Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,179 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,045 μηνύματα σε 96,057 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 808 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια καινούργια ξένη γλώσσα να επιλέξω;

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη juste un instant
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 16:36, 17-11-16:

Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται

Τωρα που τελειωσες τις εξετασεις θα σε βλεπουμε ελπιζω...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Animan
Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O Animan έγραψε στις 16:44, 17-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από juste un instant
Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται

Τωρα που τελειωσες τις εξετασεις
Κοίτα δεν ξέρω πόσο καιρό απέχεις από τα πανεπιστήμια αλλά συνήθως η εξεταστική του Σεπτέμβρη τελειώνει αν όχι Σεπτέμβριο, Οκτώβριο το αργότερο... πληροφοριακά και μόνο.

Σαν λίστα εννοούσα γλώσσες που θες να μάθεις, όχι που ξέρεις ήδη!

θα σε βλεπουμε ελπιζω...
Ευχαρίστως, αν ξέρεις κανένα ωραίο θέμα που να μπορώ να συνεισφέρω, γιατί όχι;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,342 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 16:50, 17-11-16:

Προσωπικα θεωρω πως τρεις ξενες γλωσσες ειναι αρκετες. Αλλωστε υπαρχει και η μητρικη.
Προσωπικα προτιμω γλωσσες που εχουν ευρος σε πολλες χωρες. Οχι σε δυο τρεις η πεντε. Δεν ειναι δυσκολο να καταλαβει κανεις.
Συνηθως στο πανεπιστημιο εχουμε πολυ περισσοτερο ελευθερο χρονο απο οτι στις πανελληνιες. Εκτος αν ειμαστε φυτουλες.

Απ οτι βλεπω δεν σ ενδιαφερει κανενα αλλο θεμα. Μονο αυτο βλεπεις...
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

O Animan έγραψε στις 16:54, 17-11-16:

Προσωπικα θεωρω πως τρεις ξενες γλωσσες ειναι αρκετες. Αλλωστε υπαρχει και η μητρικη.
Συνηθως στο πανεπιστημιο εχουμε πολυ περισσοτερο ελευθερο χρονο απο οτι στις πανελληνιες. Εκτος αν ειμαστε φυτουλες.

Απ οτι βλεπω δεν σ ενδιαφερει κανενα αλλο θεμα. Μονο αυτο βλεπεις...
Μπα απλά μου ήρθε μέιλ για αυτό μπήκα, γενικά δεν είχα και πολύ χρόνο για να μπω να ψάξω. Αλλά αφού σου λείπω τόσο θα δραστηριοποιηθώ περισσότερο, να με βλέπεις πιο πολύ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 16:57, 17-11-16:

Κι ετσι δε θα σε θεωρουμε διαττοντα αστερα
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

O Animan έγραψε στις 17:00, 17-11-16:

Κι ετσι δε θα σε θεωρουμε διαττοντα αστερα
Ωωω!!! Πάντα το ήξερα ότι είμαι ένα αστέρι!
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 17:03, 17-11-16:

Το ηξερα οτι αδιαφορεις για τα κοσμητικα επιθετα...

Υ. Γ. Επισης να πω οτι αδιαφορω για γλωσσες που μειωνονται πληθυσμιακα...
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikosChatzoglou
Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε στις 12:58, 04-12-16:

Έχει ασχοληθεί κανείς με ρουμάνικα ή βουλγάρικα;;
Παράθεση

soloikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη soloikos
Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O soloikos έγραψε στις 16:20, 04-12-16:

Έχω ασχοληθεί εγώ με ρουμάνικα και έχω πιστοποιηθεί σε επίπεδο Β2. Φανταστική γλώσσα Νίκο, πραγματικά αξίζει τον κόπο να τη γνωρίσεις. Για τα Βουλγάρικα δεν έχω άποψη, δεν έχω ασχοληθεί με σλαβικές γλώσσες.
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 195 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε στις 00:36, 05-12-16:

Πόσο καιρό σου πήρε να φτάσεις στο Β2;; Είχες κάνει παλιότερα κάποια άλλη λατινογενή γλώσσα;;
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 03:03, 05-12-16:

το λοιπον εγω δυστυχως γνωριζω μονο αγγλικα

ηθελα να μαθω γαλλικα,μου αρεζε μικρος η προφορα τους μεγαλωνοντας μου φανηκαν γελοια και αυτα και η προφορα τους! ισως με επηρεασε και το γεγονος πως πλεον η γαλλια μπηκε στο περιθωριο της ιστοριας. αβυσσος η ψυχη
μετα σκεφτηκα τα ισπανικα,με προφορα οχι καστιλιανικη,που ειναι η πλεον αστεια που εχω ακουσει ποτε ,αλλα λατινικης αμερικης!αυτη η σκεψη δεν με εχει εγκαταλειψει,εξαιρετικη γλωσσα να την ακους π.χ καλη ωρα απο τον καστρο στις ομιλιες
μετα σκεφτομουν τα τουρκικα,δεν ξερω τι ηταν αυτο; ψυχολογια θυματος; αλλα τελικα δεν προχωρησα διοτι τιποτα σημαντικο δεν εχει γραφτει στα τουρκικα
για τον λογο αυτο σκεφτηκα ρωσικα! να διαβαζεις απευθειας στην πρωταρχικη γραφη τολστοι,ντοστογιεφσκι!αμεταφραστους!
αλλα ειναι προφορα αυτη για γλωσσα; ! επισης μου φαινεται θελουν πολλη δουλεια.
μια περιοδο μου ηρθε η σκεψη ωραια ειναι να διαβαζεις λογους και εργα Του Θεου .Δηλαδή π.χ Φυσικη,οπως το λεγε ο Αινσταιν θελω να ξερω τις σκεψεις του Θεου,όλα τα αλλα ειναι λεπτομερειες!.Και τα κείμενα της Παλαιάς διαθήκηςΙ\ και της Καινής διαθήκης(μαλιστα μια και ειπα για αινσταιν,λιγο πριν πεθανει διαβαζε την βιβλο). οποτε Δοξα τω Θεω εχουμε την ελληνικη,μαθηματικα γνωριζαμε και θα τα δουλεψουμε.Οποτε τι λειπει; τελειως επιπολαια χωρις να το εχω ψαξει σκεφτηκα τα εβραικα για την παλαια διαθηκη! και ημουν ενθουσιασμενος λεω,θα διαβαζεις κ θα ακους το τρομερο "Είμαι Αυτός Που Είμαι" όπως πρωτακούστηκε,αλλά γρήγορα έμαθα πως το αρχικό διασωθέν κείμενο της Παλαιάς Διαθήκης στην συντριπτική του πλειοψηφία είναι γραμμένο/μεταφρασμένο στην Ελληνική!
δηλαδή μιλούσα ήδη την γλώσσα στην οποια εχει διασωθεί το κείμενο,η εβραικη αρχικη του εκδοση δεν διεσωθη!
πάνε και τα εβραικά,
τα αραμαικά μου πέρασαν από το μυαλό,,διότι είναι όσο να πεις εκπληκτικο να γνωρίζεις την γλώσσα που μιλούσε ο Χριστός. Αλλά αν το καλοσκεφτείς όλες τις γλώσσες τις γνωρίζει ο Θεός,δεν είναι εκεί η ουσία.Άλλωστε και η Κ.Διαθήκη στα ελληνικά γράφτηκε. Αφήνω που ο Χριστός αν και είχε μητρική γλώσσα τα αραμαικά,που τα χρησιμοποιουσε για την καθημερινοτητα Του,μιλουσε σε μικροτερο βαθμο στην καθημερινοτητα Του και ελληνικα,αλλα και σε οτι αφορα τις γραφες και εβραικα συμφωνα με ενα αρθρο του BBC!

τελικα ειμαι λιγο δυσκολος ε ; οπως το βλεπω το πιο πιθανο ειναι να μαθω αραμαικα!ίσως και εβραικά,αν και δεν ξερω τι συνδεση εχουν τα εβραικα με τα παλαια εβραικα,διοτι απο οτι ξερω διακοπηκε η συνεχεια τους ,δεν μιλιοταν η γλωσσα επι μακρον.ομως απο οσο γνωριζω τεχνητα την επανεφεραν στα σχολεια,συνεπως δεν πρεπει να εχει διαφορα απο την παλια εβραικη.νομιζω

τι λες ομως και εσυ που τα ξερεις απο πρωτο χερι; επισης θεωρεις δυσκολη την γλωσσα;λογικα ναι ε; η γραφη δειχνει μπελαλιδικη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κομνηνός : 05-12-16 στις 03:16.
Παράθεση

soloikos

Νεοφερμένος

Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O soloikos έγραψε στις 20:04, 05-12-16:

Νίκο, μου πήρε γύρω στα 3 χρόνια από την πρώτη ενασχόλησή μου με τη γλώσσα μέχρι να εξεταστώ, χωρίς όμως συστηματικό διάβασμα. Πράγματι, με βοήθησε πολύ η γνωστή τετράδα λατινογενών γλωσσών που γνωρίζω (γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά και πορτογαλικά). Παρεμπιπτόντως, χρόνια πολλά για αύριο!
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε στις 22:32, 05-12-16:

Γνωρίζεις ήδη όλη τη γκάμα των λατινογενών γλωσσών;; Πώς τα καταφέρνεις και δεν τα μπερδεύεις;;
Παράθεση

soloikos

Νεοφερμένος

O soloikos έγραψε στις 08:08, 06-12-16:

Σε κάποιο βαθμό τα μπερδεύω, εννοείται. Ωστόσο, αν αποκωδικοποιήσεις ορισμένα στοιχεία στο μυαλό σου είναι πιο εύκολο. Χρόνια πολλά!
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 751 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 11:00, 06-12-16:

Τα ρωσικά αρέσουν στον juste, ξέρω εγώ.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Objectivism
Ο Covfefe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

O Objectivism έγραψε στις 16:16, 06-12-16:

Κορεάτικα ώστε, όταν κατακτήσουν τον κόσμο, να μπορείς να πιάσεις μια δουλειά.
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

O Animan έγραψε στις 02:07, 03-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
τελικα ειμαι λιγο δυσκολος ε ; οπως το βλεπω το πιο πιθανο ειναι να μαθω αραμαικα!ίσως και εβραικά,αν και δεν ξερω τι συνδεση εχουν τα εβραικα με τα παλαια εβραικα,διοτι απο οτι ξερω διακοπηκε η συνεχεια τους ,δεν μιλιοταν η γλωσσα επι μακρον.ομως απο οσο γνωριζω τεχνητα την επανεφεραν στα σχολεια,συνεπως δεν πρεπει να εχει διαφορα απο την παλια εβραικη.νομιζω

τι λες ομως και εσυ που τα ξερεις απο πρωτο χερι; επισης θεωρεις δυσκολη την γλωσσα;λογικα ναι ε; η γραφη δειχνει μπελαλιδικη
Πρώτα από όλα καλή χρονιά σε όλους!!!!

Στο δια ταύτα τώρα...
Λοιπόν ας ξεκαθαρίσουμε ότι τα βιβλικά εβραϊκά είναι για τα σύγχρονα εβραϊκά ό,τι και τα αρχαία για τα νέα ελληνικά. Όντως για κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα οι άνθρωποι έπαψαν να μιλούν εβραϊκά παρά μόνο για θρησκευτικούς λόγους (εξ ού και η ύπαρξη τόσων διαλέκτων επηρρεασμένων από την ντόπια γλώσσα των τόπων που πήγαμε μετά την διασπορά κτλ. κτλ.), μετά έγινε μια αναβίωση, φτιάχτηκαν τα σύγχρονα βασισμένα στα βιβλικά και άρχισαν να ξαναμιλιούνται κυρίως στο Ισραήλ και όχι στην διασπορά.

Τώρα το τί θα μάθεις (βιβλικά ή σύγχρονα) εξαρτάται από το τί θες να κάνεις. Αν θες να διαβάσεις την Βίβλο, την Τορά κτλ. μάθε βιβλικά, αν θες να μιλήσεις με ζωντανούς ανθρώπους μάθε σύγχρονα. Πάντως γνωρίζοντας το ένα μόνο δεν μπορείς να καταλάβεις εύκολα το άλλο. Είναι σαν τα αρχαία, ναι καταλαβαίνουμε κάποια πράγματα και αναγνωρίζουμε την κοινή ρίζα αλλά μόνο με νέα Πλάτωνα στο πρωτότυπο δεν διαβάζεις αλλά ούτε και θα φας αν παραγγείλεις σε αττική διάλεκτο στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς.

Πολλοί θέλουν να μάθουν εβραϊκά για θρησκευτικούς λόγους. Αυτά τα άτομα πρέπει να μάθουν την βιβλική γλώσσα. Πρέπει να σου πω όμως ότι η δυσκολία σε πρώτο επίπεδο είναι η ίδια. Αυτό διότι θα πρέπει να εξοικειωθείς με έναν τελείως διαφορετικό τρόπο γραπτής απεικόνισης των ήχων το εβραϊκό αλφάβητο (the horror!!!!)

Καλώς όρισες σε έναν κόσμο όπου γράφουμε μόνο τα σύμφωνα της λέξης με εξαίρεση λιγοστά γράμματα που μπορεί να είναι φωνήεντα σε κάποιες λέξεις και σύμφωνα είτε πνεύματα (ναι έχουμε και από αυτά) σε άλλες. Πώς ξέρω τότε ότι η λέξη "τπτ" προφέρεται "τίποτα" και όχι ας πούμε "τάπατα"??? Χμμμ... σε πρώτη φάση δεν το ξέρεις. Απλά γνωρίζεις την λέξη και την προφέρεις ανάλογα. Υπάρχουν και τα νικούντ (που μοιάζουν με το τέτρις) και δείχνουν φωνήεντα αλλά guess what... δεν χρησιμοποιούνται ποτέ σε κείμενα που δεν απευθύνονται σε μικρά παιδιά ή σε άτομα που δεν ξέρουν ακόμα να διαβάζουν. (νομίζω βέβαια ότι υπάρχουν σχεδόν πάντα στα βιβλικά, πράγμα που αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι τα βιβλικά δεν είναι τα ίδια με τα σύγχρονα μιας και δεν χρησιμοποιούμε τις αρχαίες λέξεις και έτσι δεν ξέρουμε πώς διαβάζονται χωρίς την βοήθεια των νικούντ) Προσωπικά πιστεύω ότι ακόμη και αυτό το σύστημα θα σου φανεί περίπλοκο και θα εξηγήσω αμέσως το γιατί. Πρώτα από όλα τα συμβολάκια αυτά μοιάζουν τρομερά το ένα με το άλλο και θα τα μπερδεύεις αρχικά πολύ. Δεύτερον αν ο κ. Μπαμπινιώτης παραπονιέται ότι τα ελληνικά έχουν δύκολη ορθογραφία και πρέπει να γίνουν όλα τα η,ι,υ κτλ. γιώτα τότε ας μην δει τα νικούντ γιατί θα φρίξει. Λοιπόν έχουμε 3 διαφορετικά "α", 4 "ε", 2 "ι", 4 "ο", 2 "ου" και ένα άφωνο! Προτείνω να απογαλακτιστείς γρήγορα από τα νικούντ πάντως. ααα!!! να μην ξεχάσω! Αν θες να γράφεις κιόλας τα γράμματα αλλάζουν μορφή όταν είναι χειρόγραφα και διαφέρουν αρκετά από την βερσιόν του τυπογραφίου (βλέπε ρώσικα επί 100 όμως γιατί σε εμάς τα cursive διαφέρουν αρκετά)

Αφότου μάθεις λοιπόν την αλφάβητο, κυρίως για τα σύγχρονα θα μιλήσω τώρα, αρχίζεις να μαθαίνεις λεξιλόγιο, γραμματική κτλ. και η ζωή σου αρχίζει να γίνεται ευκολότερη. Η γραμματική δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη (ευκολότερη των αραβικών, λένε, όχι όμως και τόσο απλή όσο των αγγλικών ας πούμε μιας και κλίνονται διάφορα μέρη του λόγου). Μετά είναι θέμα εξάσκησης. Δώσε έμφαση στην προφορά διότι υπάρχουν ήχοι που δεν υπάρχουν στα ελληνικά και με λάθος προφορά γίνονται παρεξηγήσεις. Π.χ. υπάρχει παχύ "(κ)Χ" υπάρχει και ελαφρύ "χ". Λεπτές διαφορές θα πρέπει να τις πιάνει το αυτί σου και να τις μιμείσαι/αναπαράγεις στον λόγο σου. Αυτό είναι καθαρά θέμα τριβής με την γλώσσα. Εγώ που τα ακούω καθημερινά τα συνηθίζω πιο γρήγορα από κάποιον που θα κάνει μια φορά την εβδομάδα μαθήματα και θα έχει (λογικά) μηδενική επαφή με την γλώσσα πέραν των μαθημάτων.

Αυτό είναι μια σύντομη εισαγωγή στις πρώτες δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις. Αν θες κάτι παραπάνω με ρωτάς. Μπορώ να σου πω και κάποια πράγματα για τα βιβλικά (ξέρω αλλά δεν είμαι και expert). Να σου θυμίσω ότι από πρακτικής πλευράς δεν θα βρεις καθόλου εύκολα κάποιον για να σου κάνει μαθήματα είτε σύγχρονα είτε βιβλικά διαλέξεις.

Αρχική Δημοσίευση από Stickerbush
Τα ρωσικά αρέσουν στον juste, ξέρω εγώ.
Τί πηγές έχεις? Θέλω να μάθω! Πώς κατόρθωσες να βρεις μη λατινογενή γλώσσα που του αρέσει???

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
τελικα ειμαι λιγο δυσκολος ε ; οπως το βλεπω το πιο πιθανο ειναι να μαθω αραμαικα!
Υπάρχει κάποιος που να παραδίδει μαθήματα ή έστω υλικό για να μάθει κάποιος Αραμαϊκά??? Μακάρι να βρεις αλλά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Animan : 03-01-17 στις 02:07. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,645 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 01:20, 19-01-17:

Σε ενα επιμορφωτικό κεντρο της Θεσσαλονικης ξεκινανε μαθηματα αρχαριων για ξενες γλωσσες με 20€ το μηνα. Επειδη ειναι μικρο το ποσο, σκεφτομαι να ξεκινησω μια γλωσσα. Οι γλωσσες ειναι οι εξης:
Ιαπωνικα, Κινεζικα, Τουρκικα, Εβραικα, Αραβικα, Ρώσικα, Βουλγαρικα, Σερβικα, Γερμανικα, Σουηδικα, Ιταλικα, Πορτογαλικα.
Ποια θα μου προτεινατε και γιατι; Ποια απο τις παραπανω γλωσσες πιστευετε οτι αξιζει να μαθει καποιος στις μερες μας και θα τον βοηθησουν πχ σε αναζητηση εργασιας;
Παράθεση

MariaMp (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη MariaMp
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H MariaMp έγραψε στις 01:58, 19-01-17:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Σε ενα επιμορφωτικό κεντρο της Θεσσαλονικης ξεκινανε μαθηματα αρχαριων για ξενες γλωσσες με 20€ το μηνα. Επειδη ειναι μικρο το ποσο, σκεφτομαι να ξεκινησω μια γλωσσα. Οι γλωσσες ειναι οι εξης:
Ιαπωνικα, Κινεζικα, Τουρκικα, Εβραικα, Αραβικα, Ρώσικα, Βουλγαρικα, Σερβικα, Γερμανικα, Σουηδικα, Ιταλικα, Πορτογαλικα.
Ποια θα μου προτεινατε και γιατι; Ποια απο τις παραπανω γλωσσες πιστευετε οτι αξιζει να μαθει καποιος στις μερες μας και θα τον βοηθησουν πχ σε αναζητηση εργασιας;
Τα γερμανικά στάνταρ! Κ εγω το σκεφτομαι αλλωστε.. Aν επιτρέπεται , σε ποιο επιμορφωτικό κέντρο αναφέρεσαι? Ακούγεται ενδιαφέρον!
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,248 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 12:15, 19-01-17:

Αραβικά ή περσικά αν έχει, με τόση κίνηση προσφύγων και μεταναστών ανοίγουν συνέχεια θέσεις εργασίας και εκτός αυτού είναι μεγάλο ατού αν μπορείς κάπως να το συνδυάσεις με το πρώτο πτυχίο σου.
Εγώ ξέρω ότι κάνει η Βαβυλωνία, η Γέφυρα, το Academia και γενικά υπάρχουν διάφορα επιμορφωτικά κέντρα τα οποία με τέτοια χαμηλά ποσά σου μαθαίνουν τα βασικά. Αν όμως το βιάζεσαι καλύτερα να επενδύσεις μια χρονιά εντατική σε κάποιο φροντιστήριο για να φτάσεις σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο, γιατί στα περισσότερα κέντρα με 5-6 μήνες αρχαρίων είσαι οριακά στο Α2 (εκτός και αν συνεννοηθείς με τον διδάσκοντα και σου βάζει έξτρα δουλειά) και η φάση γενικά είναι πολύ φλου. Εξαρτάται τι ψάχνεις. Έκανα 1 μήνα αραβικά σε ένα από τα παραπάνω, στείλε μου αν θες πμ για λεπτομέρειες.
Παράθεση

Thoba19

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Thoba19
Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 1,030 μηνύματα.

O Thoba19 έγραψε στις 12:36, 19-01-17:

Σε ποιο ;
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

O Animan έγραψε στις 00:07, 20-01-17:

Κοίτα από πλευράς εργασίας νομίζω οι περισσότερες γλώσσες που αναφέρεις βοηθάνε μιας και είναι είτε σπάνιες (π.χ. Αραβικά, Κινέζικα, Ιαπωνικά κτλ.) είτε ομιλούνται σε οικονομικά ισχυρές χώρες (Γερμανικά, Ρώσικα, Κινέζικα, Ιαπωνικά, Αραβικά).

Προσωπικά θα σου πρότεινα να σκεφτείς πονηρά/έξυπνα. Επέλεξε μια από τις περιζήτητες γλώσσες μεν (δεν θα πρότεινα ας πούμε ιταλικά αν και είναι ωραία), σκέψου όμως με ποιά θα μεγιστοποιήσεις το κέρδος που βγάζεις από την προσφορά. Π.χ. τα γερμανικά αν και χρήσιμη μπορείς να βρεις τρόπο να κάνεις φθηνά μαθήματα λόγω πληθώρας καθηγητριών και φροντηστηρίων. Τα κινέζικα αν και δύσκολα/σπάνια λόγω του ότι είναι στην μόδα υπάρχουν πολλά φροντηστήρια και προσφορές. Τα Ιαπωνικά από την άλλη, μια παραδοσιακά ακριβή γλώσσα, λόγω σπανιότητας είναι πάντα πολύ ακριβά και παντού στον κόσμο. Εμένα ας πούμε η καθηγήτριά μου έπαιρνε 50 με 55 ευρώ το δίωρο!!! Και μια φίλη μου πήγαινε φροντηστήριο και πλήρωνε διακόσια και κάτι ευρώ το μήνα! Έτσι την συγκεκριμένη γλώσσα, ας πούμε, δύσκολα βρίσκεις ευκαιρία να την μάθεις τόσο φθηνά και εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο την προσφορά που σου δίνεται συν το ότι είναι τρομερά περιζήτητη γλώσσα και μεγάλο προσόν εργασιακά.
Παράθεση

nestgeor99

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη nestgeor99
Ο nestgeor99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Λάρισα) . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O nestgeor99 έγραψε στις 12:03, 07-10-17:

Γεια σας!
Βρίσκομαι σε δίλλημα...Συγκεκριμένα, τον τελευταίο καιρό θέλω απεγνωσμένα να ξεκινήσω κάποια ξένη γλώσσα μιας και τελείωσα με πανελλήνιες και τα συναφή! Σκέφτομαι για σουηδικά κυρίως επειδή μαρέσει η κουλτούρα των Βόρειων χωρών. Σημειωτέον επισκέφτηκα την χώρα το καλοκαίρι και πραγματικά με μάγεψε... Από την άλλη θέλω να ''τελειοποιήσω'' τα γερμανικά μου στα οποία έχω το B2! Από οικονομικής πλευράς τα δίδακτρα για τα σουηδικά είναι πιο λίγα αλλά δεν θέλω να ξεκινήσω μια ακόμη ξένη γλώσσα χωρίς να έχω ολοκληρώσει κάποια άλλη... Εσείς τι λέτε? Έχει κανείς καμιά ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει??

Γεια σας!
Βρίσκομαι σε δίλλημα...Συγκεκριμένα, τον τελευταίο καιρό θέλω απεγνωσμένα να ξεκινήσω κάποια ξένη γλώσσα μιας και τελείωσα με πανελλήνιες και τα συναφή! Σκέφτομαι για σουηδικά κυρίως επειδή μαρέσει η κουλτούρα των Βόρειων χωρών. Σημειωτέον επισκέφτηκα την χώρα το καλοκαίρι και πραγματικά με μάγεψε... Από την άλλη θέλω να ''τελειοποιήσω'' τα γερμανικά μου στα οποία έχω το B2! Από οικονομικής πλευράς τα δίδακτρα για τα σουηδικά είναι πιο λίγα αλλά δεν θέλω να ξεκινήσω μια ακόμη ξένη γλώσσα χωρίς να έχω ολοκληρώσει κάποια άλλη... Εσείς τι λέτε? Έχει κανείς καμιά ανάλογη εμπειρία να με βοηθήσει??
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 13:32, 07-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από NikosChatzoglou
Γνωρίζεις ήδη όλη τη γκάμα των λατινογενών γλωσσών;; Πώς τα καταφέρνεις και δεν τα μπερδεύεις;;
Αυτές οι γλώσσες πανως έχουν συνήθως κοινο λεξιλόγιο απο 60 μέχρι 90%...
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη PanosGR
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 695 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε στις 16:54, 07-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από nestgeor99
Γεια σας!

Γεια σας!

Πέρα από Γερμανικά, γνωρίζεις Αγγλικά;
Είναι βασικό να γνωρίζεις 2 ξένες γλώσσες σε καλό βαθμό. Εγώ θα σου πρότεινα να τελειοποιήσεις πρώτα τα Γερμανικά και έπειτα να ξεκινήσεις τα Σουηδικά.
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,564 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 18:34, 07-10-17:

Ξεκινησα Γερμανικα.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 19:10, 07-10-17:

Φαίνεται...

γνωρίζεις Αγγλικά;
Πολύ κεφαλαίο... πέφτει εδώ μέσα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 07-10-17 στις 19:19.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,564 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 19:44, 07-10-17:

Σ’ευχαριατω!
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 19:46, 07-10-17:

Φαίνεται...

Πολύ κεφαλαίο... πέφτει εδώ μέσα...
Αμα ξεκινησει Σουηδικα θα γινει VolvoFan
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 19:48, 07-10-17:

Όταν είναι θα σε ενημερώσω!
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 20:48, 07-10-17:

Nestgeor99, επειδή σε ενδιαφέρουν οι βόρειες γλώσσες... πληροφοριακά... υπαρχουν και βορεια λαπωνικά (δεν αστειευομαι)... Πιο βορεια δεν γίνεται...
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,248 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 09:51, 08-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Είναι βασικό να γνωρίζεις 2 ξένες γλώσσες σε καλό βαθμό. Εγώ θα σου πρότεινα να τελειοποιήσεις πρώτα τα Γερμανικά και έπειτα να ξεκινήσεις τα Σουηδικά.
Τα σουηδικά μπορεί να τα φτάσει εύκολα σε επίπεδο Β2 γιατί είναι απλή γλώσσα και γιατί έχει ήδη κάποιες βάσεις από τα γερμανικά. Μετά με Β2 και στις 2 γλώσσες, μπορεί να αποφασίσει ποια θα τελειοποιήσει (ανάλογα και με το αν ενδιαφέρεται για εξωτερικό επαγγελματικά). Και τα Γερμανικά είναι δύσκολα στο επίπεδο Γ, είναι μια καλή επένδυση χρόνου...

@nestgeor99: Εγώ με Γ2 στα Αγγλικά και Β1 στα γερμανικά, άφησα τα γερμανικά και πήρα Β2 στα ισπανικά με προοπτική να τα τελειοποιήσω. Τώρα μου έμεινε ο βραχνάς των γερμανικών, οπότε πρέπει να ξανα-ασχοληθώ και μ αυτά κάποια στιγμή...Αν δεν σου αρέσουν τα γερμανικά, άστα και τα ξαναπιάνεις αν τα χρειαστείς...
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 10:28, 08-10-17:

Ίσως αυτό να είναι χρήσιμο...
Παράθεση

nestgeor99

Φοιτητής

Ο nestgeor99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Λάρισα) . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O nestgeor99 έγραψε στις 16:58, 08-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Ναι με τα αγγλικά έχω τελειώσει, έχω proficiency.
Παράθεση

nestgeor99

Φοιτητής

O nestgeor99 έγραψε στις 17:49, 08-10-17:

Όντως είναι, σε ευχαριστώ πολύ!!

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Τα σουηδικά μπορεί να τα φτάσει εύκολα σε επίπεδο Β2 γιατί είναι απλή γλώσσα και γιατί έχει ήδη κάποιες βάσεις από τα γερμανικά. Μετά με Β2 και στις 2 γλώσσες, μπορεί να αποφασίσει ποια θα τελειοποιήσει (ανάλογα και με το αν ενδιαφέρεται για εξωτερικό επαγγελματικά). Και τα Γερμανικά είναι δύσκολα στο επίπεδο Γ, είναι μια καλή επένδυση χρόνου...

@nestgeor99: Εγώ με Γ2 στα Αγγλικά και Β1 στα γερμανικά, άφησα τα γερμανικά και πήρα Β2 στα ισπανικά με προοπτική να τα τελειοποιήσω. Τώρα μου έμεινε ο βραχνάς των γερμανικών, οπότε πρέπει να ξανα-ασχοληθώ και μ αυτά κάποια στιγμή...Αν δεν σου αρέσουν τα γερμανικά, άστα και τα ξαναπιάνεις αν τα χρειαστείς...
Τα γερμανικά μου αρέσουν, απλά λόγω σχολής μου φαίνεται αρκετά τολμηρό να συνεχίσω για C2, γι'αυτό τείνω προς το να αρχίσω σουηδικά! Κοίτα, σπουδάζω ιατρική οπότε από επαγγελματικής πλευράς έχω ακούσει πως και οι δύο χώρες προσφέρουν πολλά για ειδικότητες κλπ. Ως μεγαλύτερο έτος (να υποθέσω ) ξέρεις αν υπερτερεί κάποια από τις δύο;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestgeor99 : 08-10-17 στις 17:49. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

methexys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,633 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 18:22, 08-10-17:

Όντως είναι, σε ευχαριστώ πολύ!!

Τα γερμανικά μου αρέσουν, απλά λόγω σχολής μου φαίνεται αρκετά τολμηρό να συνεχίσω για C2, γι'αυτό τείνω προς το να αρχίσω σουηδικά! Κοίτα, σπουδάζω ιατρική οπότε από επαγγελματικής πλευράς έχω ακούσει πως και οι δύο χώρες προσφέρουν πολλά για ειδικότητες κλπ. Ως μεγαλύτερο έτος (να υποθέσω ) ξέρεις αν υπερτερεί κάποια από τις δύο;
Και εγώ πιστεύω οτι αν είσαι σε σχολή που είναι ζόρικη, είναι λίγο δύσκολο να φτάσεις επίπεδο C2, ακόμα και αν έχεις επιλέξει μια γλώσσα που είναι εύκολη. Και τα γερμανικά θα είναι σίγουρα δύσκολα σε τέτοιο επίπεδο. Καλύτερα να ξεκινήσεις μια νέα γλώσσα να έχεις κάποιες βάσεις και σε αυτή και μετά βλέπεις τι θα κανεις. Αν αποφασίσεις να πας Γερμανία τελειοποιείς τα γερμανικά, αν αποφασίσεις να πας Σουηδία τα Σουηδικά. Εγώ δεν είχα άλλες υποχρεώσεις με τα αγγλικά, έμαθα ιταλικά σε επίπεδο Β2 αλλά από το να τα φτάσω σε επίπεδο C1/C2, προτίμησα να ξεκινήσω γερμανικά. Είναι σημαντική γλώσσα και μιας και με ενδιαφέρουν και τα Σουηδικά, σίγουρα θα βοηθήσουν. Αν ξεκινήσεις σουηδικά τελικά να μας πεις πως σου φαίνονται
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 08-10-17 στις 18:55.
Παράθεση

mar_gr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mar_gr
H mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H mar_gr έγραψε στις 18:50, 08-10-17:

Πόσα χρόνια χρειάζεται για να πάρει κανείς το Β2 στα ισπανικά όντας αρχάριος
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 19:48, 08-10-17:

Για την ακρίβεια δεν είμαι μεγαλύτερο έτος, έχω τελειώσει!
Έχω κάνει κι άλλο ποστ (δεν θυμάμαι αν ήταν σ αυτό το θέμα ή σε άλλο), anyway θα ξανασυνοψίσω. Τα γερμανικά σου ξεκλειδώνουν Γερμανία/Αυστρία/γερμανόφωνη Ελβετία. Παρότι ανοίγουν συνέχεια θέσεις στην Γερμανία (είναι με την μορφή αγγελιών σε αντίστοιχα sites οι θέσεις για ειδικευόμενους), και είναι αρκετά απλή η διαδικασία να μπεις, εντούτοις τα τελευταία 2 χρόνια ακούω διάφορες περιπτώσεις από διάφορες ειδικότητες που επιστρέφουν πίσω ή αλλάζουν χώρα. Τώρα αυτό δεν ξέρω αν σημαίνει ότι έχει αρχίσει ο κορεσμός και στην Γερμανία ή απλά πολλοί φεύγουν με την λογική "νοσοκομείο στην Γερμανία να είναι". Οπότε τελικά μπορεί να καταλήγουν σε μια πόλη μεγέθους Τρικάλων, με νοσοκομείο μεγέθους Τρικάλων και περιστατικά ποικιλίας Τρικάλων, με την διαφορά ότι οι ασθενείς είναι Γερμανοί (language barrier) και καλύτερη βέβαια διοικητική οργάνωση στο νοσοκομείο, ε και τρώνε τα μούτρα τους. (Btw δεν έχω τίποτα με τα Τρίκαλα, πολύ ωραία πόλη!).

Από την άλλη η Σουηδία έχει καλύτερες απολαβές και μικρότερη κινητικότητα από δικούς μας, αλλά έχει κάποιες ιδιοτροπίες το σύστημά της (με το αντίστοιχο rural service ή το πώς αποκτάς την άδεια άσκησης). Τίποτα αξεπέραστο, βέβαια. Οι περισσότεροι εξακολουθούν να μαθαίνουν γερμανικά γιατί η Γερμανία είναι το backup πλάνο όλων, αλλά δεν είμαι σίγουρη για πόσα ακόμα χρόνια θα συνεχίσει να το υποστηρίζει αυτό σαν χώρα (ήδη έχουμε κάποια δείγματα επιστροφής). Κάποιοι σκέφτονται το ίδιο με τα γαλλικά ή τα σουηδικά. Η γνώμη μου είναι να σκεφτείς έξυπνα αν είσαι από τώρα αρκετά σίγουρος ότι θα βγεις έξω. Επένδυσε σε μια άλλη γλώσσα ως το Β2 (πχ και η Ισπανία έχει καλό σύστημα υγείας και αρκετά καλές απολαβές και δεν την σκέφτονται πολλοί) και μετά φτάνοντας 5ο-6ο έτος όπου το πτυχίο θα γίνει μια πραγματικότητα κοντινή θα σου είναι και πιο εύκολο να αποφασίσεις πού θα στραφείς ξέροντας ουσιαστικά 3 γλώσσες. Ούτως ή άλλως και με το Β2 στην Γερμανία πληροίς τα entry requirements στις περισσότερες θέσεις...

Αρχική Δημοσίευση από mar_gr
Πόσα χρόνια χρειάζεται για να πάρει κανείς το Β2 στα ισπανικά όντας αρχάριος
Εγώ ξεκίνησα τον Οκτώβριο του '14 σε φροντιστήριο, μέχρι τον Μάιο του '15 είχαμε υπερκαλύψει το Α1-Α2 και ήμασταν λίγο κάτω από Β1 (από άποψη γραμματικής δηλαδή ήμασταν μπροστά). Βέβαια δεν τραβούσε πολύ σαν τμήμα. Μετά εγώ έκανα ιδιαίτερα ως τέλη Οκτώβρη και έδωσα Νοέμβριο του '15 το ΚΠγ και πήρα το Β2. Για το Cervantes δεν ήμουν έτοιμη αλλά δεν μπορούσα να επενδύσω και παραπάνω χρόνο (οι συμμαθητές μου από το τμήμα έδωσαν τον Μάιο του '16, κάνοντας ουσιαστικά 1,5 ημερολογιακό χρόνο). Το σύνηθες είναι 2 "σχολικά" χρόνια Οκτώβριο-Μάιο. Αν κάνεις ιδιαίτερα μπορείς και πιο γρήγορα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mar_gr

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη mar_gr
H mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H mar_gr έγραψε στις 19:59, 08-10-17:

Ευχαριστώ πολύ
Παράθεση

Helen1992

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Helen1992
H Helen1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Helen1992 έγραψε στις 16:38, 10-10-17:

Καλησπέρα , σκέφτομαι αυτό τον καιρό με την κολλητή μου να μάθουμε ισπανικά . Μένω στην αθήνα ξέρει κανείς να μου προτείνει κανένα καλό φροντιστήριο για εντατικά μαθήματα?
Παράθεση

nestgeor99

Φοιτητής

O nestgeor99 έγραψε στις 22:23, 10-10-17:

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, ερινύς ευχαριστώ για τη σύνοψη! Αύριο πρώτο μάθημα σουηδικά, αντε να δούμε!!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 09:35, 11-10-17:

Καλό μάθημα. Περιμένουμε τις πρωτες σου εντυπώσεις...
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε στις 20:19, 12-10-17:

Βασίλη γνωρίζεις αν υπάρχουν στη Γαλλία σχολεία εκμάθησης γλώσσαςγια αλλοδαπούς; όπως αντίστοιχα υπάρχουν στη Γερμανία τα Volkshochschule.
Eννοώ σχολεία του κράτους ή της τοπικής αυτοδιοίκησης με χαμηλές τιμές. (Στο google είδα ότι υπάρχουν πολλά ιδιωτικά αλλά οι τιμές τους είναι απλησίαστες).
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 21:49, 12-10-17:

Βασίλη γνωρίζεις αν υπάρχουν στη Γαλλία σχολεία εκμάθησης γλώσσαςγια αλλοδαπούς; όπως αντίστοιχα υπάρχουν στη Γερμανία τα Volkshochschule.
Eννοώ σχολεία του κράτους ή της τοπικής αυτοδιοίκησης με χαμηλές τιμές. (Στο google είδα ότι υπάρχουν πολλά ιδιωτικά αλλά οι τιμές τους είναι απλησίαστες).
Aπο οτι βλέπω είναι adult high scools
Η αντίστοιχη σελιδα στην γαλλικη βικιπαίδεια είναι αυτή...
Και η αντίστοιχη αγγλική... Αυτά...

Απ ο,τι κατάλαβα το Volkshochule είναι κάτι σαν κι αυτό;
This type of folk high school is currently most widespread in Germany. Because they offer preparatory classes for school exams, the German Adult education centres also function as the equivalent of adult high schools in other countries.

Εχεις δωρεάν στέγαση στην Γαλλία; Γιατί η στέγαση και το ταξίδι θα σου κοστισουν πολύ ενω μπορείς με πολύ λιγότερα χρήματα να μάθεις γαλλικα εκεί που μένεις (εννοώ Ελλάδα ή Γερμανία...) Άλλωστε στην Γερμανία τα γαλλικά είναι η δεύτερη σημαντικότερη ξενη γλωσσα μετα τα αγγλικά και στην πρωην δυτική Γερμανία το 25% των μαθητών τα μαθαίνουν στο σχολείο... Μην κοιτάς που οι Γάλλοι προτιμούν τα ισπανικά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 13-10-17 στις 00:30.
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε στις 13:10, 13-10-17:

Νομίζω οι Γάλλοι προτιμούν τα ισπανικά λόγω ευκολίας.
Ναι μπορείς να κάνεις γαλλικά εκεί που μένεις αλλά θα μάθεις γραμματική και με τον καιρό θα μάθεις να κατανοείς, είναι πολύ δύσκολο να μάθεις να μιλάς σε μια χώρα που δεν μιλιέται η γλώσσα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 13:18, 13-10-17:

Νομίζω οι Γάλλοι προτιμούν τα ισπανικά λόγω ευκολίας.
Ναι μπορείς να κάνεις γαλλικά εκεί που μένεις αλλά θα μάθεις γραμματική και με τον καιρό θα μάθεις να κατανοείς, είναι πολύ δύσκολο να μάθεις να μιλάς σε μια χώρα που δεν μιλιέται η γλώσσα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Σιγα μην πάω Τουρκία για να μάθω Τουρκικά... Στην εποχή του ίντερνετ και της δορυφορικής...
Κοιτα, καποτε στην Γαλλία μαθαίναμε γερμανικά. Τώρα μαθαινουνε πολύ περισσότερο ισπανικά...
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

O NikosChatzoglou έγραψε στις 13:46, 13-10-17:

Εννοώ σε συνδυασμό με εργασία, όχι να μετακομίσεις σε μια χώρα στο ξεκάρφωτο απλά για να μάθεις τη γλώσσα.
Σε σύγκριση με τα γερμανικά τα γαλλικά σου φαίνονται πιο εύκολα;; (Το συν είναι σίγουρα ότι στο λεξιλόγιο έχουν πολλά ομόρριζα με τα αγγλικά).
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 14:04, 13-10-17:

Συνήθως αυτός που πηγαινει εργασία ξέρει ηδη λίγο την γλώσσα. Όταν πηγαινει στην ξένη χώρα έχει απο παντού ερεθίσματα. Δεν χρειάζονται τόσο τα μαθήματα αφού έχει τις βάσεις. Αρκεί να εμπλέκεται σε καθημερινές συνομιλίες και διαδικασίες...
Τα γαλλικά είναι ασυγκριτως πιο εύκολα γιατί τα αγγλικά αποτελούνται κυρίως απο αρχαία γαλλικά και λατινικα. Και όχι μονο λόγω λεξιλογίου αλλά και σύνταξης. Τα γερμανικά θυμιζουν νεκρές, πολύπλοκες γλώσσες με παράξενη σύνταξη, πτωσεις και γένη...
Παράθεση

nestgeor99

Φοιτητής

O nestgeor99 έγραψε στις 22:44, 15-10-17:

Το πρώτο μάθημα πήγε τέλεια! Έχω ενθουσιαστεί πολύ με τα σουηδικά, η αλήθεια είναι πως ακούγονται κάπως περίεργα και η προφορά μου φάνηκε λίγο ζόρικη !! Αύριο δεύτερο μάθημα...
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε στις 22:47, 15-10-17:

Το πρώτο μάθημα πήγε τέλεια! Έχω ενθουσιαστεί πολύ με τα σουηδικά, η αλήθεια είναι πως ακούγονται κάπως περίεργα και η προφορά μου φάνηκε λίγο ζόρικη !! Αύριο δεύτερο μάθημα...
Λυσε μας και την απορία. Ποσα άρθρα έχει; Δύο; Αν είναι δυο, έχει καλώς...
Έντιτ...
Το βρήκα. Έχει δύο γένη όπως τα γαλλικά, τα ισπανικά, τα ολλανδικά, τα ιταλικά και τα πορτογαλικά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 15-10-17 στις 22:53.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους