Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,657 εγγεγραμμένα μέλη και 3,049,226 μηνύματα σε 92,937 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 780 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

New York College

Eraki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eraki
H Eraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Eraki έγραψε στις 14:26, 03-10-12:

Παιδια καλησπερα σκεφτομαι να παω για σπουδες στο κλαδο των ναυτιλιακων στο Νew york college με τρομαζει ομως γιατι δν εχω ξανακανει μαθημα στα αγγλικα.Εχω advanced αλλα δε ξερω ποσο υψηλο ειναι το επιπεδο κι αν θα μπορεσω να ανταπεξελθω στος απαιτησεις του κολλεγιου.Εχει καποιος εμπειρια στη δυσκολια;;;ευχαριστω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 14:33, 03-10-12:

Αναγνωρίζεται το πτυχίο του;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CandyCloud

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη CandyCloud
H CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H CandyCloud έγραψε στις 15:15, 03-10-12:

Και να αναγνωρίζεται, στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζεται..

Πάντως, θα σου έλεγα να βρείς άλλο κολέγιο καλύτερα. Κάτι είχε γίνει με το συγκεκριμένο με τα πτυχία που έδινε

Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη serte
Ο serte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O serte έγραψε στις 17:22, 21-09-16:

Υπάρχει κάποιος που να έχει φοιτησει η να γνωρίζει για το εν λόγω ιεκ;

Ξέρω, δεν είναι και η καλύτερη λύση τα Ιεκ αλλά δεν εχω και πολλές επιλογές λόγω ηλικίας.
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 17:49, 21-09-16:

Γιατί πόσο είσαι;
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 18:00, 21-09-16:

Είμαι 35 και η αλήθεια είναι οτι εχω ηδη ξεκινήσει διάβασμα για Πανελλαδικές. Αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω και ενα Ιεκ σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω...

Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι μη τυχόν και τελειώσουν τα 2 χρόνια του Ιεκ και δεν εχω μάθει τίποτα απολύτως.
Εχω ακούσει πολλές αρνητικές κριτικές και ελάχιστες θετικές. Να φανταστείς οτι είμαι διατεθειμενος, προκειμένου να μάθω, να διαβάζω παράλληλα με τα μαθήματα του ιεκ τα αντίστοιχα μαθήματα του αναλογου τμήματος ΤΕΙ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη serte : 21-09-16 στις 18:00. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη allall1
Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 2 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 347 μηνύματα.

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε στις 22:01, 21-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από serte
Είμαι 35 και η αλήθεια είναι οτι εχω ηδη ξεκινήσει διάβασμα για Πανελλαδικές. Αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω και ενα Ιεκ σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω...

Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι μη τυχόν και τελειώσουν τα 2 χρόνια του Ιεκ και δεν εχω μάθει τίποτα απολύτως.
Εχω ακούσει πολλές αρνητικές κριτικές και ελάχιστες θετικές. Να φανταστείς οτι είμαι διατεθειμενος, προκειμένου να μάθω, να διαβάζω παράλληλα με τα μαθήματα του ιεκ τα αντίστοιχα μαθήματα του αναλογου τμήματος ΤΕΙ.
κοιτα ειναι απλα τα πραγατα, τα ιεκ σου δινουν τη δυνατοτητα να μαθεις στο περιπου με τι προκειται να ασχοληθεις στο αντιστοιχο τει η αει καθως ο χρονος φοιτησης στα ιεκ ειναι λιγος και αυτα που μαθανεις ελαχιστα , καλο θα ηταν να πεασεις λοιπον τριτοβαθμια αν μπορεις ...ωστοσο δε σ προτεινω καθολου να κανεις αυτο που λες , να δαβαζεις και για τις πανελληνιες και για το ιεκ ταυτοχρονα , δε θα κανεις τπτ απολυτως , αν εχεις τη δυανοτητα να ξεσκιστεις για τις πανεληνιες καντο , το πιο πιθανο ειναι οτι θα τα καταφρεις
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 22:19, 21-09-16:

Τι ειδικότητα σε ενδιαφέρει;
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 22:23, 21-09-16:

Διαιτολογια...
Παράθεση

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 2 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 347 μηνύματα.

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε στις 22:27, 21-09-16:

εχει πολυ χαμηλη βαση , παρε θεωρητικη κατευθ με βιολογια γενικης και σγρ θα περασεις αμα διαβασεις καλα , εγω αυτο εκανα και ξεκινησα απο ωκτομβρη , διαβαζα βεβαια πολλες ωρες παρα πολλες , εβαγαλα 16300 στο 3ο {απωλεια 1400 μορια} και περασα φυσικοθερπεια που ηθελα , τα πανατα εξαρτωνταια απο εσενα
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 651 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 22:36, 21-09-16:

Aρχικά, από το ΙΕΚ βγαίνεις βοηθός διαιτολόγου, επομένως δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο. Η διαιτολόγια είναι κατά βάση θεωρητική επιστήμη και δε νομίζω ότι τα ΙΕΚ προσφέρουν πολύ βάθος. Θεωρώ πως ο μόνος λόγος για να επιλέξεις ΙΕΚ είναι αν θες να ασχοληθείς με κάποιο πρακτικό επάγγελμα, π.χ συντηρητής ιατρικών οργάνων.
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 22:46, 21-09-16:

Δεν διαφωνώ σε κάτι απ οσα γράψατε αλλά είμαι πλέον 35. Αντε και περνάω (που είναι αρκετά πιθανο)αλλα 4 χρόνια η σχολή πάω κοντά 40...
Απ την άλλη στο Ιεκ τελειώνω σε 2 χρόνια αλλά πολύ φοβάμαι οτι θα τελειώσω και θα γνωρίζω ελάχιστα πράγματα, συν του οτι δεν θα εχω το δικαίωμα να ανοίξω διαιτολογικο γραφείο
Παράθεση

semi

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη semi
H semi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

H semi έγραψε στις 23:13, 21-09-16:

Δεν διαφωνώ σε κάτι απ οσα γράψατε αλλά είμαι πλέον 35. Αντε και περνάω (που είναι αρκετά πιθανο)αλλα 4 χρόνια η σχολή πάω κοντά 40...
Απ την άλλη στο Ιεκ τελειώνω σε 2 χρόνια αλλά πολύ φοβάμαι οτι θα τελειώσω και θα γνωρίζω ελάχιστα πράγματα, συν του οτι δεν θα εχω το δικαίωμα να ανοίξω διαιτολογικο γραφείο
θα τελειώσεις στα 40 και θα μπορείς να είσαι ανεξάρτητος ενώ από την άλλη θα τελειώσεις στα 37 και θα εξαρτάσαι από άλλον επαγγελματία. Δεν γνωρίζω πόσο απαραίτητος είναι ο βοηθός διαιτολόγου όμως ένας διαιτολόγος μου φαίνεται να έχει περισσότερες διεξόδους.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 09:27, 22-09-16:

Είναι χαμηλά οι βάσεις και λογικά θα τα καταφέρω αλλά το θέμα είναι οτι αν περάσω έκτος Αθήνας θα εχω θέμα.Ειμαι παντρεμένος με ενα μικρό κοριτσάκι οπότε είναι αδύνατον να παρακολουθήσω το τμήμα της Σητειας. Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να πηγαίνω στις εξεταστικές και να παρακολουθώ Αθήνα την σχολή αλλά αυτό μάλλον δεν γίνεται...
Παράθεση

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε στις 11:54, 22-09-16:

Είναι χαμηλά οι βάσεις και λογικά θα τα καταφέρω αλλά το θέμα είναι οτι αν περάσω έκτος Αθήνας θα εχω θέμα.Ειμαι παντρεμένος με ενα μικρό κοριτσάκι οπότε είναι αδύνατον να παρακολουθήσω το τμήμα της Σητειας. Το ιδανικό θα ήταν να μπορούσα να πηγαίνω στις εξεταστικές και να παρακολουθώ Αθήνα την σχολή αλλά αυτό μάλλον δεν γίνεται...
πρπ να εχουν διαφορετικα μαθηματα τα δυο τμηματα πρωτον και δευτερον εχει εργαστηρια στα οποια δε θα μπορεις να πηγαινεις στην αθηνα ενω χωρις αυτα δε κανεις τπτ, μηπως πρπ να στραφρεις σε κατι διαφορετικο οπως πχ μηχανικος αυτοκινητων
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 12:01, 22-09-16:

Να ελπίζω σε κάποια αμοιβαία μεταγραφή η μπα;
Παράθεση

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε στις 12:07, 22-09-16:

Να ελπίζω σε κάποια αμοιβαία μεταγραφή η μπα;
δεν γινονται οι αμοιβαιες αθηνα κ σαλονικα
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 12:24, 22-09-16:

Ναι σωστά, οπότε που καταλήγουμε; Η αλλάζω πλώρη για σχολές που βρίσκονται στην Αθήνα πχ Εργοθεραπεια η πάω σε Ιεκ.
Παράθεση

AHMAD

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AHMAD
Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O AHMAD έγραψε στις 15:09, 22-09-16:

Δεν προσφέρουν τα ιδιωτικά κολλέγια τίποτα σχετικό με διαιτολογία ?
Παράθεση

allall1 (Bilbo)

Δραστήριο Μέλος

O allall1 We are all just visitors to this time έγραψε στις 15:27, 22-09-16:

Ναι σωστά, οπότε που καταλήγουμε; Η αλλάζω πλώρη για σχολές που βρίσκονται στην Αθήνα πχ Εργοθεραπεια η πάω σε Ιεκ.
η εργοθεραπεια ειναι πολυ πιο πανω απο το τει διατροφολογιας της αθηνας , ακομα κ η νοσηλκευτικη εχει 14 κατι ,κοιτα τις βασεις στα τει αθηνας κ διαλεξε καποιο που πιτευεις οτι μπορεις να το πιασεις , για μετεεγρφες μη σκεφτεσαι καν δεν εχει νοημα στη δικη σ περιπτωση , ακομα κ αν πληρεις καποιο κριτηριο η αθηνα θελει πολλα μορια

μη ξεχνας οτι υπαρχουν και τα δημοσια ιεκ τα οποια αρκετες φορες κανουν πολυ καλη δουλεια , αλλα οσον αφορα τα επαγγελανατα υγειας επειδη οι γνωσεις που σ παρεχουν τα ιεκ ειναι λιγες ειμαι πολυ πολυ κατα του να σπουδαζει καποιος ενα τετοιο επαγγελαμα σε ιεκ καθως μετα οι πιθανοτητες να βλαψειςκαποιον επειδη δε ξερεις πολλα πργαμταα ειναι πολλες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη allall1 : 22-09-16 στις 15:32.
Παράθεση

aegloswen

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,838 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 15:37, 22-09-16:

Γιατί δεν πηγαίνεις σε κάποιο ιδιωτικό κολλέγιο στην πόλη σου και θές να μπείς σε τόση διαδικασία σε τέτοια ηλικία;
Θα μπορείς να ανοίξεις γραφείο μόνος σου από ιδιωτικό κολλέγιο.. Δεν σε περιορίζει κάποιος..

Προσοχή ε, μιλάω για κολλέγιο και όχι για απλό ΙΕΚ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 22-09-16 στις 16:00.
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 17:10, 22-09-16:

Εχω σκεφτεί το ιδιωτικό κολλεγιο αλλά τα δίδακτρα (αν και δεν ξέρω ακριβή ποσά) είναι αποτρεπτικος παράγοντας.

Όπως πρόχειρα εχω υπολογίσει είμαι κάπου στα 15.000 μόρια +- 500 οπότε για Αθήνα οι επιλογές είναι ελάχιστες.

Αν γινόταν να πηγαίνω μόνο στις εξεταστικές σε σχολή εκτός Αθήνας θα βόλευε αλλά αυτά δεν γινονται πόσο μάλλον όταν μιλάμε για σχολές με αρκετή πρακτική...
Παράθεση

aegloswen

e-steki Moderator

H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,838 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 17:28, 22-09-16:

Εχω σκεφτεί το ιδιωτικό κολλεγιο αλλά τα δίδακτρα (αν και δεν ξέρω ακριβή ποσά) είναι αποτρεπτικος παράγοντας.

Όπως πρόχειρα εχω υπολογίσει είμαι κάπου στα 15.000 μόρια +- 500 οπότε για Αθήνα οι επιλογές είναι ελάχιστες.

Αν γινόταν να πηγαίνω μόνο στις εξεταστικές σε σχολή εκτός Αθήνας θα βόλευε αλλά αυτά δεν γινονται πόσο μάλλον όταν μιλάμε για σχολές με αρκετή πρακτική...
Τα λεφτά που θα δώσεις στα φροντιστήρια για τις πανελλήνιες θα μπορούσες να τα επενδύσεις σε κάποιο κολλέγιο για να ασχοληθείς σίγουρα με αυτό που θέλεις και να είσαι καλυμμένος. Χωρίς να χάσεις και έναν ακόμα χρόνο.
Γιατί δεν πιστεύω να περιμένεις πως θα μπορέσεις να συγκεντρώσεις 15.000 μόρια χωρίς φροντιστήρια ας πούμε.
Το λέω περισσότερο σκεπτόμενη την ηλικία σου και που λογικά θα απέχεις καιρό από "τα του σχολείου".
Άποψή μου είναι να ψαχτείς για τις τιμές των ιδιωτικών κολλεγίων πάντως..

Οι πανελλήνιες είναι περίεργο ζήτημα, κάθε χρόνο αλλάζει η ύλη και παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο για την επιτυχία του στόχου σου. Το να συγκεντρώσεις τα μόρια που θέλεις και πόσο μάλλον για Αθήνα, δεν είναι και ότι πιο εύκολο.

Επίσης υποθέτω πως θα έχεις και άλλες υποχρεώσεις όπως π.χ. μπορεί να εργάζεσαι ή να έχεις οικογένεια.
Θα έχεις και το διάβασμα, το άγχος ενώ θα μπορούσες πολύ απλά να ασχοληθείς αμέσως με το αντικείμενο που σου αρέσει.

Και σε περίπτωση αποτυχίας θα στραφείς του χρόνου πάλι στο κολλέγιο λογικά, μιας και δεν θα έχεις άλλη επιλογή.
Δεν έχεις το περιθώριο να κάνεις κύκλους σε αυτή την ηλικία.
Αν επιλέξεις το σωστό κολλέγιο , ξέρω πως μπορείς να ανοίξεις και τον κύκλο σου.
Πολλά κολλέγια επίσης συνδέονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού και μπορείς να έχεις ένα άνοιγμα και εκεί.

Αυτή είναι η άποψή μου, όμως αν πραγματικά πιστεύεις πως μπορείς να τα καταφέρεις παρά τις όποιες δυσκολίες ανέφερα,
go for it. Η ανθρώπινη θέληση είναι ανίκητη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 22-09-16 στις 17:37.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 17:32, 22-09-16:

Οσον αφορά τα δίδακτρα θα μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις. Πάντως αν τελικά δώσεις πανελλήνιες και περάσεις Σητεία, θα πρέπει να πηγαινοέρχεσαι και θα θες λεφτά, γενικά δε νομίζω πως είναι ο πιο βολικός τρόπος να σπουδάζεις έτσι. Να παρακολουθείς στο ένα πανεπιστήμιο και να γράφεις σε κάποιο άλλο. Ισως σου βγει πιο οικονομικά, αν κάτσεις και υπολογίσεις επί τέσσερα χρόνια έξοδα που θα κάνεις για να πηγαίνεις και να γράφεις. Καλύτερα να τα δώσεις στο κολλέγιο, θα σαι και στην πόλη σου, όπως και να το δεις είναι πιο εύκολο, ούτε θα τραβιέσαι από εδώ και από κει. Φοιτητής θες να γίνεις, όχι ταξιδιώτης.
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 18:24, 22-09-16:

Το κολλεγιο ήταν το πρώτο που σκέφτηκα αλλά είναι πολλά τα χρήματα. Στην συνέχεια σκέφτηκα τα ΙΕΚ και συγκεκριμένα την Διαιτητικη γιατί εχω αρκετή εμπειρία στα επαγγέλματα υγείας και στα μαθήματα που διδάσκονται σε αυτές τις σχολές (βιολογία, μικροβιολογια, βιοχημεια κτλ).
Γνωρίζω πολύ καλά και το επίπεδο σπουδών σε αυτά αλλά και τα σχεδόν ανυπαρκτα επαγγελματικα δικαιώματα.
Μου είπε λοιπόν κάποιος γνωστός οτι μπορεί μεν να χρειάζεται πτυχίο απο την Χαροκοπειο η απο ΤΕΙ για άδεια ασκησεως επαγγελματος (διαιτολογου) αλλά υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι ΙΕΚ που έχουν ανοίξει γραφεία στα οποία βέβαια αναφέρουν κάποιον άλλο τίτλο πχ σύμβουλος διατροφής, ειδικός εφαρμογών διαιτητικης κτλ κτλ .

Τωρα πόσο νόμιμο είναι αυτό...; Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως παίρνουν άδεια ασκησεως και πως κάνουν έναρξη στην εφορία.
Ορμωμενος λοιπόν απο αυτή την... "προοπτική σκέφτομαι το ΙΕΚ" αλλα και πάλι κολλάω λόγω της αβεβαιοτητας σχετικά με το πως και το γιατί...

Οι πανελλαδικές προεκυψαν γιατί την Βιολογία την γνωρίζω πολύ καλά, πόσο μάλλον αυτή που εξεταζονται οι μαθητές στις πανελλαδικές.
Ιστορία και Έκθεση,μπορώ άνετα να γράψω πολύ καλά οσο για τα Αρχαία ενα 10-11 επίσης το μπορώ.

Όταν κοίταξα τα μόρια για να δω τι μπορώ να ακουμπησω είδα οτι οι σχολές στην Αθήνα είναι ελάχιστες το μεταγραφές δεν παίζουν κτλ...

Δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά...

Όποιος γνωρίζει τι συμβαίνει και πως μπορούν και ανοίγουν γραφεία απόφοιτοι ΙΕΚ ας μου πει...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη serte : 22-09-16 στις 18:40.
Παράθεση

aegloswen

e-steki Moderator

H aegloswen έγραψε στις 18:56, 22-09-16:

Έχεις τελειώσει ήδη κάποια σχολή; Γιατί δεν δίνεις κατατακτήριες τότε;
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 19:10, 22-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από aegloswen
Έχεις τελειώσει ήδη κάποια σχολή; Γιατί δεν δίνεις κατατακτήριες τότε;
Μακάρι να είχα τελείωσει...

Εφθασα ως το τελευταίο έτος της Οδοντιατρικής σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού αλλά λόγω πολλών προσωπικών θεμάτων (και υγείας) σταμάτησα.
Οταν πήγα μετά απο κάποια χρόνια για να πάρω το πτυχίο μου με πληροφορησαν οτι παρηλθε το ανώτατο επιτρεπομενο όριο φοιτησης και έχασα τα πάντα...

Αστα, μεγάλο σοκ...
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 19:33, 22-09-16:

Εμ, δεν θα σε περίμεναν κιόλας πότε θα γυρίσεις για να σου κάνουν ένα παρτάκι. Κανονικά θα έπρεπε να το ξέρεις πως μετά από χ χρόνια διαγράφεσαι από τη σχολή.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

serte

Νεοφερμένος

O serte έγραψε στις 19:44, 22-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Εμ, δεν θα σε περίμεναν κιόλας πότε θα γυρίσεις για να σου κάνουν ένα παρτάκι. Κανονικά θα έπρεπε να το ξέρεις πως μετά από χ χρόνια διαγράφεσαι από τη σχολή.

Καλά τα λες αλλά δεν γνωρίζεις τις λεπτομέρειες... Οπότε άκου και μάθε

Διεκοψα τις σπουδές μου στο τελευταίο έτος(το 2011) και όταν τους τηλεφωνησα μετά απο 1.5 χρόνο μου είπαν χαρακτηριστικά "μην ανησυχείς, τελείωσε με τα θέματα σου και εμεις εδω ειμαστε. Δεν διαγραφεσαι γτ είσαι αλλοδαπός φοιτητής που πληρώνει δίδακτρα"

Οταν λοιπόν πήγα ήρεμος πια και έτοιμος να τελειώσω με ενημέρωσαν οτι άλλαξε ο νόμος και μπλα μπλα και εχω χάσει τα φοιτητικά μου δικαιώματα. Το έψαξα οσο δεν πάει αλλά δυστυχώς τέλος...

Θα προτιμούσα όμως να μείνουμε εντός θέματος και οχι σε κάτι που συνεβει και δεν αλλαζει.

Αν έχεις να προσθέσεις κάτι επί του θέματος με χαρά να σε ακούσω, αν θες να το παίξεις κριτής... άστο καλύτερα
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

H Mάιρα έγραψε στις 20:08, 22-09-16:

Απλώς είπα κάτι που ήξερες ήδη, δεν το παίζω κριτής. Γνωρίζεις πως έχουν τα πράγματα και δεν θες να στα ξανά λένε, άλλωστε τώρα πια δεν θα αλλάξει και κάτι. Η ζωή είναι δική σου οπότε εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις για το μέλλον σου και που θα σπουδάσεις. Είτε αποφασίσεις να πας σε κολλέγιο, είτε να δώσεις πανελλήνιες υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Γράψτα σε ένα χαρτί και δες που είναι καλύτερα. Και επειδή σίγουρα θα πεις μετά για τα λεφτά, προφανώς και είναι πολλά, τα επενδύεις για το μέλλον σου.. Τι να πω, αν είναι και δεν βλέπεις να γίνεται και σου είναι δύσκολο να μετακινείσαι μετά από πόλη σε πόλη για την εξεταστική, σε περίπτωση που περάσεις μέσω πανελληνίων, άσε αυτό το όνειρο και πιάσε κάποια δουλειά. Σίγουρα δεν πρέπει να εγκαταλείπουμε τα όνειρα και τους στόχους μας όμως μερικές φορές ίσως να είναι αδύνατο να πραγματοποιηθούν. Η ζωή ποτέ δεν θα έρχεται όπως τη θες, γιαυτό και πρέπει με κάποιες καταστάσεις να συμβιβαστείς εφόσον βλέπεις πως δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aegloswen

e-steki Moderator

H aegloswen έγραψε στις 20:13, 22-09-16:

Δεν έχει σημασία τι έγινε και τι όχι, το θέμα είναι να τα ξεπερνάμε και να κοιτάμε μόνο μπροστά.

Κοίτα εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αν εξαιρέσουμε τελείως το κολλέγιο είναι να κάνεις ένα γραφείο μαζί με κάποιον φίλο σου διαιτολόγο ας πούμε - αν έχεις - και να το δουλεύετε μαζί. Εκείνος ως πτυχιούχος διαιτολογίας, εσύ ως βοηθός ενδεχομένως.

Αλλά και πάλι δεν είναι η ιδανική λύση. Μετά εξωτερικό υποθέτω πως δεν μπορείς να πάς λόγω οικογένειας..
Θα μπορούσες να ψάξεις λίγο παραπάνω αυτό το θέμα με το πως ανοίγεις γραφείο ως βοηθός πάντως,
εγώ δεν γνωρίζω κάτι επί του θέματος δυστυχώς.
Το κολλέγιο απλά είναι μια επένδυση για το μέλλον σου και προσωπικά θα το προτιμούσα με όποιο κόστος,
ακόμα και αν χρειαζόταν να δουλεύω παραπάνω ή να ζητήσω να με βοηθήσουν και οι δικοί μου. (!)

Όπως και να έχει εγώ σου δίνω μεγάλο respect που συνεχίζεις να προσπαθείς για κάτι καλύτερο.

Continuous effort - not strength or intelligence - is the key to unlocking our potential. ~Winston Churchill
Σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις!
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 11:44, 30-11-16:

νομιζω πρεπει να παλεψεις το (σκετο)διαιτολογος
βοηθος κ.λπ δεν βλεπω προοπτικες

αλλα μην βασιζεσαι και πολυ στην αποψη μου,μια και δεν εχω αντιληψη της αγορας και τι ισχυει,απλα βασει λογικης την παρεθεσα.
Παράθεση

Mike4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mike4
Ο Mike4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Mike4 έγραψε στις 12:46, 20-03-17:

Καλησπέρα!

Είμαι σπουδαστής του ΙΕΚ ΑΚΜΗ πάνω στο κλάδο της (προπονητικής)-( sport coach). Η σχολή μου δίνει την δυνατότητα να συνεχίσω τις σπουδές μου στο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΕΓΙΟ για την απόκτηση (bachelor degree) , αφού πρώτα πρώτα ολοκληρώσω την 2τη φοίτηση στο ΙΕΚ.

Τα ερωτήματα μου είναι το εξής:
  1. Γνωρίζει κανείς αν κάποιος απόφοιτος του AMC COLLEGE είναι το ίδιο ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας με έναν απόφοιτο ΤΕΦΑΑ?.
  2. Ποιες είναι οι διάφορες της αναγνώρισης του πτυχίου και ποιες είναι οι επαγγελματικές προοπτικές του κάθε πτυχιούχου καθώς και τα επαγγελματικά δικαιώματα του καθενός Π.Χ. Γνωρίζω ότι αυτός που είναι κάτοχος πτυχίου ΤΕΦΑΑ μπορεί να ανοίξει δικό του γυμναστήριο

(όλοι γνωρίζουμε ότι στην Ελλάδα μας τα ΤΕΦΑΑ θεωρούνται νούμερο 1 στο τομέα του αθλητισμού...άσχετα με τα προσόντα και τις γνώσεις του καθενός.. πάντα για κάποιο λόγο όμως οι ΤΕΦΑΑ απόφοιτη έχουν μεγαλύτερο κύρος και γόητρο απέναντι στα μάτια των εργοδοτών.) Πράγμα που με κάνει να διαφωνώ πλήρως. Όταν το ποιο σημαντικό εφόδιο για έναν επαγγελματία είναι η όρεξη, η αγάπη και το μεράκι που βάζει στην καθημερινή του εργασία. Νομίζω πώς εκεί κάνει και την διάφορα ο πετυχημένος

Θα χαρώ πολύ αν κάποιος μπορεί να απαντήσει στα ερωτήματα μου!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,271 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:25, 20-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Mike4
Καλησπέρα!

Είμαι σπουδαστής του ΙΕΚ ΑΚΜΗ πάνω στο κλάδο της (προπονητικής)-( sport coach). Η σχολή μου δίνει την δυνατότητα να συνεχίσω τις σπουδές μου στο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΕΓΙΟ για την απόκτηση (bachelor degree) , αφού πρώτα πρώτα ολοκληρώσω την 2τη φοίτηση στο ΙΕΚ.

Τα ερωτήματα μου είναι το εξής:
  1. Γνωρίζει κανείς αν κάποιος απόφοιτος του AMC COLLEGE είναι το ίδιο ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας με έναν απόφοιτο ΤΕΦΑΑ?.
  2. Ποιες είναι οι διάφορες της αναγνώρισης του πτυχίου και ποιες είναι οι επαγγελματικές προοπτικές του κάθε πτυχιούχου καθώς και τα επαγγελματικά δικαιώματα του καθενός Π.Χ. Γνωρίζω ότι αυτός που είναι κάτοχος πτυχίου ΤΕΦΑΑ μπορεί να ανοίξει δικό του γυμναστήριο

(όλοι γνωρίζουμε ότι στην Ελλάδα μας τα ΤΕΦΑΑ θεωρούνται νούμερο 1 στο τομέα του αθλητισμού...άσχετα με τα προσόντα και τις γνώσεις του καθενός.. πάντα για κάποιο λόγο όμως οι ΤΕΦΑΑ απόφοιτη έχουν μεγαλύτερο κύρος και γόητρο απέναντι στα μάτια των εργοδοτών.) Πράγμα που με κάνει να διαφωνώ πλήρως. Όταν το ποιο σημαντικό εφόδιο για έναν επαγγελματία είναι η όρεξη, η αγάπη και το μεράκι που βάζει στην καθημερινή του εργασία. Νομίζω πώς εκεί κάνει και την διάφορα ο πετυχημένος

Θα χαρώ πολύ αν κάποιος μπορεί να απαντήσει στα ερωτήματα μου!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Επειδή στην Ελλάδα η κατάσταση είναι κάπως σοβιετική νομίζω πως τα bachelor των κολεγίων δεν αναγνωρίζονται από το δημόσια απευθείας αλλά πρέπει να δώσεις κάποιες έξτρα εξετάσεις για να σου αναγνωριστεί ο τίτλος και να μπορείς να βγάλεις άδεια σαν γυμναστής, personal coach κτλ.

Δεν είμαι 100% σίγουρος για τα παραπάνω αλλά αν κρίνω από άλλους κλάδους δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην ισχύει και στην περίπτωσή σου. Στην θέση σου θα πήγαινα σε κάποιο ΤΕΦΑΑ μόνο και μόνο για να μην χρειάζεται να μπω στην ηλίθια διαδικασία να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας σε μερικούς κρατικούς υπαλλήλους.
Παράθεση

Mike4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mike4
Ο Mike4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Mike4 έγραψε στις 14:51, 20-03-17:

Τώρα να μπω ΤΕΦΑΑ λίγο δύσκολο διότι είδη είμαι κοντά 21... και μου απομένουν 2-3 χρόνια για το κολέγιο το οποίο μου κάνει και 50% έκπτωση. Επίσης είναι παράρτημα αγγλικού πανεπηστιμίου ένα αντίκρισμα θα έχει δεν γίνετε...( θα επικοινωνήσω και με τους ίδιους άπλα εγώ κυρίως ρώτησα σε περίπτωση που κάποιος είχε ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο με μένα ) . Δεν νομίζω να ήθελα να ξανά μπω στην διαδικασία πανελληνίων. Και αν δεν περάσω? είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων γιατί θέλει φροντιστιριακη προετοιμασία.... θέλω να βγω στην αγορά εργασίας και το νωρίτερο δυνατό ...και να τελειώνω και με την στρατιωτική θητεία κάποια στιμγη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!!
Παράθεση

Λένω

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,481 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 16:00, 20-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Mike4
[U]Θα χαρώ πολύ αν κάποιος μπορεί να απαντήσει στα ερωτήματα μου!!
Δεν νομίζω να βρεις κάποιον εδώ να σε κατατοπίσει. Αφού έχεις αποφασίσει ν΄ ακολουθήσεις αυτόν τον δρόμο τότε καλύτερα να ρωτήσεις στο ιεκ που φοιτάς και στο κολέγιο στο οποίο θα φοιτήσεις. Το μόνο που θέλω να σου πω είναι να διπλοτριπλοτσεκάρεις την αλήθεια των πληροφοριών που θα σου δώσουν.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Kostis-Palamas, kramer123, Mhtrogoal, xristaras12345

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους