Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,322 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,396 μηνύματα σε 96,221 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 327 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχετικά με τη λέξη ''φυτό''

Χαρακτηρισμός αριστούχων μαθητών

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
Ναι συμφωνώ γιατί αυτό είναι!
9
21,43%
όχι είμαι κατά!
33
78,57%

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 11:37, 26-07-13:

Φυτό και μεγάλο κιόλας είναι αυτός/αυτή που θα διαβάσει για τις ενδοσχολικές μετά τις πανελλήνιες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jonas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jonas
Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Jonas έγραψε στις 12:21, 26-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Itach1
Φυτό και μεγάλο κιόλας είναι αυτός/αυτή που θα διαβάσει για τις ενδοσχολικές μετά τις πανελλήνιες.
Αυτός που θα διάβαζε τα μαθήματα των Πανελλαδικών ακόμα κι αν δεν υπήρχαν Πανελλαδικές?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,616 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 12:24, 26-07-13:

Ας πω και εγώ την άποψη μου.
Καταρχάς διαφωνώ με την ονομασία φυτό. Μου φαίνεται λίγο υποτιμητική. Ωστόσο συμφωνώ για την ύπαρξη κάποιων μαθητών που εμφανίζουν ορισμένα χαρακτηριστικά όπως η βαθμοθηρία, το "γλείψιμο", η έλλειψη άλλων ενδιαφερόντων, και ο υπέρμετρος και άκρατος ανταγωνισμός. Ναι, αυτοί οι μαθητές δεν μου προκαλούν την καλύτερη εντύπωση. Όμως δεν μπορώ να βάλω στο ίδιο "τσουβάλι" και εκείνους που ναι μεν βγάζουν σε όλη την μαθητική πορεία τους 20άρια αλλά αρέσκονται σε αυτό που κάνουν,το διάβασμα, το οποίο τους γεμίζει.
Εγώ προσωπικά από το δημοτικό θυμάμαι διάβαζα πολύ και πολλές ώρες της ημέρας, κυρίως όμως εξωσχολικά βιβλία λογοτεχνικά στην αρχή , επιστημονικά άρθρα και βιβλία θετικών επιστημών στη συνέχεια. Πάντα ήμουν αυτό που λέμε "του 20" όμως με αρκετές ώρες διάβασμα εφόσον δεν περιοριζόμουν στη σχολική ύλη αλλά εμβάθυνα σε ειδικές λεπτομέρειες στα βασικά μαθήματα. Ήμουν αγαπημένο παιδί καθηγητών χωρίς να γλύφω, να κλαίγομαι κ.ο.κ ( κυρίως λόγω των γνώσεών μου και της άριστης συμπεριφοράς μου )αλλά είχα και άριστες σχέσεις με τους συμμαθητές μου. Εννοείται πως βοήθαγα στα διαγωνίσματα (ο λόγος που έχω κάποιες μηδενισμένες κόλλες στη συλλογή μου ), έκρυβα απουσίες όταν μπορούσα ,παρότι λανθασμένη κίνηση εφόσον ήμουν υπεύθυνη κ.λ.π Δεν ήμουν ποτέ η μαθήτρια που άρχιζε σταδιακά να διαβάζει στο Λύκειο ή στις Πανελλαδικές καθώς αυτό το έκανα σε όλη μου τη ζωή. Είχα πάντα όμως χρόνο για δραστηριότητες όπως μουσική(κιθάρα) , κολύμβηση , σκάκι, και αργότερα γυμναστήριο. Οι γονείς μου πάντα ανησυχούσαν και με πίεζαν να σταματήσω ή να περιορίσω το διάβασμα ( οι φίλοι μου χαρακτηριστικά με δούλευαν και έλεγαν πως ήθελαν τους γονείς μου ! ), ενώ εγώ ποτέ δεν μετάνιωσα για αυτή μου την μαθητική λειτουργία. Ίσως να έκοβα κάποιες ώρες από περιττά μαθήματα και να τις αφιέρωνα στη φυσική αν γυρνούσα πίσω το χρόνο.
Συμπερασματικά θεωρώ πως ουδέποτε ήμουν φυτό, καθώς μου άρεσε ότι έκανα, δεν κυνηγούσα βαθμούς ( απλά αυτοί ήταν λογικό επακόλουθο . Μάλιστα είμαι κατά της βαθμολογίας με τον τρόπο που αυτή επιβάλλεται σήμερα), και είχα και πολλά άλλα ενδιαφέροντα.
Συγγνώμη αν κούρασα,

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jonas

Δραστήριο Μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O Jonas έγραψε στις 12:26, 26-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από ThodorisFast
... θα γλείφει τους καθηγητές σαν Εβραίος τοκογλυφος ...
Πραγματικά ατυχέστατη παρομοίωση. Εκτός κι αν διαβάζεις τον Έμπορο της Βενετίας αυτόν τον καιρό και έχεις επηρεαστεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,675 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:33, 26-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Ήμουν αγαπημένο παιδί καθηγητών χωρίς να γλύφω, να κλαίγομαι κ.ο.κ ( κυρίως λόγω των γνώσεών μου και της άριστης συμπεριφοράς μου )αλλά είχα και άριστες σχέσεις με τους συμμαθητές μου. Εννοείται πως βοήθαγα στα διαγωνίσματα (ο λόγος που έχω κάποιες μηδενισμένες κόλλες στη συλλογή μου ), έκρυβα απουσίες όταν μπορούσα ,παρότι λανθασμένη κίνηση εφόσον ήμουν υπεύθυνη κ.λ.π Δεν ήμουν ποτέ η μαθήτρια που άρχιζε σταδιακά να διαβάζει στο Λύκειο ή στις Πανελλαδικές καθώς αυτό το έκανα σε όλη μου τη ζωή. Είχα πάντα όμως χρόνο για δραστηριότητες όπως μουσική(κιθάρα) , κολύμβηση , σκάκι, και αργότερα γυμναστήριο. Οι γονείς μου πάντα ανησυχούσαν και με πίεζαν να σταματήσω ή να περιορίσω το διάβασμα ( οι φίλοι μου χαρακτηριστικά με δούλευαν και έλεγαν πως ήθελαν τους γονείς μου ! ), ενώ εγώ ποτέ δεν μετάνιωσα για αυτή μου την μαθητική λειτουργία. Ίσως να έκοβα κάποιες ώρες από περιττά μαθήματα και να τις αφιέρωνα στη φυσική αν γυρνούσα πίσω το χρόνο.
Συμπερασματικά θεωρώ πως ουδέποτε ήμουν φυτό, καθώς μου άρεσε ότι έκανα, δεν κυνηγούσα βαθμούς ( απλά αυτοί ήταν λογικό επακόλουθο . Μάλιστα είμαι κατά της βαθμολογίας με τον τρόπο που αυτή επιβάλλεται σήμερα), και είχα και πολλά άλλα ενδιαφέροντα.
Συγγνώμη αν κούρασα,
Δεν είσαι φυτό είσαι απλά καλή μαθήτρια και μπράβο σου!!!! Ο λόγος που χρησιμοποίηαα τι λέξη φυτό ήταν για να αναφέρω μια συγκερκιμένη ομάδα μαθητών κ φοιτητών που έχουν ως αυτοσκοπό το σχολείο ή την σχολή τους και να πάρουν βαθμό σε αυτή θυσιάζοντας όλο τον ελεύθερο χρόνο τους (εξωσχολικές δραστηριότητες)
Πολλοί μαθητές αποκαλούνε φυτά τους καλούς μαθητές (Αυτό είναι λάθος και οποιοι το λενε αυτό ειναι κομπλεξικοι).

Μπορουσα να χρησιμοποιήσω και την λέξη σπασίκλας αλλά θεώρησα στο νήμα πιο κατάλληλη την λέξη φυτό.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,855 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 12:33, 26-07-13:

Αν σου αρεσει το διαβασμα, διαβασε εφημεριδες, ειδησεις, λογοτεχνια, πολιτικη, ιστορια, αθλητισμο κλπ. Το μαθημα για τον Ισααααααακ στα θρησκευτικα δν θα σε κανει καλυτερο ανθρωπο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mr.Blonde

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mr.Blonde
Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 838 μηνύματα.

O Mr.Blonde έγραψε στις 12:56, 26-07-13:

Ολοι λιγο πολυ σε αυτο το φορουμ φυτουκλακια ειναι.Μαζι με εμενα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 13:13, 26-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Jonas
Πραγματικά ατυχέστατη παρομοίωση. Εκτός κι αν διαβάζεις τον Έμπορο της Βενετίας αυτόν τον καιρό και έχεις επηρεαστεί.
Δε μπορώ να πω πως έχεις άδικο όταν το γράφα θυμήθηκα την θεατρική παράσταση του βιβλίου που είπες αλλά τι ήθελες να βάλω? Ήμουν ανάμεσα σε γυμνοσαλιακα και τον φιδογλωσσο με το Θεοντεν.

Παράθεση

Antpal

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Antpal
Ο Antpal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Αθήνας . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O Antpal έγραψε στις 13:47, 26-07-13:

Κατά την άποψη μου πάντως "φυτό" δεν είναι πάντα ο καλύτερος μαθητής μιας τάξης .Δεν είναι του 20 αλλά μπορεί να είναι του 16-17.

Αυτά:
1) Κάνουν τις περισσότερες και τις πιο ανούσιες ερωτήσεις σε ένα μάθημα με σκοπό να δείξουν την "εξυπνάδα" τους.
2) γλείφουν τους καθηγητές όσο μπορούν (δείχνουν ότι τους συμπαθούν ,αλλά από πίσω τους τα χάνουν άγρια)
3) συκοφαντούν όποιο μαθητή τολμήσει να τους περάσει στη βαθμολογία.(το κλασσικό :πήγαινες ιδιαίτερα σε αυτόν τον καθηγητή οπότε σου λέει τα θέματα και γράφεις καλύτερα.)
4) Είναι οι πρώτοι που θα σε ρωτήσουν πόσο πήρες στο διαγώνισμα ,αφού βεβαιωθούν ότι έγραψαν καλύτερα.
5) Δεν έχει πραγματικούς φίλους .

Φυτό δεν είναι αυτός που διαβάζει επειδή του αρέσει.

ΥΓ. Όσοι διαβάζουν για τις ενδοσχολικές για τις πανελλήνιες δέν είναι φυτά,διότι πολλά παιδιά έχουν βλέψεις για σπουδές στο εξωτερικό,οπότε είναι πολύ σημαντικό για αυτά ένας αξιοπρεπής βαθμός απολυτηρίου.

Παράθεση

andrespan12345

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη andrespan12345
Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O andrespan12345 έγραψε στις 17:11, 26-07-13:

φυτο ειναι αυτος που δεν εχει να πει τιποτα εκτος απο τα μαθηματα ,αφου δεν εχει αλλα ενδιαφεροντα.ξερω παιδια που βγαλαν πανω απο 18.5, ολη την χρονια μιλουσαν μονο για βοηθηματα,βιβλια φροντιστηρια και βαθμους .φυτο επισης ειναι αυτος που δεν βγαι νει εξω στο διαλειμμα και λυνει ασκησεις ,αλλα και αυτος που διαβαζε τα γενικης στη γ λυκειου

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,090 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 17:29, 26-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από andrespan12345
φυτο ειναι αυτος που δεν εχει να πει τιποτα εκτος απο τα μαθηματα ,αφου δεν εχει αλλα ενδιαφεροντα.ξερω παιδια που βγαλαν πανω απο 18.5, ολη την χρονια μιλουσαν μονο για βοηθηματα,βιβλια φροντιστηρια και βαθμους .φυτο επισης ειναι αυτος που δεν βγαι νει εξω στο διαλειμμα και λυνει ασκησεις ,αλλα και αυτος που διαβαζε τα γενικης στη γ λυκειου
ο μπαμπινιωτης πρεπει να σε παρει απο κοντα εσενα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

G!Ot@K/ (giota)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη G!Ot@K/
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H G!Ot@K/ έγραψε στις 18:01, 26-07-13:

Συχνά τέτοια παιδιά έχουν ανάγκη την προσοχή και την αναγνώριση από καθηγητές και συμμαθητές. Ακόμα και αν δν μπορούμε να δώσουμε ακριβή ορισμό όλοι καταλαβαίνουμε λίγο πολύ για ποιες συμπεριφορές μιλάμε... Δυστυχώς σπάνια τα παιδιά αυτά έχουν υγιή σχολική ζωή και πολλά απαυτα από τη δική μου εμπειρία δεν έχουν την αναμενόμενη επιτυχία... Η δύναμη είναι στο να καταφέρνουμε να είμαστε μέσα σε όλα παρέα σχολείο προσωπική ζωή. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποια μαθήματα είναι εύκολα πρέπει να γράφουμε 5! Αντίθετα εφόσον είναι τόσο εύκολα ας παει και το πάλιαμπελο ρίξε μια ματιά στα θρησκευτικά στις ενδοσχολικες!! Οσο είμασταν στο σχολείο γιατί στο παν/μιο είναι πια αργά να βρούμε τροπο να διαβάζουμε επαρκώς χωρίς να τρώμε μερόνυχτα στα βιβλία... Προς οποία παιδιά έχουν τέτοια τάση θα πρότεινα να ξεκολλήσουν απτό διάβασμα λίγο γιατί χάνουν την πρώτη επαφή με τον έξω κόσμο τα πιο ανέμελα χρόνια :-)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Genesis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Genesis
H Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H Genesis Hello human being! :) έγραψε στις 18:28, 26-07-13:

Φυτό κατ' εμε δεν είναι, ο μαθητής ο γλείφτης που γράφει σε όλα άριστα και παπαγαλίζει..Αυτός απλά είναι ο τύπος του "Geek " του "nerd" λεγόμενος και ως σπασίκλας .. Για μένα φυτό θεωρώ το άκρως αντίθετο, τους ανθρώπους που δεν έχουν αναπτύξει καθόλου την νοητική και πνευματική υπόσταση..Έχουν μείνει αμόρφωτοι και αποβλακώμενοι επικροτώντας οτιδήποτε ακαλαίσθητο, ρηχό και ανόητο..Όπως και τα φυτά έτσι και αυτοί μεγαλώνουν σωματικά αλλά πνευματικά μένουν "νεκροί"..Δεν μπορείς να συζητήσεις μαζί τους γιατί πολύ απλά δεν ασχολούνται με τίποτα άλλο εκτός από tv και games (ή ποια γκόμενα/ γκόμενο θα πηδήξει σήμερα το βράδυ)- ή μια ή δυο δραστηριότητες, που ασχολουνται ολη της την ζωή, ποικίλουν ανάλογα για τα κορίτσια και τα αγόρια (εκτός από το μαμ, πιπι κακα και νανι)

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 18:30, 26-07-13:

Βάλτε ταμπέλες,μπορείτε κι άλλο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη GlobalMiNd
Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 145 μηνύματα.

O GlobalMiNd έγραψε στις 18:44, 26-07-13:

Χαχαχα.

Δεκαδες ποστς με ορισμους προσωπικους για το τι εστι φυτο,βγαλμενοι μεσα απο τα κομπλεξ της μαθητικης καθημερινοτητας.

Καποιος μεγαλος καποτε ειχε δηλωσει οτι αν πραγματικα δεν σε νοιαζει κατι,το προσπερνας.Το να μπεις σε αυτο το θεμα,να γραψεις,να κραξεις δειχνει το αντιθετο.Μηπως αραγε ησουν και εσυ φυτο ή ενιωθες διακαη ζηλεια για ενα φυτο της ταξης σου;Οποιο απο τα δυο και να ισχυει,ολο το θεμα ειναι βασισμενο στο διαλογο του παραλογου.
Δεκαδες ποστς που δειχνουν την αντιθεση τους στη νοοτροπια του φυτου και πασχιζουν να αποδειξουν σε αγνωστους μεσω νετ οτι δεν ηταν οι ιδιοι φυτα αλλα αντανακλασεις μαθητικης γαματοσυνης.Χαχαχαχα.

Λες και υποβαθμιζοντας τον αλλον,κερδιζεις ποντους εσυ.

Σε μια εφηβικη στερεοτυπικη κριση,πιθανοτατα και γω κοροιδεψα ενα ατομο ως φυτο.Και οχι πιθανοτατα αλλα σιγουρα καποιος αλλος κοροιδεψε εμενα λεγοντας με φυτο.Βλεπεις το να βαζεις ταμπελες ειναι κατι σαν την ηρωινη.Εθιστικο.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,211 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 18:48, 26-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Itach1
Τσάκωσα ήδη 3 φυτά.

Παράθεση

schooliki

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη schooliki
Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 592 μηνύματα.

O schooliki έγραψε στις 19:18, 26-07-13:

Οι βαθμοί της 1ης και 2ας Γυμνασίου δεν θα βοηθήσουν πουθενά. Είναι η τέλεια ευκαιρία για να ασχοληθείς με αντικείμενα εξωσχολικά (λογοτεχνία, αθλητισμό, μουσική κ.λ.π.), που τα επόμενα χρόνια, χωρίς να λείπουν, ίσως να γίνονται υπό πίεση.
Διαβάζεις βεβαίως για το σχολείο, όμως για να κατανοήσεις, χωρίς βαθμοθηρίες και το απόλυτο κυνήγι του άριστα χωρίς πραγματικό λόγο, παρά μόνο για την επίδειξη τη δική σου και των γονιών σου στον περίγυρο.

Αν δεν ενδιαφέρεσαι για το εξωτερικό, δεν ετοιμάζεις το βιογραφικό σου για πανεπιστήμια έξω, τα παραπάνω μπορούν να συνεχιστούν μέχρι την Β' Λυκείου. Από κει και πέρα αρχίζει το διάβασμα για τις πανελλήνιες, οπότε η ένταση του διαβάσματος έχει να κάνει με τους στόχους που βάζεις, εδώ ή έξω.

Αν ενδιαφέρεσαι για το εξωτερικό, και μάλιστα για την είσοδό σου σε κορυφαία πανεπιστήμια, θέλεις βαθμούς από το απολυτήριο Γυμνασίου και μετά, οπότε πράττεις ανάλογα, δηλαδή διαβάζεις μαθήματα, που υπό άλλες συνθήκες δε θα σε ενδιέφεραν ιδιαίτερα.

Πάντα όμως πρέπει να λειτουργείς μέσα στα πλαίσια του σεβασμού των καθηγητών και των συμμαθητών, χωρίς γλυψίματα, πιέσεις και μανιοκαταθλιπτικές συμπεριφορές. Είναι μια καθαρά προσωπική σου υπόθεση, σέβεσαι τους άλλους και εξηγείς τη δική σου θέση.

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,675 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:11, 26-07-13:

Ειμαι στην επιδαυρο κ περιμενω να αρχισει το εργο αλλα βαριεμαι κ ποσταρω στο ischool. Ειμαι πολυ φυτο τελικσ

Παράθεση

_Νηρηίς_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 861 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 20:12, 26-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Ειμαι στην επιδαυρο κ περιμενω να αρχισει το εργο αλλα βαριεμαι κ ποσταρω στο ischool. Ειμαι πολυ φυτο τελικσ
Ποιά παράσταση;

Παράθεση

Genesis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Genesis
H Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H Genesis Hello human being! :) έγραψε στις 21:02, 26-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από GlobalMiNd
Χαχαχα.

Δεκαδες ποστς με ορισμους προσωπικους για το τι εστι φυτο,βγαλμενοι μεσα απο τα κομπλεξ της μαθητικης καθημερινοτητας.

Καποιος μεγαλος καποτε ειχε δηλωσει οτι αν πραγματικα δεν σε νοιαζει κατι,το προσπερνας.Το να μπεις σε αυτο το θεμα,να γραψεις,να κραξεις δειχνει το αντιθετο.Μηπως αραγε ησουν και εσυ φυτο ή ενιωθες διακαη ζηλεια για ενα φυτο της ταξης σου;Οποιο απο τα δυο και να ισχυει,ολο το θεμα ειναι βασισμενο στο διαλογο του παραλογου.
Δεκαδες ποστς που δειχνουν την αντιθεση τους στη νοοτροπια του φυτου και πασχιζουν να αποδειξουν σε αγνωστους μεσω νετ οτι δεν ηταν οι ιδιοι φυτα αλλα αντανακλασεις μαθητικης γαματοσυνης.Χαχαχαχα.

Λες και υποβαθμιζοντας τον αλλον,κερδιζεις ποντους εσυ.

Σε μια εφηβικη στερεοτυπικη κριση,πιθανοτατα και γω κοροιδεψα ενα ατομο ως φυτο.Και οχι πιθανοτατα αλλα σιγουρα καποιος αλλος κοροιδεψε εμενα λεγοντας με φυτο.Βλεπεις το να βαζεις ταμπελες ειναι κατι σαν την ηρωινη.Εθιστικο.
Καταρχήν, το γεγονός ότι μπήκες στο θέμα και αποκάλεσες όλους που έγραψαν ότι διακατέχονται από θέματα κομπλεξισμού, βάζεις από μόνος σου ταμπέλες..Clearly..

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη με το ποστ μου, προσωπικά ανέφερα σε τι μορφή ανθρώπου θα μπορούσα να κάνω συσχέτιση με την έννοια φυτό..Με αφήνει το θέμα αδιάφορη και ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να αποκαλέσω κανέναν έτσι..Όσο για τα υπόλοιπα, όπως για παράδειγμα την μικροπρέπεια του θεματοθέτη να ανεβάσει τέτοιο thread και τα τοιαύτα συμφωνώ μαζί σου..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genesis : 26-07-13 στις 21:14.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,111 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:32, 26-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από G!Ot@K/
.. Προς οποία παιδιά έχουν τέτοια τάση θα πρότεινα να ξεκολλήσουν απτό διάβασμα λίγο γιατί χάνουν την πρώτη επαφή με τον έξω κόσμο τα πιο ανέμελα χρόνια :-)
Νομίζω ότι εδώ κρύβεται όλο το νόημα της ζωής. Χάνεται η ζωή, η επαφή με την καθημερινότητα ..και μετά από κάποια χρόνια το ρίχνουν σε δράσεις μελαγχολίας αφού στη ζωή τους έδωσαν προτεραιότητα μόνο στη γνώση και σε όλα τα άλλα πήραν ένα μηδενικό (π.χ. οικογένεια, φιλίες,..κλπ). Όπως και να το κάνουμε στη ζωή, όσο είμαστε υγιείς και έχουμε ψυχικές δυνάμεις, δεν γίνεται να είμαστε παντού "υπότροφοι". Παντού υπάρχει ένα κόστος και ένα κέρδος. Ή επιλέγεις μια Α διαδρομή ή μια Β διαδρομή με τα ανάλογα αποτελέσματα..δεν γίνεται να μπορείς να περπατάς συγχρόνως και στην Α και στην Β, εκτός και αν το προσεγγίσουμε με την αρχή της απροσδιοριστίας του Heisenberg. Στον κόσμο της Κλασικής Κινηματικής, δεν γίνεται.. Η μονομέρεια σε ένα πράγμα, όπως είπε και ένας συνομιλητής είναι αιτία πνευματικής στασιμότητας.

Θα κρατήσω αυτό που έχει πει ο μεγάλος Γιάννης Ρίτσος: «..δεν θέλω να είμαι άριστος στα πάντα, για να μπορώ να σκέφτομαι».

Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 774 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 21:39, 26-07-13:

Μα εγώ νόμιζα οτι ''φυτό'' είναι εκείνος που πάει και ψωνίζει κουνουπίδια στο σουπερμάρκετ.
Dalian +1
Mr.Blonde +1
GlobalMind +1

Περιέγραψαν περιεκτικά και όμορφα τη χαώδη κατάσταση του τοπικ.
Ας είμαστε ειλικρινείς παιδάκια,καθένας σχεδόν από εσάς τους υπόλοιπους απεικονίζει ένα δικό του,αυτοσχέδιο μοντέλο ''φυτού''.
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό,μα μη ξεπερνάτε τα σύνορα της πραγματικότητας.
''Φυτό είναι εκείνος που διαβάζεις για τις ενδοσχολικές''.Σοβαρά τώρα.
Ή σε πονά που έχεις βαθμό απολυτηριου γτπ (και θα πεταχτει το κλασικό τώρα ''Δε με ενδιαφέρει ο βαθμός αυτός '' κτλ )
Ή πήγες και ως κλασικός ''αλητάκος'' του γλυκού νερού αντέγραψες απο άλλα ''φυτά''.
Σκέψου τί θα έκανες αν δεν υπήρχαν στην τάξη σου αυτά τα δεντράκια.
Μαμαααααααααααααααααααα.
Ή,τέλος,σε βοήθησαν κάτι πλασματάκια που λέγονται ''σκονάκια''.Guess what,πάλι ατύχησες.

Παράθεση

Fast

Φοιτητής

Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 21:51, 26-07-13:

Δεν θεωρώ το θέμα χαζό ή κάτι τέτοιο απλά ανάλαφρο ή και χιουμοριστικο. Κάνεις δεν υποστήριξε πως οι καλοί μαθητές είναι φυτά. Νομίζω πως τα φυτά αποτελούν όντως άτομα που ενοχλούν τους υπόλοιπους όπως για παράδειγμα οι καγκουρες.

Παράθεση

ΝΙΚΟΣ Σ.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣ Σ.
Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (Σ.Μ.Υ.Ν.) Γενική Σειρά και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.

O ΝΙΚΟΣ Σ. έγραψε στις 21:58, 26-07-13:

Τα φύτα είναι μια ανακάλυψη των μειωμένων δυνατοτήτων (μην πω άχρηστων και παρεξηγηθεί κανείς) μαθητών ως μια προσπάθεια να νιώσουν καλύτερα για το γεγονός ότι το 14 στην γυμναστική είναι ο υψηλότερος βαθμός τους.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cookies&chips (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cookies&chips
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 198 μηνύματα.

O cookies&chips έγραψε στις 22:56, 26-07-13:

focke, να θεωρήσουμε σύμπτωση ότι εκτός από αυτό το θέμα δημιούργησες και το άλλο με τις μουράτες σχολές?

(hint hint: στερεότυπα στον χώρο της εκπαίδευσης)

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,855 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 23:14, 26-07-13:

Ηξερα τυπισσα που ελιωνε σε 6ωρα απο την πρωτη γυμνασιου, δν εβλεπε τηλεοραση, δεν καθοταν σε υπολογιστη, εγλειφε αβερτα και τελικα εβγαζε 17 και κατι. Συνηθως τετοιες συμπεριφορες ειναι ευθυνες των γονιων, καποιοι γονεις νομιζουν οτι αν ο κανακαρης τους βγαζει 20 σε ολη τη δευτεροβαθμια εχει ελπιδες να μπει γιατρος ή δικηγορος που τοσο ονειρευονται. Το 8-14 του σχολειου συν καποιο ξενογλωσσο ηδη ειναι παρα πολυ για ενα 13χρονο. Ποσο μαλλον αν λιωνει διαβαζοντας αχρηστα πραγματα.

Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,763 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 23:17, 26-07-13:

Εμένα με λένε οι γονείς μου φυτό...

Παράθεση

Xaris SSSS

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,953 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 23:48, 26-07-13:

Η λέξη nerd/geek παραπέμπει στην λέξη φυτό? (ή και το αντίστροφο). Κατά definition nerd/geek είναι αυτός που ασχολείται με συγκεκριμένα θέματα φανατικά και για αυτόν αυτά είναι lifestyle (π.χ star wars, star trek, lord of the rings, doctor who, game of thrones κτλ...). Παρόλα αυτά το nerd στα ελληνικά το μεταφράζουμε σαν "φυτό" και του προσδίδουμε μια αρνητική σημασία. Οπότε focko πρέπει να προσθέσεις και την παραπάνω κατηγορία στην λίστα σου.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  geek-nerdSM.jpg
Εμφανίσεις:  61
Μέγεθος:  356,7 KB  
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,555 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:14, 27-07-13:

Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Φυτά όλου του κόσμου ενωθείτε, χωρίς εσάς οι άνθρωποι θα πάθαιναν ασφυξία. Για εμένα τα "φυτά" μπορεί να υστερούν κοινωνικά στα παιδικά τους χρόνια, αλλά αποκτούν ένα σημαντικό πλεονέκτημα την φιλομάθεια. Η φιλομάθεια είναι ένα χαρακτηριστικό που θα σου προσφέρει πολύ περισσότερα πράγματα αργότερα στη ζωή σου από την κοινωνικότητα. Άλλωστε όλα τα σημαντικά επιτεύγματα που άλλαξαν την πορεία την ανθρωπότητας γίνανε από τα "φυτά", όχι από τον σταρ της τάξης.

Παράθεση

anwnymos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη anwnymos
Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 376 μηνύματα.

O anwnymos after a mindfuck έγραψε στις 00:16, 27-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
... Φυτά όλου του κόσμου ενωθείτε...
αχαχαχαχ νταξ πειραζει που το μυαλο μ πηγε στον ριζοσπαστη?

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,555 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 00:25, 27-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από anwnymos
αχαχαχαχ νταξ πειραζει που το μυαλο μ πηγε στον ριζοσπαστη?
Μη φοβάσαι θα γίνεις καλά.

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,111 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 07:39, 27-07-13:

Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Φυτά όλου του κόσμου ενωθείτε, χωρίς εσάς οι άνθρωποι θα πάθαιναν ασφυξία. Για εμένα τα "φυτά" μπορεί να υστερούν κοινωνικά στα παιδικά τους χρόνια, αλλά αποκτούν ένα σημαντικό πλεονέκτημα την φιλομάθεια. Η φιλομάθεια είναι ένα χαρακτηριστικό που θα σου προσφέρει πολύ περισσότερα πράγματα αργότερα στη ζωή σου από την κοινωνικότητα. Άλλωστε όλα τα σημαντικά επιτεύγματα που άλλαξαν την πορεία την ανθρωπότητας γίνανε από τα "φυτά", όχι από τον σταρ της τάξης.
Μια ενδιάμεση κατάσταση δεν υπάρχει; Ή σταρ της τάξης ή φυτό;

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 08:25, 27-07-13:

Και αν καποιος τα καταφερνει να ειναι συγχρονως και φυτο και σταρ της ταξης, πειραζει?

Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

O fockos έγραψε στις 08:35, 27-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από cookies&chips
focke, να θεωρήσουμε σύμπτωση ότι εκτός από αυτό το θέμα δημιούργησες και το άλλο με τις μουράτες σχολές?

(hint hint: στερεότυπα στον χώρο της εκπαίδευσης)
Είμαι περήφανος για το θέμα μουρατες σχολες το ίδιο και για αυτο αλλα συγχωνεύτηκε με άλλο οπότε δεν ειναι δικο μου θέμα τώρα πια

Ειρήνη Αριστοφάνη αλλα ήταν χαζόμαρα διασκευή ....
Έπαιζαν ο κωνσταντινου, χαραλαμποπουλος και ο μουρατιδης θα χαρακτήριζαν το έργο αρπαχτή για να βγάζουν κάποιοι χρήματα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 27-07-13 στις 08:50.
Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 774 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 12:10, 27-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από cookies&chips
Γιατί ο φόκος είναι ένα μουράτο φυτό,δηλαδή μια μουριά.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tiffany. (tiffany)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη tiffany.
H tiffany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αιάντειο (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H tiffany. σε μισώ( for Χρήστο) έγραψε στις 12:58, 28-07-13:

Μου την δίνει πολλυ επιδει ο άλλος δεν ανοίγει βιβλίο να λέει τον άλλον φυτό. Αδικία. :@

Παράθεση

Fast

Φοιτητής

O Fast έγραψε στις 13:11, 28-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από tiffany.
Μου την δίνει πολλυ επιδει ο άλλος δεν ανοίγει βιβλίο να λέει τον άλλον φυτό. Αδικία. :@
Δεν είναι αδικία είναι κόμπλεξ.

Παράθεση

tiffany. (tiffany)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H tiffany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αιάντειο (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H tiffany. σε μισώ( for Χρήστο) έγραψε στις 13:15, 28-07-13:

Ναι. Σωστά αλλά και πάλι είναι αδικία για Κάπιο παιδί να διαβάζει συνέχεια και να το mionoun. Και ολλας. Στο λέω από προσωπική πείρα

Παράθεση

G!Ot@K/ (giota)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη G!Ot@K/
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H G!Ot@K/ έγραψε στις 13:16, 28-07-13:

Στο δικό μου το μυαλό το φυτό δν είναι απαραίτητα φιλομαθης.. Τα άτομα αυτά βγάζουν συνήθως και μια κακια

Παράθεση

tiffany. (tiffany)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H tiffany. σε μισώ( for Χρήστο) έγραψε στις 13:18, 28-07-13:

Σίγουρα. Η κακιά είναι αυτό που του βγενει.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,717 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 13:19, 28-07-13:

Ναι. Σωστά αλλά και πάλι είναι αδικία για Κάπιο παιδί να διαβάζει συνέχεια και να το mionoun. Και ολλας. Στο λέω από προσωπική πείρα
Που να δεις αν δεν διαβαζεις και νομιζουν οτι ολη μερα εισαι με ενα βιβλιο και σε λενε φυτο πως νοιωθεις

Παράθεση

Fast

Φοιτητής

O Fast έγραψε στις 13:20, 28-07-13:

Μην ανησυχείς αυτές οι βλακειες θα σταματήσουν αργά ή γρήγορα.

Παράθεση

tiffany. (tiffany)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H tiffany. σε μισώ( for Χρήστο) έγραψε στις 13:23, 28-07-13:

Εκτός όμως από την. Λέξη φυτό που αυτό είναι το λιγότερο υπάρχει και ο ρατσισμός σε ολλες τις μορφές. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα

Παράθεση

Καθηγητής

H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,717 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 13:28, 28-07-13:

Εκτός όμως από την. Λέξη φυτό που αυτό είναι το λιγότερο υπάρχει και ο ρατσισμός σε ολλες τις μορφές. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα
Το θεμα ειναι οτι και τα παιδια που ειναι χαρακτηρισμενα ως φυτα καθονται και ασχολουνται. Εμ μετα φυσικο δεν ειναι να το συνεχιζουν και οι αλλοι? αν καθομαι να ακουω τον καθε βλακα να με λεει φυτο ( γιατι αυτο γινεται) και καθομαι στενοχωριεμαι, κλαιω, λεω γιατι δεν θα αλλαξει ποτε κατι.

Παράθεση

Jonas

Δραστήριο Μέλος

O Jonas έγραψε στις 13:46, 28-07-13:

Τόσα χρόνια στο σχολείο, δεν έχω συναντήσει ποτέ, αλλά ποτέ όμως, φυτά τύπου big bang theory ή άλλης αμερικανικής high school ταινίας, ήτοι νευρόσπαστα με ηλίθια ρούχα, πατομπούκαλα και το inhaler για τις αλλεργίες στο χέρι. Όσοι είναι καλοί μαθητές, δεν ξεχωρίζουν σε τίποτα από τους άλλους στο προαύλιο, κάνουν παρέα με όλους, παίζουν μπαλίτσα και PS3, την πέφτουν στα κορίτσια όπως όλοι και παράλληλα αφήνουν απουσίες όποτε μπορούν ή να αντιγράφει ο από πίσω, λύνουν και καμιά τριγωνομετρία ή αγγλικά σε όσους δεν την παλεύουν με τα φροντιστήρια και γενικώς είναι μάλλον και δημοφιλείς. Το θέμα λοιπόν είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει, είτε είναι μπασκετάκι, είτε λατινικά, είτε μαθηματικά, χωρίς να το τρίβεις στη μούρη των υπολοίπων ότι είσαι και καλά αστέρι. Άμα δεν κάνεις τέτοιες μαλακίες και είσαι άνετος με όλα τα παιδιά, χωρίς να βάζεις ηλίθιες ετικέτες, δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς μαζί σου και να σε πει φυτό ή οτιδήποτε άλλο, ακόμα κι αν βγάζεις 20 καθαρό ΜΟ.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tiffany. (tiffany)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H tiffany. σε μισώ( for Χρήστο) έγραψε στις 13:48, 28-07-13:

Συμφωνώ αλλά από προσωπικής πείρα και 18 να βγάλεις θα σε πουν φυτο

Παράθεση

vikam18

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vikam18
Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 774 μηνύματα.

O vikam18 έγραψε στις 14:05, 28-07-13:

Το να αφιερώσεις την ζωή σου στο διάβασμα ειναι απελπιστικό . Ειναι πολυ ωραίο και δημιουργικό να διαβάζεις κάποιες ώρες μεσα στη μεσα (2-3 το πολυ ) και ταυτόχρονα ομως να πιεις τον καφε σου , το ποτό σου κτλ Στενοχώριεμαι πραγματικά να βλέπω παιδια που μονο διαβάζουν και βγαίνουν το πολυ δυο φορές την βδομάδα . Στενοχώριεμαι όταν βλέπω άτομα που ολοι οι στόχοι τους πηγάζουν απο το σχολείο και το πανεπιστήμιο . Τον όρο ´φυτο ´ προσωπικά δε ντον χρησιμοποιώ γιατι μου φαίνεται αστοχος . Απλός τα παιδια που ζουν έτσι για μένα ειναι όντα και οχι άτομα και νομίζω αυτο εκφράζει καλύτερα την κατάσταση τους . Το κακό ειναι οτι κυριως πηγάζει απο τους γονείς :/

Επισης το να έχεις 18-20 δεν δείχνει τίποτα . Προσωπικα έγραψα 18,952 και δεν στερηθηκα τίποτα . Φίλοι με παρόμοια ζωή με μένα τα πήγαν ακόμα καλύτερα . Αυτα τα παιδια για μένα ειναι προτύπΑ και οχι κάποιος που τα παει καλα επειδη όλη μερα διαβάζει . Μαλιστα αυτο δείχνει Ανασφάλεια και υποβάθμιση της προσωπικότητας τους γιατι πολυ απλα το να διαβάζουν τόσο πολυ δείχνει οτι δεν πιστεύουν στο μυαλο τους !

Παράθεση

tiffany. (tiffany)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H tiffany. σε μισώ( for Χρήστο) έγραψε στις 14:08, 28-07-13:

Ναι σίγουρα. Ξέρω κοπέλα που δεν έζησε την παιδική της ηλικία διότι ήταν συνέχεια επί καθημερινής βάσεως στα φροντιστήρια. Τώρα είναι μαθήτρια του 20 αλλά τι να το κάνεις?

Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 14:11, 28-07-13:

Ναι σίγουρα. Ξέρω κοπέλα που δεν έζησε την παιδική της ηλικία διότι ήταν συνέχεια επί καθημερινής βάσεως στα φροντιστήρια. Τώρα είναι μαθήτρια του 20 αλλά τι να το κάνεις?
Το 20 στο σχολειο μπορει να σημαινει 0 στην ζωη δεν υπαρχει περιπτωση να βγεις εξω αυριο μεθαυριο και να σε ρωτησουν ποσο εβγαλες στο 2ο τριμηνο της β και της γ γυμν το κακο ειναι οτι για αυτα τα παιδια το παν ειναι το διαβασμα... Εγω αμφιβαλλω πραγματικα αν με τοσα φροντ και ωρες διαβασματος το 20 τους αξιζει....

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 14:16, 28-07-13:

Κανενας δεν θα γινει επιτυχημενος επειδη ειχε 20 στο σχολειο, ουτε καν αν ειναι αριστος στο πανεπιστημιο δν εξασφαλιζει την επιτυχια. Ενα ατομο πρεπει εκτος απο το να ειναι κοινωνικοποιημενο (μια διαδικασια που συντελειται εκτος σπιτιου), να εχει πολυπλευρη γνωση, να εχει αποψη και κριτικη σκεψη. Και τετοια πραγματα δν προσφερουν τα σχολικα μαθηματα. Για αυτο το λογο σε δουλειες, εκτος απο τις ακαδημαικες σου επιδοσεις λαμβανουν υποψιν σοβαρα την προσωπικοτητα σου, δεν εισαι απλα μια μηχανη να λυνει προβληματα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους