Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,345 εγγεγραμμένα μέλη και 3,093,871 μηνύματα σε 96,227 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 597 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά Προσανατολισμού

Nepes (Βαγγέλης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Nepes
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Nepes έγραψε στις 20:27, 30-01-08:

Έχει κανείς μεταφράσεις Ρητορικών απο Δημοσθένους Υπέρ Ροδίων Ελευθερίας για τους στίχους 1 μέχρι και 4; Αλλά και 17 μέχρι και 24;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kate21393

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη kate21393
H kate21393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H kate21393 έγραψε στις 22:42, 30-01-08:

εχω για τους στιχου 1-4
Εγω νομιζω οτι πρεπει, ω ανδρες Αθηναιοι, εσεις να δινετε ελευθερια εκφρασης/λογου στον καθενα απο αυτους που σας συμβουλευει οταν αποφασιζετε για τετοια ζητηματα.Εγω ομως ποτε μεχρι τωρα δεν πιστεψα οτι ειναι δυσκολο το να σας διδαξω ή το να σας διδαξει κανεις τα καλυτερα-για να μιλησω συντομα ολοι μου δινετε την εντυπωση οτι γνωριζετε αριστα-αλλα το να σας πεισω ή το να σας πεισει κανεις να κανετε αυτα.ελπιζω να βοηθησα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maraki! (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Maraki!
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Maraki! έγραψε στις 12:18, 09-02-08:

Μήπως εννοείς των παραγράφων 1 έως 4 και 17 έως 24΄;;;;

Παράθεση

Nepes (Βαγγέλης)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Nepes
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Nepes έγραψε στις 21:27, 11-02-08:

Αρχική Δημοσίευση από Maraki!
Μήπως εννοείς των παραγράφων 1 έως 4 και 17 έως 24΄;;;;
Ναι τις παραγράφους αυτές εννοώ 1 έως 4 και 17 έως 24
Αυτές που έστειλες είναι 1 έως 4;

Παράθεση

Maraki! (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Maraki!
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Maraki! έγραψε στις 15:44, 16-02-08:

ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ, ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΡΟΔΙΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
§1-4
Νομίζω ότι πρέπει, άντρες Αθηναίοι, επειδή συζητάτε για ζητήματα τόσο σημαντικά να παραχωρείτε πλήρη ελευθερία του λόγου σε κάθε ομιλητή. Εγώ βέβαια, ποτέ μέχρι τώρα δεν θεώρησα δύσκολο το να διδάξει κάποιος εσάς τα άριστα (γιατί, για να μιλήσω γενικά, όλοι σας νομίζω ότι έχετε γνώση γιʼ αυτά), αλλά το να σας πείσει να κάνετε πράξη αυτά. Γιατί, όταν κάτι αποφασιστεί και ψηφιστεί, τότε απέχει από το να γίνει πράξη το ίδιο όσο ακριβώς απείχε προτού αποφασισθεί.
Είναι λοιπόν ένα πράγμα (από εκείνα) για τα οποίο εγώ νομίζω ότι εσείς οφείλετε ευγνωμοσύνη στους θεούς, δηλαδή το γεγονός ότι τώρα αυτοί που σας πολέμησαν πρόσφατα από τη δική τους αλαζονεία σε σας μόνο στηρίζουν τις ελπίδες για τη σωτηρία τους. Και αξίζει να ευχαριστηθείτε με την ευκαιρία που παρουσιάζεται. Γιατί θα συμβεί σε σας, αν πάρετε για την ευκαιρία αυτή τις αποφάσεις που πρέπει, αν αναιρέσετε με πράξεις αποκτώντας καλή φήμη, τις κατηγορίες εκείνων που συκοφαντούν την πόλη μας.
Γιατί οι Χίοι και οι Βυζάντιοι και οι Ρόδιοι, κατηγόρησαν εμάς ότι σχεδιάζουμε ύπουλα να τους βλάψουμε, και για το λόγο αυτό κήρυξαν όλοι τους μαζί εναντίον μας τον τελευταίο αυτόν εδώ πόλεμο. Ο Μαύσωλος όμως ο οποίος πρωτοστάτησε στην κίνηση αυτή και (τους) έπεισε, αν και ισχυρίζεται ότι είναι φίλος των Ροδίων, θα αποδειχθεί ότι τους έχει στερήσει την ελευθερία τους, και οι Χίοι και οι Βυζάντιοι που παρίσταναν τους συμμάχους τους (θα αποδειχθούν) ότι δεν ήρθαν σε βοήθεια στις δύσκολες στιγμές τους,
ενώ εσείς, τους οποίους φοβούνταν, μόνοι από όλους (θα αποδειχτείτε ότι είστε αίτιοι της σωτηρίας γιʼ αυτούς. Αν όμως πληροφορηθούν το πράγμα αυτό όλοι (οι Έλληνες) θα κάνετε τους δημοκρατικούς σε όλες τις πόλεις να θεωρούν αυτό το γεγονός εγγύηση της σωτηρίας τους, αν είναι φίλοι σας. Κανένα καλό δεν μπορεί να υπάρξει για σας μεγαλύτερο από αυτό, από το να κερδίσετε δηλαδή απʼ όλους με τη θέλησή τους την απαλλαγμένη κάθε υποψίας συμπάθεια.
§ 17-20
Σκεφτείτε και τούτο, Αθηναίοι, ότι δηλαδή εσείς έχετε κάνει πολλούς πολέμους και εναντίον δημοκρατιών και εναντίον ολιγαρχιών. Και βέβαια και οι ίδιοι (το) ξέρετε αυτό. Αλλά ίσως κανείς σας δε σκέφτεται αυτό, για ποια πράγματα πολεμάτε εναντίον καθενός από τα δύο αυτά καθεστώτα. Για ποια πράγματα λοιπόν πολεμάτε; Εναντίον βέβαια των δημοκρατικών πόλεων ή για τις μεταξύ τους διαφορές, επειδή δεν μπορούν να λύσουν τις διαφορές τους αυτές με κοινή συμφωνία, ή για ένα κομμάτι γης ή για τα σύνορά τους ή για αντιζηλία ή για την αρχηγία. Εναντίον όμως των ολιγαρχιών (δεν πολεμάτε) για κανένα από αυτά, αλλά για το πολίτευμα και την ελευθερία.
επομένως εγώ τουλάχιστον δεν διστάζω να πω ότι νομίζω πως περισσότερο (σας) συμφέρει να πολεμούν εσάς όλοι οι Έλληνες ζώντας κάτω από καθεστώς δημοκρατίας παρά να είναι φίλοι (σας) ζώντας σε καθεστώς ολιγαρχικό. Γιατί νομίζω ότι εσείς θα κάνατε ειρήνη εύκολα, όποτε θέλετε,

με αυτούς αν ζούσαν σε καθεστώς δημοκρατικό, ενώ, αν ζούσαν σε καθεστώς ολιγαρχικό, νομίζω ότι και η φιλία ακόμη δεν θα ήταν βέβαιη. Γιατί σε καμία περίπτωση οι λίγοι δεν θα έδειχναν συμπάθεια προς τους πολλούς και αυτοί που θέλουν να εξουσιάζουν προς αυτούς που θέλουν να ζουν με βάση την αρχή της ισότητας.
Και απορώ αν κανείς σας δεν πιστεύει ότι και το δικό μας πολίτευμα αντιμετωπίζει κάποιο κίνδυνο, τη στιγμή που οι Χίοι και οι Μυτιληναίοι ολιγαρχούνται, και ενώ τη στιγμή αυτή οι Ρόδιοι και όλοι σχεδόν οι άνθρωποι κινδυνεύουν να πέσουν στη δουλεία αυτή, ούτε αναλογίζεται τούτο, ότι με κανέναν τρόπο δεν θα αφήσουν ήσυχη τη δημοκρατία σας, αν όλοι ενωθούν με τον κοινό δεσμό της ολιγαρχίας. Γιατί ξέρουν ότι κανείς άλλος δεν θα μπορούσε να ξαναφέρει τα πράγματα στην ελευθερία. Την πόλη λοιπόν εκείνη, από την οποία περιμένουν ότι θα προέκυπτε κάποιο κακό γιʼ αυτούς, θα θελήσουν αυτή την πόλη να την εξαφανίσουν.
Πρέπει λοιπόν να θεωρείτε τους άλλους που αδικούν κάποιους εχθρούς των ίδιων εκείνων που έχουν αδικηθεί. σας συμβουλεύω να θεωρείτε εκείνους που καταλύουν τα δημοκρατικά πολιτεύματα και (τα) μετατρέπουν σε ολιγαρχικά κοινούς εχθρούς όλων εκείνων που επιθυμούν την ελευθερία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

logos

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη logos
Ο logos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 59 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O logos έγραψε στις 18:02, 16-03-08:

http://##############/logos/demosthenes.htm

Παράθεση

kallioph

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη kallioph
H kallioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H kallioph έγραψε στις 14:06, 20-09-08:

Καλησπερα εχω μια μεταφραση αρχαιου κειμενου και έχω κολλήσει μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Εγώ δε ω άντρες αθηναίοι πρόσθεν μεν ακουων εζήλουν την δε πολιν ότι παντας και του αδικουμένους και τους φοβουμενους ενθαδε καταφευγοντας επικουριας ηκουον τυγχανειν νυν δ΄ ουκετ΄ακουω αλλ΄αυτος ήδη παρων ορώ Λακεδαιμονίους τε τους ονομαστοτάτους και μετ΄αυτων τους πιστοτάτους φιλους αυτων προς υμας τε ηκοντας και δεομενους αυ υμών επικουρησαι

Ευχαριστώ

Παράθεση

tinie (Χριστίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη tinie
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H tinie έγραψε στις 16:03, 24-09-08:

Μηπως ξερει κανεις να μου πει τι χρονος ειναι το βοηθησειε και ποια ειναι τα παραθετικα του ευ? Εχω σε λιγο μαθημα και πρεπει να τα ξερω...
Σας ευχαριστω πολυ,
φιλικα μαθητρια της β λυκειου, θεωρητικη κατευθυνση!

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη maraki love
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,980 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 17:02, 24-09-08:

Ευκτική μέλλοντα ή αορίστου.....!

ευ-άμεινον-άριστα
ευ-βέλτιον-βέλτιστα
ευ-κρείττον-κράττιστα

Παράθεση

nikos45

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη nikos45
Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O nikos45 έγραψε στις 15:04, 26-09-08:

γεια σας παιδια.μηπως ξερει κανεις να κανει εγλκητικη αντικατασταση στο ρημα προσέταξεν???επισης θα ηθελα τα παραθετικα του αξίως.ευχαριστω και σας παρακαλω απαντηστε μου γρηγορα γιατι σε μιση ωρα εχω μαθημα...............

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,472 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 15:36, 26-09-08:

το προσεταξεν ειναι αοριστος... γραφεται και προσεταξε...

υποτακτικη=προσετάξη
ευκτικη=προσετάξαι
προστακτικη=προσεταξάτω
απαρ=προσετάξαι

ελπιζω να σε βοηθησα

Παράθεση

lazmoisiades (Λάζαρος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη lazmoisiades
Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O lazmoisiades έγραψε στις 16:29, 26-09-08:

ΟΧΙΙΙΙΙΙ!!!! Η αύξηση ΔΕΝ μπαίνει στις εγκλισεις!!! είναι προστάξη, προστάξαι, προσταξάτω, προστάξαι. ΠΟΤΕ αύξηση (το ε, εν προκειμένω) στις εγκλισεις!!!

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,472 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 16:52, 26-09-08:

α οκ καταλαβα... παντως κατα τα αλλα ειναι σωστο

Παράθεση

tinie (Χριστίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H tinie έγραψε στις 19:43, 30-09-08:

Σ ευχαριστω παρα πολυ!!! :thanks:

Παράθεση

tinkerbell21 (Χαρά)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη tinkerbell21
H Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H tinkerbell21 έγραψε στις 21:37, 30-09-08:

ευκτική μέλλοντα από πού? η ευκτική μέλλοντα του ρήματος είναι βοηθήσοιμι βοηθήσοις βοηθήσοι κ.τ.λ είναι καθαρά ευκτική αορίστου και μάλιστα δεύτερος τύπος στο γ ενικό

Παράθεση

tinie (Χριστίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

H tinie έγραψε στις 19:19, 03-10-08:

ναι οντως,εχεις δικιο! Τωρα που το λες το ειδα και εγω...

Παράθεση

oasis

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη oasis
H oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 297 μηνύματα.

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει έγραψε στις 19:55, 09-11-08:

Όποιος μπορεί να μου μεταφράσει κάποιες απ' τις παρακάτω λέξεις, θα του είμαι ευγνώμων.

όθεν :
παραδουναι :
αναστας :
ειργασμενοι :
χρη:
απεδοσαν :
εθιζεσθαι ποιειν :
δεινον ειναι :
απολωλεναι :

Παράθεση

lazmoisiades (Λάζαρος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη lazmoisiades
Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O lazmoisiades έγραψε στις 20:09, 09-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Liberty
Όποιος μπορεί να μου μεταφράσει κάποιες απ' τις παρακάτω λέξεις, θα του είμαι ευγνώμων.

όθεν : από εκεί
παραδουναι : να παραδώσει (ανάλογα με το υποκείμενο)
αναστας : αφού σηκώθηκε
ειργασμενοι : (αφού) ασχολήθηκαν, εργάστηκαν
χρη: χρειάζεται, είναι ανάγκη
απεδοσαν : έδωσαν
εθιζεσθαι ποιειν : ενεργεί (κάποιος) ώστε να εθίζονται κάποιοι (να συνηθίζουν)
δεινον ειναι : ότι είναι άσχημο
απολωλεναι : να/΄οτι χάθηκε, καταστράφηκε
Βέβαια, εξαρτάται από τα συμφραζόμενα, πάντα...
Ελπίζω να βοήθησα

Παράθεση

oasis

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 297 μηνύματα.

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει έγραψε στις 20:16, 09-11-08:

Πάρα πολύ.
Σ' ευχαριστώ.

Θέλω 2 ετυμολογικά συγγενικές λέξεις, για κάθε μια απ΄τις παρακάτω λέξεις, απ' όποιον μπορεί.

έδω (δηλ. τρώω)
τρώγω (>>)
εσθίω (>> αόριστος β, έφαγον)
βιβρόσκω (καταβροχθίζω)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων (και σε όποιον άνοιξα την όρεξη, θα φέρω κι άλλες :p)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devina : 05-07-11 στις 18:44. Αιτία: Συγχώνευση Μηνυμάτων.
Παράθεση

sofiaaa (σόφη!)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sofiaaa
H σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H sofiaaa έγραψε στις 21:49, 12-11-08:

για το εδω δεν εχω ιδεα...δεν το εχω ακουσει καν!!!
απο το τρωγω:τραγος, τροκτικο κτλ
απο το εσθιω:εδεσμα,, νηστεια(δεν ειμαι σιγουρι για το νηστεια σν δεν κανω λαθος ειναι{νη-εδ-τις}) κ αν και δεν ειμαι σιγουρη νομιζω πως ειναι και το αριστο
οσο για το βιβρωσκω:αμβροσια, βρωσιμος(φαγωσιμο), βρωση(τροφη)
ελπιζω να σε βοηθησα...

Παράθεση

oasis

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει έγραψε στις 22:06, 13-11-08:

Aμέ, σ' ευχαριστώ!!

Παράθεση

sofiaaa (σόφη!)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sofiaaa
H σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H sofiaaa έγραψε στις 23:24, 13-11-08:

να'σαι καλα

Παράθεση

katigko (Κατερίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη katigko
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H katigko pfffff..... έγραψε στις 21:34, 23-11-08:

μπορεί κάποιος, αν δεν βαριέται, να μου γράψει όλο τον πίνακα του ρήματος λύω; όλα ενεργητική - μεση φωνή μτχς απαραμφ... τα πάντα.. θα του είμαι ευγνώμων... ευχαριστω.....

Παράθεση

johngreek_mad (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη johngreek_mad
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Δημοσιογραφίας και Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 783 μηνύματα.

O johngreek_mad έγραψε στις 22:04, 23-11-08:

δεν εχεις γραμματικη?

Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,040 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 22:29, 23-11-08:

http://en.wiktionary.org/wiki/λύω

No need to worry.

By the way, ωραίο nickname

Παράθεση

haroula

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη haroula
H haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 311 μηνύματα.

H haroula έγραψε στις 20:17, 11-12-08:

καλό θα ήταν να πάρεις ένα λεξικό. δες και εδώ

Παράθεση

oasis

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H oasis γράφει, έγραφε, γράψει έγραψε στις 22:21, 11-12-08:

Πήρα το Σάββατο, έχει και ετυμολογία μέσα, απ' όλα.

Παράθεση

martha17 (martha)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη martha17
H martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H martha17 έγραψε στις 17:10, 22-03-09:

γεια σας παιδιά!!! κάνω κάτι ασκήσεις και χρειάζομαι κάποιες λέξεις...
Μπορείτε όσοι ξέρετε να μου πείτε τι σημαίνουν τα εξής? έκσπονδοι, πειράσομαι τα επιτήδεια,διασπασθέντες,αποκτενώ
Σας ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

KostasMetalhead

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη KostasMetalhead
Ο KostasMetalhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O KostasMetalhead έγραψε στις 18:34, 22-03-09:

1.Έκσπονδος(επιθ.):αποκλεισμένος απο τις συνθήκες, αντίθετος με την ανακωχή, ο έξω από τις σπονδές.

2.Πειράσομαι τα επιτήδια: Το ρήμα πειράσομαι(μελλ.) σημαίνει θα δοκιμάσω, τα επιτήδια είναι τα απαραίητα(συνήθως οι αρχαίοι εννοούσαν τα τρόφιμα).

3.Η παθητική μετοχή διασπασθέντες ( χρόνου παθητικού αορίστου) σημαίνει αυτοί οι οποίοι έχουν καταστραφεί ή αυτοί οι οποίοι έχουν απομονωθεί.

4.Το ρήμα είναι αποκτείνω.Το αποκτενώ είναι ο μέλλων και έχει την σημασία του σκοτώνω,θανατώνω,καταδικάζω σε θάνατο(επειδή όμως το αποκτενώ είναι χρονου μέλλοντος θα το μεταφράσεις , Θα σκοτώσω κτλ.)

Ελπίζω να βοήθησα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

martha17 (martha)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη martha17
H martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Επιστημών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H martha17 έγραψε στις 19:43, 22-03-09:

ευχαριστώ πάαααρα πολυ!!!:thanks:

Παράθεση

Eftychialou

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Eftychialou
H Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 309 μηνύματα.

H Eftychialou έγραψε στις 18:52, 30-03-09:

Μήπως ξέρει κάποιος να μου κλίνει το ρήμα ζω στον παρατατικό οριστικής ενεργητικής φωνής?

Παράθεση

!sunny! (Μελίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη !sunny!
H Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.

H !sunny! έγραψε στις 20:34, 30-03-09:

Συνηρημένο σε -έω, ω
Παρατατικός:
έζων
έζην
έζη
εζωμεν
εζητε
έζων

όλα με ψιλή και όπου δεν έχω τόνο είναι περισπωμένη αλλά κωλύομαι να τη βρω.

Παράθεση

3l3n@ (Ελενα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη 3l3n@
H Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H 3l3n@ έγραψε στις 20:23, 02-04-09:

Καλησπέρα. Επειδή αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να θυμηθώ,
σε μια περίοδο σε κάποιο άγνωστο κείμενο, δεδομένου ότι προηγείται μια κύρια πρόταση στη συνέχεια λέει: "και οίτινες ταύτην.."

Οπότε απο τη μιά έχουμε το σύνδεσμο "και" που συνδέει όμοιες προτάσεις και απο την άλλη μια αναφορική αντωνυμία. Τί γίνεται στην προκειμένη περίπτωση?

Παράθεση

arti

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη arti
H arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H arti έγραψε στις 20:57, 02-04-09:

επειδη υπαρχει το 'και' ανεξαρτητα απο την αντωνυμια προειγηται.αρα η προταση ειναι ιδια με την προηγουμενη!!!αλλα δεν μπορω να ειμαι απολυτα σιγουρη,γιατι δεν εχω το κειμενο μπροστα μου!:no1:

Παράθεση

3l3n@ (Ελενα)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη 3l3n@
H Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H 3l3n@ έγραψε στις 21:11, 02-04-09:

χμ..ναι κάτι μου λέει αυτό. Ότι δηλαδή το "και" υπερισχύει οπότε θα είναι και αυτή κύρια. Σ'ευχαριστώ πολύ arti! :no1:

Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 14:29, 14-04-09:

Για να την βρεις πρέπει να βάλεις Greek Polytonic από τις ρυθμίσεις γλώσσας :p

Παράθεση

Hey Joy

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Hey Joy
H Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 282 μηνύματα.

H Hey Joy έγραψε στις 22:58, 22-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από !sunny!
Συνηρημένο σε -έω, ω
Παρατατικός:
έζων
έζην
έζη
εζωμεν
εζητε
έζων

όλα με ψιλή και όπου δεν έχω τόνο είναι περισπωμένη αλλά κωλύομαι να τη βρω.

Δεν είναι σε εω-ω. Είναι σε ηω -ω.
Τα ζηω-ω, πεινήω-ω, διψηω-ω και χρήομαι-ωμαι είναι εξαιρέσεις και κλίνονται κατα τα ρ. σε -άω ω αλλά έχουν η/η υπογεγρ. όπου τα σε -αω έχουν α/ α υπογεγρ.

Παράθεση

Chavez

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Chavez
Ο Chavez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Chavez έγραψε στις 17:59, 15-09-09:

Θέλω όποιος μπορεί να μου γράψει την χρονική και την εγκλητική των:συνήλθον,εξέλοιμεν,εποίησαν και ποθείν.
Δεν έχει έρθει ακόμα το λεξικό και δεν βγάζω άκρη με την γραμματική.
Σας ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,235 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 18:08, 15-09-09:

πρεπει να ειναι τ εξης ρηματα:συνερχομαι,εκλυω, ποιω ,ποθω

λεω πρεπει γτ ημουν τεχνολογικη.. το ποθειν πρεπει να ειναι απαρεμαφατο,αλλα γτ δεν προσπαθεις εσυ;

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 18:55, 15-09-09:

Συνήλθον: (α ενικό ή γ πληθυντικό; τεσπα σου γραφω και τα δυο...)
- συνερχομαι, συνηρχομην, σύνειμι [νομιζω], συνηλθον, συνεληλυθα, συνεληλυθειν.
- συνερχονται, συνηρχοντο, συνίασι, συνηλθον, συνεληλυθασι, συνεληλυθεσαν.

Εξέλοιμεν:
- εξαιροιμεν, εξαιρησοιμεν, εξελοιμεν, εξηρηκοτες ειμεν.

Εποίησαν:
- ποιουσι, εποιουν, ποιησουσι, εποιησαν, πεποιηκασι, επεποιηκεσαν.

Ποθείν:
- ποθειν, ποθησειν, ποθησαι, πεποθηκεναι.

&εγκλιτικες

1)συνηλθον-συνελθω-συνελθοιμι
2)συνηλθον-συνελθωσι-συνελθοιεν-συνελθοντων

εξειλομεν-εξελωμεν-εξελοιμεν

εποιησαν-ποιησωσι-ποιησαιεν-ποιησαντων

καιιι...

ουπς. Ναι. Παρασύρθηκα.

Αυτά. Σου κάνουν?

Παράθεση

Chavez

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Chavez
Ο Chavez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Chavez έγραψε στις 18:59, 15-09-09:

Ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 19:30, 15-09-09:

Δεν κάνει τίποτα

Παράθεση

Ninoulinaki (Νίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ninoulinaki
H Νίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ninoulinaki έγραψε στις 16:15, 04-10-09:

Παιδιά θέλω βοήθεια.....έχω
1) χρονική αντικατάσταση στο οράτε
2) εγκλιτική αντικατάσταση πάλι στο οράτε στον ενεστώτα στο β και γ πληθυντικό
3)εγκλιτική αντικατάσταση στο οράτε σε αόριστο β' στο πρόσωπο που είναι...

βοηθήστε please γιατί είμαι τελείως άσχετη ακόμα!!!!!

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,980 μηνύματα.

H maraki love έγραψε στις 17:03, 04-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ninoulinaki
Παιδιά θέλω βοήθεια.....έχω
1) χρονική αντικατάσταση στο οράτε
2) εγκλιτική αντικατάσταση πάλι στο οράτε στον ενεστώτα στο β και γ πληθυντικό
3)εγκλιτική αντικατάσταση στο οράτε σε αόριστο β' στο πρόσωπο που είναι...

βοηθήστε please γιατί είμαι τελείως άσχετη ακόμα!!!!!
1)ενεστώτας:οράτε
παρατατικός:εωράτε
μέλλοντας:όψεσθε
αόριστος:είδετε
παρακείμενος:εωράκατε
υπερσυντέλικος:εωράκετε

2)οριστική:οράτε
υποτακτική:οράτε
ευκτική:ορώτε
προστακτική:οράτε

οριστική:ορώσι
υποτακτική:ορώσι
ευκτική:ορώεν
προστακτική:ορώντων/οράτωσαν

3)οριστική:είδετε
υποτακτική:ίδητε
ευκτική:ίδοιτε
προστακτική:ίδετε

Παράθεση

mr.thewritikos (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mr.thewritikos
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O mr.thewritikos έγραψε στις 19:20, 04-10-09:

Ρε παιδιά το έρχομαι στον παρατατικό δεν κάνει ήειν ή ήα με υπογεγραμμένη και τα δυο, σορι για τους τόνους κιόλας..Νομίζω ότι το συνηρχόμην είναι λάθος...Όπως και το σύνειμι που κάνει και συνελεύσομαι..Μπορεί να κάνω και λάθος δεν κόβω το κεφάλι μου.....

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 23:17, 04-10-09:

και οι 2 τύποι ισχύουν!

Παράθεση

Ninoulinaki (Νίνα)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Ninoulinaki
H Νίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ninoulinaki έγραψε στις 12:18, 05-10-09:

Μαράκι σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!Να 'σαι καλά!!!!!!!!:thanks:
-----------------------------------------
Μαράκι σ'ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!Να 'σαι καλά!!!!!!!!!!

Παράθεση

magda_6

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη magda_6
H magda_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H magda_6 έγραψε στις 12:48, 11-10-09:

Παιδιά μην γελάσετε αλλα πως ακριβώς βρίσκουμε αρχικούς χρόνους;:what::what:

Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H maraki love έγραψε στις 14:12, 11-10-09:

Τους μαθαίνεις από το λεξικό ανωμάλων ρημάτων

Παράθεση

mkerr

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη mkerr
H mkerr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H mkerr έγραψε στις 14:12, 11-10-09:

μπορει καποιος να μου πει πως γινεται ?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Carpe_Diem

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους