Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,797 εγγεγραμμένα μέλη και 3,054,280 μηνύματα σε 93,217 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 806 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool.

Εγγραφή Βοήθεια

[Πανελλήνιες Εξετάσεις] Αν έβαζα εγώ θέματα...

greekgohan (Κωστας)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη greekgohan
Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 366 μηνύματα.

O greekgohan έγραψε στις 01:11, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από thinkpad560z
Λοιπόν, για να πω κι εγώ να γελάσουμε... :
Φυσική θα έβαζα αυτό το θέμα: (εκτός ύλης θα μου πείτε, και θα γελάσω,, στερεό σώμα...)
Ένας εξωλέμβιος κινητήρας εσωτερικής καύσης για σκάφος, λειτουργεί με έναν θερμοδυναμικό κύκλο. Στους κινητήρες εσωτερικής καύσης της εποχής μας ο κύκλος «ολοκληρώνεται σε τέσσερις χρόνους» για κάθε κύλινδρο (εξ’ ου και η ονομασία τετράχρονος κινητήρας - οι τέσσερις χρόνοι «είσοδος - συμπίεση – έκρηξη - έξοδος» για τον τετράχρονο κινητήρα). Ωστόσο την αρχή έκαναν οι «δίχρονοι κινητήρες» (οι οποίοι καταργήθηκαν σταδιακά με εξαίρεση ακόμα τις εξωλέμβιες μηχανές - καθώς έκαιγαν μαζί με βενζίνη και λάδι , ρύπαιναν και άφηναν μέρος της βενζίνης τους άκαυτη --> Ωστόσο είχαν λόγω κατασκευής υψηλές αποδόσεις, και ροπές , όπως θα διαπιστώσετε και από αυτήν την άσκηση). Μια δίχρονη εξακύλινδρη εξωλέμβια μηχανή λοιπόν, λειτουργεί με μια θερμοδυναμική διάταξη που αναπαριστάται προσεγγιστικά (για λόγους ευκολίας της άσκησης) με μια ισόχωρη θέρμανση της αρχικής ποσότητας αερίου που υπάρχει στους κινητήρες , μια αδιαβατική εκτόνωση (με την έκρηξη), μια ισόχωρη ψύξη και μια αδιαβατική συμπίεση (κύκλος Otto). Το συνολικό έργο που παράγεται από τη διάταξη, μέσω γραναζιών (υπάρχει μια επιπλέον απώλεια της τάξης του 10% σε παλιές μηχανές) αξιοποιείται τελικώς προς κίνηση της προπέλας στο «πόδι» της μηχανής. Επίσης δίνεται πως ο παραπάνω θερμοδυναμικός κύκλος, έχει απόδοση ίση με το 70% του θερμοδυναμικού κύκλου Carnot. Για την συγκεκριμένη λοιπόν εξωλέμβια ισχύει πως μετά το πέρας της αρχικής ισόχωρης θέρμανσης η θερμοκρασία είναι ίση με 850oC . Επίσης δίνεται πως αν η συγκεκριμένη διάταξη λειτουργούσε με κύκλο Carnot (για τον οποίον να ισχύει πως «κινείται» στα ίδια «ακραία» πλαίσια θερμοκρασιών με τον παραπάνω κύκλο Otto , ώστε να ισχύει εξ’ άλλου η ίδια διάταξη με άλλη εφαρμογή κύκλου) τότε η ισόθερμη αντιστρεπτή εκτόνωση του κύκλου θα εκκινούσε από μια θερμοκρασία 60οC.
Tη στιγμή λοιπόν που ξεκινά η εκτόνωση μέσα στον κάθε κύλινδρο, η πίεση είναι ίση με 240psi και το αέριο καταλαμβάνει μόλις το 1/5 του όγκου του κυλίνδρου ενώ τη στιγμή που ολοκληρώνεται, η πίεση αγγίζει μέσα στον κύλινδρο τα 40psi. Επίσης μετά την ολοκλήρωση της ισόχωρης ψύξης, η πίεση στον κύλινδρο πέφτει στα 15psi, ενώ μετά την ολοκλήρωση της συμπίεσης του κυλίνδρου, η πίεση στο εσωτερικό του αγγίζει τα 85.43psi.
Αν δίνεται πως η εξωλέμβια αυτή μηχανή είναι 1723 κυβικών, τότε:
1)Να βρεθεί ο συντελεστής απόδοσης της θερμικής μηχανής.
2)Να βρεθεί η ιπποδύναμη της μηχανής , καθώς και η ισχύς που τελικά αξιοποιείται στην προπέλα.
3) Αν η παραπάνω μηχανή, είναι εγκατεστημένη σε ένα σκάφος μάζας 1253 kg, το οποίο ξεκινάει από την ηρεμία και μέσα σε 10sec και αποκτά την τελική του ταχύτητα , να βρείτε πόση παραπανίσια «μάζα» το φορτώσαμε αν μέσα στον ίδιο χρόνο το σκάφος έπιασε την ταχύτητα των 44.8mph. Δίνεται ο συντελεστής υδροδυναμικότητας (σαν συντελεστή τριβής να τον χρησιμοποιήσετε του σκάφους ) ίσος με 3/4. Καθώς και ότι το σκάφος έπιασε την τελική του ταχύτητα αφού πρώτα διένυσε διάστημα 31.92 m.
(Δίνονται: 1 hp (horsepower) = 0, 73 kW , R=0.082 L*atm/K*mol, Στους υπολογισμούς σας να αντιμετωπίσετε το καύσιμο ως «ιδανικό αέριο», ο κυβισμός δίνεται σε CC (Cubin Centimeters), 1psi =0.0689 bars, 1mile=1.6 meter . Να θεωρήσετε ότι ο χρόνος συμπίεσης και έκρηξης είναι της τάξης του 1.24*10^-5 sec)
Σε λιγη ωρα θα postarei την λυση ο Dias,μην φοβασαι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 5,535 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 02:35, 26-04-13:

να μαντέψω μηχανολόγος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 905 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 14:35, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498

να μαντέψω μηχανολόγος;
θα έριχνα εγώ καμμιά μαντεψιά αλλά θα φάω μπαν

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 15:47, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από greekgohan
Σε λιγη ωρα θα postarei την λυση ο Dias,μην φοβασαι...
Γιατί να το κάνω? Αν αυτός που την έβαλε δυσκολευόταν να τη λύσει, ευχαρίστως να τον βοηθήσω. Όμως ο σκοπός του είναι εντελώς ...διαφορετικός. Κατά τα άλλα πρόκειται για μια μέτριας προς εύκολη άσκηση, πάνω στην ύλη της κατεύθυνσης της Β λυκείου, (άρα άσχετη με τις πανελλήνιες) που δεν έχει κάτι σημαντικό να μας δώσει. Μόνο που η εκφώνηση διατυπώνεται με τρόπο πομπώδη και επιδεικτικό. Επίσης, χρειάζονται αρκετές βαρετές μετατροπές μονάδων. Έτσι δεν βλέπω το λόγο να χάσω το χρόνο μου. Πάντως, ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη σου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 26-04-13 στις 15:55. Αιτία: Πάντα υπάρχει κάποια...
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thinkpad560z
Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 16:41, 26-04-13:

Δεν ζήτησα αγαπητέ Δία την γνώμη σου... Ούτε είπα και τα αντίθετα... (πως η άσκηση δηλαδή είναι "δύσκολη")... Είπα απλώς πως είναι διαφορετική... Επίσης δεν αναφέρεται σε ύλη Β λυκείου μόνον... Αλλά εφ' όσων έχετε μάθει για εσάς η γνώση να είναι "κουτάκια" που γράφουν απ' έξω "α", "β", "γ", λυκείου και δεν ξέρω γω τι άλλο λογική και δικαιολογημένη η άποψη πως μια τέτοια άσκηση είναι περιττή και άχρηστη για εσάς... Τώρα όσων αφορά τα υπόλοιπα σχόλια πάνω στην διατύπωση της άσκησης επιτρέψτε μου να κάνω ένσταση στον τρόπο έκφρασης (και χαρακτηριστική εικόνα παραπάνω) αλλά και στο κατά πόσων κάτι τέτοιο είναι σχετικό με το θέμα.. Δεν έχουμε το δικαίωμα να καταστρέφουμε μια συνομιλία τοποθετώντας προσωπικού περιεχομένου σχόλια σε αυτή!!! Καλά δεν λέω;;; Θα πρέπει άλλωστε ένας επιστήμονας σαν εσάς κύριε Δία (που δεν σας ξέρω βέβαια,και προσωπικά) να καταλαβαίνει περι τίνος πρόκεται ό,τι γράφω... Τέλος επιτρέψτε μου να παρακαλέσω σχόλια του τύπου "δεν έχει κάτι να μας δώσει" (η άσκηση εδώ, η μια άποψη κάπου αλλού) να εκλείπουν ,αλλά να κρατάμε την άποψη αυτή για τον εαυτό μας... Φυσικά , μπορείτε να μην την λύσετε, και να την θεωρείτια βλακώδη και ανούσια... Επιπλέον δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να φάει κανένας ban για μαντεψιά;;; Απλώς έχω επιλέξει όπως ξέρετε αγαπητά μου μέλη για την ώρα να μην αποκαλύψω περισσότερα στοιχεία για εμένα... Ελπίζω να δείξετε κατανόηση (όπως κάποια μέλη ήδη κάνουν) και να αρκεστείτε σε ό,τι βλέπετε από εμένα...
Αυτά!!!

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 18:33, 26-04-13:

Παιδιά καλησπέρα! Αν έβαζα εγώ θέματα, θα έπρεπε προηγουμένως να σιγουρευτώ και να αναρωτηθώ αν γνωρίζω πραγματικά ποιος είναι ο ουσιαστικός σκοπός των Πανελλαδικών.Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί διάβασα τυχαία κάποια προηγούμενα μηνύματά και παρατήρησα πως κάποια παιδιά παρουσιάζουν ασκήσεις που απέχουν πολύ από το πνεύμα των εξετάσεων. Σκοπός και στόχος δεν είναι να ανακαλύψουμε "ταλέντα", αλλά να εξετάσουμε τους μαθητές στη διδακτέα ύλη που εφαρμόζεται στο σχολείο και να τους δώσουμε την ευκαιρία να πετύχουν την είσοδό τους στην σχολή της προτίμησής τους. Από εκεί και πέρα θα ξεχωρίσουν οι των περισσότερων δυνατοτήτων και θα προοδεύσουν αναλόγως. Τώρα ,το να ανεβάζετε ( έστω και φαινομενικά )δύσμορφες και περίπλοκες ασκήσεις που και αγχώνουν τους υποψηφίους( χωρίς να υπάρχει λόγος), και τους δημιουργούν αμφιβολία για την "δουλειά" τους, προκαλεί πανικό μόνο και στην ιδέα της αδυναμίας λύσης του συγκεκριμένου θέματος. Ας μην ξεχνάμε πως στο χρόνο εξέτασης συνυπολογίζεται και το υπέρμετρο άγχος που δεν επιτρέπει την μέγιστη-άριστη αποτύπωση της κριτικής σκέψης για τέτοια θέματα. Να υπάρχουν κάποιες δυσκολίες είναι απολύτως θεμιτό και απαραίτητο για την διάκριση του επιπέδου κάθε υποψηφίου. Ως εκεί όμως. Ξέρω πως μπορεί να αποτελεί και προσπάθεια αστεϊσμού από κάποιους, αλλά παρ' όλα αυτά αποτελεί παράγοντα επιδείνωσης της ανησυχίας και του στρες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris_Väinämöinen (Δημητρης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dimitris_Väinämöinen
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 970 μηνύματα.

O Dimitris_Väinämöinen Όλα είναι ψευδαίσθηση... έγραψε στις 19:21, 26-04-13:

Δεν ζήτησα αγαπητέ Δία την γνώμη σου... Ούτε είπα και τα αντίθετα... (πως η άσκηση δηλαδή είναι "δύσκολη")... Είπα απλώς πως είναι διαφορετική... Επίσης δεν αναφέρεται σε ύλη Β λυκείου μόνον... Αλλά εφ' όσων έχετε μάθει για εσάς η γνώση να είναι "κουτάκια" που γράφουν απ' έξω "α", "β", "γ", λυκείου και δεν ξέρω γω τι άλλο λογική και δικαιολογημένη η άποψη πως μια τέτοια άσκηση είναι περιττή και άχρηστη για εσάς... Τώρα όσων αφορά τα υπόλοιπα σχόλια πάνω στην διατύπωση της άσκησης επιτρέψτε μου να κάνω ένσταση στον τρόπο έκφρασης (και χαρακτηριστική εικόνα παραπάνω) αλλά και στο κατά πόσων κάτι τέτοιο είναι σχετικό με το θέμα.. Δεν έχουμε το δικαίωμα να καταστρέφουμε μια συνομιλία τοποθετώντας προσωπικού περιεχομένου σχόλια σε αυτή!!! Καλά δεν λέω;;; Θα πρέπει άλλωστε ένας επιστήμονας σαν εσάς κύριε Δία (που δεν σας ξέρω βέβαια,και προσωπικά) να καταλαβαίνει περι τίνος πρόκεται ό,τι γράφω... Τέλος επιτρέψτε μου να παρακαλέσω σχόλια του τύπου "δεν έχει κάτι να μας δώσει" (η άσκηση εδώ, η μια άποψη κάπου αλλού) να εκλείπουν ,αλλά να κρατάμε την άποψη αυτή για τον εαυτό μας... Φυσικά , μπορείτε να μην την λύσετε, και να την θεωρείτια βλακώδη και ανούσια... Επιπλέον δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο να φάει κανένας ban για μαντεψιά;;; Απλώς έχω επιλέξει όπως ξέρετε αγαπητά μου μέλη για την ώρα να μην αποκαλύψω περισσότερα στοιχεία για εμένα... Ελπίζω να δείξετε κατανόηση (όπως κάποια μέλη ήδη κάνουν) και να αρκεστείτε σε ό,τι βλέπετε από εμένα...
Αυτά!!!
Αντικειμενικα μιλωντας το θεμα λεει για προτεινομενα θεματα πανελληνιων. Η ασκηση που παρεθεσες με την ''σημερινη'' υλη ειναι σχεδον εξ'ολοκληρου εκτος καθως αφορα την υλη της β λυκειου (αποδοση θερμης μηχανης κτλ) που δεν εχει ''φαινομενικα'' σχεση με την υλη της γ'λυκειου (δηλαδη η υλη της γ λυκειου δεν απαιτει προηγουμενες γνωσεις απο κεφαλαια που αφορουν θερμες μηχανες, κτλ).

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Natalia Secret

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 19:56, 26-04-13:

επιτρέψτε μου να παρακαλέσω σχόλια του τύπου "δεν έχει κάτι να μας δώσει" (η άσκηση εδώ, η μια άποψη κάπου αλλού) να εκλείπουν ,αλλά να κρατάμε την άποψη αυτή για τον εαυτό μας...
Forum = μπλα μπλα μπλα (...) + ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ! Καλό είναι να δεχόμαστε και τις κριτικές των άλλων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Natalia Secret : 26-04-13 στις 20:02.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 905 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 20:25, 26-04-13:

Αυτά!!!
Αν κρατούσαμε την άποψή μας για τον εαυτό μας, τότε η επιστήμη δεν θα είχε προχωρήσει τόσο, ώστε εσύ να μπορείς να σκέφτεσαι ασκήσεις φυσικής, βασιζόμενες σε γνώσεις κατεκτημένες από επιστήμονες που δεν την κράτησαν για τον εαυτό τους...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ξαροπ (Ιάσων)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ξαροπ
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,472 μηνύματα.

O ξαροπ έγραψε στις 20:42, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Παιδιά καλησπέρα! Αν έβαζα εγώ θέματα, θα έπρεπε προηγουμένως να σιγουρευτώ και να αναρωτηθώ αν γνωρίζω πραγματικά ποιος είναι ο ουσιαστικός σκοπός των Πανελλαδικών.Και γιατί το λέω αυτό; Γιατί διάβασα τυχαία κάποια προηγούμενα μηνύματά και παρατήρησα πως κάποια παιδιά παρουσιάζουν ασκήσεις που απέχουν πολύ από το πνεύμα των εξετάσεων. Σκοπός και στόχος δεν είναι να ανακαλύψουμε "ταλέντα", αλλά να εξετάσουμε τους μαθητές στη διδακτέα ύλη που εφαρμόζεται στο σχολείο και να τους δώσουμε την ευκαιρία να πετύχουν την είσοδό τους στην σχολή της προτίμησής τους. Από εκεί και πέρα θα ξεχωρίσουν οι των περισσότερων δυνατοτήτων και θα προοδεύσουν αναλόγως. Τώρα ,το να ανεβάζετε ( έστω και φαινομενικά )δύσμορφες και περίπλοκες ασκήσεις που και αγχώνουν τους υποψηφίους( χωρίς να υπάρχει λόγος), και τους δημιουργούν αμφιβολία για την "δουλειά" τους, προκαλεί πανικό μόνο και στην ιδέα της αδυναμίας λύσης του συγκεκριμένου θέματος. Ας μην ξεχνάμε πως στο χρόνο εξέτασης συνυπολογίζεται και το υπέρμετρο άγχος που δεν επιτρέπει την μέγιστη-άριστη αποτύπωση της κριτικής σκέψης για τέτοια θέματα. Να υπάρχουν κάποιες δυσκολίες είναι απολύτως θεμιτό και απαραίτητο για την διάκριση του επιπέδου κάθε υποψηφίου. Ως εκεί όμως. Ξέρω πως μπορεί να αποτελεί και προσπάθεια αστεϊσμού από κάποιους, αλλά παρ' όλα αυτά αποτελεί παράγοντα επιδείνωσης της ανησυχίας και του στρες.
Αυτό βασικά. Δεν πρέπει όμως και κανένας να λαμβάνει υπ΄όψιν του σοβαρά ό,τι διαβάζει στο ιντερνετ, καθώς κατά τα γνωστά κυκλοφορούν και πολλοί ...ες. Άρα δεν έχει νόημα να τρελένεσαι με την επίδειξη δύναμης του κάθε τυχόντα.

Εδώ πέρα κάποιοι γράψανε τις πραγματικές τους ιδέες, κάποιοι το τι θέλουν να πέσει, κάποιοι λίγο τραβηγμένες σκέψεις, κάποιοι βρήκαν την ευκαιρία να το παίξουν έξυπνοι εκ του ασφαλούς (η φράση-κλειδί είναι το "εκ του ασφαλούς"). Θέματα "για ταλέντα" όμως δεν είδα κάπου, ούτε θέματα "έξυπνα". Θέματα εξυπνακίστικα, ίσως. Είναι πανεύκολο να βρεις εξυπνακίστικο θέμα (κι εγώ μπορώ να σου γράψω άσκηση δυο παραγράφων όπου το όλο θέμα τελικά είναι να βρεις πόσο κάνει 2+3, φερ' ειπείν), είναι επίσης εύκολο να βρεις ένα δύσκολο ερώτημα που το 95% των μαθητών να μην το βρει (και όχι, το δύσκολο δεν έχει να κάνει με τον αριθμό ερωτημάτων. Το να βάζεις θέματα για έξι ώρες σε ένα τρίωρο διαγώνισμα δεν το λες δυσκολία, κάλο στον εγκέφαλο το λες). Το δύσκολο είναι να βρεις ένα όντως έξυπνο θέμα μέσα στα πλαίσια που ζητούν οι πανελλαδικές, το οποίο να έχει και αυτό που λέμε elegant λύση. Π.χ. αυτό με την αντίστροφη μετάφραση ήταν καλό σαν ιδέα, αλλά όντως κάποια σημεία του ξεφεύγουν από το βιβλίο και ο μαθητής δεν μπορεί να απαντήσει με βάση μόνο αυτό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ξαροπ : 26-04-13 στις 20:50.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stavri_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 3,830 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 21:06, 26-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ξαροπ
Αυτό βασικά. Δεν πρέπει όμως και κανένας να λαμβάνει υπ΄όψιν του σοβαρά ό,τι διαβάζει στο ιντερνετ, καθώς κατά τα γνωστά κυκλοφορούν και πολλοί ...ες. Άρα δεν έχει νόημα να τρελένεσαι με την επίδειξη δύναμης του κάθε τυχόντα.

Εδώ πέρα κάποιοι γράψανε τις πραγματικές τους ιδέες, κάποιοι το τι θέλουν να πέσει, κάποιοι λίγο τραβηγμένες σκέψεις, κάποιοι βρήκαν την ευκαιρία να το παίξουν έξυπνοι εκ του ασφαλούς (η φράση-κλειδί είναι το "εκ του ασφαλούς"). Θέματα "για ταλέντα" όμως δεν είδα κάπου, ούτε θέματα "έξυπνα". Θέματα εξυπνακίστικα, ίσως. Είναι πανεύκολο να βρεις εξυπνακίστικο θέμα (κι εγώ μπορώ να σου γράψω άσκηση δυο παραγράφων όπου το όλο θέμα τελικά είναι να βρεις πόσο κάνει 2+3, φερ' ειπείν), είναι επίσης εύκολο να βρεις ένα δύσκολο ερώτημα που το 95% των μαθητών να μην το βρει (και όχι, το δύσκολο δεν έχει να κάνει με τον αριθμό ερωτημάτων. Το να βάζεις θέματα για έξι ώρες σε ένα τρίωρο διαγώνισμα δεν το λες δυσκολία, κάλο στον εγκέφαλο το λες). Το δύσκολο είναι να βρεις ένα όντως έξυπνο θέμα μέσα στα πλαίσια που ζητούν οι πανελλαδικές, το οποίο να έχει και αυτό που λέμε elegant λύση. Π.χ. αυτό με την αντίστροφη μετάφραση ήταν καλό σαν ιδέα, αλλά όντως κάποια σημεία του ξεφεύγουν από το βιβλίο και ο μαθητής δεν μπορεί να απαντήσει με βάση μόνο αυτό.
Αυτό ακριβώς εννούσα , απλά δεν ήθελα να πω "εξυπνακίστικα" και το έθεσα πιο κομψά
Γι αυτό έβαλα το ταλέντα σε εισαγωγικά!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

thinkpad560z

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thinkpad560z
Ο thinkpad560z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 105 μηνύματα.

O thinkpad560z Sciences Fun έγραψε στις 00:12, 27-04-13:

Καλά... Δεν ήρθα εδώ να σας "αλλάξω"... Δεν πιστεύω στα ταλέντα.. Αυτή είναι η αρχή μου... Δεν καταλάβατε το νόημα της όλης υπόθεσης με την άσκηση... Στο κάτω κάτω ΔΕΝ σας ζητησα να τη λύσετε ούτε έθιξα τέτοιο θέμα.. Και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι ζήτησαν να τη λύσουνε κάποιοι άλλοι... Δηλαδή της Χημείας η άσκηση που είναι ποίημα υπήρχε ποτέ περίπτωση να πέσει σε πανελλήνιες;;; Διαβάσατε τι έγγραψα κάτω από τις ασκήσεις στο ίδιο σχόλιο;;;;;;;; Σκεφτείτε λίγο πριν αντιδράσετε για την αντίδραση... Διαβάστε μήπως ΔΕΝ καταλάβατε τι θέλει να πει ο ποιητής... Δεν είμαι εδώ για να αλλάξω το σύστημα... Αυτό πρέπει να το αποφασίσετε εσείς.. Όσο αρκείστε στον τρόπο εξέτασης των πανελληνίων (και όχι μόνο) θα μένει ως έχει... Φυσικά, μπορείτε να επιλέξετε να κάνετε ό,τι μπορείτε για να πάτε καλά στις πανελλήνιες, ή ό,τι μπορείτε για να γίνετε επιστήμονες.. Είναι δική σας επιλογή στον καθένα σας.. Δεν έχετε όμως το δικαίωμα (ακόμη και αν δεν έχουμε δημοκρατία) να προσπαθείτε να με φιμώσετε και να μου "απαγορεύετε" έμμεσα να δείχνω κάτι "άλλο" από όσα σας έχουνε μάθει.. Και να ρωτήσω και κάτι άλλο.. Κάποιοι είπαν πως έγγραψα άσκηση "εκτός θέματος" (πανελλήνιες) (που προσωπικά διαφωνώ)... Αλήθεια η όμορφη εικονίτσα που πόσταρε το μέλος "Δίας" είναι εντός θέματος ;;; Μήπως δεν είναι και προσωπική προσβολή;;; Ακούστε, δεν θα σας παρακαλώ να με ακούσετε, αλλά θα μάθετε να σέβεστε ορισμένους στοιχειώδεις κανόνες της κοινωνίας μας τους οποίους μας μάθανε να απαξιώνουμε... Γίναμε σαν χώρα πλεον φτωχή, μπορούμε όμως να γίνουμε ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ!!! Και να σας πω και κάτι άλλο, αν ούτε τώρα γίνουμε αξιοπρεπείς δεν θα γίνουμε ποτέ... Στοιχειώδη πράγματα είναι αυτά που ξεχωρίζουν τη δημοκρατία από την ολιγαρχία και την δικτατορία , τα οποία ποτέ δεν σας δίδαξαν... Και ούτε και πρόκειται, πρέπει να τα καταλάβετε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ!!! Και αν πράγματι δημοκρατία δεν μπορεί να υπάρξει , μπορούμε τουλάχιστον να μάθουμε να συμβιώνουμε σαν άνθρωποι και όχι σαν άγρια θηρία με στόχ ονα αρπάξουμε ό,τι κάτσει, εις βάρος του αλλουνού.... Επί του θέματος.. Αν θεωρείτε ό,τι ποστάρω εκτός θέματος να ειδοποιείτε την ομάδα διαχείρησης, όπως κι εγώ θα κάνω με το παραμικρό σχόλιο εις βάρος μου... Δεν είρθα εδώ, ούτε για να το παίξω μάγκας, ούτε ξύπνιος, ούτε για να σας την πω.. Δεν διαφέρω σε τίποτα από εσάς, και επομένως έχω και τα ίδια δικαιώματα εδώ...

Και μιας και το ξαναδιάβασα, να συμπληρώσω και κάτι τελευταίο.. Καλά θα κάνετε να αφήσετε λέω εγώ τις δικαιολογίες τυ τύπου "αγχώνετε τους υποψηφίους".. Ο κάθε νουνεχής που θα διάβαζε τις ασκήσεις μου , το σχόλιο ολόκληρο (και τι έγγραφα από κάτω) θα καταλάβαινε πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ σε εξετασεις!!! Επίσης ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω και θα ήθελα να μου εξηγείσετε ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΩ ΕΠΙΔΕΙΞΗ όπως είπε κάποιος αλλά και τι συμφέρον έχω από μια ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΣΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ!!!!! Συνιστώ να εκμεταλευτείτε τα όσα διαφορετικά τυχόν βλέπετε γύρω σας αντί να τα καταδικάζετε απλώς επειδή διαφέρουν και να ψάχνετε αίτια να τα απαξιώσετε (σκεφτείτε τί σας οφελεί;;... Προφανώς και δεν έβαλα τις ασκήσεις αυτές, για να πω πως θα πέσουν... (η άσκηση της χημείας είναι πολύ αστεία και θα περίμενα να γελάσετε μάλιστα ... ασχέτως αν θα τη λύσετε τελικά) ... ΤΙς έβαλα για να δείτε κάτι "άλλο"... Επίσης :

"Αν κρατούσαμε την άποψή μας για τον εαυτό μας, τότε η επιστήμη δεν θα είχε προχωρήσει τόσο, ώστε εσύ να μπορείς να σκέφτεσαι ασκήσεις φυσικής, βασιζόμενες σε γνώσεις κατεκτημένες από επιστήμονες που δεν την κράτησαν για τον εαυτό τους..."

Αγόρι μου , φυσικά και πρέπει να λέτε την άποψή σας , ωστόσο σημασία έχει ο τρόπος που θα την πείτε (είπα στοιχειώδη κοινωνικά στοιχεία αρμονικής συμβίωσης και σεβασμού που σας μαθαίνουν να απαξιώνετε) .. Δεν είναι τρόποσ έκφρασης άποψης η παραπάνω εικονίτσα, ούτε η υπονόμευση των λεγομένων μου και το να βάζετε στο στόμα μου πράγματατα που ΔΕΝ είπα ποτέ (όπως πως πρέπει να λύσετε την άσκηση , ή πως θα πέσει στις πανελλήνιες, ή πως θέλω να κάνω επίδειξη.. ) Μάθετε να αρκείστε στο ότι βλέπετε για να κρίνετε.. όχι στον τρόπο που σας έχουν μάθει να επεξεργάζεστε και να διαστρευλώνετε...
φιλικά,
thinkpad

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thinkpad560z : 27-04-13 στις 00:32.
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

Το avatar του χρήστη ~Lös~
H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 17:57, 30-04-13:

Λοιπόοοον...

ΑΡΧΑΙΑ (γνωστό) : Πολιτεία(13) ή Πρωταγόρας (συνδυασμός 4 με 1) ..μακριά από πολιτικά,δε μ'αρέσουν..
ΑΡΧΑΙΑ(άγνωστο) : μάλλον Ξενοφώντας.. μακριά από Δημοσθένη..
ΙΣΤΟΡΙΑ: ιδιόμορφος δανεισμός,εργατικό κίνημα και τράπεζα της Ελλάδος από 1ο, τρικουπικό πρόγραμμα και διαφορές από δηλιγιαννικό και κάτι από αντιβενιζελικά από 2ο.. από το 3ο θα έβαζα οτιδήποτε μέχρι τη Μικρασιατική καταστροφή και οπωσδήποτε εισαγωγές ( <3 ) ..από ΕΑΠ και μετά ΜΑΚΡΙΑ.. 4ο τώρα δεν ξέρω,κάτι απο την αρχη,εκει τη τα πρώτα χρόνια της δημιουργίας και από 5ο δράση μητροπολίτη χρύσανθου (έχει από όλο το κεφάλαιο κομμάτια διάσπαρτα βασικά),καθώς και από τις 2ο πρώτες σελίδες με την οικονομία και την πνευματική ανάπτυξη -οκ,όλην την ύλη έβαλα,μη με φάτε -
ΚΕΙΜΕΝΑ: Ι-Ω-Α-Ν-Ν-Ο-Υ (προσφυγικοί) 4εβερ!!!
ΛΑΤΙΝΙΚΑ: 34,38
ΒΙΟΛΟΓΙΑ: πάντως ΤΙΠΟΤΑ για κύκλους και ρυπάνσεις!
ΕΚΘΕΣΗ: επιστήμη ή με πολιτισμό οτιδήποτε

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,003 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 19:44, 30-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Lös~
Λοιπόοοον...

ΑΡΧΑΙΑ (γνωστό) : Πολιτεία(13) ή Πρωταγόρας (συνδυασμός 4 με 1) ..μακριά από πολιτικά,δε μ'αρέσουν..
ΙΣΤΟΡΙΑ: ιδιόμορφος δανεισμός,εργατικό κίνημα και τράπεζα της Ελλάδος από 1ο, τρικουπικό πρόγραμμα και διαφορές από δηλιγιαννικό και κάτι από αντιβενιζελικά από 2ο.. από το 3ο θα έβαζα οτιδήποτε μέχρι τη Μικρασιατική καταστροφή και οπωσδήποτε εισαγωγές ( <3 ) ..από ΕΑΠ και μετά ΜΑΚΡΙΑ.. 4ο τώρα δεν ξέρω,κάτι απο την αρχη,εκει τη τα πρώτα χρόνια της δημιουργίας και από 5ο δράση μητροπολίτη χρύσανθου (έχει από όλο το κεφάλαιο κομμάτια διάσπαρτα βασικά),καθώς και από τις 2ο πρώτες σελίδες με την οικονομία και την πνευματική ανάπτυξη -οκ,όλην την ύλη έβαλα,μη με φάτε -
ΚΕΙΜΕΝΑ: Ι-Ω-Α-Ν-Ν-Ο-Υ (προσφυγικοί) 4εβερ!!!
ΛΑΤΙΝΙΚΑ: 34,38
ΒΙΟΛΟΓΙΑ: πάντως ΤΙΠΟΤΑ για κύκλους και ρυπάνσεις!
ΕΚΘΕΣΗ: επιστήμη ή με πολιτισμό οτιδήποτε
Να γράψω τα δικά σου θέματα??

Παράθεση

Αγνωστο

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αγνωστο
H Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 434 μηνύματα.

H Αγνωστο έγραψε στις 20:48, 30-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Lös~
Ντροπή σου και για τα δύο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,634 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 20:49, 30-04-13:

Τόσο πολύ σας αρέσει ο Ιωάννου; Μου τη σπάνε οι προσφυγικοί συνοικισμοί...

Παράθεση

kwstasIdealism

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kwstasIdealism
Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,455 μηνύματα.

O kwstasIdealism Αν δεν καώ Αν δεν καείς Αν δεν καούμε έγραψε στις 21:33, 30-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Αγνωστο
δημοσθενης οτι πιο αθλιο 2 ωρες εκανα ενα κειμενο του σημερα και ακομα δεν το εβγαλα

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε στις 22:21, 30-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από *Maria (^_^)*
Να γράψω τα δικά σου θέματα??
να τα γράψεις αγάπηηη! εγώ θα πάω στην επιτροπή με τα νορμάλ μου θέματα,οι άλλοι μισές δουλειές κάνουν

τι λες τώραα... ο Δημοσθένης είναι δύσκολος κι ο Ξενοφώντας πιο βατός ΦΥΣΙΚΑ! σε σχεση με το Δημοσθενη δηλαδη.

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Τόσο πολύ σας αρέσει ο Ιωάννου; Μου τη σπάνε οι προσφυγικοί συνοικισμοί...
ναιιιιιι <3 <3 <3 μα δεν είναι δύσκολοι,μια χαρά κείμενο για πανελλαδικές είναι.. κι όχι ιδιαίτερα απαιτητικό!

Παράθεση

Αγνωστο

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αγνωστο
H Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 434 μηνύματα.

H Αγνωστο έγραψε στις 22:24, 30-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από kwstasIdealism
δημοσθενης οτι πιο αθλιο 2 ωρες εκανα ενα κειμενο του σημερα και ακομα δεν το εβγαλα
Σου είναι εύκολο να γράψεις ποιο σε δυσκόλεψε;

τι λες τώραα... ο Δημοσθένης είναι δύσκολος κι ο Ξενοφώντας πιο βατός ΦΥΣΙΚΑ! σε σχεση με το Δημοσθενη δηλαδη.
Ο Ξενοφώντας γράφει συνήθως απλουστευμένα και επιφανειακά (όχι ότι δεν παρουσιάζει στιγμές έξαρσης που δεν ξέρεις από πού σου ήρθε, αλλά σπανιότερα). Το βαριέμαι απίστευτα!

Ο Δημοσθένης από την άλλη είναι η επιτομή της δεινότητας του λόγου. Για να μην αναφερθώ στην παθοποιία των έργων του, η οποία είναι αξεπέραστη και σε καθιστά κοινωνό σχεδόν όλων των λόγων του.

Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ έγραψε στις 22:31, 30-04-13:

Ο Ξενοφώντας γράφει συνήθως απλουστευμένα και επιφανειακά (όχι ότι δεν παρουσιάζει στιγμές έξαρσης που δεν ξέρεις από πού σου ήρθε, αλλά σπανιότερα). Το βαριέμαι απίστευτα!

Ο Δημοσθένης από την άλλη είναι η επιτομή της δεινότητας του λόγου. Για να μην αναφερθώ στην παθοποιία των έργων του, η οποία είναι αξεπέραστη και σε καθιστά κοινωνό σχεδόν όλων των λόγων του.
πραγματικά, δεκάρα δε δίνω,αν και ισχύει... να γράψουμε θέλουμε,όχι να θαυμάσουμε εκείνην τη στιγμή το λόγο του Δημοσθένη και του κάθε Δημοσθένη..αν είναι να με κάψει,να τον κάψω εγώ πρώτη,ειλικρινά xD

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Orient. (Όρι)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Orient.
H Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H Orient. πάλι εδώ έγραψε στις 12:43, 01-05-13:

Έκθεση: Ανθρώπινα δικαιώματα

Μαθηματικα Κατ.: E, μιγαδικούς μάλλον.

Φυσική: Doppler

AΕΠΠ: Δεν θα έβαζα θεωρία. 4 θέματα μόνο αλγόριθμοι.

ΑΟΔΕ: Επιχείρηση και τους "πατέρες" (Taylor και οι λοιποί συγγενείς)

Μαθηματικά Γεν.: Κανένα όριο, καμιά εφαπτομένη και λίγες πιθανότητες

ΑΟΘ: Λίγο απ'ολα. (Χωρίς 3ο κεφάλαιο)

Παράθεση

kostakis2

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη kostakis2
Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τουριστικών Επιχειρήσεων ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 247 μηνύματα.

O kostakis2 έγραψε στις 13:51, 01-05-13:

Αν έβαζα εγώ τα θέματα για τις Πανελλήνιες του 2013 (σύμφωνα με την κατεύθυνση και τα μαθήματα που έδινα γενικά εγώ), θα ήταν:
Έκθεση: Ένα συνδυαστικό θέμα με Τουρισμό - Παράδοση - Πολιτιστική Κληρονομιά κλπ. κλπ.
Αρχαία: Την 4η από Πρωταγόρα + Μεταφρασμένο Κείμενο (Το 7ο μάλλον)
Λατινικά: Τα 29 & 46 (άντε να σας δυσκολέψω λίγο )
Λογοτεχνία: Όνειρο στο Κύμα
Ιστορία: Ερωτήσεις ανάπτυξης --> από 2ο και 3ο κεφάλαιο // Ορισμό --> από 1ο κεφάλαιο // Παραθέματα --> από 4ο & 5ο κεφάλαιο
Μαθηματικά:1ο θέμα --> (λίγο από παντού ) // 2ο θέμα --> Στατιστική // 3ο θέμα --> Πιθανότητες // 4ο θέμα --> Συνδυαστικό θέμα (από 1ο-2ο-3ο κεφάλαιο)
Α.Ο.Θ.: 1ο θέμα --> (λίγο από παντού ) // 2ο θέμα --> Ερώτηση (από 2ο κεφάλαιο π.χ. συμπληρωματικά - υποκατάστατα αγαθά και κατασκευή σχετικών γραφημάτων) // 3ο θέμα --> Άσκηση από 1ο κεφάλαιο (Κόστος Ευκαιρίας) // 4ο θεμα --> Άσκηση από 5ο κεφάλαιο (με Τιμή Ισορροπίας)

Δέχομαι πολλές θετικές ψήφους... Όπως έχετε διαπυστώσει τα θέματα θα ήταν γελοία και θα περνούσατε ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ εκεί που θέλετε

Παράθεση

geo_7_

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη geo_7_
Ο geo_7_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών (ΑΕΙ/Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O geo_7_ έγραψε στις 16:16, 01-05-13:

Εκθεση εθελοντισμο
μαθ κατ 2ο μιγαδικουσ με εμβαδα ,3ο 4ο συναρτησεις
φυσικη 2ο λιγο απο ολα , 3ο στασιμα κυμματα 4ο στερεο συνθετη κινηση
αοθ 3ο Κόστος Ευκαιρίας κλπ 4ο συνδιαστικα
αοδε ηγετησ , κοιν πραγματικοτητα πολιτισμικι διασταση
αεππ 3ο αλγοριθμο 4ο προγραμμα
μαθ γεν 3ο ορια συνεχεια κ 4ο πιθανοτητεσ

Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 16:17, 04-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από kostakis2
Αν έβαζα εγώ τα θέματα για τις Πανελλήνιες του 2013 (σύμφωνα με την κατεύθυνση και τα μαθήματα που έδινα γενικά εγώ), θα ήταν:
Έκθεση: Ένα συνδυαστικό θέμα με Τουρισμό - Παράδοση - Πολιτιστική Κληρονομιά κλπ. κλπ.

Αρχαία: Την 4η από Πρωταγόρα + Μεταφρασμένο Κείμενο (Το 7ο μάλλον)
Λατινικά: Τα 29 & 46 (άντε να σας δυσκολέψω λίγο )
Λογοτεχνία: Όνειρο στο Κύμα
Ιστορία: Ερωτήσεις ανάπτυξης --> από 2ο και 3ο κεφάλαιο // Ορισμό --> από 1ο κεφάλαιο // Παραθέματα --> από 4ο & 5ο κεφάλαιο
Μαθηματικά:1ο θέμα --> (λίγο από παντού ) // 2ο θέμα --> Στατιστική // 3ο θέμα --> Πιθανότητες // 4ο θέμα --> Συνδυαστικό θέμα (από 1ο-2ο-3ο κεφάλαιο)
Α.Ο.Θ.: 1ο θέμα --> (λίγο από παντού ) // 2ο θέμα --> Ερώτηση (από 2ο κεφάλαιο π.χ. συμπληρωματικά - υποκατάστατα αγαθά και κατασκευή σχετικών γραφημάτων) // 3ο θέμα --> Άσκηση από 1ο κεφάλαιο (Κόστος Ευκαιρίας) // 4ο θεμα --> Άσκηση από 5ο κεφάλαιο (με Τιμή Ισορροπίας)

Δέχομαι πολλές θετικές ψήφους... Όπως έχετε διαπυστώσει τα θέματα θα ήταν γελοία και θα περνούσατε ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ εκεί που θέλετε

Aν εβαζα εγω θεματα θα εβαζα θεματα τυπου 2007-2009..
Ή καπως ετσι...

Εκθεση θα εβαζα για το Περιβαλλον γιατι λιγο πολυ ολοι κατι εχουμε ακουσει και κατι εχει παρει το ματι μας...
Διαβασα σε καποια ποστ για τον αγροτουρισμο..Well, ενα μεγαλο ποσοστο δεν θα ξερει καν την εννοια και δεν θα εχει και αδικο..Αλλα ο καθενας γραφει οτι θα ηθελε να πεσει οποτε πασο.

Βιολογια Κατ θα εβαζα ως τεταρτο συνδιαστικο μεταλλαξεων και πεμπτου ενω θα εδινα εμφαση σε ιντερφερονες,γονιδιακη θεραπεια,ex vivo,in vivo και μονοκλωνικα αντισωματα και αντιγονα..

Φυσικη Γεν πρωτο κεφαλαιο κι ακτινες Χ επειδη θεωρω οτι ειναι τα πιο ευκολα..

Φυσικη Κατευθυνσης ειχα δει μια πολυ ωραια ασκηση καποια στιγμη με Doppler..Ειχε που λετε,μια σειρηνα που επεφτε απ την ταρατσα ενος κτιριου υψους Η και υπαρχει ενας δεκτης σε καποιον οροφο του κτηριου αυτου σε υψος h και απο εκει και περα ρωτα διαφορα..Ποτε θα ακουσει μεγιστη συχνοτητα και τετοια

ή ασκηση με κυματα

Χημεια Κατ ενα δεντρο αντιδρασεων χωρις να γραφω τις αντιδρασεις γτ ολοι τις μισουμε να τις γραφουμε και μια ασκηση με οξεα κλασσικα δηλαδη

Μαθηματικα κατ μελετη συναρτησης γτ σε ενα ερωτημα στα ζηταει ολα,ενα ερωτημα τυπου να δειξεις οτι π εις την e ειναι μεγαλυτερο απο το e εις την π και γενικα ευκολα και εξυπνα αλλα οχι παραλογα θεματα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη {~*1rèNe*~} : 04-05-13 στις 16:29.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rea

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη Rea
H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Rea έγραψε στις 19:22, 04-05-13:

Έκθεση: Κάτι σχετικό με το περιβάλλον
Αρχαία: 15-16 Πολιτικά + άγνωστο από τα μέτρια του Ισοκράτη.
Λατινικά: 41 & 46.
Λογοτεχνία: Παυλόπουλος.
Ιστορία: Α1. Ορισμοί : Γενική Διεύθυνση Ανταλλαγής Πληθυσμών, Συνθήκη Σεβρών και χμ... Δικομματισμό μάλλον. Α2. Σ-Λ από Ποντιακό.
Ερωτήσεις ανάπτυξης : Κόστος Βαλκανικών, Νέα Γενιά. 1η πηγή : Σύγκριση Τρικούπη - Δηλιγιάννη , 2η πηγή: Διαμετακομιστικό.
Μαθηματικά: Αποδείξεις από πιθανότητες και θεωρία του πρώτου στο Α θέμα, Β θέμα: ΔΞ/ΔΑ, Γ θέμα: στατιστική, Δ θέμα: συνδυαστικό από τα 3 κεφάλαια, που σταδιακά θα γίνεται πιο δύσκολο, να γράψουμε και κάτι στην αρχή...
Α.Ο.Θ.: Α θέμα : Σ-Λ από 2ο και 5ο, Β θέμα : Θεωρία 3ου κεφαλαίου, Γ θέμα : 1ο κεφάλαιο, Δ θέμα 3ο, 4ο και 5ο.

Παράθεση

ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ
Ο ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ έγραψε στις 21:03, 04-05-13:

μαθηματικά: 1ο: Α1 απόδειξη Fermat Α2 Θεωρία Ορισμός συνάρτησης Α3 Σωστό Λάθος
2ο: άσκηση με τα αρχικά των συναρτήσεων μέχρι πρίν τα όρια
3ο: παράγωγοι συνέχεια με μιγαδικούς + rolle + εμβαδό χορίου
4ο: ανάλογο-παρόμοιο του περσυνού ''2012'' συνάρτηση ολοκλήρωμα με φερμά μπολζάνο όριο ΘΜΤ ίσως και μιγαδικούς

φυσική: 1ο πολλαπλής επιλογής
2ο: Β1 το Δ4 του περσυνού 4ου ''2012'' σε στίλ δευτέρου Β2 το περσυνό Γ4 2012 σε στιλ δεύτερου Β3 σύνθετη ταλάντωση με ίδιο Α διαφορετικό f
3o: φθήνουσα LC με ηλεκτρομαγνητικό και διάθλαση
4ο: στερεό με κρούση και ταλάντωση σε κεκλημένο όχι λείο για να είναι φθήνουσα και doppler

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ : 04-05-13 στις 21:12.
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη αδαμαντια52071
H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,661 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε στις 14:14, 06-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ
μαθηματικά: 1ο: Α1 απόδειξη Fermat Α2 Θεωρία Ορισμός συνάρτησης Α3 Σωστό Λάθος
2ο: άσκηση με τα αρχικά των συναρτήσεων μέχρι πρίν τα όρια
3ο: παράγωγοι συνέχεια με μιγαδικούς + rolle + εμβαδό χορίου
4ο: ανάλογο-παρόμοιο του περσυνού ''2012'' συνάρτηση ολοκλήρωμα με φερμά μπολζάνο όριο ΘΜΤ ίσως και μιγαδικούς

φυσική: 1ο πολλαπλής επιλογής
2ο: Β1 το Δ4 του περσυνού 4ου ''2012'' σε στίλ δευτέρου Β2 το περσυνό Γ4 2012 σε στιλ δεύτερου Β3 σύνθετη ταλάντωση με ίδιο Α διαφορετικό f
3o: φθήνουσα LC με ηλεκτρομαγνητικό και διάθλαση
4ο: στερεό με κρούση και ταλάντωση σε κεκλημένο όχι λείο για να είναι φθήνουσα και doppler

Υποθετω μετα σκυβεις να σε περασουν

Μια απλη ερωτηση...Ας πουμε πως θα υπολογισεις τον ρυθμο που μειωνεται το πλατος Α με την τριβη?

Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη JKaradakov
Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11,664 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε στις 14:18, 06-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια52071
[/B]

Μια απλη ερωτηση...Ας πουμε πως θα υπολογισεις τον ρυθμο που μειωνεται το πλατος Α με την τριβη?
Λογικά θα σου δώσουν ότι η τριβή είναι ανάλογη της ταχύτητας δηλαδή T=-bu άρα το πλάτος θα μειώνεται εκθετικά με τον γνωστό τύπο.

Παράθεση

Dias

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:03, 09-05-13:

Στα θέματα Φυσικής των επαναληπτικών του 2012 (http://www.minedu.gov.gr/publication..._epan_1206.pdf ) το θέμα Δ δεν είναι (όπως έχουμε συνηθίσει) ένα ενιαίο πρόβλημα με 4 ερωτήματα, αλλά δύο εντελώς ανεξάρτητες ασκήσεις που δεν συνδέονται μεταξύ τους. Ίσως αυτό αποτελεί προοίμιο ότι θα γίνεται από εδώ και πέρα. Κατά τη γνώμη μου, αυτό θα ήταν θετικό, καθώς το ένα μεγάλο πρόβλημα αυξάνει τις πιθανότητες να μπερδευτεί κάποιος και επίσης ένα λάθος στην αρχή μπορεί να καταστρέψει όλη τη συνέχεια. Έχετέ το αυτό στην άκρη του μυαλού σας και μη θεωρείτε τη μορφή των θεμάτων δεδομένη. Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να γίνουν αλλαγές, κάτι που συνέβη πέρυσι στη χημεία.

Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη artemaki
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 907 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε στις 16:12, 10-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Στα θέματα Φυσικής των επαναληπτικών του 2012 (http://www.minedu.gov.gr/publication..._epan_1206.pdf ) το θέμα Δ δεν είναι (όπως έχουμε συνηθίσει) ένα ενιαίο πρόβλημα με 4 ερωτήματα, αλλά δύο εντελώς ανεξάρτητες ασκήσεις που δεν συνδέονται μεταξύ τους. Ίσως αυτό αποτελεί προοίμιο ότι θα γίνεται από εδώ και πέρα. Κατά τη γνώμη μου, αυτό θα ήταν θετικό, καθώς το ένα μεγάλο πρόβλημα αυξάνει τις πιθανότητες να μπερδευτεί κάποιος και επίσης ένα λάθος στην αρχή μπορεί να καταστρέψει όλη τη συνέχεια. Έχετέ το αυτό στην άκρη του μυαλού σας και μη θεωρείτε τη μορφή των θεμάτων δεδομένη. Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να γίνουν αλλαγές, κάτι που συνέβη πέρυσι στη χημεία.
Μονο μη κανουν κατι παρομοιο και με τη θεωρια.

Παράθεση

ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ
Ο ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O ΒΟΘΡΑΤΖΗΣ έγραψε στις 23:30, 25-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από αδαμαντια52071
[/B]

ΚΑΙ ΟΜΩΣ φθήνουσα ταλάντωση με τριβή και κρουση έπεσε χωρίς κεκλημένο και στερεό βέβαια αλλά μάντεψα αρκετά

Παράθεση

JustLikeMaria

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη JustLikeMaria
H JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H JustLikeMaria Αιγοκερως ---> Μυστηριωδης !!! έγραψε στις 19:09, 08-06-13:

Λοιπον...
Εκθεση: στις ασκησεις θα εβαζα και να βρουμε κανεναν τροπο αναπτυξης για θεμα: βια στα σχολεια-bullying (αλλα και το φετινο μ αρεσε δεν εχω παραπονο)
Μαθηματικα γενικης: συναρτησεις-μονοτονια-ακροτατα-κανα 2 ορια και 4ο θεμα-πιθανοτητες
Φυσικη: 2ο θεμα-Doppler,ηλεκτρικη ταλαντωση,ολικη ανακλαση...θεμα 3ο-στασιμο..θεμα 4ο-στερεο με απλα πρωτα ερωτηματα και τα 2 τελευταια λιγο πιο τσιμπημενα με τπτ ρυθμους μεταβολης και τετοια
Βιολογια: θεμα 2ο-οι λειτουργιες του γενετικου υλικου,PCR,τα μονοκλωνικα αντισωματα ως θεραπευτικα...θεμα 3ο-ενα δικλωνο μορια DNA και οτι αυτο συνεπαγεται...4o θεμα-κανενα γενεαλογικο δεντρο
Μαθηματικα: 2o θεμα-μιγαδικοι...3ο θεμα-2 συναρτησεις να βρουμε στοιχεια κτλ και στη συνεχεια συνθεση...4ο θεμα-μια συναρτηση και παλι να βρουμε καποια στοιχεια και κανενα ολοκληρωμα
Χημεια: θεμα 3ο-ενα δεντρακι και να γραψουμε καποιες αντιδρασεις και μετα καμια στοιχειομετρικη...4ο θεμα-μια κλασσικη απο το 3ο κεφαλαιο με αναμυξεις,αναλογια ογκων...

Παράθεση

Aeneas

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Aeneas
Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 828 μηνύματα.

O Aeneas απελπισμένος έγραψε στις 19:38, 08-06-13:

Έκθεση: νέες μορφές εργασίας - ανεργία
Βιολογία: τοξίνες, σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα, λεμφοκύτταρα, ανοσία, κύκλος αζώτου, όξινη βροχή, Λαμάρκ
Λογοτεχνία: Μόνο γιατί μ' αγάπησες
Ιστορία: οικονομία Μεσοπολέμου, παρακμή ξενικών κομμάτων, επανάσταση 1862, αριστερά κόμματα, Σ.Ε.Κ.Ε. προσφυγικά ρεύματα 19ου, επιδράσεις προσφυγικού στην οικονομία και τον πολιτισμό, Οργανικός νόμος, Ζαϊμης, κήρυξη της ένωσης Κρήτης - Ελλάδας, εμπόριο στον Εύξεινο Πόντο
Αρχαία: 5η του Πρωταγόρα και χαρακτηρισμοί του Αριστοτέλη για τη σωκρατική φιλοσοφική σκέψη (εισαγωγή)
Λατινικά: 23 και 47

Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη κατερω
H κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H κατερω people are strange έγραψε στις 21:36, 24-06-13:

'Εκθεση: ανεκτικότητα-το απολυτο θεμα για μενα
Βιολογια Γεν: ασκηση με DDT, συνδιασμος φυλογενετικου με αλυσιδες και τροφικα πλεγματα
Βιολογια Κατ: ΧΡΩΜΟΣΩΜ ΑΝΩΜΑΛΙΑΑ! Μεταλλαξεις με σχηματακια κλπ καθώς και θνησιγονο γονιδιο! Αντε να δουμε ποτε θα πεσει
Χημεια Κατ: (θανατος στους απανταχου χημικους) συνδιαστικο 3ο-5ο, καμια εστεροποιηση με αποδοση κλπ αλλα ευκολη θεωρια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

paul95

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη paul95
Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 201 μηνύματα.

O paul95 έγραψε στις 22:32, 24-06-13:

Έκθεση: Μάλλον κάτι για τη διατροφή, με ασκήσεις αντίστοιχες με τις φετινές (να μην υπάρχουν διφορούμενα θέματα)
Μαθ. Γενικής: Μου άρεσε η συνδυαστικότητα των φετινών θεμάτων, αλλά σίγουρα όχι το ανεκδιήγητο Δ2 που είχε να βρούμε το λ=2/3
Φυσική κατεύθυνσης: Στο Β Θέμα εξαναγκασμένες ταλαντώσεις από διάγραμμα, Doppler και κάτι εύκολο σαν το Β3 φέτος
Στο Γ Θέμα κάτι αντίστοιχο με το φετινό αλλά με πιο φυσιολογικά νούμερα.
Στο Δ Θέμα σφαίρα που κυλίεται σε οδηγό να βρεθεί πότε χάνεται η επαφή ή ελάχιστο ύψος για να μη χαθεί η επαφή κλπ.
Βιολογία κατεύθυνσης: Όχι άσκηση με μύγες, ούτε με μοσχομπίζελα. Σίγουρα όμως συνδυαστικό κληρονομικότητα-μεταλλάξεις με κάποια πικάντικη ιστορία μοιχείας ή δικαστηρίου για να έχει και ενδιαφέρον η άσκηση...Να γελάσει λίγο το χειλάκι μας βρε αδερφέ....
Μαθηματικά κατεύθυνσης: Στο Β θέμα κάτι με αντιπαραγώγιση, Rolle, Bolzano κλπ.
Στο Γ θέμα κάτι σαν το 2008
Στο Δ θέμα συνδυαστικό με μιγαδικούς, Fermat και ολοκλήρωμα.
Χημεία κατεύθυνσης: Θα έβγαζα το φετινό Α5 και θα το αντικαθιστούσα με ξεκάθαρο ορισμό και στο Δ4 θα δήλωνα ρητά τη θέση του ισοδύναμου σημείου στην καμπύλη ογκομέτρησης για να μην την πάθουν άλλοι όπως εγώ που από κει που πήγαινα για 20 το έχασα όλο και έπεσα στο 18,4.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

H κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος --- και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H κατερω people are strange έγραψε στις 23:38, 24-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από paul95
.
Χημεία κατεύθυνσης: Θα έβγαζα το φετινό Α5 και θα το αντικαθιστούσα με ξεκάθαρο ορισμό και στο Δ4 θα δήλωνα ρητά τη θέση του ισοδύναμου σημείου στην καμπύλη ογκομέτρησης για να μην την πάθουν άλλοι όπως εγώ που από κει που πήγαινα για 20 το έχασα όλο και έπεσα στο 18,4.
χαχα ημουν εεεετοιμη να ζητησω διευκρίνιση αλλα λεω τοσο βλακες, αυτο θα εννοουν...

Παράθεση

3v@Ki (V for Vlammenh)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη 3v@Ki
H V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H 3v@Ki έγραψε στις 00:03, 25-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από κατερω
χαχα ημουν εεεετοιμη να ζητησω διευκρίνιση αλλα λεω τοσο βλακες, αυτο θα εννοουν...
εγω θα ζητουσα αλλα οταν εφτασα εκει ηταν μολις 35 λεπτα πριν τη ληξη του 3ωρου..οποτε παπαλα το δικαιωμα διευκρινησης
παντως και μενα μου πηρε ενα (πολυτιμο) τεταρτακι αφενος να το εντοπισω και αφετερου να αποφασισω να το παρω σχεδον αυθαιρετα ως ισοδυναμο σημειο αφου δεν δηλωνοταν πουθενα...παντως κατ εμε ηταν τρομερη ασαφεια και αναρωτιεμαι γιατι δεν σχολιαστηκε

Παράθεση

κατερω

Φοιτητής

H κατερω people are strange έγραψε στις 00:29, 25-06-13:

Και γω αναγκαστικα το πηρα! Παααααλι καλα! Το χαμένο πολλαπλης κλαιω εγω (αυτο με το (s), (g) ) που ουσιαστικά καθορίζει πόλη!

Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos199666
Ο Giorgos199666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,294 μηνύματα.

O Giorgos199666 έγραψε στις 10:47, 28-07-15:

Εκθεση οικογενεια με κειμενο (η αγια ελληνικη οικογενεια)
Μαθηματικα γενικης θα εβαζα 2ο θεμα ενα καθαρο θεμα πιθανοτητων (διαβαθμισμενης δυσκολιας τα ερωτηματα) 3οθεμα συνδυαστικο θεμα απο ολα τα κεφαλαια και 4οθεμα θα εβαζα ενα θεμα διαφορικου λογισμου με γεωμετρια και φυσικη ετσι για να καψω τους θεωρητικους οπως το προβλημα 10 σελ 49 στα μαθηματικα γενικης.1ο θεμα αποδειξη
Παράγωγος της f στο x = x0
μαθηματικα κατευθυνσης το κλασσικο θεμα 1ο 2οθεμα ενα θεμα καθαρα με μιγαδικους 3ο θεμα κλασσικο και 4ο συνδυαστικο
Αοδε ελεγχο επιχειρηση ως θεσμος αντιστοιχηση groupthink
αεεπ κλασικο 1ο θεμα ασκησοθεωριες 2οθεμα ενα διαγραμμα ροης να γινει μετατροπη σε αλγοριθμο ενα αλγοριθμο να σχεδιαστει διαγραμμα και ενα πινακα τιμων. 3οθεμα ενα θεμα με δομες επαναληψεις και 4ο θεμα πινακες
φυσικη συμπληρωση κενων και σ-λ 1οθεμα 2οθεμα κλασσικα 3ο θεμα ηλεκτρομανγητικο κυμα και 4ο μια ραβδο με τα κλασσικα ερωτηματα
ΑΟΘ 1θεμα σ-λ και αντιστοιχηση αντι πολλαπλης επιλογης
2οθεμα οικονομικο κυκλωμα
3οθεμα 2οκεφαλαιο
4οθεμα 3ο 4ο 5ο κεφαλαιο συνδυαστικα
Εσεις τι θα βαζατε?
Παράθεση

nikos kaladas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nikos kaladas
Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 216 μηνύματα.

O nikos kaladas έγραψε στις 15:34, 28-07-15:

εγω φιλοι μου εκθεση θα εβαζα για την καταθλιψη και προβληματα που αυτη προκαλει.επισης στατιστικη θα εβαζα ολα τα θεματα παραγωγους χωρις στατιστικες και τετοια.κατευθυνση ολοκληρωματα και παραγωγους χωρις αποδειξη ανισωτικης σχεσης.φυσικη θα εβαζα μονο κυματα με τριγωνομετρια και καθολου το στερεο σωμα που δεν το ξερουν ουτε οι ιδιοι οι φυσικοι.βιολογια μονο νομους mendel θα εβαζα χωρις παπαγαλιες
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 17:00, 28-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos199666
για να καψω τους θεωρητικους
Γιατί αυτό; Επειδή θεωρούνται "χαμηλού επιπέδου" ως προς τα μαθηματικά;
Είδαμε και τους θετικοτεχνολογικους που στο πανεπιστήμιο .... πατώνουν.
Παράθεση

nikos kaladas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nikos kaladas
Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 216 μηνύματα.

O nikos kaladas έγραψε στις 18:01, 28-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Vold
Γιατί αυτό; Επειδή θεωρούνται "χαμηλού επιπέδου" ως προς τα μαθηματικά;
Είδαμε και τους θετικοτεχνολογικους που στο πανεπιστήμιο .... πατώνουν.
δικιο εχει φιλε.μεχρι το 2010 με τα αστεια θεματα περναγανε κατι φωστηρες της θεωρητικης ασοε διχως να ξερουν με ποσο ισουται το εμβαδον ενος τριγωνου ή χωρις να ξερουν τον τυπο της διακρινουσας.οποτε εχει δικιο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους