Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,651 εγγεγραμμένα μέλη και 3,049,121 μηνύματα σε 92,932 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 702 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 732)
Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών
243
33,20%
Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών
240
32,79%
Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών
20
2,73%
Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο
197
26,91%
Δεν έχω γνώμη.
32
4,37%

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Valandil
Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 738 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε στις 09:24, 04-06-08:

Γιατί να τον λένε Μπάμπη;:p
Ας τον λένε Βαγγέλη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

riasam (Ρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη riasam
H Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H riasam έγραψε στις 09:26, 04-06-08:

Παιδια?μα με τι πρότυπα θα μεγαλωσουν αυτά τα παιδια!με τι αξιές!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,104 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 09:29, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valandil
Γιατί να τον λένε Μπάμπη;
Ας τον λένε Βαγγέλη.
Όχι μπάμπη θα τον λένε πάει και τελείωσε μου χαλάς το σκηνικό

Παράθεση

halvas (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη halvas
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,013 μηνύματα.

O halvas Jesus, life is complicated έγραψε στις 10:15, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από riasam
Αυτό θα το κρίνει επιστήμονας/ψυχολόγος. Δεν μπορεί ο καθένας να ξέρει το μέλλον των σεξουαλικών του επιλογών.

Και δεύτερον, από ομόφυλους γονείς μπορεί να βγει ένας λαμπρός άνθρωπος

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,104 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 11:04, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από halvas
Αυτό θα το κρίνει επιστήμονας/ψυχολόγος. Δεν μπορεί ο καθένας να ξέρει το μέλλον των σεξουαλικών του επιλογών.

Και δεύτερον, από ομόφυλους γονείς μπορεί να βγει ένας λαμπρός άνθρωπος
Κοίτα δεν ξέρω πώς να το πώ αλλά ίσως να είναι "άδικο" για τα παιδιά αυτά. Σίγουρα θα γίνονται περίγελος....

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 11:14, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop2
πω πω κάτι ρεζίλια :!: γινόμαστε ρεζίλι διεθνώς που παντρεύουμε αδερφές και μετά τις βγάζουμε να παραπονιούνται ναζιάρικα στην τηλεόραση ότι πρέπει να νομιμοποιηθούν :!: ΑΙΣΧΟΣ :!:
Επειδή έχουμε την τάση να νομιζουμε οτι όλος ο κόσμος ειναι η Ελλάδα, σε πληροφορώ οτι ρεζίλι θα γινόμασταν αν ΔΕΝ τους παντρευε ο Δημαρχος. Και όχι μονο ηθικά ρεζίλι, αλλά και νομικά, επειδή θα παραπεμπόταν η Ελλάδα στο Διεθνές Δικαστήριο για παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Στο ιδιο δικαστήριο που συχνά βρίσκεται υπόδικη και η Τουρκία για παρόμοιες υποθέσεις. Συγγνώμη, αλλα δε με τιμάει καθόλου, σαν χώρα, να δικάζομαι μαζι με την οπισθοδρομική Τουρκία για θέματα παραβιασης ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

Αρχική Δημοσίευση από riasam
Ενταξει, οι αξίες δεν έχουν σχέση με αυτό. Δηλαδη εννοώ το τι είδους άνθρωπος θα γίνει το παιδί. Τα πρότυπα, όμως, ναι, παίζουν πολυ μεγαλο ρόλο, ειδικά αν το παιδί υιοθετηθεί παρα πολύ μικρό.

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Χριστίνα20750
H Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 11:58, 04-06-08:

Λοιπόν άκουσα γελοία πράγματα. Για κάποιο λόγο προσωπικό που ωστόσο δεν είμαι έτοιμη να "αποκαλύψω", σας λέω ότι έχετε προφανώς εσφαλμένη εντύπωση για τους ομοφυλόφιλους. ΚΙ ΕΓΩ κρατούσα τέτοια στάση μέχρι που κάτι πολύ συνταρακτικό συνέβηκε και μου άλλαξε την κοσμοθεωρία μου. Η αγάπη και ο έρωτας, παιδιά, έρχονται σε διάφορα σχήματα, χρώματα, φύλα. Για καθένα από εμάς. Δε σημαίνει ότι κάποιοι αγαπούν λιγότερο κάποιοι περισσότερο... Ότι κάποιων η αγάπη είναι 'αρρωστημένη' όπως κάποιος κάποτε μου είπε, και κάποιων άλλων είναι 'υγιής'.

Το έχω μελετήσει αρκετά το θέμα της ομοφυλοφιλίας. Όντως, μπορεί κάποιος να επηρεαστεί από το περιβάλλον του, από κάποιο γεγονός στην παιδική του ηλικία, κάτι. Το πιο πιθανό όμως είναι ένα άτομο να επηρεαστεί από τις ίδιες ορμόνες που ορίζουν το φύλο. Ορμόνες, γονίδια, τέλοσπάντων. Και στις δύο περιπτώσεις το άτομο δε μπορεί να ορίσει το ίδιο τις σεξουαλικές του προτιμήσεις. Άρα δε φταίει σε τίποτα. Από την άλλη, αν θα λέγαμε ότι η ομοφυλοφιλία αποτελεί ένα είδος ψυχολογικού 'προβλήματος' ας δούμε τους ανθρώπους που πλασάρει η TV και τους καθιστά ως πρότυπα ομοφυλοφίλων. Καμία σχέση. Αυτοί οι άνθρωποι (βλ. ο Εθνικός Σταρ?!) προσβάλλουν τους υπόλοιπους ομοφυλόφιλους και δε θα έπρεπε να προβάλλονται. Αυτοί οι άνθρωποι έχουν προφανώς ζήσει κάτι άσχημο στη ζωή τους. Αυτοί όντως ίσως έχουν ψυχολογικά, είτε επειδή κάτι τους έκανε να γίνουν ομοφυλόφιλοι είτε επειδή καταπιέστηκαν με αποτέλεσμα να ξεσπάσουν! Υπό άλλες συνθήκες, η ομοφυλοφιλία είναι αυτό που λέμε "φυσιολογική".

ΕΞΑΛΛΟΥ, πρόσφατες μελέτες έδειξαν ότι δύο γυναίκες μπορούν να τεκνοποιήσουν. Επίσης : α) Τα παιδιά που μεγαλώνουν σε ετεροφυλόφιλες οικογένειες προφανώς και δεν είναι πάντα ετεροφυλόφιλα, με ποια λογική λοιπόν παιδιά ομοφυλοφιλων να είναι αυστηρώς ομοφυλόφιλα; Κι αν είναι, τί μ'αυτό; Δηλαδή τώρα θα γίνουμε σύγχρονοι Χίτλερ και θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε καθαρή την Αρία Φυλή των Ετεροφυλοφίλων;

Ο μόνος λόγος για τον οποίο είμαι λίγο διστακτική, είναι ότι δεν είναι έτοιμη ακόμα η κοινωνία μας να δεκτεί κάτι τέτοιο. Άτομα που θα κάνουν κάτι τέτοιο -και ΓΟΝΕΙΣ (και ούτε σε εισαγωγικά, ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, γιατί οι άνθρωποι αυτοί για να ενδιαφέρονται να υιοθετήσουν ή να τεκνοποιήσουν, αισθάνονται έτοιμοι να γίνουν γονείς) και το παιδί- θα έχουν ν'αντιμετωπίσουν πολλά βλέμματα.

Παράθεση

Αντώνης (Αντώνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αντώνης
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων & Αεροναυπηγών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 636 μηνύματα.

O Αντώνης έγραψε στις 11:59, 04-06-08:

Μα βρε παιδιά δεν θα λένε από δω η μάμα από δω ο μπαμπάς. Δήλαδη όταν ένα παιδί το μεγαλώνουν δυο φίλες τι λένε ; Από δω η μαμά μου η Μαρία και από δω ο μπαμπάς μου η Βαγγελιώ ; Αν μεγαλώσουν με ομοφιλόφιλους θα λένε από δω ο πατέρας μου και από δω ο θείος μου. Και να ξέρετε πως σε ένα κράτος που μόνο το 1% του πληθυσμού δέχεται τους γάμους ομοφυλόφιλων , έκει γίνονται οι πιο συχνές και αιματηρές συγκρούσεις.

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 12:03, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης
Μα βρε παιδιά δεν θα λένε από δω η μάμα από δω ο μπαμπάς. Δήλαδη όταν ένα παιδί το μεγαλώνουν δυο φίλες τι λένε ; Από δω η μαμά μου η Μαρία και από δω ο μπαμπάς μου η Βαγγελιώ ; Αν μεγαλώσουν με ομοφιλόφιλους θα λένε από δω ο πατέρας μου και από δω ο θείος μου. Και να ξέρετε πως σε ένα κράτος που μόνο το 1% του πληθυσμού δέχεται τους γάμους ομοφυλόφιλων , έκει γίνονται οι πιο συχνές και αιματηρές συγκρούσεις.

Αυτό είναι καθαρά θέμα της κοινωνίας. Από τη στιγμή που δύο γυναίκες μπορούν να τεκνοποιήσουν και ν'αποκτήσουν παιδάκι χωρίς καν να υιοθετήσουν! είναι δικαίωμά τους να κάνουν οικογένεια. Και στην προσφώνηση θα κολλήσουμε;

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 12:12, 04-06-08:

ρε παιδια ανθρωποι ειναι και αυτοι... τι ρατσισμος υπαρχει σημερα...

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 12:13, 04-06-08:

Δυο γυναικες μπορουν να τεκνοποιησουν χωρις καμια συμβολη ανδρικου σπέρματος;;; Αυτο ΔΕΝ γινεται. Ένα ομοφυλο ζευγαρι μπορεί να ειναι ζευγαρι, αλλά όχι γονεις. Σε αυτο ειμαι κάθετος. Το προτυπο πατερας-μητερα δεν μπορει να αλλαξει απο κανεναν και για κανενα λογο. Ειναι το θεμελιωδες προτυπο της ζωης και ειναι παραλογο ενα παιδι που δεν εχει διαμορφωσει την ταυτότητά του (κάτω των 5-6 ετών) να ζει με ενα τέτοιο πρότυπο.

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 12:19, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Δυο γυναικες μπορουν να τεκνοποιησουν χωρις καμια συμβολη ανδρικου σπέρματος;;; Αυτο ΔΕΝ γινεται. Ένα ομοφυλο ζευγαρι μπορεί να ειναι ζευγαρι, αλλά όχι γονεις. Σε αυτο ειμαι κάθετος. Το προτυπο πατερας-μητερα δεν μπορει να αλλαξει απο κανεναν και για κανενα λογο. Ειναι το θεμελιωδες προτυπο της ζωης και ειναι παραλογο ενα παιδι που δεν εχει διαμορφωσει την ταυτότητά του (κάτω των 5-6 ετών) να ζει με ενα τέτοιο πρότυπο.
Kαι ποιος δημιούργησε αυτό το πρότυπο;

Και ποιος είσαι εσύ να αμφισβητήσεις την Επιστήμη; Είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ. Δε χρειάζεται ανδρικό σπέρμα, ναι!

Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη In Flames
Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O In Flames έγραψε στις 12:22, 04-06-08:

ρε ειμαστε σοβαροι??
δεν πρεπει να υπαρχει καν θεμα, μαμωτο μου...
λοιπον ο δημαρχος εκανε πολυ σωστα που τους παντρεψε...
ολοι ειναι ανθρωποι ...ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα γαμωτο...
υποβαθμιζουμε τη νοημοσυνη μας και το ανθρωπινο επιπεδο με το να μπαινουμε και μονο στη διαδικασια να το σκεφτουμε...φυσικα και ηταν σωστο που εγινε ο γαμος..
δηλαδη διαχωριζουμε τους ανθρωπους αναλογα με τις σεξουαλικες τους προτιμησεις??????σοβαρα???μηπως να τους διαχωρισουμε και με το χρωμα και το υψος τους????μηπως να τους κανουμε και σαπουνια????ελεος....δεν αναφερομαι σε ολους...σε αυτους που εχουν αυτες τις οπισθοδρομικες αντιληψεις...
στους πλευριανους καρατζαφεριατους...τους προβοκατορες της ανθρωποτητας..τους ρουφιανους....

για την υιοθεσια επισης συμφωνω...
το αν θα παρουν σωστα προτυπα και αλλες τετοιες μαλακιες που ακουσα...δεν το κρινει το αν ο πατερας/μανα ακολουθει πρωκτικη συνουσια....αν ειναι δυνατον...
ισα ισα η κοινωνια με αυτους τους διαχωρισμους δε δινει τα σωστα προτυπα...(δεν ειμαι απολυτος σε ολους)...

μιλαω σαν ιδεολογος...απλα...

ελευθερια σε ολους!!!!!!

Γιωργος Ιn Flames gn

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 12:24, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από in flames gn
ρε ειμαστε σοβαροι??
δεν πρεπει να υπαρχει καν θεμα, μαμωτο μου...
λοιπον ο δημαρχος εκανε πολυ σωστα που τους παντρεψε...
ολοι ειναι ανθρωποι ...ολοι εχουν τα ιδια δικαιωματα γαμωτο...
υποβαθμιζουμε τη νοημοσυνη μας και το ανθρωπινο επιπεδο με το να μπαινουμε και μονο στη διαδικασια να το σκεφτουμε...φυσικα και ηταν σωστο που εγινε ο γαμος..
δηλαδη διαχωριζουμε τους ανθρωπους αναλογα με τις σεξουαλικες τους προτιμησεις??????σοβαρα???μηπως να τους διαχωρισουμε και με το χρωμα και το υψος τους????μηπως να τους κανουμε και σαπουνια????ελεος....δεν αναφερομαι σε ολους...σε αυτους που εχουν αυτες τις οπισθοδρομικες αντιληψεις...
στους πλευριανους καρατζαφεριατους...τους προβοκατορες της ανθρωποτητας..τους ρουφιανους....

για την υιοθεσια επισης συμφωνω...
το αν θα παρουν σωστα προτυπα και αλλες τετοιες μαλακιες που ακουσα...δεν το κρινει το αν ο πατερας/μανα ακολουθει πρωκτικη συνουσια....αν ειναι δυνατον...
ισα ισα η κοινωνια με αυτους τους διαχωρισμους δε δινει τα σωστα προτυπα...(δεν ειμαι απολυτος σε ολους)...

μιλαω σαν ιδεολογος...απλα...

ελευθερια σε ολους!!!!!!

Γιωργος Ιn Flames gn

:no1::no1::no1:
Με συγκινείς.
Πολύυυυ σωστός. Συμφωνώ σ'όλα.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 12:28, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστίνα
Kαι ποιος δημιούργησε αυτό το πρότυπο;

Και ποιος είσαι εσύ να αμφισβητήσεις την Επιστήμη; Είναι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ. Δε χρειάζεται ανδρικό σπέρμα, ναι!
Αν όχι ο Θεός, γι'αυτους που δεν Τον πιστεύουν, το πρότυπο ειναι το μοναδικό και αρχεγονο πρότυπο ζωής. Η ζωή αναπαράγεται απο άνδρα και γυναίκα. Θέλω έρευνα που να αποδεικνύει αυτό που λες και περίπτωση που εμπράκτως να συνέβη. Εγω καταλαβαίνω οτι μάλλον εννοείς την εμφύτευση σπέρματος στη μήτρα, από Τραπεζα Σπέρματος. Αυτο δεν σημαίνει οτι δυο γυναίκες κάνουν παιδί.

Παράθεση

In Flames

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη In Flames
Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O In Flames έγραψε στις 12:40, 04-06-08:

:no1::no1::no1:
Με συγκινείς.
Πολύυυυ σωστός. Συμφωνώ σ'όλα.

ευχαριστω...ειλικρινα ορισμενες φορες...δεν αξιζει να βλεπεις τηλεοραση..καποιοι (οχι ολοι) κανουν πραγματικα πλυση εγκεφαλου...
αυτα που ειδα και ακουσα χθες με ενοχλησαν αφανταστα...
ηθελα να μπουκαρω στην οθονη...
μα ελεος...
η η τηλεθεατοθηρια εχει και ορια...

βαζουν στο πλατο εναν αριστεροφρων με εναν ομοφυλοφιλο για να μιλησουν με πεντε ναζιστες οι οποιοι δεν τους αφηναν σχεδον καθολου...

και οσο για τον πατερ Νεκταριο εχω να του πω...
ο Χριστος δεν ειπε ποτε οτι η ομοφυλοφιλια ειναι κατακριτεα...
ο Χριστος ειπε οτι ολοι ειναι ισοι και ανοιχτηκε σε ολα τα εθνη...
ειστε ενας αιρετικος...
και οπως ειπε ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ο Χατζηστεφανου:

"ο Θεος δε δημιουργησε μονο τον Αδαμ και την Ευα...
ο Θεος δημιουργησε και τον Αδαμ και την Ευα και τον Τακη και τον Μπαμπη..."

για αυτο καλυτερα να μασας ελιες παρα να μιλας...

η ομοφυλοφιλια ρε ηλιθιε Πλευρη δεν ειναι επιλογη οπως η πολυγαμικη δραστηριοτητα..ειναι εκ γενετης ορμονικος σεξουαλικος προσανατολισμος...δεν την περιοριζεις...

Γιωργος Ιn Flames gn

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 12:40, 04-06-08:

Θα ήμουν σύμφωνος αν το παιδί μεγάλωνε κάπως έτσι:
"Ξέρεις, παιδί μου. Έχεις μια μαμά κι ένα μπαμπά που σε γέννησαν. Εγώ (ένας απο τους δύο του ομόφυλου ζευγαριού) σε υιοθέτησα. Θα μένουμε όλοι μαζί με τη φίλη μου/το φίλο μου, επειδή εγώ αυτόν/αυτήν αγαπάω."

Έτσι ναι, δεν παραβιάζεται το πρότυπο της αναπαραγωγής, απλά το παιδί μεγαλώνει σε ένα διαφορετικό περιβάλλον που προσωπικά δε μπορώ να πω αν ειναι καλύτερο ή όχι, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Σε καμία περίπτωση όμως το παιδί, ιδίως όταν ειναι πολύ μικρό, δεν πρέπει να ανατραφεί με την ψευδαίσθηση οτι έχει δυο γονείς του ίδιου φύλου. Ο ένας θα ειναι ο γονιός και ο άλλος ο φίλος/η φίλη του γονιού και τίποτα παραπάνω. Και φυσικά η μορφή αυτη οικογένειας θα ειναι μονογονεική. Με τον ίδιο τρόπο που αν πχ. καποιος έμενε με το χωρισμένο πατέρα του και τη γκόμενά του, αυτη σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να ειναι η μητέρα του. Θα ηταν απλά η φίλη ή η νέα σύζυγος του πατέρα του.

Παράθεση

Kristal (Αποστόλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kristal
Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 340 μηνύματα.

O Kristal έγραψε στις 12:48, 04-06-08:

miv η Χριστίνα έχει δίκιο...Πρόσφατα άκουσα στην τηλεόραση οτι διαπιστώθηκε οτι το σπέρμα του άντρα δεν ειναι απαραίτητο για την αναπαραγωγή..

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 12:48, 04-06-08:

Αν όχι ο Θεός, γι'αυτους που δεν Τον πιστεύουν, το πρότυπο ειναι το μοναδικό και αρχεγονο πρότυπο ζωής. Η ζωή αναπαράγεται απο άνδρα και γυναίκα. Θέλω έρευνα που να αποδεικνύει αυτό που λες και περίπτωση που εμπράκτως να συνέβη. Εγω καταλαβαίνω οτι μάλλον εννοείς την εμφύτευση σπέρματος στη μήτρα, από Τραπεζα Σπέρματος. Αυτο δεν σημαίνει οτι δυο γυναίκες κάνουν παιδί.

OXI δεν εννοώ αυτό. Δεν είμαι σίγουρη πώς γίνεται, πάντως παίρνουν γενετικό υλικό ( από το μυελό των οστών. ΜΟΝΟ δύο γυναίκες χρειάζονται.
Και φυσικά δεν πιστεύω στο χριστιανικό θεό. Και να ήθελα να πιστεύω, οι πράξεις των 'εκπροσώπων' της θρησκείας αυτής έχουν πλέον ξεχάσει τί είναι η αγάπη και λειτουργούν αρκετά συχνά απάνθρωπα.

Γιώργο in flames gn, συμφωνώ με όλα όσα λες. Χαίρομαι που υπάρχουν άτομα με τις ίδιες πεποιθήσεις.

Κι επίσης σιχαίνομαι να βλέπω αυτά τα πρότυπα που δείχνουν στην τηλεόραση, καθώς και μικρά παιδάκια -κυρίως αγόρια- να αποκαλούν ο ένας τον άλλο 'π**στη'. Το γεγονός ότι τα κορίτσια δε συμπεριφέρονται μ'αυτό τον ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟ τρόπο, αποδεικνύει ότι όοοοολη η κοινωνία μας είναι στηριγμένη σε φαλλοκρατικά ιδανικά που θέλουν τον άντρα κυρίαρχο της γυναίκας και "ελεύθερο πουλί" να πετάει εδώ κι εκεί. Αυτή η κοινωνία, ρωτάω, είναι καλύτερη από μία οικογένεια στην οποία γονείς είναι δύο άτομα του ιδίου φύλου, πλήρως υπεύθυνα κι ευσυνείδητα, γεμάτα αγάπη;

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 12:52, 04-06-08:

Θα ήμουν σύμφωνος αν το παιδί μεγάλωνε κάπως έτσι:
"Ξέρεις, παιδί μου. Έχεις μια μαμά κι ένα μπαμπά που σε γέννησαν. Εγώ (ένας απο τους δύο του ομόφυλου ζευγαριού) σε υιοθέτησα. Θα μένουμε όλοι μαζί με τη φίλη μου/το φίλο μου, επειδή εγώ αυτόν/αυτήν αγαπάω."

Έτσι ναι, δεν παραβιάζεται το πρότυπο της αναπαραγωγής, απλά το παιδί μεγαλώνει σε ένα διαφορετικό περιβάλλον που προσωπικά δε μπορώ να πω αν ειναι καλύτερο ή όχι, δεν έχω προσωπική εμπειρία. Σε καμία περίπτωση όμως το παιδί, ιδίως όταν ειναι πολύ μικρό, δεν πρέπει να ανατραφεί με την ψευδαίσθηση οτι έχει δυο γονείς του ίδιου φύλου. Ο ένας θα ειναι ο γονιός και ο άλλος ο φίλος/η φίλη του γονιού και τίποτα παραπάνω. Και φυσικά η μορφή αυτη οικογένειας θα ειναι μονογονεική. Με τον ίδιο τρόπο που αν πχ. καποιος έμενε με το χωρισμένο πατέρα του και τη γκόμενά του, αυτη σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να ειναι η μητέρα του. Θα ηταν απλά η φίλη ή η νέα σύζυγος του πατέρα του.
Δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ! Θα ήταν μια καλή λύση για τα δεδομένα της εποχής μας. Ελπίζω βέβαια μετά από κάποια χρόνια να μην αναγκάζονται να κρύβονται στα ίδια τους τα παιδιά - γιατί με το να μεγαλώσεις ένα παιδί, ακόμη κι αν 'βιολογικά' δεν είναι δικό σου, γίνεται δικό σου, συναισθηματικά και πνευματικά... Όλα. Αλλά το βρίσκω ΟΚ, για την ώρα. :no1:

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 12:56, 04-06-08:

Όχι, αν το υιοθετήσεις, ανεξαρτήτως φύλου, ειναι ούτως ή άλλως παιδί σου. Σε καμία περίπτωση ομως δε μπορείς να πεις οτι θα έχει δυο ομοφυλους "γονεις". Εσυ θα εισαι ο γονέας και ο άλλος θα ειναι ο φιλος/φιλη σου και τίποτα παραπάνω. Αν αυτο συνοδεύεται με ξεκάθαρες κουβέντες, δηλαδή ποιοι ειναι οι πραγματικοι γονεις του παιδιου και γιατι το παιδι ζει στις συνθήκες αυτές, τότε ισως και να μην υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα της κοινωνίας, πάντως, παραμένει. Κι εγώ δεν θεωρώ σωστό να αναγκάζεις ενα παιδί να γινεται τοσο έντονα αντικείμενο ευρύτερου κοινωνικου σχολιασμού επειδή έτσι πιστεύεις οτι διεκδικεις καλύτερα τα δικαιώματα των γκέι. Το παιδι το ρώτησες;

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mostel
Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,142 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 13:02, 04-06-08:

"Πεθαίνω από αηδία - Καρυωτάκης"

Τον κατήφορο τον έχουμε πάρει εδώ και αρκετό καιρό.

Χαίρομαι που ζω στο μεταίχμιο του κατηφόρου (θα φτάσουμε στον πάτο κάποτε, σας το εγγυώμαι).

Δε θα μπορούσα να 'χω γονείς ομοφυλόφιλους, σόρρυ. Πείτε Ο,ΤΙ θέλετε, την προσωπική μου άποψη εκφράζω. Επίσης, δε σηκώνω κανένα να κάνει "quote" Και να τη σχολιάσει, μιας και είναι προσωπική άποψη.

Στέλιος

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 13:12, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από mostel
"Πεθαίνω από αηδία - Καρυωτάκης"

Aπό τη στιγμή που εκθέτεις την άποψή σου σ'ένα φόρουμ -ως συντονιστής που είσαι θα έπρεπε να το ξέρεις καλά- πρέπει να είσαι έτοιμος για κάθε είδους σχολιασμού, λογοκρισίας, κτλ κτλ κτλ.

Δε μ'ενδιαφέρει ποια είναι η άποψή σου. Πολύ απλά έχεις το δημοκρατικό δικαίωμα να έχεις την άποψή σου και να την κρατάς καλά, μπορείς ακόμη να γράφεις κανονικότατα τους υπόλοιπους και να θεωρείς μια ζωή ότι πήραμε τον κατήφορο. ΑΠΛΑ, ως άτομο που πραγματικά θαυμάζω τον Καρυωτάκη, θα σου πρότεινα τέτοια αποφθέγματα -ανθρώπων ΜΕΓΑΛΩΝ που θα το έλεγαν σε περιπτώσεις πολύ πιο έγκυρες από τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ- να τα κρατάς για τον εαυτό σου. Μη ξυπνούμε τους πεθαμένους για τις αντιλήψεις που μας φύτεψαν κάποιοι.

Σου εύχομαι λοιπόν όταν φτάσουμε στον πάτο να κάνεις μια ομαλή προσγείωση.

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,142 μηνύματα.

O mostel έγραψε στις 13:22, 04-06-08:

Aπό τη στιγμή που εκθέτεις την άποψή σου σ'ένα φόρουμ -ως συντονιστής που είσαι θα έπρεπε να το ξέρεις καλά- πρέπει να είσαι έτοιμος για κάθε είδους σχολιασμού, λογοκρισίας, κτλ κτλ κτλ.

Δε μ'ενδιαφέρει ποια είναι η άποψή σου. Πολύ απλά έχεις το δημοκρατικό δικαίωμα να έχεις την άποψή σου και να την κρατάς καλά, μπορείς ακόμη να γράφεις κανονικότατα τους υπόλοιπους και να θεωρείς μια ζωή ότι πήραμε τον κατήφορο. ΑΠΛΑ, ως άτομο που πραγματικά θαυμάζω τον Καρυωτάκη, θα σου πρότεινα τέτοια αποφθέγματα -ανθρώπων ΜΕΓΑΛΩΝ που θα το έλεγαν σε περιπτώσεις πολύ πιο έγκυρες από τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ- να τα κρατάς για τον εαυτό σου. Μη ξυπνούμε τους πεθαμένους για τις αντιλήψεις που μας φύτεψαν κάποιοι.

Σου εύχομαι λοιπόν όταν φτάσουμε στον πάτο να κάνεις μια ομαλή προσγείωση.

Η παρερμηνεία είναι η γενέτειρα του μίσους. Τον Καρυωτάκη τον έβαλα σε εισαγωγικά. Αυτό ακριβώς δεν ήθελα να γίνει. Να μετατραπεί το φόρουμ σε ένα πνευματικό ρινγκ, όπου συγκουόμαστε σαν τα κοκόρια. Δεν υπάρχει λόγος, η ζωή είναι ωραία, δεν χρειάζεται να την ξοδεύουμε σε καβγάδες. Θα μπορούσα να γράψω κακίες, να γίνω κι εγώ ειρωνικός, να σου "την πω", αλλά δε το κάνω.

Σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να διαβάσεις αυτό που έγραψα , έστω και αν δε με βρίσκεις σύμφωνο. Σε ευχαριστώ που υπερασπίζεσαι τόσο σθεναρά αυτό που πραγματικά πιστεύεις. Η κοινωνία μας χρειάζεται ανθρώπους σαν και εσένα, με πιγμή.

Απλώς, το όλο που ήθελα να πω είναι το εξής:

ΔΕΝ έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, ούτε ποτέ είχα. Έχω φίλο ομοφυλόφιλο. ΑΠΛΩΣ (μη δεις τα κεφαλαία ως κάτι το αγενές, απλώς τονίζω), δε θα μπορούσα να με φανταστώ να 'μαι σε μια οικογένεια ομοφυλόφιλων. Τόσο περίεργο είναι αυτό ; Δε ξέρω πώς θα αντιδρούσα , πάντως το πεθαίνω από αηδία, ίσως αντικατρόπτιζε την κατάστασή μου σε τέτοια περίπτωση.

Δε νευριάζω, απλώς απογοητεύομαι. Όλα τα θυσιάζουμε στο βωμό ελευθερίας (όχι για τους ομοφυλόφιλους, γενικά). Ξεκινώντας από ο,τιδήποτε πιο απλό. Καταργούμε το ένα, καταργούμε το άλλο και αναρρωτιέμαι πολλές φορές, αν μου επιτρέπεις, "ώς πού θα φτάσει αυτή η κατάσταση ;" Τελικά η ελευθερία είναι όντως καλή ή μήπως πρέπει να 'χουμε και μερικές επιφυλάξεις ; Επαναλαμβάνω, δε το λέω για τους ομοφυλόφιλους. Ανησυχώ, για τη μέρα που θα ξημερώσει, αυτό είναι όλο. Ελπίζω να μη μας γυρίσει μπούμερανγκ αυτό κάποτε....

Εντελώς φιλικά,

εις εκ των "άλλων"

ΥΣ: Αν και δε μου αρέσουν οι διακρίσεις, αλλά κάπως έτσι θα με είδες. Λυπάμαι γι' αυτό, γιατί από ένα ποστ δε μπορείς να συμπεράνεις το "ποιόν" και την άποψη του άλλου...

Παράθεση

asyftaos (Alucard)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη asyftaos
Ο Alucard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O asyftaos έγραψε στις 13:38, 04-06-08:

χειροτεροι απο τους ομοφυλοφυλους ειναι οι bisexual

(εξαιρουνται οι γυναικες)...

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 13:41, 04-06-08:

Επειδή συμφωνώ με το ΥΣ σου, σαφώς και δε μπορώ να συμπεράνω το "ποιόν" σου. Καταρχάς δε σε θεωρώ ένα εκ των άλλων, κάτι τέτοιο θα ήταν αντίθετο στην ίδια μου την ιδεολογία και κάπως οξύμωρο, δε συμφωνείς; Όπως δε θέλω να με κρίνουν εμένα για τις επιλογές μου, για τις ιδέες μου (κοινωνικοοικονομικοπολιτικοθρησκευτικές) και ότιδηποτε άλλο, ούτε κι εγώ κρίνω ΚΑΝΕΝΑ για τις ιδέες του. Πιστεύω στον άνθρωπο και σε τίποτα άλλο. Τίποτα δεν αποτελεί "κριτήριο αξιολόγησης" του για μένα εκτός από τη ψυχή του.

Επίσης, το βρίσκω απολύτως φυσιολογικό να "αηδιάζεις". Ως ετεροφυλόφιλος σαφώς και θα αηδιάζεις ακόμη και στο θέμα δύο ξένων να κρατούν χεράκια (πόσο λυπηρό είναι, να είμαστε εντάξει με δύο άντρες που κρατούν όπλα αλλά όχι με δύο άντρες που κρατούν χέρια) πόσο μάλλον αν αυτοί είναι οι θετοί σου γονείς. Με τον ίδιο τρόπο οι ομοφυλόφιλοι βρίσκουν τις ετεροφυλοφιλικές σχέσεις αποκρουστικές. Απλά με ενόχλησε κάπως η παράθεση του Καρυωτάκη.

Κατα τ'άλλα, για να δεις, εγώ προσωπικά δε θα υιοθετούσα μωρό. Τουλάχιστον όχι εδώ, σ'αυτή την εποχή, σ'αυτό το χρόνο. Εγώ θα το ήθελα, αλλά το μωρό είναι κρίμα να περάσει από τόσα 'κοινωνικά' βασανιστήρια και να είναι το δακτυλοδεικτούμενο 'τέκνο' ομοφυλοφίλων. Δε θα το κάνω εως ότου είναι πανέτοιμη η κοινωνία. Δηλαδή, ίσως ποτέ. Προσωπικά, για να δεις ότι εν μέρει συμφωνώ μ'αυτά που λες και σαφώς δε σε θεωρώ ένα εκ των άλλων -το ξαναλέω γιατί δε μου άρεσε το ότι άφησα κάτι τέτοιο να νοηθεί!- πιστεύω ότι είναι εγωιστικό να αναγκάσω ένα παιδάκι να υποφέρει γιατί θέλω να μεγαλώσω ένα παιδάκι με τον άνθρωπο που ερωτεύτηκα. Ακόμη κι αν θέλω να το δω να μεγαλώνει, να του δώσω την αγάπη που μου έδωσαν οι δικοί μου οι γονείς, να το βοηθήσω να τελειώσει την εργασία του στη Γεωγραφία , δε θα το κάνω, γιατί πολύ απλά σ'αυτή την κοινωνία θα υποφέρει.

χειροτεροι απο τους ομοφυλοφυλους ειναι οι bisexual

(εξαιρουνται οι γυναικες)...

Τώρα αυτό mostel δεν το βρίσκεις ρατσιστικό; Απαξιώ ν'απαντήσω, asyftaos.
Πραγματικά είναι κρίμα να κυκλοφορούν ανάμεσά μας άνθρωποι μ'αυτή τη σεξιστική συμπεριφορά.
ΕΛΕΟΣ, τί άλλο να πω; Όντως, αηδίασα.

Παράθεση

mostel (Στέλιος)

Φοιτητής

O mostel έγραψε στις 13:45, 04-06-08:

Η παράθεση, γιατί περί απλής παράθεσης πρόκειται, όπως αναφέρεις, εννοείτο με τα εισαγωγικά. Όχι ότι ο Καρυωτάκης ασπαζόταν αυτά που έγραφα (ποτέ των ποτών!). Ίσως ήταν υπερβολική, ίσως ήταν και άστοχη.

Απλώς , αστιευόμενος, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς που τρώνε φασολάκια. Αλλά θα πέθαινα από αηδία αν τα ξανα έτρωγα !! ( )

Φιλικά,

Στέλιος

ΥΣ: Δεν αηδιάζω με τους ομοφυλόφιλους ! Δεν έχω πρόβλημα μαζί τους ! Εξέφρασα την άποψή μου και πιστεύω να 'ταν κρυστάλλινη, χωρίς ψεγάδια*.

*ψεγάδι: Ελάττωμα

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,836 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 13:48, 04-06-08:

Εντάξει ρε miv, δεν πρόκειται να κάνουν και πλύση εγκεφάλου στο παιδί ότι γεννήθηκε από δύο άτομα του ίδιου φύλου.

Όσο για τα υπόλοιπα, μάλλον σε έχασα κάπως.
Φυσικά και από τη στιγμή που τα δύο άτομα θα το μεγαλώνουν ως ζευγάρι θα είναι γονείς του, θετοί γονείς του. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάμε τόσο στις λέξεις. Από τη στιγμή που και τα δύο άτομα θα συμβάλλουν στο μεγάλωμα του παιδιού είναι τελείως άκυρο να παρουσιάζεται ο ένας εκ των δύο ως... "φίλος" ( :!: ).

Σε αυτό που συμφωνώ είναι ότι το παιδί πρέπει να μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον πάνω από όλα ειλικρίνειας.
(φυσικά μπορεί δηλαδή να του ξεκαθαριστεί ότι το γέννησαν ένας άντρας και μια γυναίκα, ότι το υιοθέτησαν και τώρα αυτοί είναι οι θετοί του ΓΟΝΕΙΣ).

-petros

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 13:49, 04-06-08:

Απλώς , αστιευόμενος, δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς που τρώνε φασολάκια. Αλλά θα πέθαινα από αηδία αν τα ξανα έτρωγα !! ( )

Καλό παράδειγμα, αν και δεν το περίμενα ποτέ, χαχα.
Εδώ συμφωνώ μαζί σου. Αλλά θα άντεχα στο θέαμα άλλων ανθρώπων να τρώνε φασολάκια. Είναι δικαίωμά τους. Τους αρέσει.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv

O miv έγραψε στις 13:52, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Petros
Εντάξει ρε miv, δεν πρόκειται να κάνουν και πλύση εγκεφάλου στο παιδί ότι γεννήθηκε από δύο άτομα του ίδιου φύλου.

Όσο για τα υπόλοιπα, μάλλον σε έχασα κάπως.
Φυσικά και από τη στιγμή που τα δύο άτομα θα το μεγαλώνουν ως ζευγάρι θα είναι γονείς του, θετοί γονείς του. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάμε τόσο στις λέξεις. Από τη στιγμή που και τα δύο άτομα θα συμβάλλουν στο μεγάλωμα του παιδιού είναι τελείως άκυρο να παρουσιάζεται ο ένας εκ των δύο ως... "φίλος" ( :!: ).

Σε αυτό που συμφωνώ είναι ότι το παιδί πρέπει να μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον πάνω από όλα ειλικρίνειας.
(φυσικά μπορεί δηλαδή να του ξεκαθαριστεί ότι το γέννησαν ένας άντρας και μια γυναίκα, ότι το υιοθέτησαν και τώρα αυτοί είναι οι θετοί του ΓΟΝΕΙΣ).

-petros

Γονείς δεν ειναι, όχι. Ούτε δυο μπαμπάδες μπορεί να έχει, ούτε δυο μαμάδες, τουλάχιστον όπως εννοείται με τέτοιο τρόπο. Ο ένας μονο ειναι γονιός κι ο άλλος φιλος του γονιού. Σε αυτο συμφωνώ. Άλλωστε αυτο ακριβώς που λέω ειναι και η επισημη θέση πολλών επιφανων μελών της ΟΛΚΕ. Κανένας ομοφυλόφιλος δεν ειπε ποτέ οτι θέλει να παντρευτεί για να φτιάξει μια κλασική οικογένεια με γονείς και παιδάκια.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:41, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Kristal
miv η Χριστίνα έχει δίκιο...Πρόσφατα άκουσα στην τηλεόραση οτι διαπιστώθηκε οτι το σπέρμα του άντρα δεν ειναι απαραίτητο για την αναπαραγωγή..
ε, α στο διάβολο :p Μήπως να πάρουμε τα μπογαλάκια μας και να ψάξουμε έναν πλανήτη της προκοπής? :p

Παράθεση

asyftaos (Alucard)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη asyftaos
Ο Alucard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O asyftaos έγραψε στις 15:58, 04-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Kristal
ναι, αλλα οι αντρες ειναι απαραιητοι για την επιβιωση μας...

Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Afey
Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 17:40, 04-06-08:

Ναι, θα τον γ... στο ξύλο :p
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,303 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 17:47, 04-06-08:

ΔΕΝ έχω πρόβλημα με τους ομοφυλόφιλους, ούτε ποτέ είχα. Έχω φίλο ομοφυλόφιλο. ΑΠΛΩΣ (μη δεις τα κεφαλαία ως κάτι το αγενές, απλώς τονίζω), δε θα μπορούσα να με φανταστώ να 'μαι σε μια οικογένεια ομοφυλόφιλων. Τόσο περίεργο είναι αυτό ; Δε ξέρω πώς θα αντιδρούσα , πάντως το πεθαίνω από αηδία, ίσως αντικατρόπτιζε την κατάστασή μου σε τέτοια περίπτωση.

Δε νευριάζω, απλώς απογοητεύομαι. Όλα τα θυσιάζουμε στο βωμό ελευθερίας (όχι για τους ομοφυλόφιλους, γενικά). Ξεκινώντας από ο,τιδήποτε πιο απλό. Καταργούμε το ένα, καταργούμε το άλλο και αναρρωτιέμαι πολλές φορές, αν μου επιτρέπεις, "ώς πού θα φτάσει αυτή η κατάσταση ;" Τελικά η ελευθερία είναι όντως καλή ή μήπως πρέπει να 'χουμε και μερικές επιφυλάξεις ; Επαναλαμβάνω, δε το λέω για τους ομοφυλόφιλους. Ανησυχώ, για τη μέρα που θα ξημερώσει, αυτό είναι όλο. Ελπίζω να μη μας γυρίσει μπούμερανγκ αυτό κάποτε....
Δε μπορεις να το φανταστεις γιατι εισαι απο οικογενεια ετεροφυλοφιλων, οποτε λογικο να σου φαινεται παραξενο, αλλα δε χρειαζεται κιολας να προσπαθησεις να το φανταστεις... ασε που αν οντως ησουν τοτε δε θα το θεωρουσες αηδιαστικο, επομενως δεν εχει ιδιατερο νοημα να προσπαθει καποιος να φερει τον εαυτο του σε αυτη τη θεση. Παντως το οτι τετοια παιδια θα ηταν δαχτυλοδεικτουμενα ειναι γεγονος δυστυχως. Δε βλεπω να καταργουμε κατι παντως, με το να παντρευονται οι ομοφυλοφιλοι δεν καταργειται κατι (παραδειγμα).

ΥΣ: Δεν αηδιάζω με τους ομοφυλόφιλους ! Δεν έχω πρόβλημα μαζί τους ! Εξέφρασα την άποψή μου και πιστεύω να 'ταν κρυστάλλινη, χωρίς ψεγάδια*.

*ψεγάδι: Ελάττωμα

χαχαχαχαχαχ

Παράθεση

Ariana (Έλενα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ariana
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος --- . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

H Ariana έγραψε στις 17:49, 04-06-08:

Απ' τη στιγμή που έχουμε δημοκρατία ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι γουστάρει και με όποιον/όποια γουστάρει

Παράθεση

kyriakosax

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη kyriakosax
Ο kyriakosax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O kyriakosax έγραψε στις 19:34, 06-06-08:

Γουστάρεις; :xixi:

Παράθεση

Johnsonb (John)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Johnsonb
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Johnsonb έγραψε στις 20:02, 06-06-08:

Κατά την γνώμη μου η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστια του μυαλού και τέτοια άτομα πρέπει να υποστούν θεραπεία... Με λίγα λόγια είμαι κατά αυτής της αρρώστιας.:iagree:

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 20:03, 06-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Johnsonb
Κατά την γνώμη μου η ομοφυλοφιλία είναι αρρώστια του μυαλού και τέτοια άτομα πρέπει να υποστούν θεραπεία... Με λίγα λόγια είμαι κατά αυτής της αρρώστιας.:iagree:
Τι θεραπεια προτεινεις?

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 20:05, 06-06-08:

Ναι, και οι μάγισσες στην πυρά.

Επίσης, 15 χρονών απόφοιτος; Διόρθωσε τα στοιχεία του προφίλ σου.

Παράθεση

Johnsonb (John)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Johnsonb
Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Johnsonb έγραψε στις 20:08, 06-06-08:

Δεν έχω κάποια υπόψιν μου πάντως οι γιατροί θα ξέρουν... Πριν λίγο καιρό κάτι είχα ακούσει ότι μπορεί να θεραπευτεί αλλά δεν έχω ιδέα.:no1:

Και δεν μπορώ να διορθώσω τα στοιχεια στο Profile μου διότι ότι άλλο να πω θα είναι ψέμα,είμαι απόφοιτος δημοτικού τουλάχιστον...

Παράθεση

Kaim (Γιώργος)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kaim
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O Kaim έγραψε στις 20:08, 06-06-08:

Φίλε Αντώνη,
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις σεξουαλικές προτιμίσεις κανενός.
Ο καθένας έχει τις δικές του αντιλήψεις τις οποίες και ακολουθεί με τις ανάλο-
γες επιλογές του στη ζωή.Όμως από τη στιγμή που προκαλούν προβλήματα
στην κοινωνία μας, άμεσα ή έμμεσα, για μένα τουλάχιστον αποτελούν κοινωνι-
κό πρόβλημα.Θα αναρωτιέσαι βέβαια τί είδους πρόβλημα προκαλούν.Θα σου φέρω ένα παράδειγμα, αν και λίγο τραβηγμένο, για να σου δώσω να καταλάβεις.Αύριο μεθαύριο θα παντρευτείς, θα κάνεις οικογένεια και πιθανόν
παιδιά*.Έστω οτι πας μία βόλτα με την οικογένειά σου και το μικρό γιό σου και
εκεί που περπατάς, αντικρύζεις δύο άντρες να "φιλιούνται" σε ένα παγκάκι.Η
εικόνα αυτή θα αποτυπωθεί στη μνήμη του μικρού σου γιού και ποιός ξέρει τί
αποτελέσματα θα υπάρξουν στο μέλλον αν δεν του εξηγήσεις τι συμβαίνει,τί
είναι φυσιολογικό και τί όχι.Θα ανεχτείς λοιπόν ο γιός σου να καταντήσει "γκέι"
απλά και μόνο επειδή δύο άλλοι ομοφυλόφιλοι βρέθηκαν τυχαία μπροστά του την ώρα που πήγαινε μία βόλτα με τους γονείς του? - Μάλλον όχι.
Ξέρω πως το παράδειγμα είναι τραβηγμένο και πως θα προκαλέσει αντιδρά-
σεις από άλλα μέλη.Θα με χαρακτηρίσουν υπερβολικό και απαρχαιωμένο.Συμφωνώ καθώς το παράδειγμα είναι όντος τραβηγμένο.Όμως καλώς ή κακώς αυτή είναι η άποψή μου.Επίσης δεν ανέχομαι την αντίληψη των ανθρώπων αυτών πως κάνουν κάτι φυσιολογικό
το οποίο μάλιστα θέλουν και νομιμοποιήσουν.Ε λοιπόν δεν είναι κάτι το φυ-
σιολογικό.Η φύση προβέπει άλλα.Το αρσενικό λιοντάρι ζευγαρώνει με το θυληκό.Ο άνδρας ζευγαρώνει με τη γυναίκα.Προσωπικά δεν έχω ακόμη δει
γορίλα να ζευγαρώνει με γορίλα, αρσενικό χιμπατζή να "φλερτάρει" με αρσενικό χιμπαντζή κ.ο.κ
Αυτή λοιπόν ήταν η ταπεινή προσωπική μου γνώμη.Κριτές...εσείς.

*πιθανόν - δεν είναι υπονοούμενο.Απλώς εννοώ αν θες ή όχι.

Με σεβασμό,
Kaim - George

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 20:13, 06-06-08:

Διαβασε αν θελεις προηγουμενα ποστ του τοπικ που, κυριως εγω, παραθετω στοιχεια για την σεξουαλικοτητα των ζωων ή αν θες ψαξτο στο ιντερνετ μονος σου.
Και εννοειται πως ενα παιδι δε γινεται να γινει ομοφυλοφιλο επειδη θα δει δυο αλλους να φιλιουνται...

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 20:15, 06-06-08:

Δεν έχω κάποια υπόψιν μου πάντως οι γιατροί θα ξέρουν... Πριν λίγο καιρό κάτι είχα ακούσει ότι μπορεί να θεραπευτεί αλλά δεν έχω ιδέα.:no1:
Οι γιατροί λένε οτι δεν είναι αρρώστεια.

Kaim μάλλον δεν έχεις δει πολλά ντοκιμαντέρ, ομοφυλοφιλία υπάρχει παντού στη φύση.

Παράθεση

Kaim (Γιώργος)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O Kaim έγραψε στις 20:25, 06-06-08:

Συμφωνώ Krou, άλλωστε το ξαναείπα :ακραίο παράδειγμα αλλά γιατί να δημιουργηθεί
αυτή η εικόνα στο μυαλό του μικρού παιδιού - και γιατί να υπάρχει έστω και 0.01% πιθανότητα το παδί να επιρρεαστεί?Ας κάνουν ότι θέλουν αλλά ας μην εκδηλώνονται και τόσο έντονα προσπαθώντας να περάσουν τη υμπεριφορά τους για φυσιολογική.

Kaim - George

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou έγραψε στις 20:37, 06-06-08:

Ναι αλλα το παιδι θα εχει και τον επηρρεασμο απο τις ετεροφυλοφιλικες σχεσεις που εδω που τα λεμε ειναι πολυ πιο εμφανεις και κυριαρχες. Αν ειναι ομοφυλοφιλο δε θα φταιξει η μια στις 100 εικονες που θα δει.

Παράθεση

Kaim (Γιώργος)

Μαθητής Α' λυκείου

O Kaim έγραψε στις 20:45, 06-06-08:

ΟΚ . Νομιζω πως τωρα δε μου μενει παρα να συμφωνησω μαζι σου.Εχεις επιχειρηματα ενω εγω οχι.Είσαι σωστος/η.

Respectfully

Kaim - George

Παράθεση

smiley

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη smiley
Ο smiley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O smiley έγραψε στις 09:26, 07-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Kaim
Η φύση προβέπει άλλα.Το αρσενικό λιοντάρι ζευγαρώνει με το θυληκό.Ο άνδρας ζευγαρώνει με τη γυναίκα.Προσωπικά δεν έχω ακόμη δει
γορίλα να ζευγαρώνει με γορίλα, αρσενικό χιμπατζή να "φλερτάρει" με αρσενικό χιμπαντζή κ.ο.κ
Αυτό που λες για τα ζώα δεν ισχύει. Πριν από λίγο καιρό είχα δει ένα περιοδικό με θέμα την ομοφυλοφιλία στα ζώα και ξέρεις τι είχε στο εξώφυλλο; Δυο αρσενικά λιονταρια

Παράθεση

Kaim (Γιώργος)

Μαθητής Α' λυκείου

O Kaim έγραψε στις 10:49, 07-06-08:

Παιδια τοτε ζητω συγνωμη απο ολους.Φαινεται δεν ειμαι πληρως ενημερωμενος.Και παλι συγνωμη.

Kaim - George

Παράθεση

smiley

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη smiley
Ο smiley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O smiley έγραψε στις 11:16, 07-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από smiley
Αυτό που λες για τα ζώα δεν ισχύει. Πριν από λίγο καιρό είχα δει ένα περιοδικό με θέμα την ομοφυλοφιλία στα ζώα και ξέρεις τι είχε στο εξώφυλλο; Δυο αρσενικά λιονταρια
Επειδή αυτό το άρθρο δεν το είχα διαβάσει πήγα και το διάβασα τώρα. Ούτε εγώ θα το πίστευα το παρακάτω αν δεν το διάβαζα:
"Πάνω από 450 είδη ζώων κατεγράφησαν να παρουσιάζουν ομφυλοφιλική συμπεριφορά"

Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε στις 12:00, 07-06-08:

Κι ακριβώς επειδή

(α) είμαστε ζώα !
(β) η συμπεριφορά αυτή καθορίζεται από τη φύση κι όχι από την κοινωνία, τις πλείστες των περιπτώσεων at least. xP

=> η ομοφυλοφιλία είναι "φυσιολογική".

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους