Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,447 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,303 μηνύματα σε 92,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 754 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Φοιτητική ζωή - Γονείς

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 01:05, 05-11-09:

Όχι, απλώς ξέρετε υπάρχουν και περιπτώσεις που ορισμένα παιδιά τα βολεύουν κάτι τέτοιες καταστάσεις γιατί έχουν εκ φύσεως πρόβλημα και δεν αντιδρούν ακριβώς γι'αυτό. Γνωρίζω περίπτωση που άτομο έχει σπαστεί τρελά με την καταπίεση που τρώει, αλλά κάθε φορά που βαριέται να βγει, βάζει πάντα μπροστά μια δικαιολογία του τύπου "η μάνα μου θέλει να κάνουμε δουλειές, δεν μπορώ να έρθω".
Με κάτι τέτοια ειναι που οι καταπιεστικοί γονείς παίρνουν θάρρος, σόρρυ, δεν ειναι δυνατον να χρησιμοποιείς την καταπίεση όποτε σε συμφέρει και σε άλλες να το παίζεις δυσαρεστημένος. Ή θα κόψεις μαχαίρι κάτι τέτοιες συμπεριφορές ή θα κάτσεις να τις φας στη μάπα χωρίς να λες τίποτα, δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση. Είναι σα να λέω εγώ στη μάνα μου να έρχεται να με παίρνει απ'τις βόλτες (επειδή βαριέμαι να τρέχω μόνος μου) και μετά να απαιτήσω να γυρνάω στις 6 το πρωί. Ή θα έρχεται να με παιρνει οποια ώρα μπορεί, ή θα γυρνάω στις 6 μονος μου, εγώ να σας πω έχω διαλέξει το δεύτερο...Και δε μου λένε και τίποτα κιόλας...
Υπάρχουν πολλά άτομα που ανέχονται συνειδητά κάτι τέτοιες καταστάσεις, δεν χρειάζεται να κατηγορείτε πάντα τους γονείς, τα παιδιά δεν ειναι άμοιρα ευθυνών. 21 χρονών ειναι ΓΥΝΑΙΚΑ, δεν είναι ούτε κορίτσι, ούτε κοπέλα...
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από thanous18
ρε αν το παιδι δεν αρχισει απο την εφηβεια να κανει μερικα "παραστρατηματα" απο τους γονεις του , αργοτερα θα του ειναι καπως δυσκολο... παντως επιμενω οτι ειναι ολοκληρη κοπελα(21!!!) και δεν ειναι δυνατον οι γονεις της να της φερονται ετσι...α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-ο!!!!
Ακριβώς αυτό λέω...Αν μέχρι τα 18 εισαι παρθένα παναγίτσα δε μπορείς ξαφνικά να απαιτήσεις να κάνεις ό,τι γουστάρεις, αυτά γίνονται σταδιακά κι αν οι γονείς έχουν το θράσος να μην σεβαστούν την προσωπικότητά σου, τους εκβιάζεις στην ψύχρα. Απλά δεν ειμαι σίγουρος οτι όλα τα παιδιά πραγματικά θέλουν να κάνουν κάτι τέτοιο. Ποιος τους φταίει λοιπόν;
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από ZedBlue
Δεν βοηθάει. Αν ο άνθρωπος σε αυτήν την ηλικία είναι αδιάλλακτος σε κάποια θέματα, δεν έχεις τύχη. Ίσως να βοηθάει η άγνοια. Πχ άμα με παίρνουν τηλέφωνο επειδή έχω αργήσει δεν το σηκώνω καν (βέβαια μετά τα ακούς αλλά κάποια στιγμή θα βαρεθούν πιστεύω). Ακόμα το τεστάρω αυτό.

Πάντως, επειδή υπάρχει και το άσπρο, φαγητά σαν της μάνας πού να τα βρεις αν ζεις μόνος... Ή ρούχα, πλυσίματα, κλπ... Είναι ευχή και κατάρα μαζί το να ζεις ως φοιτητής μαζί τους
Περιπτώσεις ειναι αυτά...Στο θέμα σχολή, παρέες κι έξοδοι μπορεί να μένω σπίτι μου, αλλά ειναι σα να μένω μόνος μου. Το μόνο πρήξιμο ειναι οταν δεν περνάς μαθήματα που αναγκαστικά το γνωρίζουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 16:39, 07-11-09:

Εγώ μπορώ να πω πως είμαι πολύ ευχαριστημένη από τον τρόπο που μου συμπεριφέρονται από την αρχή κιόλας που μετακόμισα στο δικό μου σπίτι. Μια φορά που είχα να πάω στο πατρικό μου 4 μήνες, με πήρε τηλέφωνο η μαμά να με ρωτήσει, αν σχεδίαζα να τους επισκεφτώ. Ε, και μια που δε μένουμε ιδιαίτερα μακριά (25 χιλιόμετρα απόσταση), τους κατανόησα και πήγα. Οι δικοί μου δεν έχουν έρθει ποτέ να μείνουν στο σπίτι μου (μένω μόνη μου ένα χρόνο σχεδόν). Αλλά δεν υπάρχει και λόγος, μια που μένουμε τόσο κοντά. Εάν έμενα πολύ μακριά και μόνη μου (τώρα έχω συγκάτοικο), θα τους φιλοξενούσα, για να γλιτώσουν τα έξοδα του ξενοδοχείου. Κατά τ' άλλα, έχει τύχει π.χ. να πάω κρουαζιέρα και να με πάρει τηλέφωνο η μαμά και να είμαι στο εξωτερικό. Εννοώ χωρίς να τους έχω αναφέρει ότι θα φύγω. hahaha

Γενικότερα νομίζω πως δεν ανησυχούν, παρόλο που δεν έχουν γνωρίσει τις παρέες μου, γιατί εμπιστεύονται την κρίση μου και ξέρουν τι απ' όσα μου μάθαιναν όσο με μεγάλωναν έχει μπει στην κεφάλα μου - και μάλλον είναι ευχαριστημένοι. haha Δεν με θεωρούν αφελή και το καταλαβαίνω από τον τρόπο που μου συπεριφέρονται. Ούτε κάνουν check up όσον αφορά τα μαθήματά μου. Χώρια που μπορώ άνετα να τους πω πως δεν είχα χρόνο να διαβάσω (λόγω δουλειάς πάντα) και γι' αυτό δεν πήγα να δώσω κάποιο μάθημα - πράγμα που δεν το αμφισβητούν, μια που όλα τα χρήματα που χρειάζομαι τα βγάζω μόνη μου, δεν παίρνω δεκάρα τσακιστή από τους δικούς μου.

Καλά, γονείς είναι, πάντα υπάρχει μια μικρή ανησυχία κι ας μην το αντιλαμβανόμαστε εμείς τα παιδιά, αλλά εάν στα 20 του χρόνια δεν μπορείς να εμπιστευτείς το παιδί σου που πλέον μένει μόνο του, ε, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πια. Πάει, πέρασε ο καιρός που θα του μάθεις τι πρέπει να προσέχει, ποιες συμπεριφορές καλό θα ήταν να αποφεύγει κλπ.. Έχει αρχίσει να παίρνει το δρόμο του...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη thanous18
Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 19:21, 07-11-09:

μια χαρα εισαι ρε και συμφωνω με το τελευταιο που εγραψες:no1:

Παράθεση

Darkness

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 18:12, 19-01-10:

Η μητερα μου παιρνει της αδελφη μου τουλαχιστον 3 φορες την ημερα
Εμενα μπορει να με παιρνει και 19 φορες.
10 που δε θα τις ακουω γιατι το εχω συνεχεια αθορυβο,
5 γιατι θα ειναι αρχη και θα θελει να μαθει πως παιρναω
4 για να δει
α. αν ξυπνησα για την σχολη
β. αν δεν αποκοιμηθηκα μολις τις το εκλεισα και αν ναι σηκωθηκα επιτελους να παω στη σχολη
γ. μεσημερι για το που ειμαι
δ. βραδυ για να μαθει πως ηταν η μερα μου και τι ωρα να με ξυπνησει την αλλη μερα

ναι βαζω πανω απο ενα ξυπνητηρια αλλα δε τα ακουω

δε θα ειναι πιεστικοι μαζι μου γιατι θα ξερουν πως η αδελφη μου θα μπορει να με βρει σε χρονο μηδεν :/
οποτε θα εχουν το κεφαλι τους ησυχο καποιες φορες

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O thanous18 έγραψε στις 18:33, 19-01-10:

ποσο μου τη δινουν τα συνεχομενα τηλεφωνα..
ευτυχως δεν εχω τετοιο προβλημα..
συνηθως μιλαμε 1 φορα στις δυο μερες αλλα εχει τυχει και μια φορα τη μερα.. και παντα εγω τους παιρνω.

Παράθεση

Darkness

Φοιτητής

H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 18:35, 19-01-10:

και εμενα με νευριαζουν
για αυτο το εχω παντα αθορυβο:xixi:

δε σε παιρνουν αυτοι?

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

O thanous18 έγραψε στις 18:39, 19-01-10:

συνηθως εγω παιρνω για να μη χρεωνονται.
εχω καλο πακετο για αυτο
αν σκεφτεις οτι με παιρνει η μανα μου μερικες φορες γιατι εχουμε να μιλησουμε 2 μερες και τις φαρσες του αδερφου μου... ναι με παιρνουν που και που

Παράθεση

Darkness

Φοιτητής

H Darkness Για έγραψε στις 18:42, 19-01-10:

αχουυυυ...:xixi: σε κανει φαρσες το σκασμενο? :xixi:
πραγματι εχεις καλο πακετο
η cu μας τα εχει χαλασει λιγο :/

Παράθεση

thanous18

Φοιτητής

O thanous18 έγραψε στις 18:50, 19-01-10:

ναι το σκασμενο

Παράθεση

bill tzimos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bill tzimos
Ο bill tzimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O bill tzimos έγραψε στις 23:47, 06-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από thanous18
Απευθυνομαι κυριως σε οσους ειναι φοιτητες.. Πως σας φερονται οι γονεις σας ? Ειδικα σε οσους ειναι μακρια και μενουν μονοι τους...Σας παιρνουν συχνα τηλεφωνα σας ρωτανε που πατε με ποιους τι βαλατε τι κανατε και τετοια??Και σας ερχονται συχνα??
Αυτό ακριβώς στην αρχή....

Αρχική Δημοσίευση από maraki love
όντως,ετσι ειναι!! μακρια οταν εισαι πολλοι γονεις παιρνουν τηλ κλπ,εμεις που ειμαστε στο μερος μας τα λενε απευθειας
εμένα μου έρχονται άλλες φορές τακτικά και άλλες όχι... δράμα!

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Μπα...Zed τους έχεις πάνω από το κεφάλι σου; :p Εμένα, προσωπικά δεν με ελέγχουν...απλά συζούμε υπό την ίδια στέγη... Μιλάμε, συζητάμε σαν οικογένεια, λέω τα προβλήματά μου αλλά μέχρι εκεί. Ντάξει έχουν ενδιαφέρον σαν γονείς, αλλά όχι συμπεριφορά παθογονικού ελέγχου...:p (υποτίθεται ότι είμαι ώριμος)
δυστυχώς πολύ αναγκάζονται να δέχονται αυτόν τον "παθογονικό έλεγχο" παρόλο που είναι 21! ΕΛΕΟΣ!!!!! Επειδή αυτοί έχουν τις δικές τους ανασφάλειες γιατί πρέπει να τις "μεταδίδουν" και στα παιδιά τους; :p
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bill tzimos : 06-06-15 στις 23:47. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 10:53, 21-01-16:

παιδιά έχω θέμα....οι γονείς μου και ιδίως η μάνα μου έχουν μια τάση να έρχονται ΔΙΑΡΚΩΣ Θεσσαλονίκη, με διάφορες ''αφορμές''- προφάσεις.....τη μία έχουν να πάρουν κάποια πράγματα για τη δουλειά, την άλλη θέλουν να βγουν αγορά, την άλλη έχουν κανονίσει να δουν φίλους τους -να σημειώσω ότι κατάγομαι από επαρχιακή πόλη πολύ κοντά στη Θεσσαλονίκη-

θα μου πείτε '' και τι σε νοιάζει? αφού δεν έρχονται για σένα?'' όπως είπα και πριν, όλα τα παραπάνω είναι απλά προθέσεις, γιατί κάθε φορά που εγώ κι η αδερφή μου έχουμε καιρό να γυρίσουμε στο πατρικό μας, έρχονται αυτοί...έχουμε φτάσει σε σημείο να έρχονται ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ, χωρίς καμία υπερβολή! και καλά να φέρουν φαγητό, να πάνε σούπερ μάρκετ...γενικά είναι φανερό ότι μας έχουν άγχος. Να πω ότι ουτε εγώ ούτε η αδερφή μου είμαστε ''εξαρτημένες'' από τους δικούς μας, πέρσι πχ εγώ δε μιλούσα με τη μάνα μου κάθε μέρα, το μαξ που μιλούσαμε ήταν 2 φορές τη βδομάδα, φέτος λόγω της αδερφής μου που μιλάει κάθε μέρα, μιλάω συχνότερα, αναγκαστικά...επίσης να πω ότι κατά κοινή ομολογία, μια χαρά τα καταφέρνουμε με το σπίτι κλπ...θέλω να πω, δεν υπάρχει αντικειμενικά λόγος άγχους.

ΑΠΕΙΡΕΣ φορές τους έχω εξηγήσει ήρεμα και λογικά ότι δεν υπάρχει λόγος να αφήνουν τη δουλειά τους και να έρχονται...αλλά ισχυρίζονται ότι είμαι υπερβολική, ότι δεν έρχονται δα και τόσο συχνά κλπ...αλλά από την άλλη δε θέλω να τους το ξεκόψω και να τους απαγορεύσω να έρχονται στο σπίτι που οι ίδιοι με χρήματά τους νοικιάζουν στο όνομά τους..

πείτε κάτι ρε παιδιά, γιατί πολύ προβληματίζομαι και χαλιέμαι!
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,474 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 11:30, 21-01-16:

Ούτε να προβληματίζεσαι, ούτε να χαλιέσαι! Αθάνατη ελληνική οικογένεια και κυρίως αθάνατη Ελληνίδα μάνα! Ο,τι και να πεις, ο,τι και να κάνεις δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Να μη σου πω ότι θα χειροτερέψεις την κατάσταση. Πάρτο χαλαρά με την ελπίδα ότι όταν βεβαιωθεί ότι όλα "βαίνουν καλώς" θα ηρεμήσει και θα αραιώσει τις επισκέψεις. Δες και αυτά για να βεβαιωθείς ότι όλοι πάνω-κάτω τα ίδια περνάμε
http://www.newsbomb.gr/tags/tag/55183/ellhnida-mana
http://www.newsbomb.gr/bombplus/blog...pisteyto-gelio
https://www.facebook.com/%CE%91%CE%B...6620015389799/
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 16:01, 21-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Ούτε να προβληματίζεσαι, ούτε να χαλιέσαι! Αθάνατη ελληνική οικογένεια και κυρίως αθάνατη Ελληνίδα μάνα! Ο,τι και να πεις, ο,τι και να κάνεις δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Να μη σου πω ότι θα χειροτερέψεις την κατάσταση. Πάρτο χαλαρά με την ελπίδα ότι όταν βεβαιωθεί ότι όλα "βαίνουν καλώς" θα ηρεμήσει και θα αραιώσει τις επισκέψεις. Δες και αυτά για να βεβαιωθείς ότι όλοι πάνω-κάτω τα ίδια περνάμε
http://www.newsbomb.gr/tags/tag/55183/ellhnida-mana
http://www.newsbomb.gr/bombplus/blog...pisteyto-gelio
https://www.facebook.com/%CE%91%CE%B...6620015389799/
χαχαχαχα!! κορυφαία όλα!! τι να πω...δεν ελπίζω πια....αν σκεφτείς ότι πέρσι τα πράγματα ήταν καλύτερα...τέλος πάντων, υπομονήηηηη...
ΥΣ αυτή τη στιγμή που μιλάμε η μάνα μου είναι στο σαλόνι...
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,783 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 20:12, 21-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από miss marple
...πείτε κάτι ρε παιδιά, γιατί πολύ προβληματίζομαι και χαλιέμαι!

Θα μπορούσες να κάνεις μια συζήτηση μαζί τους πίνοντας καφέ, αλλά σε ήπιο τόνο!
Παράθεση

Kostis-Palamas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kostis-Palamas
Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

O Kostis-Palamas έγραψε στις 21:06, 21-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Θα μπορούσες να κάνεις μια συζήτηση μαζί τους πίνοντας καφέ, αλλά σε ήπιο τόνο!
αφου λεμε δε νιωθουν!!! πρεπει να μπουν τα αγρια μεσα σε δραση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,481 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 21:21, 21-01-16:

miss marple σε καταλαβαίνω! οι δικοί μου γονείς βέβαια έρχονται πολύ σπάνια αλλά όταν έρχονται είναι βάσανο. όπως και να το κάνεις έχεις ξεσυνηθίσει, είναι ο χώρος σου και κατά κάποιο τρόπο στον "παραβιάσουν". μπορεί αυτοί να το πληρώνουν και να συντηρείσαι από τα δικά τους χρήματα, αλλά δικό σου είναι το σπίτι, εσύ μένεις εκεί κι εσύ κάνεις κουμάντο. εγώ θα σου έλεγα να τους μιλήσεις ξεκάθαρα. ήπια βεβαίως, όχι καβγάδες, αλλά μην αλλάξεις συζήτηση με την πρώτη αντίδραση! πρέπει να καταλάβουν πως δεν είστε πια μωρά εσύ και η αδερφή σου.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

H Λένω έγραψε στις 22:41, 21-01-16:

Μπα!!! ΄Αδικος κόπος! Είναι κάτι που ο εγκέφαλός τους αρνείται να επεξεργαστεί! Και μετά τους πιάνει το παράπονο (που εμείς γινόμαστε θυσία για σένα, που δεν εκτιμάς την προσφορά μας, που δεν μπορείς να μας απαγορεύσεις να ενδιαφερόμαστε για το παιδί μας, που περιμέναμε πώς και πώς να έρθει αυτή η ώρα να σε καμαρώσουμε και τώρα μας αποκλείεις, που εμείς ερχόμαστε να βοηθήσουμε και αντί να μας πεις ευχαριστώ τα ακούμε και από πάνω, που ..., που ..., που ...) και από θύμα γίνεσαι θύτης. Εγώ συνιστώ υπομονή εκτός πια και αν μιλάμε για παθολογικές καταστάσεις. Ακόμα η γιαγιά μου κυνηγάει τη μάνα μου να ξεκουράζεται γιατί θα αρρωστήσει! Δεν υπάρχει γιατριά σας λέω!
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 728 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 22:56, 21-01-16:

Αφού δε νιώθει άνετα με αυτή τη κατάσταση γιατί να κάνει υπομονή? Πρέπει να τους εξηγήσεις τι σκέφτεσαι, το καλύτερο θα ήταν μαζί με την αδερφή σου(αν συμμερίζεται και αυτή την άποψή σου). Και όχι με στυλ, δεν θέλω να κουράζεσαι, δεν χρειάζεται να έρχεσαι. Εξήγησέ τους ότι θέλεις περισσότερη ελευθερία, να νιώσεις ανεξάρτητη και ότι αυτό θεωρείς ότι θα ήταν το σωστό. Διεκδίκησε αυτό που θες, δείξε ότι είναι σημαντικό για σένα, γιατί διαφορετικά δεν πρόκειται από μόνοι τους οι γονείς σου να σταματήσουν, ειδικά αν το πλασάρεις με τρόπο ότι το κάνεις για το καλό τους. Εννοείται ότι δεν τους το ξεκόβεις τελείως, απλά ξεκαθάρισε ότι θες περισσότερη ελευθερία. Πρότεινε το skype σαν εναλλακτική στη χειρότερη
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 23:04, 21-01-16:

η συζήτηση σε ήρεμους `τόνους με λογικά επιχειρήματα δυστυχώς δεν πιάνει...δοκίμασα πολλές φορές, αλήθεια...αλλά απλά δεν μπορούν να καταλάβουν τι τους λέω, με θεωρούν υπερβολική, ότι έχω άδικο κλπ...
να τους φωνάξω και να κάνω χαμό δε θέλω, δε το θεωρώ δίκαιο, από την άποψη ότι δικό τους είναι το σπίτι, αν το δούμε τελείως ψυχρά.
δεν ξέρω, τους τα έχω εξηγήσει όλα 500 φορές...από ένα σημείο και μετά θέλω απλά να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
Αφού δε νιώθει άνετα με αυτή τη κατάσταση γιατί να κάνει υπομονή? Πρέπει να τους εξηγήσεις τι σκέφτεσαι, το καλύτερο θα ήταν μαζί με την αδερφή σου(αν συμμερίζεται και αυτή την άποψή σου). Και όχι με στυλ, δεν θέλω να κουράζεσαι, δεν χρειάζεται να έρχεσαι. Εξήγησέ τους ότι θέλεις περισσότερη ελευθερία, να νιώσεις ανεξάρτητη και ότι αυτό θεωρείς ότι θα ήταν το σωστό. Διεκδίκησε αυτό που θες, δείξε ότι είναι σημαντικό για σένα, γιατί διαφορετικά δεν πρόκειται από μόνοι τους οι γονείς σου να σταματήσουν, ειδικά αν το πλασάρεις με τρόπο ότι το κάνεις για το καλό τους. Εννοείται ότι δεν τους το ξεκόβεις τελείως, απλά ξεκαθάρισε ότι θες περισσότερη ελευθερία. Πρότεινε το skype σαν εναλλακτική στη χειρότερη
ακριβώς τα ίδια τους είπα...ήρεμα και λόγικα...ανταπαντούν ότι δεν παρεμβαίνουν καθόλου και δε με εμποδίζουν όταν έρχονται σε τίποτα

τόσα χρόνια στο σπίτι ήταν σε γενικές γραμμές νορμάλ..τώρα πια δεν ξέρω τι φάση
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,481 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 23:07, 21-01-16:

τότε ύψωσε φωνή. ναι, είναι γονείς σου. και ναι, πρέπει να σεβόμαστε τους γονείς μας αλλά όχι σε σημείο που να μας πνίγουν κι εμείς απλά να μην αντιδρούμε. κατά τη γνώμη μου, σου καταστρέφουν ένα από τα ωραιότερα κομμάτια της φοιτητικής ζωής. κάνε κάτι να το αλλάξεις.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

H miss marple έγραψε στις 23:19, 21-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
τότε ύψωσε φωνή. ναι, είναι γονείς σου. και ναι, πρέπει να σεβόμαστε τους γονείς μας αλλά όχι σε σημείο που να μας πνίγουν κι εμείς απλά να μην αντιδρούμε. κατά τη γνώμη μου, σου καταστρέφουν ένα από τα ωραιότερα κομμάτια της φοιτητικής ζωής. κάνε κάτι να το αλλάξεις.
μμμ....θα δοκιμάσω να ανεβάσω ελαφρώς τους τόνους και για να δούμε...
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,381 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:38, 21-01-16:

Εγώ δυστυχώς δεν έχω κάποια συμβουλή να σου δώσω (είμαι μάνα και καλύτερα να μην λέω μεγάλες κουβέντες γιατί ποιος ξέρει τι θα κάνω όταν θα έρθει η αποφράδα ώρα που θα φύγει το παιδί από το σπίτι) εκτός από υπομονή και βαθειές ανάσες.

Τα λινκ που έβαλε η Λένω πιο πάνω μου θύμισαν μια ιστορία που είχα διαβάσει πριν χρόνια. Την έψαξα και τη βρήκα... από το μακρινό 2008! Διαβάστε και θα καταλάβετε ότι πάει μακριά η βαλίτσα.

http://www.rednights.blogspot.gr/200...g-post_06.html
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

H Λένω έγραψε στις 08:45, 22-01-16:

Εγώ συμφωνώ με αυτήν την τακτική μόνο όταν πρόκειται για παθολογικές καταστάσεις που πραγματικά σε πνίγουν. Τώρα το να έρθει η μάνα να δει τα παιδιά της επειδή μένει κοντά και με την ευκαιρία να σου μαγειρέψει, να σου ψωνίσει, να σου καθαρίσει και να βεβαιωθεί ότι είσαι καλά εγώ προσωπικά το βλέπω σαν προσφορά και όχι σαν καταπίεση. Αυτή αισθάνεται καλά με τον εαυτό της και εγώ εξυπηρετούμαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ είμαι άχρηστη και δεν μπορώ να τα κάνω μόνη μου αλλά κακά τα ψέμματα αυτή είναι μια κατάσταση που καλύπτει τις ανάγκες και των δύο πλευρών. Τώρα αν μιλάμε για έλεγχο της ζωής σου με παρεμβάσεις σ΄αυτήν, τότε πάμε σε άλλη κατηγορία. Αν σε παίρνει τηλέφωνο να δει αν ξύπνησες ή αν γύρισες στο σπίτι, αν θέλει να μάθει τις κινήσεις σου, με ποιον μίλησες, ποιο είναι το βιογραφικό των φίλων σου, ποιος σε φλερτάρει, αν παρακολουθείς όλες τις παραδόσεις της σχολής, πόσες ώρες διαβάζεις την ημέρα, πόσα μαθήματα πέρασες και με τι βαθμό κτλ τότε όχι απλά πρέπει να αντιδράσεις αλλά και να φτάσεις στα άκρα προκειμένου να περιφρουρήσεις την προσωπικότητα και τη ζωή σου.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,381 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 08:59, 22-01-16:

Συμφωνώ με τη Λένω. Οι φωνές δεν είναι λύση (δεν έχει γεννηθεί ακόμα η Ελληνίδα μάνα που θα υποχωρήσει επειδή της φώναξες). Απλά θα χαλαστείτε, ενώ το πρόβλημα θα παραμείνει. Χρειάζεσαι πιο πρακτικές λύσεις.

Αν υπάρχει υπολογιστής στο πατρικό σου, μάθε της να χρησιμοποιεί το Skype. Έτσι η επικοινωνία σας θα είναι πιο άμεση και ίσως να μην νιώθει την ανάγκη να έρχεται συνέχεια στη Θεσσαλονίκη για να δει αν είσαστε καλά.

Αν θέλει να σας στείλει πράγματα ή φαγητά, δες αν σας εξυπηρετεί ο Vanakias http://www.vanakias.com/
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,359 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 10:23, 22-01-16:

κλειδιά για το σπίτι έχει; μπορείς όταν μυρίζεσαι πως θα έρχεται να είσαι έξω

πάντως προσωπικά πιστεύω πως αν δε το ξεκόψεις με δική σου πρωτοβουλία δε θα αλλάξει κάτι. Μπορεί τώρα να το κάνει από φόβο αλλά μεθαύριο θα το κάνει από συνήθεια..
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,673 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:21, 22-01-16:

Κοίτα, θα σου μιλήσω σαν άνθρωπος που μένει ακόμα στο πατρικό του παρά τα 23 περήφανά μου χρόνια.
Συνέχισε την ζωή σου και την ρουτίνα σου σαν να μην έρχονται ή σαν να μην υπάρχουν εκεί. Δεν λέω να σταματήσεις να τους μιλάς, αλλά αν κάτσεις και συγχύζεσαι και μόνο που υπάρχουν στο σπίτι και σου μιλάνε, δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα παραπάνω από το να χαλαστείς περισσότερο.

Αν π.χ. θέλεις να βγεις στις 11 το βράδυ και σκέφτεσαι αν θα το κάνεις επειδή είναι οι γονείς σου εκεί, τίποτα, απλά βγες στις 11 το βράδυ. Αν θες να γυρίσεις στις 5 το πρωί ή να γυρίσεις κατευθείαν το επόμενο μεσημέρι, γύρνα τότε. Προσοχή, μην το κάνεις απλά και μόνο για να την μπεις στους δικούς σου γιατί αυτό φαίνεται όταν γίνεται επίτηδες και μπορεί να οδηγήσει σε άλλα χειρότερα σενάρια. Κάντο επειδή αυτό θα έκανες αν ήταν μια συνηθισμένη μέρα με μόνο εσένα και την αδερφή σου στο σπίτι και είχες κανονισμένο κάτι.

Αυτό έχει 2 πιθανά σενάρια: 1) Να γίνει ο Γ' Παγκόσμιος στο σπίτι, οπότε κάθεσαι και τους λες πολύ ψύχραιμα ότι είσαι πλέον ενήλικο άτομο, ξέρεις να προσέχεις τον εαυτό σου και με την συμπεριφορά τους απλά φαίνονται να μην σου έχουν καθόλου εμπιστοσύνη, και συνεχίζεις ακάθεκτη. (Τι θα κάνουν? Θα σε κλειδώσουν εντός σπιτιού για "τιμωρία" ή θα εγκατασταθούν μόνιμα με το τηλεσκόπιο στο μπαλκόνι να παρακολουθούν αν βγήκες, με ποιον και πότε; Τότε μιλάμε για παθολογική κατάσταση και αν όντως γίνει, πάρε τα δραστικά μέτρα που λέμε παραπάνω). 2) Στην αρχή δεν θα τους καλαρέσει αλλά δεν θα πουν τίποτα άμεσα, και σιγά-σιγά θα "εκπαιδευτούν", και ακόμα και να έρχονται συνέχεια δεν θα μπαίνουν καθόλου μέσα στα πόδια σου.

Και γω τους εκπαιδεύω χρόνια αφού λόγω του ότι πέρασα στο hometown μου δεν θα πήγαινα να νοικιάσω κάπου να μείνω μόνη μου, και σε καλό επίπεδο έχουμε φτάσει. Τώρα, δεδομένου ότι σε 1,5 χρόνο τελειώνω και θα φύγω εκτός Θεσσαλονίκης, έχω ξεκινήσει την αντίστοιχη εκπαίδευση ότι ξέρετε θα συντηρώ δικό μου σπίτι. Θέλουν χρόνο και να είσαι και λίγο ψυλλιασμένη να ξεκινάς το μπίρι-μπίρι κάποιους μήνες πριν από αυτό που θες να κάνεις (π.χ. εγώ το έκανα με όλα τα ταξίδια που ήθελα να κάνω και θα ήμουν μόνη μου, αν τους το έλεγα μια βδομάδα πριν κλείσω τα εισιτήρια δεν θα είχα πάει πουθενά).
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,584 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:42, 22-01-16:

ΑΠΕΙΡΕΣ φορές τους έχω εξηγήσει ήρεμα και λογικά ότι δεν υπάρχει λόγος να αφήνουν τη δουλειά τους και να έρχονται...αλλά ισχυρίζονται ότι είμαι υπερβολική, ότι δεν έρχονται δα και τόσο συχνά κλπ...αλλά από την άλλη δε θέλω να τους το ξεκόψω και να τους απαγορεύσω να έρχονται στο σπίτι που οι ίδιοι με χρήματά τους νοικιάζουν στο όνομά τους..

Aπό την στιγμή που σου πληρώνουν το σπίτι πρέπει να κάνεις ότι θέλουν αυτοί εφόσον αυτά που κάνουν δεν είναι παράλογα. Το να έρχονται 1 φορά στο τόσο δε το βρίσκω παράλογο οπότε βρίσκω δίκιο στους γονείς καθώς μεγαλώνει θα σταματήσουν να τα κάνουν αυτά.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 23:10, 22-01-16:

Όταν άλλος κάνει κουμάντο στα οικονομικά είσαι υποχρεωμένος να ακολουθήσεις τους κανόνες του. (καλά δεν μιλάμε για ακραίες καταστάσεις)
Να δούμε πώς θα γυρίζεις στις 5 το πρωί όταν θα σε έχουν αφήσει με 3 ευρώ πχ.
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,359 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 01:13, 23-01-16:

Ναι το ότι σε χρηματοδοτούν όμως δε πάει να πει πως είναι υποχρεωμένη να τα ανέχεται όλα. Γονείς σου είναι υποτίθεται πως υπάρχει ένας δίαυλος επικοινωνίας. Αν κάτι σε ενοχλεί το συζητάς δε λες "οκ μάνα είναι, λογικό". Μεθαύριο μπορεί να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη με κάποιον που θα γνωρίσεις κι εκεί τα ίδια θα λες;
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 09:37, 23-01-16:

ακριβώς αυτό. κι έτσι κι αλλιώς η κοπέλα ήταν συγκεκριμένη, οι γονείς της πάνε σχεδόν κάθε εβδομάδα κι αυτό την ενοχλεί. δε θα έπρεπε να κάνει κάτι γι' αυτό εφόσον νιώθει ότι πιέζεται?
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 10:28, 23-01-16:

Αλλαγή κλειδαριάς
Παράθεση

powerful_girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη powerful_girl
H powerful_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H powerful_girl ολα ηταν δικα σου απο παντα.... έγραψε στις 18:47, 23-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Αλλαγή κλειδαριάς
λιτος και απερριτος
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη konstantinab199
H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε στις 20:30, 23-01-16:

παιδιά έχω θέμα....οι γονείς μου και ιδίως η μάνα μου έχουν μια τάση να έρχονται ΔΙΑΡΚΩΣ Θεσσαλονίκη, με διάφορες ''αφορμές''- προφάσεις.....τη μία έχουν να πάρουν κάποια πράγματα για τη δουλειά, την άλλη θέλουν να βγουν αγορά, την άλλη έχουν κανονίσει να δουν φίλους τους -να σημειώσω ότι κατάγομαι από επαρχιακή πόλη πολύ κοντά στη Θεσσαλονίκη-

θα μου πείτε '' και τι σε νοιάζει? αφού δεν έρχονται για σένα?'' όπως είπα και πριν, όλα τα παραπάνω είναι απλά προθέσεις, γιατί κάθε φορά που εγώ κι η αδερφή μου έχουμε καιρό να γυρίσουμε στο πατρικό μας, έρχονται αυτοί...έχουμε φτάσει σε σημείο να έρχονται ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ, χωρίς καμία υπερβολή! και καλά να φέρουν φαγητό, να πάνε σούπερ μάρκετ...γενικά είναι φανερό ότι μας έχουν άγχος. Να πω ότι ουτε εγώ ούτε η αδερφή μου είμαστε ''εξαρτημένες'' από τους δικούς μας, πέρσι πχ εγώ δε μιλούσα με τη μάνα μου κάθε μέρα, το μαξ που μιλούσαμε ήταν 2 φορές τη βδομάδα, φέτος λόγω της αδερφής μου που μιλάει κάθε μέρα, μιλάω συχνότερα, αναγκαστικά...επίσης να πω ότι κατά κοινή ομολογία, μια χαρά τα καταφέρνουμε με το σπίτι κλπ...θέλω να πω, δεν υπάρχει αντικειμενικά λόγος άγχους.

Να μην χαλιεσαι για πραγματα που δεν αξιζουν.
Εφοσον δεν επεμβαινουν στην προσωπικη σου ζωη ειναι ολα ενταξει.Φυγατε και τα δυο αδερφια και τους λειπετε αυτο ειναι ολο .
Αμα πεις κατι και υπαρξει καβγας θα το μετανιωσεις και θα νιωσεις τύψεις... πολυ αργοτερα.
Καταλαβαινω πως ειναι θεμα αλλα εφοσον δεν θελουν να αλλαξουν σταση και δεν επεμβενουν μην τους λες πραγματα και τους στεναχωρεις.Σιγα σιγα θα αραιωσουν επισκεψεις και οι ιδιοι μη φοβαστε
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,897 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 21:16, 23-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Ναι το ότι σε χρηματοδοτούν όμως δε πάει να πει πως είναι υποχρεωμένη να τα ανέχεται όλα. Γονείς σου είναι υποτίθεται πως υπάρχει ένας δίαυλος επικοινωνίας. Αν κάτι σε ενοχλεί το συζητάς δε λες "οκ μάνα είναι, λογικό". Μεθαύριο μπορεί να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη με κάποιον που θα γνωρίσεις κι εκεί τα ίδια θα λες;
Δεν έχει επιλογές από τη στιγμή που τη χρηματοδοτούν αναγκάζεται να υπακούει με τον εύκολο ή με το δύσκολο τρόπο. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να τους εκπαιδεύσει όπως είπε η Ερινύς. Εμένα ερχόντουσαν και απροειδοποιητα....
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 21:37, 23-01-16:

Μα δεν είπα να τους το απαιτήσει αλλά το πολύ απλό: έχεις ένα πρόβλημα κάνεις κάτι για αυτό, το συζητάς. Στην τελική αλλάζει κλειδαριά πιάνει μια δουλειά και άντε γεια. Εσύ τι λες οι γονείς δε τα σκέφτονται αυτά;

Με την ίδια λογική κι αυτος που μένει με τους γονείς του δεν έχει λόγο στο πώς θα ζει γιατί είναι οι γονείς του και τον φιλοξενούν. Και πες στα 18 πάει στο διάολο στα 25; στα 30; τι να πω ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,897 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 22:48, 23-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Με την ίδια λογική κι αυτος που μένει με τους γονείς του δεν έχει λόγο στο πώς θα ζει γιατί είναι οι γονείς του και τον φιλοξενούν. Και πες στα 18 πάει στο διάολο στα 25; στα 30; τι να πω ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Έτσι πάει. Όταν οικονομίκα δεν είσαι ανεξάρτητος αυτόματα δεν είσαι και κοινωνικά και 40 χρονών να είσαι.
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 23:40, 23-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Έτσι πάει. Όταν οικονομίκα δεν είσαι ανεξάρτητος αυτόματα δεν είσαι και κοινωνικά και 40 χρονών να είσαι.
δε συμφωνώ. οκ, σε συντηρούν οικονομικά αλλά τι θα πει αυτό? ότι σε κάνουν ό,τι θέλουν? δεν πάει έτσι. όταν κάτι σ' ενοχλεί δεν το ανέχεσαι, το συζητάς και βρίσκεις μια λύση. είτε με το καλό είτε με το κακό (σε τραβηγμένες περιπτώσεις)
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Μάλτα (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,625 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 09:50, 24-01-16:

Αυτό το με συντηρούν τι νόημα έχει; Δηλαδή και οι γονείς δεν το κάνουν με το ζόρι αυτό απλώς θέλουν να προσφέρουν. Αν θέλεις περισσότερη ελευθερία ειδικά αν πλέον δεν μένεις μαζί τους ούτε παράλογο είναι ούτε κακό. Όταν δεν σε αφήνουν χώρο από την άλλη είναι κακό και είναι σαν να μη σε εμπιστεύονται. Δηλαδή αν πάει εκβιαστικά σε πληρώνω το σπίτι άρα βουλωνε και κάνε ότι λέω είναι υγιής σχέση γονιού - παιδιού τι να πω..
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

O akikos έγραψε στις 14:23, 24-01-16:

δε συμφωνώ. οκ, σε συντηρούν οικονομικά αλλά τι θα πει αυτό? ότι σε κάνουν ό,τι θέλουν? δεν πάει έτσι. όταν κάτι σ' ενοχλεί δεν το ανέχεσαι, το συζητάς και βρίσκεις μια λύση. είτε με το καλό είτε με το κακό (σε τραβηγμένες περιπτώσεις)
Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Αυτό το με συντηρούν τι νόημα έχει; Δηλαδή και οι γονείς δεν το κάνουν με το ζόρι αυτό απλώς θέλουν να προσφέρουν. Αν θέλεις περισσότερη ελευθερία ειδικά αν πλέον δεν μένεις μαζί τους ούτε παράλογο είναι ούτε κακό. Όταν δεν σε αφήνουν χώρο από την άλλη είναι κακό και είναι σαν να μη σε εμπιστεύονται. Δηλαδή αν πάει εκβιαστικά σε πληρώνω το σπίτι άρα βουλωνε και κάνε ότι λέω είναι υγιής σχέση γονιού - παιδιού τι να πω..
Είστε φοιτητές. Αυτά που ξέρετε ξεχάστε τα όταν αποφοιτήσετε και αναγκαστείτε να μένετε μαζί τους. Μην περιμένετε ότι με πρόφαση την ανεργία ότι θα σας αφήνουν να πηγαίνετε συνέχεια εκδρομές, να βγαίνετε τα βράδια και να ξυπνάτε 3 το μεσημέρι. Θα υπάρχει μια ανεκτή περίοδο μετά θα αρχίσει η γκρίνια. Θα βρίσουν γονείς φίλων σας θα τους λένε τα επιτεύγματά τους (με μπόλικες σάλτσες), λες και δεν τα ξέρετε για να σας επηρεάσουν ψυχολογικά να βρείτε δουλειά.

Υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά μην ελπίζετε ότι θα ανήκετε σε αυτές.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,673 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 16:15, 24-01-16:

Είστε φοιτητές. Αυτά που ξέρετε ξεχάστε τα όταν αποφοιτήσετε και αναγκαστείτε να μένετε μαζί τους. Μην περιμένετε ότι με πρόφαση την ανεργία ότι θα σας αφήνουν να πηγαίνετε συνέχεια εκδρομές, να βγαίνετε τα βράδια και να ξυπνάτε 3 το μεσημέρι. Θα υπάρχει μια ανεκτή περίοδο μετά θα αρχίσει η γκρίνια. Θα βρίσουν γονείς φίλων σας θα τους λένε τα επιτεύγματά τους (με μπόλικες σάλτσες), λες και δεν τα ξέρετε για να σας επηρεάσουν ψυχολογικά να βρείτε δουλειά.

Δεν υπάρχει καμία "πρόφαση". Αποφοιτώντας, αν δεν συνεχίσεις ακαδημαϊκά με κάποιο μεταπτυχιακό/διδακτορικό, ακόμα και μια κενή περίοδο να θέλεις να έχεις, στόχος είναι η δουλειά. Αν από την μία εσύ ξοδεύεις τα λεφτά των γονιών σου για διασκέδαση, ταξίδια κλπ με μηδενική προσπάθεια να πιάσεις έστω και ένα part-time job, και από την άλλη οι γονείς σου συμπεριφέρονται λες και μόλις ανακάλυψαν ότι άνθρωπος 25-30 χρονών δεν πηγαίνει με τα νερά τους επειδή είναι γονείς, το λάθος είναι και στις 2 πλευρές.

Στην τελική, ακόμα και η γκρίνια να αρχίσει (και δέχομαι ότι μπορεί να αρχίσει αν έχεις πτυχίο από τον Χ κλάδο και δουλεύεις delivery boy γιατί δεν σε παίρνουν προς το παρόν πουθενά αλλού -είναι δύσκολο για την ελληνική οικογένεια να βλέπει τον πτυχιούχο να "ξεπέφτει"), είναι στο χέρι του καθενός να την διαχειριστεί και να πει πόσο αφήνει να τον/την επηρεάσει.
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 682 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 16:34, 24-01-16:

Είσαι σε μία μεγάλη πόλη, με νέα παιδιά, (και κακά παιδιά :O ) και φοβούντε οι άνθρωποι
Πιστεύω εάν τους μιλήσεις σοβαρά να σε αφήσουν λίγο, να "φας τις σφαλιάρες της ζωής", θα το καταλάβουν!
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωλογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Μάλτα (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,625 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 17:17, 24-01-16:

Δεν καταλαβαίνω για ποιο πράγμα μιλάς. Εγώ είπα ότι δεν πάει εκβιαστικά ότι τώρα που σπουδάζεις σε πληρώνω το σπίτι (ή γενικά κάνω τα έξοδα σου) άρα θα κάνεις ότι λέω. Δεν είναι σχέση γονιού-παιδιού αυτή. Τώρα αν είσαι σε μια κατάσταση δεν πατάω σχολή, είμαι όλη μέρα έξω και ξοδεύω λεφτά αβέρτα ναι οκ εκεί και εγώ θα πατούσα πόδι, λογικό είναι.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VeeM (Βασιλικη)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη VeeM
H Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H VeeM έγραψε στις 01:29, 14-02-16:

εχω τεράστιο πρόβλημα με τους γονείς μου . Μένω εκτος Αθηνών ομως οχι τοςο μακριά ώστε να νοικιάσω κοντα στην σχολη μου . Θέλω 1,5 ωρα να πάω με τα μμμ . κι αλλη τόση φυσικά να γυρίσω καθε μερα . Οι γονείς μου δεν κάνουν πυτε λόγο για αυτοκίνητο , φοβούνται . Αν θέλω να μείνω σε κάποιο συμφοιτητρια ή φίλη , δεν με αφήνουν . Νομίζουν οτι θα με κανει θυσία στον σατανα την ωρα μου κοιμάμαι ξερω γω . Για μα βγω νύχτα σε ενα κλαμπ δεν γινεται λόγω απόστασης , η μόνη λύση που δέχονται ειναι να με πάνε και να με φέρουν . Οταν ειχαν απεργία τα μμμ προτίμησαν να παρουν άδεια απο την δουλειά τους για να με πάνε και να με φέρουν παρα να μείνω εκτος . Για τοςο κόλλημα μιλάμε . Τους ανακοίνωσα οτι θέλω να πιάσω δουλειά και επειδή τα επιχειρήματα μπυ ηταν τελείως λογικά και δεν μπορούσαν μα αντικρούσουν άρχιζαν να φωνάζουν και να λένε διαφορα του στυλ ειμαι άπληστη και το μόνο που σκέφτομαι ειναι τα λεφτά και κατι τέτοια. Που στην πραγματικότητα ο μόνος λόγος που ήθελα να πιάσω μια δουλειά ειναι για να κάνω εμα βήμα προς την ανεξαρτησία μου . Τους λεω πως αν ειχα περαςει εξω δεν θα μπορούσαν να επέμβουν. Η απάντηση τους σε αυτο ; δεν πέρασες ομως εξω όποτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε. θέλω να πάω σε κατι κολλητούς φίλους που σπουδάζουν εκτος που τους ξέρω απο το γυμνάσιο και αρνούνται γιατι ειναι λέει αγόρια . Επίσης το οτι μένω τοςο μακριά απο την σχολη μου δεν βοηθάει στο να ξεφεύγω γιατι θέλω πολυ χρόνο να πηγαίνω , για να βγω για ένα απλό καφέ πρεπει να το εχω προγραμματίσει διακοσες μέρες πριν γιατι τα μμμ δεν βολεύουν Ετςι ουτε τις γνωριμίες μου μπορω ν διατηρώ στην σχολη αφου μια απλή έξοδος γινεται βασανο και οι γονείς το κάνουν χειρότερο. Τους εχω μιλήσει πολλές φορές και δεν δέχονται κουβέντα . Δεν ξερω το άλλο ν κάνω . Μέχρι που σκέφτομαι να τους φερθώ πολυ άσχημα , να τους δημιουργώ τύψεις και να τους φωνάζω όλη μεσα γιατι απο διάλογο δεν παίρνουν . Εχω μιλήσει άπειρες φορές μαζί τους για την πίεση που δέχομαι και απλα καταλήγουμε στο να φωνάζουμε . Δεν ξερω τι άλλο να κάνω . Τα φοιτητικά μου χρονια απλα περνάνε στον καναπέ με τους γονείς Ειναι θλιβερό . .
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 475 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 01:50, 14-02-16:

Δεν χρειάζεσαι την άδειά τους για να βρεις δουλειά. Δεν χρειάζεσαι καν τη γνώμη τους. Ψάχνεις, βρίσκεις και το ανακοινώνεις. Δεν είναι θέμα προς συζήτηση. Βρες δουλειά, βρες συγκάτοικο, φύγε από το σπίτι. Είναι ο δύσκολος δρόμος, το ξέρω, αλλά είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος να αποδείξεις οτι μπορείς να είσαι ανεξάρτητη. Θα σε πάει πίσω στις σπουδές σου, αλλά αυτά που θα έχεις κερδίσει αξίζουν πολύ περισσότερο από ένα πτυχίο στα πέντε χρόνια. Η εναλλακτική που προτείνεις (φωνές κτλ) θα δούλευε αν ήσουν 16, που όμως δεν είσαι. Μπορεί και τώρα δηλαδή να δουλέψει, αλλά μου φαίνεται πολύ πιο ψυχοφθόρα διαδικασία (για αυτό συνήθως γίνεται όταν είμαστε έφηβοι, που δεν υπολογίζουμε πολλά).
Παράθεση

VeeM (Βασιλικη)

Φοιτητής

H Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H VeeM έγραψε στις 02:06, 14-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Δεν χρειάζεσαι την άδειά τους για να βρεις δουλειά. Δεν χρειάζεσαι καν τη γνώμη τους. Ψάχνεις, βρίσκεις και το ανακοινώνεις. Δεν είναι θέμα προς συζήτηση. Βρες δουλειά, βρες συγκάτοικο, φύγε από το σπίτι. Είναι ο δύσκολος δρόμος, το ξέρω, αλλά είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος να αποδείξεις οτι μπορείς να είσαι ανεξάρτητη. Θα σε πάει πίσω στις σπουδές σου, αλλά αυτά που θα έχεις κερδίσει αξίζουν πολύ περισσότερο από ένα πτυχίο στα πέντε χρόνια. Η εναλλακτική που προτείνεις (φωνές κτλ) θα δούλευε αν ήσουν 16, που όμως δεν είσαι. Μπορεί και τώρα δηλαδή να δουλέψει, αλλά μου φαίνεται πολύ πιο ψυχοφθόρα διαδικασία (για αυτό συνήθως γίνεται όταν είμαστε έφηβοι, που δεν υπολογίζουμε πολλά).
Δεν θέλω να φτάσω τα πράγματα στα άκρα . το να σηκωθώ και να φύγω απο το σπίτι θα μου δημιπυργηςει αλλα προβλήματα . Κι αν όντως το κάνω , ειμαι αρκετά περήφανη και αν μου συμβεί το οτιδήποτε και θα εχω την ανάγκη τους δεν θέλω να τους ζητήσω τίποτα .Απλα θέλω να υπάρξει μια ιισορροπία αναμεςα μας . Οπως συμβιβάζομαι εγω γιατι κατανοώ τους φόβους τους ετςι θέλω και εκείνοι να κάνουν δυο βήματα πίσω . Δεν θα τραβάω και εγω το σκοινί αλλα ομως πρεπει να το αφήσουν και εκείνοι λιγο πιο χαλαρό . Αν μπω μια μερα μεσα στο σπίτι και απλα ανακοινώσω οτι έπιασα δουλειά απλα θα γινει ο 3ος παγκόσμιος μέσα . Ίσως τι να πω , εχω συνηθίσει να υπομένω και τωρα μου φαίνεται δύσκολο να πατήσω πόδι . Και φαντάσου μου λένε οτι εχω παρει και αέρα . Σέβομαι το οτι με φροντίζουν και μου παρέχουν τα πάντα αλλα ειναι υπερπροστατευτικοί και με πνίγουν, ομως δεν μπορούν να το καταλάβουν . Οταν τους το λεω απλα κάνουν πως θίγονται και μπυ απαντάνε του στυλ " ε τοτε να μην νοιαζόμαστε καθόλου" . Δυστυχώς πατανε σε συναισθηματικούς εκβιασμούς λες και ειναι εκείνοι τα 16χρονα αφου καθε φορα καταλήγουν να μου λένε πως του στεναχωρώ με αυτα που τοτς λεω και οτι δεν τους νοιάζομαι.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 02:06, 14-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από VeeM
εχω τεράστιο πρόβλημα με τους γονείς μου . Μένω εκτος Αθηνών ομως οχι τοςο μακριά ώστε να νοικιάσω κοντα στην σχολη μου . Θέλω 1,5 ωρα να πάω με τα μμμ . κι αλλη τόση φυσικά να γυρίσω καθε μερα . Οι γονείς μου δεν κάνουν πυτε λόγο για αυτοκίνητο , φοβούνται . Αν θέλω να μείνω σε κάποιο συμφοιτητρια ή φίλη , δεν με αφήνουν . Νομίζουν οτι θα με κανει θυσία στον σατανα την ωρα μου κοιμάμαι ξερω γω . Για μα βγω νύχτα σε ενα κλαμπ δεν γινεται λόγω απόστασης , η μόνη λύση που δέχονται ειναι να με πάνε και να με φέρουν . Οταν ειχαν απεργία τα μμμ προτίμησαν να παρουν άδεια απο την δουλειά τους για να με πάνε και να με φέρουν παρα να μείνω εκτος . Για τοςο κόλλημα μιλάμε . Τους ανακοίνωσα οτι θέλω να πιάσω δουλειά και επειδή τα επιχειρήματα μπυ ηταν τελείως λογικά και δεν μπορούσαν μα αντικρούσουν άρχιζαν να φωνάζουν και να λένε διαφορα του στυλ ειμαι άπληστη και το μόνο που σκέφτομαι ειναι τα λεφτά και κατι τέτοια. Που στην πραγματικότητα ο μόνος λόγος που ήθελα να πιάσω μια δουλειά ειναι για να κάνω εμα βήμα προς την ανεξαρτησία μου . Τους λεω πως αν ειχα περαςει εξω δεν θα μπορούσαν να επέμβουν. Η απάντηση τους σε αυτο ; δεν πέρασες ομως εξω όποτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε. θέλω να πάω σε κατι κολλητούς φίλους που σπουδάζουν εκτος που τους ξέρω απο το γυμνάσιο και αρνούνται γιατι ειναι λέει αγόρια . Επίσης το οτι μένω τοςο μακριά απο την σχολη μου δεν βοηθάει στο να ξεφεύγω γιατι θέλω πολυ χρόνο να πηγαίνω , για να βγω για ένα απλό καφέ πρεπει να το εχω προγραμματίσει διακοσες μέρες πριν γιατι τα μμμ δεν βολεύουν Ετςι ουτε τις γνωριμίες μου μπορω ν διατηρώ στην σχολη αφου μια απλή έξοδος γινεται βασανο και οι γονείς το κάνουν χειρότερο. Τους εχω μιλήσει πολλές φορές και δεν δέχονται κουβέντα . Δεν ξερω το άλλο ν κάνω . Μέχρι που σκέφτομαι να τους φερθώ πολυ άσχημα , να τους δημιουργώ τύψεις και να τους φωνάζω όλη μεσα γιατι απο διάλογο δεν παίρνουν . Εχω μιλήσει άπειρες φορές μαζί τους για την πίεση που δέχομαι και απλα καταλήγουμε στο να φωνάζουμε . Δεν ξερω τι άλλο να κάνω . Τα φοιτητικά μου χρονια απλα περνάνε στον καναπέ με τους γονείς Ειναι θλιβερό . .
Στα 19 δεν υπάρχει πλέον το "δεν με αφήνουν να κοιμηθώ στην φίλη μου" για τον Χ ή Ζ λόγο. Το κανονίζεις από πριν, και τους παίρνεις ένα τηλέφωνο να τους το ανακοινώσεις όταν είσαι ήδη σπίτι της. Τι θα κάνουν, θα έρθουν να μπουκάρουν με το ζόρι στο ξένο σπίτι ή δεν θα σου ανοίξουν όταν επιστρέψεις στο πατρικό σου;
Δουλειά επίσης δεν χρειάζεται να τους ρωτήσεις για να πιάσεις, από την στιγμή που δεν είναι κάποιο βίτσιο αλλά έτσι όπως μας το περιγράφεις, ανάγκη. Την βρίσκεις, την ξεκινάς, και τους το λες. Επίσης δεν μπορούν να πάνε στον εργοδότη σου και να πουν να σε απολύσει ή κάτι άλλο τέτοιο extreme.
Αν έχεις λεφτά να πας στους φίλους σου που τους ξέρεις τόσα χρόνια, κλείνεις εισιτήρια, φτιάχνεις βαλίτσα, τους το ανακοινώνεις και φεύγεις. Δεν μπορούν να σε κλειδώσουν μες στο σπίτι.

Γενικά είναι κινήσεις απογαλακτισμού αρκετά απότομες, αλλά αν η μία πλευρά δεν είναι πρόθυμη να κόψει τον ομφάλιο λώρο, η άλλη πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο. Και αυτό δεν γίνεται ούτε με φωνές ούτε με λογική παράθεση επιχειρημάτων, αλλά με πράξεις. Κορίτσι, οι πράξεις είναι με το μέρος σου εν προκειμένω γιατί αυτοί για να τις αντικρούσουν θα πρέπει να μπουν σε πολύ extreme μονοπάτια τα οποία δεν νομίζω να σκέφτονταν καν. Απλά θα θυμώσουν και θα φωνάξουν ως να συνηθίσουν. Δυστυχώς για πολλούς γονείς θα είμαστε πάντα στην ηλικία των 10 ή των 12 που μπορούν να μας συμβούν τα πάντα Όσο όμως κάθεσαι και ανέχεσαι το ότι σε πιέζουν, δεν πρόκειται να ξυπνήσουν μια μέρα και να πουν "χμμ. Μάλλον παραείναι μεγάλη για να μην την αφήνουμε να μείνει σε μια φίλη της", ίσα ίσα θα αυτοεπιβεβαιώνονται ότι δεν είσαι αρκετά ώριμη για να διεκδικήσεις την ζωή και τις ανάγκες σου. Πολύ χαζή συλλογιστική, το ξέρω, αλλά τους έχει βολέψει. Κοίτα να τους ξεβολέψεις πριν φτάσεις στην φάση να τους μισήσεις για όλα τα απωθημένα που δεν κυνήγησες.
Παράθεση

VeeM (Βασιλικη)

Φοιτητής

H VeeM έγραψε στις 02:18, 14-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Στα 19 δεν υπάρχει πλέον το "δεν με αφήνουν να κοιμηθώ στην φίλη μου" για τον Χ ή Ζ λόγο. Το κανονίζεις από πριν, και τους παίρνεις ένα τηλέφωνο να τους το ανακοινώσεις όταν είσαι ήδη σπίτι της. Τι θα κάνουν, θα έρθουν να μπουκάρουν με το ζόρι στο ξένο σπίτι ή δεν θα σου ανοίξουν όταν επιστρέψεις στο πατρικό σου;
Δουλειά επίσης δεν χρειάζεται να τους ρωτήσεις για να πιάσεις, από την στιγμή που δεν είναι κάποιο βίτσιο αλλά έτσι όπως μας το περιγράφεις, ανάγκη. Την βρίσκεις, την ξεκινάς, και τους το λες. Επίσης δεν μπορούν να πάνε στον εργοδότη σου και να πουν να σε απολύσει ή κάτι άλλο τέτοιο extreme.
Αν έχεις λεφτά να πας στους φίλους σου που τους ξέρεις τόσα χρόνια, κλείνεις εισιτήρια, φτιάχνεις βαλίτσα, τους το ανακοινώνεις και φεύγεις. Δεν μπορούν να σε κλειδώσουν μες στο σπίτι.

Γενικά είναι κινήσεις απογαλακτισμού αρκετά απότομες, αλλά αν η μία πλευρά δεν είναι πρόθυμη να κόψει τον ομφάλιο λώρο, η άλλη πρέπει να προσπαθήσει περισσότερο. Και αυτό δεν γίνεται ούτε με φωνές ούτε με λογική παράθεση επιχειρημάτων, αλλά με πράξεις. Κορίτσι, οι πράξεις είναι με το μέρος σου εν προκειμένω γιατί αυτοί για να τις αντικρούσουν θα πρέπει να μπουν σε πολύ extreme μονοπάτια τα οποία δεν νομίζω να σκέφτονταν καν. Απλά θα θυμώσουν και θα φωνάξουν ως να συνηθίσουν. Δυστυχώς για πολλούς γονείς θα είμαστε πάντα στην ηλικία των 10 ή των 12 που μπορούν να μας συμβούν τα πάντα Όσο όμως κάθεσαι και ανέχεσαι το ότι σε πιέζουν, δεν πρόκειται να ξυπνήσουν μια μέρα και να πουν "χμμ. Μάλλον παραείναι μεγάλη για να μην την αφήνουμε να μείνει σε μια φίλη της", ίσα ίσα θα αυτοεπιβεβαιώνονται ότι δεν είσαι αρκετά ώριμη για να διεκδικήσεις την ζωή και τις ανάγκες σου. Πολύ χαζή συλλογιστική, το ξέρω, αλλά τους έχει βολέψει. Κοίτα να τους ξεβολέψεις πριν φτάσεις στην φάση να τους μισήσεις για όλα τα απωθημένα που δεν κυνήγησες.
Εχεις δίκιο . Μαλλον εγω εχω γινει αρκετά ανεκτική γιατι δεν θέλω πλέον να πιέζω καταστάσεις γιατι οι φωνές και οι εντάσεις με κούρασαν αλλα πραγματικά δεν παει άλλο . Αισθάνομαι ώρες ώρες οτι δεν εχω το θάρρος να τους αντιμετωπίσω . Πχ το να κλείσω εισιτήρια και απλα να τους το ανακοινώσω μου φαντάζει τρελό . Ξερω οτι οταν το κάνω θα γινει πανικός στο σπίτι και μαλλον η ιδέα και μόνο με σταματα . Όσο για το να μείνω εκτος αν τους πάρω τηλ κι τους το πω απλα θα αρχίζουν να μου φωνάζουν να γυρίσω πίσω . Μαλλον πρώτα πρεπει να βρω το θάρρος μου για να μπορω να τοτς αντιμετωπίσω . Εχω καταλήξει να κάνω πράγματα κρυφά πράγμα που τα κανει τελείως χειρότερα τα πράγματα αν καποια στιγμή τα μαθαίνουν .
Παράθεση

spy-ak

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη spy-ak
H spy-ak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4,718 μηνύματα.

H spy-ak έγραψε στις 02:21, 14-02-16:

Λογικά, αυτή η υπερπροστασία των γονιών σου, δε δημιουργήθηκε τώρα αλλά υπάρχει πολλά χρόνια τώρα. Δεν έχουν συνειδητοποιήσει πως έχεις μεγαλώσει. Χρειάζονται προσεκτικές και σταδιακές κινήσεις. Πρώτα, θα πας να μείνεις σε μια φίλη σου. Επειδή σίγουρα θα ανησυχούν, θα τους δώσεις το τηλέφωνο και τη διεύθυνσή της έτσι ώστε να νιώσουν περισσότερο ασφαλείς. Θα τους πεις, πως αν δε σηκώνεις πχ το τηλέφωνο να καλέσουν τη φίλη σου, ή αν γίνει κάτι, να ξέρουν πού να σε βρουν. Σε επόμενη φάση, εξήγησε τους πως είναι εξαιρετικά κουραστική και δεσμευτική αυτή η διαδρομή τις 1,5 ώρας με τα μέσα. Έχεις πετύχει σε μια εξαιρετική σχολή με πολύ κόπο, οπότε είναι κρίμα να τιμωρείσαι έτσι. Θέσε με έμμεσο τρόπο την αγορά αυτοκινήτου: μένεις στο σπίτι σου οπότε έχεις και λιγότερα έξοδα συνολικά. Χωρίς φωνές, όσο πιο ήρεμα γίνεται. Ζήτησέ το ως κάτι σαν επιβράβευση για τις προσπάθειές σου. Εκείνοι ενδιαφέρονται για εσένα οπότε είναι κρίμα να έρχεστε σε σύγκρουση με τέτοιον τρόπο.

ΥΓ: Για το ταξίδι, πες ότι θα είναι και κάποια φίλη σου, πες ψέματα να τελειώνεις γιατί αποκλείεται να βγάλεις άκρη. Δεν είναι η καλύτερη λύση, όμως κρίμα να μην μπορείς να πας για ένα χαζό λόγο.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 02:41, 14-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από VeeM
Εχεις δίκιο . Μαλλον εγω εχω γινει αρκετά ανεκτική γιατι δεν θέλω πλέον να πιέζω καταστάσεις γιατι οι φωνές και οι εντάσεις με κούρασαν αλλα πραγματικά δεν παει άλλο . Αισθάνομαι ώρες ώρες οτι δεν εχω το θάρρος να τους αντιμετωπίσω . Πχ το να κλείσω εισιτήρια και απλα να τους το ανακοινώσω μου φαντάζει τρελό . Ξερω οτι οταν το κάνω θα γινει πανικός στο σπίτι και μαλλον η ιδέα και μόνο με σταματα . Όσο για το να μείνω εκτος αν τους πάρω τηλ κι τους το πω απλα θα αρχίζουν να μου φωνάζουν να γυρίσω πίσω . Μαλλον πρώτα πρεπει να βρω το θάρρος μου για να μπορω να τοτς αντιμετωπίσω . Εχω καταλήξει να κάνω πράγματα κρυφά πράγμα που τα κανει τελείως χειρότερα τα πράγματα αν καποια στιγμή τα μαθαίνουν .
Νομίζω ότι σε σταματάει κυρίως η ιδέα ότι μπορεί να γίνει κάτι. Αλλά οπλίσου με κουράγιο γιατί ναι θα φωνάξουν και θα τσατιστούν, αλλά ως εκεί θα πάει. Δεν είσαι και συ 14 πια, αποδέξου το. Δεν έχει "δεν θα βγεις το βράδυ γιατί είσαι τιμωρία", και ακόμα και να σου πουν ότι σου κόβουν το χαρτζιλίκι είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί τους έχεις ήδη αναφέρει ότι θες να βρεις μια δουλειά. Οπότε φύγε από αυτή την ιδέα. Είσαι 19, εν δυνάμει ανεξάρτητη και έτοιμη να στηριχτείς στα δικά σου πόδια.

Κάνε τους και να σε εμπιστεύονται όμως. Όπως είπε και η spy-ak, δεν θα τα κάνεις όλα μαζεμένα. Αυτό κυρίως επειδή σε νοιάζει να τα έχεις καλά μαζί τους. Αν δεν σε ένοιαζε θα σου έλεγα να τα κάνεις με όποια σειρά θες.

Τόλμησέ το και καλή τύχη
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 05:06, 14-02-16:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους