Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,051 εγγεγραμμένα μέλη και 3,063,381 μηνύματα σε 93,767 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 886 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,063 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 22:06, 18-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από R2-D2
Λοιπόν, guys, έχω κάνει αιτήσεις για μεταπτυχιακό και με έχουν δεχτεί ηδη στο Loughborough, Newcastle και Henley BS(Uni of Reading) και περιμένω από το King's kai Edinburgh.
Το θέμα είναι οτι έχω ψιλομπερδευτεί ποιο να επιλέξω. Σαν περιεχόμενο βρίσκω πιο κοντα σε μενα το Reading και το King', αλλά θα έπρεπε να επιλέξω με βάση αυτό ή την φήμη του πανεπιστημίου; Αρχικά πήγαινα για το περιεχόμενο και για αυτό δεν εκανα αίτηση σε καλά πανεπιστήμια πχ Lancaster αλλά άλλοι μου λένε κοίτα ranking για employability, careers κλπ. γιατί πιθανός εργοδότης δεν θα ρωτήσει καν για το τι διδάχτηκα.
Καταλαβαίνω ότι έχουν σημασία διάφορα events και επικοινωνία σε σεμινάρια για την δικτύωση, αλλά λίγο πολύ όλοι τα ίδια αναφέρουν στις σελίδες τους, οπότε και δεν μπορείς να κρίνεις ποιο υπερέχει.
Στη θέση σου θα κοιτούσα κυρίως το πρόγραμμα των μαθημάτων. Δεν αναφέρομαι στην απλή παράθεση των modules που αρκετά από αυτά συνήθως διαφέρουν στην πράξη λόγω της διαθεσιμότητάς τους και άλλων αιτιών που δεν φαίνονται στη βιτρίνα. Οι Άγγλοι μαγαζί έχουν και πουλάνε την πραμάτειά τους. Σαν πελάτης, καλό είναι να ψάξεις να δεις αν το ρούχο στο M size είναι M και όχι S, διότι το M πολλές φορές όταν το προβάρεις έχει size S (αναφέρω ένα παράδειγμα). Πολλές φορές η γαρνιτούρα rankings, employability,... είναι για τα μάτια του κόσμου (που λέει και ένα άσμα). Το αντικείμενο που θες να σπουδάσεις, το ξέρεις καλύτερα πόσο αξίζει από ωραίες λεζάντες και θετικά σχόλια - tips που συνηθίζουν να λένε οι Άγγλοι ως job prospects, μοστράροντας και κανέναν απόφοιτο πετυχημένο ως ρεκλάμα του προγράμματος. Το Α και το Ω είναι εσύ πόσο θα απογειώσεις το κάθε μάθημα ώστε να γίνεις ανταγωνιστική μετά. Για παράδειγμα, μπορεί να σπουδάζεις κάποιο πρόγραμμα στη Στατιστική και να διδάσκεσαι Επιχειρησιακή Έρευνα. Πάνω κάτω όλοι τα ίδια διδάσκουν διότι είναι Μαθηματικά και η βιβλιογραφία που προτείνεται είναι Αγγλόφωνη (= διεθνής). Το point είναι αν εσύ δεις το συγκεκριμένο module κάτι παραπάνω από ένα κοινό μάθημα του προγράμματος. Πάνω από όλα μετράει και ο χαρακτήρας για την αγορά εργασίας. Δυστυχώς οι περισσότεροι άνθρωποι είναι αντικοινωνικοί και όσο περνάνε τα χρόνια, αρκετοί αδυνατούν να συντάξουν μια πρόταση που να βγάζει νόημα. Οπότε χαιρέτα μας κλέφτικα για τις social skills, managerial accomplishments...κλπ.

Τα Πανεπιστήμια Loughborough και Newcastle έχουν καλά προγράμματα στις Μαθηματικές Επιστήμες σε συνδυασμό με Οικονομία (Finance, Computational Finance, Numerical Modeling). Tα μαθήματα που προσφέρουν είναι άξια συναγωνισμού ακόμη και του Warrick που θεωρείται ένα από τα κορυφαία Κέντρα Μαθηματικών Επιστημών μετά την "μητέρα όλων", το Παν.Cambridge.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

R2-D2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη R2-D2
H R2-D2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H R2-D2 έγραψε στις 22:54, 18-03-17:

Σ'ευχαριστώ για το σχόλιο nPb.

Το πρόγραμμα κοιτούσα γιατί πιστευω ότι όσο πιο πολύ ταιριάζουν τα μαθήματα στα ενδιαφέροντά μου, τόσο καλύτερη θα είναι η επιδοσή μου. ΕΊχα ζητήσει την βοήθεια καθηγητών μου που δίδασκαν ουσιατικά το αντικείμενο του μεταπτυχιακού. Όταν τους έδειξα προγράμματα τοπ πανεπιστημίων μου τα απέκλεισαν γιατί πίστευαν ότι δεν θα αποκτήσω skills για την αγορά εργασίας καθώς ήταν πολύ θεωρητικά.
Τώρα που έχω ομως τα offers και σκέφτομαι στο ποιο να καταλήξω, διαβάζω διάφορα για rankings που δεν τα πολυκοιτούσα αρχικά. Η αλήθεια όμως είναι ότι στην Αγγλία μπορεί να μετράνε σε κάποιον recruiter ενώ στην Ελλάδα, αν εξαιρέσουμε Cambridge, LSE και Oxford, να μην κάνει διαφορα.

Loughboroough και Newcastle έχουν πολύ καλό πρόγραμμα, και και το Loughborough είναι κυρίως γνωστό για το engineering, αλλά σκεφτόμουν περισσότερο το Reading λόγω της εγγύτητας στο Λονδίνο και στις επιχειρήσεις.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,063 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 00:13, 19-03-17:

Όταν με το καλό πας στην Αγγλία, θα καταλάβεις ότι σε πολλούς τομείς δεν αξίζει τον κόπο να αναρωτιέσαι τι αξίζει και τι δεν αξίζει στην Ελλάδα. Ακόμη και αν βγεις προς Ιταλία, θα καταλάβεις ότι η Ελλάδα βιώνει μια άσχημη απομόνωση. Η μιζέρια και μόνο φτάνει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

N.F

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 01:20, 19-03-17:

Ο καθένας επιλέγει για διαφορετικούς λόγους να κάνει ένα μεταπτυχιακό για αυτό εννοείται πως έχεις ξεκαθαρίσει από πριν κάνεις σε πανεπιστήμια αιτήσεις, τι θες να κάνεις μετά πχ. καρίερα ή έρευνα. Εγώ έψαχνα εξαρχής πανεπιστήμιο που να είναι μεν καλό αλλά να έχει διασυνδέσεις με την αγορά εργασίας ώστε να βρώ εργασία πιο γρήγορα. Έψαξα αναλυτικά στο αντικείμενο μου πιο πανεπιστήμιο προσφέρει τι. Όλα ισχυρίζονταν ότι είχαν υψηλά employability αλλά ελάχιστα έστελναν στο δεύτερο εξάμηνο τους φοιτητές τους για placements(είδος πρακτικής) και ακόμα πιο λίγα ανέφεραν αναλυτικά με ποίες εταιρείες συνεργάζονταν έτσι ώστε να αποδεικνύουν ότι όντως θα κάνεις placement και δεν το αναφέρουν στο πρόγραμμα σπουδών για εντυπωσιασμό και για να τραβήξουν ''πελάτες''. Πολύ σημαντικό στοιχείο είναι και το μέρος που είναι το πανεπιστήμιο και οι επιχειρήσεις που υπάρχουν εκεί καθώς στο UK υπάρχει στενή συνεργασία πανεπιστημίων- επιχειρήσεων. Ψάξε δηλαδή το κάθε πανεπιστήμιο από αυτά που σε έχουν δεχτεί τι συνεργασίες έχει με εταιρείες , φορείς. Τα rankings είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο καθώς συγκρίνει πανεπιστήμια σε δίαφορες κατηγορίες και σαν σύνολο αλλά και σε διαφορετικά αντικείμενα. Έτσι ένα πανεπιστήμιο μπορεί να παρουσιάζει καλύτερη έρευνα αλλά να είναι πιο χαμηλά στο employability των αποφοίτων από άλλα. Το πρόβλημα με τα rankings είναι ότι εκτός από πολλά παρουσιάζουν και μεγάλες αποκλίσεις το ένα με το άλλο. Εμένα με βοήθησαν αρκετά του guardian, topuniverstiies, the complete university guide και HESA. Tουλάχιστον στο δικό μου πανεπιστήμιο που ισχυρίζεται ότι 95% των φοιτητών του βρίσκει άμεσα εργασία, οι δημοσιεύσεις αυτές το επιβεβαιώνουν. Επίσης μελέτα καλύτερα τα μαθήματα και προσπάθησε να δείς ποίο είναι αυτό που καλύπτει τα ενδιαφεροντά σου πρωτίστως και μετά πιο έχει πιο πρακτικά μαθήματα χρήσιμα για την αγορά εργασίας.
Μην βιαστείς καθόλου η επιλογή πανεπιστημίου και προγράμματος δεν είναι καθόλου εύκολη. Βάλε τα κάτω, στην τελική γράψε σε ένα χαρτί και σύγκρινε.
Καλή δύναμη!
Παράθεση

R2-D2

Νεοφερμένος

H R2-D2 έγραψε στις 17:00, 19-03-17:

Ειδικά για employability υπάρχουν διάφορα rankings, έρευνες για πιο targeted universities από top employers αλλά και πάλι αποκλίσεις υπάρχουν ακόμα και μεταξύ του συνόλου του πανεπιστημίου και του πεδίου που σε ενδιαφέρει. Μπορεί πχ να λέει ότι το 85% των αποιφήτων βρισκει εργασία μέσα σε 6 μήνες αλλά για τους απόφοιτους του business school να πέφτει στο 70%.
Έχω ψάξει αναλυτικά τα site, μερικά αναφέρουν partnerships με επιχειρήσεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό με αφορά γιατί ίσως απευθύνεται σε φοιτητές MBA. Ίσως στείλω ένα email να ρωτήσω συγκεκριμένα για συνεργασίες, κατά πόσο placements/interships είναι "εγγυημένα" το καλοκαίρι πριν την αποφοίτηση.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andrew23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Andrew23
Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O Andrew23 έγραψε στις 22:47, 19-03-17:

Ειδικά για employability υπάρχουν διάφορα rankings, έρευνες για πιο targeted universities από top employers αλλά και πάλι αποκλίσεις υπάρχουν ακόμα και μεταξύ του συνόλου του πανεπιστημίου και του πεδίου που σε ενδιαφέρει. Μπορεί πχ να λέει ότι το 85% των αποιφήτων βρισκει εργασία μέσα σε 6 μήνες αλλά για τους απόφοιτους του business school να πέφτει στο 70%.
Έχω ψάξει αναλυτικά τα site, μερικά αναφέρουν partnerships με επιχειρήσεις αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτό με αφορά γιατί ίσως απευθύνεται σε φοιτητές MBA. Ίσως στείλω ένα email να ρωτήσω συγκεκριμένα για συνεργασίες, κατά πόσο placements/interships είναι "εγγυημένα" το καλοκαίρι πριν την αποφοίτηση.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Εγω φιλε τα rankings που εχω καταφερει να βρω σχετικα με το employability ειναι μονο της qs, των times higher education και για τα βρετανικα απο το complete university guide.Εχεις βρει εσυ καποιο αλλο στοχευμενο κυριως για business school που ενδιαφερουν και εμενα?
Παράθεση

R2-D2

Νεοφερμένος

H R2-D2 έγραψε στις 23:15, 19-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Andrew23
Εγω φιλε τα rankings που εχω καταφερει να βρω σχετικα με το employability ειναι μονο της qs, των times higher education και για τα βρετανικα απο το complete university guide.Εχεις βρει εσυ καποιο αλλο στοχευμενο κυριως για business school που ενδιαφερουν και εμενα?
Μπορείς να δεις των FT που έχουν το employability των business schools για MBA και Masters in Management.
Παράθεση

Andrew23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Andrew23
Ο Andrew23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

O Andrew23 έγραψε στις 23:23, 19-03-17:

Μπορείς να δεις των FT που έχουν το employability των business schools για MBA και Masters in Management.
Ευχαριστω πολυ φιλε και καλη επιτυχια στην επιλογη πανεπιστημιου
Παράθεση

taketrance (taketrance)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη taketrance
Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

O taketrance έγραψε στις 23:56, 20-03-17:

Λοιπόν, guys, έχω κάνει αιτήσεις για μεταπτυχιακό και με έχουν δεχτεί ηδη στο Loughborough, Newcastle και Henley BS(Uni of Reading) και περιμένω από το King's kai Edinburgh.
.
Και τα 5 καλα ειναι - για σπουδες σχετικες με την διοικηση πηγαινε σε Kings/Edinburgh αμα σε δεχτουν.
Παράθεση

R2-D2

Νεοφερμένος

H R2-D2 έγραψε στις 00:50, 21-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από taketrance
Και τα 5 καλα ειναι - για σπουδες σχετικες με την διοικηση πηγαινε σε Kings/Edinburgh αμα σε δεχτουν.
To μόνο κακό είναι ότι αν θέλω Henley έχω τις 24 απριλίου deadline ενώ τα άλλα 2 δεν έχουν.
Ελπίζω να μην τραβήξει τόσο πολύ γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να το αφήσω περιμένωντας ένα από king's/edinburgh.
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 01:19, 21-03-17:

To μόνο κακό είναι ότι αν θέλω Henley έχω τις 24 απριλίου deadline ενώ τα άλλα 2 δεν έχουν.
Ελπίζω να μην τραβήξει τόσο πολύ γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να το αφήσω περιμένωντας ένα από king's/edinburgh.
Ζητα παραταση. Λογικα θα σου δωσουν το λιγοτερο 2 εβδομαδες
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κομνηνός
Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O Κομνηνός έγραψε στις 13:54, 23-03-17:

θελει προσοχη και η επιλογη μεταπτυχιακου στην αλλοδαπη,αφου υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια παραγωγης χαρτιων
τα περισσοτερα ειναι μικρομεσαιας δυναμικης και αξιας και δεν αξιζουν την φασαρια και τα λεφτα.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,644 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:16, 26-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Κομνηνός
θελει προσοχη και η επιλογη μεταπτυχιακου στην αλλοδαπη,αφου υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια παραγωγης χαρτιων τα περισσοτερα ειναι μικρομεσαιας δυναμικης και αξιας και δεν αξιζουν την φασαρια και τα λεφτα.
Σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Σκέψου επίσης ότι η βιομηχανία μεταπτυχιακών έχει επεκταθεί και στα διδακτορικά. Άντε τώρα να δώσει κάποιος/α του κόσμου τα λεφτα, να ξεσκιστεί στο διάβασμα και να διαπιστώσει στο τέλος ότι το διδακτορικό του δεν αναγνωρίζεται. Απλώς τραγικό. Χρειάζεται λοιπόν να ειμαστε πολύ προσεκτικοί ως προς τις επιλογές μας (ιδιαίτερα για το διδακτορικό).
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,852 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 01:33, 27-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Σκέψου επίσης ότι η βιομηχανία μεταπτυχιακών έχει επεκταθεί και στα διδακτορικά. Άντε τώρα να δώσει κάποιος/α του κόσμου τα λεφτα, να ξεσκιστεί στο διάβασμα και να διαπιστώσει στο τέλος ότι το διδακτορικό του δεν αναγνωρίζεται. Απλώς τραγικό. Χρειάζεται λοιπόν να ειμαστε πολύ προσεκτικοί ως προς τις επιλογές μας (ιδιαίτερα για το διδακτορικό).
Ε, προφανως διδακτορικο χωρις να σε πληρώνουν δεν κανεις
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ανοιχτό Πανεπιστήμιο και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,644 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:11, 27-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
Ε, προφανως διδακτορικο χωρις να σε πληρώνουν δεν κανεις
Στα εξ αποστάσεως διδακτορικά σε πανεπιστήμια του εξωτερικού όχι μόνο δεν πληρώνεσαι, αλλά πληρώνεις.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Kirdou
Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 19:53, 27-03-17:

Καλησπερα.Καμια γνωμη για το Ανοιχτο Πανεπιστημιο Κυπρου υπαρχει;Εκανα αιτηση για το μεταπτυχιακο Ελληνικη Γλωσσα και Λογοτεχνια.Αξιζει τον κοπο αναγνωριζονται τα μεταπτυχιακα του η τσαμπα κοπος και λεφτα;
Παράθεση

NikosChatzoglou

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikosChatzoglou
Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 181 μηνύματα.

O NikosChatzoglou έγραψε στις 20:39, 27-03-17:

Το εν λόγω μεταπτυχιακό θα έχει κάποιο αντίκτυπο στην αγορά εργασίας; ή το κάνεις απλά για χόμπι;; (Ρωτάω διότι οι κλάδοι της φιλοσοφικής είναι εδώ και χρόνια υπερκορεσμένοι)
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 20:52, 27-03-17:

Τι δεν ειναι υπερκορεσμενο πλεον παλικαρι μου...Πριν απο λιγο εβλεπα ρεπορταζ απο την...ιχθυοσκαλα με πτυχιουχους οικονομικων και πολυτεχνειου.Οποτε...
Παράθεση

N.F

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 20:59, 27-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Καλησπερα.Καμια γνωμη για το Ανοιχτο Πανεπιστημιο Κυπρου υπαρχει;Εκανα αιτηση για το μεταπτυχιακο Ελληνικη Γλωσσα και Λογοτεχνια.Αξιζει τον κοπο αναγνωριζονται τα μεταπτυχιακα του η τσαμπα κοπος και λεφτα;
Eίχα ακούσει ότι τα εξ'αποστάσεως μεταπτυχιακά της αλλοδαπής δεν αναγνωρίζονται από το ελληνικό κράτος. Επειδή ενδέχεται να σε ενδιαφέρει η πρόσληψη στο δημόσιο να το κοιτάξεις πολύ καλά.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 21:00, 27-03-17:

Μεταπτυχιακό σε κάτι τόσο θεωρητικό αντικείμενο; Γιατί ρε διάολε; Μετά βρίζετε την αγορά εργασίας εκτός και αν θέλετε να σπουδάζετε για χόμπι.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 21:10, 27-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από N.F
Eίχα ακούσει ότι τα εξ'αποστάσεως μεταπτυχιακά της αλλοδαπής δεν αναγνωρίζονται από το ελληνικό κράτος. Επειδή ενδέχεται να σε ενδιαφέρει η πρόσληψη στο δημόσιο να το κοιτάξεις πολύ καλά.
Σε ερωτηση μου απαντανε οτι προφανως αναγνωριζεται απο τον δοαταπ.Εγω ξερω οτι πρεπει να υπαρχει αντιστοιχο μεταπτυχιακο στο ΕΑΠ και δεν βλεπω κατι αντιστοιχο.Εχει παντως καλους καθηγητες γνωστους στο χωρο και ειναι αρκετα διαδεδομενο μεταπτυχιακο.Δεν με ενδιαφερει μονο ο δημοσιος τομεας αλλα και ο ιδιωτικος.
Παράθεση

R2-D2

Νεοφερμένος

H R2-D2 έγραψε στις 21:47, 27-03-17:

Σε ερωτηση μου απαντανε οτι προφανως αναγνωριζεται απο τον δοαταπ.Εγω ξερω οτι πρεπει να υπαρχει αντιστοιχο μεταπτυχιακο στο ΕΑΠ και δεν βλεπω κατι αντιστοιχο.Εχει παντως καλους καθηγητες γνωστους στο χωρο και ειναι αρκετα διαδεδομενο μεταπτυχιακο.Δεν με ενδιαφερει μονο ο δημοσιος τομεας αλλα και ο ιδιωτικος.
Γνωστή μου δασκάλα, η οποία είναι εδώ και 2-3 χρόνια σε διάφορα νησιά ως αναπληρώτρια, κάνει μεταπτυχιακό εξ'αποστάσεως σε πανεπιστήμιο της Κύπρου, χωρίς να είμαι σίγουρη όμως αν είναι το Ανοιχτό ή κάποιο άλλο. Το μεταπτυχιακό της πάντως αναγνωρίζεται και το είχε ψάξει γιατί προφανώς την ενδιαφέρει το δημόσιο.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,668 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 21:51, 27-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Μεταπτυχιακό σε κάτι τόσο θεωρητικό αντικείμενο; Γιατί ρε διάολε; Μετά βρίζετε την αγορά εργασίας εκτός και αν θέλετε να σπουδάζετε για χόμπι.
Και μετα θα δουλευεις στο Γρηγορη για 480€ να φτιαχνεις καφε.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 22:19, 27-03-17:

Δουλευω ρε σε μουσειο.
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 495 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 23:01, 27-03-17:

Όχι, Kirdou, να απολογηθείς εδώ και τώρα στους θεσμοφύλακες του φόρουμ επειδή θες ένα τόσο θεωρητικό μεταπτυχιακό και μετά θα γκρινιάζεις που δεν έχεις δουλειά. Α, περίμενε, δουλεύεις, είπες; Σε λίγο θα σου πουν και πώς τολμάς, παραιτήσου και πήγαινε στον ΟΑΕΔ πάραυτα.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 23:23, 27-03-17:

Τι να κανω εγω φταιω που ημουν καλος στα γραμματα;Ας ηταν και αυτοι

Υ.Γ Καθε αλλο παρα θεωρητικο ειναι η γλωσσα.Πρακτικοτατο
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kirdou : 27-03-17 στις 23:33.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,562 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 14:20, 28-03-17:

Τι το πρακτικό έχει η φιλολογία?
Παράθεση

Kostis-Palamas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kostis-Palamas
Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O Kostis-Palamas έγραψε στις 16:46, 28-03-17:

αντικειμενικα, οτι συλλογισμο κανεις, μεσω της γλωσσας εκφραζεται. ακομη και μαθηματικος τυπος να ειναι.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,562 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:30, 28-03-17:

Την οποία κατέχουμε όλοι μετά τα 5 χρόνια ζωής.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 18:36, 28-03-17:

Το θεμα μου ειναι το εν λογω μεταπτυχιακο και οι πληροφοριες περι αυτου και κυριως αν αναγνωριζεται.Κουρασε η διαμαχη θεωρητικοι vs θετικοι εχει αλλα θεματα για να πειτε τον πονο σας
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Λένω
H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,523 μηνύματα.

H Λένω έγραψε στις 19:18, 28-03-17:

Το θεμα μου ειναι το εν λογω μεταπτυχιακο και οι πληροφοριες περι αυτου και κυριως αν αναγνωριζεται.Κουρασε η διαμαχη θεωρητικοι vs θετικοι εχει αλλα θεματα για να πειτε τον πονο σας
Δες εδώ http://62.103.84.30/2.php
Παίρνεις το μεταπτυχιακό σου από το ΑΠΚΥ, παίρνεις την ισοτιμία από τον ΔΟΑΤΑΠ (που την χορηγεί επειδή είναι αναγνωρισμένο) και μπορείς να διοριστείς στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 28-03-17 στις 19:46.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 21:02, 28-03-17:

Λενω ευχαριστω.Απλα.δεν αναγραφει η λιστα αν αναγνωριζεται και ως τι ακριβως.Νομιζω πρεπει να υπαρχει αντιστοιχο στο εαπ.Παντως ειναι διετες οποτε δεν νομιζω να υπαρχει θεμα.Τους εχω στειλει βεβαια και μνμ να δω τι θα μου πουν
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 12:26, 29-03-17:

[QUOTE=Kirdou;4328029]Απλα.δεν αναγραφει η λιστα αν αναγνωριζεται και ως τι ακριβως./QUOTE]

Αναφέρει ότι με την 84 Α΄/16-10-2009 απόφαση του Δ.Σ. του ΔΟΑΤΑΠ, έχει αναγνωριστεί ως ομοταγές προς τα ελληνικά ΑΕΙ.
Παράθεση

Λένω

Διακεκριμένο μέλος

H Λένω έγραψε στις 12:13, 30-03-17:

Εκανα αιτηση για το μεταπτυχιακο Ελληνικη Γλωσσα και Λογοτεχνια.
Δουλευω ρε σε μουσειο.
Ρίξε μια ματιά σ΄αυτό το μεταπτυχιακό. Νομίζω θα σε ενδιαφέρει πολύ http://www.museum-studies.uoa.gr/
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 16:08, 30-03-17:

Έχεις πάρει στο ΔΟΑΤΑΠ ένα τηλέφωνο;
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 17:34, 30-03-17:

Ναι ειμαι σε επικοινωνια με δοαταπ.Λενω δυνατο το μεταπτυχιακο αλλα προτιμω κατι πιο γλωσσικο η να εχει να κανει με ιστορια μια και ειναι η ειδικοτητα που τελειωσα.Τωρα δουλευω μεν σε αλλη ειδικοτητα δε και οχι μονιμα.
Παράθεση

Κομνηνός

Περιβόητο Μέλος

O Κομνηνός έγραψε στις 10:13, 31-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
και αυτό που λες σωστό είναι,αλλά εστιάζω στο "εξωτερικό να είναι και όπου να είναι",διότι και η Αγγλία και άλλες χώρες έχουν ένα σωρό πανεπιστήμια μικρομεσαίας δυναμικής και ειδικότερα προγράμματα,ώστε κάποια εγχώρια δικά μας μεταπτυχιακά να είναι σαφώς καλύτερα.Θέλει ψάξιμο επομένως για να αξίζουν τα λεφτά και τον κόπο.
Επίσης χρειάζεται και να αναρωτηθούμε γιατί το κάνουμε το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό; τι θέλουμε να επιτύχουμε με αυτό επαγγελματικά ή σε προσωπικό επίπεδο ποια ανάγκη ικανοποιεί;
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 457 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 11:43, 31-03-17:

Πρεπει να εισαι αφελης για να φυγεις στο εξωτερικο αν δεν προκειται για κατι πολυ καλο. Επισης πρεπει να εισαι αφελης για να κανεις διδακτορικο επι πληρωμη (αναφορικα με αυτο που ειπε η blue sea). Τελος απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου (2 χρονια ψαχνω για μεταπτυχιακα) κυριως η Αγγλια εχει τη μεγαλυτερη σαβουρα σε πανεπιστημια, πολλα απο τα οποια ειναι πολυ χειροτερα απο τα δικα μας με τη διαφορα οτι εκει τα σκας χοντρα. Γι'αυτο προσοχη
Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greeklover13
Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 215 μηνύματα.

O greeklover13 έγραψε στις 11:48, 31-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Πρεπει να εισαι αφελης για να φυγεις στο εξωτερικο αν δεν προκειται για κατι πολυ καλο. Επισης πρεπει να εισαι αφελης για να κανεις διδακτορικο επι πληρωμη (αναφορικα με αυτο που ειπε η blue sea). Τελος απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου (2 χρονια ψαχνω για μεταπτυχιακα) κυριως η Αγγλια εχει τη μεγαλυτερη σαβουρα σε πανεπιστημια, πολλα απο τα οποια ειναι πολυ χειροτερα απο τα δικα μας με τη διαφορα οτι εκει τα σκας χοντρα. Γι'αυτο προσοχη
Για πες μας γιατι ειναι με διαφορα τα χειροτερα? Ψαχνεις και 2 χρονια κιόλας..
Φυσικα και καποια αγγλικα πανεπιστημια ειναι σαβουρες, μπορει και να εχουν και πανω απο 100 πανεπιστημια δεν γινεται ολα να ειναι καλα
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

O panagiotis econ έγραψε στις 12:16, 31-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από greeklover13
Για πες μας γιατι ειναι με διαφορα τα χειροτερα? Ψαχνεις και 2 χρονια κιόλας..
Φυσικα και καποια αγγλικα πανεπιστημια ειναι σαβουρες, μπορει και να εχουν και πανω απο 100 πανεπιστημια δεν γινεται ολα να ειναι καλα
Καταρχας ασε την ειρωνια και μαθε να διαβαζεις σωστα. Δευτερον επειδη φαινεται δεν εχεις ψαχτει παραπερα το πιο εξυπνο θα ηταν να γραψεις ''φυσικα και καποια πανεπιστημια ΕΙΝΑΙ καλα'' αλλα ενταξει σε δικαιολογω. Ακομα και απο τα πανεπιστημια του λεγομενου Russell Group τα μισα αξιζουν

Για ριξε μια ματια σε πανεπιστημια της υπολοιπης Ευρωπης, πολλα απο τα οποια δεν εχουν διδακτρα, και συγκρινε τα με αυτα της Αγγλιας, μπορει και να απογοητευτεις. Συγνωμη αν σε εθιξα αλλα αυτη ειναι η αληθεια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiotis econ : 31-03-17 στις 12:17. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 215 μηνύματα.

O greeklover13 έγραψε στις 12:16, 31-03-17:

Καταρχας ασε την ειρωνια και μαθε να διαβαζεις σωστα. Δευτερον επειδη φαινεται δεν εχεις ψαχτει παραπερα το πιο εξυπνο θα ηταν να γραψεις ''φυσικα και καποια πανεπιστημια ΕΙΝΑΙ καλα'' αλλα ενταξει σε δικαιολογω. Ακομα και απο τα πανεπιστημια του λεγομενου Russell Group τα μισα αξιζουν
Σε ατομα σαν εσενα μονο η ειρωνια αξιζει Για πες μας ρε φωστηρα απο εδω που ειναι τα πανεπιστημια του Russel group που τα ειδες τα μισα που δεν αξιζουν?
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

O panagiotis econ έγραψε στις 12:53, 31-03-17:

Ελα χαζουλη δεν πειραζει που πεταξες τα λεφτα σου στην Αγγλια. Υπαρχουν και χειροτερα

Εχουμε και λεμε:
Cardiff
Durham
Exeter
Kings
Leeds
Liverpool
newcastle
Queen Mary
Queens
Sheffield
Shouthampton
Ολα τα παραπανω χειροτερα απο Ελληνικο Πανεπιστημιο στο πεδιο οικονομικων. Σορρυ που δεν εκπροσωπω ολες τις επιστημες.

Φυσικα δεν κανω συγκριση με πανεπιστημια της υπολοιπης Ευρωπης που ειναι και δωρεαν καθως εκει θα απεμεναν μονο τα Oxbridge,Lse,Warwick,Imperial και Ucl. Δηλαδη 6/24.

Αντε καλη χωνεψη
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiotis econ : 31-03-17 στις 13:04.
Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

O greeklover13 έγραψε στις 12:59, 31-03-17:

Ελα χαζουλη δεν πειραζει που πεταξες τα λεφτα σου στην Αγγλια. Υπαρχουν και χειροτερα
ΜΜΜ κριμα που θα σε απογοητευσω αλλα δουλευω στο εξωτερικο βρε κουτο! Μαλλον τελικα θα ηθελες πολυ να πας στην Αγγλια και βγαζεις τα κομπλεξ σου εδω.. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ!
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

O panagiotis econ έγραψε στις 13:19, 31-03-17:

ΜΜΜ κριμα που θα σε απογοητευσω αλλα δουλευω στο εξωτερικο βρε κουτο! Μαλλον τελικα θα ηθελες πολυ να πας στην Αγγλια και βγαζεις τα κομπλεξ σου εδω.. ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ!
Εχεις δικιο χαζουλη μονο που παρολο που ειχα offers απο Manchester, Nottingham και Essex προτιμησα να δωσω τα λεφτα μου καπου που θα πιασουν τοπο.

Σε συνεχεια των προηγουμενων και για να μαθαινεις:
Surrey
Bath
Lancaster
Birbeck
Stirling
Strathclyde
Soas
St Andrews
East Anglia
Royal Holloway
Kent
Sussex
Cranfield
Aberdeen
Ολα αυτα τα ''γνωστα'' και ''καλα'' πανεπιστημια που παει ο περισσοτερος κοσμος, μαζι με τα προηγουμενα ειναι πιο κατω απο Ελληνικα. Φυσκικα δεν αναφερω καν κατι Anglia Ruskin, London Metropolitan, Nottingham Trent κλπ

Αλλα Ελληναρα μου Αγγλια να ναι κι ο,τι να ναι
Παράθεση

greeklover13

Φοιτητής

O greeklover13 έγραψε στις 14:40, 31-03-17:

Εχεις δικιο χαζουλη μονο που παρολο που ειχα offers απο Manchester, Nottingham και Essex προτιμησα να δωσω τα λεφτα μου καπου που θα πιασουν τοπο.

Σε συνεχεια των προηγουμενων και για να μαθαινεις:
Surrey
Bath
Lancaster
Birbeck
Stirling
Strathclyde
Soas
St Andrews
East Anglia
Royal Holloway
Kent
Sussex
Cranfield
Aberdeen
Ολα αυτα τα ''γνωστα'' και ''καλα'' πανεπιστημια που παει ο περισσοτερος κοσμος, μαζι με τα προηγουμενα ειναι πιο κατω απο Ελληνικα. Φυσκικα δεν αναφερω καν κατι Anglia Ruskin, London Metropolitan, Nottingham Trent κλπ

Αλλα Ελληναρα μου Αγγλια να ναι κι ο,τι να ναι
Απο αυτα που εστειλες ναι τα περισσοτερα μπορει να μην αξιζουν με εξαιρεση ισως το Lancaster, Kent αλλα και παλι συγκρινεις τα χειροτερα πανεπιστημια των Αγγλων με τα καλυτερα Ελληνικα?.. Εγω αναφερομαι σε πανεπιστημια του Russel group τα οποια σαφως ειναι ανωτερα απο τα ελληνικα και μαλιστα ειναι πανεπιστημια παγκοσμιας κλασης.

University of Birmingham
University of Bristol
University of Cambridge
Cardiff University
Durham University
University of Edinburgh
University of Exeter
University of Glasgow
Imperial College London
King's College London
University of Leeds
University of Liverpool
LSE (London School of Economics & Political Science)
University of Manchester
Newcastle University
University of Nottingham
University of Oxford
Queen Mary University of London
Queen's University Belfast
University of Sheffield
University of Southampton
UCL (University College London)
University of Warwick
University of York
Παράθεση

panagiotis econ

Αποκλεισμένος χρήστης

O panagiotis econ έγραψε στις 14:53, 31-03-17:

Απο αυτα που εστειλες ναι τα περισσοτερα μπορει να μην αξιζουν με εξαιρεση ισως το Lancaster, Kent αλλα και παλι συγκρινεις τα χειροτερα πανεπιστημια των Αγγλων με τα καλυτερα Ελληνικα?.. Εγω αναφερομαι σε πανεπιστημια του Russel group τα οποια σαφως ειναι ανωτερα απο τα ελληνικα και μαλιστα ειναι πανεπιστημια παγκοσμιας κλασης.

University of Birmingham
University of Bristol
University of Cambridge
Cardiff University
Durham University
University of Edinburgh
University of Exeter
University of Glasgow
Imperial College London
King's College London
University of Leeds
University of Liverpool
LSE (London School of Economics & Political Science)
University of Manchester
Newcastle University
University of Nottingham
University of Oxford
Queen Mary University of London
Queen's University Belfast
University of Sheffield
University of Southampton
UCL (University College London)
University of Warwick
University of York
Δες πσραπανω για αυτα του Russell Group
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,668 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 11:40, 04-04-17:

1) Μεταπτυχιακο δεν κανεις μονο για τη γνωση αλλα για την αναγνωρισιμοτητα και τις διασυνδεσεις που αυτο θα σου αποφερει. Οποτε αξιζει να κανεις στο εξωτερικο ακομα και να μην κανεις στο LSE.

2) Ειναι αφελεια να κανεις διδακτορικο επι πληρωμη; Δηλαδη το εξυπνο ειναι να κανεις αμισθι;
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 11:57, 04-04-17:

University of Birmingham
University of Bristol
University of Cambridge
Cardiff University
Durham University
Aκόμη και να είναι αρκετά καλά όλα, στον τομέα της έρευνας, επαγγελματικής διασύνδεσης, φήμης και άλλων στοιχείων ποιότητας μιας και έχουν καταλήξει σαν προϊόντα super market, είναι σαφώς καλύτερα από τα Ελληνικά δημόσια Πανεπιστήμια σε δυο τομείς: την ακαδημαϊκή οργάνωση και την αξιοκρατία (με ό,τι αυτό συνεπάγεται). Από εκεί και πέρα, άλλοι παράγοντες όπως η απουσία κομματικής διαπλοκής με τις νεολαίες εντός ακαδημαϊκού χώρου, το καθηγητικό "πυοφόρο" κατεστημένο, η μάχη για το ταπεινό 5, η κακή διδακτική διαδικασία είναι μερικά παραδείγματα που υπερτερούν με διαφορά αιώνων τα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια. Η διαφορά έγκειται και στην όλη λογική (τρόπος σκέψης) σπουδών που είναι τελείως διαφορετική, εκτός Ελληνικού εδάφους ακόμη και σε χώρες όπως Αλβανία, Βουλγαρία, Τσεχία, Κροατία κλπ (όχι και τόσο διαφημισμένες σε ακαδημαϊκές σπουδές) τόσο από φοιτητές όσο και από καθηγητές. Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή, εδώ και δεκαετίες, μοιάζει να ζει το δικό της παραμύθι εντός Πανεπιστημιακού χώρου. Η κακή παιδεία αντανακλάται και στην αδύναμη κοινωνία που μοιάζει γονατισμένη από την οικονομική κρίση υπό μορφή κοινωνικής αποσάθρωσης. Μπορείς να αναζητήσεις αγγλόφωνα προγράμματα σπουδών που έχουν αξιόλογο και καλύτερο ακαδημαϊκό περιεχόμενο με χαμηλά ή χωρίς δίδακτρα και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες εκτός Αγγλίας. Ας ξεκολλήσετε κάποτε από το μαγαζί της Αγγλίας. Η Αγγλία πουλάει ως brand name περισσότερο στην αφέλεια της μάζας π.χ. Ελλήνων που εξαγοράζουν την ανάγκη τους για καλύτερα Αγγλικά με συνήθως αμφιβόλου ποιότητας σπουδές, αρκεί να είναι Αγγλία. Νομίζω ένας ειδικός αν κοιτάξει πολλά Πανεπιστημιακά προγράμματα θα δει τι ακριβώς κάνει η Αγγλία για να φαίνεται και όχι τόσο από ακαδημαϊκή άποψη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nPb : 04-04-17 στις 12:03.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 495 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 12:14, 04-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
1) Μεταπτυχιακο δεν κανεις μονο για τη γνωση αλλα για την αναγνωρισιμοτητα και τις διασυνδεσεις που αυτο θα σου αποφερει. Οποτε αξιζει να κανεις στο εξωτερικο ακομα και να μην κανεις στο LSE.

2) Ειναι αφελεια να κανεις διδακτορικο επι πληρωμη; Δηλαδη το εξυπνο ειναι να κανεις αμισθι;
Εννοεί να πληρώνεις για να κάνεις Ph.D., προφανώς και όχι να σε πληρώνουν.
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,602 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 13:12, 04-04-17:

Με ποια λογική να κάνεις ένα διδακτορικό αμισθί; full time δουλειά είναι προσφέρεις έργο. Κι αν αυτό που κάνεις δεν προσφέρει τιποτε όχι μόνο στο πανεπιστήμιό σου αλλά και στη κοινότητα γενικότερα ώστε να σε χρηματοδοτήσει μήπως να ξανασκεφτεί κάποιος κατά πόσο αξίζει να γίνει η συγκεκριμένη διατριβή;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους