Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,136 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,431 μηνύματα σε 95,993 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 508 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Γερμανικά άνευ διδασκάλου

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 18:35, 09-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Kurosaki
Ανέκαθεν ήθελα να μάθω Γερμανικά αλλά τώρα τελευταία με έχει πιάσει τρέλα.
Δεν θέλω να πιέσω οικονομικά τους γονείς μου, οπότε λέω να κάνω μια προσπάθεια να μάθω μόνος μου. Είμαι τελείως αρχάριος (και στο σχολείο Γαλλικά έκανα δηλαδή). Τι μου προτείνετε; Είμαι διατεθειμένος να διαβάσω όσο χρειαστεί αρκεί να δω πως υπάρχει αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μπορεί να ακούσεις πολλά αρνητικά σχόλια σε αυτό το site αλλά προσωπικά θα σου πω αυτό που λέω σε όλους: Μην κολλάς πουθενά!!!Εγώ ξεκίνησα γερμανικά στην τρίτη δημοτικού-αν δεν κάνω λάθος, ίσως να ήμουν και πιο μικρός,πάντως η ξαδέρφη μου μου έκανε ιδιαίτερα που τότε πήγαινε τρίτη γυμνασίου- μη φανταστείς τίποτα σοβαρό ίσα-ίσα να περνάει η ώρα.Πέρσι στην πρώτη γυμνασίου μετά από 2-3 χρόνια χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με τα γερμανικά αποφάσισα να τα πάρω πιο στα σοβαρά.Αγόρασα κάποια βιβλία, γράφτηκα σε διάφορες ιστοσελίδες στο ίντερνετ και τώρα είμαι κάπου στη μέση του Α2, αν και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα ένα τεστ στο ίντερνετ και έβγαλα επίπεδο Β1!!!Πέρσι στην εκδρομή στη Γερμανία μπορούσα άνετα να συννενοηθώ και τέλος, του χρόνου θα δώσω το Goethe B1 fuer Jugendliche μόνος μου χωρίς προετοιμασία(θα το έδινα και φέτος αν δεν είχα τα γαλλικά).Βέβαια εξαρτάται και από το πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις και αν έχεις καθημερινή επαφή με τη γλώσσα.Α, παρεπιπτόντως μένεις στη Σουηδία;Τα σουηδικά μοιάζουν με τα γερμανικά οπότε δε θα έχεις πρόβλημα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Kurosaki
Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε στις 18:39, 09-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Μπορεί να ακούσεις πολλά αρνητικά σχόλια σε αυτό το site αλλά προσωπικά θα σου πω αυτό που λέω σε όλους: Μην κολλάς πουθενά!!!Εγώ ξεκίνησα γερμανικά στην τρίτη δημοτικού-αν δεν κάνω λάθος, ίσως να ήμουν και πιο μικρός,πάντως η ξαδέρφη μου μου έκανε ιδιαίτερα που τότε πήγαινε τρίτη γυμνασίου- μη φανταστείς τίποτα σοβαρό ίσα-ίσα να περνάει η ώρα.Πέρσι στην πρώτη γυμνασίου μετά από 2-3 χρόνια χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με τα γερμανικά αποφάσισα να τα πάρω πιο στα σοβαρά.Αγόρασα κάποια βιβλία, γράφτηκα σε διάφορες ιστοσελίδες στο ίντερνετ και τώρα είμαι κάπου στη μέση του Α2, αν και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα ένα τεστ στο ίντερνετ και έβγαλα επίπεδο Β1!!!Πέρσι στην εκδρομή στη Γερμανία μπορούσα άνετα να συννενοηθώ και τέλος, του χρόνου θα δώσω το Goethe B1 fuer Jugendliche μόνος μου χωρίς προετοιμασία(θα το έδινα και φέτος αν δεν είχα τα γαλλικά).Βέβαια εξαρτάται και από το πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις και αν έχεις καθημερινή επαφή με τη γλώσσα.Α, παρεπιπτόντως μένεις στη Σουηδία;Τα σουηδικά μοιάζουν με τα γερμανικά οπότε δε θα έχεις πρόβλημα!
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα το παλέψω, θέλω μέχρι την Γ' Λυκείου να έχω φτάσει σε επίπεδο Β2 και στα Γαλλικά και στα Γερμανικά.
Όχι, θα ήθελα να έμενα στη Σουηδία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 18:40, 09-04-14:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα το παλέψω, θέλω μέχρι την Γ' Λυκείου να έχω φτάσει σε επίπεδο Β2 και στα Γαλλικά και στα Γερμανικά.
Όχι, θα ήθελα να έμενα στη Σουηδία
Στα γαλλικά τι επίπεδο έχεις;Τι τάξη πας;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε στις 18:43, 09-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Στα γαλλικά τι επίπεδο έχεις;Τι τάξη πας;
Α' Λυκείου. Είμαι σε επίπεδο Α2 και η μάνα μου είναι της Γαλλικής Φιλολογίας. Τα Γερμανικά φοβάμαι, που στην οικογένεια δεν ξέρει κανείς ούτε "γεια" να λέει.

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:49, 09-04-14:

Α' Λυκείου. Είμαι σε επίπεδο Α2 και η μάνα μου είναι της Γαλλικής Φιλολογίας. Τα Γερμανικά φοβάμαι, που στην οικογένεια δεν ξέρει κανείς ούτε "γεια" να λέει.
Δεν είναι απαραίτητο να ξέρει κάποιος.
Προσωπικά στη οικογένεια η μόνη που ξέρει καλά Γερμανικά είμαι εγώ και τα μισά αυτοδίδακτη.
Απλώς πάρε και κανένα Γλωσσάρι για να μαθαίνεις λέξεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

O Kurosaki έγραψε στις 18:52, 09-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Δεν είναι απαραίτητο να ξέρει κάποιος.
Προσωπικά στη οικογένεια η μόνη που ξέρει καλά Γερμανικά είμαι εγώ και τα μισά αυτοδίδακτη.
Απλώς πάρε και κανένα Γλωσσάρι για να μαθαίνεις λέξεις.
Έχεις κανένα να προτείνεις;

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Φοιτητής

H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:55, 09-04-14:

Έχεις κανένα να προτείνεις;
Προσωπικά μου άρεσε πολύ όταν το έκανα το Glossar του Planet 1.
Αλλά και για πιο μεγάλους είναι το Flott 1.
Πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο και ζήτησε να δεις και τα δύο. Διαλέγεις και παίρνεις.
Αν και Γαλλικά εγώ μετάνιωσα που δεν έμαθα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

O Kurosaki έγραψε στις 18:58, 09-04-14:

Προσωπικά μου άρεσε πολύ όταν το έκανα το Glossar του Planet 1.
Αλλά και για πιο μεγάλους είναι το Flott 1.
Πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο και ζήτησε να δεις και τα δύο. Διαλέγεις και παίρνεις.
Αν και Γαλλικά εγώ μετάνιωσα που δεν έμαθα.
Θα πάρω και τα δύο. Καλά, ακόμα μπορείς να μάθεις.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 έγραψε στις 18:59, 09-04-14:

Εγώ πιστεύω πως με λίγη καλή θέληση και μ 2-3 ώρες διάβασμα τη μέρα το Β2 στα γαλλικά το έχεις στα χέρια σου σε 1-1,5 χρόνο.Από εκεί και πέρα υπολόγισε + μισή ώρα με 3 τέταρτα για τα γερμανικά (τουλάχιστον στην αρχή μετά βλέπουμε...) + το διάβασμα για το σχολείο + άλλες εξωσχολικές δραστηριότητες και δες αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα.Η δική μου άποψη είναι να τελειώσεις το Β2 στα γαλλικά και ταυτόχρονα να κάνεις και γερμανικά από το ίντερνετ.Πιστεύω ότι σε 1-1,5 χρόνο μπορεί να φτύσεις αίμα απ'το διάβασμα αλλά θα έχεις το Β2 στα γαλλικά κι ένα επίπεδο Α2-Β1 στα γερμανικά.Το Β2 στα γερμανικά ασ' το καλύτερα για όταν θα είσαι στο πανεπιστήμιο.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Φοιτητής

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 18:59, 09-04-14:

Θα πάρω και τα δύο. Καλά, ακόμα μπορείς να μάθεις.
Ναι αλλά τώρα (στο Λύκειο)δεν έχω αυτή την πολυτέλεια.
Και ό,τι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kurosaki

Μαθητής Β' λυκείου

O Kurosaki έγραψε στις 19:01, 09-04-14:

Ναι αλλά τώρα (στο Λύκειο)δεν έχω αυτή την πολυτέλεια.
Και ό,τι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.
Θα σε κρατήσω απασχολημένη, μην ανησυχείς.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 έγραψε στις 19:17, 09-04-14:

Μία αξιόπιστη ιστοσελίδα για να μάθετε γερμανικά εύκολα και δωρεάν είναι αυτή:http://www.dw.de/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%...E%CE%BD/s-2724 Προσωπικά προτείνω τη σειρά RadioD.

Παράθεση

billie perrakis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη billie perrakis
Ο billie perrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O billie perrakis έγραψε στις 12:12, 24-10-14:

Γεια σας είμαι δυο χρονια στη γερμανια και θελω να παρω το β2 το zertifikat,εχω καλες γνωσεις και πιστευω ότι με εντατικο διάβασμα όλα γινονται...αυτό που θελω να ρωτησω είναι αμα μπορω από μονος μου να αγορασω βιβλια και να προσπαθήσω μονος μου μεχρι να δωσω τις εξετασεις η πρεπει να παω σε sprachschule ? εσεις τι πιστευετε ποια είναι η καλυτερη λυση?

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,803 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 15:24, 24-10-14:

Μπορεις απο μονος σου. Η αδερφη μου το εδωσε κανοντας ιδιαιτερα. Μην αγχωνεσαι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,715 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 14:50, 26-10-14:

Αρχική Δημοσίευση από billie perrakis
Γεια σας είμαι δυο χρονια στη γερμανια και θελω να παρω το β2 το zertifikat,εχω καλες γνωσεις και πιστευω ότι με εντατικο διάβασμα όλα γινονται...αυτό που θελω να ρωτησω είναι αμα μπορω από μονος μου να αγορασω βιβλια και να προσπαθήσω μονος μου μεχρι να δωσω τις εξετασεις η πρεπει να παω σε sprachschule ? εσεις τι πιστευετε ποια είναι η καλυτερη λυση?
Επειδή είσαι στην Γερμανία και έχεις ερεθίσματα από παντού δεν νομίζω πως το Sprachschule είναι απαραίτητο! Αν διαβάσεις, και προσπαθήσεις μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου! Αν στην πόλη σου έχετε Hugeldubel αλλά και άλλα βιβλιοπωλεία πήγαινε και ψάξε για βιβλία! Απλά, αν έχεις κάποια γνωστή/ γνωστό ο/η οποίος/ οποία είναι φιλόλογος ( γερμ. φιλολογίας εννοώ) ζήτα του να σου διορθώνει τις εκθέσεις! Για τα κείμενα, το Hören και το προφορικό νομίζω πως χάρη του ότι ζεις στην Γερμανία δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα

Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 08:56, 09-10-16:

Hallo!
Λοιπόν, γερμανομαθείς/γερμανοδιδάσκαλοι μια συμβουλή. Θέλω να ξεκινήσω να μαθαίνω γερμανικά από το σχεδόν 0. Αυτό πάει να πει ότι τα έχω μεν ως άκουσμα (έχω επισκεφτεί τη χώρα πολλές φορές, για αρκετά μεγάλα διαστήματα) αλλά δεν έχω κάνει ποτέ μάθημα.

Θα μπορούσα φέτος να ξεκινήσω το Α1/Α2 στο διδασκαλείο του ΕΚΠΑ (είναι το μόνο που μπορώ να αντέξω οικονομικά στην προκειμένη), αλλά επειδή έχω φουλ πρόγραμμα, δεν ξέρω αν θα με βολέψουν τα δύο τρίωρα την εβδομάδα. Σκεφτόμουν αν γίνεται να καλύψω με βιβλία/προσωπικό διάβασμα το Α1/Α2 μέχρι τον Ιούνιο κι από εκεί και πέρα να ξεκινήσω κανονικά μαθήματα για Β1/Β2 του χρόνου, που θα έχω μόνο τη διπλωματική κι όχι παραδόσεις στη σχολή.

Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε βιβλία;

Ως προς τις γλώσσες έχω δύο μητρικές και μιλάω άλλες δύο σε επίπεδο C2+ (δηλ. είναι γλώσσες εργασίας μου).
Παράθεση

Καθηγητής

H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,715 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 21:52, 09-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Hallo!
Λοιπόν, γερμανομαθείς/γερμανοδιδάσκαλοι μια συμβουλή. Θέλω να ξεκινήσω να μαθαίνω γερμανικά από το σχεδόν 0. Αυτό πάει να πει ότι τα έχω μεν ως άκουσμα (έχω επισκεφτεί τη χώρα πολλές φορές, για αρκετά μεγάλα διαστήματα) αλλά δεν έχω κάνει ποτέ μάθημα.

Θα μπορούσα φέτος να ξεκινήσω το Α1/Α2 στο διδασκαλείο του ΕΚΠΑ (είναι το μόνο που μπορώ να αντέξω οικονομικά στην προκειμένη), αλλά επειδή έχω φουλ πρόγραμμα, δεν ξέρω αν θα με βολέψουν τα δύο τρίωρα την εβδομάδα. Σκεφτόμουν αν γίνεται να καλύψω με βιβλία/προσωπικό διάβασμα το Α1/Α2 μέχρι τον Ιούνιο κι από εκεί και πέρα να ξεκινήσω κανονικά μαθήματα για Β1/Β2 του χρόνου, που θα έχω μόνο τη διπλωματική κι όχι παραδόσεις στη σχολή.

Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε βιβλία;

Ως προς τις γλώσσες έχω δύο μητρικές και μιλάω άλλες δύο σε επίπεδο C2+ (δηλ. είναι γλώσσες εργασίας μου).
Themen neu ή DaF Kompakt.
Θα πάρω και δεύτερη γνώμη και θα επιστρέψω με καλύτερο ποστ.
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 19:47, 10-05-17:

Σκέφτομαι να μάθω Γερμανικά με κάποια μέθοδος διδασκαλίας (π.χ. Linguaphone). Ο στόχος μου είναι να φτάσω στο επίπεδο Α2 μέχρι τον Σεπτέμβριο, ούτως ώστε στη συνέχεια να γραφτώ σε κάποιο φροντιστήριο για να συνεχίσω για Β1-Β2. Αξίζει να αγοράσω κάποια «μέθοδος» αυτοδιδασκαλίας; Ο λόγος που το σκέφτομαι αυτό είναι για να γλιτώσω κάποια χρήματα. Να σημειώσω, επίσης, ότι έκανα Γερμανικά στις δύο τελευταίες τάξεις του Δημοτικού και σε όλο το Γυμνάσιο, και ότι έχω ήδη κάποιες προϋπάρχουσες γνώσεις μέσω ιστοσελίδων. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Παράθεση

sakius

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sakius
Ο sakius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O sakius έγραψε στις 12:43, 25-08-17:

Γεια σας,θα ήθελα να ξεκινήσω την εκμάθηση γερμανικών από το 0 μόνος μου.Δεν υπάρχουν χρήματα για ιδιαίτερα ή φροντιστήριο και απλά θέλω μια πρόταση για πια σειρά βιβλίων να εμπιστευτώ.Η σειρά θέλω να απευθύνεται σε ενήλικες και τουλάχιστον για το αρχικό επίπεδο Α1 να έχει οδηγίες στα ελληνικά.
Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα τη DAF kompakt + DAF kompakt neu. Μ'αρέσει το στυλ από Α1 σε Β1 σε ένα βιβλίο αλλά δε ξέρω τις διαφορές τους.
Επίσης από το σαιτ της Klett δεν κατάλαβα ποια ακριβώς βιβλία πρέπει να αγοράσω. Πρέπει να πάρω extra κάποιο αυτόνομο βιβλίο γραμματικής;
Έχετε κάποια άλλη πρόταση να μου κάνετε;
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:48, 25-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από sakius
Γεια σας,θα ήθελα να ξεκινήσω την εκμάθηση γερμανικών από το 0 μόνος μου.Δεν υπάρχουν χρήματα για ιδιαίτερα ή φροντιστήριο και απλά θέλω μια πρόταση για πια σειρά βιβλίων να εμπιστευτώ.Η σειρά θέλω να απευθύνεται σε ενήλικες και τουλάχιστον για το αρχικό επίπεδο Α1 να έχει οδηγίες στα ελληνικά.
Με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα τη DAF kompakt + DAF kompakt neu. Μ'αρέσει το στυλ από Α1 σε Β1 σε ένα βιβλίο αλλά δε ξέρω τις διαφορές τους.
Επίσης από το σαιτ της Klett δεν κατάλαβα ποια ακριβώς βιβλία πρέπει να αγοράσω. Πρέπει να πάρω extra κάποιο αυτόνομο βιβλίο γραμματικής;
Έχετε κάποια άλλη πρόταση να μου κάνετε;
Για α1 κοίταξε και το Menschen.
Έχει ωραίο βιβλίο ασκήσεων και ωραία σειρά στις θεματικές ενότητες.
Θα χρειαστείς όμως πιστεύω γραμματική extra. Κοίτα του Κουκίδη από την Praxis, για την ώρα.
Παράθεση

sakius

Νεοφερμένος

Ο sakius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O sakius έγραψε στις 13:12, 25-08-17:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά είμαι χαμένος.Μπήκα στη σελίδα και βλέπω 11 διαφορετικά βιβλία.Ποια πρέπει να αγοράσω;
http://www.karabatos.gr/el/menschen-a1
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 13:44, 25-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από sakius
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά είμαι χαμένος.Μπήκα στη σελίδα και βλέπω 11 διαφορετικά βιβλία.Ποια πρέπει να αγοράσω;
http://www.karabatos.gr/el/menschen-a1
http://www.karabatos.gr/el/menschen-...lerner-dvd-rom

http://www.karabatos.gr/el/menschen-...it-2-audio-cds

http://www.karabatos.gr/el/menschen-...h-lektion-1-12
Παράθεση

sakius

Νεοφερμένος

O sakius έγραψε στις 13:59, 25-08-17:

Ευχαριστώ πολύ!!!
Παράθεση

Καθηγητής

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 14:28, 25-08-17:

Για όποια απορία, είμαι διαθέσιμη.

Καλό ταξίδι στον κόσμο των γερμανικών!
Παράθεση

Tsouxtra13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tsouxtra13
H Tsouxtra13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Tsouxtra13 Πη έγραψε στις 08:59, 12-09-17:

Καλημερα! Θα ηθελα κι εγω να ζητησω τη συμβουλη σας. Μετακομιζω Βερολινο σε 1 εβδομαδα χωρις να γνωριζω καθολου Γερμανικα. Μιλαω ωστοσο Αγγλικα, Γαλλικα και Ισπανικα σε επιπεδο proficiency. Σκεφτομουν να κανω 2 εβδομαδες πολυ εντατικα μαθηματα με καθηγητη απο εδω (και μεσω σκαιπ για λιγο) και μετα να γραφτω σε καποια σχολη εκμπαθησης της γλωσσας στο Βερολινο, ωστε να γνωρισω και κοσμο, απλα να καταταγω σε μεγαλυτερο επιπεδο (πχ Α1.2 ή Α2.1 αντι Α1.1). Ειναι ανεφικτο; επισης, ποια βιβλια θα προτεινατε να προμηθευτω εγω ωστε να διαβαζω και μονη μου ωντας στη Γερμανια; Γραμματικη και λεξιλογιο. Παντως μαθηματα θα κανω, απλα ισως στην πορεια αν δεν με καλυπτει ο ρυθμος προοδου να τα μειωσω και να πηγαινω μονο για αποριες. Ο,τι συμβουλη ευπροσδεκτη!
Παράθεση

Panagiotis09 (Παναγιώτης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Panagiotis09
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

O Panagiotis09 έγραψε στις 12:44, 12-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Tsouxtra13
Καλημερα! Θα ηθελα κι εγω να ζητησω τη συμβουλη σας. Μετακομιζω Βερολινο σε 1 εβδομαδα χωρις να γνωριζω καθολου Γερμανικα. Μιλαω ωστοσο Αγγλικα, Γαλλικα και Ισπανικα σε επιπεδο proficiency. Σκεφτομουν να κανω 2 εβδομαδες πολυ εντατικα μαθηματα με καθηγητη απο εδω (και μεσω σκαιπ για λιγο) και μετα να γραφτω σε καποια σχολη εκμπαθησης της γλωσσας στο Βερολινο, ωστε να γνωρισω και κοσμο, απλα να καταταγω σε μεγαλυτερο επιπεδο (πχ Α1.2 ή Α2.1 αντι Α1.1). Ειναι ανεφικτο; επισης, ποια βιβλια θα προτεινατε να προμηθευτω εγω ωστε να διαβαζω και μονη μου ωντας στη Γερμανια; Γραμματικη και λεξιλογιο. Παντως μαθηματα θα κανω, απλα ισως στην πορεια αν δεν με καλυπτει ο ρυθμος προοδου να τα μειωσω και να πηγαινω μονο για αποριες. Ο,τι συμβουλη ευπροσδεκτη!
Τι σε οδήγησε στο να μεταναστεύσεις στη Γερμανία αφού δεν γνωρίζεις καθόλου Γερμανικά;Η αλήθεια είναι πως τα γερμανικά δεν μαθαίνονται τόσο γρήγορα αλλά εξαρτάται και από την προσπάθεια που θα καταβάλεις. Όπως και να έχει καλό ξεκίνημα στο νέο σου βήμα.
Παράθεση

Tsouxtra13

Νεοφερμένος

H Tsouxtra13 Πη έγραψε στις 13:14, 12-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Panagiotis09
Τι σε οδήγησε στο να μεταναστεύσεις στη Γερμανία αφού δεν γνωρίζεις καθόλου Γερμανικά;Η αλήθεια είναι πως τα γερμανικά δεν μαθαίνονται τόσο γρήγορα αλλά εξαρτάται και από την προσπάθεια που θα καταβάλεις. Όπως και να έχει καλό ξεκίνημα στο νέο σου βήμα.
Μετακομιζω για προσωπικους λογους, και γι αυτο σκοπευω να μαθω οσο πιο γρηγορα γινεται γιανα ενσωματωθω στη ζωη της πολης και της χωρας. Ελπιζω να τα καταφερω!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,235 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 13:21, 12-09-17:

Άμα αρχίσεις να συναναστρέφεσαι όλη την ώρα με ντόπιους θα λυθεί η γλώσσα σου. Απλά οι πρώτοι μήνες θα είναι δύσκολοι. Θα μείνεις καιρό;
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,099 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 13:28, 12-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Tsouxtra13
Tυγχάνει και είχα παρόμοια κατάσταση. Τον πρώτο καιρό ίσως έχεις εκφραστικές δυσκολίες, επειδή ο εγκέφαλος αδυνατεί να αποκωδικοποιήσει μια νέα γλώσσα όταν καθημερινά άθελά σου, θα την ακούς σε ταχύτητα, με ρυθμό ομιλίας σε μητρική γλώσσα. Θα νομίζεις ότι ακούς ανθρώπους να μιλούν με χρόνια βρογχίτιδα (έτσι ακούγονται τα γερμανικά, λόγω των επαναλαμβανόμενων λέξεων με συνθετικό "sch", "schw"). Μετά από 4-5 μήνες το αυτί σου θα συνηθίσει να ακούει και να κατανοεί ότι θα έχεις / θα μαθαίνεις στα μαθήματα. Δεν ξέρω αν θα μπορείς να μιλάς ακόμη και τότε. Όσο και γρήγορα να θες, ο οργανισμός έχει συγκεκριμένο χρόνο να αφομοιώσει μια νέα και αντικειμενικά, δύσκολη γλώσσα. Η γερμανική είναι αρκετά δυσνόητη και εκφραστικά δύσκολη γλώσσα με πολλές γραμματικές ιδιομορφίες. Η καλή γνώση των αγγλικών θα σε βοηθήσει καθώς πολλές λέξεις που εκφράζουν μια διαδικασία π.χ. discussion είναι ίδιες από την αγγλική, όπως: diskussion (με αλλαγή προφοράς ως ντισκουσιόν). Η γλώσσα έχει μεγάλο μπέρδεμα με την κλήση των άρθρων και των πτώσεων καθώς υπάρχουν οι καταλήξεις για τον ενικό και πληθυντικό και στα 3 γένη, με κάπως πρωτόγνωρη τη χρήση της δοτικής περισσότερο από την αιτιατική. Δυστυχώς η δοτική πτώση δεν έχει επακριβή μετάφραση στην δημοτική Ελληνική γλώσσα και έτσι η χρήση της από τους ντόπιους γίνεται κάπως αυθόρμητα, φυσιολογικά χωρίς να θυμούνται γραμματικούς κανόνες. Όπως καταλαβαίνεις θα αφιερώσεις αρκετό χρόνο μέχρι να ξεκινήσεις να κάνεις απλές προτάσεις στον απλό καθημερινό λόγο. Viele Glück.

Όσο και αν κάνει εντύπωση, λόγω της βαριάς προφοράς από τα πολλά σύμφωνα, οι Γερμανόφωνοι λαοί δεν μιλούν φωναχτά. Έτσι με δεδομένη την ταχύτητα του προφορικού λόγου και τη χαμηλή ένταση της φωνής, για έναν νέο μαθητή της γλώσσας, θα υπάρχει κάποια δυσκολία κατανόησης στον προφορικό λόγο.
Παράθεση

Tsouxtra13

Νεοφερμένος

H Tsouxtra13 Πη έγραψε στις 18:02, 12-09-17:

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ! Δεν ξερω ποσο θα μεινω αλλα παω με σκοπο να μεινω μια διετια σιγουρα. Απο κοσμο που γνωριζω απο εκει, που πηγαν για να μαθουν δηλαδη γερμανικα και να μεινουν, τα πραγματα ακουγονται θετικα. Σε λιγοτερο απο 1 χρονο ειναι σε επιπεδο Β2, και μαλιστα μεσω sprachschule (αν λεγεται ετσι). Απ οτι μου λενε με 4 ωρες μαθημα τη μερα, οσο αργα κι αν παει, και με την καιημερινη επαφη πια με τη γλωσσα η προοδος ειναι αρκετα γρηγορη. Πιστευω οτι προφανως εχει να κανει και με προσωπικη εφεση του καθενος. Ερχομενη απο θεωρητικη κατευθυνση ελπιζω να μου ειναι πιο ευκολη προσαρμογη στη χρηση πτωσεων κ γραμματικων φαινομενων. Και παλι ευχαριστω!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους