Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,469 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,896 μηνύματα σε 92,677 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 832 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Φροντιστήριο στο πανεπιστήμιο

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 728 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 19:09, 10-06-15:

Καλησπέρα συμφορουμίτες! Ακούω πολλές φήμες τον τελευταίο καιρό ότι το φροντιστήριο είναι απαραίτητο και στο πανεπιστήμιο (δυστυχώς τα ακούω από φίλους που έχουν ξαδέρφια που σπουδάζουν, οπότε θα ήθελα και μια πιο έγκυρη γνώμη )
Αρχικά, έχω ακούσει ότι πολλές φορές η σχολή προσφέρει φροντιστηριακά μαθήματα δωρεάν στους φοιτητές, το οποίο βρίσκω απολύτως θεμιτό. Παρ' όλα αυτά, έχω ακούσει και αρκετές περιπτώσεις όπου ορισμένοι καθηγητές σου επιβάλλουν να κάνεις ιδιαίτερο μάθημα μαζί τους. Δηλαδή, ο καθηγητής παραδίδει με άθλιο τρόπο το μάθημα και στις εξετάσεις βάζει θέματα που δεν έχει διδάξει, αναγκάζοντας έτσι τους φοιτητές να κάνουν ιδιαίτερο μάθημα μαζί του (με την ανάλογη αμοιβή φυσικά ) αν θέλουν να περάσουν το μάθημα.
Καθώς πολύ από εσάς βρίσκεστε στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, μπορείτε να μου πείτε και εμένα τι από τα παραπάνω ισχύει?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 19:24, 10-06-15:

Τίποτα δεν γεννάτε απαραίτητο στην μαθητοφοιτητική ζωή μας.
Εμείς δημιουργούμε τέτοιες ανάγκες όταν τις ενστερνιζόμαστε και τις εξαπλώνουμε.
Αν έχεις απορίες πηγαίνεις στους βοηθούς ή/και στον ίδιο τον καθηγητής και στις λύνει.
Αν ντρέπεσαι ή νομίζεις πως δεν σε καλύπτει πας και ρωτάς φίλους ή γνωστούς που τον κατάλαβαν και πέρασαν το μάθημα, που το πέρασαν με βαθμό ! Δεν μπορεί ένα μάθημα να το περνάνε κάθε χρόνο 30-40- ...... άτομα χωρίς περαιτέρω βοήθεια κι εσύ να μην μπορείς να το περάσεις, έστω και με την 2η, 3η, .... , 10η φορά.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη eyb0ss
Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε στις 19:29, 10-06-15:

Εμένα μου φαίνεται σαν μια κακή προσπάθεια να σε τρομοκρατήσουν για να πας φροντιστήριο.
Θα πηγαίνεις θεωρία και φροντιστήρια όσο πιο πολύ μπορείς (χωρίς να τα παίξεις), πολλές φορές εάν κρίνεις ότι ο καθηγητής στη θεωρία δεν βοηθάει απλά σταματάς να πηγαίνεις και συνεχίζεις με το αντίστοιχο φροντιστήριο και το προσωπικό διάβασμα. Καλύτερα να ξοδέψεις μια ώρα διαβάζοντας στην ησυχία σου ή έστω να χαλαρώνεις αντί να τραβιέσαι με έναν δυσνόητο καθηγητή.
Το πρόγραμμα που θα έχεις στο ΑΕΙ θα είναι πιο ευέλικτο και θα σου επιτρέπει να αναπληρώνεις χαμένα μαθήματα με μεγαλύτερη ευκολία. Να ξέρεις ότι θα υπάρξουν μαθήματα στα οποία θα θες το δεκάρι και μερικά μαθήματα στα οποία θα πάρεις 5 και θα κάνεις τάματα επειδή τελείωσες.
Για να απαντήσω στην ερώτηση, στη θέση σου δεν θα πήγαινα φροντιστήριο στο πανεπιστήμιο, γιατί να δίνεις λεφτά σε φροντιστήρια όταν δεν τα χρειάζεσαι για το πτυχίο.
Όσο για τους καθηγητές που σε εκβιάζουν με τον δικό τους τρόπο για ιδιαίτερα, λυπάμαι αλλά ούτε το έχω δει, ούτε το έχω ακούσει.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,786 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:34, 10-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
Παρ' όλα αυτά, έχω ακούσει και αρκετές περιπτώσεις όπου ορισμένοι καθηγητές σου επιβάλλουν να κάνεις ιδιαίτερο μάθημα μαζί τους. Δηλαδή, ο καθηγητής παραδίδει με άθλιο τρόπο το μάθημα και στις εξετάσεις βάζει θέματα που δεν έχει διδάξει, αναγκάζοντας έτσι τους φοιτητές να κάνουν ιδιαίτερο μάθημα μαζί του (με την ανάλογη αμοιβή φυσικά ) αν θέλουν να περάσουν το μάθημα.
Δεν έχω ακούσει τέτοια περίπτωση Αντίθετα, υπάρχουν φοιτητικά φροντιστήρια απλά οι φοιτητές το κρύβουν ότι πάνε γιατί θεωρείται ξεφτίλα για τους ίδιους.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 728 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 19:49, 10-06-15:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Κι εγώ είμαι τελείως αντίθετος με το φροντιστήριο όταν μπορείς με δικό σου κόπο να περάσεις το μάθημα, ειδικά στο πανεπιστήμιο. Εννοείται ότι και τον καθηγητή(δεν έχω θέμα ντροπής, δουλειά του είναι άλλωστε :p) και άλλους φοιτητές θα ρωτήσω, το θέμα είναι αν όλα αυτά είναι αρκετά για να περάσω τα μαθήματα, έστω και με 5 κάποια πιο δύσκολα. Απλά ήθελα να δω κατα πόσο ισχύει αυτός ο εκβιασμός των καθηγητών, καθώς μπορεί να το διαδίδουν φοιτητές που κάνουν φροντιστήριο για να δικαιολογήσουν την επιλογή τους. Γιατί αν άλλα παραδίδει και άλλα εξετάζει, ότι και να κάνω είναι δύσκολο να περάσω). Απ'ότι κατάλαβα όμως,ευτυχώς, δεν υπάρχουν τέτοια ακραία φαινόμενα, έτσι δεν είναι?

Καλά όταν λέω αρκετές, μάλλον είμαι λίγο υπερβολικός , δυο περιπτώσεις έχω ακούσει. Ο ένας είναι πλέον τελειόφητος και αποφοίτησε με βαθμό >9 από δύσκολη σχολή. Πιθανόν να μην ήταν τόσο αναγκαίο, αλλά να το παρουσιάζουν έτσι επειδή ντρέπονται για την επιλογή τους
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilakis13 : 10-06-15 στις 19:51. Αιτία: AutoMerge
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stelios1997

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Stelios1997
Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 07:35, 11-06-15:

Δεν ξέρω και κατά πόσο είναι σωστό το φροντιστήριο στο πανεπιστήμιο.Κάποια στιγμή ο φοιτητής πρέπει να μάθει να διαβάζει μόνος του.Αν το έπραξε και ως μαθητής τότε έχει καλώς αν όχι τότε καλείται να το κάνει στο πανεπιστήμιο.Γιατί και πτυχίο να πάρεις με τη βοήθεια του φροντιστηρίου δεν θα έχεις απογαλακτιστεί από αυτόν τον τρόπο μάθησης και αργότερα ως επιστήμονας δεν θα έχεις κανένα φροντιστήριο δίπλα σου.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 19:25, 11-06-15:

Έτσι ακριβώς, δεν μπορεί μια ζωή να μας κυνηγάει το "φάντασμα" των φροντιστηρίων
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ZETAXA

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ZETAXA
H ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 667 μηνύματα.

H ZETAXA έγραψε στις 13:16, 14-07-15:

Επιτέλους! Ανοιχτή συζήτηση και γι αυτη τη σαπίλα του συστήματος. Είναι κρυφό μυστικό!
Τα φοιτητικά φροντιστήρια είναι από τις πιο κερδοφόρες επιχειρήσεις στη χώρα. Οι άλλες είναι τα μαθητικά φροντιστήρια!
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανοησία από το να ξοδεύεις τα λεφτά σου σε φακελάκια προς τους καθηγητές ή στα φροντιστήρια.
Κανείς από αυτούς που περνάει όλα τα μαθήματα και ξοδεύει τα κέρατά του δε θα πει ότι κάνει κάτι τέτοιο, λες και είναι εξυπνάδα!
Έχω ένα μάθημα που το έχω δώσει 8 φορές! Κάθε φορά είμαι κομμένη με 4. Βλάκας να ήμουνα θα το είχα περάσει.
Φταίμε και εμείς όμως. Ας μην πάει κανείς να τους τα στάξει να δούμε τι θα κάνουνε όλοι αυτοί οι καθηγητές. Αλλά να που υπάρχουν οι εξυπνάκηδες που πληρώνουν αδρά και πουλάνε μαγκιά κι απορούν πως εσύ, εγώ κοβόμαστε ξανά και ξανά και δίνεις 2, 3,4 φορές το όδιο μάθημα και καθυστερείς να τελειώσεις.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Marios2795

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Marios2795
Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O Marios2795 έγραψε στις 13:40, 14-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από ZETAXA
Επιτέλους!
Έχω ένα μάθημα που το έχω δώσει 8 φορές! Κάθε φορά είμαι κομμένη με 4. Βλάκας να ήμουνα θα το είχα περάσει.
.
Υπάρχει ειδική διάταξη για την περίπτωση σου, αν και τη θεωρώ ακραία.

4009/2011 (ΦΕΚ 195/τεύχος Α΄/2011)

Άρθρο 10

Αν ο φοιτητής αποτύχει περισσότερες από τρεις φορές σε ένα μάθημα, με απόφαση του κοσμήτορα εξετάζεται, ύστερα από αίτησή του, από τριμελή επιτροπή καθηγητών της σχολής, οι οποίοι έχουν το ίδιο ή συναφές γνωστικό αντικείμενο και ορίζονται από τον κοσμήτορα. Από την επιτροπή εξαιρείται ο υπεύθυνος της εξέτασης διδάσκων. Σε περίπτωση αποτυχίας, ο φοιτητής συνεχίζει ή όχι τη φοίτησή του σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις που καθορίζονται στον Οργανισμό του ιδρύματος, στους οποίους περιλαμβάνεται και ο μέγιστος αριθμός επαναλήψεων της εξέτασης σε ένα μάθημα.
Και δεν έχεις πάει ούτε μια φορά να δεις το γραπτό σου;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

O vasilakis13 έγραψε στις 13:46, 14-07-15:

Δηλαδή ο φοιτητής κάνει την αίτηση? Δεν νομίζω να την πάρει με καλό μάτι ο διδάσκων καθηγητής... αν διδάσκει μαθήματα από επόμενα έτη θα τον βρει μπροστά του δρυμύτερο ενώ αν ασκεί επιρροή στους συναδέλφους πολύ πιθανό και οι 3 καθηγητές να τον κόψουν για παραδειγματισμό
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,786 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 14:57, 14-07-15:

Δηλαδή ο φοιτητής κάνει την αίτηση? Δεν νομίζω να την πάρει με καλό μάτι ο διδάσκων καθηγητής... αν διδάσκει μαθήματα από επόμενα έτη θα τον βρει μπροστά του δρυμύτερο ενώ αν ασκεί επιρροή στους συναδέλφους πολύ πιθανό και οι 3 καθηγητές να τον κόψουν για παραδειγματισμό
Ακριβώς. Παίζει πολύ το καθηγητικό κατεστημένο. Σε απλά Ελληνικά «κοσμήτορας (καθηγητής συνάδελφος ΔΕΠ) κοράκου μάτι (συναδέλφου ΔΕΠ) δεν βγάζει».
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 15:03, 14-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Ακριβώς. Παίζει πολύ το καθηγητικό κατεστημένο. Σε απλά Ελληνικά «κοσμήτορας (καθηγητής συνάδελφος ΔΕΠ) κοράκου μάτι (συναδέλφου ΔΕΠ) δεν βγάζει».
Χε-χε!! Μην είσαι και τόσο σίγουρος. Δεν ξέρεις τι αντιζηλίες, αντιδικίες και ίντριγκες παίζονται μεταξύ των ...συναδέλφων ΔΕΠ.

Παράθεση

ZETAXA

Διάσημο Μέλος

H ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 667 μηνύματα.

H ZETAXA έγραψε στις 17:13, 14-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Marios2795
Υπάρχει ειδική διάταξη για την περίπτωση σου, αν και τη θεωρώ ακραία.

4009/2011 (ΦΕΚ 195/τεύχος Α΄/2011)

Άρθρο 10

Και δεν έχεις πάει ούτε μια φορά να δεις το γραπτό σου;

Έχω πάει αλλά μεταπτυχιακός είσαι, οπότε ξέρεις τι γίνεται. Προσβολές, προσβολές, προσβολές. Δε βγαίνει άκρη. Η αλήθεια είναι πολλές φορές ακραία.
Παράθεση

Marios2795

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Marios2795
Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O Marios2795 έγραψε στις 20:55, 14-07-15:

Ναι. Ο Διδάσκων δεν εμπλέκεται στη διαδικασία, και αναφορικά με τους συναδέλφους, δεν ισχύει στο βαθμό που ακούγεται. Επίσης γιατι προυποθέτουμε αυτή την εκδικητικότητα από τους Καθηγητές; Το σενάριο δηλαδή ένας καθηγητής να ασκεί επιρροή σε ολόκληρη επιτροπή καθώς και τον κοσμήτορα, είναι αρκετά σπάνιο.

Αρχική Δημοσίευση από ZETAXA
Έχω πάει αλλά μεταπτυχιακός είσαι, οπότε ξέρεις τι γίνεται. Προσβολές, προσβολές, προσβολές. Δε βγαίνει άκρη. Η αλήθεια είναι πολλές φορές ακραία.
Χρησιμοποίησε την παραπάνω διάταξη. Εμένα δε μου έχει τύχει, για να πω την αλήθεια, κανένα παρόμοιο περιστατικό με καθηγητή.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

O Vold έγραψε στις 22:06, 24-10-15:

Χαχαχαχα ε όχι, δεν μπορώ να το πιστέψω πως υπάρχουν τέτοιοι @$@! που προσφέρουν βοήθεια για χρυσάφι και κάποιοι άλλοι #@!# που την αγοράζουν.

Πραγματικά τους λυπάμαι...
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 22:36, 24-10-15:

Για ποιο λόγο χαρακτηρίζεις έτσι όσους ασχολούνται με την ιδιωτική εκπαίδευση σε φοιτητές (άσχετα αν διαφωνείς);
Κατέβα λίγο από το καλάμι σου.
Παράθεση

Ryuzaki (Lost in Infinity)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ryuzaki
Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

O Ryuzaki έγραψε στις 23:12, 24-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Χαχαχαχα ε όχι, δεν μπορώ να το πιστέψω πως υπάρχουν τέτοιοι @$@! που προσφέρουν βοήθεια για χρυσάφι και κάποιοι άλλοι #@!# που την αγοράζουν.

Πραγματικά τους λυπάμαι...
Δεν ξέρεις τι έχει συναντήσει ο καθένας τύπε εκεί που σπουδάζει, ούτε την κατάστασή του.
Προσωπικά, διαφωνώ με την λογική των φροντιστηρίων (είτε 2εροβάθμια είτε 3οβάθμια), αλλά σε πολλές περιπτώσεις αποτελούν μία αναγκαιότητα για πλήθος λόγων, στην πραγματικότητα που ζούμε.

Επίσης
4 ώρες τη βδομάδα για 4 εβδομάδες μας κάνει 16 ώρες το μήνα, διαίρεσε το 180 με το 16 και πες μου αν αυτό που βρίσκεις είναι η τιμή ώρας σε μάθημα λυκείου ή όχι.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,368 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 23:26, 24-10-15:

Αν χρειάζεσαι φροντιστήριο για να περάσεις μαθήματα της σχολής σου, μήπως θα έπρεπε να το ξανά σκεφτείς αν θα ήθελες να φοιτάς στη συγκεκριμένη σχολή;
Παράθεση

Ακάλυπτος

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ακάλυπτος
Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

O Ακάλυπτος έγραψε στις 00:31, 25-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Αν χρειάζεσαι φροντιστήριο για να περάσεις μαθήματα της σχολής σου, μήπως θα έπρεπε να το ξανά σκεφτείς αν θα ήθελες να φοιτάς στη συγκεκριμένη σχολή;
Επειδή μπορεί να τύχει σε κάποιον να έχει ένα μάθημα που δεν του αρέσει/δεν τα καταφέρνει, πάει να πει ότι ίσως να μην του ταιριάζει/αρέσει η σχολή;

πχ. η δημοσιογραφία έχει μαθήματα Οικονομικών (πέραν των ξένων γλωσσών), οι πολιτικές επιστήμες επίσης, η κοινωνιλογία έχει τη στατιστική κλπ κλπ
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,368 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 00:44, 25-10-15:

Άλλο δε μου αρέσει και δυσκολεύομαι άλλο είμαι τόσο απελπισμένος που χρειάζομαι φροντιστήριο για να το περάσω.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

O Vold έγραψε στις 07:20, 25-10-15:

Για ποιο λόγο χαρακτηρίζεις έτσι όσους ασχολούνται με την ιδιωτική εκπαίδευση σε φοιτητές (άσχετα αν διαφωνείς);
Γενικά είμαι ενάντια, εκτός την εκμάθηση ξένων γλωσσών που για προφανείς λόγους ο σπουδαστής την έχει ανάγκη(την ιδ. εκπ.).

Στο πανεπιστήμιο δεν μπαίνεις για να πάρεις ένα πτυχίο να σε καμαρώνει η γειτόνισσα, πας για να μάθεις . Θεωρώ χαζό από την μια οι φροντιστές να τα κάνουν όλα θεωρητικά εύκολα προσφέροντας του έξτρα βοήθεια ή στην χειρότερη περίπτωση να τους λύνουν τις ασκήσεις/εργασίες. Γιατί κι αυτό υπάρχει. Εκτός των άλλων, δεν είναι σε θέση, μάλλον, να γνωρίζουν τι ακριβώς κάνει ο κάθε καθηγητής, κάθε τμήματος και κάθε πανεπιστημίου ή τι ζητάει στο τελικό του. Όμοια μαθήματα δεν σημαίνει κι όμοια διδακτέα ύλη. Δεν θεωρώ πως προσφέρουν την βοήθεια που ενδεχομένως να νομίζουν οι φοιτητές πως είναι το ίδιο βοηθητική όσο, νομίζουν, πως είναι του Λυκείου. Όπως εξαπλώθηκε η "φήμη" ότι <<σε σχολή δίχως φροντιστήρια δεν μπαίνεις>>, έτσι και θα εξαπλωθεί αυτή που θα λέει <<χωρίς φροντιστήρια δεν βγαίνεις>>.

Κατέβα λίγο από το καλάμι σου.
Από το καλάμι μου; Τι νομίζεις πως όλα πάνε τέλεια στις σπουδές μου ή στην σχολή μου γενικότερα;
Δηλαδή κάποιος για να εκφράσει κάτι θετικό πρέπει να είναι απελπισμένος και να χρωστάει 3-5-15 μαθήματα; Όσοι είμαστε ενάντια είμαστε οι γαμάτοι, οι χαλαροί ; Όλοι δυσκολεύονται, αλλά κάποιοι προσπαθούν, προσπαθούν περισσότερο.

Αρχική Δημοσίευση από Ryuzaki
Δεν ξέρεις τι έχει συναντήσει ο καθένας τύπε εκεί που σπουδάζει, ούτε την κατάστασή του.
Όλοι κάποια στιγμή θα συναντήσουμε κάποιο πρόβλημα με κάποιο μάθημα, θα πρέπει δηλαδή να καταφύγουμε στις ίδιες μεθόδους;
Υπάρχουν φοιτητές που λένε "παλούκια" μαθήματα που έδωσαν πανελλήνιες κι ενώ στις πανελλήνιες τα πήγαν καλά, στην εξεταστική απέτυχαν δις(κι όχι μόνο). Τι παίζει; Είναι "παλούκια" ή οι φοιτητές προτίμησαν την έξω-φοιτητική ζωή ; Να πάνε σε φροντιστήριο ή να στρώσουν κώλο και να διαβάσουν ;
Είναι πολύ εύκολο να μην διαβάζουμε, να αντιγράφουμε τις ασκήσεις μας από άλλους και μετά να "κλαιγόμαστε" γιατί ζοριζόμαστε, όμως το πρόβλημα τις περισσότερες φορές δεν είναι του μαθήματος ή του τρόπου διδασκαλίας του καθηγητή αλλά της στάσης μας.
Προφανώς δεν θέλω να κάνω κάποια προσωπική επίθεση, υπάρχουν εξαιρέσεις και πράγματα που δεν γνωρίζω. Μιλάω γενικά, για πράγματα που έχω βιώσει εδώ κι έναν χρόνο.

Κάτι πάρει στραβά, δεν νομίζεις;
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 09:11, 25-10-15:

Με ένα χρόνο στο Πανεπιστήμιο δεν μπορείς να έχεις σφαιρική και αμερόληπτη εικόνα για το Πανεπιστήμιο. Επίσης στα άλλα Πανεπιστήμια εκτός της Κρήτης, όπως έχει ανεφέρει και ο Ryuzaki υπάρχουν σοβαρά προβλήματα. Μπορεί να φταίνε και οι φοιτητές αλλά και το εκάστοτε Τμήμα μπορεί να έχει σκανδαλώδεις ατέλειες που τις κρύβει κάτω από το χαλί της μη αξιολόγησης ή της παραποιημένης αξιολόγησης προς συγκάλυψης ευθυνών. Οι Πανεπιστημιακές σπουδές στη χώρα μας δεν γίνονται υπό τις καλύτερες προϋποθέσεις. Το "άβατο" της διαπλοκής των Ελληνικών Πανεπιστημίων (με θύματα φοιτητές, μεταπτυχιακούς φοιτητές ή και υποψ.διδάκτορες) παραμένει συνεχώς έξω από τις "μεταρρυθμίσεις" του εκάστοτε Υπουργού Παιδείας και οι παθογένειες απλά αναπτύσσουν ιστό της αράχνης.
Παράθεση

Ryuzaki (Lost in Infinity)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ryuzaki
Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 363 μηνύματα.

O Ryuzaki έγραψε στις 20:25, 25-10-15:

Ναι, απλά σου λέω ότι οι μεταβλητές που δυσκολεύουν τον κάθε φοιτητή είναι τόσες πολλές, που αρκετές φορές δεν μπορούμε καν να σκεφτούμε ότι υπάρχουν, και κρίνουμε εκ του ασφαλούς.

Θα σου πω 2 περιπτώσεις που βίωσα προσωπικά και οδηγήθηκα να κάνω φροντιστήρια σε μερικά μαθήματα.
Μάθημα x εξαμήνου, το διαβάζω 1 μήνα, παράλληλα παρακολουθώ, πάω δίνω παίρνω 4. Εκείνη την εξεταστική από τα 300 άτομα που έδωσαν πέρασαν τα 10.
Από αυτά τα 10 άτομα για την ιστορία, οι 4 σίγουρα το πέρασαν με μηνύματα απ'έξω.
Το δίνω ξανά τις επόμενες εξεταστικές πάλι η ίδια ιστορία. Ε, δεν μπορούσα να αφιερώνω ξανά και ξανά και να "κόβω" χρόνο διαβάσματος από άλλα μαθήματα διαβάζοντας τόμους ολόκληρους για αυτό το μάθημα. Το κάνω μάθημα, και στην επόμενη (4η) εξεταστική περνάω.
Σε σκληρή αντιπαράθεση που είχα με τον καθηγητή στο μέλλον παίρνω περίπου την απάντηση "Εάν βάλω μόνο από αυτά που κάνω στο μάθημα, θα το περνάνε όλοι. Βάζω τέτοιας δυσκολίας θέματα για να χτυπήσω τα φροντιστήρια". Άντε βγάλε άκρη, και τι επίπτωση έχει αυτό στον μέσο φοιτητή που δεν έχει λ7 για φροντιστήρια.

Το άλλο είναι ότι για κάθε εξάμηνο που κάθομαι παραπάνω και νοικιάζω, πληρώνω ας πούμε ένα ρεαλιστικό νούμερο 2400(200 ενοίκιο και 200 να τρώω) ευρωπαϊκά. Πόσα εξάμηνα με παίρνει να το κάνω αυτό στους καιρούς που ζούμε; Δεν είναι λογικό να σκεφτεί κάποιος "Ε, με 240/μάθημα, κάνω 10 παλούκια που τα περνάω σίγουρα, τα καταλαβαίνω, και ελαφρύνω τους δικούς μου από όλα τα εξάμηνα που θα κρατιόμουν πίσω; Άσε ότι μένω πίσω στη ζωή μου μετά το πτυχίο και στα σχέδιά μου". Και πίστεψέ με, δεν είναι ότι έχω τεμπελιάσει ή ότι δεν μου κόβει ή δεν ξέρω εγώ τι. Είναι σύνηθες το να χρωστάει κάποιος μετά το 5ο έτος σπουδών (τουλάχιστον στη σχολή μου έτσι) πάνω από 15 μαθήματα για πτυχίο. Το ότι κάποιοι το καταφέρνουν και χωρίς βοήθεια, είναι σαν να μου δίνει κάποιος το παράδειγμα των 20-30 ατόμων που πάντα θα υπάρχουν κάθε χρονιά στις πανελλήνιες και γράφουν περι τα 20χιλιάρικα και να κρίνει με βάση αυτούς.

Το πρόβλημα δεν έγκειται στο ότι υπάρχουν φροντιστήρια. Είναι αναμενόμενο να συμβεί όταν υπάρχει ζήτηση ή ανάγκη.
Εστιάζω στις παθογένειες που οδηγούν σε αυτή τη "λύση", καθώς και το πώς μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα στη ρίζα του, σαν φοιτητές από τη δική μας σκοπιά, και αυτό αποτελεί μία συζήτηση από μόνο του.

Προσωπικά πάντως για να κλείνω, μπορώ να πω ότι έμαθα αρκετά πράγματα που ούτε με σφαίρες δεν θα τα διδασκόμουν στη σχολή (και πίστεψέ με, κρατάω καθημερινή επαφή με τη σχολή), τόσο θεωρητικά αλλά και πρακτικά, και τα πέρασα τα μαθήματα με έναν εύλογο κόπο και καλούς βαθμούς.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ryuzaki : 25-10-15 στις 20:36.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 08:28, 26-10-15:

Καθώς πολλοί κατακρίνουν την ανάγκη πολλών φοιτητών για φροντιστηριακά μαθήματα με σκοπό να περάσουν τα μαθήματά τους, ανάμεσά τους και εγώ, προσπαθώ να έχω μια ισορροπημένη γνώμη. Ναι μεν αρκετοί όσο περνάνε τα χρόνια, ειδικά στις εποχές των social media (δεν ξέρω αν συνδέεται) αναζητούν τη φροντιστηριακή στήριξη. Αυτό συνήθως οφείλεται ότι μπορεί να μη διαβάζουν όσο πρέπει, να μην χρησιμοποιούν το διαδίκτυο σωστά προς κάλυψη κενών κλπ. Υπάρχει όμως και η άλλη άποψη, που συνήθως παραλείπεται. Σε πολλά Τμήματα το διδακτικό πλαίσιο είναι κακής ποιότητας, οι διδάσκοντες απέχουν πολύ από τους φοιτητές σε κάθε επίπεδο επικοινωνίας, αρκετοί φοιτητές αναγκάζονται να εργάζονται κατά τη διάρκεια των σπουδών τους (λόγω της υφιστάμενης κατάστασης) και δεν έχουν τον απαιτούμενο χρόνο μελέτης. Επειδή κάποιοι εδώ μέσα την έχετε δει "ερευνητές με διδακτορικό από το 1ο εξάμηνο" να ξέρετε ότι στο διαφημισμένο εξωτερικό, υπάρχουν tuitions εξτρά από τις βασικές διαλέξεις για αδύναμους φοιτητές σε όλα τα Πανεπιστήμια ή τουλάχιστον στα περισσότερα. Το κάθε Τμήμα έχει εξωτερικούς συνεργάτες επί πληρωμή, που συμπληρώνουν αδυναμίες φοιτητών που ανήκουν σε ειδικές περιπτώσεις. Πουθενά δεν είναι κατακριτέα η φροντιστηριακή στήριξη. Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι η φροντιστηριακή στήριξη αποτελεί δικαιολογία της κακής ποιότητας (ως αποποίηση των ευθυνών που χρεώνονται αποκλειστικά στα μέλη ΔΕΠ και στο Πανεπιστήμιο) και γίνεται αδιευκρίνιστα χωρίς σαφή κριτήρια εκ μέρους του Τμήματος του Πανεπιστημίου ως προς τους φοιτητές του. Ας ξεκινήσουμε κάποτε να συζητάμε θέματα όπως για ποιο λόγο σε αρκετά Τμήματα το ποσοστό αποτυχίας των φοιτητών στις εξεταστικές να αγγίζει το 90% και το Τμήμα να αδιαφορεί τελείως. Θα ήθελα μια απάντηση από τους "αριστούχους-ερευνητές πρωτοετείς" που τα ξέρουν όλα για όλους.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,674 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:39, 26-10-15:

Βασικά πολλοί πηγαίνουν στα φροντιστήρια ακριβώς επειδή δεν θέλουν/μπορούν να απογαλακτιστούν από την λογική του σχολείου. Και ίσως με δεδομένα πολλών σχολών αυτό να μην είναι κατακριτέο, ωστόσο τα παιδιά δεν μαθαίνουν να διαβάζουν και να ψάχνονται μόνοι τους αν από το Α' ή Β' εξάμηνο κάνουν άκριτα διάφορα φροντιστήρια (ξέρω και τέτοιες περιπτώσεις).

Φυσικά αν είναι να έχεις κάποιον καθηγητή που βάζει θέματα δυσκολίας υπερτριπλάσιας από αυτά που διδάσκει επειδή ένα 2% κάνει φροντιστήριο και μπορεί να τα λύσει, ναι να πας φροντιστήριο. Ή αν σου έχουν μείνει 1-2 μαθήματα για πτυχίο τα οποία τα έχεις χιλιοδώσει και για τους χ,ψ λόγους δεν τα περνάς, να κάνεις φροντιστήριο, να πάρεις το πτυχίο και να ξενοιάσεις. Εντάξει τι να κάνουμε είναι κάποια λεφτά αλλά δεν θα πάει η ζωή μας όλη πίσω για 2 από τα 50 μαθήματα που κάνουμε σε 4-5 χρόνια.

Όμως βλέπω και την λογική του βολεψάκια "ε κόπηκα, νταξ δεν πολυδιάβασα, αλλά δεν γαμιέται θα κάνω φροντιστήριο και θα το περάσω". Δηλαδή ελάχιστη ή μηδαμινή προσπάθεια και μετά στροφή στην εύκολη λύση. Αυτό για μένα για ενήλικο άνθρωπο είναι κατακριτέο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

O Vold έγραψε στις 13:33, 26-10-15:

Νομίζω πως εκτός από τα φροντιστήρια υπάρχουν κι άλλες λύσεις στις οποίες μπορούμε να καταφύγουμε. Αν δεν αποδώσουν βλέπουμε, αν όμως δεν τους δώσουμε μια ευκαιρία, είναι άσκοπο να λέμε ότι είναι απαραίτητο το φροντιστήριο. Δεν γίνεται όποτε ζοριζόμαστε να τρέχουμε στον φροντιστή επειδή βαριόμαστε να το ψάξουμε περισσότερο μόνοι.

Τέτοιες λύσεις είναι:
1) Απασχόληση του καθηγητή ή των βοηθών του μαθήματος σε ελεύθερες ώρες ή μέσω e-mail σχετικά με το τι δεν καταλαβαίνουμε.
2) Βιβλία από την βιβλιοθήκη ώστε να πάρουμε μια πιο σφαιρική εικόνα των όσων διδασκόμαστε.
3) Βοήθεια από συμφοιτητές μας, που ενδεχομένως να πέρασαν και το εκάστοτε μάθημα, σχετικά με όσα δεν καταλαβαίνουμε.
4) Βοήθεια από το διαδίκτυο. Υπάρχουν πολλές βίντεο-διαλέξεις, ειδικά από ξένα πανεπιστήμια/καθηγητές, όπου είναι σε θέση να μας εξηγήσουν αναλυτικά τα <<περίεργα>> κομμάτια κι όχι μόνο.
Οι φροντιστές δεν είναι μάγοι ούτε έχουν κάποια παραπάνω ικανότητα από (όλους) τους διδάσκοντες.
Παράθεση

EmilyGioti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EmilyGioti
H EmilyGioti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H EmilyGioti έγραψε στις 17:25, 26-10-15:

1ον εργαζομαι σε φροντιστηριο ξενων γλωσσων δεν χρειαζεται να ξανασκεφτω κατι. Λογω εργασιας δεν μπορω να παρακολουθησω μερικα μαθηματα. Και ναι χρειαζομαι φροντιστηριο γιατι θελω το πτυχιο μου να εχει τουλαχιστον βαθμο 8 και πανω. Δυστυχως τα ΤΕΙ και οχι μονο αλλα και Πανεπιστημια αδυνατουν να προσφερουν καποιες γνωσεις όταν στην ταξη επικρατει ενας χαμος.
Παράθεση

ZETAXA

Διάσημο Μέλος

H ZETAXA έγραψε στις 21:34, 26-10-15:

Προσωπικά τα θεωρώ πεταμένα λεφτά να πληρώνεις για να πάρεις πτυχίο, ενώ θα μπορούσες να διαθέσεις τα ποσά αυτά κάπου περισσότερο αξιόλογα. Καθυστερείς βέβαια να πάρεις πτυχίο... να πάρει
Παράθεση

EmilyGioti

Νεοφερμένος

H EmilyGioti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H EmilyGioti έγραψε στις 12:28, 27-10-15:

πεταμενα λεφτα δεν ειναι. πεταμενος χρονος ειναι ομως να πηγαινεις σχολη και να μην γινονται μαθηματα
Παράθεση

ZETAXA

Διάσημο Μέλος

H ZETAXA έγραψε στις 20:00, 27-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από EmilyGioti
πεταμενα λεφτα δεν ειναι. πεταμενος χρονος ειναι ομως να πηγαινεις σχολη και να μην γινονται μαθηματα

Όπως στο σχολείο δηλαδή, πηγαίναμε σχολείο και φροντιστήριο τότε, θα πάμε σχολή και φροντιστήριο τώρα?
Μα πως δεν είναι πεταμένα λεφτά, ακόμη και να μπορείς να τα δώσεις μη μου πεις ότι δε θα ήθελες να τα διαθέσεις κάπου αλλού οπουδήποτε.

Δε φτάνει που είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που πληρώνει φροντιστήρια για ξένες γλώσσες και μέση εκπαίδευση, είναι δυνατόν να πληρώνουμε και στο πανεπιστήμιο?
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

O Vold έγραψε στις 21:19, 27-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από EmilyGioti
Δυστυχως τα ΤΕΙ και οχι μονο αλλα και Πανεπιστημια αδυνατουν να προσφερουν καποιες γνωσεις όταν στην ταξη επικρατει ενας χαμος.
Εντάξει, νομίζω πως τώρα φτάνουμε στο όριο της υπερβολής.
Νομίζω πως οι καθηγητές, οφείλουν και το κάνουν, επιβάλλουν τάξη όποτε απαιτείται.
Έπειτα, μετά τον πρώτο μήνα + τα αμφιθέατρα αδειάζουν. Οι αίθουσες είναι ακόμη πιο άδειες
αφού εκεί κάνουν μάθημα συνήθως επιλογής με λιγότερους φοιτητές.

Δεν μπορώ να πιστέψω πως μια σοβαρή σχολή(όσο μπορεί να είναι μια ελληνική) δεν προσφέρει κάποια στοιχειώδη πράγματα. Στην τελική κάτσε πρώτη θέση όχι τελευταία που εκεί γίνεται ο κακός χαμός πολλές φορές.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vold : 27-10-15 στις 21:24.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,587 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:58, 28-10-15:

Δικαίωμα κάθε καθηγητή είναι να χρεώνει όσο θέλει τον φοιτητή. Αν μερικοί χρεώνουν 180 το μάθημα και έχουν ζήτηση τότε μαγκιά τους. Πιστεύω ότι αν ένας φοιτητής διαβάζει συνέχεια και παρακολουθεί τα μαθήματα τότε δεν υπάρχει περίπτωση να αποτύχει. Θεωρώ όσοι πάνε φροντιστήρια δεν ξέρουν να διαβάζουν και ουσιαστικά παιδιά ο φροντιστής δεν κάνει τίποτα άλλο από το να σου μάθει μεθοδολογία είστε μεγάλοι ώστε να βρείτε τρόπο να διαβάσετε μόνοι σας (ακόμα και αν σας πάρει 3πλάσιο χρόνιο θα είναι πιο καλό ειδικά στα μελλοντικά μαθήματα). Εγώ όταν σε ένα μάθημα δυσκολεύομαι ξέρω ότι δε φταίω εγώ για αυτό τον λόγο απλά διαβάζω από άλλο βιβλίο και χρησιμοποιώ απλά το βιβλίο των καθηγητών ως οδηγό. Τα περισσότερα βιβλία στην ιατρική που είμαι είναι σκουπίδια και κάνουν πολλα 100ρικα ευτυχώς έχω βρει πολλά καλά βιβλία φτηνά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 28-10-15 στις 11:07.
Παράθεση

EmilyGioti

Νεοφερμένος

H EmilyGioti έγραψε στις 14:29, 30-10-15:

αλλο ιατρικη και αλλο διοικηση επιχειρησεων

θεωρω οτι εκει αντιμετωπιζονται τα μαθηματα με σοβαροτητα
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 09:16, 16-11-15:

Νομίζω πως εκτός από τα φροντιστήρια υπάρχουν κι άλλες λύσεις στις οποίες μπορούμε να καταφύγουμε. Αν δεν αποδώσουν βλέπουμε, αν όμως δεν τους δώσουμε μια ευκαιρία, είναι άσκοπο να λέμε ότι είναι απαραίτητο το φροντιστήριο. Δεν γίνεται όποτε ζοριζόμαστε να τρέχουμε στον φροντιστή επειδή βαριόμαστε να το ψάξουμε περισσότερο μόνοι.

Τέτοιες λύσεις είναι:
1) Απασχόληση του καθηγητή ή των βοηθών του μαθήματος σε ελεύθερες ώρες ή μέσω e-mail σχετικά με το τι δεν καταλαβαίνουμε.
2) Βιβλία από την βιβλιοθήκη ώστε να πάρουμε μια πιο σφαιρική εικόνα των όσων διδασκόμαστε.
3) Βοήθεια από συμφοιτητές μας, που ενδεχομένως να πέρασαν και το εκάστοτε μάθημα, σχετικά με όσα δεν καταλαβαίνουμε.
4) Βοήθεια από το διαδίκτυο. Υπάρχουν πολλές βίντεο-διαλέξεις, ειδικά από ξένα πανεπιστήμια/καθηγητές, όπου είναι σε θέση να μας εξηγήσουν αναλυτικά τα <<περίεργα>> κομμάτια κι όχι μόνο.
Οι φροντιστές δεν είναι μάγοι ούτε έχουν κάποια παραπάνω ικανότητα από (όλους) τους διδάσκοντες.

Οι λύσεις 1-4 που παραθέτεις, δεν είναι διαθέσιμες στον ίδιο βαθμό σε όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Δεν σημαίνει ότι καθώς στην Κρήτη λειτουργείτε έτσι, είναι ο κανόνας.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

O Vold έγραψε στις 11:08, 16-11-15:

Οι λύσεις 1-4 που παραθέτεις, δεν είναι διαθέσιμες στον ίδιο βαθμό σε όλα τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Δεν σημαίνει ότι καθώς στην Κρήτη λειτουργείτε έτσι, είναι ο κανόνας.
Να υποθέσω δηλαδή πως μόνο οι φοιτητές της Κρήτης έχουν ίντερνετ, συμφοιτητές και εμαιλ. Μόνο εμείς έχουμε βιβλιοθήκη και καθηγητές που δεν έχουν κρεμάσει ταμπέλα στον λαιμό τους όπου αναφέρει «Μείνετε μακριά μου, δεν ξέρω, δεν απαντώ».
Μόνο εμείς έχουμε βοηθούς μαθημάτων. Στα άλλα τμήματα οι καθηγητές κάνουν τα πάντα, προλαβαίνουν τα πάντα, δεν έχουν άλλες ασχολίες.
Αλλά να λύσουν απορίες δεν ξέρουν, δεν θέλουν.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 12:38, 16-11-15:

Mπορώ να σου πω πολλά παραδείγματα.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 15:31, 16-11-15:

Φοιτητής που κάνει φροντιστήρια για να περνάει τα μαθήματα, κατά την άποψή μου έχει χάσει τελείως το νόημα της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Δεν είναι λύκειο το πανεπιστήμιο να σου βάζει ο καθηγητής ασκήσεις για το σπίτι και να σε εξετάζει αν τις έκανες την άλλη μέρα. Το όλο νόημα του πανεπιστημίου είναι να αποκτήσεις επιστημονική κατάρτιση πάνω στο τομέα σου, δηλαδή να μάθεις να ερευνάς, αυτό το μαθαίνεις ερευνώντας και διαβάζοντας μόνος σου, όχι κάνοντας φροντιστήριο. Απλά οι περισσότεροι βλέπουν το πτυχίο σαν ένα χαρτί που θα τους βάλει σε μια δουλειά γι' αυτό κάνουν και τα φροντιστήρια για να το πάρουν. Μετά βέβαια αναρωτιούνται γιατί αυτό το χαρτί δεν έχει καμιά αξία...
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,545 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 15:38, 16-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Φοιτητής που κάνει φροντιστήρια για να περνάει τα μαθήματα, κατά την άποψή μου έχει χάσει τελείως το νόημα της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Δεν είναι λύκειο το πανεπιστήμιο να σου βάζει ο καθηγητής ασκήσεις για το σπίτι και να σε εξετάζει αν τις έκανες την άλλη μέρα. Το όλο νόημα του πανεπιστημίου είναι να αποκτήσεις επιστημονική κατάρτιση πάνω στο τομέα σου, δηλαδή να μάθεις να ερευνάς, αυτό το μαθαίνεις ερευνώντας και διαβάζοντας μόνος σου, όχι κάνοντας φροντιστήριο. Απλά οι περισσότεροι βλέπουν το πτυχίο σαν ένα χαρτί που θα τους βάλει σε μια δουλειά γι' αυτό κάνουν και τα φροντιστήρια για να το πάρουν. Μετά βέβαια αναρωτιούνται γιατί αυτό το χαρτί δεν έχει καμιά αξία...
Βασικά κατά τη γνώμη μου εγώ που κάνω φροντιστήρια (μέσα στη σχολή) είναι για να πάρω και μια γνώση παραπάνω η να θυμίσω κάτι που ξέχασα
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 17:31, 16-11-15:

Συμφωνω..Κι εγω κανω πρωτη φορα φροντιστηριο σε ενα μαθημα και ντρεπομαι που το λεω ΑΛΛΑ οταν εχεις ενα καθηγητη που μπαινει στην αιθουσα και λεει στους φοιτητες "βαριεμαι να κανω μαθημα αλλα ειναι μερος του συμβολαιου που υπεγραψα πριν καποια χρονια και ειμαι υποχρεωμενος να το κανω", μιλαει ισα-ισα για να τον ακουνε στις 2 πρωτες σειρες και το συγγραμμα ειναι δικο του βιβλιο το οποιο πραγματικα ΔΕΝ διαβαζεται τι αλλο μπορει να κανει ο φοιτητης?

Για να μην πω πως οταν πηγα στο γραφειο του για απορια(στις ωρες γραφειου που εχει ο ιδιος ανακοινωσει) μου ειπε "μονο 1 λεπτο γιατι εχω πολλη δουλεια"... Επισης ερευνητικα ειναι πατος
Παράθεση

Σωτηρης13 (Σωτήρης Παπαδόπουλος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Σωτηρης13
Ο Σωτήρης Παπαδόπουλος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Σοφάδες (Καρδίτσα). Έχει γράψει 2,545 μηνύματα.

O Σωτηρης13 έγραψε στις 17:35, 16-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Συμφωνω..Κι εγω κανω πρωτη φορα φροντιστηριο σε ενα μαθημα και ντρεπομαι που το λεω ΑΛΛΑ οταν εχεις ενα καθηγητη που μπαινει στην αιθουσα και λεει στους φοιτητες "βαριεμαι να κανω μαθημα αλλα ειναι μερος του συμβολαιου που υπεγραψα πριν καποια χρονια και ειμαι υποχρεωμενος να το κανω", μιλαει ισα-ισα για να τον ακουνε στις 2 πρωτες σειρες και το συγγραμμα ειναι δικο του βιβλιο το οποιο πραγματικα ΔΕΝ διαβαζεται τι αλλο μπορει να κανει ο φοιτητης?

Για να μην πω πως οταν πηγα στο γραφειο του για απορια(στις ωρες γραφειου που εχει ο ιδιος ανακοινωσει) μου ειπε "μονο 1 λεπτο γιατι εχω πολλη δουλεια"... Επισης ερευνητικα ειναι πατος
Τέτοιοι είναι απαράδεκτοι να βρίσκονται στο δημόσιο
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 19:40, 16-11-15:

Φίλτατε, εκφράζεις άποψη λες και δεν έχεις ιδέα πως αρκετά μέλη ΔΕΠ διδάσκουν και αν θα σε άλλα δεδομένα Πανεπιστημιακής κοινότητας, θα έμπαιναν στο Αμφιθέατρο. Κρίνουμε συνέχεια τους φοιτητές ενώ εθελοτυφλούμε στην ανεπάρκεια πολλών καθηγητών του Ελληνικού Πανεπιστημίου είτε παιδαγωγικά είτε επιστημονικά, καθότι η εξέλιξή τους δεν έγινε με τόσο αξιοκρατικά και διαφανή κριτήρια.
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 23:43, 16-11-15:

Φίλτατε, εκφράζεις άποψη λες και δεν έχεις ιδέα πως αρκετά μέλη ΔΕΠ διδάσκουν και αν θα σε άλλα δεδομένα Πανεπιστημιακής κοινότητας, θα έμπαιναν στο Αμφιθέατρο. Κρίνουμε συνέχεια τους φοιτητές ενώ εθελοτυφλούμε στην ανεπάρκεια πολλών καθηγητών του Ελληνικού Πανεπιστημίου είτε παιδαγωγικά είτε επιστημονικά, καθότι η εξέλιξή τους δεν έγινε με τόσο αξιοκρατικά και διαφανή κριτήρια.
Αυτά παθαίνεις όταν δίνεις στο κράτος το μονοπώλιο στα πανεπιστήμια, γεμίζεις άσχετους κολλημένους στις καρέκλες. Άντε κούνα τους αυτούς. Έχω φάει αρκετούς τέτοιους στη μάπα στο ΑΠΘ, αλλά δεν με εμπόδισε να διαβάσω και να περάσω. Ή θυσιάζεις τους καφέδες και διαβάζεις, ή πας σε φροντιστήριο για να γράψεις το 5. Απλά η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών δεν κατανοεί τι σημαίνει η φράση "επενδύω στον εαυτό μου", γι' αυτό και αντιμετωπίζει τις σπουδές με αυτό τον τρόπο.

Αν αυτός ο τυπάρας κατάφερε να φτιάξει μπαταρία και ραδιόφωνο από σκουπίδια στη Σιέρρα Λεόνε νομίζω πως και οι δικοί μας οι φωστήρες πρέπει να μπορούν να περάσουν τα Μαθηματικά Ι χωρίς φροντιστήριο. Μεράκι θέλει και να σταματήσουμε να λέμε δικαιολογίες.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 00:24, 17-11-15:

και στο κλαμπομπιτσόμπαρο με τις σέλφις ποιος θα πάει μετά;
Παράθεση

τρελα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη τρελα
Ο τρελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O τρελα έγραψε στις 21:17, 08-03-17:

Καλησπερα παιδια γνωριζει καποιος κανενα φροντιστηριο για πανεπιστημιο που τον βοηθησε αρκετα ωστε να περασει καποια μαθηματα
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 22:11, 08-03-17:

Nαι. Την Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη και το Google.
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Αγγελος Κοκ
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε στις 02:21, 20-03-17:

Συμφωνω απολυτα με τον hack3r στο πανεπιστημιο υποτιθεται οτι μαθαινουμε να δουλευουμε "μονοι μας",να ερευνουμε,να διαβαζουμε μονοι μας και οταν εχουμε ενα προβλημα να ψαχνουμε τις αιτιες και τους τροπους αντιμετωπισης σαν ωριμοι ενηλικες...Αν περιμενουμε μια ζωη απ'το φροντιστηριο και το καθε φροντιστηριο να μας βοηθησει τοτε πως θα μαθουμε να αντιμετωπιζουμε τα προβληματα μας; Η μηπως θα ειναι εκει μια ζωη ο μπαμπας και η μαμα να μας βοηθησουν...
Παράθεση

miss marple

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 09:40, 20-03-17:

Παιδιά συμφωνώ κι εγώ, είμαι απόλυτα αρνητική στο θέμα φροντιστήριο στο πανεπιστήμιο, όμως ας δούμε και τη σκοπιά αυτών που κάνουν....στη σχολή μου τουλάχιστον, υπάρχει περίπτωση να δώσεις ένα μάθημα 3 και παραπάνω φορές και να κόβεσαι συνεχόμενα. Ε, οι περισσότεροι κάπως έτσι ξεκινάνε φροντιστήριο. Εγώ προσωπικά αν και δε θα το έκανα, δε μπορώ να τους κατηγορήσω. Άλλωστε δεν αντιγράφουν, δεν κάνουν κάποια ατιμία για να περάσουν, απλά παίρνουν μία έξτρα βοήθεια. Και δεν ξέρω πώς είναι στις σχολές σας, αλλά στη δική μου αν δεν έχεις καταλάβει ένα μάθημα, που το έχεις δώσει (διαβάσει) τρεις φορές 1) δε το έχεις καταλάβει σε βάθος -γιατί υπάρχουν και τέτοια μαθήματα, δύσκολα και άνθρωποι που για να τα καταλάβουν χρειάζεται να τους τα εξηγήσει κάποιος σωστά και οι καθηγητές δε το κάνουν πάντα ή 2) ο καθηγητής είναι περίεργος.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

O Vold έγραψε στις 11:57, 20-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από miss marple
υπάρχει περίπτωση να δώσεις ένα μάθημα 3 και παραπάνω φορές και να κόβεσαι συνεχόμενα.
Τι πάει να πει "υπάρχει περίπτωση"; Πάει ανάλογα με τον καιρό; Αν θα βρέξει ή όχι;
Το αν θα κοπείς ή όχι βασίζεται κατά κύριο λόγο στη δική σου αντιμετώπιση ως προς το μάθημα.

Και για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ έχω δώσει 5(!!) φορές ένα μάθημα, με τη μικρή αλλά διόλου ασήμαντη λεπτομέρεια, ότι σε καμία από τις πρώτες 4 δεν διάβασα πότε, γιατί έτσι, δε γούσταρα. Την 5η όμως, επειδή δεν με έπαιρνε άλλο, το πέρασα το μάθημα άνετα, χαλαρά και με ένα 8.5 όπου με πιο προσεκτικό διάβασμα, τον ερχόμενο Σεπτέμβρη θα μπορούσα να το περάσω με 10ρι.

Από την άλλη βέβαια, σε αντίθεση με το μάθημα αυτό, ένα άλλο -όπως και αμέτρητα άλλα- ενώ το χρωστάει όλο το τμήμα μου στο τελικό πήγα κι έγραψα με την 1η πολύ καλό βαθμό, για τα δεδομένα του μαθήματος, διαβάζοντας στοχευμένα πράγματα μόνο λίγο και λίγες ημέρες πριν την εξεταστική.

Προσωπικά έχω πάψει να με απασχολεί αυτή η τάση. Δεν με αγγίζει ούτε στο ελάχιστο και ούτε με "απειλεί". Εξάλλου στο τμήμα μου αλλά και γενικά τμήματα πληροφορικής αυτά δε παίζουν, δεν αποδίδουν. Εκτός αν πας για ένα πλήρως πληρωμένο πτυχίο.

Αρχική Δημοσίευση από miss marple
στη δική μου αν δεν έχεις καταλάβει ένα μάθημα, που το έχεις δώσει (διαβάσει) τρεις φορές 1) δε το έχεις καταλάβει σε βάθος -γιατί υπάρχουν και τέτοια μαθήματα, δύσκολα και άνθρωποι που για να τα καταλάβουν χρειάζεται να τους τα εξηγήσει κάποιος σωστά και οι καθηγητές δε το κάνουν πάντα ή 2) ο καθηγητής είναι περίεργος.
Παντού υπάρχουν αυτά. Καλώς η κακώς το να περάσεις ένα μάθημα είναι ιδιαιτέρως εύκολο, αρκεί να "παίξεις" και λίγο έξυπνα.
Αλλά όταν πας τουρίστας, τότε η Γη είναι τετράγωνη...
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

O hack3r έγραψε στις 12:39, 20-03-17:

Όσοι κάνετε φροντηστήρια έχετε χάσει το νόημα απλά. Όταν αύριο θα πας να δουλέψεις και θα συναντήσεις μια δυσκολία τι θα κάνεις θα πληρώσεις άλλον για να κάνει τη δουλειά σου ή για να σου μάθει αυτά που δεν μπορείς να μάθεις μόνος σου? Η σχολή είναι και λίγο filter της πραγματικότητας παιδιά. Αν δεν μπορείς να κάτσεις και να διαβάσεις ένα μάθημα μόνος σου σημαίνει ότι δεν έχεις όρεξη για δουλειά, δεν έχεις αναλυτικές ικανότητες για να καταλάβεις τι είναι σημαντικό και τι όχι στο μάθημα κ.ο.κ.

Θα έπρεπε να σας προβληματίζει αυτό γιατί η αγορά δεν πανεπιστήμιο, είναι αναταγωνιστική και απλά αυτός που έμαθε αυτά που έπρεπε να μάθει όταν έπρεπε θα σας φάει την δουλειά αύριο μεθαύριο.
Παράθεση

panagiotis econ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 310 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 13:05, 20-03-17:

Εσεις που κατηγορειτε τα φροντιστηρια στο πανεπιστημιο γιατι κανατε φροντιστηριο για να δωσετε πανελληνιες? Ή μηπως στα 17 δικαιολογειται αλλα στα 18 που εισαι ''ενηλικος'' ειναι αδικαιολογητο? Δεν ειχατε ιντερνετ σπιτι σας να μαθετε μαθηματικα και φυσικη?

Αφηστε λοιπον τι ειναι σωστο και τι δεν ειναι. Οταν εχεις απεναντι σου εναν ανικανο να σου μεταδωσει νεα γνωση καθηγητη αναγκαστικα στρεφεσαι σε εναν πιο ικανο επι πληρωμη. Αλλωστε αυτο δεν ειναι το νοημα των διαλεξεων, να πας διδαχθεις κατι καινουριο απο τον καθηγητη σου? Αλλιως δεν θα ειχαν νοημα, θα περναγες στη σχολη θα διαβαζες απ το ιντερνετ και ουτε διαλεξεις ουτε τιποτα

Ναι το πανεπιστημιο πρεπει να σου δινει τον μπουσουλα ωστε να μαθεις μονος σου να μαθαινεις. Αλλα οταν μερικοι καθηγητες δεν ειναι ικανοι ουτε για αυτο καπου πρεπει να στραφεις για βοηθεια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panagiotis econ : 20-03-17 στις 13:10.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους