Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,345 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,531 μηνύματα σε 94,373 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 607 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για Πανελλήνιες ομογενών εξωτερικού

tc0 (Τάσος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη tc0
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O tc0 έγραψε στις 09:31, 08-10-11:

Καλημέρα σ' όλους

Χθες βγήκαν τ' αποτελέσματα του εξωτερικού κι έχω μιαν ερώτηση σχετικά μ' αυτά. Είμαι κι εγώ του εξωτερικού, εννοείται, και δεν ξέρω αν τελικά πέρασα σε κάποιαν σχολή ή όχι. Μπήκα κανονικά κι είδα τα αποτελέσματα των γραπτών, αλλά στα tabs «Σχολή επιτυχίας» και «Μόρια» δεν γράφει τίποτα, είναι κενά. Γράφει από κάτω μόνον τις βαθμολογίες των γραπτών. Ακόμη κι αν δεν πέρασα πουθενά, δεν θα 'πρεπε έστω να γράφει τα μόρια ή κάνω λάθος; Έπειτα άκουσα πως αν δεν είχα περάσει κάπου, δεν θα 'βλεπα τις βαθμολογίες, αλλά θα μου 'βγαινε ένα άσπρο παραθυράκι το οποίο θα 'γραφε πως απέτυχα, ξέρω γω. Ξέρει κανείς τι ακριβώς παίζεται; Έχω περάσει κάπου κι απλά δεν το δείχνει για κάποιον λόγο, ή δεν πέρασα απλά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,245 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 16:45, 08-10-11:

Εδώ http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-p...exwteriku.html λέει ότι δείχνει τις βαθμολογίες. Ξανά δοκίμασε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tc0 (Τάσος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη tc0
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O tc0 έγραψε στις 16:57, 08-10-11:

Τις βαθμολογίες των γραπτών μού τις δείχνει. Αυτά που είναι κενά, είναι τα «Σχολή Επιτυχίας» και «Μόρια». Δεν γράφουν απολύτως τίποτα. Και μου φαίνεται λιγάκι κουφό, γιατί ακόμη και σε περίπτωση που απέτυχα, τουλάχιστον τα μόριά μου δεν θα 'πρεπε να 'γραφε;

Έπειτα, έχω επικοινωνήσει έμμεσα με κάποια παιδιά που έχουν δώσει πέρυσι και δεν πέρασαν, και όλοι τους μού είπαν πως αν ανήκω στους αποτυχόντες, δεν θα 'πρεπε να μ' έβαζε καν στο σύστημα. Αυτοί όταν προσπάθησαν να δούνε τα αποτελέσματά τους, απλά έλεγε «σφάλμα» ή κάτι τέτοιο. Εμένα απ' τη στιγμή που με βάζει μέσα, δεν πάει να πει πως πέρασα;

Έχω τρελλαθεί, ειλικρινά. Δεν ξέρω τι γίνεται. Αν δεν πέρασα θέλω να το ξέρω τουλάχιστον, αυτό το ενδιάμεσο «πέρασα/δε πέρασα;» με σκοτώνει!

Παράθεση

Tinene

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tinene
H Tinene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Tinene έγραψε στις 15:43, 17-12-13:

Καλησπέρα, το καλοκαίρι μάλλον θα μετακομίσω εγώ και η οικογένεια μου στο εξωτερικό.Λοιπόν, η ερώτησή μου είναι η εξής: θα δικαιούμαι να δώσω πανελλήνιες με τα πλεονεκτήματα που έχουν τα παιδιά που μένουν αρκετά χρόνια στο εξωτερικό; http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-p...xwterikoy.html (ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1.ΤΕΚΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚOY ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ)
Ο πατέρας μου ζούσε στην Γερμανία για 30 και κάτι χρόνια και μετακομίσαμε το 2003 στην Ελλάδα.Θα φοιτήσω κανονικά σε Ελληνικό Λύκειο τα 2 τελευταία έτη αλλά σύμφωνα με την πρώτη προϋπόθεση. ----> α) Ο ένας τουλάχιστον από τους γονείς του υποψηφίου να είναι Έλληνας και να κατοικούσε και να διέμενε μόνιμα στο εξωτερικό τουλάχιστον πέντε (5) πλήρη έτη κατά την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ πριν από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης του υποψηφίου για εισαγωγή στην Ανώτατη Εκπαίδευση της Ελλάδας <---- .Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Globalmind2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Globalmind2
Ο Globalmind2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Globalmind2 έγραψε στις 15:52, 17-12-13:

Ηρθατε στην Ελλαδα το 2003.

Ο μπαμπας εμενε 30 χρονια αλλα οχι την τελευταια δεκαετια.

Αρα,δεν πληροις τα κριτηρια.Δηλαδη να κανεις τι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

breakers

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη breakers
Ο breakers αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O breakers έγραψε στις 00:32, 23-07-14:

Χαιρετε,
ειμαι 17 και ετοιμαζομαι να φοιτησω στην 3η λυκείου. Όμως τα τελευταία 2 χρονιά τα πέρασα στην Κύπρο και ετοιμαζόμουν για να περάσω με τους ομογενείς, άλλα κάτι άλλαξε τα σχέδιά μας και θα πρέπει να μετακομίσουμε Αγγλία. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι, μπορώ ακόμα να δώσω με τους ομογενείς από την Αγγλία? Ξέρω πως για να δόσεις με τους ομογενείς στην Κύπρο θα πρέπει να έχεις μείνει τα δύο τελευταία χρόνια στην Κύπρο, με την Αγγλία τι ισχύει? Μπορούν αυτά τα δύο χρόνια να ισχύσουν και στην Αγγλία?
Ευχαριστώ

Παράθεση

Laou_95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Laou_95
H Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.

H Laou_95 έγραψε στις 19:08, 23-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από breakers
Χαιρετε,
ειμαι 17 και ετοιμαζομαι να φοιτησω στην 3η λυκείου. Όμως τα τελευταία 2 χρονιά τα πέρασα στην Κύπρο και ετοιμαζόμουν για να περάσω με τους ομογενείς, άλλα κάτι άλλαξε τα σχέδιά μας και θα πρέπει να μετακομίσουμε Αγγλία. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι, μπορώ ακόμα να δώσω με τους ομογενείς από την Αγγλία? Ξέρω πως για να δόσεις με τους ομογενείς στην Κύπρο θα πρέπει να έχεις μείνει τα δύο τελευταία χρόνια στην Κύπρο, με την Αγγλία τι ισχύει? Μπορούν αυτά τα δύο χρόνια να ισχύσουν και στην Αγγλία?
Ευχαριστώ
Προσωπικά,δεν γνωρίζω για το θέμα! Και βλέπω πως δεν έχεις πάρει άλλη απάντηση!
Καλύτερα να απευθυνθείς στη γραμματεία του σχολείου σου....
Ίσως να γνωρίζουν αυτοί.....

Υ.Γ. Αν είναι να μείνετε στην Αγγλία,θα σου πρότεινα να πραγματοποιήσεις τις προπτυχιακές σπουδές σου σε ένα από τα πανεπιστήμια που υπάρχουν εκεί....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flash1997 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flash1997
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O flash1997 έγραψε στις 22:43, 15-08-14:

Από ότι ξέρω οι ομογενείς δίνουν στο τέλος τις γ' λυκείου πανελλήνιες όπως όλα τα παιδιά,αλλά τα θέματα που βάζουν σε αυτούς είναι πιο εύκολα.
Ξέρει κανείς τι κριτήρια πρέπει να διαθέτει κάποιος για να δώσει πανελλήνιες ως ομογενείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,067 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 23:40, 15-08-14:

Θα βγω λίγο εκτός θέματος,αλλά πάντα ήθελα να το ρωτήσω:
Γιατί πρέπει ντε και καλά τα Ελληνόπουλα του εξωτερικού να πηγαίνουν σε ελληνικά σχολεία εκεί (τα οποία υπολειτουργούν) και στη γ λυκείου να δίνουν πανελλήνιες και να μην πάνε κανονικά σε σχολεία της χώρας που μένουν?Εγώ άμα μετακόμιζα στο εξωτερικό θα πέταγα τη σκούφια μου να πάω σε γερμανικό/γαλλικό/αυστραλιανό/.... δημόσιο σχολείο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 23:48, 15-08-14:

Γιατι θελουνε να σπουδασουνε σε ελληνικο πανεπιστημιο. Το ξενο σχολειο δεν κανει την υλη των πανελλαδικων.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,067 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε στις 23:54, 15-08-14:

Δλδ αν ένας ξένος θέλει να σπουδάσει στην Ελλάδα πρέπει να δώσει πανελλήνιες???
(νόμιζα πως χρειάζεται μόνο απολυτήριο λυκείου από τη χώρα του + πιστοποιητικό ελληνομάθειας Β2)

Α,και κάτι άλλο.Γιατί να θέλει κάποιος να σπουδάσει στο ΑΠΘ κι όχι στη Σορβόννη/Χαιδελβέργη/Άαχεν/....................?

Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 904 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 23:59, 15-08-14:

Η ελλαδα εδωσε το φως!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 έγραψε στις 06:02, 16-08-14:

Και η Ελλάδα το έχασε!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

intefina (Ιδιαίτερη Περίπτωση)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη intefina
H Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H intefina έγραψε στις 10:11, 16-08-14:

Βασικά εγώ ξέρω ότι είναι πιο εύκολα τα θέματα και ότι έχουν το δικαίωμα να δώσουν δύο φορές ουσιαστικά την ίδια χρονιά..για παράδειγμα ξέρω μια κοπέλα του '95 η οποία ζούσε στη Γερμανία, έδωσε Πανελλήνιες κανονικά την εποχή που δίνουμε κι εμείς και πέρασε Φυσικό Ηρακλείου και μετά από 3 μήνες, δηλαδή το Σεπτέμβριο, ξανάδωσε και πέρασε Ιατρική Αθήνας...!!!
μακάρι να' χαμε κι εμείς τέτοια προνόμια

Παράθεση

flash1997 (Χρήστος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flash1997
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O flash1997 έγραψε στις 13:17, 16-08-14:

εγώ θέλω να ξέρω ποια κριτήρια υπάρχουνε για να δώσει κάποιος πανελλήνιες σαν ομογενείς,αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,693 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 15:39, 16-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από breakers
Χαιρετε,
Ευχαριστώ
Πιασε το αυγο και κουρευτο. Εχεις μπλεξει γιατι αλλη η κατηγορια ομογενων που θα εδινες απο Κυπρο και αλλη που θα εδινες απο αλλη ξενη χωρα, οπως η Βρετανια. Τηλεφωνο στο υπουργειο και απειρη υπομονη.

Αρχική Δημοσίευση από flash1997
Από ότι ξέρω οι ομογενείς δίνουν στο τέλος τις γ' λυκείου πανελλήνιες όπως όλα τα παιδιά,αλλά τα θέματα που βάζουν σε αυτούς είναι πιο εύκολα.
Ξέρει κανείς τι κριτήρια πρέπει να διαθέτει κάποιος για να δώσει πανελλήνιες ως ομογενείς;
Υπαρχουν κατηγοριες ομογενων. Για να δωσεις με την αντικειμενικα ευκολη κατηγορια 1 (ευκολη λογω αρκετων θεσεων και μετριων επιδοσεων) πρεπει οι γονεις σου να κατοικουν για 5 χρονια και να εργαζονται στη χωρα του εξωτερικου και εσυ να εχεις παει σε ελληνικο σχολειο ειτε 3 οποιαδηποτε χρονια δευτεροβαθμιας ειτε τα δυο τελευταια χρονια (Β και Γ Λυκειου). Κατηγορια 2 παλι δινεις 5 μαθηματα αλλα ειναι για παιδια Ελληνων υπαλληλων του εξωτερικου που πηγαιναν σε ελληνικα σχολεια. Υπαρχει κατηγορια που δινεις μονο εκθεση και μετραει το απολυτηριο του ξενογλωσσου σχολειου που πηγαινες, υπαρχει κατηγορια για οσους ειναι απο Κυπρο και μια ακομα που δεν την θυμαμαι.

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Θα βγω λίγο εκτός θέματος,αλλά πάντα ήθελα να το ρωτήσω:
Γιατί πρέπει ντε και καλά τα Ελληνόπουλα του εξωτερικού να πηγαίνουν σε ελληνικά σχολεία εκεί (τα οποία υπολειτουργούν) και στη γ λυκείου να δίνουν πανελλήνιες και να μην πάνε κανονικά σε σχολεία της χώρας που μένουν?Εγώ άμα μετακόμιζα στο εξωτερικό θα πέταγα τη σκούφια μου να πάω σε γερμανικό/γαλλικό/αυστραλιανό/.... δημόσιο σχολείο!
Γιατι τα ελληνικα σχολεια του εξωτερικου εξυπηρετουσαν σε μεγαλο βαθμο και παιδια ελληνων αποσπασμενων σε θεσεις του εξωτερικου που δεν θα ειχαν τη δυνατοτητα να πανε σε ξενα σχολεια. Εμεις ημασταν μισοι μισοι στην ταξη, μισοι μονιμοι και μισοι προσωρινοι. Εκτος αν θεωρεις λογικο να παει καποιο παιδι στα 15 του σε χωρα που δεν μιλαει καθολου τη γλωσσα ή ξερει τα πολυ βασικα και να παει σε τοπικο σχολειο. Ξερω παιδια που μετακομισαν στη Γερμανια χωρις να ξερουν ουτε το καλημερα στα Γερμανικα λογω μεταθεσης των δικων τους.

Αρχική Δημοσίευση από panagiotists13
Δλδ αν ένας ξένος θέλει να σπουδάσει στην Ελλάδα πρέπει να δώσει πανελλήνιες???
(νόμιζα πως χρειάζεται μόνο απολυτήριο λυκείου από τη χώρα του + πιστοποιητικό ελληνομάθειας Β2)

Α,και κάτι άλλο.Γιατί να θέλει κάποιος να σπουδάσει στο ΑΠΘ κι όχι στη Σορβόννη/Χαιδελβέργη/Άαχεν/....................?
Γιατι δεν ξερει Γερμανικα, Γαλλικα ή την οποιαδηποτε γλωσσα του Πανεπιστημιου, γιατι στην Ελλαδα μπορει να περασει σε μια καλυτερη σχολη ή γιατι πολυ απλα δεν γουσταρει την πολη που μενει ωστε να σπουδασει εκει. Στην Ελλαδα εχουμε ωραιοποιημενη την κατασταση στο εξωτερικο αλλα η αληθεια απεχει παρα πολυ απο την πραγματικοτητα.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

O panagiotists13 έγραψε στις 15:56, 16-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από intefina
Βασικά εγώ ξέρω ότι είναι πιο εύκολα τα θέματα και ότι έχουν το δικαίωμα να δώσουν δύο φορές ουσιαστικά την ίδια χρονιά..για παράδειγμα ξέρω μια κοπέλα του '95 η οποία ζούσε στη Γερμανία, έδωσε Πανελλήνιες κανονικά την εποχή που δίνουμε κι εμείς και πέρασε Φυσικό Ηρακλείου και μετά από 3 μήνες, δηλαδή το Σεπτέμβριο, ξανάδωσε και πέρασε Ιατρική Αθήνας...!!!
Μαμά,μπαμπά,στη Γερμανία τώρα!!!
(ωραία ιδέα μου'δωσα)

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,693 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 16:02, 16-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από intefina
Αν πας Γ Λυκειου στο εξωτερικο δεν μπορεις να το κανεις. Αν πας στην Ελλαδα αλλα εχεις εξασφαλισει το δικαιωμα για Πανελληνιες Ομογενων τοτε μπορεις να το κανεις. Ειναι μια καβατζα που την εκμεταλλευονται αρκετα ατομα που γυρνανε στην Ελλαδα εχοντας εξασφαλισει το δικαιωμα. Παλιοτερα γινοταν να φυγεις απο το εξωτερικο γυρω στο Δεκεμβριο και να συνεχισεις στην Ελλαδα στη Γ Λυκειου και να εχεις το δικαιωμα, τωρα ομως εχει κοπει

Παράθεση

OuraniaK

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη OuraniaK
H OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H OuraniaK έγραψε στις 23:18, 19-03-15:

Καλησπέρα!!! Δεν ξέρω αν έχει ξανά δημοσιευτεί παρόμοιο Θέμα.
Είμαι απόφοιτη του Γενικού Λυκείου (2013) έδωσα ενδοσχολικές και έφυγα στη Γερμανία αμέσως.
Αυτόν τον χρόνο ξεκίνησα τις διαδικασίες για να κάνω το Ausbuildung ως Μηχανικός Μηχανολόγος,
συμμετέχοντας πρώτα στο Berufspraktische Schule, και από τον Σεπτέμβριο θα συμμετάσχω στο Berufschule Allgemeintechnik όπου και διαρκεί έναν χρόνο, έπειτα θα συνεχίσω με το Ausbuildung. Επειδή όμως θέλω να προσπαθήσω να περάσω στο Πανεπιστήμιο και σε αρκετά Πανεπιστήμια το απολυτήριο των ενδοσχολικών εξετάσεων δεν μετράει καθόλου, θέτω τα εξής ερώτημα:
  • Για τις πανελλήνιες ως απόφοιτη του Γενικού Λυκείου θα δώσω κανονικά;
  • Ή γίνεται επειδή ξανά βρίσκομαι στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση της Γερμανίας τώρα πια να μπορώ να δώσω με τους Ομογενείς που δίνουν μόνο Έκθεση (απ'ότι ξέρω);
  • Η εξέταση των Ομογενών ισχύει για την εισαγωγή μόνο σε Ελληνικά Πανεπιστήμια ή και στα Πανεπιστήμια γενικότερα της Ε.Ε.;

Ευχαριστώ

Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Obito
Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 00:27, 20-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από OuraniaK
Καλησπέρα!!! Δεν ξέρω αν έχει ξανά δημοσιευτεί παρόμοιο Θέμα.
Είμαι απόφοιτη του Γενικού Λυκείου (2013) έδωσα ενδοσχολικές και έφυγα στη Γερμανία αμέσως.
Αυτόν τον χρόνο ξεκίνησα τις διαδικασίες για να κάνω το Ausbuildung ως Μηχανικός Μηχανολόγος,
συμμετέχοντας πρώτα στο Berufspraktische Schule, και από τον Σεπτέμβριο θα συμμετάσχω στο Berufschule Allgemeintechnik όπου και διαρκεί έναν χρόνο, έπειτα θα συνεχίσω με το Ausbuildung. Επειδή όμως θέλω να προσπαθήσω να περάσω στο Πανεπιστήμιο και σε αρκετά Πανεπιστήμια το απολυτήριο των ενδοσχολικών εξετάσεων δεν μετράει καθόλου, θέτω τα εξής ερώτημα:
  • Για τις πανελλήνιες ως απόφοιτη του Γενικού Λυκείου θα δώσω κανονικά;
  • Ή γίνεται επειδή ξανά βρίσκομαι στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση της Γερμανίας τώρα πια να μπορώ να δώσω με τους Ομογενείς που δίνουν μόνο Έκθεση (απ'ότι ξέρω);
  • Η εξέταση των Ομογενών ισχύει για την εισαγωγή μόνο σε Ελληνικά Πανεπιστήμια ή και στα Πανεπιστήμια γενικότερα της Ε.Ε.;

Ευχαριστώ

Εκτος των αλλων προυποθεσεων εφοσον εχεις ηδη απολυτηριο ΓΕΛ δεν μπορεις να δωσεις εξετασεις με τις διαταξεις για τους Ελληνες του του Εξωτερικο. Πραγμα λογικο αλλωστε, γιατι αν υπηρχε τετοιο ''παραθυρακι'' με την ιδια λογικη οι αποφοιτοι ΓΕΛ θα μπορουσαν να εγγραφονται και στην τελευταια ταξη ενος Εσπερινου Λυκειου να εδιναν Πανελληνιες με τα Εσπερινα και να να περνουσαν σε κανονικα υψηλοβαθμες Σχολες με πολυ χαμηλοτερη βαση...

Δες την Κατηγορια 3:

http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-p...xwterikoy.html

http://www.minedu.gov.gr/home/dioiki...2014-2015.html

Παράθεση

OuraniaK

Απόφοιτος

H OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H OuraniaK έγραψε στις 00:50, 20-03-15:

Τις είδα τις κατηγορίες, ναι έχεις δίκιο, και δυστυχώς αυτή η σχολή δεν αντιστοιχεί με αυτή του Γενικού Λυκείου.
Οπότε κανονικά!
Θα μετρήσουν οι βαθμοί των τετραμήνων του απολυτηρίου για να βγει ο μέσος όρος ή επειδή έχουν περάσει τα χρόνια θα μετρηθεί μόνο από τις γραπτές εξετάσεις των Πανελληνίων;

Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 318 μηνύματα.

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 00:55, 20-03-15:

Τις είδα τις κατηγορίες, ναι έχεις δίκιο, και δυστυχώς αυτή η σχολή δεν αντιστοιχεί με αυτή του Γενικού Λυκείου.
Οπότε κανονικά!
Θα μετρήσουν οι βαθμοί των τετραμήνων του απολυτηρίου για να βγει ο μέσος όρος ή επειδή έχουν περάσει τα χρόνια θα μετρηθεί μόνο από τις γραπτές εξετάσεις των Πανελληνίων;
Αν εχουν παρελθει 2 χρονια απο τοτε που πηρες το Απολυτηριο δυστυχως μονο τα γραπτα μετρανε...
Καλη επιτυχια παντως ο,τι κι αν κανεις, αν και επειδη απο ο,τι ειδα ψαχνεσαι και για σπουδες στο Εξωτερικο απο σκεψου πρωτα και αποφασισε αν θα στραφεις στις Πανελληνιες ή θα δωσεις Α levels ή κατι αντιστοιχο για πανεπιστημια του εξωτερικου και αφοσιωσου στον στοχο σου

Παράθεση

OuraniaK

Απόφοιτος

H OuraniaK έγραψε στις 00:59, 20-03-15:

Για εμένα ευτυχώς αν μετρήσουν μόνο τα γραπτά γιατί δεν πολύ με ένοιαζε τότε ήθελα απλά να φύγω από Ελλάδα όποτε ακόμα και να έγγραφα καλά στις πανελλήνιες θα έπεφτε ο μέσος όρος. Ναι, έχω σκεφτεί για το A-Levels, αλλά έχω μπερδευτεί με αυτό το σύστημα! Αν μπορεί κάποιος λίγο να μου εξηγήσει! Έχω σκοπό για εξωτερικό σίγουρα, και είχα ξανά γράψει εδώ στο φόρουμ συγκεκριμένα για το Leiden της Ολλανδίας.

Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τάσος97
Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,794 μηνύματα.

O Τάσος97 Vandaag ben ik broke έγραψε στις 05:54, 20-03-15:

Έχω σκοπό για εξωτερικό σίγουρα, και είχα ξανά γράψει εδώ στο φόρουμ συγκεκριμένα για το Leiden της Ολλανδίας.
και ειπα τι μου θυμίζεις τι μου θυμίζεις

Λοιπόν μπες εδώ και δες ποιες κατηγορίες μπορούν να δώσουν εξετάσεις ομογενών http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-p...exwteriko.html

Οι εξετάσεις αυτές εξασφαλίζουν την εισαγωγή σου ΜΟΝΟ στα πανεπιστήμια της Ελλάδας εκτός κι αν πανεπιστήμιο του εξωτερικού σου ζητάει συμμετοχή σε πανελλήνιες. Αξίζει να σημειώσω εδώ ότι θα πρέπει να ρωτήσεις εάν για αυτούς πανελλήνιες και εξετάσεις ομογενών είναι το ίδιο.

Σε αυτό το εγγραφο http://edu.klimaka.gr/arxeio/panella...ou-klimaka.pdf (που είναι ολόκληρο του προηγούμενου) πηγαίνοντας στη σελίδα 18 θα βρεις την εξεταστέα ύλη. Ενδεικτικά αναφέρω τα μαθήματα που εξετάζονται ανά κατέυθυνση:

Θεωρωητική
Έκθεση
Αρχαία Ελληνικά
Νεοελληνική Λογοτεχνία
Ιστορία
Λατινικά

Θετική
Έκθεση
Φυσική
Χημεία
Μαθηματικά
Βιολογία

οτιδήποτε άλλο χρειαστείς ρώτα! Καλημέρα σε όλους

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 09:13, 20-03-15:

Πανελληνιες και εξετασεις ομογενων αναγνωριζονται το ιδιο απο τα πανεπιστημια ωστοσο για να δωσεις εξετασεις ομογενων πρεπει οι γονεις σου να κατοικουν 5 χρονια στο εξωτερικο κι εσυ να πηγαινεις 3 χρονια δευτεροβαθμιας στο εξωτερικο (ή τα 2 τελευταια, αυτο ισχυε οταν ημουν εγω) και αν πας σε Ελληνικο σχολειο τοτε εξεταζεσαι σε ολα τα μαθηματα και οχι μονο στην Εκθεση. Αλλα αφου εσυ εχεις παρει ηδη απολυτηριο, δεν μπορεις να δωσεις εξετασεις ομογενων.

Παράθεση

OuraniaK

Απόφοιτος

H OuraniaK έγραψε στις 11:38, 20-03-15:

Οκ παιδιά ευχαριστώ πολύ

Αρχική Δημοσίευση από Τάσος97
και ειπα τι μου θυμίζεις τι μου θυμίζεις

Λοιπόν μπες εδώ και δες ποιες κατηγορίες μπορούν να δώσουν εξετάσεις ομογενών http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-p...exwteriko.html

Οι εξετάσεις αυτές εξασφαλίζουν την εισαγωγή σου ΜΟΝΟ στα πανεπιστήμια της Ελλάδας εκτός κι αν πανεπιστήμιο του εξωτερικού σου ζητάει συμμετοχή σε πανελλήνιες. Αξίζει να σημειώσω εδώ ότι θα πρέπει να ρωτήσεις εάν για αυτούς πανελλήνιες και εξετάσεις ομογενών είναι το ίδιο.

Σε αυτό το εγγραφο http://edu.klimaka.gr/arxeio/panella...ou-klimaka.pdf (που είναι ολόκληρο του προηγούμενου) πηγαίνοντας στη σελίδα 18 θα βρεις την εξεταστέα ύλη. Ενδεικτικά αναφέρω τα μαθήματα που εξετάζονται ανά κατέυθυνση:

Θεωρωητική
Έκθεση
Αρχαία Ελληνικά
Νεοελληνική Λογοτεχνία
Ιστορία
Λατινικά

Θετική
Έκθεση
Φυσική
Χημεία
Μαθηματικά
Βιολογία

οτιδήποτε άλλο χρειαστείς ρώτα! Καλημέρα σε όλους

Δεν νομίζω να έχει καμιά διαφορά, είδα πως τελικά εκτός το απολυτήριο θέλουν Βεβαίωση Πρόσβασης. Της θεωρητικής ήμουν με μάθημα επιλογής την Βιολογία. Είμαι αρκετά πεπεισμένη πως μπορώ να τα καταφέρω, απλά δεν ξέρω αν με συμφέρει από άποψη οικονομικών να πάω κατευθείαν για Alevels, και νομίζω πως εν τέλει θα μου είναι πιο χρήσιμο από τις Πανελλαδικές. Από την στιγμή δηλαδή που δεν έχω σκοπό για Ελλ. Πανεπιστήμιο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OuraniaK : 20-03-15 στις 11:38. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

kasukininja

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kasukininja
H kasukininja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H kasukininja έγραψε στις 22:08, 20-05-15:

Κατάγομαι απο τη Ρουμανία, (και εγώ και οι γονείς μου έχουμε ρουμανική υπηκοότητα) απο την 1η δημοτικού μεχρι την 2α γυμνασίου φοιτούσα σε ελληνικο σχολείο στην Ελλάδα, και απο τη 3η γυμνασίου μεχρι τώρα (3η λυκείου) πηγαίνω σε ελληνικό σχολείο στο Λονδινο. Μπορώ να δώσω πανελλήνιες με τους ομογενείς για να περάσω σε ενα ελληνικό πανεπιστήμιο ;;
Άλλοι μου είπαν πως γίνεται, απο τη στιγμή που θα τελείωσω σε ελληνικό σχολειο, και αλλοι οτι δεν γίνεται,αφού ούτε οι γονείς μου ούτε εγω έχουμε ελληνικη υπηκοότητα και μένουμε εξωτερικο. Τι ισχύει τελικα ;

Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,447 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 00:54, 21-05-15:

μηπως καλυτερα να ρωτησεις καποιο δικηγορο ελληνα;για να παρεις απαντηση
για αρχη εγω λεων να ρωτησεις τους υπευθυνους στο σχολειο σου,μπορει να ξερουν.

σου ευχομαι οτι καλυτερο

Παράθεση

kasukininja

Νεοφερμένος

H kasukininja έγραψε στις 10:11, 21-05-15:

ok, ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 10:19, 21-05-15:

Πωπω. Θα πρέπει να είναι υπέροχο να μένεις στο εξωτερικό. Εγώ στην θέση σου θα ήθελα να παραμείνω στο Λονδίνο, αλλά θα ήταν και ωραίο να αλλάξεις λίγο παραστάσεις και τοπία από την στιγμή που το θέλεις και εσύ. Όσον αφορά αυτό που ρωτάς δεν γνωρίζω τίποτα, αν ρωτούσες κάποιον υπεύθυνο όπως είπε και ο Κομνηνός. Πολύ πιθανό να γνωρίζουν εκείνοι αλλά και να μην γνωρίζουν, δουλειά τους είναι να ρωτήσουν και να μάθουν.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 10:51, 21-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από kasukininja
Κατάγομαι απο τη Ρουμανία, (και εγώ και οι γονείς μου έχουμε ρουμανική υπηκοότητα) απο την 1η δημοτικού μεχρι την 2α γυμνασίου φοιτούσα σε ελληνικο σχολείο στην Ελλάδα, και απο τη 3η γυμνασίου μεχρι τώρα (3η λυκείου) πηγαίνω σε ελληνικό σχολείο στο Λονδινο. Μπορώ να δώσω πανελλήνιες με τους ομογενείς για να περάσω σε ενα ελληνικό πανεπιστήμιο ;;
Άλλοι μου είπαν πως γίνεται, απο τη στιγμή που θα τελείωσω σε ελληνικό σχολειο, και αλλοι οτι δεν γίνεται,αφού ούτε οι γονείς μου ούτε εγω έχουμε ελληνικη υπηκοότητα και μένουμε εξωτερικο. Τι ισχύει τελικα ;
Τις προϋποθεσεις για να δικαιουσαι την ειδικη κατηγορια τις εχεις καλυψει. Το ζητημα ομως ειναι η υπηκοοτητα γιατι οι κατηγοριες αφορουν Ελληνες του εξωτερικου και οχι μαθητες Ελληνικου σχολειου. Θα μου πεις δεν εχει ιδιαιτερο νοημα και θα εχεις δικιο. Αλλα καλυτερα παρε ενα τηλεφωνο στο Υπουργειο απευθειας να το ξεκαθαρισεις. Ειναι οι μοναδικοι που θα σου πουν σιγουρα. Επισης μπορεις αρχικα να απευθυνθεις (αν δεν το εχεις κανει ηδη) στη διευθυνση δευτεροβαθμιας που εχετε στο Λονδινο που ασχολειται με αυτα τα θεματα

Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,581 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 11:13, 21-05-15:

Για την εισαγωγή αλλοδαπών-αλλογενών υπάρχουν οι κατηγορίες α) αλλοδαπών-αλλογενών αποφοίτων λυκείων εκτός ΕΕ και β) αποφοίτων λυκείων ή αντιστοίχων σχολείων κρατών-μελών της ΕΕ μη ελληνικής καταγωγής. Εσύ ανήκεις στη δεύτερη κατηγορία αλλά δεν ξέρω αν είναι ανασταλτικός παράγοντας το γεγονός ότι τελείωσες ελληνικό λύκειο και όχι αγγλικό. Στο σάιτ του Υπουργείου (www.minedu.gov.gr), στην κατηγορία Εξετάσεις-Αλλοδαποί-Αλλογενείς θα βρεις χρήσιμες οδηγίες. ΄Εχει και τηλέφωνα επικοινωνίας. Επειδή όμως συνήθως με τα τηλέφωνα δεν μπορείς να βγάλεις άκρη, καλύτερα να στείλεις επίσημο ερώτημα στη Διεύθυνση Οργάνωσης και Διεξαγωγής Εξετάσεων-Ανδρέα Παπανδρέου 37-ΤΚ 15180-Μαρούσι για να μάθεις σίγουρα τι ισχύει.

Παράθεση

kasukininja

Νεοφερμένος

H kasukininja έγραψε στις 11:46, 21-05-15:

Ρώτησα μια καθηγήτρια στο σχολείο μου και μου είπε πως το πιο πιθανό ειναι οτι μπορώ να δωσω, αλλά θα πάρει τηλέφωνο στο υπουργείο να ρωτήσει.. Περιμένω να δώ τι θα γινει τώρα..

Παράθεση

Δήμητρα Νικολεα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δήμητρα Νικολεα
H Δήμητρα Νικολεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Δήμητρα Νικολεα έγραψε στις 11:11, 23-05-15:

καλησπερα σασ
Ονομαζομαι Δημητρα ειμαι 17 χρονων και μενω 2 χρονια στην ολλανδια και σκεφτομαι να γυρισω στην ελλαδα για να δωσω εξετασεισ με τουσ ομογενεισ αλλα δεν ξερω αν χρειαζεται απολυτηριο λυκειου ;

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 13:11, 23-05-15:

Θα παρεις απολυτηριο Λυκειου και μετα θα δωσεις και εξετασεις ομογενων. Απολυτηριο θα παρεις με τις ενδοσχολικες

Παράθεση

Δήμητρα Νικολεα

Νεοφερμένος

H Δήμητρα Νικολεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Δήμητρα Νικολεα έγραψε στις 13:49, 23-05-15:

Στην ελλαδα έχω κάνει μονο την πρώτη λυκείου και τώρα στην Ολλανδία βρίσκομαι σε ένα διεθνές σχολείο που μαθαίνεις ολλανδικα .Αρα θα χρειαστεί να κάνω την Δευτέρα λυκείου και την Τρίτη λυκείου σωστά ;

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 14:07, 23-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από Δήμητρα Νικολεα
Στην ελλαδα έχω κάνει μονο την πρώτη λυκείου και τώρα στην Ολλανδία βρίσκομαι σε ένα διεθνές σχολείο που μαθαίνεις ολλανδικα .Αρα θα χρειαστεί να κάνω την Δευτέρα λυκείου και την Τρίτη λυκείου σωστά ;
Κοιτα απο τη στιγμη που πηγαινεις σε ξενογλωσσο σχολειο και σε αυτο θα κανεις τα δυο τελευταια χρονια της β'βαθμιας θα δωσεις μονο εκθεση και θα μετρησει και το εκει απολυτηριο σου για την εισαγωγη σου σε καποιο ελληνικο πανεπιστημιο, εκτος αν δωσεις για Στρατιωτικες Σχολες οπου τοτε θα εξεταστεις και στα πεντε μαθηματα οπως και οι υποψηφιοι των κατηγοριων 1 κ 2

Παράθεση

Δήμητρα Νικολεα

Νεοφερμένος

H Δήμητρα Νικολεα έγραψε στις 15:19, 23-05-15:

Απλώς στο σχολείο που πηγαίνω δεν έχει καμία σχέση με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση ειναι ένα σχολείο στο οποίο προσπαθεί να εισαχθείς σε κανονικά Ολλανδικα σχολεία .Για αυτό αν γυρίσω στην ελλαδα θα πρεπει να κάνω τις δυο τελευταίες τάξεις και μετα να δώσω αυτές τς εξετασεις γίνεται ;

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 19:34, 24-05-15:

Απλώς στο σχολείο που πηγαίνω δεν έχει καμία σχέση με την δευτεροβάθμια εκπαίδευση ειναι ένα σχολείο στο οποίο προσπαθεί να εισαχθείς σε κανονικά Ολλανδικα σχολεία .Για αυτό αν γυρίσω στην ελλαδα θα πρεπει να κάνω τις δυο τελευταίες τάξεις και μετα να δώσω αυτές τς εξετασεις γίνεται ;
Κοιτα να δεις. Οι εξετασεις ομογενων (σε οποιαδηποτε κατηγορια) ειναι για παιδια που εχουν φοιτησει για καποια χρονια (3 συγκεκριμενα ή τα 2 τελευταια) σε σχολειο δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης στο εξωτερικο. Απο τη στιγμη που εσυ δεν πηγαινεις σε σχολειο στο εξωτερικο (ανεξαρτητα αν ειναι Αμιγες Ελληνικο, Διγλωσσο, International ή στη γλωσσα της χωρας) τοτε δεν μπορεις να δωσεις Πανελληνιες Ομογενων. Αν πας σε απευθειας Ολλανδικο σχολειο Β και Γ λυκειου θα μπορεις να δωσεις. Αν γυρισεις στην Ελλαδα θα δωσεις κανονικες Πανελληνιες

Παράθεση

Δήμητρα Νικολεα

Νεοφερμένος

H Δήμητρα Νικολεα έγραψε στις 19:40, 30-05-15:

Τελευταια ερώτηση αν γυρίσω στν ελλαδα θ πρεπει ν κάνω τν Δευτέρα κ Τρίτη λυκείου ;

Παράθεση

Obito

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Obito Ubi dubium ibi libertas έγραψε στις 20:14, 30-05-15:

Τελευταια ερώτηση αν γυρίσω στν ελλαδα θ πρεπει ν κάνω τν Δευτέρα κ Τρίτη λυκείου ;
Εαν δεν ειναι αντιστοιχο της Δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης το σχολειο που εισαι τωρα, τοτε μαλλον ναι, πρεπει να εχεις τελειωσει την Δευτεροβαθμια στην Ελλαδα ή αντιστοιχο σε χωρα του εξωτερικου.

Δες και στο Υπουργειο Παιδειας

http://www.minedu.gov.gr/home/dioiki...2014-2015.html

Παράθεση

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαιρη812
H Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Μαιρη812 έγραψε στις 16:23, 14-02-16:

Γεια σας!
Ειμαι αποφοιτη του '14 γενικου λυκειου και τον Σεπτεμβριο μετακομιζω μονιμα στην Γερμανια και εχω την εξης απορια, αν αποφασισω να ξαναδωσω πανελληνιες θα πρεπει να επιστρεψω Ελλαδα και να ξαναδωσω κανονικα η γινεται να δωσω στην Γεμανια με τους ομογενεις?
Πηρα ποσες φορες στο Υπουργιο παιδειας και εστειλα και email αλλα απαντηση καμια.
Παράθεση

Sourotiri

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Sourotiri
Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.

O Sourotiri έγραψε στις 21:15, 14-02-16:

http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-p...exwteriku.html

Σύμφωνα με το παραπάνω λινκ, δεν μπορείς να δώσεις με τους ομογενείς.
Παράθεση

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαιρη812
H Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Μαιρη812 έγραψε στις 01:09, 15-02-16:

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια!
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων (ΤΕΙ/Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 01:31, 15-02-16:

Μπες σε ένα Γερμανικό Πανεπιστήμιο καλύτερα...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους