Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,649 εγγεγραμμένα μέλη και 3,049,078 μηνύματα σε 92,930 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 754 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 178)
Φακούς
56
31,46%
Γυαλιά
65
36,52%
Τίποτα
57
32,02%

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 17:47, 20-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από _____KRS_____
Όταν λέμε μηνιαίους φακούς επαφής αναφερόμαστε στη χρήση που είναι για 1 μήνα.Τους φοράς όλη τη μέρα και το δράδυ τους βγάζεις και τους τοποθετείς σε ένα ειδικό διάλυμα απολύμανσης.Αυτοί κοστίζουν 10ευρώ το ζευγάρι περίπου.Υπάρχουν φακοί επαφής που δεν χρειάζεται να τους βγάζεις,τους φοράς ακόμη και στον ύπνο αλλά δεν πολυχρησιμοποιούνται γιατί εχουν περισσότερες πιθανότητες να επιφέρουν κάποια μόλυνση.Οι μηνιαίοι απλοί φακοί επαφής είναι οι καλύτεροι από άποψη διαφόρων μολύνσεων και ενοχλήσεων που μπορεί να παρουσιαστούν κοινώς δηλαλή είναι οι πιο ασφαλείς.Το να φορέσεις και να βγάλεις τους φακούς είναι πολύ απλό αλλά σίγουρα πρέπει να συνηθήσεις και αυτό γίνεται με τον καιρό και τη χρήση.Στη γυμναστική σίγουρα είναι καλύτερα να φοράς φακούς.Δύσκολα με μία π.χ. ''κεφαλιά'' να φύγει ο φακός από το μάτι...Επίσης με τα γυαλιά μπορεί να τραυματιστείς, να τα σπάσεις και σίγουρα θα σου κοστίσουν πολύ περισσότερο.Επίσης πρέπει να σου πω οτι το αποστειρωμένο διάλυμα συντήρησης των φακών κοστίζει 10-15 ευρώ ανάλογα την μάρκα και το κατάστημα (οπτικά ή φαρμακείο).Νομίζω οτι σε κάλυψα...
Ευχαριστω φιλαρακι με καλυψες τελιος Λεω να τους βαλω για να ενισχυσω τις επιδοσεις μου στη γυμναστικη, μιας κ δεν θελω να φοραω γυαλια οπως καπιοι γιατι ΠΟΛΕς φορες εχω δει στη γυμναστικη να πεφτουν γυαλια στο μπασκετ. Ποδοσφαιρο δεν εχω ασχοληθει αλλα λογικα αμα σου ερθει η μπαλα στα μουτρα...:xixi:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_____KRS_____

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη _____KRS_____
Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O _____KRS_____ έγραψε στις 20:57, 20-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Rewial
Καταρχήν όταν λέμε οτι οι φακοί επαφής είναι μηνιαίοι ενοούμαι οτι διαρκούν για ένα μήνα.Δηλαδή μπορείς να τους φοράς καθημερινά (και το βράδυ τους βγάζεις).Μετά τις 30 ημέρες οι φακοί δεν είναι κατάλληλοι για να φορεθούν.Άρα πάς και αγοράζεις άλλους.Οι μηνιαίοι φακοί επαφής κοστίζουν 10 ευρώ αλλά αυτό αλλάζει από μάρκα σε μάρκα.
Οι αντικειμενική χρήση των μηνιαίων φακών επαφής ξεπερνά τις 30 ημέρες χρήσης.Αυτό γίνεται για λόγους πρόληψης μήπως και κάποιος ξεχαστεί και ξεπεράσει τον 1 μήνα χρήσης.Έτσι δεν θα κινδυνέψουν τα μάτια του.Οι συσκευασίες τους χαρακτηρίζουν μηνιαίους και αυτό είναι το σωστό.Αν κάποιος τους φορέσει 35 μέρες δεν θα πάθει τίποτα.
Αλλά δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να ξεπερνά κάποιος τις 30 ημέρες χρήσης των φακών με σωστή συντήρηση!
Αυτά δεν τα λέω εγώ αλλά μου τα έχει πει οπτικός.
Επίσης θέλω να πω (σύμφωνα με κάποιους οπτικούς) οτι δεν υπάρχουν φακοί επαφής 2ετίας.Ο μέγιστος χρόνος φακών είναι οι ετήσιοι.Το σημειώνω αυτό επειδή πολλοί οπτικοί πωλούν φακούς επαφής 2ετίας.
Στους ετήσιους επιβάλεται εκτός από τη σωστή συντήρηση και βιολογικός καθαρισμός στο 6μηνο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 12:20, 21-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
παιδια αποτη φαινεται ολοι ξερεται για φακους.
εγω εναμιση μιοποια εχω, αλλα τα γυαλια δεν μου πανε ΚΑΘΟΛΟΥ κ πολλες φορες μπερδευω τα προσωπα στο δρομο κ με ενοχλει ^.^ Οταν λετε οτι οι φακοι ειναι μηνιαιοι, δλδ τους βαζεται στο ματι κ τους ξαναβγαζεται μετα απο ενα μηνα?? Ειναι ακριβοι? γιατι τα γυαλια ειναι πανακριβα κ βαρεθηκα να τα φυλαω μην τα κλεψει κανενας η τα σπασει.
Μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως βγαινουνε? Για να μπουνε ξερω, κ μαλιστα μολις τωρα εκανα προπονηση κ ανηξα το ματι κ εβαλα το δαχτιλο ακριβως μπροστα απο το ματι κ μπορεσα να το κρατησω ανοιχτο οποτε το βαλσημο θα ειναι ευκολο
Λεω να βαλω του χρονου. αν με χτυπησει καμοια μπαλα στο ματι θα παθει τπτ? Για να ξερω αν ειναι να τα βγαζω στη γυμναστικη
+100
και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω,τώρα τελευταία σκεφτόμουν για φακούς επαφής γιατί δεν βλέπω στον δρόμο όμως φοβάμαι μετά πως δεν θα βλέπω τίποτα χωρίς αυτούς,ο οφθαλμίατρος δεν μου έγγραψε (δενκατάλαβα γιατί) όμως μετά από τις εξετάσεις θα πάω γιατί νομίζω πως μεγάλωσε η μυωπία μου αφού ζαλίζομαι χωρίς γυαλιά στον υπολογιστή(μπορεί να φταίει και το τι βλέπω εδώ μέσα ) άκουσα για κάτι φακούς rayban ή βλακεία?

Παράθεση

phanis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη phanis
Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O phanis lass uns tanzen oder ficken oder beides έγραψε στις 23:13, 22-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Eftychialou
+100
και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω,τώρα τελευταία σκεφτόμουν για φακούς επαφής γιατί δεν βλέπω στον δρόμο όμως φοβάμαι μετά πως δεν θα βλέπω τίποτα χωρίς αυτούς,ο οφθαλμίατρος δεν μου έγγραψε (δενκατάλαβα γιατί) όμως μετά από τις εξετάσεις θα πάω γιατί νομίζω πως μεγάλωσε η μυωπία μου αφού ζαλίζομαι χωρίς γυαλιά στον υπολογιστή(μπορεί να φταίει και το τι βλέπω εδώ μέσα ) άκουσα για κάτι φακούς rayban ή βλακεία?
δεν νομιζω να υπαρχουν τετοιοι φακοι
εγω χρησιμοποιω acuvue oasis with hydraclear plus(δεκαπενθημερους) οι καλυτεροι για μενα
τους φοραω 2 χρονια και δεν εχω παθει τιποτα(τηρωντας βεβαια ολους τους κανονες υγιεινης και συντηρησης τους) μου στοιχιζουν περι τα 70κατι ευρω το τριμηνο με το υγρο(novasoft) και τη θηκη τους

Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 12:12, 23-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από phanis
δεν νομιζω να υπαρχουν τετοιοι φακοι
εγω χρησιμοποιω acuvue oasis with hydraclear plus(δεκαπενθημερους) οι καλυτεροι για μενα
τους φοραω 2 χρονια και δεν εχω παθει τιποτα(τηρωντας βεβαια ολους τους κανονες υγιεινης και συντηρησης τους) μου στοιχιζουν περι τα 70κατι ευρω το τριμηνο με το υγρο(novasoft) και τη θηκη τους
Αν είναι δυνατόν...ο κούκος αηδόνι που λέμε..επέρχεται και η οικονομική κρίση...

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 17:21, 08-06-11:

Είναι λίγο αργά, το ποστ είναι τόσο καιρό... εγώ χρησιμοποιώ 3 χρόνια ετήσιους φακούς, αλλά ο οφθαλμίατρος μου συνέστησε μηνιαίους για αποφυγή μολύνσεων (επειδή έχω πολλές αλλεργίες). Αυτά που ρωτάτε τα ρώτησα και εγώ και να τι μου απάντησε.

1) Όταν λέμε 1 μήνα εννούμε ότι σε 30 μέρες τους πετάμε; όχι! Είναι 30 χρήσεις! Μάλιστα μου είπε ότι αν το μάτι μου δεν έχει κάποιο πρόβλημα από τους φακούς (ερεθισμό κλπ) μπορώ να τους έχω έως και για 40-45 μέρες.

2) Επειδή και εγώ παίζω τέννις τον ρώτησα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και μου είπε κανένα απολύτως. Ίσα ίσα αν ασχολείστε με σπορ (για κολύμπι δε ρώτησα μόνο) πρέπει να φοράτε φακούς αντί για γυαλιά. (φανταστείτε να σπάσουν και να μπει γυαλί στο μάτι!)

3) για φακούς rayban δεν έχω ακούσει, ξέρω οι καλύτεροι μαλακοί φακοί είναι οι bausch and lomb. Τα 6 ζευγάρια κόστισαν 65 ευρώ (με μέτρια μυωπία που έχω).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3v@Ki (V for Vlammenh)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 3v@Ki
H V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H 3v@Ki έγραψε στις 19:00, 08-06-11:

εγώ χρησιμοποιώ 2 χρόνια μαλακούς φακούς μηνιαίους...με βόλεψαν γιατί έχω αρκετη μυωπία ώστε να μη βλέπω πολυ καθαρά στο δρόμο χωρίς γυαλιά.... το πρόβλημα μου είναι ότι δεν είναι τελείως διαφανείς αλλά ούτε και ελαχίστα μπλε...είναι αρκετά μπλε....τόσο μάλιστα που φαίνονται αρκετά στο μάτι...καμιά ιδεα?? πρόσφατα επειδή βιαζόμουν και η οπτικός δνε είχε παραγγείλει τους φακούς μου...μου έδωσε δοκιμαστικά κλατι φακούς (καλύτερης ποιότητας είπε) με υγρό τζελ (νομίζω έτσι είπε)...σχεδον διαφανείς αλλά τον πρώτο καιρό με ενοχλούσαν στο μάτι και θόλωναν ξαφνικα....φοράει κανείς τέτοιους να μου πει τιποτα ?
α..και τώρα που είναι και καλοκαίρι...εχει ρωτήσει κανείς κανέναν οφθαλμίατρο για το αν επιτρέπεται να τους φοράμε στη θάλασσα και στο κολύμπι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,393 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 19:04, 08-06-11:

Δε βγαίνουν οι φακοί σου σε διαφανείς?Εγώ έχω και μυωπία και αστιγματισμό και είναι διάφανείς
Δεν τον έχω ρωτήσει για θάλασσα και τέτοια αλλά έτσι κι αλλιώς δεν απαγορεύεται να τους βάζουμε στο νερό?

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 19:06, 08-06-11:

Υγρό για φακούς πουλά και στο φαρμακείο ή μόνο σε οπτικό;

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nefi
H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 19:06, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από 3v@Ki
α..και τώρα που είναι και καλοκαίρι...εχει ρωτήσει κανείς κανέναν οφθαλμίατρο για το αν επιτρέπεται να τους φοράμε στη θάλασσα και στο κολύμπι?
κανονικα δεν επιτρεπεται,αλλα ξερω αρκετα ατομα που φορανε στη θαλασσα,μεσα σ'αυτα και γω

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,393 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 19:07, 08-06-11:

Και στο φαρμακείο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cherie (Αννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Cherie
H Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας (ΑΕΙ/Λάρισα) . Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H Cherie έγραψε στις 19:07, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever

Έχει και το φαρμακείο.

Τώρα για τη θάλασσα, που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα? Αν δεν βουτάμε με ανοιχτά μάτια γιατί να μην τους φοράμε?

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,078 μηνύματα.

H nefi έγραψε στις 19:09, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
εχει και σε φαρμακεια...

Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

O Libertus έγραψε στις 19:09, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από nefi
κανονικα δεν επιτρεπεται,αλλα ξερω αρκετα ατομα που φορανε στη θαλασσα,μεσα σ'αυτα και γω
Κι άμα μπει νερό στο μάτι?
Κλείνεις τα μάτια ξέρωγω όταν πετάγονται νερά?

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 19:11, 08-06-11:

Ευχαριστώ, παιδιά.
Χωρίς τα γυαλιά ή φακούς δεν βλέπω τ ί π ο τ α.
Κ σκέφτομαι κ γω να τους φορώ στη θάλασσα.

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi έγραψε στις 19:11, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από bluestas95
Κι άμα μπει νερό στο μάτι?
Κλείνεις τα μάτια ξέρωγω όταν πετάγονται νερά?
οπως θα μπει θα βγει...εχεις σκοπο να κανεις βουτιες με ανοιχτα ματια?

Παράθεση

Έφη35891

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Έφη35891
H Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Έφη35891 έγραψε στις 19:12, 08-06-11:

Από ενοχλήσεις από τους φακούς τι έχετε να πείτε;

Εμένα ορισμένες φορές με πειράζουν. Βγάζω κριθαράκι στο μάτι και τέτοια

Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

O Libertus έγραψε στις 19:16, 08-06-11:

οπως θα μπει θα βγει...εχεις σκοπο να κανεις βουτιες με ανοιχτα ματια?
Όχι. Εννοώ από πιτσιλιές και τέτοια.Αλλά εδώ που τα λέμε δεν κάνουν και τίποτα.
Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον θα πάω κι εγώ αυτό το καλοκαίρι με φακούς στη θάλασσα

Αρχική Δημοσίευση από Έφη35891

Πιστεύω εξαρτάται απ' το μάτι του καθενός.Εγώ και όλη μέρα να τους φοράω δε με ενοχλούν

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 19:19, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από 3v@Ki
εγώ χρησιμοποιώ 2 χρόνια μαλακούς φακούς μηνιαίους...με βόλεψαν γιατί έχω αρκετη μυωπία ώστε να μη βλέπω πολυ καθαρά στο δρόμο χωρίς γυαλιά.... το πρόβλημα μου είναι ότι δεν είναι τελείως διαφανείς αλλά ούτε και ελαχίστα μπλε...είναι αρκετά μπλε....τόσο μάλιστα που φαίνονται αρκετά στο μάτι...καμιά ιδεα?? πρόσφατα επειδή βιαζόμουν και η οπτικός δνε είχε παραγγείλει τους φακούς μου...μου έδωσε δοκιμαστικά κλατι φακούς (καλύτερης ποιότητας είπε) με υγρό τζελ (νομίζω έτσι είπε)...σχεδον διαφανείς αλλά τον πρώτο καιρό με ενοχλούσαν στο μάτι και θόλωναν ξαφνικα....φοράει κανείς τέτοιους να μου πει τιποτα ?
Όταν λες μπλε; Νόμιζα ότι όλοι είναι διαφανείς, εκτός από τους χρωματιστούς.
Κι όταν λες "σχεδόν" διαφανείς; Εμένα δε φαίνεται καν ότι έχω κάτι στα μάτια μου, οι περισσότεροι δε ξέρουν καν ότι φοράω.
Εγώ πάντως, τους φοράω και στη θάλασσα, απλά προσέχω μη μπει νερό στα μάτια, και αποφεύγω τις βουτιές - έτσι κι αλλιώς δεν είμαι λάτρης.

Πάντως, εγώ που φοράω σχεδόν 1,5 χρόνο δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε χρειάστηκε να αλλάξω μάρκα φακών, ούτε τα παραγγέλνω, τα παίρνω κατευθείαν από τα οπτικά.
Και ούτε παίρνω πολλά ζευγάρια μαζί. Ένα παίρνω, κι όταν παλιώσουν (καλά δεν τους κρατάω 1 μήνα, πιο πολύ τους κρατάω) πάω και παίρνω άλλους.

Αρχική Δημοσίευση από Έφη35891

Το κριθαράκι είναι από μικρομόλυνση. Πριν τους βάλεις μην είσαι καθόλου βαμμένη, ούτε κρέμες ούτε τίποτα, γενικά έχω την ιδέα ότι έχει να κάνει η καθαριότητα σε αυτό.

Και επειδή είδα κάτι για βουτιές με ανοιχτά μάτια, ενώ φοράς φακούς, ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Εδώ είναι επικίνδυνο να μπει νερό απλό από τη βρύση, όχι θαλασσινό.
Αν έχεις σκοπό για βουτιές και ιστορίες καλύτερα μη βάλεις.

Παράθεση

Cherie (Αννα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Cherie
H Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας & Βιοτεχνολογίας (ΑΕΙ/Λάρισα) . Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H Cherie έγραψε στις 19:20, 08-06-11:

Και μένα δεν μ' ενοχλούν ιδιαίτερα. Αν έχουν μπει καλά, κάθονται όλη μέρα. Θυμάμαι όμως μία φoρά που μ' έτρωγε το μάτι μου και το έτριβα, το έτριβα, το έτριβα και ο φακός δίλπωσε στα δύο και χώθηκε στη γωνίτσα του ματιού. Δεν μπορούσα να τον βρω και είχα πανικοβληθεί. Νόμιζα πως είχε μπει πίσω από το μάτι και φώναζα. Δεν είχα και ορούς μαζί μου, τέλεια ήταν. Μετά που ηρέμησα, άρχισα να κουνάω το μάτι μου κυκλικά ε και βγήκε και από τη γωνίτσα ο σκασμένος. Απαπαπα ο φόβος μου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

O Libertus έγραψε στις 19:24, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Cherie
Και μένα δεν μ' ενοχλούν ιδιαίτερα. Αν έχουν μπει καλά, κάθονται όλη μέρα. Θυμάμαι όμως μία φoρά που μ' έτρωγε το μάτι μου και το έτριβα, το έτριβα, το έτριβα και ο φακός δίλπωσε στα δύο και χώθηκε στη γωνίτσα του ματιού. Δεν μπορούσα να τον βρω και είχα πανικοβληθεί. Νόμιζα πως είχε μπει πίσω από το μάτι και φώναζα. Δεν είχα και ορούς μαζί μου, τέλεια ήταν. Μετά που ηρέμησα, άρχισα να κουνάω το μάτι μου κυκλικά ε και βγήκε και από τη γωνίτσα ο σκασμένος. Απαπαπα ο φόβος μου.
Χαχαχα!Κι εγώ το έχω πάθει μία φορά αυτό , το πιστεύεις?
Κι ενώ ένιωθα κάτι στο πάνω μέρος του ματιού , νόμιζα ότι ο φακός είχε πέσει στο πάτωμα κι καθόμουν κι έψαχνα που εξαφανίστηκε

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 19:26, 08-06-11:

Όταν τους πρωτόβαζα βασανιζόμουν τόσο στο να τους βάλω που ήμουν σαν κλαμμένη.
Τώρα δε τους νιώθω καν. Πολλές φορές ξεχνάω να τους βγάλω στο μπάνιο.
Μια φορά μετά από ξενύχτι δεν μου είχαν περάσει καν απ το μυαλό. Ξυπνώ το πρωί και είχα μια απαλή θολούρα που αρχικά δεν είχα προσέξει.
Νόμιζα πως τους είχα βγάλει και βάζω τα γυαλιά. Χάος, λέω κάτι δεν πάει καλά! Μετάαα θυμήθηκα τους φακούς.

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi έγραψε στις 19:31, 08-06-11:

εχει δοκιμασει καποιος/καποια φακους χρωματιστους Waicon Tricolor ??

Παράθεση

Έφη35891

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Έφη35891
H Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H Έφη35891 έγραψε στις 19:33, 08-06-11:

Ωχ, ναι. Το έχω πάθει κι εγώ να κοιμηθώ με τους φακούς. Όχι για βράδυ όμως. Για μεσημέρι 1-2 ωρίτσες. Απαίσιο! Πας να τους βγάλεις και είναι λες και ξεκολλάει το μάτι σου...Ίσως επειδή δεν υγραίνονται όση ώρα κοιμάσαι...

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 19:34, 08-06-11:

Μαρέσει όταν ακούω το τστστσ, καθώς κολλούν στο μάτι.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,060 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 19:47, 08-06-11:

Αυτούς τους φακούς με το μπλε στη μέση τους δοκίμασα πρώτη φορά πριν 2 εβδομάδες, επειδή τα οπτικά της Άνδρου δεν είχαν την μάρκα μου και δεν μπορούσα άλλο με τα γυαλιά (δεν θέλω να τα φοράω έξω πια. =.=).
Μου έκαναν ΤΗΝ αλλεργία. Είχαν κατακοκκινήσει τα μάτια, με έτσουζαν και δάκρυζαν.

Και αυτό το μπλε, είναι τεράστιο.
Και γενικά σαν φακοί μου φάνηκαν λίιγο πιο μεγάλοι από αυτούς που έχω εγώ. =/

Αυτό με τους μηνιαίους δεν το ήξερα... ότι είναι για 30 χρήσεις. Ο.ο Good.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 19:53, 08-06-11:

εχει δοκιμασει καποιος/καποια φακους χρωματιστους Waicon Tricolor ??
Εγώ έχω δοκιμάσει Fresh Look.

Παράθεση

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 19:54, 08-06-11:

visaq φακους χρησιμοποιει κανεις;
Τους εχω εγω, ολο διπλωνουν και δυσκολευομαι να τους καθαρισω!

Παράθεση

3v@Ki (V for Vlammenh)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 3v@Ki
H V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H 3v@Ki έγραψε στις 21:50, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
, ξέρω οι καλύτεροι μαλακοί φακοί είναι οι bausch and lomb. Τα 6 ζευγάρια κόστισαν 65 ευρώ (με μέτρια μυωπία που έχω).
μα και εγώ αυτή τη μάρκα έχω...εσένα δηλαδή σε βόλεψαν?? δεν φαίνονται στο μάτι γύρω γύρω αρκετά? εμενα μου φαινονται αρκετα μπλε σε σχεση με αλλους....

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Όταν λες μπλε; Νόμιζα ότι όλοι είναι διαφανείς, εκτός από τους χρωματιστούς.
Κι όταν λες "σχεδόν" διαφανείς; Εμένα δε φαίνεται καν ότι έχω κάτι στα μάτια μου, οι περισσότεροι δε ξέρουν καν ότι φοράω.
Εγώ πάντως, τους φοράω και στη θάλασσα, απλά προσέχω μη μπει νερό στα μάτια, και αποφεύγω τις βουτιές - έτσι κι αλλιώς δεν είμαι λάτρης.

Πάντως, εγώ που φοράω σχεδόν 1,5 χρόνο δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ούτε χρειάστηκε να αλλάξω μάρκα φακών, ούτε τα παραγγέλνω, τα παίρνω κατευθείαν από τα οπτικά.
Και ούτε παίρνω πολλά ζευγάρια μαζί. Ένα παίρνω, κι όταν παλιώσουν (καλά δεν τους κρατάω 1 μήνα, πιο πολύ τους κρατάω) πάω και παίρνω άλλους.
τι μάρκα φακούς έχεις? όταν λέ "σχεδον" διαφανείς εννοώ ότι έχουν ένα ελαφρό μπλε χρώμα..

Παράθεση

ioanna1993 (Ποιο άλλο;)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ioanna1993
H Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H ioanna1993 έγραψε στις 22:54, 08-06-11:

Εγώ φοράω 3 χρόνια και δε με ενοχλούσαν!Φέτος όμως ειδικά από το χειμώνα άρχισα να φοράω περισσότερο τα γυαλιά γιατί με ενοχλούσαν...Ακόμα και τώρα όμως τα φοράω γιατί νομίζω ότι με τους φακούς δε βλέπω τόσο καλά...Θα πάω στον οφθαλμίατρο την άλλη βδομάδα για να ρωτήσω γιατί συμβαίνει αυτό και επειδή μάλλον έχει αυξηθεί και η μυωπία μου...Και γω έχω κοιμηθεί με τους φακούς αλλά μόνο μεσημέρι!
Μια φορά έβαλα τον ένα φακό και δεν έβλεπα και λέω α θα έπεσε!Έψαχνα γύρω γύρω,πουθενά ο φακός!!Μετά άρχισε να με ενοχλεί το μάτι μου και διαπίστωσα ότι είχε πάει πίσω από το μάτι και η άκρη του ήταν στο πάνω μέρος του ματιούΗ αίσθηση που είχε όταν τον τράβηξα ήταν αηδία!

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 11:06, 09-06-11:

Οι φακοί γλυστράνε όταν αρχίζουν και πολυμερίζονται! Το έχω πάθει πολλές φορές! Νόμιζα ότι μου είχε πέσει και είχε γλυστρίσει δεξιά μέσα στην κόγχη ιουυυ.
Το χρώμα των "διάφανων" φακών εξαρτάται από τη μάρκα! Οι παλιοί μου ήταν γαλάζιοι (αλλά δεν φαινόταν πολύ στο μάτι) και οι νέοι μου είναι πρασινωποί και κάνει τα μάτια μου ακόμα πιο πράσινα...χαχαχα συμφέρει :p

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς circle lenses ? Aυτοί που μεγαλώνουν την ίριδα του ματιού ;

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 11:33, 09-06-11:

Φορουσα πριν κατι χρονια φακους αλλα πραγματικα δεν με βολευαν καθολου!!!!

Παράθεση

ifigenia18

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ifigenia18
H ifigenia18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H ifigenia18 έγραψε στις 11:44, 09-06-11:

εγω φοραω εδω και 3 χρονια φακους dispo fresh!!!φετος ειπα να δοκιμασω καποια αλλη μαρκα κ μου προτειναν καποιοι φιλοι μ τους Johnson & Johnson.δν μπορουσα να τους συνηθισω με τπτ....ασε π επειδη φετος επεσε πολυ διαβασμα λογω πανελληνιων φορουσα μονο γυαλια κ δν μπορουσα να βαλω φακους!τωρα αρχιζω σιγα σιγα παλι να τους συνηθιζω....Σκεφτεστε να κανετε λέιζερ??

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 11:47, 09-06-11:

φοραω 2 χρονια διχως να με εχουν ενοχλησει καθολου.ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΙΜΗΘΕΙ με φακους αλλα πολλες φορες μ εχουν παει στο πισω μερος του ματιου....

εχω ακουσει οτι οι εγχρωμοι φαινονται ψευτικοι και δεν αξιζουν τα λεφτα τους.ισχυει???

Παράθεση

nefi

Φοιτητής

H nefi έγραψε στις 12:21, 09-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια52071

εχω ακουσει οτι οι εγχρωμοι φαινονται ψευτικοι και δεν αξιζουν τα λεφτα τους.ισχυει???
αναλογα το χρωμα των ματιων σου και ο φακος που θα παρεις....

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 22:30, 12-06-11:

Για μαυρα ματια δηλαδη τι παιζει?

Πβς γινονται πιο ανοιχτα?

Παράθεση

irenegate777

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη irenegate777
H irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H irenegate777 έγραψε στις 01:31, 16-07-11:

Γεια σας παιδιά!

Αύριο θα πάω να πάρω φακούς επαφής και έχω κάποιες ερωτήσεις. Ξέχασα να ρωτήσω την οφθαλμίατρο μου..

1) Η οφθαλμίατρος μου μίλησε για τρεις μάρκες, Ciba Vision, Bausch & Romb και Johnson. Ποια προτίνετε;
2) Ποιο υγρό καθαρισμού μου προτίνετε;
3) Σε κατάστημα με οπτικά ρώτησα και μου είπαν ότι στοιχίζουν γύρω στα 10-15 ευρώ ενώ οι Ciba 30 αλλά είναι 3 ζευγάρια. Θέλω να ρωτήσω επειδή έχω και αστιγματισμό εκτός από μυωπία πρέπει να γίνει ειδική παραγγελία; Θα στοιχίσουν περισσότερο;

Όπως καταλαβαίνεται είμαι άσχετη γι' αυτό HELP!!!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

O Libertus έγραψε στις 02:02, 16-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από irenegate777
Γεια σας παιδιά!

Αύριο θα πάω να πάρω φακούς επαφής και έχω κάποιες ερωτήσεις. Ξέχασα να ρωτήσω την οφθαλμίατρο μου..

1) Η οφθαλμίατρος μου μίλησε για τρεις μάρκες, Ciba Vision, Bausch & Romb και Johnson. Ποια προτίνετε;
2) Ποιο υγρό καθαρισμού μου προτίνετε;
3) Σε κατάστημα με οπτικά ρώτησα και μου είπαν ότι στοιχίζουν γύρω στα 10-15 ευρώ ενώ οι Ciba 30 αλλά είναι 3 ζευγάρια. Θέλω να ρωτήσω επειδή έχω και αστιγματισμό εκτός από μυωπία πρέπει να γίνει ειδική παραγγελία; Θα στοιχίσουν περισσότερο;

Όπως καταλαβαίνεται είμαι άσχετη γι' αυτό HELP!!!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
1)Γνωρίζω και χρησιμοποιώ Bausch & Romb και είναι πολύ καλή μάρκα.
2)Opti-free
3)Είναι πιο ακριβοί λόγω μυωπικού αστιγματισμού.Η παραγγελία δε γνωρίζω κατά πόσο διαφέρει απ' τους κανονικούς , αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι ειδική παραγγελία και αργούν λίγο παραπάνω να έρθουν.

Παράθεση

Sofia Hepburn

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Sofia Hepburn
H Sofia Hepburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H Sofia Hepburn έγραψε στις 02:13, 16-07-11:

Οι φακοί με αστιγματισμό έρχονται αναγκαστικά σε πακετάκια των τριών,δεν μπορείς να τους πάρεις ξεχωριστά γιατί είναι ειδική παραγγελία...Αν έχεις διαφορετικό βαθμό ή διαφορετικές μοίρες σε κάθε μάτι αναγκαστικά θα πάρεις δύο πακετάκια.Δεν είναι πολύ ακριβότεροι από τους άλλους μόνο που καθυστερούν λίγο να έρθουν...Εγώ για παράδειγμα που μένω σε επαρχιακή πόλη τους παραγγέλνω μισό μήνα νωρίτερα...Για υγρό χρησιμοποιώ τώρα τελευταία το aqua max και είναι πολύ καλό.

Παράθεση

irenegate777

Μαθητής Γ' λυκείου

H irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H irenegate777 έγραψε στις 02:28, 16-07-11:

Ααα ωραία.. Ευχαριστώ πολύ!

Έχω 0,50 και 0,75 αστιγματισμό σε αριστερό και δεξί μάτι αντίστοιχα.. και μυωπία.. κλαψ

Μετά από 5 χρόνια περίπου με γυαλιά νομίζω πως ήρθε η ώρα για φακούς.. Το μόνο που με αγχώνει είναι το πως θα τους βάζω και το πως θα τους βγάζω..

Και πάλι ευχαριστώ!

Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

O Libertus έγραψε στις 02:32, 16-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από irenegate777
Μετά από 5 χρόνια περίπου με γυαλιά νομίζω πως ήρθε η ώρα για φακούς.. Το μόνο που με αγχώνει είναι το πως θα τους βάζω και το πως θα τους βγάζω..
Μη σε ανησυχεί αυτό.'Oλοι με την ίδια σκέψη ξεκινάνε.Μετά από τις 2 πρώτες δοκιμές , θα έχεις γίνει expert.

Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 03:05, 16-07-11:

Όσοι έχουν μικρό βαθμό μυωπίας η αστιγματισμού δεν θα πρέπει να βάζουν φακούς... Τα γυαλιά αρκούν. Είχα πάει σε πολλούς οφθαλμίατρους και όλοι μου είπαν ότι οι φακοί επαφής καταστρέφουν τον κερατοειδή και επηρρεάζουν το μάτι. Γι αυτό γυαλιά και πάλι γυαλιά Αν βρεις και κάτι που να σου ταιριάζει σου δίνουν και λουκ

Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

O Libertus έγραψε στις 03:17, 16-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Polorst
Όσοι έχουν μικρό βαθμό μυωπίας η αστιγματισμού δεν θα πρέπει να βάζουν φακούς...Τα γυαλιά αρκούν.
Άμα έχουν μεγάλο βαθμό δεν αλλάζει κάτι.Μπορείς και πάλι να φοράς γυαλιά , αλλά χρεώνεσαι πιο τσουχτερά για να είναι λεπτός ο φακός του γυαλιού.

Είχα πάει σε πολλούς οφθαλμίατρους και όλοι μου είπαν ότι οι φακοί επαφής καταστρέφουν τον κερατοειδή και επηρρεάζουν το μάτι.
Υπάρχουν πολλοί που φοράνε σχεδόν ολημερίς και για πολλά χρόνια φακούς επαφής και δεν έχουν πάθει τίποτα.Εξαρτάται απ' το μάτι του καθενός , έτσι όπως το θέτεις.Εγώ γνωρίζω ότι δεν προτείνεται για ηλικίες κάτω των 15 , επειδή το μάτι δεν είναι αρκετά "ώριμο".

Γι αυτό γυαλιά και πάλι γυαλιά Αν βρεις και κάτι που να σου ταιριάζει σου δίνουν και λουκ
Πιθανό να νιώθει άβολα με τα γυαλιά της κι να επιθυμεί να κάνει αυτή την ανανέωση.

Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 03:26, 16-07-11:

Άμα έχουν μεγάλο βαθμό δεν αλλάζει κάτι.Μπορείς και πάλι να φοράς γυαλιά , αλλά χρεώνεσαι πιο τσουχτερά για να είναι λεπτός ο φακός του γυαλιού.
Αν έχει μικρό βαθμό, οι φακοί δεν είναι αναγκαίοι. Δεν είναι ανάγκη επειδή έχεις 0,25 αστιγματισμό στο δεξί μάτι να καταστρέφεις τον κερατοειδή σου. Βέβαια ούτε και αν έχεις μεγάλο βαθμό είναι αναγκάίοι, αλλά αν στην τελική ενοχλούν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ (που δεν θεωρώ ότι ισχύει, ο καθένας μπορεί να ψάξει τον ιδανικό σκελετό για αυτόν ανάμεσα στους τόσους πολλούς του εμπορίου) τα γυαλιά, ε τότε ας βάλει φακούς.

Υπάρχουν πολλοί που φοράνε σχεδόν ολημερίς και για πολλά χρόνια φακούς επαφής και δεν έχουν πάθει τίποτα.Εξαρτάται απ' το μάτι του καθενός , έτσι όπως το θέτεις.Εγώ γνωρίζω ότι δεν προτείνεται για ηλικίες κάτω των 15 , επειδή το μάτι δεν είναι αρκετά "ώριμο".
Οι συνέπειες των φακών επαφής είναι μακροπρόθεσμες κυρίως. Η μητέρα μου μια ζωή φορούσε φακούς επαφής καλής ποιότητας... Της δημιουργήσανε (μεταξύ άλλων προβλημάτων όπως λοιμώξεις κλπ) πολλά προβλήματα στα μάτια τα οποία (προβλήματα) στην αρχή δεν ήταν εμφανή. * (Τους χρησιμοποιούσε σωστά, δλδ δεν έκανε κανα λάθος στη χρήση).

Πιθανό να νιώθει άβολα με τα γυαλιά της κι να επιθυμεί να κάνει αυτή την ανανέωση.
Μπορεί να βρει κάτι όμως που να της αρέσει...

Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

O Libertus έγραψε στις 03:40, 16-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Polorst
Αν έχει μικρό βαθμό, οι φακοί δεν είναι αναγκαίοι. Δεν είναι ανάγκη επειδή έχεις 0,25 αστιγματισμό στο δεξί μάτι να καταστρέφεις τον κερατοειδή σου. Βέβαια ούτε και αν έχεις μεγάλο βαθμό είναι αναγκάίοι, αλλά αν στην τελική ενοχλούν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ (που δεν θεωρώ ότι ισχύει, ο καθένας μπορεί να ψάξει τον ιδανικό σκελετό για αυτόν ανάμεσα στους τόσους πολλούς του εμπορίου) τα γυαλιά, ε τότε ας βάλει φακούς.
Αν έχεις 0.25 , δεν τίθεται καν θέμα χρήσης γυαλιών , οπότε πάμε παρακάτω.

Οι συνέπειες των φακών επαφής είναι μακροπρόθεσμες κυρίως. Η μητέρα μου μια ζωή φορούσε φακούς επαφής καλής ποιότητας... Της δημιουργήσανε (μεταξύ άλλων προβλημάτων όπως λοιμώξεις κλπ) πολλά προβλήματα στα μάτια τα οποία (προβλήματα) στην αρχή δεν ήταν εμφανή. * (Τους χρησιμοποιούσε σωστά, δλδ δεν έκανε κανα λάθος στη χρήση).
Κι εγώ θα σου πω για κάποιον που φορούσε φακούς κι δεν έπαθε τίποτα κι θα παίξουμε την κολοκυθιά.

Δεν είναι τελεσίδικο πάντως το ότι όσοι φοράνε φακούς επαφής αποκτούν προβλήματα στα μάτια τους μεγαλώνοντας.Θεωρώ πως η σωστή χρήση τους είναι το παν , αλλά δεν είμαι ειδικός για να επιμείνω.

Μπορεί να βρει κάτι όμως που να της αρέσει...
Δε διαφωνώ.Η επιθυμία όμως να απαλλαγείς απ' τα γυαλιά , ειδικά όταν τα φοράς από πολύ μικρή ηλικία , είναι μεγάλη.

Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 03:51, 16-07-11:

Αν έχεις 0.25 , δεν τίθεται καν θέμα χρήσης γυαλιών , οπότε πάμε παρακάτω.
Δυστυχώς όμως πολλοί παίρνουν γυαλιά με μυωπία 0,25 ξέρω γω.

Κι εγώ θα σου πω για κάποιον που φορούσε φακούς κι δεν έπαθε τίποτα κι θα παίξουμε την κολοκυθιά.

Δεν είναι τελεσίδικο πάντως το ότι όσοι φοράνε φακούς επαφής αποκτούν προβλήματα στα μάτια τους μεγαλώνοντας.Θεωρώ πως η σωστή χρήση τους είναι το παν , αλλά δεν είμαι ειδικός για να επιμείνω.
Κοίτα, είμαι απολύτως σίγουρος για αυτά που σου λέω επειδή έχω ρωτήσει επιστήμονες και δεν μου το είπε ο κουμπάρος της θείας της πνευματικής αδερφής της γιαγιάς μου Επιφυλάσσομαι πάντως.

παραθέτω τρία άρθρα: http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1977 , http://archive.enet.gr/online/online...07,id=39730652 , http://www.hontos.gr/index.php?optio...id=126&lang=el

(το τρίτο είναι σύντομο και κατατοπιστικό)

Δε διαφωνώ.Η επιθυμία όμως να απαλλαγείς απ' τα γυαλιά , ειδικά όταν τα φοράς από πολύ μικρή ηλικία , είναι μεγάλη.
Οκ

Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

O Libertus έγραψε στις 04:05, 16-07-11:

Κοίτα , το πρώτο άρθρο αναφέρεται σ' αυτούς που τους φοράνε κυριολεκτικά όλη μέρα ( είναι υπερβολικό , εννοείται τους βγάζουμε πριν κοιμηθούμε) και το δεύτερο για μια μάρκα υγρών που δεν την ξέρω κιόλας.Το τρίτο είναι κάπως σχετικό με το θέμα ( για την "αρρώστια" , αλλά κάνει επισημάνσεις και στη σωστή χρήση των φακών).Τέλος πάντων.Μη νομίζεις ότι είμαι κανένας που θεωρεί 100% ασφαλείς τους φακούς , απλά πιστεύω ότι αν προσέχεις έχεις λίγες πιθανότητες να πάθεις κάτι.Αλλά στην τελική ,δεν έχει και νόημα να μιλάμε για πιθανότητες.Και τι δεν είναι επικίνδυνο γύρω μας.Και με τα γυαλιά πες πέφτεις κάτω ,σπάνε , σου μπαίνει στο μάτι το γυαλί.Ε , ντάξει.

Παράθεση

irenegate777

Μαθητής Γ' λυκείου

H irenegate777 έγραψε στις 09:53, 16-07-11:

Για 0,25 δεν τίθεται καν θέμα. Πιστεύω κι εγώ ότι δεν χρειάζονται φακοί αλλά εγω εκτός από αστιγματισμό (0,50 & 0,75) έχω και 4 μυωπία.

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Δαλιδά έγραψε στις 10:29, 16-07-11:

Παιδιά μην τρελαθούμε, αν δεν είσαι προσεκτικός μπορείς να πάθεις τα πάντα. Εξάλλου ξένο σώμα βάζεις μέσα στο μάτι σου, σαν το ταμπόν (παραλληλία εε)
Ο φακός έχει μια διάρκεια λήξης, μετά πολυμερίζεται. Αν κάποιος τον χρησιμοποιεί πέρα από το χρονικό διάστημα μέχρι να καταστραφεί, τότε λογικό είναι να προκύψουν μολύνσεις και ερεθισμοί. Εγώ 3 χρόνια που τους φοράω, επειδή είμαι πολύ προσεκτική, δεν έχω πάθει ούτε επιπεφυκίτιδα!

Δε λέω όντως όπως ειπώθηκε η επιθυμία των φακών είναι έντονη από μικρή ηλικία, κυρίως λόγω ανασφάλειας.
0,25 Εδώ καλά τόση λίγη μυωπία ούτε την καταλαβαίνεις. Από το 0.75 και μετά ψιλοχαλάει η εικόνα!

BTW Τα λατρεύω τα γυαλάκια μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δαλιδά : 16-07-11 στις 13:38.
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

O transient έγραψε στις 13:36, 16-07-11:

Και με τα γυαλιά πες πέφτεις κάτω ,σπάνε , σου μπαίνει στο μάτι το γυαλί.Ε , ντάξει.
Υπάρχουν γυαλιά κατασκευασμένα έτσι ώστε να μην σπάνε, ακόμα κι αν τα πατάς.. Απλώς πρέπει να τους ζητήσεις να μην είναι εύθραυστα.(<---- όχι, τέτοια πράγματα δεν εννοούνται).

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους