Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,445 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,069 μηνύματα σε 92,645 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 512 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για στράτευση

sampanis

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη sampanis
Ο sampanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O sampanis έγραψε στις 13:51, 03-07-08:

Γεία σας , είμαι νέος στο σίτε σας αλλά έχω εντυπώσιαστει απο την καλή λειτουργιία του και απο την έντονη συμετοχή όλων σας . ( ας μην πολυλογούμε ,:xixi: επι του θέματος τώρα )
Έδωσα πανελλήνιες και έβγαλα εναν βαθμό κάτω απο την βάση ειχα πάρει απόφαση απο την αρχή της χρονιάς να πας να σπουδάσω στο αμερικάνικο κολλέγιο (deree) στην αγια παρασκευη... αλλα συνδειτοποιησα ενα μεγαλο προβλημμα πως το κολλεγιο δν ειναι ακομα αναγνωρισμενο και δηλαδη δν μπορω να παρω αναβολη απο εκει. αυτο που θα ηθελα απο εσας ειναι να μου προτεινετε τροπους να παρω αναβολη (εαν γνωριζετε)!!!!!

-Υ.Γ βρηκα τα δημοσια ΙΕΚ αλλα εχει υποχρεοτικη φοιτηση και δν μπορω να παω -
:no1::no1::no1::no1:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 14:33, 03-07-08:

Ευκαιρία να πας τώρα για να τελειώνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sampanis

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη sampanis
Ο sampanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O sampanis έγραψε στις 14:34, 03-07-08:

να πω την αληθεια δν ειναι καθολου στα σχεδια μου αυτο τωρα!

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 14:39, 03-07-08:

Πάντως εγώ δεν ξέρω άλλο τρόπο να πάρεις αναβολή, εφ'όσον δεν περνάς σε κάποιο αναγνωρισμένο ανώτατο ίδρυμα.

Παράθεση

Stf

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Stf
Ο Stf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Stf έγραψε στις 15:42, 04-07-08:

Φίλε μου μη κολλάς. Δε χρειάζεται να πας στρατό. Υπάρχουν πολλές λύσεις και τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ, οι επιπτώσεις είναι ελάχιστες ως αμελητέες στις περισσότερες περιπτώσεις.
Θυμίσου: Ένας στους τέσσερις δεν υπηρετεί!
Πλέον πηγαίνουν μόνο οι μη ενημερωμένοι και οι φασίστες-στρατόκαυλοι.

Γι' αυτό εξάλλου κόπτονται να βάλουν όσο νωρίτερα την υποχρεωτική θητεία (και ακούμε για την υποχρεωτική στράτευση μετά το λύκειο), γιατί τα πιτσιρίκια ξέρουν λιγότερα πράγματα και θέλουν να τα τσιμπήσουν όσο πιο γρήγορα και με λιγότερες απώλειες.

Η γνώση είναι δύναμη

Δες το εξής ΠΟΛΥ καλό και έγκυρο site:
http://www.omhroi.gr

Ψάξτο και αν θες ξεκίνα απο δώ:
http://www.omhroi.gr/article_2111.htm

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

O Anarki έγραψε στις 15:46, 04-07-08:

Ο άνθρωπος ψάχνει επίσημους γραφειοκρατικούς τρόπους να πάρει αναβολή, δεν θέλει να γίνει ανυπότακτος.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

el_greco (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη el_greco
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

O el_greco έγραψε στις 15:52, 04-07-08:

@sampanis, νομίζω ότι μόνο ως απόφοιτος λυκείου έχεις περιθώριο περισσότερες από μία χρονιές για να δοκιμάσεις την τύχη σου στις πανελλήνιες χωρίς να σε "αρπάξει" ο στρατός. Γράψου κανονικά στο deree, και δώσε του χρόνου πάλι εξετάσεις με σκοπό να πάρεις τουλάχιστον ένα 10 ώστε να γραφτείς οπουδήποτε, απλά για να πάρεις την αναβολή κανονικά μέχρι τα 28 σου.

Παράθεση

Stf

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Stf
Ο Stf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Stf έγραψε στις 15:57, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Ο άνθρωπος ψάχνει επίσημους γραφειοκρατικούς τρόπους να πάρει αναβολή, δεν θέλει να γίνει ανυπότακτος.
Άκυρο.
Προφανώς ψάχνει για γραφειοκρατικούς τρόπους να πάρει αναβολή επειδή δεν γνωρίζει. Αμφιβάλλω οτι το παλικάρι θέλει να πάει στρατό γενικότερα.
Όπως και να χει, δεν είναι κακό να ενημερωθεί.

Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Afey
Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 21:23, 04-07-08:

Δήλωσε ότι θα ξαναδώσεις πανελλήνιες και φύγε σε όλα τα μαθήματα στη δυνατή αποχώρηση.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,994 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 00:24, 11-05-09:

μου ηρθε ενα χαρτι για να παρουσιαστω σε 10 μερες.
τι δικαιολογητικα χρειαζομαι για να παρω αναβολή, που μπορω να παω για να κανω την αιτηση;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,124 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 00:36, 11-05-09:

Δυστυχως δεν μπορεις να πας σε ΚΕΠ , αυτα κανουν δυο μηνες +
Θα πας στο αντιστοιχο στρατολογικο γραφειο (αυτο που εχει πανω το χαρτι ) και θα ζητησεις αναβολη λογω πανελληνιων εξετασεων ή λογο φοιτητικων υποχρεωσεων κτλ , αμα εισαι σε καποια σχολη πηγαινεις το χαρτι που στρατολογιας που εχεις απ την εγγραφη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,994 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 00:38, 11-05-09:

υπαρχει ενα παραδοξο στη δικια μου υποθεση. ενω ημουν διπλογραμμενος, εκανα αιτηση διαγραφης απο τα μητρωα του δημου ιωαννιτων.
ενω εχω διαγραφει απο τα μητρωα τους, το χαρτι που εφτασε στα χερια μου αναγραφει ως νομο τα ιωαννινα...
πρεπει να παω στα γιαννενα;

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 00:59, 11-05-09:

Χαρτί από τη σχολή, το αποδεικτικό απογραφής που έκανες πέρυσι και στη μονάδα που αναγράφει η κλήση. Αν και θα σου πρότεινα να πάρεις ένα τηλέφωνο. Μην το σκεφτείς, πάντως, να περάσεις την προθεσμία, γνωρίζω ανθρώπους που είχαν προβλήματα.
Αν και δε νομίζω ότι απαιτείται χαρτί απ'τη σχολή, στα 19 μπορείς να πάρεις απαλλαγή ούτως ή άλλως αν το δηλώσεις. Και μέχρι τα 21 μπορείς κανονικά, απλώς με τη σχολή επεκτείνεται στα 26 και με μεταπτυχιακό στα 28 ή τα 30.

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 10:21, 11-05-09:

ευχαριστω πολυ

Παράθεση

DisordeR

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη DisordeR
Ο DisordeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O DisordeR έγραψε στις 13:20, 28-06-09:

παιδιά ειμαι γενηθείς τον Μάρτιο του 91, δηλαδή τώρα ειμαι 18 χρονών και 3 μήνες. Απολυτήριο λυκείου πήρα πέρυσι τέτοιο καιρό χωρίς ομως να περάσω σε κάποια σχολή. Φέτος δεν έδωσα ξανά πανελλήνιες. Εάν αποφασίσω να δώσω φέτος θα μπορέσω λέτε να πάρω αναβολή η θα με φωνάξουν?
ευχαριστώ!:thanks:

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 17:09, 28-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από DisordeR
παιδιά ειμαι γενηθείς τον Μάρτιο του 91, δηλαδή τώρα ειμαι 18 χρονών και 3 μήνες. Απολυτήριο λυκείου πήρα πέρυσι τέτοιο καιρό χωρίς ομως να περάσω σε κάποια σχολή. Φέτος δεν έδωσα ξανά πανελλήνιες. Εάν αποφασίσω να δώσω φέτος θα μπορέσω λέτε να πάρω αναβολή η θα με φωνάξουν?
ευχαριστώ!:thanks:
Στρατεύσιμος θα θεωρείσαι από την στιγμή που κλείσεις τα 19. Αν δώσεις πανελλήνιες θα σου δώσουν κάποια αναβολή και αν περάσεις σε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θα σου δώσουν αναβολή μέχρι τα 24-25 (με τοκαινούριο σύστημα που λέγεται πως θα εφαρμοστεί καθώς η αρχή του με την μείωση της θητείας έχει γίνει). Όταν κλείσεις τα 19 θα χρειαστεί να πας στο στρατολογικό γραφείο για ορισμένες γραφειοκρατικές διαδικασίες.

Παράθεση

dk3523 (δημητρης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη dk3523
Ο δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O dk3523 έγραψε στις 23:02, 28-06-09:

δηλωσε απλα οτι θα ξανα δωσεις πανελληνιες του χρονου κ εισαι οκ. .. . αλλα φροντισε να βγαλεις ενα 10 για να σαι χαλαρα για 7-8 χρονια...!

Παράθεση

vaggelisk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vaggelisk
Ο vaggelisk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O vaggelisk έγραψε στις 11:27, 08-09-09:

εχω παρομοιο προβλημα. πηρα περυσι αναβολη μεχρι τον δεκεμβριο του '09 γιατι ειμαι και εγω στο deree. δεν ξερω αν μπορω να παρω κ αλλη αναβολη για να δωσω πανελληνιες. τι μπορω να κανω για να παρω καποια αναβολη 2-3 χρονων μεχρι να τελειωσω τι σχολη?

Παράθεση

filipaster

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη filipaster
Ο filipaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O filipaster έγραψε στις 13:01, 14-09-09:

παιδια δεν περασα πουθενα και τωρα απο οτι φαινεται θα εχω προβλημα με το στρατο......μαλλον δεν θα μπορω να παρω αναβολη απο οτι μου λενε....θα πρεπει να παω σε ενα ιεκ(δημοσιο ή ιδιωτικο).....ξερετε αν υπαρχει τροπος να παρω αναβολη χωρις να κανω εγγραφη σε καποια αλλη σχολη;

Παράθεση

hale (Δημητρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη hale
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 464 μηνύματα.

O hale έγραψε στις 13:08, 14-09-09:

Από ότι ξέρω για να πάρεις αναβολή πρέπει να καταθέσεις κάποιο έγγραφο που να αποδεικνηει ότι έχεις περάσει σε κάποια σχολή (αυτό στο δίνει η σχολή στην οποία έχεις εγγραφεί). Οπότε, χωρίς να παίρνω όρκο, μάλλον δε γίνεται.....

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο στρατολογικό γραφείο και ρωτήσεις ώστε να είσαι σήγουρος!

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 13:56, 14-09-09:

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι γινεται να παρεις αναβολη αν δηλωσεις οτι θα ξαναδωσεις πανελληνιες. Η αναβολη σε αυτην την περιπτωση ειναι 12μηνη, προφανως. Δεν ξερω ομως τι δικαιολογητικα χρειαζεται, φανταζομαι καποιο αποδεικτικο απο το σχολειο σου.

Σε περιπτωση που αυτο που σου λεω ισχυει, κι εσυ δεν εχεις καμια διαθεση να ξαναδωσεις πανελληνιες, τοτε απλα πηγαινεις και δινεις λευκη κολλα.

Σε καθε περιπτωση, ενα τηλεφωνημα στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου θα σου λυσει τις οποιες αποριες.

Επισης, κανε μια ερωτηση και στο http://forum.thiteia.org

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη foreverfreak
Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) . Έχει γράψει 1,337 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 14:03, 14-09-09:

Eγω παντως θα σου προτεινα να πας στο στρατο να ξεμπερδευεις:no1:...

Παράθεση

sostos

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη sostos
Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O sostos έγραψε στις 14:22, 14-09-09:

Πηγαινε στρατο να ξεμπερδευεις.Μεχρι το καλοκαιρι θα εχεις τελειωσει.:no1:

Παράθεση

filipaster

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη filipaster
Ο filipaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O filipaster έγραψε στις 15:09, 14-09-09:

δεν γινεται αυτο παιδια.....θα δωσω εξετασεις μετα απο 1.5 χρονο το λιγοτερο;θα εχω πολλα μειονεκτηματα....δεν θα εχω ορεξη για διαβασμα,θα εχω ξεχασει και πολλα απο τα μαθηματα....δεν γινεται....το ειχα σκεφτει πολυ να παω τωρα αλλα το συζητησα με τους καθηγητες μου και ουτε και αυτοι συμφωνησαν

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,044 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 15:20, 14-09-09:

Που τον ειδες τον εναμισο χρονο; Ο Μαιος του 2010 απεχει 8 μηνες Και στο ξαναλεω, μπορεις απλα να πηγαινεις και να δινεις λευκη κολλα, αν σωνει και καλα δεν θες να πας φανταρος.

Παράθεση

randy1989 (Κώστας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη randy1989
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O randy1989 έγραψε στις 15:58, 14-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Που τον ειδες τον εναμισο χρονο; Ο Μαιος του 2010 απεχει 8 μηνες Και στο ξαναλεω, μπορεις απλα να πηγαινεις και να δινεις λευκη κολλα, αν σωνει και καλα δεν θες να πας φανταρος.
Και κάθε χρόνο αυτό θα κάνει? Θα φτάσει 50 χρονών και θα έει "Α, ανι σήμερα έχω τις πανελλήνιες"? Ρε φίλε πάρε αναβολή για να ξαναδώσεις, πήγαινε σε ένα καλό φροντηστήριο, στρώσου λίγο να διαβάσεις, πέρνα και γράψου σε μια σχολή. Υπάρχουν σχολές με πολύ μικρές βάσεις. Κάτι θα πιάσεις.:no1:

Παράθεση

Guitar_hero (Τριανταφυλλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Guitar_hero
Ο Τριανταφυλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Guitar_hero έγραψε στις 08:32, 28-09-09:

Παιδια θελω να ρωτησω οσους απο εσας ξερετε ποτε πρεπει να παρω χαρτι απο την σχολη μου (συγκεκριμενα ΤΕΙ αθηνας) για να παρω αναβολη απο τον στρατο?? μην φαμε κανα στρατοδικειο και ψαχνομαστε μετα...

Παράθεση

epsilon

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη epsilon
Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη) . Έχει γράψει 550 μηνύματα.

O epsilon έγραψε στις 09:42, 28-09-09:

Να σου πω τι έγινε με μένα.Ένα χρόνο μετά την εισαγωγή μου στη σχολή,τωρα το καλοκαίρι δλδ με πήραν τηλέφωνο από το Α.Τ της γειτονιάς μου για να πάω να πάρω ένα χαρτί για τη στράτευση.Το πήρα και έλεγε να παρουσιαστω σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία.Εγώ πήγα στα ΚΕΠ και ζήτησα να μου στείλουν από τη σχολή μου το πιστοποιητικό σπουδών,ειναι ένα χαρτί το οποίο μετά το στέλνεις στο στρατολογικο γραφείο που υπαγεσαι μαζί με μια αίτηση.Και αυτό μπορείς να το κάνεις μέσω ΚΕΠ.Μετά από κανά μήνα Μου ρθε ένα χαρτι που έλεγε πληροφορίες σχετικά με την αναβολή και για μέχρι ποτέ ισχύει.Ξερω παιδιά που κανονισαν το θέμα της αναβολής πολύ νωρίτερα.Παντως στρατοδικείο δεν πας μην ανυσηχεις.Πρέπει πρώτα να σου έρθει το χαρτί στράτευσης.

Παράθεση

tasos_ap (Τάσος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tasos_ap
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O tasos_ap ...Όλο φεύγω και όλο εδώ είμαι! έγραψε στις 10:34, 28-09-09:

Λοιπόν, θα πας στην γραμματεία της σχολής σου και θα ζητήσεις ένα πιστοποιητικό σπουδών για την στρατολογία! Δες εδώ και αν έχεις γεννηθεί στην Αθήνα, πάρε στο Α ή Β στρατολογικό γραφείο και ρώτα να σου πουν που ανήκεις και τι χαρτιά χρειάζεται για την αναβολή! Μετά πήγαινε από εκεί μόνος σου και κατέθεσε τα χαρτιά σου να ησυχάσεις!
Εγώ μέσω ΚΕΠ έκανα την αίτηση για αναβολή στράτευσης Νοέμβρη μήνα και μου ήρθαν τα χαρτιά το καλοκαίρι και μου είχαν σπάσει τα νεύρα!
Ελπίζω να βοήθησα!α! και θα συμφωνήσω με τον epsilon ότι και να αργήσεις, στρατοδικείο δεν περνάς!!

Παράθεση

Morelo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Morelo
Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 874 μηνύματα.

O Morelo έγραψε στις 11:43, 28-09-09:

Μη περιμενεις να σου ερθει χαρτι απτο στρατο!Πρεπει εσυ να τους ενημερωσεις.Ετσι νομιζα και εγω δν ειχα ενημερωσει καθολου για αναβολοη λογω σπουδων,και με πηρανε μια μερα τηλεφωνο απτο δημο και μου λενε να παω στη στρατολογια γιατι λει δν εχω παρουσιαστει καθολου,και θα με δηλωσουν ανυποτακτο λολ!Πηγα κατευθειαν στη στρατολογια με το χαρτι απτη σχολη(ειναι συγκεκριμενο λει πανω για στρατολογικη χρηση ζητατο απτη γραμματεια της σχολης σου) και το τακτοποιησα το θεμα :-)

Παράθεση

TomWelling18 (Σωκράτης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη TomWelling18
Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O TomWelling18 έγραψε στις 17:21, 15-12-09:

Γράφτηκα στο πρώτο εξάμηνο της σχολής Ιστορίας και αρχαιολόγιας. Σήμερα κατέθεσα το χαρτί για την αναβολή της στρατιωτικής θητείας και παράλληλα ζητήθηκα να συμπληρώσω ένα άλλο έντυπο σχετικά με τα στοιχεία μου (δηλαδή όνομα, τηλέφωνο κ.τ.λ.). Ρώτησα πόσα χρόνια παίρνω αναβολή και μου είπαν είναι αρμοδιότητα του γενικού διευθυντή.
Η ερώτησ'η μου: Τελικά πόσα χρλονια θα πάρω αναβολή. Τέσσερα ή εννιά όπως ακούω; Πάντως τέσσερα χρόνια είναι απίθανο, διότι ελάχιστοι τελειώνουν τη σχολή μου σε τέσσερα χρόνια και με καλό βαθμό πτυχίου....
Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει εγκαίρως. :no1:! Ευχαριστώ εκ των προταίρων...
Υ.Γ. Δεν ξέρω αν άνοιξα το θέμα σε σωστή κατηγορία ή αν υπάρχει ανάλογο θέμα.

Παράθεση

Parallax

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Parallax
Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Parallax έγραψε στις 19:27, 15-12-09:

Αναβολή σου δίνουν για 6 χρονια στην αρχή.Αν δεν έχεις τελειώσει στα 6 χρονια ή συνεχίσεις για μεταπτυχιακό μπορείς να πάρεις και άλλη αναβολή μέχρι τα 28 σου.

Παράθεση

argymeg (Αργύρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη argymeg
Ο Αργύρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

O argymeg έγραψε στις 19:54, 15-12-09:

Εγώ νομίζω ότι σου δίνουν εξαρχής αναβολή μέχρι τα 28 σου, η οποία μάλιστα δε διακόπτεται ακόμα κι αν πάρεις πτυχίο εκτός αν το ζητήσεις... Πάντως μόνο 4 χρόνια αποκλείεται να είναι. Κι εγώ τέλη Οκτώβρη έκανα την αίτηση στο ΚΕΠ και περιμένω να βγει...

Παράθεση

TomWelling18 (Σωκράτης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη TomWelling18
Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O TomWelling18 έγραψε στις 23:02, 15-12-09:

Ευχαριστώ παιδιά... Μακάρι να είναι όπως τα λέτε.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,783 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 13:01, 17-12-09:

Μου έχει χορηγήθει αναβολή κατάταξης λόγω Πανεπιστημιακών σπουδών, 9 χρόνια...

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 17:47, 18-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από Guitar_hero
Παιδια θελω να ρωτησω οσους απο εσας ξερετε ποτε πρεπει να παρω χαρτι απο την σχολη μου (συγκεκριμενα ΤΕΙ αθηνας) για να παρω αναβολη απο τον στρατο?? μην φαμε κανα στρατοδικειο και ψαχνομαστε μετα...
Θα πάρεις από την γραμματεία της σχολής σου ένα πιστοποιητικό σπουδών για κάθε χρήση και ένα για στρατολογική χρήση. Θα πας στο στρατολογικό γραφείο που υπάγεσαι και θα τα καταθέσεις όταν θεωρηθείς στρατεύσιμος, δηλαδή όταν κλείσεις τα 19. Τότε θα ζητήσεις αναβολή στράτευσης για λόγους σπουδών και θα δώσεις είτε την κανονική είτε την στρατολογική βεβαίωση (σε άλλους ζητάνε την κανονική σε άλλους την στρατολογική γι αυτό να έχεις και τις 2 μαζί σου προληπτικά).

Παράθεση

kiriles

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kiriles
Ο kiriles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O kiriles έγραψε στις 14:09, 04-01-10:

παιδια ξερει κανεις μεχρι ποτε μπορουμε να κανουμε την αναβολη , γιατι φοβαμαι οτι εχω αργησει ????

Παράθεση

puma1991

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη puma1991
Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O puma1991 έγραψε στις 14:20, 04-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kiriles
παιδια ξερει κανεις μεχρι ποτε μπορουμε να κανουμε την αναβολη , γιατι φοβαμαι οτι εχω αργησει ????
μεχρι πριν απο μια ωρα απο την στιγμη που θα δεις το μνμ αυτο!!!και επειδη τοτε θα ειναι αργα !!!κριμααα...!!!

Παράθεση

kiriles

Φοιτητής

Ο kiriles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O kiriles έγραψε στις 14:39, 04-01-10:

πλακα κανεις ????????? και τωρα ??????????????? θα φαω παραπανω μηνες?

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 12:47, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από kiriles
Μέχρι να κλείσεις τα 19.

Παράθεση

mixalis007

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mixalis007
Ο mixalis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O mixalis007 mixalis έγραψε στις 13:43, 08-01-10:

Οταν πηγαινες σχολειο δεν πηρες να παρεις αναβολη?
μολις παρεις σου ερχεται χαρτι για το μεχρι ποτε εχεις την αναβολη και μετα πρεπει να την ανανεωσεις

Παράθεση

kiriles

Φοιτητής

O kiriles έγραψε στις 18:45, 15-01-10:

οταν πηγαινα σχολειο , περσι, δηλαδη, πηγα στα στρατολογικα γραφεια της περιοχης μου και εκανα την αναβολη αλλα δεν εγραφε ποτε πρεπει να την ανανεωσω. σε αλλους φιλους μου εχει ερθει χαρτι απο το στρατο αλλα σε εμενα τιποτα ακομα.....................

Παράθεση

grmako (Μάριος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη grmako
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής Πειραιά και μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O grmako έγραψε στις 12:40, 19-01-10:

Εμένα μούρθε χαρτί απλά που κατατάχτηκα και μετά απο 2 μέρες πήγα στην σχολή μου... πήρα βεβαίωση σπουδών για στρατολογική χρήση και πήγα και την έδωσα στο κεπ της περιοχής μου, για να πάρω αναβολή πρίν ακόμα μου στείλουν χαρτί να παρουσιαστώ.... Η αναβολή ήρθε μετά απο κανα 3-4 βδομάδες.... και τώρα δεν ξέρω καν αν θα μου στείλουν χαρτί να παρουσιαστώ... την αναβολή πάντως την πήρα 1 μήνα μετά αφότου μπήκα στην σχολη...

Παράθεση

mixalis007

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mixalis007
Ο mixalis007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O mixalis007 mixalis έγραψε στις 14:04, 23-01-10:

Μολις παρεις αναβολη ερχεται μετα απο αρκετο καιρο μπορει και σε 3-4 μηνες.
Στο χαρτι θα λεει μεχρι ποτε εχεις παρει αναβολη.
Αν δεν σου ερθει μετα απο αρκετο καιρο πανε στο γραφειο και δες τι γινεται

Παράθεση

(panos)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη (panos)
Ο (panos) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O (panos) έγραψε στις 01:54, 25-01-10:

Παιδιά εγω ειμαι πρωτοετης φοιτητης κ μολις χθες με πηραν τηλεφωνο οτι ηρθε το χαρτι για την καταταξη μου.Τους ειπα κατευθειαν οτι ειμαι φοιτητης οποτε δεν εμαθα για ποτε ειναι η καταταξη.Ποσο καιρο εχω στην διαθεση μ για να βγαλω τα χαρτια που χρειαζονται για την αναβολη της θητειας?Θα υπαρξει καποιο προβλημα?

Παράθεση

Guitar_hero (Τριανταφυλλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Guitar_hero
Ο Τριανταφυλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Guitar_hero έγραψε στις 21:49, 05-02-10:

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ! Τελικα πηρα 9 χρονια αναβολη μεχρι το 2018. Το αστειο της υποθεσης ξερετε ποιο ειναι οτι χωρις μεσο με πηρανε στην αεροπορια και τωρα που αλλαξαν τον νομο θα παω στρατο ξηρας αναγκαστικα... χαχαχα...

Παράθεση

stefa_1 (Στέφανος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stefa_1
Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 157 μηνύματα.

O stefa_1 έγραψε στις 19:50, 19-02-10:

Να ρωτησω και γω.Γεννηθηκα στις 16-11-1991.Υπαρχει περιπτωση να εχει ερθει το χαρτι και να μην το ξερω ?
Επειδη σκοπευω να παω σε πανεπιστημιο του εξωτερικου τον Οκτωβρη,θα πρεπει να παω στο Πανεπιστημιο και να ζητησω χαρτι ??

Παράθεση

akiroskirios

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη akiroskirios
Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 716 μηνύματα.

O akiroskirios εγώ χώνω τις αρνητικές έγραψε στις 23:46, 16-08-10:

Πέρα από ένα χαρτί που είχαμε πάρει από τα κ.ε.π., γνωρίζει κανείς αν πρέπει να απευθυνθούμε στη στρατονομία για να πάρουμε την απαραίτητη αναβολή? και αν ναι, πότε? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 02:22, 17-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από akiroskirios
Πέρα από ένα χαρτί που είχαμε πάρει από τα κ.ε.π., γνωρίζει κανείς αν πρέπει να απευθυνθούμε στη στρατονομία για να πάρουμε την απαραίτητη αναβολή? και αν ναι, πότε? ευχαριστώ εκ των προτέρων
νομιζω οτι απο τη στιγμη που γραφεσαι σε σχολη,βγαινει αυτοματα βεβαιωση οτι σπουδαζεις,και τη δινεις εκει που πρεπει,λεπτομεριες δεν ξερω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 20:35, 17-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από akiroskirios
Με τη στρατονομία δεν έχεις καμία σχέση. Με τη στρατολογία ναι. Πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση σπουδών ότι είσαι εγγεγραμμένος φοιτητής σε τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις όταν κλείσεις τα 19 για να σου δώσουν αναβολή λόγω σπουδών.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους