Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,634 εγγεγραμμένα μέλη και 3,048,811 μηνύματα σε 92,909 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 914 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

10 Μύθοι για τις Πανελλήνιες

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:29, 15-04-11:

Οι πανελλήνιες, κάπου έχουν και την αστεία τους πλευρά. Μια από αυτές είναι και οι διάφοροι μύθοι που κυκλοφορούν και κάποιοι τους πιστεύουν. Γράφω λοιπόν μερικούς τέτοιους μύθους που συγκέντρωσα (τα σχόλια δικά μου) και αν κάποιος έχει ακούσει κι άλλους ας συμπληρώσει.

10 Μύθοι για τις Πανελλήνιες.
1) Αν μια μαθήτρια είναι έγκυος, παίρνει πριμ 3.000 μόρια. (Αν ίσχυε αυτό, εμείς τα αγόρια δεν θα προλαβαίναμε να . . .).
2) Αν την ώρα του μαθήματος πεθάνει ο καθηγητής, όλοι οι μαθητές του τμήματος έχουν 2.000 μόρια πριμ. (Ευτυχώς για τους καθηγητές, αυτό δεν παίζει).
3) Όταν κάποιος ξαναδίνει πανελλήνιες, παίρνει 2.000 μόρια επιπλέον. (Άρα όποιος πιάσει 4000 μόρια, σε 8 χρόνια μπαίνει κατευθείαν ιατρική).
4) Τα παιδιά των χωρισμένων γονιών έχουν 1.500 μόρια παραπάνω. (Μπαμπά, μαμά, διαζύγιο αμέσως!).
5) Οι αλλοδαποί μαθητές έχουν 2.000 μόρια περισσότερα από τα ελληνόπουλα. (Μήπως να καταργηθεί και η ελληνική γλώσσα στα πανεπιστήμια?).
6) Ισχύουν οι αμοιβαίες μεταγραφές φοιτητών.(Ο κάτοικος Κομοτηνής θα βάζει πρώτα στο μηχανογραφικό την Αθήνα με σκοπό να πουλήσει τη θέση του στον Αθηναίο για 100.000 ευρώ. Κι όμως κάποτε αυτό γινόταν!)
7) Όποιος έτυχε να έχει άλλα 2 αδέλφια, μπαίνει στη σχολή που θέλει με πολύ λιγότερα μόρια. (Μαμά, θέλω να κάνεις δίδυμα! Ως πέρυσι αυτό γινόταν, να δούμε αν θα περιοριστεί φέτος).
8.) Ο νικητής στους πανελλήνιους αγώνες τραμπολίνο διπλασιάζει τα μόρια του. (Κι όμως αυτό ακόμα ισχύει περίπου, έξυπνοι οι γονείς που έγραψαν τα παιδιά τους σε σπάνια αθλήματα).
9) Χρειάζεται μεγάλη προσοχή να μην κάνουμε στο γραπτό υπογραμμίσεις και μουτζούρες, γιατί θα θεωρηθούν σημάδια και θα μας ακυρώσουν το γραπτό. (Αν ήταν έτσι τα 3/4 των γραπτών θα μηδενίζονταν).
10) Η βαθμολόγηση των γραπτών των πανελληνίων γίνεται πάντα σωστά και αντικειμενικά. (Εδώ δεν λέω τίποτα).

Άντε, και καλή μας επιτυχία!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

62 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomnie

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 1,424 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 14:33, 15-04-11:

Πολύ ωραία.Ελπίζω σε επόμενο θέμα να μας εξηγήσεις γιατί οι κοπέλες δε πιάνουν παιδί με το φιλί στο μέτωπο,ή γιατί όλα αυτά περι μπαμπούλα που θα'ρθει να σε πάρει αν δε φάς όλο το φαί σου είναι μούσια.

Edit:μάλλον ήμουν λίγο λάθος στο post μου..τι φταίς εσύ για τη βλακεία που μας δέρνει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Insomnie : 15-04-11 στις 15:18.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alex2395 (Aλεξανδρος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη alex2395
Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 586 μηνύματα.

O alex2395 Where the streets have no name έγραψε στις 15:04, 15-04-11:

καλα υπαρχουν ατομα που πιστευουν τετοια πραγματα???
το 1 και το 10 ειναι πολυ καλα χαχα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,427 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 16:10, 15-04-11:

βάλε και το:
"Στις πανελλήνιες έχεις 999 επιτηρητές μέσα στο κτήριο είναι όλα τέλεια οργανωμένα σαν φρούριο και δεν αντιγράφει κανείς, επίσης πριν μπεις σου κάνουν και εξονυχιστικό σωματικό έλεγχο για τυχόν αντικείμενα."

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 15-04-11 στις 16:11. Αιτία: το φούσκωσα λίγο
21 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,231 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 17:30, 15-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis497
βάλε και το:
"Στις πανελλήνιες έχεις 999 επιτηρητές μέσα στο κτήριο είναι όλα τέλεια οργανωμένα σαν φρούριο και δεν αντιγράφει κανείς, επίσης πριν μπεις σου κάνουν και εξονυχιστικό σωματικό έλεγχο για τυχόν αντικείμενα."
αυτό είναι όντος μεγάλος μύθος.
μπορείς άνετα να αντιγράψεις και αυτό που κάνουν πολλοί είναι να κρύψουν το βιβλίο μέσα στο καζανάκι ή ακόμα καλλίτερα(για να μήν βραχεί) στον κάδο με τα κολ.χαρτα.
το 80% αυτών που πάνε τουαλέτα στην εξέταση πάνε σίγουρα για να δούν το βιβλίο. οι υπόλοιποι ψάρωσαν απο τον μύθο της τεράστιας επιτήρησης(σαν εμένα) και απορούσαμε τί φταίει για την συχνοουρία μερικών!

(παράδειγμα ψαγμένου μαθητή σε σχολική τουαλέτα την ώρα των πανελληνίων)

20 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:31, 15-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
το 80% αυτών που πάνε τουαλέτα στην εξέταση πάνε σίγουρα για να δούν το βιβλίο.
Ίσως τώρα με τις συνενώσεις των εξεταστικών κέντρων, καθώς δεν θα γράφουμε όλοι στο σχολείο μας αλλά οι πιο πολλοί σε άγνωστο περιβάλλον, περιοριστεί το φαινόμενο της ...συχνουρίας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,210 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 18:38, 15-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Ίσως τώρα με τις συνενώσεις των εξεταστικών κέντρων, καθώς δεν θα γράφουμε όλοι στο σχολείο μας αλλά οι πιο πολλοί σε άγνωστο περιβάλλον, περιοριστεί το φαινόμενο της ...συχνουρίας.
Δηλαδή "Όσο ζω, ελπίζω";

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 15-04-11 στις 20:34. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 18:54, 15-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Δηλαδή "Όσο ζω, ελπίζω";
Δεν εξέφρασα κάποια ελπίδα. Απλά, σκέφτηκα ότι σε άγνωστο περιβάλλον θα είναι πιο δύσκολο να εφαρμοστεί η "μέθοδος της τουαλέτας". Πάντως, στο δικό μου σχολείο, ο διευθυντής μας είναι πολύ κέρβερος στον τομέα αυτό, ακόμα και στις ενδοσχολικές Α και Β λυκείου. Όποιος ζητήσει τουαλέτα, τον πηγαίνουν στην των καθηγητών με ανοικτή την πόρτα και τον σημειώνουν σε ένα τετράδιο (!!!!). Έτσι πολύ σπάνια ζητάει κάποιος. Τώρα θα έχουμε και άλλα 2 λύκεια παρέα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 18:59, 15-04-11:

με ανοικτή την πόρτα και τον σημειώνουν σε ένα τετράδιο
Πλάκα κάνεις;
Ίου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

antwwwnis (Αντωωωνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη antwwwnis
Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.

O antwwwnis ,αφού έκανε διατάσεις στα δάχτυλα του, έγραψε στις 19:09, 15-04-11:

Για τετραδιο-Βιβλιαριο Ουρικης Δραστηριοτητας- πρωτη φορα το ακουω.
Και αν υπαρχει το ονομα σου πολλες φορες σε αυτο, τι κανει ο διευθυντης σας?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 19:15, 15-04-11:

Καθόλου.
Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
Και αν υπαρχει το ονομα σου πολλες φορες σε αυτο, τι κανει ο διευθυντης σας?
Μπα, μάλλον τίποτα, όμως κατάλαβα ότι μάλλον λειτουργεί σαν εκφοβισμός. Στην τελική πάντως, σπάνια ζητάει κάποιος τουαλέτα μετά από αυτά. Πέρυσι του κάναμε και πλάκα και τον ρωτούσαμε αν στο τετράδιο θα γράφει και πόσα mL παραγωγή είχε ο καθένας.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 12:11, 16-04-11:

Ένας ακόμα μύθος: "Ο βαθμός δυσκολίας των θεμάτων επηρεάζει τον αριθμό των εισακτέων".
Σχόλιο: Έλεος!!!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 13:46, 16-04-11:

Και το άλλο που λένε ότι αν είσαι παντρεμένος κερδίζεις μόρια.

Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 6,725 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 14:03, 16-04-11:

5) Οι αλλοδαποί μαθητές έχουν 2.000 μόρια περισσότερα από τα ελληνόπουλα. (Μήπως να καταργηθεί και η ελληνική γλώσσα στα πανεπιστήμια?).
Δεν ξέρω για τα μόρια αλλά οι αλλοδαποί περνάνε σε σχολές γράφοντας 1 και 2 πως γίνεται αυτό? Σίγουρα έχουν κάτι επιπλέον...
8.) Ο νικητής στους πανελλήνιους αγώνες τραμπολίνο διπλασιάζει τα μόρια του. (Κι όμως αυτό ακόμα ισχύει περίπου, έξυπνοι οι γονείς που έγραψαν τα παιδιά τους σε σπάνια αθλήματα).
Δηλαδή είναι μύθος ή όχι?
Απλά και εγώ έχω κάτι μετάλλια στην άκρη...
10) Η βαθμολόγηση των γραπτών των πανελληνίων γίνεται πάντα σωστά και αντικειμενικά. (Εδώ δεν λέω τίποτα).

και πάλι είναι πιο αντικειμενικά από ότι πάνε να γίνουν ...
Καταφέρνουν και αντιγράφουν? Εκτός της μεθόδου της τουαλέτας...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Shadowfax
Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 14:39, 16-04-11:

Αυτό με τις κόλλες των θεμάτων λίγο. Δε μηδενίζουν αλλά αυτό δε σημαίνει και 'γράφε όσο γουστάρεις' . Νομίζω σου αλλάζουν τα θέματα αν δουν σημειώσεις ή στο λένε κάπως τέλος πάντων αλλά γιατί να μπεις στη διαδικασία έτσι κι αλλιώς; Πρόχειρο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,640 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:00, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από antwwwnis
Δεν είναι πρωτόγνωρο. Και στη Σχολή μου κάποιοι καθηγητές σημειώνουν πάνω στην κόλλα σου ότι σε αυτό το σημείο πήγες τουαλέτα. Αν πριν απ' αυτό δεν έχεις γράψει τίποτα και μετά γεμίσεις όλη την κόλλα ... μάλλον σ' έχουν κόψει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenaki92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη elenaki92
H elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H elenaki92 my dream is to fly, oh but the rainbow is so high! έγραψε στις 15:17, 16-04-11:

Επιτρέψε μου να σου πω ότι το 1 και το 5 ισχύουν... Είχαμε μια συμμαθήτριά μας η οποία στη δευτέρα λυκείου ήταν ήδη μητέρα και το είχανε ψάξει καλά καθηγητές κι από φροντιστήριο κι από σχολείο, με τη διαφορά ότι τα μόρια ήταν +5000 αρκεί να έπιανε το 9... Αυτή όμως δε το έπιασε, οπότε δε μπορούμε να ξέρουμε αν θα εφαρμοζόταν... Όσον αφορά τώρα σ' αυτό που λες για τους αλλοδαπούς, ξέρω ότι εφαρμόζεται, αλλά όχι σε αλλοδαπούς... Τί θέλω να πω?? Ότι οι πομάκοι στη Θράκη παίρνουν επιπλέον 2000 μόρια και κάπως ονομάζεται αυτό αλλά μου διαφεύγει... Θα ρωτήσω τη φιλη μου που είναι από Κομοτηνή και θα σας πω... Πάντως μια μουσουλμάνα συμμαθήτριά της μου έλεγε ότι πήρε 2000 μόρια επιπλέον...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 15:21, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από elenaki_arnea08
Επιτρέψε μου να σου πω ότι το 1 και το 5 ισχύουν... Είχαμε μια συμμαθήτριά μας η οποία στη δευτέρα λυκείου ήταν ήδη μητέρα και το είχανε ψάξει καλά καθηγητές κι από φροντιστήριο κι από σχολείο, με τη διαφορά ότι τα μόρια ήταν +5000 αρκεί να έπιανε το 9... Αυτή όμως δε το έπιασε, οπότε δε μπορούμε να ξέρουμε αν θα εφαρμοζόταν... Όσον αφορά τώρα σ' αυτό που λες για τους αλλοδαπούς, ξέρω ότι εφαρμόζεται, αλλά όχι σε αλλοδαπούς... Τί θέλω να πω?? Ότι οι πομάκοι στη Θράκη παίρνουν επιπλέον 2000 μόρια και κάπως ονομάζεται αυτό αλλά μου διαφεύγει... Θα ρωτήσω τη φιλη μου που είναι από Κομοτηνή και θα σας πω... Πάντως μια μουσουλμάνα συμμαθήτριά της μου έλεγε ότι πήρε 2000 μόρια επιπλέον...
Με ποια ιδιότητα οι της Θράκης;
Ουα

Και το άλλο με το μπεμπέ. Ουα. Προλαβαίνω να μείνω έγκυος;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenaki92

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη elenaki92
H elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H elenaki92 my dream is to fly, oh but the rainbow is so high! έγραψε στις 15:24, 16-04-11:

Λάουρα μόνο για τους πομάκους εφαρμόζεται αυτό... Όχι για όλους τους θρακιώτες... Δε νομίζω να προλαβαίνεις καλή μου για μπεμπε...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,427 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 15:42, 16-04-11:

Καταφέρνουν και αντιγράφουν? Εκτός της μεθόδου της τουαλέτας...
από ότι ακουω ναι. Και πιο συχνά από όσο νομίζουμε.

Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη babisgr
Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 810 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 15:47, 16-04-11:

Στο μηχανογραφικό έχει να βάλεις σε μια από 4 κατηγορίες ότι ανήκεις αν δεν κάνω λάθος..Η μία από αυτές γράφει: Μουσουλμανική μειονότητα Θράκης. Προφανώς αυτοί θα παίρνουν 2000 μόρια επιπλέον...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 15:48, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από babisgr
Στο μηχανογραφικό έχει να βάλεις σε μια από 4 κατηγορίες ότι ανήκεις αν δεν κάνω λάθος..Η μία από αυτές γράφει: Μουσουλμανική μειονότητα Θράκης. Προφανώς αυτοί θα παίρνουν 2000 μόρια επιπλέον...
Κι αν το διαλέξουμε χωρίς να ανήκουμε, θα το καταλάβουν;

Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 810 μηνύματα.

O babisgr έγραψε στις 15:58, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Κι αν το διαλέξουμε χωρίς να ανήκουμε, θα το καταλάβουν;
Εσύ τί λες; Αφού το δηλώνεις στο μηχανογραφικό...ξέρουν ποιος είσαι..

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 16:06, 16-04-11:

Εσύ τί λες; Αφού το δηλώνεις στο μηχανογραφικό...ξέρουν ποιος είσαι..

Κρίμα.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 18:31, 16-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Αυτό με τις κόλλες των θεμάτων λίγο. Δε μηδενίζουν αλλά αυτό δε σημαίνει και 'γράφε όσο γουστάρεις' . Νομίζω σου αλλάζουν τα θέματα αν δουν σημειώσεις ή στο λένε κάπως τέλος πάντων αλλά γιατί να μπεις στη διαδικασία έτσι κι αλλιώς; Πρόχειρο.
Έγραψα για το γραπτό και όχι για τις φωτοτυπίες με τα θέματα. Πάντως, για τις φωτοτυπίες με τα θέματα, αυτά που λες μάλλον ισχύουν. Από κάτω πάντα το γράφει:
Να γράψετε το ονοματεπώνυμό σας στο πάνω μέρος των φωτοαντιγράφων, αμέσως μόλις σας παραδοθούν. Καμιά άλλη σημείωση δεν επιτρέπεται να γράψετε.
Κατά την αποχώρησή σας να παραδώσετε μαζί με το τετράδιο και τα φωτοαντίγραφα.
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Πάντα πάνω στα θέματα θέλω να σημειώνω, σβήνω ότι τελείωσα κλπ. Επίσης, γιατί στο τέλος πρέπει να τα παραδίδουμε αφού ήδη υπάρχουν στο internet?
Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Δεν ξέρω για τα μόρια αλλά οι αλλοδαποί περνάνε σε σχολές γράφοντας 1 και 2 πως γίνεται αυτό? Σίγουρα έχουν κάτι επιπλέον......
Αυτοί δεν είναι αλλοδαποί, είναι (ή υποτίθεται ότι είναι): "ΤΕΚΝΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ" που δίνουν δικές τους πανελλήνιες το Σεπτέμβριο και έχουν πράγματι πολύ χαμηλές βάσεις. (Για αυτούς έχουμε συζητήσει εδώ: http://ischool.e-steki.gr/η-δευτεροβάθμια-εκπαίδευση/μήπως-είμαστε-κορόιδα-που-διαβάζουμε;-70728/ ). Στους μύθους έγραψα για τους αλλοδαπούς, γιατί συνάντησα πολλές φορές παιδιά όχι Έλληνες που νομίζουν ότι επειδή απλά είναι ξένοι έχουν παραπάνω μόρια.
Δηλαδή είναι μύθος ή όχι?Απλά και εγώ έχω κάτι μετάλλια στην άκρη....
Για πρωταθλητές και "πρωταθλητές" δυστυχώς υπάρχει πριμ. Δηλαδή, όποιος παίζει καλό Badminton είναι ικανός για να γίνει γιατρός. (Στο ίδιο θέμα που αναφέρω παραπάνω, συζητήθηκε και αυτή η περίπτωση).
... Είχαμε μια συμμαθήτριά μας η οποία στη δευτέρα λυκείου ήταν ήδη μητέρα και το είχανε ψάξει καλά καθηγητές κι από φροντιστήριο κι από σχολείο, με τη διαφορά ότι τα μόρια ήταν +5000 αρκεί να έπιανε το 9...
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. (Με την καμία). Κάποιος πρέπει να έκανε πλάκα.
....Ότι οι πομάκοι στη Θράκη παίρνουν επιπλέον 2000 μόρια...
Οι Έλληνες πολίτες μουσουλμάνοι της δυτικής Θράκης, με βάση κάποια διεθνή σύμβαση έχουν μερικά προνόμια. Δεν παίρνουν επιπλέον μόρια, αλλά μπαίνουν με δικά τους χαμηλά μόρια, καθώς τους δίνονται το 0,5% των θέσεων στις σχολές.
Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Και το άλλο που λένε ότι αν είσαι παντρεμένος κερδίζεις μόρια.
Αν ίσχυε αυτό, θα σου έκανα πρόταση γάμου και μόλις μπαίναμε στις σχολές μας, θα παίρναμε διαζύγιο.

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,231 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 18:43, 16-04-11:

οποιος θέλει να πάρει έξτρα μόρια ας δηλώσει οτι άλλαξε θρήσκευμα και έγινε μουσουλμάνος
Ελληνας-μουσουλμάνος. θρακιώτης μουσουλμάνος για την ακρίβεια.
αν κάποιος ανοίκει στην βουδιστική μειονότητα(αθήνας) δικαιούται άραγε ειδική κατηγορία?
ωρες ώρες απορώ πόσο μ...κία τους δέρνει στο υπουργείο

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 18:59, 16-04-11:

οποιος θέλει να πάρει έξτρα μόρια ας δηλώσει οτι άλλαξε θρήσκευμα και έγινε μουσουλμάνος. Ελληνας-μουσουλμάνος. θρακιώτης μουσουλμάνος για την ακρίβεια.
.....ωρες ώρες απορώ πόσο μ...κία τους δέρνει στο υπουργείο
Δεν γίνεται, πρέπει να είσαι μέλος της μουσουλμανικής μειονότητας δυτικής Θράκης, όπως καθορίστηκε από τη συνθήκη της Λωζάνης (νομίζω?). Σύμφωνα με διεθνείς συμφωνίες, η μειονότητα αυτή έχει κάποια προνόμια. Υποτίθεται ότι παρόμοια προνόμια έχει η Ελληνική μειονότητα που ζει στην Κωνσταντινούπολη, την Ίμβρο και την Τένεδο (όσοι τουλάχιστον έχουν απομείνει). Αν η Τουρκία κάνει ότι και εμείς δεν το ξέρω....

Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

O babisgr έγραψε στις 19:00, 16-04-11:

οποιος θέλει να πάρει έξτρα μόρια ας δηλώσει οτι άλλαξε θρήσκευμα και έγινε μουσουλμάνος
Ελληνας-μουσουλμάνος. θρακιώτης μουσουλμάνος για την ακρίβεια.
αν κάποιος ανοίκει στην βουδιστική μειονότητα(αθήνας) δικαιούται άραγε ειδική κατηγορία?
ωρες ώρες απορώ πόσο μ...κία τους δέρνει στο υπουργείο
Είναι γνωστό το πόσο βοηθά το κράτος του Έλληνες Θρακιώτες με αυτούς με έμπλεξαν εκεί .. Ε, και αφού βοηθά τόσο πολύ τους εκεί Έλληνες είπε να βοηθήσει και τους μουσουλμάνους να μη νιώθουν μειονότητα (και ας αποτελούν πλέον την πλειονότητα)..

Υποτίθεται ότι παρόμοια προνόμια έχει η Ελληνική μειονότητα που ζει στην Κωνσταντινούπολη, την Ίμβρο και την Τένεδο (όσοι τουλάχιστον έχουν απομείνει). Αν η Τουρκία κάνει ότι και εμείς δεν το ξέρω....
Αφού εμείς τους έχουμε χεσμ... η Τουρκία γιατί να κάνει κάτι.. (δε νομίζω ότι τους δίνει και πολλά προνόμια)

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 19:12, 16-04-11:

η συνθήκη της λωζάνης δέν νομίζω να λέει κάτι για πανελλήνιες, τότε δέν υπήρχαν κάν.
τεσπα, μάλλον το κάνουν για να τραβήξουν τους τουρκόφωνους προς την κεντρική ελλάδα, αλλα και πάλι δέν είναι λογικό κάποιος που δέν ξέρει καν ελληνικά σωστά να περναει ιατρική στη θέση ενός άλλου και μετά να την παρατάει, αφού φυσικά δέν μπορεί να την περάσει.

η ίμβρος και η τένεδος έγιναν απο την τουρκία τόπος εξορίας εγκληματιών και το τί έγιναν οι έλληνες στην κωσταντινουπολη τα δεκεμβριανά το ξέρουμε.
η θεολογική σχολή γιατί μένει κλειστή ενώ εμείς παρέχουμε απλώχερα τουρκόφωνη παιδία στους τουρκόφωνους της θράκης;
η συνθήκη της λωζάνης έχει καταπατηθεί χρόνια τώρα.
και εμείς το κάναμε στέλνοντας στρατό στα δωδεκάνησα ενώ η συνθήκη το απαγορεύει.
θεωρώ έχει λήξει πια 90 χρόνια μετά.

Παράθεση

kaleidoscope

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 20:01, 16-04-11:

Σημείωση: Η μητρική των Πομάκων είναι τα πομάκικα. Το γιατί μαθαίνουν και τούρκικα είναι άλλη ιστορία και δεν είναι του παρόντος να το αναλύσουμε. Οπότε, παρακαλώ μην βγαίνετε εκτός θέματος.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 21:05, 16-04-11:

....και πάλι είναι πιο αντικειμενικά από ότι πάνε να γίνουν ....
Μέχρι πριν από λίγο καιρό, πίστευα ότι οι πανελλήνιες ήταν το τελευταίο δίκαιο, αντικειμενικό και αξιοκρατικό προπύργιο που έμεινε όρθιο στην Ελλάδα. Όταν όμως άρχισα να το ψάχνω λιγάκι, είδα πόσες εξαιρέσεις, ειδικές περιπτώσεις, αδικίες, κομπίνες, χαριστικές διατάξεις, λαμογιές, υποκειμενικότητες, παράθυρα, καταστρατηγήσεις νόμων, απάτες, ρουσφέτια, πλαστά χαρτιά, διακρίσεις και όλα τα υπόλοιπα που χαρακτηρίζουν την κοινωνία μας σήμερα. Έτσι άλλαξα γνώμη.

Παράθεση

babisgr

Φοιτητής

O babisgr έγραψε στις 23:04, 16-04-11:

Καλά προχθες μου είπαν και το άλλο..

ότι τα θέματα των πανελληνίων βγαίνουν την μέρα που γράφουμε το κάθε μάθημα στις 6:00 το πρωί, δηλαδή πριν πάμε σχολείο.. :p

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 23:27, 16-04-11:

...τα θέματα των πανελληνίων βγαίνουν την μέρα που γράφουμε το κάθε μάθημα στις 6:00 το πρωί, δηλαδή πριν πάμε σχολείο...
Η επιτροπή πάει από το βράδι στο υπουργείο. Τους κλείνουν σε ένα δωμάτιο χωρίς τηλέφωνο και τα κινητά δεν λειτουργούν. Κάθονται και βγάζουν τα θέματα. Τι ώρα τελειώνουν δεν το ξέρω. Πάντως, είναι λογικό ότι τα βγάζουν νωρίς για να γίνουν έλεγχοι και διορθώσεις και να πληκτρολογηθούν κλπ. Υποτίθεται ότι δεν υπάρχει τρόπος διαρροής μέχρι να τα μεταδώσουν στα σχολεία.

Παράθεση

Φώτης09

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φώτης09
Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.

O Φώτης09 Πφφ έγραψε στις 23:55, 16-04-11:

εαν εξαιρεσεις το 10...ολα τα υπολοιπα υπαρχει κανεις που τα πιστευει;;;;;;;;;;;;;;;

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 09:58, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από γιολαντα53448
εαν εξαιρεσεις το 10...ολα τα υπολοιπα υπαρχει κανεις που τα πιστευει;;;;;;;;;;;;;;;
Αν διαβάσεις όλες τις απαντήσεις, θα δεις.
Όσο για το 10: "Η βαθμολόγηση των γραπτών των πανελληνίων γίνεται πάντα σωστά και αντικειμενικά".
Ούτε αυτό ισχύει. Σε κάθε βαθμολογικό ισχύουν άλλοι κανόνες. Κάθε διορθωτής βαθμολογεί με τον δικό του υποκειμενικό τρόπο. Άλλος είναι αυστηρός σε κάτι και άλλος όχι. Αν ένας καθηγητής πριν πάει να διορθώσει τρακάρει το αυτοκίνητο του πού θα ξεσπάσει? Σίγουρα γίνονται και λάθη. Υπάρχουν και ασυνείδητοι καθηγητές που ρίχνουν μια γρήγορη ματιά στο γραπτό και βάζουν έναν βαθμό κατά προσέγγιση. Πώς αλλιώς εξηγούνται οι διαφορές στους 2 διορθωτές? Πριν λίγα χρόνια μια σύμβουλος υποχρέωσε τους καθηγητές να αλλάξουν τους βαθμούς τους. Ας μην είμαστε λοιπόν σίγουροι ότι το γραπτό μας θα τύχει στον αδιάφθορο και αδέκαστο διορθωτή, αλλά και αν το δικό μας βαθμολογηθεί σωστά και του άλλου με 4-5 μόρια παραπάνω δεν θα έχουμε αδικηθεί?

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 21:23, 17-04-11:

Ο ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ 3ου ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΤΗ ?
Είναι δυνατόν λοιπόν να γίνει από κάποιον καθηγητή λάθος στη βαθμολόγηση. Εδώ, λέει ο μύθος, έρχεται ο καλός 3ος βαθμολογητής σαν το Ζορό και απονέμει δικαιοσύνη. Για να δούμε αν είναι έτσι τα πράγματα:
1) Ο 3ος έρχεται όταν η διαφορά των 2 πρώτων είναι 12 μόρια. Για 11 μόρια διαφορά τι γίνεται?
2) Ας πούμε ότι η διαφορά είναι πάνω από 12 μόρια, οπότε βαθμολογεί και ο 3ος. Ο βαθμός του γραπτού είναι ο μέσος όρος των 2 μεγαλύτερων. Για να δούμε 2 παραδείγματα:
--Παράδειγμα Ι : βαθμολογητής Α = 92 , Β = 70 , Γ = 88. Εδώ το λογικό είναι ότο ο Β έκανε λάθος (π.χ. ξέχασε να προσθέσει κάποια ερωτήματα) και το σωστό θα ήταν να σβηστεί ο βαθμός του, οπότε θα έπρεπε βαθμός = 18. Ωραία, αυτό έτσι γίνεται.
--Παράδειγμα ΙΙ : βαθμολογητής Α = 90 , Β = 72 , Γ = 68. Εδώ το λογικό είναι ότο ο Α έκανε λάθος (π.χ. ζαλίστηκε στην πρόσθεση) και το σωστό θα ήταν να σβηστεί ο βαθμός του, οπότε θα έπρεπε βαθμός = 14. Όμως ο τελικός βαθμός = 16,2 !!! Αδικία ή όχι? (Μην πει κανένας ότι αυτό είναι καλό, γιατί ναι μεν αν τύχει στον ίδιο κερδίζει, αν όμως τύχει σε κάποιον άλλον, έχασε).
Τα συμπεράσματα δικά σας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 17-04-11 στις 22:24. Αιτία: Είχα δει λάθος νομοθεσία...
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,835 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 21:54, 17-04-11:

Εμάς γιατί μας είπαν ότι όταν μπαίνει και 3ος βαθμολογητής ο βαθμός βγαίνει από το ΜΟ των δύο υψηλότερων βαθμών;

Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 21:56, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από 9aleia
Εμάς γιατί μας είπαν ότι όταν μπαίνει και 3ος βαθμολογητής ο βαθμός βγαίνει από το ΜΟ των δύο υψηλότερων βαθμών;
ναι κι εγώ έτσι ξέρω

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 22:20, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από 9aleia
Αρχική Δημοσίευση από vassilis497
ναι κι εγώ έτσι ξέρω
Δίκιο έχετε. Είχα δει πιο παλιά νομοθεσία και από τότε αλλαξε. Το διόρθωσα, αλλά η αδικία εξακολουθεί. Το πιο σωστό θα ήταν να μένει ο βαθμός του Γ και ο πιο κοντινός του από των Α,Β.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 18-04-11 στις 09:20. Αιτία: κ-->ξ
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,044 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε στις 22:58, 17-04-11:

Seriously though, who gives a FUCK? Δεν αλλάζει 20 μέρες πριν τις πανελλήνιες αυτό. Αυτές οι συνθήκες, και θα περάσουμε μέσα απ' αυτές. That's how cool we are.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 09:11, 18-04-11:

Seriously though, who gives a FUCK? Δεν αλλάζει 20 μέρες πριν τις πανελλήνιες αυτό. Αυτές οι συνθήκες, και θα περάσουμε μέσα απ' αυτές. That's how cool we are.
à juste titre!!! Sie haben völlig Recht. Βut, καλό είναι να ξέρουμε καλά τους κανόνες του game. Και όχι να πηγαίνουμε "tralala-tralalo, πανελλήνιες αδιάβλητες σας αγαπώ". Άντε και BUONA FORTUNA!!!!

Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

O Shadowfax έγραψε στις 09:56, 18-04-11:

Σωστός, με μια προϋπόθεση: αυτός που ασχολείται με τους κανόνες να ξέρει και πώς να τους χρησιμοποιήσει. Από το παράδειγμά σου προκύπτει ότι δεν πρέπει να δώσεις δικαίωμα να σου κόψει ακόμα και ο πιο περίεργος διορθωτής. Όλο κι όλο αυτό μπορείς να κάνεις άλλωστε, να γράψεις όσο πιο επιστημονικά μπορείς. Θα βγάλουν όμως όλοι αυτό το συμπέρασμα ή άλλοι θα αγχωθούν;

Don't get me wrong, μαζί σου είμαι. Όταν ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις ξέρεις και πώς να το κάνεις. Απλά υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται διαφορετικά.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 12:31, 18-04-11:

δεν πρέπει να δώσεις δικαίωμα να σου κόψει ακόμα και ο πιο περίεργος διορθωτής. Όλο κι όλο αυτό μπορείς να κάνεις άλλωστε, να γράψεις όσο πιο επιστημονικά μπορείς...
Μήπως είσαι καθηγητής μου? Ακριβώς τα ίδια λέει και ο φυσικός μου. Συμπληρώνει μάλιστα ότι το γραπτό πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να μην μπορεί να ξεσπάσει πάνω του ούτε ο διορθωτής που τράκαρε το αυτοκίνητο του, έπιασε τη γυναίκα του με τον κουμπάρο, έμαθε ότι η 14χρονη κόρη του είναι έγκυος, ανακάλυψε ότι ο γιος του παίρνει ναρκωτικά, πήρε φωτιά το σπίτι του κλπ. Ακόμα, λέει ότι και κακή εμφάνιση του γραπτού μπορεί να μετρήσει αρνητικά και είναι υπέρ των τέλειων σχημάτων.

Παράθεση

Locoman

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Locoman
Ο Locoman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Locoman ΠΟΝΤΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ..! έγραψε στις 13:09, 18-04-11:

Δεν εξέφρασα κάποια ελπίδα. Απλά, σκέφτηκα ότι σε άγνωστο περιβάλλον θα είναι πιο δύσκολο να εφαρμοστεί η "μέθοδος της τουαλέτας". Πάντως, στο δικό μου σχολείο, ο διευθυντής μας είναι πολύ κέρβερος στον τομέα αυτό, ακόμα και στις ενδοσχολικές Α και Β λυκείου. Όποιος ζητήσει τουαλέτα, τον πηγαίνουν στην των καθηγητών με ανοικτή την πόρτα και τον σημειώνουν σε ένα τετράδιο (!!!!). Έτσι πολύ σπάνια ζητάει κάποιος. Τώρα θα έχουμε και άλλα 2 λύκεια παρέα.

Kαι αμα θελεις να κανεις το χοντρο σου ρε αδερφε τι κανουν οι συνοδοι????? φορανε στολες αστροναυτων???? ΠΟΣΟ ΜΑ#@#$ΚΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ??? Δηλαδη απορω με την "πρωτοτυπία" και την "εξυπναδα" μερικων διευθυντων....

Παράθεση

Locoman

Νεοφερμένος

O Locoman ΠΟΝΤΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ..! έγραψε στις 13:17, 18-04-11:

Εγω εχω ακουσει πως οι μουτζουρες, τα ασχημα γραμματα (δηλαδη αυτα που τυραννιέται ο αλλος για να τα διαβασει) κοβονται χωρις δισταγμο... μας τα ελεγε ο καθηγητης μαθηματικων κατευθυνσης στο σχολειο ο οποιος συμμετειχε σε επιτροπη θεματων. Ποια χρονια δν ξερω. Μας ειπε πως ολα παιζουν ρολο, η διαθεση του εξεταστη, αν ξυπνησε καλα και οι υπολοιπες μπαρουφες που ισχυουν. Τονισε πως αν δει ο εξεταστης οτι εχεις λυσει ενα θεμα και εκανες λαθος στις πραξεις στο τελος και εχεις κατανοησει την μεθοδολογια της ασκησης πιθανον να μην σου κοψει μοναδες καθως τα υπολογιστικα λαθη ειναι λαθη κουρασης και πολλοι τα περνανε στο ντουκου αναγνωριζοντας το αγχος της μερας. Αυτα ξερω εγω..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kaleidoscope

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 7,891 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 13:18, 18-04-11:

Είναι αρκετά απίθανο να σου έρθει να "κάνεις το χοντρό σου" την ώρα των πανελληνίων πάντως.

Καταρχάς, τόσα χρόνια στο σχολείο πως άντεχες και δεν πήγαινες τουαλέτα και τώρα ξαφνικά (την ώρα των εξετάσεων) σου έρχεται;
Άλλωστε, για πόση ώρα την ημέρα είσαι στην τουαλέτα γι' αυτό το λόγο; Και στατιστικά δηλαδή να το πάμε είναι απίθανο.
Ακόμη πιο απίθανο είναι δεδομένου ότι εκείνη την στιγμή είναι ενεργοποιημένο το συμπαθητικό νευρικό σύστημα λόγω του άγχους των εξετάσεων. Για την αφόδευση είναι απαραίτητο να χαλαρώσει το συμπαθητικό και να ενεργοποιηθεί το παρασυμπαθητικό σύστημα (το οποίο είναι το "χαλαραααα" σύστημα του οργανισμού μας, σε αντίθεση με το συμπαθητικό που είναι το "μαστίγιο"). Οπότε υπό τέτοιες συνθήκες και από άποψη Φυσιολογίας λίγο δύσκολο να σου έρθει.
Αν γίνει η στραβή και σου έρθει και όντως χρειάζεται να πας, τότε τι να κάνεις, θα το υποστείς κι αυτό. Μπρος στο ξαλάφρωμα τι είναι η παρακολούθηση από τον καθηγητή στο μέρος που ακόμη κι ο βασιλιάς πάει μόνος. Δυστυχώς δεν είμαστε βασιλιάδες

Σημείωση: Το β ενικό δεν πάει σε σένα Locoman, γενικά μιλώ.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Locoman

Νεοφερμένος

O Locoman ΠΟΝΤΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ..! έγραψε στις 13:21, 18-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από kaleidoscope
Είναι αρκετά απίθανο να σου έρθει να "κάνεις το χοντρό σου" την ώρα των πανελληνίων πάντως.

Αν γίνει η στραβή και σου έρθει και όντως χρειάζεται να πας, τότε τι να κάνεις, θα το υποστείς κι αυτό. Μπρος στο ξαλάφρωμα τι είναι η παρακολούθηση από τον καθηγητή στο μέρος που ακόμη κι ο βασιλιάς πάει μόνος. Δυστυχώς δεν είμαστε βασιλιάδες

Σημείωση: Το β ενικό δεν πάει σε σένα Locoman, γενικά μιλώ.
Οντως εχεις δικιο. Δεν το εχω βιωσει αλλα το εχω δει περσυ σε μαθητη της 3ης. Απλα το ζορι εκεινης της ωρας δεν το λεω για μενα αλλα για τον κακομοιρο τον συνοδο που θα ερθει να με παρακολουθει να "αδυνατιζω"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 18-04-11 στις 13:35. Αιτία: μορφοποίηση παράθεσης
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

O vassilis498 έγραψε στις 13:27, 18-04-11:

εντάξει όσο απίθανο μπορεί να ναι όμως είναι ξεφτίλα όπως και να το κάνουμε..

Παράθεση

Locoman

Νεοφερμένος

O Locoman ΠΟΝΤΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΙ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ..! έγραψε στις 13:32, 18-04-11:

Καλά προχθες μου είπαν και το άλλο..

ότι τα θέματα των πανελληνίων βγαίνουν την μέρα που γράφουμε το κάθε μάθημα στις 6:00 το πρωί, δηλαδή πριν πάμε σχολείο.. :p
Η επιτροπη θεματων κλεινετε σε ενα δωματιο του υπουργειου στις 8 η ωρα περιπου την προηγουμενη μερα απο τις εξετασεις και μενουν εκει μεχρι το πρωι της μερας των εξετασεων... βγαζουν τα θεματα και μετα την διαμοιραση των θεματων στα σχολεια τους αφηνουν να φυγουν... επισης ειναι απαγορευεται (και καλα) να μαθευτει απο τους καθηγητες της επιτροπης η χρονια που συνεβαλαν στην δημιουργια των θεματων... για λογους αγνωστους...

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

O Dias έγραψε στις 13:57, 18-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Locoman
ΠΟΣΟ ΜΑ#@#$ΚΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ??? Δηλαδη απορω με την "πρωτοτυπία" και την "εξυπναδα" μερικων διευθυντων....
Καλό είναι να μην κατηγορείς κάποιον που δεν γνωρίζεις. Ο συγκεκριμένος διευθυντής είναι άνθρωπος σωστός σε όλα του. Αυστηρός όπου χρειάζεται, φίλος με όλους, αλλά πάντα δίκαιος. Είναι το πρότυπο του ηγέτη που γράφει το βιβλίο του ΑΟΔΕ. Έχει την ικανότητα να ακούει τη γνώμη σου και να σε πείθει να συμφωνείς με τις αποφάσεις του. Για το συγκεκριμένο θέμα, το ανακοινώνει σαν αστείο, γελάμε όλοι μαζί και στην τελική ελάχιστοι ως κανένας δεν θα ζητήσουν τουαλέτα κατά τη διάρκεια των εξετάσεων. Γενικά, ο διευθυντής μας είναι άτομο που έχει προσφέρει πάρα πολλά στο λύκειο και όλοι, μαθητές και καθηγητές τον σέβονται απεριόριστα. Γιαυτό, σε παρακαλώ πολύ να αποφεύγεις τους χαρακτηρισμούς όταν δεν ξέρεις πρόσωπα και καταστάσεις.
(Φιλικά - Δίας)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    SweetGirl

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους