Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,170 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,927 μηνύματα σε 96,049 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 675 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πότε είναι ικανός ένας φοιτητής να παρέχει υπηρεσίες ιδιαιτέρων μαθημάτων;

Είναι ικανός ένας προπτυχιακός φοιτητής να διδάσκει σε μαθητές;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 8)
Ναι
4
50,00%
Όχι
4
50,00%

maria1025

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη maria1025
H maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H maria1025 έγραψε στις 16:03, 04-09-09:

Ανοιγω αυτο το θεμα για να ακουσω τις αποψεις σας πανω σε κατι..Πιστευετε ενας φοιτητης και ιδιαιτερα πρωτοετης ειναι σε θεση να παραδιδει ιδιαιτερα μαθηματα; Πιστευετε ειναι ενας καλος τροπος να αποκτησει καποιος εμπειρια και καποια εξοικειωση με την διδασκαλιαη μηπως το θεωρειτε επιπολαια και βιαστικη κινηση;

Νομιζω υπαρχει παρομοιο θεμα αλλα παρουσιαζει διαφορες, Περιμενω τις απαντησεις σας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fragl

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη fragl
H fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H fragl έγραψε στις 16:09, 04-09-09:

Το πότε θα ξεκινήσεις θα το κρίνεις εσύ.Πέρνα μερικά μαθήματα, πρώτα... να μπεις στο νόημα, αν και εξαρτάται από πολλά,από το αντικείμενό σου πάνω από όλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kotsos (Κωστης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kotsos
Ο Κωστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 346 μηνύματα.

O kotsos έγραψε στις 18:04, 04-09-09:

ξερω πολλους φοιτητες που κανουν ιδιαιτερα σε παιδια...αν τα στελνουν οι γονεις τους γτ να μην δεχτουν

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαρία Κρικέλη

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μαρία Κρικέλη
H Μαρία Κρικέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Μαρία Κρικέλη έγραψε στις 21:14, 04-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από maria1025
Πιστευετε ενας φοιτητης και ιδιαιτερα πρωτοετης ειναι σε θεση να παραδιδει ιδιαιτερα μαθηματα;

ΟΧΙ

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 11:30, 05-09-09:

Λοιπον, Μαρια. Σου μιλαει ενας ανθρωπος ο οποιος ξεκινησε να κανει ιδιαιτερα μαθηματα απο το πρωτο ετος κιολας των σπουδων του.

Καταρχην, να σου πω πως εριξα μια ματια στις δημοσιευσεις που εχεις κανει και αποτι καταλαβα, μαλλον εχεις περασει φιλολογια [σε παρακαλω, μην με μαλωσεις που βαριεμαι να βαζω τονους ]. Φανταζομαι λοιπον οτι σκεφτεσαι το ενδεχομενο να κανεις ιδιαιτερα σε φιλολογικα μαθηματα, ετσι;

Λαμβανω το ναι σαν δεδομενο για να συνεχισω.

Προφανως, καποια στιγμη, θα πρεπει να ξεκινησεις να κανεις εξωσχολικα μαθηματα, ειτε αυτα ειναι ιδιαιτερα ή σε φροντιστηριο.

Τα ιδιαιτερα κατα την γνωμη μου, στην δικη σου περιπτωση, εχουν πολλα πλεονεκτηματα:

α) Η αναλογια αμοιβης/ωρων, ακομη και αν παιρνεις 7? την ωρα [που στην Θεσσαλονικη τουλαχιστον, θεωρειται εξεφτελιστικη τιμη], ειναι πολυ καλυτερη απο οποιαδηποτε αλλη δουλεια, που εχει αμοιβη 3-4? την ωρα.

β) Ομως, εχε υποψιν σου πως ειναι πολυ δυσκολο στην αρχη τουλαχιστον, να βρεις αρκετες ωρες. Ισως χρειαστει να πορευτεις για αρκετο καιρο με εναν ή δυο μαθητες, και αυτο, οοοοταν τους βρεις. Δεν ειναι κακο ομως αυτο. Δεδομενου οτι εισαι φοιτητρια, και μαλιστα πρωτοετης, καλο θα ηταν να πηγαινεις και στην σχολη σου, να παρακολουθεις κανενα μαθημα, και φυσικα, να εχεις χρονο στις εξεταστικες να διαβαζεις.

γ) Εχουν ευελικτο ωραριο. Ενα ιδιαιτερο, ποσο θα κρατησει; Μια, μιαμιση, δυο ωρες; Αυτες τις ωρες, που δεν ειναι ενα 8ωρο μπαμ στο κεφαλι, μπορεις να τις βαλεις οπου σε βολευουν στο προγραμμα σου, σε συνεννοηση παντα με την οικογενεια του μαθητη, χωρις να "ριχνεις" την σχολη σου, τον γκομενο σου [αν εχεις], τους καφεδες σου, τα ποτακια σου, τις εκδρομες σου, κτλ.

δ) Εσυ, στην ηλικια των 18 που εισαι τωρα, στη νοοτροπια εισαι ακομη μαθητρια. Δεν εχει εξελιχθει ακομη η προσωπικοτητα σου μεσα στο ακαδημαικο πλαισιο. Δηλαδη, εισαι πολυ κοντα σε εναν μαθητη, και οχι μονο ηλικιακα! Εχεις φρεσκα τα παντα, αλλα το κυριοτερο ατου σου, ειναι πως εχεις φρεσκα ολα εκεινα τα στοιχεια που εχεις δει σε καθηγητες που σου εκαναν μαθημα. Θα πρεπει λοιπον να αναγνωρισεις ολα τα καλα στοιχεια που σου αρεζαν και εσενα ως μαθητρια, αλλα και ολα τα κακα στοιχεια των πρωην καθηγητων σου που σιχαινοσουν. Και αντιστοιχα, να τα ενταξεις στην διδασκαλια σου ή οχι.

Ομως, φανταζομαι πως η ερωτηση σου, που περιεχει την φραση "ειναι σε θεση", αναφερεται στο γνωστικο επιπεδο σου. Δηλαδη, αν μπορεις να διδαξεις.

Αυτο, εξαρταται απο το τι μαθημα θελεις να διδαξεις, και φυσικα, σε ποια ταξη!!! Εχε υποψιν σου πως, για να διδαξεις κατι, δεν πρεπει απλα να το ξερεις τελεια, αλλα να ξερεις και ολο [ή ενα αρκετα μεγαλο μερος απο] το υποβαθρο απο πισω του. Σε καθε αλλη περιπτωση, θεωρω οτι μια κινηση για διδασκαλια ειναι ανευθυνη, ειδικα οταν προκειται για ενα παιδι που περιμενει απο σενα ΝΑ ΜΑΘΕΙ, να τα παει καλα στο σχολειο, να δει τους κοπους του να ανταμειβονται.

Ετσι, οσο καλα και αν ξερεις τα φιλολογικα μαθηματα της Γ' Λυκειου για παραδειγμα, δεν νομιζω οτι εισαι σε θεση να τα διδαξεις. Θα σου προτεινα να ξεκινουσες απο τα γυμνασια. Και πιο ευκολη υλη εχουν, και θα εχεις μια ηλικιακη διαφορα 4-5 ετων με το παιδι (πραγμα που σημαινει οτι θα μπορεις να κρατησεις την θεση σου ως διδασκουσα), και δεν ρισκαρεις τοσα οσα ρισκαρεις με μεγαλυτερες ταξεις. Συν τοις αλλοις, το "ψησιμο" που θα σου προσφερουν τα γυμνασια, θα σου ειναι πολυ χρησιμο και οταν πας να κανεις το κατι παραπανω.

ΠΟΤΕ ομως, μην αναλαβεις ιδιαιτερο μαθημα για το οποιο δεν εισαι σιγουρη.

Ειδικα για τα γυμνασια, ειμαι πεπεισμενος πως, το να περιμενεις να παρεις το πτυχιο σου ή εστω, να περασουν 2-3 χρονια, δεν θα σου δωσει κανενα παραπανω ουσιαστικο προσον που θα σου ειναι χρησιμο ως γνωση για να διδαξεις.

Αυτα για την ωρα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nomikarios

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nomikarios
Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 162 μηνύματα.

O Nomikarios έγραψε στις 15:24, 07-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Λοιπον, Μαρια. Σου μιλαει ενας ανθρωπος ο οποιος ξεκινησε να κανει ιδιαιτερα μαθηματα απο το πρωτο ετος κιολας των σπουδων του.

Καταρχην, να σου πω πως εριξα μια ματια στις δημοσιευσεις που εχεις κανει και αποτι καταλαβα, μαλλον εχεις περασει φιλολογια [σε παρακαλω, μην με μαλωσεις που βαριεμαι να βαζω τονους ]. Φανταζομαι λοιπον οτι σκεφτεσαι το ενδεχομενο να κανεις ιδιαιτερα σε φιλολογικα μαθηματα, ετσι;

Λαμβανω το ναι σαν δεδομενο για να συνεχισω.

Προφανως, καποια στιγμη, θα πρεπει να ξεκινησεις να κανεις εξωσχολικα μαθηματα, ειτε αυτα ειναι ιδιαιτερα ή σε φροντιστηριο.

Τα ιδιαιτερα κατα την γνωμη μου, στην δικη σου περιπτωση, εχουν πολλα πλεονεκτηματα:

α) Η αναλογια αμοιβης/ωρων, ακομη και αν παιρνεις 7? την ωρα [που στην Θεσσαλονικη τουλαχιστον, θεωρειται εξεφτελιστικη τιμη], ειναι πολυ καλυτερη απο οποιαδηποτε αλλη δουλεια, που εχει αμοιβη 3-4? την ωρα.

β) Ομως, εχε υποψιν σου πως ειναι πολυ δυσκολο στην αρχη τουλαχιστον, να βρεις αρκετες ωρες. Ισως χρειαστει να πορευτεις για αρκετο καιρο με εναν ή δυο μαθητες, και αυτο, οοοοταν τους βρεις. Δεν ειναι κακο ομως αυτο. Δεδομενου οτι εισαι φοιτητρια, και μαλιστα πρωτοετης, καλο θα ηταν να πηγαινεις και στην σχολη σου, να παρακολουθεις κανενα μαθημα, και φυσικα, να εχεις χρονο στις εξεταστικες να διαβαζεις.

γ) Εχουν ευελικτο ωραριο. Ενα ιδιαιτερο, ποσο θα κρατησει; Μια, μιαμιση, δυο ωρες; Αυτες τις ωρες, που δεν ειναι ενα 8ωρο μπαμ στο κεφαλι, μπορεις να τις βαλεις οπου σε βολευουν στο προγραμμα σου, σε συνεννοηση παντα με την οικογενεια του μαθητη, χωρις να "ριχνεις" την σχολη σου, τον γκομενο σου [αν εχεις], τους καφεδες σου, τα ποτακια σου, τις εκδρομες σου, κτλ.

δ) Εσυ, στην ηλικια των 18 που εισαι τωρα, στη νοοτροπια εισαι ακομη μαθητρια. Δεν εχει εξελιχθει ακομη η προσωπικοτητα σου μεσα στο ακαδημαικο πλαισιο. Δηλαδη, εισαι πολυ κοντα σε εναν μαθητη, και οχι μονο ηλικιακα! Εχεις φρεσκα τα παντα, αλλα το κυριοτερο ατου σου, ειναι πως εχεις φρεσκα ολα εκεινα τα στοιχεια που εχεις δει σε καθηγητες που σου εκαναν μαθημα. Θα πρεπει λοιπον να αναγνωρισεις ολα τα καλα στοιχεια που σου αρεζαν και εσενα ως μαθητρια, αλλα και ολα τα κακα στοιχεια των πρωην καθηγητων σου που σιχαινοσουν. Και αντιστοιχα, να τα ενταξεις στην διδασκαλια σου ή οχι.

Ομως, φανταζομαι πως η ερωτηση σου, που περιεχει την φραση "ειναι σε θεση", αναφερεται στο γνωστικο επιπεδο σου. Δηλαδη, αν μπορεις να διδαξεις.

Αυτο, εξαρταται απο το τι μαθημα θελεις να διδαξεις, και φυσικα, σε ποια ταξη!!! Εχε υποψιν σου πως, για να διδαξεις κατι, δεν πρεπει απλα να το ξερεις τελεια, αλλα να ξερεις και ολο [ή ενα αρκετα μεγαλο μερος απο] το υποβαθρο απο πισω του. Σε καθε αλλη περιπτωση, θεωρω οτι μια κινηση για διδασκαλια ειναι ανευθυνη, ειδικα οταν προκειται για ενα παιδι που περιμενει απο σενα ΝΑ ΜΑΘΕΙ, να τα παει καλα στο σχολειο, να δει τους κοπους του να ανταμειβονται.

Ετσι, οσο καλα και αν ξερεις τα φιλολογικα μαθηματα της Γ' Λυκειου για παραδειγμα, δεν νομιζω οτι εισαι σε θεση να τα διδαξεις. Θα σου προτεινα να ξεκινουσες απο τα γυμνασια. Και πιο ευκολη υλη εχουν, και θα εχεις μια ηλικιακη διαφορα 4-5 ετων με το παιδι (πραγμα που σημαινει οτι θα μπορεις να κρατησεις την θεση σου ως διδασκουσα), και δεν ρισκαρεις τοσα οσα ρισκαρεις με μεγαλυτερες ταξεις. Συν τοις αλλοις, το "ψησιμο" που θα σου προσφερουν τα γυμνασια, θα σου ειναι πολυ χρησιμο και οταν πας να κανεις το κατι παραπανω.

ΠΟΤΕ ομως, μην αναλαβεις ιδιαιτερο μαθημα για το οποιο δεν εισαι σιγουρη.

Ειδικα για τα γυμνασια, ειμαι πεπεισμενος πως, το να περιμενεις να παρεις το πτυχιο σου ή εστω, να περασουν 2-3 χρονια, δεν θα σου δωσει κανενα παραπανω ουσιαστικο προσον που θα σου ειναι χρησιμο ως γνωση για να διδαξεις.

Αυτα για την ωρα
εγώ ξεκίνησα μαθήματα αμέσως μόλις πέρασα στην νομική και από τότε έχω γίνει ανάρπαστος...έκανα ακόμα και σε παιδί 3ης λυκείου, και ενώ αρχικά δεν ήθελα να επωμιστώ τέτοια ευθύνη, εκ του αποτελέσματος αποδείχθηκε, αν και ίσως λίγο επιπόλαιη (το παιδί επέμενε μαζί με τους γονείς του), ιδιαίτερα σωστή! Ιδιαίτερα με χαροποίησε το γεγονός ότι τώρα πια το παιδί είναι συνάδελφος και πολύ καλός μου φίλος !!!

Βέβαια...εξαρτάται....εγώ λατρεύω να κάνω μάθημα σε άλλους...το κάνω και νίθω γεννημένος για αυτό...τόσο πολύ μου αρέσει...άμα σου αρέσει κάντο και εσύ...αν το κάνεις μόνο και μόνο για εμπειρία και χρήματα είναι πολύ πιθανό να αποτύχεις...οπότε καλύτερα είναι να πάρεις μικρότερες τάξεις!

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 20:55, 07-09-09:

Ανοιγω αυτο το θεμα για να ακουσω τις αποψεις σας πανω σε κατι..Πιστευετε ενας φοιτητης και ιδιαιτερα πρωτοετης ειναι σε θεση να παραδιδει ιδιαιτερα μαθηματα; Πιστευετε ειναι ενας καλος τροπος να αποκτησει καποιος εμπειρια και καποια εξοικειωση με την διδασκαλιαη μηπως το θεωρειτε επιπολαια και βιαστικη κινηση;

Νομιζω υπαρχει παρομοιο θεμα αλλα παρουσιαζει διαφορες, Περιμενω τις απαντησεις σας
Ναι, αν κάποιος έχει ένα ιδιαίτερο ταλέντο σε κάποιο μάθημα και ειναι έτοιμος να αναλάβει και την ευθύνη μιας ενδεχόμενης αποτυχίας του μαθητή του. Εγώ λιγάκι στο δεύτερο κολλάω ακόμα και γι'αυτό το αναβάλλω για να ξεκινήσω, αν προκύψει, ίσως από το δεύτερο έτος, αποκλειστικά και μόνο Μαθηματικά σε παιδιά το πολύ Γυμνασίου.

Παράθεση

laraska

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη laraska
Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 203 μηνύματα.

O laraska έγραψε στις 01:05, 08-09-09:

οχι στα καλα καθουμενα ... αλλα δοκιμασε πρωτα τις δυνατοτηες σου .

Παράθεση

maria1025

Απόφοιτος

H maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H maria1025 έγραψε στις 09:33, 08-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από laraska
οχι στα καλα καθουμενα ...
Συμφωνω μαζι σου, αλλα ποιος οριζει τα...καλα καθουμενα;;

Παράθεση

stella (Στέλλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stella
H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 472 μηνύματα.

H stella έγραψε στις 14:43, 08-09-09:

παιδιά είναι να το χεις μέσα σου το να διδάσκεις!αν κάποιος έχει υπομονή και γνωρίζει καλά το αντικείμενο που θέλει να διδάξει γιατί να μην το κάνει?εγω πάντως δεν έχω καθόλου μεταδοτικότητα ούτε και υπομονή οπότε δεν είμαι σε θέση να μάθω στον άλλον το οτιδήποτε!Κρίμα που δεν πήγα παιδαγωγικό!Η σύγχρονη παιδαγωγική έχασε έναν πολυτιμο συνεργάτη!χαχαχαχα!!!

Παράθεση

maria1025

Απόφοιτος

H maria1025 έγραψε στις 14:47, 08-09-09:

Ναι συμφωνω οτι πρεπει να το 'χεις μεσα σου, αλλα αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις αν εχεις μεταδοτηικοτητα κτλ.

Παράθεση

stella (Στέλλα)

Φοιτητής

H Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 472 μηνύματα.

H stella έγραψε στις 15:03, 08-09-09:

Ναι συμφωνω οτι πρεπει να το 'χεις μεσα σου, αλλα αν δεν δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις αν εχεις μεταδοτηικοτητα κτλ.

Α μην το λές!Δοκίμασα πολλές φορές!Επειδή ειχα το proficiency απο πολύ μικρή ηλικία ήθελε η θεία μου να βοηθησω το παιδάκι της στα αγγλικά...αυτό δεν ήταν καθόλου έξυπνο και εγω δεν είχα υπομονη...λέγαμε 15 φορές την κάθε λέξη και δεν τη θυμόταν!!!απίστευτο πράγμα!!!βγαίναμε και οι 2 απο το μάθημα ή την ώρα βοήθειας όπως την ονόμαζε η θεία μου και κλαίγαμε...εγώ απο τα νεύρα μου και αυτό επειδή ειχε αρχίσει εξαιτίας μου να πιστεύει οτι ειναι ανίκανο.το κατέστρεψα το καημένο το ξαδερφάκι μου!δεν ξαναδοκιμάζω ποτέ να διδάξω...ας το κάνουν οι καθηγητές και οι δάσκαλοι που τους αρέσει...άλλωστε καθείς εφ ω ετάχθη χαχαχαχα!!!

Παράθεση

antonela

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antonela
H antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

H antonela έγραψε στις 15:36, 08-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από stella
Α μην το λές!Δοκίμασα πολλές φορές!Επειδή ειχα το proficiency απο πολύ μικρή ηλικία ήθελε η θεία μου να βοηθησω το παιδάκι της στα αγγλικά...αυτό δεν ήταν καθόλου έξυπνο και εγω δεν είχα υπομονη...λέγαμε 15 φορές την κάθε λέξη και δεν τη θυμόταν!!!απίστευτο πράγμα!!!βγαίναμε και οι 2 απο το μάθημα ή την ώρα βοήθειας όπως την ονόμαζε η θεία μου και κλαίγαμε...εγώ απο τα νεύρα μου και αυτό επειδή ειχε αρχίσει εξαιτίας μου να πιστεύει οτι ειναι ανίκανο.το κατέστρεψα το καημένο το ξαδερφάκι μου!δεν ξαναδοκιμάζω ποτέ να διδάξω...ας το κάνουν οι καθηγητές και οι δάσκαλοι που τους αρέσει...άλλωστε καθείς εφ ω ετάχθη χαχαχαχα!!!
χαχαχαχα καλο!!

Παράθεση

maria1025

Απόφοιτος

H maria1025 έγραψε στις 16:13, 08-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από stella
Stella μπορει το να μη το 'χεις αλλα απο humor καλα πας!!!

Παράθεση

stella (Στέλλα)

Φοιτητής

H stella έγραψε στις 19:18, 08-09-09:

Stella μπορει το να μη το 'χεις αλλα απο humor καλα πας!!!

χαχα!thanks!

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 10:14, 24-08-10:

Eδώ υπάρχουν φοιτητές που δεν θυμούνται ή δεν ξέρουν πως να βρουν ακρότατα ή να κάνουν καμία παραγοντική ολοκλήρωση. Επίσης υπάρχουν φοιτητές που δεν θυμούνται βασικές τριγωνομετρικές ιδιότητες ή τις ιδιότητες λογαρίθμου. Μετά θέλετε αυτοί να κάνουν και ιδιαίτερα; Μήπως θα πρέπει να κάνουν ιδιαίτερα για να τα μάθουν οι ίδιοι πρώτα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Λεωνίδας_Δ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Λεωνίδας_Δ
Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Λεωνίδας_Δ έγραψε στις 10:33, 24-08-10:

Πιστεύω ότι παίζει ρόλο τόσο το μάθημα όσο και η τάξη που θα το διδάξεις πέρα απ την ικανότητά σου..Π.χ δεν νομίζω ότι 1 πρωτοετής φοιτητής στο φυσικό μπορεί να διδάξει φυσική κατ. Γ Λυκείου...Κύριε καθηγητά(Sourotiri) πιστεύετε ότι ένας 1τής φοιτητής του οικονομικού μπορεί να διδάξει ΑΟΘ??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,243 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:12, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Eδώ υπάρχουν φοιτητές που δεν θυμούνται ή δεν ξέρουν πως να βρουν ακρότατα ή να κάνουν καμία παραγοντική ολοκλήρωση. Επίσης υπάρχουν φοιτητές που δεν θυμούνται βασικές τριγωνομετρικές ιδιότητες ή τις ιδιότητες λογαρίθμου. Μετά θέλετε αυτοί να κάνουν και ιδιαίτερα; Μήπως θα πρέπει να κάνουν ιδιαίτερα για να τα μάθουν οι ίδιοι πρώτα;
Σίγουρα, αν αφήσεις ένα μάθημα σε αφήνει και αυτό. Πόσο μάλλον αν η σχολή σου δεν είναι το μαθηματικό.
Αρχική Δημοσίευση από Λεωνίδας_Δ
Πιστεύω ότι παίζει ρόλο τόσο το μάθημα όσο και η τάξη που θα το διδάξεις πέρα απ την ικανότητά σου..Π.χ δεν νομίζω ότι 1 πρωτοετής φοιτητής στο φυσικό μπορεί να διδάξει φυσική κατ. Γ Λυκείου...Κύριε καθηγητά(Sourotiri) πιστεύετε ότι ένας 1τής φοιτητής του οικονομικού μπορεί να διδάξει ΑΟΘ??
Αν και δεν απευθύνεσαι σε εμένα, εγώ θα έλεγα όχι. Το μόνο που μπορεί να κάνει ένας πρωτοετείς είναι να μάθει το μάθημα και να το εξηγήσει στο παιδί. Χρειάζεται αρκετή πείρα και περαιτέρω γνώσεις. Άσε που κανένας μαθητής Γ' λυκείου δε θα προτιμήσει έναν συνομίληκό του.

Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,029 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 15:21, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Λεωνίδας_Δ
Δεν ειναι η ελλειψη γνωσεων που θα τον εμποδισουν Λεωνιδα να διδαξει ΑΟΘ, ειναι η ολη εικονα που θα περναει. Αν μπορει ενας φοιτητης να δειχνει 25 αντι για 18, γιατι οχι

Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 15:23, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Σίγουρα, αν αφήσεις ένα μάθημα σε αφήνει και αυτό. Πόσο μάλλον αν η σχολή σου δεν είναι το μαθηματικό.
Για πρωτοετείς ή κ-ετείς φοιτητές (όπου κ>1) του Μαθηματικού αναφέρομαι...

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,243 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:27, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Για πρωτοετείς ή κ-ετείς φοιτητές (όπου κ>1) του Μαθηματικού αναφέρομαι...
Ε οκ, αν αλλάζεις απλά έτος χωρίς να περνάς μαθήματα λογικό.

Παράθεση

Λεωνίδας_Δ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Λεωνίδας_Δ
Ο Λεωνίδας_Δ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Λεωνίδας_Δ έγραψε στις 22:44, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Sourotiri
Δεν ειναι η ελλειψη γνωσεων που θα τον εμποδισουν Λεωνιδα να διδαξει ΑΟΘ, ειναι η ολη εικονα που θα περναει. Αν μπορει ενας φοιτητης να δειχνει 25 αντι για 18, γιατι οχι
H αλήθεια είναι ότι μικροδείχνω...

Παράθεση

dimtrelos

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη dimtrelos
Ο dimtrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O dimtrelos έγραψε στις 23:00, 24-08-10:

ε εδω που τα λεμε φιλε είναι λίγο τραβηγμενο..

Παράθεση

banis (manos)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη banis
Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O banis έγραψε στις 20:41, 27-08-10:

δεν ξερω αν θα αρχισω απο τωρα αλλα το αλλο καλοκαιρι σιγουρα θα αναλαβω καποια πιτσιρικια της γειτονιας μου,και μαλιστα δωρεαν.
απλα γτ και εγω βγαινω κερδισμενος και ο μαθητης,πειτε το κατι σαν αλληλοβοηθεια,τον βοηθω να μαθει πχ αρχαια και με βοηθα να μαθω να διδασκω.αυτο!

Παράθεση

Γιάννης Παπ.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γιάννης Παπ.
Ο Γιάννης Παπ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O Γιάννης Παπ. έγραψε στις 13:48, 13-02-13:

Καλησπερα.Ποια νομίζετε ότι είναι η καλύτερη περίοδος για να αρχίσει κάποιος ιδιαίτερα(κυρίως θεωρητικά μαθήματα).Νομίζετε οτι ειναι καλυτερα μετά η κατα τη διάρκεια της φοίτησης?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,645 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 14:07, 13-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Παπ.
Καλησπερα.Ποια νομίζετε ότι είναι η καλύτερη περίοδος για να αρχίσει κάποιος ιδιαίτερα(κυρίως θεωρητικά μαθήματα).Νομίζετε οτι ειναι καλυτερα μετά η κατα τη διάρκεια της φοίτησης?
Απο το 3ο έτος πιστεύω εγώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

έλπις20

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη έλπις20
H έλπις20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 134 μηνύματα.

H έλπις20 έγραψε στις 14:45, 13-02-13:

γιατι αν καποιος σπουδαζει κανει και ιδιατερα?

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,645 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 14:57, 13-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από έλπις20
γιατι αν καποιος σπουδαζει κανει και ιδιατερα?
Πολλοί κάνουν με χαμηλές τιμές για να βγάζουν κάποια χρήματα.

Παράθεση

Γιάννης Παπ.

Φοιτητής

Ο Γιάννης Παπ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O Γιάννης Παπ. έγραψε στις 15:44, 13-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Πολλοί κάνουν με χαμηλές τιμές για να βγάζουν κάποια χρήματα.
ακριβώς.Απλά ρωτάω γιατί πολλοί διστάζουν λόγω έλλειψης γνώσεων παιδαγωγικής και ψυχολογιας αλλά και επειδη ακριβώς δε θα μπορούν να επιλύουν κάθε απορία του παιδιού.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 15:55, 13-02-13:

ακριβώς.Απλά ρωτάω γιατί πολλοί διστάζουν λόγω έλλειψης γνώσεων παιδαγωγικής και ψυχολογιας αλλά και επειδη ακριβώς δε θα μπορούν να επιλύουν κάθε απορία του παιδιού.
Πέρα από τα παιδαγωγικά, εσύ πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να αναλύσεις κάθε άγνωστο στα αρχαία, ξέρεις όλη τη γραμματική τέλεια?

Παράθεση

Γιάννης Παπ.

Φοιτητής

O Γιάννης Παπ. έγραψε στις 15:57, 13-02-13:

Πέρα από τα παιδαγωγικά, εσύ πιστεύεις ότι είσαι σε θέση να αναλύσεις κάθε άγνωστο στα αρχαία, ξέρεις όλη τη γραμματική τέλεια?
εγώ μιλάω γενικά...για τον οποιονδήποτε.αν ρωτας εμενα νομιζω πώς όχι δεν κατέχω τέλεια το συντακτικο.Στη γραμματικη νομίζω πώς σχεδον ναι.

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 676 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 17:54, 13-02-13:

Μιλώντας για άγνωστο στα αρχαία..Δεν είναι ανάγκη να πάρεις κατευθείαν παιδί Γ λυκ. Άσε που πολλοί γονείς σιγά μην εμπιστευτούν το σπλάχνο του,που δίνει εκείνη την χρονιά πανελλήνιες,σε έναν φοιτητή.
Και από το πρώτο εξάμηνο μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα. Πχ. γλώσσα σε παιδάκια δημοτικού ή και γυμνασίου,σιγά τα σπουδαία που κάναμε στο γυμνάσιο,ή και ιστορία. Σε μικρές τάξεις δεν νομίζω να χρειάζεσαι πτυχίο για να εξηγείς τις τυχόν απορίες.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 18:15, 13-02-13:

εγώ μιλάω γενικά...για τον οποιονδήποτε.αν ρωτας εμενα νομιζω πώς όχι δεν κατέχω τέλεια το συντακτικο.Στη γραμματικη νομίζω πώς σχεδον ναι.
Κοίτα, στη σχολή σου κάνετε 2 εξάμηνα αρχαία και 1 λατινικών. Οπότε λίγο δύσκολο να τα μάθεις τέλεια. Ωστόσο αυτοί που τελειώνουν ιστορικό/ΦΠΨ, κάθονται 2-3 χρόνια, τα μαθαίνουν απο μόνοι τους τέλεια και μετά πάνε να διδάξουν.
Στο φροντ. μια καθηγήτρια μας κάνει λογοτεχνία και έχει τελειώσει ιστορικό. Μας είπε οτι κάθισε κάποια χρόνια να ψαχτεί με τη λογοτεχνία, και μετά άρχισε να διδάσκει.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 19:07, 13-02-13:

Εξαρταται το μαθημα και το επιπεδο σου.Δεν ειναι τοσο απλο,εχει ευθυνες και θελει επιπλεον προσωπικο ψαξιμο.

Πχ εγω με το καλο απο την Πανεπιστημιακη χρονια που ερχεται,θα αρχισω να κανω Εκθεση.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 19:09, 13-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Εξαρταται το μαθημα και το επιπεδο σου.Δεν ειναι τοσο απλο,εχει ευθυνες και θελει επιπλεον προσωπικο ψαξιμο.

Πχ εγω με το καλο απο την Πανεπιστημιακη χρονια που ερχεται,θα αρχισω να κανω Εκθεση.
Ως τι; Αντε ο άλλος ως φοιτητής φιλοσοφικής μπορεί να κάνει. Εσυ ψυχολογία δε θες;

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 19:22, 13-02-13:

Ως τι; Αντε ο άλλος ως φοιτητής φιλοσοφικής μπορεί να κάνει. Εσυ ψυχολογία δε θες;
Θα δειξει ως τι το καλοκαιρι
Ή θα ειναι θετικη σχολη ή θεωρητικη.

Αλλα αυτο δεν εχει σημασια,διοτι μαρεσει το μαθημα της Εκθεσης,εχω ασχοληθει επαρκως,και προφανως δεν θα προκυψει καποιο προβλημα.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 19:25, 13-02-13:

Θα δειξει ως τι το καλοκαιρι
Ή θα ειναι θετικη σχολη ή θεωρητικη.

Αλλα αυτο δεν εχει σημασια,διοτι μαρεσει το μαθημα της Εκθεσης,εχω ασχοληθει επαρκως,και προφανως δεν θα προκυψει καποιο προβλημα.
Λίγο δύσκολο να σε πάρει κάποιος μόνο για έκθεση. Συνήθως παίρνουν ένα φιλόλογο που κάνει και τα αλλά μαθήματα.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 19:34, 13-02-13:

Λίγο δύσκολο να σε πάρει κάποιος μόνο για έκθεση. Συνήθως παίρνουν ένα φιλόλογο που κάνει και τα αλλά μαθήματα.
Κατσε ρε συ,ποιος θα εμπιστευτει πρωτοετο φοιτητακο( ) για ΟΛΑ τα μαθηματα?Βεβαια,εξαρταται και την ταξη που θα κανεις.

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 676 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 21:59, 13-02-13:

Κατσε ρε συ,ποιος θα εμπιστευτει πρωτοετο φοιτητακο( ) για ΟΛΑ τα μαθηματα?Βεβαια,εξαρταται και την ταξη που θα κανεις.
Χάουζ,μαλάκα,όχι.
Λυπήσου τα καημένα τα παιδιά,μην αρχίσεις να τους προπαγανδίζεις τις αριστερές ιδέες σου περί τρωτσικισμού και δεν ξέρω και εγώ τι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιάννης Παπ.

Φοιτητής

O Γιάννης Παπ. έγραψε στις 13:57, 14-02-13:

Δίκιο έχετε...φοβαμαι τις αποριες που μπορεί κάποιος να θεσει...και αν δεν μπορεις να του απαντησεις...δημιουργουνται ανασφαλειες...

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:24, 14-02-13:

Δίκιο έχετε...φοβαμαι τις αποριες που μπορεί κάποιος να θεσει...και αν δεν μπορεις να του απαντησεις...δημιουργουνται ανασφαλειες...

Σε κάθε επάγγελμα, από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις και σίγουρα στους πρώτους σου πελάτες δεν θα είσαι απόλυτα σωστός. Υπάρχει και παροιμία: "Μαθαίνει να κουρεύει στου κασίδη το κεφάλι"...
Πάντως, για τα ιδιαίτερα πριν κάποιος αρχίσει "επαγγελματικά", θα μπορούσε να έχει εξάσκηση και ...προϋπηρεσία με τους παρακάτω τρόπους:
1) Να έχει από μαθητής ξεκινήσει δωρεάν ιδιαίτερα στα μικρά ξαδερφάκια του.
2) Να είναι η κοπέλα του μαθήτρια σε μικρότερη τάξη και να τη βοηθάει (και) στα μαθήματά της.
3) Να συμμετέχει ενεργά στο ischool και να απαντά στις απορίες που διατυπώνονται.

Παράθεση

i13mour

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη i13mour
Ο i13mour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O i13mour έγραψε στις 02:53, 25-09-16:

Είμαι φοιτητής Ιστορίας κ είμαι 4ετής(μόλις μπήκα),θέλω ν ρωτήσω τη γνώμη σας αν κ πρέπει να προσπαθήσω να κάνω ιδιαίτερα φιλολογικά γενικά ή να περιμένω να πάρω τ πτυχίο??
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,752 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 10:22, 25-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από i13mour
Είμαι φοιτητής Ιστορίας κ είμαι 4ετής(μόλις μπήκα),θέλω ν ρωτήσω τη γνώμη σας αν κ πρέπει να προσπαθήσω να κάνω ιδιαίτερα φιλολογικά γενικά ή να περιμένω να πάρω τ πτυχίο??
Νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσεις κάνοντας μαθήματα σε παιδιά του Γυμνασίου όπου με μια σχετική προετοιμασία μια χαρά θα μπορέσεις να ανταποκριθείς. Αργότερα όταν έχεις αποκτήσει τη σχετική εμπειρία και έχεις μετρήσει τις δυνάμεις σου, μπορείς να επεκταθείς και σε παιδιά του Λυκείου. Οι προσωπικές σημειώσεις που θα κρατάς για την προετοιμασία του κάθε μαθήματος, θα σε βοηθήσουν όταν αναλάβεις ξανά παιδιά της ίδιας τάξης. Αν κάνεις στοχευμένο και σωστό μάθημα τότε θα έχεις καλά αποτελέσματα και σ΄αυτήν την περίπτωση ο ένας θα σε συστήνει στον άλλο και πάντα θα έχεις μαθητές. Η αρχή είναι λίγο δύσκολη αλλά λόγω των σπουδών σου φαντάζομαι πως έχεις τα βιβλία που απαιτούνται ώστε να οργανώσεις ένα σωστό μάθημα.
Παράθεση

paopaopao

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη paopaopao
Ο paopaopao αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O paopaopao έγραψε στις 11:43, 28-08-17:

Πιστεύετε πως οι φοιτητές είναι σε θέση να διδάσκουν σε παιδιά γυμνασίου-λυκείου;Αναφέρομαι κυρίως σε φοιτητές θετικών επιστημών(μαθηματικού,φυσικού,χημικού) που ακόμη και απο το 1ο έτος ακολουθούν αυτη τη πρακτκή.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 11:59, 28-08-17:

φοιτητές 4ου (ίσως και 3ου) έτους ναι. Αλλά προφανώς δεν πάει με τον αριθμό έτους που λέει η καρτέλα του φοιτητή.
Οι τουρίστες, οποιουδήποτε έτους όχι.
Παράθεση

Unseen skygge

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unseen skygge
Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 117 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 12:16, 28-08-17:

Νομίζω πρέπει να μπει και μια τη επιλογή τύπου δεν ξέρω/εξαρτάται. Πιστεύω έτσι είναι τα πράγματα. Από άποψης γνώσεων και μόνο η πλειοψηφία μπορεί να διδάξει ωστόσο υπάρχουν άτομα που περνάν τα μαθήματα με τον δικό τους μοναδικό τρόπο και οι γνώσεις τους είναι αρκετά ελλιπεις. Ναι οι λεγόμενοι τουρίστες. Paο αυτό πως το εννοείς σαν κάποιου είδους πρακτικη; Ή αν θα ήταν καλό να είχαμε για καθηγητή έναν φοιτητη; Νομίζω θέλει λίγο επεξήγηση το θέμα. Αν το εννοείς με το να κάνει μαθήματα προετοιμασίας ένα φοιτητής τότε Όχι γιατί έχει και τα δικα του που είναι πολλά και επιπλέον ενας καθηγητης ειδικά όταν είναι καινούριος έχει διάβασμα και ο ίδιος
Παράθεση

paopaopao

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη paopaopao
Ο paopaopao αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O paopaopao έγραψε στις 12:25, 28-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
Νομίζω πρέπει να μπει και μια τη επιλογή τύπου δεν ξέρω/εξαρτάται. Πιστεύω έτσι είναι τα πράγματα. Από άποψης γνώσεων και μόνο η πλειοψηφία μπορεί να διδάξει ωστόσο υπάρχουν άτομα που περνάν τα μαθήματα με τον δικό τους μοναδικό τρόπο και οι γνώσεις τους είναι αρκετά ελλιπεις. Ναι οι λεγόμενοι τουρίστες. Paο αυτό πως το εννοείς σαν κάποιου είδους πρακτικη; Ή αν θα ήταν καλό να είχαμε για καθηγητή έναν φοιτητη; Νομίζω θέλει λίγο επεξήγηση το θέμα. Αν το εννοείς με το να κάνει μαθήματα προετοιμασίας ένα φοιτητής τότε Όχι γιατί έχει και τα δικα του που είναι πολλά και επιπλέον ενας καθηγητης ειδικά όταν είναι καινούριος έχει διάβασμα και ο ίδιος
Ισως να μην το εθεσα σωστα,εννοω ενας φοιτητης να κανει μαθηματα σε μαθητες δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης και να πληρωνεται κανονικα με την ωρα οπως ενας καθηγητης,οχι σαν πρακτικη στο τελευταιο ετος.
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη klean
Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,509 μηνύματα.

O klean έγραψε στις 13:22, 28-08-17:

Δε νομίζω ότι παίζει ρόλο το έτος. Ένας φοιτητής πρώτου έτους που δε μπορεί να πει στο γυμνασιόπαιδο πέντε πράγματα δε θα μάθει να το κάνει στο τρίτο. Όπως είπε ο skygge από άποψη γνώσεων η πλειοψηφία είναι σε θέση. Αυτό που είναι δύσκολο και θέλει εξάσκηση είναι η μεταδοτικότητα, το υλικό και η μεθοδικότητα αυτού που διδάσκει. Εδώ οι περιπτώσεις ποικίλουν. Για τις τελευταίες τάξεις όμως η επιλογή φοιτητή για καθηγητή είναι παρακινδυνευμένη, είναι άλλες οι συνθήκες και εδώ η πείρα μετράει. Αυτά από την εμπειρία που έχω σε Α, Γ Γυμνασίου και βοήθεια σε Πανελλαδικές.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 14:33, 28-08-17:

Σωστά
Από την μια έχουμε τον πρωτοετής κι όχι μόνο που κόβεται σε μαθήματα λυκείου κι από την άλλη τον ίδιο πρωτοετή, ένα 18χρονο παιδί που στο λύκειο πετούσε σαίτες και φυσικά λίγους μήνες πριν έκανε ιδιαίτερα/φροντιστήρια από άλλους καθηγητές, να ... διδάσκει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    aristea_2000, arrow25, tasakas, tasostheod, Χαρουλιτα

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους