Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,363 εγγεγραμμένα μέλη και 3,094,292 μηνύματα σε 96,252 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 647 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Απουσιολόγοι

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 773 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 15:14, 04-09-17:

Μα δεν υπάρχει λόγος να καταγράφονται οι απουσίες από μαθητή. Πρακτικός λόγος. Είναι αναχρονιστικό και ακατανόητο. Τα περί επιβράβευσης, ότι ο 1ος μαθητής, ο άριστος, θα έχει τη τιμή, να... ελέγχει αν οι συμμαθητές του είναι εκεί;

Η αποθέωση της αριστείας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stickerbush : 04-09-17 στις 15:21.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γουλιέλμος

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη Γουλιέλμος
Ο Γουλιέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Γουλιέλμος έγραψε στις 15:30, 04-09-17:

Ουσιαστικά οι καθηγητές διαχειρίζονται (τουλάχιστον εν μέρει) τις απουσίες, εφόσον αυτοί τις περνούν στο βιβλίο απουσιών και μετέπειτα στην πλατφόρμα «myschool». Ο απουσιολόγος απλώς τις καταγράφει, και μετά από παρότρυνση των καθηγητών όταν η περίπτωση είναι αποβολή.

Παρεμπιπτόντως, διάβασα γύρω στα τέλη Ιουνίου ότι το υπουργείο επεξεργάζεται την κατάργηση των δικαιολογημένων απουσιών, του λυκείου για αρχή. Συγκεκριμένα, ανέφερε θα ετοιμαστεί μια ειδική ηλεκτρονική πλατφόρμα η οποία θα καταγράφει τις απουσίες των μαθητών. Οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών θα ενημερώνονται μέσω μηνύματος στο κινητό τους τηλέφωνο. Επομένως, υπονοείται η ολική κατάργηση του απουσιολογίου και του απουσιολόγου.

Προσωπικά, θεωρώ ότι κάτι τέτοιο θα είναι απολύτως σωστό. Όλοι μας γνωρίζουμε ότι η τρίτη λυκείου, ειδικά στο τέλος της χρονιάς, ζει σε μια «υποκρισία». Οι γονείς και κηδεμόνες φέρνουν «δικαιολογητικά» για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα· η άχρηστη και αδικαιολόγητη γραφειοκρατία στο μεγαλείο της.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γουλιέλμος : 04-09-17 στις 21:10.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unseen skygge
Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 16:07, 04-09-17:

Ναι το απουσιολογος έτσι όπως είναι τώρα να καταργηθεί μια παρωδία ειναι. Στο δίνει ο καθηγητής να γράψεις το μάθημα και αυτούς που λείπουν λες και είναι μια φοβερή δουλειά που δεν μπορεί να κανει. Σαφώς και δεν φταίει. Ειμαι απουσιολογος 4 Χρόνια και δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς εξυπηρετεί έτσι όπως υπάρχει. Γουλιέλμο συμφωνείς με το να καταργηθούν οι δικαιολογημένες απουσιες; Δηλαδή θα είναι ίδια μια απουσία από κάποιον που αρρώστησε και από κάποιον που έκατσε έξω σε ενα μαθημα; Δεν λεω έχει ξεφτυλιστει το θέμα αλλα αυτό τι σημαίνει ότι δεν υπάρχουν μαθητές που αρρωσταίνουν; Θα μπορούσε να γίνει για να δικαιολογηθεί μια απουσία να χρειάζεται χαρτί από γιατρό Αλλά τι κρίμα που η υγεία δεν είναι δωρεάν σε αυτή την χώρα άρα Ποιος θα δώσει χρήματα να πάρει χαρτί για να δικαιολογήσει απουσιες;
Παράθεση

Γουλιέλμος

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Γουλιέλμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Γουλιέλμος έγραψε στις 16:35, 04-09-17:

Η κατάργηση των δικαιολογημένων απουσιών πρακτικά σημαίνει και κατάργηση των αδικαιολόγητων (αυτό αναφέρεται). Επομένως, οι απουσίες δεν θα διακρίνονται σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες όπως γίνεται τώρα. Το άρθρο αναφέρει ότι το όριο των 114 απουσιών —και όλες οι εξαιρέσεις— θα διατηρηθούν.

Προφανώς και δεν είναι το ίδιο κάποιος να αρρωστήσει και να απουσιάσει, με κάποιον άλλο που δεν παρευρέθη στο μάθημα χωρίς ιδιαίτερα σοβαρό λόγο. Όμως δεν βρίσκω κάποια «αδικία» σε όλο αυτό. Ούτως ή άλλως, αν κάποιος έχει ξεπεράσει το όριο των απουσιών λόγω ασθένειας, δύναται να προσκομίσει βεβαίωση από τον γιατρό ούτως ώστε να μην παραπεμφθεί λόγω απουσιών.

Επί της ουσίας με την αλλαγή αυτή δεν θα υπάρξει κάποια διαφορά στις απουσίες που πραγματοποιούν οι μαθητές της τρίτης λυκείου, εφόσον εκτιμούν ότι δεν επωφελούνται από την παρουσία τους στο σχολείο. Έτσι λοιπόν θα συνεχίσουν να εξαντλούν το διαθέσιμο όριο.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 22:35, 04-09-17:

Συγκεκριμένα, ανέφερε θα ετοιμαστεί μια ειδική ηλεκτρονική πλατφόρμα η οποία θα καταγράφει τις απουσίες των μαθητών. Οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών θα ενημερώνονται μέσω μηνύματος στο κινητό τους τηλέφωνο.
Δε θα περάσει.Σαν σύγχρονοι Λουδίτες θα τσακίσουμε κάθε μηχανή που απειλεί την ανέμελη εφηβική ηλικία.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitra-foteini

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη dimitra-foteini
H dimitra-foteini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H dimitra-foteini when nothing goes right,go to bed έγραψε στις 23:03, 04-09-17:

μακαρι να καταργηθει το απουσιολογιο,γτ ειναι ξεκαθαρα αφορμη για διαχωρισμο των μαθητων κ τουλαχιστον σε μας καθημερινων συγκρουσεων,Γενικα το χανε ενα αχτι τα παιδια στο σχολειο μου το απουσιολογιο..και ενω θα ελεγα οτι νταξει ειναι ευκολο να σαι απουσιολογος,οταν πια δεν ημουν ενιωθα πολυ πιο ελευθερη :p αλλα νταξει εξαρταται κ απο τους καθηγητες κ τα παιδια..αν τα χαζα εχουν ορεξη να μαλωνουν τοτε ειναι αναποφευκτο.
Εμενα η αιωνια απορια μου ειναι γτ να μην βαζουν τις απουσιες οι καθηγητες κ να το κρατανε αυτοι;;; θα κουραστουν τοσο πολυ οεο;;
Παράθεση

Mary99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mary99
H Mary99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Mary99 (Τμήμα Κτηνιατρικής ΑΠΘ) έγραψε στις 23:08, 04-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από dimitra-foteini
Εμενα η αιωνια απορια μου ειναι γτ να μην βαζουν τις απουσιες οι καθηγητες κ να το κρατανε αυτοι;;; θα κουραστουν τοσο πολυ οεο;;
Πραγματικα!
Παράθεση

Volkswagen Fan (je m'appelle fotis.)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Volkswagen Fan
Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,631 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 09:10, 05-09-17:

Να πω την αλήθεια επειδή ειμουν από την Α γυμνασίου μέχρι και φέτος απουσιολόγος(φέτος με πέρασε ένα παιδί)να πω την αλήθεια περισσότερο σαν εξουσία το βλέπουμε.
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 09:17, 05-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Να πω την αλήθεια επειδή ειμουν από την Α γυμνασίου μέχρι και φέτος απουσιολόγος(φέτος με πέρασε ένα παιδί)να πω την αλήθεια περισσότερο σαν εξουσία το βλέπουμε.
Ποιοι το βλέπετε σαν 'εξουσία';; Γιατί και εγώ απουσιολόγος ήμουν στο Λύκειο, αλλά σαν ...Αγγαρεία το έβλεπα!Να ανησυχήσω?

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,400 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 09:52, 05-09-17:

Εξουσία λέει..
Και τι κάνετε με αυτήν την ... εξουσία ;
Παράθεση

Γουλιέλμος

Μαθητής Α' λυκείου

O Γουλιέλμος έγραψε στις 10:05, 05-09-17:

Το ότι κάποιοι θεωρούν είτε το απουσιολόγιο είτε τον κάτοχό του ως όργανο του κράτους, που να έχει κάποιου είδους εξουσία και δύναμη είναι απολύτως λανθασμένη. Βέβαια, υπάρχουν και απουσιολόγοι που έχουν υιοθετήσει αυτή τη λανθασμένη αντίληψη και απειλούν τους συμμαθητές τους είτε με προσθήκη απουσιών (χωρίς όμως να τις έχουν κάνει), είτε ότι θα τους στείλουν στον διευθυντή για οποιοδήποτε λόγο.

Όταν γινόμαστε μάρτυρες τέτοιων φαινομένων, καταλαβαίνουμε γιατί έχει επικρατήσει αυτή η αντίληψη.
Παράθεση

Stickerbush (Πεισματάρης Γορίλας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stickerbush
Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 773 μηνύματα.

O Stickerbush Hot Head Bop έγραψε στις 10:22, 05-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Γουλιέλμος
Βέβαια, υπάρχουν και απουσιολόγοι που έχουν υιοθετήσει αυτή τη λανθασμένη αντίληψη και απειλούν τους συμμαθητές τους είτε με προσθήκη απουσιών (χωρίς όμως να τις έχουν κάνει), είτε ότι θα τους στείλουν στον διευθυντή για οποιοδήποτε λόγο.
τσο και λο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Unseen skygge

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unseen skygge
Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 154 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε στις 10:29, 05-09-17:

Οταν λες σαν εξουσια τι εννοεις; ελεγχες τις απουσίες; κάτι σαν τον Κιμ και τα πυρηνικά του δηλαδη; Εμένα πραγματικά το μονο που μου προσέφερε ήταν ότι ήμουν ο "ευνοημενος" των καθηγητών και γλίτωνα την απουσία πρώτη ώρα που δεν πατούσα πριν τις 8:25 Στο σχολείο
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο je m'appelle fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,631 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε στις 10:44, 05-09-17:

Εξουσία εννοώ ότι πολύ απουσιολόγιο έχουν ένα υφάκι λες ότι είναι βασιλιάδες,εγώ το ξερω ότι είναι βλακεία αλλα αυτή είναι η αλήθεια τι να κάνουμε.
Παράθεση

Ιππολύτη

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ιππολύτη
H Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 718 μηνύματα.

H Ιππολύτη έγραψε στις 10:54, 05-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Γουλιέλμος
Το ότι κάποιοι θεωρούν είτε το απουσιολόγιο είτε τον κάτοχό του ως όργανο του κράτους, που να έχει κάποιου είδους εξουσία και δύναμη είναι απολύτως λανθασμένη. Βέβαια, υπάρχουν και απουσιολόγοι που έχουν υιοθετήσει αυτή τη λανθασμένη αντίληψη και απειλούν τους συμμαθητές τους είτε με προσθήκη απουσιών (χωρίς όμως να τις έχουν κάνει), είτε ότι θα τους στείλουν στον διευθυντή για οποιοδήποτε λόγο.

Όταν γινόμαστε μάρτυρες τέτοιων φαινομένων, καταλαβαίνουμε γιατί έχει επικρατήσει αυτή η αντίληψη.
Όλοι οι απουσιολογοι που ξέρω εγώ, συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου, ήταν πολύ φλώροι για να τραμπουκισουν έτσι τον οποιονδήποτε. Όχι και να στέλνουμε κόσμο στον διευθυντή ρε παιδιά, πού ακούστηκε αυτό Άντε να σβήσουμε καμιά απουσιουλα φίλου, και πάλι μόνο αν είμαστε σίγουροι ότι δε θα το καταλάβει ο καθηγητής, μη βρούμε κι εμείς τον μπελά μας. Και θα συμφωνήσω με τη stavri, το απουσιολογιο είναι μια αγγαρεία.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elysium

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elysium
Ο Elysium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Elysium έγραψε στις 11:05, 05-09-17:

Με επέλεξαν απουσιολόγο στην Α Γυμνασίου με κλήρωση, όντας από τα παιδιά που έβγαλαν με άριστα το δημοτικό. Καλός μαθητής ήμουν μεν, αλλά όχι από αυτους που έπαιρναν πάνω από 19,5 στους ελέγχους, κάπως λιγότερο. Έχω να πω ότι το μίσησα απίστευτα, καθώς δεν το είχα επιλέξει καν εγώ. Άρα ναι, στην Α γυμνασίου είναι θέμα ατυχίας το αν ή όχι θα είσαι απουσιολόγος. Πολύ υποχρέωση ρε παιδί μου.
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Alex_t
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 11:11, 05-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ιππολύτη
Όλοι οι απουσιολογοι που ξέρω εγώ, συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου, ήταν πολύ φλώροι για να τραμπουκισουν έτσι τον οποιονδήποτε. Όχι και να στέλνουμε κόσμο στον διευθυντή ρε παιδιά, πού ακούστηκε αυτό Άντε να σβήσουμε καμιά απουσιουλα φίλου, και πάλι μόνο αν είμαστε σίγουροι ότι δε θα το καταλάβει ο καθηγητής, μη βρούμε κι εμείς τον μπελά μας. Και θα συμφωνήσω με τη stavri, το απουσιολογιο είναι μια αγγαρεία.
Έτσι και αλλιώς, δε νομίζω πως θα πέρναγε μια απειλή του τύπου "κάνε αυτό που σου λέω αλλιώς σου βάζω ωριαία"

Και εγώ συμφωνώ, το απουσιολόγιο δεν είναι παρά μια μαλακία, μια περιττή ευθύνη, που για κάποιο λόγο τη φορτώνεται κάποιος μαθητής, αντί για τον καθηγητή της ώρας. Η μόνη φορά που χάρηκαν όλοι (και εγώ) που ήμουν απουσιολόγος, ήταν όταν έσβησα 4-5 απουσίες, και αυτό επειδή δε συμπαθούσα τον καθηγητή που τις έβαλε, και είχε πολύ άδικο
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γουλιέλμος

Μαθητής Α' λυκείου

O Γουλιέλμος έγραψε στις 11:13, 05-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ιππολύτη
Εγώ πιστεύω ότι συνήθως αυτοί που παρουσιάζουν τέτοια συμπεριφορά είναι οι ίδιοι θύματα τραμπουκισμού. Και γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο θεωρούν τους εαυτούς τους «εξουσία» και «δύναμη», ούτως ώστε να αμυνθούν από τους συμμαθητές τους που τους κοσμούν με πληθώρα κοσμητικών επιθέτων.

Θεωρώ και τις δύο συμπεριφορές το ίδιο λανθασμένες.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη #LoveMaths
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε στις 16:45, 13-09-17:

Το είχα σε όλο το Λύκειο το απουσιολόγιο από την Α' έως την Γ' Λυκείου.
Ωραίες εποχές. Θυμάμαι πολλές φορές που κατάφερα να κρύψω μονόωρες απουσίες. (την πρώτη ώρα)
Ευτυχώς δεν το αντιμετώπισα ποτέ εκδικητικά και αυτό για τον λόγο που λέει η Ιππολύτη.

Θυμάμαι επική στιγμή που καταφέρνω να μην βάλω ωριαία αποβολή..
Μάθημα γενικής παιδείας Γ' Λυκείου και το παιδί είχε πολλές απουσίες δυστυχώς.

Όμως συμφωνώ με τους περισσότερους.
Το απουσιολόγιο πρέπει να το συμπληρώνουν οι καθηγητές. Και γι' αυτό τις περισσότερες φορές το άφηνα για το τέλος μήπως το συμπληρώσουν εκείνοι.
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Καθηγητής

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,718 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 16:52, 13-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple

*ήμουν.

Ποιοι το βλέπουμε;;;;; 6 χρόνια απουσιολόγος δεν το είδα ποτέ... Μήπως αυτός που το πήρε φέτος το βλέπει; Ή εσύ νομίζεις πως το βλέπει επειδή δεν είσαι στη θέση του;
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,292 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:06, 13-09-17:

Δεν ξέρω ποιοι το βλέπετε σαν εξουσία, εμένα μου το είχαν φορτώσει στο Α' τρίμηνο της Α' γυμνασίου (είχαν κάνει κλήρωση), και μου προκαλούσε αρρυθμίες κάθε πρωί που το έπαιρνα και μέχρι να το αφήσω το μεσημέρι όντας ένα ταπεινό ψαρωμένο πρωτάκι. Καλά να σβήσω απουσίες κλπ ούτε κατά διάνοια, άλλωστε δεν νομίζω ότι το σκεφτόταν και κανένας τότε. Ευτυχώς στο Β' τρίμηνο το πήρε ο καλύτερός μου φίλος (πάντα βρισκόμασταν τσίμα τσίμα στις βαθμολογίες με 1 ή 2/12 διαφορά), και όταν σε κάποια φάση 2 χρόνια μετά το βαρέθηκε και προσπάθησε να μου το πασάρει είπα ένα ξεγυρισμένο όχι ευχαριστώ και τελικά το απουσιολόγιο κατέληξε σε μαθητή που στο τρίμηνο έβγαζε 17 (τόσο το ήθελαν όλοι οι προηγούμενοι ).
Στην Β' λυκείου που μας ανέμιξαν τα τμήματα και ήρθε ένας καλός μαθητής από άλλο τμήμα το πήρε αδιαμαρτύρητα και το κράτησε 2 χρόνια παρότι τον περνούσαμε και εγώ και ο φίλος μου. Δεν νομίζω ότι κι αυτός το είδε ποτέ εξουσία. Για την ακρίβεια κάποιες μέρες σκόρπιες μέσα στην χρονιά δεν πήγα ποτέ και 2-3 φορές έφυγα την 6η ώρα και στον έλεγχο διαπίστωνα πάντα ότι οι απουσίες μου ήταν λιγότερες από αυτές που θα έπρεπε ενώ δεν βρισκόμουν καν στο όριο. Προφανώς δεν μου τις έβαζε και το θεωρούσε αυτονόητο ενώ δεν του έλεγα τίποτα
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 19:00, 13-09-17:

Εγώ φέτος είμαι απουσιολόγος και στην Γενική γιατί ο πρώτος δεν το θέλει αλλα και στην κατεύθυνση που είμαι πρώτος.
Παράθεση

Giovanni_ (Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Giovanni_
Ο Τζιοβάνι Σίλβα ντε Ολιβέιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Giovanni_ ,αφού σκόραρε και έδειξε προς τον Θεό, έγραψε στις 21:24, 13-09-17:

Σε περάσανε στην τάξη,εκθρονίστηκες από την "κορυφή" μετά από πόσα χρόνια;
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 21:37, 13-09-17:

Από την Α γυμνασίου έβγαινα πάντα πρώτος.
Παράθεση

DumeNuke

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DumeNuke
Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,283 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε στις 22:00, 13-09-17:

Υπήρξε διαρροή μέσα από το Υπουργείο Παιδείας:

Μετά την επιτυχή εφαρμογή του θεσμού της κλήρωσης για του σημαιοφόρους και την τεράστια απήχιση που είχε το μέτρο σε χιλιάδες δημοτικά ανά την Ελλάδα (τι εννοείτε δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα το μέτρο, αφού είναι βέβαιη η επιτυχία του), το Υπουργείο σκέφτεται να θεσμοθετήσει την κλήρωση και στο απουσιολογίο, ώστε να εξαλείψει πλήρως το φαινόμενο της ρετσινιάς μέσα από τις ελληνικές αίθουσες. Για να μην νιώθουν όμως αδικημένοι όσοι έχουν σημειώσει υψηλές βαθμολογίες κατά τη διάρκεια του τετραμήνου, αποφάσισε να μοιράζει περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας (λεγομένοι εφεξής λαχνοί) στις υψηλότερες βαθμολογίες, από ότι στις χαμηλότερες. Επομένως, σε πρώτη και αποκλειστική μετάδοση, οι λαχνοί που θα έχει ο κάθε μαθητής για την κλήρωση του απουσιολογίου (και του βιβλίου ύλης), βάση της βαθμολογικής του κατάταξης, είναι οι εξής:
1-5: 1 λαχνός
5-9: 2 λαχνοί
9-11: 3 λαχνοί
11-13: 4 λαχνοί
13-14: 5 λαχνοί
14-15: 6 λαχνοί
15-17: 7 λαχνοί
17-18: 8 λαχνοί
18-19: 2 λαχνοί
19-20: 1 λαχνός

Αίσθηση προκαλλούν τα τελευταία 2 κλιμάκια της κατάταξης, στα οποία θα περίμενε κανείς να δίνονται περισσότεροι λαχνοί. Σε σχετική ερώτηση, ο Υπουργός Παιδείας απάντησε: "Η αριστεία είναι κοινώς αποδεκτό ότι αποτελεί μια μάστιγα της σύγχρονης καταπονημένης από την οικονομική κρίση ελληνικής κοινωνίας. Ευελπιστούμε τα μέγιστα ότι τα μέτρα αυτά θα φροντίσουν να γίνει κατανοητό κάτι τέτοιο από τα βλαστάρια μας που φοιτούν στα δημόσια σχολεία". Σε ερώτηση αναφορικά με το αν το μέτρο θα εφαρμοστεί και στα ιδιωτικά ιδρύματα της χώρας ο Υπουργός απάντησε: "Ουδέν σχόλιο".
Επομένως, το μόνο που απομένει να δούμε είναι αν θα προλάβει η κυβέρνηση να θέσει σε εφαρμογή το νόμο κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς που πριν μερικές μέρες ξεκίνησε ή αν θα τεθεί σε εφαρμογή με την επόμενη χρονιά.
Παράθεση

SweetGirl

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη SweetGirl
H SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H SweetGirl έγραψε στις 22:19, 13-09-17:

Χτες, ο διευθυντής κάλεσε την μαθήτρια που έβγαλε το μεγαλύτερο βαθμό στο τμήμα μου και εμένα ως δεύτερη, να "απολογηθούμε" γιατί καμιά από τις δυο μας δεν θέλει το απουσιόλογιο! Άρχισε το κήρυγμα, λέγοντας ότι μας το δίνουν για επιβράβευση κτλ κτλ. Εμείς από την άλλη, του εξηγούσαμε ότι είναι ευθύνη, ότι το βλέπουμε σαν αγγαρεία, ότι δεν έχουμε την όρεξη να ακούμε τον καθένα να μας πρίζει να μην του βάλουμε απουσία κ.ο.κ. Όλο το σκηνικό ήταν τραγικό-κωμικό πραγματικά. Τελικά υποχώρησε και είπε ότι θα το πάρει ο επόμενος (που επίσης δεν το θέλει). Προς το παρόν δεν έχουμε βρει άκρη.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη #LoveMaths
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε στις 23:01, 13-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από SweetGirl
Χτες, ο διευθυντής κάλεσε την μαθήτρια που έβγαλε το μεγαλύτερο βαθμό στο τμήμα μου και εμένα ως δεύτερη, να "απολογηθούμε" γιατί καμιά από τις δυο μας δεν θέλει το απουσιόλογιο! Άρχισε το κήρυγμα, λέγοντας ότι μας το δίνουν για επιβράβευση κτλ κτλ. Εμείς από την άλλη, του εξηγούσαμε ότι είναι ευθύνη, ότι το βλέπουμε σαν αγγαρεία, ότι δεν έχουμε την όρεξη να ακούμε τον καθένα να μας πρίζει να μην του βάλουμε απουσία κ.ο.κ. Όλο το σκηνικό ήταν τραγικό-κωμικό πραγματικά. Τελικά υποχώρησε και είπε ότι θα το πάρει ο επόμενος (που επίσης δεν το θέλει). Προς το παρόν δεν έχουμε βρει άκρη.
Σε αυτές τις περιπτώσεις το παίρνει το απουσιολόγιο ένας μέτριος μαθητής.
Στην χειρότερη βάζει όλες τις απουσίες κιόλας.
Παράθεση

johny_02 (John-John)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη johny_02
Ο John-John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O johny_02 έγραψε στις 11:44, 14-09-17:

Σε εμάς επειδή δεν το ήθελε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ κανείς στην τάξη το πήρε ο τελευταίος στην τάξη, ο οποίος έβγαλε 13.2.
Είναι γιος πασίγνωστου τραγουδιστή.
Παράθεση

Μαθητής Γ' λυκείου

O Volkswagen Fan έγραψε στις 12:29, 14-09-17:

Και ποιος ειναι?
Παράθεση

Mhtrogoal (Μάριος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Mhtrogoal
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

O Mhtrogoal έγραψε στις 13:42, 14-09-17:

μαργαριτης;
Παράθεση

miss marple

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη miss marple
H miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H miss marple έγραψε στις 14:42, 14-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από johny_02
Σε εμάς επειδή δεν το ήθελε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ κανείς στην τάξη το πήρε ο τελευταίος στην τάξη, ο οποίος έβγαλε 13.2.
εγω λαμβάνοντας υπόψη την πόλη που γράφεις στο προφίλ σου θα ψηφίσω μάλαμας
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 1,117 μηνύματα.

O Alex_t έγραψε στις 14:59, 14-09-17:

Θες να μας πεις;
Δεν μπορείς απλά να πετάς το "πασίγνωστου τραγουδιστή" και να φεύγεις
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

johny_02 (John-John)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη johny_02
Ο John-John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O johny_02 έγραψε στις 15:21, 14-09-17:

Ο Μάλαμας είναι.
Παράθεση

i_lie_us

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη i_lie_us
Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 873 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 15:21, 14-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από johny_02
12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alex_t (Αλέξανδρος)

Supervisor

O Alex_t έγραψε στις 21:35, 16-09-17:

Στο τμήμα της γενικής καταφέραμε μετά από δέκα λεπτά γκρίνιας, και φράσεων του τύπου "δεν το θέλω, να το πάρει η τάδε που έβγαλε 20 *παράλληλη έκφραση ξινίλας*" καταφέραμε και τον φορτώσαμε σε κάποιον. Στο τμήμα της κατεύθυνσης όμως, δεν το θέλει πραγματικά ΚΑΝΕΝΑΣ, τους ρώτησα όλους έναν προς έναν. Οπότε συμφώνησα με τρεις κοπέλες να το παίρνουμε μια εβδομάδα του μήνα ο καθένας

ΥΓ.: Εν τω μεταξύ, στο τμήμα της κατεύθυνσης ήμουν βαθμολογικά δεύτερος, και στο της γενικής τρίτος-τέταρτος, δεν ξέρω γιατί αποτελούσα την πρώτη τους επιλογή για το απουσιολόγιο .

Καλά θα περάσουν βέβαια, σπάνια βάζω απουσίες σε όλους όσους λείπουν
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    anixia, Athena apo, Griff, harry akritas, TigerHunt, vonlibera

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους