Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,645 εγγεγραμμένα μέλη και 3,078,996 μηνύματα σε 94,961 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 885 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ισπανικά

kwnna99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kwnna99
H kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H kwnna99 έγραψε στις 12:45, 19-04-15:

Γειά σας! Είμαι αυτοδίδακτη και σκέφτομαι μέχρι του χρόνου να δώσω το Β1 επίπεδο. Ποια σχετικά θεωρούνται τα καλύτερα πτυχία και τι βαθμό δυσκολίας έχουν; επίσης ποια βιβλία χρησιμοποιούσατε ή χρησιμοποιήτε; Εγώ προς το παρών έχω το nuevo espanol 2000 nivel elemental .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valeria G1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Valeria G1
H Valeria G1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Valeria G1 έγραψε στις 19:03, 21-05-15:

Οσον αφορα τα πτυχια ,το cervantes αναγνωριζεται στο εξωτερικο,αλλα ειναι πιο δυσκολο απο το κρατικο.Το κρατικο αναγνωριζεται μονο στην Ελλαδα ,ομως ειναι πιο ευκολο,γιατι ειναι διαβαθμισμενο κ η εξεταση του ειναι πιο φιλικη.Το πιο ειναι το καλυτερο ειναι σχετικο.Εξαρταται απο τη χρηση που θελει να κανει ο καθενας.Οσον αφορα το βιβλιο,εγω οταν ημουν στο επιπεδο σου ειχα το encuentros και το en practica nivel intermedio (το πρασινο)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 18:39, 29-06-15:

Παιδια, θα ξεκινησω Ισπανικα τον Σεπτεμβιοοο!
Εκανα λιγο Γαλλικα, τα παρατησα και κανω απο το σχολειο οτι κανουμε, το Δεκεμβριο ξεκινησα Ιταλικα και τα λατρεψαα! Τι λετε, θα μου φανουν ευκολα τα Ισπανικα?

Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 20:36, 29-06-15:

Θα σε συμβούλευα να εστιάσεις σε 1-2 γλώσσες κι όχι να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο
Και χρήματα χαλάς και -μάλλον- δεν αποκτάς γνώσεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 332 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 22:25, 29-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Θα σε συμβούλευα να εστιάσεις σε 1-2 γλώσσες κι όχι να αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο
Και χρήματα χαλάς και -μάλλον- δεν αποκτάς γνώσεις.
Τωρα εστιαζω στα Αγγλικα/Ιταλικα, απλα θελω και Ισπανικα, εσυ τι λες?

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,036 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:06, 29-06-15:

Στο φροντιστήριο είχα συμμαθήτρια μια κοπέλα που είχε Β2 στα ιταλικά. Μπερδευόταν απίστευτα και έκανε μιξάρισμα των λέξεων από τις 2 γλώσσες σε κάθε πρόταση. Ναι, καταλάβαινε καλύτερα και κάποιους κανόνες και τις λέξεις, αλλά το μπέρδεμα μπέρδεμα.
Αν σου αρέσουν τα ιταλικά, επικεντρώσου σε αυτά για να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο. Αν ξεκινήσεις ισπανικά έχοντας προβάδισμα ουσιαστικά ένα εξάμηνο στα ιταλικά, θα μπλεχτείς πολύ άσχημα...Είσαι και μικρή ακόμα, καλά να είσαι και έχεις πολύ χρόνο και για άλλες ξένες γλώσσες!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H MariaLoveItaly έγραψε στις 15:25, 30-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Στο φροντιστήριο είχα συμμαθήτρια μια κοπέλα που είχε Β2 στα ιταλικά. Μπερδευόταν απίστευτα και έκανε μιξάρισμα των λέξεων από τις 2 γλώσσες σε κάθε πρόταση. Ναι, καταλάβαινε καλύτερα και κάποιους κανόνες και τις λέξεις, αλλά το μπέρδεμα μπέρδεμα.
Αν σου αρέσουν τα ιταλικά, επικεντρώσου σε αυτά για να φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο. Αν ξεκινήσεις ισπανικά έχοντας προβάδισμα ουσιαστικά ένα εξάμηνο στα ιταλικά, θα μπλεχτείς πολύ άσχημα...Είσαι και μικρή ακόμα, καλά να είσαι και έχεις πολύ χρόνο και για άλλες ξένες γλώσσες!
Μαλιστα, ευχαριστω!

Παράθεση

Ακάλυπτος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ακάλυπτος
Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O Ακάλυπτος έγραψε στις 02:20, 17-09-15:

Για πείτε, είναι εύκολη γλώσσα;
Πόσα χρόνια χρειάζονται -με χαλαρό διάβασμα- για το ανώτερο πτυχίο;
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,036 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:24, 17-09-15:

Define "χαλαρό διάβασμα".
Παράθεση

Ακάλυπτος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ακάλυπτος
Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O Ακάλυπτος έγραψε στις 10:57, 17-09-15:

Define "χαλαρό διάβασμα".
Ως φοιτητής, να μην σκοτώνεσαι κιόλας εννοώ λες και δίνεις εξετάσεις αλλά αργά και σταθερά να προχωράς.
Παράθεση

powerful_girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη powerful_girl
H powerful_girl αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H powerful_girl ολα ηταν δικα σου απο παντα.... έγραψε στις 11:05, 17-09-15:

Και εγω ξεκιναω Ισπανικα αρχες Οκτωβρη... Σχετιζονται με αγγλικα/γαλλικα?
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:24, 17-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ακάλυπτος
Ως φοιτητής, να μην σκοτώνεσαι κιόλας εννοώ λες και δίνεις εξετάσεις αλλά αργά και σταθερά να προχωράς.
Ναι, αν φορτσάρεις μέσα στο εξάμηνο και χαλαρώνεις μέσα στην εξεταστική για να δώσεις βάρος στην σχολή, είναι εφικτό σε 1,5 χρόνο να πάρεις Β2. Αυτό θα κάνω εγώ με το καλό τον Νοέμβρη!
Δεν έχω ψάξει ακόμα αν μετά το Β2 θα ήθελα να συνεχίσω σε Γ, αλλά φαντάζομαι πάλι με 1,5 χρόνο θα είσαι κομπλέ.

Αρχική Δημοσίευση από powerful_girl
Και εγω ξεκιναω Ισπανικα αρχες Οκτωβρη... Σχετιζονται με αγγλικα/γαλλικα?
Με τα γαλλικά αρκετά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tribbiani

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tribbiani
Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Tribbiani έγραψε στις 13:42, 18-09-15:

έχει κάποιος εμπειρία από το Ινστιτούτο Cervantes; (μπορείτε να στείλετε και μήνυμα αν δεν θέλετε να απαντήσετε εδώ)
πρωτοετής φέτος, οπότε πιστεύω ότι θα έχω χρόνο και για τα Ισπανικά
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tribbiani : 18-09-15 στις 13:57.
Παράθεση

Valeria G1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Valeria G1
H Valeria G1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Valeria G1 έγραψε στις 16:36, 28-09-15:

Παιδια, ξερει κανεις κανενα καλο φροντιστηριο Ισπανικων κοντα στο κεντρο της Αθηνας η εστω στο Περιστερι;
Παράθεση

nikolakisofi (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikolakisofi
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O nikolakisofi έγραψε στις 10:41, 12-12-15:

Past papers για το Α2 του ΚΠΓ που μπορω να βρω?
Παράθεση

kwnna99

Νεοφερμένος

H kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H kwnna99 έγραψε στις 10:48, 12-12-15:

http://rcel.enl.uoa.gr/kpg/gr_past_papers_es.htm εδώ έχει ένα αλλά εγώ έχω το βιβλίο το οποίο έχει περισσότερα μέσα απλά επειδή είμαι από κινητό δεν μπορώ να το βρω τώρα αλλά θα κοιτάξω! Αν δεν μπορέσεις να το βρεις πες μου να σου το στειλω στο email σου
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 641 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 21:01, 18-05-16:

Καλησπέρα παιδιά,

Σκέφτομαι μόλις περάσω στο πανεπιστήμιο να αρχίσω τα ισπανικά. Θα μπορούσατε να μου πείτε σε πόσο καιρό θα έχω καταφέρει να φτάσω το επίπεδο B2; Το διάβασμα προφανώς θα είναι φυσιολογικό, όχι υπερβολές. Είμαι κάτοχος C2 στα Αγγλικά και υποψήφιος για SC2 στα Γαλλικά.

Ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

kwnna99

Νεοφερμένος

H kwnna99 έγραψε στις 10:02, 19-05-16:

Καλημέρα!
Εγώ χωρίς να σκοτώνομαι και ιδιαίτερα (έχω και προετοιμασία για τις πανελλήνιες φέτος) είμαι Β1+ αλλά επαναλαμβάνω ότι από ιδιαίτερο διάβασμα δεν. Τώρα θα διαβάσω λίγο πιο πολύ το καλοκαίρι για να δώσω τον Νοέμβριο γιατί θέλω να πάω Ισπανία για σπουδές. Γενικά παντως πιστεύω 1.5 χρόνος με διάβασμα φτάνει.
Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 11:27, 19-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από kwnna99
Καλημέρα!
Εγώ χωρίς να σκοτώνομαι και ιδιαίτερα (έχω και προετοιμασία για τις πανελλήνιες φέτος) είμαι Β1+ αλλά επαναλαμβάνω ότι από ιδιαίτερο διάβασμα δεν. Τώρα θα διαβάσω λίγο πιο πολύ το καλοκαίρι για να δώσω τον Νοέμβριο γιατί θέλω να πάω Ισπανία για σπουδές. Γενικά παντως πιστεύω 1.5 χρόνος με διάβασμα φτάνει.
Με διάβασμα μπορείς να φτάσεις σε πολύ καλό επίπεδο.. Εγώ σε 1 χρόνο ακριβώς πήρα το Β2. Αλλά διάβαζα αρκετά.. Θέλει επίσης να τα εξασκείς.. Να μιλάς αρκετά, να βλέπεις ισπανικές ταινίες/σειρές, να ακούς ισπανικά τραγούδια, να πας κανένα ταξίδι στην Ισπανία.. Όλα αυτά βοηθάνε πολύ!
Καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 641 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 14:27, 19-05-16:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Παράθεση

BRUCE (Δημήτρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BRUCE
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.

O BRUCE έγραψε στις 15:29, 19-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Ότι θέλεις μπορείς να μου ρωτήσεις φίλε μου! Και εγώ αύριο δίνω το B2 Cervantes! Άντε να δούμε τι θα κάνουμε
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

powerful_girl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη powerful_girl
H powerful_girl αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

H powerful_girl ολα ηταν δικα σου απο παντα.... έγραψε στις 16:38, 19-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από BRUCE
Ότι θέλεις μπορείς να μου ρωτήσεις φίλε μου! Και εγώ αύριο δίνω το B2 Cervantes! Άντε να δούμε τι θα κάνουμε
ωωωω καλη επιτυχιαα
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O PanosGR έγραψε στις 17:57, 19-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από BRUCE

Καλή επιτυχία!
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ραφαέλα33847
H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,511 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 15:17, 20-06-16:

Πως τα πήγατε παιδιά;Είσαστε ικανοποιημένοι; Απ'όσο ξέρω ανέβασαν αισθητά τον πήχη όσο αφορά Β1/Β2 επίπεδο.....πως σας φάνηκε;
Παράθεση

KatM (Μαρκέλλα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη KatM
H Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H KatM έγραψε στις 18:00, 20-06-16:

Γειά σας !! Γνωρίζει κανείς πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του ειδικού μαθήματος των Ισπανικών?
Λέτε να βγουν πριν τις 8/7 που είναι η τελευταία μέρα κατάθεσης των μηχανογραφικών ?
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Πτυχιούχος

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,511 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 10:16, 02-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από KatM
Γειά σας !! Γνωρίζει κανείς πότε θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του ειδικού μαθήματος των Ισπανικών?
Λέτε να βγουν πριν τις 8/7 που είναι η τελευταία μέρα κατάθεσης των μηχανογραφικών ?
Αν δεν έχουν βγει ακόμα,περίμενε τα μέχρι και την Τετάρτη!Καλά αποτελέσματα και με το καλό να μας έρθεις!!!
Παράθεση

KatM (Μαρκέλλα)

Φοιτητής

H Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H KatM έγραψε στις 10:41, 02-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ραφαέλα33847
Αν δεν έχουν βγει ακόμα,περίμενε τα μέχρι και την Τετάρτη!Καλά αποτελέσματα και με το καλό να μας έρθεις!!!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και ελπίζω να σας δω από κοντά !! Με έχει φάει το άγχος γιατί ήθελα να πιάσω την βάση χωρίς το ειδικό ειμαι λίγο χαμηλότερα όμως. Στο ειδικό έγραψα καλά ότι χάσω θα είναι από την έκθεση. Και επειδή στο εξεταστικό κέντρο που έδινα ήταν να έρθουν 170 άτομα και τελικά ήρθαν περίπου οι μισοί ελπίζω να παίξει κάποιο ρόλο
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Πτυχιούχος

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 10:46, 02-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από KatM
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και ελπίζω να σας δω από κοντά !! Με έχει φάει το άγχος γιατί ήθελα να πιάσω την βάση χωρίς το ειδικό ειμαι λίγο χαμηλότερα όμως. Στο ειδικό έγραψα καλά ότι χάσω θα είναι από την έκθεση. Και επειδή στο εξεταστικό κέντρο που έδινα ήταν να έρθουν 170 άτομα και τελικά ήρθαν περίπου οι μισοί ελπίζω να παίξει κάποιο ρόλο
Η μικρή απήχηση αριθμού εξεταζόμενων πάντα παίζει σημαντικό ρόλο κυρίως στον καθορισμό των βάσεων οπότε πιστεύω από Σεπτέμβρη να θεωρείσαι μέλος της οικογένειας μας!Σου εύχομαι από καρδιάς καλή αρχή και καλή σταδιοδρομία συνάδελφε!Σε διαβεβαιώ πως δεν θα το μετανιώσεις!
Παράθεση

KatM (Μαρκέλλα)

Φοιτητής

H KatM έγραψε στις 00:25, 04-07-16:

Η μικρή απήχηση αριθμού εξεταζόμενων πάντα παίζει σημαντικό ρόλο κυρίως στον καθορισμό των βάσεων οπότε πιστεύω από Σεπτέμβρη να θεωρείσαι μέλος της οικογένειας μας!Σου εύχομαι από καρδιάς καλή αρχή και καλή σταδιοδρομία συνάδελφε!Σε διαβεβαιώ πως δεν θα το μετανιώσεις!
Ανυπομονώ πάρα πολύ να σας συναντήσω από Σεπτέμβρη !! Είναι μεγάλη η επιθυμία μου να εισαχθω στο τμήμα από την στιγμή που ξεκίνησα τα Ισπανικά Κι αν κρίνω από την εγκαρδιοτητα σου σίγουρα θα περάσω υπέροχα στην σχολή Και πάλι σε ευχαριστώ !!!
Παράθεση

charriss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη charriss
Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O charriss έγραψε στις 14:27, 08-08-16:

Γεια σας. Μηκως καποιος έχει τις λυσεις του nuevos encuentros nivel intermedio? Θα σας ημουν πολύ ευγνώμων. Είμαι αυτοδίδακτος και έχω Β1 και παλεύω για Β2. Όποιος μαθαίνει γερμανικά ας με ρωτήσει. Είμαι φοιτητής γερμανικής φιλολογίας και μπορώ να προσφέρω τη βοήθεια μου σε εκθέσεις και οτιδήποτε τελος πάντων χρειαστείτε
Παράθεση

X_tina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη X_tina
H X_tina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H X_tina semper ad meliora! έγραψε στις 12:01, 19-09-16:

Καλημέρα παιδιά,

Ξεκίνησα να διαβάζω ισπανικά μόνη μου. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια coursebooks με CDs για περαιτέρω εξάσκηση;

Μέχρι στιγμής έχω τα:
1) Μάθε μόνος σου ισπανικά
2) Ισπανική Γραμματική στα ελληνικά

Αν υπάρχει κάποιος-α που δεν χρειάζεται τα βιβλία ισπανικών του/της από το φροντιστήριο ή ιδιαίτερα, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Ευχαριστώ,

X_tina
Παράθεση

bigxefteri

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη bigxefteri
Ο bigxefteri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O bigxefteri έγραψε στις 17:05, 17-10-16:

Καλησπέρα,

Έχετε να προτείνετε κάποια γραμματική ισπανικών, ολοκληρωμένη (να έχει τα πάντα) και κατά προτίμηση να είναι αγγλικά-ισπανικά και όχι ελληνικά-ισπανικά;

Ευχαριστώ!
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Πτυχιούχος

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 09:17, 18-10-16:

Μισό λεπτό για να καταλάβω, θέλεις μια γραμματική ισπανικών που να αναλύει το φαινόμενο στα αγγλικά;
Παράθεση

bigxefteri

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη bigxefteri
Ο bigxefteri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O bigxefteri έγραψε στις 18:30, 18-10-16:

Μισό λεπτό για να καταλάβω, θέλεις μια γραμματική ισπανικών που να αναλύει το φαινόμενο στα αγγλικά;
Ναι, ακριβώς
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Πτυχιούχος

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 16:33, 29-10-16:

http://hispanoheleno.com/el-dia-de-los-muertos-mexico/
Para los interesantes que les encanta saber sobre el día de los muertos, ¡disfrútenlo!
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 913 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 23:13, 21-12-16:

Είναι αρκετά κοντά οι δύο γλώσσες πάντως. Ενας φίλος από Ιταλία(native speaker) ήταν υπερβολικά άνετος.Αν γνωρίζεις αρκετά καλά την μία γλώσσα η μετάβαση στην άλλη δεν είναι δύσκολη.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 2,919 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 23:45, 21-12-16:

Eννοειται οτι γαλλικά, ισπανικά, πορτογαλικά και ιταλικά είναι αδέλφια. Τα αγγλικά ξαδέλφια. Δεν συγγενεύουν μονο οι άνθρωποι αλλά κι οι γλώσσες
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Πτυχιούχος

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε στις 19:22, 14-01-17:

http://www.spanll.uoa.gr/fileadmin/s...334_B_2016.pdf

Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά για όποιον ενδιαφέρεται από τον Σεπτέμβριο ανοίγει το μεταπτυχιακό του τμήματος ισπανικής γλώσσας και φιλολογίας
Παράθεση

Tribbiani

Φοιτητής

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Tribbiani έγραψε στις 22:48, 19-05-17:

Καλησπέρα! Έχει δώσει κάποιος C1 στα Ισπανικά; Έχω φτάσει μέχρι το Β2 και σκέφτομαι αν αξίζει να συνεχίσω ή να αρχίσω κάποια άλλη ξένη γλώσσα (κυρίως οι λατινογενείς με ελκύουν, π.χ γαλλικά). Αυτό που με αποθαρρύνει κυρίως είναι η δυσκολία και η μεγάλη διαφορά μεταξύ Β2 και C1 :/ Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη! ¡Gracias de antemano!
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Animan
Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Animan έγραψε στις 02:01, 25-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Tribbiani
Καλησπέρα! Έχει δώσει κάποιος C1 στα Ισπανικά; Έχω φτάσει μέχρι το Β2 και σκέφτομαι αν αξίζει να συνεχίσω ή να αρχίσω κάποια άλλη ξένη γλώσσα (κυρίως οι λατινογενείς με ελκύουν, π.χ γαλλικά). Αυτό που με αποθαρρύνει κυρίως είναι η δυσκολία και η μεγάλη διαφορά μεταξύ Β2 και C1 :/ Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη! ¡Gracias de antemano!
Κοίτα η τεράστια διαφορά δεν είναι κατά την γνώμη μου τόσο στην μετάβαση Β2->C1 όσο στην C1->C2 που μαθαίνεις κυριολεκτικά ό,τι να 'ναι λεξιλόγιο. Πίσω στο θέμα... Γενικά πιστεύω αξίζει να συνεχίσεις τώρα τα Ισπανικά κυρίως για να μην ξεχάσεις πολλά πράγματα σε περίπτωση που στο μέλλον θελήσεις να τα συνεχίσεις. Από ό,τι ξέρεις στο Β2 τελειώνεις σχεδόν όλη την γραμματική οπότε κυρίως επαναλήψεις θα κάνεις στο C1. Απλά θα μάθεις και κάποιες μικρές λεπτομέρειες που δεν ξέρεις ήδη από το Β2. Λεξιλόγιο έχει αρκετό να μάθεις αλλά στα πλαίσια του λογικού πάντα (ακόμη, γιατί στο C2 θα αρχίσεις να μαθαίνεις άκυρα εντελώς πράγματα του τύπου πολύ ειδικό λεξιλόγιο για νομική, αρχιτεκτονική κτλ.). Το βασικότερο είναι ότι θα αποκτήσεις πολύ μεγαλύτερη (υποτίθεται τουλάχιστον) ευχαίρεια στην χρήση της γλώσσας. Εάν σε ενδιαφέρουν οι εξετάσεις κατά την ταπεινή μου γνώμη οι εξετάσεις του Θερβάντες είναι αρκετά δύσκολες. Για περισσότερες λεπτομέρειες αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο ρώτα και ευχαρίστως αν μπορώ σου απαντώ
Ααα!!! Σε ένα χρόνο πάντως το πολύ, βγαίνει άνετα η ύλη για τις εξετάσεις και έχεις και χρόνο για πολύ καλή προετοιμασία!
Pues, para mí sería mejor que continuaras
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Animan : 25-05-17 στις 02:07.
Παράθεση

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maniamanitsa
H maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H maniamanitsa έγραψε στις 14:02, 25-05-17:

Καλησπέρα παιδια.Ποσο εφικτο είναι για καποιον με ένα δυωρο την εβδομαδα να μπορεσει να δωσει τα ισπανικα ως ειδικο μαθημα στις πανελλήνιες για ισπανικη φιλολογια? Με καθηγητρια που μιλησα κ μαλλον θα αρχισω λεει πως με εντατικο διάβασμα είναι εφικτο κ να μην ανησυχω. Εσεις τι λετε? Φυσικα μιλαμε για πανελλήνιες του΄18.
Παράθεση

Katerina_kl

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Katerina_kl
H Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Katerina_kl έγραψε στις 15:44, 25-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από maniamanitsa
Καλησπέρα παιδια.Ποσο εφικτο είναι για καποιον με ένα δυωρο την εβδομαδα να μπορεσει να δωσει τα ισπανικα ως ειδικο μαθημα στις πανελλήνιες για ισπανικη φιλολογια? Με καθηγητρια που μιλησα κ μαλλον θα αρχισω λεει πως με εντατικο διάβασμα είναι εφικτο κ να μην ανησυχω. Εσεις τι λετε? Φυσικα μιλαμε για πανελλήνιες του΄18.
Δεν μας λες όμως αν έχεις ξανακάνει ισπανικά στο παρελθόν! Αν ναι κι αν έχεις ένα ικανοποιητικό επίπεδο τύπου Β2, τότε το δίωρο φτάνει και περισσεύει. Αν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με τα ισπανικά, πιστεύω οτι δεν είναι πολύ εφικτό. Ακόμη κι αν καταφέρεις να πιάσεις την βάση και να περάσεις στην σχολή, θα δυσκολευτείς πολύ να την παρακολουθήσεις.
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 8,813 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 19:03, 25-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Animan
Ααα!!! Σε ένα χρόνο πάντως το πολύ, βγαίνει άνετα η ύλη για τις εξετάσεις και έχεις και χρόνο για πολύ καλή προετοιμασία!
αν κάποιος ξεκινήσει προετοιμασία για C1 πχ τον Φλεβάρη και θέλει να δώσει τον Ιούλη, προλαβαίνει? μιλάω πάντα για το DELE
Παράθεση

Tribbiani

Φοιτητής

O Tribbiani έγραψε στις 23:04, 25-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Animan
Κοίτα η τεράστια διαφορά δεν είναι κατά την γνώμη μου τόσο στην μετάβαση Β2->C1 όσο στην C1->C2 που μαθαίνεις κυριολεκτικά ό,τι να 'ναι λεξιλόγιο. Πίσω στο θέμα... Γενικά πιστεύω αξίζει να συνεχίσεις τώρα τα Ισπανικά κυρίως για να μην ξεχάσεις πολλά πράγματα σε περίπτωση που στο μέλλον θελήσεις να τα συνεχίσεις. Από ό,τι ξέρεις στο Β2 τελειώνεις σχεδόν όλη την γραμματική οπότε κυρίως επαναλήψεις θα κάνεις στο C1. Απλά θα μάθεις και κάποιες μικρές λεπτομέρειες που δεν ξέρεις ήδη από το Β2. Λεξιλόγιο έχει αρκετό να μάθεις αλλά στα πλαίσια του λογικού πάντα (ακόμη, γιατί στο C2 θα αρχίσεις να μαθαίνεις άκυρα εντελώς πράγματα του τύπου πολύ ειδικό λεξιλόγιο για νομική, αρχιτεκτονική κτλ.). Το βασικότερο είναι ότι θα αποκτήσεις πολύ μεγαλύτερη (υποτίθεται τουλάχιστον) ευχαίρεια στην χρήση της γλώσσας. Εάν σε ενδιαφέρουν οι εξετάσεις κατά την ταπεινή μου γνώμη οι εξετάσεις του Θερβάντες είναι αρκετά δύσκολες. Για περισσότερες λεπτομέρειες αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο ρώτα και ευχαρίστως αν μπορώ σου απαντώ
Pues, para mí sería mejor que continuaras
¡Muchas gracias para tu respuesta!
Θα το σκεφτώ οπωσδήποτε. Μου αρέσουν πολύ τα ισπανικά, δεν έχω συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι τώρα (εκτός από κάποιες μικρές δυσκολίες στην ομιλία που λίγο πολύ είναι φυσιολογικές στις ξένες γλώσσες αν δεν έχεις κάνει πρακτική εξάσκηση σε μεγάλο βαθμό). Έχεις δίκιο για τη δυσκολία των εξετάσεων του Cervantes, αν και έδωσα μόνο το DELE B2 και όχι το ΚΠΓ πιστεύω ότι το δεύτερο είναι πιο εύκολο. Αυτό είναι βέβαια αρκετά υποκειμενικό Απλά ακούω από παλιούς μαθητές και από καθηγητές ότι η διαφορά με το C1 είναι αρκετά σημαντική και σε συνδυασμό με την επόμενη χρονιά που προβλέπεται αρκετά δύσκολη και πιεστική για εμένα για διάφορους λόγους, αποθαρρύνομαι Δεν με βλέπω να αντέχω πιεστικό πρόγραμμα σε συνδυασμό με φροντιστήριο, μετακινήσεις και προετοιμασία για εξετάσεις για μεγαλύτερο επίπεδο για άλλη μια χρονιά Γι' αυτό σκέφτομαι να συνεχίσω λίγο πιο χαλαρά, με λιγότερες ώρες, ιδιαίτερα ώστε να μιλάω πολύ περισσότερο με τον καθηγητή για να βελτιωθώ και σε αυτό το κομμάτι και για να "κυλάει" το μάθημα με βάση τις δικές μου δυσκολίες-απορίες-ανάγκες και να δώσω για C1 τον επόμενο Νοέμβριο αντί για Μάιο. Poco a poco!
Παράθεση

fenia00 (<3)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη fenia00
H <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H fenia00 έγραψε στις 23:01, 07-06-17:

Καλησπέρα σε όλους!Με λένε Φένια και είμαι 17!Ξεκίνησα ισπανικά πριν από περίπου 1 μήνα και μπορώ να πω οτι είναι καταπληκτική γλώσσα(τελικά το ταξίδι που πήγα απέδωσε ).Τέλος πάντων επειδή δε θέλω να βγω εντελώς εκτός θέματος θα ήθελα να θέσω μια απορία σχετικά με τα ανώμαλα ρήματα!Συγκεκριμένα,γιατί το ρήμα πχ sentir κλίνεται διαφορετικά από το pedir αφού και τα δύο έχουν στην παραλήγουσα e?Για να γίνω πιο κατανοητή το ρήμα sentir κλίνεται έτσι:siento,sientes,siente,sentimos,sentίs,sienten ενώ το pedir έτσι pido,pides,pide,pedimos,pedίs,piden.Γιατί στην πρώτη περίπτωση δίπλα από το e προστίθεται ένα i ενώ στη δεύτερη περίπτωση το e αντικαθίσταται με i?Θα εκτιμούσα πολύ την απάντηση σας
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 8,813 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 07:55, 08-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από fenia00
Καλησπέρα σε όλους!Με λένε Φένια και είμαι 17!Ξεκίνησα ισπανικά πριν από περίπου 1 μήνα και μπορώ να πω οτι είναι καταπληκτική γλώσσα(τελικά το ταξίδι που πήγα απέδωσε ).Τέλος πάντων επειδή δε θέλω να βγω εντελώς εκτός θέματος θα ήθελα να θέσω μια απορία σχετικά με τα ανώμαλα ρήματα!Συγκεκριμένα,γιατί το ρήμα πχ sentir κλίνεται διαφορετικά από το pedir αφού και τα δύο έχουν στην παραλήγουσα e?Για να γίνω πιο κατανοητή το ρήμα sentir κλίνεται έτσι:siento,sientes,siente,sentimos,sentίs,sienten ενώ το pedir έτσι pido,pides,pide,pedimos,pedίs,piden.Γιατί στην πρώτη περίπτωση δίπλα από το e προστίθεται ένα i ενώ στη δεύτερη περίπτωση το e αντικαθίσταται με i?Θα εκτιμούσα πολύ την απάντηση σας
δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που συμβαίνει αυτό. παρόλο που και τα δύο ανήκουν στην συζυγία των ρημάτων σε -ir το sentir βρίσκεται στην υποκατηγορία των ρημάτων που μετατρέπουν το e σε ie ενώ το pedir στην υποκρατηγορία που το e γίνεται απλά i. υπάρχουν κι άλλες υποκατηγορίες για τις οποίες δυστυχώς δεν υπάρχει εξήγηση και πρέπει απλά να τα μάθεις έτσι.
Παράθεση

fenia00 (<3)

Μαθητής Γ' λυκείου

H <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H fenia00 έγραψε στις 15:15, 08-06-17:

meetmeinmontauk ευχαριστώ για την απάντηση σας.Άρα πρέπει απλά να μάθω ποια ρήματα κλίνονται με τον έναν και ποια με τον άλλον τρόπο,από όσο κατάλαβα!
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 15:58, 08-06-17:

meetmeinmontauk ευχαριστώ για την απάντηση σας.Άρα πρέπει απλά να μάθω ποια ρήματα κλίνονται με τον έναν και ποια με τον άλλον τρόπο,από όσο κατάλαβα!
Γιατι ο πληθυντικος;
Ναι ετσι τα μαθαινεις. Αλλα μην αγχωνεσαι, αν ασχολεισαι με κειμενα στα ισπανικα θα τα μαθεις θες δεν θες.
Παράθεση

fenia00 (<3)

Μαθητής Γ' λυκείου

H fenia00 έγραψε στις 16:01, 08-06-17:

Χαχαχα συγγνώμη για τον πληθυντικό απλά έτσι έχω μάθει :p Η αλήθεια είναι οτι έχω κάνει αρκετά κειμενάκια μέχρι τώρα και μέχρι στιγμής πιστεύω πως δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.Αναμένουμε για τη συνέχεια βέβαια :p
Παράθεση

meetmeinmontauk

Φοιτητής

H meetmeinmontauk έγραψε στις 22:37, 08-06-17:

Χαχαχα συγγνώμη για τον πληθυντικό απλά έτσι έχω μάθει :p Η αλήθεια είναι οτι έχω κάνει αρκετά κειμενάκια μέχρι τώρα και μέχρι στιγμής πιστεύω πως δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.Αναμένουμε για τη συνέχεια βέβαια :p
¡que tengas suerte!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους