Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,650 εγγεγραμμένα μέλη και 3,049,107 μηνύματα σε 92,932 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 439 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 313)
Ναι
164
52,40%
Οχι
149
47,60%

jimissss

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη jimissss
Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O jimissss έγραψε στις 17:19, 05-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Το οτι δε μιλαμε για δυο σωματιδια,αλλα εκατομμυριες των εκατομμυριων συμπτώσεις,και προβληματα που επρεπε να ξεπεραστουν,τα οποια δεν έχεις ψάξει,και υπεραπλουστευεις στο ονομα της τυχης τα παντα στο μυαλό σου.

Πιστεψε με υπαρχει πιο μικρη πιθανοτητα το να ενωθουν αυτα τα δυο σωματιδια σε 13 δις χρονια απο το να δημιουργηθει η ζωη.Τελος παντων εγω στην αρχη του τοπικ δν ειχα την διαθεση να αντιταχθω σε καπιον που πιστεβε στον θεο. Προς θεου. Ο καθενας μπορει να πιστεψει οπου θελει απλα αυτο που με κανει να αντιτιθεμαι με εσενα ειναι οτι λες πως η πιθανοτητα να δημιουργοταν νοημων ζωη στο συμπαν ειναι 1/999999999999999999 και οτι εγω πιστεβω σε μια τετια πιθανοτητα.Ε αυτο δν το δεχομαι. Γιατι πολυ απλα δν ειναι τοσο η πιθανοτητα.Οπως και στο τζοκερ.Σε οπιον και να πεσει το τζοκερ θα πει 'ουαου σε τοσο κοσμο και το τζοκερ επεσε σε εμενα,σιγουρα καπιος εβαλε το χερακι του απο πανω'.Ομως το τζοκερ σιγουρα καπου θα επεφτε.Το τζοκερ λοιπον επεσε σε εμας και πιστεβουμε οτι καπιος εβαλε το χερακι του.Αλλα δν ειναι ετσι και το ξερεις πολυ καλα.Γενικα ομως η συζητηση περι πιθανοτητων δν οδηγει πουθενα απο την στιγμη που εγω επεξεργαζομαι της πιθανοτητες οπως τα μαθηματικα ενω εσυ τις επεξεργαζεσαι λες και καπιος εχει βαλει το χερακι του.Λογικο ειναι να εχουμε διαφορετικες αποψεις.Οπως σου ειπα διαφορετικη ειναι η πιθανοτητα να βρω το lamporgini μονος μου και διαφορετικη αν μου υποδειξει ο θεος που ειναι(παρτο σαν παραδειγμα ασε το αυτεξουσιο).Επομενως αλλη αντυπωση εχεις εσυ για τις πιθανοτητες αλλη εγω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 17:22, 05-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από jimissss
Πιστεψε με υπαρχει πιο μικρη πιθανοτητα το να ενωθουν αυτα τα δυο σωματιδια σε 13 δις χρονια απο το να δημιουργηθει η ζωη.Τελος παντων εγω στην αρχη του τοπικ δν ειχα την διαθεση να αντιταχθω σε καπιον που πιστεβε στον θεο. Προς θεου. Ο καθενας μπορει να πιστεψει οπου θελει απλα αυτο που με κανει να αντιτιθεμαι με εσενα ειναι οτι λες πως η πιθανοτητα να δημιουργοταν νοημων ζωη στο συμπαν ειναι 1/999999999999999999 και οτι εγω πιστεβω σε μια τετια πιθανοτητα.Ε αυτο δν το δεχομαι. Γιατι πολυ απλα δν ειναι τοσο η πιθανοτητα.Οπως και στο τζοκερ.Σε οπιον και να πεσει το τζοκερ θα πει 'ουαου σε τοσο κοσμο και το τζοκερ επεσε σε εμενα,σιγουρα καπιος εβαλε το χερακι του απο πανω'.Ομως το τζοκερ σιγουρα καπου θα επεφτε.Το τζοκερ λοιπον επεσε σε εμας και πιστεβουμε οτι καπιος εβαλε το χερακι του.Αλλα δν ειναι ετσι και το ξερεις πολυ καλα.Γενικα ομως η συζητηση περι πιθανοτητων δν οδηγει πουθενα απο την στιγμη που εγω επεξεργαζομαι της πιθανοτητες οπως τα μαθηματικα ενω εσυ τις επεξεργαζεσαι λες και καπιος εχει βαλει το χερακι του.Λογικο ειναι να εχουμε διαφορετικες αποψεις.Οπως σου ειπα διαφορετικη ειναι η πιθανοτητα να βρω το lamporgini μονος μου και διαφορετικη αν μου υποδειξει ο θεος που ειναι(παρτο σαν παραδειγμα ασε το αυτεξουσιο).Επομενως αλλη αντυπωση εχεις εσυ για τις πιθανοτητες αλλη εγω
Δεκτά τα πάντα εκτος το χρωματισμένο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 17:38, 05-12-10:

Δε γίνεται όμως πιθανότερο να γραφτεί,αν κάποιος θέλει να γραφτεί?Οσο για το χρόνο που μεσολάβησε,δεν είναι και απειρος..
Ναι, δεν αντιτιθεμαι σε αυτο απλα την σκεψη μου εξεφρασα περι των πιθανοτητων.
Αυτο που θελω να πω, ειναι πως αν το συμπαν ειναι κυκλικο η υπαρχουν παραλληλα συμπαντα τοτε ο χρονος ειναι απειρος , και κατα συνεπεια γινονται αυτα που προανεφερα και βαριεμαι να τα ξαναγραφω.
Αν θες απαντα σε pm να μην το ψαχνω. Αλλωστε δεν εχει πια νοημα να συζητησω το ιδιο πραγμα παλι σ αυτο το φορουμ.

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O jimissss έγραψε στις 17:39, 05-12-10:

Δεκτά τα πάντα εκτος το χρωματισμένο.

χαχα.δν πειραζει κατι ειναι και αυτο.τωρα ομως αν πραγματικα θεωρεις μεγαλη την πιθανοτητα δυο σωματατιδια που περιπλανιουνται σε ενα τεραστιο χωρο να συναντηθουν οκ τι ναπω.παντως οπως εσυ μου λες οτι αν πιστεψω στο θεο θα εξηγηθουν τα παντα γυρω μου και εγω σου λεω οτι και αν δν πιστεψεις στο θεο παλι τα πραγματα γυρω σου μια χαρα εξηγουνται.επομενως γτ να πιστεβω σε κατι που δν το χωραει ο νους μου.που κανεις δν μου εδωσε ποτε να καταλαβω τι ακριβως ειναι αυτο και η μονη αποδειξη οτι υπαρχει ειναι επειδη οι επιστημονες δν εχουν εξηγησει ακομα πως δημιουργηθηκε το κατι απο το τιποτα.οκ μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι το κατι δημιουργηθηκε απο το τιποτα αλλα μου ειναι ακομα πιο δυσκολο οτι καπιος τα ελεγχει ολα τα κατευθηνει ειναι ο παντοδυναμος ο πανισχυρος.απλα δν μπορω να το πιστεψω.για μενα αυτο ειναι αδιανοητο εκτος και αν εμφανιστει μπροστα μου και πει γεια σου αγαπη ειμαι ο θεος δες τι μαγικα μπορω να κανω(και κανει διαφορα).αλλα ετσι ειπαμε παραβιαζεται το αυτεξουσιο επομενως μεχρι να πεθανω δν θα πιστεβω.απο κει και περα ειδωμην.και ας κλεισουμε το θεμα με τις πιθανοτητες γτ οπως συμφωνησαμε εχουμε τελειως διαφορετικη εντυπωση επομενως δν οδηγει πουθενα αυτο.ας αφησουμε λοιπον και τους αλους να γραψουν τιποτα.απο μενα καλη ξεκουραση.Την Κυριακη ακομα και ο θεος ξεκουραστηκε.γτ εμεις οχι?

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 17:47, 05-12-10:

Και συγχαρητηρια στον τζιμη που βαζει επιτελους σιγμα τελικο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,311 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 17:51, 05-12-10:

.οκ μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι το κατι δημιουργηθηκε απο το τιποτα αλλα μου ειναι ακομα πιο δυσκολο οτι καπιος τα ελεγχει ολα τα κατευθηνει ειναι ο παντοδυναμος ο πανισχυρος.απλα δν μπορω να το πιστεψω.
.Επελεξε να μην τα κατευθύνει(αυτεξούσιο)
ας αφησουμε λοιπον και τους αλους να γραψουν τιποτα.απο μενα καλη ξεκουραση.Την Κυριακη ακομα και ο θεος ξεκουραστηκε.γτ εμεις οχι?
Χαχα σε πάω,μου θύμισες ένα ανέκδοτο το οποίο αν πω εδώ θα πέσει ban

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 19:44, 05-12-10:

δεν ξερω αν υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που εμεις το ονομαζουμε πεπρωμενο,θεο,βουδα,αλαχ κλπ.αλλα γι ενα πραγμα το οποιο ειναι σιγουρο ειναι οτι δεν πιστευω σε ενα παρα πολυ μεγαλο της παλαιας διαθηκης.αδαμ,ευα,οτι βγηκε η ευα απο τον πλευρο του αδαμ κλπ ...βαζω σε αυτα ενα τεραστιο Χ.τωρα θεος δεν ξερω αν υπαρχει...και αν υπαρχει τοτε γιατι δεν κανει κατι για τα παιδια που πεθαινουν απ την πεινα επειδη γεννηθηκαν στην νιγηρια ή στην ουγκαντα???του περισεουν αγγελακια στο παραδεισο..???δεν θα με χαρακτηριζε η λεξη παντως αθεη.την θεωρω πολυ σκληρη...θα ελεγα ισως οτι ειμαι θρησκευτικα αποπροσανατολισμενη..αλλωστε αν ισχυει η θεωρια του δαρβινου ο θεος θα πρεπει να ειναι ο king kong.(κατα ομοιωση του πρωτου ανθρωπου και μεγαλος)

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 23:18, 05-12-10:

χαχα.δν πειραζει κατι ειναι και αυτο.τωρα ομως αν πραγματικα θεωρεις μεγαλη την πιθανοτητα δυο σωματατιδια που περιπλανιουνται σε ενα τεραστιο χωρο να συναντηθουν οκ τι ναπω.παντως οπως εσυ μου λες οτι αν πιστεψω στο θεο θα εξηγηθουν τα παντα γυρω μου και εγω σου λεω οτι και αν δν πιστεψεις στο θεο παλι τα πραγματα γυρω σου μια χαρα εξηγουνται.επομενως γτ να πιστεβω σε κατι που δν το χωραει ο νους μου.που κανεις δν μου εδωσε ποτε να καταλαβω τι ακριβως ειναι αυτο και η μονη αποδειξη οτι υπαρχει ειναι επειδη οι επιστημονες δν εχουν εξηγησει ακομα πως δημιουργηθηκε το κατι απο το τιποτα.οκ μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι το κατι δημιουργηθηκε απο το τιποτα αλλα μου ειναι ακομα πιο δυσκολο οτι καπιος τα ελεγχει ολα τα κατευθηνει ειναι ο παντοδυναμος ο πανισχυρος.απλα δν μπορω να το πιστεψω.για μενα αυτο ειναι αδιανοητο εκτος και αν εμφανιστει μπροστα μου και πει γεια σου αγαπη ειμαι ο θεος δες τι μαγικα μπορω να κανω(και κανει διαφορα).αλλα ετσι ειπαμε παραβιαζεται το αυτεξουσιο επομενως μεχρι να πεθανω δν θα πιστεβω.απο κει και περα ειδωμην.και ας κλεισουμε το θεμα με τις πιθανοτητες γτ οπως συμφωνησαμε εχουμε τελειως διαφορετικη εντυπωση επομενως δν οδηγει πουθενα αυτο.ας αφησουμε λοιπον και τους αλους να γραψουν τιποτα.απο μενα καλη ξεκουραση.Την Κυριακη ακομα και ο θεος ξεκουραστηκε.γτ εμεις οχι?
Μου είναι πολύ δύσκολο να διαβάσω το post σου.... sorry :/

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια
δεν ξερω αν υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που εμεις το ονομαζουμε πεπρωμενο,θεο,βουδα,αλαχ κλπ.αλλα γι ενα πραγμα το οποιο ειναι σιγουρο ειναι οτι δεν πιστευω σε ενα παρα πολυ μεγαλο της παλαιας διαθηκης.αδαμ,ευα,οτι βγηκε η ευα απο τον πλευρο του αδαμ κλπ ...βαζω σε αυτα ενα τεραστιο Χ.τωρα θεος δεν ξερω αν υπαρχει...και αν υπαρχει τοτε γιατι δεν κανει κατι για τα παιδια που πεθαινουν απ την πεινα επειδη γεννηθηκαν στην νιγηρια ή στην ουγκαντα???του περισεουν αγγελακια στο παραδεισο..???δεν θα με χαρακτηριζε η λεξη παντως αθεη.την θεωρω πολυ σκληρη...θα ελεγα ισως οτι ειμαι θρησκευτικα αποπροσανατολισμενη..αλλωστε αν ισχυει η θεωρια του δαρβινου ο θεος θα πρεπει να ειναι ο king kong.(κατα ομοιωση του πρωτου ανθρωπου και μεγαλος)
Η απάντηση σ' αυτό καλή μου είναι πολύ απλή.... διότι η ανθρώπινη αναισθησία και αδιαφορία ξεπερνά πολλές φορές τα όρια, να γιατί

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 01:39, 06-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Katara
Μου είναι πολύ δύσκολο να διαβάσω το post σου.... sorry :/

Η απάντηση σ' αυτό καλή μου είναι πολύ απλή.... διότι η ανθρώπινη αναισθησία και αδιαφορία ξεπερνά πολλές φορές τα όρια, να γιατί

Επιθυμεί ο Θεός να αποτρέψει το κακό, μα δεν είναι ικανός;Τότε δεν είναι παντοδύναμος…Είναι ικανός, αλλά δεν το επιθυμεί;Τότε είναι μοχθηρός..Είναι και ικανός και το επιθυμεί;Τότε από πού προέρχεται το κακό;Μήπως είναι και ανίκανος και δεν θέλει να το αποτρεψει;Τότε γιατί τον αποκαλούμε Θεό; “

.Επελεξε να μην τα κατευθύνει(αυτεξούσιο)
οκ να τα κατευθηνη μεχρι την δημιουργεια
Χαχα σε πάω,μου θύμισες ένα ανέκδοτο το οποίο αν πω εδώ θα πέσει ban
πεστο απλα στις soaked λεξεις βαζε τελιτσες.δν νομιζω να φασ μπαν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χαρά. : 06-12-10 στις 15:59. Αιτία: merge
Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr. Crowley
Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 22:42, 06-12-10:

Δεν υπάρχει θεός και ναι,η ιδέα περί ύπαρξης θεού είναι απλά ό,τι πιο ηλίθιο σκέφτηκε ποτέ η ανθρωπότητα,συμπεριλαμβανομένης και της coca cola vanilla,του κομμουνισμού και του baseball.Και μη με πρήζετε πάλι γι'αυτό,έχω βαρεθεί να συζητώ τα ίδια και τα ίδια σε 500 διαφορετικά θέματα.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,014 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 22:47, 06-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Mr. Crowley
Δεν υπάρχει θεός και ναι,η ιδέα περί ύπαρξης θεού είναι απλά ό,τι πιο ηλίθιο σκέφτηκε ποτέ η ανθρωπότητα,συμπεριλαμβανομένης και της coca cola vanilla,του κομμουνισμού και του baseball.Και μη με πρήζετε πάλι γι'αυτό,έχω βαρεθεί να συζητώ τα ίδια και τα ίδια σε 500 διαφορετικά θέματα.
επανήλθε δριμύτερος.

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 22:47, 06-12-10:

Εγω παντως συμφωνω μαζι σου σε ολα εκτος απο το baseball.τι το κακο εχει?ενα αθλημα ειναι.τεσπα.α chem κατι ασχετο.επειδη αποφοιτησαμε απο το ιδιο λυκειο πες μου πια παιδια ηξερες εσυ απο την β λυκειου οταν εσυ αποφοιτουσες(την προηγουμενη χρονια,δηλαδη του 92) γτ μπορει και να γνωριζομαστε.

Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη alex2395
Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 22:48, 06-12-10:

εμενα η coca cola vanilla μου αρεσε
παντως για το θεο δεν το συζητω...
παντως σε αυτα τα αδιεξοδα εφτασαν και παλαιοτερα οι ανθρωποι και αποφασισαν να σεβαστουν τα πιστευω του αλλου χωρις να τα επικρινουν

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 22:48, 06-12-10:

Σωστα το τεκμηριωσες..

Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 22:51, 06-12-10:

Αλέξανδρε,δεν καταλαβαίνω ποιο το κακό της επίκρισης.Απ'τη στιγμή που δημοσιεύεις το τι είσαι,έχω το δικαίωμα να σου ασκήσω κριτική.Δεν καταλαβαίνω το νόημα του σεβασμού...ανέχομαι την αντίθετη άποψη,δεν τη σέβομαι.Ανέχομαι τον χριστιανό,ανέχομαι τον ναζί,ανέχομαι τον σταλινικό,ανέχομαι τον μουσουλμάνο,δεν μπορώ όμως να τους σεβαστώ.Τους ανέχομαι,υπερασπίζομαι το δικαίωμά τους στο να μιλάνε,αλλά ως εκεί.

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 22:52, 06-12-10:

μα με αυτην την σατανιστικη φωτογραφια που εχει ο mr crowley φυσικο ειναι να εχει αυτη την γνωμη.παντως και εγω μαζι του.ειμαι e-atheist.στο baseball δν συμφωνω ομως

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 22:53, 06-12-10:

Προτιμώ να σκέφτομαι ηλίθια,παρά να πάρω στα σοβαρά τα λόγια κάποιου που "was also a bisexual, a recreational drug experimenter and social critic."

http://en.wikipedia.org/wiki/Aleister_Crowley

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 22:54, 06-12-10:

καποια στιγμη ολοι μπορει να αλλαξουμε πιστευω. Πχ μεχρι σημερα πιστευα πως δεν υπαρχουν θερμοκρασιες κατω απο το -273 Κ

Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 22:56, 06-12-10:

Προσπερνώ την ομοφοβική νύξη για να πω μονάχα ότι το "Mr. Crowley" είναι τίτλος τραγουδιού και από 'κει προήλθε ως nickname μου.Και το τραγούδι κατ'ουσίαν ασκεί κριτική στον φίλτατο Aleister,δεν τον υμνεί.

Jimmy,τι το σατανιστικό έχει ο V?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 22:56, 06-12-10:

Εγω παντως συμφωνω μαζι σου σε ολα εκτος απο το baseball.τι το κακο εχει?ενα αθλημα ειναι.τεσπα.α chem κατι ασχετο.επειδη αποφοιτησαμε απο το ιδιο λυκειο πες μου πια παιδια ηξερες εσυ απο την β λυκειου οταν εσυ αποφοιτουσες(την προηγουμενη χρονια,δηλαδη του 92) γτ μπορει και να γνωριζομαστε.
Καζούλλειο πήγαινες ρε?

Στείλε λινκ το face σου,πρέπει να σαι συμμαθητης της αδερφης μου!

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 22:59, 06-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
καποια στιγμη ολοι μπορει να αλλαξουμε πιστευω. Πχ μεχρι σημερα πιστευα πως δεν υπαρχουν θερμοκρασιες κατω απο το -273 Κ
κατω απο -273 C δν υπαρχουν.κατω απο 0 Κ δν υπαρχουν.τωρα κατω απο -273 Κ πρωτη φορα ακουω.chem περιμενω ακομα την απαντηση

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 23:00, 06-12-10:

Προσπερνώ την ομοφοβική νύξη για να πω μονάχα ότι το "Mr. Crowley" είναι τίτλος τραγουδιού και από 'κει προήλθε ως nickname μου.Και το τραγούδι κατ'ουσίαν ασκεί κριτική στον φίλτατο Aleister,δεν τον υμνεί.

Λολ,δεν έχω κάτι με την ομοφιλοφιλια(το εχω αποδειξει στο φορουμ),ειναι κάτι το οποίο η φύση διατηρει.Με το να πας όμως με λίγο απο ολα,να κανεις ενα καρο χρήσεις και τα λοιπά,δεν κερδιζεις το σεβασμό μου (γενικά μιλώντας)Οσο για το τραγούδι το έχω ακούσει,αλλά με βάση τις θέσεις σου,υπέθεσα πως για καποιον καλό λογο τον έβαλες (αλλωστε και το Bing Bang ως υποτιμητικος ορος ξεκινησε)Anyway,μη χαλιομαστε μιας και ξερουμε ο ενας τι πιστευει ο αλλος,απλά δε χρειαζεται να προβαλλεται κατι ως ηλιθιο.

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 23:02, 06-12-10:

Τιποτα ετσι το ειπα.αφου δν πιστεβεις στο θεο δν πιστευεις ουτε στον σατανα αρα δν υπαρχει θεμα

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 23:03, 06-12-10:

κατω απο -273 C δν υπαρχουν.κατω απο 0 Κ δν υπαρχουν.τωρα κατω απο -273 Κ πρωτη φορα ακουω.chem περιμενω ακομα την απαντηση
καλα λες. κατω απο 0 Κ ηθελα να πω.
Κι ομως υπαρχουν.
Με κατι αντιστροφες μαγνητικου πεδιου κι αλλα επιστημονικα που δεν κατεχω .

V for Velzevul

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.... : 06-12-10 στις 23:10. Αιτία: merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 23:05, 06-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
καλα λες. κατω απο 0 Κ ηθελα να πω.
Κι ομως υπαρχουν.
Με κατι αντιστροφες μαγνητικου πεδιου κι αλλα επιστημονικα που δεν κατεχω .
καλα μην το παμε μακρια.ας μεινουμε στο φιλοσοφικο θεμα περι υπαρξης θεου

αχαχαχαχαχααχχα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria.... : 06-12-10 στις 23:11. Αιτία: merge
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 23:13, 06-12-10:

Καλά το φαντάστηκα εγώ ότι αυτό το topic θα εξελισσόταν σε flame wars αργά ή γρήγορα......

Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 23:27, 06-12-10:

Εγω θα κρατησω οσο μπορω τον ρολο του μεσου αναλογου.

Παράθεση

takis777

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη takis777
Ο takis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O takis777 έγραψε στις 21:27, 07-12-10:

δεν χρειαζεται να μιλαμε τοσο επιστημονικα!!Ο Θεος εδωσε στον ανθρωπο τη δυνατοτητα να μπορει να σκεφτει(λογικη-κατ εικονα)...Οσο για τα υπολοιπα ειναι καποιοι συμβολισμοι(αδαμ και ευα)...Η χριστιανοσυνη δεν επιβαλλει σε κανενα να πιστεψει οπως σε αλλες θρησκειες(μουσουλμανισμος)...Υπαρχουν πραγματα που συμβανουν καθημερινα γυρω μας και αποδεικνυουν την υπαρξη του θεου αλλα και του διαβολου(εξορκισμοι-σατανιστικες τελετες)...Τελος για την μετεμψυχωση και ολα τα υπολοιπα... θεωρω οτι ο παραδεισος και η κολαση ειναι μια κατασταση και οχι καποιο συγκεκρκριμενο μερος ή καζανια που βραζουν κτλ!!!Βεβαια ολοι καποια στιγμη θα το ανακαλυψουμε!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 23:01, 08-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από takis777
δεν χρειαζεται να μιλαμε τοσο επιστημονικα!!Ο Θεος εδωσε στον ανθρωπο τη δυνατοτητα να μπορει να σκεφτει(λογικη-κατ εικονα)...Οσο για τα υπολοιπα ειναι καποιοι συμβολισμοι(αδαμ και ευα)...Η χριστιανοσυνη δεν επιβαλλει σε κανενα να πιστεψει οπως σε αλλες θρησκειες(μουσουλμανισμος)...Υπαρχουν πραγματα που συμβανουν καθημερινα γυρω μας και αποδεικνυουν την υπαρξη του θεου αλλα και του διαβολου(εξορκισμοι-σατανιστικες τελετες)...Τελος για την μετεμψυχωση και ολα τα υπολοιπα... θεωρω οτι ο παραδεισος και η κολαση ειναι μια κατασταση και οχι καποιο συγκεκρκριμενο μερος ή καζανια που βραζουν κτλ!!!Βεβαια ολοι καποια στιγμη θα το ανακαλυψουμε!
Ε κατσε εδω δν αποφασισαμε ακομα αν υπαρχει θεος και εσυ μας πηγες στον διαβολο.πλακα κανω δν υπαρχει βεβαια πιθανοτητα να αποφασισουμε ποτε απο κοινου.σεβαστα ολα αυτα που λες για καποιον που πιστεβει.για καποιον που δν πιστεβει ειναι απλως μια αποψη που πολοι εχουν προαναφερει

Παράθεση

Άλλο Φρούτο (Σήψη,κατάντια,παρακμή.)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Άλλο Φρούτο
Ο Σήψη,κατάντια,παρακμή. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αυτοματισμού ΤΕΙ Πειραιά και μας γράφει απο Ταύρος (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Άλλο Φρούτο έκατσε και έγραψε στις 01:13, 09-12-10:

Εγώ ψηφίζω Panspermia

xD

Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2,575 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 07:46, 09-12-10:

Λοιπόν, πρώτον δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ηλίθιο κάτι το οποίο δεν πιστεύεις εσύ. Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι δεκτή. Όσο για την δική μου άποψη.Δεν ξέρω πως να την τεκμηριώσω.. Πιστεύω στο Θεό. Πιστεύω ότι ο Θεός μας έδωσε την λογική και την ώθηση για να φτάσουμε εκεί που είμαστε. Πιστεύω στο Χριστό, επίσης. Όμως πολλές απόψεις του Χριστιανισμού δεν με βρίσκουν σύμφωνη γιατί απλά δεν τις δημιούργησε ούτε ο Θεός,ούτε ο Χριστός αλλά οι παππάδες για τους οποίους δεν έχω και την καλύτερη άποψη. Όσο για τον Αδάμ και την Εύα και μήλα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αυτά είναι συμβολικές ιστορίες. Η ουσία μετράει. Και όσο για την επιστήμη φυσικά μπορούν να συμβαδίζουν και τα δύο γιατί το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Η επιστήμη μελατά το πως και όχι το ποιος. Μπορεί να σας φανούν χαζές απόψεις ή ότι είμαι ανώριμη 13 και δεν μετράει η γνώμη μου, όμως εγώ θέλω να την εκφράσω.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

astos (8anasis)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη astos
Ο 8anasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O astos έγραψε στις 09:14, 09-12-10:

οπως η ερωτηση ειναι απλη ετσι και η απαντηση θα ειναι το ιδιο απλη : οχι και δεν εχω τετοιου ειδους προβληματισμους, δεν χανω αδικα το χρονο μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 19:25, 09-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
Λοιπόν, πρώτον δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις ηλίθιο κάτι το οποίο δεν πιστεύεις εσύ. Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι δεκτή. Όσο για την δική μου άποψη.Δεν ξέρω πως να την τεκμηριώσω.. Πιστεύω στο Θεό. Πιστεύω ότι ο Θεός μας έδωσε την λογική και την ώθηση για να φτάσουμε εκεί που είμαστε. Πιστεύω στο Χριστό, επίσης. Όμως πολλές απόψεις του Χριστιανισμού δεν με βρίσκουν σύμφωνη γιατί απλά δεν τις δημιούργησε ούτε ο Θεός,ούτε ο Χριστός αλλά οι παππάδες για τους οποίους δεν έχω και την καλύτερη άποψη. Όσο για τον Αδάμ και την Εύα και μήλα και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αυτά είναι συμβολικές ιστορίες. Η ουσία μετράει. Και όσο για την επιστήμη φυσικά μπορούν να συμβαδίζουν και τα δύο γιατί το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Η επιστήμη μελατά το πως και όχι το ποιος. Μπορεί να σας φανούν χαζές απόψεις ή ότι είμαι ανώριμη 13 και δεν μετράει η γνώμη μου, όμως εγώ θέλω να την εκφράσω.
Μια χαρά μπορώ να τη θεωρώ ηλίθια,καθώς αυτή είναι η άποψή μου.Όπως εσένα η άποψή σου είναι ότι ο θεός υπάρχει,έτσι εμένα η άποψή μου είναι ότι η άποψη ότι ο θεός υπάρχει είναι ηλίθια.Δε σέβομαι την άποψή σου,ούτε σου ζητάω να σεβαστείς τη δικιά μου,τον σεβασμό τον κερδίζουμε,δεν τον απαιτούμε και σίγουρα η άποψη περί ύπαρξης θεού δεν έχει με τίποτα κερδίσει τον σεβασμό μου.Still,σου ζητώ να ανεχτείς την άποψή μου,καθώς και εγώ ανέχομαι τη δικιά σου,διότι παρ'ότι τη θεωρώ ηλίθια,δε σ'έστειλα σε καμιά αρένα να πολεμάς λιοντάρια γι'αυτήν.Deal with it,παίδες,όπως ο Χ έχει το δικαίωμα να λέει κάτι,έτσι και ο Ψ έχει το δικαίωμα να λέει ότι αυτό το κάτι που είπε ο Χ είναι μια μαλακία και μισή.Freedom of speech λέγεται αυτό,διαβάστε λίγο Chomsky ή έστω τον αστό συντηρητικό Βολταίρο.Το αν θα πούμε "το βρίσκω κάπως χαζό" ή "το βρίσκω μια χοντρομαλακία και μισή",άπτεται του κοινωνικού μικροαστικού καθωσπρεπισμού και είναι ζήτημα όχι Γιάννης,Γιαννάκης.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,389 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 19:53, 09-12-10:

Γκούγκλαρε τους όρους αντικοινωνικός και αντιπαθητικός.Θα ήταν καλό να το κάνεις αυτό.
Έπειτα ποιος νομίζεις πως είσαι?Ναι, ο σεβασμός κερδίζεται δεν απαιτείται.Από κει και πέρα όμως λυπάμαι που θα στο όμως το πολυαγαπημένο σου freedom of speech δεν έχει την βλακώδη ερμηνεία που του δίνεις.Όταν δεν μπορείς να σεβαστείς κάποιον ποιός να σε σεβαστεί εσένα?Δεν μεταφράζονται όλα με τα μαθήματικα!

Παράθεση

astos (8anasis)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη astos
Ο 8anasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O astos έγραψε στις 20:12, 09-12-10:

Μια χαρά μπορώ να τη θεωρώ ηλίθια,καθώς αυτή είναι η άποψή μου.Όπως εσένα η άποψή σου είναι ότι ο θεός υπάρχει,έτσι εμένα η άποψή μου είναι ότι η άποψη ότι ο θεός υπάρχει είναι ηλίθια.Δε σέβομαι την άποψή σου,ούτε σου ζητάω να σεβαστείς τη δικιά μου,τον σεβασμό τον κερδίζουμε,δεν τον απαιτούμε και σίγουρα η άποψη περί ύπαρξης θεού δεν έχει με τίποτα κερδίσει τον σεβασμό μου.Still,σου ζητώ να ανεχτείς την άποψή μου,καθώς και εγώ ανέχομαι τη δικιά σου,διότι παρ'ότι τη θεωρώ ηλίθια,δε σ'έστειλα σε καμιά αρένα να πολεμάς λιοντάρια γι'αυτήν.Deal with it,παίδες,όπως ο Χ έχει το δικαίωμα να λέει κάτι,έτσι και ο Ψ έχει το δικαίωμα να λέει ότι αυτό το κάτι που είπε ο Χ είναι μια μαλακία και μισή.Freedom of speech λέγεται αυτό,διαβάστε λίγο Chomsky ή έστω τον αστό συντηρητικό Βολταίρο.Το αν θα πούμε "το βρίσκω κάπως χαζό" ή "το βρίσκω μια χοντρομαλακία και μισή",άπτεται του κοινωνικού μικροαστικού καθωσπρεπισμού και είναι ζήτημα όχι Γιάννης,Γιαννάκης.
χαρακηριστικο των ατομων που τυχαινει οι αοψεις τους να ειναι κληροδοτηματα αλλων εποχων και αντιληψεων ειναι να μη δεχονται χαρακτηρισμους απο τους αλλους. αυτο ειδα στο θεμα, οπου υπαρχει θεος, υπαρχει αντιρρηση και μη αποδοχη του δικαιωματος αποψης του απεναντι. να δω κι αλλα θεματα η ολα ειναι στο ιδιο μηκος κυματος?

Παράθεση

jimissss

Φοιτητής

O jimissss έγραψε στις 21:34, 09-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
Λοιπον μικρη και ανωριμη αγνουλα(πλακα κανω) αποτι θυμαμαι και σε εμας στα θρησκευτικα οταν μας ελεγαν οτι η επιστημη με τον χριστιανισμο μπορουν να συμβαδισουν το τεκμηριωναν λεγοντας οτι η επιστιμη μελετα το πως και ο χριστιανισμος το ποιος.το θεμα μας ειναι γιατι ντε και καλα πρεπει να υπαρχει καποιος που τα δημιουργησε ολα αυτα.αν υπαρχει τοτε συμφωνω μαζι σου.ομως δν ξερουμε αν υπαρχει και κανουμε τον συμβιβασμο (θρησκειας και επιστημης) θεωρώντας δεδομενο οτι υπαρχει θεικη παρεμβαση στην δημιουργεια του κοσμου.αφου λοιπον το θεωρουμε δεδομενο δν εχει νοημα να το συζηταμε, συμφωνουμε οτι υπαρχει θεος και τελος.αρα για καποιον που δν πιστευει δν ειναι εξηγηση αυτη.εξαλου μπορει ο χριστιανισμος να μην αναιρει την επιστημη ομως η επιστημη αναιρει την υπαρξη θεου.λεει οτι πολυ απλα δν μπορει να εξηγησει ΑΚΟΜΑ την δημιουργεια του κοσμου αλλα δν λεει οτι την δημιουργησε μια θεικη παρεμβαση.αν το ελεγε αυτο τοτε δν θα ειχε νοημα να κανουν παιρετερω αναζητησεις.επομενως το ενα αναιρει το αλλο και η εξηγηση που δινει η θρησκεια πολυ απλα δν ειναι πειστικη.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,846 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:54, 09-12-10:

Noμίζω ότι η θρησκεία ανήκει στην σφαίρα της φιλοσοφίας. Όπως έλεγε ο μπαρμπα-Νεύτωνας. Εκεί που σταματούν τα μαθηματικά αρχίζει η φιλοσοφική θεωρία. Γι' αυτό και σε κάθε θεωρία του στην θεωρητική φυσική και στον διαφορικό λογισμό διατύπωνε και την αντίστοιχη φιλοσοφική της πλευρά.

Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 03:33, 10-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Alchemist
Γκούγκλαρε τους όρους αντικοινωνικός και αντιπαθητικός.Θα ήταν καλό να το κάνεις αυτό.
Oh,I'm a proud anti-social I'm afraid.Είμαι "αντικοινωνικός",απέναντι στην κοινωνία της εκμετάλλευσης,της αδιαφορίας,της political correctness,της δικτατορίας του διαλόγου,της τυποποιημένης ανοησίας,της απαξίωσης του ορθολογισμού.I really don't see τη λογική που οδηγεί στην αρνητική χροιά της λέξης "anti-social".Αλλά γενικότερα δε βλέπω λογική στα περισσότερα πράγματα που ακούω.Απ'τη μια η κοινωνία είναι σκατά,απ'την άλλη ο anti-social,αυτός που αντιτίθεται στην κοινωνία,είναι αρνητικός χαρακτηρισμός.Anyway,I guess βγαίνω εκτός θέματος.

Έπειτα ποιος νομίζεις πως είσαι?
Ένας άνθρωπος που δε φοβάται ν'αμφισβητήσει.

Όταν δεν μπορείς να σεβαστείς κάποιον ποιός να σε σεβαστεί εσένα?

Dude,άλλο πράγμα ο σεβασμός στο δικαίωμα εκφοράς μιας άποψης και άλλο ο σεβασμός στην ίδια την άποψη.Σέβομαι το δικαίωμα του freedom of speech σημαίνει ότι θα πολεμήσω για το δικαίωμά σου να εκφράζεσαι ελεύθερα.Αλλά αυτό δε σημαίνει ό,τι θα σεβαστώ ό,τι πεις,ότι δε θα το ξεφτιλίσω όσο μπορώ,σε περίπτωση που το βρω νοσηρό και προσβλητικό (όπως βλέπω εγώ την ιδέα περί ύπαρξης θεού).Freedom of speech σημαίνει ότι θα σε ανεχτώ,δε θα σε εκτελέσω γι'αυτά που λες ούτε θα σ'εξορίσω και το ίδιο περιμένω και από εσένα.Αλλά η κριτική μου θα είναι σφοδρότατη και το ίδιο να είναι και η δικιά σου.

Δεν μεταφράζονται όλα με τα μαθήματικα!
By any means,εαν έχεις πιο αξιόπιστο και αποτελεσματικό εργαλείο για την αντικειμενική μελέτη του κόσμου απ'τον Ορθολογισμό (την επιστημονική μέθοδο),πρότεινέ το.

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη VAGGKALL1
Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 19:18, 10-12-10:

υπαρχει ένα κενό στη δημοσκόπηση... αν κάποιος είναι αγνωστικιστής τι θα απαντήσει???

Παράθεση

Nazgul

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nazgul
Ο Nazgul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Nazgul έγραψε στις 00:47, 11-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από VAGGKALL1
υπαρχει ένα κενό στη δημοσκόπηση... αν κάποιος είναι αγνωστικιστής τι θα απαντήσει???
Ότι δεν πιστεύει νομίζω...
Κατά τα άλλα:

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 00:54, 11-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Nazgul
Ότι δεν πιστεύει φυσικά...
Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει αγνωστικιστής... (Δες μήνυμα Νο 91)

Παράθεση

Nazgul

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nazgul
Ο Nazgul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Nazgul έγραψε στις 01:38, 11-12-10:

Βιάστηκα και έγραψα κοτσάνα βασικά. who cares?
Βασικά κι εγώ παλιότερα πίστευα ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν υπάρχει θεός.
Αλλά μάλλον καταλήγω ότι το θείο είναι απλά μια ανάγκη των ανθρώπων για παρηγοριά-στήριξη. Εξάλλου, νομίζω ότι είναι πιο δύσκολο να μην πιστεύεις από το να πιστεύεις, γιατί δεν παρακαλάς το θεούλη στα δύσκολα, δε σε αφήνει το μυαλό σου να αποδίδεις κάποιο ανεξήγητο φαινόμενο(aka θαύμα-πόσο σιχαίνομαι αυτή τη λέξη) guess to whom αλλά ψάχνεις τη λογική-επιστημονική απάντηση, "ξέρεις" ότι δε ανταμειφθείς καταλήγοντας στον παράδεισο αλλά πράττεις με γνώμονα τη συνείδηση και την ανθρωπιά σου.
Και οι θρησκείες εκτεμεταλλευόμενες αυτή την ανάγκη, σε συνδυασμό με την αμάθεια και το σκοταδισμό
(ανά εποχές) συγκεντρώνουν τεράστια δύναμη, εξουσίες και πλούτη.
Είναι πολύ δύσκολο θέμα, ο καθένας πιστεύει ότι γουστάρει.Κι εγώ παρέθεσα κάποιες σκέψεις που μπορεί να αλλάξουν στο μέλλον(πάντως θρήσκος δε με βλέπω να γίνομαι). Τουλάχιστον ας προχωρήσει η κονωνία μας προς την κατεύθυνση αυτή(ανεξιθρησκεία-ελευθερία) και να μην υπάρχουν πια άνθρωποι (ξέρετε κάτι θείτσες κλπ) που αν ακούσουν ότι κάποιος είναι άθεος καταριούνται.
Guten Nacht

Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 17:45, 11-12-10:

Actually,αν κοιτάξεις agnosticism στην wikipedia θα σου βγάλει διάφορες ποικιλίες.Για εμένα σημαντική είναι η διαφορά μεταξύ του "είμαι αγνωστικιστής γιατί δεν έχω καταλήξει αν υπάρχει ή δεν υπάρχει θεός/δεν έχουμε φτάσει στο σημείο που να μπορούμε να ξέρουμε" και του "είμαι αγνωστικιστής διότι κατά τη γνώμη μου ποτέ δε θα μάθουμε αν υπάρχει ή όχι θεός".Στη δεύτερη περίπτωση,δεδομένου ότι το "ποτέ" έχει μεταφυσική χροιά,μιλάμε για θεϊσμό στο φουλ.

Παράθεση

Ranxa (Costas) (Κωσταντίνος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Ranxa (Costas)
Ο Κωσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Ranxa (Costas) έγραψε στις 18:15, 11-12-10:

Τα θρησκευτικά θέματα, ήταν και είναι πάντοτε λεπτά. Γιατί όσες συζητήσεις έχουν γίνει πάνω σ' αυτά, καταλήγουμε σε παρόμοια συμπεράσματα.

Το αν υπάρχει Θεός ή όχι δε μπορούμε να το ξέρουμε αλλά μπορούμε να πιστεύουμε σ' Αυτόν. Βέβαια πολλά πράγματα που μαθαίνουμε στα θρησκευτικά δεν έχουν νόημα και πολλές φορές δίνουν την εντύπωση ότι προσπαθούν οι ανώτεροι να ερμηνεύσουν κάποια παράδοξα ή να δικαιολογήσουν ενέργειες του παρελθόντος.

Προσωπικά, πιστεύω στο Θεό αλλά όχι φανατισμένα, δηλαδή να μην εξηγώ χωρίς τη λογική. Ούτε θα ενοχληθώ αν κάποιος πει αντίθετα πράγματα απ' αυτά που γνωρίζω (έχω συναντήσει αρκετούς που αντέδρασαν αμήχανα και απότομα όταν άκουσαν τις απόψεις μου για τα θρησκευτικά, κυρίως φίλους).

Αυτά.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:43, 11-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ranxa (Costas)
Προσωπικά, πιστεύω στο Θεό αλλά όχι φανατισμένα, δηλαδή να μην εξηγώ χωρίς τη λογική.
Αυτό δεν νομίζω να στέκει. Αν πιστεύεις σε θεό, δεν είναι δυνατόν να το εξηγείς με τη λογική...

Παράθεση

Ranxa (Costas) (Κωσταντίνος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Ranxa (Costas)
Ο Κωσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Ranxa (Costas) έγραψε στις 19:26, 11-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Αυτό δεν νομίζω να στέκει. Αν πιστεύεις σε θεό, δεν είναι δυνατόν να το εξηγείς με τη λογική...

Ναι, μόνο που κάποια γεγονότα πρέπει να εξηγούνται με τη λογική και όχι μόνο με το θείο στοιχείο. Μπορεί κάποιος να πιστεύει σε μια ανώτερη δύναμη αλλά να μη έχει το θρησκευτικό θέμα πρώτο;

Παράθεση

Ricky (Pericles)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ricky
Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O Ricky έγραψε στις 19:47, 11-12-10:

Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας μέχρι τώρα είναι πραγματικά ελπιδοφόρα - για μένα τουλάχιστον. Δείχνουν μια αλλαγή αντίληψης που συμβαίνει στην Ελληνική κοινωνία και ιδιαίτερα στις μικρότερες ηλικίες. Ομολογώ ότι δε το περίμενα.

Μήπως επιτέλους μεταβαίνουμε από το σκοταδισμό της θρησκείας προς τη λογική της επιστήμης; Μακάρι.

Αυτό το link (http://www.wordplanet.org/gk/03/14.htm) είναι για όσους ψήφισαν "ναι". Είναι ένα απολαυστικό ή φρικιαστικό (όπως το δει κανείς) απόσπασμα από τη βίβλο όπου ο σοφός θεός δίνει οδηγίες στους ανθρώπους για τη θεραπεία της λέπρας (είναι και επίκαιρο!).

Για όποιον βαριέται να το διαβάσει ολόκληρο, έχω συνοψίσει τα βασικά που χρειάζεται ένας ιερέας για να πραγματοποιήσει τη θεραπεία:

• 2-3 πτηνά (καθαρά)
  • 2-3 αρνιά (χρονιάρικα)
  • 1 μαχαίρι για σφαγή
  • 1 ξυράφι για ξύρισμα του λεπρού σε όλο το σώμα και το κεφάλι
  • λίγο λάδι
  • λίγο σιμιγδάλι
Λέτε να το δοκίμασαν στη Σπιναλόγκα;

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 20:38, 11-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ricky
Τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας μέχρι τώρα είναι πραγματικά ελπιδοφόρα - για μένα τουλάχιστον. ....Μήπως επιτέλους μεταβαίνουμε από το σκοταδισμό της θρησκείας προς τη λογική της επιστήμης; .......
Αυτό το link (http://www.wordplanet.org/gk/03/14.htm) είναι για όσους ψήφισαν "ναι". Είναι ένα απολαυστικό ή φρικιαστικό (όπως το δει κανείς) απόσπασμα από τη βίβλο όπου ο σοφός θεός δίνει οδηγίες στους ανθρώπους για τη θεραπεία της λέπρας (είναι και επίκαιρο!).......
Δεν νομίζω ότι αξίζει να συζητηθεί το θέμα από αυτή τη γωνία. Σίγουρα όσοι συζητάμε, έχουμε απορρίψει το κατά λέξη κόλλημα στα κείμενα των θρησκειών και η συζήτηση γίνεται στο επίπεδο της ύπαρξης ή όχι κάποιας ανώτερης δύναμης. Αν εξαιρέσουμε τους ανόητους, οι σύγχρονοι θεολόγοι δέχονται ότι τα ιερά τους βιβλία είναι καθαρά συμβολικά και το θέμα του θεού είναι φιλοσοφικό. Χαίρεσαι για το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας, αλλά δεν διευκρινίζεις τη δική σου άποψη. Απορρίπτεις εντελώς την πιθανότητα ύπαρξης κάποιας ανώτερης δύναμης?

Να σχολιάσω και λίγο το απόσπασμα που έβαλες: Δεν μου λέει τίποτα και δεν είναι ούτε απολαυστικό ούτε φρικιαστικό ούτε φυσικά για ειρωνεία. Πολύ απλά, στα βιβλία των αρχαίων θρησκειών υπάρχουν κάποιες (φυσικά οι πιο πολλές ξεπερασμένες σήμερα) θεραπείες ασθενειών που για να πείσουν τον κόσμο να τις δεχθεί, τις έχουν παρουσιάσει θεολογικά. Ακόμα και η νηστεία είναι (ήταν) στην πραγματικότητα συμβουλή υγιεινής διατροφής. Το κοράνι είναι γεμάτο από τέτοια. Για παράδειγμα λέει ότι ο Αλλάχ απαγορεύει το ποτό, γιατί αν εξηγούσε τις βλαβερές συνέπειες του αλκοολισμού θα περνούσε στο ντούκου. Επίσης στο κοράνι λέει ότι όποιος κάνει τα κακά του και δεν πλύνει τον ποπό του θα τιμωρηθεί από τον Αλλάχ. Προφανώς αν τους έλεγε ότι αν δεν πλύνουν τον κ______ τους από τα σ_______ θα αναπτυχθούν βακτήρια που θα προκαλέσουν μολύνσεις, ποιος θα καταλάβαινε?
(Υ.Γ. Να μην συμπληρωθούν τα κενά)

Παράθεση

Ricky (Pericles)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ricky
Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.

O Ricky έγραψε στις 21:08, 11-12-10:

Αυτή τη στιγμή, με τα δεδομένα και τις (λίγες) γνώσεις που έχω, απορρίπτω την ύπαρξη οποιασδήποτε θεότητας. Προφανώς ψήφισα όχι.

Από αυτούς που ψήφισαν ναι, είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δηλώνουν απερίφραστα χριστιανοί ορθόδοξοι και ότι ασπάζονται - θεωρητικά τουλάχιστον - τις γραφές.

Προσπαθείς να εξηγήσεις ή να δικαιολογήσεις τα θρησκευτικά κείμενα; Φοβάμαι ότι θα αποτύχεις γιατί μερικά αποσπάσματα είναι απλά άρρωστα, ανεξήγητα, τρελά.

Υποστηρίζεις ότι τα κείμενα αυτά έχουν προνοητικό χαρακτήρα; Ότι ο σκοπός τους (να κάνουν καλό στον άνθρωπο) αγιάζει τα μέσα; Ότι "κάντε το είναι για καλό σας, και ας μη ξέρετε γιατί το κάνετε;" Μια που μίλησες για το Ισλάμ, για εξηγησέ μου σε παρακαλώ τον προνοητικό χαρακτήρα της κλειτοριδεκτομής.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 21:55, 11-12-10:

Αυτή τη στιγμή, με τα δεδομένα και τις (λίγες) γνώσεις που έχω, απορρίπτω την ύπαρξη οποιασδήποτε θεότητας. Προφανώς ψήφισα όχι.
Δεν μπορώ να έχω τη σιγουριά σου (κι εγώ λίγες γνώσεις έχω) και δηλώνω αγνωστικιστής. Δέχομαι ότι υπάρχει πιθανότητα ύπαρξης ανώτερης δύναμης, δεν την γνωρίζω, ίσως και να μην υπάρχει, και φυσικά δεν δέχομαι τα δόγματα καμιάς θρησκείας. Θεωρώ πολύ βαρύ να πω το όχι και μάλιστα νομίζω ότι η αθεΐα είναι μια μορφή πίστης.
Από αυτούς που ψήφισαν ναι, είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι δηλώνουν απερίφραστα χριστιανοί ορθόδοξοι και ότι ασπάζονται - θεωρητικά τουλάχιστον - τις γραφές..
Πρόβλημά τους...
Προσπαθείς να εξηγήσεις ή να δικαιολογήσεις τα θρησκευτικά κείμενα; Φοβάμαι ότι θα αποτύχεις γιατί μερικά αποσπάσματα είναι απλά άρρωστα, ανεξήγητα, τρελά. Υποστηρίζεις ότι τα κείμενα αυτά έχουν προνοητικό χαρακτήρα; Ότι ο σκοπός τους (να κάνουν καλό στον άνθρωπο) αγιάζει τα μέσα; Ότι "κάντε το είναι για καλό σας, και ας μη ξέρετε γιατί το κάνετε;" Μια που μίλησες για το Ισλάμ, για εξηγησέ μου σε παρακαλώ τον προνοητικό χαρακτήρα της κλειτοριδεκτομής.
Ναι, προσπαθώ να εξηγήσω κάποια κείμενα θρησκειών (όπως αυτό που παρέθεσες με ειρωνική διάθεση). Προφανώς και έχεις δίκιο: υπάρχουν και κείμενα άρρωστα, ανεξήγητα, τρελά (αν είχες βάλει ένα τέτοιο δεν θα το συζητούσα). Όσο για την κλειτοριδεκτομή, κάνεις κάποιο λάθος (έχω βοηθήσει σε σχετική εργασία), δεν είναι του Ισλάμ και δεν αναφέρεται ούτε στο κοράνι ούτε σε κανένα άλλο κείμενο του Ισλάμ. Μάλιστα καταδικάζεται από τους σημερινούς θεολόγους του Ισλάμ. Είναι πανάρχαια συνήθεια θρησκειών της ανατολικής Αφρικής και παρά το ότι οι κάτοικοι εξισλαμίστηκαν η κλειτοριδεκτομή παρέμεινε ως έθιμο ή κανόνας τους, αλλά όχι σε σχέση με τη θρησκεία τους.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους