Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,168 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,912 μηνύματα σε 96,050 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 375 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΙΕΚ: ποια είναι η γνώμη σας;

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 14:21, 03-07-08:

Εγώ για αυτές τις λεγόμενες ιδιωτικές σχολές έχω την χειρότερη εικόνα και συνιστώ ανεπιφύλακτα στους απόφοιτους που δεν πρόκειτε να περάσουν πουθενά να ξαναδώσουνε , ποιά είναι η γνώμη σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 14:34, 03-07-08:

Κι εγώ έχω πολύ κακή εικόνα, δεν ξέρω γιατί όμως .
Δεν έχω κάποια εμπειρία που να το υποστηρίζει αυτό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fosa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Fosa
Ο Fosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 274 μηνύματα.

O Fosa έγραψε στις 14:45, 03-07-08:

Και εγώ έχω τη χειρότερη εικόνα.Όσα παιδιά ξέρω που πήγαν ΙΕΚ,το τελίωσαν,δεν μάθανε ΤΙΠΟΤΑ (αφού μάθημα δε γίνετε,να μη μιλήσω για πρακτική) και οι περισσότεροι τώρα ξαναδίνουν.Πιστεύω είναι η γνωστή δικαιολογία των μαθητών που βαριούνται να ξαναδώσουν.Πολλούς που δε διάβαζαν τους ακούω να λένε "Ε σιγά,θα πάω σε κανα ΙΕΚ",και νομίζουν ότι είναι και φοιτητές..Τέσπα ο καθένας με ό,τι τη βρίσκει.

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Eruyomo
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 17:51, 03-07-08:

Εγώ απο γνωστούς μου έχω να παρατηρήσω οτι γενικά τα μαθήματα είναι πολύ υποβαθμισμένα, περνάνε (δεν ξέρω αν οφείλονται οι καθηγητές ή οι μαθητές σε αυτό) κατευθίαν στην πρακτική και δεν αποκτούνε τις βάσεις που χρειάζεται για να βγεί καλα μια δουλειά. Επίσης αν κρίνω και απο τον κόσμο που διδάσκει (οι οποίοι μπορεί να είναι και τελειώς άσχετοι με το αντικείμενο που διδάσκουν) καθώς και το οτι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η επίδοση σου αρκεί να χεις $$ να πληρώνεις (στα ιδιωτικά τουλάχιστον) τα θεωρώ ότι χειρότερο μπορεί να επιλέξει κανείς για να βγεί στην αγορά εργασίας.

Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Anarki
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,928 μηνύματα.

O Anarki έγραψε στις 17:58, 03-07-08:

Α τώρα το θυμήθηκα, έχω έναν γνωστό που διδάσκει δίκτυα και βάσεις δεδομένων σε κάποιο ΙΕΚ.
Μου λέει οτι είναι τελείως ανοργάνωτη η όλη κατάσταση, ο εξοπλισμός είναι ψιλοχάλια και τα παιδιά που πάνε δεν έχουν καθόλου τις απαραίτητες βάσεις για να παρακολουθήσουν τέτοιου είδους μαθήματα. Αναγκάζεται να κάνει πάρα πολύ εύκολο το μάθημα για να μπορούν να παρακολουθούν τα παιδιά...
Δεν ξέρω πως είναι αλλού, δεν νομίζω όμως οτι μπορεί να είναι εξωφρενικά καλύτερη η κατάσταση...

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,477 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 18:55, 03-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Anarki
Α τώρα το θυμήθηκα, έχω έναν γνωστό που διδάσκει δίκτυα και βάσεις δεδομένων σε κάποιο ΙΕΚ.
Μου λέει οτι είναι τελείως ανοργάνωτη η όλη κατάσταση, ο εξοπλισμός είναι ψιλοχάλια και τα παιδιά που πάνε δεν έχουν καθόλου τις απαραίτητες βάσεις για να παρακολουθήσουν τέτοιου είδους μαθήματα. Αναγκάζεται να κάνει πάρα πολύ εύκολο το μάθημα για να μπορούν να παρακολουθούν τα παιδιά...
Δεν ξέρω πως είναι αλλού, δεν νομίζω όμως οτι μπορεί να είναι εξωφρενικά καλύτερη η κατάσταση...
Γενικά και για Αθήνα έχω ακούσει (για γνωστό μάλιστα) οτι πχ ενώ σε βάσεις δεδομένων έχουν όλη την διάθεση οι καθηγητές να κάνουν, τελικά καταλήγουν να μαθαίνουν κάτι απο Access.

Νομίζω οτι γενικότερη είναι η κατάσταση.

Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Afey
Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 18:57, 03-07-08:

Εντάξει ρε, μία ή άλλη είναι αυτά, απ' το να μείνεις τελείως ανειδίκευτος...

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 19:07, 03-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Dythor
Εντάξει ρε, μία ή άλλη είναι αυτά, απ' το να μείνεις τελείως ανειδίκευτος...
Για τα άτομα τα ίδια ναι, σίγουρα δεν είναι κακό το να έχεις ένα πτυχίο.
Απο την άλλη είναι τραγικό για την ίδια την αγορά εργασίας.

Παράθεση

piper_h

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη piper_h
H piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H piper_h έγραψε στις 23:00, 03-07-08:

Εγω πηγα σε ΙΕΚ δημοσιο και γενικα οι καθηγητες ηταν μια χαρα,οποιος δεν μαθαινε και δεν εγραφε δεν μπορουσε να προχωρησει εξαμηνο,το γεγονος οτι τα μαθηματα ειναι υποχρεωτικα και μενεις απο απουσιες το κατατασσω στα θετικα..πιστευω οτι το κακο ειναι οτι ειναι 2 χρονια..τι να προλαβεις να μαθεις σε 2 χρονια?Εγω προσωπικα ξαναεδωσα οχι επειδη δεν εβρισκα δουλεια,γιατι ειναι δωσει και πιστοποιηση που δεν την περνας ευκαλα αλλα επειδη ηταν κατι που δεν μου αρεσε σαν δουλεια γιατι δεν ηταν επιλογη μου..αν θα ειχα τα λεφτα φετος που εδωσα παλι και δεν περναω εκει που θελω θα πηγαινα σε καποιο απο αυτα τα ξενα που ειναι 4 χρονια αλλα πολλα τα ευρω...

Παράθεση

Afey (Θέμης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Afey
Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,270 μηνύματα.

O Afey έγραψε στις 00:38, 04-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Eruyomo
Για τα άτομα τα ίδια ναι, σίγουρα δεν είναι κακό το να έχεις ένα πτυχίο.
Απο την άλλη είναι τραγικό για την ίδια την αγορά εργασίας.
Yep.

Παράθεση

Drughi

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Drughi
Ο Drughi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Drughi έγραψε στις 02:29, 05-07-08:

Μόνο για να γίνεις μάγειρας αξίζει να πας εκει
Τελείως διαφορετικό βεβαια

Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε στις 06:54, 05-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Drughi
Nαι, δεν μιλάμε για σχολές που το αντικείμενο τους δεν υπάρχει σε ΑΕΙ. Άλλο το να κάνεις σε 2 χρόνια (που νομίζω είναι η μαγειρική ) κάτι που χρειάζεται 2 χρόνια, και άλλο σε 2-3 κάτι που χρειάζεται τουλάχιστον 4.

Παράθεση

Wolly (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wolly
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.

O Wolly έγραψε στις 00:25, 07-07-08:

Το καλύτερο είναι να προσπαθήσεις ξανά, παρά να σκέφτεσαι για ΙΕΚ.

Παράθεση

GFrag17 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη GFrag17
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O GFrag17 έγραψε στις 03:42, 08-11-08:

Καλησπέρα παιδιά, ελπίζω να το έκανα το θέμα σε σωστό μέρος.

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Επειδή δεν κόβω να περνάω εκεί που θέλω από πανελλήνιες (ΑΕΙ , γιατί ούτε που θέλω να ακούω για ΤΕΙ), σκεφτόμουν την λύση του ΙΕΚ.

Έχω όμως μερικές απορίες και θα ήθελα να με διαφωτίσετε.

1) Τα ΙΕΚ αναγνωρίζονται το ίδιο με τα ΑΕΙ;
2) Έχει μέλλον ο τελειόφοιτος ΙΕΚ;
3) Πόσο έχουν πάει σήμερα τα δίδακτρα;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, ελπίζω και πάλι να μην έχω κάνει σε λάθος μέρος το θέμα ή αν υπάρχει ήδη θέμα για τα ΙΕΚ.

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη VouDou
Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 04:10, 08-11-08:

1) Τι ακριβώς εννοείς με το αν τα ΙΕΚ "αναγνωρίζονται" το ίδιο με τα ΑΕΙ? Από το Ελληνικό Δημόσιο "αναγνωρίζονται" ως εκπαιδευτική βαθμίδα. Αρκετές ειδικότητες έχουν ήδη κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, για αρκετές ακόμα εκρεμμεί η έκδοση σχετικού Προεδρικού Διατάγματος. Ανέλυσε λίγο περισσότερο αυτό που έχεις στο μυαλό σου, για να λάβεις την ανάλογη απάντηση.
Γενικότερα, τα ΑΕΙ ανήκουν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, ενώ τα ΙΕΚ στη Μετε-Δευτεροβάθμια. Τα ΑΕΙ είναι χρονικής διάρκειας 4 ή 5 ετών (Ιατρική 6), ενώ τα ΙΕΚ 2.5 (2+0.5 πρακτική). Τα ΑΕΙ χορηγούν πτυχίο με επαγγελματικά δικαιώματα, τα ΙΕΚ χορηγούν ΒΕΚ (Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης) και πρέπει να δώσεις την "Πιστοποίηση" θεωρητικού και πρακτικού μέρους (ανάλογα με ειδικότητα) στις σχετικές εξετάσεις του ΥΠΕΠΘ.

2) Όλοι έχουν (κάποιο/δεδομένο) μέλλον στην αγορά εργασίας. Για ποια ειδικότητα ενδιαφέρεσαι για να (σου) απαντήσουμε λεπτομερέστερα. Δες, επίσης, απάντηση στο 1ο ερώτημά σου.

3) Για Ιδιωτικό ή Κρατικό ΙΕΚ ρωτάς? Για τα Κρατικά (περί Διδάκτρων στα Ιδιωτικά ΙΕΚ δεν γνωρίζω με λεπτομέρειες, θαρρώ ποικίλει από "μαγαζί" σε "μαγαζί") είναι 367 Ευρώ το εξάμηνο (ελπίζω να μην είχε αύξηση τελευταία) ή σε περίπτωση που πλοιρείς κάποια κοινωνικά/οικονομικά κριτήρια, τότε είναι 190 ευρώ/εξάμηνο. Αν είσαι ο καλύτερος σπουδαστής της ειδικότητάς σου (μεγαλύτερος Μ.Ο. εξαμήνου), τότε ως υποτροφία επίδοσης απαλλάσεσαι από την καταβολή Διδάκτρων του επόμενου εξαμήνου.

Παράθεση

Orlando (Αποστολης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orlando
Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας . Έχει γράψει 607 μηνύματα.

O Orlando έγραψε στις 04:27, 08-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από GFrag17

Επειδή δεν κόβω να περνάω εκεί που θέλω από πανελλήνιες (ΑΕΙ , γιατί ούτε που θέλω να ακούω για ΤΕΙ), σκεφτόμουν την λύση του ΙΕΚ.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, ελπίζω και πάλι να μην έχω κάνει σε λάθος μέρος το θέμα ή αν υπάρχει ήδη θέμα για τα ΙΕΚ.
1)Οχι.Αυτο μας ελλειπε.
Οι ερωτηση 2 ειναι υποκειμενικη,και για την 3 δεν γνωριζω.Θεωρω ομως αβασιμο να λες οτι δεν θες να πας σε ΤΕΙ και προτιμας το ΙΕΚ.

Παράθεση

paraskevas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη paraskevas
Ο paraskevas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O paraskevas έγραψε στις 13:03, 08-11-08:

Τα ΙΕΚ ειναι μια καλη λυση κυριως για εναν μαθητη που εχει αποτυχει στις παννελληνιες και απο το να παει στο εξωτερικο και να σπουδασει γιατρος,δικηγορος η μηχανικος θεωρω οτι θα ναι καλυτερο γι αυτον και γενικοτερα για το κοινωνικο συνολο να παει σ ενα ΙΕΚ, με ολο το σεβασμο παντα..
Τωρα αν προτιμας ΙΕΚ αντι για ΤΕΙ ειναι σα να προτιμας lada αντι για mercedes.Βεβαια υπαρχει και η ferrari(ΑΕΙ) αλλα γουστα ειναι αυτα και ο καθενας ειναι ελευθερος και βαση των δυνατοτητων του παντα, να επλεξει αυτο που του αρεσει..(κανοντας και λιγη πλακα μ αυτα που ακουω..!)

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 21:21, 08-11-08:

1)Οχι βεβαια

2)Το ποσο ευκολα θα βρεις δουλεια παντως εξαρταται απο την ειδικοτητα. Αν παρεις ειδικοτητα που υπαρχει και σε ΑΕΙ/ΤΕΙ θα ειναι μαλλον πιο δυσκολο να βρεις δουλεια με αξιοπρεπη μισθο (εχω ακουσει μισθους της ταξης των 600Ε, τραγικο). Τωρα αν σπουδασεις τπτ κομμωτικη σιγουρα θα εισαι σε καλυτερη μοιρα.

3) Γενικα δε ξερω, νομιζω παει με το ατομο, δηλαδη αναλογα την οικονομικη δυνατοτητα. Μια φιλη μου σπουδαζει marketing σε ενα ιδιωτικο ΙΕΚ και πληρωνει 326 ενω δουλευει και παιρνει μισθο 329.

Παράθεση

Wolfie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Wolfie
Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O Wolfie έγραψε στις 21:46, 08-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από GFrag17

Όσα δεν φτάνει η αλεπού...

1) Τα ΑΕΙ/ΤΕΙ ανήκουν στην Ανωτατη εκπαίδευση.Τα ΙΕΚ χαρακτηρίζονται αδιαβάθμιτα, γιατί δέχονται τόσο αποφοίτους Γυμνασίου όσο και αποφοίτους Λυκείου, ανάλογα με τις επιμέρους ειδικότητες που προσφέρουν.

2) Όπως είπε και η Krou εξαρτάται από την ειδικότητα.

3) Στα δημοσια ΙΕΚ δίνεις 350e ανά εξάμηνο.Στα ιδιωτικά οι τιμές διαφέρουν.

Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Krou
H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Krou έγραψε στις 21:53, 08-11-08:

Τα ΤΕΙ ειναι σαφως ανωτερα σε καταρτιση απο τα ΙΕΚ, αναλογα την ειδικοτητα παντα. Γιατι δε θες ΤΕΙ;

Παράθεση

GFrag17 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη GFrag17
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιδιωτική σχολή και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O GFrag17 έγραψε στις 23:47, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Krou
Τα ΤΕΙ ειναι σαφως ανωτερα σε καταρτιση απο τα ΙΕΚ, αναλογα την ειδικοτητα παντα. Γιατι δε θες ΤΕΙ;
Γιατί έχω μαλώσει με το διάβασμα και σίγουρα δε προλαβαίνω μέχρι το Μάη...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aliki_s
H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 00:36, 16-01-09:

Εχμ έχεις 5 μήνες μπροστά σου ακόμα, όλο και κάτι προλαβαίνεις να κάνεις, ειδικά στα πιο βατά μθμ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 01:06, 16-01-09:

Τα ΙΕΚ δεν είναι ούτε ΤΕΙ, ούτε ΑΕΙ. Είναι μια βαθμίδα μεταξύ Λυκείου και ΑΕΙ/ΤΕΙ και χαρακτηρίζονται ως μεταλυκειακή κατάρτιση.

1) Οι απόφοιτοι ΙΕΚ είναι κυρίως τεχνίτες και επαγγελματική εκπαίδευση Δεν έχει τόση σημασία η αναγνώριση, όσο το να κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Άλλωστε με χαρτί ΙΕΚ δεν έχεις και τόση καούρα να δώσεις εξετάσεις για το Δημόσιο, ούτε να προσληφθείς ως στέλεχος σε κάποια επιχείρηση. Μερικά ιδιωτικά ΙΕΚ, πάντως, είναι απάτες. Να το ψάξεις καλά πριν καταλήξεις.

2) Σίγουρα δεν είναι αυτό που λέμε "κρατάω ένα χαρτί στα χέρια μου", αλλά αν κάνεις σωστά τη δουλειά που θα μάθεις στο ΙΕΚ κι αν η δουλειά έχει ζήτηση, θα πιαστείς αρκετά καλά.

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί προτιμάς το ΙΕΚ από το ΤΕΙ. Το ΤΕΙ είναι Ανώτατη Εκπαίδευση, δεν έχει καμία σχέση. Σίγουρα πολύ πιο κοντά στο ΑΕΙ απ'οτι το ΙΕΚ. Μεταξύ ανώτατων ιδρυμάτων υπάρχει η δυνατότητα δεύτερου πτυχίου σε άλλο ΤΕΙ ή ΑΕΙ μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων. Πληροφοριακά, πάντως, υπάρχουν και ορισμένα ΤΕΙ με λογικά και πιασάρικα αντικείμενα με βάσεις ως 13 χιλιάδες. Αν και έχω ορκιστεί να μην πω τίποτα τέτοιο πριν τις 15 Ιουνίου 2009, γιατί η μοίρα είναι πόρνη, το να βγάλεις 13 χιλιάδες μόρια δεν είναι και κάτι το απίθανο.

Αν θέλεις άμεση δουλειά, πήγαινε στο ΙΕΚ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 664 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 19:51, 16-01-09:

Eγω παντως εχω γνωστο σπουδασε αθλητικη δημοσιογραφια σε ιεκ δουλευει σε εφημεριδα κανει και την μοστρα του και παιρνει και σχετικα καλα χρηματα......Και εμεις δεν ξερουμε οταν θα βγουμε απο το πανεπιστημιο τι δουλεια θα κανουμε.....Οποτε παιζει ρολο η ειδικοτητα και αν εχεις τυχη-κονε κτλ

Παράθεση

antara

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη antara
H antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H antara έγραψε στις 20:03, 16-01-09:

Το κακό με τα ΙΕΚ είναι ότι δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο.
Εμένα με ενδιαφέρει η διαιτητική, αλλά τελειώνοντας ΙΕΚ δεν σου δίνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
Αναφέρει ότι εξαρτάται από την Νομαρχία στην οποία υπάγεται ο ενδιαφερόμενος.
Δηλαδή?
Αν έχεις κονέ, σου βγάζουν άδεια?
Δεν ξέρω. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει, γιατί ήδη ζορίζομαι πολύ με το διάβασμα και θα με ενδιέφερε ένα ΙΕΚάκι.

Παράθεση

Τομέας

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Τομέας
Ο Τομέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O Τομέας έγραψε στις 22:08, 16-01-09:

ΑΕΙ>ΑΤΕΙ>>ΙΕΚ

Γράψου σε ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ έστω και φυτικής παραγωγής κολοπετινίτσας,κράτα το,πάρε το Πάσο σου(δίνει εκπτώσεις στις μετακινήσεις,δωρεάν είσοδο σε ιστορικά μνημεία κτλ) και μετά πήγαινε IEK.Μόλις τελιώσεις το ΙΕΚ πιάσε δουλειά με το χαρτί τους,αν ξενερώσεις(π.χ. κακός μισθός) πήγαινε παρακολούθα το ΑΕΙ/ΤΕΙ που έχεις στο τσεπάκι σου...Mε τα ΙΕΚ δεν θα έχεις επαγγελματικά δικαιώματα,περιορισμένες οι δυνατότητες εξέλιξης και τα ιεκ δίνουν βεβέωση σπουδών ΟΧΙ πτυχίο.Αν θες βεβέωση σπουδών με το Microsoft Οffice μπορώ να σου φτιάξω καμιά 10αριά,μούρλια θα 'ναι!

Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ θέλει κώλο... και συνεπάγεται αναγνώριση απο το κράτος.
Βεβέωση σπουδών απο ΙΕΚ :χαλαρό διάβασμα,πασάλειμμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

astathmitos

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη astathmitos
Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 664 μηνύματα.

O astathmitos έγραψε στις 23:32, 16-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Τομέας
Αν θες βεβέωση σπουδών με το Microsoft Οffice μπορώ να σου φτιάξω καμιά 10αριά,μούρλια θα 'ναι!
Για πτυχιο δηλαδη δεν μπορουμε να κανουμε κατι;

Παράθεση

beautiful loser (----)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη beautiful loser
Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

O beautiful loser έγραψε στις 02:09, 17-01-09:

χμ μου θυμίζει το πανομοιότυπο θα μπορουσες να ψαξεις πριν γραψεις θεμα που ειχα κανει πριν μηνες http://ischool.gr/showthread.php?t=3154

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,078 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 02:27, 17-01-09:

ΑΕΙ>ΑΤΕΙ>>ΙΕΚ

Γράψου σε ένα ΑΕΙ/ΤΕΙ έστω και φυτικής παραγωγής κολοπετινίτσας,κράτα το,πάρε το Πάσο σου(δίνει εκπτώσεις στις μετακινήσεις,δωρεάν είσοδο σε ιστορικά μνημεία κτλ) και μετά πήγαινε IEK.Μόλις τελιώσεις το ΙΕΚ πιάσε δουλειά με το χαρτί τους,αν ξενερώσεις(π.χ. κακός μισθός) πήγαινε παρακολούθα το ΑΕΙ/ΤΕΙ που έχεις στο τσεπάκι σου...Mε τα ΙΕΚ δεν θα έχεις επαγγελματικά δικαιώματα,περιορισμένες οι δυνατότητες εξέλιξης και τα ιεκ δίνουν βεβέωση σπουδών ΟΧΙ πτυχίο.Αν θες βεβέωση σπουδών με το Microsoft Οffice μπορώ να σου φτιάξω καμιά 10αριά,μούρλια θα 'ναι!

Πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ θέλει κώλο... και συνεπάγεται αναγνώριση απο το κράτος.
Βεβέωση σπουδών απο ΙΕΚ :χαλαρό διάβασμα,πασάλειμμα.
Να φάει, δηλαδή, τη θέση από κάποιον άλλον που πιθανότατα ήθελα να μπει, για να έχει μισά εισιτήρια. Υπέροχα. Μετά σας φταίει το σύστημα, έτσι;

Παράθεση

antara

Απόφοιτος

H antara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 156 μηνύματα.

H antara έγραψε στις 10:01, 17-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Να φάει, δηλαδή, τη θέση από κάποιον άλλον που πιθανότατα ήθελα να μπει, για να έχει μισά εισιτήρια. Υπέροχα. Μετά σας φταίει το σύστημα, έτσι;
Δεν με ενδιαφέρει να γίνω φοιτήτρια για να παίρνω μισά εισητήρια.
Η δουλειά μου είναι άλλη εδώ και 15 χρόνια.
Θέλω να σπουδάσω το αντικείμενο γιατί το γουστάρω, αλλά βαριέμαι τη διαδικασία των πανελληνίων, γιατί πρέπει να διαβάσω άσχετα μαθήματα.
Απ' την άλλη όμως πηγαίνοντας σε ένα ΙΕΚ, ο χρόνος που θα αφιέρώσω δεν αναγνωρίζεται από πουθενά.
Γιατί μπορεί να μου τη δώσει και να θέλω να ασκήσω το επάγγελμα, όταν σταματήσω αυτό που κάνω τώρα.
Γι αυτό ρώτησα για τα ΙΕΚ.

Έχω κ%*ο. Να δούμε πότε θα τον στρώσω να κάτσω να διαβάσω....

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , Καθηγητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O VouDou έγραψε στις 20:38, 17-01-09:

Να γιατί το κάθε «χαρτί» έχει την αξία του και πρέπει να είναι «αναγνωρισμένο».

Αρχική Δημοσίευση από miv
Οι απόφοιτοι ΙΕΚ είναι κυρίως τεχνίτες και επαγγελματική εκπαίδευση Δεν έχει τόση σημασία η αναγνώριση, όσο το να κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Άλλωστε με χαρτί ΙΕΚ δεν έχεις και τόση καούρα να δώσεις εξετάσεις για το Δημόσιο, ούτε να προσληφθείς ως στέλεχος σε κάποια επιχείρηση. Μερικά ιδιωτικά ΙΕΚ, πάντως, είναι απάτες. Να το ψάξεις καλά πριν καταλήξεις.
2) Σίγουρα δεν είναι αυτό που λέμε "κρατάω ένα χαρτί στα χέρια μου", αλλά αν κάνεις σωστά τη δουλειά που θα μάθεις στο ΙΕΚ κι αν η δουλειά έχει ζήτηση, θα πιαστείς αρκετά καλά.
Έχει και παραέχει σημασία η αναγνώριση, ειδάλλως βλέπεις το «χαρτί» στον τοίχο (με κορνίζα στην καλύτερη). Και φυσικά είναι «κρατάω ένα χαρτί στα χέρια μου». Για να αναλαμβάνεις «δουλειές» και να έχεις δελτίο παροχής υπηρεσιών (γνωστό ως «μπλοκάκι») στον ΟΑΕΕ θα σου ζητήσουν πτυχίο και βεβαίωση εγγραφής στο σωματείο. Αν δεν είναι «αναγνωρισμένο» δεν γίνεται τίποτα από όλα αυτά και άρα δεν μπορείς να εργαστείς!
Το ίδιο ισχύει και για το Δημόσιο, ήτοι έχεις και παραέχεις καούρα! Ο ΑΣΕΠ ζητάει πτυχία «αναγνωρισμένα», είτε είναι Λυκείου, είτε ΙΕΚ, ΑΤΕΙ, ΑΕΙ, MSc, PhD. Επιπλέον, με το πτυχίο ΙΕΚ έχεις για τις θέσεις ΔΕ (Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) του Δημοσίου +150 μοριάκια (όταν είναι το πτυχίο του Λυκείου σε συναφή ειδικότητα) ή τα μόρια του βαθμού του πτυχίου ΙΕΚ από την Πιστοποίηση.
Τελευταία, οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις (υπάρχουν πολλές στην Ελλάδα) προτιμούν να προσλαμβάνουν «στελέχη» απόφοιτους ΙΕΚ, αντί των ΤΕΙ, σε θέσεις με υποχρεώσεις τετριμμένες/ρουτίνας, γιατί ο βασικός τους μισθός τους είναι λίγο χαμηλότερος. Ειδικά τώρα με την Οικονομική κρίση...

Αρχική Δημοσίευση από kirdou
Eγω παντως εχω γνωστο σπουδασε αθλητικη δημοσιογραφια σε ιεκ δουλευει σε εφημεριδα κανει και την μοστρα του και παιρνει και σχετικα καλα χρηματα......Και εμεις δεν ξερουμε οταν θα βγουμε απο το πανεπιστημιο τι δουλεια θα κανουμε.....Οποτε παιζει ρολο η ειδικοτητα και αν εχεις τυχη-κονε κτλ
Με δύο σειρές τα είπες όλα! Συμφωνώ και επαυξάνω...

Αρχική Δημοσίευση από antara
Το κακό με τα ΙΕΚ είναι ότι δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο.
Εμένα με ενδιαφέρει η διαιτητική, αλλά τελειώνοντας ΙΕΚ δεν σου δίνουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
Αναφέρει ότι εξαρτάται από την Νομαρχία στην οποία υπάγεται ο ενδιαφερόμενος.
Δηλαδή?
Αν έχεις κονέ, σου βγάζουν άδεια?
Δεν ξέρω. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει, γιατί ήδη ζορίζομαι πολύ με το διάβασμα και θα με ενδιέφερε ένα ΙΕΚάκι.
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Από το ΙΕΚ παίρνεις ΒΕΚ (βεβαίωση επαγγελματικής κατάρτισης) και όχι πτυχίο! Στη συνέχεια πρέπει να δώσεις εξετάσεις «Πιστοποίησης» εφʼ όλης της διδακτέας ύλης που διοργανώνει ο ΟΕΕΚ (oeek.gr), θεσμοθετημένο όργανο του ΥΠΕΠΘ. Αυτές γίνονται 2 φορές το χρόνο (Μάιος, Δεκέμβριος). Με την Πιστοποίηση λοιπόν έχεις και πτυχίο και «αναγνώριση» επαγγελματικών δικαιωμάτων! Για την ειδικότητα λοιπόν «Ειδικός Εφαρμογών Διαιτητικής» «αναγνωρίζεται» ως τυπικό προσόν εργασίας με το Π.Δ. 50/2001 (Φ.Ε.Κ. 39 / Α΄ / 5-3-2001) και τα παγγελματικά δικαιώματα της ειδικότητας αυτής έχουν ρυθμιστεί με την Υ.Α. ΟΙΚ/3215 (Φ.Ε.Κ. 655 / Β΄ / 30-6-199 και την Ερμ. Εγκύκλιο Α5/ΟΙΚ5797/21-10-1998!
Σίγουρα με το που αποκτήσεις την Πιστοποίηση, δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο (είσαι «Βοηθός» γαρ), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει και εσαεί! Με δεδομένη προϋπηρεσία (ημερομίσθια) έχεις το δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις στη Νομαρχία για να ανέβεις «τάξη» στην ειδικότητά σου. Άμα είσαι καλή και γνωρίζεις το αντικείμενο εργασίας σου, δεν βλέπω «εξάρτηση Νομαρχίας και κονέ»... Τώρα λεπτομέρειες για τους «Διαιτητικούς ΙΕΚ» και αν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο και πότε, αναζήτησε και μελέτησε τους νόμους που αναφέρονται παραπάνω. Και πού ξέρεις, ίσως το «ΙΕΚακι» κάνει το όνειρό σου πραγματικότητα...

Περισσότερα περί επαγγελματικών ειδικοτήτων ΙΕΚ, συμπεριλαμβανομένου της Διαιτητικής, μια γεύση εδώ: http://www.oeek.gr/html/nrp_eidikot.shtml (μέχρι και «αναγνώριση» των ΙΕΚ σε επίπεδο Ε.Ε.)...

Πάντως, από τα συμφραζόμενά σου πρέπει να πλησιάζεις τα 35-40, για δες πρώτα τη λίστα μαθημάτων εδώ http://www.oeek.gr/index2.html (click στο ορολόγιο πρόγραμμα) για να πάρεις μια ιδέα. Από Φυσική και Χημεία μέχρι Κλινική Παθολογία και Βιοτεχνολογία. Όποιο και να είναι το επίπεδο διδασκαλίας, ένα στρώσιμο κ..ου φαίνεται να το θέλει, ειδικά για την Πιστοποίηση στο ΥΠΕΠΘ...

Αν θες βεβέωση σπουδών με το Microsoft Οffice μπορώ να σου φτιάξω καμιά 10αριά,μούρλια θα 'ναι!
Όχι μόνο σε βεβαιώσεις και σε πτυχία γίνεται άνετα. Στον ΑΣΕΠ έχουν χάσει το μέτρημα για πτυχία-μαιμούδες, τα οποία τρώνε όχι μόνο την μπανάνα, αλλά το τσαμπί ολόκληρο!

Και μην απορήσετε αν ακούσετε σπουδαστές των ΙΕΚ να ισχυρίζονται «γιατί να μην είμαστε ισάξιοι των ΑΤΕΙ ή στην τελική να μην έχουμε ελεύθερη πρόσβαση σε αυτά με το πτυχίο μας? Δυόμιση χρόνια εμείς (4 εξάμηνα με μαθήματα, 1 πρακτική), 4 το ΑΤΕΙ (7 εξάμηνα με μαθήματα, 1 πρακτική). Σιγά, για ενάμισο χρόνο διαφορά τι το σημαντικό έχει δηλαδή? Επειδή κάνουν μαθηματικά στο 1ο εξάμηνο και μια Οργανική Χημεία παραπάνω»? Μήπως σας θυμίζουν κάτι όλα αυτά??????

Παράθεση

antara

Απόφοιτος

H antara έγραψε στις 01:26, 18-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από VouDou;204748
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Από το ΙΕΚ παίρνεις ΒΕΚ (βεβαίωση επαγγελματικής κατάρτισης) και όχι πτυχίο! Στη συνέχεια πρέπει να δώσεις εξετάσεις «Πιστοποίησης» εφʼ όλης της διδακτέας ύλης που διοργανώνει ο ΟΕΕΚ (oeek.gr), θεσμοθετημένο όργανο του ΥΠΕΠΘ. Αυτές γίνονται 2 φορές το χρόνο (Μάιος, Δεκέμβριος). Με την Πιστοποίηση λοιπόν έχεις και πτυχίο και «αναγνώριση» επαγγελματικών δικαιωμάτων! Για την ειδικότητα λοιπόν «Ειδικός Εφαρμογών Διαιτητικής» «αναγνωρίζεται» ως τυπικό προσόν εργασίας με το Π.Δ. 50/2001 (Φ.Ε.Κ. 39 / Α΄ / 5-3-2001) και τα παγγελματικά δικαιώματα της ειδικότητας αυτής έχουν ρυθμιστεί με την Υ.Α. ΟΙΚ/3215 (Φ.Ε.Κ. 655 / Β΄ / 30-6-1998) και την Ερμ. Εγκύκλιο Α5/ΟΙΚ5797/21-10-1998!
Σίγουρα με το που αποκτήσεις την Πιστοποίηση, δεν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο (είσαι «Βοηθός» γαρ), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει και εσαεί! Με δεδομένη προϋπηρεσία (ημερομίσθια) έχεις το δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις στη Νομαρχία για να ανέβεις «τάξη» στην ειδικότητά σου. Άμα είσαι καλή και γνωρίζεις το αντικείμενο εργασίας σου, δεν βλέπω «εξάρτηση Νομαρχίας και κονέ»... Τώρα λεπτομέρειες για τους «Διαιτητικούς ΙΕΚ» και αν μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο και πότε, αναζήτησε και μελέτησε τους νόμους που αναφέρονται παραπάνω. Και πού ξέρεις, ίσως το «ΙΕΚακι» κάνει το όνειρό σου πραγματικότητα...

Περισσότερα περί επαγγελματικών ειδικοτήτων ΙΕΚ, συμπεριλαμβανομένου της Διαιτητικής, μια γεύση εδώ: [URL
http://www.oeek.gr/html/nrp_eidikot.shtml[/URL] (μέχρι και «αναγνώριση» των ΙΕΚ σε επίπεδο Ε.Ε.)...

Πάντως, από τα συμφραζόμενά σου πρέπει να πλησιάζεις τα 35-40, για δες πρώτα τη λίστα μαθημάτων εδώ http://www.oeek.gr/index2.html (click στο ορολόγιο πρόγραμμα) για να πάρεις μια ιδέα. Από Φυσική και Χημεία μέχρι Κλινική Παθολογία και Βιοτεχνολογία. Όποιο και να είναι το επίπεδο διδασκαλίας, ένα στρώσιμο κ..ου φαίνεται να το θέλει, ειδικά για την Πιστοποίηση στο ΥΠΕΠΘ...

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και που ασχολήθηκες για να τα γράψεις.
θα τα μελετήσω και θα δω τι θα κάνω.

Παράθεση

hellraized

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη hellraized
Ο hellraized αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O hellraized έγραψε στις 15:57, 27-01-09:

Ισχυεί ότι μπορεί κάποιος τελειόφοιτος IEK να δώσει κατατακτήριες σε ένα ανάλογο τμήμα;
(π.χ. τεχνικός υπολογιστών -> ΤΕΙ Αθήνας)

Διότι ο θείος γούγλης δεν έβγαλε αποτελέσματα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Παράθεση

aliki_s

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη aliki_s
H aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H aliki_s έγραψε στις 16:32, 27-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Drughi
και πάλι υπάρχουν οι ΣΤΕ σε όλη την ελλάδα (Σχολές τουριστικής εκπαιδευσης), οι οποίες είναι δημοσιες, επιπεδου ΤΕΕ και από αυτές βγαίνεις μάγειρας...γενικά το επίπεδο τους είναι αρκετά καλό γιατί οι εγκαταστάσεις τους είναι ξενοδοχεία/οικοτροφεία για τους σπουδαστες (αυτό διαφερει αναλόγως τη σχολή) τα οποια εχουν και αίθουσες διδασκαλίας οποτε οι σπουδαστες κάνουν ταυτόχρονα πρακτική...

Παράθεση

antara

Απόφοιτος

H antara έγραψε στις 16:50, 19-07-09:

Kατ' αρχήν αν και οφ τόπικ, να ευχηθώ σε όλους σας καλή επιτυχία και εύχομαι να περάσετε σε όποια σχολή θέλετε!

Τελικά γράφτηκα σε ιδιωτικά ΙΕΚ στο τμήμα εφαρμογές διαιτητικής και ξεκινάω τον Οκτώβρη.
Δεν άντεξα το διάβασμα για τις πανελλήνιες ταυτόχρονα με τη δουλειά.
Δεν πειράζει. Ανυπομονώ να ξεκινήσω σχολείοοοοοοοοοοοοοοο..................

Παράθεση

planety

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη planety
H planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H planety έγραψε στις 18:12, 22-09-09:

παιδια, γεια σας!! ειμαι καινουργια στο φορουμ κι ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι δεν βρισκω ακρη στο ιντερνετ. για να παει καποιος σε δημοσιο ιεκ,ισχυει οριο ηλικιας;; ή μπορεις να πας σε οποιαδηποτε ηλικια;;; επισης, αν εχεις πτυχειο αει, αλλα θελεις να κανεις μια ειδικοτητα που δεν θες να την σπουδασεις στο πανεπιστημιο σε δεχονται ή αφου εχεις πτυχιο αει δεν σε δεχονται;;; ξερει καποιος να με βοηθησει;;

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

O VouDou έγραψε στις 00:42, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από planety
παιδια, γεια σας!! ειμαι καινουργια στο φορουμ κι ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι δεν βρισκω ακρη στο ιντερνετ. για να παει καποιος σε δημοσιο ιεκ,ισχυει οριο ηλικιας;; ή μπορεις να πας σε οποιαδηποτε ηλικια;;; επισης, αν εχεις πτυχειο αει, αλλα θελεις να κανεις μια ειδικοτητα που δεν θες να την σπουδασεις στο πανεπιστημιο σε δεχονται ή αφου εχεις πτυχιο αει δεν σε δεχονται;;; ξερει καποιος να με βοηθησει;;
Ξέρει....

Όριο ηλικίας δεν υπάρχει στα ΙΕΚ. Δεν είναι σώματα ασφαλείας/ένστολοι για να σου ζητήσουν όριο ηλικίας, ύψος κ.λ.π..

Αυτό που ζητάνε στα ΙΕΚ είναι το απολυτήριο Λυκείου, το οποίο και ήδη διαθέτεις (αν έκανες/κάνεις σπουδές στα ΑΕΙ). Καμία σχέση δεν έχει το πτυχίο ΑΕΙ ή οτιδήποτε άλλο με τα ΙΕΚ.

Μάλιστα μπορείς να είσαι ταυτόχρονα φοιτήτρια σε Δημόσιο ΑΕΙ και σπουδάστρια σε Δημόσιο ΙΕΚ (όχι όμως σε δύο ΑΕΙ/ΑΤΕΙ), γιατί το ΑΕΙ είναι Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, ενώ το ΙΕΚ Μεταδευτεροβάθμια.

Παράθεση

Redman20

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Redman20
Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 326 μηνύματα.

O Redman20 έγραψε στις 01:37, 23-09-09:

Eγώ γράφτηκα τεχνικός δικτύων υπολογιστών..ακούγεται οτι είναι καλή ειδικότητα και με άμεση επαγγελματικη αποκατάσταση..τουλάχιστον έτσι λένε..

Παράθεση

SephirothAN

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SephirothAN
Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολογίας ΤΕΙ Λάρισας . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O SephirothAN έγραψε στις 03:44, 23-09-09:

Καθηστε ρε παιδια τι ~350 ευρω το εξαμηνο? Φιλος μου γραφτηκε για τεχνικος δικτυων και μου ειπε οτι θα σκαει 3.500 ευρω το χρονο (2 εξαμηνα). Ονομα δεν μπορω να αναφερω αλλα δεν ειναι κολεγιο ή τιποτα τετοιο. Γνωστοτατο ΙΕΚ που χιλιο-διαφημιζεται ειναι.

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

O VouDou έγραψε στις 04:18, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από SephirothAN
Καθηστε ρε παιδια τι ~350 ευρω το εξαμηνο? Φιλος μου γραφτηκε για τεχνικος δικτυων και μου ειπε οτι θα σκαει 3.500 ευρω το χρονο (2 εξαμηνα). Ονομα δεν μπορω να αναφερω αλλα δεν ειναι κολεγιο ή τιποτα τετοιο. Γνωστοτατο ΙΕΚ που χιλιο-διαφημιζεται ειναι.
~350 ευρώ το εξάμηνο είναι στα Δημόσια ΙΕΚ

Παράθεση

SephirothAN

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SephirothAN
Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολογίας ΤΕΙ Λάρισας . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O SephirothAN έγραψε στις 06:49, 23-09-09:

More info για αυτα τα Δημοσια?

Παράθεση

planety

Καθηγητής

H planety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H planety έγραψε στις 19:02, 23-09-09:

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας παιδια, ηταν πολυ χρησιμες!!! αρα προβλημα ηλικιας δεν υπαρχει ουτε το θεωρουν μειον που εχω πτυχιο αει. καλο αυτο, αρα μπορει και να μπορουν να με παρουν. να σας ρωτησω, μηπως ξερετε ποσες απουσιες μπορει να κανει καποιος και να μην μεινει;; γιατι δουλευω και δυο απο τις πεντε μερες δουλευω μεχρι τις 6 κι ετσι ειναι δυσκολο να πηγαινω απο την πρωτη ωρα αυτες τις δυο μερες... τι θα γινει;

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

O VouDou έγραψε στις 20:10, 23-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από SephirothAN
More info για αυτα τα Δημοσια?
ξεκίνα από εδώ: www.oeek.gr

να σας ρωτησω, μηπως ξερετε ποσες απουσιες μπορει να κανει καποιος και να μην μεινει;; γιατι δουλευω και δυο απο τις πεντε μερες δουλευω μεχρι τις 6 κι ετσι ειναι δυσκολο να πηγαινω απο την πρωτη ωρα αυτες τις δυο μερες... τι θα γινει;
Η παρακολούθηση στα Δημόσια ΙΕΚ είναι υποχρεωτική. Υπάρχει ποσοστό απουσιών που μπορείς να κάνεις σε κάθε μάθημα, ώστε να μη μείνεις από απουσίες. Δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτό το ποσοστό (ρώτα για καλύτερα), αλλά νομίζω ότι θυμάμαι π.χ. αν το μάθημα είναι 2 ώρες την εβδομάδα και το εξάμηνο έχει 14 εβδομάδες, τότε δικαιούσαι για τις 28 συνολικά ώρες του μαθήματος στο εξάμηνο να λείψεις μέχρι και 6 (ήτοι, στην 7η απουσία "κόβεσαι" και ξαναπαρακολουθείς το μάθημα).

Αν λείπεις την πρώτη ώρα... και μαζέψεις τόσες απουσίες σε εκείνο το μάθημά ώστε να "μείνεις", απλά χρωστάς μόνο το συγκεκριμένο μάθημα του εξαμήνου και το "ξαναδίνεις" αργότερα, του χρόνου π.χ. αν υπάρχει πάλι η ίδια ειδικότητα ή ακόμα το παρακολουθείς ακόμα και σε άλλο ΙΕΚ (νομίζω γίνεται).

Πάντως, δεν ξέρεις από τώρα αν σε εκείνη την ώρα που δουλεύεις έχεις μάθημα (μπορεί και να μην έχεις!!!!) ή το μάθημα να αλλάξει ώρα στην πορεία, αν έχουν και άλλοι μαθητές το ίδιο πρόβλημα.

Παράθεση

planety

Καθηγητής

H planety έγραψε στις 10:39, 24-09-09:

παιδια, ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες, πραγματικα με βοηθατε πολυ!!! πηρα τωρα και ρωτησα στο ιεκ που με ενδιεφερε και μου απαντησε μια κυρια η οποια δεν ηθελε να μου τα πει, αλλα τελικα μου τα ειπε γιατι της μιλαγα ευγενικα και δεν μπορουσε να με βρισει!!! μου ειπε λοιπον οτι τωρα εχουν κλεισει οι αιτησεις, αλλα μπορω να ξαναπαρω απο γεναρη για να μαθω αν θα ανοιξει τμημα η ειδικοτητα που με ενδιαφερει και οτι οντως μπορω να την παρακολουθησω και σε αλλο ιεκ, με τη μια αιτηση που θα κανω θα παει μεσω του συστηματος σε ολα, κι ετσι οποιο εχει θεση μπορει να με παρει. για τις απουσιες δεν ηξερε να μου πει, αλλα μου ειπε οντως οτι κατι με ποσοστο γινεται. αυτο παντως που λετε οτι μπορω να το δωσω μετα δεν ειναι κι ασχημο, εγω νομιζα οτι αμα μεινεις απο απουσιες μενεις γενικως.. αφου ειναι μονο για το μαθημα που χανεις, παλι καλα... αρα τωρα μενει να δω αν θα σχηματιστει τμημα πουθενα για τη διαιτητικη απο γεναρη, γιατι θελω παρα πολυ να παω... μου ειπαν οτι δυστυχως ειναι 4 εξαμηνα, παρα το πτυχιο αει μου, γιατι ειναι ασχετο απο την ειδικοτητα που θελω να παρακολουθησω... αλλα χαλαλι, δεν πειραζει... ξερει κανεις τι γινεται με την πιστοποιηση μετα;; δηλαδη ειναι δυσκολες οι εξετασεις για να την παρεις;;; και μετα αν την παρεις, μπορεις να ανοιξεις γραφειο διαιτολογου;;;

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

O VouDou έγραψε στις 13:46, 24-09-09:

ξερει κανεις τι γινεται με την πιστοποιηση μετα;; δηλαδη ειναι δυσκολες οι εξετασεις για να την παρεις;;;
Η πιστοποίηση δίνεται δύο φορές το χρόνο (συνήθως Μάιο και Δεκέμβριο, βγαίνει ανακοίνωση) σε Πανελλαδικό επίπεδο υπό την εποπτεία του ΟΕΕΚ (όργανο του ΥΠΕΠΘ).
Οι εξετάσεις αν είναι εύκολες ή δύσκολες εξαρτάται από το διάβασμά σου. Επί της διαδικασίας, είναι μία λίστα ερωτήσεων που μοιράζεται από το ΟΕΕΚ, οι οποίες βασίζονται σε ΟΛΑ τα μαθήματα που έκανες κατά τη διάρκεια των 4 εξαμήνων. Ψάχνεις τα "κοιτάπια" σου για τις απαντήσεις, τις μαθαίνεις και πας στις εξετάσεις για να... πετύχεις!

ξερει κανεις τι γινεται με την πιστοποιηση μετα;; δηλαδη ειναι δυσκολες οι εξετασεις για να την παρεις;;; και μετα αν την παρεις, μπορεις να ανοιξεις γραφειο διαιτολογου;;;
Διαβάζουμε και λίγο το thread... έχει απαντηθεί εδώ: http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40220&page=4

Με την πιστοποίηση είσαι αρχικά "Βοηθός Διαιτολόγου"...

Παράθεση

planety

Καθηγητής

H planety έγραψε στις 13:50, 24-09-09:

ναι αυτο το ειδα, και το διαβασα... ομως δεν καταλαβαινω τι εννοει ημερομισθια... το να δουλεψεις για 1-2 χρονια ως βοηθος διαιτολογου;; αυτο εννοει;;

Παράθεση

VouDou (Δημήτριος)

Καθηγητής

O VouDou έγραψε στις 14:11, 24-09-09:

ναι αυτο το ειδα, και το διαβασα... ομως δεν καταλαβαινω τι εννοει ημερομισθια...
ημερομίσθια: εργασία την ημέρα (8ωρο) και ένσημα (τα ολόκληρα) ΜΟΝΟ στο ΙΚΑ.

το να δουλεψεις για 1-2 χρονια ως βοηθος διαιτολογου;; αυτο εννοει;;
yeap (εκτός και αν κάνεις την προαιρετικού τύπου εξαμηνιαία πρακτική που προσμετράται και άρα "γλυτώνεις" 6 μήνες από τα ημερομίσθια)...

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 15:06, 24-09-09:

σχετικα με το ποια ειναι η γνωμη μου με για ιεκ ,συγγνωμη αν θα στεναχωρησω καποιους φιλους ,αλλα νομιζω οτι προσφερουν ελλιπή γνωση,(αλλωστε δυο χρονια ειναι πολυ λιγα),και ερκετοι φιλοι μου που εχουν τελειωσει ιεκ μου εχουν πει οτι οι γνωσεις που προσφερουν ειναι αρκετα ελλιπεις (αναφερω συγκεκριμενα το επαγγελμα του ηλεκτρονικου-η αποψη αυτη εχει διατυπωθεί απο φιλο που φοιτα σε δημοσιο ιεκ)

για την αγορα εργασιας δεν γνωριζω τι παιζει ,αλλα πιστευω οτι καποια επαγγελματα εχουν απορροφηση απο ιεκ ,ωστοσο καποια αλλα (πχ προγραμματιστης,προγραμματιστης παιχνιδιων κτλ) ειναι επιεικώς απαραδεκτα καθως τα αντιστοιχα αει και τει σαφως δινουν την δυνατοτητα για καλυτερη γνωση του αντικειμενου και οχι μερικων κλαδων του.

παντως στα ιεκ αυτο που με ενοχλει ειναι οτι ενω υπαρχουν πανεπιστημιακες σχολες με παρεμφερες αντικειμενο πολλοι τα επιλεγουν γιατι βαριουνται να ξαναπροσπαθησουν να δωσουν πανελληνιες...δεν αναφερομαι σε ολους ,φυσικα,ενω ειναι διατεθειμένοι να δωσουν πολλα χρηματα στα ιεκ (ιδιαιτερα στα ιδωιτικα)

γενικα θεωρω την υπαρξη τους μη αναγκαια ,για το κοινωνικο συνολο (για τους ιδιοκτητες τους ειναι σιγουρα) αφου ειτε μεσω επαλ ,ειτε μεσω τει και αει προσφερεται ολοκληρωτικη γνωση ενος αντικειμενου

εντιτ: φτανει πια με αυτα τα επαγγελματα του βοηθου διαιτολογου ,φουρναρη ,ταξιτζη,χωρις να θεωρω το επαγγλεμα του ταξιτζη και του φουρναρη υποδεεστερο εχω να ρωτησω ,προκειμενου να τα παιρνουν τα ιεκ χοντρα,μηπως επιννουν επαγγελματα τα οποια δεν εχουν αντικρισμα???
και αν μου πειτε ,οτι ναι εχουν αντικρισμα ,θα ημουν πολυ περιεργος να μαθω ποσο αμοιβονται τα παραπανω επαγγελματα!

Παράθεση

kondar (Κωνσταντινος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kondar
Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής Πάτρας και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O kondar έγραψε στις 15:32, 24-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης-Νάξος
σχετικα με το ποια ειναι η γνωμη μου με για ιεκ ,συγγνωμη αν θα στεναχωρησω καποιους φιλους ,αλλα νομιζω οτι προσφερουν ελλιπή γνωση,(αλλωστε δυο χρονια ειναι πολυ λιγα),και ερκετοι φιλοι μου που εχουν τελειωσει ιεκ μου εχουν πει οτι οι γνωσεις που προσφερουν ειναι αρκετα ελλιπεις (αναφερω συγκεκριμενα το επαγγελμα του ηλεκτρονικου-η αποψη αυτη εχει διατυπωθεί απο φιλο που φοιτα σε δημοσιο ιεκ)

για την αγορα εργασιας δεν γνωριζω τι παιζει ,αλλα πιστευω οτι καποια επαγγελματα εχουν απορροφηση απο ιεκ ,ωστοσο καποια αλλα (πχ προγραμματιστης,προγραμματιστης παιχνιδιων κτλ) ειναι επιεικώς απαραδεκτα καθως τα αντιστοιχα αει και τει σαφως δινουν την δυνατοτητα για καλυτερη γνωση του αντικειμενου και οχι μερικων κλαδων του.

παντως στα ιεκ αυτο που με ενοχλει ειναι οτι ενω υπαρχουν πανεπιστημιακες σχολες με παρεμφερες αντικειμενο πολλοι τα επιλεγουν γιατι βαριουνται να ξαναπροσπαθησουν να δωσουν πανελληνιες...δεν αναφερομαι σε ολους ,φυσικα,ενω ειναι διατεθειμένοι να δωσουν πολλα χρηματα στα ιεκ (ιδιαιτερα στα ιδωιτικα)

γενικα θεωρω την υπαρξη τους μη αναγκαια ,για το κοινωνικο συνολο (για τους ιδιοκτητες τους ειναι σιγουρα) αφου ειτε μεσω επαλ ,ειτε μεσω τει και αει προσφερεται ολοκληρωτικη γνωση ενος αντικειμενου

εντιτ: φτανει πια με αυτα τα επαγγελματα του βοηθου διαιτολογου ,φουρναρη ,ταξιτζη,χωρις να θεωρω το επαγγλεμα του ταξιτζη και του φουρναρη υποδεεστερο εχω να ρωτησω ,προκειμενου να τα παιρνουν τα ιεκ χοντρα,μηπως επιννουν επαγγελματα τα οποια δεν εχουν αντικρισμα???
και αν μου πειτε ,οτι ναι εχουν αντικρισμα ,θα ημουν πολυ περιεργος να μαθω ποσο αμοιβονται τα παραπανω επαγγελματα!
Πραγματι!!!Βλεπω διαφημισεις απο ιεκ και λενε:Σπουδασε τωρα ΒΟΗΘΟΣ ταδε,το αλλο,το παραλλο και παει λεγοντας.Απλα ξεφτιλα για να τα οικονομανε τα ιεκ.Οι ιδιωκτητες τους εννοειτε πως δεν νοιαζονται για το μελλον αυτων που πηγαινουν αλλα το μονο που τους νοιαζει ειναι τα λεφτα....
Και φυσικα τα περισσοτερα ΙΕΚ προσφερουν ενα τεραστιο μηδενικο απο γνωσεις αφου το επιπεδο των μαθητων που πηγαινουν ειναι υπο το μηδεν...Οσους ξερω να εχουν παει σε ΙΕΚ απλα δεν μπορεσαν να περασουν πουθενα και βαριουνται να διαβασουν ενω παραλληλα θελουν να κανουν φοιτητικη ζωη.Τρεχα γυρευε δηλαδη.

Παράθεση

Μιχάλης9867 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Μιχάλης9867
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 840 μηνύματα.

O Μιχάλης9867 έγραψε στις 15:42, 24-09-09:

δεν εινι ακριβως ετσι ,μην κατηγοροποιουμε τους ανθρωπους με το που σπουδαζουν,εγω ξερω παιδια που ειναι εξαιρετικα εξυπν και φοιτουν σε ιεκ δεν σημαινει κατι και το οτι βαριουνται να ξαναδωσουν δεν σημαινει κατι για το επιπεδο γνωσεων τους,απλα τα ιεκ πολλες φορες δεν προσφερουν ουσιαστκα τιποτα.

παντως να προσεχουμε οταν μιλαμε για ανθρωπους...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους