Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,455 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,531 μηνύματα σε 92,665 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 930 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές και εργασία

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:50, 02-12-07:

Αν κι έχει αναφερθεί πάλι το θέμα, θα ήθελα να μαζέψουμε εδώ όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε πάνω στο ζήτημα συνδυασμού σπουδών και δουλειάς σε άτομα άνω των 22-23 που εργάζονται. Πόσο εφικτό είναι να κάνεις 2ο master, διδακτορικό ή ακόμα και να μπεις σε κάποια προπτυχιακή σχολή ενώ εργάζεσαι? Πώς οργανώνεις τον χρόνο σου? Μπορείς να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος? Υπάρχουν άτομα που το έχουν κάνει κι αν ναι πώς το αντιμετωπίζουν?

Δώστε συμβουλές βρε παιδιά μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 19:58, 02-12-07:

Προσωπική εμπειρία δεν πολυέχω αλλά ξέρω πολλούς ανθρώπους, πάρα πολλούς όμως, που το κάνουν και μάλιστα πολύ επιτυχημένα. Τώρα ίσως και να μην απολαμβάνεις και τόσο την καθημερινότητα σου αν επιλέξεις να κάνεις αυτό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 19:59, 02-12-07:

Μπορεις να δουλευεις μονο τρεις-τεσσερις φορες την εβδομαδα, Including σκ.
ετσι, θα εισαι πιο free μεσοβδομαδα να τρεχεις σε σχολες και λοιπα...
εγω αυτο κανω 6-7 χρονια τωρα, και ειμαι ευχαριστημενη-αν και σαν παθολογικα τελειομανης θα θελα κατι ΚΑΙ μεσοβδομαδα (τιουν!) οποτε ειμαι σε διαρκες ψαξιμο...

εξαρταται βεβαια παντως και τι θελει να θυσιασει πουχου, καθοτι καποιοι δε διαννοουνται με την καμια να δουλευουν σκ, καθοτι το σκ θελουν αποκλειστικα και μονο να βγαινουν. περι ορεξεως, σαββατοκυριακο.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 20:08, 02-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
Μπορεις να δουλευεις μονο τρεις-τεσσερις φορες την εβδομαδα, Including σκ.
ετσι, θα εισαι πιο free μεσοβδομαδα να τρεχεις σε σχολες και λοιπα...
εγω αυτο κανω 6-7 χρονια τωρα, και ειμαι ευχαριστημενη-αν και σαν παθολογικα τελειομανης θα θελα κατι ΚΑΙ μεσοβδομαδα (τιουν!) οποτε ειμαι σε διαρκες ψαξιμο...

εξαρταται βεβαια παντως και τι θελει να θυσιασει πουχου, καθοτι καποιοι δε διαννοουνται με την καμια να δουλευουν σκ, καθοτι το σκ θελουν αποκλειστικα και μονο να βγαινουν. περι ορεξεως, σαββατοκυριακο.
Το χειρίζεσαι πολύ καλά για να το κάνεις τόσα χρόνια, αλλά νομίζω πως δουλειά το weekend είναι πολύ δύσκολο για μερικές ειδικότητες.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 20:13, 02-12-07:

ε, σιγουρα...

πες τι ΑΚΡΙΒΩΣ κανεις, μπας και ειδικοτερα στοχευοντας, μπορουμε να βρουμε κατι καλυτερο...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 20:18, 02-12-07:

Η δική μου εμπειρία μου λέει ότι μπορείς να τα συνδυάσεις μια χαρά
Βέβαια εγώ ήμουν φοιτήτρια οπότε δεν έχω ιδέα τι παίζει όταν κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό...
Επίσης έκανα ιδιαίτερα οπότε τα προσάρμοζα στις ώρες που μπορούσα...
Η αλήθεια είναι ότι έχανα πολλούς απογευματινούς και μεσημεριανούς καφέδες λόγω δουλειάς Μπορούσα μετά τις 10.00 το βράδυ να αφιερώσω χρόνο σε εμένα (και πάλι έπαιζε να έχω να κάνω δουλειά για την σχολή οπότε πάλι χώσιμο ως ένα σημείο) κι αυτό που θυμάμαι είναι να ζω σε πολύ έντονους ρυθμούς και να είμαι σε μια γενική εγρήγορση...και όσο κι αν ακούγεται μαζοχιστικό, το γούσταρα τρελά!!!!

Α...και ρεπό είχα μόνο Παρασκευή και Σάββατο.... Βασικά ότι και να γινόταν το Σάββατο το είχα πάντα ελεύθερο (γιατί πολλές φορές δούλευα και Παρασκευή)

Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 510 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 20:38, 02-12-07:

Κοίτα, εγώ με τη δουλειά που έκανα πέρσι έβλεπα, πως δε συνδιαζόταν ΚΑΘΟΛΟΥ, μα ΚΑΘΟΛΟΥ το μεταπτυχιακό. Οπότε, επειδή πρώτη μου προτεραιότητα ήταν το χρήμα και η οικονομική ανεξαρτησία, προτίμησα να κόψω το μεταπτυχιακό.

Τώρα που η δουλειά μου έχει πιο νορμάλ ωράριο (και αν περάσω στο ΜΠΣ που έκανα τα χαρτιά μου) ίσως, με αρκετό τρέξιμο να προλάβω και τα δύο. Αν όχι, ή θα βρω ακόμα πιο πρωινή δουλειά ή δε θα κάνω το μεταπτυχιακό.

Σημασία έχει η ιεραρχία των προτεραιοτήτων σου κατά κύριο λόγο και μετά κατά πόσο αλληλοκαλύπτονται οι ώρες των 2 αντικειμένων που κάνεις. Π.χ. πέρσι το μεταπτυχιακό ήταν ΜΟΝΟ πρωινές ώρες και με ελάχιστες απουσίες κοβόσουν, που ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να το παρακολουθήσω με τη δουλειά. Ήταν καθαρά μεταπτυχιακό για άτομα που έχουν την οικονομική κάλυψη να το κάνουν, ή ακόμα την επιθυμία να μη δουλέψουν ΑΚΟΜΑ.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:08, 02-12-07:

Εγώ δουλεύω και πρωί και απόγευμα. Πρωί σε 1 συμβουλευτικό κέντρο σχολείου, απόγευμα σε 1 κέντρο με παιδιά. Και weekends συνήθως ιδιαίτερα. Δε νομίζω πως με αυτό το πρόγραμμα μπορώ να κάνω κάτι σε σπουδές, θα πρέπει να κόψω κάτι. Αν και για του χρόνου ο στόχος είναι να μην δουλεύω κάθε απόγευμα.

Επίσης, λιγότερη δουλειά σημαίνει λιγότερα λεφτά και ουσιαστική οικονομική υποστήριξη από γονείς. Θέλει σκέψη.

Αλλά ούτως ή άλλως Giovanna δεν θα ήθελα να το προσωποποιήσω, αλλιώς θα το έβαζα "Συζήτηση επί προσωπικού".

Vkey αναφέρεις για την περίοδο που ήσουν φοιτήτρια. Με αυτά τα δεδομένα κατόρθωνες και οικονομική ανεξαρτησία? Ή στριμωχνώσουν both οικονομικά και προσωπικά?

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 21:10, 02-12-07:

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αυτό. Οι πιό βασικοί είναι οι εξής:
1. Το είδος και οι ώρες της δουλειάς. Εγώ π.χ. κάνω μαθήματα από το 1ο έτος. Αλλά δεν σπαταλάω πολύ χρόνο και βγάζω αρκετά περισσότερα απ'ότι θα έβγαζα με το βασικό μισθό στις αντίστοιχες ώρες δουλειάς (αν σκεφτούμε οτι το χαμηλότερο που μπορεί να πάρει ένας καθηγητής είναι 10 ευρώ ανα ώρα).Βέβαια δεν είμαι απόλυτα οικονομικά ανεξάρτητη Αν πας για 8ωρο είναι πολύ κουραστικό και τον χρόνο που σου απομένει δεν έχεις και πολύ κουράγιο να κάτσεις να διαβάσεις (τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα).

2. Το είδος και οι απαιτήσεις των σπουδών. Όσο κι αν κάποιοι δεν το δέχονται, δεν είναι όλες οι σπουδές το ίδιο δύσκολες ούτε οι σχολές /μεταπτυχιακά έχουν τις ίδιες απαιτήσεις. Μια φίλη μου περνάει μαθήματα για την πλάκα της με μια ανάγνωση, εμείς εκεί έχουμε ένα και μόνο μάθημα που το περνάμε με μια ανάγνωση, για όλα τα άλλα ξεπατωνόμαστε λίγο ή πολύ. Αν οι σπουδές σου απαιτούν καθημερινό διάβασμα και ίσως και παρακολούθηση διαλέξεων τότε θα τα βρείς μάλλον σκούρα.

3. Από τον άνθρωπο. Αν είναι κανείς στοχοπροσηλωμένος και έχει αρκετή αυτοπειθαρχία, τότε μπορεί να φέρει εις πέρας και δυσκολότερα πράγματα. Μια (άλλη ) φίλη μου κάνει τρεις δουλειές και καταφέρνει και περνά μαθήματα πολύ καλύτερα απ'ότι εγώ που δεν δουλεύω ούτε τις μισές ώρες.

Παίζουν και διάφοροι άλλοι παράγοντες αλλά θεωρώ οτι οι παραπάνω είναι οι σημαντικότεροι απ'όλους.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 21:11, 02-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Εγώ δουλεύω και πρωί και απόγευμα. Πρωί σε 1 συμβουλευτικό κέντρο σχολείου, απόγευμα σε 1 κέντρο με παιδιά. Και weekends συνήθως ιδιαίτερα. Δε νομίζω πως με αυτό το πρόγραμμα μπορώ να κάνω κάτι σε σπουδές, θα πρέπει να κόψω κάτι. Αν και για του χρόνου ο στόχος είναι να μην δουλεύω κάθε απόγευμα.

Επίσης, λιγότερη δουλειά σημαίνει λιγότερα λεφτά και ουσιαστική οικονομική υποστήριξη από γονείς. Θέλει σκέψη.

Αλλά ούτως ή άλλως Giovanna δεν θα ήθελα να το προσωποποιήσω, αλλιώς θα το έβαζα "Συζήτηση επί προσωπικού".

Vkey αναφέρεις για την περίοδο που ήσουν φοιτήτρια. Με αυτά τα δεδομένα κατόρθωνες και οικονομική ανεξαρτησία? Ή στριμωχνώσουν both οικονομικά και προσωπικά?
οχι, τοτε εχεις ελαχιστο χρονο διαθεσιμο για επιπλεον σπουδες..
μπορεις να κανεις μονο κατι τελειως παρτ ταιμ (που νομιζω οτι δεν υπαρχει κατι ευελικτο εδω) η κατι εξ αποστασεως, ωστε να μη σου τρωει χρονο η μετακινηση και να μπορεις να προγραμματιζεις καλα το χρονο σου...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:17, 02-12-07:

Κι εγώ έχω σκεφτεί ότι οι distance-learning σπουδές είναι καλή ιδέα. Αλλά η βλακεία είναι ότι δεν υπάρχει τόση ποικιλία όσο στις full time. Πάντως αν έχετε κι άλλοι εμπειρία και θέλετε να την μοιραστείτε μαζί μας κάντε το. Πιθανώς κάτι που θα πει κάποιος να είναι πολύ inspiring!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 21:19, 02-12-07:

δε χρειαζεται να ειναι παρτ ταιμ οι εξαποστασεως...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 21:59, 02-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Αν σκεφτείς ότι έμενα με γονείς και δεν είχα άλλα έξοδα πέρα από τα καθαρά προσωπικά μου έβγαινα ανετότατα!(μέχρι και αποταμίευση έκανα ).Αλλά είχα και 4 παιδιά, τα 3 καθημερινά και που έπρεπε να τα διαβάζω μετά το σχολείο... Συν ότι μερικές φορές αργούσα να πάω στα απογευματινά μαθήματα ή τα έχανα αναγκαστικά.... (έχει τύχει να τσακωθώ με καθηγήτρια γιατί έχω παρατήσει παιδί για να πάω στο υποχρεωτικό της μάθημα κι αυτή να' ρθει μία ώρα αργότερα )Επίσης είχα αποστάσεις Βόλου και τα παιδιά ήταν στην γειτονιά μου που σημαίνει 2 λεπτά απόσταση το ένα από το άλλο...και σίγουρα είχα και κανένα 10λεπτο καθυστέρηση από την ώρα (το καλό ήταν ότι οι γονείς γνωρίζονταν μεταξύ τους και δεν είχα γκρίνιες γιατί άργησα αφού τους είχα ενημερώσει για το πρόγραμμά μου και για τυχόν αλλαγές)

Στο τομέα "προσωπικά" μου έλειπαν φάσεις από την παρέα που δεν ήμουν εκεί...όπως π.χ. μεσημεράκι για καφέ στην παραλία που το λάτρευα και το λατρεύω Αλλά προσπαθούσα να το αναπληρώνω με κανένα βραδινό ποτό έστω και μία ωρίτσα καθημερινά για να μην χαθώ... Επίσης το τότε αγόρι μου με καταλάβαινε απόλυτα και με στήριζε και προσπαθούσαμε να βρούμε ώρα για να είμαστε μαζί και δεν ένιωθα να μου λείπει (πολλές φορές ξενυχτούσε μαζί μου για να τελειώσω την εργασία μου ή μου ετοίμαζε φαγητό το βράδυ για να φάω σαν άνθρωπος)... Αλλά για να τα προλάβω όλα αυτά -γιατί ήθελα και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο- υπήρχαν μέρες που κοιμόμουν μετά τις 4.00 και ξυπνούσα στις 7 (μιας και είχα και πρακτική στο σχολείο)... Όπως καταλαβαίνεις η προσωπική μου ζωή λειτουργούσε από τις 10.00 και μετά το βράδυ (μπορεί και πιο αργά...)

Αυτό που μου είχε μείνει ήταν ότι ήμουν σε μια διαρκή υπερένταση και έντονο τρέξιμο...
Α...και ότι ήμουν συνέχεια βαμμένη γιατί είχα φτάσει να είμαι πολύ πολύ χλωμή στο πρόσωπο
Απλά τώρα, έχοντας αλλάξει οι ρυθμοί της ζωής μου δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ξαναμπώ σε αυτό το λούκι...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:28, 09-01-08:

Ερώτηση: όταν οι σπουδές είναι διδακτορικό, χωρίς υποχρεώσεις βοηθού στο Πανεπιστήμιο...
πόσο εφικτό είναι να δουλεύει κανείς παράλληλα;
Και σε τι ποσοστό να δουλεύει, 50-60% για παράδειγμα; Ώστε με 3 μέρες την εβδομάδα να μπορεί να κερδίζει κάτι...

Εμπειρίες κανείς;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 21:42, 09-01-08:

σε ελληνικό πανεπιστήμιο? άνετα (σε συνενόηση με τον καθηγητή). δε παίζουν προγραμματα? από εκεί βγάζεις χρήμα και είσαι στο πανεπιστήμιο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:06, 09-01-08:

Ναι, αν μείνω Ελλάδα ναι...
Αν όχι;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:03, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
σε ελληνικό πανεπιστήμιο? άνετα (σε συνενόηση με τον καθηγητή). δε παίζουν προγραμματα? από εκεί βγάζεις χρήμα και είσαι στο πανεπιστήμιο
Εγώ δούλευα βράδυ σε μπαρ, καφετέριες, πιτσαρίες, ξενυχτάδικα και άλλα τέτοια, δεν είχα κάνει καμία συνεννόηση με κανέναν καθηγητή.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:54, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Εγώ δούλευα βράδυ σε μπαρ, καφετέριες, πιτσαρίες, ξενυχτάδικα και άλλα τέτοια, δεν είχα κάνει καμία συνεννόηση με κανέναν καθηγητή.
βράδυ [δλδ εκτός των συνήθων ωρών λειτουργίας των ελληνικών πανεπιστημιών] είναι η λέξη- κλειδί εδώ πέρα.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 14:27, 10-01-08:

Παντως σε καποια πανεπιστημια ισως να μην στο επιτρεπουν. Η απο εκει που παιρνεις την υποτροφια.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:29, 10-01-08:

Μωρέ ας βρω εγώ υποτροφία, και ας με αναγκάσουν ούτε για τα κάλαντα να μην παίρνω!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:55, 10-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Παντως σε καποια πανεπιστημια ισως να μην στο επιτρεπουν. Η απο εκει που παιρνεις την υποτροφια.
Δεν χρειάζεται να το ξέρουν

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 18:03, 10-01-08:

Δεν χρειάζεται να το ξέρουν
Σαφως και οχι. Απλα αν δουνε μειωμενη αποδοση μπορει να αρχισουν τα interviews με τους advisors και να το καταλαβουν... Δεν ξερω και στα σιγουρα, γιατι δεν εχω εμπειρια, και εξαρταται και απο τον καθηγητη, το πανεπιστημιο, ποσο σε εχουν "απο κοντα" κλπ.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:04, 10-01-08:

Στο χέρι σου είναι να μην έχεις μειωμένη απόδοση.
Μόνο ότι δεν θέλεις, δεν μπορείς να κάνεις.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 18:05, 10-01-08:

Στο χέρι σου είναι να μην έχεις μειωμένη απόδοση.
Μόνο ότι δεν θέλεις, δεν μπορείς να κάνεις.
Δεν διαφωνουμε σε κατι!

Παράθεση

ma_sto

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ma_sto
H ma_sto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ma_sto έγραψε στις 20:29, 02-03-08:

Καλησπερα! ειμαι απο θεσσαλονικη και ειμαι φοιτητρια! Λεω να ψαξω για καμια δουλεια αλλα το προβλημα ειναι οτι τα μαθηματα μου τρωνε ολη τη μερα οποτε θελω κατι part-time για ΠαρασκευοΣαββατα! Μη μου πειτε για γκαρσονα μονο γιατι με το δισκο δεν εχω καλη σχεση ασε που παιρνουν μονο οσες εχουν ξαναδουλεψει....για πειτε καμια ιδεα....

Σημείωση editor: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχεται να μην ταιριάζει ακριβώς στην ροή αυτής της συζήτησης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-09 στις 14:31. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 20:44, 02-03-08:

Αφού δε θέλεις να δουλέψεις σε καφετέρια μπορείς να πας σε κάποια από τις διαφημιστικές εταιρείες και να ασχοληθείς με την προώθηση προϊόντων. Από φίλες μου που έχουν δουλέψει ξέρω ότι μπορείς να καθορίσεις εσύ το ωράριο που θα δουλεύεις και τις μέρες. Μερικές φορές είναι αρκέτα κουραστικά γιατί είσαι όρθια πολλές ώρες. Ξέρω αρκετές κοπέλες που κάνουν τέτοια δουλειά πάντως. Είτε πηγαίνουν σε σουπερ μάρκετ και καταστήματα για να προωθήσουν ένα προϊόν (εκπτωτικά κουπόνια, προσφορές κτλ) είτε μοιράζουν φυλλάδια, είτε (οι πιο εμφανίσιμες) πηγαίνουν σε διάφορα event για το σκοπό αυτό (καφετέριες, club κτλ)

Μία άλλη λύση είναι να κάνεις babysitting έτσι ώστε να μπορείς να καθορίσεις εσύ το ωράριό σου. Αυτό βέβαια δε θα είναι και τόσο εύκολο καθώς οι γονείς θα σε θέλουν συγκεκριμένες ώρες και μέρες.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. Ελπίζω αυτά να σε βοηθήσουν...

Σημείωση editor: Αυτό το μήνυμα προήλθε από άλλο θέμα και ενδέχεται να μην ταιριάζει ακριβώς στην ροή αυτής της συζήτησης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-09 στις 14:31. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

ma_sto

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ma_sto
H ma_sto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ma_sto έγραψε στις 20:47, 02-03-08:

thanks! Αυτο με την προωθηση που λες το χω ακουσει κι εγω αλλα δεν ξερω, το βρισκεις απο καμια εφημεριδα (αγγελιες) ή πας και ρωτας απο δω κι απο κει στα supermarket αν σε θελουν??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-09 στις 14:32. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 20:59, 02-03-08:

Όχι, υπάρχουν αγγελίες που ζητάνε φοιτήτριες κυρίως για αυτό το λόγο. Αν κάνεις μια βόλτα στη σχολή σου κάτι θα βρεις. Η δική μου είναι γεμάτη τέτοιες αγγελίες αλλά είναι για Αθήνα, όχι για Θεσσαλονίκη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-09 στις 14:32. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:53, 06-03-08:

Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο να κάνεις ιδιαίτερα σε παιδάκια γυμνασίου, σε κάποιο μάθημα στο οποίο ήσουν πολύ καλή ως μαθήτρια και έχει σχέση με τη σχολή σου, έστω αμυδρή (μην το κάψεις κιόλας το παιδάκι )
Αλήθεια τι σπουδάζεις; Ίσως αυτό μας βοηθήσει να σου προτέινουμε κάτι πιο σχετικό.

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη FaniFox
H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε στις 15:08, 06-03-08:

Αυτό για το babysitting ίσως είναι αρκετά βολικό για Παρασκευές και Σάββατα.
Αρκετοί γονεις θέλουν να βγουν εκείνες τις ημέρες. Βέβαια, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο γραφείο εύρεσης εργασίας για να κάνουν το κονέ.

Παράθεση

ΦΩΤΕΙΝΗ5744

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΦΩΤΕΙΝΗ5744
H ΦΩΤΕΙΝΗ5744 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H ΦΩΤΕΙΝΗ5744 έγραψε στις 11:08, 20-06-08:

Γεια...ειμαι 1ετης φοιτητρια λογιστικης κ ψαχνω για part time δουλει αλλα οχι σερβιτορα η προωθηση προιοντων!απλα κατι ενδιαφερον σε ευχαριστο περιβαλλον κ ανθρωπους!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-09 στις 14:33. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:26, 20-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Φωτεινη
Γεια...ειμαι 1ετης φοιτητρια λογιστικης κ ψαχνω για part time δουλει αλλα οχι σερβιτορα η προωθηση προιοντων!απλα κατι ενδιαφερον σε ευχαριστο περιβαλλον κ ανθρωπους!
Φωτεινή...σε ποιά περιοχή μένεις?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-09 στις 14:33. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda έγραψε στις 13:55, 21-06-08:

Φωτεινή δεν ξέρω πού μένεις αλλά θα μπορούσες να κάνεις αίτηση για να δουλέψεις ως τηλεφωνήτρια στον ΟΤΕ. Βέβαια δεν ξέρω πότε θα βγάλουν ξανά προκήρυξη αλλά γενικά ως τηλεφωνήτρια μπορείς να δουλέψεις σε διάφορες εταιρείες. Αν το ψάξεις λίγο κάτι μπορεί να βρεις. Επίσης μπορείς να δουλέψεις ως γραμματέας ή σε κάποιο ασφαλιστικό ή λογιστικό γραφείο (που είναι και το αντικείμενό σου) ως βοηθός.

Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 23:59, 21-06-08:

Σκεφτείτε και το ενδεχόμενο να παραδίδετε ιδιαίτερα μαθήματα σε μαθητές γυμνασίου ή και λυκείου ανάλογα με την ευκολία μαθημάτων (πχ μαθηματικά σε μαθητές γυμνασίου) ή την ειδικότητά σας (πχ Οικονομία σε μαθητές Γ' Λυκείου αν σπουδάζετε πάνω σε οικονομική επιστήμη) κτλ

Είναι κάτι που σκέφτομαι για του χρόνου εγώ...

-petros

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,546 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 10:09, 25-06-08:

Είναι δύσκολο να βρεις παιδιά Πέτρο...

Σου το λέω από εμπειρία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-09 στις 14:34. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:53, 25-06-08:

Το καλύτερο για την Φωτεινή είναι να πάει στο λογιστήριο μιας επιχείρησης σαν βοηθός φυσικά και συγκεκριμένα σε Α.Ε. ...εκεί θα υπάρχει σίγουρα κούραση αλλά θα μάθεις πάρα πολλά!!!

Το άλλο που είπε και η Fielda να πας σε ένα λογιστήριο αλλά να ξέρεις ότι δεν θα σε βάλουν σε γραφείο κλπ...θα κάνεις εξωτερικές δουλείες(εφορίες, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ κλπ...)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-09 στις 14:34. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

ΦΩΤΕΙΝΗ5744

Νεοφερμένος

H ΦΩΤΕΙΝΗ5744 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H ΦΩΤΕΙΝΗ5744 έγραψε στις 13:54, 27-06-08:

Βρε παιδια το σκεφτηκα κ εγω αυτο με τα ιδιαιτερα!μαλλον για μαθηματα αγγλικων σε παιδακια!Αυτη τη στιγμη μενω πατησια αλλα προκειται απο σεπτεμβρη να μεινω Ηρακλειο!Τι θα κανω........?ΘΕΛΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ

Γιατι ειναι δθσκολο να βρεισ παιδια?ξεκινας απο γνωστοθς κ μετα συνεχιζεισ.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Catalyst : 03-03-12 στις 23:01. Αιτία: Συγχώνευση μηνυμάτων.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:58, 27-06-08:

Φωτεινη μου, οταν ψαχνουμε μια δουλεια επειγοντως χωρις ιδιαιτερα εφοδια, τοτε μαλλον προσανατολιζομαστε σε αυτες που εχεις απο την αρχη απορριψει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-09 στις 14:35. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

ΦΩΤΕΙΝΗ5744

Νεοφερμένος

H ΦΩΤΕΙΝΗ5744 έγραψε στις 14:02, 27-06-08:

Βρε συ δεν εχω ξαναψαξει ποτε για δουλεια δεν εχω δουλεψει ποτε ξανα κ ειναι κατι δυσκολο για μενα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 08-03-09 στις 14:35. Αιτία: Σημείωση
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:04, 27-06-08:

Λογικο αυτο που λες...
Απλα παρατηρω οτι οταν καιγομαστε να βρουμε κατι συνηθως προσανατολιζομαστε σε δουλειες οπως σερβοτορα σε καποιο καφε, σε καποιο φαστ-φουντ, ειτε ως πωλητρια...
Μη εχοντας οπως ειπες καλη σχεση με το δισκο, γιατι δεν κοιτας το θεμα πωλητριας..?
Δεν ειναι τοσο δυσκολο να βρεις κατι τετοιο και δε χρειαζεται να εχεις κατι παραπανω απο καλη διαθεση και χαμογελο..

Παράθεση

Τζένη7340

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τζένη7340
H Τζένη7340 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Τζένη7340 έγραψε στις 16:28, 30-11-08:

Καλησπέρα..ειμαι φοιτητρια, πρωτοετης στην Αθηνα..οπου και μενω..θα ηθελα να βρω εργασια κυριως για λογους οικονομικης ανεξαρτησιας..ωστοσο το προγραμμα μου ειναι τετοιο που δυσκολα θα βρω ευκαρια να δουλεψω.. μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε λυσεις;; ευχαριστω εκ των προτερων.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , Απόφοιτος του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:53, 30-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Τζένη
Καλησπέρα..ειμαι φοιτητρια, πρωτοετης στην Αθηνα..οπου και μενω..θα ηθελα να βρω εργασια κυριως για λογους οικονομικης ανεξαρτησιας..ωστοσο το προγραμμα μου ειναι τετοιο που δυσκολα θα βρω ευκαρια να δουλεψω.. μηπως θα μπορουσατε να μου προτεινετε λυσεις;; ευχαριστω εκ των προτερων.
Καλησπέρα. Οικονομική ανεξαρτησία και φοιτήτρια, λίγο δύσκολο. Συγχώρεσέ με αν σου κόβω τα φτερά, αν και αυτό είναι αυστηρά προσωπική μου γνώμη γιατί κάτω από χιλιάρικο δύσκολα τη βγάζει κανείς, και δύσκολα θα βρείς τέτοιο εισόδημα στην φάση σου. Αν δε σου αρέσουν τα σερβιτοριλίκια, ο ΟΤΕ είναι μια καλή λύση, όπως και συναφείς εταιρίες που προσλαμβάνουν τηλεφωνητές/τριες. Εκεί θα μπορείς να είσαι μερικώς ανεξάρτητη.

Και ξαναλέω, έτσι το βλέπω εγώ...

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:15, 30-11-08:

Αν συνεχίσει να μένει σπίτι της όμως ενώ παράλληλα έχει και μία ημιαπασχόληση τότε σίγουρα θα έχει κάποιου είδους ανεξαρτησία.

Ο ΟΤΕ είναι η καλύτερα αμοιβόμενη ημιαπασχόληση στην Ελλάδα αλλά πρέπει να έχεις υψηλό βαθμό απολυτηρίου και να περιμένεις μέχρι να έρθει η σειρά σου (για κάποιους δεν έρχεται ποτέ). Άλλη λύση είναι πάλι τηλεφωνήτρια/εξυπηρέτηση πελατών σε κάποια άλλη εταιρία αν και το θεωρώ αρκετά ψυχοφθόρο. Μετά έχουμε την κλασική πωλήτρια, με αρκετό ψάξιμο σίγουρα βρίσκεται κάτι καλό και ακόμα καλύτερα και με πολλή τύχη δουλειά γραφείου είτε εσωτερική είτε εξωτερική. Τέλος να αναφέρω τον τομέα προώθησης προϊόντων που σε απασχολεί είτε ως άτομο που αναλαμβάνει να κάνει γκάλοπ/ενημερώσεις είτε ως άτομο που μοιράζει δείγματα σε σούπερ μάρκετ ή σε εξωτερικούς χώρους.

Θέλει καλή τύχη γενικά νομίζω και όταν λέω τύχη είναι να βρεις κάτι αξιόλογο που δε χρειάζεται προϋπηρεσία (μα πώς να αποκτήσω προϋπηρεσία όταν ΟΛΟΙ ζητάτε προϋπηρεσία;! )

Υπάρχουν και άλλα, όποιος τα θυμάται ας γράψει:
http://www.kariera.gr
http://www.xe.gr/

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τζένη7340

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τζένη7340
H Τζένη7340 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Τζένη7340 έγραψε στις 17:59, 07-03-09:

Καλησπέρα..αν και βλέπω εδώ μιλάτε για μεταπτυχιακά..εγώ είμαι πρώτο έτος.. και αν και έκανα μια απόπειρα αναζήτησης εργασίας δεν έβγαλα άκρη καθώς το πρόγραμμα μου ήταν πολύ άκυρο.. τώρα 2ο εξάμηνο έχει ξαναφτιάξει..και λέω να κάνω μια 2η προσπάθεια..όμως δεν έχω ιδέα που να ψάξω και που να απευθυνθώ.. κάποια βοήθεια παρακαλώ;

Α!ναι προσθέσω ότι μένω με γονείς και ο λόγος που ουσιαστικά θέλω να δουλέψω είναι για την κάποια οικονομική μου ανεξαρτησία.. πάντως νομίζω ότι αν έχουμε όρεξη όλα τα βολεύουμε..κάπως..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 07-03-09 στις 18:24. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 22:56, 03-03-12:

Ξεθαβω και αυτο το θεμα για να πω την εμπειρια μου.
Σπουδαζα 5 χρονια και καθως δεν ειχε τους οικονομικους πορους να με στηριξει η οικογενεια δουλευα παραλληλα.
Οι δουλειες που μπορει να βρει ενα φοιτητης ειναι κυριως δουλειες του ποδαριου.Σερβις,μοιρασμα φυλλαδιων.
Εγω εκανα το πρωτο.Λογω conflict με τις ωρες μαθηματων δουλευα βραδυ.Στην αρχη δουλευα ΠΣΚ οποτε τα καταφερνα.
Βεβαια αργοτερα αρχισα να δουλευω παραπανω μερες(βλεπετε τα λεφτα ειναι γλυκα οταν εισαι νεος) με αποτελεσμα σιγα σιγα να αρχισω να κουραζομαι,και να χανω παραδοσεις.
Υπαρχει βεβαια και η δουλεια στη σχολη,αλλα ειναι πενταροδεκαρες..Κοντα στα 100κατι ευρω τον μηνα,για 10 ωρες την εβδομαδα.(Τα οποια μπορουσα να τα βγαλω σε περιπου 3 μεροκαματα).

Οποτε για να συνοψισω.Αν καποιος σκεφτει να πιασει δουλεια παραλληλα,να εχει ξεκαθαρισει απο πριν τα ορια του,το ποσο και ποτε μπορει να δουλεψει,για να αποφυγει στο τελος αντι να σπουδαζει να δουλευει.
P.S. Το πτυχιο ακομα να το παρω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη κατερω
H κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H κατερω people are strange έγραψε στις 14:37, 17-07-13:

Το ξέρω το ξέρω, τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα, αλλά αν όλα πάνε καλά και περάσω, θα ήθελα πολύ να βρω μια δουλειά να συνεισφέρω και εγώ λίγο οικονομικά και να μην επιβαρύνω τόσο την οικογένεια μου..
Το ερώτημα είναι, γίνεται; Είναι εφικτό; Ή το διάβασμα και οι υποχρεώσεις το καθιστούν ...άπιαστο όνειρο;
Ευχαριστώ πολύ!

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 46 και 47 προήλθαν από νήμα με πρόμοιο θέμα συζήτησης με το παρόν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g1wrg0s : 17-07-13 στις 16:17. Αιτία: Εισαγωγή σημείωσης συντονιστή
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 16:13, 17-07-13:

Τέτοιες σχολές όπως η Ιατρική που θέλουν πολύ διάβασμα, δύσκολα συνδυάζονται με παράλληλη εργασία. Δεν είναι ακατόρθωτο αλλά δεν θα έχεις σχεδόν καθόλου προσωπική ζωή εφόσον είσαι συνεπής στις επαγγελματικές και φοιτητικές σου υποχρεώσεις έτσι ώστε να ολοκληρώσεις τις προπτυχιακές σπουδές σου σε 6-8 χρόνια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη κατερω
H κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H κατερω people are strange έγραψε στις 00:49, 18-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Τέτοιες σχολές όπως η Ιατρική που θέλουν πολύ διάβασμα, δύσκολα συνδυάζονται με παράλληλη εργασία. Δεν είναι ακατόρθωτο αλλά δεν θα έχεις σχεδόν καθόλου προσωπική ζωή εφόσον είσαι συνεπής στις επαγγελματικές και φοιτητικές σου υποχρεώσεις έτσι ώστε να ολοκληρώσεις τις προπτυχιακές σπουδές σου σε 6-8 χρόνια.
Κατάλαβα... Ευχαριστώ!..

(με βλέπω να τη βγαζω σε παγκακι)

Παράθεση

Eftapsuxos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eftapsuxos
Ο Eftapsuxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Eftapsuxos έγραψε στις 15:56, 10-08-13:

Έρχεται τώρα ένας 40άρης και μου λέει ότι δουλεύει από τα 14 και, όταν σπούδαζε (Μηχανολόγος ΤΕ), συνδύαζε και τη δουλειά παράλληλα και τα βράδια πήγαινε για «γκόμενες».

Άντε τώρα να τον πείσεις ότι στο 2013 με σχολείο 8-2 και φροντιστήρια 5-10 δε μένει χρόνος για διάβασμα, πόσο μάλλον για δουλειά. Και πώς να τον κάνεις να καταλάβει πως όταν έχεις περάσει σε Πολυτεχνείο δεν έχεις την πολυτέλεια να δουλεύεις και κάθε βράδυ να βγαίνεις μπαρότσαρκες και να κυνηγάς πιπίνια και να βγάλεις τη σχολή σε εύλογο χρονικό διάστημα. Ακόμα και να καταφέρεις να δουλέψεις κάπου, τα λεφτά που σου δίνουν δε φτάνουν ούτε για ζήτω. Τι να πρωτοπληρώσεις; Ενοίκιο, ίντερνετ, ρεύμα, νερό, θέρμανση ή φαγητό; Αλλά, όχι. Φταις, γιατί από μικρός «διάβαζες» αντί να δουλεύεις. Φταις, γιατί τώρα δεν έχεις ανεξαρτητοποιηθεί ακόμα και τρως τα λεφτά της μάνας σου. Βέβαια, δεν ρωτάει κανείς αν η μάνα μου θέλει να βάλω σε δεύτερη μοίρα τις σπουδές για να δουλέψω... Παρ'όλα αυτά, ο 40άρης καταφέρνει να μου δημιουργήσει τύψεις με μια μακακία που είπε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_Shadow

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dark_Shadow
Ο Dark_Shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O Dark_Shadow Είμαι ένα δέντρο,κόντρα στον αέρα... έγραψε στις 18:30, 10-08-13:

Kαι μένα με ενδιαφέρει η δουλειά,τουλάχιστον να βγαίνουν κάτι από τις βενζίνες και να μου μένει κάτι χωρίς να παίρνω πολλά από τους γονείς μου.Τι στο διάολο 20 χρονών είμαι. Θεωρητικά μπορώ να κάνω σχετικά τα πάντα και θα με ενδιέφερε η "νύχτα" για ΠΣΚ διατηρώντας πάντα ως πρώτη προτεραιότητα τις σπουδές μου(από οκτώβρη ευελπιστώ για Φυσικό ΑΠΘ)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σπουδές στο εξωτερικό, εργασία στην Ελλάδα - Από NikoTexXx
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-03-14 στις 13:38.
    • Εργασία και σπουδές - Από visius
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-11 στις 00:21.
    • Γενικό Εργασία για την Ε.Ε. - Από larroukos
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Α' Λυκείου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-05-10 στις 12:23.
    • Χρήματα και σπουδές-εργασία - Από princess
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητική ζωή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-01-07 στις 15:08.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους