Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,176 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,031 μηνύματα σε 96,055 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 669 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

B1 zertifikat neu καινούργιες εξετάσεις

mary_lou thess

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mary_lou thess
H mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H mary_lou thess έγραψε στις 16:50, 02-02-14:

Καλησπέρα! Παιδια πως σας φαίνονται οι καινούργιες εξετάσεις του Goethe?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Theo13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Theo13
Ο Theo13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Theo13 έγραψε στις 15:01, 04-02-14:

Έδωσα τον Ιανουάριο. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης με τις παλιές εξετάσεις, πάντως μου φάνηκαν αρκετά βατές. Για κάποιον με μια βασική γνώση και εξοικείωση με τη γλώσσα δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο το Β1. Εξαρτάται φυσικά, όπως κ όλες οι εξετάσεις, από κάποιους παράγοντες (προετοιμασία, εξοικείωση με τη γλώσσα, ικανότητα αφομοίωσης κλπ).
Σε γενικές γραμμές βατές εξετάσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mary_lou thess

Φοιτητής

H mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 228 μηνύματα.

H mary_lou thess έγραψε στις 22:52, 25-02-14:

α!με ποιο βιβλιο εκανες προετοιμασια?

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,715 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 21:38, 28-02-14:

Νομίζω πως το Planet 3 είναι πάρα πολύ καλό για προετοιμασία!Το έχω δουλέψει και ξέρω! Οι ασκήσεις του είναι πολύ ικανοποιητικές όπως και τα κείμενα... Επίσης τα ακουστικά είναι πολύ καλά και κατανοητά. Το λεξιλόγιο του όμως είναι η κορυφή.

* Τα κείμενα έχουν ενδιαφέροντα θέματα όπως και πολύ καλές προτάσεις τόσο για γραπτό όσο και για προφορικό λόγο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mary_lou thess

Φοιτητής

H mary_lou thess έγραψε στις 16:27, 08-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Νομίζω πως το Planet 3 είναι πάρα πολύ καλό για προετοιμασία!Το έχω δουλέψει και ξέρω! Οι ασκήσεις του είναι πολύ ικανοποιητικές όπως και τα κείμενα... Επίσης τα ακουστικά είναι πολύ καλά και κατανοητά. Το λεξιλόγιο του όμως είναι η κορυφή.

* Τα κείμενα έχουν ενδιαφέροντα θέματα όπως και πολύ καλές προτάσεις τόσο για γραπτό όσο και για προφορικό λόγο
Δεν ξέρω κατά πόσο το planet 3 προσφερετάι για προετοιμασία του b1 Zertifikat Neu. Εγω ειχα το βιβλιο του καραμπατου το ''Zertifikat b1 Neu''

Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikosChatzoglou
Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε στις 15:30, 13-03-16:

Παιδιά για επίπεδο Β1 ο ΑΣΕΠ αναγνωρίζει πέρα από το πτυχίο του Goethe και κάποια ακόμη, όπως το ΚΠΓ, το ÖSD και ένα ακόμη Ελβετικό του Πανεπιστημίου της Γενεύης. Έχει κανείς πληροφορίες γι' αυτά τα πιστοποιητικά;;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikosChatzoglou : 13-03-16 στις 16:21.
Παράθεση

george8

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη george8
Ο george8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O george8 έγραψε στις 15:34, 13-03-16:

Το επίπεδο β1 τελικά αξίζει πια κάτι; Ρωτάω γιατί κάποιοι λένε ότι το ελάχιστο πια είναι σε όλες τις γλώσσες το β2.
Παράθεση

Καθηγητής

H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,715 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:28, 13-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από george8
Το επίπεδο β1 τελικά αξίζει πια κάτι; Ρωτάω γιατί κάποιοι λένε ότι το ελάχιστο πια είναι σε όλες τις γλώσσες το β2.
Είναι το στάδιο για να περάσεις ''ομαλά'' από το Α2 στο Β2.
Επίσης δεν διαφέρει πάααρα πολύ σε επίπεδο με το Β2 αλλά δεν είναι και πολύ μακριά από το ήδη γνωστό Α2.
Σε παιδιά που μαθαίνουν μια γλώσσα και θέλουν να την μάθουν καλά, καλό είναι να δώσουν το Β1 πιο πολύ για να δουν πως είναι η εξέταση, να φύγει το άγχος της ''πρωτης φοράς σε εξετάσεις γερμανικών''. Τώρα σε πανεπιστήμιο δεν θα σου ζητηθεί το Β1... Σε κάποια εργασία όμως ίσως εκτιμηθεί.
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 11:40, 21-04-16:

Δίνω Β1 του Goethe σε ένα μήνα και κάτι και έχει αρχίσει σιγά σιγά να ξεκινάει το άγχος.
Καλή μου επιτυχία και αν υπάρχει και κάποιος άλλος που δίνει, καλή επιτυχία και σε αυτόν!
Παράθεση

Fay Key

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fay Key
H Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Fay Key έγραψε στις 15:33, 21-04-16:

Θα σου φανει πολυ ευκολο,εδωσα πριν 4 περιπου χρονια και αφου ξεμπερδεψω φετος με τις πανελληνιες λεω να παω για Β2 αν και τα εχω ξεχασει τελειως Oπως και να χει καλη επιτυχια!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:56, 21-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Rania.
Δίνω Β1 του Goethe σε ένα μήνα και κάτι και έχει αρχίσει σιγά σιγά να ξεκινάει το άγχος.
Καλή μου επιτυχία και αν υπάρχει και κάποιος άλλος που δίνει, καλή επιτυχία και σε αυτόν!

Alles wird gut!
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 20:27, 21-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Fay Key
Θα σου φανει πολυ ευκολο,εδωσα πριν 4 περιπου χρονια και αφου ξεμπερδεψω φετος με τις πανελληνιες λεω να παω για Β2 αν και τα εχω ξεχασει τελειως Oπως και να χει καλη επιτυχια!
Ευχαριστώ πολύ
Δεν μου φαίνεται εύκολο πάντως. Είμαι της γαλλικής σχολής εγώ, οπότε ξεκίνησα από το 0 γερμανικά και μέχρι να συνηθίσω σύνταξη και να μάθω τα βασικά της γραμματικής (ακόμα μαθαίνω δηλαδή), έφτυσα λίγο αίμα.

Vielen Dank
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,785 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 20:41, 21-04-16:

γκουχ γκουχ ορεγόμαστε δουλειές developer στο Deutschland

κι εγώ θέλω να παω για b2 κάποια στιγμή από κει που το άφησα αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια. κάνει και το goehte μαθήματα αν δε κάνω λάθος
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 21:04, 21-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
γκουχ γκουχ ορεγόμαστε δουλειές developer στο Deutschland

κι εγώ θέλω να παω για b2 κάποια στιγμή από κει που το άφησα αλλά τέτοια ώρα τέτοια λόγια. κάνει και το goehte μαθήματα αν δε κάνω λάθος
+master στο Munchen κυρίως.
Ναι κάνει και το goethe αλλά είναι αρκετά μακριά μου και είναι και αρκετά $$ σε σχέση με άλλα φροντιστήρια (όχι κάτι του στυλ ΠΑΡΤΕ ΤΟ Β2 ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΣΟ ΜΗΝΑ ΜΕ 2.5 ΕΥΡΩ ξέρωγω, άλλα πιο σοβαρά )
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 22:17, 21-04-16:

+master στο Munchen κυρίως.
Ναι κάνει και το goethe αλλά είναι αρκετά μακριά μου και είναι και αρκετά $$ σε σχέση με άλλα φροντιστήρια (όχι κάτι του στυλ ΠΑΡΤΕ ΤΟ Β2 ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΣΟ ΜΗΝΑ ΜΕ 2.5 ΕΥΡΩ ξέρωγω, άλλα πιο σοβαρά )
νομίζω θα σε αναλάβω στα γερμανικά μόνο και μόνο γι αυτό που είπες

Πάντως μην νομίζετε ότι τα μαθήματα στο Γκέτε είναι και τίποτα τόσο ουάου
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 12:21, 06-07-16:

Τα αποτελέσματα βγήκαν πολύ γρήγορα τελικά.
Έκανα 8 μήνες προετοιμασία από το 0 και οι βαθμοί μου ήταν:
Hören: 83 Punkte
Lesen: 80 Punkte
Schreiben: 86 Punkte
Sprechen: 100 Punkte
Εύκολη εξέταση σχετικά, ειδικά αν αναπτύξεις αγάπη για την γλώσσα, όπως έκανα εγώ.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nefeloula

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nefeloula
H Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Nefeloula αθήνα στέκια έγραψε στις 14:46, 06-07-16:

Τα αποτελέσματα βγήκαν πολύ γρήγορα τελικά.
Έκανα 8 μήνες προετοιμασία από το 0 και οι βαθμοί μου ήταν:
Hören: 83 Punkte
Lesen: 80 Punkte
Schreiben: 86 Punkte
Εύκολη εξέταση σχετικά, ειδικά αν αναπτύξεις αγάπη για την γλώσσα, όπως έκανα εγώ.
συγχαρητήρια τα πήγες τέλεια!
πόσες ώρες έκανες την εβδομάδα;
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 15:11, 06-07-16:

Ευχαριστώ πολύ! Έκανα 4 ώρες τη βδομάδα, από δύο δίωρα.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη klean
Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,518 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 12:35, 29-09-17:

Κι εγώ ακολουθώντας καρμπόν τη λογική της Rania (8 μήνες, 2 δίωρα τη βδομάδα) έδωσα Σεπτέμβρη και βγήκαν σε 20 μέρες!
Hören: 90 Punkte
Lesen: 90 Punkte
Schreiben: 80 Punkte

Δεν ήταν δύσκολη εξέταση, αλλά ομολογώ περίμενα να κοπώ στα προφορικά, πρέπει να είναι δώρο αυτές οι βαθμολογίες
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

johny_02 (John-John)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη johny_02
Ο John-John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

O johny_02 έγραψε στις 13:39, 29-09-17:

Εγώ έδωσα αυτό το Σεπτέμβρη και πήρα το Β2. Σε αλλο τοπικ έπρεπε να το γράψω αλλά βρήκα την ευκαιρία εδώ οπότε...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους