Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,805 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,745 μηνύματα σε 93,230 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 869 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Β´ Λυκείου χωρίς φροντιστήριο;

Theagenes (Μάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Theagenes
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Theagenes έγραψε στις 11:29, 20-06-13:

Καλημέρα παιδιά! Είμαι ένα καινούριο μέλος του στεκιού και ελπίζω να έχω δημιουργήσει αυτό το "θέμα" στο σωστό μέρος.Είμαι 16 ετών,τον σεπτέμβρη θα πάω Β´ λυκείου και έχω έναν δύσκολο πατέρα..Στην Α' λυκείου ξεκίνησα 2 ώρες την εβδομάδα ιδιαίτερα μαθηματικά,μέχρι τότε δεν είχα ξανακάνει ποτέ φροντιστήριο για το σχολείο.Είμαι σχετικά καλός μαθητής του βαθμού των 18-18,5.Ωστόσο στις εξετάσεις δεν πήγα και τόσο καλά με αποτέλεσμα να βγάλω 17.Ο πατέρας μου λοιπόν αποφάσισε να μου κόψει το ίντερνετ,τα φροντιστήρια και την κιθάρα..Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : είναι δυνατό να βγάλει κάποιος 18 Μ.Ο. Στο Α τετράμηνο της β´ λυκείου ΧΩΡΙΣ φροντιστήρια;Δεν έχω πρόβλημα συγκέντρωσης ή να κάτσω να διαβάσω και δεν έχω ούτε κενά.Απλά, όσους ξέρω έκανα φροντιστήριο στην Β λυκ..

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και εάν το ανέβασα σε λάθος "χώρο" αλλά παρακαλώ να μην διαγραφεί σε αυτή την περίπτωση..Χρειάζομαι μια βοήθεια.

Μανώλης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Yamcha (Παυλος)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Yamcha
Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

O Yamcha έγραψε στις 11:37, 20-06-13:

Εφοσον θα διαβαζεις δε θα εχεις προβλημα .Επισης,αν αντιμετωπιζεις καποια δυσκολια ψαξτη στο ιντερνετ ή στειλε μηνυμα στο φορουμ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

transient

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη transient
Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.

O transient έγραψε στις 11:38, 20-06-13:

Μανώλη, εγώ που πήγαινα θετική, δεν έκανα φροντιστήριο Φυσική και Χημεία και τα πήγα συνολικά πολύ καλά.
Και μαθηματικά πιστεύω οτι θα μπορούσα να μην είχα κάνει και να τα ειχα παει εξισου καλα.

(Σημειώνω βέβαια πως στο σχολείο έτυχα σε πολύ καλούς καθηγητές)

Αν εχεις προγραμμα και οργανωμενο διαβασμα, δε χρειαζεται το φροντιστηριο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη transient : 20-06-13 στις 12:47.
Παράθεση

curunir (Κωνσταντίνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη curunir
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O curunir έγραψε στις 12:42, 20-06-13:

Φίλε μου για να τα πας καλά από άποψης βαθμών στην Β' Λυκείου μπορείς και χωρίς φροντιστήριο (αν τουλάχιστον έχεις καθηγητές που ενδιαφέρονται και δεν ακολουθούν την λογική "αφού πάτε όλοι φροντιστήριο τα ξέρετε").
Πάντως το φροντιστήριο στην Β' έχει πολλά οφέλη. Πρώτα από όλα μαθαίνεις τους καθηγητές με τους οποίους θα δουλέψεις στην Γ' για τις πανελλήνιες, οπότε αν έχεις πρόβλημα με κάποιον προλαβαίνεις να αλλάξεις χωρίς να χάσεις χρόνο. Επίσης κατά πάσα πιθανότητα στην Γ' θα χρειαστεί να κάνεις κάποιο 5ωρο μάθημα μέσα στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα. Αυτό θα σου φανεί λιγότερο επίπονο αν στην Β' έχεις πάει φροντιστήριο γιατί και εκεί θα κάνεις κάποιο 4ωρο ( απλά δεν θα σε πειραζει γιατί το πρόγραμμα της Β' είναι λιγότερο κουραστικό). Παράλληλα στα περισσότερα φροντιστήρια αρχίζουν σε χαλαρούς ρυθμούς την ύλη της Γ' από την Β' ( όχι ότι θα έχεις σοβαρό πρόβλημα αν δεν το παρακολουθήσεις απλά είναι καλό για σένα). Τέλος σημαντικό στοιχείο είναι και η φυσική κατάσταση. Πηγαίνοντας φροντιστήριο στην Β' θα κληθείς να λύσεις έναν χ αριθμό ασκήσεων παραπάνω από ότι στο σχολείο, κάτι που σε προετοιμάζει για τον ογκό των πανελληνιών.
Ωστόσο η επιλογή είναι δική σου και αν είσαι όντως αποφασισμένος να δουλέψεις και μόνος σου δεν υπάρχει πρόβλημα!

Παράθεση

Italian dream... (Corteaurian)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Corteaurian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 12:45, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Theagenes
Καλημέρα παιδιά! Είμαι ένα καινούριο μέλος του στεκιού και ελπίζω να έχω δημιουργήσει αυτό το "θέμα" στο σωστό μέρος.Είμαι 16 ετών,τον σεπτέμβρη θα πάω Β´ λυκείου και έχω έναν δύσκολο πατέρα..Στην Α' λυκείου ξεκίνησα 2 ώρες την εβδομάδα ιδιαίτερα μαθηματικά,μέχρι τότε δεν είχα ξανακάνει ποτέ φροντιστήριο για το σχολείο.Είμαι σχετικά καλός μαθητής του βαθμού των 18-18,5.Ωστόσο στις εξετάσεις δεν πήγα και τόσο καλά με αποτέλεσμα να βγάλω 17.Ο πατέρας μου λοιπόν αποφάσισε να μου κόψει το ίντερνετ,τα φροντιστήρια και την κιθάρα..Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι : είναι δυνατό να βγάλει κάποιος 18 Μ.Ο. Στο Α τετράμηνο της β´ λυκείου ΧΩΡΙΣ φροντιστήρια;Δεν έχω πρόβλημα συγκέντρωσης ή να κάτσω να διαβάσω και δεν έχω ούτε κενά.Απλά, όσους ξέρω έκανα φροντιστήριο στην Β λυκ..

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και εάν το ανέβασα σε λάθος "χώρο" αλλά παρακαλώ να μην διαγραφεί σε αυτή την περίπτωση..Χρειάζομαι μια βοήθεια.

Μανώλης.

Θα ειχα αυτοκτονησει

Παράθεση

BloodSparrow

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BloodSparrow
Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 322 μηνύματα.

O BloodSparrow έγραψε στις 12:51, 20-06-13:

Αν διαλέξεις θεωρητική πήγαινε οπωσδήποτε φροντιστήριο.
Θα ξέρεις τι να διαβάσεις κάθε φορά, στην ουσία το φροντιστήριο έιναι ενα πρόγραμμα και εσύ πρέπει να είσαι συνεπής.
Λατινικά και αρχαία κατεύθυνσης πιστεύω αν διαβάζεις(+ασκήσεις φροντιστηρίου κ.τ.λ) θα πάρεις τις βάσεις που πρέπει για τη γ λυκειου.
Μη το αμελήσεις , πολλοί μαθητές προσπαθούν μόνοι τους και κατα τα χριστούγεννα ξεκινάνε φροντιστήριο,γιατι στα διαγωνισματα πατώνουν ή βρίσκονται πολύ κάτω σε σχέση με τη υπόλοιπη τάξη(προσωπικό παράδειγμα).

Για θετική και τεχνολογική δεν γνωρίζω.

Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2,575 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 13:14, 20-06-13:

Ο βαθμός που αναφέρει είναι της α' λυκείου έτσι; Εγώ στην α' λυκείου έβγαλα πολύ υψηλό βαθμό και δε διέκοψα τίποτα από τα πράγματα που μου αρέσουν π.χ. υπολογιστής, τηλεόραση, θέατρο.
Άρα προφανώς δύο πράγματα φταίνει που δε τα πήγες με βάση τις δικιές σου απαιτήσεις τόσο καλά:
-αφιέρωνες υπερβολικό χρόνο σε αυτές τις ασχολίες
-δε διάβαζες μεθοδικά
-συνδυασμός και των δύο

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις στον πατέρα σου και να του εξηγήσεις πως έχουν τα πράγματα. Καλό θα ήταν να ισορροπήσεις κάπως το χρόνο που αφιερώνεις στα μαθήματα και το χρόνο που αφιερώνεις σε άλλα πράγματα. Το ένα δε πρέπει να αναιρεί το άλλο. Ένα μεθοδικό διάβασμα σώνει!!! Ούτε πολλές ώρες ούτε λίγες. Just right. Αν δε νιώθεις πως έχεις κενά ή αν έχεις κάποια και μπορείς να τα καλύψεις μόνος σου, μη πας. Εγώ προσωπικά δε θα πάω για τη δευτέρα. Αν τώρα αυτά τα κενά δεν οφείλονται εξαιτίας έλλειψης διαβάσματος ή κάποιας μικρής αδιαφορίας αλλά υπάρχει πραγματικό πρόβλημα τότε ξεκίνησε φροντιστήριο και περίμενε να δεις πως θα πάει.

P.S. Στα μαθήματα της κατεύθυνσής σου έγραψες καλύτερα από τα άλλα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ : 20-06-13 στις 13:29.
Παράθεση

Theagenes (Μάνος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Theagenes
Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Theagenes έγραψε στις 13:17, 20-06-13:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά..Με "καθησυχάσατε"! @bloodsparrow με ενδιαφέρει η τεχνολογική κατεύθυνση μιας και στοχεύω σε σχολές μηχανολόγων/μηχανικών.

Παράθεση

tolisk99 (Αποστόλης)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη tolisk99
Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O tolisk99 Nothing is true, everything is permitted έγραψε στις 23:22, 07-12-15:

So, πάω 2α λυκείου και δεν πάω φροντιστήρια.
Είναι τόσο περίεργο?
Σε όσους το λέω με κοιτάνε λες και πρώτη φορά το ακούνε στη ζωή τους...
Ναι, είναι το οικονομικό πρόβλημα αλλά και δεν γουστάρω να ξημεροβραδιάζομαι στα φροντιστήρια...
Είναι κακό αυτό?
Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι σε κάποια μαθήματα αλλά πιστεύω πως αν κάτσω να ασχοληθώ πιο πολύ θα τα καταφέρω καλύτερα.

Βαθμό βγάζω γύρω στο 17.
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,381 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:40, 07-12-15:

Προσωπικά όχι, δεν μου φαίνεται περίεργο. Πιο περίεργο μου φαίνεται το ξημεροβράδιασμα στα φροντιστήρια από το γυμνάσιο ακόμα. Αφού βγάζεις 17 και ο βαθμός αυτός σε καλύπτει, όλα καλά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη PolGR1509
Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,422 μηνύματα.

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 15:44, 08-12-15:

Είναι προσωπική επιλογή του καθενός το τι θα κάνει..εαν πιστεύεις πως το μάθημα στο σχολείο σε συνδυασμό με προσωπικό διάβασμα μπορεί να αποδώσει..τότε καλά κάνεις. Εγώ, θέλω κάποιον να μου τα εξηγεί καλά..και εφόσον οι καθηγητές στο σχολείο μου δεν μπορούν να το κάνουν..πηγαίνω..Δεν δικαιολογώ τον εαυτό μου. Ξέρω ότι ακούγεται γελοίο να πληρώνεις την παιδεία την οποία το κράτος υποτίθεται παρέχει δωρεάν..αλλά εμένα προσωπικά δε με καλύπτει..οπότε επέλεξα να πάω..δεν με πίεσε κανένας. Αν και η αλήθεια είναι ότι στις αρχές δέχτηκα αρκετή πίεση από το γύρο περιβάλλον μου, επειδή αυτοί πήγαιναν 4 μαθήματα και γω 2..και μου φούσκωναν τα μυαλά ότι πρέπει να πάω για να αποκτήσω τις βάσεις και κουραφέξαλα..που θα πληρώνω τη χημεία που μου φαίνεται πανεύκολη..ή την έκθεση..για να γράφω μία κάθε βδομάδα και να μου την ελέγχει..
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 16:08, 08-12-15:

Παρέχονται πάρα πολλά αξιόλογα βοηθήματα σε κάθε μάθημα.
Αυτά από μόνα τους αρκούν για να κατανοήσει κάποιος ότι χρειάζεται.
Για κάτι πιο βαθύ εξυπηρετούν οι άλλοι τρόποι.

Βέβαια δεν ισχύει το ίδιο στις ξένες γλώσσες - για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας -.
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 16:23, 08-12-15:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Παρέχονται πάρα πολλά αξιόλογα βοηθήματα σε κάθε μάθημα.
Αυτά από μόνα τους αρκούν για να κατανοήσει κάποιος ότι χρειάζεται.

Από τη σκέψη και τη λογική σου καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι εφόσον τα βοηθήματα από μόνα τους αρκούν για να κατανοήσει κάποιος ό,τι χρειάζεται..ας παρατήσουμε όλοι το σχολείο και τα φροντιστήρια..και ας αγοράσουμε πολλά βοηθήματα να κάνουμε μόνοι μας ό,τι χρειάζεται στο σπίτι...ας καταργήσουμε και τους καθηγητές και όλα..Τώρα μπορεί να μου πεις.."δεν εννοούσα αυτό"...αυτό έγραψες όμως.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PolGR1509 : 08-12-15 στις 16:32.
Παράθεση

ultraviolence

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,486 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 16:40, 08-12-15:

Καθόλου περίεργο δεν είναι.Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι που δεν παει φροντιστήριο.Εφόσον είσαι ικανοποιημένος με τις επιδόσεις σου και δε γουστάρεις να ξημεροβριαδιάζεσαι σε αυτά δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.
Επίσης όλοι μας λίγο-πολύ δυσκολευόμασταν σε μερικά μαθήματα,αλίμονο να μας φαίνονταν όλα εύκολα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nina-nana

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Nina-nana
H Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής . Έχει γράψει 1,381 μηνύματα.

H Nina-nana έγραψε στις 23:25, 08-12-15:

Παιδιά, γνώμη μου είναι ότι πρέπει να απενοχοποιηθείτε λίγο όσον αφορά στις επιλογές σας. Δεν χρειάζεται να δικαιολογηθεί ούτε αυτός που πάει φροντιστήριο, ούτε αυτός που δεν πάει, ούτε αυτός που χρησιμοποιεί βοηθήματα, ούτε αυτός που θέλει να του τα εξηγήσει ο καθηγητής με το νι και με το σίγμα. Στην Ελλάδα υπάρχει ένα στίγμα όσον αφορά στη λεγόμενη "παραπαιδεία" - από τη μία στρέφονται σε αυτή οι περισσότεροι μαθητές, πολλές φορές σε σημείο υπερβολής, και από την άλλη όλοι την κακολογούν λες και φταίνε τα φροντιστήρια για όλα τα κακά της μοίρας μας.

Κατ' αρχήν ξεκαθαρίστε ένα πράγμα στο μυαλό σας: δεν είναι δουλειά του σχολείου να προσφέρει εξατομικευμένη διδασκαλία στα παιδιά όλης της χώρας. Δεδομένων των συνθηκών (οικονομικών και όχι μόνο) της χώρας μας, το δημόσιο σχολείο δίνει αρκετά πράγματα. Δεν μπορεί όμως να δώσει όσα χρειάζεται στο Γιαννάκη που είναι μαθητής του 18 για να μπει στην Ιατρική, ούτε στον Γιωργάκη που είναι μαθητής του 16 για να μπει στο Πολυτεχνείο. Δεν είναι αυτή η δουλειά του. Η δουλειά του είναι να δώσει γενική παιδεία σε όλους τους Γιαννάκηδες και Γιωργάκηδες, είτε θέλουν να σπουδάσουν είτε όχι, είτε είναι μαθητές του 12 είτε του 19. Συνεπώς, ο μαθητής του 18 που θέλει να φτάσει το 19,5 για να μπει στη σχολή της επιλογής του, όπως και ο μαθητής του 12 που θέλει να φτάσει το 16, αναγκαστικά θα στραφούν σε εξωτερική βοήθεια για να πετύχουν το σκοπό τους. Γιατί όπως καταλαβαίνετε, όσο καλή διάθεση και να έχει ένας καθηγητής, δεν μπορεί να διαφοροποιήσει τη διδασκαλία του σε τέτοιο βαθμό ώστε να καλύψει τις διαφορετικές ανάγκες 25 διαφορετικών μαθητών σε μια τάξη. Και όσο και να το ονειρευόμαστε, τάξεις με 5 και με 10 μαθητές (όπως έχουν τα φροντιστήρια) ή ατομική διδασκαλία (όπως γίνεται στα ιδιαίτερα) δεν μπορεί να παρέχεται από το κράτος, εκτός πια αν σταματήσει κάθε κρατικό έξοδο και πέσει όλο το $$$ στην παιδεία (ένα τελείως ουτοπικό σενάριο). Λογικά λοιπόν κάποιοι θα κάνουν ιδιαίτερο, κάποιοι φροντιστήριο, κάποιοι θα αγοράσουν βοηθήματα και κάποιοι άλλοι θα ζητήσουν βοήθεια από φίλους/γνωστούς/ξάδερφους/θείους - ο καθένας αναλόγως με τις ανάγκες του και τις προτιμήσεις του.

Στην τελική, ακόμα κι αν θέλεις να κάνεις φροντιστήριο από καπρίτσιο, απλά και μόνο για να μην χρειάζεται να παρακολουθείς στο σχολείο, τι σημασία έχει? Ας το κάνεις. Κι αν βλέπεις ότι δεν σου χρειάζεται, ας μην το κάνεις. Live and let live, and all that.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 23:42, 08-12-15:

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!
Παράθεση

formio4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη formio4
H formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.

H formio4 έγραψε στις 00:11, 09-12-15:

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
Προσωπικά σε ό,τι έχει να κάνει με την μόρφωση μου και τη γνώση δεν θα λυπόμουν να δώσω χρήματα, όσο δύσκολο και να ήταν, να κάνω φροντιστήρια, ιδιαίτερα, μαθήματα, να αγοράσω βιβλία, βοηθήματα.
Στο φροντιστήριο θα μου μάθουν πράγματα που το σχολείο αδυνατεί να προσφέρει για τους γνωστούς λόγους και θα εκμεταλλευτώ όσο περισσότερο μπορώ δασκάλους και καθηγητές για να μου διδάξουν αυτά που πρέπει, να μου τα ξαναπούν όλα ακόμη και αν τα γνωρίζω και τελικά να πετύχω τον στόχο μου!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tolisk99 (Αποστόλης)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη tolisk99
Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O tolisk99 Nothing is true, everything is permitted έγραψε στις 19:40, 24-12-15:

Μάλιστα thanks
Παράθεση

Χρήστος21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Χρήστος21
Ο Χρήστος21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Χρήστος21 έγραψε στις 13:41, 02-09-16:

Γεια σας. Καταρχάς θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη αν αυτό το μέρος του φόρουμ δεν είναι κατάλληλο για τέτοιου είδους θέματα , απλά είμαι νέο μέλος και δεν έχω μάθει ακόμα τα κατατόπια.
Πρόκειται φέτος να πάω 2α Λυκείου και είμαι αντιμέτωπος με το δίλημμα του αν θα πρέπει να ξεκινήσω φροντιστήριο ή όχι. Είμαι καλός μαθητής και έβγαλα την Α λυκείου χωρίς την παραμικρή εξωτερική βοήθεια με 19,8 . Γι αυτόν τον λόγο και αρχικά σκόπευα να αρχίσω εξωσχολικά μαθήματα από το καλοκαίρι που μας έρχεται . Ωστόσο της τελευταίες μέρες βλέπω πως όλοι οι φίλοι μου ανεξαιρέτως , ακόμα και οι φανατικοί αντιφροντιστηριακοί , έχουν αρχίσει μαθήματα και έχω αγχωθεί . Δεν με φοβίζει τόσο η τάξη που μας έρχεται καθώς πιστεύω πως θα μπορέσω να αντεπεξέλθω . Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως κάνω τεράστιο λάθος όσον αφορά τις πανελλήνιες , μιας και όλοι οι φίλοι μου μου λένε ότι η προετοιμασία ξεκινά από τώρα .. .Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σας ... Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 14:07, 02-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Χρήστος21
Γεια σας. Καταρχάς θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη αν αυτό το μέρος του φόρουμ δεν είναι κατάλληλο για τέτοιου είδους θέματα , απλά είμαι νέο μέλος και δεν έχω μάθει ακόμα τα κατατόπια.
Πρόκειται φέτος να πάω 2α Λυκείου και είμαι αντιμέτωπος με το δίλημμα του αν θα πρέπει να ξεκινήσω φροντιστήριο ή όχι. Είμαι καλός μαθητής και έβγαλα την Α λυκείου χωρίς την παραμικρή εξωτερική βοήθεια με 19,8 . Γι αυτόν τον λόγο και αρχικά σκόπευα να αρχίσω εξωσχολικά μαθήματα από το καλοκαίρι που μας έρχεται . Ωστόσο της τελευταίες μέρες βλέπω πως όλοι οι φίλοι μου ανεξαιρέτως , ακόμα και οι φανατικοί αντιφροντιστηριακοί , έχουν αρχίσει μαθήματα και έχω αγχωθεί . Δεν με φοβίζει τόσο η τάξη που μας έρχεται καθώς πιστεύω πως θα μπορέσω να αντεπεξέλθω . Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως κάνω τεράστιο λάθος όσον αφορά τις πανελλήνιες , μιας και όλοι οι φίλοι μου μου λένε ότι η προετοιμασία ξεκινά από τώρα .. .Θα χαρώ πολύ να ακούσω τις απόψεις σας ... Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Ναι, καταλαβαίνω. Ξέρεις βρίσκομαι και γω σε παρόμοια θέση. ΌΛΟΙ μα ΌΛΟΙ μου οι φίλοι έχουν πάρει όλο το πακέτο της κατεύθυνσης και κάνουν 12/εβδομάδα...πολλές πολλές ώρες. Εγώ, ψάχτηκα λίγο, ρώτησα και άτομα μεγαλύτερα τι χρειάζεται και τι όχι και εν τέλει πάω μαθηματικά, φυσική κατεύθυνσης, χημεία και έκθεση. Η χημεία και η έκθεση πιστεύω δε μου χρειαζόταν και πολύ, παρ'όλα αυτά επέλεξα να κάνω από ανασφάλεια. Με διευκόλυνε λίγο και το γεγονός ότι η χημεία είναι 1 ώρα την εβδομάδα μόνο, οπότε είπα γιατί όχι; Και μόνο που ξεφορτώθηκα τη φυσική γενικής, ήδη νιώθω καλύτερα διότι όχι μόνο μειώθηκαν οι ώρες μου, αλλά ήταν και ένα μάθημα που δεν θα μου χρησίμευε. Αν είναι να πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά μόνο για το βαθμό στο σχολείο, ευχαριστώ αλλά όχι! Θα κοιτάξω να τα καταφέρω μόνος μου. Να ξέρεις γενικά ότι τα φροντιστήρια παραμυθιάζουν και μπουρδουκλώνουν τους γονείς με αποτέλεσμα τα περισσότερα παιδιά να παίρνουν ολόκληρο το πακέτο. Εν τέλει, θα σου έλεγα να κάνεις μαθηματικά γενικής-κατεύθυνσης (δεν ξέρω έχω πολλή ανασφάλεια με τα μαθηματικά) και φυσική κατεύθυνσης. Δεν θα είναι περισσότερες από 6 ώρες την εδβομάδα. Στην έκθεση πως τα πας; Είσαι καλός;
Παράθεση

Χρήστος21

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Χρήστος21 έγραψε στις 14:15, 02-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από PolGR1509
Ναι, καταλαβαίνω. Ξέρεις βρίσκομαι και γω σε παρόμοια θέση. ΌΛΟΙ μα ΌΛΟΙ μου οι φίλοι έχουν πάρει όλο το πακέτο της κατεύθυνσης και κάνουν 12/εβδομάδα...πολλές πολλές ώρες. Εγώ, ψάχτηκα λίγο, ρώτησα και άτομα μεγαλύτερα τι χρειάζεται και τι όχι και εν τέλει πάω μαθηματικά, φυσική κατεύθυνσης, χημεία και έκθεση. Η χημεία και η έκθεση πιστεύω δε μου χρειαζόταν και πολύ, παρ'όλα αυτά επέλεξα να κάνω από ανασφάλεια. Με διευκόλυνε λίγο και το γεγονός ότι η χημεία είναι 1 ώρα την εβδομάδα μόνο, οπότε είπα γιατί όχι; Και μόνο που ξεφορτώθηκα τη φυσική γενικής, ήδη νιώθω καλύτερα διότι όχι μόνο μειώθηκαν οι ώρες μου, αλλά ήταν και ένα μάθημα που δεν θα μου χρησίμευε. Αν είναι να πληρώνουμε ένα σωρό λεφτά μόνο για το βαθμό στο σχολείο, ευχαριστώ αλλά όχι! Θα κοιτάξω να τα καταφέρω μόνος μου. Να ξέρεις γενικά ότι τα φροντιστήρια παραμυθιάζουν και μπουρδουκλώνουν τους γονείς με αποτέλεσμα τα περισσότερα παιδιά να παίρνουν ολόκληρο το πακέτο. Εν τέλει, θα σου έλεγα να κάνεις μαθηματικά γενικής-κατεύθυνσης (δεν ξέρω έχω πολλή ανασφάλεια με τα μαθηματικά) και φυσική κατεύθυνσης. Δεν θα είναι περισσότερες από 6 ώρες την εδβομάδα. Στην έκθεση πως τα πας; Είσαι καλός;
Θεωρείς δηλαδή ότι τα μαθηματικά γενικής είναι σημαντικότερα από τις κατεύθυνσης ; Και όσον αναφορά την έκθεση ... νοιώθω πώς τόσο χρόνια δεν έχουμε κάνει κάτι το τόσο ουσιώδη στο σχολείο σχετικά με την έκθεση για να μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια... Γενικά πάντως δεν είχα πότε θέμα με κάποιο μάθημα ...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Ρυζόγαλο
Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Ρυζόγαλο Nothing... έγραψε στις 14:15, 02-09-16:

Όχι δεν πρέπει. Το ότι οι περισσότεροι το κάνουν δε σημαίνει κάτι. Μπορεί να είσαι εσύ και άλλοι 2-3 που δεν πάτε σε όλην την τάξη, αλλά αυτό να μη σε απασχολεί. Απλά όταν δε πηγαίνουμε φροντιστήριο, διαβάζουμε σπίτι, ζοριζόμαστε, αλλά διαβάζουμε. Και μόλις πας τρίτη θα είσαι ψυχολογικά πιο έτοιμος, θα πιστεύεις περισσότερο σε σένα και ίσως να μην κλαίγεσαι σαν αιδοίο στην τρίτη.
Παράθεση

Kleisthenis

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kleisthenis
Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Kleisthenis http://ischool.e-steki.gr/search.php?do= έγραψε στις 14:15, 02-09-16:

Απαραίτητο δεν είναι σίγουρα αλλα βοηθάει. Έχει να κάνει με το επίπεδο σου, το επίπεδο του σχολείου που πηγαίνεις και αν θες την γνώμη μου και με την κατεύθυνση. Εγώ ήμουν στην κατεύθυνση Ανθρωπιστικών Σπουδών αλλα αυτό που μου λέγαν όλοι οσοι έδιναν μαθηματικά είναι οτι πρέπει να είσαι πολύ συστηματικός στην μελέτη τους σε όλη τη διάρκεια του Λυκειου και σε αυτό βοηθάνε τα φροντιστήρια αν εισαι ανευθυνος. Παντως δεν ειναι καθόλου υποχρεωτικό ξέρω ατομα που κάνουν φροντιστήρια απο την Α Λυκειου και τα πηγαν πολυ ασχημα, αλλους που πηγαν φροντιστηριο στην τρίτη και πέρασαν στην πρώτη τους επιλογή και αλλους που δεν πήγαν ποτέ πουθενά και αρίστευσαν. Αν εχεις βγάλει 19,8 με καθηγητές που βαθμολογούσαν δίκαια και αντικειμενικά (δεν γνωρίζω την κατάσταση τωρα στο Λυκειο απλώς θυμάμαι πως οταν μπήκε η τράπεζα θεμάτων όλοι ειχαν 20αρια στο τρίμηνο για να μην χαντακωθούν στο τέλεος και δεν ξέρω αν παίζει κατι τετοιο ακόμα) δεν πιστεύω να έχεις κανένα πρόβλημα. Στην χειρότερη και αν δεις οτι στην τάξη μένεις πίσω σε σύγκριση με τους συμμαθητές σου και με αυτά που ζητάει ο καθηγητής μπορείς να πας στη μέση της χρονιάς.
Παράθεση

Χρήστος21

Νεοφερμένος

O Χρήστος21 έγραψε στις 14:25, 02-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ρυζόγαλο
Όχι δεν πρέπει. Το ότι οι περισσότεροι το κάνουν δε σημαίνει κάτι. Μπορεί να είσαι εσύ και άλλοι 2-3 που δεν πάτε σε όλην την τάξη, αλλά αυτό να μη σε απασχολεί. Απλά όταν δε πηγαίνουμε φροντιστήριο, διαβάζουμε σπίτι, ζοριζόμαστε, αλλά διαβάζουμε. Και μόλις πας τρίτη θα είσαι ψυχολογικά πιο έτοιμος, θα πιστεύεις περισσότερο σε σένα και ίσως να μην κλαίγεσαι σαν αιδοίο στην τρίτη.
Προσωπικά αυτό έκανα και τις προηγούμενες χρονιές . Απλά δεν ξέρω αν θα καλυφτώ με το επιμελές διάβασμα των ασκήσεων που ανατίθενται από το σχολείο μιας και όλοι λένε πως είναι ασύγκριτα χαμηλότερης δυσκολίας σε σχέση με το απαιτούμενο επίπεδο ...

Αρχική Δημοσίευση από Kleisthenis
Απαραίτητο δεν είναι σίγουρα αλλα βοηθάει. Έχει να κάνει με το επίπεδο σου, το επίπεδο του σχολείου που πηγαίνεις και αν θες την γνώμη μου και με την κατεύθυνση. Εγώ ήμουν στην κατεύθυνση Ανθρωπιστικών Σπουδών αλλα αυτό που μου λέγαν όλοι οσοι έδιναν μαθηματικά είναι οτι πρέπει να είσαι πολύ συστηματικός στην μελέτη τους σε όλη τη διάρκεια του Λυκειου και σε αυτό βοηθάνε τα φροντιστήρια αν εισαι ανευθυνος. Παντως δεν ειναι καθόλου υποχρεωτικό ξέρω ατομα που κάνουν φροντιστήρια απο την Α Λυκειου και τα πηγαν πολυ ασχημα, αλλους που πηγαν φροντιστηριο στην τρίτη και πέρασαν στην πρώτη τους επιλογή και αλλους που δεν πήγαν ποτέ πουθενά και αρίστευσαν. Αν εχεις βγάλει 19,8 με καθηγητές που βαθμολογούσαν δίκαια και αντικειμενικά (δεν γνωρίζω την κατάσταση τωρα στο Λυκειο απλώς θυμάμαι πως οταν μπήκε η τράπεζα θεμάτων όλοι ειχαν 20αρια στο τρίμηνο για να μην χαντακωθούν στο τέλεος και δεν ξέρω αν παίζει κατι τετοιο ακόμα) δεν πιστεύω να έχεις κανένα πρόβλημα. Στην χειρότερη και αν δεις οτι στην τάξη μένεις πίσω σε σύγκριση με τους συμμαθητές σου και με αυτά που ζητάει ο καθηγητής μπορείς να πας στη μέση της χρονιάς.
Εγώ προσωπικά στοχεύω για την θετική κατεύθυνση και το σχολείο έχει αρκετά καλό όνομα .Σαφώς και πάντα υπάρχουν πιθανότητες αποτυχίας . Απλά το θέμα είναι κατά πόσο αυξάνονται αυτές τις επιτυχίας . Και δεν περιμένω να μείνω πίσω ... δεν ανησυχώ για την φετινή τάξη αλλά για την προετοιμασία των πανελληνίων .
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος21 : 02-09-16 στις 14:30.
Παράθεση

sofia10

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sofia10
H sofia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H sofia10 never stop learning έγραψε στις 14:38, 02-09-16:

γεια σου χρηστο, ειμαι ακριβως στην ιδια ηλικια με εσενα και εμενα ολοι μου οι φιλοι κια συμμαθητες που εχω μιλησει εχουν γραφτει σε καποιο προγραμμα φροντιστηριου ή ιδιατερων μαθηματων. Ο αδερφός μου εδωσε φετος πανελληνιες στο 2ο επιστημονικο πεδιο (μαθηματικα-φυσικη-χημεια-εκθεση για πολυτεχνικες σχολες και φυσικομαθηματικοχημικες) και συγκεντρωσε 18.900 που αν εχεις παρακολουθησει τις φετινες βασεις του δινει προσβαση σ ολες τις σχολες του πεδιου του(το λεω επειδη αυτος μου ειπε τα παρακατω). Αυτο λοιπον που θα σου ελεγα ειναι το εξης:
το φροντιστηριο απο μονο του δεν ειναι ενας μαγικος μοχλος που φερνει την επιτυχια ομως ειναι μια σημαντικη βοηθεια για ενα μαθητη που εκτιμα αυτα που εχει να του δωσει (καθηγητες για επιλυση αποριων, επαναληπτικα διαγωνισματα, επιλεγμνες εξτρα ασκησεις, εισαγωγη στα μαθηματα της γ λυκ κλπ) . Ε γω θα σου ελεγα να σκεφτεις σοβαρα αν υπαρχει καποιο μαθημα απο αυτα που θα εξεταστεις που νιωθεις οτι εχεις καποια μικρη δυσκολια η αδυναμια πρωτα απο ολα και να προσπαθησεις να καταλαβεις τον λογο ( πχ αν εσυ δεν διαβασες οσο επρεπε, αν ο καθηγητς σου δεν ηταν καλος , αν δεν ξερεις τον καλυτερο τροπο για το μελετησεις) επισης φσυιηκ και μαθηματικα κατευθυνσης θα επερε να ταν προταιραιοτητα αν δεν θα θελεις να κανεις ολα τα μαθηματα φετος σε φροντ. Παρολα αυτα μποριες να μην πας φροντιστηριο με την προυποθεση οτι φυσικα θα μελετας σωστα τα πανελλαδικα μαθηματα και δεν θα αρκεισαι στο σχολειο (ασκησεις απο ιντερνετ και ενα βοηθημα θα ταν πολυ χρησιμα) Η αποφαση ειναι δικη σου
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofia10 : 02-09-16 στις 14:41.
Παράθεση

ΔημητραΚαρ20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΔημητραΚαρ20
H ΔημητραΚαρ20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H ΔημητραΚαρ20 έγραψε στις 15:06, 02-09-16:

Προσωπικά έκανα φροντιστήριο μόνο στην τρίτη λυκείου αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να συγκεντρώσω αρκετά μορια.. το ίδιο συνέβει και με τον αδερφό μου αλλά και με συμμαθητές μου....και εννοώ από 18χιλιάδες και πάνω... το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις κάποια βοηθήματα και να ψάχνεις και στο ίντερνετ υλικό έχει πολλά πράγματα. ...τώρα αν δεις ότι δυσκολεύεσαι μπορείς να πας σε κάποια μαθήματά. .Πάντως νμζ πως είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος. ..
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 15:11, 02-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Χρήστος21
Θεωρείς δηλαδή ότι τα μαθηματικά γενικής είναι σημαντικότερα από τις κατεύθυνσης ; Και όσον αναφορά την έκθεση ... νοιώθω πώς τόσο χρόνια δεν έχουμε κάνει κάτι το τόσο ουσιώδη στο σχολείο σχετικά με την έκθεση για να μπορώ να σου απαντήσω με ακρίβεια... Γενικά πάντως δεν είχα πότε θέμα με κάποιο μάθημα ...
Όχι δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο..ίσα-ίσα είπα ότι καλό θα ήταν να κάνεις μαθηματικά (και τα 2) επειδή είναι σημαντικά.
Κοίτα, αυτό το όχι τόσο ουσιώδες μπορεί να σημαίνει ότι δε γίνεται καλό μάθημα. Όταν μου προσέφεραν ένα μάθημα έκθεσης δωρεάν πριν τις εξετάσεις από το φροντιστήριο, η φιλόλογος εκεί συνειδητοποίησε ότι παραλείψαμε στο σχολείο πολλά σημαντικά κεφάλια κλπ, οπότε από 'κει κατάλαβα ότι το μάθημα ήταν λειψό.

Γενικά, απ'ότι φαίνεται, υπάρχουν αρκετά παιδιά που τα κατάφεραν και χωρίς φροντιστήρια. Έχει σημασία και το πόσο πειθαρχημένος είσαι στο διάβασμά σου. Εγώ, για παράδειγμα, είμαι αρκετά τεμπέλης και ΔΕΝ θα μπορούσα μόνος μου στο σπίτι με βοηθήματα επειδή συνεχώς θα το ανέβαλα και εν τέλει θα έβγαινα χαμένος. Έτσι προτίμησα να πάω φροντιστήριο και το γεγονός ότι είμαι στο τμήμα με παιδιά που διαβάζουν πολύ και είναι καλοί μαθητές, αποτελεί κίνητρο για μένα να διαβάσω και να τους συναγωνιστώ. (Γι'αυτό και φέτος, μπήκα σε όλα τα μαθήματα με τους ίδιους :-p )
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PolGR1509 : 02-09-16 στις 15:16.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,845 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 15:17, 02-09-16:

Δεν χρειάζεται, εγώ δεν έκανα καθόλου.
Παράθεση

harry akritas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη harry akritas
Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 348 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε στις 15:28, 02-09-16:

Πολύ καλή εναλλακτική του φροντιστηρίου είναι να πάρεις ένα καλό βοήθημα και να λύνεις ασκήσεις από εκεί. Επίσης, στο ίντερνετ υπάρχουν εκατομμύρια πηγές με άπειρες ασκήσεις για όλα τα μαθήματα που μάλιστα πολλές φορές είναι σημειώσεις φροντιστηρίων. Όλα αυτά όμως προϋποθέτουν συνέπεια. Αν έχετε καλό καθηγητή στο σχολείο που είναι διατεθειμένος να απαντά σε ερωτήσεις που έχεις τότε ακόμα καλύτερα.
Το καλό του φροντιστηρίου είναι ότι σε βάζει σε ένα πρόγραμμα (απαραίτητο για τις πανελλήνιες, το ξέρουν οι πρώτοι των πρώτων) και ότι (συνήθως) έχεις έναν καθηγητή να σου λύνει τις απορίες. Την εμβάθυνση στην ύλη μπορείς να την πετύχεις και μόνος σου αρκεί να έχεις συνέπεια και όρεξη για εξτρα διάβασμα.
Παράθεση

cygnus.e

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cygnus.e
H cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.

H cygnus.e έγραψε στις 16:27, 02-09-16:

Εγω εβγαζα πολυ λιγοτερο απο εσενα. Απο μαθηματικα κατευθυνσης β'λυκειου και χημεια δεν ηξερα τιποτα γιατι δεν εκανα ιδιαιτερα-φροντιστηρια και δεν τα καταλαβα. Στις εξετασεις του Μαιου εγραψα 8, 7 χημεια και γεωμετρια.
Δεν ειχα κανει ιδιαιτερα ή φροντιστηρια ποτε ξανα μεχρι την γ'λυκειου. Τον αυγουστο πριν ξεκινησει η γ'λυκειου αρχισα φυσικη (αφου ημουν θετικη-2ο πεδιο), οταν ανοιξαν τα σχολεια προσθεσα μαθηματικα και μετα χημεια. Ολα αυτα 5-6 ωρες τη βδομαδα. Εκθεση καθολου. Εγραψα 16000 μορια και περασα στη σχολη των ονειρων μου...
Εισαι καλυτερος μαθητης απο 'μενα, κρινοντας απ'το βαθμο σου, αν εχεις θεληση και ορεξη μπορεις να καταφερεις πολλα. Ξερω δυο κοπελες που εγραψαν 18.500 και 19.500 αντιστοιχα με σχεδον καθολου φροντιστηρια στη γ'λυκειου.
Θεωρω οτι βγαζεις ανετα τη β'λυκειου χωρις φροντιστηρια-ιδιαιτερα. Για την γ' κατι θα πρεπει να κανεις, εστω και στο ελαχιστο. Καλη τυχη!!
Παράθεση

Σταυρούλα

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σταυρούλα
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ικάρων . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Σταυρούλα έγραψε στις 17:09, 02-09-16:

Αν ήμουν στη θέση σου θα ξεκινούσα φροντιστήριο φέτος τουλάχιστον φυσική και μαθηματικά κατεύθυνσης διότι τους τελευταίους μήνες αρχίζουν ήδη δειλά δειλά την ύλη της 3ης και προετοιμάζεσαι καλύτερα για την ερχόμενη χρονιά από ψυχολογική άποψη. Όσο για τις εναλλακτικές που βλέπω να προτείνουν οι συμφορουμίτες δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσεις να διαχειριστείς τόσο μεγάλο όγκο πληροφοριών από το διαδίκτυο ή το βοήθημα χωρίς κάποιον να σου λύνει τις απορίες που προκύπτουν και να σε καθοδηγεί σωστά σε τι χρειάζεται να δώσεις περισσότερη σημασία...Μπορείς φυσικά να κάνεις ιδιαίτερα λίγες ώρες τη βδομάδα ίσα ίσα για κάποιες διευκρινήσεις στα σημεία που σε δυσκολεύουν Ψάξε γενικά μέχρι να βρεις τι σου ταιριάζει Καθένας μαθαίνει διαφορετικά και γι αυτό δεν υπάρχει μαγική φόρμουλα που να πιάνει σε όλους.
Παράθεση

Σωτηρης7

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Σωτηρης7
Ο Σωτηρης7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O Σωτηρης7 έγραψε στις 17:11, 02-09-16:

εγω χωρις φροντ εδωσα πανελληνιες και τους εκανα πελατες
Παράθεση

sofia10

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sofia10
H sofia10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H sofia10 never stop learning έγραψε στις 17:17, 02-09-16:

βιολογια φροντ ξερει κανεις αν χριεαζεται?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofia10 : 02-09-16 στις 18:32.
Παράθεση

paraskevibar

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη paraskevibar
H paraskevibar αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H paraskevibar έγραψε στις 23:02, 02-09-16:

Λοιπόν, σε μια παρόμοια κατάσταση βρισκομουν περυσι τετοια εποχή. Οπως λες, όλοι οι φιλοι μου καναν 12ωρα φροντ τα μαθήματα της β. Δεν είχα σκοπό φυσικά να κάνω φροντιστηριο σε αυτά τα μαθήματα, αφου στην α λυκειου Χωρίς φροντιστηριο, είχα βγάλει τον μεγαλύτερο βαθμό. Ωστόσο, επειδή με το καινούριο σύστημα παίζει η προετοιμασία στα μαθήματα της γ σε ολα τα φροντ,απο την Δευτέρα, τουλάχιστον μαθηματικά και φυσική που εχουν μεγάλους συντελεστές, ξεκινησα 1.5 ωρα μαθηματικά την εβδομάδα απο τον Οκτώβριο, και 2 φυσικη απο τον Ιανουάριο, και αυτο μονο και μονο για να ενταχθω στο τμήμα, και να μην είμαι πίσω στα θερινα. Οπότε, εγώ θα σου πρότεινα να βρεις ενα φροντιστηριο, που να δουλεύει κάπως Ετσι, δηλαδή λίγες ώρες ίσα ίσα για να Μπεις στο κλίμα, και να πάρεις μια ιδέα. Αν θες μπορείς να κανείς άλγεβρα και φυσική κατ απο β, επειδή εχουν κάποια κομμάτια που χρειαζεσαι στην γ, οπως λογαριθμοι, τριγωνομετρία, γωνιακή ταχύτητα, αλλα εγώ που τα εμαθα απο το σχολείο, μια χαρά είμαι τώρα, που δινω φέτος. Μαθηματικά κατ β είναι τελείως αχρηστα, το ίδιο και φυσική γενικής, και η χημεια ειναι πανευκολη και β και γ οπότε δεν υπάρχει λόγος. Όσον αφορά την έκθεση, θα σου πρότεινα να κανείς, Ετσι κι αλλιώς ενα 2ωρο την εβδομάδα ειναι συνήθως. Εγώ δεν εκανα και στα θερινα, δεν είχα ιδέα, πίστεψε με στο σχολείο δεν κάνουν τίποτα σε σύγκριση με αυτά που απαιτούν οι πανελληνιες. Βέβαια, μπορείς πιστεύω να δουλεψεις και μόνος σου έκθεση, εγώ κατα την διάρκεια των διακοπών προσπάθησα να σωσω την κατάσταση, γράφοντας μόνη μου εκθέσεις περιληψεις κλπ, και ήδη έχω βελτιωθει, φαντασου εσυ εαν ξεκινησεκς απο τώρα.
Παράθεση

PolGR1509

iSchool Moderator

O PolGR1509 Do it right or don't do it at all! έγραψε στις 01:22, 03-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από sofia10
βιολογια φροντ ξερει κανεις αν χριεαζεται?
Στη β' λυκείου όχι! Συνήθως η προετοιμασία ξεκινάει το καλοκαίρι πριν την γ' λυκείου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PolGR1509 : 03-09-16 στις 01:25.
Παράθεση

seferhs2001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη seferhs2001
Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O seferhs2001 έγραψε στις 22:12, 12-04-17:

Γεια σας, πάω Α' Λυκείου και σκέφτομαι να ακολουθήσω τη θετική κατεύθυνση παρά τη κλίση μου στα Θεωρητικά μαθήματα. Οι απορίες μου είναι οι εξής: Μπορεί κάποιος να στοχεύει σε υψηλόβαθμη σχολή 3ου πεδίου χωρίς να κάνει φροντιστήριο στη Βιολογία Κατεύθυνσης; Επίσης, η Χημεία Γενικής της Β' βγαίνει χωρίς ιδιαίτερα, μόνο με κάποιο βοήθημα, ή είναι απαραίτητο το ιδιαίτερο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seferhs2001 : 12-04-17 στις 22:20.
Παράθεση

fotisapple (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη fotisapple
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 817 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 22:17, 12-04-17:

Ναι γιατί όχι με σωστό διάβασμα και σωστή καθοδήγηση όλα γίνονται ,βέβαια αυτο θα το κρίνεις εσύ .
Παράθεση

seferhs2001

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη seferhs2001
Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 15 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O seferhs2001 έγραψε στις 22:30, 12-04-17:

Ευχαριστώ!!
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 817 μηνύματα.

O fotisapple έγραψε στις 22:52, 12-04-17:

Τίποτα.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 11:44, 13-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από seferhs2001
Η βιολογία κατεύθυνσης χωρίς φροντ στη Γ', βγαίνει, με στόχο υψηλόβαθμη σχολή 3ου πεδίου;
Βγαινει (ειδικα αν εχεις καλη καθηγητρια στο σχολειο).Απλα πρεπει να παρεις και βοηθηματα και ο,τι απορια εχεις να ρωτας την καθηγητρια του σχολειου και αυτη να εχει την καλη διαθεση να σου απαντησει
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 11:56, 13-04-17:

Αυτο λέω και εγώ βέβαια πολύ σπάνιο να βρεις καλή καθηγήτρια.
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη GTR-890
Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε στις 15:12, 13-04-17:

Όλοι καλά λογία θα σου πουν, αλήθειες όμως??........Στο 3ο πεδίο οι καλές σχόλες είναι η Ιατρική(γενικός ότι έχει να κάνει με ιατρική),όταν λέμε ότι βγαίνει η υλη εννοούμε ότι τελειώνουμε τα κεφάλαια ενός μαθήματος στην ώρα τους και να έχουμε κατανόηση κάθε πράγμα σε κάθε κεφάλαιο.Στης Ιατρικες σχολες χωρις φροντησηριο δεν μπαίνεις εύκολα!!!, οι εξετασεις του σχολειου δεν ειναι ιδιες με της πανελληνιες !!! Καλο θα ηταν να πηγαινες σε ενα σεμιναριο Σχολικου Επαγγελματικου Προσανατολισμου !!!!
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 16:29, 13-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Αυτο λέω και εγώ βέβαια πολύ σπάνιο να βρεις καλή καθηγήτρια.
Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 17:33, 13-04-17:

Το αστείο είναι ότι σου λένε αν έχεις πρόβλημα σε κάτι έλα να με βρεις και όταν πας σου λένε ότι είναι πολύ εύκολα και να το βρεις μόνο σου
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 22:34, 13-04-17:

Το αστείο είναι ότι σου λένε αν έχεις πρόβλημα σε κάτι έλα να με βρεις και όταν πας σου λένε ότι είναι πολύ εύκολα και να το βρεις μόνο σου
Αληθευει και αυτο ή το αλλο που το κανουν μερικοι: Δεν εχω ορεξη σημερα ελα καποια αλλη μερα ή φροντιστηριο δεν πας;; και εσυ να εχεις μεινει αφωνος και απο μεσα σου να σκεφτεσαι καλες πραξεις που θα εκανες
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 22:42, 13-04-17:

Ναι είναι και αυτο . Εμείς έχουμε μια φυσικό που μας κάνει γενική παιδεία και μας λέει να βρούμε την θεωρία στο internet oh mon dieu.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 22:44, 13-04-17:

Ναι είναι και αυτο . Εμείς έχουμε μια φυσικό που μας κάνει γενική παιδεία και μας λέει να βρούμε την θεωρία στο internet oh mon dieu.
Οταν λες θεωρια εννοεις την μεθοδολογια για επιλυση των ασκησεων; Η καποια εξτρα γιατι κανονικα ειναι ο,τι εχει μεσα στο βιβλιο
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 22:45, 13-04-17:

Εννοώ ότι όταν κάποιο παιδί έχει μια απορία του λέει μπες στο internet διάβασε την θεωρία και θα τα καταλάβεις όλα .
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 22:48, 13-04-17:

Εννοώ ότι όταν κάποιο παιδί έχει μια απορία του λέει μπες στο internet διάβασε την θεωρία και θα τα καταλάβεις όλα .
Α καλα ο καθενας με την τρελα του...Εγω θυμαμαι στο γυμνασιο εναν καθηγητη που μας ελεγε <<εχω να πληρωθω τοσους μηνες αφηστε με δεν σας κανω μαθημα>> και εναν αλλον που βαριοτανε να μας κανει ιλιαδα και μας μιλαγε για τους νιτζα
Παράθεση

Μαθητής Β' λυκείου

O fotisapple έγραψε στις 22:50, 13-04-17:

Και εμείς στην Β γυμνασίου είχαμε έναν γεωλόγο που μας έλεγε γράφουμε διαγώνισμα με ανοικτά τα βιβλία .
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    harry akritas, seferhs2001

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους