Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,633 εγγεγραμμένα μέλη και 3,048,776 μηνύματα σε 92,906 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 867 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 87)
Γενικό Λύκειο
64
73,56%
ΕΠΑΛ
23
26,44%

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mixas!!
H mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 22:17, 03-08-09:

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες με βοηθησες αρκετα,φαινεσαι τρελαμενος με αυτη τη σχολη και καταλαβαινω και το γιατι!Ομως πριν που μπηκα στο ποστ σου ειδα οτι ειπες οτι υπαρχουν 3 ΑΕΙ στατιστικης ενα στον Πειραια ενα στη Σαμο και το αλλο που ειναι?
Επισης,λενε οτι τα μαθηματικα ειναι πολυ θεωρητικα και ειναι καλο να παρεις εξιδικευση σε εφαρμοσμενα μαθηματικα,τα μαθηματικα που κανεις στο πανεπιστημιο αυτο ειναι ομοια με αυτα της γενικης της 3ης λυκειου??
Στη διαρκεια της σχολης περνεις καποια εξιδικεση καποια μαθηματα επιλογης εκει σκεφτομαι να παρω μαθηματα οπως προγραμματισμο και σχετικα με πληροφορικη..με εξιδικευση πληροφορικη τι μπορω να κανω?μπορω να δουλεψω ως πληροφορικος η ως οικονομολογος?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

statistikos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη statistikos
Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 672 μηνύματα.

O statistikos έγραψε στις 08:02, 04-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από mixas!!
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες με βοηθησες αρκετα,φαινεσαι τρελαμενος με αυτη τη σχολη και καταλαβαινω και το γιατι!Ομως πριν που μπηκα στο ποστ σου ειδα οτι ειπες οτι υπαρχουν 3 ΑΕΙ στατιστικης ενα στον Πειραια ενα στη Σαμο και το αλλο που ειναι?
Επισης,λενε οτι τα μαθηματικα ειναι πολυ θεωρητικα και ειναι καλο να παρεις εξιδικευση σε εφαρμοσμενα μαθηματικα,τα μαθηματικα που κανεις στο πανεπιστημιο αυτο ειναι ομοια με αυτα της γενικης της 3ης λυκειου??
Στη διαρκεια της σχολης περνεις καποια εξιδικεση καποια μαθηματα επιλογης εκει σκεφτομαι να παρω μαθηματα οπως προγραμματισμο και σχετικα με πληροφορικη..με εξιδικευση πληροφορικη τι μπορω να κανω?μπορω να δουλεψω ως πληροφορικος η ως οικονομολογος?
Το τρίτο τμήμα είναι στο ΟΠΑ (πρώην ΑΣΟΕΕ στην Αθήνα). Ο λόγος που βρίσκεις εύκολα δουλειά είναι ότι το πτυχίο είναι μπαλαντέρ. Μπορείς να δουλέψεις παντού σε έναν οργανισμό, ενώ π.χ. ο λογιστής όχι. Αν πάρεις αρκετά μαθήματα πληροφορικής και κάνεις και ένα μεταπτυχιακό στην πληροφορική φυσικά και μπορείς να δουλέψεις σε τμήμα ΙΤ. Το θέμα είναι όμως, αν πραγματικά έχεις ως όνειρο να ασχοληθείς αυστηρά με τους υπολογιστές τότε καλύτερα σπούδασε πληροφορική κατευθείαν. Πάντως για αναλυτής, όπως και εγώ, οι γνώσεις πληροφορικής και κυρίως προγραμματισμού, μόνο πόρτες θα σου ανοίξουν και προβλήματα θα σου λύσουν. Στο λέω εγώ, που δεν ξέρω προγραμματισμό, και ασχολούμαι με user-friendly εργαλεία βάσεων δεδομένων. Το να ξέρεις π.χ. SQL, R, C++ θα είναι τρομερό χαρτί στα χέρια σου. Γι'αυτό τονίζω σε όλους εδώ, να διαβάζουν και να μην είναι τουρίστες σαν κι εμένα.

Η στατιστική Γ λυκείου που κάνετε είναι το 0,1% της στατιστικής. Ουδεμία σχέση έχουν. Ουσιαστικά σας κάνουν περιγραφική στατιστική, λόγω της θεωρητικής κατεύθυνσης. Θα κάνεις γύρω στα 5-10 μαθήματα (ανάλογα τι θα επιλέξεις) στο στυλ μαθηματικών κατεύθυνσης και στην συνέχεια στατιστική που είναι κλάδος των μαθηματικών και έχει να κάνει με υποθέσεις και προβλέψεις. Όχι, δεν έχεις διδαχτεί κάτι τέτοιο στο σχολείο. Η στατιστική αναπτύχθηκε μετά το 1995 λόγω της ανάπτυξης των υπολογιστών. Πλέον βάζεις δεδομένα στη μηχανή, σου βγάζει νούμερα, και εσύ πρέπει να τα ερμηνεύσεις. Για να καταλάβεις πόσο μοντέρνα επιστήμη είναι, ο RAO, ο οποίος έχει βγάλει για την στατιστική ένα θεμελιώδες θεώρημα (κάτι σαν το Πυθαγόρα με το πυθαγόρειο θεώρημα) είναι ακόμα ζωντανός και μάλιστα είχε έρθει στην ΑΣΟΕΕ και μίλαγε στους φοιτητές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mixas!!

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη mixas!!
H mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H mixas!! kala apotelesmata gia tis eksetaseis έγραψε στις 17:36, 04-08-09:

Νομιζω πως με εχεις καλυψει,η σχολη ακουγεται πολύ ενδιαφερον.Ετσι,οπως το περιγραφεται φαινεται παρα πολυ καλη σχολη και ο βαθμος προσβασης ειναι και αρκετα προσιτος!Οικονομικα και πληροφορικη μου αρεσουν,πρωτα ομως ερχεται πληροφορικη για αυτο και θα υπαρχει πρωτη στις επιλογες μου!!

Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!Για ολες αποριες σχετικα με τη σχολη θα ενημερωσω!

Παράθεση

London (Άρτεμις)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη London
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H London έγραψε στις 19:49, 08-09-09:

Θα ήθελα να ρωτήσω τι κατεύθηνση πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να γίνει πληροφορικός οικονομολόγος με τι ακριβώς ασχολείται κάποιος όταν σπουδάζει "πληροφορικός-οικονομολόγος" ;;;

Παράθεση

lampros epal

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη lampros epal
Ο lampros epal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O lampros epal έγραψε στις 14:54, 01-11-09:

Εγω παω σε ΕΠΑΛ κ δεν ειναι καμια σχεση το σχολειο μας ετσι οπως το περιεγραψες... στο σχολειο που παω ειμαστε πολυ καλοι μαθητες.... κ το καπνισμα απαγορευετε μεχρι κ για τους κα8ηγητες....

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,791 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 16:22, 01-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από lampros epal
Εγω παω σε ΕΠΑΛ κ δεν ειναι καμια σχεση το σχολειο μας ετσι οπως το περιεγραψες... στο σχολειο που παω ειμαστε πολυ καλοι μαθητες.... κ το καπνισμα απαγορευετε μεχρι κ για τους κα8ηγητες....
η αδερφη μου, που παει στα επαλ, μου εχει πει οτι εκει ολοι τα χουν φορτωσει στον κοκορα, το καπνισμα απογορευεται αλλα ολοι καπνιζουν και προσφατα που εκανε μια βολτα με τις φιλες της στην πισω αυλη, βρηκαν προφιλακτικο:!:
εχουν ομως πολυ καλους καθηγητες απ οτι μου εχει πει!

Παράθεση

manabab

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη manabab
Ο manabab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O manabab έγραψε στις 01:29, 31-12-09:

Θα ερθω να διαφωνησω με τον cris1993 για 2 λογους:

α)Αν θελεις να περασεις σε ΤΕΙ συμφερει απο επαλ διοτι τα μαθηματα του γελ ειναι 6 (εκθεση,μαθηματικα γεν, μαθματικα κατευθ,ΦΥΣΙΚΗ,προγραμματισμο και επιλογης ενω του επαλ ειναι μολις 4 (εκθεση,μαθηματικα γεν,και τα 2 μαθηματικα ειδικοτητας.)
β)Μολις τελιωσεις τα επαλ θα εχεις 2 πτυχια: Απολυτιριο λυκειο (ισοδυναμο με του γελ) και πτυχιο ειδικοτητας.

ΥΓ:Αν και απαντω πολυ αργα γιατι ειμαι καινουργιος ελπιζω να βοηθησα εσενα και οποιονδηποτε αλλο που θα διαβασει αυτο το topic.

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kostas (agia)
Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 900 μηνύματα.

O kostas (agia) έγραψε στις 00:13, 02-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Chris1993
Αν τα πας καλα με τα γραμματα και διαβαζεις το Γενικο Λυκειο ειναι το ιδανικο..και ναι με Τεχνολογικη Κατευθυνση μπορεις να περασεις απο Γενικο και Πληροφορικη ΑΣΟΕ η ακομα και σε ΤΕΙ
Το ΕΠΑΛ ειναι καθαρα γιαυτους που δεν μπορουν γενικα να διαβαζουν ... και θελουν να ειδικευτουν σε ενα συγκεκριμενο τομεα !

Εγω θα σου προτεινα ΓΕΝΙΚΟ ... εχεις πολλες επιλογες !!

Ειπε ΜΕΓΑΛΗ μ@λ@κι@ το στοματακι σου τωρα αγορι μου.....:ntomata:
Αυτο εχω να πω.Οτι να ειναι λες,Και αμα δεν ξερεις μην μιλας.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από chris00771
παιδια εγω παω Α' Λυκείου και εβγαλα στο πρωτο τετραμηνο 14,2.θελω να με συμβουλευσεται σε κατι.να συνεχισω στο Ενιαίο Λυκειο ή να παω σε ΕΠΑΛ????αν συνεχισω στο Ενιαιο σχεφτομαι να παω τεχνολογικη,αλλα απεχθανομαι τα μαθηματικα.....εαν ειναι να παω θεωρητικη κατευθυνση,πηγαινω,αλλα το προβλημα ειναι οτι τα αρχαια και ιστορια δεν μπορω να τα διαβασω....στην εκθεση ειμαι καλοσ ομως....αλλα το προβλημα με τα αρχαια ειναι οτι δεν ξερω καν να τωνιζω τις λεξεισ....παιδια θελω να με συμβουλεψεται για το τι θα ειναι καλυτερο να κανω....

Πηγαινε στα προβατα......

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Tilemaxos
Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Καστοριά) και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Tilemaxos έγραψε στις 22:42, 02-01-10:

Θα μιλήσω καθαρά από την πλευρά μου, δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα post έχω διαβάσει μόνο το πρώτο. Εφόσον θες να ασχοληθείς με την Πληροφορική και ειδικότερα με την Υποστήριξη συστημάτων προτείνω ΕΠΑΛ γιατί 1ον) Θα πάρεις μια γεύση από την ειδικότητα σου και έτσι θα έχεις μια καλή βάση 2ον) Μπορείς δώσεις πανελλήνιες και να περάσεις στης ίδιες σχολές όπως και στο ΓΕΛ (Με μόνη αλλαγή 2 μαθήματα) 3ον) Μπορείς να δώσεις 4 μαθήματα μόνο για ΤΕΙ της ειδικότητας σου και 4ον) Αν αποφασίσεις να μην πας για Πανελλήνιες μπορείς ή να πας σε ΙΕΚ ξεκινώντας από το 3ο Εξάμηνο ή να βγεις στην αγορά εργασίας με το πτυχίο σου.

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 900 μηνύματα.

O kostas (agia) έγραψε στις 19:33, 03-01-10:

Ο τηλεμαχος τα καλυψε ολα...Μπραβο παιχταρα τηλεμαχε!

(Εγω βαριομουν να τα πω ολα αυτα,και σκεφτηκα οτι θα τα πει καποιος αλλος και ετσι απαντησα σε καποιον αλλον με τροπο λιγο θραση θα ελεγα αλλα του αξιζε αυτα που του ειπα)

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής και Τεχνολογίας Υπολογιστών ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Καστοριά) και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Tilemaxos έγραψε στις 18:24, 08-01-10:

Παιδιά δυστυχώς το θέμα θέλει ανάλυση ξανά και ξανά και ξανά…. Όλοι πρέπει να καταλάβουν καλά ότι δεν είμαστε ένα μπου@@ για κωθώνια που δεν έχουν πιθανότητα να κάνουν τίποτα στην ζωή τους, Συγγνώμη για τις εκφράσεις μου αλλά όλος αυτός ο «πόλεμος» με έχει κουράσει…

Παράθεση

lazaros13

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη lazaros13
Ο lazaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

O lazaros13 έγραψε στις 19:59, 08-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Tilemaxos
Παιδιά δυστυχώς το θέμα θέλει ανάλυση ξανά και ξανά και ξανά…. Όλοι πρέπει να καταλάβουν καλά ότι δεν είμαστε ένα μπου@@ για κωθώνια που δεν έχουν πιθανότητα να κάνουν τίποτα στην ζωή τους, Συγγνώμη για τις εκφράσεις μου αλλά όλος αυτός ο «πόλεμος» με έχει κουράσει…
σωστοτατος ο φιλος τηλεμαχος!!!!

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 15:26, 09-01-10:

Δεν ειναι πολεμος....:nono: Κομπλεξικοτητα ειναι απο καποιους που νομιζουν οτι ειναι ανωτεροι.Καταλαβαινω πως το εννοεις τ πολεμος αλλα ξεφευγει λιγο Ακομη και απο τον τιτλο του θεματος φαινεται η χαζομαρα που κουβαλαει το ατομο/α.Αν και το παδια ηθελε να ρωτησει γιατι να παει ΕΠΑ.Λ αλλα,αλλοι το εκαναν μπουρδελο το θεμα.

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

O Tilemaxos έγραψε στις 17:28, 11-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από papas
Αν θες να δουλεψεις σκληρα και εντατικα,τοτε υπαρχει το Εννιαιο Λυκειο.
Αν θες να περασεις απλα το Λυκειο,τοτε υπαρχει το ΕΠΑΛ.

Το Εννιαιο σου δινει περισσοτερες ευκαιριες...

Σταματήστε αυτήν την πιπίλα, είναι το ποιο χαζό και αναληθές πράγμα που μπορείτε να πείτε… οι ευκαιρίες είναι ίδιες! Εννοείτε ότι κάποιος που θέλει να γίνει πχ Φιλόλογος δεν θα πάει ΕΠΑΛ! Οπότε είναι οι ίδιες Ευκαιρίες αλλά μόνο για αυτούς που ενδιαφέρονται για τις ειδικότητες του ΕΠΑΛ

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 19:41, 11-01-10:

Ευτυχως εχουν την "κασετα" και πατανε play.Δεν ξερουνε αλλιως.

Παράθεση

Flygon (Γιώργος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη Flygon
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Flygon έγραψε στις 21:56, 11-01-10:

Παιδιά είμαι τρίτη γυμνασίου και θα ήθελα να σας ρωτίσω ποιό πιστεύετε ότι είναι καλύτερο??Τεχνικό ή Ενιαίο??

Θέλω να περάσω αστυνομία.

Παράθεση

Mariosxania (Μάριος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mariosxania
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 537 μηνύματα.

O Mariosxania έγραψε στις 00:15, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Flygon
Παιδιά είμαι τρίτη γυμνασίου και θα ήθελα να σας ρωτίσω ποιό πιστεύετε ότι είναι καλύτερο??Τεχνικό ή Ενιαίο??

Εξάρταται για την αστυνομία που λές.Πχ φέτος τα μόρια ήταν πιο χαμηλά στο ενιαίο γιατί δίνουν πολύ περισσότερες θέσεις.Του χρόνου μπορεί να είναι αλλιώς.Αν σου αρέσει κάποια ειδικότητα από επάλ πήγαινε εκεί...

Παράθεση

SODAW

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SODAW
H SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H SODAW singing in the rain έγραψε στις 20:03, 12-01-10:

Συμφωνώ στο ότι αφού τα πάει καλά στα θεωρητικά μαθήματα ότι καλό θα ήταν να συνεχίσει στο Γενικό Λύκειο χωρίς να αποκλείουμε το ενδεχόμενο να πάει ΕΠΑΛ, επίσης συμφωνώ στο σημείο ότι πρέπει να ρωτήσεις και κάποιο καθηγητή σου πάνω στο θέμα όπως και άλλη μια επιλογή είναι να περάσεις και από το ΕΠΑΛ της περιοχής σου να σου πουν και εκεί

Διαφωνώ κάθετα όμως με το παρακάτω…

Αυτή η προκατάληψη κατανταει εκνευριστική γιατί το ΕΠΑΛ δηλ. είναι μόνο για να πάρεις Απολυτήριο Λυκείου? τις ίδιες προοπτικές μετά το Λύκειο και τα δυο σχολεία εν μέρη (Γιατί το ΕΠΑΛ έχει και κάποια επιπλέον πράγματα) απλά ήθελα να το πω για να μην ακούγονται πράγματα που δεν ισχύουν το σύστημα έχει αλλάξει!!!
το ξέρω...και εγώ σε ΕΠΑΛ πηγαίνω..απλά δεν με ενδιαφέρει να σπουδάσω στην Ελλάδα για αυτό.

Παράθεση

Tilemaxos (Χρήστος)

Φοιτητής

O Tilemaxos έγραψε στις 21:48, 12-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από SODAW
το ξέρω...και εγώ σε ΕΠΑΛ πηγαίνω..απλά δεν με ενδιαφέρει να σπουδάσω στην Ελλάδα για αυτό.

Δεν γνωρίζω τι γίνετε στο Εξωτερικό, Πάντως σαν Απολυτήριο Λυκείου δεν θα έχεις πρόβλημα (γιατί τα παιδιά από το ΤΕΕ νομίζω είχαν) τώρα για το Πτυχίο δεν ξέρω. Καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον από το Σχολείο ή ακόμα καλύτερα με το Πανεπιστήμιο που θες να πας.

Αρχική Δημοσίευση από Mariosxania
Εξαρτάται για την αστυνομία που λές.Πχ φέτος τα μόρια ήταν πιο χαμηλά στο ενιαίο γιατί δίνουν πολύ περισσότερες θέσεις.Του χρόνου μπορεί να είναι αλλιώς.Αν σου αρέσει κάποια ειδικότητα από επάλ πήγαινε εκεί...
+1

Αρχική Δημοσίευση από kostas (agia)
Ευτυχως εχουν την "κασετα" και πατανε play.Δεν ξερουνε αλλιως.
Άμα δεν ξέρουν να μην μιλάνε... όπως δεν ανακατεύομαι με τα Θέματα του ΓΕΛ επειδή δεν τα γνωριζω ετσι να μην ανακατευονται με τα θεματα του ΕΠΑΛ. Ειναι διαφορετικο να λες "Εχω ακούσει..." ή "Νομίζω..." και αλλο να εισαι καταφατικος και ειδικα σε θεματα που δεν ξερεις! (Εννοειτε δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα μιλαω γενικα!).

Σημείωση!
Επίσης θα πρότεινα να μην ρωτανε όλοι εδώ πέρα το topic από όσο έχω δει (δεν το έχω διαβάσει όλο) έχει τουλάχιστον 3 άτομα που ρωτανε ο καθένας διαφορετικά θέματα!
Καλό θα ήταν να δημιουργούνται θέματα του Τύπου
«Θέλω να σπουδάσω _______ και σκέπτομαι να πάω ΕΠΑΛ»
«Είμαι μαθητής ΓΕΛ και θέλω να σπουδάσω ________ μπορώ να πάω ΕΠΑΛ?»
Τώρα να γράφει ο καθένας «ΕΠΑΛ-ΓΕΛ» δεν έχει νόημα και ειδικά αν υπάρχουν 5 ακόμα παρεμφερή Topic.

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 14:30, 13-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Flygon

Πρωτον δεν ειναι τεχνικο,ειναι Επαγγελματικο :xixi:!!!
Δευτερον,και απο τα δυο σχολεια μπορεις να περασεις.Αν θες να πας ΕΠΑ.Λ Α Ομαδα (4 μαθηματα) ή Β Ομαδα (6 μαθηματα,σαν του γενικου).
Τι εχεις να χασεις? Αλλα και παλι Α ομαδα να εισαι,γ αυτο που ειπε ο Μαριος για τις λιγες θεσεις.Αν γραψεις καλα και συμπληρωνεις τα μορια που χρειαζονται ειναι υποχρεωμενοι να σε παρουνε.Δεν υπαρχει,δεν υπαρχουν θεσεις!! Αμα διαβασεις και το θες οπου θες περνας.
Παρε Παραδειγμα τον Μαριο:no1:

Παράθεση

SODAW

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη SODAW
H SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H SODAW singing in the rain έγραψε στις 15:15, 15-01-10:

Δεν γνωρίζω τι γίνετε στο Εξωτερικό, Πάντως σαν Απολυτήριο Λυκείου δεν θα έχεις πρόβλημα (γιατί τα παιδιά από το ΤΕΕ νομίζω είχαν) τώρα για το Πτυχίο δεν ξέρω. Καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον από το Σχολείο ή ακόμα καλύτερα με το Πανεπιστήμιο που θες να πας.

+1

Άμα δεν ξέρουν να μην μιλάνε... όπως δεν ανακατεύομαι με τα Θέματα του ΓΕΛ επειδή δεν τα γνωριζω ετσι να μην ανακατευονται με τα θεματα του ΕΠΑΛ. Ειναι διαφορετικο να λες "Εχω ακούσει..." ή "Νομίζω..." και αλλο να εισαι καταφατικος και ειδικα σε θεματα που δεν ξερεις! (Εννοειτε δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα μιλαω γενικα!).
το έχω ψάξει...μην σε νοιάζει..

Παράθεση

thodulis

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη thodulis
Ο thodulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O thodulis έγραψε στις 14:17, 13-04-10:

Γεια σας...
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Θέλω να γίνω γραφίστας. Που πρέπει να πάω; Επαγγελματικό ή γενικό λυκειο;

ευχαριστώ

συγνώμη αν δεν το πόσταρα στο σωστό μέρος, βιάζομαι και δεν μπορώ να ψάχνω.

Παράθεση

ioanna1993 (Ποιο άλλο;)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ioanna1993
H Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H ioanna1993 έγραψε στις 14:49, 13-04-10:

Δεν ξέρω σίγουρα..Μια φίλη μου που ενδιαφερόταν για γραφιστική πήγε ΕΠΑΛ γιατί εκεί κάνουν περισσότερο σχέδιο και σχετικά μαθήματα. Για γραφιστική σχολή,πέρα από τις ιδιωτικές, υπάρχει μία στην Αθήνα αλλά με υπερβολικά πολλά μόρια!Ψάξ' το,αν και νομίζω πως το ΕΠΑΛ είναι πιο αποτελεσματικό...Απλά να ξέρεις πως από τη στιγμή που θα πας θα πέσουν οι επιδόσεις σου,γιατί συνήθως εκεί τα παιδιά χαλαρώνουν...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 17:05, 13-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από thodulis
Γεια σας...
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Θέλω να γίνω γραφίστας. Που πρέπει να πάω; Επαγγελματικό ή γενικό λυκειο;

ευχαριστώ

συγνώμη αν δεν το πόσταρα στο σωστό μέρος, βιάζομαι και δεν μπορώ να ψάχνω.
Πηγαινε ΕΠΑ.Λ μην το πσαχνεις.....Θα παρεις ολες τις καταλληλες βασεις για την ειδικοτητα που θες να ακολουθησεις.Δεν οφελει να πας Γενικο και να "μπουχτισεις" απο τα τοσο ασχετα μαθηματα που κανουνε.Η δικη μου γνωμη ειναι να πας ΕΠΑ.Λ

Απλά να ξέρεις πως από τη στιγμή που θα πας θα πέσουν οι επιδόσεις σου,γιατί συνήθως εκεί τα παιδιά χαλαρώνουν...[/quote]

Κλασικο παραμύθι απο εναν κλασικο μαθητη του Γενικου...... Τι ξερεις και μιλας για αλλα σχολεια??
Μην πετατε κοτσανες απο εδω και απο 'κει για να λετε οτι "κατι ειπα".Σκεψου πρωτα και μετα ποσταρε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 22-12-10 στις 00:37. Αιτία: Συγχώνευση.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ioanna1993 (Ποιο άλλο;)

Φοιτητής

H Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 307 μηνύματα.

H ioanna1993 έγραψε στις 20:01, 13-04-10:

Απλά να ξέρεις πως από τη στιγμή που θα πας θα πέσουν οι επιδόσεις σου,γιατί συνήθως εκεί τα παιδιά χαλαρώνουν...

Κλασικο παραμύθι απο εναν κλασικο μαθητη του Γενικου...... Τι ξερεις και μιλας για αλλα σχολεια??
Μην πετατε κοτσανες απο εδω και απο 'κει για να λετε οτι "κατι ειπα".Σκεψου πρωτα και μετα ποσταρε.[/QUOTE]

Σκέφτηκα πρώτα!!Και έχω δει παιδιά να πέφτουν κατακόρυφα οι επιδόσεις τους από το πρώτο κιόλας τετράμηνο!Και δε λέω κοτσάνες.Σκέψου και συ πριν μιλήσεις και προσβάλλεις κάποια που δε γνωρίζεις!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sxetlant
Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αυτοματισμού ΤΕΙ Χαλκίδας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O sxetlant έγραψε στις 00:31, 14-04-10:

Καταρχήν ας πέσουν οι τόνοι!Απλή συζήτηση κάνουμε εδώ!
Δεν είναι απαραίτητο να πας ΕΠΑΛ για να "πέσεις"!Αμα ένα παιδί δεν έχει όρεξη θα πέσει κ στο Γενικό!Έγω ξέρω παιδιά που ήρθαν ΕΠΑΛ και ανέβηκαν κατακόρυφα!Όλη αυτή η σύγχυση έχει γίνει απο την κακή πλοροφόριση!Και φταίνε οι καθηγητές στο Γυμνάσιο γι΄ αυτο!

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Διδακτορικός του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,812 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 08:46, 14-04-10:

Να πω την αμαρτία μου, μέχρι να μπω στο ischool είχα την αίσθηση πως τα ΕΠΑΛ είναι ξέφραγο αμπελι και ότι εκεί μαζεύονται οι μαθητές που δεν μπορούν να προχωρήσουν στο Γ.Λ. Το θέμα είναι ότι αυτό δε βγήκε από το μυαλό μου, καθώς και παραδείγματα συμμαθητών είχα και καθηγητές οι οποίοι διδάσκουν σε ΕΠΑΛ και μου έλεγαν το χειρότερο.
Από τότε όμως που άρχισα να παρακολουθώ τις συζητήσεις σας, το είδα με άλλο μάτι το θέμα. Δεν ξέρω αν είστε οι εξαιρέσεις, αν πηγαίνετε σε ΕΠΑΛ που είναι από τα λίγα που κάνουν μάθημα, πάντως ταρακουνήσατε αρκετά τις πεποιθήσεις μου και χαίρομαι πολύ. Γιατί πάντα πίστευα ότι τα ΤΕΕ επί εποχής μου είναι όχι η έσχατη λύση, αλλά ένα πολύ βασικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Απλά στην Ελλάδα έχουμε μάθει να θαυμάζουμε πολύ το prestige (κι ας είναι στην ψάθα) των λογιών λογιών "επιστημόνων", παρά να αποδεχθούμε ότι δε γίνεται να ταιριάζουν όλοι στο προφίλ του Γ.Λ.
Σας χαίρομαι λοιπόν ιδιαιτέρως όταν διαβάζω τις συζητήσεις σας, και στο χέρι σας είναι να βάζετε τα γυαλιά σε όλους όσους πιστεύουμε πως από το Γ.Λ. είσαι ανώτερος.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ioanna1993 (Ποιο άλλο;)

Φοιτητής

H ioanna1993 έγραψε στις 13:38, 14-04-10:

Έχω συζητήσει στην τάξη με καθηγητή και συμμαθητές και όλοι συμφωνήσαμε πως ο θεσμός του ΕΠΑΛ είναι απόλυτα υποβαθμισμένος.Δε μου αρέσει να απολογούμαι απλά επειδή νομίζω ότι κάποιοι κατάλαβαν λάθος τα λόγια μου θέλω να εξηγηθώ.Έχω ακούσει εντυπώσεις από παιδιά μόνο ενός ΕΠΑΛ και δεν ξέρω αν τα δικά σας είναι καλύτερα,πάντως το συγκεκριμένο μέχρι την προηγούμενη σχολική χρονιά στεγαζόταν σε ένα ετοιμόρροπο κτίριο,σκέτο ερείπιο.Και γενικά όσα έχω δει μέχρι τώρα τα κτίρια είναι σε κακό χάλι. Θα μου πείτε υπάρχουν και πολλά άλλα σχολεία έτσι...Αλλά ένα σοβαρό γεγονός που πιστεύω δείχνει την υποβάθμιση των ΕΠΑΛ(που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ χρήσιμα και αν λειτουργούσαν απόλυτα σωστά θα ήταν 1000 φορές προτιμότερα από τα Γενικά) είναι πως ακόμη και οι καθηγητές αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους μαθητές.Κατά τη γνώμη τους τα παιδιά εκεί είναι απλά κάποιοι που δε διάβαζαν επειδή δεν ήθελαν και δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες με τα παιδιά του Γενικού.Το αποτέλεσμα;Να διδάσκουν πολύ χειρότερα και να μη βοηθούν καθόλου τα παιδιά που θέλουν να προχωρήσουν. Έτσι και τα παιδιά χαλαρώνουν,επαναπαύονται και πέφτουν οι βαθμοί τους.Αν δε σας κάλυψα,πείτε το με συζήτηση και όχι κατακρίνοντας με έντονο τρόπο τη γνώμη μου..Θα το εκτιμούσα

Παράθεση

sxetlant (Απόστολος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη sxetlant
Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Αυτοματισμού ΤΕΙ Χαλκίδας . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

O sxetlant έγραψε στις 14:46, 14-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ioanna1993
Έχω συζητήσει στην τάξη με καθηγητή και συμμαθητές και όλοι συμφωνήσαμε πως ο θεσμός του ΕΠΑΛ είναι απόλυτα υποβαθμισμένος.Δε μου αρέσει να απολογούμαι απλά επειδή νομίζω ότι κάποιοι κατάλαβαν λάθος τα λόγια μου θέλω να εξηγηθώ.Έχω ακούσει εντυπώσεις από παιδιά μόνο ενός ΕΠΑΛ και δεν ξέρω αν τα δικά σας είναι καλύτερα,πάντως το συγκεκριμένο μέχρι την προηγούμενη σχολική χρονιά στεγαζόταν σε ένα ετοιμόρροπο κτίριο,σκέτο ερείπιο.Και γενικά όσα έχω δει μέχρι τώρα τα κτίρια είναι σε κακό χάλι. Θα μου πείτε υπάρχουν και πολλά άλλα σχολεία έτσι...Αλλά ένα σοβαρό γεγονός που πιστεύω δείχνει την υποβάθμιση των ΕΠΑΛ(που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ χρήσιμα και αν λειτουργούσαν απόλυτα σωστά θα ήταν 1000 φορές προτιμότερα από τα Γενικά) είναι πως ακόμη και οι καθηγητές αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους μαθητές.Κατά τη γνώμη τους τα παιδιά εκεί είναι απλά κάποιοι που δε διάβαζαν επειδή δεν ήθελαν και δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες με τα παιδιά του Γενικού.Το αποτέλεσμα;Να διδάσκουν πολύ χειρότερα και να μη βοηθούν καθόλου τα παιδιά που θέλουν να προχωρήσουν. Έτσι και τα παιδιά χαλαρώνουν,επαναπαύονται και πέφτουν οι βαθμοί τους.Αν δε σας κάλυψα,πείτε το με συζήτηση και όχι κατακρίνοντας με έντονο τρόπο τη γνώμη μου..Θα το εκτιμούσα
Αυτό λέω κι εγώ!Να πέσουν οι τόνοι γενικά!Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε!Συζήτηση κάνουμε!

Καλά για τα κτήρια δεν έχω να πω κάτι!το 50% των σχολείων είναι χάλια!Αυτό δίχνει την υποβάθμηση της παιδίας όχι μόνο των ΕΠΑΛ!!Και φταίμε κι εμείς τα παιδία που λέμε"κοίτα πως είναι...σιγά γράψε στους τοίχους"!Προσωπικά το ΕΠΑΛ που πήγενα εγώ είναι μια χαρά!Όσο για τους καθηγητές, αυτό δεν ισχύει!Εαν θέλεις να προχωρίσεις θα προχωρίσεις. Αν θες να περάσει απλά η ώρα σου και να κάθεσαι απλά κι αύτο γίνεται!Και μην μου πείς ότι στα Γενικά Λύκεια όλα είναι άψογα!!!Σε όλα τα σχολεία, σε όλες τις τάξεις υπάρχουν οι δυνατοί και οι αδύνατοι μαθητές!Αυτοί που προσπαθούν και αυτοί που κάνουν αραλίκι που λέμε!Είναι πραγματικότητα ότι στα ΕΠΑΛ και παλαιότερα στα ΤΕΕ το επίπεδο δεν είναι πολύ υψηλό, γιατί πολύ απλά επικρατεί η άποψη "ΕΠΑΛ;!;!;!Τέλεια!!Οτι θέλουμε θα κάνουμε!!!". Και γι΄ αυτό φταίνε - όπως είπα και πιο πάνω - οι καθηγητές -κυρίως- του Γυμνασίου οι οποίοι δίνουν πέρα για πέρα λάθος πληροφορίες. Αυτό έγινε και σε μένα οταν πήγα να επιλέξω Γενικό ή ΕΠΑΛ! Αλλα μου είπαν και άλλα είδα!Και προσωπικά έγω είδα κατακόρυφη άνοδο των βαθμών μου! Γιατί μου άρεσε η ειδικότητα. Αυτό είναι το Α και το Ω στο ΕΠΑΛ! Για να πας πρέπει να σου αρέσει η ειδικότητα και να το θέλεις πραγματικά!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 13:18, 15-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από ioanna1993
Δικιο εχεις σε αυτα που λες αλλα μου την εδωσε εκεινη την ωρα που το ειδα το μνμ σου και σου απαντησα αναλογα.Δεν ειδα οτι εισαι και κοριτσι Να σου μιλουσα πιο κοσμια.
Αλλα συνεχως βλεπω το ιδιο πραγμα και εχει γινει εκνευριστικο.Ας μην τα περνουμε ολα στην φορα και ας δουμε το πραγμα απο ολες τις μεριες.Υπαρχουν ατομα που υποβαθμιζουν την εικονα του σχολειου φυσικα,δεν αντιλεγω σε αυτο αλλα με πειραξε που μιλησες για το επιπεδο των "μαθητων".Λες και ειμαστε ζωα να πουμε και δν νιαζομαστε για τπτ,παμε για το χαβα σχολειο (Αν αυτο με τα λεγομενα σου μπορει να θεωρηθει) Δεν ειναι ετσι τα πραγματα σε ολα τα σχολεια,και αν ο καθηγητης ειναι αναισθητος και θελει να διδαξει εστω σε αυτα τα 4 ατομα που θελουνε απο τα 20 λεω εγω τοτε ντροπη του και μονο που εγινε εκπαιδευτικος.Στο δικο μου σχολειο σε πληροφορο το επιπεδο του τμηματος μου ειναι καλο,Δν κανω συγκρισεις με το Γενικο. Και σου ζητω συγνωμη για τον αποτομο τροπο που σου μιλησα

Παράθεση

Lysippe

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 756 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 14:13, 15-04-10:

Δεν χρειάζεται να ανάβουν τα αίματα! Απλή συζήτηση κάνουμε!
Όπως υπάρχουν καλά ΓΕΛ, έτσι υπάρχουν και κακά ΓΕΛ. Αντίστοιχα, όπως υπάρχουν καλά ΕΠΑΛ, έτσι υπάρχουν και κακά ΕΠΑΛ. Αυτό συμβαίνει και με τους μαθητές του κάθε σχολείου. Δεν θα έπρεπε να κρίνουμε γενικά τα ΓΕΛ ή τα ΕΠΑΛ, αλλά να κατακρίνουμε το εκάστοτε ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ. Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν ως κριτήριο αυτό που θέλουν να ακολουθήσουν. Κακά τα ψέματα... Ένας μαθητής που θέλει να ακολουθήσει τον τομέα της Πληροφορικής είναι προτιμότερο να πάει σε ένα ΕΠΑΛ, γιατί θα παρακολουθεί μαθήματα που τον ενδιαφέρουν κι έχουν να κάνουν άμεσα με αυτό που θέλει να σπουδάσει.

Εγώ πηγαίνω σε ΕΠΑΛ και είμαι υπερευχαριστημένη. Οι καθηγητές είναι όλοι αστέρια και κάνουν το μάθημά τους θαυμάσια!!!!!! Δεν χρειάζεται να ανατρέξεις στα φροντιστήρια, για να διδαχτείς αυτά που πρέπει να μάθεις. Τα μαθαίνεις όλα εκεί και με το παραπάνω -αν ασχοληθείς βέβαια. Τώρα αν θέλεις μια ενίσχυση μπορείς να πας και στην ενισχυτική του σχολείου.

Νομίζω πως όλα είναι στο χέρι του μαθητή. Αν θέλει να μάθει, θα μάθει!

Το ΓΕΛ της περιοχής μου είναι για κλάματα! Μου λένε τα παιδιά που πάνε εκεί πως οι καθηγητές το κωλοβαράνε και δεν κάνουν μάθημα, γιατί τα παιδιά πηγαίνουν σε φροντιστήρια και τα μαθαίνουν εκεί. Αυτό είναι, αν μη τι άλλο, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Γιατί εντάξει για τους μαθητές που πάνε στα φροντιστήρια, οι υπόλοιποι όμως τι θα κάνουν???

Αυτό που πρέπει να μας μείνει είναι ότι δεν θα πρέπει να είμαστε απόλυτοι στις απόψεις μας και να βάζουμε ταμπέλες σε όλα. Υπάρχουν τα καλά και τα κακά σχολεία!

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 18:59, 15-04-10:

Πες τα βρε Αναστασια... Ενταξει ητανε δικο μου λαθος το παραδεχομαι,Μιλησα αποτομα!Τα βρηκαμε με την Ιωάννα ολα Οκ

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,182 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 19:28, 15-04-10:

Ρε παιδιά, τι ΕΠΑΛ vs λύκειο; Ο σωστός τίτλος είναι ΕΠΑΛ vs ΓΕΛ. Ναι, είναι αλήθεια ότι το ΓΕΛ σου παρέχει περισσότερες επιλογές από το ΕΠΑΛ. Για παράδειγμα σε ορισμένες σχολές είναι αδύνατο να εισαχθείς από ΕΠΑΛ (π.χ. ιατρική).Όμως μπορούν πλέον και από τα ΕΠΑΛ Ομάδας Β να εισαχθούν πλέον τόσο σε ΑΕΙ όσο και σε ΤΕΙ και επομένως και τα ΕΠΑΛ δίνουν αρκετές επιλογές.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

robot

Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ

Το avatar του χρήστη robot
Ο robot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O robot έγραψε στις 20:18, 15-04-10:

Παιδιά δεν εστιάζεσται στο πρόβλημα της σημερινής κοινωνίας. Το πρόβλημα δεν είναι το ΕΠΑΛ ή το Γενικό είναι όλη αυτή η κατάντια που έχουμε καταντήσει! Λέτε ποιό είναι καλύτερο ενώ δεν σκέφτεστε ότι και στα δύο θα πρέπει να τα ''σκάσεις'' αν θες να πας κάπου παρά πέρα( ΑΕΙ - ΤΕΙ) γιατί η Γ@@μη @νη κοινωνία απαιτεί συνεχώς περισσότερα! Αντί να υποστηρίζουμε ο ένας τον αλλόν καθόμαστε και τσακωνόμαστε με αποτέλεσμα να μην κατάληγουμε πουθενά. Αλλά αυτή είναι η κατάντια του 'Ελληνα νομίζει ότι ξέρει τα πάντα ενώ αυτοί που τον κυβερνούν τον καταπατούν!
Γι'αυτό μας κορο'ι'δεύουν και οι Ευρωπαίοι διότι δεν είμαστε ΛΑΟΣ ενωμένος αλλά πατάμε ο ένας τον αλλόν.
Κατά τη γνώμη μου είτε ΕΠΑΛ είται Ενιαίο είσαι , τα ίδια θα υποστείς εφόσον δεν προσπαθείς για ένα καλύτερο μέλλον για τον εαυτό σου ένα μέλλον που θα αποκτήσεις την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ!
Υ.Γ Με συγχωρείται για το αυστηρό ύφος αλλά 12 σελίδες και όλο τσακώνεσται!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 17:18, 16-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από robot
Παιδιά δεν εστιάζεσται στο πρόβλημα της σημερινής κοινωνίας. Το πρόβλημα δεν είναι το ΕΠΑΛ ή το Γενικό είναι όλη αυτή η κατάντια που έχουμε καταντήσει! Λέτε ποιό είναι καλύτερο ενώ δεν σκέφτεστε ότι και στα δύο θα πρέπει να τα ''σκάσεις'' αν θες να πας κάπου παρά πέρα( ΑΕΙ - ΤΕΙ) γιατί η Γ@@μη @νη κοινωνία απαιτεί συνεχώς περισσότερα! Αντί να υποστηρίζουμε ο ένας τον αλλόν καθόμαστε και τσακωνόμαστε με αποτέλεσμα να μην κατάληγουμε πουθενά. Αλλά αυτή είναι η κατάντια του 'Ελληνα νομίζει ότι ξέρει τα πάντα ενώ αυτοί που τον κυβερνούν τον καταπατούν!
Γι'αυτό μας κορο'ι'δεύουν και οι Ευρωπαίοι διότι δεν είμαστε ΛΑΟΣ ενωμένος αλλά πατάμε ο ένας τον αλλόν.
Κατά τη γνώμη μου είτε ΕΠΑΛ είται Ενιαίο είσαι , τα ίδια θα υποστείς εφόσον δεν προσπαθείς για ένα καλύτερο μέλλον για τον εαυτό σου ένα μέλλον που θα αποκτήσεις την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ!
Υ.Γ Με συγχωρείται για το αυστηρό ύφος αλλά 12 σελίδες και όλο τσακώνεσται!

Πες τα ρε Φιλε........ Δεν τσακωνομασται,απλως εχουμε μια εντονη συζητηση.

Παράθεση

Kodo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kodo
Ο Kodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Kodo Γεια σας ειμαι ο Γιαννης!!! έγραψε στις 15:43, 23-04-10:

Παιδιά γεια σας!
Πηγαινω τριτη γυμνασιουκαι στα θετικα μαθηματα εχω 20αρια, ενω στα θεωρητικα 10αρια και 11αρια.
Μπορειτε να μου πειτε που μπορω να παω, σε ΕΠΑ.Λ ή σε ΓΕ.Λ; Και ποιο ειναι καλυτερο στη δικη μου κατασταση; ( Το ΕΠΑ.Λ βρισκεται 10χλμ. απο το σπιτι μου, ενω το ΓΕ.Λ διπλα.)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 23-04-10 στις 19:57. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 16:44, 23-04-10:

Καταρχας γραψε στα Ελληνικα.....και οχι Greeklish Οπου και να πας καλα θα ειναι,αναλογα με το τι θες να ασχοληθεις καταρχας!! Στο ΕΠΑ.Λ υπαρχουν πολλες ειδικοτητες για την Περιπτωση σου (Πληροφορικη,Ηλεκρονικη,Εφαρμοσμενων Τεχνων κλπ) αλλα δεν γινεται να μην εχεις καθολου Θεωρια!!! Και στο Γενικο να πας στην Τεχνολογικη Κατευθυνση οσα Μαθηματικα,Φυσικες και να κανεις θα βρεις και λιγη θεωρια ρε Παιδι μου.
Θα σε συμβουλευα να πας Γεν (Πρωτη φορα το λεω αυτο ) αφου ειναι κοντα και στο σπιτι σου αλλα και γιατι ουτος η αλλιως στο τελος εκει θα πας.......

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kodo

Νεοφερμένος

Ο Kodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Kodo Γεια σας ειμαι ο Γιαννης!!! έγραψε στις 19:35, 23-04-10:

Σε ευχαριστω πολυ!Αλλα εγω θελω να γινω η οδοντοτεχιτης ή σεφ.Θα εχει επιπλοκες στην καριερα μου εαν τελειωσω ΕΠΑ.Λ και οχι ΓΕΛ????

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 20:15, 23-04-10:

Οδοντοτεχνιτης η Σεφ..........??? Μαλιστα. Κοιτα να δεις αν θες να γινει οδοντοτεχνιτης μπορεις να πας και ΕΠΑ.Λ (Τομεας Υγειας κ προνοιας) οπου μπορεις να περασεις και απο τις δυο Ομαδες (Α & Β) για Οδοντοτεχνιτης.Φανταζομαι οτι δεν ξερεις τι ειναι η ομαδα Α κ Β,λογικο ειναι να μου πεις..Ποιος ενδιαφερεται να ενημερωσει τα παιδια? Θα σου εξηγησω σε λιγο.
Απο την αλλη αν θες να γινεις Σεφ θα σου προτεινα να πας ΕΠΑ.Σ η αν θες να βγαλεις το Λυκειο και να πας σε ενα Ι.Ε.Κ!!!

Υ.Γ Στα ΕΠΑ.Λ στην τριτη ταξη υπαρχουν 2 ομαδες η Α και η Β. Στην Α ομαδα δινεις 4 μαθηματα στο τελος ενω στην Β ομαδα δινεις 6 οσα και το Γενικο Λυκειο.Στην Α Ομαδα μπορεις να περασεις μονο σε ΤΕΙ κ Στρατιωτικες Σχολες αναλογα με την ειδικοτητα σου ΜΟΝΟ!! Στην Β Ομαδα μπορεις να περασεις οπου θελεις,σε οποια σχολη γουσταρεις!!! Δεν υπαρχει περιορισμος,και σε ΑΕΙ-ΤΕΙ.
Δες και εδω και θα καταλαβεις καλυτερα:http://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48139

Παράθεση

Kodo

Νεοφερμένος

O Kodo Γεια σας ειμαι ο Γιαννης!!! έγραψε στις 20:44, 23-04-10:

Εχεις απολυτο δικιο κανενας δεν ενδιαφερετε ...Δεν μου λες αληθευει οτι τα μαθηματα στα ΕΠΑ.Λ ειναι πιο ευκολα???Και δεν μου ειπες θα μου ειπες το αν παω σε ΕΠΑ.Λ ή σε ΓΕΛ θα με επιρεασει...δηλαδη θα με προτημισει καποιος που εχω τελειωσει ΕΠΑ.Λ με καποιον που εχει τελειωσει ΓΕΛ???Αααα!!!και για στρατιωτικες σχολες περναω ευκολοτερα απο 'τι στο ΓΕΛ????(συγγνωμη αν σε εχω πρηξει αλλα βλεπω οτι εισαι αρκετα ενημερωμενος)και παλι σε ευχαριστω παρα μα παρα μα παρα πολυ!!!!!!!

Και κατι τελευταιο !!! Εαν παω σε ΕΠΑ.Λ τι μαθηματα θα κανω εκτος απο τα γνωστα???Και ποια θα κανω στην Β'ομαδα απο Α'ομαδα δλδ τι περισσοτερο????????????

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 24-04-10 στις 11:16. Αιτία: merge
Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 23:33, 23-04-10:

Δεν θεωρω κριτηριο το ποσο μακρια απο το σπιτι σου ειναι το σχολειο, μην τρελαθουμε. Και οι βαθμοι του γυμνασιου δεν εχουν καμια σημασια. Εχει σημασια το επαγγελμα με το οποιο σκεφτεσαι να ασχοληθεις, και η πιεση που εισαι ικανος να αντεξεις. Οι πανελληνιες του ΓΕ.Λ. και ολο το βαρυ φορτιο απο τη β' λυκειου με τις κατευθυνσεις δεν ειναι ευκολο πραγμα. Στα ΕΠΑ.Λ. ειναι καπως πιο χαλαρα(τουλαχιστον της περιοχης μου, βεβαια φταιει και η νοοτροπια που εχει αναπτυχθει εδω για τα ΕΠΑ.Λ. ενω θα μπορουσε να γινεται αξιολογη δουλεια. Μαθητες και καθηγητες τα ξυνουν), αλλα αυτο παει αναλογως το σχολειο.

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 11:05, 24-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Kodo
Εχεις απολυτο δικιο κανενας δεν ενδιαφερετε ...Δεν μου λες αληθευει οτι τα μαθηματα στα ΕΠΑ.Λ ειναι πιο ευκολα???Και δεν μου ειπες θα μου ειπες το αν παω σε ΕΠΑ.Λ ή σε ΓΕΛ θα με επιρεασει...δηλαδη θα με προτημισει καποιος που εχω τελειωσει ΕΠΑ.Λ με καποιον που εχει τελειωσει ΓΕΛ???Αααα!!!και για στρατιωτικες σχολες περναω ευκολοτερα απο 'τι στο ΓΕΛ????(συγγνωμη αν σε εχω πρηξει αλλα βλεπω οτι εισαι αρκετα ενημερωμενος)και παλι σε ευχαριστω παρα μα παρα μα παρα πολυ!!!!!!!

Που να ενφιαφερθουνε ρε...Εχουνε σημαντικοτερα πραγματα να κανουνε??? Δεν καταλαβαινω το λογο για να σε επηρεασει αν θα πας ΕΠΑ.Λ? Αμα εισαι καλος και διαβαζεις,δεν θα σε επηρεασει καθολου! Αρκει να βρεις ενα καλο ΕΠΑ.Λ στο οποιο να γινεται κανονικο μαθημα.Το αν θα σε προτιμησει καποιος αν τελειωσες ΓΕ.Λ ειτε ΕΠΑ.Λ δεν εχει καμια απολυτως σημασια απο τι πιστευω εγω!! Και οπως σου ειπα μπορεις να πας στην Β Ομαδα και να εχεις τα ιδια δικαιωματα με τα Γεν.Λυκεια!! Ξεχασα επισης να σου αναφερω πως τα το Απολυτηριο του ΕΠΑ.Λ ειναι ΙΣΑΞΙΟ με αυτο του Γεν.Λ και επισης απο το ΕΠΑ.Λ παιρεις και πτυχιο Επιπεδου 3,που σ δινει αδεια ασκησεως επαγγελματος!!!
Οσον αφορα τις στρατιωτικες αυτο ειναι αληθεια απο τα ΕΠΑ.Λ Α Ομαδα δεν περνουν τοσα ατομα,αλλα απο την Β Ομαδα νομιζω πως ισχυουν οι ιδιες θεσεις με το Γεν.Λ.

Υ.Γ Βρες ενα καλο ΕΠΑ.Λ και πηγαινε..Μην ακους κανεναν.Αν εχεις ενα στοχο και θες να τον πετυχεις,τπτ δν θα μπει εμποδιο αν εχεις θεληση!!! Ευχατιστηση μου να ενημερωνω τα παιδια με οσα ξερω,αφου καποιος αλλος δεν μπορει να το κανει.Ρωτα οτι θες μην μασας

Αρχική Δημοσίευση από Rania.
Δεν θεωρω κριτηριο το ποσο μακρια απο το σπιτι σου ειναι το σχολειο, μην τρελαθουμε. Και οι βαθμοι του γυμνασιου δεν εχουν καμια σημασια. Εχει σημασια το επαγγελμα με το οποιο σκεφτεσαι να ασχοληθεις, και η πιεση που εισαι ικανος να αντεξεις. Οι πανελληνιες του ΓΕ.Λ. και ολο το βαρυ φορτιο απο τη β' λυκειου με τις κατευθυνσεις δεν ειναι ευκολο πραγμα. Στα ΕΠΑ.Λ. ειναι καπως πιο χαλαρα(τουλαχιστον της περιοχης μου, βεβαια φταιει και η νοοτροπια που εχει αναπτυχθει εδω για τα ΕΠΑ.Λ. ενω θα μπορουσε να γινεται αξιολογη δουλεια. Μαθητες και καθηγητες τα ξυνουν), αλλα αυτο παει αναλογως το σχολειο.
Αυτο τ ειπα και εγω δεν ειναι η αποσταση αλλα το τι θελει να ασχοληθει.Αναφερες την πιεση που δεχονται οι Μαθητες στην Γ αλλα και στη Β Λυκειου.Σε ενημερωνω πως και εγω πιεζομαι και ας παω ΕΠΑ.Λ ,τι σημασια εχει?? Και εγω θελω να περασω οσο θελει και ενας μαθητης του Γεν.Λ
Δεν επικρατει αυτη η "χαλαροτητα" σε ολα τα σχολεια φιλε μου...Της δικης σου περιοχης ισως αλλα ας μην τα περνουμε ολα στην φορα Δεν νομιζω και πως ολοι οι μαθητες στο Γεν.Λ να ειναι σα'ι'νια????
Και σε ενημερωνω πως γινεται δουλεια στα Επαγγελματικα Λυκεια αλλα ποτε δεν δοθηκε η ευκαιρια να την αναδειξουν,διοτι συνεχως υποβαθμιζονται.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prinCess. : 24-04-10 στις 11:17. Αιτία: merge
Παράθεση

Kodo

Νεοφερμένος

O Kodo Γεια σας ειμαι ο Γιαννης!!! έγραψε στις 11:48, 24-04-10:

Ναι ομωσ γιατι εσυ που εισαι σε ΕΠΑ.Λ γραφει οτι εισαι Γ' ΕΠΑ.Λ ενω σε αλους γραφει Γ' Λυκειου.Υπαρχουν διαφορές στα μαθηματα,δηλαδη εχω ακουσει μαθηματα επαγγελματος ?????Τι ειναι αυτα?????(Και παλι ευχαριστω πολυ!!!!)

Παράθεση

Lysippe

Διάσημο Μέλος

H Lysippe έγραψε στις 13:47, 24-04-10:

Ναι ομωσ γιατι εσυ που εισαι σε ΕΠΑ.Λ γραφει οτι εισαι Γ' ΕΠΑ.Λ ενω σε αλους γραφει Γ' Λυκειου.
Γιατί πηγαίνει σε Επαγγελματικο Λύκειο (ΕΠΑΛ) και είναι στην 3η τάξη. Σε όσους γράφει Γ' Λυκείου σημαίνει ότι πάνε Γενικό Λύκειο (ΓΕΛ) και είναι, επίσης, στην 3η τάξη.

Υπαρχουν διαφορές στα μαθηματα,δηλαδη εχω ακουσει μαθηματα επαγγελματος ?????Τι ειναι αυτα?????
Σωστά έχεις ακούσει. Λέγονται μαθήματα ειδικότητας!
Υπάρχουν διαφορές στα μαθήματα, ναι. Για παράδειγμα εγώ πηγαίνω σε ΕΠΑΛ και είμαι στην 3η τάξη. Δεν κάνω όλα τα μαθήματα που κάνουν τα παιδιά των Γενικών Λυκείων στην αντίστοιχη τάξη. Για παράδειγμα, δεν κάνω Αρχαία, Λατινικά κλπ. Όλα αυτά τα μαθήματα έχουν αντικατασταθεί με μαθήματα της ειδικότητάς μου, που είναι η Πληροφορική, όπως ο προγραμματισμός, οι βάσεις δεδομένων, πολυμέσα, δίκτυα κ.ο.κ. Όλα αυτά για την Ομάδα Α'.

Όσον αφορά την Ομάδα Β' σίγουρα θα κάνεις/δίνεις τα μαθήματα που κάνουν/δίνουν στο Γενικό Λύκειο κι έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις, μέσα από μια ευρύτερη γκάμα σχολών, ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ της αρεσκείας σου. Σε αντίθεση με την Ομάδα Α' που σε περιορίζει μόνο σε ΤΕΙ της ειδικότητας που έχεις επιλέξει και σε κάποιες στρατιωτικές σχολές.

Η πρώτη τάξη στα ΕΠΑΛ είναι λίγο γενική. Στην δεύτερη τάξη διαλέγεις ειδικότητα και τα περισσότερα μαθήματα που έχεις έχουν να κάνουν με την ειδικότητά σου.

Γενικά, η φιλοσοφία των Επαγγελματικών Λυκείων είναι ότι διδάσκεσαι μαθήματα που σε ενδιαφέρουν κι έχουν να κάνουν άμεσα με την κατεύθυνση που έχεις επιλέξει και τον κλάδο που θα ακολουθήσεις (αυτό πιο πολύ για την Ομάδα Α').

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 13:59, 24-04-10:

Αυτο τ ειπα και εγω δεν ειναι η αποσταση αλλα το τι θελει να ασχοληθει.Αναφερες την πιεση που δεχονται οι Μαθητες στην Γ αλλα και στη Β Λυκειου.Σε ενημερωνω πως και εγω πιεζομαι και ας παω ΕΠΑ.Λ ,τι σημασια εχει?? Και εγω θελω να περασω οσο θελει και ενας μαθητης του Γεν.Λ
Δεν επικρατει αυτη η "χαλαροτητα" σε ολα τα σχολεια φιλε μου...Της δικης σου περιοχης ισως αλλα ας μην τα περνουμε ολα στην φορα Δεν νομιζω και πως ολοι οι μαθητες στο Γεν.Λ να ειναι σα'ι'νια????
Και σε ενημερωνω πως γινεται δουλεια στα Επαγγελματικα Λυκεια αλλα ποτε δεν δοθηκε η ευκαιρια να την αναδειξουν,διοτι συνεχως υποβαθμιζονται.
Κατ'αρχας δεν ειμαι "φιλος", ποσο μαλλον "φιλος σου".
Και επισης δεν ειπα οτι δεν πιεζεστε, αλλα δεν πιεζεστε στον ιδιο βαθμο αφου εχετε και ενα χαρτι παραπανω μολις τελειωσετε. Ενω ενας μαθητης ΓΕ.Λ. εχει απλα ενα απολυτηριο, με το οποιο μπορει να δουλεψει ως σκουπιδιαρης (καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη ε, απλα νομιζω ειναι το μονο επαγγελμα στο οποιο αρκει το απολυτηριο). Γι'αυτο πιεζεται πιο πολυ, για να μπει σε μια σχολη απο την οποια μετα θα μπορεσει να ασκησει καποιο επαγγελμα.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kodo

Νεοφερμένος

O Kodo Γεια σας ειμαι ο Γιαννης!!! έγραψε στις 14:04, 24-04-10:

Σε ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!

Αρα απο'οτι συμπερανα τα ΕΠΑ.Λ ειναι καλυτερα απο τα ΓΕΛ και οτι στα ΓΕΛ πηγαινουν αυτοι που θέλουν να ασχοληθουν με ΑΕΙ...Ετσι δεν ειναι???

Παράθεση

Lysippe

Διάσημο Μέλος

H Lysippe έγραψε στις 15:43, 24-04-10:

Το αν είναι το ένα καλύτερο απ' το άλλο δεν μπορώ να στο πω. Αυτό είναι υποκειμενικό.
Το ζουμί είναι πως αν κάποιος ενδιαφέρεται για κάτι, το οποίο "παρέχεται" από κάποιο ΕΠΑΛ, όπως πληροφορική, νοσηλευτική κλπ και θέλει να ασχοληθεί με αυτό πάει σε ΕΠΑΛ. Όπως προείπα όμως ΕΠΑΛ μπορείς να πας κι αν ενδιαφέρεσαι να περάσεις και σε ΑΕΙ, επιλέγοντας την Ομάδα Β'.
Αν ενδιαφέρεσαι να πας σε ΕΠΑΛ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να δεις αν υπάρχει ΕΠΑΛ που να έχει την κατεύθυνση που θέλεις να ακολουθήσεις και να κοιτάξεις αν είναι καλό, αν γίνεται μάθημα κλπ.

Παράθεση

kostas (agia)

Περιβόητο Μέλος

O kostas (agia) έγραψε στις 15:59, 24-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Rania.
Κατ'αρχας δεν ειμαι "φιλος", ποσο μαλλον "φιλος σου".
Και επισης δεν ειπα οτι δεν πιεζεστε, αλλα δεν πιεζεστε στον ιδιο βαθμο αφου εχετε και ενα χαρτι παραπανω μολις τελειωσετε. Ενω ενας μαθητης ΓΕ.Λ. εχει απλα ενα απολυτηριο, με το οποιο μπορει να δουλεψει ως σκουπιδιαρης (καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη ε, απλα νομιζω ειναι το μονο επαγγελμα στο οποιο αρκει το απολυτηριο). Γι'αυτο πιεζεται πιο πολυ, για να μπει σε μια σχολη απο την οποια μετα θα μπορεσει να ασκησει καποιο επαγγελμα.
Δεν ειδα οτι εισαι Κοριτσι Συγνωμη....Εγω το "φιλος" στο ειπα φιλικα,μην αρπαζεσε Ναι αυτο το χαρτι ομως απο τι καταλαβαινεις δεν μετραει και τοσο οσο θα επρεπε!! Και αμα μετρουσε δεν θα υπηρχε αυτη η υποβαθμιση που υπαρχει για τα ΕΠΑ.Λ
Και σημερα σε αυτη την Γαμημενη την ζωη το απολυτηριο Λυκειο δεν σου κανει τπτ,ποσο μαλλον και το πτυχιο που θα παρεις μετα!! Ενα στα πολλα θα ειναι.

Σε ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!

Αρα απο'οτι συμπερανα τα ΕΠΑ.Λ ειναι καλυτερα απο τα ΓΕΛ και οτι στα ΓΕΛ πηγαινουν αυτοι που θέλουν να ασχοληθουν με ΑΕΙ...Ετσι δεν ειναι???

Οχι βρε...Και απο τα ΕΠΑ.Λ γινεται να περασεις ΑΕΙ Απλως τα ΕΠΑ.Λ κανεις πιο πολλα "τεχνικα μαθηματα,εργαστηρια κλπ) παρα στο ΓΕΛ οπου κανεις και ασχετα μαθηματα (Θρησκευτικα,Γυμναστικη)
Προσπαθει να σε επικεντρωσει και να σου δωσει ΚΑΛΗ βαση στα μαθηματα της ειδικοτητας σου,για να συνεχισεις αργοτερα στην σχολη που θα περασεις.Χωρις ομως να αφηνει στην ακρη τα (Μαθηματικα,Εκθεση κλπ) μαθηματα.
Καταλαβες??

Παράθεση

Kodo

Νεοφερμένος

O Kodo Γεια σας ειμαι ο Γιαννης!!! έγραψε στις 22:34, 24-04-10:

Ναι καταλαβα αλλα στα ΕΠΑ.Λ δεν κανεις Γυμναστικη???????Α...και στα ΕΠΑ.Λ εχει Λατινικα???Οχι ε???

Παράθεση

Lysippe

Διάσημο Μέλος

H Lysippe έγραψε στις 22:54, 24-04-10:

Γυμναστική κάνεις στην πρώτη και στην δεύτερη τάξη. Στην τρίτη όχι... αυξάνονται οι ώρες των μαθημάτων της ειδικότητας.
Λατινικά, όχι. Δεν έχει!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους