Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,263 εγγεγραμμένα μέλη και 3,039,602 μηνύματα σε 92,425 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 338 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ιστορικο ή παιδαγωγικα;

shadow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη shadow
H shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H shadow έγραψε στις 16:28, 15-02-17:

Το ξερω πως ειναι ασχετες μεταξυ τους σχολες ομως δεν μπορω να αποφασισω ποια ειναι καλυτερη για μενα και θελω βοηθεια απο οσους σπουδαζουν σε αυτες.
Αρχικα θελω να ρωτησω για το Ιστορικο-Αρχαιολογικο καποια πραγματα
Ποσο δυσκολη σχολη ειναι; Επειδη εγω θα δωσω πανελληνιες σε μεγαλυτερη ηλικια και παραλληλα με τη σχολη σιγουρα θα δουλευω full time και θα εχω κι αλλες υποχρεωσεις,ειναι μια σχολη που θα μπορουσε καποιος να τη βγαλει κατω απο αυτες τις συνθηκες;Εχει πολλα υποχρεωτικα μαθηματα;Τι επαγελματικη αποκατασταση εχει;; Σαν αντικειμενο φαινεται ενδιαφερον και η ιστορια παντα μου αρεσε,απο την αλλη σκεφτομαι κατα ποσο θα ''αντεχα'' τοση ιστορια γιατι αλλιως ειναι στο σχολειο και αλλιως σε αυτη τη σχολη!

Απο την αλλη τα παιδαγωγικα σκεφτομαι πως μονο στο νηπιαγωγων ισως ειχα καποιες ελπιδες για επαγγελματικη αποκατασταση και ειναι επισης ενα αντικειμενο που μου αρεσει και μια δουλεια που θα ηθελα να κανω.Δεν ξερω ομως αν με γεμιζει 100%
Θεωρω επισης πως ειναι ''ευκολη'' σχολη και οτι θα καταφερνα να τη βγαλω.
Σιγουρα η ανεργια υπαρχει και στα δυο αυτα αντικειμενα και το δημοσιο το εχω ξεγραμμενο οποτε περα απο αυτο που ειναι καλυτερα;
Ειδικα για την πρωτη σχολη ειμαι πολυ μπερδεμενη για το αν ειναι για μενα η οχι.Θα ηθελα απο καποιον πληροφοριες
Γνωμες;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Energy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Energy
H Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Energy έγραψε στις 20:24, 15-02-17:

Εγώ είμαι στο παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης και μπαίνω στο τέταρτο εξάμηνο. Είναι ενδιαφέρουσα σχολή με μέτριας δυσκολίας μαθήματα (μέχρι τώρα)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shadow

Νεοφερμένος

H shadow έγραψε στις 20:55, 15-02-17:

Απο το παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης περα απο δασκαλος στο δημοσιο μπορεις να εργαστεις πανω σε κατι αλλο;
Αν και εγω πιο πολυ για το νηπιαγωγων σκεφτομουν.
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 21:03, 15-02-17:

Ναι, το παιδαγωγικό κατά κοινή ομολογία είναι από τις σχολές που βγαίνουν σχετικά εύκολα. Έχει βέβαια σημασία και τι στοχεύεις. Θες πτυχίο με βαθμό ή απλά ενδιαφέρεσαι να τελειώσεις; Το ιστορικό-αρχαιολογικό είναι σίγουρα πιο απαιτητική σχολή και θέλει περισσότερη ενασχόληση οπότε ισως με τη δουλειά να αργήσεις λίγο παραπάνω να τελειώσεις..Ειναι και full-time η δουλειά...θα στα πει καλύτερα και κάποιος της σχολής αλλά γενικότερα καλύτερα να κοιτάς την αποκατάσταση και όχι τόσο την ευκολία..
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,067 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 21:08, 15-02-17:

Αν βρισκεις καλες σημειωσεις η σχολη βγαινει και χωρις παρακολουθηση.Βεβαια μην περιμενεις ετσι υψηλους βαθμους αρκετα μαθηματα ειναι προφορικα και οι καθηγητες πριμοδοτουν οσους εχουν παρακολουθησει η συμμετεχουν σε ξεναγησεις εκδρομες κτλ.Ειναι ενδιαφερουσα σχολη παντως αλλα απαιτητικη και δυσκολη επαγγελματικα.Η ιστορια σε ενδιαφερει η η αρχαιολογια;
Παράθεση

shadow

Νεοφερμένος

H shadow έγραψε στις 21:34, 15-02-17:

Οταν λες ειναι προφορικα πολλα μαθηματα,ποσα δηλαδη;:p
Η ιστορια με ενδιαφερει.Θελω να παρω μια ιδεα απο τα μαθηματα και τον τροπο που διδασκεται και εξεταζεται η ιστορια
μπορω να το βρω καπου η να μου πεις εσυ αν ξερεις;
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,067 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 22:03, 15-02-17:

Κοιτα καμια 10αρια σιγουρα θα τα εξεταστεις προφορικα.Οι ερωτησεις ειναι κυριως κατανοησης και κρισης πχ εξηγηστε τους λογους που μεταφερθηκε η πρωτευουσα της ρωμαικης αυτοκρατοριας η αλλη πχ περιγραψτε τις συνεπειες της ξενης αναμιξης στα πρωτα βηματα του ελληνικου κρατους.Σου λεω δυο παραδειγματα.Μπορει να συναντησεις και ορολογια να εξηγησεις σε λιγες σειρες τι ειναι πχ ο μεγας δομεστικος στο Βυζαντιο η τι ηταν το τσιφλικι στην τουρκοκρατια.Γενικα θελει διαβασμα σε βαθος να καταλαβεις αυτο που διαβαζεις τις συνεπειες τα αποτελεσματα τους λογους των γεγονοτων.Θα συναντησεις βεβαια και παπαγαλιας ερωτησεις αλλα οι περισσοτεροι καθηγητες το αποφευγουν.Αυτα εν ολιγοις.Πρεπει παντως να σου αρεσει αλλιως δεν θα την παλεψεις.Πιο δυσκολα εμενα μου φανηκαν μαθηματα οπως τα λατινικα μετο συντακτικο και τη γραμματικη οχι η ιστορια γιατι ισως μου αρεσε περισσοτερο.Σημασια εχει να σου αρεσει απο εκει ξεκινανε ολα.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,955 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:07, 15-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από shadow
Απο το παιδαγωγικο δημοτικης εκπαιδευσης περα απο δασκαλος στο δημοσιο μπορεις να εργαστεις πανω σε κατι αλλο;
Αν και εγω πιο πολυ για το νηπιαγωγων σκεφτομουν.
Όχι δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις με το συγκεκριμένο πτυχίο. Είτε δάσκαλος στο δημόσιο, είτε δάσκαλος σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο. Το ιστορικό δεν έχει καλύτερες προοπτικές βέβαια...
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 23:20, 15-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από hack3r
Όχι δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις με το συγκεκριμένο πτυχίο. Είτε δάσκαλος στο δημόσιο, είτε δάσκαλος σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο. Το ιστορικό δεν έχει καλύτερες προοπτικές βέβαια...
Αν σκεφτούμε ότι ο διορισμός είναι άπιαστο όνειρο, τότε το ιστορικό είναι καλύτερη επιλογή, επειδή ένας φιλόλογος έχει πάντα και τα ιδιαίτερα/φροντιστήρια...ο δάσκαλος τι έχει; Η ακόμα χειρότερα ο νηπιαγωγός..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,955 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:34, 15-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Αν σκεφτούμε ότι ο διορισμός είναι άπιαστο όνειρο, τότε το ιστορικό είναι καλύτερη επιλογή, επειδή ένας φιλόλογος έχει πάντα και τα ιδιαίτερα/φροντιστήρια...ο δάσκαλος τι έχει; Η ακόμα χειρότερα ο νηπιαγωγός..
Ναι λες και δεν υπάρχουν άλλοι 50.000 φιλόλογοι που κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα, πολλοί από αυτούς διορισμένοι κιόλας. Αλλά εν τέλει έχεις δίκιο. Από το τίποτα καλύτερο το τίποτα με υποψίες ελπίδας.
Παράθεση

Energy

Νεοφερμένος

H Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Energy έγραψε στις 07:31, 16-02-17:

Στα ιδιαίτερα μην περιμένετε να βγάλετε λεφτά. 5 ευρώ τις δύο ώρες δίνουν. Ο δάσκαλος, όμως, πιο εύκολα θα διοριστεί σε ιδιωτικό σχολείο. 9 τμήματα πτδε υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα, ενώ φιλολογων 20
Παράθεση

shadow

Νεοφερμένος

H shadow έγραψε στις 10:59, 16-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Energy
Στα ιδιαίτερα μην περιμένετε να βγάλετε λεφτά. 5 ευρώ τις δύο ώρες δίνουν. Ο δάσκαλος, όμως, πιο εύκολα θα διοριστεί σε ιδιωτικό σχολείο. 9 τμήματα πτδε υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα, ενώ φιλολογων 20

Η αληθεια ειναι πως κι εγω αυτο σκεφτομαι!

Δεν πιστευετε δηλαδη πως το νηπιαγωγων εχει καλυτερες προοπτικες απο το δημοτικης εκπαιδευσης;Εγω εχοντας στο μυαλο μου τους ιδιωτικους παιδικους σταθμους και τα νηπιαγωγεια και τισ περισσοτερες μαμαδες που πλεον δουλευουν και αναγκαστικα πανε σχεδον ολα πια απο μικρα σχολειο σκεφτομαι πως θα εχω περισσοτερες ευκαιριες.
Εσυ που εισαι στα παιδαγωγικα τι ξερεις γι αυτο;Ποιοι εχουν καλυτερες προοπτικες;Μιλωντας παντα για Ελλαδα.

kirdou Σε ευχαριστω πολυ.Η αληθεια ειναι οτι στην ιδεα να εξεταστω προφορικα αγχωνομαι(ασχετο).Παντως φαινεται πολυ καλη σχολη απλα διαβασα καποια σχολια σε αλλα θεματα πως θεωρειται η πιο δυσκολη σχολη της φιλοσοφικης και εχω τρομαξει λιγο,ισχυει;
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 11:28, 16-02-17:

Νηπιαγωγών: Τα τελευταία χρόνια εξαιτίας των προγραμμάτων του ΕΣΠΑ, όπου οι γονείς στέλνανε σε ιδιωτικά νηπιαγωγία τα παιδιά τους τζάμπα, ανοίχτηκαν πάρα πολλά νηπιαγωγία. Τα επόμενα χρόνια τα κονδύλια αυτά θα μειωθούν και τα νηπιαγωγία θα περάσουν κρίση με αποτέλσμα χιλιάδες νηπιαγωγοί να είναι αναγκασμένοι να αλλάξουν επάγγελμα.

Παιδαγωγικό: Επάγγελμα πλήρως εξαρτώμενο από το δημόσιο. Καλύτερες προοπτικές από το νηπιαγωγών. Ο απόφοιτος πρέπει να ξεχάσει την μόνιμη θέση στο δημόσιο και ότι πρέπει να είναι αναγκασμένος να τρέχει από σχολείο σε σχολείο με χαμηλό μισθό μακριά από την βάση του για να μαζέψει και καλά μόρια. Το δημόσιο αφού βολεύεται με τους ωρομίσθιους δεν έχει κανένα λόγο να πάρει μόνιμους που στοιχίζουν.

Ιστορικό: Η χειρότερη επιλογή από τις παραπάνω. Η Ελλάδα έχει γεμίσει με φιλόλογους. Τα ιδιαίτερα δεν είναι προοπτική καθώς οι μαθητές όσο περνάει ο καιρός μειώνουν τα φροντιστήρια ακόμα και στη Γ Λυκείου. Η απελευθέρωση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θα ειναι και η ταφόπλακα των καθηγητικών επαγγελμάτων. Ακόμα και σήμερα οι μαθητές προτιμούν να επενδύσουν τα λεφτά τους σε ξένες γλώσσες και να φύγουν εξωτερικό από το να τα επενδύσουν για φροντιστήρια με τις πενελλήνιες.

Ξυπνήστε και κάντε σωστές επιλογές. Η δική μου γενιά επιβιώνει με τις συντάξεις των παππούδων και των γονιών. Η δική σας δεν θα έχει αυτή τη δυνατότητα. Διαλέγετε σχολές με προοτικές απασχόλησης και όχι το τι σας αρέσει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 16-02-17 στις 11:36.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

shadow

Νεοφερμένος

H shadow έγραψε στις 13:46, 16-02-17:

Δηλαδη εγω που ειμαι απο την παλια θεωρητικη κατευθυνση και δεν τα παω καθολου καλα με τα μαθηματικα τις φυσικες και τις χημειες τι αλλο εχεις να προτεινεις;
Δεν ειμαι 18 εχω βγει στην αγορα εργασιας και γι αυτο ξαναγυρναω στις πανελληνιες μηπως καταφερω να βρω μια καλυτερη δουλεια (και δεν εννοω το δημοσιο) αλλα απο την αλλη δεν μπορω να κανω κατι που δεν μου αρεσει η δεν εχω βασεις πανω σε αυτο.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 13:52, 16-02-17:

Δηλαδη εγω που ειμαι απο την παλια θεωρητικη κατευθυνση και δεν τα παω καθολου καλα με τα μαθηματικα τις φυσικες και τις χημειες τι αλλο εχεις να προτεινεις;
Δεν ειμαι 18 εχω βγει στην αγορα εργασιας και γι αυτο ξαναγυρναω στις πανελληνιες μηπως καταφερω να βρω μια καλυτερη δουλεια (και δεν εννοω το δημοσιο) αλλα απο την αλλη δεν μπορω να κανω κατι που δεν μου αρεσει η δεν εχω βασεις πανω σε αυτο.
Δεν τα πας καλά με μαθηματικά, φυσικές και χημείες απλά γιατί δεν τα διάβασες ποτέ σωστά. Δεν γεννήθηκε κάποιος ξέροντας μαθηματικά όλοι ρίξαμε κόπο και χρόνο στο διάβασμα. Το να ξαναγυρίσεις σε πανελλαδικές για να κάνεις κάτι καλύτερο και να πας θεωρητική είναι απλά σπατάλη χρόνου και κοροϊδεύεις τον εαυτό σου. Αν θες επαγγελματική αποκατάσταση πήγαινε ή πληροφορική ή λογιστική. Δεν θα είναι εύκολο βέβαια και θα πρέπει να φτύσεις αίμα, αλλά αυτό είναι και το νόημα του να ξαναδώσεις, να προσπαθήσεις και να φτύσεις άιμα για κάτι καλύτερο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 15:36, 16-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Energy
Τι εννοείς να διοριστεί σε ιδιωτικό σχολείο; Μάλλον θες να πεις να προσληφθεί.
Εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν που να παίρνει 5 ευρώ για δυο ώρες. Οι περισσότεροι καθηγητές με μια άλφα εμπειρία παίρνουν 12€/ώρα αλλά ακόμα και άπειροι φιλολογοι χωρίς όνομα παίρνουν 5€/ώρα σε καμια περίπτωση όμως 2,5€. Τόσα δεν παίρνουν ούτε οι δάσκαλοι που διαβάζουν τα παιδάκια στο σπίτι. Ακόμα και ο βοηθός σερβιτόρος παίρνει 3€. Υπερβάλλεις.
Παράθεση

Libertus

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,384 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 16:45, 16-02-17:

Πολύ δυσοίωνες οι προοπτικές και στα δύο. Εάν θες οπωσδήποτε να διδάξεις και ξέρεις κάποια γλώσσα, καλύτερα πήγαινε Αγγλική ή Γερμανική φιλολογία.
Παράθεση

Energy

Νεοφερμένος

H Energy έγραψε στις 18:40, 16-02-17:

Είχα διαβάσει στον ίντερνετ για ένα φροντιστήριο που ζητούσε δασκάλους, φιλολόγους, φυσικούς κλπ. και τους έδινε 1 ευρώ την ωρα
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,726 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:33, 16-02-17:

Kαλά πάμε. Σε σοβιετικές χώρες υπάρχει και το δελτίο, δηλαδή, ιδιαίτερο για 1 πιάτο φασολάδα. Πάλι καλά να λέμε. Σε κάτι χώρες Σουηδίες η ώρα του ιδιαίτερου πάει 40 ευρώ. Αλλά δεν είμαστε Σουηδία. Οπότε ας κοιτάμε χώρες του πρώην ανατολικού (ή ανατολίτικου ή και αφρικάνικου) μπλοκ.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,548 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 19:35, 16-02-17:

Παλιά ο κόσμος πλήρωνε όσο όσο για φροντιστήρια γιατί οι πανελλήνιες ήταν μια επένδυση για το μέλλον αφού Πανεπιστήμιο σήμαινε σίγουρη δουλειά. Στην Ελλάδα της κρίσης οι περισσότεροι γονείς προτιμούν να μάθουν στα παιδιά τους ξένες γλώσσες και να τα στείλουν να σπουδάσουν έξω παρά να τα δώσουν σε φροντιστήρια με σκοπό τις πανελλαδικές.

Συνεπώς γενικά ο κλάδος των καθηγητών περνάει κρίση που θα μεγαλώνει με το καιρό.

Όμως θαρρώ με την ιστορία μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα όπως να ασχοληθείς με αρχαιολογία ή ως ξεναγός.

Προσωπικά θα πήγαινα παιδαγωγικό δημοτικής με μετεκπαίδεσυση στην ειδική αγωγή.
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 21:02, 16-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Παλιά ο κόσμος πλήρωνε όσο όσο για φροντιστήρια γιατί οι πανελλήνιες ήταν μια επένδυση για το μέλλον αφού Πανεπιστήμιο σήμαινε σίγουρη δουλειά. Στην Ελλάδα της κρίσης οι περισσότεροι γονείς προτιμούν να μάθουν στα παιδιά τους ξένες γλώσσες και να τα στείλουν να σπουδάσουν έξω παρά να τα δώσουν σε φροντιστήρια με σκοπό τις πανελλαδικές.

Συνεπώς γενικά ο κλάδος των καθηγητών περνάει κρίση που θα μεγαλώνει με το καιρό.

Όμως θαρρώ με την ιστορία μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα όπως να ασχοληθείς με αρχαιολογία ή ως ξεναγός.

Προσωπικά θα πήγαινα παιδαγωγικό δημοτικής με μετεκπαίδεσυση στην ειδική αγωγή.
Δε συμφωνώ...απ' όσα παιδιά ξέρω οι μόνοι που δεν πηγαίνουν φροντιστήριο είναι αυτοί που πραγματικά είναι πολύ στενά και δεν έχουν να το πληρώσουν. Αντιθέτως, περισσότεροι αυτοί που δεν πανε/πηγαιναν αγγλικά και για δεύτερη ξένη γλώσσα δεν το συζητάμε καν.
Παράθεση

shadow

Νεοφερμένος

H shadow έγραψε στις 11:10, 17-02-17:

Παιδια αλλες σχολες ειδικα απο αλλα πεδια δεν με ενδιαφερουν και δεν θα πηγαινα ποτε.
Ξερω πως καμια επιλογη δε θα μου δωσει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση αλλα θα το παλεψω γιατι θα αγαπω αυτο που κανω.
Οποτε το θεμα ειναι ποια εχει καλυτερες προοπτικες απο αυτες τις τρεις που θελω.

Παρενθεση μιας και ειμαστε εδω να ρωτησω και κατι αλλο γιατι ειμαι ασχετη.Ποσο ευκολο ειναι να κανεις μεταγραφη απο επαρχια στην αθηνα εχοντας σαν μοναδικο κριτηριο το οικονομικο (ετησιο εισοδημα κατω απο 3.000) ??? το οποιο ειναι 1 μοριο απο οτι ειδα.Υπαρχουν πιθανοτητες η μονο οσοι εχουν πολλα μορια τα καταφερνουν;;
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 13:44, 17-02-17:

Παιδια αλλες σχολες ειδικα απο αλλα πεδια δεν με ενδιαφερουν και δεν θα πηγαινα ποτε.
Ξερω πως καμια επιλογη δε θα μου δωσει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση αλλα θα το παλεψω γιατι θα αγαπω αυτο που κανω.
Οποτε το θεμα ειναι ποια εχει καλυτερες προοπτικες απο αυτες τις τρεις που θελω.
Καμία από αυτές που είπες δεν έχει προοπτικές οπότε πήγαινε εκεί που σου αρέσει περισσότερο.

Παρενθεση μιας και ειμαστε εδω να ρωτησω και κατι αλλο γιατι ειμαι ασχετη.Ποσο ευκολο ειναι να κανεις μεταγραφη απο επαρχια στην αθηνα εχοντας σαν μοναδικο κριτηριο το οικονομικο (ετησιο εισοδημα κατω απο 3.000) ??? το οποιο ειναι 1 μοριο απο οτι ειδα.Υπαρχουν πιθανοτητες η μονο οσοι εχουν πολλα μορια τα καταφερνουν;;
Δύσκολο έως αδύνατο. Πλέον οι περισσότεροι πληρούν το συγκεκριμένο κριτήριο και όλοι θέλουν μεταγραφή σε Αθήνα/Θεσσαλονίκη οπότε θα έχεις πολύ μεγάλο ανταγωνισμό.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,548 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:21, 17-02-17:

Ψυχολογία την έχεις σκεφτείς καθόλου ;
Παράθεση

shadow

Νεοφερμένος

H shadow έγραψε στις 15:35, 17-02-17:

Μαλιστα,καταλαβα.
Οχι δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα αυτο το αντικειμενο.

Στο Ιστορικο-αρχαιολογικο για να εχεις τη δυνατοτητα να δουλεψεις σε μουσεια η να γινεις ξεναγος κλπ πρεπει να εχεις διαλεξει την κατευθυνση της αρχαιολογιας??
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Παιδαγωγικά vs Αγγλική Φιλολογία - Από Celice
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 13-10-13 στις 15:16.
    • Νομική v Παιδαγωγικά - Από ELISAVET
      Το θέμα έχει λάβει 30 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-10-11 στις 10:47.
    • Παιδαγωγικά σε ποια πόλη; - Από annapav.kal
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-08-10 στις 02:16.
    • Ηλεκτρολόγος μηχανικός vs παιδαγωγικά - Από SarAndoS
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-07-09 στις 15:15.
    • Κτηνιατρική vs Παιδαγωγικά - Από fotaras
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-07-09 στις 16:04.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους