Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,806 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,777 μηνύματα σε 93,233 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 818 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 313)
Ναι
164
52,40%
Οχι
149
47,60%

~Dida~ (Μυστικό)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ~Dida~
H Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 315 μηνύματα.

H ~Dida~ μετά από πολλή σκέψη έγραψε στις 15:59, 03-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από EternalDreamer
Ο Θεός θα έλεγα είναι προσωπικό ον, ακόμα κι αν μας δημιουργεί πολλές αμφιβολίες: Αν υπάρχει Θεός, από που προέρχονται όλα τα κακά; Αν δεν υπάρχει, από που προέρχεται το κάθε καλό;
Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω μόλις είδα το θρεντ.. αλλά με πρόλαβες.

Αρχική Δημοσίευση από Vampi
Εμείς οι ίδιοι ορίζουμε το "καλό" και το "κακό".
Συμφωνώ εν μέρει.
Φαντάζομαι ''καλά'' εννοεί πράγματα όπως το να γλιτώσει κάποιος απο ''θαύμα'' απο ενα ατύχημα, ή να θεραπευτεί κάποιος απο μια πολύ βαριά ασθένεια και ''κακά'' παιδιά που υποφέρουν και πεθαίνουν αβοήθητα σε υποανάπτυκτες χώρες ή σε χώρες σε κατάσταση πολέμου, φυσικές καταστροφές που στοιχίζουν την ζωη σε χιλιάδες ανθρώπους κλπ..
Αν υπάρχει θεός γιατί δεν βοηθά εκεί που πραγματικά οι άνθρωποι τον χρειάζονται;
Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Δεν ξέρω αν πιστεύω στον Θεό. Έχω συζητήσει πολλές φορές με τον ευαυτό μου αλλά δεν έχω καταλήξει.
Ο χριστιανισμός είναι πιο κοντά στον τρόπο ακέψης μου σε σχέση με άλλες θρησκείες αλλά και πάλι δεν μπορώ να τον ασπαστώ απόλυτα. Δεν καταλαβαίνω όλα αυτά τα περί εκκλησίας κάθε τόσο, γάμων, βαφτίσεων με την ευλογια του Θεου κλπ κλπ. Δεν μπορεί κάποιος να είναι και να δρα σαν χριστιανός χωρίς να κάνει όλα αυτά;;
Ίσως να φταίει λιγάκι ο τρόπος που διδασκόμασταν τα θρησκευτικά στο σχολείο γι'αυτές τι σκέψεις, δεν ξέρω. Μπορεί να είμαι λάθος. Οι e-χριστιανοί ας με διαψευσουν, θα το ήθελα .

Πρός το παρόν πιστευω απλά οτι ο Θεός είναι η ανάγκη του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι ανώτερο (όπως προείπα δεν έχω καταλήξει ακόμα για το αν αυτό υπάρχει ή οχι).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evanescence-fan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evanescence-fan
Ο evanescence-fan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O evanescence-fan έγραψε στις 21:06, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από jimissss
Να ξεκαθαρισουμε κατι.Οπωσ καταλαβα δν πιστευεισ στον παραδεισο,στην κολαση,στον αδαμ,στην ευα,στο οτι η μαρια γεννησε τον Ιησου ενω ηταν παρθενα,στο οτι ο Ιησουσ εκανε μαγικα κ.α. Ολα αυτα τα θεωρεισ φανταζομαι συμβολισμουσ ή αλλιωσ, καπωσ ετσι τα καταλαβαινε ο τοτε κοσμοσ.Ετσι δν ειναι?
ΜΑΓΙΚΑ?! Δεν πρέπει να θεωρείς τα θαύματα μαγεία, είναι μεγάλο λάθος.

Ο Ιησούς έκανε (και κάνει ακόμα θαύματα) για τους εξής λόγους:
α) Για να θεραπέυσει ανθρώπους από τα βάσανά τους,
β)για να αποδίξει στους ανθρώπους ότι δεν είναι μόνοι τους στις δύσκολες στιγμές τους, αλλά έχουν πάντα τον ίδιο τον Θεό πλάι τους,
γ)για να δείξει κάποια ξεχωριστή αλήθεια της Βασιλείας του Θεού με παραστατικότερο τρόπο από τις παραβολές,
δ)για να βεβαιώσει ότι κάποτε μόνο το καλό θα κηριαρχήσει στη γη,
ε)για να αποδείξει ότι ο ίδιος ήταν το Θαύμα όλων των Θαυμάτων,
στ)για να εμψυχώσει όλους τους άνθρωπους να Τον εμπιστεύονται,
ζ)για να αποδείξει ότι εκείνος είναι ο Μεσσίας που θα μας σώσει.

(Ό,τι ανέφερα παραπάνω βρίσκεται στο βιβλίο της 2ας τάξης του γυμνασίου, στη σελίδα 87.)

Οπότε δεν πιστεύω ότι είναι συμβολισμοί τα Θαύματα. Θαύματα συνέβησαν αληθινά. Κι ακόμα συμβαίνουν! Σκέψου ότι το γεγονός ότι ακόμα ζούμε είναι κι αυτό ένα Θαύμα. Για αυτό λοιπόν πρέπει να ευχαριστούμε τον Θεό καθημερινά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη lowbaper92
Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 21:22, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από evanescence-fan
(Ό,τι ανέφερα παραπάνω βρίσκεται στο βιβλίο της 2ας τάξης του γυμνασίου, στη σελίδα 87.)
Ε άμα τα λένε στα θρησκευτικά Β' Γυμνασίου μάλλον αλήθεια θα 'ναι, δεν μπορεί.

Βέβαια, στα θρησκευτικά Β' Γυμνασίου στο Μπανγκλαντές λέει τα ίδια πράγματα για τον Αλλάχ. Τι περιμένεις όμως? Κατακαημένοι Μουσουλμάνοι, βυθισμένοι στην άγνοια. Δεν ήταν τόσο τυχεροί όσο εμείς που γεννηθήκαμε στην Ελλάδα, όπου πιστεύουν στον αληθινό θεό.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evanescence-fan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evanescence-fan
Ο evanescence-fan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O evanescence-fan έγραψε στις 21:28, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από erinta
Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω μόλις είδα το θρεντ.. αλλά με πρόλαβες.

Συμφωνώ εν μέρει.
Φαντάζομαι ''καλά'' εννοεί πράγματα όπως το να γλιτώσει κάποιος απο ''θαύμα'' απο ενα ατύχημα, ή να θεραπευτεί κάποιος απο μια πολύ βαριά ασθένεια και ''κακά'' παιδιά που υποφέρουν και πεθαίνουν αβοήθητα σε υποανάπτυκτες χώρες ή σε χώρες σε κατάσταση πολέμου, φυσικές καταστροφές που στοιχίζουν την ζωη σε χιλιάδες ανθρώπους κλπ..
Αν υπάρχει θεός γιατί δεν βοηθά εκεί που πραγματικά οι άνθρωποι τον χρειάζονται;
Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ. [/SIZE]
1) Ο Θεός πάντα βοηθά. Και ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνουμε ορισμένες φορές.
Ο Θεός είναι πάντα μαζί μας σε κάθε μας πρόβλημα. Μιλώντας για τα παιδιά που υποφέρουν αβοήθητα σε υποανάπτυκτες χώρες ή σε χώρες σε κατάσταση πολέμου, ο Θεός μας έχει πει να βοηθάμε τους πλησίους μας. Εμείς, όμως, οι άνθρωποι, αδυνατούμε να εκτελέσουμε τις περισσότερες φορές αυτήν την εντολή. Αν ο Θεός τους βοηθούσε με την δική σου έννοια, τώρα δεν θα ίσχυε αυτή η εντολή... γιατί πολύ απλά όλοι μας δεν θα χρειαζόμασταν την βοήθεια κανενός.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Πτυχιούχος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,331 μηνύματα.

O lowbaper92 έγραψε στις 21:29, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από evanescence-fan
1) Ο Θεός πάντα βοηθά. Και ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνουμε ορισμένες φορές.
Ο Θεός είναι πάντα μαζί μας σε κάθε μας πρόβλημα. Μιλώντας για τα παιδιά που υποφέρουν αβοήθητα σε υποανάπτυκτες χώρες ή σε χώρες σε κατάσταση πολέμου, ο Θεός μας έχει πει να βοηθάμε τους πλησίους μας. Εμείς, όμως, οι άνθρωποι, αδυνατούμε να εκτελέσουμε τις περισσότερες φορές αυτήν την εντολή. Αν ο Θεός τους βοηθούσε με την δική σου έννοια, τώρα δεν θα ίσχυε αυτή η εντολή... γιατί πολύ απλά όλοι μας δεν θα χρειαζόμασταν την βοήθεια κανενός.
Αυτά μου ακούγονται λίγο πιο ψαγμένα. Που τα λέει, στο βιβλίο της Γ' γυμνασίου?

Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xristina elen
H xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 21:53, 09-08-12:

πιστευω οτι υπαρχει μια ανωτερη απ εμασ δυναμη..αν θελετε ασ το πουμε και θεοσ...παντωσ αποκλειεται ολα να εχουν φτιαχτει απο μονα τουσ εκει εξω τοσο αρμονικα...το συμπαν,ο θεοσ,ο αλλαχ,ο βουδασ δεν ξερω ποιοσ παντωσ δεν φυτρωσαμε...υπαρχει κατι ανωτερο και πιο δυνατο απο εμασ...θα ταν εγωιστικο να λεγαμε πωσ ολα τα καταφερε μονοσ του ο ανθρωποσ η οτι ειμαστε τα μοναδικα οντα στο συμπαν..και δεν μιλω για εξωγηινουσ με κερατακισ φυσικα!!χαχαχα και επισησ ασ μην μπερδευουμε το θεο με τουσ παπαδεσ...καμια σχεση..οι παπαδεσ εχουν κανει αγορα την θρησκεια και το θεο με σκοπο το κερδοσ...

Παράθεση

sophia_b (Σοφία-Ζωή)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sophia_b
H Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H sophia_b έγραψε στις 21:55, 09-08-12:

Μπορειτε να λετε οτι θελετε αλλα οχι να προσβαλετε εννοιες που για καποιους ειναι ιερες.
ΝΑΙ πιστευω Στο Θεο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Πτυχιούχος

O lowbaper92 έγραψε στις 22:04, 09-08-12:

Λες:
Αρχική Δημοσίευση από sophia_b
Μπορειτε να λετε οτι θελετε αλλα οχι να προσβαλετε εννοιες που για καποιους ειναι ιερες.
Και υπογράφεις:

Σε αυτή τη χώρα που διατείνεται ότι είναι δημοκρατική η ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ δεν έχει όρια!
Υπάρχει πρόβλημα, δε νομίζεις?
Αυτό θα πει ελευθερία λόγου. Να πάρεις μια ιδέα, να την κρίνεις, να την χλευάσεις, να την εξευτελίσεις... γενικά, να της αλλάξεις τα φώτα. Αν ο άλλος προσβάλλεται, πρόβλημα του.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 22:05, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από sophia_b
ΝΑΙ πιστευω Στο Θεο
Δηλαδη αμα εσυ θεωρεις ιερη την καρεκλα,εγω δεν πρεπει να βριζω την καρεκλα?Τι λες μωρε

Παράθεση

Pupilloscope (Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης.)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pupilloscope
Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 22:11, 09-08-12:

Το αν πιστευει κανεις η οχι,ειναι δικο του θεμα.

Το αν εσεις τον προσβαλλετε η οχι για αυτο που πιστευει,ξεπερνα τους κανονες του σεβασμου,της απλης επικοινωνιας.Δεν μπορειτε σε μια συζητηση να σταθειτε.Αν ειναι ετσι,καντε το θεμα επιχειρηματα για οσους δεν πιστευουν.Προφανως,δεν δεχεστε την αντιθετη αποψη.

Εξ'αλλου αν βριζετε κατι που δεν πιστευετε,ποιος ο λογος να το βριζετε;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chris Black

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chris Black
Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O Chris Black έγραψε στις 22:19, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pupilloscope
Το αν πιστευει κανεις η οχι,ειναι δικο του θεμα.

Το αν εσεις τον προσβαλλετε η οχι για αυτο που πιστευει,ξεπερνα τους κανονες του σεβασμου,της απλης επικοινωνιας.Δεν μπορειτε σε μια συζητηση να σταθειτε.Αν ειναι ετσι,καντε το θεμα επιχειρηματα για οσους δεν πιστευουν.Προφανως,δεν δεχεστε την αντιθετη αποψη.

Sorry κιόλας, αλλά πιο ακριβώς σημείο σας προσβάλει? Γιατί θα με τρελάνετε τελείως...

Παράθεση

lowbaper92

Πτυχιούχος

O lowbaper92 έγραψε στις 22:20, 09-08-12:

Το αν εσεις τον προσβαλλετε η οχι για αυτο που πιστευει,ξεπερνα τους κανονες του σεβασμου,της απλης επικοινωνιας.
Δεν προσβάλει κανένας αυτόν. Κρίνει τις ιδέες του. Ελπίζω να γίνεται αντιληπτή η διαφορά.

Ομοίως, ασκείται κριτική στην ιδέα. Δεν είδα κάποιον να βρίζει, αλλά τεσπα
Αν εγώ σου πω ότι πιστεύω στα ξωτικά, κι εσύ το ειρωνευτείς, δε σημαίνει ότι πιστεύεις κι εσύ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη SoZi
H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 22:21, 09-08-12:

Ο άνθρωπος δημιούργησε το Θεό.
Τα δημιουργήματα του ανθρώπου είναι ατελή.
Εάν πρέπει να πιστέψω σε κάτι που δεν είναι τέλειο,προτιμώ να πιστέψω στον εαυτό μου.

Χρόνια προσπαθώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι πιστεύουν στο Θεό.
Απάντηση δεν βρίσκω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 799 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 22:22, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Chris Biblis
Sorry κιόλας, αλλά πιο ακριβώς σημείο σας προσβάλει? Γιατί θα με τρελάνετε τελείως...
Οι πολλαπλες εικονες που μπαινουν στο θεμα και σαιτιριζουν ενα θειο προσωπο δηλαδη ειναι σωστες;Δεν καταλαβαινω εφοσον δεν πιστευεις σε κατι,αξιζει να το διακωμωδεις.

Νομιζω το θρεντ ζηταει την αποψη μας πανω στο θεμα.Οχι την αποψη καποιων προκειμενου να πεισουν ή να προσβαλλουν τις πεποιθησεις καποιου.Αυτο ειναι δειγμα παιδειας και οχι δειγμα θρησκειας,

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Pupilloscope έγραψε στις 22:26, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από lowbaper92
Δεν προσβάλει κανένας αυτόν. Κρίνει τις ιδέες του. Ελπίζω να γίνεται αντιληπτή η διαφορά.

Ομοίως, ασκείται κριτική στην ιδέα. Δεν είδα κάποιον να βρίζει, αλλά τεσπα
Αν εγώ σου πω ότι πιστεύω στα ξωτικά, κι εσύ το ειρωνευτείς, δε σημαίνει ότι πιστεύεις κι εσύ.
Δηλαδη τωρα οι φωτο απο πισω ειναι 'μερος της μη κριτικης ' ε;
Οταν καποιος εκφερει μια α αποψη και εσυ υποστηριζεις οτι ειναι χαζη/ανοητη,προφανως τον προσβαλλεις.Και μην γενικευεις.Οι αποψεις αφορουν ενα συγκεκριμενο θεμα.Δηλαδη,αν εγω ειμαι χριστιανος,και μου πει καποιος '' αποψη για τη σωτηρια μεσω πιστης ειναι μ@λ@κια'',δεν προσεβαλε εμενα,αλλα την αποψη μου;

Δεν ειναι θεμα ειρωνειας η οχι,αλλα θεμα στοιχειωδους σεβασμου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pupilloscope : 09-08-12 στις 22:49.
Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fretoe
Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 325 μηνύματα.

O fretoe έγραψε στις 22:28, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Ο άνθρωπος δημιούργησε το Θεό.
Τα δημιουργήματα του ανθρώπου είναι ατελή.
Εάν πρέπει να πιστέψω σε κάτι που δεν είναι τέλειο,προτιμώ να πιστέψω στον εαυτό μου.

Χρόνια προσπαθώ να καταλάβω γιατί οι άνθρωποι πιστεύουν στο Θεό.
Απάντηση δεν βρίσκω.
Απλα ειναι εμφυτη η αναγκη στους περισσοτερους ανθρωπους να πιστευουν καπου. Δεν μπορουν να αποδεκτουν, οτι μετα το θανατο τελειωνουν ολα, θελουν καπου να πιστευουν για να μενει μια ελπιδα μεσα τους, οτι δεν ειναι τελειως αβοηθητοι σε αυτο το κοσμο και οτι θα ναι καποιος εκει να τους βοηθησει. Αλλωστε σε μια θεοτητα ολοι αυτοι αποδιδουν αυτα που δεν μπορουν να απαντησουν.

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Joaquín
Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,389 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 22:34, 09-08-12:

[SIZE="1"]Δεν είδα κάποιον να βρίζει, αλλά τεσπα[/SIZE
Ε, τώρα μη το κάνεις αυτό.Έχουν πέσει τόνοι ειρωνείας σε αυτό το θέμα όπως και σε όλα τα συναφή θέματα που έχουν ανοιχτεί.Οπότε νταξ.

Παράθεση

lowbaper92

Πτυχιούχος

O lowbaper92 έγραψε στις 22:36, 09-08-12:

Δηλαδη τωρα οι φωτο απο πισω ειναι 'μερος της μη κριτικης ' δηλαδη ε;
Οταν καποιος εκφερει μια α αποψη και εσυ υποστηριζεις οτι ειναι χαζη/ανοητη,προφανως τον προσβαλλεις.Και μην γενικευεις.Οι αποψεις αφορουν ενα συγκεκριμενο θεμα.Δηλαδη,αν εγω ειμαι χριστιανος,και μου πει καποιος '' αποψη για τη σωτηρια μεσω πιστης ειναι μ@λ@κια'',δεν προσεβαλε εμενα,αλλα την αποψη μου;
Αρχική Δημοσίευση από Alchemist
Ε, τώρα μη το κάνεις αυτό.Έχουν πέσει τόνοι ειρωνείας σε αυτό το θέμα όπως και σε όλα τα συναφή θέματα που έχουν ανοιχτεί.Οπότε νταξ.
Ναι ρε αγόρι, είναι άλλο να έρθει ένας και να μου πεις "είσαι μαλάκας" και άλλο να έρθει και να μου "οι ιδέες σου είναι μια μαλακία και μισή"
Το πρώτο αφορά εμένα, το δεύτερο τις ιδέες μου.

Όπως ακριβώς, οι πολιτικές πεποιθήσεις και οι απόψεις πάνω σε διάφορα θέματα μπορούν να δεχθούν κριτική, έτσι και οι θρησκευτικές απόψεις μπορούν να δεχθούν κριτική.
Η κριτική ασκείται, πάνω στην ιδέα, όχι σε αυτόν που την φέρει. Αν ο άλλος νομίζει ότι προσβάλλοντας μια ιδέα, προσβάλλεις και αυτόν που τη φέρει, και πάλι πρόβλημά του. Η κριτική μιας ιδέας, είτε γίνεται με επιχειρήματα, είτε γίνεται με χλευασμό (κάποιες ιδέες κατά τη γνώμη μου σηκώνουν επιχειρήματα, κάποιες άλλες χλευασμό), ωθεί αυτόν που τη διατύπωσε να την ξανασκεφτεί. Ίσως αναθεωρήσει, ίσως πειστεί ακόμα περισσότερο για την ορθότητά της. Ο χλευασμός αντιθέτως ενός ατόμου, ως άτομο, είναι ένα ξεκατίνιασμα που δεν έχει να προσφέρει τίποτα.

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

Ο Йоаким αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,389 μηνύματα.

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 22:41, 09-08-12:

Ναι ρε αγόρι, είναι άλλο να έρθει ένας και να μου πεις "είσαι μαλάκας" και άλλο να έρθει και να μου "οι ιδέες σου είναι μια μαλακία και μισή"

Όπως ακριβώς, οι πολιτικές πεποιθήσεις και οι απόψεις πάνω σε διάφορα θέματα μπορούν να δεχθούν κριτική, έτσι και οι θρησκευτικές απόψεις μπορούν να δεχθούν κριτική.
Η κριτική ασκείται, πάνω στην ιδέα, όχι σε αυτόν που την φέρει. Αν ο άλλος νομίζει ότι προσβάλλοντας μια ιδέα, προσβάλλεις και αυτόν που τη φέρει, και πάλι πρόβλημά του. Η κριτική μιας ιδέας, είτε γίνεται με επιχειρήματα, είτε γίνεται με χλευασμό (κάποιες ιδέες κατά τη γνώμη μου σηκώνουν επιχειρήματα, κάποιες άλλες χλευασμό), ωθεί αυτόν που τη διατύπωσε να την ξανασκεφτεί. Ίσως αναθεωρήσει, ίσως πειστεί ακόμα περισσότερο για την ορθότητά της. Ο χλευασμός αντιθέτως ενός ατόμου, ως άτομο, είναι ένα ξεκατίνιασμα που δεν έχει να προσφέρει τίποτα.
Είναι λεπτό το θέμα και ευαίσθητο.Δεν είναι μαθηματικά.Αν θες το καταλαβαίνεις.Αν πάλι ΟΧΙ, μπορεί κάποια στιγμή κάποιος irl να μην είναι τόσο ψύχραιμος όταν απαξιώνεις κάτι πολύ σημαντικό γι'αυτόν.It's a true story, btw.

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Pupilloscope έγραψε στις 22:45, 09-08-12:

Λοιπον,να σε διορθωσω γιατι προφανως,ισως απο αγνοια,δεν ξερεις τι σημαινουν καποιες εννοιες.

Ο χριστιανισμος δεν ειναι αποψη για εναν χριστιανο.Ειναι βαση ζωης,ειναι ερεισμα ηθικο και κοινωνικο,ειναι μερος της καθημερινοτητας.Δεν ειναι απλα μια γνωμη που αμα θες ενστερνιζεσαι.Ειναι ερεθισματα που δεχεσαι και με τα οποια γαλουχεισαι απο πολυ μικρη ηλικια.Αρα,το να μου πεις ''ειναι ανοησια οι αποψεις σου'' το θεωρω πολυ μεγαλυτερο 'κακο' απο πολλα αλλα και θα με θιξει παρα πολυ.Πιστευω οτι πολλοι λειτουργουν ετσι.Η θρησκεια δεν ειναι κατι το κενο,αλλα γεμιζει με την προσωπικοτητα σου,την πιστη σου.Αρα,το να βλεπω χλευαστικες εικονες για συμβολα που εγω θεωρω ως κατι το ιεροτατο,μονο ως περαστικα σχολια δεν μπορω να παραβλεψω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lowbaper92

Πτυχιούχος

O lowbaper92 έγραψε στις 22:59, 09-08-12:

Λοιπον,να σε διορθωσω γιατι προφανως,ισως απο αγνοια,δεν ξερεις τι σημαινουν καποιες εννοιες.

Ο χριστιανισμος δεν ειναι αποψη για εναν χριστιανο.Ειναι βαση ζωης,ειναι ερεισμα ηθικο και κοινωνικο,ειναι μερος της καθημερινοτητας.Δεν ειναι απλα μια γνωμη που αμα θες ενστερνιζεσαι.Ειναι ερεθισματα που δεχεσαι και με τα οποια γαλουχεισαι απο πολυ μικρη ηλικια.Αρα,το να μου πεις ''ειναι ανοησια οι αποψεις σου'' το θεωρω πολυ μεγαλυτερο 'κακο' απο πολλα αλλα και θα με θιξει παρα πολυ.Πιστευω οτι πολλοι λειτουργουν ετσι.Η θρησκεια δεν ειναι κατι το κενο,αλλα γεμιζει με την προσωπικοτητα σου,την πιστη σου.Αρα,το να βλεπω χλευαστικες εικονες για συμβολα που εγω θεωρω ως κατι το ιεροτατο,μονο ως περαστικα σχολια δεν μπορω να παραβλεψω.
Σου εξήγησα πως λειτουργεί λίγο πολύ το πράγμα και τη διαφορά ιδέας και ατόμου που τη φέρει. Αν δε θέλετε να κρίνουν τις ιδέες σας, μη τις γράφετε δημόσια. Simple as that. Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σ'αυτό

Τώρα ο καθένας μπορεί να θεωρεί ιερό ό,τι θέλει. Και στην Ινδία θεωρούν τις αγελάδες ιερές, αλλά εμείς τις τρώμε.
Αν βέβαια, ως καλοί χριστιανοί, κάποιοι είναι έτοιμοι να στήσουν κυνήγι... ischoolιτών (αν αυτό εννοούσε ο alchemist) I weep for humanity

Πάω να πιω κανά κρασί, τα λέμε

Παράθεση

Thetawaves

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thetawaves
Ο Thetawaves αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O Thetawaves έγραψε στις 23:03, 09-08-12:

Εγώ εδώ και χρόνια είμαι της άποψης ότι δεν υπάρχει Θεός. Ωστόσο, όταν καταλήγω σε τέτοια συζήτηση δεν παριστάνω τον έξυπνο γιατί έχω δει άτομα που "το παίζουν" άθεοι μέχρι να τους τύχει κάποια δυσκολία ή κάτι σοβαρό στη ζωή τους. Τότε όλοι προσεύχονται στην Παναγία να τους βοηθήσει.

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Pupilloscope έγραψε στις 23:05, 09-08-12:

Σου εξήγησα πως λειτουργεί λίγο πολύ το πράγμα και τη διαφορά ιδέας και ατόμου που τη φέρει. Αν δε θέλετε να κρίνουν τις ιδέες σας, μη της γράφετε δημόσια. Simple as that. Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σ'αυτό

Τώρα ο καθένας μπορεί να θεωρεί ιερό ό,τι θέλει. Και στην Ινδία θεωρούν τις αγελάδες ιερές, αλλά εμείς τις τρώμε.
Αν βέβαια, ως καλοί χριστιανοί, κάποιοι είναι έτοιμοι να στήσουν κυνήγι... ischoolιτών (αν αυτό εννοούσε ο alchemist) I weep for humanity

Πάω να πιω κανά κρασί, τα λέμε

Καλα,και ο αλλος αμα δεν θελει να καταλαβει τι εστι για καποιον μια εννοια,δεν ή κανει πως δεν καταλαβαινει.Το εξηγησα παραπανω.Το να πεις δεν πιστευω γιατι..και να πεις το επιχειρημα σου,το θεωρω θεμιτο.Το να γραψεις,οπως εγραψες πριν ''αστο,μου γινε κολιτσιδα'' για ενα προσωπο που θεωρειται για μια μεριδα ιερο,ουτε επιχειρημα ειναι και χλευαστικο ειναι.Ουσιαστικο,εκφραζεσαι χωρις επιχειρηματα για μια αποψη,κανοντας χρηση ενος χλευαστικου σχολιου.

Ο νοων νοειτο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,625 μηνύματα.

H SoZi έγραψε στις 23:07, 09-08-12:

Πού είναι ο Θεός σας τώρα?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr.Blonde
Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 838 μηνύματα.

O Mr.Blonde έγραψε στις 23:09, 09-08-12:

Οποιος δεν πιστευει στο Θεο ,ειτε ειναι υπερβολικα εγωιστης και προσποιειται τον μαγκα,ειτε ειναι υπερβολικα απογοητευμενος.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,852 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 23:12, 09-08-12:

δοκιμαζει την πιστη τους, αλλα που να ξερεις εσυ

Υγ. βαζουμε κανα σποιλερ

Παράθεση

Selestian

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Selestian
Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.

O Selestian έγραψε στις 23:13, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mr.Blonde
Οποιος δεν πιστευει στο Θεο ,ειτε ειναι υπερβολικα εγωιστης και προσποιειται τον μαγκα,ειτε ειναι υπερβολικα απογοητευμενος.
...είτε για κανέναν από τους λόγους που ανέφερες.
Πολύ προκατειλημμένες απόψεις έχεις επί του θέματος.

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H SoZi έγραψε στις 23:13, 09-08-12:

Τι κάνει? αχαχαχ ελπίζω να το λες ειρωνικά!

Παράθεση

Διδακτορικός

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,852 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 23:15, 09-08-12:

Τι κάνει? αχαχαχ ελπίζω να το λες ειρωνικά!
ναι ειρωνικα ,ειναι επιχειρημα που χρησιμοποιουν οταν τους λες για τα παιδακια στην αφρικη που πεινανε

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Pupilloscope έγραψε στις 23:16, 09-08-12:

Ο θεος δεν ειναι 'σας',ειναι ολων.Ασχετα,αν δεν το παραδεχεστε.Δεν εχει ευνοουμενους.

Εδειξες τις παραπανω ανατριχιαστικες εικονες.Περιμενα καποιος να κανει κατι αναλογο.Ο θεος ειναι πιστη,ειναι αγαπη,ειναι ανθρωπια.Ποσα απο αυτα τηρουμε σημερα;Μηπως ο αιωνας οπου ολα εκλογικευονται ειναι εν τελει..παραλογος;

Τα παραπανω που εδειξες δεν εγιναν απο το Θεο.Εγιναν απο ανθρωπους.Ανθρωπους που τον εγκατελειψαν και κατεληξαν στο αντιθετο ακρο.Να κανουν κακο με ολη τη δυναμη της ψυχης τους.Δεν μπορω να ξερω ποια θα ειναι η κριση των παιδιων,που εδειξες παραπανω.Ο θεος οικονομει για τον καθενα μας,μας δινει δοκιμασιες.Ετσι,θα φτασουμε στην πνευματικη καθαροτητα.Οταν εγκαταλειπουμε ολα οσα μας ζητα,γιατι επειτα να περιμενουμε να μας κανει ωμη μαλιστα 'επιδειξη της δυναμης' του;

Τα παιδακια παραπανω μπορει,οντως,να κερδισαν την μελλουσα ζωη.Για οποιον ξερει τι σημαινει αυτον για ενα χριστιανο,ειναι πολυ καλυτερο απο ολα τα χρονια της επιγειας ζωης.Δεν μπορω να εξηγησω τι και πως,δεν ξερω αλλωστε,δεν ειμαι θεολογος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 09-08-12 στις 23:44. Αιτία: Προσθήκη spoiler στην παράθεση
Παράθεση

Διδακτορικός

O Bemanos έγραψε στις 23:20, 09-08-12:

Ο θεος δεν ειναι 'σας',ειναι ολων.Ασχετα,αν δεν το παραδεχεστε.Δεν εχει ευνοουμενους.

Εδειξες τις παραπανω ανατριχιαστικες εικονες.Περιμενα καποιος να κανει κατι αναλογο.Ο θεος ειναι πιστη,ειναι αγαπη,ειναι ανθρωπια.Ποσα απο αυτα τηρουμε σημερα;Μηπως ο αιωνας οπου ολα εκλογικευονται ειναι εν τελει..παραλογος;

Τα παραπανω που εδειξες δεν εγιναν απο το Θεο.Εγιναν απο ανθρωπους.Ανθρωπους που τον εγκατελειψαν και κατεληξαν στο αντιθετο ακρο.Να κανουν κακο με ολη τη δυναμη της ψυχης τους.Δεν μπορω να ξερω ποια θα ειναι η κριση των παιδιων,που εδειξες παραπανω.Ο θεος οικονομει για τον καθενα μας,μας δινει δοκιμασιες.Ετσι,θα φτασουμε στην πνευματικη καθαροτητα.Οταν εγκαταλειπουμε ολα οσα μας ζητα,γιατι επειτα να περιμενουμε να μας κανει ωμη μαλιστα 'επιδειξη της δυναμης' του;

Τα παιδακια παραπανω μπορει,οντως,να κερδισαν την μελλουσα ζωη.Για οποιον ξερει τι σημαινει αυτον για ενα χριστιανο,ειναι πολυ καλυτερο απο ολα τα χρονια της επιγειας ζωης.Δεν μπορω να εξηγησω τι και πως,δεν ξερω αλλωστε,δεν ειμαι θεολογος.
το νεογεννητο με τον οκγο εγινε απο ανθρωπινο λαθος δηλαδη?

Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 838 μηνύματα.

O Mr.Blonde έγραψε στις 23:21, 09-08-12:

Σε μερικα πραγματα δεν ταιριαζουν οι νεωτερισμοι.
Η πιστη δινει στον ανθρωπο ελπιδα,προστασια και δυναμη για να συνεχισει να αγωνιζεται.
Ο Αθεισμος ειναι μια κακογουστη μοδα οπως ο μπιμπερ στη μουσικη για παραδειγμα ,που παραπλανα ανησυχους και χωρις κριση ανθρωπους.

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Pupilloscope έγραψε στις 23:22, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
το νεογεννητο με τον οκγο εγινε απο ανθρωπινο λαθος δηλαδη?
Ποιος εφτιαξε τα περιβαλλοντικα ογκογονα;Ποιος εφτιαξε χημικα με τετοιες δρασεις;

Παράθεση

Joaquín (Йоаким)

Φοιτητής

O Joaquín ---------------------------------------- έγραψε στις 23:23, 09-08-12:

Είπα, με διακριτικό τρόπο, ότι κινδυνεύεις να φας σκαμπίλια αν συνεχίσεις(-ετε) την ειρωνεία και το χλευασμό irl, και μάλλον το κατάλαβες και πολύ καλά.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,664 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 23:24, 09-08-12:

Please explain.

Τα θύματα των πολέμων που δειεξάγονται σήμερα προέρχονται απο βαθιά θρησκευόμενες κοινωνίες, που όμως δεν πιστεύουν στο ίδιο θεό με εσένα. Πες μου λίγο ο θεός στον οποίον πιστεύεις εσύ θα σώσει όλους αυτούς που πιστεύουν ή μόνο τους πιστούς σε αυτόν; Εγώ ένα δεν μπορώ να κατραλάβω για τον χριστιανικό θεο, αφού μας έχει αφήσει ελεύθερους να κάνουμε τις επιλογές μας στο τέλος γιατί θα τιμωρίσει αυτούς που δεν έκαναν τις σωστές επιλογές σύμφωνα με αυτόν;

Παράθεση

fretoe

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη fretoe
Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 325 μηνύματα.

O fretoe έγραψε στις 23:24, 09-08-12:

Λες και διαβαζω ξανα βιβλιο θρησκευτικων επειτα απο τοσο καιρο ειναι.

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H SoZi έγραψε στις 23:25, 09-08-12:

Ο Θεός είναι αγάπη?
Μμμ ναι ναι. Γι'αυτό την γνωστή εκείνη μέρα της κρίσης ο Θεός θα διαλέξει ποιοι είχαν καλή ζωή και θα πάνε στον παράδεισο και ποιοι είχαν ζωή γεμάτοι αμαρτίες και θα πάνε στην κόλαση (θα φουλάρει αυτή η κόλαση στο τέλος)
Όλα από ανθρώπους γίνονται. Και τα καλά και τα κακά.
Γιατί τα κακά να ανήκουν στους ανθρώπους και τα καλά στο Θεό! Τι μοναχοφάγος και τέλειος που είναι.
Ποια κρίση των παιδιών.Πάνε τα παιδιά.Πέθαναν. Έγιναν χωματάκι.
Πνευματική καθαρότητα? Ποια πνευματική καθαρότητα? Τι περιλαμβάνει?
Μας λέει ότι είμαστε ελεύθεροι αλλά μας έχεις φτιάξει κι έναν κόσμο που αν δεν τον ακολουθήσουμε είμαστε κακοί!
Αλλά σου δίνει και την επιλογή της ελεύθερης βούλησης. Αλλά θα καείς και λίγο στην κόλαση αν δεν τα κάνει. Ουπς.
Να μας κάνει επίδειξη της δύναμής του? Τέτοιος είναι?

Και τώρα εσύ θα θιχτείς γιατί τα λέω λίγο με ύφος. Αλλά χέστηκα!
Μου πιστεύετε στο Θεό,μου πάτε και λίγο εκκλησία και μετά κάνετε και λίγο χαμό.
Άμα κάνετε μαλακία πάτε και λίγο στον παπά και ρίχνετε μια εξομολόγηση και μετά νιώθετε και καλύτερα.
Δεν μπορείς να μου εξηγήσεις τι και πως ούτε εσύ ούτε ο θεολόγος γιατί αυτά που λέτε είναι θέμα πίστης.
Απλά για μένα είναι κολοκύθια τούμπανα.
Εκτός κι αν είναι κάπου και με βλέπει τώρα και θύμωσε και αύριο μου στείλει ένα αεροπλάνο να πέσει κατα λάθος σπίτι μου για να δοκιμάσει την πίστη μου. Και το αεροπλάνο θα χτυπήσει ένα εκατοστό πιο πέρα από μένα. Και θα πιστέψω.
Οπότε τα παίρνω όλα πίσω γιατί μπορεί να πέσει και πάνω μου το αεροπλάνο.

Παράθεση

Διδακτορικός

O Bemanos έγραψε στις 23:29, 09-08-12:

Ποιος εφτιαξε τα περιβαλλοντικα ογκογονα;Ποιος εφτιαξε χημικα με τετοιες δρασεις;
αν δεν υπηρχαν μεταλαξεις δεν θα υπηρχες εσυ .1ον
οι ογκοι προκαλουνται εν μερη απο μεταλλαξεις αλλα και απο παραγοντες του περιβαλλοντος. Τα περιβοητα ''χημικα'' τα εφτιαξε ο καλος σου ο θεος συμφωνα με τα λεγομενα σου, οποτε αυτος και μονο αυτος ειναι υπευθηνος γιάυτη την εικονα

Δεν μπορω αλλη τετοια κουβεντα τα επιχειρηματα σας ειναι παραλογα , αφου οπως οι ιδιοι υποστηριζεται ο θεος ειναι θεμα πιστης, οχι λογικης

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H SoZi έγραψε στις 23:29, 09-08-12:

Σε μερικα πραγματα δεν ταιριαζουν οι νεωτερισμοι.
Η πιστη δινει στον ανθρωπο ελπιδα,προστασια και δυναμη για να συνεχισει να αγωνιζεται.
Ο Αθεισμος ειναι μια κακογουστη μοδα οπως ο μπιμπερ στη μουσικη για παραδειγμα ,που παραπλανα ανησυχους και χωρις κριση ανθρωπους.

Όταν ξυπνάει ο κόσμος και πάει αντίθετα σε αυτά που η κοινωνία χρόνια προσπαθεί να του κολλήσει στον εγκέφαλο με την τηλεόραση,το σχολείο,τους γέρους,τις εφημερίδες είναι μόδα.Επανάσταση.
Σας μάθαμε.

Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

O Mr.Blonde έγραψε στις 23:30, 09-08-12:

Ο Θεος σε συγχωρει.Ο ανθρωπος οχι.Ο Χριστος συγχωρεσε εναν εγκληματια λιγα λεπτα πριν πεθανει.
Εχουμε την ελευθερη βουληση,για το αν θα επιλεξουμε να παμε στην κολαση ή τον παραδεισο.

Παράθεση

Chris Black

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chris Black
Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O Chris Black έγραψε στις 23:32, 09-08-12:

Οι πολλαπλες εικονες που μπαινουν στο θεμα και σαιτιριζουν ενα θειο προσωπο δηλαδη ειναι σωστες;Δεν καταλαβαινω εφοσον δεν πιστευεις σε κατι,αξιζει να το διακωμωδεις.

Νομιζω το θρεντ ζηταει την αποψη μας πανω στο θεμα.Οχι την αποψη καποιων προκειμενου να πεισουν ή να προσβαλλουν τις πεποιθησεις καποιου.Αυτο ειναι δειγμα παιδειας και οχι δειγμα θρησκειας,
Τι ακριβώς κακό υπάρχει με το να σατιρίζεις, να διακωμωδείς και ακόμα να ειρωνεύεσαι μια θρησκεία, ένα θείο, για 'σένα, πρόσωπο ή οτιδήποτε. Κάτι τέτοιο δεν υπάγεται στα πλαίσια της ελευθερία του λόγου?? Υποτίθεται πως η αρχή αυτή πρέπει να βρίσκεται σε κάθε διάλογο, όλοι όμως το δέχονται αλλά κανένας τύπος σαν και του λόγου σου δε φαίνεται να το ανέχεται και αμέσως προσβάλλεται..
Νομίζω πως βρισκόμαστε σε μια κοινωνία όπου δεν έχω κανένα δικαίωμα να σου απαγορεύσω να πιστεύεις αυτά που πιστεύεις, αλλά έχω κάθε γαμημένο δικαίωμα να κρίνω, να διακωμωδήσω, και να σατιρίσω αυτά που πιστεύεις εσύ, όπως και εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να κρίνεις, να διακωμωδήσεις, και να σατιρίσεις αυτά που πιστεύω εγώ, με όποιο τρόπο γουστάρεις αρκεί να μη με εμποδίσεις να τα πιστεύω, γκε γκε?? Σε τελική ανάλυση άμα είμαι λάθος στην διακωμώδηση και ειρωνεία των ιδεών σου και των πιστεύω σου και καταλήγω να σε βρίζω κανονικά (ας πούμε αν σε αποκαλέσω, ηλίθιε σκοταδιστικέ μ@λ@κ@ ή οτιδήποτε άλλο) αυτός που εκτίθεται είμαι εγώ και κανένας άλλος, ούτε εσύ ούτε ο θεός σου.
Και δεν καταλαβαίνεις καθόλου απ' ότι φαίνεται, ότι διακωμωδείς κάτι που κυρίως δεν πιστεύεις και θεωρείς ηλίθιο και μη λογικό. (σκέψου το λίγο, στο κάτω κάτω δεν είναι και τόσο δύσκολο να σκεφτείς)
Και επίσης εγώ νομίζω πως η ειρωνεία, η διακωμώδηση και ο σαρκασμός πάνω στη θρησκεία εκ μέρους μου και πολλών άλλων εκφράζει απόλυτα τη θέση μας πάνω στο θέμα του thread. Αν τώρα νομίζεις πως θα κάτσω να χάσω το χρόνο μου επιχειρηματολογώντας με 'σένα και με τύπους σαν εσένα σε σοβαρό και σε λογικό επίπεδο(από το οποίο οι πιστεύοντες στην θρησκεία έχουν παραιτηθεί), γελιέσαι έχω πολλά καλύτερα πράγματα να κάνω, όπως να σπάσω πλάκα με αυτά εσείς οι πιστοί γράφετε. Αν τώρα ακόμα θεωρείσαι προσβεβλημένος, ΞΥΔΙ!! Πάνε διάβασε την καινή διαθήκη για να μην ακούσεις άλλα και προσβληθείς...

Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H SoZi έγραψε στις 23:33, 09-08-12:

Ο Θεος σε συγχωρει.Ο ανθρωπος οχι.Ο Χριστος συγχωρεσε εναν εγκληματια λιγα λεπτα πριν πεθανει.
Εχουμε την ελευθερη βουληση,για το αν θα επιλεξουμε να παμε στην κολαση ή τον παραδεισο.
Ο Θεός που υπάρχει στο ΜΥΑΛΟ ενός ΔΟΛΟΦΌΝΟΥ τον συγχωρεί για να ζήσει 50 χρόνια στην φυλακή χωρίς να τον κυνηγάνε οι τύψεις και καταλήξει στο ψυχιατρείο.

Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

O Mr.Blonde έγραψε στις 23:37, 09-08-12:

Όταν ξυπνάει ο κόσμος και πάει αντίθετα σε αυτά που η κοινωνία χρόνια προσπαθεί να του κολλήσει στον εγκέφαλο με την τηλεόραση,το σχολείο,τους γέρους,τις εφημερίδες είναι μόδα.Επανάσταση.
Σας μάθαμε.
Με το να μην πιστευεις στο Θεο γινεσαι χειροτερη.Ο αθεισμος ειναι μοδα γιατι προβαλλεται σαν ενα ωραιο επαναστατικο προτυπο.
Ο κοσμος νομιζεις οτι ξυπναει,αλλα στην ουσια υπνοβατει.Πες μου γιατι δεν πιστευεις στο Θεο;
Ολο και καπου θα επηρεαστηκες και θα ειπες "αα τελικα ειναι μοντερνο να εισαι αθεη".
Ανθρωπος χωρις πιστη δεν εχει προσανατολισμο στη ζωη του και ουτε ηθικους φραγμους.Και δεν μιλαω για τους ψευτοχριστιανους που επειδη πανε εκκλησια και εξομολογουνται θεωρουνται εναρετοι.
Αυτοι ειναι και η κυρια αιτια για τις εικονες που ανεβασες παραπανω.

Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr. Crowley
Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 23:38, 09-08-12:

Actually,no.Η ιδέα περί μη ύπαρξης θεού,υπάρχει απ'την αρχαιότητα (in fact,ο πρώτος καταγεγραμμένος ιστορικά άθεος,θεωρείται ο Πρωταγόρας).

Αρχική Δημοσίευση από Alchemist
Να, κάτι τέτοιες ατάκες οδηγούν σε μπατσίδια, αυτό είναι το point μου.
That is not a point,actually.Το ότι υπάρχουν πίθηκες που δεν μπορούν να διαχωρίσουν τα λόγια απ'τις πράξεις και την προσβολή στις ιδέες με την προσβολή στο άτομο does not mean that we have to encourage these behaviors,διαφορετικά,θα είχαμε μείνει ακόμα στην εποχή με τα ρόπαλα και τις πέτρες.

Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

O Mr.Blonde έγραψε στις 23:42, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mr. Crowley
Actually,no.Η ιδέα περί μη ύπαρξης θεού,υπάρχει απ'την αρχαιότητα (in fact,ο πρώτος καταγεγραμμένος ιστορικά άθεος,θεωρείται ο Πρωταγόρας).

Δεν εχει σημασια ποτε ξεκινησε.Σημασια εχει οτι ειναι μια ψευτοποζερικη αποψη.

Παράθεση

Selestian

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Selestian
Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.

O Selestian έγραψε στις 23:43, 09-08-12:

Ανθρωπος χωρις πιστη δεν εχει προσανατολισμο στη ζωη του και ουτε ηθικους φραγμους.
Για να εχει καποιος ηθικους φραγμους πρεπει να εχει και πιστη; Αυτο που λες ειναι τερμα γελοιο.

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,664 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 23:43, 09-08-12:

Με το να μην πιστευεις στο Θεο γινεσαι χειροτερη.Ο αθεισμος ειναι μοδα γιατι προβαλλεται σαν ενα ωραιο επαναστατικο προτυπο.
Ο κοσμος νομιζεις οτι ξυπναει,αλλα στην ουσια υπνοβατει.Πες μου γιατι δεν πιστευεις στο Θεο;
Ολο και καπου θα επηρεαστηκες και θα ειπες "αα τελικα ειναι μοντερνο να εισαι αθεη".
Ανθρωπος χωρις πιστη δεν εχει προσανατολισμο στη ζωη του και ουτε ηθικους φραγμους.Και δεν μιλαω για τους ψευτοχριστιανους που επειδη πανε εκκλησια και εξομολογουνται θεωρουνται εναρετοι.
Αυτοι ειναι και η κυρια αιτια για τις εικονες που ανεβασες παραπανω.
Άντε πάλι η δικαιλογία με τους ηθικούς φραγμούς. Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι επειδή κάποιος δεν πιστεύει στον θεό δεν έχει ηθικούς φραγμούς;

Παράθεση

Δρ. Σπίτης

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δρ. Σπίτης
Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 187 μηνύματα.

O Δρ. Σπίτης Μόνιμα ερωτευμένος έγραψε στις 23:43, 09-08-12:

Τα παραπανω που εδειξες δεν εγιναν απο το Θεο.Εγιναν απο ανθρωπους.Ανθρωπους που τον εγκατελειψαν και κατεληξαν στο αντιθετο ακρο.Να κανουν κακο με ολη τη δυναμη της ψυχης τους.
Πολύ ωραία. Αν και κάποια από τα πράγματα που έδειχναν οι φωτογραφίες είναι καθαρά υπαιτιότητα της φύσης, ας πούμε ότι για την μεγάλη πλειοψηφία των δεινών που πλήττουν τον πλανήτη φταίει ο άνθρωπος (ή κάποιοι άνθρωποι, τέλος πάντων). Πάμε τώρα να μιλήσουμε λογικά.

Είναι ο Θεός αγαθός και φιλάνθρωπος, ναι ή όχι; (Σύμφωνα με το Χριστιανισμό, ναι)
Είναι ο Θεός παντοδύναμος, ναι ή όχι; (Σύμφωνα με το Χριστιανισμό, ναι)
Αν είναι όντως αγαθός/φιλάνθρωπος, άρα θέλει να κάνει το καλό, και παντοδύναμος, άρα μπορεί να κάνει το καλό, τότε γιατί δεν κάνει κάτι για να εμποδίσει τα δεινά του κόσμου;
Συνεπώς, μία τουλάχιστον από τις παραπάνω ιδιότητες δεν είναι κτήμα του Θεού.

ΥΓ. Και μην βγει κανείς έξυπνος και πει για "δοκιμασίες" κλπ., γιατί άμα είναι να πιστεύω σε ένα Θεό σαδιστή, που του αρέσει να τυραννάει τον κόσμο, με την υπόσχεση της μετέπειτα "λύτρωσης", καληνύχτα. Εξάλλου, αυτή η δικαιολογία φτιάχτηκε για τα δικά μας, τετριμμένα προβλήματα. Ας ήσασταν (ήμασταν) παρόντες σε κάποια γενοκτονία (ως θύματα), και θα καταλαβαίνατε τι εποικοδομητική δοκιμασία θα ήταν να σας βασανίζουν και να σας σκοτώνουν χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.

Παράθεση

Mr. Crowley

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr. Crowley
Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,961 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε στις 23:46, 09-08-12:

Δεν εχει σημασια ποτε ξεκινησε.Σημασια εχει οτι ειναι μια ψευτοποζερικη αποψη.
Αυτό λέγεται αφορισμός.Ήταν ο Πρωταγόρας ψευτοποζεράς?Δεν νομίζω.Αντίστοιχα δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο και οι υπόλοιποι διάσημοι άθεοι που υπήρξαν διαχρονικά.Currently,πολλές εκατοντάδες χιλιάδες (κατά πάσα πιθανότητα,εκατομμύρια) άνθρωποι ανά τον κόσμο,δηλώνουν άθεοι.Μπορείς να ξέρεις τους λόγους για τους οποίους ο καθένας απ'αυτούς είναι άθεος?I don't think so.Υπάρχουν άπειροι λόγοι,both σοβαροί και ηλίθιοι.Sure,θα υπάρχει και κάποιο ποσοστό που είναι άθεοι για ηλίθιους λόγους.Μπορείς να γνωρίζεις τι ποσοστό είναι αυτό?I don't think so.Therefore,καταλήγουμε σ'αυτό που είπα αρχικά,στο ότι γίνεσαι αφοριστικός.Η φράση σου ισοδυναμεί με κάθε αυθαίρετη γενίκευση "όλοι οι θρήσκοι είναι ηλίθιοι","όλοι οι Ολυμπιακοί είναι χουλιγκάνοι","όλες οι κοπέλες είναι πουτάνες" κλπ.

Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

O Mr.Blonde έγραψε στις 23:46, 09-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Selestian
Για να εχει καποιος ηθικους φραγμους πρεπει να εχει και πιστη; Αυτο που λες ειναι τερμα γελοιο.
Οταν δεν πιστευεις πουθενα θεωρεις τον εαυτο σου κεντρο της κοσμοθεωρειας,ειτε το παραδεχεσαι ειτε οχι και επομενως εισαι ελευθερος να κανεις οτι θελησεις.

-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους