Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,447 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,303 μηνύματα σε 92,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 749 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Κάπνισμα

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 17:54, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ZedBlue
Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω κάτι άλλο. Τη βρώμα του και την μυρωδιά του γιατί δεν λέτε ότι απλά την έχετε συνηθίσει αλλά επιμένετε ότι σας αρέσει? Δηλαδή άλλο πράγμα μυρίζετε εσείς, άλλο εμείς? Τότε γιατί δεν σας αρέσει η ποδαρίλα και η ιδρωτίλα?

Επίσης, θεωρώ το ίδιο αδύναμους με τους καπνιστές άτομα τα οποία λένε ότι θα το δοκιμάσουν από περιέργεια αλλά δεν θα το συνεχίσουν. Ακόμα κι αν τηρήσουν την υπόσχεση στον εαυτό τους και δεν ξανακαπνίσουν, την βλακεία την έχουν κάνει. Απλώς δεν υφίστανται τις επιπτώσεις.
Συμφωνω απολυτα φιλε μου!Τωρα αυτα οτι τους αρεσει κτλ ειναι δικαιολογιες.Δικαιολογουν το ελλατωμα τους αυτο και την αδυναμια τους να το κοψουν.ΑΠΛΟ!Δεν υπαρχει απολαυση(εχω ρωτησει παααραπολλους καπνιστες), ειναι η δυναμη της συνηθειας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη piou*
H Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 319 μηνύματα.

H piou* bliax έγραψε στις 18:13, 01-02-09:

Εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω κάτι άλλο. Τη βρώμα του και την μυρωδιά του γιατί δεν λέτε ότι απλά την έχετε συνηθίσει αλλά επιμένετε ότι σας αρέσει? Δηλαδή άλλο πράγμα μυρίζετε εσείς, άλλο εμείς? Τότε γιατί δεν σας αρέσει η ποδαρίλα και η ιδρωτίλα?
Δεν υποστηριξα οτι μαρεσει η τσιγαριλα.
Καπνιζω με ανοιχτο παραθυρο, γιατι ακριβως δε μαρεσει η τσιγαριλα μετα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 892 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 18:17, 01-02-09:

.
ελα μου ντε! δικιο..:iagree:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

baki (Aντώνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη baki
Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 327 μηνύματα.

O baki έγραψε στις 18:28, 01-02-09:

την Παρασκευη κατεβηκα στη Ροδο με τους φιλους και οταν πηγαιναμε ο ταξιντζης ειχε το ραδιο,καποια στιγμη ελεγε πως σε μια πολιτεια της Αμερικης απαγορευεται το καπνισμα ακομη και μεσα στο σπιτι,δηλαδη πως θα γινεται αυτο?Θα πηγαινει ο μπατσος θα χτυπαει το κουδουνι θα μπαινει μεσα και αν μυριζει τσιγαρο θα τους καθιζει προστιμο?:s

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

H Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 319 μηνύματα.

H piou* bliax έγραψε στις 18:44, 01-02-09:

Ε αυτο ειναι υπερβολικο.
Ελεος.

Παράθεση

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ (Στέλλα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ
H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ έγραψε στις 19:19, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από piou*
Eγω παντως οταν ειχα αρχισει, ντρεπομουν να καπνισω μπροστα στην παρεα.
Το κρατουσα για τον εαυτο μου και μονο.
Οταν καπνιζα μπροστα σε αλλους, ηταν σε κανα παρτυ ξερωγω η μπροστα στην κολλητη. Κατα τ αλλα ενιωθα ασχημα να το κανω οταν δεν ημουν μονη μου, δεν ξερω το γιατι.
Αρχισα να καπνιζω με παρεα και μπροστα σε κοσμο στα μεσα της Β' λυκειου πια.
Δεν ειναι θεμα μονο "μου αρεσει-το κανω".
Προσωπικα εχω συνδυασει περιοδους αγχους με το καπνισμα, και ειναι αληθεια οτι με ηρεμει. Εγκεφαλικο ειναι ολο αυτο. Πιστευω οτι ατομα που δεν υπηρξαν καπνιστες, δεν μπορουν να το κατανοησουν πληρως.
Βασικα, υπαρχουν ενα σωρο τετοιου ειδους συνηθειες. Για παραδειγμα, εχω μια φιλη που οταν αγχωνεται τρωει σοκολατες με το τσουβαλι. Κι εναν φιλο που οταν αγχωνεται σταματαει εντελως να τρωει, γιατι τον ηρεμει. Ε καπως ετσι ειναι και για μενα το τσιγαρο. Δε λεω οτι το χρειαζομαι για να ηρεμισω, απλα ετσι μου βγαινει, αυτο κανω, αυτο εχω επιλεξει.
Το θεμα "ετσι μου αρεσει" υφισταται, μη λεμε ο,τι θελουμε. Το θεμα ειναι το γιατι.
Κ εγω σαν και σενα...Ντρεπομουν αρχικα αλλα τωρα ενταξει...

Παράθεση

fabulous (Mαρία.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη fabulous
H Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H fabulous έγραψε στις 19:22, 01-02-09:

Επίσης, θεωρώ το ίδιο αδύναμους με τους καπνιστές άτομα τα οποία λένε ότι θα το δοκιμάσουν από περιέργεια αλλά δεν θα το συνεχίσουν. Ακόμα κι αν τηρήσουν την υπόσχεση στον εαυτό τους και δεν ξανακαπνίσουν, την βλακεία την έχουν κάνει. Απλώς δεν υφίστανται τις επιπτώσεις.
Το να δοκιμάσεις δεν είναι βλακεία. Ακριβώς επειδή δεν υφίστανται επιπτώσεις δεν είναι βλακεία. Το να το συνεχίσει είναι το λάθος. Και το "αδύναμος" που κολλάει; Γιατί καποιος να θεωρείται αδύναμος;

Παράθεση

Zed

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 19:29, 01-02-09:

Eίναι γιατί δείχνει την αδυναμία σου να αντισταθείς στην περιέργειά σου, ενώ ξέρεις ότι δεν θα κερδίσεις τίποτα. Ίσα ίσα που όσο κάθετος κι αν είσαι λέγοντας ότι δεν θα καπνίσεις συστηματικά, υπάρχει περίπτωση αυτή η περιέργειά σου να μετατραπεί σε εξάρτηση (αποδεδειγμένα).

Παράθεση

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ (Στέλλα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ έγραψε στις 19:34, 01-02-09:

Το να θελεις να καπνιζεις ομως δεν θεωρειται αδυναμια..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orestes
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 663 μηνύματα.

O Orestes Dderp έγραψε στις 19:47, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ
Το να θελεις να καπνιζεις ομως δεν θεωρειται αδυναμια..
Στην παιδική/εφηβική ηλικία είναι εν μέρει λογικό να θές να καπνίζεις, πιθανώς για να καλύψεις ψυχολογικές αδυναμίες ή κενά. Εάν συνεχίσεις να καπνίζεις για τους ίδιους λόγους και όταν ενηλικιωθείς, προφανώς διακρίνεσαι απο ανωριμότητα και αδιαφορία προς τον εαυτό σου
...

Παράθεση

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ (Στέλλα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ έγραψε στις 19:53, 01-02-09:

Οταν περασεις τη φαση των ψυχολογικων αδυναμιων και ενηλικιωθεις ειναι καθαρα θεμα συνηθειας......

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Orestes (Ορέστης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orestes
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 663 μηνύματα.

O Orestes Dderp έγραψε στις 20:06, 01-02-09:

Οταν περασεις τη φαση των ψυχολογικων αδυναμιων και ενηλικιωθεις ειναι καθαρα θεμα συνηθειας......
Άρα δεν καπνίζεις επειδή το θέλεις αλλά επειδή είσαι εξαρτημένος.

Παράθεση

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ (Στέλλα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ έγραψε στις 20:09, 01-02-09:

Ακριβως...Ειδικα μετα τα 30 ειναι εξαρτηση και μονο....

Παράθεση

jimbadunas (μικρος D I C E)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη jimbadunas
Ο μικρος D I C E αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O jimbadunas έγραψε στις 21:47, 01-02-09:

το καπνισμα ειναι μεγαλη πιπα!! σταμτηστε το οσοι καπνιζετε!!!

Παράθεση

fabulous (Mαρία.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H fabulous έγραψε στις 23:15, 01-02-09:

Eίναι γιατί δείχνει την αδυναμία σου να αντισταθείς στην περιέργειά σου, ενώ ξέρεις ότι δεν θα κερδίσεις τίποτα. Ίσα ίσα που όσο κάθετος κι αν είσαι λέγοντας ότι δεν θα καπνίσεις συστηματικά, υπάρχει περίπτωση αυτή η περιέργειά σου να μετατραπεί σε εξάρτηση (αποδεδειγμένα).
Ναι αλλά αν τηρήσεις την υπόσχεση σου με το να μην το συνεχίσεις ενώ όλοι οι φίλοι σου να ανάβουν, δηλώνει άτομο με χαρακτήρα.

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 23:19, 01-02-09:

οσοι αρχιζουν καπνισμα πριν απο τα 20 μετα δυσκολευονται πολυ περισσοτερο να το κοψουν απο αυτους που το αρχιζουν μετα τα 20(το διαβασα)

Παράθεση

Wolly (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wolly
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O Wolly έγραψε στις 23:48, 01-02-09:

Εγω το άρχισα πριν 2 μηνες και εφθασα να κανω μεχρι και 2 πακέτα!!!Τωρα το κοβω σιγα σιγα!

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 23:52, 01-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Wolly
Εγω το άρχισα πριν 2 μηνες και εφθασα να κανω μεχρι και 2 πακέτα!!!Τωρα το κοβω σιγα σιγα!
καλα κανεις..τωρα που ειναι αρχη γιατι αμα το συνεχισεις θα σε καψει...ολοι αρχιζουν με ενα δυο και μετα θελουν κι αλλα...αντε καλο κοψιμο

Παράθεση

abracadabra!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη abracadabra!
H abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H abracadabra! έγραψε στις 01:06, 02-02-09:

Εγώ και το Τσιγάρο (αυτοβιογραφία)
- Είμαι ανέκαθεν παθητική καπνίστρια.
- Στα 10 άναψα με μία ξαδέλφη μου στον κήπο της γιαγιάς ένα καλαμάκι (ΑΗΔΙΑ :p)
- Στα 12 δοκίμασα.
- Στα 14 ξεκίνησα. Έκοψα.
- Στα 16 ξαναξεκίνησα. Ξαναέκοψα.
- Στα 17 μου είμαι λίγο καπνίστρια. Δηλαδή: πολύ σπάνια θα καπνίσω, όταν αγχωθώ πολύ, ή όταν είμαι πολύ στεναχωρεμένη για κάτι. Κι αυτό, κρυφά από τους γονείς μου.

---

Λοιπόν, θα σας πω, θυμώνω πραγματικά με όσους λεν ότι όλοι οι καπνιστές καπνίζουν ντε και καλά για να θεωρηθούν από τους τριγύρω 'κουλ'. Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι το κάνουν επειδή τους ΑΡΕΣΕΙ. 'Αλλοι επειδή είναι ΕΘΙΣΜΕΝΟΙ. Βέβαια δε μπορούμε να κατηγορούμε ούτε ΚΑΝ αυτούς που το έκαναν λόγω της πίεσης που υφίστανται από τον άτυπο κοινωνικό έλεγχο - αν και τελευταίως προωθείται η εικόνα του vegetarian, ANTI-καπνιστή, ζωόφιλου, οικολόγου ευρωπαίου. </sarcasm>
Για παράδειγμα καμια φίλη μου δεν το γνωρίζει, μόνο εγώ, δύο άλλοι και εσείς. :p Απλούστατα γιατί σύμφωνα με τις φίλες μου το κάπνισμα είναι ανήθικο, αν μη τι άλλο, άρα γιατί να το παίξω κουλ;

Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,124 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 03:34, 02-02-09:

Κάπνιζα καποτε , αντιληφθηκα οτι δεν μου προσφερει τιποτα και το εκοψα χωρις δευτερη σκεψη και ουδεμια συνεπεια

Παράθεση

Unkown-User

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Unkown-User
Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

O Unkown-User έγραψε στις 04:06, 02-02-09:

Δεν σου προσέφερε ούτε μία στιγμή χαλάρωσης? Τόσο εύκολο σου ήταν?

(σημείωση: δεν καπνίζω)

Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,124 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 04:14, 02-02-09:

Για καποιο λογο μου ητανε πολυ ευκολο , δεν ημουνα ομως και φανατικος.Απ' οτι θυμαμαι ( 2 χρονια εχω να καπνισω) δεν χαλαρωσα ποτε τουλαχιστον σε συγκριση με το συνηθισμενο μου τουλαχιστον

Παράθεση

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ (Στέλλα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ έγραψε στις 14:21, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από abracadabra!
Εγώ και το Τσιγάρο (αυτοβιογραφία)
- Είμαι ανέκαθεν παθητική καπνίστρια.
- Στα 10 άναψα με μία ξαδέλφη μου στον κήπο της γιαγιάς ένα καλαμάκι (ΑΗΔΙΑ :p)
- Στα 12 δοκίμασα.
- Στα 14 ξεκίνησα. Έκοψα.
- Στα 16 ξαναξεκίνησα. Ξαναέκοψα.
- Στα 17 μου είμαι λίγο καπνίστρια. Δηλαδή: πολύ σπάνια θα καπνίσω, όταν αγχωθώ πολύ, ή όταν είμαι πολύ στεναχωρεμένη για κάτι. Κι αυτό, κρυφά από τους γονείς μου.
Απο μικρη στα βασανα δηλαδη ε ?Εγω οταν δοκιμασα πρωτη φορα δεν ηξερα που παν τα τεσσερα...Ουτε να ρουφιξω δεν μπορουσα..Ασε που οταν εβγαλα τον καπνο εκανα σαν ψαρι..!!!!!!!!!!Γαματοοοοο
---

Λοιπόν, θα σας πω, θυμώνω πραγματικά με όσους λεν ότι όλοι οι καπνιστές καπνίζουν ντε και καλά για να θεωρηθούν από τους τριγύρω 'κουλ'. Υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι το κάνουν επειδή τους ΑΡΕΣΕΙ. 'Αλλοι επειδή είναι ΕΘΙΣΜΕΝΟΙ. Βέβαια δε μπορούμε να κατηγορούμε ούτε ΚΑΝ αυτούς που το έκαναν λόγω της πίεσης που υφίστανται από τον άτυπο κοινωνικό έλεγχο - αν και τελευταίως προωθείται η εικόνα του vegetarian, ANTI-καπνιστή, ζωόφιλου, οικολόγου ευρωπαίου. </sarcasm>
Για παράδειγμα καμια φίλη μου δεν το γνωρίζει, μόνο εγώ, δύο άλλοι και εσείς. :p Απλούστατα γιατί σύμφωνα με τις φίλες μου το κάπνισμα είναι ανήθικο, αν μη τι άλλο, άρα γιατί να το παίξω κουλ;
Δηλ οι φιλες σου δεν το ξερουν ???
-----------------------------------------
Απο μικρη στα βασανα δηλαδη ε ?Εγω οταν δοκιμασα πρωτη φορα δεν ηξερα που παν τα τεσσερα...Ουτε να ρουφιξω δεν μπορουσα..Ασε που οταν εβγαλα τον καπνο εκανα σαν ψαρι..!!!!!!!!!!Γαματοοοοο

Παράθεση

abracadabra!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη abracadabra!
H abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H abracadabra! έγραψε στις 21:22, 04-02-09:

Δηλ οι φιλες σου δεν το ξερουν ???

Όχι! Μόνο δύο. Πάρα πάρα πολύ καλές. Στις υπόλοιπες φοβάμαι να το πω. Χαχα ναι η πρώτη φορά ήταν κάπως!
Αν είχε και πολλή νικοτίνη!!.. Εγώ υπερ-χαλάρωσα, να το πω ευγενικά.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,994 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 15:05, 05-02-09:

βασικα ειναι ενα ειδος ναρκωτικου
αν ρουφηξεις βαθια νομιζω οτι ζαλιζεσαι(δεν εχω καπνισει Δν ξερω αν αληθευει)
θυμαμαι ομως πως γινομουν οταν φουσκωνα πολλαααα μπαλονια
ειναι σαν να ειχε ελαφρυνει καπως το κεφαλι μου

Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 17:14, 05-02-09:

Tο τσιγάρο κάνει κακό και όλοι το ξέρουμε,δεν χρειάζεται να παραθέτουμε όλες τις συνέπειες με σκοπό να τρομάξουμε τους καπνιστές. Έγινε επιλογή από κάποια άτομα να αρχίσουν το τσιγάρο. Ωραία και? Λες και δεν ξέρουμε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις έιναι από περιέργια και μαγκιά. Αυτές οι ατάκες του στυλ ''χαλάρωση'' είναι για γέλια... Στην τελική πέσε κοιμήσου ή κάνε γιογκα!()
Δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να αρχίσει κάποιος το κάπνισμα(όχι δεν μετράνε τα ψυχολογικά και τα προβλήματα κτλ) Όλα είναι στο μυαλό του αθρώπου. Αν κάποιος έχει το σθένος και την ψυχική δύναμη όλα τα ξεπερνάει,αυτοί που κατεφεύγουν στο τσιγάρο είναι απλά αδύναμοι και ανίκανοι να επιβληθούν στον εαυτό τους.

Παράθεση

Dodos-7

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Dodos-7
Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 168 μηνύματα.

O Dodos-7 έγραψε στις 21:34, 05-02-09:

http://www.jaunted.com/files/admin/smoking_mouth.jpg

Μόνο αυτο τίποτε αλλο

Παράθεση

fabulous (Mαρία.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H fabulous έγραψε στις 10:20, 06-02-09:

Γκαχ.
Αυτά παθαίνει όποιος καπνίζει 3 πακέτα την ημέρα.

Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,060 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 14:50, 06-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kotatsuneko
Tο τσιγάρο κάνει κακό και όλοι το ξέρουμε,δεν χρειάζεται να παραθέτουμε όλες τις συνέπειες με σκοπό να τρομάξουμε τους καπνιστές. Έγινε επιλογή από κάποια άτομα να αρχίσουν το τσιγάρο. Ωραία και? Λες και δεν ξέρουμε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις έιναι από περιέργια και μαγκιά. Αυτές οι ατάκες του στυλ ''χαλάρωση'' είναι για γέλια... Στην τελική πέσε κοιμήσου ή κάνε γιογκα!()
Δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να αρχίσει κάποιος το κάπνισμα(όχι δεν μετράνε τα ψυχολογικά και τα προβλήματα κτλ) Όλα είναι στο μυαλό του αθρώπου. Αν κάποιος έχει το σθένος και την ψυχική δύναμη όλα τα ξεπερνάει,αυτοί που κατεφεύγουν στο τσιγάρο είναι απλά αδύναμοι και ανίκανοι να επιβληθούν στον εαυτό τους.
Γιατί εκείνοι που καπνίζουν πρέπει να θεωρηθούν αδύναμοι και ανίκανοι όπως λες, αν απλά το κάνουν για να δοκιμάσουν και στο κάτω κάτω το γουστάρουν κιόλας. Δεν συμφωνώ με αυτό το κομμάτι γιατί πιστεύω δεν είναι ο χαρακτηρισμός ενός μέσου καπνιστή. Να ''καταφύγουν στο τσιγάρο''..χμ..μου κάνει κάπως βαριά έννοια για κάτι που το κάνουν τόσοι...:/Δεν αναζητούν και όλοι ασφάλεια σε αυτό.

(Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στην δική σου απάντηση, λέω την γνώμη μου και γενικά.)

Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

H piou* bliax έγραψε στις 16:03, 06-02-09:

Ναι ειμαι τοσο αδυναμος χαρακτηρας που λεω να γεμισω τη μπανιερα μου με αποτσιγαρα και βρωμονερα και να κατσω εκει καπνιζοντας μεχρι να ψοφησω.
Εν ολιγοις ΕΛΕΟΣ.
Και μαθετε επιτελους εδω μεσα να ξεχωριζετε μεμονωμενες περιπτωσεις απο κατι γενικο.
Τη λογικη καπνιζεις, αρα εισαι αδυναμος δεν την καταλαβαινω.
Καπνιζεις, αρα εισαι βλακας, ναι οκεη, δεκτο.
Αλλα καπνισμα=δεν επιβαλλομαι στον εαυτο μου;
Αγκου. Ολοι εχουμε συνηθειες που μπορει ο αλλος να μην απολαμβανε αν ηταν στην θεση μας. ΣΟΟΥ ΦΑΚΙΝ ΓΟΥΑΤ? Δεν καπνιζεις; Μαγκια σου. Αλλα μην βαζεις σε ενα αβασιμο τσουβαλι οσους το κανουν.

ΥΓ. Αν επιβαλλομασταν για το παραμικρο στον εαυτο μας, δεν θα απολαμβαναμε τη ζωη. Δηλαδη. Αν πω εγω πχ, δεν καπνιζω/δεν πινω/δεν κανω σεξ γιατι θα παθω καρκινο/κυρωση του υπατος/ΣΜΝ εηντς ειναι ανηθικο, τοτε απλα καταληγω να μην απολαμβανω πραγματα που προσωπικα μ αρεσουν. Αν ξερεις να βαζεις μετρο, εισαι γαμω. Αμα εισαι υπερβολικος, τοτε προβλημα σου. Και ναι γουσταρω να τα πινω μια στο τοσο, να κανω τσιγαρακια και να ακουω μουσικη και να κανω πολυ σεξ. Εγω ειμαι οκεη μ αυτο, γνωριζω τα ορια μου, θετω το στοπ εκει που πρεπει να ειναι. Και η δυναμη βρισκεται στο να βαζεις ΟΡΙΑ. Οχι στο να μην καπνιζεις.

Αυτα.

Παράθεση

fuela (Φωτεινή)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη fuela
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H fuela έγραψε στις 16:09, 06-02-09:

Μπορεί το τσιγάρο να χαλαρώνει,όμως μπορεί αυτό όμως να είναι και μια ψευδαίσθηση...Βασικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τους καπνιστές,σε όποιον αρέσει ας το κάνει...αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως υπάρχουν τόσα παιδιά που καπνίζουν,εφόσον οι επιστήμονες συνεχώς προειδοποιούν για τις καταστροφικές του συνέπειες...΄Πρόβλημα έχω μόνο με παιδία που καπνίζουν μόνο και μόνο για να κάνουν εντύπωση,να το παίξουν και καλά cool και νομίζουν μετά ότι κάποιοι είναι,ενώ στην πραγματικότητα δεν τους αρέσει...Δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοια παδιά στην Ελλάδα,πάντως εγώ που πηγαίνω σε ελληνικό σχολείο στη Γερμανία το έχω παρατηρήσει εκατοντάδες φορές...Α!και μια απορία που έχω...στα περίπτερα πουλάνε τσιγάρα σε ανήλικους?Αν ναι...λογικά δεν υπάρχει κάποιος νόμος σχετικά με αυτό?
Συμφωνώ με την κοπελα από πάνω ...δεν είναι όλοι το ίδιο και δεν θεωρώ σωστό να γενικεύουμε καταστάσεις..άλλος μπορεί να καπνίζει γιατί έχει προβλήματα,άλλος γιατί απλά το γουστάρει...Δεν πιστεύω πως πρέπει να τα στερηθούμε όλα γιατί είναι ανθυγειηνά ή προκαλούν αρρώστιες ...όμως αυτό που θεωρώ πολύ σημαντικό είναι το μέτρο σε όλα..

Παράθεση

fabulous (Mαρία.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H fabulous έγραψε στις 02:10, 07-02-09:

Aν υπάρχουν παιδία που καπνίζουν λέει;
Χαχ. Ας γελάσω.
Κι ο λόγος;
Μαγκιά φίλε μου. Είμαι σε παρτάκι, μεγάλος και κουλ τύπος.
Να κάνω κι ένα τσιγαριλίκι να δέσει το γλύκο.
Παφ πουφ.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,994 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 03:47, 07-02-09:

εγω γτ τοσα χρονια νομιζα οτι με το τσιγαριλικι αναφερομασταν στη μαριχουανα?

Παράθεση

Whatmarie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Whatmarie
H Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 160 μηνύματα.

H Whatmarie έγραψε στις 15:16, 07-02-09:

εγω δεν καπνιζω και δεν προκειται
Αρχική Δημοσίευση από fuela
Μπορεί το τσιγάρο να χαλαρώνει,όμως μπορεί αυτό όμως να είναι και μια ψευδαίσθηση...Βασικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τους καπνιστές,σε όποιον αρέσει ας το κάνει...αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως υπάρχουν τόσα παιδιά που καπνίζουν,εφόσον οι επιστήμονες συνεχώς προειδοποιούν για τις καταστροφικές του συνέπειες...΄Πρόβλημα έχω μόνο με παιδία που καπνίζουν μόνο και μόνο για να κάνουν εντύπωση,να το παίξουν και καλά cool και νομίζουν μετά ότι κάποιοι είναι,ενώ στην πραγματικότητα δεν τους αρέσει...Δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοια παδιά στην Ελλάδα,πάντως εγώ που πηγαίνω σε ελληνικό σχολείο στη Γερμανία το έχω παρατηρήσει εκατοντάδες φορές...Α!και μια απορία που έχω...στα περίπτερα πουλάνε τσιγάρα σε ανήλικους?Αν ναι...λογικά δεν υπάρχει κάποιος νόμος σχετικά με αυτό?
Συμφωνώ με την κοπελα από πάνω ...δεν είναι όλοι το ίδιο και δεν θεωρώ σωστό να γενικεύουμε καταστάσεις..άλλος μπορεί να καπνίζει γιατί έχει προβλήματα,άλλος γιατί απλά το γουστάρει...Δεν πιστεύω πως πρέπει να τα στερηθούμε όλα γιατί είναι ανθυγειηνά ή προκαλούν αρρώστιες ...όμως αυτό που θεωρώ πολύ σημαντικό είναι το μέτρο σε όλα..

δυστυχως ναι!!οπωσ λενε 'money makes the world go arοud' δεν τους ενδιαφερει μονο να βγαλουν λεφτα θελουν!!

Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

H piou* bliax έγραψε στις 15:26, 07-02-09:

Eλληνας και περιπτερας, και να σε νοιαζει η υγεια του 12χρονου που θα ζητησει τσιγαρα; Δυσκολο.

Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kotatsuneko
H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,320 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε στις 15:49, 07-02-09:

Eλληνας και περιπτερας, και να σε νοιαζει η υγεια του 12χρονου που θα ζητησει τσιγαρα; Δυσκολο.
Εδώ συμφωνώ

Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε στις 16:07, 07-02-09:

Ναι ειμαι τοσο αδυναμος χαρακτηρας που λεω να γεμισω τη μπανιερα μου με αποτσιγαρα και βρωμονερα και να κατσω εκει καπνιζοντας μεχρι να ψοφησω.
Εν ολιγοις ΕΛΕΟΣ.
Και μαθετε επιτελους εδω μεσα να ξεχωριζετε μεμονωμενες περιπτωσεις απο κατι γενικο.
Τη λογικη καπνιζεις, αρα εισαι αδυναμος δεν την καταλαβαινω.
Καπνιζεις, αρα εισαι βλακας, ναι οκεη, δεκτο.
Αλλα καπνισμα=δεν επιβαλλομαι στον εαυτο μου;
Αγκου. Ολοι εχουμε συνηθειες που μπορει ο αλλος να μην απολαμβανε αν ηταν στην θεση μας. ΣΟΟΥ ΦΑΚΙΝ ΓΟΥΑΤ? Δεν καπνιζεις; Μαγκια σου. Αλλα μην βαζεις σε ενα αβασιμο τσουβαλι οσους το κανουν.

ΥΓ. Αν επιβαλλομασταν για το παραμικρο στον εαυτο μας, δεν θα απολαμβαναμε τη ζωη. Δηλαδη. Αν πω εγω πχ, δεν καπνιζω/δεν πινω/δεν κανω σεξ γιατι θα παθω καρκινο/κυρωση του υπατος/ΣΜΝ εηντς ειναι ανηθικο, τοτε απλα καταληγω να μην απολαμβανω πραγματα που προσωπικα μ αρεσουν. Αν ξερεις να βαζεις μετρο, εισαι γαμω. Αμα εισαι υπερβολικος, τοτε προβλημα σου. Και ναι γουσταρω να τα πινω μια στο τοσο, να κανω τσιγαρακια και να ακουω μουσικη και να κανω πολυ σεξ. Εγω ειμαι οκεη μ αυτο, γνωριζω τα ορια μου, θετω το στοπ εκει που πρεπει να ειναι. Και η δυναμη βρισκεται στο να βαζεις ΟΡΙΑ. Οχι στο να μην καπνιζεις.

Αυτα.
Δεν ειναι δυσκολο να κατανοηθει η λογικη του συγκεκριμενου τσουβαλιου.Κανεις κατι βλαβερο στο εαυτο σου και γνωριζεις οτι ειναι βλαβερο μα συνεχιζεις και το κανεις επειδη δεν μπορεις να επιβληθεις στον εαυτο σου --> Αδυναμος χαρακτηρας.Η λογικη καταστρεφω το σωμα μου εν γνωση μου δεν θα μπορουσε να καταστησει πιο ακυρα τα παραδειγματα σου με το σεχ και τη μουσικη.Μια και ειναι αποδεδειγμενο οτι βοηθουν στην μακροζωια , o Robert Burton μιλησε για την θεραπευτικη ιδιοτητα της μουσικης πανω στην καταθλιψη χωρις παρενεργειες και ο αλφρεντ κινσει υποστηριξε οτι το σεχ δεν πρεπει να συμβαινει πολυ αργα στην ηληκια του ανθρωπου διοτι θα εχει αρνητικες επιδρασεις πανω του.
Φυσικα και ειμαι υπερ του να μην βαζεις ολους τους ανθρωπους που καπνιζουνε σε ενα τσουβαλι , μα δεν κανουμε αυτο τους αναγνωριζουμε ενα κοινο σημειο

Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 16:49, 07-02-09:

Αυτό που θέλει να πει η piou, είναι (νομίζω), ότι δε τη νοιάζει αν το τσιγάρο κάνει κακό στο σώμα της, γιατί προτιμά την (εφήμερη) απόλαυση του φουγάρου, παρά να το κόψει. Απλώς δε θέλει, από προσωπική επιλογή. Γνωρίζω άνθρωπο που κάπνιζε για 5 χρόνια, και το έκοψε μαχαίρι. Πριν να το κόψει, πάει να πει ότι ήταν αδύναμος χαρακτήρας, και μετά "ξαφνικά" δυνάμωσε; Είναι απλώς μια επανιεράρχηση αξιών αυτό που συμβαίνει.

Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

H piou* bliax έγραψε στις 17:18, 07-02-09:

O Κρουκ με καλυψε 100%. Αυτο προσπαθουσα να πω μεσα απ τα παραδειγματα που εδωσα. Οτι ναι ρε φιλε, ανωριμο ξεανωριμο, για μενα η ζωη πρεπει πανω απ ολα να ναι απολαυστικη. Ο καθενας βαζει τα ορια του, και καθοριζει το "απολαυστικη" οπως θελει. Αδυναμος δεν ειναι αυτος που καπνιζει, αλλα αυτος που καπνιζει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ. Αδυναμος δεν ειναι αυτος που πινει μια φορα τη βδομαδα, αλλα αυτος που πινει ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

Κι εκτος αυτου. Υπαρχουν οι καπνιστες και οι μη καπνιστες. Καπνιστης ειναι κι αυτος που κανει 1 την ημερα, εφοσον ειναι συστηματικο. Προσωπικα πλεον, δεν παιρνω καν δικο μου πακετο. Κανω γυρω στα 4 στριφτα την μερα, απ τον καπνο της μανας μου, and that's it. Παλιοτερα ναι, αναβα το ενα μετα το αλλο, non-stop. Το εκοψα σε καποια φαση εντελως, μαχαιρι. Κι απο ενα σημειο και μετα, απλα κανω τσιγαρο whenever I feel like it. Αμα πιστευω οτι το να κανω ενα τσιγαρο πχ μετα το φαι, η μαζι με τη μπυρα μου, η οταν απλα αραζω ειναι δικο μου προβλημα. Για μενα ειναι ενα (+) στην απολαυση της στιγμης, και ναι, το απολαμβανω οσο δεν παει. Προτιμω να απολαμβανω τη ζωη μου οπως θελω, παρα να σκεφτομαι το αντικτυπο που μπορει να εχει το καπνισμα σε 10 χρονια. Ποιος ζει, ποιος πεθαινει μεχρι τοτε. Προτιμω να πεθανω στα 30 μου και να χω απολαυσει τη ζωη μου, παρα στα 90 μου και να χω αρνηθει ενα σωρο πραγματα. Ο καθενας οπως το βλεπει.

Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 17:35, 07-02-09:

Αρκεί όμως να μην ενοχλείς τους άλλους. Και θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτική με αυτό, διότι πολλοί μπορεί να ενοχλούνται, αλλά να μη το λένε από τακτ.

Παράθεση

chris_90 (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη chris_90
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

O chris_90 έγραψε στις 17:40, 07-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
Αρκεί όμως να μην ενοχλείς τους άλλους. Και θα πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτική με αυτό, διότι πολλοί μπορεί να ενοχλούνται, αλλά να μη το λένε από τακτ.
Αν ενοχλουνται, ας το λενε. Αν και ειμαι καπνιστης (1-5 τσιγαρα τη μερα κι αυτα οχι καθε μερα), οταν καπνιζουν οι αλλοι με ενοχλει ο καπνος. Σε τετοιες περιπτωσεις λεω αμεσως οτι ενοχλουμαι.

Παράθεση

piou* (Μαρίνα)

Φοιτητής

H piou* bliax έγραψε στις 17:40, 07-02-09:

Να ενοχλουνται απο τι ακριβως.
Σεβομαι οταν ο αλλος δεν γουσταρει τη μυρωδια, και δεν καπνιζω συνεπως διπλα του η δεν καπνιζω καθολου μπροστα του, εαν τον ενοχλει πολυ. Παλιοτερα ενδεχομενως να μην ημουν τοσο προσεκτικη σε αυτο το θεμα, αλλα ακομη και στα μακντοναλντς να μαι, στον χωρο καπνιζοντων και να ενοχλειται ο πελατης στο διπλανο τραπεζι, θα το σβησω. Μπορει αλλωστε να μην ειχε να κατσει στους μη καπνιζοντες-που ξερεις.
Οπως επισης φροντιζω οταν καπνιζω στο δωματιο να το κανω με ανοιχτο παραθυρο, για να μην ενοχλειται η υπολοιπη οικογενεια.

Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

O Crookshanks έγραψε στις 17:47, 07-02-09:

Αν ενοχλουνται, ας το λενε. Αν και ειμαι καπνιστης (1-5 τσιγαρα τη μερα κι αυτα οχι καθε μερα), οταν καπνιζουν οι αλλοι με ενοχλει ο καπνος. Σε τετοιες περιπτωσεις λεω αμεσως οτι ενοχλουμαι.
Ναι, ας το λένε, αλλά είναι και κάποιοι άλλοι, που μόλις διαμαρτυρηθείς, είτε σε γράφουνε κανονικά είτε βγάινουν και από πάνω.

Σεβομαι οταν ο αλλος δεν γουσταρει τη μυρωδια, και δεν καπνιζω συνεπως διπλα του η δεν καπνιζω καθολου μπροστα του, εαν τον ενοχλει πολυ. Παλιοτερα ενδεχομενως να μην ημουν τοσο προσεκτικη σε αυτο το θεμα, αλλα ακομη και στα μακντοναλντς να μαι, στον χωρο καπνιζοντων και να ενοχλειται ο πελατης στο διπλανο τραπεζι, θα το σβησω. Μπορει αλλωστε να μην ειχε να κατσει στους μη καπνιζοντες-που ξερεις.
Οπως επισης φροντιζω οταν καπνιζω στο δωματιο να το κανω με ανοιχτο παραθυρο, για να μην ενοχλειται η υπολοιπη οικογενεια.
Να ενοχλούνται από τον καπνό, από τί άλλο;

Δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο από το δροσερό αέρα.

Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

O beautiful loser έγραψε στις 18:19, 07-02-09:

Καταλαβαινω την ουσια του τι λετε , επρεπε να τονισω οτι μιλαγα για υπερβολικες καταχρησεις και απλα εξηγουσα πως το βλεπουνε οι αλλοι ουσιαστικα.Με αυτο υποψη τωρα πια δεν αντεχω ουτε να το μυριζω το αναθεματισμενο
Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks
Δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο από το δροσερό αέρα.
Οχι , δεν υπαρχει

Παράθεση

fuela (Φωτεινή)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H fuela έγραψε στις 14:25, 08-02-09:

Αν προσέχεις τόσο πολύ και σέβεσαι τους άλλους ,σε παραδέχομαι...
Πολλοί οστόσο δεν είναι τόσο προσεκτικοί...
Εδώ στην Γερμανία έχει βγει νόμος όσο αφορά το κάπνισμα σε εστιατόρια,σουβλατζίδικα ,μέχρι και μπαρ.
Άκουσα πως τα επόμενα χρόνια θα ισχύσει και στην Ελλάδα τέτοιος νόμος...γύρω στο 2012...αν έχω άδικο πείτε το.
αν και υπάρχουν και εδώ αντιδράσεις δεν θα υπάρξουν στην Ελλάδα?
πιστεύω όμως πως οι έλληνες δεν θα τηρήσουν ένα τέτοιου είδους νόμο...

Παράθεση

fabulous (Mαρία.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H fabulous έγραψε στις 14:52, 08-02-09:

Πολλοί δε δίνουν. Πάρα πολλοί. Παίζει να ναι κι εξαιρέσεις, δεν ξέρω.

Παράθεση

fuela (Φωτεινή)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H fuela έγραψε στις 15:54, 08-02-09:

Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως σε άλλες ευρωπαϊκες χώρες ..όχι σε όλες αλλά στις περισσότερες δεν δίνουν καθόλου...Τα παιδιά που καπνίζουν τρέχουν στα αυτόματα για να πάρουν τσιγάρα ή κλέβουν...όμως το θεωρώ απαράδεχτο να πουλάνε τσιγάρα σε ανήλικα.
Θα τους άρεσε άμα πουλούσαν τσιγάρα στα δικά τους παιδιά?

Παράθεση

fabulous (Mαρία.)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H fabulous έγραψε στις 16:36, 08-02-09:

Το τρικ που κάνουν τα περισσότερα είναι να είναι να λένε : "Για τον θείο/μάνα/πατέρα/γιαγιά/παππού/ξαδερφη μου"
Και δίνουν άνετα. Βασικά είναι σε ποιόν θα πέσεις.

Παράθεση

fuela (Φωτεινή)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H fuela έγραψε στις 18:57, 08-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fabulous
Το τρικ που κάνουν τα περισσότερα είναι να είναι να λένε : "Για τον θείο/μάνα/πατέρα/γιαγιά/παππού/ξαδερφη μου"
Και δίνουν άνετα. Βασικά είναι σε ποιόν θα πέσεις.
Αυτό δεν θεωρείται τρικ ν...και εδώ το κάνουν...και ούτως ή άλλως και ο θείος ή ο πατερας δεν έχει ποδαράκια να πάει...η εξυπνάδα θα είναι σε αυτόν που θα το πει να του απαντήσουν να πάει μόνος του να τα πάρει όποιος θέλει....αλλα ναι φυσικα δεν δίνουν όλοι...όμως στην καλαμπάκα τρικάλων απ'όπου κατάγομαι εγώ όλοι ανεξερέτως δίνουν...

Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 19:16, 08-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από fuela
Αν προσέχεις τόσο πολύ και σέβεσαι τους άλλους ,σε παραδέχομαι...
Πολλοί οστόσο δεν είναι τόσο προσεκτικοί...
Εδώ στην Γερμανία έχει βγει νόμος όσο αφορά το κάπνισμα σε εστιατόρια,σουβλατζίδικα ,μέχρι και μπαρ.
Άκουσα πως τα επόμενα χρόνια θα ισχύσει και στην Ελλάδα τέτοιος νόμος...γύρω στο 2012...αν έχω άδικο πείτε το.
αν και υπάρχουν και εδώ αντιδράσεις δεν θα υπάρξουν στην Ελλάδα?
πιστεύω όμως πως οι έλληνες δεν θα τηρήσουν ένα τέτοιου είδους νόμο...
Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Είναι επίσημο:
η απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς χώρους
-σύμφωνα με το Εθνικό Σχέδιο Δράσης κατά του καπνίσματος του υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης Δημήτρη Αβραμόπουλου-
θα αρχίσει έξι μήνες νωρίτερα απ'ό,τι είχε αρχικά προβλεφθεί.
Αντί για 1η Ιανουαρίου 2010, θα ισχύσει από την 1η Ιουλίου 2009,
διότι τους καλοκαιρινούς μήνες οι πολίτες μπορούν να προσαρμοστούν καλύτερα στο νέο μέτρο.
Ευκαιρία να θυμηθούμε -καπνιστές και μη- γιατί σ'αυτή την περίπτωση ισχύει
"Το γοργόν και χάριν έχει"

Πληροφορίες από την faq.
Έχεις και στο λέω

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Imagine01, meetmeinmontauk

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους