Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,268 εγγεγραμμένα μέλη και 3,039,785 μηνύματα σε 92,430 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 335 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών

Sofo (Mitsaras)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη Sofo
Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

O Sofo έγραψε στις 02:43, 17-10-08:

Συμφωνείτε στα προγράμματα ανταλλαγής μαθητών από διαφορετικές χώρες?
Πρόσφατα έγινε μια τέτοια ανταλλαγή στο περσινό μου λύκειο και είδα τους Ισπανούς που ήρθαν να κάνουν παρέα και να μιλάνε με παιδιά από τη Σάμο.
Δεν πίστευα ότι θα μπορούσε σε 4 ημέρες να γίνει τέτοια πρόοδος μεταξύ των παιδιών.
Αυτό είναι καλό πιστεύω επειδή δίνεται η δυνατότητα σε μερικά παιδιά να γνωρίσουν την κουλτούρα και τον τρόπο ζωής άλων ανθρώπων...
Ποιά είναι η γνώμη σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη michael92
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε στις 08:32, 17-10-08:

Γιατί κάποιος να μην συμφωνεί; Δεν είναι υποχρεωτικό. Κατά την γνώμη μου έχει πολλά θετικά στοιχεία, τα παιδιά μαθαίνουν την κουλτούρα άλλων λαών (άσχετα που όσο περνάει ο καιρός μοιάζει περισσότερο), συναναστρέφονται μεταξύ τους, μαθαίνουν πολιστικά και πολιτισμικά ιδεώδη. Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούν να κάνουν συμβαδίσουν (catch up) με τα ελληνικά μαθήματα όταν μάλιστα οι περισσότεροι καθηγητές δεν ξέρουν αγγλικά. Αλήθεια ξέρει κανείς πως κάνουν μαθήματα αυτά τα παιδιά στην χώρα μας;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Λένα~

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη ~Λένα~
H ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,167 μηνύματα.

H ~Λένα~ έγραψε στις 11:19, 17-10-08:

γιατι οχι?

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 12:09, 17-10-08:

ναι αλλά ξέρετε κανένα σχολείο που να το εφαρμόζει ?
στην περιοχή μου μερικά παιδιά που πάνε στο γυμνάσιο Δελφών, ανταλλάχτηκαν με γιαπωνεζάκια, επειδή οι Δελφοί έχουν "αδελφοποιηθεί" με μια ιαπωνική πόλη.

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 12:16, 17-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
στην περιοχή μου μερικά παιδιά που πάνε στο γυμνάσιο Δελφών, ανταλλάχτηκαν με γιαπωνεζάκια, επειδή οι Δελφοί έχουν "αδελφοποιηθεί" με μια ιαπωνική πόλη.
Δεν είναι θέμα σχολείου. Είναι θέμα της διάθεσης καθηγητών και μαθητών να ψάξουν τα διάφορα προγράμματα. Προφανώς δεν είμαι αντίθετος σε τέτοιες δράσεις. Πλάκα έχει...

Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Crookshanks
Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε στις 14:50, 17-10-08:

Γιατί να είναι κάποιος κατά της ανταλλαγής μαθητών;

Το μόνο κακό είναι ότι θα προσπαθεί η οικοδέσποινα χώρα να ιδανικοποιήσει το εκπαιδευτικό της σύστημα...

Παράθεση

STAXTOULA

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη STAXTOULA
H STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H STAXTOULA έγραψε στις 19:46, 17-10-08:

εμεις στ σχολειο απ του χρονου θα το αρχισουμε ...
κ θα αλλαζουμε με μαθητες απ τη Γερμανια
εγω θα εχω φυγει του χρονου απ το Γυμνασιο κ δ θα το προλαβω

Παράθεση

Iliaso

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 5,457 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 19:49, 17-10-08:

εχω παρει μερος 2 φορες και δν το συνιστω σε κανεναν(αν τα παιδια ειναι δε απο γαλλια...........) ΒΡΑΣΤΑ!

Παράθεση

!Βάλια! (seize the day*)

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη !Βάλια!
H seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 1,104 μηνύματα.

H !Βάλια! έγραψε στις 22:04, 17-10-08:

Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην συμφωνούμε πιστεύω.
Τα παιδιά ενός σχολείου κοντά στο δικό μας είχαν κάνει με την Φιλανδία νομίζω!

Παράθεση

djimmakos (Μήτσος)

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη djimmakos
Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 2,522 μηνύματα.

O djimmakos έγραψε στις 22:35, 17-10-08:

Eγώ θα πάω Γερμανία

Παράθεση

*Deatheater* (Αλέξανδρος)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη *Deatheater*
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O *Deatheater* έγραψε στις 22:41, 17-10-08:

ααα εμένα θα μου άραιζε πάρα πόλυ να πάω σε μια αλλη χώρα ή να γνωρίσω παιδια απο αλλη χώρα...έχω ίδει γνωρίσει 2-3 και είναι παρα πολυ ωραία να έρχεσε σε επαφη με ανθρώπους με διαφορετικές κουλτούρες και γλώσσα...

Παράθεση

sophaki4ever!!!

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη sophaki4ever!!!
H sophaki4ever!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H sophaki4ever!!! έγραψε στις 17:23, 21-01-09:

Καλησπέρα. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα προγράμματα ανταλλαγής μαθητών.πως σας φαίνονται? εμείς τον οκτωβριο συμμετείχαμε σε ενα τέτοιο πρόγραμμα. οχι ολο το σχολείο βέβαια. μονο 17 ατομα απο την β και γ γυμνασίου. παντως ηταν πολυ καλα. γνωρσιαμε παιδια απο ολη την ευρωπη και τωρα ετοιμαζομαστε να παμε γερμανια και βουδαπεστη(οι επομενοι σταθμοι συναντησης). αν γινει καποιο τετοιο προγραμμα στο σχολειο σας να παρετε μερος αναμφίβολα. θα περασετε τελεια:no1::iagree:

Παράθεση

danaoula8

Μαθητής Β' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη danaoula8
H danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H danaoula8 έγραψε στις 17:39, 21-01-09:

μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις μερικες πληροφοριες για το προγραμμα......

Παράθεση

sophaki4ever!!!

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H sophaki4ever!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H sophaki4ever!!! έγραψε στις 16:11, 22-01-09:

Ναι θα μπορούσα. Μόνο πες μου τι ακριβώς θέλεις να μάθεις.

Παράθεση

panagiotisk (Παναγιώτης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη panagiotisk
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O panagiotisk Υπομονη! έγραψε στις 16:20, 22-01-09:

και εγω ενδιαφερομαι να μαθω!στο σχολειο δεν εχουν αναφερει κατι τετοιο!πρεπει να το ψαξω μονος μου ή να απευθυνθω σε καποιον καθηγητη?

Παράθεση

sophaki4ever!!!

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H sophaki4ever!!! έγραψε στις 16:26, 22-01-09:

κανονικά θα πρέπει να σας ενημερώσουν οι καθηγητές πάντως δεν χάνεις και τίποτα να ρωτήσεις αν υπάρχει πιθανότητα να συμμετάσχει το σχολέιο σου σε κάποιο τέτοιο πρόγραμμα. και αν αρέσει και στον καθήγητη που θα ρωτήσεις η ιδέα τοτε μπορει να το συζητήσει και με την δεύθυνση του σχολειου.

Παράθεση

lyan_14

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη lyan_14
H lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H lyan_14 έγραψε στις 11:38, 23-01-09:

'Ενα άλλο λύκειο της πόλης μου φέτος φιλοξένησε κάποια παιδιά από το εξωτερικό.....Και εμάς ο διευθυντής μας είπε πως φέτος μπορεί να έρθουν και κάποια παιδιά σε εμάς και να πάμε εμείς αργότερα στο εξωτερικό.......
Θα με ενδιέφερε πολύ και είναι πολύ μεγάλη βλακεία που δεν το εφαρμόζουν τόσο συχνά και στην Ελλάδα . Ελπίζω όμως αυτό το "μπορεί" του διευθυντή μας να γίνει 100% σίγουρο!

Παράθεση

sophaki4ever!!!

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H sophaki4ever!!! έγραψε στις 18:34, 26-01-09:

Αμα τελικά το "μπορει" γινει ναι τοτε φροντησε να δηλώσεις γρήγορα συμμετοχή γιατί νομίζω πως οι θέσεις είναι λιγο περιορισμένες. σε εμάς απο 340 ατομα που έχει τ σχολείο διάλεξαν μονο 17

Παράθεση

nikos1326

Μαθητής Γ' γυμνασίου

Το avatar του χρήστη nikos1326
Ο nikos1326 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O nikos1326 έγραψε στις 15:24, 19-01-10:

filaraki tha paw fetos gallia giati les oti itane toso xalia???????
ti den sou arese ?????????
-----------------------------------------
φιλαρακι προκειτε να παω και εγω γαλλια γιατι λες οτι ητανε χαλια τι δεν σου αρεσε???????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 09:11, 20-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Δεν είναι θέμα σχολείου. Είναι θέμα της διάθεσης καθηγητών και μαθητών να ψάξουν τα διάφορα προγράμματα. Προφανώς δεν είμαι αντίθετος σε τέτοιες δράσεις. Πλάκα έχει...
ειδικά, αν το μενού περιλαμβάνει τίποτα επισκέψεις μαθητών από βόρειες χώρες όπως Αγγλία, Δανία, Σουηδία,...κτλ θα έχει και όμορφες (θεές) Αγγλίδες, Δανέζες, Σουηδέζες,...κτλ αντίστοιχα όχι σαν τις δικές μας της Ελλ(ε)ηνίδες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

myrto.s

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη myrto.s
H myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H myrto.s έγραψε στις 11:23, 20-01-10:

Εμεις είχαμε ξεκινήσει ένα προγραμμα με Λιθουανια και πήγαμε εμεις 10 μέρες τον Μαιο του 2009 και ήρθαν αυτοι τον Σεμπτεμβρη. Εγω προσωπικά πέρασα τέλεια, έκανα νέες φιλιες και μιλάω και για κυπριους αλλα και Λιθουανους αλλα πολλά παιδια, ειδικά στην επισκεψη είχαν πρόβλημα λόγω του ότι το μέγεθος των σπιτιων τους ήταν εξαιρετικα μικρο και δεν είχαν την ίδια αισθηση της καθαριοτητας πχ δεν επλεναν τα πιάτα τους και τα μαχαιροπίρουνα με υγρο πιατων, μονο νερο. Τα κακομαθημένα εννοειται πως δεν άντεξαν και πήγαν σε ξενοδοχείο για να σκεφτήτε αλλα όσοι είχαν τη καλη διαθεση να περασουν καλα το έκαναν και τώρα θυμούνται μόνο το ωραια. Οταν δε ήρθαν αυτοι μας βγήκε η πίστη διότι μονο τη διασκέδαση είχαν στο μυαλο του (πρωη κομμουνιστικη χώρα-καταπιεση κτλ) αλλα πάλι περάσαμε υπέροχα, είναι μοναδικες στιγμές που αξιζουν να της ζήσει κανεις αλλα πρεπει να είστε προετοιμασμένοι και έτοιμοι να συμβιβαστείτε.

Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη din@!!
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 392 μηνύματα.

H din@!! έγραψε στις 15:30, 20-01-10:

Τα παιδια στο Λυκειο μου,ειχαν κανει περυσι ένα προγραμμα,με παιδια απο την Λετονια...(αλλα εγω ήμουνα ακομα στο γυμνασιο οποτε.....)και για φέτος δεν έχει τιποτα...

Παράθεση

roseberry

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη roseberry
H roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 487 μηνύματα.

H roseberry έγραψε στις 16:59, 21-01-10:

στο δικο μας σχολειο ουτε καν μας εχουν μιλησει για τετοιο θεμα!
και να τους το προτεινεις μονο που δεν θα σε βρισουν!

Παράθεση

~kynthia (Κύνθια)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ~kynthia
H Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H ~kynthia goodbye, Nerya. έγραψε στις 19:31, 21-01-10:

Νομίζω πως είναι πολύ ωραίο πράγμα οι ανταλλαγές μεταξύ μαθητών, είτε έρχονται ξένοι μαθητές στη χώρα είτε είστε εσείς οι ξένοι στη χώρα τους.
Έχω πάρα πολύ όμορφες αναμνήσεις από ανταλλαγή με Γάλλους μαθητές (σε αντίθεση με τον ilias_o_ που μάλλον κάτι κακό του έτυχε ) και θέλω πολύ να συμμετάσχω σε ανταλλαγές φοιτητών αργότερα, με το Erasmus.

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
Μπορείτε να επιδιώξετε να αρχίσει κάποιο πρόγραμμα ανταλλαγής στο σχολείο σας αν το συζητήσετε με τη Διεύθυνση και το Σύλλογο Γονέων. Αν καταφέρετε να οργανωθεί η πρώτη ανταλλαγή είναι σχεδόν απίθανο να μη συνεχίσει στο μέλλον.

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,720 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 19:34, 21-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από Nerya
Νομίζω πως είναι πολύ ωραίο πράγμα οι ανταλλαγές μεταξύ μαθητών, είτε έρχονται ξένοι μαθητές στη χώρα είτε είστε εσείς οι ξένοι στη χώρα τους.
Έχω πάρα πολύ όμορφες αναμνήσεις από ανταλλαγή με Γάλλους μαθητές (σε αντίθεση με τον ilias_o_ που μάλλον κάτι κακό του έτυχε ) και θέλω πολύ να συμμετάσχω σε ανταλλαγές φοιτητών αργότερα, με το Erasmus.
στο πρόγραμμα Erasmus μπορεί να συμμετάσχει και κάποιος από μεγαλύτερο έτος (των επιτρεπόμενων του τυπικού, π.χ. σε 4ετή σχολή ή 5ετή σχολή...κτλ);

Παράθεση

~kynthia (Κύνθια)

Φοιτητής

H Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 339 μηνύματα.

H ~kynthia goodbye, Nerya. έγραψε στις 19:44, 21-01-10:

Xμ, βρήκα αυτό εδώ.

Who can apply ?

There are 3 conditions to satisfy:
You are a student and enrolled in a formal programme of study at higher education level leading to a degree or a diploma (including doctoral level) in one of the participating countries

You are a citizen of one the participating countries (or are recognised as having an official status of refugeee or statelesss person or permanent resident)

You have completed at least the first year of your university studies.
Δεν ξέρω αν λέγοντας formal programme εννοεί αυστηρά (και) το τυπικό όριο σπουδών, αλλά νομίζω ότι εφόσον είσαι στο χρονικό πλαίσιο 2ν -όπου ν ο τυπικός χρόνος φοίτησης της σχολής- (+2 χρόνια, αν το δέχεται το πανεπιστήμιο) θα έπρεπε να μην υπάρχει πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, η γραμματεία της σχολής σου ξέρει καλύτερα από μένα!

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 19:48, 21-01-10:

Xμ, βρήκα αυτό εδώ.

Δεν ξέρω αν λέγοντας formal programme εννοεί αυστηρά (και) το τυπικό όριο σπουδών, αλλά νομίζω ότι εφόσον είσαι στο χρονικό πλαίσιο 2ν -όπου ν ο τυπικός χρόνος φοίτητησης στη σχολή- (+2, αν το δέχεται το πανεπιστήμιο) θα έπρεπε να μην υπάρχει πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, η γραμματεία της σχολής σου ξέρει καλύτερα από μένα!
βασικά ψήνομαι για το επόμενο ή μεθεπόμενο εξάμηνο της σχολής μου...θέλω να έχω περάσει όλα τα μαθήματα και να πάω μόνο για την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας (μάθημα επιλογής) έξω..

από την άλλη σκέφτομαι ότι υπάρχει και το πρόγραμμα Leonardo Da Vinci το οποίο έχει καλύτερες προοπτικές.....διότι αποκτάς εργασιακή εμπειρία σαν βοηθός ερευνητής ή σαν υπάλληλος για παράδειγμα, σε κάποιο ερευνητικό κέντρο ή εταιρία στο εξωτερικό, αντίστοιχα...με απαραίτητη προϋπόθεση να είσαι πτυχιούχος-χα...

σε ευχαριστώ για τον ελάχιστο κόπο

Παράθεση

Atzaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Atzaki
H Atzaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H Atzaki έγραψε στις 20:05, 21-01-10:

Εγω ειμαι πολυ υπερ σε αυτο το θεμα .... Καθως λογω αυτου του προγραμματος θα παω Ρώμη φετος ..... Θα ειναι πολυ γμτ...... Γιατι θα ειναι κατι το πολυ καινουργιο να ζεις με μια οικογενεια με αλλες κουλτουρες και αλλες συνηθειες...!!!! 4 μερες Umbria και 2 Ρωμη...!!! :no1::up::bravo:

Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη miv
Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,094 μηνύματα.

O miv έγραψε στις 20:38, 21-01-10:

Xμ, βρήκα αυτό εδώ.

Δεν ξέρω αν λέγοντας formal programme εννοεί αυστηρά (και) το τυπικό όριο σπουδών, αλλά νομίζω ότι εφόσον είσαι στο χρονικό πλαίσιο 2ν -όπου ν ο τυπικός χρόνος φοίτησης της σχολής- (+2 χρόνια, αν το δέχεται το πανεπιστήμιο) θα έπρεπε να μην υπάρχει πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, η γραμματεία της σχολής σου ξέρει καλύτερα από μένα!

Δε νομιζω να υπαρχει αυτος ο περιορισμός. Αλλά να ρωτησω...οταν λεει να εχεις ολοκληρωσει το πρωτο ετος σπουδών εννοει οτι πρέπει να φοιτείς στο 3+ εξάμηνο απλώς ή και να έχεις περάσει όλα τα υποχρεωτικά μαθήματα του πρωτου έτους;:xixi:

Παράθεση

~kynthia (Κύνθια)

Φοιτητής

H ~kynthia goodbye, Nerya. έγραψε στις 18:51, 23-01-10:

Noμίζω ότι πρέπει να έχεις περάσει τα μαθήματα, ή τουλάχιστον αν τα έχεις περάσει θα είσαι σε καλύτερη μοίρα στην κατάταξη.

Παράθεση

Sokpao

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη Sokpao
Ο Sokpao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Sokpao έγραψε στις 22:02, 23-01-10:

Προσωπικά συμμετείχα φέτος στο πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών του σχολείου μου και δεν το μετάνιωσα. Πήγα μια βδομάδα στην Πολωνία η οποία ήταν πολύ καλύτερη από ότι περίμενα και πραγματικά ήταν ξεχωριστή εμπειρία, πέρασα πολύ όμορφα γνώρισα ένα νέο τρόπο ζωής, έκανα φίλους τους οποίους ελπίζω να κρατήσω στο πέρασμα των χρόνων και ίσως κάποτε τους επισκεφθώ άλλα και είδα και μία ωραία χιονισμένη ευρωπαική πόλη (Βαρσοβία) Συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον το σκέφτεται να συμμετέχει σε τέτοιο πρόγραμμα.

Παράθεση

Rania.

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 22:15, 23-01-10:

10 μερες στην Ιαπωνια δεν με χαλασαν. Περασα τελεια.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

M-A-R-I-A

Μαθητής Α' λυκείου

Το avatar του χρήστη M-A-R-I-A
H M-A-R-I-A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H M-A-R-I-A έγραψε στις 16:41, 24-01-10:

Εμάς φέτος στην αρχή της χρονιάς μας ήρθαν παιδιά από Γαλλία και Ιταλία..Στην τάξη μας μπήκανε Γάλλοι και καθήσανε την ώρα που κάναμε έκθεση..Ο ένας μας έβγαζε και βίντεο-φωτογραφίες την ώρα του μαθήματος!LOL!Τους Ιταλούς δεν τους γνωρίσαμε και τόσο..Με τους Γάλλους πάλι,είμασταν ξανά στη γυμναστική μαζί και παίζαμε μπάσκετ..Μας συμπεριφέρθηκαν πολύ καλά σε αντίθεση με τους Ιταλούς...Του χρόνου,μάλλον θα είναι η δική μας σειρά να πάμε κάπου στο εξωτερικό..Ελπίζω να καταφέρω να πάω,γιατί το θέλω πολύ!

Παράθεση

gogolaugh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gogolaugh
H gogolaugh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H gogolaugh έγραψε στις 13:10, 13-07-10:

γεια σας!! λοιπον, του χρονου θα παω πρωτη λυκειου και δεν ξερω αν το σχολειο ειναι αρκετα δραστηριο.
ξερω οτι στη δευτερα λυκειου γινονται ανταλλαγες μαθητων απο αλλες χωρες.τι ξερετε για αυτο??
πως μπορει να το διοργανωσει το σχολειο μας??
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

j.b. (Γιάννης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη j.b.
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O j.b. pouroupoupoum! έγραψε στις 21:05, 26-07-10:

Γειά σας και απο εμένα! Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορω να ενημερωθώ για προγράμματα ανταλλαγής μαθητών για να ενημερώσω τους συμμαθητές μου για να ξεσηκώσουμε και τους καθηγητές μας για να πάμε! αν κανεισ ξερει τι διαδικασίες πρεπει να πραγματοποιηθούν για να γινουν οι ανταλλαγεσ παρακαλώ να μου πει ή να μ στειλει που να τις βρω αν ξέρει..!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Αχιλλέας 93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αχιλλέας 93
Ο Αχιλλέας 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Αχιλλέας 93 έγραψε στις 15:59, 16-12-10:

Καλησπέρα παιδιά και εγώ ενδιαφέρομαι πολύ συγκεκριμένα για το θέμα και έχω κάποιες απορίες γίνονται τέτοια προγράμματα και στην Αμερική ? Να ανταλλάξουν μαθητές και από εκεί για εδώ και το αντίθετο ?

Παράθεση

Drama Prinzessin

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 16:40, 16-12-10:

Και εγώ συμμετείχα σε ένα τέτοιο πρόγραμμα. Από όλο το σχολείο διάλεξαν μόνο 18 άτομα από την Β' και Γ' Γυμνασίου.
Τον περασμένο Σεπτέμβριο ήρθαν εδώ 18 γερμανοί μαθητές και κάθε παιδί φιλοξενήθηκε από κάθε έλληνα μαθητή του σχολείου μου αντίστοιχα. Και τον Ιούνιο μετά τις εξετάσεις πήγαμε εμείς στην πόλη τους και φιλοξενηθήκαμε από το ίδιο παιδί που φιλοξενήσαμε.
Ήταν πολύ ωραία εμπειρία και ακόμα έχω επαφή με αυτό το κορίτσι και θα έρθει εδώ το καλοκαίρι για διακοπές!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria801

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria801
H maria801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H maria801 έγραψε στις 20:19, 24-01-11:

ααααααααααα θελω και εγω !!!! γινεται να προτεινω του χρόνου στο λυκειο κάτι τέτοιο γιατι τωρα δεν το βλέπω να προλαβαίνουμε ή είναι μόνο για γυμνάσιο ?

Παράθεση

Drama Prinzessin

Φοιτητής

H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 20:24, 24-01-11:

Αν θα κάνει τέτοιες ανταλλαγές το Λύκειο που θα πας, θα μπορέσεις να πάρεις μέρος.

Παράθεση

spurakos

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη spurakos
Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 316 μηνύματα.

O spurakos έγραψε στις 21:29, 08-02-11:

γεια σας και καλησπέρα.θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να παρω μερος σε προγραμμα ανταλλαγης μαθητων...ευχαριστω πολυ

Παράθεση

Drama Prinzessin

Φοιτητής

H Drama Prinzessin έγραψε στις 20:58, 01-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεοπάτρα^^
Αν θα κάνει τέτοιες ανταλλαγές το Λύκειο που θα πας, θα μπορέσεις να πάρεις μέρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kärlek

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kärlek
Ο Kärlek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Kärlek ÄLSKA SVERIGE έγραψε στις 15:05, 12-09-13:

Γεια σας εδω και καιρο ψαχνω ενα προγραμμα ανταλλαγης με σουηδια !! Ξερει κανεις κατι ??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 644 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 15:20, 12-09-13:

Νομίζω πως ψάχνεις το πρόγραμμα Comenius. Μπες στο ΙΚΥ για περισσότερες πληροφορίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kärlek

Νεοφερμένος

O Kärlek ÄLSKA SVERIGE έγραψε στις 15:23, 12-09-13:

Εχω μιλησει μαζι τους και περιμενω να μου απαντησουν περα απο αυτο ρωταω αν καποιος ξερει κατι σχετικα με αλλο προγραμμα η αν ξερει καποιο σουηδικο σχολιο στη θεσσαλονικη οπως το γερμανικο για παραδειγμα!!

Παράθεση

Φρεντος

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 15:28, 12-09-13:

Ποσο χρονων εισαι?? Αν εισαι λυκειο, το comenius δε περιοριζεται μονο σε μια χωρα...
Για παραδειγμα εγω ειχα φιλοξενησει Πορτογαλο, και ειχα φιλοξενηθει απο Γερμανο!!!

Παράθεση

Kärlek

Νεοφερμένος

O Kärlek ÄLSKA SVERIGE έγραψε στις 15:31, 12-09-13:

Ειμαι λυκειο !! Το θεμα ειναι οτι ηταν φετος να φυγω για ανταλλαγη στην αμερικη αλλα δεν μπορεσα και μιας και μου αρεσουν τα σουηδικα θελω πολυ να παω !! Αλλα δεν θα ελεγα οχι και σε μια ανταλλαγη στην Αγγλια η γερμανια μιας και ξερω και απο τις δυο γλωσσες!! Παρ'ολα αυτα με ενδιαφερει πιο πολυ η σουηδια!!

Παράθεση

Italian dream... (Corteaurian)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Corteaurian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,666 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 23:55, 14-06-15:

Είναι το όνειρό μου να συμμετάσχω σε κάποιο πρόγραμμα ανταλλαγής, σκέφτομαι να το προτείνω (από του χρόνου, προφανώς), αλλά δεν ξέρω πώς να το προτείνω και τι προυποθέσεις υπάρχουν, πχ πόσα παιδιά πρέπει να μαζευτούμε, αν δεσμεύεται κάπως το σχολείο κλπ.. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;;
Παράθεση

Εχέμυθη

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 06:33, 15-06-15:

Συνήθως το σχολείο είναι αυτό που το διοργανώνει οπότε πρέπει αρχικά να απευθυνθείς στους καθηγητές σου και μετά απαιτείται μια διαδικασία. Πάντως υπάρχουν και προγράμματα ανταλλαγής εκτός σχολείου αρκετά εμπιστα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους