αρχίσει θέμα για τους bisexual. θα το δούμε και αυτό σε λίγο...έτσι πιστεύω δλδ. πάντως η ομοφυλοφιλία μπορεί να μην είναι κάτι το φυσιολογικό αλλά τώρα πια δεν είναι και το τελείως απίθανο. αν τους αρέσει το ίδιο φύλλο εμείς τι ζόρι τραβάμε; και εγώ έχω φίλους ομοφυλόφιλους και μάλιστα τους τα έφτιαξα εγώ.

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Χριστίνα20750
H Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 14:29, 27-05-08:

Κι όμως σύμφωνα με τις τελευταίες επιστημονικές έρευνες, η έλξη προς το ίδιο φύλο είναι "φυσιολογική" αν εννοείς: φυσιολογικό = από τη φύση.

Παράθεση

Hey Joy

Φοιτητής

H Hey Joy έγραψε στις 15:34, 27-05-08:

Από την άλλη,πολλοί gay/bi λένε ότι οι άνθρωποι πρέπει να αγαπάνε ανθρώπους και όχι φύλα.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 15:35, 27-05-08:

Σωστο ειναι αυτο.

Παράθεση

xxhitedragonxx (Καμία)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη xxhitedragonxx
H Καμία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H xxhitedragonxx εξετάσεις - λίγο ακόμα έχουμε έγραψε στις 17:46, 27-05-08:

απλά λένε ότι δεν είναι φυσιολογικό γι'αυτό το είπα έτσι. συμφωνώ με την hey joy.

Παράθεση

Leo Killer

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Leo Killer
Ο Leo Killer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Leo Killer έγραψε στις 14:21, 28-05-08:

εγω ενα εχω να πω:F...the system!!!:no1::no1::no1::no1:

Παράθεση

asyftaos (Alucard)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη asyftaos
Ο Alucard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O asyftaos έγραψε στις 18:54, 28-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikosl
Είναι βλακεία να γίνεις γκέι στις μέρες μας. Απλά δεν λέει με τόσες ξελιγωμένες κοπέλες που τριγυρνάνε.
ετσι, πες τα!

Παράθεση

pinotubo (Λεία)

Μαθητής Β' λυκείου

H Λεία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H pinotubo έγραψε στις 18:42, 03-06-08:

συμφωνω στον γαμο των ομοφυλοφυλων αλλωστε δεν ενοχλουν κανεναν! Ασκοπα το κανουν και δεν τους ωφελει και σε τπτ .. εμας τι μας ενοχλει? εμας παντρευονται? στο κατω κατω στην φυση..απο πτηνα και θηλαστικα ως εντομα εχουν ομοφυλοφιλικες τασεις.. δεν σημαινει κατι αυτο.. και ναι ο γιος μου αν ηταν ομοφυλοφιλος θα συνεχιζε να ηταν γιος μου και μαλιστα θα τον στηριζα στην ΔΙΚΙΑ του αποφαση (αν θεωρουσε οτι αυτη τον βολευε καλυτερα) σε μερικα πραγματα δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως δυστυχως... επιπλεον οι περισσοτεροι ομοφυλοφιλοι προερχονται απο οικογενειες διαλυμενες η απο κακη παιδικη ηλικια.. (δεν μιλαω για ολες αλλα τις περισοτερες) ΤΕΛΟΣ

Σιγα μωρε σας χαλανε να πουμε... οχι οτι συμφωνω με τις ξελιγωμενες αλλα αραξτε

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 18:44, 03-06-08:

Καμία σχέση...Η ομοφυλοφιλία έχει να κάνει αποκλειστικά με τα βιώματα που δεν σχετίζονται με το κοινωνικό στάτους της οικογένειας.

Παράθεση

pinotubo (Λεία)

Μαθητής Β' λυκείου

H pinotubo έγραψε στις 18:55, 03-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Καμία σχέση...Η ομοφυλοφιλία έχει να κάνει αποκλειστικά με τα βιώματα που δεν σχετίζονται με το κοινωνικό στάτους της οικογένειας.
και ομως εχει σχεση!....

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 18:56, 03-06-08:

Με τον τρόπο που λες αναπτύσσονται τα ψυχικά νοσήματα. Η ομοφυλοφιλία δεν ειναι ψυχικό νόσημα...

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Valandil
Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 738 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 19:53, 03-06-08:

Ομοφυλόφιλος γεννιέσαι,δεν γίνεσαι.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 19:57, 03-06-08:

Όχι, ούτε αυτο ισχύει, τουλάχιστον σε καθοριστικό βαθμό.

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 738 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 20:00, 03-06-08:

Όχι, ούτε αυτο ισχύει, τουλάχιστον σε καθοριστικό βαθμό.
Σύμφωνα με μελέτες τις οποίες έτυχε να διαβάσω υποστήριζαν επιστημονικά πως ομοφυλόφιλος γεννιέσαι,γιαυτό και κάθε μορφή ρατσισμού θεωρείται κατακριτέα.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 20:02, 03-06-08:

Θα με βόλευε να ήταν έτσι για να έχω ενα επιχείρημα επιπλέον για υπεράσπισή τους, αλλά δεν είναι.
Δες εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Homosex...gay_or_lesbian

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 20:07, 03-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Θα με βόλευε να ήταν έτσι για να έχω ενα επιχείρημα επιπλέον για υπεράσπισή τους, αλλά δεν είναι.
Δες εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Homosex...gay_or_lesbian
Ίσως να έχεις δίκιο.Τουλάχιστον αυτοί υποστηρίζουν πως έχουν γεννηθεί έτσι.
Πολύ πιθανό όμως να επηρεάζουν και ενδοοικογενειακοί παράγοντες, όπως χωρισμοί,έλλειψη ανδρικού πρότυπου,κακοποίησης κ.α

Απ' ότι ξέρω όμως δεν υπάρχει κάτι 100% σίγουρο που να αποδεικνύει το παραπάνω.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 20:11, 03-06-08:

Παρ'όλα αυτα δεν αποτελει συνηδειτη επιλογη αφου γινεται σε μικρη ηλικια οπου το παιδι ουτε ξερει τι ειναι το σεξ, επομενως το οτι οι κριτικες ειναι ανουσιες ισχυει.

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 20:15, 03-06-08:

Το μόνο που με προβληματίζει είναι η πιθανή υιοθεσία παιδιού από παντρεμένο πια ζευγάρι ομοφυλόφιλων.
Ποια τα πρότυπα αυτού του παιδιού;
Υπάρχει περίπτωση να γίνει ετεροφυλόφιλος όταν βιώνει αυτή τη κατάσταση στην ίδια του την οικογένεια;
Δεν φαίνεται σαν εξαναγκαστική μετατροπή του παιδιού σε ομοφυλόφιλο;

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 20:19, 03-06-08:

Ισως. Το σημαντικότερο προβλημα σε αυτό, για μένα, ειναι η έλλειψη του θεμελιώδους αναπαραγωγικού μοντέλου πατέρας-μητέρα. Απο τη στιγμή που ενα ομοφυλο ζευγάρι δεν έχει καμια σχέση με την αναπαραγωγή δεν βλέπω κανένα λόγο να έχει ένα παιδί.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,884 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 20:29, 03-06-08:

Ισως. Το σημαντικότερο προβλημα σε αυτό, για μένα, ειναι η έλλειψη του θεμελιώδους αναπαραγωγικού μοντέλου πατέρας-μητέρα. Απο τη στιγμή που ενα ομοφυλο ζευγάρι δεν έχει καμια σχέση με την αναπαραγωγή δεν βλέπω κανένα λόγο να έχει ένα παιδί.
Και στο ορφανοτροφείο πάντως δε νομίζω να υπάρχει αυτό το κλασσικό μοντέλο μητέρα- πατέρας.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ετεροφυλόφιλου ζευγαριού με ομοφυλόφιλο για να προκύψει το συμπέρασμα ότι οι ομοφυλόφιλοι δεν μπορούν να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδί. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που και να επιτραπούν οι υιοθεσίες, θα δίνεται προτεραιότητα στα ετεροφυλόφιλα ζευγάρι (χώρια το τι τραβάει κάθε ζευγάρι πριν του δοθεί παιδί για υιοθεσία).

Τέλος, και ένα ζευγάρι ετεροφυλόφιλο που δεν μπορεί να τεκνοποιήσει, εν τέλει δεν έχει καμία σχέση με την αναπαραγωγή.

-petros

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 21:01, 03-06-08:

Η αναπαραγωγή είναι ούτως ή άλλως στοιχείο ενός ετερόφυλου ζευγαριού, άσχετα αν τεκνοποιήσει ποτέ ή όχι. Στο ορφανοτροφείο σίγουρα δεν υπάρχει άμεσα το πρότυπο πατέρα-μητέρας, αλλά σίγουρα υπάρχει έμμεση προσέγγιση. Όλα τα παιδιά σε ορφανοτροφείο γνωρίζουν οτι υπάρχουν ή υπήρξαν δυο ετερόφυλοι άνθρωποι που λέγονται γονείς τους και είχαν ενα συγκεκριμένο μοντέλο, ο μπαμπάς και η μαμά. Αν το αναπαραγωγικό μοντέλο εκλείψει βιωματικά, δηλαδή άσχετα με το πως οι γκέι γονεις θα προσπαθούν να μεγαλώνουν το παιδί τους, τότε αυτό ίσως συνεπάγεται μελλοντικά προβλήματα.
Δεν ξερω αν ενα ομοφυλο ζευγάρι μπορεί να αναθρέψει ή όχι ενα παιδί καλύτερα απ'οτι ενα ετερόφυλο ζευγάρι. Μιλώντας πάντα αντικειμενικά. Αυτό που ξέρω ειναι οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος ένα παιδί που δεν έχει διαμορφώσει ταυτότητα (δηλαδή κάτω των 5-6 ετών) να υποχρεώνεται να ζει σε ένα μοντέλο οικογενειακώς ανώμαλο. Και προσοχή, λέω οικογενειακώς ανώμαλο. Δεν λέω οτι γενικά η ομοφυλοφιλία ειναι ανωμαλία. Όταν όμως μπαίνει στα χωράφια του θεσμού της οικογένειας, τότε είναι. Απόδειξη αυτού ειναι οτι ποτέ στη φύση δεν απαντήθηκαν όντα που είχαν παράλληλα ομοφυλοφιλικές σχέσεις και δεσμούς συζύγων. Γι'αυτο και θεωρώ οτι οι γκέι λέγονται σύντροφοι και όχι σύζυγοι. Η έννοια της συζυγίας έχει να κάνει με την οικογένεια, η οποία πιστεύω ακράδαντα οτι άπτεται μονο στα ετερόφυλα ζευγάρια.
Αναγνωρίζω κάθε δικαίωμα συμβίωσης των ομοφυλοφίλων. Δεν μπορώ ομως να αναγνωρίσω κάτι που ξεφεύγει από τη λογική. Άλλωστε ουτε νομικά δεν κατοχυρώνεται όρος "γάμος" για τους γκέι. Κάθε νομικη κατοχύρωση αποτελεί απλή διοικητική πράξη. Ο όρος "γαμος" αναφέρεται αποκλειστικά σε δύο νυμφευόμενους γαμέτες, δηλαδή φυσικώς ικανούς να αναπαράγουν το είδος. Άρα, λοιπόν, δεν ορίζεται κάτι που να καλείται "γαμος ομοφυλοφίλων", παρά μονο "νομική κατοχύρωση συμβίωσης".

Παράθεση

journalist (Ευθύμης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη journalist
Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O journalist έγραψε στις 01:47, 04-06-08:

Ο πολιτικος γαμος ξεφευγει απ'αυτο που λες,miv.Ειναι μια απλη νομικη κατοχυρωση συμβιωσης,κατι που ισχυει για ολα τα ζευγαρια,ομοφυλα ή ετεροφυλα.Αν ομως θεωρειται γαμος για τους ετεροφυλοφιλους,πρεπει να θεωρειται και για τους ομοφυλοφιλους.Τωρα οσον αφορα την υιοθεσια,εχω τις επιφυλαξεις μου.Κι αυτες δεν αφορουν τα προτυπα που θα παρει το παιδι μεσα απ'την οικογενεια,αλλα εξω απ'αυτην.Αν αυτο το παιδι παει σχολειο και του φωναζουν ολοι "Οι γονεις σου ειναι ανωμαλοι",δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο περιβαλλον γι'αυτο.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,519 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 08:34, 04-06-08:

πω πω κάτι ρεζίλια :!: γινόμαστε ρεζίλι διεθνώς που παντρεύουμε αδερφές και μετά τις βγάζουμε να παραπονιούνται ναζιάρικα στην τηλεόραση ότι πρέπει να νομιμοποιηθούν :!: ΑΙΣΧΟΣ :!:

Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 09:16, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
πω πω κάτι ρεζίλια :!: γινόμαστε ρεζίλι διεθνώς που παντρεύουμε αδερφές και μετά τις βγάζουμε να παραπονιούνται ναζιάρικα στην τηλεόραση ότι πρέπει να νομιμοποιηθούν :!: ΑΙΣΧΟΣ :!:
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο,στην Ευρώπη το φαινόμενο αυτό δεν αντιμετωπίζεται όπως εδώ..Άλλωστε νομίζω πως σε ορισμένες τουλάχιστον - αν όχι σε όλες - ευρωπαϊκές χώρες είναι κατοχυρωμένος ο γάμος ομοφυλόφιλων.
Γιατί είναι ρεζίλι να δίνεις σε κάποιον που έχει διαφορετικές απόψεις και επιλογές από σένα το ίδιο δικαίωμα που έχεις κι εσύ,δηλαδή,την νόμιμη συμβίωση με ένα άτομο που αγαπάς και στηρίζεις;
Είναι λιγότερο ρεζίλι να παραβιάζεις τα ανθρώπινα δικαιώματα του;

ΥΣ: Για να προλάβω ορισμένους,είμαι straight.

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

H !Βάλια! έγραψε στις 09:22, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2

Ξέρεις δεν στις περισσότερες χώρες αυτό επιτρέπεται....Και δεν είναι μόνο στην Ολλανδία.

Για την υιοθεσία τώρα εγώ είμαι λίγο αρνητική....Μπορεί να δέχομαι τον γάμο όμως μου φαίνεται λίγο κάπως να λέει ένα παιδί από εδώ ο μπαμπάς μου ο μπάμπης και η μαμά μου ο σπύρος...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    cfgeorgia, GFireP, Giorgoshan

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους