Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,054 εγγεγραμμένα μέλη και 3,063,622 μηνύματα σε 93,777 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 860 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Προβλήματα με το απουσιολόγιο...

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 20:22, 13-01-13:

Επιβεβαίωσε την ημερομηνία με τον διπλανό σου.
Φώναξε το όνομα του παιδιού που λείπει για να δεις αν θα σου απαντήσει ή όχι.
Τώρα που κατάλαβες ό,τι το ξεχνάς να το θυμάσαι για να μην το ξεχνάς και να θυμάσαι να κοιτάς μια τελευταία φορά την τάξη πριν φύγεις (whaaa?)

Τόσο δύσκολο. Ίσως φταίει που ο 4ος οίκος σου είναι στον Πλούτωνα αυτό το διάστημα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:33, 13-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από joanna07
πηρα προσφατα το απουσιολογιο και δν μπορω να τα βγαλω περα! ειτε θα το ξεχασω μεσα στην ταξη,ειτε θα ξεχασω να γραψω καποιον ειτε θα γραψω λαθος ημερομηνια!!! μπορειτε να μου δωσετε καμια ιδεα για το πως να το γραφω σωστα??
1) Για την ημερομηνία: θα κοιτάζεις την προηγούμενη σελίδα και θα προσθέτεις +1 (αν είναι Δευτέρα +3).
2) Για να μην ξεχάσεις κάποιον: θα λες στους συμμαθητές σου "όποιος λείπει να σηκώσει το χέρι του".
3) Για να μην το ξεχνάς: θα το δέσεις με ένα κορδελάκι στο χέρι σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tomi_77 (Θωμάς)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tomi_77
Ο Θωμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O tomi_77 έγραψε στις 20:36, 13-01-13:

οντως εχει πολυ σοβαρα προβληματα ο κοσμος...!! Και εγω καθομαι και σκαω για αλλα...!! Τι να λεμε τωρα αυτα ειναι τα πραγματικα..!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 20:40, 13-01-13:

Μια ιδέα θα ήταν να δώσεις το απουσιολόγιο στον δεύτερο απουσιολόγο που δε χωνεύεις (legit reasoning), μιας και μπορεί να είναι πιο ικανός από σένα στο να κάνει μια τόσο δύσκολη κι επίπονη δουλειά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (Corteaurian)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Corteaurian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 21:52, 13-01-13:

Παντως το βλεπω γενικα, πολύ άγχος αυτό το απουσιολόγιο... Δεν το εχω πάρει ποτέ και μάλλον δεν πρόκειται να το πάρω, αλλά το βλέπω κάθε μέρα και το φαντάζομαι... κρίμα

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 22:35, 13-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
Παντως το βλεπω γενικα, πολύ άγχος αυτό το απουσιολόγιο... Δεν το εχω πάρει ποτέ και μάλλον δεν πρόκειται να το πάρω, αλλά το βλέπω κάθε μέρα και το φαντάζομαι... κρίμα
Kανένα άγχος για κάτι τόσο ασήμαντο. Μετά την γ γυμνασίου κανείς δε νοιάζεται, ειδικά στο λύκειο, δεν βρίσκεις ούτε εθελοντή να το πάρει. Το άγχος σας στην ηλικία αυτή έχει να κάνει με το ότι πρώτη φορά αποκτάτε μια τυπική υποχρέωση. Άλλοι νιώθουν ξεχωριστοί που το έχουν, άλλοι μάγκες και άλλοι αδιάφοροι.

Προσωπικά βοηθούσα τους συμμαθητές μου και έκοβα όσες απουσίες μπορούσα ειδικά σε παιδιά που ήταν στο όριο.

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H Corteaurian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 14:57, 14-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δαλιδά
Kανένα άγχος για κάτι τόσο ασήμαντο. Μετά την γ γυμνασίου κανείς δε νοιάζεται, ειδικά στο λύκειο, δεν βρίσκεις ούτε εθελοντή να το πάρει. Το άγχος σας στην ηλικία αυτή έχει να κάνει με το ότι πρώτη φορά αποκτάτε μια τυπική υποχρέωση. Άλλοι νιώθουν ξεχωριστοί που το έχουν, άλλοι μάγκες και άλλοι αδιάφοροι.

Προσωπικά βοηθούσα τους συμμαθητές μου και έκοβα όσες απουσίες μπορούσα ειδικά σε παιδιά που ήταν στο όριο.
Εγω τουλαχιστον στο γυμνασιο αυτο βλεπω... Προσωπικά δεν θα ηθελα να το πάρω ακομα κι αν μου το δινανε θα το εδινα σε αλλον...

Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 15:11, 14-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Δαλιδά

Εγω τουλαχιστον στο γυμνασιο αυτο βλεπω... Προσωπικά δεν θα ηθελα να το πάρω ακομα κι αν μου το δινανε θα το εδινα σε αλλον...

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,682 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 18:33, 14-01-13:

Παιδια εγινε κατι κουφο... Ο απουσιολογος της πρωτης γυμν.. πηγε σημερα στον γυμνασιαρχη και ειπε πως δν θελει το απουσιολογιο ετσι δν το εχει τωρα και το πηρε ο αμεσως επομενος! Γινεται να παω κι εγω;

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,902 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 20:08, 14-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Παιδια εγινε κατι κουφο... Ο απουσιολογος της πρωτης γυμν.. πηγε σημερα στον γυμνασιαρχη και ειπε πως δν θελει το απουσιολογιο ετσι δν το εχει τωρα και το πηρε ο αμεσως επομενος! Γινεται να παω κι εγω;
Δεν είναι καθόλου κουφό, ο κάθε απουσιολόγος μπορεί να το κάνει και το παίρνει ο επόμενος "καλύτερος" (εκτός και αν αρχίσετε να παίζετε την κολοκυθιά γιατί δεν το θέλει κανένας, οπότε το παίρνει και όποιος προσφερθεί τελικά).

Παράθεση

Καθηγητής

H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,682 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 20:09, 14-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Δεν είναι καθόλου κουφό, ο κάθε απουσιολόγος μπορεί να το κάνει και το παίρνει ο επόμενος "καλύτερος" (εκτός και αν αρχίσετε να παίζετε την κολοκυθιά γιατί δεν το θέλει κανένας, οπότε το παίρνει και όποιος προσφερθεί τελικά).
Δηλαδη μπορω να το κανω κι εγω αυτο;

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,902 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 20:11, 14-01-13:

Δηλαδη μπορω να το κανω κι εγω αυτο;
Ναι, άνετα.
Και στον υπεύθυνο του τμήματος μπορείς να το πεις ότι δεν το θέλεις.

Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 20:13, 14-01-13:

Ναι, άνετα.
Και στον υπεύθυνο του τμήματος μπορείς να το πεις ότι δεν το θέλεις.
Ωραια ευχαριστω πολυ! Το εχω 2 χρονια και μονο πορβληματα μου εχει φερει

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 20:15, 14-01-13:

Τίποτα
Δεν είναι αναγκαστικό να δέχεται το απουσιολόγιο ο πρώτος της τάξης, να ξέρεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 20:16, 14-01-13:

Τίποτα
Δεν είναι αναγκαστικό να δέχεται το απουσιολόγιο ο πρώτος της τάξης, να ξέρεις.
Το ειχα δεχθει μονο και μονο για να μην το παρει ο επομενος περυσι... Φετος εφυγε νοκ αουτ

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,637 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 20:20, 14-01-13:

7 ολόκληρες σελίδες για ενα χαζο-πρόβλημα.
Μπραααααααααααβο...

Παράθεση

Jim4everjim

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Jim4everjim
Ο Jim4everjim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Jim4everjim έγραψε στις 15:40, 18-02-13:

Είμαι μαθητής της Β´ Λυκείου και απουσιολογος του τμήματος της θεωρητικής κατεύθυνσης. Θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας για ένα θέμα το οποίο προέκυψε σημερα.
Σημερα την πρώτη ώρα ελείπα απο το μάθημα των αρχαιων για προσωπικούς λόγους. Στο διαλειμα μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης ώρας, η καθηγήτρια έλεγε σε κάποιους άλλους μαθητές για τις απουσίες που εχω και για την επιθυμία της να αλλάξει απουσιολογο. Ακόμη η καθηγήτρια στο διαλειμα μετέφερε την επιθυμία της και στο γραφείο του διευθυντή. Την επόμενη ώρα μίλησα με την υποδιευθυντρία η οποία με ρώτησε σχετικά με τις απουσίες μου. Μετα απο συζήτηση που είχα με αλλο καθηγητή την επόμενη ώρα πήγα και βρήκα την εν λόγο καθηγήτρια και την ρώτησα για ποιο λόγο νομίζει ότι είμαι ανίκανος να διατήρησω το απουσιολογιο. Η απάντηση της δεν ήταν καθόλου τεκμηριωμένη. Σε αντίθεση με τους ισχυρισμούς της οι απουσίες μου στα μαθήματα της κατεύθυνσης ειναι απο τις 10/12/12 τρεις. Επιπλέον δεν εχω δώσει ποτε δικαίωμα για κάποια παρατυπια σχετικά με το απουσιολογιο.
Δεν ειναι ευθύνη δική μου να βρω ποιος ειναι αναπληρωματικός απουσιολογος. Απο την αρχή της χρονιάς δεν εχει ενδιαφερθεί να μάθει ποιος ειναι. Σημερα έγραψε σε λάθος απουσιολογιο και νομίζω πως αυτή ήταν η αιτία που ξεκίνησε όλο αυτο. Επιπλέον μου εξέφρασε την επιθυμία της να πάρει τηλέφωνο στο σπίτι μου χωρίς να μου εξηγήσει τον λόγο.
Ωστόσο εγω δεν είχα καμία ευθύνη και δεν μπορω να δέχομαι να λέει ένας καθηγητής άσχημα λόγια για μένα τη στιγμή που είμαι άριστος μαθητής.

Θα ήθελα να μου πείτε πως να αντιδρασω σε περίπτωση που πάρει αδικαιολόγητα στο σπίτι μου τηλέφωνο. Να απευθυνθώ στη διεύθυνση ( που δεν νομίζω να δικαιώθω) ή να κάνω κάποια άλλη ενέργεια. Ακόμη προβλέπεται απο το νομό να αφαιρεθεί το απουσιολογιο απο μαθητή αριστούχο με κοσμιοτατη διαγωγή εξ αιτίας των ισχυρισμών μια καθηγήτριας.
Οπως ειναι λογικο σκέφτομαι και της επιπτώσεις που θα εχει το περιστατικό αυτο στην βαθμολογία του τετραμήνου.

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 16:08, 18-02-13:

Ξέχεσέ την για την δική της ανευθυνότητα και μετά παράτα και το απουσιολόγιο γιατί έτσι κι αλλιώς αγγαρεία είναι.

Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 19:03, 19-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jim4everjim
Είμαι μαθητής της Β´ Λυκείου και απουσιολογος του τμήματος της θεωρητικής κατεύθυνσης. Θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας για ένα θέμα το οποίο προέκυψε σημερα.
Σημερα την πρώτη ώρα ελείπα απο το μάθημα των αρχαιων για προσωπικούς λόγους. Στο διαλειμα μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης ώρας, η καθηγήτρια έλεγε σε κάποιους άλλους μαθητές για τις απουσίες που εχω και για την επιθυμία της να αλλάξει απουσιολογο. Ακόμη η καθηγήτρια στο διαλειμα μετέφερε την επιθυμία της και στο γραφείο του διευθυντή. Την επόμενη ώρα μίλησα με την υποδιευθυντρία η οποία με ρώτησε σχετικά με τις απουσίες μου. Μετα απο συζήτηση που είχα με αλλο καθηγητή την επόμενη ώρα πήγα και βρήκα την εν λόγο καθηγήτρια και την ρώτησα για ποιο λόγο νομίζει ότι είμαι ανίκανος να διατήρησω το απουσιολογιο. Η απάντηση της δεν ήταν καθόλου τεκμηριωμένη. Σε αντίθεση με τους ισχυρισμούς της οι απουσίες μου στα μαθήματα της κατεύθυνσης ειναι απο τις 10/12/12 τρεις. Επιπλέον δεν εχω δώσει ποτε δικαίωμα για κάποια παρατυπια σχετικά με το απουσιολογιο.
Δεν ειναι ευθύνη δική μου να βρω ποιος ειναι αναπληρωματικός απουσιολογος. Απο την αρχή της χρονιάς δεν εχει ενδιαφερθεί να μάθει ποιος ειναι. Σημερα έγραψε σε λάθος απουσιολογιο και νομίζω πως αυτή ήταν η αιτία που ξεκίνησε όλο αυτο. Επιπλέον μου εξέφρασε την επιθυμία της να πάρει τηλέφωνο στο σπίτι μου χωρίς να μου εξηγήσει τον λόγο.
Ωστόσο εγω δεν είχα καμία ευθύνη και δεν μπορω να δέχομαι να λέει ένας καθηγητής άσχημα λόγια για μένα τη στιγμή που είμαι άριστος μαθητής.

Θα ήθελα να μου πείτε πως να αντιδρασω σε περίπτωση που πάρει αδικαιολόγητα στο σπίτι μου τηλέφωνο. Να απευθυνθώ στη διεύθυνση ( που δεν νομίζω να δικαιώθω) ή να κάνω κάποια άλλη ενέργεια. Ακόμη προβλέπεται απο το νομό να αφαιρεθεί το απουσιολογιο απο μαθητή αριστούχο με κοσμιοτατη διαγωγή εξ αιτίας των ισχυρισμών μια καθηγήτριας.
Οπως ειναι λογικο σκέφτομαι και της επιπτώσεις που θα εχει το περιστατικό αυτο στην βαθμολογία του τετραμήνου.
Mα τι προβλημα εχει αυτη; αυτη περνει τις απουσιες; και δεν καταλαβα τι δηλαδη; δεν εχει το δικαιωμα να σου το παρει ΑΥΤΗ! Αφησε την μερικοι ειναι κομπλεξικοι. Δεν μπορεις να τους αλλαξεις! Αγνόησε την μην της δινεις σημασία αν πας στον διευθυντη οπως πολυ σωστα ειπες στην παρενθεση δεν θα γινει τιποτα εκτος κι αν ειναι νορμαλ... Ειχα ενα προβλημα κι εγω ο διευθυντης δεν εκανε τιποτα παλι καλα που υπήρχε η υποδιευθυντρια

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,675 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 19:20, 19-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jim4everjim
Πρώτα απ'όλα το λες στους γονείς σου για να είσαι καλυμένος στην περίπτωση που πάρει τηλέφωνο. Τώρα για το απουσιολόγιο μην σκας. Ας το πάρει άλλος. Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Παράθεση

Claire14<3 (Claire(tvd 4everr):))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire14<3
H Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H Claire14<3 I love german and Tvd<3 έγραψε στις 22:22, 12-03-13:

ειμαι απουσιολογος και εχω το διο προβλημα με τη κοπελα στα γερμανικα- γαλλικα! αν ακι θα το γραψω εδω διοτι δεν ξερω αν υπαρχει αλλο ποστ... απο την μερα που πηρα το απουσιολογιο η ζωη μου εχει αλλαξει προς το χειρωτερο.... δεν το ηθελα ποτε.... η υπευθηνη καθηγητρια με ρωτσε φυσικα αμα το θελω δεχτηκα μονο και μονο διοτι οταν την ρωτησα ποιος θα το παρει αν δεν το παρω μου απαντησε ο καλυτερος μετα απο εσενα! ε οχι ειπα δεν ηθελα να το παρει με τιποτα το συγκαικριμενο ατομο!το πηρα... καποια παιδια ελεγαν πρωτα να περασει η ''απουσιολογος'' κλπ..... τωρα πραγματικα γραφω πολυ καλα στις εξετασεις και αμα το εχω και του χρονου θα τρελαθω.... εχω και τις φιλες μου να μου λενε πχ μην αφησεις την Χριστινα να σου το παρει και αλλα τετοια τι να κανω;????
κι εμένα μου συμβαίνει το ίδιο ακριβώς!Είμαι απουσιολόγος από πέρυσι και το δέχτηκα μόνο και μόνο επειδή μετά από εμένα είναι ένα κορίτσι το οποίο δεν θα ήθελα να πάρει το απουσιολόγιο.

Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 16:51, 13-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Claire14<3
κι εμένα μου συμβαίνει το ίδιο ακριβώς!Είμαι απουσιολόγος από πέρυσι και το δέχτηκα μόνο και μόνο επειδή μετά από εμένα είναι ένα κορίτσι το οποίο δεν θα ήθελα να πάρει το απουσιολόγιο.
Και εγω το εχω φετος το θεμα ειναι πως τωρα εχουμε και ενα θεμα με μια αποβολη και αισθανομαι πολυ ασχημα να βλεπω τον συμμαθητη μου μεσα στη ταξη και εγω να γραφω το ονομα του στο απουσιολογιο

Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,027 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 17:40, 13-03-13:

Και εγω το εχω φετος το θεμα ειναι πως τωρα εχουμε και ενα θεμα με μια αποβολη και αισθανομαι πολυ ασχημα να βλεπω τον συμμαθητη μου μεσα στη ταξη και εγω να γραφω το ονομα του στο απουσιολογιο
Καλα πηρε αποβολη και ερχετε σχολειο αντι να κατσει σπιτι του;

Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 17:43, 13-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Thoba19
Καλα πηρε αποβολη και ερχετε σχολειο αντι να κατσει σπιτι του;
Του ειπανε να παρακολουθει κανονικα μαθημα

Παράθεση

Claire14<3 (Claire(tvd 4everr):))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire14<3
H Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H Claire14<3 I love german and Tvd<3 έγραψε στις 17:53, 13-03-13:

Σε καταλαβαίνω γιατί μου έχει πολλές φορές,αλλά τι να κάνουμε η ''δουλειά'' μας είναι αυτή
Δεν φταις εσύ που ο άλλος έχει πάρει την αποβολή.Αν δεν του βάλεις απουσίες εσύ θα βρεις τον μπελά σου μετά

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,675 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 21:25, 13-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Claire14<3
Πάντως αυτό το "Δεν το θέλω το απουσιολόγιο αλλά δεν το δίνω στον επόμενο γιατί είναι έτσι είναι αλλιώς κτλπ" το βλέπω μόνο στα κορίτσια. Γιατί άραγε;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 17:24, 15-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από JKaradakov
Πάντως αυτό το "Δεν το θέλω το απουσιολόγιο αλλά δεν το δίνω στον επόμενο γιατί είναι έτσι είναι αλλιώς κτλπ" το βλέπω μόνο στα κορίτσια. Γιατί άραγε;
Γιατι θελουμε το καλο της ταξης

Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nikosxdxd
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 17:44, 15-03-13:

Γιατι ειστε ματαιοδοξες.

Παράθεση

jj!

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,552 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 17:52, 15-03-13:

Γιατί ο εγωισμός σας δε σας επιτρέπει να το αρνηθείτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 18:17, 15-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
Ισως εχεις δικαιο. Ξερεις πεισμώνουμε πολυ.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 21:13, 15-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από jj!
I second that!

Παράθεση

George C.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη George C.
Ο George C. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O George C. έγραψε στις 18:59, 15-09-15:

Γειά σας παιδιά , και καλή σχολική χρονιά σε όλους και όλες. Όσοι έχετε στόχους και όνειρα ποτέ μην τα παρατάτε! Ο λόγος που γράφω εδώ είναι για να εκφράσω ορισμένες μου ανησυχίες σχετικά με το όλο θέμα του απουσιολογίου. Καταρχήν , να πω πως δεν το ήθελα αλλά ο λυκειάρχης είναι λίγο...ιδιότροπος ας πούμε , οπότε δεν είχα και άλλη επιλογή.
Το κύριο πρόβλημά μου είναι πως 5 συμμαθητές μας πλέον φοιτούν σε άλλα σχολεία (ΕΠΑΛ) χωρίς να έχουν κάνει εγγραφη στο δικό μου σχολείο προκειμένου να συνεχίσουν. Επομένως , εγώ είμαι υποχρεωμένος να τους περνάω απουσίες κανονικά ή όχι ; Μου φένεται λίγο περίεργο να είναι κάτι τέτοιο απαραίτητο , μιας και γνωρίζω πως έχουν ξεκινήσει αλλού την σχολική τους χρονιά.
Εκτός αυτού , μου προκάλεσε σύγχυση το γεγονός των πολλαπλών απουσιολογίων ( ένα θετικών επιστημών , ένα ανθρωπιστικών σπουδών και ένα γενικής παιδείας -τα βιβλία ύλης είναι δύο αλλα δεν είναι εκεί το θέμα μου - ) επειδή στην ερώτησή μου «τι θα γράφω στο γενικής την ώρα των κατευθύνσεων» έλαβα 2 τελείως διαφορετικές απαντήσεις από τους καθηγητές μου( ο μαθηματικός μου είπε ΄«άστο κενό για εκείνη την ώρα , θα τα κανονίζει ο υπεύθηνος το τμήματος»-πράγμα που μου φάνηκε τελείως λογικό , αλλιώς ποιός ο λόγος ύπαρξης των άλλων δύο απουσιολογίων- , ο βιολόγος είπε «βρες τους καθηγητές των κατευθύνσεων για να βάλουν υπογραφή»). Ο λυκειάρχης για κάποιο λόγο που δεν μας έχει ανακοινωθεί ακόμα θα λείπει μέχρι την Τετάρτη 23/09 , όποτε δεν μπορώ να στραφώ κάπου αλλού( μιας και έχουμε μόνο τους 2 παραπάνω καθηγητές στο σχολείο μαζί με τον λυκειάρχη και 2 φιλολόγους που θα έρθουν αύριο). Σε συνδυασμό με την πρώτη μου αμφιβολία , αν είμαι υποχρεωμένος να γράφω τους παραπάνω 5 μαθητές , θα πρέπει να τους γράφω και στα τρία , μιας και δεν ξέρω τι κατεύθυνση θα διάλεγαν; Μπορεί να σας φαίνονται ανόητα όλα αυτά , αλλά μου προκαλούν αφάνταστο άγχος , μιας και διάβασα κάπου ότι ως υπεύθυνος μπορώ να υποστώ κυρώσεις αν δεν τηρώ τα καθήκοντά μου(τα οποία δεν γνωρίζω μιας και πρώτη φορά έβγαλα τον μεγαλύτερο βαθμό της τάξης αλλά και κανένας δεν αφιέρωσε λίγο χρόνο να μου εξηγήσει τα διαδικαστικά).
Σας ευχαριστώ πολύ που αφιερώσατε χρόνο στο να διαβάσετε τα λεγόμενά μου. Περιμένω τις απαντήσεις σας.
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,399 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 19:10, 15-09-15:

...προβλήματα που έχει ο κόσμος.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vcha

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vcha
H vcha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H vcha έγραψε στις 19:23, 15-09-15:

Κατ' αρχας, κουλαρησε. Τοσο αγχος δεν βοηθαει πουθενα. Εμεις περσι που ειχαμε μια τετοια περιπτωση με επαλ τους γραφαμε στο πρωτο τετραμηνο, μεχρι που κοπηκαν. Επισης, πρεπει να ρωτησεις τον υπευθυνο της ταξης σου ή καποιον απουσιολογο της γ για να εισαι σιγουρος. Λιγικα, στο απουσιολογιο γενικης τις ωρες της κατευθυνσης γραφεις απλα κατευθυνση/προσανατολισμος κατι τετοιο. Αποκλειεται να ξαναμπαινουν απουσιες. Δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο γιατι και γω τωρα πηγα στη β. Καλη σταδιοδρομια ως απουσιολογος!
Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Stelios1997
Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 19:26, 15-09-15:

Εύκολο.Κανόνισε μια μέρα να "χάσεις" ένα φύλλο από το απουσιολόγιο και αν επιμένει πάλι να το πάρεις εσύ τότε να το χάσεις τελείως(το απουσιολόγιο).'Η μπορείς κάπου να το ξεχάσεις(πχ στη γυμναστική) και να χαθεί μόνο του.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 728 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 19:31, 15-09-15:

καλά σε όλες τις κατευθύνσεις εσύ τα έχεις τα απουσιολόγια? Στο γενικής την ώρα των κατευθύνσεων εμείς δεν γράφαμε τίποτα. Ακόμα κι αν στη συνέχεια χρειάζεται να γραφεί κάτι πιστεύω ότι όποιος καθηγητής σου πει ότι σου είπε ο βιολόγος κοιτάει να γλιτώσει γραφειοκρατία.
Οι μόνοι αρμόδιοι πάντως να σου πει τι θα κάνεις είναι ο διευθυντής, υποδιευθυντής κτλ.
Μην το ψάχνεις το θέμα πολύ, από τη στιγμή που δεν έχεις λάβει κάποια επίσημη ενημέρωση και δεν ενδιαφέρθηκαν οι καθηγητές σου εμένα δεν θα με ένοιαζε.
Βάλε σε αυτούς τους 5 απουσία για το μάθημα που κάνεις εσύ (σιγά μην κάτσεις να συμπληρώσεις τα απουσιολόγια όλου του σχολείου, πως ξέρεις εσύ αν λείπει ένα παιδί από την άλλη κατεύθυνση? θα κάθεσαι να ρωτάς και να ψάχνεις καθηγητές στο διάλειμμα?) και τα υπόλοιπα απουσιολόγια δεν είναι δουλειά σου να τα συμπληρώνεις, κάποιος από το αντίστοιχο τμήμα τα συμπληρώνει.
Υπεύθυνος για τον έλεγχο των απουσιών είναι ο καθηγητής και ο μοναδικός υπόλογος, μην πανικοβάλεσαι :p Αυτός είναι που βάζει την υπογραφή του
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,145 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 20:21, 15-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από George C.
Το κύριο πρόβλημά μου είναι πως 5 συμμαθητές μας πλέον φοιτούν σε άλλα σχολεία (ΕΠΑΛ) χωρίς να έχουν κάνει εγγραφη στο δικό μου σχολείο προκειμένου να συνεχίσουν.
Σβούρα τους κανονικά απουσίες εσύ και άσε τη γραμματεία να βγάλει άκρη με το θέμα. Από τη στιγμή που υπάρχουν στον κατάλογο του τμήματος (οφείλει να υπάρχει εντός του βιβλίου ύλης ή να συνοδεύεις το απουσιολόγιο) και δεν παρουσιάζονται στην τάξη, τους βάζεις απουσία.
Εκτός αυτού , μου προκάλεσε σύγχυση το γεγονός των πολλαπλών απουσιολογίων ( ένα θετικών επιστημών , ένα ανθρωπιστικών σπουδών και ένα γενικής παιδείας
Έστω το πρόγραμμα πάει:
Γενικής, Γενικής, Κατεύθυνση, Κατεύθυνση, Γενικής, Γενικής
Παίρνεις το απουσιολόγιο του τμήματος σου το πρωί, γράφεις στα κουτάκια 1 και 2 τα μαθήματα και γενικής και στις στήλες 3 και 4, κατά μήκος της στήλης που μπαίνουν οι σταυροί, κοτσάρεις με μεγάλα γράμματα και κλίση 90 μοιρών την λέξη ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. 5η και 6η ώρα γράφεις στα αντίστοιχα κουτάκια τα μαθήματα γενικής που έχετε.
Για το απουσιολόγιο της κατέθυνσης, τα πράγματα είναι πιο απλά:
Αφήνεις τα πάντα κενά, εκτός από τα κουτάκια 3 και 4, όπου γράφεις τα μαθήματα κατεύθυνσης που έχετε.
Κοινώς, συμπληρώνεις τις θέσεις που πάνε οι σταυροί των απουσιών στο απουσιολόγιο γενικής παιδείας, ώστε να μην μπουν καταλάθος σταυροί (υπάρχει ενδεχόμενο ο καθηγητής που θα μπει 5η ώρα να συμπληρώσει την 3η και 4η).

Μπορεί να σας φαίνονται ανόητα όλα αυτά , αλλά μου προκαλούν αφάνταστο άγχος , μιας και διάβασα κάπου ότι ως υπεύθυνος μπορώ να υποστώ κυρώσεις αν δεν τηρώ τα καθήκοντά μου(τα οποία δεν γνωρίζω μιας και πρώτη φορά έβγαλα τον μεγαλύτερο βαθμό της τάξης αλλά και κανένας δεν αφιέρωσε λίγο χρόνο να μου εξηγήσει τα διαδικαστικά).
Αν η θέση σε αγχώνει, μπορείς να επιστρέψεις το απουσιολόγιο στον λυκειάρχη και να του ανακοινώνεις ότι δεν επιθυμείς πλέον να είσαι απουσιολόγος του τμήματος σου. Η διαδικασία είναι τόσο αόριστη που το απουσιολόγιο μπορεί να το πάρει οποιοσδήποτε, ακόμα και ο "χειρότερος" μαθητής της τάξης. Λέει ότι προτιμάται να δίνεται στον "πρώτο" του τμήματος, αλλά δεν αναγράφεται πουθενά ότι είναι υποχρεώση σου, απλώς είσαι το πρώτο άτομο που θα στραφούν για να αγγαρέψουν το απουσιολόγιο.
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:26, 15-09-15:

.... να εκφράσω ορισμένες μου ανησυχίες σχετικά με το όλο θέμα του απουσιολογίου. Καταρχήν , να πω πως δεν το ήθελα αλλά ο λυκειάρχης είναι λίγο...ιδιότροπος ας πούμε , οπότε δεν είχα και άλλη επιλογή.....
Καλά. Υπήρξα κι εγώ απουσιολόγος, όλοι λένε ότι τάχα δεν το θέλουν το βιβλιαράκι, αλλά όλοι είναι... "τραβάτε με κι ας κλαίω".
Το κύριο πρόβλημά μου είναι πως 5 συμμαθητές μας πλέον φοιτούν σε άλλα σχολεία (ΕΠΑΛ)χωρίς να έχουν κάνει εγγραφη στο δικό μου σχολείο προκειμένου να συνεχίσουν. Επομένως , εγώ είμαι υποχρεωμένος να τους περνάω απουσίες κανονικά ή όχι ; Μου φαίνεται λίγο περίεργο να είναι κάτι τέτοιο απαραίτητο , μιας και γνωρίζω πως έχουν ξεκινήσει αλλού την σχολική τους χρονιά..
Εδώ έχουμε μια κλασική "κομπίνα" που κάνουν όλα τα σχολεία. Γράφουν ότι έχουν και μαθητές "μαϊμούδες" που στην πραγματικότητα δεν φοιτούν, με σκοπό να κάνουν περισσότερα και μικρότερα τμήματα. Αυτό συμφέρει και τους καθηγητές και τους μαθητές. Για σένα είναι απόντες και τους σταυρώνεις κανονικά.
...μου προκάλεσε σύγχυση το γεγονός των πολλαπλών απουσιολογίων ( ένα θετικών επιστημών , ένα ανθρωπιστικών σπουδών και ένα γενικής παιδείας) επειδή στην ερώτησή μου «τι θα γράφω στο γενικής την ώρα των κατευθύνσεων» ..... ποιός ο λόγος ύπαρξης των άλλων δύο απουσιολογίων-
Αφού οι μαθητές είναι διαφορετικοί στη γενική παιδεία από τα τμήματα κατεύθυνσης, προφανώς δεν μπορούσε να υπάρχει ενιαίο απουσιολόγιο. Τις ώρες κατεύθυνσης, στο απουσιολόγιο της γενικής παιδείας, είτε αφήσεις κενές τις στήλες είτε γράψεις τη λέξη "κατεύθυνση" το ίδιο κάνει.
θα πρέπει να τους γράφω και στα τρία , μιας και δεν ξέρω τι κατεύθυνση θα διάλεγαν;
Τις μαϊμούδες θα τις γράφεις και σε μια κατεύθυνση, αυτή που θα σου πούνε ότι συμφέρει στο σχολείο.
..... μου προκαλούν αφάνταστο άγχος , μιας και διάβασα κάπου ότι ως υπεύθυνος μπορώ να υποστώ κυρώσεις αν δεν τηρώ τα καθήκοντά μου.....
Μην ανησυχείς για τίποτα. Την ευθύνη για αυτά την έχουν ο υπεύθυνος καθηγητής και ο διευθυντής. Κυρώσεις σε απουσιολόγο μπορούν να επιβληθούν μόνο αν αποδειχθεί ότι κρύβει ή σβήνει απουσίες συμμαθητών του.
Περιμένω τις απαντήσεις σας.
Καλή σχολική χρονιά...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chrisrp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chrisrp
Ο Chrisrp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Chrisrp έγραψε στις 20:42, 27-12-15:

περσι(Α γυμνασιου) δεν καταφερα να ειμαι αρκετα καλος(19 3/15)και δεν βγηκα ουτε πρωτος ουτε δευτερος απουσιολογος.Τωρα στο πρωτο τριμηνο βγηκα πρωτος με 19 7/15.Ο απουσιολογος αλλαζει η οχι?
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 21:04, 27-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Chrisrp
περσι(Α γυμνασιου) δεν καταφερα να ειμαι αρκετα καλος(19 3/15)και δεν βγηκα ουτε πρωτος ουτε δευτερος απουσιολογος.Τωρα στο πρωτο τριμηνο βγηκα πρωτος με 19 7/15.Ο απουσιολογος αλλαζει η οχι?
εγώ πάλι νομίζω πως άγγιξες το άριστο!

Και ναι κάθε χρονιά ο απουσιολόγος αλλάζει

Να είσαι καλός για τον εαυτό σου, όχι για το απουσιολόγιο.
Είναι πραγματικά μόνο μπελάς ( είμαι απουσιολόγος από την Α γυμνασίου και τώρα είμαι Β λυκείου )
Παράθεση

george_trianta3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη george_trianta3
Ο george_trianta3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O george_trianta3 έγραψε στις 16:24, 06-10-16:

λοιποοονν...στις αρχες της 1ης γυμνασιους περσυ εγινε κληρωση για το απουσιολογιο...το πηρα εγω και ενας αλλος...στο 1ο τριμηνο ο αλλος τα πηγε καλυτερα και ετσι εγω εγινα 2ος απουσιολογος..μειναμε ετσι μεχρι το τελος...στον γενικο βαθμο της 1ης γυμνασιου βγηκα 2ος και παραλιγο τριτος...αρα φετος στην 2α γυμνασιου ειμαι ο 2ος ξανα...απο την αρχη της φετινης χρονιας ΒΑΡΙΕΜΑΙ το σχολειο και πιο πολυ αυτην την αγγαρεια που λεγεται απουσιλογιο καθε φορα που ο 1ος λειπει...σημερα επειδη δεν ειχα κοιμηθει καλα και ημουν ετοιμος να κοιμηθω στην ταξηκαι λεει ο μ*λακας ο καθηγητης και μου λεει πως αυτη δεν ειναι εικονα απουσιολογου..γιατι ρε ηλιθιε ολοι οι αλλοι μπορουν να κανουν ο,τι θελουν αλλα επειδη εμενα μου εχετε φορτωσει μια αγγαρεια που δεν θελω πρεπει να ειμαι τυπος και υπογραμμος?? οποτε μετα απο αυτο πηγα στην υποδιευθυντρια και της ειπα πως δεν θελω να ειμαι 2ος...αλλα μου λεει πως κατι τετοιο δεν γινεται επειδη σαν 2ος δεν το παιρνω καθε μερα...αλλα και παλι εγω ΟΥΤΕ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ..τι μπορω να κανω? please help
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 7,010 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 17:07, 06-10-16:

Απλά πες τους ότι δεν το θες και μην το πάρεις τέλος. Νομίζω δεν μπορούν να σε τιμωρήσουν κάπως δεν έχουν τέτοιο δικαίωμα.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,562 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:46, 06-10-16:

Μόνο στα Ελληνικά σχολεία θεωρείται τιμή και βραβείο να είσαι ο ρουφιάνος της τάξης.
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 577 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 18:15, 06-10-16:

Ο απουσιολόγος δεν είναι ρουφιάνος. Και εγώ είμαι απουσιολόγος στο τμήμα της κατεύθυνσης μου. Όποτε μπορώ, "ξεχνώ" να αναφέρω ότι κάποιος λείπει και απλώς περνάει το μάθημα χωρίς να το καταλάβει ο εκάστοτε καθηγητής.

Αν δεν θες να εισαι απουσιολόγος, δήλωσέ το στον υπεύθυνο καθηγητή ή στον διευθυντή σου και δεν θα το έχεις.
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 393 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 18:27, 06-10-16:

Μπορείς να ζητήσεις από τον διευθυντή να μην το έχεις.
Πάντως δε νομίζω για 15-20 μέρες μάξιμουμ το χρόνο που θα λείπει ο 1ος απουσιολόγος ότι θα είναι και κάνα μεγάλο ζόρι...
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 19:42, 06-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Ο απουσιολόγος δεν είναι ρουφιάνος. Και εγώ είμαι απουσιολόγος στο τμήμα της κατεύθυνσης μου. Όποτε μπορώ, "ξεχνώ" να αναφέρω ότι κάποιος λείπει και απλώς περνάει το μάθημα χωρίς να το καταλάβει ο εκάστοτε καθηγητής.

Αν δεν θες να εισαι απουσιολόγος, δήλωσέ το στον υπεύθυνο καθηγητή ή στον διευθυντή σου και δεν θα το έχεις.
Το γεγονός ότι χαρίζεις την "ζωή" σε μερικούς δεν σημαίνει ότι βγάζεις την μάσκα από το κεφάλι σου.

Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 393 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 20:10, 06-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Το γεγονός ότι χαρίζεις την "ζωή" σε μερικούς δεν σημαίνει ότι βγάζεις την μάσκα από το κεφάλι σου.

Δε νομίζω ότι το ίδιο το παιδί γίνεται ρουφιάνος, απλά κάνει αυτό που του ζητείται, να σημειώσει τους απόντες. Το απουσιολόγιο είναι μια υποχρέωση, που δε μπορεί να την ξεφορτωθεί.
Πάντως από πότε θεωρείται η σημείωση των απόντων ρουφιανιά; Δηλαδή έλεος, αυτός που λείπει από το μάθημα να μην πάρει απουσία;
Παράθεση

george_trianta3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη george_trianta3
Ο george_trianta3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O george_trianta3 έγραψε στις 20:35, 06-10-16:

αα ναι δεν σκεφτηκα να το πω στην υπευθνη του τμηαμτος μας..λογικα θα συμφωνησει πισετυω..ευχαριστω
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,645 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:43, 06-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από george_trianta3
αα ναι δεν σκεφτηκα να το πω στην υπευθνη του τμηαμτος μας..λογικα θα συμφωνησει πισετυω..ευχαριστω
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αγόρι μου!
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Objectivism
Ο Covfefe αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε στις 08:48, 07-10-16:

Το να είσαι απουσιολόγος είναι ότι πιο χαζό και ζημιογόνο μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου όταν είσαι σε Γυμνάσιο και Λυκειο.
Να το θεσω αλλιως. Αν μπεις σε μια τάξη και δεις το άτομο που βγάζει 20 να έχει το απουσιολόγιο τι θα σκεφτεις; Θα σκεφτεις "Ένας ακόμα βαθμοθήρας με απουσιολόγιο". Αν όμως βγάζεις 20 (είσαι πρωτος δηλαδη) και το απουσιολογιο το έχει αυτός που βγάζει 19,5 ή 19, τότε είσαι badass. Ή τουλάχιστον δείχνεις πως προσπαθείς να γλιτωσεις τον εαυτό σου από την δύσκολη θέση της πρωτιάς.

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αγόρι μου!
Πάντως, δεν μπορείς να είσαι κομμουνιστής και χριστιανός ταυτοχρόνως. Προτείνω να δηλώνεις κομμουνιστρια Δευ,Τρ,Πεμπ και χριστιανη τις υπόλοιπες μερες. Works for me
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους