Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,298 εγγεγραμμένα μέλη και 3,040,407 μηνύματα σε 92,450 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 437 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 85)
Γενικό Λύκειο
62
72,94%
ΕΠΑΛ
23
27,06%

Chris1993 (Χρήστος)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Chris1993
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (ΟΠΑ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,700 μηνύματα.

O Chris1993 έγραψε στις 22:46, 27-03-09:

Κατα τη γνώμη μου , μείνε στο ΓΕΛ.
Αφου εισαι καλος μαθητης και εχεις δυνατοτητες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KOMIS (Δημητρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη KOMIS
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολογίας ΤΕΙ Καβάλας . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O KOMIS έγραψε στις 11:44, 30-03-09:

Καποια αλλη εκδοχη?
Εγω πιστευω με συνφερει πιο πολυ το Επαλ αλλα θελω να μου πειτε τη γνωμη σας με γιατι....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lefteris94 (Lefteris)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη lefteris94
Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

O lefteris94 έγραψε στις 23:04, 04-04-09:

για Στρατιωτική Σχολή τι γίνεται???
Σημείωση....
Είμαι από Κύπρο....
παρακαλώ σε ΠΜ

Παράθεση

Michaelgr2009

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Michaelgr2009
Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O Michaelgr2009 έγραψε στις 09:07, 16-06-09:

ΕΜΜΜΜ είδα παλιά ποστ εδω και 3 μήνες και ένας έλεγε οτι 15.000 θες για να μπεις σε αστυνομικές!!!που το άκουσε αυτ?το διάβασα σε βιβλίο για σχολές και λέει για μόρια θέλει 14355 και για του χρόνου θα πέσουν 13 επειδή χρειάζονται προσωπικό με ολα αυτά που γίνονται 2ον τα μαθηματικά γενικής παιδίας είναι γελοία γιατία στυνομία πέρασε και ο αδερφός μου ο οποίος ειχε 10 σε όλες τις τάξεις του λυκείου και στην 3 εβγαλε μαθηματικά 17 και 3ον οι καθηγητές σε βοηθάνε κατα κάποιο τρόπο στη 3η λυκείου στους βαθμούς δηλαδή εκει που θα βάλουν 14 θα βάλουν ενα 16 και πάει λέγοντας αρκετοί ετσι το κάνουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 11:19, 16-06-09:

Είσαι ήδη μαθητής ΓΕΛ, οπότε καλύτερα να συνεχίσεις ΓΕΛ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tilemaxos
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Καστοριά) και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Tilemaxos έγραψε στις 15:45, 23-06-09:

Γεια σας

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Το 15 είναι στο χέρι σου αν θα το ανεβάσεις ή θα το κατεβάσεις. Είναι ο βαθμός κλειδί για μένα. Αν μου έλεγες 13 - 14 και κάτω θα έλεγα να πας σε ένα ΕΠΑ.Λ. Όλα εξαρτώνται από το πόση όρεξη για διάβασμα υπάρχει.
Αυτή η ιδέα ότι όλοι οι πάτοι πρέπει να πάνε ΕΠΑΛ είναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΗΛΗΘΙΑ συγγνώμη κιόλας, παιδιά θέλετε δεν θέλετε είτε από μεριά μαθημάτων είτε από μεριά Απολυτηρίου είτε από μεριά Πανελληνίων (Βʼ Ομάδα) ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΟΤΙΜΗ όποτε αυτά που λέτε είναι απλά βλακείες για να μπερδεύετε τον κόσμο.

Αρχική Δημοσίευση από KOMIS
παιδια εγω εχω ενα αλλο προβλημα...Θα σας εξηγησω παρακατω...
Ειμαι μαθητης της Α λυκειου και ο βαθμος μου ειναι 15.4.....Δεν διαβαζα καθολου φετος αν και στο γυμνασιο εφτασα και το 17....
Το ερωτημα μου ειναι λοιπον αν θα πρεπει να παω σε ΕΠΑΛ Αφου
Κυριως στοχος μου ειναι να μπω στη ΣΜΥ
Ειμαι καλος στους υπολογιστες οποτε θα θεωρουσα χρησημο και το πτυχειο πληροφορικης αφου αυτον τον τομεα θα ακολουθησω....
Αν μεινω στο ΓΕΛ θα παω τεχνολογικη κατευθυνση
Το σχολειο μου ειναι Πρωι-Απογευμα και δεν με βολευει

Οποτε το σκεπτικο μου ειναι να παω Επαλ να εχω το πτυχειο πληροφωρικης ωστε και να μην καταφερω να μπω ΣΜΥ να εχω μια καβατζα....Επεισης το αρνητικο ειναι οτι αν παω Επαλ θα ειναι λιγοτερες οι θεσεις....Πειτε μου τη γνωμη σας καιγομαι
Στις Στρατιωτικές σχολές περνάς και με τις δυο διαδικασίες {Αʼ Ομάδα (4 μαθήματα) Βʼ Ομάδα (6 μαθήματα)} οπότε ανάλογα με τις δυνατότητες σου ακλουθείς και τον κατάλληλο δρόμο. Το πτυχίο του ΕΠΑΛ είναι πολύ καλό πτυχίο και αν ποτέ έχεις και όρεξη και βγάζεις και ένα ΙΕΚ (νομίζω ξεκινάς από το 2ο έτος αν το εφαρμόσουν αυτό που έλεγαν) τότε έχεις δυο πολύ καλά πτυχία (χωρίς πανελλήνιες) για να βγεις στην αγορά εργασίας. Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να δεις αν υπάρχει κάποιο καλό ΕΠΑΛ στην περιοχή σου και αν σε βολεύει και να πας.

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Κατα τη γνώμη μου , μείνε στο ΓΕΛ.
Αφου εισαι καλος μαθητης και εχεις δυνατοτητες...
Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Είσαι ήδη μαθητής ΓΕΛ, οπότε καλύτερα να συνεχίσεις ΓΕΛ.
Θα παρακαλούσα τους υποστηρικτές αυτών των δυο απόψεων να μου πουν πως οδηγήθηκαν σε αυτό το συμπέρασμα διότι με ενδιαφέρει πολύ!!

Παράθεση

Michaelgr2009

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O Michaelgr2009 έγραψε στις 13:57, 24-06-09:

Τilemaxos είσαι 10000% σίγουρος οτι μπορώ να περάσω αστυνομία απο ΕΠΑΛ?και τιν άλλαη ειδικότητα τι να την κάνω αν θέλω να μπω εκει?δηλαδή δεν γίνεται να μην διαλέξω?

Παράθεση

biousra

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη biousra
H biousra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

H biousra έγραψε στις 14:09, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michaelgr2009
Τilemaxos είσαι 10000% σίγουρος οτι μπορώ να περάσω αστυνομία απο ΕΠΑΛ?και τιν άλλαη ειδικότητα τι να την κάνω αν θέλω να μπω εκει?δηλαδή δεν γίνεται να μην διαλέξω?

εννοειτε αστυνομια απο επαλ περνας και απο τις 2 ομαδες!!!οσο για την ειδικοτητα αν θελεις δηλωνεις..

Παράθεση

Michaelgr2009

Μαθητής Α' λυκείου

O Michaelgr2009 έγραψε στις 14:13, 24-06-09:

και θελει τα ίδια μόρια απο ΕΠΑΛ ε?και περνάω και σαφώς και πιο εύκολα?

Παράθεση

xristososfp

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη xristososfp
Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O xristososfp ΕΛΛΑΣ!!!!!!!!! έγραψε στις 14:14, 24-06-09:

δηλαδη στις στρατιωτικες σχολες περνας και απο επαλ Αομαδα με 4 μαθηματα στις πανελληνιες???ειναι σιγουρο αυτο???

Παράθεση

Michaelgr2009

Μαθητής Α' λυκείου

O Michaelgr2009 έγραψε στις 14:30, 24-06-09:

Παιδιά κάτι άλλο έχω ακούσει οτι αν χάσεις κάποιο οικογενειακό πρόσωπο(πατέρα-μάνα-αδερφή/ο)πέρνεις extra μόρια αληθεύει?

Παράθεση

ΣΙΣΣΥ36300

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ΣΙΣΣΥ36300
H ΣΙΣΣΥ36300 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ΣΙΣΣΥ36300 έγραψε στις 14:36, 24-06-09:

Κοίτα αν πας σε ΕΠΑΛ να ξέρεις ότι θα είναι πιο ευκολα..... Απο την άλλη όμως οι σπουδές σου δεν θα είναι ολοκληρομένες άρα δεν θα είναι εύκολο να προχωρίσεις στην μετέπειτα ζωή σου....... Η γνώμη μου είναι να μην πας και να παραμείνεις εκεί που εισαι.........

Παράθεση

Michaelgr2009

Μαθητής Α' λυκείου

O Michaelgr2009 έγραψε στις 14:40, 24-06-09:

οκ ευχαριστώ όμως μήπως ξέρεις και για το αν χάσεις κάποιο οικογενειακό πρόσωπο(πατέρα-μάνα-αδερφή/ο)πέρνεις extra μόρια

Παράθεση

biousra

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη biousra
H biousra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

H biousra έγραψε στις 14:42, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michaelgr2009
και θελει τα ίδια μόρια απο ΕΠΑΛ ε?και περνάω και σαφώς και πιο εύκολα?
οι βασεις ομαδας Β ειναι ιδιες με τα ΓΕΛ..οι βασεις ομαδα Α ειναι παραπανω διοτι εκει ειναι πιο ευκολο να βγαλεις παραπανω μορια..

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sxetlant
Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αυτοματισμού ΤΕΙ Χαλκίδας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O sxetlant έγραψε στις 16:11, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΣΙΣΣΥ
Κοίτα αν πας σε ΕΠΑΛ να ξέρεις ότι θα είναι πιο ευκολα..... Απο την άλλη όμως οι σπουδές σου δεν θα είναι ολοκληρομένες άρα δεν θα είναι εύκολο να προχωρίσεις στην μετέπειτα ζωή σου....... Η γνώμη μου είναι να μην πας και να παραμείνεις εκεί που εισαι.........

Μια χαρα ολοκληρομένες γνώσεις πέρνεις απο το ΕΠΑΛ!Α και Β Λυκείου κάνουμε όλα τα μαθήματα του ΓΕΛ (εκτος Αρχαία)!Στην Γ Λυκείου έχουμε όλα τα μαθήματα γενικής παιδίας (φυσική Ι, μαθηματικα Ι,έκθεση)!Και αν κάποιο παιδί θέλει να δώσει για ΑΕΙ μπορεί να επιλέξει Β Ομάδα!Η διαφορά της Α και Β Ομάδας είναι οτι στην Β Ομάδα μπορείς να περάσεις ΑΕΙ(σύστημα ΓΕΛ) ενο στην Α Ομάδα δίνεις 4 μαθήματα(2 ειδικότητας, Μαθηματικα Ι, Έκθεση(ΓΕΛ)) και περνάς μονο ΤΕΙ που έχουν σχέση με την ειδικότητά σου!Επικρατεί δυστυχώς ακόμη η άποψη του οτι ΤΕΕ=ΕΠΑΛ!!ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!

Παράθεση

prisila (Αναστασία)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη prisila
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H prisila έγραψε στις 16:59, 24-06-09:

Σιγουρα μπορεις να μπεις αστυνομια και σε τετοιες σχολες απο το επαλ, αλλα δεν παιρνουν οσα ατομα παιρνουν απο γελ!!!
Και εμενα μου εκανε στην αρχη ''εντυπωση'' το οτι μπορει καποιος να μπει απο επαλ σε αστυνομια, αλλα παιδια οι θεσεις ειναι λιγες και αυτο μπορειτε να το δειτε και απο τις προκηρυξεις.

Και πιο συγκεκριμενα η προκηρυξη πχ για αστυφυλακες και αξιωματικους 2009-2010 αναφερει:
Ο αριθμός των υποψηφίων που θα εισαχθούν στη σχολή αστυφυλάκων καθοριζεται σε 2100. Επί του αριθμού αυτού ποσοστό 2%, ήτοι 42 θέσεις θα καλυφθούν από υποψηφίους κατόχουςαπολυτηρίου ΕΠΑ.Λ και 21 θέσεις από υποψηφίους κατόχους πτυχίου Τ.Ε.Ε, Τ.Ε.Λ

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αυτοματισμού ΤΕΙ Χαλκίδας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O sxetlant έγραψε στις 17:31, 24-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από prisila
Σιγουρα μπορεις να μπεις αστυνομια και σε τετοιες σχολες απο το επαλ, αλλα δεν παιρνουν οσα ατομα παιρνουν απο γελ!!!
Και εμενα μου εκανε στην αρχη ''εντυπωση'' το οτι μπορει καποιος να μπει απο επαλ σε αστυνομια, αλλα παιδια οι θεσεις ειναι λιγες και αυτο μπορειτε να το δειτε και απο τις προκηρυξεις.

Και πιο συγκεκριμενα η προκηρυξη πχ για αστυφυλακες και αξιωματικους 2009-2010 αναφερει:
Ο αριθμός των υποψηφίων που θα εισαχθούν στη σχολή αστυφυλάκων καθοριζεται σε 2100. Επί του αριθμού αυτού ποσοστό 2%, ήτοι 42 θέσεις θα καλυφθούν από υποψηφίους κατόχουςαπολυτηρίου ΕΠΑ.Λ και 21 θέσεις από υποψηφίους κατόχους πτυχίου Τ.Ε.Ε, Τ.Ε.Λ
Ναι δίκιο έχεις τοσους παίρνει αλλα απο την Ομάδα Α!!!!!!Στο πρηγουμενο ποσταρισμα μου ξεχωρίζω τις 2 ομαδες!Η Ομάδα Β έχει τα ιδια δικαιόματα με το ΓΕΛ!Δίνεις 6 μαθήματα(Φυσική ΙΙ, Μαθηματικά ΙΙ, Έκθεση, 2 μαθήματα ειδικότητας και ένα μάθημα επιλογής!)και μπορείς να περάσεις ΑΕΙ ή οποιδήποτε αλλη Στρατιωτική Σχολή ΧΩΡΙΣ ΠΟΣΟΣΤΟ!!Οι βάσεις της Ομάδας Β είναι ίδιες με του ΓΕΛ!!!Τώρα είναι ΕΠΑΛ ΟΧΙ ΤΕΕ!!Και δεν φταίνε τα παιδιά που δεν ξέρουν την διαφορά του ΕΠΑΛ με το ΤΕΕ!Φταίει η ελλιπείς ενημέρωση!

Παράθεση

prisila (Αναστασία)

Μαθητής Β' λυκείου

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

H prisila έγραψε στις 18:41, 24-06-09:

Εαν δεν απατωμαι ομως και το γραφει και στην προκηρυξη στην Α ομαδα ειναι τα ΕΠΑ.Λ και στη Β τα Τ.Ε.Ε, Τ.Ε.Λ κτλ

Παντως αυτο που πιστευω πως πρεπει να κρατησουμε ειναι πως απο ΕΠΑ.Λ ισως ειναι ευκολοτερο, αλλα οι θεσεις ειναι πολυ λιγες, οποτε θα ειναι καλυτερο να το σκεφτει παρα πολυ καλα οποιος σκεφτεται να κανει καποια τετοια επιλογη!

Παντως καλη επιτυχια να εχουμε ολοι και να πραγματοποιησουμε τους στοχους μας!!!
Good luck:no1:

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

O sxetlant έγραψε στις 19:31, 24-06-09:

Εαν δεν απατωμαι ομως και το γραφει και στην προκηρυξη στην Α ομαδα ειναι τα ΕΠΑ.Λ και στη Β τα Τ.Ε.Ε, Τ.Ε.Λ κτλ

Παντως αυτο που πιστευω πως πρεπει να κρατησουμε ειναι πως απο ΕΠΑ.Λ ισως ειναι ευκολοτερο, αλλα οι θεσεις ειναι πολυ λιγες, οποτε θα ειναι καλυτερο να το σκεφτει παρα πολυ καλα οποιος σκεφτεται να κανει καποια τετοια επιλογη!

Παντως καλη επιτυχια να εχουμε ολοι και να πραγματοποιησουμε τους στοχους μας!!!
Good luck:no1:
Έχω ανοίξει θέμα στο section του ΕΠΑΛ για την παραπληροφόρηση που υπάρχει σχετικά με το ΕΠΑΛ!Κάνεις μεγάλο λάθος!!!Θα το πω ακόμη μια φορά!!!Έχω ποσταρει τις διαφορές Ομάδας Α και Β ΤΟΥ ΕΠΑΛ!!!!!Και η Ομάδα Α και η Β είναι του ΕΠΑΛ!!!Και για να μην υπάρχει αμφιβολία...

"Ποσοστό 87%, ήτοι 1.772 θέσεις θα καλυφθούν απο υποψηφίους που θα λάβουν μέρος στις εξετάσεις των μαθητών της Γ' τάξης ημερισίου γενικού Λυκείου......και απο αποφοίτους ΕΠΑ.Λ (Β' ομάδα)"

Η ομάδα Α έχει 2% και 42 θέσεις(αυτο, η διαφορά των θέσεων δηλαδή, ισχύει και για τις Στρατιωτικές Σχολές!)

http://www.astynomia.gr/images/stori...diwtwn2009.pdf

Απο το στώμα σου και στου Θεού τ' αφτί!!

Παράθεση

prisila (Αναστασία)

Μαθητής Β' λυκείου

H prisila έγραψε στις 21:58, 24-06-09:

Α, οκ!
Και βασικα δεν επιμενω γιατι δεν γνωριζω, οποτε ξερεις καλυτερα!!!

Απλα ειδα αυτην την προκηρυξη...
http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-p...stynomias.html
τεσπα
Και καλη επιτυχια θα εχουμε! Θελει υπομονη, επιμονη και θεληση.
Και τυχη βεβαια, αλλα ολα τα αλλα τα εχουμε, θα ερθει και αυτη!!!
:no1:

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

O sxetlant έγραψε στις 22:48, 24-06-09:

Α, οκ!
Και βασικα δεν επιμενω γιατι δεν γνωριζω, οποτε ξερεις καλυτερα!!!

Απλα ειδα αυτην την προκηρυξη...
http://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-p...stynomias.html
τεσπα
Και καλη επιτυχια θα εχουμε! Θελει υπομονη, επιμονη και θεληση.
Και τυχη βεβαια, αλλα ολα τα αλλα τα εχουμε, θα ερθει και αυτη!!!
:no1:
Ξέρω καλύτερα γιατί είμαι και ΕΠΑΛ και είμαι και στην πρώτη φουρνιά και την πιο δύσκολη!!!Αυτή είναι η προκήρυξη απλά δεν την διάβασες καλα!Αλλα γι αυτό είμαστε εμείς εδώ για να δίνουε λύσεις στις απορίες!Καλή μας επιτυχία (εμας της Γ) και καλή συνέχεια και επιτυχία και σε σας τις επόμενες χρονιές!!:no1:

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 06:17, 25-06-09:

Αν δεν σε ενδιαφέρουν σχολές του 1ου και του 3ου επιστημονικού πεδίου, είναι εξίσου μια καλή λύση με ΓΕΛ.

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη VAGGKALL1
Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 07:12, 25-06-09:

για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα...
1)ΕΠΑΛ(β ομαδα) και ΓΕΛ δεν εχουν ουδε μια διαφορα σχετικα με την εισαγωγη σε σχολες και το πολυτηριο
2)κανονικα αν η ενημερωση των μαθητων ηταν σωστη θα επρεπε οσοι θελουν 2ο 3ο και 4ο πεδιο να (και ισως 5ο)πανε ΕΠΑΛ αν παλι θελουν 1ο η καλυτερη επιλογη ειναι το ΓΕΛ

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 09:32, 25-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από VAGGKALL1
1)ΕΠΑΛ(β ομαδα) και ΓΕΛ δεν εχουν ουδε μια διαφορα σχετικα με την εισαγωγη σε σχολες και το πολυτηριο
2)κανονικα αν η ενημερωση των μαθητων ηταν σωστη θα επρεπε οσοι θελουν 2ο 3ο και 4ο πεδιο να (και ισως 5ο)πανε ΕΠΑΛ αν παλι θελουν 1ο η καλυτερη επιλογη ειναι το ΓΕΛ
3ο γιατί? Σχεδόν αδύνατο είναι να περάσεις ιατρική από ΕΠΑΛ. Εχεις μειωμένα μόρια. Δεν συμφέρει.

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O VAGGKALL1 έγραψε στις 11:07, 25-06-09:

3ο γιατί? Σχεδόν αδύνατο είναι να περάσεις ιατρική από ΕΠΑΛ. Εχεις μειωμένα μόρια. Δεν συμφέρει.
υπαρχει επιλεγομενο βιολογια απο τη μια ...Απο την αλλη πολλα ΕΠΑΛ οπως το διπλανο τουΓΕΛ μου εχει σχετικη ειδικοτητα...Δν το θυμαμε ακριβος....

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 11:26, 25-06-09:

υπαρχει επιλεγομενο βιολογια απο τη μια ...Απο την αλλη πολλα ΕΠΑΛ οπως το διπλανο τουΓΕΛ μου εχει σχετικη ειδικοτητα...Δν το θυμαμε ακριβος....
Ναι αλλά ακόμα και την Βιολογία της κατεύθυνσης να επιλέξει ο υποψήφιος το 2ο μάθημα θα έχει συντελεστή βαρύτητας 0,4 και νομίζω ότι είναι η νεοελληνική γλώσσα και όχι 0,7. Έχουν μειωμένα μόρια. Δεν συμφέρει. 1ο και 3ο πεδίο συμφέρει ΓΕΛ. Για 2ο, 4ο και 5ο πεδίο είναι ακριβώς το ίδιο από βαθμολογικής άποψης. Ίσως στο ΕΠΑΛ να είναι πιο συνειδητοποιημένοι καθώς έχουν μαθήματα ειδικότητας.

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Καστοριά) και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Tilemaxos έγραψε στις 21:50, 25-06-09:

Για το 3ο πεδίο που είναι η Ιατρικές κτλ υπάρχει η ειδικότητας της Νοσηλευτικής που είναι σχετική, για 4ο Πεδίο θεωρώ ότι δεν υπάρχει καλύτερο από το ΕΠΑΛ όπως και για Πέμπτο πεδίο αν βεβαία έχεις ειδικότητα οικονομία διοίκηση πάλι ΕΠΑΛ. Όσο για 2ο και το 1ο πιστεύω ότι η επιλογή είναι 50-50 είναι ανάλογα τον μαθητή… εγώ σε τέτοιες περιπτώσης προτείνω ΓΕΛ.

Ναι αλλά ακόμα και την Βιολογία της κατεύθυνσης να επιλέξει ο υποψήφιος το 2ο μάθημα θα έχει συντελεστή βαρύτητας 0,4 και νομίζω ότι είναι η νεοελληνική γλώσσα και όχι 0,7. Έχουν μειωμένα μόρια. Δεν συμφέρει. 1ο και 3ο πεδίο συμφέρει ΓΕΛ. Για 2ο, 4ο και 5ο πεδίο είναι ακριβώς το ίδιο από βαθμολογικής άποψης. Ίσως στο ΕΠΑΛ να είναι πιο συνειδητοποιημένοι καθώς έχουν μαθήματα ειδικότητας.
Να σου πω την αλήθεια δεν σε πιάνω ακριβώς για εξήγησε το λίγο παραπάνω…

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

O VAGGKALL1 έγραψε στις 22:18, 25-06-09:

αναλογα την σχολη που θελεις(για το 2ο πεδιο μιλαω) για φυσικο και μαθηματικο ειναι το ιδιο πιστευω και λιγο καλυτερο το ΕΠΑΛ αλλα για βιολογικο και χημικο το ΓΕΛ(νομιζω μποει να κανω και λαθος)

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 09:45, 26-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tilemaxos
Να σου πω την αλήθεια δεν σε πιάνω ακριβώς για εξήγησε το λίγο παραπάνω…
Στο ΕΠΑΛ υπάρχουν ως μαθήματα επιλογής ανάμεσα στα άλλα η Βιολογία Ι που αντιστοιχεί στη Βιολογία γενικής παιδείας του ΓΕΛ και η Βιολογία ΙΙ που αντιστοιχεί στη Βιολογία θετικής κατεύθυνσης του ΓΕΛ (ίσως να τις λέω ανάποδα). Για να έχει δικαίωμα ένας υποψήφιος ΕΠΑΛ να δηλώσεις σχολές που ανήκουν στο 3ο επιστημονικό πεδίο πρέπει υποχρεωτικά να επιλέξει 1 από τις 2.

Αν ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β επιλέξει Βιολογία Ι τότε αυτή θεωρείται πρωτεύον μάθημα βαρύτητας για το 3ο πεδίο με συντελεστή βαρύτητας 0,9 και ως δευτερεύων μάθημα βαρύτητας θεωρείται η νεοελληνική γλώσσα με συντελεστή βαρύτητας 0,4. Σε αυτήν την περίπτωση, ο μέγιστος αριθμός μορίων που μπορεί να επιτύχει ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β είναι 18600 μόρια και όχι 20000 μόρια. Το ίδιο ισχύει για τους υποψηφίους ΓΕΛ θεωρητικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης οι οποίοι επιλέγουν ως μάθημα γενικής παιδείας την βιολογία.

Αν ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β επιλέξει Βιολογία ΙΙ τότε αυτή θεωρείται πρωτεύον μάθημα βαρύτητας για το 3ο πεδίο με συντελεστή βαρύτητας 1,3 και ως δευτερεύων μάθημα βαρύτητας θεωρείται η νεοελληνική γλώσσα με συντελεστή βαρύτητας 0,4. Σε αυτήν την περίπτωση, ο μέγιστος αριθμός μορίων που μπορεί να επιτύχει ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β είναι 19400 μόρια και όχι 20000 μόρια.

Τα μαθήματα ειδικότητας δεν είναι μαθήματα βαρύτητας για κανένα επιστημονικό πεδίο από καμία ειδικότητα ΕΠΑΛ. Συνεπώς είναι πρακτικά ανέφικτο ένας υποψήφιος ΕΠΑΛ Β να εισαχθεί στις υψηλόβαθμες σχολές του 3ου επιστημονικού πεδίου.

Παράθεση

xristososfp

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη xristososfp
Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O xristososfp ΕΛΛΑΣ!!!!!!!!! έγραψε στις 14:00, 26-06-09:

τα μαθηματα ειδικοτητας στα επαλ στις πανελληνιες ειναι δυσκολα????

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

O Civilara Farewell έγραψε στις 14:07, 26-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από xristososfp
Οι υποψήφιοι τόσο των ΕΠΑΛ Α όσο και των ΕΠΑΛ Β εξετάζονται σε κοινά θέματα στις πανελλήνιες εξετάσεις των μαθημάτων ειδικότητας. Αυτό δεν τα κάνει βέβαια απαραίτητα εύκολα.

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

O Tilemaxos έγραψε στις 21:31, 26-06-09:

Στο ΕΠΑΛ υπάρχουν ως μαθήματα επιλογής ανάμεσα στα άλλα η Βιολογία Ι που αντιστοιχεί στη Βιολογία γενικής παιδείας του ΓΕΛ και η Βιολογία ΙΙ που αντιστοιχεί στη Βιολογία θετικής κατεύθυνσης του ΓΕΛ (ίσως να τις λέω ανάποδα). Για να έχει δικαίωμα ένας υποψήφιος ΕΠΑΛ να δηλώσεις σχολές που ανήκουν στο 3ο επιστημονικό πεδίο πρέπει υποχρεωτικά να επιλέξει 1 από τις 2.

Αν ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β επιλέξει Βιολογία Ι τότε αυτή θεωρείται πρωτεύον μάθημα βαρύτητας για το 3ο πεδίο με συντελεστή βαρύτητας 0,9 και ως δευτερεύων μάθημα βαρύτητας θεωρείται η νεοελληνική γλώσσα με συντελεστή βαρύτητας 0,4. Σε αυτήν την περίπτωση, ο μέγιστος αριθμός μορίων που μπορεί να επιτύχει ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β είναι 18600 μόρια και όχι 20000 μόρια. Το ίδιο ισχύει για τους υποψηφίους ΓΕΛ θεωρητικής ή τεχνολογικής κατεύθυνσης οι οποίοι επιλέγουν ως μάθημα γενικής παιδείας την βιολογία.

Αν ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β επιλέξει Βιολογία ΙΙ τότε αυτή θεωρείται πρωτεύον μάθημα βαρύτητας για το 3ο πεδίο με συντελεστή βαρύτητας 1,3 και ως δευτερεύων μάθημα βαρύτητας θεωρείται η νεοελληνική γλώσσα με συντελεστή βαρύτητας 0,4. Σε αυτήν την περίπτωση, ο μέγιστος αριθμός μορίων που μπορεί να επιτύχει ο υποψήφιος ΕΠΑΛ Β είναι 19400 μόρια και όχι 20000 μόρια.

Τα μαθήματα ειδικότητας δεν είναι μαθήματα βαρύτητας για κανένα επιστημονικό πεδίο από καμία ειδικότητα ΕΠΑΛ. Συνεπώς είναι πρακτικά ανέφικτο ένας υποψήφιος ΕΠΑΛ Β να εισαχθεί στις υψηλόβαθμες σχολές του 3ου επιστημονικού πεδίου.
Φοβερή αναλυση... καταλαβα ευχαριστώ

Αρχική Δημοσίευση από xristososfp
Φέτος στην πληροφορική για εμένα δεν ήταν πολύ δύσκολα…

Παράθεση

Panagiota1508 (Παναγιωτα-Μαρτινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Panagiota1508
H Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Panagiota1508 Give me reason.. έγραψε στις 22:46, 28-06-09:

επανερχομαι λιγο στο ζητημα που θελει τους αδυναμους μαθητες να πηγαινουν αναγκαστικα επαλ..κ εγω βλακεια το θεωρουσα,πιστευα οτι το επαλ ειναι μια πολυ καλη λυση για ολους τους λογους που αναφερατε.αλλα στην περιοχη μου το επαλ ειναι γεματο απο αλλοδαπους(χωρις παρεξηγηση) και παιδια οχι και τοσο καλα,που εχουν καταντησει το επαλ γκετο.δεν υπερβαλλω,πηγα μια φορα γιατι εχω μια γνωστη μου εκει και τρομαξα.μαθημα δεν γινεται,οι καθηγητες εκει περα ειναι περαστικοι και ο διευθυντης μας προσεβαλε κιολας. ακουσα καθηγητρια να λεει "μωρε δε με παρατατε που θα σας κανω και μαθημα?" ετσι απλα δηλαδη. ακουσα οτι στις εξετασεις,αλγεβρα α λυκειου βαλαν ασκησεις με ταυτοτητες και απο θεωρια κατι γελοια σωστο λαθος.
εχω αποκτησει ασχημη γνωμη και δεν θα θελα να φοιτησω σε τετοιο κλιμα,οπου το τσιγαρο κυκλοφοραει μεσ τη ταξη ακομα και απο καθηγητες και καθημερινα κατι νταηδες παιζουν ξυλο..
-----------------------------------------
αν ειναι δυνατον δηλαδη..ελπιζω να μην εθιξα καποιον οταν ειπα για αλλοδαπους,αλλωστε αυτο ειναι γενικο καθως το προβλημα το δημιουργουν και ελληνες.
αλλα ειναι αδικο δηλαδη.
1.και να σκεφτεις το ενδεχομενο να πας επαλ,το αποκλειεις κατευθειαν.
2.εμεις του ΓΕΛ ειμαστε κοροιδα που αλγεβρα οι περισσοτεροι παμε φροντιστηριο και μας πιεζουν,οταν τα παιδια του επαλ γραφουν πανω στις ταυτοτητες?σκεφτειτε οτι ειναι ισαξιο το απολυτηριο απ οσο λενε,κ τι τραβαμε εμεις για να μας βαλουν βαθμο.
3.το κτιριο που στεγαζεται το συγκεκριμενο επαλ ειναι καινουριο,φετος χρησιμοποιηθηκε για πρωτη φορα και το εχουν καταντησει ερειπιο,τα εχουν σπασει ολα,τσαμπα τα εργαστηρια που εχουν δηλαδη,ενω το κτιριο του λυκειου ειναι αρχαιο,με λυωμενα στα προαυλια επειδη δεν φτανουν οι ταξεις.
4.ελεος

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

O Tilemaxos έγραψε στις 23:48, 28-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Panagiota1508
επανερχομαι λιγο στο ζητημα που θελει τους αδυναμους μαθητες να πηγαινουν αναγκαστικα επαλ..κ εγω βλακεια το θεωρουσα,πιστευα οτι το επαλ ειναι μια πολυ καλη λυση για ολους τους λογους που αναφερατε.αλλα στην περιοχη μου το επαλ ειναι γεματο απο αλλοδαπους(χωρις παρεξηγηση) και παιδια οχι και τοσο καλα,που εχουν καταντησει το επαλ γκετο.δεν υπερβαλλω,πηγα μια φορα γιατι εχω μια γνωστη μου εκει και τρομαξα.μαθημα δεν γινεται,οι καθηγητες εκει περα ειναι περαστικοι και ο διευθυντης μας προσεβαλε κιολας. ακουσα καθηγητρια να λεει "μωρε δε με παρατατε που θα σας κανω και μαθημα?" ετσι απλα δηλαδη. ακουσα οτι στις εξετασεις,αλγεβρα α λυκειου βαλαν ασκησεις με ταυτοτητες και απο θεωρια κατι γελοια σωστο λαθος.
εχω αποκτησει ασχημη γνωμη και δεν θα θελα να φοιτησω σε τετοιο κλιμα,οπου το τσιγαρο κυκλοφοραει μεσ τη ταξη ακομα και απο καθηγητες και καθημερινα κατι νταηδες παιζουν ξυλο..
αν ειναι δυνατον δηλαδη..ελπιζω να μην εθιξα καποιον οταν ειπα για αλλοδαπους,αλλωστε αυτο ειναι γενικο καθως το προβλημα το δημιουργουν και ελληνες.
αλλα ειναι αδικο δηλαδη.
1.και να σκεφτεις το ενδεχομενο να πας επαλ,το αποκλειεις κατευθειαν.
2.εμεις του ΓΕΛ ειμαστε κοροιδα που αλγεβρα οι περισσοτεροι παμε φροντιστηριο και μας πιεζουν,οταν τα παιδια του επαλ γραφουν πανω στις ταυτοτητες?σκεφτειτε οτι ειναι ισαξιο το απολυτηριο απ οσο λενε,κ τι τραβαμε εμεις για να μας βαλουν βαθμο.
3.το κτιριο που στεγαζεται το συγκεκριμενο επαλ ειναι καινουριο,φετος χρησιμοποιηθηκε για πρωτη φορα και το εχουν καταντησει ερειπιο,τα εχουν σπασει ολα,τσαμπα τα εργαστηρια που εχουν δηλαδη,ενω το κτιριο του λυκειου ειναι αρχαιο,με λυωμενα στα προαυλια επειδη δεν φτανουν οι ταξεις.
4.ελεος
Φίλε πάνω στο θέμα αν γίνετε μάθημα στα ΕΠΑΛ έχει γίνει ένα μεγάλο θέμα εδώ…

http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=42716

Τέτοιες εικόνες σε εμένα όπως και σε πολλά άλλα παιδιά που είμαστε ΕΠΑΛ είναι μέρες του Παρελθόντος ή Θρίλερ επιστημονικής φαντασίας. Όταν με ρωτάνε παιδιά αν θα πρέπει να πάνε ΕΠΑΛ ή όχι τους λέω Αρχικά Τι θέλουν να σπουδάσουν? 2ον αν τους ενδιαφέρει κάποια ειδικότητα? 3ον αν έχουν «Καλό» ΕΠΑΛ στην Περιοχή τους? Τέτοια σχολεία δυστυχώς υπάρχουν και καταστρέφουν και την έννοια του ΕΠΑΛ, Παιδιά θέλετε δεν θέλετε Υπάρχουν ΕΠΑΛ στα οποία γίνετε κανονικά δουλεία, κανονικά μάθημα με κανονικούς μαθητές και καθηγητές όσο περίεργο και αν σας φαίνετε!!!

Παράθεση

VAGGKALL1

Μαθητής Β' λυκείου

O VAGGKALL1 έγραψε στις 07:05, 29-06-09:

o τηλέμαχος έχει δίκιο , ας πουμε το ΕΠΑΛ της πόλης μου θεωρείται ένα από τα καλύτερα λύκεια της κρήτης και το ΓΕΛ από τα χειρότερα

Παράθεση

Panagiota1508 (Παναγιωτα-Μαρτινα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Panagiota1508
H Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H Panagiota1508 Give me reason.. έγραψε στις 14:22, 29-06-09:

δεν αντιλεω,αλλωστε και εγω θεωρω οτι τα επαλ ειναι μια πολυ καλη λυση.και οτι πραγματι σε καποια γινεται μαθημα.
απλα αν καποιος στην περιοχη μου θελει να παει επαλ ειναι δυσκολο.χανει την ωρα του,αφου μαθημα δεν γινεται και οι συνθηκες ειναι πραγματικα ελεεινες..η συμπεριφορα των καθηγητων ειναι απαισια..καθημερινα μοιραζουν αποβολες,βρισιες,απειλες. οι μαθητες απο την αλλη τους προκαλουνε συνεχως και κανουν ο,τι μπορουνε για να μη γινει μαθημα.
και εγω πιστευα οτι δεν γινονται αυτα και οτι τα επαλ ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη αλλα στο δικο μας επαλ το περιβαλλον ειναι τοσο εχθρικο που αναγκασε παιδια να ξαναγυρισουν στο Γελ επειδη ειχαν αγανακτησει με την κατασταση..

Παράθεση

ΣΙΣΣΥ36300

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη ΣΙΣΣΥ36300
H ΣΙΣΣΥ36300 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H ΣΙΣΣΥ36300 έγραψε στις 10:41, 30-06-09:

Αν ισχύει κάτι τέτοιο και το μάθεις μπορείς να μου το πεις;

Παράθεση

xristina_DV

Μαθητής Α' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη xristina_DV
H xristina_DV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H xristina_DV έγραψε στις 12:30, 30-06-09:

Απο 1επαλ μπορεις να πας δευτερα λυκειου νυχτερινο????

Παράθεση

lampros epal

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη lampros epal
Ο lampros epal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O lampros epal έγραψε στις 14:54, 01-11-09:

Εγω παω σε ΕΠΑΛ κ δεν ειναι καμια σχεση το σχολειο μας ετσι οπως το περιεγραψες... στο σχολειο που παω ειμαστε πολυ καλοι μαθητες.... κ το καπνισμα απαγορευετε μεχρι κ για τους κα8ηγητες....

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 16:22, 01-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από lampros epal
Εγω παω σε ΕΠΑΛ κ δεν ειναι καμια σχεση το σχολειο μας ετσι οπως το περιεγραψες... στο σχολειο που παω ειμαστε πολυ καλοι μαθητες.... κ το καπνισμα απαγορευετε μεχρι κ για τους κα8ηγητες....
η αδερφη μου, που παει στα επαλ, μου εχει πει οτι εκει ολοι τα χουν φορτωσει στον κοκορα, το καπνισμα απογορευεται αλλα ολοι καπνιζουν και προσφατα που εκανε μια βολτα με τις φιλες της στην πισω αυλη, βρηκαν προφιλακτικο:!:
εχουν ομως πολυ καλους καθηγητες απ οτι μου εχει πει!

Παράθεση

manabab

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη manabab
Ο manabab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O manabab έγραψε στις 01:29, 31-12-09:

Θα ερθω να διαφωνησω με τον cris1993 για 2 λογους:

α)Αν θελεις να περασεις σε ΤΕΙ συμφερει απο επαλ διοτι τα μαθηματα του γελ ειναι 6 (εκθεση,μαθηματικα γεν, μαθματικα κατευθ,ΦΥΣΙΚΗ,προγραμματισμο και επιλογης ενω του επαλ ειναι μολις 4 (εκθεση,μαθηματικα γεν,και τα 2 μαθηματικα ειδικοτητας.)
β)Μολις τελιωσεις τα επαλ θα εχεις 2 πτυχια: Απολυτιριο λυκειο (ισοδυναμο με του γελ) και πτυχιο ειδικοτητας.

ΥΓ:Αν και απαντω πολυ αργα γιατι ειμαι καινουργιος ελπιζω να βοηθησα εσενα και οποιονδηποτε αλλο που θα διαβασει αυτο το topic.

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostas (agia)
Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 900 μηνύματα.

O kostas (agia) έγραψε στις 00:13, 02-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Αν τα πας καλα με τα γραμματα και διαβαζεις το Γενικο Λυκειο ειναι το ιδανικο..και ναι με Τεχνολογικη Κατευθυνση μπορεις να περασεις απο Γενικο και Πληροφορικη ΑΣΟΕ η ακομα και σε ΤΕΙ
Το ΕΠΑΛ ειναι καθαρα γιαυτους που δεν μπορουν γενικα να διαβαζουν ... και θελουν να ειδικευτουν σε ενα συγκεκριμενο τομεα !

Εγω θα σου προτεινα ΓΕΝΙΚΟ ... εχεις πολλες επιλογες !!

Ειπε ΜΕΓΑΛΗ μ@λ@κι@ το στοματακι σου τωρα αγορι μου.....:ntomata:
Αυτο εχω να πω.Οτι να ειναι λες,Και αμα δεν ξερεις μην μιλας.
Αρχική Δημοσίευση από chris00771
παιδια εγω παω Α' Λυκείου και εβγαλα στο πρωτο τετραμηνο 14,2.θελω να με συμβουλευσεται σε κατι.να συνεχισω στο Ενιαίο Λυκειο ή να παω σε ΕΠΑΛ????αν συνεχισω στο Ενιαιο σχεφτομαι να παω τεχνολογικη,αλλα απεχθανομαι τα μαθηματικα.....εαν ειναι να παω θεωρητικη κατευθυνση,πηγαινω,αλλα το προβλημα ειναι οτι τα αρχαια και ιστορια δεν μπορω να τα διαβασω....στην εκθεση ειμαι καλοσ ομως....αλλα το προβλημα με τα αρχαια ειναι οτι δεν ξερω καν να τωνιζω τις λεξεισ....παιδια θελω να με συμβουλεψεται για το τι θα ειναι καλυτερο να κανω....

Πηγαινε στα προβατα......

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

O Tilemaxos έγραψε στις 22:42, 02-01-10:

Θα μιλήσω καθαρά από την πλευρά μου, δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα post έχω διαβάσει μόνο το πρώτο. Εφόσον θες να ασχοληθείς με την Πληροφορική και ειδικότερα με την Υποστήριξη συστημάτων προτείνω ΕΠΑΛ γιατί 1ον) Θα πάρεις μια γεύση από την ειδικότητα σου και έτσι θα έχεις μια καλή βάση 2ον) Μπορείς δώσεις πανελλήνιες και να περάσεις στης ίδιες σχολές όπως και στο ΓΕΛ (Με μόνη αλλαγή 2 μαθήματα) 3ον) Μπορείς να δώσεις 4 μαθήματα μόνο για ΤΕΙ της ειδικότητας σου και 4ον) Αν αποφασίσεις να μην πας για Πανελλήνιες μπορείς ή να πας σε ΙΕΚ ξεκινώντας από το 3ο Εξάμηνο ή να βγεις στην αγορά εργασίας με το πτυχίο σου.

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 900 μηνύματα.

O kostas (agia) έγραψε στις 19:33, 03-01-10:

Ο τηλεμαχος τα καλυψε ολα...Μπραβο παιχταρα τηλεμαχε!

(Εγω βαριομουν να τα πω ολα αυτα,και σκεφτηκα οτι θα τα πει καποιος αλλος και ετσι απαντησα σε καποιον αλλον με τροπο λιγο θραση θα ελεγα αλλα του αξιζε αυτα που του ειπα)

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

O Tilemaxos έγραψε στις 18:24, 08-01-10:

Παιδιά δυστυχώς το θέμα θέλει ανάλυση ξανά και ξανά και ξανά…. Όλοι πρέπει να καταλάβουν καλά ότι δεν είμαστε ένα μπου@@ για κωθώνια που δεν έχουν πιθανότητα να κάνουν τίποτα στην ζωή τους, Συγγνώμη για τις εκφράσεις μου αλλά όλος αυτός ο «πόλεμος» με έχει κουράσει…

Παράθεση

lazaros13

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη lazaros13
Ο lazaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O lazaros13 έγραψε στις 19:59, 08-01-10:

Παιδιά δυστυχώς το θέμα θέλει ανάλυση ξανά και ξανά και ξανά…. Όλοι πρέπει να καταλάβουν καλά ότι δεν είμαστε ένα μπου@@ για κωθώνια που δεν έχουν πιθανότητα να κάνουν τίποτα στην ζωή τους, Συγγνώμη για τις εκφράσεις μου αλλά όλος αυτός ο «πόλεμος» με έχει κουράσει…
σωστοτατος ο φιλος τηλεμαχος!!!!

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 15:26, 09-01-10:

Δεν ειναι πολεμος....:nono: Κομπλεξικοτητα ειναι απο καποιους που νομιζουν οτι ειναι ανωτεροι.Καταλαβαινω πως το εννοεις τ πολεμος αλλα ξεφευγει λιγο Ακομη και απο τον τιτλο του θεματος φαινεται η χαζομαρα που κουβαλαει το ατομο/α.Αν και το παδια ηθελε να ρωτησει γιατι να παει ΕΠΑ.Λ αλλα,αλλοι το εκαναν μπουρδελο το θεμα.

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

O Tilemaxos έγραψε στις 17:28, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από papas
Αν θες να δουλεψεις σκληρα και εντατικα,τοτε υπαρχει το Εννιαιο Λυκειο.
Αν θες να περασεις απλα το Λυκειο,τοτε υπαρχει το ΕΠΑΛ.

Το Εννιαιο σου δινει περισσοτερες ευκαιριες...

Σταματήστε αυτήν την πιπίλα, είναι το ποιο χαζό και αναληθές πράγμα που μπορείτε να πείτε… οι ευκαιρίες είναι ίδιες! Εννοείτε ότι κάποιος που θέλει να γίνει πχ Φιλόλογος δεν θα πάει ΕΠΑΛ! Οπότε είναι οι ίδιες Ευκαιρίες αλλά μόνο για αυτούς που ενδιαφέρονται για τις ειδικότητες του ΕΠΑΛ

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 19:41, 11-01-10:

Ευτυχως εχουν την "κασετα" και πατανε play.Δεν ξερουνε αλλιως.

Παράθεση

Flygon (Γιώργος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Flygon
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Flygon έγραψε στις 21:56, 11-01-10:

Παιδιά είμαι τρίτη γυμνασίου και θα ήθελα να σας ρωτίσω ποιό πιστεύετε ότι είναι καλύτερο??Τεχνικό ή Ενιαίο??

Θέλω να περάσω αστυνομία.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους